Paasboodschap aan Nederland DE VEESMOKKEL-AFFAIRE IN WEST-BRABANT DE STEUN aan kleine boeren Gongc ZONNIG WEER MET PASEN DE LIJDENDE KERK IN CHINA Het lot der zusters van St. Jozef Een Pasen van boete HERRIJZENIS RADICALE HERVORMING BLIJVE EERSTE EIS Democratie waakzaam en weerbaar Extra controle op export DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Paaszegen van Z.H. de Paus Brandende fakkel der liefde Verdelingsplan K.V.P. en Bijkseenlieid FT Sn TT Kevmpete^ 2SLS? Luchtbases dichter bij de „vijand" GOEDE VRIJDAG IN JERUZALEM OLAGEN Doch vrij krachtige Oostenwind „Er waren er vijftig nu nog drie Nazi-leiders zijn lijdend Jerusalem een slagveld? Oprukken der Arabieren? 70ste JAARGANG ZATERDAG 27 MAART 1948 No- 20579 CONSUMENTENCREDIET van de 40 millioem De TT™ rtTleurgesteld over m gT„r Bestuursfunctie maar op één wijze mogelijk Radicale hervormings-politiek HET GEKNOEI MET GELEIDE- BILJETTEN GetUclitengang van luchtvaartminister De Christenen op Christus' kruisweg HALF MILLIOEN VOLGEBOEKT DE WAARDE VAN 'N KWARTJE VOOR rusland geen VERSTERKING CHINA SCHENKT 100 MILLIARD Zij overleven hun straf niet DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804 De abonnementsprijs bedraagt^ 3.45 per kwartaal, f 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven .eger gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. In een nog bange tijd met krachtmetin gen, waarvan we de consequenties nog niet jkunnen bevroeden, staan we wear voor de ontzagwekkendste krachtmeting aller tijden, die resulteerde in een over winning van de hemel op de hel, van het leven op de dood met als grandiose apo theose de Verrijzenis van de Heer; die tegelijk de verlossing van de wereld be tekende. Een victorie, die, wanneer zij niet waar zou zijn, ons geloof ijdel zou maken, vol gens St. Paulus' woord. Elke dag heeft de Kerk in Haar litur gische gebeden van de vastenweken ons tot dit plechtige gebeuren nader gebraent, ons door de profeten en evangelisten ge leraard, welk veen hoogtepunt in de his torie van het mensdom op de Paasmorgen was bereikt. Hoe sterker men zich die feiten heeft Ingeleefd, hoe dankbaarder het hart zal zijn gestemd, hoe eerlijker en blijder ook de Alleluja's van de lippen zullen komen De palmtakken kondigden de zegepraal over de prins van de dood reeds aan, de olijftakken duidden op de a.s. zalving door de H. Geest. Beter dan ooit weten we thans wat verlossing betekent, wat de inhoud is van herwonnen vrijheid'. Heldendom, offerdaad en liefde ont sloten de poorten van het dodenhuis der wereld. Voor hen, die verder denken dan aan vrije dagen en wat nieuw kleedmateriaal ontroeren de alleluja's tot tranen toe. Maar de victorie-dag heeft ook zijn gevolgtrekkingen. Wij, leden van Zijn Stam, hebben mede de opdracht het ver- lossingswerk tot een realiteit te maken. We hebben de functie van hoeder onzer broeders. Dit „ambt" van de katholiek culmineert in de liefde voor de gemeenschap. Kon de Christus, na Zijn machtige wonderdaden en de prachtige intocht van voor enkele dagen, van die tot het uiter ste gaande liefde schoner voorbeeld ge ven dan door het nederige werk der voe tenwassing: *Hoe ad rem is bij die nog in kloosters gebruikelijke wassing de ope ningstekst der Kerk: „Een nieuw gebod geef ik U, dat ge elkander beminnen moogt, zoals ik U heb bemind". De blijde Paasmis van hedenmorgen eindigde eveneens met een smeking in de zelfde richting: „Stort in ons, o Heer, de geest der liefde". Met de liefde overwin nen ook wij hel, dood en verderf. Wanneer we dan onze lezerskring een Zalig Pasen wensen, verhopen we voor hen een grote mate van dadenrijke liefde ajegens het mensdom in zware 'gang. De liente is de alleluja-sleutel bij uit stek. Radi° deelt mede, dat de uit zending op eerste Paasdag van de Ponti ficale-H. Mis in de St. Pieter te Rome met n usellike Zegen „Urbi et Orbi eenhialf uur vroeger zal be- ginnen dan was aangekondigd. De uit- zending b®.ginLd"S 1 Ta?9 uur (Ned. tijd) op de golflengten 19.87 m„ 31.06 m. en 22Naar wij vernemen, zal de K. R, o. de uitzending van de Pausehjke zegen op platen trachten vast te leggen en deze op le Paasdag om 13.15 u. heruitzen- den. i&<8 De „Tabinta" keerde met. 1200 militairen in het vaderland terug. De zeereerwaarde heer Henri de Greeve was ook ter verwelkoming aanwezig en liet zich de koffie met koek goed smaken. Het N.V.V. heeft de ministers van So ciale Zaken en van Financiën benevens aan de Centrale raad voor het consumen- tencrediet verzocht per 1 April a.s enige waardebonnen voor het consumentencre- diet geldig te verklaren, nu verwacht mag worden dat op die datum een aan wijzing van nieuwe textielpunten zal ge schieden. De gezamenlijke Katholieke sociale organisaties en de Katholieke Actie hehhen gemeend met het oog op het opdringende communisme en naar aanleiding van de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije, zich met een Paasboodschap tot de Katholieken van Nederland en het gehele Nederlandse volk te moeten richten, omdat thans meer dan ooit een concentratie van alle positieve krachten tegen het veldwinnende communisme noodzakelijk is. De gebeurtenissen in Tsjechoslowakije, aldus dit manifest, hebben ook in ons volk een schok teweeggebracht. Maar het is goed, dat ons volk in zijn geheel thans wakker, klaar wakker is geschud. Het is zaak, ons opnieuw te oriënteren: ons rekenschap te gevén van de nieuwe verhoudingen, waarin wij zijn geplaatst; ons klaar te bezinnen op onze verant woordelijkheid, onze roeping, eri onze taak in Nederland en Europa van van daag. Het toneel der wereldpolitiek is ver plaatst. Het evenwichtsspel der Europese „grote mogendheden" heeft afgedaah. Techniek en verkeer hebben ons in in tercontinentale verhoudingen verplaatst. Het wereldbeeld wordt beheerst dooj de verhouding Amerika-Rusland, met daar tussenin de volken van Europa en die van hun overzeese zusterlanden. Europa organiseert zich\ De Marshall-hulp is het levende, het tastbare en klinkende bewijs van actieve belangstelling van Amerika voor Europa, van de solidariteit van het nieu we Westen met het oude. De oproep tot organisatie, de voorwaarde van organi satie, die in het" Marshall-plan is vervat, is in Europa verstaan. Wij prijzen ons gelukkig, dat Neder land door het Be-Ne-Lux-beleid te dezen mede een gelukkig voorbeeld en een vruchtbaar aanknopingspunt heeft gege ven. De samenwerking der Marshall-landen wordt beklonken! Daarbinnen hebben de De Commissie voor kleine-hneren-vraav- ^tU wehelftn een de de beslissingvan de «gering? vooral om. om- dat deze^ de overbruggingstoelage 1946 heeft afgewezen en omdat lij eeen gelden beschikbaar wil stellen voor de tuinbouw. Ten aanzien van de verdeling der 40 millioen gulden welke in het vooruitzicht zijn gesteld, ging de commissie uit van de stellingen, dat een overbruggingstoelage gegeven moet worden aan alle kleine be drijven, die niet op de zeekléi gelegen zijn; dat de compensatie-toeslag beperkt moet worden tot de zandgronden, ,en dat deze twee uitkeringen in elkaar moeten passen. Daarom meent de commissie, dat de totale uitkering aan de zandbedrijven voor de bedrijven tussen 4 en 15 H.A. ongeveer evei, groot dient te zijn en dat zij voor bedrijven tussen 15 en 25 H.A. geleidelijk moet verminderen. De com missie was van oordeel, dat zij zich moest onthouden van het geven van ad vies met betrekking tot de bedrijven, die groter zijn dan 25 H.A. Zij acht het juist, voor deze uitkering geen aftrek toe te passen, behalve voor groenten en fruit. Voor de overbruggingstoelage zou zij ook; het eiland Wr.lcheren in aanmerking willen laten komen, fn deze geest zal zij naar advies uitbrengen aan het hoofdbe- v^r.va" de Stichting voor de landbouw, betreft de graanaanslagregeiing, »1rnvinpi^«rnm'fsie /an oordeel, dat in de R gemengde bedrijven een dorsregeling te Pre£ereren is boven H. K. H. Prinses Irene heeft het in Zermatt zo warm, dat zij het jasje van kaar ski-pakje heeft uitgetrokken Mede naar aanleiding van .daaromtrent „orsrhenen persberichten heeft het Par 'Stuur van de K. V. P. zich, in de loop van zijn vergadering van Woensdag 25 functie kunnen bekleden bij het Comité R,Heteepartiibestuur verklaarde zich vol komen acTord met de desbetreffende prsoonlijke opmerkingen, door pfof. Rom me gemaakt in de vergadering van - afdeling Amersfoort, waarbij Prof- Rol me verklaarde.:deze functies volstrekt on verenigbaar te achten na het aannemen van het nieuwe verkiezingsprogram hetgeen in de- partijraadsvergadering van 3 April a.s zal worden vastgesteld dat een goedkeuring inhoudt van de tot dusver gevolgde Indonesische politiek. Het Partijbestuur besloot tevens aar de Parijraad te vragen, in dezen een definitief standpunt te bepalen, vijf mogendheden van het Pact van Brus sel een kern gevormd van verdergaande solidariteit en samenwerking op econo misch en cultureel, op staatkundig en militair gebied. Europa zal zich handhaven, als wij Europeanen tonen ons te willen handha ven! De volken van Europa hebben een toe komst van zelfstandig bestaan in de ver wezenlijking der beginselen, waaruit de katholieke sociale beweging leeft en werkt: de dienstbaarmaking aan de le vende mens van het gehele samenstel van natuurlijke gemeenschappen, waar van de mens als schepsel Gods het doel en middelpunt N^lijft. Zelfverdediging der democratie De verkrachting van Tsjechoslowakije heeft terecht in al zijn kringen ons volk in actie gebracht. Het initiatief der regering verdient de medewerking van alle gezagsgetrouwe vaderlanders voor de vorming en ver sterking van het machtsapparaat dat el ke extremistische actie zal weerstaan. Mogen ons staatkundig bestel en onze staatkundige samenleving zich op'korte termijn zuiveren van alle zwakheid en halfheid ten opzichte van het communis tische mogelijke landverraad. u. democratie heeft niet alleen het recht, zij heeft de dure plicht om zich te wapenen en ,e weer te stellen, om het rechts- en staatsbestel tegen ondermij ning te beschutten. De democratie heeft in de eerste plaats de rechtszekerheid en de geeste lijke vrijheid, dw.z. de godsdienst- en gewetensvrijheid, tegen misbruik van de z.g. politieke vrijheden te beschermer,. Tegenover het hedendaagse communisme dient de democratie waakzaam en weer baar te zijn als tegenove.r een vijand van buiten. Tegenover Nazi-Du.tsland heeft Ne derland als zo vele anderen, achter het nevelscherm van zijn neutraliteit, struis vogelpolitiek gespeeld. Ten overstaan van de Russische machtspolitiek en van de communistische vijfde colonnes is Europa Gode zii dank klaarwakker! Nederland in het bijzonder heeft het recht en de plicht om zich tegen terreur van het communisme te'weer te stellen, omdat Nederland wellicht verder dan enig land, en meer bewust!, is voor,ge schreden op de weg der contra-individu alistische en contra-kapitalistische maat schappijhervorming. Als ergens de arbeidersstand iets, en veel, heeft te verliezen en te verspelen, dan is het hier! Voor de waarachtige en volledige ont voogding van de vierde stand moet en zal Nederland krachtdadig voortgaan in het proces der realistische maar radicale structuurvernieuwing; organisatie der bedrijfstakken op pu bliekrechtelijke grondslag, met volwaar - dig zeggenschap van de arbeid; zo breed mogelijke spreiding van de mogelijkheid tot particuliere eigendom; herordening der rechtsverhoudingen in de onderneming. De „Nieuwe Gemeenschap" zal van woord tot feit moeten worden gemaakt! Dit is de zin van de vooruitstrevende politiek, die, onder krachtig voorgaan van de katholieken, gelukkig ook na de Jongste oorlog in Nederland mogelijk is gebleken, voortjiouwend op de arbeid van vorige geslachten; politiek van vooruitstreven in christelijke richting niet alleen op het terrein der econo- misch-sociale verhoudingen, maar ook in de herordening der verhoudingen in Europa, ook in de ontwikkeling der Ryksverhoudingen in Indonesië en in de West! Strijdbaarmaar dienend Christendom „Er is geen tegenstelling of keuze: lief de of recht; er kan alleen sprake zijn van de vruchtbare synthese; liefde .en recht", zeide Pius XII. In de sociale hervormingsarbeid, maar ook in de handhaving der orde, spreekt de Christen het woord, en stelt hij de daad der naastenliefde. Wij haten het communisme. Omdat wij de communist als onze broeder beminnen. Die broederliefde tussen mensen moet vooropstaan; zij moet voelbaar en tast baar blijven, ook bij de betuiging van af schuw van een vloekwaardig stelsel. De roeping ener nieuwe christelijke beschaving is de verwezenlijking ener broedelijke gemeenschap onder de men sen om aan zovelen, als God wil roepen, het bereiken van hun geestelijke bestem ming mogelijk te maken. Aan deze bevordering van het Rijk Gods kan al ons werken en streven uit eindelijk alleen zinvol dienstbaar zijn. Maar dan drukt op ieder van ons de dure en de heilige plicht om te trachten een levende en brandende fakkel van lief de te zijn. Op alle plaatsen, waar wij werkzaam zijn gesteld, niet alleen in de getuigenis van het woord, maar vooral in 's levens daad-werkelijke praktijk, in de beroepsarbeid, in handel en bedrijf, in heel onze omgang met evenmens en volk. De verdediging van het Westen zal liet' meest vruchtbaar en effectief kunnen ge schieden in het maatschappelijk en per soonlijk offensief van een daden- en liefde-rijk christenddm, dat zal getuigen van de Geest van God voor mensen en volken van West en Oost in alle wereld delen! Het is in deze zin, dat de katholieke sociale organisaties en de Katholieke Actie van Nederland zich beroepen en gerechtigd hebben geacht hun noodzake lijk tijd- en maanwoord op dit ogenblik in de vorm van een leken-Paasbood- schap te spreken. „Christus is verrezen", luidt met Pasen Naar aanleiding van de berichten over de grote veesmokkel in West Brabant, stelde men ons enkele nadere gegevens van alleszins deskundige zijde ter be schikking. Sinds zekere G. v. P., een veehandelaar uit Zundert, met enkele koeien was aan gehouden voor smokkelen, werkten in deze hoek van Brabant rijkspolitie en technisch onderlegd C.C.D.-personeel sa men om de gehele smokkelaffaire te achterhalen. Naast de reeds genoemde blijkt er nog een veehandelaar, zekere J. D..in betrokken te zijn. Terwij] drie per sonen voortvluchtig zijn. Vooral twee methoden werden toege past. De smokkelaars kregen van zekere ambtenaar M. blanco geleidebiljetten in handen. Deze zijn genummerd en M. kon ze dus niet missen. Hij conditionneerde nu, dat ze na gebruik zouden worden te ruggegeven. De biljetten werden met ge woon potlood ingevuld zodat ze later, als M. ze terug had gekregen, weer konden worden uitgewist en dan officieel bruik baar waren. Gewapend met deze geleide- biljetten en met blanco ldadschetsen werd dan het vee in de grensstrook gebracht en het kon vandaar gemakkelijk in België belanden. Ook een andere methode volgde men. Koeien kwamen in normaal bezit van de smokkelaars en zij ontvingen daarvoor rechtsgeldige schetsen en geleidebiljetten. Dan gingen de smokkelaars naar de door laatpost van de V.V.O. te Terheijden, waar de omgekochte ambtenaar D. van hen de schetsen en geleidebiljetten in ontvangst nam en in zijn boekhouding de koeien, die bij deze schetsen en geleide biljetten hoorden, ais „gezien" aangaf op haar doortocht, ten verkoop naar de Rot terdamse markt. In werkelijkheid werden de koeien over de grens gebracht, maar de smokkelaars gingen vrijuit. Bij con trole naar het in hun stallen aanwezige vee, konden zij altijd verwijzen naar de „ten verkoop in Rotterdam" afgeboekte koeien op de doorlaatpost te Terheijden, om het ontbreken van dit vee te verkla ren. De corrupte ambtenaar D. is nog de schuld geweest, dat de eerlijke ambtenaar K. zes dagen onschuldig heeft vastgezeten. Toen K. des middags op de doorlaatpost te Terheijden kwam om D. af te lossen, zei D. tegen K.: och, boek even die schet- sen en geleidebiljetten voor me als „ge zien" af en ruim dan alles maar op", K. deed het tegoedertrouw en is er zo on schuldig ingelopen. Het buurde 7 dagen voor D. de eigenlijke gang van zaken er kende. Het bedoelde complot is een groot com plot, wat het aantal personen betreft. Echter vast staat tot heden nog van slechts 14 koeien, dat ze zo over de grens zijn gesmokkeld terwijl maar in één geval daarvoor tapijten werden teruggesmok- keld. Deze partij tapijten werd aan woon wagenbewoners verkocht, die nog voort vluchtig zijn. Stuart Symington, de Amerik. minis ter van luchtvaart, heeft voor de Ame rikaanse senaatscommissie voor de ge wapende diensten verklaard, dat het huidige gevechtsvliegtuigtype Superfort B 29 door een nieuwe tanktechniek „in beperkte operaties van punten als Alas ka en Labrador kan starten, eik ge deelte van de sovjef'unie kan bombar deren en terug kan keren naar Ameri kaanse basis, zoals de Philippijnen, Alaska of Labrador". Hij voegde er aan toe: „Dit is echter van geen doorslagge vend belang en het is daarom noodza kelijk bases te verkrijgen, die dichter bfj de vfjand liggen dan de zo juist genoem- Basès zijn volgens Symington ook een oud-vaderlandse en oer-christelijke ^dig. "om'controle'"van de"iücht"uit te ®r0 krijgen over vijandelijk gebied een In christelijk Godsvertrouwen voegen controle, die essentieel is voor aanhou- wij daaraan toe; Europa zal herrijzen! dende en beslissende luchtoperalies". In Jeruzalem was het gisteren op Goe de Vrijdag zo rustig als het sedert weker, niet was geweest. Geen schot werd ge hoord. Verzonken in hun gebeden trokken de christenen der stad langs de kruisweg van Christus naar de plaats, waar Jezus is gekruisigd. De patriarch van Jeruzalem leidde de diensten. De gelovigen, een duizend min der dan in de dagen, toen er nog vrede was in Jeruzalem, stonden met gebogen hoofden in de oude straten, die anders'in de vuurlijn liggen van de mitrailleurnes ten. De bedetocht begon op de plaats, waar Pontius Pilatus Christus aan de menigte uitleverde. Van de plaats der veroorde ling leidden priesters de processie naar de plaats, waar volgens de overlevering de Vredevorst het kruis opnam, vervol gens naar de plaatsen waar hij viel. waar Hij Zijn moeder ontmoette, waar Simon gemaand werd, het kruis over te nemen, waar Veronika de Heiland de doek aan bood, om zich hetgelaat af te wissen, waar Hij tot de wenende vrbuwen sprak en naar de Calvariënberg, waar Hij voor de mensen Zijn offer bracht. De postchèque- en girodienst heeft van daag als 500.000ste rekeninghouder inge schreven het Botenfonds van de Delftse studentenroeivereniging Lag». Het num mer van het fonds is echter niet 500.000, doch 5050, daar het eerstgenoemde num mer reeds eerder gegeven werd aan de Vara. Hoge lampen wierpen haar lichtbun dels over de gebogen mediterende men sengestalten. Het Heilig uur van Witte Donderdag, werd gehouden. Slechts de stem van de priester in gebed verbrak de stilte der volle kerk. Zeven minuten na de aanvang van het altijd treffend gedenken achtten collectanten het nood zakelijk met een schaal rond te gaan. Smekingen en aanroepingen werden weldra vergezeld van het ting-ting-geluid der gedeponeerde geldstukken. Natuurlijk heeft de Kerk voor Haar veie instellingen en doeleinden d^ financiële steun van node, doch de inzameling in dit uur was een misvatting. We willen echter tegelijk wijzen op een andere inzameling, die te juister tijd komt en waarvoor aller belangstelling dringend nodig is. Men houdt z'n hart vast over „die communisten", men spreekt over oor logsgevaar, men vindt, dat maar eens flink dient te worden afgerekend, men spuwt zelfs op het materialistisch sëclsel en in tal van moties tenslotte heeft Ne derland, ook katholiek Nederland, zijn afschuw over de Oost-politiek en vooral in Tsjechoslowakije uitgevierd. Doch heel die demonstratie van afschuw in velerlei vorm is niet zo duur. vergt zo weinig offers en bovendien „klaart" men daarmee de wereld niet. Ons worden eisen gesteld van tegen weer, activiteit en overredingskracht. Niet allen kunnen deze eigenschappen opbrengen, al zullen ze elke overgave van een corémunist bejuichen. De verkiezingsdienst der Katholieke Volkspartij gaat onze idealen, onze plannen, onze beginselen opnieuw tot gelding brengen. Nederland moet op zeer grote schaal worden overtuigd van de realiteit van wat wij voorstaan. Die propaganda ten bate van het ganse volk kost men begrijpt dat handen met geld. Nu weten we wel. dat er nog honder den zijn, die beweren van de „politiek" een afkeer te hebben en er dus „geen cent" aan uitgeven. Het feit, dat zij van verscheidene rdSatregelen van onze par tij-actie profiteren en nog zullen pro fiteren negeren ze. Anderen,met meer besef van plicht en zakenkennis, offeren een zekere contributie, maar dan is het ook bij hen: basta. Daarom onzerzijds een extra oproep tot allen om financiële steun. Propa gandisten trekken rond met boekjes, waarin bonnen van een gulden en een kwartje. Vóór 1 Mei moet een daverend verkiezingsfonds zijn gevormd. Dag aan dag moet het K. V. P.-manna regenen. Men weze eerlijk, men over- winne zichzelf. Elk kvSrtje brengt bij de verkiezings strijd in de a.s. zomer zijn geld dubbel en dwars op. Offer graag in óns verkiezingsuur. HENK VAN DER MAZE. Het weer in West-Europa, aldus meldt het K. N. M. I., wordt reeds een week lang beheerst door een gebied van hoge luchtdruk. Dit gebied nam in de afge lopen dagen nog aanzienlijk in betekenis toe en hedenmorger strekte het zich uit van de Britse eilanden tot in midden Rusland. Op de Oceaan valt wel enige depressie-aativiteit war' te nemen, maar de storingen blijven op verre afsta id van ons land. Zij trekken via IJsland naar Spitsbergen en Nova-Zembla. Ver- (Van onze correspondent in Peiping) ,,'n Kopje koffie?" Het klonk zo Hollands. De Nederlandse Moeder .Overste van Fang Yang Hutung's Dispensary zat voor me: iemand die veel meegemaakt heeft en wijs is en moediger dan ze zich zelf bewust is. Het, zijn de „Kleine Zusters van St. Jozef" hier. sint Jozef noemt ze vast zijn grote zusters!" Hoe wij aan dit huis kwamen? Och, wij horen eigenlijk niet in Peiping thuis Wij zaten in Zuid-Shansi. Maar de Jappen brachten ons naar Peiping en we werden oier geïnterneerd. Na de oorlog konden we fiiet terug gaan. Nu hebben we dit huis, een dispensary en we helpen arme moedertjes. Rr zijn hier drie Nederlandse en drie Chinese Zusters. We hebben nog e^n gro tere kraaminrichting in Peiping: men moet toch wat doen, nietwaar? en we moeten leven. En ze vertelt van de Chinese Zusters. Die zijn niet in de Congregatie opgeno men, maar ze leven bij ons. Mgr. Spruit O.F.M. z.g. van Luanfu begon er mee. De bedoeling is, dat ze uitgroeien tot een on afhankelijke Congregatie: 't zullen de Zusters van St. Elizabeth zijn. Ze zijn bü ons gevormd. Toen de Jappen ons op pakten, kregen ze een eigen Ohjnese Overste en Novicenmeesteres. De Novi- cenmeesteres woont nu hier. Te Washington is een proclamatie van de president der V.S. bekend gemaakt, waarin een herziene lijst van zaken voor komt, die zonder speciale toestemming niet uit de V.S. geëxporteerd mogen wor den, Het betreft o.m. munitie, kleine wa pens, machinegeweren, brandweeruitrus ting en afstandsmeters, en voorts vlieg tuigen. Leden van het congres hebben aange drongen op export-beperkingen, daar be kend was geworden, dat „privé-personen vliegtuigonderdelen, die door de Ameri kaanse regering als overgebleven oorloss- voorraad .varen verkocht, hadden over gedaan aan de Sovjet-Unie. „En de Chinese Zusters?" Moeder wacht even. Kijkt me aan. Ja waar zijn ze? Er waren er vijftig.... Nu zijn er ook in de gevangenis. Stakkerds, ze konden beter dood zijn.... Waar zijn de anderen.... Ik weet het niet. De pas naar hier gevluchte Zusters vertellen dat er een moest achterblijven, kón met meer Die is nu bij christenen in liuis. Twee zijn er doodgeslagenWilden hun kloosterkleed niet afleggen. De commu nisten hebben anderen gedwongen naar huis te gaan. Ze moeten van de commu nisten trouwen.... Ze gaan dan maar naar huis, als ze de familie kunnen bèreiken Als de communisten het uitvinden, wor den de ouders gedwongen ze te laten trouwenook met communisten. Bij de roden mag niemand ongehuwd zijn. Er zijn er zo velen geslagen en gemarteld om haar geloften. Er zijn er ook ge trouwd Wij hebben een huis in Yunseng m Zuid Shansi en een in Sinking, het een met twee, het ander met drie Zusters Yunseng is 28 December in rode handen gevallen. Men moet er niet aan den kenIn Januari is de stad terugver- overd. Wij hebben nog geen berichten Zelfs Boeddhistische nonnen pakken zé aan. In Harbin in Mandsjoerije worden ze aan vrijgezellen verkocht voor 70 dollars per pond van haar gewicht. 'n Belletje klinkt. Het Lof gaat begin nen. Even later een Ave Verum in de verte, rustig.... De sneeuw dwarrelt zacht, als om die zang niet te storen De kleine Zusters van St. Jozef? Nog pas kwamen er nieuwe naar China! De kracht van Christus' Bruiden is niet te breken. der bevindt zich nog '.en weinig .actieve storing boven Spanje, die zich langzaam in de richting van Zuid-Frankrijk uit breidt. Alles bijeen zijn de. weervooruitzich- ten voor de Paasdagen dan ook vrij gun stig. Het weer zal in het algemeen zon nig zijn, weliswaar met de mogelijkheid van wat hogere bewolking op Tweede Paasdag. Aangezien de drukverschillen boven Z.-W.-Európa wat toenemen, is vooral overdag een vrij krachtige en ta melijk schrale Oostelijke wind te ver wachten. In het temperatuurverloop zal weinig verandering voorkomen. Er zul len dus vrij grote tempe atuurverschil- len 'ussen de nanacht en de middag op treden. Het Chinese comité van het internaal noodfonds voor kinderen van de Vere nigde Naties heeft besloten in de komen de drie maanden een bedrag van 100 milliard Chinese dollars bijeen te bren gen voor dit fonds. Volgens de militaire bestuursautori- teiten te Berlijn zullen de voormalige nazi-leiders Walter Funk en admiraal Raeder niet lang meer te leven hebben, indien hun gezondheidstoestand niet ver betert. t Raeder moet een grote operatie onder gaan, die door een behandelend Ameri kaans geneesheer in verband met zijn Een woordvoerder van het Joods bu reau te Jeruzalem heeft verklaard, dat, tenzij er passende maatregelen worden genomen, Jeruzalem binnen zeven weken „een slagveld" zal worden. De Arabieren zijn van plan, aldus de woordvoerder, om hun aanvallen op Joodse districten in en buiten de stad te intensiveren, met het doel, geheel Jeruza1em te beletten en alle inwoners onder mil'tai- hes uur te stellen. In dat geval zoo-5"!) de Joden ven Palestina gedwongen zijn tegenaanval len te doen®;j werken thans eën plan de twee weken geleden te water gelaten ..Rian". De doopplechtigheid werd j te'verdecbgénT Té'Tejf naar''de 'kust De tewaterlating van de 50 tons coaster President Roosevelt" hij Bodewes Scheepswerven te Martenshoek welke zeer vlot verliep, in tegenstelling mei 70-jarige leeftijd en algemene gezond heidstoestand als zeer ernstig wordt be schouwd. Funk ligt ziek en heeft dagelijks me dische verzorging nodig Zijn moreel gaat hard achteruit. Van de overige der 7 leiders, dié de enige gevangenen te Spandau zijn, ter wijl het gebouw 2.500 gevangenen zou kunnen herbergen, is ex-groot-admiraal Karl Doenitz zeer ziek. Zijn hartziekte, rheumatiek en suikerziekte maken het niet waarschijnlijk, dat hij zijn 10 jaar straf zal overleven. Men is van oordeel, dat Rudolf Hess aan de rand van waanzin is. Hij heeft steeds een „afwezige" blik, zijn gewicht neemt voortdurend af Hij is nog steeds trouw aan Hitier en spreekt over „Der Fuehrer". Speer, Von Schirach en Von Neurath verkeren daarentegen in een goede ge zondheidstoestand. Het dagelijks leven van de gevange nen kent weinig afwisseling. Zij hebben elk een cel, kunnen alleen tijdens het werk met elkaar praten en mogen slechts eens in de twee maanden bezoek ont vangen. Zij krijgen gezonde, zij het ge rantsoeneerde. voeding. Hun enige be zigheid is in de tuin van de gevangenis werken. Eens pér week moeten twee gevangenen voor allen de was doen. verricht door een gezantschapsattaché van het Amerikaanse gezantschap I open te houden. In een strijd om Jeru- jli, Z3lem zouJie de heer Bone l plaatsen W l jiet onmogelijk zijn de heilige beschermen tegen bommen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1