Nieuwe richtlijnen der K.V.P. Stevig en doelbewust program sar r jrrd- Amerika gaat Spanje helpen! De Russische druk op Oostenrijk Zwakke tegenweer der partijen DE ROME-REIS van Taylor Brand in Zutphen's St. Walburg Wereldgeweten wordt GESCHOKT SCHRIJVEN VAN Z. H. DE PAUS AAN KARDINAAL DE JONG Soberder maaltijden in de restaurants DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Arbeid niet onder, doch naast kapitaal bibüSS;™ WAPENSTILSTAND Denemarken's haast LAGEN Zwarte suiker CCD vangt 10 ton Bij gelegenheid van het eeuwfeest der vrijheid van onderwijs in Nederland Toren een prooi der vlammen Voor de rust in Palestina Fruitvisies 70ste JAARGANG WOENSDAG 31 MAART 1948 No. 20581 }>Het overwinnen van onze geestelijke en stoffelijke armoede door: versterking van onze christelijke bescha ving; opvoering van de productie; rechtvaardige ver deling van de producten, die wij gezamenlijk tot stand brengen x zegt V. N.-resolutie met een defensieplan AAN HET VERKEERDE ADRES De commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse huis van afgevaardigden, heeft er in toegestemd, Spanje te betrekken bij de steun aan het buitenland ten bedrage van 6.20o millioen dollar. Ook het huis van afgevaardigden heeft later de opneming van Spanje in het plan-Marshall goedge keurd en wel met 149 tegen 52 stemmen TSJECHISCHE PILOTEN KIEZEN DE VRIJHEID NIEUWE MILLIOENEN VOOR DE ATOOMBOM DE GONG SLOEG voor de eerste ronde POLITIEKE STAKING DREIGT TE CALCUTTA Waarschuwing van Nehroe PATRIARCH VAN CONSTANTI- Nopel OVERLEDEN VIJF JAAR VOOR „DE STORMER" MEN WOL ZIJN AANDEEL KIEVIT EERSTE-KAMERLID De visie van Moskou Geen gebakken aardappels en pannekoeken meer WEER EEN SMOKKELAUTO DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" Zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804 De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal, 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven .egei gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Aldus wordt, zoals we meldden in -, enkele woorden ontwerp verkiezingsmanifest samengevat het politiek, die de Kath. Volkspartij wil Ter bereiking van dit gesteld» d gezinsleven^ de grondsI^n van het dingen^33" lichtvaardi2e echtschei program voeren. voor de m binnenlandse bij uitleen- ™Zht nemen van de christelijke zeden beden zwem_ en kampeer-gelegen- nedea, het bevorderen onder geheel het k van de Nederlandse cultuur, ge- baseera op de Christelijke beginselen. 2. Het stelselmatig doorvoeren van de gelijkstelling van bijzonder met openbaar onderwijs en het uitbouwen van het tech nisch- en nijverheidsonderwijs. 3. Het voeren van een krachtiger en consequenter gezinspolitiek, dan tot nu Seschiedde, door: kinderbijslag voor sol I! n' verbetering van het begin- n Pr°gressie in de Kinderbijslagwet; me steun aai de gezinsverzorging jHet ,krachtig bevorderen van de jeugdvorming; het bieden van gelegen heid tot ontwikkeling en studie voor alle beroepen, uitgaande van gebleken ge schiktheid, ongeacht de financiële om standigheden der ouders. v Het herstellen en beschermen der der. s8ezondheid met name door bevor gen ng Van ket werk der Kruisverenigin- ,?n. de verbetering der wettelijke ge ndheidsorganisatie. .l„.H.et regelen van de oorlogsschade, Stol voIeel uitgaande van integraal her- 1 alles, wat geen luxe is en met met afstel, maar alleen met uitstel van Wat op dit ogenblik onmogelijk te her stellen is. 7. Het met kracht voortzetten van de Wederopbouw, met groter voorrang voor de zwaarst getroffen gebieden en de volkswoningbouw; het vaststellen van een minimum-pro gram, waardoor verdere achteruitgang in de woningpositie tenminste wordt voor komen. 8. Het invoeren van de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie en drastische in perking van de ambtenarij. 9. Het ter hand nemen van bezitsvor ming (eigen woning of anderszins) voor de massa van ons volk, waardoor het na tuurlijke recht van eigendom niet slechts voor betrekkelijk weinigen, maar voor de massa van het volk werkelijkheid wordt. 10. Het invoeren van medezeggenschap in de onderneming, waardoor, met behoud van de leiding van de ondernemer, de arbeid niet meer onder, maar naast het kapitaal komt te staan. 11. Het verhogen van de welvaart van het platteland en het vergroten van de bodemproductie. Daarom: een prijzenpolitiek, waardoor de arbeid van boeren en tuinders behoor lijk beloond wordt; een regeling van de overgang en het gebruik van landbouwgronden, opdat het kleine boeren- en tuindersbedrijf een economisch verantwoorde grondslag krijgt. 12. Het doelmatig versterken van de gezondheid van de middenstandsbedrijven Door: bijzondere zorg in de organisatie politiek, in de voorlichtings-politiek, in de prijs-politiek en in de belasting-poli tiek. 13. Het herzien van de,sociale verzeke ring en uitbreiding daarvan tot groepen van zelfstandigen. 14. Het voortdurend verzekeren van het evenwicht in het loon- en prijspeil; bevordering van industrialisatie en export, vooral door stimulering van het particulier initiatief. 15. Het voeren van een financiële- en belastingpolitiek, die ernstig rekening houdt met: de verschillen in draagkracht tussen de burgers: de rechten van het grote gezin; de draagkracht van het bedrijfsleven in al zijn geledingen en van de volksgemeen schap in haar geheel. Het communistisch gevaar Over het communistisch gevaar zegt het manifest tenslotte: Het is geen toeval, dat het de afgevaar digden der Kath. Volkspartij in de Eerste en Tweede Kamer zijn geweest, die de bestrijding van het communisme het eerst aan de orde hebben gesteld. Want: voor de bestrijding van het com munisme is het noodzakelijk: een vast beginsel, een sterke overtuiging, een vooruitstrevend program èn politieke macht. Deze vier voorwaarden zijn aanwezig, en tezamen meer dan waar ook in de Kath. Volkspartij. Daarom: is de Kath. Volkspartij niet de enige, maar wel de krachtigste politieke tegenstander van het communisme. Dit weten de communisten, dit weten ook, gelukkig, de Katholieken. De candi daten der Kath. Volkspartij onderschrij ven dit verkiezingsmanifest en zullen met al hun krachten werken aan de verwezen lijking der gestolde programpunten. Daarom doet de Kath. Volkspartij een klemmend beroep op alle kiezers voor een Christelijke Maatschappij. Voor: vrij heid, vrede en welvaart. Palestina-kwestie De gisteren aangekondigde Amerikaan se resolutie inzake Palestina is intussen bij de V.-raad ingediend. In de resolutie wordt om een onmid dellijke wapenstilstand in Palestina ver zocht. De resolutie zegt, dat de veilig heidsraad uit hoofde van zijn directe ver antwoordelijkheid voor de handhaving van de internationale vrede en veiligheid met grote bezorgdheid de groeiende wan orde en gewelddadigheid in Palestina ge constateerd heeft en meent, dat aldaar met de meest mogelijke spoed een wa penstilstand gesloten moet worden. In de resolutie wordt aan het Joods bureau en aan het Arabische hoge comité verzocht afgevaardigden naar de veilig heidsraad te zenden. Er wordt een beroep gedaan op de strijdende partijen om de gevechten te staken en er wordt gewezen op de verantwoordelijkheid, die degene op zich laadt, die zou weigeren een wa penstilstand in overweging te nemen. Een tweede resolutie, ingediend door de V.S., verlangt een speciale zitting van de algemene vergadering der Verenigde Naties. 1 Rasmus Hansen, de Deense minister van defensie, heeft verklaard, dat de regering koortsachtig werkt aan een nieuw defensie-plan. In een interview met een blad te Kopenhagen verklaarde hij, dat aan de commissie, die belast was met de \pestudering van verschillende kwesties met betrekking tot de verdedi ging met inbegrip Van de verdediging tegen de atoombom, verzocht was het tempo op te voeren. Axel Larsen, de Deense communisti sche leider, verklaarde tegenover het zelfde blad, dat hij de afgelopen dagen door rechercheurs geschaduwd was. Aan William Milton werd, naar A. P uit Liverpool meldt, een boete van tien pond opgelegd, omdat hij geprobeerd had om op 20 Maart tijdens de grand national steeplechase in Aintree, iemand de zakken te rollen. Zijn slachtoffer Was John Capstick hoofdinspecteur Van New Scotland Yard, die op zijn vrije dag in burger kleren de races bezocht. Na het einde van het eerste deel van de wedstrijd om het wereldkampioen schap schaken vertrokken de deelnemers gisteren naar Moskou. Het gezelschap vóór en in de trein te Utrechtwaar dr. Euwe zich bij hen voegde. Van links naar rechts: Smyslov, Reshevsky, Keres, Euwe, Botwinnik Een chocolade- en suikerwerkfabriek in het Westen des lands bleek bij con trole door ambtenaren van de CCD ca. tien ton suiker meer in voorraad te heb ben dan in haar administratie was ver antwoord. Deze suiker was verkregen door in chocoladeproducten grondstoffen te verwerken, welke daarvoor niet wa ren toegestaan. Ook werd een hoger ver- werkings-verlies opgegeven dan in wer kelijkheid bestond. Het bleek, dat reeds 500 kg. suiker, die op dezelfde wijze was verkregen, zwart wa; verkocht. De nog aangetroffen tien ton zou waarschijnlijk dezelfde weg zijn gegaan. Elf piloten van de Tsjechoslowaakse luchtmacht zijn in de nacht van Zater dag op Zondag met hun vliegtuigen op het vliegveld Riem (nabij München) ge land. Gisteren zijn ze „met onbekende bestemming" weder opgestegen. Naar A. P. uit Washington meldt, heeft de bclgiriotingscommissie van het huis van afgevaardigden besloten, opnieuw 150.000.000 dollar ter beschikking te stel len van de commissie voor de atoom energie, ter bespoediging van haar werk program. Hiermede is het bedrag, dat de atoom-commissie in het lopende begro tingsjaar kan besteden, gestegen tot 659.000.000 dollar. De voorzitter van de commissie van buitenlandse zaken van het huis, John Vorys (republikein), zeide, dat Spanje toch nog door de andere Europese lan den zou kunnen Worden uitgesloten, in dien zij zulks wensten. Hij verklaarde, dat het ministerie Van buitenlandse za ken tegen de opneming van Spanje ge kant was. „Het wordt misschien in West- Europa als een verkeerde politiek be schouwd. De wijze, waarop Spanje in 't desbetreffende wetsontwerp zal voorko men, zal tamelijk i nschuldig zijn", aldus Vorys. Het congres-lid Stanley Isaacson, van de American Labor Party, zeide, dat 't besluit van het huis geweten van de wereld zou schokken „Wij, in dit huis, hébben de fascistische regering van Franco aan ons hart ge drukt", aldus Isaacson Naar U. P. uit Lor dén meldt, heeft het besluit van het Amerikaanse huis van afgevaardigden inzake Marshall-hulp voor Spanje in bevoegde Britse rege ringskringen pijnlijke verbazing gewekt. Officieel commentaar wordt echter ge weigerd. Men is var, oordeel, dat net de 16 Europese landen zelf zi.m. die over deze aangelegenheid te Meslissen heb ben. Republikeinse Spanjaarden te Lon den zeiden, dat ze „bijna stom van ver bazing" waren over deze Amerikaanse (Van onze Weense correspondent). In een vorig artikel trachtte ik uiteen te zetten, dat, wanneer er een staatsver drag met Oostenrijk onder de thans be kende, ongunstige voorwaarden tot stand komt, de communistische druk van bui ten op de democratische vrijheid van dit land, tenzij de Arherikanen 200 millioen dollar en nog meer in dit land willen in vesteren, overweldigend groot zal zijn. Een tweede punt, waaraan de aandacht gewijd dient te worden, is de vraag, welke binnenlandse weerstand de communisten bij deze gelegenheid te overwinnen zullen krijgen. Vooraf een korte recapitulatie van de politieke ontwikkeling na de oorlog. De Oostenrijkse Volkspartij kwam in 1946 met iets meer dan de helft van de stemmen uit de stembus. Zij kreeg die stemmen vooral van de boeren, de mid denstand en de afgedankte adel. In verband met het eeuwfeest ran de vrijheid van onderwijs in Nederland en de tentoonstelling ran het Katholiek onderwijs »Schoolstad" in de Houtrusthallen ran Den Haag, heeft Z. H. de Paus het volgende schrijven gericht aan Z- Em. Kardinaal De Jong. Met grote vreugde hebben Wij verno- *hiy' da* onder Uw leiding het gelukkig de 'atief is genomen, het Eeuwfeest van der, rüheid van onderwijs voor. de Ne- Vvijze'1dSe katholieken op feestelijke tpnt,ri te herdenken. Deze roemrijke en tiep,je e van een langdurige en inspan n°g strijd verkregen vrijheid heeft, hipg ^et 2o ]ang geieden, haar bekro- zij cir.fvoltooiïng verworven, doordat wetgevi^ief in de grondwet en in Jc WaarlljkS Van Uw land is erkend en tholiejj^ ^eeft zij niet alleen aan de ka- steeds niaar ook aan de Staat een treffely^ ere oogst opgeleverd van voor nering VrUchten, waarvan de herin schap en vervult met levendige blijd U geluk t6'e Ons alle aanleiding geven. Deze 0nv4vensen. latende ijv^^hrokken en nimmer af- het Vaderia„-,"1 d'enst van de Kerk en fzekt Onze bewondering en Onze genegenheid voor de gelovigen en in nog groter mate voor de geeste lijke Herders van Nederland, wier deug den en geestesgaven bij uitstek zijn: voorzichtigheid, waakzaamheid en onver moeide krachtsinspanning. Nu Wij tot Onze vreugde vernomen hebben, dat ter herdenking van dit feit een tentoonstelling van het katho lieke onderwijs zal worden gehouden, belangwekkend door haar grootse opzet, haar omvangrijkheid en het goed, dat zij belooft af te werpen, willen Wij in de kosten daarvan bijdragen door het zen den van een bedrag van 10.000 gulden als een bewijs van de liefde, die Onze ziel steeds met blijdschap vervult, wan neer Wij U een weldaad kunnen bewijzen Aanvaardt, geliefde Zoon. evenals overige Bisschoppen en de priesters gelovigen, Onze gelukwensen voor grootse onderneming en blijft met al Uw krachten arbeiden voor de verheven zaak van Christus. Moge de Apostolische Ze gen, die Wij U als onderpand der hemelse zegeningen van ganser harte verlenen U een getuigenis zijn van Onze welwil lendheid. Gegeven te Rome. bij Sint Pieter, 10 Maart 1948, in het tiende jaar van Pontificaat. PAUS PIUS XII. met het van Dollfuss Daartegenover stond als tweede, sterk ste partij de socialistische partij met haar aanhang onder de stadsarbeiders. Zoals met alle grote partijen het geval was, was ook de Volkspartij van het be gin af aan niet homogeen. Haar vleugels gingen vanaf revolutionnair naar veran dering strev.ende katholieke jongeren, vooral studenten, tot oude, nog half rno- H™+tlsch denkende ambtenaren met picpr,KSen d? hoofdschotel van alleen op stanrtprc3?*8 Jt)edachte boeren en midden- }eidL'rs van de partij Her FTgfvinït ^ndskfnse-" Een derde nadeel van rio v n is verder, dat de andere n Jr identiek trachten te maken r voorbije „austro-fascisme en Schussnigg. Daartegenover hebben echter ook dp socialisten niet veel meer te bieden dan énkele beroemde namen en verslofte tra dities. Tussen de jaren 1925—1930 zullen mannen als Renner, Körner, Bauer en Seitz ongetwijfeld wel" hun verdienste ge had hebben, maar deze heren zijn ofwel dood of over de zeventig, en als leiders van een partij in deze woelige tijd met al te moderne problemen niet capabel meer. De traditie van de partij, die het eens tegen de kanonnen van Dollfuss dagen lang uithield is verwaterd: er is geen jonge generatie meer, geen vliegend vaandel en geen strijdlied Dit, en niet meer dan dit, zijn de po litieke tegenstanders van de kleine, ge hate 5 pCt. minderheid communisten. Zij begonnen in 1945 als coalittie-partij met een zetel in het kabinet-Figl. Men behoeft echter slechts enige dagen „De Waarheid" te lezen, om een indruk te krijgen, hoe de Oostenrijkse communis ten hun verbondenheid met de regering tot uitdrukking brachten. Toen minister Altmann, de enige com munistische minister, vorig jaar, bij de besprekingen over de Oostenrijkse geld- sanering openlijk de gedragslijn van de regering in het parlement critiseerde, ging dit zelfs de Oostenrijkers, dié op het gebied van redevrijheid zeker niet kleingeestig zijn, wat te ver, zodat men hem formeel 'n deze zitting hel woord ontnam. Gevolg hiervan was, dat dr. Altmann zijn ontslag indiende en de communisten officieel in de oppositie gingen, wat in de practijk weinig ver schil maakte. Leider der communisten is Ernst Fi scher, een met alle zalven gesmeerde, boven de doorsnee intelligente agitator, knap journalist, vlot schrijver. Een man die weet wat in deze tijd de slogan waard is, en er dan ook een dankbaar gébruik van maakt. Of echter de organl.sa"e. die hij opge bouwd heeft, in Oostenrijk op dezelfde manier voor hem doT" en dun zal gaan, als soortgenoten het in andere lan den deden, zal in de practijk nog moeten blijken. De „spotlight" van politieke belang stelling zal in de toekomst waarschijnlijk weer al te vaak op het armzalige Oosten rijk gericht zijn. De £°n§ heeft geslagen De eerste ronde is a' begonnen. uitspraak. Elders begint men toch al lengs tot het inzicht te komen, dat eco nomische samenwerking van West-Euro pa nauwelijks denkbaar is zonder Span- je's medewerking. In Frankrijk juichen rechtse voor standers en schelden linkse tegenstan ders over Amerika's besluit. Te Madrid is de uitspraak met instemming begroet en Spanje hoopt op een verdieping /an zijn vriendschap met Amerika in de naaste toekomst, nu het Amerikaans par lement zo duidelijk getoond heeft Span- je's werkelijke koer* te begrijpen. Politieke en diplomatieke waarnemers te Washington, aldus Reuter, zijn van oor deel, dat de door het huis van afgevaar digden voorgestelde Marshall-hulp aan Spanje toch weinig kans heeft, werke lijkheid te worden. In de versie van de wet, die de senaat heeft goedgekeurd, komt een amendement voor deze hulp aan Spanje niet voor en het wordt waar schijnlijk geacht, dat enige amendemen ten, welke slechts de steun hebben van één der beide huizen, in de definitieve wet zullen uitvallen Vermoedelijk echter zal dan Amerika eigen wegen vinden om Spanje te helpen. Myron Taylor zal Franco ontmoeten Volgens A.P. is het thans officieel, dat Myron Taylor, Amerika's speciale am bassadeur bij het Vaticaan, een bezoek aan generaal Franco zal brengen. Dit feit wordt in Spanje diep geheim gehouden. De kranten zijn er niet van op de hoog te en in officiële kringen wordt het be schouwd als „zeer, zeer geheim". Taylor zal in April in Madrid aanko men op een tijdstip, waarop minstens een half millioen inwoners van de hoofdstad de jaarlijkse „overwinningsdag"-parade van 12.000 soldaten, matrozen en politie mannen zullen gadeslaan, die gehouden wordt op de gedenkdag van het einde van de burgeroorlog in 1939. Franco zal het saluut in ontvangst ne men, tronend op een rijk versierde estrade op de Castellana-boulevard. De Amerikaanse ambassadeur bij de Paus, die via Portugal komt en later naar Rome zal doorreizen, hield zijn laatste bespreking met Franco gedurende de oorlog. Hij zal ook een ontmoeting heb ben met de primaat van Spanje. De eerste minister van India, Nehroe, heeft in de nationale vergadering ver klaard, dat onder de employé's van de regeringsbureaux te Calcutta een staking dreigt, die uit andere dan economische motieven zal worden gevoerd en waarbij het gevaar van gewelddadig optreden bestaat. De rede van Nehroe werd van de as semblee uit per radio verspreid. De sta king, aldus Nehroe, maakt deel uit van een grotere beweging, die in sommige delen van India vaste vormen aanneemt. Het is in hoofdzaak een politieke bewe ging. De voorgenomen staking is geen normale staking, maar heeft bepaalde bijzondere en ongewenste oogmerken. Volgens berichten, die de regering heb ben bereikt, zijn de ambtenaren van plan in de kantoren te blijven en daar in hongerstaking te gaan. Er is ook tol gewelddaden aangezet, zo ging Nehroe voort, de organisatoren van de staking denken klaarblijkelijk, dat zij hu. doel met geweld kunnen bereiken. In Pompei (Napels) is op 83-jarige leeftijd overleden de patriarch van Con- stantinopel, mgr. Antonio Rossi. Hij werd in 1887 priester gewijd en in 1910 tot bis schop van Udine benoemd, waarna hij in 1927 werd aangesteld tot Pauselijk delegaat van Pompei, met de titel van patriarch van Constantinopel. Het Gooise tribunaal heeft gisteren advies gewezen in de zaak tegen de kunstschilder H. Rutgers, die tijdens de bezetting o.a. hoofd was van de afdeling propaganda van de Ned. Omroep en die ook tot de SS toe* rad. Volgens een eerder advies was hem drie jaar internering op gelegd, hetgeen door de hoge autoriteit te laag werd geacht. Het tribunaal, overwegende dat hij door zijn radiopraatjes onder de titel „De Stormer spreekt" getracht heeft de jeugd ernstig te misleiden, achtte een hogere strafmaat noodzakelijk. Mede gelet op zijn ruiterlijke bekentenissen, werd thans geadviseerd hem te interne ren voor de tijd van 5 jaar, waarvan 2 jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Ook werden hem de kies rechten ontnomen. Rijkdom is een wankele factor bij het geluk. Bij het poneren van deze stelling zie ik al verscheidene gezichten tot een grijns zich plooien. Men geeft me mis schien nog gelijk, maar dan met de me dedeling: „Geef me alvast maar een portie". Doch dat is het 'm juist. De moeilijk heid zit in de portie, althans in haar omvang. In propagandaredevoenngen. in bijzon dere commissies, in wetsvoorstellen wordt telkens de spreiding van het bezit niet alleen noodzakelijk geacht, doch ook in een practische vorm gestalte gegeven. Sociale gevoelens en economische mo gelijkheden moeten daarbij echter tegen elkaar worden afgewogen. Er zijn bedrij ven, die jaloersheid wekkende winsten maken, doch normaal moet men oppassen niet de kip met de gouden eieren om hals te brengen. Voor de oorlog en ook na de bevrijding zijn in Nederland ondanks het com munistisch lawaai en d? gortzakkerij is ons land nog altijd een voorbeeld vele sociale -voorzieningen getroffen. En toch is er nog volop ontevredenheid volop lusteloosheid, volop naijver, volop haat zelfs. De genomen maatregelen zijn niet alle afdoende, omdat de tijden abnormaal zijn Men heeft geld en er zijn geen goederen, men heeft geen geld en er zijn wel goe deren. Er klopt niets van. Inderdaad de situatie is in haar algemeenheid onbe vredigend. Maar waar is de tijd gebleven dat men O. L. Heer hartelijk dank zei voor een Zweedse witte boterham Niemand is tevreden met zijn salaris of weekinkomen. Ieder komt te kort, hetzij vanwege de zware belasting, hetzij in verband met de te geringe hoeveel heid op zich. Tientallen noodzakelijke voorzieningen kunnen niet worden getroffen, terwijl anderzijds door alle standen royaal geld aan ontspanning wordt uitgegeven. Men wii zijn aandeel, overal en in alles. De ware eenvoud, die iemand met een ton inkomen nog kan bezitten, is uiterst schaars geworden. Bij de jacht naar geluk zijn in de loop der jaren de suggesties gemeen goed geworden, dat alleen volop materiële voorzieningen in 6eld, goederen en genoegens de mozaïek van een tevreden, gelukkige mensheid konden uitmaken. De materiële voorzieningen hielpen niet, en zullen nooit voldoende soulaas brengen. De gewone mens had moeten ervaren, dat evenals bij het verfoeide groot-kapitaal de honger naar meer on verzadigbaar is. Terwijl er door allerlei oorzaken zelfs onder gelijken, ongelijk heid blijft. Ook wij, katholieken, hebben helaas de ware geest verloren, ook wij hongeren materialistisch met reeds ernstige ver liezen ten aanzien van hoge geestelijke waarden. In het bijzonder het allernood- zakrfijkste: Godsvertrouwen. De maatschap 'i-desem is niet va» goed gehalte meer HENK VAN DER MA\? De heer mr. J. Ie Poole te Noordwijk aan Zee, die benoemd was tot lid van de Eerste Kamer in de vacature, ontstaan door het bedanken als zodanig van de heer mr J In 't Veld wegens diens be noeming tot minister van wederopbouw en volkshuisvesting, heeft bericht deze benoeming niet aan te nemen. De voorzitter van het centraal stembu reau heeft thans tot lid der Eerste Kamer benoemd verklaard de heer A. Kievit te Rotterdam. Zutphen's stadssilhouet heeft gisteren een zwaar verlies geleden. Het ranke, fijngevormde bovenstuk van de toren der St. Walburgs- kerk zal er voortaan in ontbreken. Er heeft gisteren namelijk een zware brand in deze toren gewoed, waarbij het van hout vervaar digde bovenste gedeelte geheel verloren ging. De kerk zelf kon worden behouden. Het bericht, dat Myron Taylor, de persoonlijke vertegenwoordiger van Tru man bij het Vaticaan, per vliegtuig naar Rome is vertrokken, geeft aanleiding tot allerlei speculaties. Behalve aan de Paus, met wie hij over de internationale en de Italiaanse bin nenlandse situatie spreken, zou Tay lor een bezoek aan de Gasperi, de Ita liaanse premier, brengen, terwijl hij be sprekingen zou voeren met vooraan staande Europese personen. Een bezoek aan Londen op de ,t.el[y^}veS> zou even eens tot de mogelijkheden behoren. Omstreeks vier uur 's middags braken plotseling zware rookwolken uit het mid denstuk van de toren van het fraaie laat-gothische kerkgebouw. Terstond rukte de brandweer uit en ook poogde men de sproei-installatie in de toren in werking te stellen, doch door onopgehel derde oorzaak functionneerde deze in- richting niet. Toch scheen de brandweer Ook het Sovjet-nieuwsbureau wijdt op succes te hebben en na een half uur J non Tav or s t. z de en Uw De versobering in de maaltijden, welke de restaurants hun gasten mogen voor zetten en waarover sedert enkele maan den overleg is gepleegd, zal nu over en kele weken een feit worden. Er is name lijk Overeenstemming bereikt over de te treffen maatregelen tussen het departe ment van Landbouw. Visserij en Voedsel voorziening en de desbetreffende com missie'uit het hotel-, café- en restaurant bedrijf. Hoewel de regeling op bepaalde pun ten nog nader moet worden uitgewerkt staan toch de voornaamste bepalingen reeds vast. Ten aanzien van het vleesverbruik zij' de bedrijven in twee groepen ingedeeld De betere restaurants, die behoren tot de klassen C en D krijgen drie vleesloze dagen per week. Op de andere vier dagen zullen zij, gelijk ook nu, loo gram vlees per maaltijd mogen verstrekken; de restaurants der A en B-klasse behouden de twee vleesloze dagen van thans, doen moeten het vleesrantsoen per maaltijd van 100 gram terugbrengen op 75 gram Verder zullen er ter bezuiniging op de grondstoffen, speciaal vetten, bepaalde spijzen niet mogen worden geserveerd. Zijn wij wel ingelicht, dan is hierover een definitieve beslissing nog niet geval len, doch w! staat reeds vast. dat ge bakken aardappels en pannekoeken niet meer zullen mogen worden geleverd. Het aantal gangen bij één maaltijd ten slotte wordt gebonden aan een maximum van vier. In verband met de nadere uitwerking zal het nog even duren voor deze v>r obering in werking treedt v^nrschijr lijk zal dit begin Mei gebeuren. I dubieuse wijze aandacht aan Tay Rome-bezoek, door te beweren, dat z j speciale zending zou verband houden met de aanstaande verkiezingen m Taylor zou, volgens deze Rusjische bron, tot taak hebben in de periode vóór de verkiezingen de activiteit van de Ame rikaanse vertegenwoordigers in R e t coördineren met die van de leiders van de Katholieke Kerk en het chnstelijk- democratisch blok. Het Russische Propa®?nd5:!p^"?^ gaat nog verder en beweert dat Taylor gemachtigd zou zijn. de Gasperi in ver trouwen mede te leien, dat de Ameri kaanse regering de „anti-communlstlJQhe machten" in Italië met wapens, geld, transportmiddelen en dergelijke in on beperkte mate wil steunen, afgezien van de diplomatieke steun en „demonstra tieve acties" van eenheden van het Amerikaanse leger, de vloot en de lucht macht. We geven deze Sovjet-explicatie na tuurlijk slechts „a titre d'information" weer om een beeld te geven van de aard der Sovjet-agitatie. Niet onaannemelijk klinkt intussen eert suggestie van andere ijde. volgens wel ke Taylor's bezoek in verband zou zijn te' brengen met Palestina. Volgens Reu ter toch wordt va** gezaghebbende zijde te Rome vernomen, dat de H. Stoel on langs stappen heeft ondernomen om de samenwerking van alle partijen in Pa lestina te bereiken in een poging om tot enige overeenkomst te geraken, waarbij de rechten van Joden en Ara bieren aldaar p gelijke wijze gewaar borgd zullen zijn. De H. Stoel vreest, lestina op een catastrophe zal uitlopen, dat de huidige ernstige situatie te Pa- waardoor de heilige plaatsen in gevaar komen. Na het gisteren gepubliceerde bericht over een nieuwe poging van Amerika om in Palestina een wapenstilstand tus sen Arabieren en Joden te bewerken, zou het niet onverklaarbaar klinken, wanneer Washmgton inz^'f? deze kwes tie mede contact met het Vaticaan zou zoeken. meende zij het vuur meester te zijn. Twintig minuten later echter sloegen de vlammen uit het bovengedeelte van de toren naar buiten. Toen was er geen red den meer aan. Het werd in de hoogte één vuurzee en even voor zessen kwam heel de top met een enorme slag in het 's Gra venhof neer. Ongelukken deden zich hier bij echter niet voor. Inmiddels deed de Zutphense brandweer, samen met haar collega's uit Apeldoorn, Arnhem. Brum- men, Deventer, Warnsveld en Lochem. bet uiterste om de brand te bedwingen en de kerk zélf voor het vuur te behoeden Van de grond en van het kerkdak af wer den enorme massa's water geworpen in de toren, waarvan telkens grote brokken omlaag stortten. Klokken vielen omlaag Hedennacht óm 1 uur brandde de toren nog als een fakkel. De brandweer was nog i'cltallig aanwezig en vocht met alle mogelijke middelen voor het behoud van de kerk. Ook in de kerk zelf Werd ge blust. De brandweerlieden werkten daar oij het licht van schijnwerpers. Om ongeveer half tien storüe ae eer ste klok, die 2000 kg weegt, onder don derend geraas naar beneden Zij kwam achter het orgel in de kerk terecht Even na 12 uur volgde een tweede klok van 3000 kg. In angstige spanning wachtte men af wanneer de zwaarste van deze drie klokken naar beneden zou komen Deze klok weegt nl. 3500 kg. Oorzaak onbekend Nadat ook de derde klok naar beneden was gekomen, liet de brand zich te onge veer half twee minder aanzien De brand weer bepaalde zich tot het nathouden van de muren en de binnenzijde van de toren en beschermde''tevens het orgel, dat tot dusverre nog gespaard was ge- oleven. Dit. kostbare instrument is dan ook niet verloren gegaan. Omstreeks half vijf waren de gezamenlijke brandweren het vuur vrijwel meester Slechts de Zutphense brandweer bleef zich bezig houden met opruimingswerkzaamheden. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog volkomen in het duister. Werk lieden. die op de bovenste omloop van de kerk werkzaamheden verrichtten kon den geen verklaring geven. Zij zagen plotseling een begin van brand, maar waren niet bij machte deze zelf te blus sen. Direct daarop werd de brandweer gewaarschuwd. De toren is geheel een ruïne geworden. Alleen de muren staan nor overeind. Gelukkig is de kerk ge spaard gebleven. Dit is voornamelijk te danken aan het feit, dat de koepel van de toren, toen deze naar omlaag stortte, naar de Westzijde omviel. Wanneer de koepel naar de Oostzijde was omgeval len. dan ware de ramp niet te overzien geweest, daar de brandende koepel dan midden in de kerk was terechtgekomen. Andere huizen kregen geen schade. Ook persoonlijke ongelukken deden zich niet voor De inventaris van de kerk en ook van de aangebouwde „Olde Librije", die vele kostbare werken, incunabelen en hand schriften bevat, had men voor alle zeker heid in veiligheid gebracht. Tengevolge van het mooie voorjaars weer ontwikkelen de knoppen aan da fruitbomen zich snel. De appels beloven, volgens deskundigen, in Zeeland een be hoorlijke oogst, doch in de Betuwe en Limburg klaagt men over weinig knop en speciaal bij de goudreinetten over zwakke knoppen. De Zeeuwse verwach tingen over peren zijn matig. In overig Nederland is de stand der perebomen niet best, doch ook niet onbevredigend. Na een rustperiode van enkele weken is in het grensgebied weer een pantser auto gesignaleerd De auto kwam het afgelopen weekend via Ossendrecht ons- land binnen en reed in de richtin-i van Zeeland Geheel onverwacht doemr'e de auto later weer op en verdween langs Roosendaal naar België. In de nacht van de Eerste op Tweeds Paasdag werd bij Moerdijk eveneens een smokkelauto waargenomen. De achter volging werd onnrddeilijk ingezet, do-, de auto wist met gedoofde koplichte» ontkomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1