Wat doen we met de dollars? Geen illusies ten aanzien van het consumptiepeil Brits treinverkeer ontredderd griffie Hulp aan Spanje gaat niet door Op de Iribune Goebbels' kijk op de wereld COLLABORATEURS KOCHTEN ZICH YRU Kinderbijslag voor zelfstandigen aan de orde gesteld Oók Amerikaanse treinen opgehouden DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J^oodprogram wordt niet gebruikt Valkenburg en de vacantie HET RUSSISCHE DWANGBEVEL Dossiers hadden ivaarderingsprijs Zwendelarijen PBCHTKfiMEP afgestemd Hij wilde de kerk „doden" Pessimisme in V. S. 70ste JAARGANG VRIJDAG 2 APRIL 194'8 No. 2Q583 De opzet van het Marshall-plan kan slechts worden verwezen lijkt indien een zo gering mogelijk bedrag in de consumptieve sfeer zal worden besteed en voornamelijk de aandacht op deviezen besparen e en deviezen verdienende investeringen zal worden geconcentrec rd. Aan zulk een streven kan alleen gevolg wor en gegeven, voorzover het verenigbaar is met de denkbeelden, welke de regering der V. S. koestert met be- tre ng tot c e opzet van het aldaar opgestelde programma. Basis voor hoger welvaartspeil Kleding en gedrag der gasten PRINS BERNHARD HEEFT BRONCHITIS ADVIES OVER UITGE WERKTE REGELING Overeenstemming over organisa torische opzet van sociale verzekering bij de Utrechtse PRAC it ntt&AHG om m «oeKrp lal >f ai? OP TRUMAN'S WENS PRINSES ELIZABETH IN BLIJDE VERWACHTING een funest precedent Weinig respect voor Engeland en Franco DRIE MILLIARD MEER Voor Amerika!'s defensie Pssages naar Europa ingetrokken DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" Zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam. Broersvest 8, Tel 68804 De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal, f 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven -egei gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woorc meer -5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Program leid2a' een uilvoering van het European Recovery n tot een aanzienlijke verbetering vanhet huidige consumptiepeil R00j - om het 1 Jgrote bedragen aan deviezen zijn echter nodig uorde l^e consumPt^ePeil te continueren. Vooralsnog mag niet en gerekend op een algemene verheffing van het. verzorgings- fui eau, doch hoogstens op het aanbrengen van verbeteringen op onder- e en, aldus de derde Nota inzake de Deviezenpositie door de ministers lan financiën, Economische Zaken en Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening aangeboden aan de Tweede Kamer. Inter-Europees betalingsverkeer Het commerciële verkeer met de meeste Europese landen is in de iatste jaren belangrijk toegenomen, mede dank zij de gestegen leveringscapaciteit van Neder land. Waar echter vrijwel alle landen met dollarmoeilijkheden hebben te kam pen, valt een tendens waar te nemen om uitsluitend onontbeerlijke artikelen te ko pen en zwak e producten te accepteren voorzover eigen zwakke producten kun nen worden afgezet. Dit verschijnsel doet zich thans zelfs voor in landen, welke tot voor kort een meer soepele invoerpo- lit.iek volgden. Het gevolg is toenemende exportmoeilijkheden op de Europese markt tenzij hierin dnor onderlinge samenwer king en eventuele hulp van buiten wordt tegemoet gekomen. Hier komt bij, dat landen als België, Zwitserland en Zwe den, welke omvangrijke credieten aan het buitenland hebben verstrekt om verschil lende redenen thans niet bereid of in staat zijn op dit gebied verder te gaan. Ondanks de moeilijkheden in het inter-Europese betalingsverkeer zijn met de accoordlanden in het algemeen bevredigende resultaten geboekt. In totaal, toonde de monetaire rekening met 19 landen (incl. de zönes van Duits land, excl. Indië) tezamen op 23 Fe bruari 1948 een vordering van 324 millioen aan; daartegenover bedroeg de monetaire schuld aan deze landen teza men 136 milioen. Hieruit kan voor Nederland een monetaire vordering van ƒ188 milioen worden afgeleid, bij een totale creditmarge van 387 millioen. Nederland had op 2 Januari 1947 tegen over 15 landen (excl. de zones van Duits land en Bulgarije) per saldo eer schuld van 152 millioen. Er valt dus een oelan- rijke toeneming van monetaire vorderin gen te costateren. Deze toeneming is ech ter noodzakelijk te danken aan een verbe tering van de positie t.o.v. Engeland met 176 millioen en van Frankrijk met 146 millioen. De monetaire schuld aan België- Luxemburg zou aanmerkelijk hoger zijn geweest, ware het niet, dat in deze periode voor niet minder dan ruim 90 millioen aan goud en ca. 60 millioen aan ponden sterling aan genoemde landen was afge staan. Exporteurs krijgen deviezen- premie Het betoog samenvattend kan de rege ring haar deviezenprogramma in de vol gende punten weergeven: 1) Een invoerprogramma, dienende tot overbrugging van de pen scheidt van de inwerkingtreding van het E.R.P. is uitgewerkt en wordt sedert 1 Januari toegepast. 2) De deviezenhulp, welke Nederland hopelijk zal worden toegekend onder net E.R.P. zal in eerste instantie worden aan gewend tot opvoering van de productie capaciteit. Zodra de hulp vaststaat, zal wellicht ook weer kunnen worden gere- Ter overbrugging van de moeilijkheden Wenste de regering geen gebruik te ma ken van het zg. noodprogram, dat een drastische vermindering van de econo mische activiteit en niet onaanzienlijke Werkloosheid zou hebben gebracht. Het kabinet sprak zich uit voor een tussen plan, een programma waarin de invoer hoger ligt dan bij het noodprogram, doch het peil van 1947 niet bereikt. Het tekort op de betalingsbalans van dit nieuwe plan C is 500 millioen minder dap het defi cit, dat zou ontstaan bij handhaving van de voorziening der Nederlandse volks huishouding op het peil van 1947 en dat circa ƒ2 milliard zou bedragen. Zelfs in dien een bijdrage van het E.R.P. mocht Worden ontvangen, is het niet waarschijn lijk dat een zodanig tekort op de beta- "bgsbalans zou kunnen worden gedekt. ■Hoewel de acute dollarnood ertoe heeft geleid, dat ook op dit tussenprogramma :c) vooralsnog bepaalde kortingen moes- worden toegepast, vertrouwt de rege- ïlnS er op dat na de totstandkoming van et E R p een opbouwend beleid zal kun- 11 en worden gevoerd. Er bestaat daarom geSronde hoop, dat dit gekorte tussenpro- iraHtna slechts gedurende enige maan- n hehoeft te worden gehandhaafd. Hoe drastisch nu bezuinigd wordt op ?e invoeren uit het S gebied blijkt uit "et leit, dat $-100 millioen per kwar- a' Werd uitgetrokken (basis 1947 5180 millioen) voor bestellingen. Deze reductie bleek onmogelijk te handha ven, zoaat tegen het eind van het eerste kwartaal weer relatief kleine dollar- bedragen moesten worden verstrekt. Ook voor het tweede kwartaal van 1948 'al niet met 100 millioen kunnen wor den volstaan. -t*?6 reducties houden in hoofdzaak uit- VerLVan investeringen in, zodat geen blij- nadelige gevolgen behoeven te Jdeh gevreesd. nvT hekend worden de liquiditeits- oeüijjtbeden overbrugd door verklei- van het goederenaankoopprogram- a' 2. vordering van Amerikanen, 3. verkoop van goud. Het tekort op de dol larbalans voor het eerste halfjaar 1948 kou op de basis van het plan C met inzet van het gehele tot dusverre uit Duitsland terugontvangen bedrag aan geroofd goud ad $40 millioen en onder uitputting van normale dekkingsmiddelen 160 mil lioen bedragen. Hei Amerikaanse effectenbezit zal voorzover niet reeds feitelijk verbonden voor reeds opgenomen leningen, in de eerste plaats voor schuldaflossing moe ten worden gereserveerd. Het ligt in het voornemen in de toekomst die be dragen, welke uit dit bezit vrijwillig ge liquideerd worden, in de eerste plaats voor schuldaflossing te reserveren. In het uiterste geval is de regering bereid een verder deel van de goudvoorraad (naast het uit Duitsland teruggevoerde Soud) aan te spreken. Het Europees Herstel Programma moet «orden gezien als de basis waarop een noger welvaartspeil in de toekomst door Productieve aanwending der aldus ter be schikking komende middelen mogelijk Wordt gemaakt.Belangrijk is daarbij vooral, dat de productiecapaciteit der deelnemende landen over de gehele linie aanzienlijk kal kunnen toenemen. Hierdoor zullen de deelnemende landen een steeds groter deel hunner behoeften kunnen dekken door onderlinge ruil van goederen en diensten. Dit zal tot gevolg hebben, dat de abnormale dollarbehoeften dezer lan den geleidelijk zullen kunnen verdwijnen. Het verkrijgen van een fce'sparing van dollaruitgaven langs deze weg is een der meest aantrekkelijke aspecten van deze opzet. Ons toekomstig verzorgmgspeil is ook in hoge mate afhankelijk van het her vatten van het driehoeksverkeer met Azië Het herstel van vrede en rust in Hederlandsch-Indië is daartoe een onont beerlijke voorwaarde, waarop alle krach- tetl van de regering gericht zijn. kend 'op financiële steun van de Interna tionale Bank. 3) Het bevorderen van multilateraal transferstelsel tussen de deelnemende landen van het Europees Herstel Pro gramma. 4) Het streven naar uitbouw der tol- unies. 5) Het herstel van normale economi sche en financiële betrekkingen met Ned. Indië en herstel van driehoeksverkeer met Azië. 6) Verdere sanering van de staatsfi nanciën door voortzetting van de conso- lidatiepolitiek op het gebied der buiten landse en binnenlandse leningen en het streven naar evenwicht in de staatsbe groting. 7) Het aanmoedigen yan de export naar de dollararea, waarbij o.a. wordt overwogen de exporteurs onder bepaalde voorwaarde de beschikking te geven over een zeker percentage van de opbrengst in deviezen. 8) Bevordering van de arbeidsproduc tiviteit. Prognose voor 1948 De prognose voor de betalingsbalans 194ff draagt een sterk speculatief karakter in zoverre, dat slechts enkele elementen als min of meer vaststaande grootheden kunnen worden beschouwd. Dit laatste is b.v. het geval met het daarin opggnomen bedrag der beschikbare credieten in het buitenland, voorts het bedrag voor af lossing van credieten. Hoofdelement van de aangeboden cijfers is het goederenprogramma, dat in het tweede halfjaar van 1947 werd voor bereid en dat tot dusverre niet tot uit voering werd gebracht, het meergenoem de Plan-C. Wat de Goederen- en dienstenbalans betreft, worden in de prognose voor 1948 de volgende cijfers gegeven (in millioenen guldens) Ontvangsten: Goederen-uitvoer (f.o.b.) 2.150; rente en dividenden (saldo) 36; vrachten, passages, havenverkeer en luchthaven 393; saldo goederen- en dienstenbalans 1.506. Uitgaven: Goederen-invoer (c.i.f.) incl. gedeeltelijke militaire - aankopen 3.930: reisverkeer (s„;do) 27; overige diensten (saldo) 5; overheidsdiensten 75; rente credieten 48. Het kapitaalverkeer geeft volgens de prognose voor 1948 het volgende beeld te zien: Ontvangsten: Beschikbare credieten 433; gebruik van buitenlandse saldi 63; vrij willige verkoop van buitenlandse effecten en incassering van lossingen 135; op brengst van achterstallige coupons en dividenden 16; goud-overdracht 106 overig kapitaalverkeer (saldo) w.o. in schrijving op binnenlandse emissies van effecten 125; saldo 911. Uitgaven: Saldo goederen- en diensten balans 1566; aflossing credieten 152; af wikkeling van buitenlandse saldi 96; achterstallige coupons en dividenden 35. Voor het saldo ad 911 millioen zal bij uitvoering van plan-C dekking ge vonden moeten worden. In de post vrij willige verkoop etc. ad 135 millioen is 100 millioen begrepen voor geraamde opbrengst van vrijwillige verkoop van Amerikaanse effecten. In de raadsvergadering te Valkenburg zal hedenavond behandeld worden eer. voorstel van B. en W. tot wijziging van dc plaatselijke politie-verordening. Deze wijziging houdt o.a. nauwkeurige voorschriften in omtrent toelaatbare kle ding en openbare gedragingen van de be volking en van de zomergasten. Het secretariaat van paleis Soestdijk deelt ons mede: Sedert de Paasdagen hgt Z. K. H. Prins Bernhard te Zermatt. ziek met een lichte graad van bronchitis. Er bestaat geen re den tot ongerustheid, maar het is onzeker oj de Prins op de voorgenomen datum zal kunnen terugkeren. Bij de herdenking van het eeuwfeest der onderwijsvrijheid in Nederland. De Kardinaal in gesprek met de ministers Beel, Lieftinck en Gielen. Bij de behandeling der begroting voor 1948 in de Tweede Kamer is door de ministerr-president en de minister van sociale zaken in uitzicht gesteld, dat, als over de organisatorische opzet van de toekomstige sociale verzekering' in de commissie tot herziening van de sociale verzekering, samengesteld uit vertegen- Het verkeer van Britse treinen tussen de Britse zone en Berlijn is voorlopig stopgezet, zo deelde het Britse militaire bestuur m Duitsland gisteren mede. Bussen en vliegtuigen zullen gebruikt worden om het vervoer van Brits personeel tussen de Britse zone en Berlijn te onderhouden. Generaal-majoor Brownjohn, de Britse plaatsvervangende militaire gouverneur, heeft officieel hij de Sov jetautoriteiten geprotesteerd tegen het ophouden van Britse mili taire treinen op Woensdagavond. De Franse militaire trein van Baden- Baden naar Berlijn, die Woensdagochtend door de Sovjet-autoriteiten te Helmstedt was tegengehouden, heeft de reis hervat De Franse trein uit Berlijn zou heden. Vrijdag volgens de dienstregeling ver trekken, aldus werd officieel medege deeld. In Amerikaanse kringen te Frankfort meent men, dat het aantal beschikbare transportvliegtuigen niet voldoende zal zijn om de bevdlking van de Amerikaan se sector van Berlijn te voorzien. Tussen Berlijn en Bueckeburg in de Britse zone zal een vliegdienst met Da- kota's ingesteld worden. Plaatsen voor hoge functionarissen zullen beschikbaar worden gesteld. Tussen het Britse hoofd kwartier in Berlijn en Helmstedt zal een busdienst ingesteld worden. Van Helm stedt zullen de passagiers met de trein ve£?er gaan- Waarschijnlijk zullen zij echter hun papieren door Sovjetbeambten moeten laten onderzoeken. dat de Britse trein, die bij Marien- S«nP,em zijspoor werd gereden, ze- rilrten? hüir ?Maar had gestaan en een rijdend buffet was aangerukt, hebben de Onder zeer ernstige verdenking van grootscheepse en uiterst geraffineerde knoeierijen met dossiers van collabo rateurs en politieke delinquenten, wel ke onder zyn leiding zouden zijn uit gevoerd, Is in zijn woning te Utrecht gearresteerd, het hoofd van de P.R.A.C. aldaar, J. van G. JTegen Van G., die eind vorig jaar chef van de Utrechtse P.R.A.C. werd, zijn al geruime tijd geleden verdenkingen ge rezen, doch men slaagde er niet in enig bewijs tegen hem aan te voeren. Toch bleef men actief er Woensdag gelukte het aan de politie-inspecteur N. Brands te Zeist, die zelf ook hoofd is geweest van de P.R.A. te Utrecht, een C-f MOUOSN IN HET COfLWJST «ati oe MftbKT i Drie-en-eeti.L Kaniongerec^ ia"r na de bevrijding worden te Oostburg de zittingen van het en die van de tuchtrechter voor de voedselvoorziening nog steeds gehouden, in een dorpskroeg van de belangrijkste medewerkers van Vin G op heterdaad te betrappen, met het gevolg, dat deze medewerker Van G. als de hoofdpersoon in deze knoeierijen aanwees. De aannemer J. v. d. B uit Zeist, die vroeger bij de P.R.A. te Utrecht werk zaam was. had na het verlaten van deze dienst zijn relaties met een bepaalde groep collega's niet verbroken. Bij was de verbindingsman tussen Van G. c.s. en de slachtoffers: collaborateurs wier za ken in behandeling waren of zouden ko men. Alle dossiers bij de P.R.A.C. hadden een zgn. waarderingsprijs, welke va rieerden van 5000 tot 100.000 gulden. Kwam een collaboratiezaak in behande ling, dan toog Van der B. of een ander naar de persoon in kwestie en deelde mede, welk bedrag betaald zou moeten worden, wilde hij dat van zijn zaak een zgn. „licht dossier" zou worden samen gesteld. Ging de man hier niet op in, dan werd aan de officier-fiscaal eerst het lichte dossier gezonden, maar later werd dan het zgn. „zware dossier na- gezonden. Op deze wijze werd geen arg waan gewekt, daar het immers mogelijk was, dat na afsluiting van het eerste dossier nog aanvullende gegevens ter be- schikking waren gekomen. Woensdagavond ging Van der B. of ferte maken bij een eigenaar van een garage in Den Dolder, wiens dossier bij de P.R.A.C. in behandeling was. De eer ste taxatie voor een licht dossier was aanvankelijk 100.000 gulden, dit werd echter op 70.000 gulden teruggebracht. Inspecteur Brands, die van deze af te sluiten transactie op de hoogte was, wachtte Van der B. op toen hij de wo ning van de garageh luder verliet en ar resteerde hem Bij fouillering werd een groot bedrag op hem gevonden. Na een urenlang kruisverhoor op het politiebu reau te Zeist, bekende de man eindelijk en noemde de naam van zijn opdracht gever. Toen de politie des avonds om 11 uur het hoofd van de P.R.A.C., die aan het bridgen was, uitnodigde met haar mee te gaan, blies Van G. hoog van de toren. Hij was hoofd van de P.R.A.C. en niemand kon hem arresteren. Toen ech ter het arrestatiebevel getoond werd, liet hij zich gewillig wegvoeren. De arrestatie van enkele medewerkers wordt nog verwacht. Britse autoriteiten last gegeven, dat de trein onmiddellijk naar Berlijn moest te rugkeren. Deze instructie is gegeven na het onderhoud van luitenant-generaal Loekjantsjenko en generaal Brownjohn in het' Sovjet-hoofdkwartier te Karls- horst. Enkele minuten nadat de Britse mili taire trein naar Berlijn was terugge keerd, hebben de sovjet-Russische mili taire autoriteiten de spoorweg tussen Berlijn en de controlepost te Vorsfelde in de sovjetzöne (een afstand van 160 kilometer) gesloten. Generaal Brownjohn heeft, naar be richt wordt, dezelfde argumenten ge bruikt als in de Britse protestnota waren geformuleerd en generaal Loekjantsjenko heeft de motivering van de Sovjet-nota nog eens ter tafel gebracht Gistermorgen is ecn Amerikaanse trein op weg van Itiemerhaven naar Berlijn bij de Sovjetrussische zoncgrens aangehouden De trein moest op een zijspoor naar de Britse grenspost terug rijden. Dit geschiedde, omdat de Ameri kaanse treincommandant weigerde de Russische grensbeambten toegang tot de trein te verlenen. Om dezelfde redenen werd de Ame rikaanse militaire trein „The Berliner", op weg van Frankfort naar Berlijn, te Marienborn opgehouden. Men verwacht, dat hij later naar de Britse zone terug gezonden zou worden. Zeven en zestig reizigers van verschil lende nationaliteit, waaronder enige Nederlanders moesten gisteravond te Helmstedt hün reis naar Berlijn onder breken, daar de slaapwagens van de Franse „Nord expressna onderzoek van de sovjetautoriteiten werden afge haakt, omdat de inzittenden geen reis vergunning hadden a.*s hij de nieuwe sovjet-Rufesische regeling vereist wordt. Tot de inzittenden behoorde een be roemd Frans pianist, die Vrijdag met het Berlijns Philharmonisch orkest zou op treden. Sinds de nieuwe Sovjetrussische ver- voersbepalingen van kracht geworden zijn, is maar één geallieerde trein de Sov jetrussische zonegrens gepasseerd. Dit is de Amerikaanse trein, waarvan de reizi gers door de Russische grenswachten mochten worden gevisiteerd. De Sovjet-autoriteiten hebben een ver bod uitgevaardigd voor het goederenver voer uit de Sovjetsector van Berlijn naar de Westelijke sectoren van die stad tus sen 23 en 6 uur. Deze bepaling is intus sen weer ingetrokken althans opge schort. De Sovjet-autoriteiten hebben voorts bepaald, dat alle voortuigen, die gsede- ren uit de Sovjet-sector naar de andere sectoren verv.oeren, voorzien moeten zijn van speciale passen. Russische officieren, onder wie kolonels en brigade-generaals, belasten zich per soonlijk met de inspectie van alle geal lieerde voertuigen, die door de Sovjet zone rijden. Zij zijn zeer beleefd, doch controleren de papieren woord voor woord Duizenden Duitsers gaan intussen on gehinderd uit de Russische naar de Britse zone. Bij de controleposten verla ten zij de verkeersweg en gaan door de bossen verder, om later weer de weg te nemen. Door het ophouden van de Britse mili taire trein te Marienborn kunnen andere treinen niet passeren. Een ongewone toestand ontstond voor de arbeiders van de „Braunschweigische Kohlen-Bergwerke", die juist buiten Helmstedt gedeeltelijk in de Britse en gedeeltelijk in de Russische zone liggen. De ongeveer 7000 mijnwerkers, die door de Russische zone naar hun werk moeten, werd aangezegd, dat zij heden nieuwe passen met foto moeten hebben Daar de stad maar een fotograaf rijk is, vroegen de arbeiders meer tijd Dit verzoek werd niet toegestaan. Duitse boeren, die langs de verkeers weg in de Sovjet-zone wonen, noemen de weg de „weg der verschrikkingen". Zij zeggen dat er zoveel geruchten de ronde doen, „dat het er naar uitziet, dat het kookpunt spoedig zal zijn bereikt". Sovjettroepen hebben een militaire post betrokken (met barrière) op een kruispunt bij de Britse militaire vlieg velden te Gatow (Berlijn), „juist bin nen de Britse sector", zoals officieel is medegedeeld De Sovjetsoldaten hiel den verscheidene Engelsen vast, maar trokken zich later weer terug in de sovjetsector. Generaal Herbert, Brits commandant te Berlijn heeft een protest gezonden naar de Sovjet-generaal Kotikof. Intus sen hebben de Engelsen drie van de vier richtingen op het kruispunt ge blokkeerd. De perssecretaris van president Tru man, Charles Ross, verklaarde gisteren, dat Truman de clausule aangaande Spanje, welke door het huis van afge vaardigden is aanvaard uit het wetsonl- werp geschrapt wenste te zien. In een gemeenschappelijke zitting van het huis van afgevaardigden en de senaat werd later besloten Spanje niet op te nemen in het hulpplan voor Europa. De hulp volgens het plan-Marshall zal, naar men verwacht, binnen veertien da gen na de stemming in het huis van afge vaardigden, waarbij het alomvattende herstelprogram van 6205 millioen dollaj; werd goedgekeurd, beginnen. De congrescommissie, samengesteld uit leden van beide huizen, heeft intussen het wetsontwerp g°edJSj|eur.d. Van het totaal van 6205 millioen dollar, waarbij in het wetsontwerp voor hulpver lening aan het buitenland wordt voor zien, is 5300 millioen dollar bestemd voor de eerste 12 maanden van de steun aan Europa volgens het plan-Marshall; 2(5 millioen dollar is bestemd voor militaire steun aan Griekenland en Turkije. China krijgt 150 millien dollar militaire steun en 425 millioen economische steun. Het kinderfonds van de V. N. ontving 60 mil lioen dollar. Senator Vandenberg, voorzitter van de senaatscomi issie voor buitenl. betrek kingen, heeft na de zitting van het con gres (huis van afgevaardigden en se naat) verklaard, dat het congres besloot het amendement betreffende Spanje te laten vallen, omdat het ontwerp in de vorm, waarin het oorspronkelijk werd op gesteld, lidmaatschap van de organisatie van deelnemende landen open laat voor alle andere landen, die eventueel door de thans deelnemende landen worden uit genodigd. Men was derhalve van mening, aldus Vandenberg, dat het de taak en het privilege van de zestien deelnemende Europese landen is een besluit ten aanzien van Spanje te nemen. Op Buckingham Palace is officieel me degedeeld, dat prinses Elizabeth na 1 Juni geen officiële verplichtingen meer zal waarnemen. Een dergelijke mededeling uit de koninklijke residentie is de ge bruikelijke aankondiging van een a.s. blijde gebeurtenis. Prinses Elizabeth en de hertog van Edinburgh zullen op uitnodiging van de Franse president op 14 Mei een bezoek aan Parijs brengen, aldus wordt door Buckingham Palace medegedeeld. Zij zullen de tentoonstelling over acht eeuwen Brits leven openen en daarna tot 18 Mei in Parijs blijven woordigers van de minister van sociale zaken en van de Stichting van de arDeid, onder voorzitterschap van mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van sociale zaken, overeenstemming was bereikt, in de eerste plaats aandacht zou worden ge geven aan het vraagstuk van kinderbij slag voor zelfstandigen. In verband daar mede heeft de minister van sociale zaken bedoelde commissie, nu zij haar rappot over de algemene herziening der soeiale verzekering heeft vastgesteld, verzocht op korte termijn advies uit te brengen omtrent een uitgewerkte kinderbijslagre geling voor zelfstandigen. De vertegenwoordiging van de Stich ting van de arbeid is voor deze taak uit gebreid met enige deskundigen uit land bouw- en middenstandskringen. Uit bovenstaand bericht blijkt op ae eerste plaats, dat thans over de organi satorische opzet van de sociale verzeke ring overeenstemming in de desbetreffen de commissie werd bereikt. Zulks is hier- cm reeds van buitengewoon belang, om dat thans aan de eigenlijke bouw van de verschillende onderdelen begonnen kan worden. Te lang reeds wachten, gelijk meermalen in ons blad betoogd werd diverse voorzieningen op de in uitzicht gestelde algehele herziening van de sociale verzekering. Nu behoeft niet lan ger gewacht. Er kan begonnen worden en wij hopen, dat er tempo achter gezet zal worden. Een verheugend feit is het ongetwijfeld, dat de minister een der meest urgente vraagstukken onmiddellijk aan de orde heeft gesteld door aan bovenbedoelde commissie s.dvies -te vragen over een uit gewerkte kinderbijslagregeling voor zelf standigen. Hiermede komen wij tot de tweede belangrijke mededeling in het bericht, dat nl. eindelijk dan de kinderbijslagre geling voor zelfstandigen in het zicht van de wettelijke haven begint te komen. De loodsen zullen waarschijnlijk nog heel kundig moeten laveren, voor het scheepje in veilige haven kan aanleggen en mo gelijk zal de politieke branding niet zon der gevaar blijken voor een snelle vaart, doch in elk geval is thans op het eind doel de steven gewend. Het advies wordt „op korte termijn" gevraagd en ofschoon het niet met zoveel woorden in het bericht te lezen valt, schijnt het ons toch toe, dat het de be doeling van de minister is, om na ont vangen advies de zaak verder doorgang te doen vinden, wel in het kader van de algehele herziening, maar in zoverre toch onafhankelijk, dat daarop met de invoe ring van de kinderbijslagregeling voor zelfstandigen niet gewacht zal worden. Zulks terecht; de betrokkenen wachten al te lang. Naar wij hopen zal de wacht tijd tot de aller noodzakelijkste duur terug gebracht worden! Tartuffe heeft mooi praten: de sport journalisten moesten de naam van Nel van Vliet eens een paar maanden uit hun kolommen weren. Het kan wel eens al te dol worden. Het kan wel eens zo dol wor den, dat er van de meest rudimentaire sportiviteitsbegrippen niets meer over blijft. En in die richting dreigt thans de houding van Nel van Vliet maar meer nog die van de Koninklijke Nederlanase Zwembond te gaan. Wij doelen op het bericht, volgens het welk Nel van Vliet binnenkort naar Ne derland zal terugkeren, hier haar trai ning zal voortzetten, als vertegenwoor digster van ons land naar de Olympische Spelen zal gaan, en dan Amerikaans staatsburgeres zal worden. Dat laatste doet de deur dicht. Nu «toet. men niet zeggen, dat Nel toch zeker wel vrij is om te bepalen waar, hoq en wanneer zij „op vacantie" wil gaan, want dat is al eens gezegd en toen klonk het even naief als het nu ook zou doen. Nel gaat straks terug naar 'Amerika, zal er de Amerikaanse nationaliteit ver krijgen en zal dan als Amerikaans zwem ster haar, carrière voortzetten. Bij Uncle Sam's gratie mag zij dan nog deze ene keer voor Nederland op de Olympische Spelen uitkomen. Een en an der is zakelijk beklonken op het z.g. „va- cantieuitstapje". Wij misgunnen Nel haar a.s. Ameri kaans staatsburgerschap in het geheel niet, en wij hopen dat zij als Amerikaan se nog menig zwemsucces zal boeken. Maar daar gaat het helemaal niet om. Wat de kern van de zaak wel raakt, is dit: Nederland zal straks op de Olympi sche Spelen vertegenwoordigd worden door een zwemster, die wel op papier maar in feite geen Nederlandse en geen amatrice meer is. De K. N. Z. B. schijnt zich echter vast 'te klampen aan de verwachting, dat er dan tenminste nog een gouden medaille veroverd zal worden (misschien!). Maar wij herhalen: hoe luidde het devies van De Coubertin? Niet het winnen is belang rijk maar het deelnemen, het deelnemen in sportieve geest. En met Nel van Vliet als troefaas lapt de K. N. Z. B. alle spor tiviteit aan zijn laars. Waar blijft da Olympische gedachte? Elk zelfrespect, alle autoriteit van de Bond raakt verlo ren. Maar wat erger is: er ligt voor de anderen een precedent. Men kan zich de reactie indenken op andere prominente sportfiguren die tot dusver wel getrouw bleven aan de leiding. De Bond laat met zich sollen, het gezag wordt ondermijnd, de kiem is gelegd voor de anti-discipli ne. Het laatste woord inzake de uitzending van Nederlandse deelnemers aan de Olym pische Spelen ligt niet bij de onderschei dene sportbonden, maar bij het Neder lands Olympisch Comité. Wij zijn be nieuwd te ervaren, of het N.O.C. op zijn beurt nog waarde hecht aan de Olympi sche idealen en aan het belang van een gedisciplineerde Nederlandse sportbewe- ging. SUPPORTER. Schreieder, de beruchte chef der Duitse contra-spionnage, getuigt in het proces-Rauter. Te Londen is een bloemlezing uit de dagboeken van 1942 tot 1943 van de mi nister van propaganda van het derde rijk, Joseph Goebbels, gepubliceerd. Hieruit blijkt, dat Goebbels plannen had voor een groot na-oorlogs „Reich", waarin Zwitserland en Noord-Italië opgenomen zouden zijn en dat hij de voornaamste stuwkracht was van de minderwaardige politiek van het nazi regiem. Hij drong hij Hitier aan op algehele uitroeiing van de Joderf en complotteerde voor de'onderdrukking, dus feitelijk uit de weg ruiming, van de Katholieke Kerk na de oorlog. Hij stond critisch tegenover de Britse propaganda. Engeland had de oorlog naar zijn mening eerder kunnen winnen door beter gebruik te maken van de vlucht van Rudolf Hess naar Engeland in 1941. Hij noemt dit de grootste politieke kans van Engeland. „Indien Engeland dit inci dent gebruikt had om wantrouwen onder de geallieerden van Duitsland te zaaien, zou de oorlog een catastrofale wending voor het „Reich" hebben kunnen nemen De Italianen hadden qns dan waarschijn lijk verlaten en de Japanners hadden zich misschien niet bij ons gevoegd". Hoewel Goebbels grootse na-oorlogse plannen voor zijn land had, behoorde hij tot de eerste Duitse leiders, die reeds in September 1943 een nederlaag van Duits land voorzagen. Hij heeft aan Hitier voor gesteld, een overeenkomst met Engeland of de sovjet-unie te sluiten, „daar Duits land nog nooit een oorlog op twee fron ten gewonnen had". De Engelsen behoren volgens h$m tot een soort menselijke we zens, met wie men alleen kan praten als men hun de tanden uit de mond gesla gen heeft. Uit de dagboeken blijkt, dat de minis ter van propaganda minachting had vooi de door de Duitsers ingestelde marionet ten-regeringen. Quisling, de Noorse nazi leider, had volgens hem „zeer naïeve ideeëri". „Ik heb de indruk dat Quis ling niets anders is dan een Quisling en ik kan geen sympathie voor hem gevoe len", aldus Goebbels. Ook in het Spanje van Franco had Goebbels weinig vertrouwen: „Nooit heeft een revolutie zo weinig geestelijke en politieke resultaten opgeleverd als die van Franco. Thans is hij de vredestich ter voor de reactie". Later noemt Goeb bels Franco laf en besluiteloos. President Truman heeftde minister van defensie, James Forrestal, gemachtigd een specificatie op te stellen voor het gebruik van een aanvullend bedrag van drie milliard dollar voor het militaire apparaat gedurende het belastingjaar van Juli 1948 tot Juni 1949, Aan de legercommissie van de senaat is, volgens AP., verzocht, machtiging te verlenen, dat 50.000 jonge Europeanen vrijwillig dienst kunnen nemen in het Amerikaanse lfger met de kans na vijf jaar dienst Amerikaans staatsburger te worden. m. De recente cmieke ontwikkeling in Eu ropa heeft, naar bekend werd, geleid tot een ongewoon groot aantal annuleringen van geboekte passages aan boord van schepen, die o;i routes tussen Amerika en Europa varen. Het sterkste was dit het geval bij scheepvaartlijnen op het gebied van de Middellandse Zee, doch ook de Noord-Atlantische lijnen werden in zekere mate getroffen. Een van de eerste schepen, waarvan de afvaart plaats vond na de communistische overwinning in Tsjecho- slowakije, was het Amerikaanse passa giersschip, de „America." Naar door de betrokken maatschappij verklaard we d, heeft een „opmerkelijk aantal perscnen hun besprekingen van de gewoon Ijk schaarse hutten ingetrokken. De „Cuna.'d White Star Line," de Holland-Amer.ka- lijn en andere maatschappijen, die d ca sten onderhouden tussen Amerika en j ,- naal-havens, maakten eveneens meld. 'i van enige anuleringen, die evenwel ruim schoots gecompenseerd werden door boe kingen van passagiers, die op vervoers- gelegenheid wachtten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1