Honderd jaar vrijheid van onderwijs Nederlandsche Spaarbankbond Scherp protest tegen Engeland D\E wereld pllli *i *S Bisschoppen en ministers op Hóutrust Buitenlands reisje zonder deviezen DANK ZIJ DE VERHEERLIJKTE VRIJHEID" Wegens embargo op goederen voor Indonesië - VRIJDAG 2 APRIL 1948 PAGINA 2 iffil! i fei ft%. RESULTATEN OVER BEMOEDIGEND 1947 VAN HET JAAR WEER NAAR ZWITSERLAND Met moderne snelvarende motor schepen, die tevens als hotel dienst doen GEN. SPOOR WEER NAAR INDIE FINLAND WIL ZICHZELF BLIJVEN Overzicht Eerste Kamer Voor de filmcamera li „KINDEREN VOOR DE RECHTER" GERUCHTEN OVER CREDIET OP ONDERPAND VAN SCHEPEN HELDHAFTIGE REDDING DAMRUBRIEK m.MI DE VOETBALCOMPETITIE iVa de herdenkingsplechtigheid op Hóutrust bezichtigde Kardinaal De Jong de tentoonstelling „Schoolstod"Z. Em. bij de stand waar het onderwijs aan blinde kleuters ivordt gedemonstreerd. In tegenwoordigheid van de hoogste kerkelijke en wereldlijke autoriteiten heeft gistermiddag in de congreszaal van „Hóutrust" te Den Haag de plech tige herdenking plaats gevonden van het feit, dat honderd jaar geleden de vrijheid van onderwijs in de Neder landse Grondwet werd vastgelegd. Nadat een koor en orkest van het St. Aloysiuscollege onder leiding van pater F. H. Smits van Waesberghe S.J. „Waak op, Nederland" op voortreffelijke wijze had ten gehore gebracht, sprak mgr. dr. Th. Verhoeven een woord van welkom to' de talrijke genodigden.^ In het bijzonder mocht mgr. Verhoe ven welkom heten Z. Em. Kardinaal De Jong, H. H. Exc. deBisschoppen van Haarlem, Den Bosch, Breda en Roermond Z. Exc. de Pauselijke Internuntius, mgr. Paolo Giobbe, wie hij bijzondere dank bracht, dat hy de aandacht van Z. H. de Paus heeft wallen vestigen op de ten toonstelling, waarvoor Z. H. een vader lijke belangstelling heeft getoond, ook voor het financiële probleem ervan. Verder verwelkomde mgr. de minister president dr. Beel, de ministers Gielen, Drees, Van Maarseveen, Lieftinck, Van Boetzelaer, Mansholt en Van den Brink, de vertegenwoordiger van de Commis saris der Koningin in de provincie, de burgemeester van Den Haag, Minister van Staat, prof. Aalberse, leden van de Raad van State, van de Eerste en Twee de Kamer, van de Commissie van beheer van hét R.K. Centraal Onderwijsbureau en van de R.K. Schoolraad. Een telegram van hulde en aanhanke lijkheid met de hartelijkste wensen voor herstel van gezondheid werd gezonden aan H. M. de Koningin. Herdenkingsrede prof. Rogier In een boeiend historisch overzicht •fchetste prof. dr. L. J. Rogier vervolgens hoe de katholieken zich in het begin van de vorige eeuw nog moesten vrijmaken van onderdrukking. Hij wees daarbij op de hovaardige houding', die door anders denkenden ten opzichte van hen werd aangenomen. Of zij toonden deernis met de achter lijkheid der katholieken, óf zij verweten hun wetenschappelijke impotentie we gens slaafse trouw aan het dogma. Ten opzichte van vrijheid van onder wijs vertoonden de toen leidende figuren een merkwaardige eenzijdigheid. Bilder- dijk noemde de wet van v. d. Ende van 1806 een streven van de hel; Hofstede de Groot beweerde, dat, waar de bijzondere school verschijnt, alle tucht verdwijnt, en de Bosch Kemper wist te vertellen, dat wie zich van het openbaar onderwijs af scheidt, zich ook afscheidt van het open baar leven. Met de Grondwet van 1848 kwam de vrijheid van onderwijs, maar de beteke nis daarvan werd spoedig vergeten, om dat 't in 1848 ging om de decalvinisering van de openbare school en niet om de stichting van katholieke scholen. Het Bisschoppelijk Mandement van 1868 riep echter de katholieken wakker, maar eerst moest een Schaepman komen, die door zijn coalitie-politiek, door zijn openlijk opkomen voor persoonlijke dienstplicht, leerplicht en uitbreiding van kiesrecht vooral de Godsvrede van 1917 mogelijk had gemaakt, waardoor naast het algemeen kiesrecht ook 'de finan ciële gelijkstelling op onderwijsgebied tot stand kwam. Bezochten onder het ministerie- Mackay 20 pCt der kinderen bijzondere scholen, thans is dat met 70 pCt het geval en nu wordt bij na de helft van op katho- de Nederlandse kinderen lit scholen opgeleid. Eu het resultaat van dat alles? Geen ondergang van vrijheid of beschaving, zoals men van de opkomst van bijzon dere scholen voorspeld had, maar een culturele verheffing en een vaderlands liefde, zoals onze jeugd in 1940 en vol gende jaren getoond heeft te bezitten. De tentoonstelling „Schoolstad" geeft ons reden tot verheugenis, maar ook tot een ernstig gewetens-onderzoek. Voor eerst op £e vraag, of onze schoolboeken wel een geest van christelijk humanisme weergeven. Vervolgens, of wij nog wel dezelfde kracht voor het katholiek on derwijs weten op té brengen als onze va deren. nu onze katholieke universiteit nog altijd twee faculteiten tekort komt. En tenslotte of wij katholieken met ons rijk kindertal aan de katholieke kinde ren in verhouding wel voldoende gele genheid geven om te studeren om later leidende posities in het maatschappelijk leven te kunnen innemen. Me* te wijzen op de rijke zegen, welke God ons Nederlandse katholieken heeft gegeven, eindigde prof. Rogier zijn door een geestdriftig applaus beloonde rede. Taesprqak Kardinaal De Jong Zijn Em. Kardinaal De Jong ver klaarde, dat het Episcopaat zeer gaarne de uitnodiging had aangenomen om deze plechtige bijeenkomst bij te wonen en de tentoonstelling te bezoeken. Hartelijk dank uitte Zijn Em. jegens de H. Vader, Die Zijn goedheid en wel willendheid heeft getoond en een blijk van belangstelling heeft willen geven door de brief welke Zijne Em. van Z-. H. heeft ontvangen. De Kardinaal verzocht daarop Zijn secretaris de brief voor te lezen, welke wij reeds in ons blad van Woensdag publiceerden. Een dankbaar applaus van de aan wezigen volgde op de voorlezing. Op zulk een schrijven van de H. Vader moogt u wel applaudiseren, zei de Kardinaal, die vervolgens dank bracht aan allen, die aan de totstandkoming van de tentoonstelling hebben meege werkt, in het bijzonder aan mgr. dr. Verhoeven, die zoveel voor het katholiek onderwijs heeft gedaan en het initiatief tot de tentoonstelling heeft genomen. Als we bedenken, hoe de toestanden een eeuw geleden waren en wat we nu hebben kunnen we God niet genoeg danken. Door de grote ijver en opoffe ring van de geslachten die ons vooraf gingen. hebben we verkregen, wat we thans bezitten. Dit legt op ons de zwaar ste verplichting om het katholiek onder- Blijkens het verslag van de Nederland sche Spaarbankbond was het resultaat over 1947 bemoedigend, omdat iri tegen stelling tot het voorafgaande jaar het aan de Bondsspaarbanken toevertrouwde kapitaal thans met eep niet onbelang- Tijk bedrag is vermeerderd. In totaal werd in 1947 bij de Bonds spaarbanken ingelegd f 307 millioen (v. j. f 295 millioen) en kreeg betaald f 286 mill, (f 377 mill.) gevende een surplus van f 21 mill. Hqt inleggerstegoed eind 1947 kan worden getaxeerd op ca. f 1027 millioen (v. j. f 990 millioen). Bij de groep Bankspaarbanken werd ingelegd een totaalbedrag van ruim f 24 millioen en terugbetaald f 22 millioen. De achteruitgang over 1946 bedroeg hier f 3.5 millioen. De terugbetalingen bleven nog altijd aan de-hoge kant, omdat tal van inleg gers zich nog altijd gesteld zien voor de noodzakelijkheid van het inhalen van een zekere achterstand aan huisraad, kleding e.d., terwijl ook veel hogere be dragen aan belastingen moeten worden opgebracht. Het aantal spaarbankboek jes is opnieuw met bijna 100.000 toege nomen. Het rendement der beleggingen is in het afgelopen jaar geleidelijk terugge lopen en het ligt voor de hand, dat de interest, welke de spaarbanken aan de inleggers vergóeden, hiermede gelijke tred heeft1 moeten houden. Wat de ver goede Interest met betrekking tot het totale inleggerstegoed betreft, blijkt, dat over 1947 over ruim 25,2 pCt. een rente vergoed werd van 2 pCt. of minder, over 47,6 pCt. een rente van meer dan 2 pCt. tot en met 2over 20,5 pCt. een rente van meer dan 214 pCt. tot en met 2)4 Het Nederlandse publiek zal dit jaar weer een reisje naar het buitenland kunnen maken en wel In de vorm van een „reisje langs de Rijn" naar Zwit serland, zonder dat dit ons land de viezen hoeft té kosten. Van morgen, 2 April af, zal er na melijk tweemaal per week een dienst worden onderhouden tussen Rotterdam en Basel, een novum, want het passa- giersverkeer op de Rjjn was tot vóór de oorlog beperkt tot Karlsruhe. Deze nieuwe dienst zal ihet moderne, snelvarende motorschepen, welke op de meest geriefelijke wijze «zyn ingericht, worden onderhouden door de exploita tie-onderneming Ned—Stoomboot Reede- rij en Reederij AkkeRnans te Rotter dam. De passagiersdienst op de Rijn is, zo als de heer M. Neleman, directeur van deze onderneming tijdens een korte rondvaart, welke wij gisteren maakten met de „Prins Bernhard", een der mo torschepen welke op Basel zullen varen, mededeelde, niets nieu^, want reeds 125 jaar geleden werd aoor de Ned. Stoomboot Reederij het eerste schip voor vervoer van passagiers en goederen in dienst gesteld op 't traject Rotterdam Keulen, welke dienst later werd uitge breid tot Karlsruhe. Door de oorlog is het grootste gedeelte van de N. S. R.-vloot verloren gegaan en op de dag-der capitulatie was er nog slechts één schip bruikbaar. Wat hersteld kon worden, werd hersteld en thans is de vloot ca. 50 pet. van de vooroorlogse sterkte. Na de fusie met de Reederij Akker- mans in 1947 konden vijf moderne mo torschepen, die behalve passagiers, 300 tons lading konden meenemen, worden ingeschakeld in het ijlgoederen-vervoer tussen Nederland en Zwitserland. Thans zullen daarheen ook passagiers kunnen worden vervoerd, die het schip tevens als hotel zullen kunnen gebruiken, aan gezien het logeren in hotels onderweg om begrijpelijke redenen voorlopig nog uitgesloten is. Momenteel kunnen de schepen 16 per sonen meenemen, welk aantal door l»at aanbrengen van losse zeer comfortabele 2 persoons dekhutten, over enkele we ken tot 40 wordt uitgebreid. De reis van Rotterdam naar Basel duurt 5 dagen, de thuisreis met stroom mee slechts 3 dagen, terwijl het ver blijf in Basel 3 dagen bedraagt. Ook het verblijf in Basel hoeft geen deviezen te kosten, omdat men aan boord kan loge ren en eten. Voor kleine uitgaven in Zwitserland kan de reiziger over een klein bedrag van tien Zwitserse franken per dag beschikken. Het ligt in de bedoeling, indien dè laatste moeilijkheden betreffende de pas poorten met de Franse autoriteiten tij dig kunnen worden opgelost, met deze schepen, welke een toelaatbare capaci teit hebben van 1400 personen, tevens 'n massa-dienst te openen van Basel naar Straatsburg, voor welke dienst onder het Zwitserse publiek grote belangstelling bestaat. Het slagen van dit plan zou voor ons land een belangrijk bedrag aan de- vlezen opleveren. Het openen van de nieuwe passagiers- dienst op Basel, wagrtoe men grote me dewerking heeft gehad van de zijde der autoriteiten in Nederland, Zwitserland en ook van de bezettende machten in Duitsland, betekent echter geenszins een uitvallen of verwaarlozing van de na de oorlog zo populair geworden waterrei- zen op de grote rivieren in ons land. De diensten op de trajecten van Rotterdam naar Nijmegen en Arnhem blijven ge handhaafd. pCt. en over 6,7 pCt. een rente van meer dan 2% pCt. Het is wel duidelijk, dat voor een aan tal spaarbanken de grens bereikt is, waar beneden het rendement der beleggingen niet mag dalen, wil nog een bevredigen de interest aan inleggers worden uitge keerd. Gistermorgen is luit-generaal S. H. Spoor, na een verblijf van vijftien dagen in onê land, per vliegtuig wederom naar Indië vertrokken. wijs ook te bewaren en tot verdere ont wikkeling te brengen. De Katholieke Kerk heeft door alle eeuwen van haar bestaan de geestelijke ontwikkeling verzorgd, in de eerste eeuwen door de volksscholen en in de middeleeuwen .door de universiteiten. Toen in het verleden de rechten van ouders en Kerk werden ontkend, heb ben onze Voorgangers in 1868 zo krach tig hun stem doen horen, dat het tot in deze tijd doordrong. Deze tentoon- stelling is het resultaat van de wekroep van 1868 in het Bisschoppelijk Mande ment. Wij zijn dankbaar aan de Regering, die de stem van de Kerk en van de ge lovige ouders niet alleen gehoord, maar ook verhoord heeft. Door samenwerking zijn de zegenrijkste resultaten verkre gen niet alleen voor het Katholieke volksdeel maar ook aan het vaderland is daardoor een grote dienst bewezen. Met de wens, dat ons vaderland be waard moge blijven voor .Christus, de Koning der eeuwen, eindigde Z. Em., zijn door de aanwezigen luide toege juichte toespraak. Na een telegram van dank te hebben voorgelezen dat namens Kardinaal De Jong aan Z. H. de Paus zou worden ge zonden, sprak mgr. Verhoeven een slot woord. Hierin dankte hij Z. H. de Paus voor diens Vaderlijke belangstelling de Kardinaal, de Bisschoppen en de ove rige genodigden voor hun aanwezigheid en bracht hij ook hulde en dank aan de leerkrachten bij het Katholiek onder wijs zowel religieuzen als leken, want wat ons Katholiek onderwijs is, danken wij aan hen. Het onderwies is de per soon van de docent. Nadat koor en orkest van het St. Aloysiuscollege een „Hallelujah had uitgevoerd, werd door de aanwezigen een bezoek gebracht aan de tentoon stelling. OFFICIËLE PUBLICATIES Toewijzingen zachte zeep C 643 en C 655 Het C. D. K. deelt mede, dat de toe wijzingen voor zachte zeep C 643 en C 655 voor detaillisten geldig blijven t/m 8 Mei. Voor grossiers t/m 22 Mei a.s. Producenten kunnen deze toewijzingen voor het laatst in de week van 30 Mei t/m 5 Juni a.s. bij de distributiediensten inleveren. Bonnen „Reserve 4 tabak'' Het C. D. K. deelt mede, dat detaillis ten de bonnen „Reserve 4 Tabak", welke zijn aangewezen voor scheerzeep en on langs ongeldig werden verklaard, uiterlijk op 6 April a.s. geplakt op opplakvellen in het bezit moeten doen zijn van een gros sier of fabrikant. Grossiers moeten deze bonnen eveneens op opplakvellen geplakt uiterlijk op 10 April bij een fabrikant inleveren. Fabri kanten moeten de bonnen tenslotte in de week van 11 t/m 17 April bij de distri- butiedienst inleveren ter verkrijging van een Ontvangstbewijs. Volgens een bericht van de „New York Times" uit Helsinki zou Finland een'sov jet-voorstel, dat de Sovjet-Unie dient te beslissen wanneer Russische troepen krachtens het pact Finland mogen binnen gaan, verworpen hebben. Een koerier vloog naar Moskou om. zo verneemt het blad. MolOtof de mededeling te doen toe komen. dat Finland het recht, het Rus sische leger uit te nodigen in geval van oorlog de grens te overschrijden, aan zichzelf wil houden. Engelse film behandelt op boeiende en realistische wijze het probleem van de massa-jeugd Er zijn nog steeds ook in ons land, waar de Centrale Commissie voor de Filmkeuring reeds vele jaren haar zegenrijke arbeid heeft verricht, men sen, die iedere keuring, iedere vorm van ,;censuur", zoals zij het gelleven te noemen, beschouwen als een on duldbare Inbreuk op hun persoonlijke vrijheid. Voor hen Is het misschien wel eens goed te vernemen ,hoe men In Bel gië, waar geen officiële keuring be staat, over die zo vurig begeerde vrij heid denkt. Dezelfde heerlijke vrijheid waar voor de wereld vijf jaren lang heeft geworsteld met een tiran heeft n.l. in België tot resultaat gehad,, dat de bioscopen daar, precies als vóór de oor log, het verschijnsel der bedekte of openlijk pornografische films hebben leren kennen. Lang hoeft men nooit te lopen om in een dergelijke zaal ver zeild te raken. Men vindt ze overal: de. Cinevox, de Cinephone en de Monnaie. (De héren winden er waarlijk geen doekjes om). „Dank zij het vrijheidsprincipe", aldus klaagde de Belgische filmjournalist Jan Bptermans, „bestaat er hier te lande geen enkel rooster, dat dit soort vuilig heid aan de grens kan tegenhouden. Dank zij de vrijheid van pers publice ren de dagbladen, alsof het zo hoort, de reclame van' deze geestelijke prostitutie- huizen. Dank zij-de vrijheid verspillen we onze import-vergunningen en devie zen aan dergelijk bederf. Dank zij de vrijheid grijpt de politie pas in, wan neer de openbare orde in gevaar komt. Dank zij de vrijheid toppunt van al les js men verplicht de orde te ver storen om de orde te doen handhaven. Daartoe roept tenminste Jo Gérard in het hoofdartikel van „Vrai" zijn lezers ir, bedekte, maar duidelijke termen op." „Wanneer de enkeling, aldus vervolgt Jan Botermans, niet meer opgewassen blijkt tegen de 'verantwoordelijkheid, is Maria Montez, die behalve zoet glimlachen, ook zoete koekjes bakken kan. het toch maar veiliger de bakens een weinig te verzetten, desnoods ten koste van dat overigens platonische vrijheids begrip, dat met zoveel vlijt wordt ver kracht door dezelfde mensen, die er zich met een heilig vuur op beroepen. Want wat anders betekent deze opdrin gerige uitstalling van vunzigheden, dan een uitdrukkelijke uitnodiging aan het adres van de massa der willozen, die in de vertoning vah zulk een film op zich al een garantie voor haar oorbaarheid zien. Dit is geen aangelegenheid van de christenen alleen, maar van alle welden kende lieden, die inzien, waartoe een verdere afbraak van de menselijke waardigheid kan leiden. Dat gebeurt echter niet alleen door pornografische films, die overigens bovendien nog van een onsmakelijke stompzinnigheid ple gen te zijn, maar het geldt evenzeer voor de domme films zonder meer, die, als inleiding tot de losbandigheid (men versta dit letterlijkvan gelijk kaliber zijn Ook al is dat nog altijd niet aan iedereen duidelijk." Met aantekening van het gebruike lijke veto der communisten Is de be groting van Oorlog zonder stemming aangenomen, na een als altijd vlotte verdediging door Z.Exc. Flévez. Daar na is nog even met „Marine" begon nen, waarbfj prof. Molenaar (V.V.D.) de sprekersrij opende. Dinsdag worden de beraadslagingen hervat. Een saillant punt uit de debatten van heden was Intussen de kwestie van het Engels embargo op legergoederen voor Indo nesië. Nationale reserve" De tweede helft van des heren Algra's (A.R.) rede leek ons meer substantieel dan de eerste: afgezien van enkele ge meenplaatsen werden er spijkers met koppen in geslagen. Voor het ogenblik meende deze spreker onmiddelijke voorziening te moeten eisen om ernstige verstoring van orde en rust tegen te gaan en voorts ons tegen een strategische overval te kunnen verzetten. Associated Press maakte er gisteren melding van, dat volgens het Journal of Commerce Nederland met New Yorkse commerciële banken onderhandelingen voert betreffende een lening van 50 tot 100 millioen, waartegen Nederland sche pen als zekerheid zou geven. Bovenstaand bericht is echter, naar wij menen, van alle grond ontbloot. Vermoe delijk vind) het onjuiste bericht zijn ont staan in hét feit, dat het Ministerie van Scheepvaart van de American Mercantile Commission een crediet heeft verkregen voor de aankoop van 12 „baby flag tops", welke per stuk ca 5 millioen kosten. Naar aanleiding van het speciale D.R.W.-bericht over. het gemengde torm- bonespel tijdens het Tien Orkesten Festi val" te Emmer Compascuum, waartegen (tegen het gemehgde trombönespel) de Contröle-commissie protest aantekende, heeft een trouwe lezer van „Die rare weid" het volgende schrijven gericht aan de redactie: „Geachte D.R.W.-redacteur, De contröle-commissie in Emmer Com pascuum heeft in het geheel geen reke ning gehouden met de emotionele span ningen, welke de muziek bij haar beoefe naren in het leven roept. Het was aan de trombone, dat ik de tegenwoordige me vrouw Blazer voor het eerst ontmoette. Onze handen raakten onder het spelen van „Tuut-piep, daar heb je de jeep". Onze ogen ontmoette elkaar. Onze zielen reikten elkaar, om zo te zeggen, de hand en thans geven we geen cent meer om alle trombones in de wereld. Muziek is ook niet alles. Uw. dw. (w.g.) BAS BLAZER". Natuurlijk kwam wat het eerste betreft de „Natio.nale reserve" om de hoek kij ken, waarbij de A.R.-woordvoerder even begrijpelijk het afwijzen van de hulp_ der B.V.L. betreurde, er protest tegen inleg gend, dat deze als 'n soort Stahlhelm wordt beschouwd. Nu de B.V.L. intussen is uitgeschakeld, achtte de heer Algra het onvoldoende, wanneer de regering wat propaganda maakt en een loket open stelt. Het moet een zaak zijn van heel het volk en dies hoopt men op zeer korte termijn suppletoire begroting te zien ingediend, opdat in de Staten-Generaal een eenstem mig geluid opga ter ondersteuning van de oproep der regering. Wat de toekomst betreft: nu wij het neutraliteitsbeginsel hebben losgelaten, zij men er opbedacht onze positie als bondgenoot niet in het gedrang te laten komen, zoals direct na de bevrijding ten opzichte van Indië geschiedde. Met ver wijzing naar de juist verschenen rappor ten over Singapore pleitte senator Algra voor een hecht harmonisch verband tus sen de wapens, waarover we beschikken, zodat we voor ons beseheiden deel al thans met iets compleets voor de dag ko men. Voor 't moment improviseren we nog maar zo wat; en we hoorden gewagen van sluimerende regimenten, ping-pong spelende officieren, negatieve selectie etc. Moge ons volk toch inzien, dat het om een nationale zaak gaat van de eerste orde en wars van hetgeen de minister ,,desertie" genoemd heeft in onwrikbaar Godsvertrouwen er zijn schouders onder zetten. Minister Fiévez volgens de heer Algra het enfant chérie der Kamer deelde in zake de nationale reserve de vrees van zijn A.R. opponent niet. Ook zonder medewerking van de B.V.L. blijkt van grote geestdrift. Het ligt in de be doeling dat tot de reserve alleen niet- dienstplichtigen kunnen toetreden doch dat zij wel militaire betekenis zal krijgen, al is voorlopig haar taak om voor orde en rust te zorgen. De toekomst zal leren of. de idee van baron Van Voorst tot Voorst om haar in oorlogstijd in te scna- kelen te verwezenlijken zal zijn. Het embargo Op de door zijn A.R. lofredenaar ge stelde vraag die bij een soortgelijke van baron Van Voorst tot Voorst aansloot, ging Z.Exc. voorts vluchtig in. Het geval is nog wat grimmiger dan het er scheen uit te zien. Al moet de minister n.l. toegeven, dat van meet af de houding van Australië weinig toe schietelijk is geweest, de onderhavige kwestie regardeert niet een Australisch maar een Brits embargo op Engelse sur- plus-legervoorraden, dat na hel openen de politiële actie in Indonesië werd uitgevaardigd en tot heden nog niet is opgeheven. Wy begrypen het felle protest van de heer Algra by de replieken. De minister nam er nota van. Het protest beriep zich op de beide feiten, dat Engeland bezig is een nieuw koloniaal rijk op te bouwen in Afrika en de Angelsaksische mogendheden aan Italië zijn koloniën willen teruggeven. Waartegenover vast staat, datin Neder land alle partijen een einde wensen te maken aan het koloniale tijdvak. De politiële actie was nodig voor het herstel van vrijheid en orde, onmisbare Wie deze noodkreet uit België ver neemt en zijn betekenis verstaat, kan niet anders dan dankbaar zijn, dat in ons land een Centrale Commissie voor de Filmkeuring het rooster vormt, dat de ergste vuiligheid reeds aan de grens tegenhoudt, terwijl de altijd waakzame nakeuring van de Katholieke Film Cen trale toeziet, dat de katholieken slechts die films behoeven te zien, welke de katholieke beginselen eerbiedigen. Greta Garbo zal in de loop van deze zomer naar Engeland gaan, om daar haar eerste Britse film te maken. Deze film verhaalt de levensgeschiedenis van George Sand, de Franse schrijfster uit de negentiende eeuw en gezellin van Chopin. Het ligt in de bedoeling, dat de film deels in 'Engeland, deels in Frank- rijlr zal worden opgenomen. De bekende Engelse producent en re gisseur, Sidney Gilliat, heeft een eigen handelsmerk, dat hij in „al zijn films aanbrengt. In elke film, die door hem wordt geproduceerd of geregisseerd, spreekt hij persoonlijk één zin. Als Rex Harrison in de film „The Rake's Pro gress" („Avonturen van een losbol", die door de K. F. C. ontoelaatbaar is ver klaard) een cocktail in een bar bêstelt, is het in werkelijkheid de stem yan Gilliat, die de bestelling doet. In de film „Moord onder narcose" ziet men op het doek een politic-agent, die detective-in specteur Alastair Sim de weg wijst. Maar de stem, die zegt: „Deze kant uit, ja meneer", is die van Sidney Gilliat. In Gilliat's nieuwste film: °,n belongs to me", krijgt men weer uuliats stem te horen. In de studio s worden op het ogenblik druk weddenschappen afgesloten over de zin, welke nij nu weer zal uitspreken. Konden we verleden week het een en ander vertellen over een door de Rank- organisatie vervaardigde *]'m voor kinderen, thans vraagt een Britse film over kinderen de aandacht. Het is de film „Children on trial (Kinderen voor de rechter), welke het probleem van de massajeugd behandelt. Deze film, een Crown Film-unit Productie van Basü Wright, verwierf de hoogste onderschei ding in de filmwereld, namelijk 'n gou den Oscar, wegens haar bijzondere ver diensten op cultureel, paedagogisch en documentair gebied. Zij is geregisseerd door Jack Lee, een hier te lande nog onbekend regisseur, die, gezien de kwa liteit van zijn werk, zeker niet lang on bekend zal blyven. Op klemmende en boeiende wijze schildert hy de strijd, die in Engeland door de reclassering wordt gevoerd tegen de steeds ernstiger vor men aannemende misdadigheid onder de jeugd. De grote kracht van deze film is de realiteit, welke uit ieder beeld spreekt. „Kinderen voor de rechter" is namelijk opgenomen in twee Engelse verbeterings- scholen en wel in de „Leicester Home School for Girls" en de „Liverpool Farm School". Niettemin heeft zij alle kwali teiten van een boeiende speelfilm^ Behalve de beroeps-actrice Julia Lang, zijn de acteurs en actrices personen, die hun eigen leven uitbeelden op eenvou dige, maar volkomen natuurlijke wijze, waarbij vooral Fred Watson, de achter buurtjongen, zeer sterkde aandacht trekt. John Vardy, een bekende autoriteit op het gebied van heropvoeding der' massa jeugd. en Sir Basil Henriques, de Engel se kinderrechter, ve.-tolken in deze film precies dezelfde „rol", welke zij ook op het grote schouwtoneel van het leven spelen Beiden waren verheugd, op deze wijze hun visie op het probleem van de jeugdopvoeding te kunnen uitdragen. De muziek wordt gespeeld door het London Symphony Orchestra o.l.v. Muir Msfhiesöh. Deze uitmuntende en boeiende film, welke de volledige aandacht verdient van allen, die bij de opvoeding der jeugd zijn betrokken: op de eerste plaats de ouders, wordt in ons land uitgebracht door M. W. Photo-Films in Den Haag. „Edward, my Son", een toneelstuk, dat in Londen met groot succes is opgevoerd zal in Hollywood worden verfilmd met Deborah Kerr en Spencer Tracy in de hoofdrollen. Metro Goldwyn Mayer heeft een bedrag van 450.000 gulden 'be taald voor de filmrechten. Over filmrechten gesproken, in Hol lywood heeft op het ogenblik iedereen de mond vol over het feit, dat Warner Brothers de filmrechten van „Act of Violence" (Gewelddaad) indertijd voor 4000 gulden hebben gekocht, waarna zy ze weer aan Mark Mellinger verkochten voor 187.500. Na het overlijden van Hellinger verkochten zijn erfgenamen de rechten weer voor 287.500 aan Me- tto Goldwin Mayer.... Wist u, dat Maria Montez, populair door haar succesrol in de film „Ali Baba en de 40 rovers", die thans ook ir. ons land draait, nog veel populairder is geworden door' een zelf uitgevonden recept tot bereiding van verrukkelijke koekjes? Het voordeel van dit recept, dat door de Amerikaanse bladen is ^ge- publieeerd, is, dat het kan worden klaar- Door de wet achterhaald. Fred Watson in de boeiende film Kinde ren voor de rechter", welke het pro bleem van de na-oorlogse massa jeugd behandelt. gemaakt met weinig kosten, eenvoudige middelen en in een minimum van tijd® Hoewel deze rubriek geen kookboek- allures wil aannemen, laten we terwille van de lekkerbekken onder Maria Mon tez' bewonderaarsters en bewonde- raars(I) het recept bij wijze van uitzon dering volgen: Men neme (begint het niet altijd zo?): 1 kopje meel, 1 kopje bruine suiker, 1 theelepeltje bakpoeder of gist, 2 eieren (het is pas Pasen geweest!), thee lepeltje zout, 1/6 kopje melk, kopje boter of margarine, 3 kopjes ha vermout, 1 pakje vanillesuiker. Meel, zout en bakpoeder dooreenmen gen, er de boter, bruine suiker, de eie ren, vanillesuiker en melk aan toevoe gen. (De boter moet op kamertempera tuur, dUs zacht zijn). Alles gedurende, een minuut of twee tot een zachte mas sa kloppen en er de havermout door heen strooien. Van de verkregen sub stantie kleine balletjes vormen en die op een ingevet bakblik platdrukken. Bak ze in een matig warme oven ge durende twaalf tot vijftien minuten en het resultaat is.... (hier komt de bio scoop-reclame aan het voord!) even zoet en verrassend als de glimlach van Maria Montez. s voorwaarde voor, de toekomstige onafhan» kelijkheid der Indonesische volkeren. Legt men deze dingen naast elkaar, dan zit in het embargo Iets hards en krenkends. En dan te bedenken, dat Engeland ons land tezelfdertyd uitno digt als. geiykwaardig partner tot een pact toe te treden, zodat dc ene bond genoot de andere onder embargo stelt. Dit is niet te dragen en wy stellen er geen prijs op aldus de heer Algra een pact te sluiten met een land, dat zo handelt. De regering zij wijsheid en kracht toe gebeden bij de komênde onderhandelingen te dezer zake. Haveltm Een kleine domper zette de bewind^ man op de vreugdekreten van verschil lende leden der Kamer die de oefenter rein-kwestie, na de toezeggingen over Havelte gedaan, al opgelost zagen. In elk geval heeft Z.Exc. een groot terrein in de noordelijke provincies nodig en hy ver wacht gaarne mogelijke suggesties die Havelte zouden kunnen doen uitschakelen. De heer Zegering Hadders (V.V.D.) zal de Ged. Staten van Drenthe daar gaarne voorspannen. Aflossing Indië-gangers De minister betreurde nog steeds, dat het uitstel der aflossing, door het lands belang geëist, van verschillende zyden werd gebruikt als politiek wapen, waar door de gevechtswaarde der troepen is ondermijnd. Overigens heeft de minister hooit een ander standpunt ingenomen dan een tropendienst van twee jaar, die nu met enkele maanden is verlengd. Voor de winter zullen alle vrywilligers terug zijn, mede als gevolg van de oprichting $an veiligheidsbataljons die met kracht is ter hand genomen. M o bilisatie-slach toffers Ten antwoord op de van diverse zyden gestelde vraag Kbn de minister ein delijk! meedelen dat een ontwerp van wet tot regeling van de positie der mobi lisatie-slachtoffers 1914f918 zijn depar tement heeft verlaten. Zou ?r dan wer kelijk bij deze begroting voor het laatst over dit beschamende getalm zyn ge klaagd? Bestrijding van communisme Terzake kan Z.Exc. verzekeren dat ernstige aandacht aan de communistische propaganda wordt gewijd. Op de informa tie van baron Van Voorst tot Voorst naar 's ministers plannen moest Z.Exc. ook daarom met enkele voorzichtige medede lingen (betreffende snelvliegtuigen en straalvliegtuigen) volstaan. Ook is hy het met genoemde katholieke senator eens, dat de communist uit de te vormen „ge combineerde commissie" der beide Ka mers voor leger en vloot dient te worden geweerd. By de benoeming zal Z.Exc, daarmee rekening houden. Een medede ling, die de toorn des heren Brandenburg wekte, aangezien de C.P.N. zo onschuldig is als een pasgeboren kind. Maar nie mand nam er notitie van. L.H. No. 667 (2 April 1948.) Alle correspondentie te richten aan: H. J. v .d. Broek Nieuwe Binnenweg 46, Rotterdam C. PROBLEEM No. 2080. J. VAN GELDEREN, Hom (L.» Ie plaatsing. Zwart 9, 12, 17, 20, 22/3, 28/30. Wit: 21, 32 37, 39, 41, 43, 45, 47 50. PROBLEEM No. 2081. J. VAN GELDEREN, Hom (L.) Ie plaatsing. Zwart: 8/11, 14( le i8> 20, 22 86. Wit: 26/7 29, 32/3, 39, 41/3, 47. PROBLEEM No. 2082. G. VAN DIJK, Poortugaal le plaatsing. Zwart: 4/10, 15, 19, 28 33. Wit: 16/8, 25/7, 30, 36, 41/2, 47. PROBLEEM No. 2083. A. HAGENAARS, Rotterdam, le plaatsing. Zwart: 40, 45. Wit: 14, 50 dam op 28. Een eenvoudig en toch verrassend eind spel. Oplossingen binnen drie weken In te zenden, OPLOSSINGEN. Probleem No. 2070. (B. Kramer.) Zwart: 7 ,10, 12, 19. 21 27, 31, 35/6, 45. Wit: 18 ,22, 28, 33/4 42 46 49 50. Wit: 50—44, 44—40 (zw. 2718 de beste) 46—41. 34 5, (zw. 3544) 5 23, 23 1, wint. Ondervarianten zijn eenvoudig. Probleem No. 2071 (auteur onbekend). Zwart: 14, 17 38. Wit: 23, 24, dam op 48. Wit: 2419 (zwart 1420 gedwongen; op (17—21) volgt 1910, (21—27) 10—5 (27—31) 48:26, (38—43), 26-48, 48—43 en wint). 19—14 (20:9) 48—26 (17—22 gedw.) 23—18 (2213) en 26—3, Een alleraardigst eindspel met instructieve waarde. Probleem No. 2072. (H. J. Kerkhof.) Zwart: 4, 7/9, 13, 18/20, 24 30. Wit: 28/9. 31. 33, 35, 38 40/1. 44, 50. Wit: 29—23. 40—34, 28—23, 23 1 1 18 Probleem No. 2073. (S. Ëlands.) Zwart: 12, 14/6, 19, 37, dam op 24. Wit: 26. 30, 34, 40, 48, 50. Wit: 50—45, 45—40 34—30, 26—21 417. Ook wint 5044, 3430, 2621 en 417 OPLOSSERS. Van de problemen Nos. 2070/3 goede oplossingen ontvangen van: Th. A. Romeijn*), C. v. d. Linde*), P. C. N. v, d. Hulst 2071), W. A. Th. v. Veen 2071), alle Rotterdam; J. W. Prein, Schiedam Xnos. 2072/3); S. Korpershoek, Vlaardingen; A. de Groot, den Haag; G. Luiten, Boskoop 2071.) t Pryswinner 1 afl. .Denksport". Om het kampioenschap: HaarlemEDO (Olympisch Stadion Amsterdam): Heeren- yeen—Go Ahead, BW—PSV. Promotie en degradatie: afd. I: KFC RFC; afd. II: SVV—Emma (terr. Sparta): afd. VI; Kerkrade—Sittard.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2