DE JAARBEURS onmisbaar handelsintermediair 1 DE HEKKEN GAAN OPEN Van houten dorp tot modern gebouwen complex I» Het geheim van de elf slagen ZATERDAG APRIL 1948 PAGINA «I Aanvulling gebouwen-complex* onafwijsbare voorwaarde DE JAARBEURS VROEGER EN THANS door Raymond Knotts wë~~haaf Het is beter- dat I - iic Aan de poort van DE 50ste Nederl. Jaarbeurs Met de a.s. Jubileumbeurs sluit de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs een eerste, belangrijk, tijdperk af en vangt een nieuwe période voor haar aan. Als proef begonnen, in het voorjaar van 1917 in voorlopige gebouwtjes heeft het instituut zijn consolidatie als blijvende onder neming gevonden met het in gebruik nemers van het Eerste Jaarbeursgebouw in 1921, waarmede tegelijkertijd zijn karakter van instelling uitslui tend ten behoeve van het nationale product werd gewijzigd door de toelating voortaan ook van de internationale voortbrengsels. Deze consolidatie vond wel is waar plaats in éen periode van ern stige down conjunctuur, maar desniettegen staande dateert van dit ogenblik de geleidelijke, voortdurende opgangvan het instituut, die ook door latere economische depressies niet kon worden verstoord. De Jaarbeurs heeft aldus bewezen vaste voet te heb ben gekregen in het bedrijfsleven en te zijn uitgegroeid tot een onmisbaar handelsintermediair, dat zijn nut voor de belangen van de binnenlandse markt en voor het internationale handelsverkeer in toenemende mate heeft bewezen. Evenals van haar zusterinstellingen in den vreemde is de waarde van het Nederlandse Jaarbqursinstituut als modem middel ven uiterst practisch en doelmatig contact tussen voortbrenging en verbruik langzamer hand alom erkend geworden en de met regelmatige tussenpozen terugkerende economische wapenschouw van de voortbrengselln van het nationale en interna tionale bedrijfsleven in onderlinge vergelij king naar prijs en kwaliteit heeft op de duur voor productie en afzet een niet genoeg waarderen betekenis gekregen. Dr. Iff. Fentener van Vlissingen, voorzitter van de raad van beheer der Kon. Ned. Jaarbeurs. Dat deze betekenis ook In de Nieuwe Werel# wordt aanvaard, bewijzen de plan nen om in de V. S. A. tot de oprichting van een Jaarbeurs naar het voorbeeld van. Europa te geraken en het houden der eer ste Canadian International World Fair te Toronto In Juni a.s. Na de bevrijding heeft de Nederlandse Jaarbeurs een grote vlucht genomen, die tot een aanzienlijke uitbreiding van haar expo- sitie-mogelijkfieden heeft geleid en aanlei ding was tot de ontwikkeling van een nieuw bouwplan, welks totstandkoming de sinds 1921 door een reeks -van nieuwe gebouwen beschikbaar gekomen ruimte opnieuw zal moeten aanvullen met de nodige expositie mogelijkheid in daarvoor zorgvuldig inge richte hallèn, voorzien van (je meest moderne outillage. Aldus zal aan de duidelijk gebleken dringende eisen van het deelnemend bedrijfs leven het hoofd kunnen worden geboden. Voor een verdere ontwikkeling van hel Nederlandse jaarbeurswezen ten dienste van de econqmische belangen des lands is «en aanvulling van het jaarbeursgebou wencomplex op korte termijn een onafwijs bare voorwaarde. Het streng zakelijk karakter der beurs en de goede naam, welke haar organisatie ge niet, hebben in toenemende 'mate de belang stelling ook van de buitenlandse koper ge trokken. Sinds wereldoorlog No. II Js de op de versterking der internationale betrekkingen der beurs gerichte propaganda met kracht ter hand genomen en daardoor is het inter nationale karaktef- der beurs m toenemende mate beïnvloed. Niet alleen is haar export bevorderende functie dientengevolge aan merkelijk vergroot, doch ook is de belang stelling tot deelneming van de buitenlandse industrie zeer toegenomen. Het niveau der beurs en het daarbij direct betrokken belang van de buitenlandse koper stijgt bij voortduring, maar wordt door het Dinsdag a.s. worden voor de vijftigste maal de hekken van de Nederlandse J aarheurs geopend en tot en met 15 April geeft Utrecht, welke stad in deze dagen door een feestelijke aankleding geheel in het teken van' deze jubileumbeurs staat, weer een belangrijke en grootse wapenschouw van industrie en bandek Vertegenwoordigers van nijverheid en handel ontmoeten elkaar daar, niet alleen uit. eigen land, doch van ver over de grenfeen, ja uit andere wereld delen. Het is Wel merkwaardig, dat de Ned. Jaarbeurs, die aanvankelijk ernstig tegen „buitenlandse penetratie" .waakte, zich vooral sedert de laatste wereldoorlog zo inspant om belangstelling uit het buitenland te winnen. inmiddels opgetreden ruimtegebrek in aan zienlijke mate gehandicapt. Wordt in de hierdoor opgetreden behoeften spoedig op doeltreffende wijze voorzien, dan openen zich voor de verdere ontwikkeling van het instituut en dus voor de daarbij be- trojjücen, belangen van im- en export in de toekomst uitstekende perspectieven. De samenwerking der Beneluxlanden als kem voor een verder economisch samengaan der West-Europese landen met inbegrip van een zich herstellend West-Duitsland belooft voor het zo centraal gelegen Nederlandse Jaarbeursinstituut een goede kans om be langrijke diensten aan het West-Europees economisch potentieel te gaan bewijzen. Met grote belangstelling wordt vooral ook met het oog hierop uitgezien naar de spoedige uitvoering der jaarbeursbouw plannen en niet minder naar de invloed, welke aanvaarding van het Marshall-plan zal uitoefenen óp de mogelijkheid van Ne derlands verdere reconstructie en van de verhoging der zo dringend nodige, indus triële en commerciële bedrijvigheid, die ,voor een herstel *der welvaart van verstrek kende betekenis moet worden geacht en -waarbij de Nederlandse Jaarbeurs van zo daadwerkelijke steun kan zijn. (Van onze Utrechtse redacteur) Wanneer wij de ge schiedenis van de Kon. Ned. Jaarbeurs overzien, treft ons al spoedig de snelle gunstige ontwikke ling, die werkelijk Amerikaans mag heten. Evenals een moderne Amerikaanse stad vol sky-scrapers voortkwam uit een eenvoudige nederzetting van houten huizen, ging aan het complex Jaarbeursgebouwen op het reeburg te Utrecht vooraf een dorp van houtgn paviljoens, die op meerdere punten van de stad stonden. De Jaarbeurs had toen meer het karakter van een jaarmarkt, de eigenlijke voor loopster van de Jaarbeurs, en drukte meer haar stempel op de stad, waar het in die dagen zeer levendig en echt gezellig teas. Toch is het typisch, dat de oor spronkelijke opzet van de jaar beurs geheel anders is geweest en in pen tijd, waarin veel moeite gedaan wordt om toch maar voor al belangstelling in het buiten land voor de jaarbeurs te wekken, doet het vreemd aan te vernemen, dat met de eerste jaarbeurzen nauwlettend werd toegezien, d<#t geen buitenlandse deelnemers werden toegelaten en geen arti kelen van over de grens geëxposeerd werden. Tot 1921 bestond er een speciale commissie, die met deze controle was belast. Eerst in dat jaar kreeg de Ned. Jaarbeurs haar tegenwoordig in ternationaal karakter, waarop de Baad van Beheer thans terecht sterk de nadruk legt. De jaarbeurs is uit de nood ge boren, midden in de eerste we reldoorlog, toen de grenzen geslo ten waren en fabrikanteir het nuttig oordeelden te tonen tot welke prestaties de eigen vader landse industrie in staat was. Het was in het jaar 1916, dat dezegedachte ter sprake kwam in 'n vergadering van de Utrecht se afdeling van de Veren. „Het Nederlands fabrikaat" en werd overgebracht bij het hoofdbestuur. Ook de Maatschappij voor Nij verheid kreeg belangstelling voor een dergelijk initiatief en onder leiding van de toenmalige burge meester mr. dr. J. P. Fockema Andreae werd in Mei een ver gadering -gehouden tot het ont werpen van een plan/- Een straat van monsterkamers tijdens een der eerste Jaarbeurzen te Utrecht. Er werd een vereniging gesticht belangrijk, omdat toen tevens be roet een bestuur van 38 leden, slotqfi werd twee maal per jaar die verschillende takken van in- een jaarbeurs te houden en bo- dustrie en nijverheid, alsmede de bankwereld vertegenwoordigden en de vereniging „Het Nederlands vendien het eerste permanente ruik Fabrikaat" verleende een subsidie van 'f 400. Met de algemene leiding en dagelijkse gang van zaken werd een Baad van. Beheer, gevormd door 10 personen, belast, terwijl mr. W. A van Zijst, die wethou der van de gemeente Utrecht was, tot directeur werd benoemd. De heer W. Graadt 'van Boggen, wiens naam evenals die van mr. van Zijst onafscheidelijk met de Ned. Jaarbeurs blijft verbonden, werd 1ste secretaris, een functie welke later werd omgedoopt in die van secretaris-generaal. De kosten voor de eer ste jaarbeurs bedroegen 221.544.—, voor de tweede jaarbeurs 536.909.en voor de derde jaarbeurs ƒ615.150 Het aantal deelne mers aan de eerste jaar beurs in 1917 was 690 en bedroeg met de laat ste beurs, de 49ste, in het najaar van 1917 2265, van wie 99 met buitenlandse artikelen, afkomstig uit' 20 ver schillende landen. Een aardig overzicht van de eerste Ned. Jaarbeurs te Utrecht op het Janskerkhof. Het jaar 1921 was nog om andere redenen dan vanwege de eerste bui tenlandse deelneming, gebouw in gebruik werd genomen. De administratie» kreeg een houten gebouwtje, dat als tijde lijk bedoeld was, maar nog steeds het Vreeburg ontsiert. In 1930 was het tweede gebouw voltooid, in 1932 het derde ge bouw en in Maart 11)38 werd de Beatrixhal aan het complex toe gevoegd, in 1946 gevolgd door de IrenehaL Een andere tijdelijke uitbreiding was het houten pavil joen op hef Vreeburg in verbin ding met de Irenehal. Van meer betekenis was de afzonderlijke huisvesting van de technische groep op een terrein aan de Croe- selaan in 1946. waarvoor grote houten gebouwen werden opge richt en zoals men voor enkele wéken in ons biad heeft kunnen lezen, thans een grote machinehal is ontworpen. Op dit terrein wordt met de najaarsbeurs ook steeds een agrarische beurs gehouden, die in 1936 voor het eerst georga niseerd werd, nadat de jaarbeurs tot dan toe alleen de industrie en handel in haar belangstelling had betrokken. Wij hebben reeds eerder uit voerig melding gemaakt van de plannen tot' de bouw van een vierde gebouw en een kantoorge bouw op het Vreeburg, waarmee de Baad van Beheer eindelijk de huisvesting van de jaarbeurs meent voltooid te hebben. De Ned. Jaarbeurs heeft zich steeds in een daadwerkelijke be langstelling van de leden van het Koninklijk Huis mogen verheugen en ontving in 193l! het praedicaat „Koninklijke", terwijl 2. K. Iï. Prins Bernhard koninklijk com missaris is en als lid van de Raad van Beheer de vergaderingen van dit college bijwoont. aoOOOQOOOGOOOOQOQOQOOOOQOgXDQOGOOOOQQQOOOGOOOOOOOOQQOOOOC 000000000000900000000000000000000000' Ons Romanbijvoegsel ^^®®®®®®®^®®®®®®®®®®®®®®OOCXi>CX3GOO©OOOO0GOOOOOOOO£OOOOOOOOOOOOOOOOOOGOOOOOOOOOOOe)0OOOOOOOOOO0OOöOOÖOGOGOoS Inhoud van het voorafgaande: Ebenezer Carnahan en zijn neef Ephiriam Lattimer vestigden zich in 1851 in Freeburg en bouwden daar vlak naast elkaar drie grote huizen. Vol gens de legende, die in de familie van geslacht op geslacht werd overgeleverd, bevond zich in het huis van de Lat- timers een familiespook, dat zijn aan wezigheid kenbaar maakte door elf slagen te geven op een metalen voor werp. Het laatst waren deze slagen in 1361 gehoord door- de oude kapitein Lattimer. In 1921 was kapitein Jim Carnahan, een kleinzoon van kapitein Lattimer, te gast bij zijn tante, mrs. Lattimer, die ernstig ziek was. Op een heerlijke mil de Octoberavond zat hij aan tafel met Aggie, de huishoudster, miss Hancock, een verpleegster, en Josephine Gaines, een jeugdvriendin van Jim. Zij is verloofd geweest met de enige zoon van mrs Lattimer, Lee, die op jeugdi ge leeftijd na een onaangenaam geschil met de regering hij was dienstwei geraar, aldus vertelde Jim tegen de verpleegster in 'n rivier verdronken zou zijn. Het gezelschap werd plotseling opge schrikt door het geluid van elf heldere doordringende slagen. 's Nachts hoorde Jim de elf slagen weer, maar nu klonken ze luguber en onheilspellend. De angstkreet van een vrouw doorscheurde efven later de stil te van het huis. Jim ging op onderzoek, maar werd met een flmke klap op het achterhoofd neergeveld. Toen hij weer bij kennis kwam, hoorde hij, dat de verpleegster de angstkreet geuit had omdat ze een spook had gezien. De volgende dag kwam mr. Forsythe, die met zijn oude vader het huis der Carnahans betrokken had, kennis ma ken. Hij maakte op Jim geen erg gun stige indruk Jim doorzocht een kamer, vlak naast die van Aggie. Deze kamer was afge sloten en hij dacht, dat de pleger van de aanslag zich misschien daar verbor gen had gehouden. Het onderzpek had echter geen resultaat. Na een autotocht met Aggie en Jo sephine kreeg Jim de mededeling, dal de verpleegster, miss Hancock, verdwe nen was. In de kelder vond hij een zakdoekje van haar. maat, verder was er geen spoor te ontdekken. Hij besloot, met dr. Strathers een onderzoek in de kamer van het meisje te gaan instellen. Op haar kamer vonden ze een foto van mr. Forsvthe, die op .Tim'é vraag antwoordde, het meisje nimmer eer der te hebben gezien. Dr. Strathers kwam de volgende morgen •mededelen, dat er het lichaam van een vefmoorde man gevonden was. Jim noch de dokter kende de man. Zij riepen de hulp van de politie in. Detective Guinan en twee medewer kers onderzochten de dode. 7) Maar werkelijk verrassend was pas de volgende vondst van de politieman: hij haalde een rol bankbiljetten tevoorschijn, welke door een rubber bandje werden bijeengehouden. Hij gaf- een kleine kreet en begon ogenblikkelijk te tellen. Toen hij daarmee klaar was, riep hij uit: Dat is heel zonderling. Buim twintigdui zend guldens! Wat deed 'n kerel met zo'n groot bedrag bij zich in deze streek? De twee andere detectives onderbraken heel .even Jiun gekauw om een kort ge grom te laten horen, waarschijnlijk om daarmee hun grote verwondering voor dit onverwachte raadsel te laten merken. Daarna maalden hun tanden en kiezen weer en hervatte de mond zijn perpe tuum mobile. Dr. Strather stamelde een verbaasde uitroep; alleen Jim zei niets, maar zijn gedachten werkten koortsachtig, geheel gespitst op de vondst van deze bundel bankbiljetten. Zou de man die gesiolen hebben? In geen geval was hij een doodgewone inbre ker, dat was duidelijk te zien, zowel aan zijn uiterlijk als aan zijn kleding. Maar om welke reden was hij hier naar het afgelegen en onbekende dorp Freeburg gekomen? Waarschijnlijk was die reden niet al te eerbaar, hoewel de hoedanig heid zich niet raden liet. En waarom'had jie man juist hier de dood gevonden? Zou hij iets te maken hebben met wat er de laatste dagen in het huis van mrs. Lattimer gebeurd was? Zou misschien de ploertendoder, welke Guinan op de man gevonden had, dezelfde zijn als die, waarmede Jim eergisternacht een klap op het achterhoofd kreeg toen hij ge wekt werd door het geluid van de ge heimzinnige gongslagen en op onderzoek wilde uitgaan? Geen der politiemannen kende het slachtoffer, dus moest het wel een vreem de zijn, die nog nimmer eerder-in Free burg gezien werd. Dat maakte de reden van zijn komst nog een beetje duisterder. Zou hij getracht hebben in te breken in het huis van eèn zieke oude dame? Had hij iets te maken met het'geluid van de gong? In geen geval had hij zelf dit geluid veroorzaakt, want Jim had de sla gen het laatst gehoord nadat hét lijk van de onbekende reeds gevonden was. Detective Guinan stoorde Jim in zijn overpeinzingen, doordat hij zijn beide col lega's op scherpe toon een bevel gaf. Aan de slag. jongens! Zoeken naar vingerafdrukken en eventueel andere be wijsstukken. Jullie worden niet betaald om niets anders te doen dan kauwgum te knabbelen rond te kijken of jullie soms opzichters zfjn. Besteed vooral' aandacht aan de. ramen, om te kijken of die man misschien geprobeerd heeft een ervan te forceren. En zoekt naar het wapen. Ver moedelijk is het erg zwaar geweest en heeft aanvaller het hier of daar neer geworpen, omdat het hem bij zijn vlucht gehinderd zou hebben. De detectives knikte, nauwelijks hun knauwbewegingen verminderend. 1 En dan moeten jullie ook zoeken naar z'n schoenen, ging Guinan verder: Hij heeft die waarschijnlijk uitgedaan om on hoorbaar te kunnen sluipen, maar dan moeten ze toch ergens in de buurt zijn. Met een onverwachte beweging haalde Guinan z'n zakmes te voorschijn, opende het en schrapte ermee de stof van de sokken van de dode man en ving dit han dig op in een envelop, die hij altijd bij zich had om er bewijsstukken in te bewaren. Juist stond hij weer rechtop, toen Jo sephine en Aggie door de keukendeur naai? buiten kwamen en op het groepje mannen toe liepen. Wat is er hier aan de hand, Jim?, riep Josephine angstig uit: Is er iets ge beurd^ Toen Zag ze de dode man op de grond. Ze gaf een scherpe kreet en wankelde. Jim schoot toe en steunde haar. Aggie schrok al even hard als Jose phine. Haar gezicht werd lijkbleek en haar mond ging krampachtig open, alsof ze naar adem hapte. Ze kon echter geen kreet voortbrengen. Ze staarde met van angst en schrik vertrokken ogen naar de dode man aan haar voeten. XII Detective Guinan verbrak de pijnlijke stilte. Hij had uit deoverweldigende schrik van de beide vrouwen zijn con clusies getrokken en vroeg: U kent deze man dus, miss Aggie? Het was even, alsof de huishoudster de vraag niet verstaan had. Daarna keer de ze zich om, keek de politieman met starende ogen aan en zei op hese toon: Neen! Neen!. Vanzelfsprekend niet. Ik heb hem nog nooit gezien. Waarom stelt u mij zo'n dwaze vraag, mr. Guinan? Omdat u bijzonder hard scheen te schrikken, miss Aggie, antwoordde de detective vriendelijk: Daaruit trok ik de conclusie ,dat u de man herkende. Maar mijn conclusie was dus onjuist. Neem me niet kwalijk, miss Aggie. Aggie had zich snel hersteld van haar schrik en beheerste ziéh weer. Inderdaad was u conclusie onjuist, zei ze half béStraffend: Denkt u soms, dat ik mensen ken. die op hun sokken rond een huis sluipen en daarbij ver- mobrd worden, mischien wel door een van hun eigen bendegenoten? U moest uw mannen 'n beetje beter op inbrekers laten letten, dan zou dit misschien niet gebeurd zijn. Ze keerde zich demonstratief om en liep terug naar bet huis. Kom, Josephine!, gebood ze kort, toen ze langs Jim en Josephine liep. Jim had gelegenheid om haar even in haar ogen te kijken. De opgeschroefde houding van de oude vrouw misleidde hem niet: duidelijk las hij in haar ogen vrees en ontzetting. Jim staarde de aftocht van de beide vrouwen gade. Aggie trok met een woes te slag do keukendeur dicht. Plotseling werd Jim's aandacht afgeleid door een stem. die klonk over de heg,, waarmede het huis van mrs. Lattimer gescheiden werd van dat. hetwelk momenteel be woond werd door mr. Forsythe. Hallo! riep de stem: Wat is er bier aan de hand? Op de vroege ochtend al politic? Wacht, ik kom eveul Zonder af te wachten, of detective Guinan toestemming gaf, duwde mr. For sythe het hekje op en liep recht op het groepje mannen af Hij was, evenals Jim Carnahan, gekleed in een ochtend jas en had pantoffels aan de voeten. Waarschijnlijk was hij eerst enkele ogenblikken geleden door het geluid van de stemmen in de tuin van mrs Latti mer wakker geworden, had de politie mannen bezig gezien en was haastig naar beneden gesneld om te zien wat er aan de hand was. Toen hij vlak bij het groepje was, zag hij de dode man. Hij schrok en riep uit: Wat is dat? Toch geen moord? Carnaham stelde de buurman voor aan dr. Strathers en detective Guinan. Maar mr. Forsythe beantwoorde de begroetin gen slechts heel kort. Het was duidelijk, dat de vraag, die hij zo juist gesteld had, hem veel meer bezig hield. Maar vertel me dan toch, wat is er hier gebeurd? herhaalde hij dringend: Bent u al iets te weten gekomen? Nog niet veel, bromde Guinan. Hij wees naar de dode man en vroeg: Kent u hem? Neen. Ik tel geen inbrekers onder mijn vriendenkring, inspecteur, ant woordde Forsythe droogjes. Ondanks deze hatelijke opmerking boog hij zich voorover en bekeek aan dachtig het verstilde gelaat van de dode man Toen hij weer rechtop stond, wend de hij zich tot Jim en vroeg: Kan-ik u misschien ergens mee van dienst zijn? Wellicht kunt u wat hulp gebruiken. fa ar Jim verzekerde hem met klem, er momenteel werkelijk niets was waarmede hij zich verdienstelijk zou kunnen maken, want de politie had im mers de hele zaak in handen en zou geen inmenging van buitenstaanders dulden. Mr Forsythe haalde de schouders op, had voor iedereen een vriendelijke groet en passeerde weer het hek, rustig terug- wandeiend naar de achterdeur van zijn huis. Nu lichtten de geüniformeerde politie agenten de dode man, legden hem voor zichtig op.de draagbaar en droegen hem naar de ambulancewagen. De twee kau wende detectives waren ingespannen be zig naar vingerafdrukken te zoeken, zo dat detective Ouinao nu alleen achter gebleven was met Jim en dr. Strathers. Ik moet u voor ik ga nog één vraag stellen, zei hij: Is- er dezer dagen mis schien iets bijzonders in dit huis ge beurd? Heeft u jets-gemerkt van een in breker? Carnahan wilde van wal, steken met te vertellen, dat 'er eergisteravond inder daad een indringer in het huis was ge weest, die hem een flinke slag op het achterhoofd had gegeven en toen via de keuken ontsnapt was. Maar vóór hij zijn mond kon openen, zei dr. Strathers haas tig: Neen, er is hier absoluut niets bi- zonders gebeurd, inspecteur. Het is vol komen rustig geweest, werkelijk bizon der rustig. U begrijpt, hoezeer wij ons best doen dat te bereiken met bet oog op de toestand van mrs. Lattimer. Zij is er zeer slecht aan tóe, ziet u. De politieman knikte. Beleefdheids halve uitte hij de wens. dat mrs. Latti mer weer gauw herstellen zou. Daarna nam hij afscheid: Nu. ik dank u voor1 uw inlichtingen Ik vrees, dat u op de gerechtelijke ondervraging 'betref,'ende deze woord verhoord ruit wwdsü,. U krijgt wat dat betreft nog wel nader be richt. Nauwelijks was de detective Verdwe nen of Jim wendde izch boos tot dr. Strathers. Waarom heeft u tegen hem gelo gen? vroeg hij: Er zijn gisteren niet an ders dan vreemde dingen gebeurd en u vertelt daar leukweg, dat alles volko- .men rustig is geweest. Ik was van plan alles eerlijk te vertellen, 'maar u sneed mij de pas af. Misschien is de kerel, die deze moord bedreven heeft, wel dezelf de die mij die klap gaf. Het is bovendien Vreselijk gevaarlijk' om tegen de politie te liegen. Meestal komen ze toch wel achter de w/Éfarheid en dan kunt u nog last krijgen! Maar het voornaamste is, dat wij verplicht zijn alle inlichtin gen te geven, die we maar enigszins kunnen geven, omdat wij de politi. hel pen moeten bij *t ontmaskeren van deze misdaad. Kalm, kalm, kapitein, antwoordde de dokter rustig: Als wij werkelijk alles hadden verteld, zouden we* in het huis van mrs. Lattimer een invasie van po litieagenten krijgen. Het zou er geen moment rustig meer zijn en dat zou bui tengewoon funest kunnen zijn voor de gezondheidstoestand van uw tante, voor wie werkelijk iedere schok te veel is. ik heb gelogen, inderdaad, maar ik deed het voor de bestwil van mrs Lattimer. Bo vendien hadden wij, als we alles eerlijk hadden verteld, ook de gebeurtenissen niet miss Hancock op het tapijt móeten brejigen en.... dat wilde ik liever niet doen, zoals ik u al eerder verzekerd heb. Ik ben ervan overtuigd, dat het meisje vroeg of laat wel weer .komt opdagen. Waarom zouden we dan de hele stad la ten weten, dat een verpleegster, door mij aanbevolen, zich schuldig heeft gemaakt aan plichtverzuim? Jim voelde zich verre van tevreden gesteld door deze verdediging van de dokter maar hij ging'er niet verder op door. Kom, dan gaan we eens kijken of ons ontbijt al gereed staat, stelde hij voor Ze traden de keuken binnen, waar Ag gie druk bezig was met enkele eieren te bakken. Jim kreeg van de heerlijke bak lucht het water in de mond. Ik heb geweldige honger, Aggie, zei hij: Maar ik ga eerst gauw even naar boven om* mezelf te verkleden. Dr Strathers was zonder iets te seg- gen naar de badkamer gegaan om het bloed van de vermoorde man van zjjn handen te wassen Jim haastte zich de trap op, maar nau welijks had hij de tweede verdieping be reikt, of hef. korte, blaffende geluid van een pistoolschot deed hem met een schok stil staan. Het geluid kwam van bene den en werd gevolgd dóór het dreunen van haastige voetstappen. Jim bedacht zich niet, maar sprong met twee treden tegelijk de trap. af In de hal gekomen, opende hij de deur'die naar de kelder leidde. Hij hoorde nu een vrouwenstem verschrikt uitroepen- M'n hemel! Wat hangt er nu weer boven ons hoofd? den, had. maar niet zoals men 'het gehoopt Ook de dokter had blijkbaar het schot gehoord, want haastig kwam hij de trap afgehold. Toen hij zag, wat er aan de hand was, bleef hij stijf van schrik naast Jim stil staan. Beide mannen waren zo met hun eigen gedachten vervuld, dat ze pas aan een hevig snikken merkten, dat ook Aggie in het washok aanwezig was. Ze stond lijkbleek tegen een wasmachine geleund Haar schouders schokten van het snikken en de handen vóór haar ogen trilden. Jim vreesde, dat de oude vrouw iets zou overkomen en daarom ging hjj haastig naar haar toe, streek haar kalmere over de grijze haren' en zei: Kalm toch, Aggie. Vertel me eens, wat er pre- cies gebeurd is. Toe, huil nu niet; maar houd je flink. Hij trok haar handen weg van haar gezicht en drong nogmaals aan: Ver tel me eens, wat er gebeurd is, Aggie. Aggie maakte zich los uit zijn omheb zing en droogde haar gezicht met haar schort. Met horten en stoten vertelde ze: Ik was bezig met het ontbijt gereed te maken, toen ik in de kelder voetstappen hoorde. Ik wilde naar beneden gaan om te kijken wat er aan de hand was, maar juist toen ik de keldertrap bereikt had hoorde ik een schot. Ik holde naar bene den en toen zag ik.... dat zij het was. Ze begon opnieuw te huilen. Jirri Cik- te haar kalmerend op de schouder, ter wijl zijn ogen de vloer van het washok afzochten of ergens de revolver, waar de moord mee gepleegd was, te ontdekken was. Maar nergens was een spoor van het wapen te zien. De geur van het ont brande kruit hing echter nog in het kleine vertrek. Dat is vreemd? dokter, mijmerde hij: De wond toont aan, dat het schot bijna tegen de slaap aan is gelost De afstand kan niet meer dan enkele centi meters zijn geweest We hoorden het schot enkele ogenblikken geleden en toch is nergems het wapen te ontdekken, ten- Hancock^Iigt llCha™ van miss terwfi"zich ^V6n kijken? zeide dokter, een snede h voor?ver boog Maar met tegen beweging* hield Jim hem ve Guinan 2 era5li' laten tot detecti- ~TW, r d? siluatie gezien heeft, et __lrn betneckte, öat een onwillige XIII. Carnahan lette niet op deze h'alf-snik- kende uitroepen, maar ging naar de kel- er waar volgens zijn mening het ge tuid van het pistoolschot vandaan geko men was. In het washok zag hij een jon ge vrouw op de grond liggen, gekleed in net wit. Ze lag roerloos. Met één oogop slag wisl Jim. dat dil zuster Hancock was. Het weelderige haar van het .meis je kwam onder het kapje naar Voren en vormde een vreemd contrast met het bleke gezifht. waarin de blauwe ogen omhoog staarden. Jim boog zich voorover en zag op de rechter slaap van het meisje een ernstige wond. Bitter moest hij .denken aan de Voorspelling van dr. Strathers: ..Miss Hancock zal vandaag heus wel terug ktuacö".Ja. Uet awisjv was trot- j «zcmciA.bc:, lidl tscll OIJWIilliZG ™.?nd van de dokter vertekende, J- w J hl?r nadrukkelijk aan toe: hm» U er ook van denkt.» dokter, ik r< ni,e.. af ie brengen van mijn plan om I Politie met deze geschiedenis op de hoogte te brengen. Di Strathers haalde de schouders op: Zoals u wilt. Maar volgens mij. is dit eigenlijk geen zaak voor de politic, hoog stens voor het gerecht. Ik vermoed, dat hier sprake is van zelfmoord.. Dat kan ik moeilijk aannemen. Hoe dan ook, het kan best zijn, dat het ge val van miss Hancock op een of ande re manier in verband staat met de moord, die detective Guinan op het ogenblik al in onderzoek heeft. Wilt tl zo vriendelijk zijn, dokter, dg detective even telefonisch te waarschuwen? Ik blijf hier tot hij komt. Aggie, ga naar bo ven. Je kunt hier niets uitrichten en je maakt je enkel maar van streek. Je hebt de laatste dagen al meer sensaties mee gemaakt dan goed is voor je zenuwen Toe, ga gauw naar beven! Zodra Aggie de dokter naar boven ge volgd was. nam Jim zorgvuldig de toe stand van de kleine kamer op. Er was slechts één deur, door welke Jim zojuist was binnengekomen en Aggie en de dokter het ver rek hadden verlaten. Een der muren had een raam, vóór het welk 'n paar tonnqp en de wasmachine stonden. Aan de andere kant stond een electrische droogmachine. Verder was er in het vertrek niets anders te zien. Het was altijd vrij donker id het was hok, want het raam was erg hoog en maar heel klein. Aan het plafond brand- utu vier «ruts elcxtacbe lampei die aan gedraaid moesten worden met het knopje vlak naast de deur. De voornaamste vraag, die Jim bezig hield, was waar het wapen gebleven was, waarmede miss Hancock om het leven werd gebracht Nergens was echter ook maar 'n spoor van een revolver te ont dekken. Na het vertrek terdege te hebben geïn specteerd, richtte Jim wederom al zijï» aandacht op het dode meisje. Welke re den kon er in 's hemelsnaam bestaan om een zo mooi en onschuldig meisje om het leven te brengen? Ofzou de dokter gelijk hebben en had ze de hand aan zich zelf geslagen? Jim dacht hierover ernstig na, maar hij kon geen enkel motief vinden waarom het meisje tot een zo afschuwelijke daad zou zijn gekomen. Hij had nimmer de in druk gehad, dat ze zich ongelukkig voelde. Ze was altijd vrolijk en opgewekt. Jim betreurde het nu, niet meer belangstel ling voor haar te hebben getoond. Mis schien had ze hem dan wel in vertrou wen genomen en had hij veel onheil kun nen verhinderen... Het duurde vrij lang vóór de politie aanwezig was. Detective Guinan kwam puffend de keldertrap af. Hij had zich heel erg gehaast en was buiten adem. Als zijn schaduw volgden hem twee geünifor meerde agenten, die voor de tweede maal op deze dag met hun draagbaar naar dit huis waren gekomen ota een dode met de ambulance-wagen naar het ziekenhuis te vervoeren. Güinan •stond lange tijd naar het dode meisje te staren. Daarna boog hij zich voorover en bekeek oplettend de wond aan de rechterslaap. Jim recht in de ogen kijkend vroeg hij: Waar is de revolver? Daar heb ik al naar gezocht, ant woordde Jim: Ik heb echter nergens een wapen kunnen ontdekken. Verwonderd keek Guinan op, en Jiro legde hem uit., dat het wapen misschien onder hqt stoffelijk overschot van de ver pleegster lag. Guinan mompelde: Dat is mogelijk!, en gaf de beide agenten met een wenk opdracht, het meisje op te lich ten. Maar tevergeefs: er was geen revol ver! Guinan trok verbaasd zijn wenkbrau- wen'op. Het was duidelijk, dat hij er niets van begreep. Vluchtig doorzocht hij de Zhkken van het witte schort van miss Hancock,- maar ook daarin was niets bij zonders te ontdekken. De detective keek jim vragend aan en zei: Wat is,er volgens jou gebeurd? Misschien zelfmoord?, merkte Jim voorzichtig op, half vragend omdat hij zelf nauwelijks in deze mogelijkheid ge loofde. Maar Guinan schudde nadrukkelijk het hoofd en zei op besliste toon: Neen, van zelfmoord is geen sprake, Jim. Maarhet kan eenvoudig geen moord zijn, stamelde Jim, die zijn eigen boze verwachtingen nu bevestigd zag: Er is hier maar één deur. Toen ik het schot hoorde, ben ik regelrecht naar be neden gehold. Degeen die de moord ge- j pleegd zou hebben, zou geen tijd hebben gehad om te ontsnappen. Dr. Strathers volgdj mij haast op de voeten en hij kan mijn verklaringen bevestigen. We hebbeni hier beslist niemand gezien. Door het venster kan ook niemand ontvlucht zijn, want allereerst is het erg hoog, maar bovendien zitten er aan de buitenkant ijzeren staven voor. Was er beslist niemand in dit ver trek?, vroeg de detective. Neen O ja, dat is waar, Agg was er. We hadden haar in onze sch' aanvankelijk niet gezien, maar toen lievig begon te snikken, merkten we, 1 ze vóór ons al in het washok aanwe was. Zie je, ze was in de keuken, op eerste, verdieping en was toen het st'! geklonken had dus eerder beneden wij, die van de tweede verdieping me ten komen. (Wordt vervolgd.1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 4