Interessante technische vindingen op de Jaarbeurs NIEUWE OPLEIDING VOOR VERKEERSVLIEGERS Nederlandse toeristen kunnen weer naar het buitenland Genoeg keus uit gelijkwaardige krachten en combinaties Martien Coppens aan het woord D\E ^AY-E wereld Ned. ei van Columbus op bouwgebied H.M. de Koningin bezocht de Jaarbeurs Attracties bij Philips Eerste Dakota Mulo-leerlingen worden piloot Tegen schendingen van het hestand De mogelijkheden voor deze zomer RUIT-NIEUWTJES Een schrijvende fotograaf h;< houa.r„ POlTOERDAft APfcTL 1948 PAGINA t FRAAIE GROEPEN SCHOENEN EN TEXTIEL Aantrekkelijke textielafdeling Bouwmaterialen Primeurs van Philips Doorseinen van hand tekeningen' Het buitenland goed vertegen woordigd landde op Ypenburg LUCHTVERKEER IN Z-SLAVIë GESTAAKT DE FRAUDE IN SEMARANG De K.L.M. gaat in een spoedcursus vliegers opleiden. Dit natuurlijk niet op de wijze van: „Hoe spreek ik Frans in 14 dagen?" Het antwoord zou ongetwijfeld luiden: miserabel. En van de K.L.M. is nu eenmaal niet te verwachten, dat zij iets miserabel doet. Een spoedcursus. Maar even secuur en veilig, als dat van de K.L.M. over heel de wereld bekend is. Het bewijs? Er zal binnenkort een reclame-campagne worden be gonnen. Naar de Middelbare- en de Mulo-scholenzullen formu lieren worden gezonden, welke belangstellenden voor het vak van vlieger kunnen invullen en inzenden. En de K.L.M. ver- wachtdat, indien er ongeveer 1000 gegadigden zouden zijn, er na grondige selectie niet meer dan dertig voor deze opleiding in aanmerking zullen komen. Communiqué van do CG-D. BEZICHTIGING VAN DE TECHNISCHE AFDELING STAATSLOTERIJ R.K. GOEMEENSCHAPSOORD TE STEENWIJKER WOT D TEGEN DE GENOTSVER- DWAZING Kath. Federatie voor matigheid SIGARETTEN VOOR DE JONGENS OVERZEE VOORHOEDE-OPSTELLING WORDT EEN GREEP Maar de rest is dik bekeken DE KAMPIOENSCOMPETITIE Kouder des nachts „FILMSTUDIO" HET EI VAN COLUMBUS i°tlVSe' °rr en weer heeft inzichten wel verhelderd, zeker DIT JAAR DRIE MAAL NEDERLAND—BELGIE TSJECH LEIDT NEDERLAND- BELGIE VOORLOPIG BELGISCH ELFT AI, SLAAT FIRST VIENNA BILJARTKAMPIOENSCHAP VAN NOORD-BRABANT VOETBAL IN ENGELAND EMMA-S-VV. UITGESTELD i (Van onze Utrechtse redacteur). De Jaarbeurs begint met twee „dure dagen" om het bezoek te remmen, met gevolg, dat vele zakenlieden juist die dagen uitkiezen, zodat het toch nog aardig druk is. Niet de eerste dag, waarop van dringen of stagnatie geen sprake is, maar gisteren constateerden wij toch menige „opstopping In het paviljoen van de buitenlandse dienst hebben zich reeds bezoekers uit meer dan 25 verschillende landen gemeld. Utrecht is gedurende tien dagen ook waarlijk een internationale markt, die een zeer representatief beeld geeft van de nijverheid en industrie in de voornaamste beschaafde landen. Daartoe mogen wij zeker ons eigen landje rekenen, dat natuurlijk zijn beste beentje voorzet en trouwens strijd een goede naam heeft gehad om zijn ondernemingsgeest. Een buitenlander komt hier onder de indruk van de grootse prestatie» waartoe ons land enige jaren na de oorlog weer in staat is en vooral de collectieve groe pen, zoals van schoenen en textiel, geven daarvan een suggestieve indruk. De groep schoenen heeft het grootste gedeelte van het parterre van het tweede gebouw bezet en de verschillende firma's zijn weer ondergebracht in stands, die met elkaar een fraai geheel vormen, aar dige straatjes met vele knusse hoekjes waarin men nu en dan verrast blijft staan kijken voor een vitrine, waarin het neusje van de zalm op het gebied van schoeisel geëxposeerd is, beter gezegd 'n neusje van de huid van een krokodil of ander reptiel. Een enkel neusje van elke soort, want de deelnemers zijn wel zo verstandig geweest steeds maar één schoen te plaatsen, omdat deze in zijn eentje niet gauw aan het wandelen gaat Waar onze jaarbeurs nog steeds in het teken van de export staat, vormen schoe nen en lederwaren wel 'n belangrijke f- deling. zeker als men weet, dat per maand ongeveer een millioen paar schoe nen worden geproduceerd, waarvan on geveer 15 duizend paar voor export wor den gereserveerd. Ook onze textielindustrie speelt in dit opzicht een voorname rol. Het is overbe kend en de buitengewoon artistieke wijze waarop de in de „Stichting Ned Textiel- jaarbeurs" verenigde fabrikanten, die de gehele Beatrixhal m beslag hebben geno men, aandacht vragen voor hun produc ten, maakt hun afdeling weer tot een van de meest aantrekkelijke en best ver zorgde gedeelten van de Jaarbeurs. Hoog laait het vuur van enthousiasme dezer industriëlen op in de vorm van omhoog fladderend schaatsenband aan de ingang van de afdeling, hetgeen een aar dig effect geeft. Wij treffen vrijwel alle in Nederland vervaardigde textiel- en confectieproduc- ten aan, garens, weefsels, lint, dassen, tricotages, tapijten, japonnen en mantels. Geraffineerd is hier en daar een fraai dessin of kleur geprononceerd en het is wonderlijk, wat met een enkele lap als draperie berajkt kan worden. Attractief is de demonstratie van het bedrukken van een sjaal. Evenals de textielafdeling neemt ook de groep bouwmaterialen uitsluitend aan de voorjaarsbeurs deel, ook al 'n branche, die in deze tijd bijzondere belangstelling heeft. De grote nood aan verschillende bouw werken doet steeds naar nieuwe mate rialen en constructies zoeken, waarvan men j.n het paviljoen aan de Croeselaan kennis kan nemen. Zo zagen wij een ge heel nieuw systeem van metselen^ waarbij de goede oude en vertrouwde troffel ge heel op de achtergrond raakt en een soort schaar wordt gebruikt, waarmee sneller economischer en zuiverder gewerkt kan worden. Men spreekt van een Neder lands ei van Columbus op bouwgebied Aan architecten en aannemers de taak dit ei op zijn deugdelijkheid te beproeven. Het behoort zo'n beetje tot de traditie, dat Philips op de Jaarbeurs primeurs brengt, hetzij op radio- of electro-tech- niek gebied. In deze standzaal zijn voor het publiek, dat een bezoek aan de Jaar beurs meer als een „uitje" beschouwt, altijd attracties te vinden en nu schaart het zich in grote drommen voor een grote plattegrond van Utrecht, waarop een lichtje de route van een auto aangeeft van waaruit men telefonisch in verbin ding staat. Wij hebben over de mobilofoon reeds eerder uitvoerig geschreven, toen wij ergens in Brabant rijdend, onze redactie langs deze weg een verslag door gaven. Het is interessant, dat nu ook het pu bliek van deze ingenieuze vinding ken nis kan nemen en door een luidspreker de telefoon-gesprekken kan volgen. Iets geheel nieuws, in ons land nog niet eerder gedemonstreerd, is de zend- en ontvang-„facsimile", een toestel, .dat het mogelijk maakt via de radio of telefoon een .handtekening of welk willekeurig handschrift ook over te zenden. Het is 'n Amerikaanse uitvinding, die ongekende mogelijkheden biedt, o.a. voor het snel doorgeven van vingerafdrukken". Philips neemt binnenkort deze machine zelf in gebruik voor haar tijdschrift, dat in Am- ster.' gedrukt wordt, doch waarvan de redac. c in Eindhoven zetelt. Het is nu mogelijk in 10 minuten een drukproef ge corrigeerd terug te ontvangen. Déze ma chine wordt tijdens de Jaarbeurs gede monstreerd ii} haar lasfabriek, die zij sinds kort aan de Croeselaan exploiteert en waar ook een historisch overzicht wordt gegeven van de ontwikkeling van de zend- en ontvangapparatuur van de radio. Keren wij weer terug" naar het vaste Jaarbeursgebouw en verfrissen wij in onze verbeelding geest en longen in, de Zwitserse afdeling bij het zien van de fotografieën van heerlijke berglandschap pen. Natuurlijk krijgen wij, voor zover het de Zwitserse industrie betreft het puik van horlogerie te zien. Zowel het meest moderne armbandhorloge, dat zich automatisch opwindt door de slag van de pols. als het oudst békende zich-zelf op windende horloge, geconstrueerd door Breguet, een stuk uit het Museum te Ge- nève. Aardig om te zien is ook een schud horloge uit de 18e eeuw. In de stand van Tsjechoslowakije to nen de bezoekers zich niet altijd even vriendelijk en er hebben zich nog wel 'ns moeilijkheden voorgedaan. Alle politiek terzijde geschoven, moeten wij toegeven, dat het land op de Jaarbeurs keurig voor de dag komt. Er zijn verfijnde kunst voorwerpen, fraai textiel en magnifiek kristal. Joego-Slavië geeft een goede indruk van de schoonheid van dit land en ten slotte wijzen we op Mysore, een van de sultanaten in Hindostan, het voormalige Brits-Indische rijk, waar wij in bewonde ring hebben gestaan voor prachtig hout snijwerk en een bijzonder mooi tafeltje met inlaid. Gisterenavond is op het vliegveld Ypenburg voor -het eerst in de geschie denis van deze luchthaven de eerste Douglas „Dakota" van de „Aero Holland N. V." geland. Deze machine was, gelijk gemeld, Maandag van Welschap (Eind hoven) vertrokken met bestemming Noord-Afrika. Het toestel zou Dinsdag de terugreis naar Schiphol aanvaard hebben, maar door slechte weersom standigheden werd de tocht te Marseille afgebroken. Woensdag vertrok het toe stel van deze Franse luchthaven weer naar ons land. Na de landing sprak de burgemeester van Rijswijk, de heer Th. Eisen, de bemanning toe, en reikte de stewardess en de twee piloten namens de directie van de N. V. Diepen Vliegtui gen de Ypenburgplaquette uit. Het binnenlandse luchtverkeer in Joe goslavië is met ingang van gisteren voor onbepaalde tijd gestaakt. De enig Joego slavische vliegtuigen, die zullen starten zijn die van de internationale lijnén, Belgrado-Praag en Belgrado-Tirana. Van officiële zijde is nog geen reden voor deze maatregel opgegeven. Het ministerie van handel heeft tege lijkertijd de benzinetoewijzingen aan Joe goslavische bestuursinstanties en zelfs aan sommige diplomatieke vertegenwoor digingen in het buitenland aanmerkelijk verlaagd. In sommige gevallen tot 50 pet. Het schijnt, aldus A.F.P., dat deze maat regelen deel uitmaken van een plan ter besparing van buitenlandse deviezen. Voor de Semarangse landrechter hebben elf der bij de diefstallen bij het Rode Kruis betrokken meisjes terecht gestaan. Het aantal weggenomen japonnen varieer de voor elk harer van 16 tot 190. De op gelegde straffen lopen uiteen van een maand voorwaardelijk tot zes maanden onvoorwaardelijk. Met deze dertig nu gaat men deze zomer een proef nemen met zgn. „gericht" onderwijs. Uitgaande van het standpunt, dat voor het eindexamen H.B.S., dat thans voor de vliegeropleiding wordt ge eist, een hoeveelheid kennis wordt ge vraagd, welke meer gericht is op de han del en op een universitaire opleiding wil men nu een proef gaan nemen om toe komstige verkeersvliegers, die in het be zit zijn van het M.U.L.O.-diploma of een overgangsbewijs van de 3de naar de 4e klas H.B.S., een op het vliegwezen speciaal gericht onderwijs te doen volgen, zodat b.v. mechanica in de richting van de aërodynamica gedoceerd wordt aardrijkskunde-lessen ingesteld zijn op de burgerluchtvaart, onderricht in talen gericht is op het aanleren van vakter men enz. Deze „gerichte" cursus, welke zal wor den gegeven in 't K.L.M.-internaat „Rust en Vreugd" te Wassenaar, duurt 12 maan den, waarna de leerlingen kunnen aan vragen om vervroegd hun militaire dienst plicht te mogen vervullen. Daarna wor den zij, wederom een jaar, ^n de Rijks luchtvaartschool tot vlieger opgeleid. Op 21-jarige leeftijd zouden zij dan als piloot bij de K.L.M. in dienst kunnen treden. Als de proef, slaagt, is het niet onmoge lijk,dat het „gerichte" onderwijs ook voor andere speciale vakken zal worden toegepast. Hoe is het tekort aan vliegers ontstaan? De grondoorzaak is de sterk toegenomen frequentie van de lijndiensten na de oor log. Het vak van vlieger is nauwelijks één generatie oud en die eerste generatie van vliegers was een generatie van pioniers, wier verrichtingen met spanning en belangstelling door iedereen werden gevolgd. Zij beten he spits af en verwier ven zich daarvoor ook roem. Het was de tijd voor uitzonderlijke prestaties, zoals de Indië-vlucht van Koppen was; de Kerstvlucht met de Pelikaan en de Mel bourne-race. Met al hun prestaties maak ten deze vliegers het vliegen toch lang zamerhand tot een vak, waarin in die dagen echter altijd nog tal van wissel valligheden staken. Het eerste keerpunt in de vliegerij was gelegen in de vijf oorlogsjaren, toen de techniek zich met sprongen ontwikkelde. Was het voor de oorlog altijd nog een prestatie en zelfs een waagstuk om over de Oceaan te vliegen, reeds tijdens de oorlog werd dat de meest gewone zaak ter wereld en nu reeds heeft de K.L.M. haar verbindingen met de andere zijde van de Oceaan iedere dag. Maar met deze ontwikkeling is ook de personeels behoefte enorm gestegen. In de pioniersperiode zat een vlieger dagen achtereen in dezelfde kist, nu ver eist iedere grote machine 2 k 3 vliegers, nu heeft iedere machine naar Batavia een dubbele bemanning, waarvan er één in Karachi overblijft. Daarom zijn er meer vliegers nodig En die wil men in de eer ste plaats zoeken onder de eigen Neder landse jeugd. Dit is geen noodkreet van de K. L. M. en het ligt nog minder in haar bedoeling het contingent buitenlandsé vliegers, die de K L. M na de oorlog bij de weder opbouw van het bedrijf zo prachtig heb ben geholpen en die volledige K. .L M.-ers geworden zijn, door Nederlanders te gaan vervangen Er zijn slechts meer vliegers nodig voor dit nog altijd groeiende be drijf en de K. L. m, wü slechts de Ne derlandse jeugd stimuleren voor dit al tijd nog mooie en afwisselende beroep. Binnenkort zal deze K. L. M.-actie on der de Nederlandse jeugd beginnen en Plesman verwacht, dat zelfs de strenge selectie een voldoend aantal flinke ke rels zal opleveren om er de aangekon digde spoedcursus mee te beginnen. De commissie voor de veiligheid, welke tot taak heeft de behandeling van mili taire aangelegenheden, is gisteren bijeen gekomen, aldus meldt een communiqué van de commissie voor goede diensten. Uitvoerig werd gesproken over de be weringen van beide partijen betreffende schendingen van het bestand. Deze be weringen werden in het communiqué niet nader gespecificeerd. Overeengeltomen werd, dat alle moge lijke maatregelen dienen te worden ge nomen om het bestand volledig uit te voeren. Om volledig begrip van het be stand onder de bevolking te verkrijgen, werd voorts door de partijen overeen gekomen, dat dit dient te geschieden door het uitwerpen van strooibiljetten. Tevens werd overeengekomen maatregelen te nemen om infiltraties en subversieve pro paganda te voorkomen, welke maatrege len in informele vergaderingen zullen worden uitgewerkt. Beide partijen accepteerden voorts het aanbod van de commissie voor goede diensten om militaire waarnemers ten dienste te stellen voor het opsporen van vermiste Ned. militairen. Wat betreft het voorstel van de com missie om de gedemilitariseerde zónes uit te breiden, waren beide partijen het er over eens, dat dit heilzaam zou zijn, doch de Ned. delegatie verklaarde, dat de huidige situatie dergelijke maatregelen niet rechtvaardigt. Wederom werden drie sub-commissies ingesteld voor verschil lende niet nader gespecificeerde aange legenheden. (Van onze Utrechtse redacteur.) Na anderhalve dag somber jaarbeurs- weer kwam gistermiddag even een vriendelijk zonnetje door, als een char mante groet aan H. M. de Koningin, die een bezoek bracht aan de technische afctgling van de Jaarbeurs op het Croe- selaan-terreln te Utrecht. Het was voor de eerste maal. dat H. M. deze uitbrei ding van de Jaarbeurs in ogenschouw kwam nemen. Nadat de Koningin enige tijd op het open terrein boveh de oriënteer-tafel ge bogen had gestaan, die een duidelijk over zicht van de indeling der technische beurs geeft, gold haar eerste bezoek het bouw- materialenpaviljoen. Met belangstelling liet H.M. zich het hef-systeem van stalen ramen demonstreren, bekeek de steen wol, welke als isolatie-materiaal wordt gebruikt en 'n stand van triplex-materia- len en bedrijfsvloeren. In het volgende houten gebouw trok vooral een kolossale scheepsschroef van Werkspoor haar aan dacht. De Vorstin liet zich inlichten over koel- en diepvriesinstallaties, aanschouw de de werking van een bandweefmachine en begaf zich dan naar het gebouw, waarin de hoogovens en de Tsjechische industrie exposeren. Reeds lang voor het aangekondigde tijd stip had zich veel publiek aan de Croese laan, vooral op de hoek van de Leidseweg opgesteld, en helaas ook op het Vreeburg, daar sommigen ten onrechte meenden, dat H. M. ook hier zou verschijnen. Om pl.m. 3.50 uur arriveerde de hof- auto op het Croeselaan-terrein en werd H. M. begroet door dr. F. A. Fentener van Vlissingen, voorzitter van de Raad van beheer der Kon. Ned. Jaarbeurs, de direc teur mr. J. Milius en de andere leden van de Raad van Beheer. Aanwezig waren ook de commissaris der Koningin, de heer M A. Reinalda en de loco-burgemeester, ia teer H. A. Bekker. H. M. die gekleed was in een grijze mantel en een wijnrode vilten hoed droeg, was vergezeld door mevr.C. E. de Brauw, dame du palais, mr. G. C. D. baron van Hardenbroek, opperceremoniemeester en J. C. Buhrman, kapitein-adjudant. Op de Belgische afdeling werd H.M. begroet door de Belgische ambassadeur dr. Nemry en diens echtgenote. F,en aar dig moment was, toen de Koningin voor een apparaat stond.en haar gevraagd werd op een knop te drukken, waarna Zij met veel vrolijkheid het gesprek hoorde, dat Zij enige ogenblikken tevo ren gevoerd had. Tenslotte bekeek H.M het inwendige van een aluminium-huisje, waarna Zij in het restaurant de thee ge bruikte. Hier bood Hilde Vorstman, een dochtertje van een der ambtenaren van de Jaarbeurs, de Koningin een tuil orchi- deeën'aan en ontving Zij een in leer ge bonden catalogus alsmede de bekende uitgave over de uitbreidingsplannen Om kwart voor vijf verliet Zij'met haar gevolg het terrein om naar Den Haag te vertrekken. Op verschillende plaatsen werd H.M. door het publiek luide toegejuicht. Met grote angstvalligheid bewaakt de Nederlandsche Bank onze buitenlandse deviezen, zodat een vrij toeristenverkeer naar het buiten land nog niet mogelijk is. Toch staan we er, wat vacantie-reizen betreft, al iets beter voor dan de eerste jaren na de bevrijding. We laten hier een overzicht volgen van de toeristische mogelijkheden, welke in hot komend seizoen zullen bestaan. Met verschillende landen zijn overeen komsten gesloten omtrent een systeem van ruilreizen, hetgeen wil zeggen, dat eenzelfde bedrag aan deviezen voor plei- zierreizen naar een bepaald land worden beschikbaar gesteld als toeristen uit dat land naar Nederland brengen Een derge lijke overeenkomst is gesloten met Enge land, Frankrijk, België, Denemarken en Zweden. De resultaten van deze overeenkom sten zijn voor al deze landen echter lang niet hetzelfde, omdat het aantal te ver wachten toeristen uit elk dier landen zeer verschillend is in verband met hun valu- ta-positiei Aangezien vele Engelsen te kennen hebben gegeven naar Nederland te zullen komen, ziet het er naar uit, dat men voor een reis naar Engeland vrij gemakkelijk deviezen zal kunnen krijgen. Het zal dan mogelijk zijn tot een maximum van 10 dagen 3 per dag op te nemen. De aan vragen moeten geschieden vóór 13 April, indien men wenst te reizen in de periode van 1 Mei tot 30 Juni, vóór 25 Mei voor een reis tussen 1 Juli en 31 Augustus en vóór 25 Augustus, als men tussen 1 Sep tember en 21 December in Engeland wil zijn. Aanvragen voor reizen naar Frankrijk kan men het gehele jaar door indienen, maar tengevolge van de devaluatie in Frankrijk worden niet veel Franse toe risten in Nederland verwacht, met ge volg, dat er ook niet veel Nederlanders naar Frankrijk zullen kunnen gaan. Het reizen naar België, Denemarken en Zweden is ook geheel afhankelijk van het aantal toeristen, dat uit die landen naar Nederland komt Met Zwitserland was in het handels- Trekking van 8 April: Prijs van 1000: nos. 4393. 6278, 17616; 400: nos. 6637, 11496, 11840, 12622, 16763; 200: nos. 5060, 8286, 8531, 11787, 21381; 100: nos. 1274, 5517, 8768, 9138, 13036, 13683, 14389 15698, 17428, 17884 en 17897. verdrag een compensatietransactie opge nomen. Zwitserland zou een extra hoe veelheid goederen van ops afnemen, waartegenover Nederland een bedrag van 2 millioen Zwitserse francs beschikbaar zou stellen voor het toerisme uit ons land naar Zwitserland. Bij. loting werden de francs onder de gegadigden verdeeld met dien verstande, dat aan ieder maximaal frs 400 werd verstrekt. Deze overeen'vunst loopt thans ten einde en op 12 April zullen teJDen Haag onderhandelingen over een nieuwe over eenkomst aanvangen. Intussen is reeds de mogelijkheid geopend voor Mei deviezen voor Zwitserland aan te vragen. Ook met Oostenrijk is in de handels overeenkomst een zeker bedrag aan shil- lingen voor het toerisme uit Nederland opgenomen, waarvoor goederen zullen moeten worden geleverd. Dit shillingen depot is in z'n geheel aangekocht door de Ned. Reisvereniging, waar men de beno digde gelden voor een reis naar bepaalde hotels in de Franse of Engelse bezettings zone, o.a. in Tirol, kan bekomen. De deviezen voor de andere landen, waarheen toerisme mogelijk is, moeten via banken, reisbureaux en retsyerenigjn- gen bij de Nederlandsche Bank worden aangevraagd. Degene, die eenmaal in 1948 deviezen voor een buitenlandse pleizierreis ont vangen heeft, komt voor dit jaar niet voor een tweede toewijzing in aanmer king. Te Steehwijkerwold werd dezer da gen het R.K. Gemeenschapsbord ge opend, waarvoor vooral uit het Noorden grote belangstelling bestond, grotendeels uit onderwijzerskringen en kringen van jeugdleiders. Prof. dr. B. Vroklage hield inleidingen over „Cultuur en Leven", „Cultuur en Levensstijl" en „Cultuur en Katholicisme". De openingsplechtigheid werd verricht door rector J. Schermer. Sinds kort bestaat een Katholieke Federatie voor matigheid, bestaande uit de drie landelijke matigheidsorganisaties, t.w. Sobriëtas St. Franciscus (nuchter heid bij snelverkeer) en de dr. Ariëns- vereniging (redding van drankzuchti gen). Deze drie organisaties hebben haar eigen bladen opgeheven en verenigd tot een flink landelijk en enig blad op het gebied van de matigheid. Dit blad „De Dam", beoogt een dam op te werpen tegen de ontstellend toenemende genot zucht en de zedelijke hoofddeugd van matigheid te bevorderen Het bureau der Federatie werd ge vestigd in het Sobriëtasgebouw te 's-Hertogenbosch in de Werversstraat Ook internationaal bestaat zowel in de katholieke als in de neutrale liga een vruchtbare samenwerking. Op Zondag 27 Juni wordt in het ge hele land een bloemendag ten bate van het werk der matigheid gehouden. Op Zaterdag 17 April spreekt van 16.2016-30 pater Abdon ,v Beek O.F.M voor de K.R.O. over: „Een sociale mis daad." In diverse plaatsen werden uit de vroegere Kruisverbonden en Maria- vereniigingen plaatselijke Sobriëtas- comité's gesticht. In Utrecht werd de eerste plaatselijke Federatie van de drie katholieke matigheidsorganisaties ge vormd. De Federatie wil trachten Ka tholiek Nederland wakker te schudden door krachtige actie tegen de genots- verdwazing. De vakgroep Sigarettenindustrie heeft onlangs de Nlwin weer een kwantum si garetten geschonken voor onze militai ren in Indië, zodat deze vakgroep thans al 8% millioen sigaretten voor de jon gens overzee heeft beschikbaar gesteld. Daarnaast heeft de Sigarettenfabriek N.V. Crescent Cie. te Eindhoven de Ni- win twee millioen sigaretten cadeau ge daan van de soort, die in het Kerstpak ket van verleden jaar was verpakt. De- 'ze sigaretten kunnen door de Niwin wor den gebruikt om tussentijds in al die gevallen, waar dringend behoefte be staat aan een rokertje, bij te springen. In hetzelfde hotel, waar in Februari de geredde bemanning van de Deense „Lotte Skou" een voorlopig onderdak vond, is de bemanning van de IJmui- der reddingboot „Neeltje Jacoba" ge huldigd. Er werden gouden en zilveren medailles uitgereikt. Benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer (vac. Koejemans) N. A. Mou- rer, Groningen. De heer J. W. F. Backer, directeur rijksluchtvaartdienst, is met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot directeur- generaal van deze dienst. O Kolonel Schafroth van de Zwitserse generale staf, die deze week een be zoek brengt aan de verschillende leger onderdelen in ons land, bezocht gis teren de kaderschool infanterie te Weert, vergezeld door zijn gastheer luit.-gen. Kruis. O In de nieuwe serie portzegels (type Van Krimpen) is thans de waarde van 5 cent verschenen. De twintigduizend die gisteren een ge deelte van de onderste ring van het Feijenoord-stadion bevolkten, hebben zich bij de aanblik van de oefenwed strijd tussen de Nederlandse elftallen A en B noch verveeld, noch geërgerd, noch bijzonder geamuseerd; en als zodanig was het dus (behoudens misschien punt 2) een volgens het gebruik van de laat ste tijd vrij „normale" oefenwedstrijd. Wel hieven zij een koor van de meest uiteenlopende conjShentaren aan, toen voor de aanvang de opstelling van de twee elftallen werd bekend gemaakt. Deze opstelling was er dan ook naar; en als ooit de z.g. „officiële" programma's ernaast waren, dan deze keer wel. Ove rigens klopte de luidspreker-formatie nu nog niet helemaal met die in het veld, en verder is het iedere keer weer een inconvenient, dat bij wijzigingen, zoals nu bij de hervatting, de microfoon stom metje speelt (althans het niet verder brengt dan „Catarina Catari" of „Sa- turdaynight is the loneliest night in my week"). Hier dan eerst „de officiële opstelling van beide elftallen": A-elftal: Landman (Neptunus); Schij- venafer (EDO), na de rust Everse (Nep tunus) en Litz (DFC); De Vroet (Feijen- De verdere wedstrijden van de com petitie om het voetbalkampioenschap van Nederland zijn als volgt vastgesteld: 11 April: E.D.O.—Heerenveen P.S.V.— Haarlem, Go AheadB.V.V. 18 April wordt in verband met Neder land—België niet gespeeld. 25 April: B-V.V.E.D.O., HaarlemGo Ahead Heerenveen—P.S.V. 2 Mei: Haarlem—Heerenvgen, Go AheadE.D.O., P.S.V.—B.V.V 6 Mei (Hemelvaartsdag): B.V.V—Go Ahead, E.D.O.P.S.V., Heerenveen— Haarlem. 9 Mei: E.D.O.Haarlem» P.S.VGo Ahead, HeerenveenB.V.V. 17 Mei (2e Pinksterdag): P.S.V. E.D.O., HaarlemB.V.V. 23 Mei: HeerenveenE.D.O., Go Ahead P.S.V., B.V.V.Haarlem. 30 Mei: E.D.O.—Go Ahead, B.V.V.— Heerenveen. 6 Juni: HaarlemP.S.V., Go Ahead Heerenveen. 13 Juni: E.D.O.—B.V.V. w eerberichtj Weerverwachting medegedeeld door J 5 het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Vrijdagavond: Wisselende bewolking met enkele regen- of hagelbuien: tijdelijk krach- j t tige Westelijke wind; kouder des nachts. Overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 9 April: Zon op 5.58 uur, onder 19.27 uur; maan op 6.13 uur, onder 19.30 uur. Vak- en studieblad voor filmkunst en -techniek Sinds enkele weken verschijnt onder de titel „Filmstudio" een nieuw vak- en studieblad voor filmkunst, -cultuur en -techniek, dat onder hoofdredactie van G. G. Gelsing wordt uitgegeven door het Filmbureau Reflex, Postbus 11. Eind hoven. Hoe kort dit tijdschrift, dat indien enigszins mogelijk tweemaal per maand uitkomt, tot nog toe ook is verschenen de drie eerste nummers zijn thans in ons bezit in deze korte tijd vertoont het zowel uiterlijk als innerlijk een duidelijk waarneembare vooruitgang. Het minder geslaagde titelblad van de beide eerste nummers is vervangen door een artistiek verantwoorde omslag, terwijl ook een aantal weinig of niets zeggende aankon digingen van in roulatie gebrachte films, welke geen enkele critische waarde had den, zijn vervangen door meer gedegen, populair-wijsgerige beschouwingen over kunst en schoonheid in het algemeen. Zuiver theoretische algemene beschou wingen over de filmkunst en de filmtech niek liggen o.i. meer in de lijn van dit periodiek dan de meer praktische becri- tisM-ing van bepaalde films. Aan deze eis wordt voldaan door verschillende rubrie ken als: „Het A B.C. der Filmkunslt", „De geschiedenis van de film", „Techniek en Film" en „Het A.B.C. der Filmtech niek" waarin theorieën worden verkon digd, welke over het algemeen getuigen van gezonde opvattingen, terwijl voorts onder het hoofd „Personalia" tal van actuele wetenswaardigheden worden ver teld van vooraanstaande personen uit de filmwereld. Een tijdschrift, dat om de serieuze wijze, waarop het zijn stof behandelt, zeker de aandacht verdient van hen, die in de film méér zien dan alleen maar een amusementsobject. oord), Terlouw (DCV) en Stoffelen (Ajax); Draayer (Zeeburgia), Schaap (Gooi) na de rust Clavan (ADO), Bruins (Ajax), Van Dijk (Ajax) en Drager (Ajax). B-elftal: Van Raalte (Blauw Wit); Van Bun (MVV) en Spel (DWS); Temming (DOS), Beenhakkers (NAC) en Fanger (DWS); Clavan (ADO) na de rust Wil kes (Xerxes), Wilkes (Xerxes) na de rust Schaap (Gooi). Roozenburg (Nep- tunia), Rijvers (NAC?) en Van der Tuyu (HDVS). Wie zo'n wedstrijd wel eens gezien of erover gelezen heeft, weet precies wat er gebeurt: eigenlijk niets. Tweeëntwintig heren, van wie iedereen allang weet dat zij de kunst onder de knie hebben, zij het in meerdere of mindere mate, slaan voor twee maal drie kwartier hun ten ten temidden van de omrastering op en genieten van een rustige gezellige 11- chaamsontspanning. Vooral waar er dit maal geen nieuwe gezichtspunten te verwachten vielen, was het een dik be keken zaak. Kraak was er niet, maar volgens de berichten is de toestand van zijn ge kwetste pols zodanig dat hij er op 18 April tegen België wel zal zijn: en Landman bevestigde zich als een fout loos reserve. Nu Spel niet bevredigd heeft, gaat men teruggrijpen op Van Bun als partner van Schijvenaar en zo lang Möring in verband met zijn been breuk nog niet kan spelen, is Terlouw zoals wederom bleek de aangewezen man voor de stopperspilplaats, geflan keerd door Stoffelen en De Vroet. Waar geen mens eeuwig internationaal kan blijven vormt Drager geen uitzondering noch voor rechts noch voor links; zijn opvolger: Engelsman of Van der Tuyn, de heer Herberts weet het. De concur renten voor de beide binnenplaatsen ga ven elkaar ook nu geen stuiver toe: Rij vers de virtuoze dribbelaar, leuk, bijna zonder meer; Schaap de man met het strakke schot, maar ook niet bepaald snel in het afgeven; Van Dijk de mathe maticus, die ook nu zijn opleiding in de Aiax-school niet verloochende en die zijn degelijk spel bekroond zag met een doel punt, Wilkes is een man apart, evengoed als Lenstra (die voor deze operette niet uit zijn heitelan behoefde over te ko men). En Roozenburg toonde zich ook nu een middenvoor uit het goede hout, hetgeen ook al niet nu voor de eerste keer wordt gezegd Daarmee hebben alle serieuze gegadig den voor het Oranje-hemmetje hun beurt gehad. Aan achterhoede en middenlinia wordt niet getwijfeld, in de voorhoede heeft men een zo rijke keus uit gelijk waardige krachten en combinaties, dat men blindelings kan grijpen. Wij hopen dat de Keuze Commissie uit de vele goe de mogelijkheden de beste te pakken Scherper dan Martien Coppens heeft stelt, rnaar ook met geliike strekkine wel niemand het probleem gesteld: of de behandelt, treft vooral de naaktheid van fotograaf door zijn werk uiting kan ge- he betoog, die de stijl gemakkelijk een ven aan de persoonlijke beleving of er-1 dor en onpersoonlijk karakter geeft, maar varing van het te beelden object. Door de franje en de frase mist welke achter de publicatie van met veel zorg samen- klatergoud van geleerdheid. zinledigheid gestelde fotoboeken, die na een aarzelend tegemoettreden van doorgaans al te zake lijke uitgevers door een kunstzinnig pu bliek bij eerste „oogopslag" als van bij zondere waarde werd beschouwd, rees de vraag of hier sprake was van hel werk van een knappe technicus of een scheppend kunstenaar Het is begrijpelijk, dat velen van zijn bewonderaars bij gebrek aan technische kennis of te weinig filosofisch geschoold zich liever buiten deze kwestie der nieuwe beeldende kunst hielden. Daar waren ech ter ook besliste tegenstanders! En Mar tien Coppens heeft menig hartstochtelijk uur beleefd, wanneer hij binnenskamers of buitenshuis het goede recht van zijn hii Je het mmst voor Coppens zelf winst rfif hl ®ar hern tot een wiisge- gebrachtZlnning °Ver eigen werk heeft 'n algemeen zeer ge vaarlijk. wanneer een kunstenaar voor zich zelf tracht te ontleden, hoe het kunstwerk in hem ontstaat of theoretische beschouwingen aan eigen prestaties toetst. Dan geldt nog altijd het wijze woord van Werumeus Buning: men moet er niet te veel over praten, men moet er vooral niet te geleerd over prafen. Gelukkig heeft M. Coppens, misschien zonder deze uitspraak te kennen, maar met gezond begrip voor wat hem te doen stond, zich in zijn jongste boek „Foto kunst?" hieraan gehouden. Want naast de verdienste der beknoptheid, waarbij hij niet alleen zeer zakelijk het probleem nf i r -BH gcwciuuciu, zinledigheid verberg Sunstigste geval helder begrip Gelukkig maar! Een ieder, ook de niet ingewijde, kan Coppens zonder moeite volgen, als hij uiteenzet, wat onder kunst valt te verstaan, hoe ieder kunstwerk een re-productie is en welke plaats de fotografie in het geheel der gebonden kunsten kan innemen, wil zij niet louter mechanisch instrument blijven. Ook in deze techniek is er ruimte voor een vrij ingrijpen van de mens. Want het licht- rhythme, het spel van licht en donker, kan hij zo beheersen, dat de invloed van zijn persoonlijke emotie hierin uitgedrukt kan worden. Toch legt de schr., naar het mij voorkomt, te sterke nadruk op dit inderdaad essentieel element, zodat de overige „handelingen" als niet zozeer ter zake doende, te veel op de achtergrond geschoven worden. De mogelijkheden, nog groter voor de fotograaf bij het sa menstellen van een boek, waarin hij zich zo dikwijls een meester toonde, worden daarentegen terecht zeer hoog aangesla gen en daarom ook apart behandeld. Hoeveel waardering ik bezit voor deze tekst, om het nuchtere, technische den ken wellicht ongewoon bij het vreemde jargon van velen onzer kunsthistorici en critici, toch bewijzen voor mij meer dan woorden de naast elkaar geplaatste voor beelden achter in het boek: dat inder daad een fotograaf ook kunstenaar kan zijn! H. MANDOS. M. Coppens. ..Fotokunst?" Mij, „Focus," Bloemendaal, N.V. Uitg. krijgt en kunnen ons niet verder ver- F!®,5enniet gedachten als „misschien J of ..hij zou ook niet gek zijn" of t is wel leuk om hem eens te nemen" en dergelijke. Het A-elftal won door doelpunten van Van Djjk en Bruins, Stoffelen miste een strafschop, en in de laatste seconde voor het eindsignaal van scheidsrechter Aus- sum scoorde Van der Tuyn voor het B-elftal een tegenpunt. Men lette echter op de uitslag niet; de dubbeltjes tellen ook mee. Geruime tijd geleden is van de zijde van de K.N.V.B. aan België voorgesteld de jaarlijkse landenwedstrijden niet meer te houden op data. welke ongeveer een maand uit elkaar liggen, doch een weri. return-ontmoeting in het najaar, nr. voorstel was reeds door de Kon. Belg Voetbal Bond aanvaard; het enige pro bleem, dat nog op te lossen bleef, was het tijdstip, waarmee men met deze nieuwe gang van zaken zou beginnen. Naar wij vernemen, is van de zijde van de K.N.V.B. voorgesteld reeds in November van dit jaar de wedstrijd in België doen houden, zodat m April 1949 de ontmoeting in Ne derland zou plaats vinden. De K.N.V.B. Is met dit voorstel accoord gegaan, hetgeen tot gevolg heeft dat in het jaar 1948 voor deze toevallige omstandigheden drie wed strijden tussen Nederland en België op het programma voorkomen. De wedstrijd Nederland—België, op 18 dezer te Rotterdam zal worden geleid door de scheidsrechter j. Vlcek uit Tsjechoslowakije. Het Belgisch elftal hield Woensdag een laatste voorbereiding. Het elftal boekte een 4—1 overwinning op de Oostenrijkse club First Vienna. Voor door Anoul (uit een leerde ien Pe?leyn (tweemaal); het klif* doelPunt kwam in de tweede van de voet van Lemberechts. Woensdagavond werden de biljartkam pioenschappen van Noord-Brabant 45/2 te Bergen op Zoom voortgezet. De uitsla gen van deze speelavond luiden: Jacobs 400; Franken 196; De Ruyter 400; Franken 188; Van Loon 180; De Ruy ter 400; Jacobs 400; Franken 114. Gisteren werd gespeeld: eerste divisie: Aston VillaDerby Connty 22, Black pool—Burnley 0—1, Manchester Un.— Manchester City 1—1, Preston—Shef field Un. 33; tweede divisie: Ches terfield—Westham Un. 6—0. Het in een gedeelte van de pers ge publiceerde bericht, als zou a.s Zondag de wedstrijd EmmaS.V.V. worden gespeeld, is niet juist. Deze wedstrijd is n.l- uitgesteld, en de promotie-degradatie competitie le klas District II wordt eerst °P April a.s, voortgezet met de wed strijd ExcelsiorEmma. Een paar dagen geleden gebruikte een geestdriftige spreker weer eens een keer tje die goeie ouwe uitdrukking: „De jon gens en meisjes van vandaag zijn maar hij ging door, de mannen en (ó-ouwen van gisteren". „De mannen en vrouwen van morgen", riep een stem. „De mannen en vrouwen van vandaag zijn de jongens en meisjes van morgen", zei de spreker scherp. „Gisteren", zei de stem. „De jongens en meisjes van morgen' hervatte de sprekerzijn de mannen en vrouwen van morgen", viel de stem in „Vandaag!" schreeuwde de spreker. Waarop de voorzitter beleefd tussen- beider kwam en zeide: „Ik ben van me ning dat we deze kwestie voorlopig maar beter kunnen laten rusten".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2