V jeugdige lezerskring MARIJKE VINDT DE WEG. L hoe zit dat? Kinder- bezoek e Nieuwe geestesgesteldheid in Oostenrijk ZUSTERS DOMINICANESSEN VAN NEERBOSCH wdm lam m mwm lm MINISTER VAN WEDEROPBOUW BEZOEKT BRABANT Niet de geallieerden, maar de eigen regering luidt het devies oor onze ANG zullen ze leven f"N Poppengeschiedenis Het woord aan de jongeren Halvering waard© sinaasappelbonnen H. Vader prijst de KAJ RUIT-NIEUWTJES RAADSEL ^AfEKDAG 10 APRIL PAGINA 1948 Levensverhaal voor oudere ■meisjes V MOPPE1STROMMÉL OOOOOOOOOOOOOOQ Exporteurs annuleren contracten HOND VAN BENES kracht Tsjechen dioor de linries IN TE LEVEREN BONNEN DOOR DETAILLISTEN voor de week van li tot en met 17 April 1948 GEAILLIEERD VERVOER OVER DE RIJN? BLOEIENDE CONGREGATIE VIERT HAAR EEUWFEEST Besprekingen met burgemeesters te Den Bosch TWEE ONDERZEEBOTEN VOOR ONZE MARINE Op leen-basis van Engeland STUDENTEN NAAR DE UNO VERKEERS, msmmsmmssm - Verkeers-R AADSEL (Van onze tyeense correspondent.) Het parlement in Wenen is alleen in de ogen van volslagen leken op het gebied van architectuur, wat men noemt „een mooi gebouw". Het heejt iets van een Griekse tempel met een oprit als van een duur opera-huis. Enige dagen geleden ging daar een man voorbij, die er uitzag naar kleding en gezicht, als een van onze jongere werklozen uit de tijd van voor de oorlog. Hij liep wat heen en weer bij het koper gehelmde, lelijke beeld van de godin Athene, nerveus en onzeker en trok op die manier al de aandacht van een paar politie-agenten, die daar op post stonden; want er was juist een kamerzitting, waardoor zij misschien dachten, dat hij een van de moderne wagens van de parlementsleden wilde stelen. rieden glijden. Een verbonden hand veegt ze met een oneindig teder gebaar af. Ma rijke heeft de weg gevonden. M. WOERDENBAGCH—SENS. De deur wordt behoedzaam gesloten. Voetstappen verwijderen zich. Het smal le meisjesgezichtje in bed wendt zich af naar de muur. Juffrouw Hartog is weg. Ondanks alle verdriet van de laat ste dagen heeft juist dit bezoek Marijke zo oneindig goed gedaan. Niemand heeft zij bij zich geduld, maar zij kwam tóch. ..Ik laat me door jouw bevel niet afschrikken hoor kind. Wij rhoeten sa men eens praten". Afwijzend was in het begin dat jonge gezichtje geweest, stijf opeengeklemd de dunne lippen. Geen gedaas over koetjes en kalfjes, maar rechtuit op de man af, sprak zij, haar gewezen lerares Nederlands, over het noodlottig auto-ongeluk. Ontzettend aardig, dat juist zij geko men was. Wat heeft Marijke niet naar haar verlangd, want hécht was hun vriendschap gebleven, al studeerde Ma rijke nu al maanden viool na het diploma lyceum. Hartstochtelijk had zij zich aan de studie gegeven en op het conservato rium Was iedereen meer ,daA fde he Alles leek zo mooi. Marijke leefde he lemaal op na die eenzame jaren bij tan te Margot, die haar al verzorgde vah hummel van 4 jaar af, toen zij bij een ernstige ^iepepidemje haar ouders ver loor in een maand tijd. Het had heel wat voeten in de aarde gehad, voordat zij haar het conservato rium mocht Eerst het lyceum en dan verder zien. Dat was de eis van tante Margot en gewérkt had Marijke ydoir dit einddoel. En ml.... afgelopen, wég alle Illusies •wég alle plannen. Drie weken geleden bij een auto-ongeluk had zij lelijk haar rechterarm gekneusd, met als resultaat drie stijve vingers. Wég was de kans ooit iets te bereiken met je viool. In de eerste dagen van het wéten was ze opstandig. Nu wordt zij kalmer, ai- leen is er de wanhopige vraag de hele dag door: „Waarom, oh, waarom juist ik?" Hartelijk zijn ze allemaal, tante Mar got, de vele vrienden en vriendinnen, daar zijn ook de bloemen en planten getuigen van. Bijna uitdagend' ligt altijd de ver bonden hand op het dek. Niemand, die er over durft spreken: niemand, die erop reageert. Daarom wilde ze geen bezoek meer. 2e heeft nog niet kunnen huilen al de ze dagen. Al had het maar weinig ge scheeld, toen juffr., Hartog zo plotseling binnenstapte. Een golf van blijdschap was door haar heen gegaan, maar zij had zich, als altijd, bedwongen. Hórd moest je zijn, hórd voor je zelf en hórd voor een ander niet toegeven, o vooral niet toegeven Om alc een klein kind onbeheerd te schreien. Flarden van hun gesprek flitsen door haar gedachten. Weet je nog. Marijke, dat wij het er eens over hadden onder onze les op school wat óf het zeggen wil, gróót te zhn in tegenslag?' En hoe jij, Marijke Elshof een gloeiend betoog hield over zwók van karakter zijn? Een paar maan den daarna stief mijn verloofde. Wéét je dat nog, Marijke?" Waarom moet ze aldoor aan die woor den denken? Je studie, je levensideaal óp- geven, dat gaat toch zó maar niet? Dat is toch wat anders dan gewoon maar te genslag? Nee, Marijke, nee, en dat weet je zélf ook wel. Je moet je hoofd bui gen, je moet dankbaar zijn, dat je nog leeft. Het had ook anders kunnen zijn. Juffrouw Hartog, die het zware leed te dragen kreeg van de liefste te moeten afstaan, is die ten onder gegaan in die moeilijke dagen? Al lijkt alles nóg zo donker, God is er. Die je helpt. Die je stroeve vingers doet vouwen voor je woordeloos gebed, die jou, juist jou, nu zegent, Als je maar vertrouwen hebt, kleine Marijke, dan komt immers alles weer goed. Je bent nog maar pas 16, het hele leven ligt nog voor je. Maak er wat góeds van Marijke.... Achter de gesloten ogen branden de verlossende tranen, die nu stil naar be- Het wordt hier steeds drukker en dat vind ik gezellig. Net alsof iedereen bij iedereen gaat feliciteren. Morgen twee gelukkigen en wel Truus V. (12 j.) ea Noortje v. H. (10 j.)Dinsdag meldt Ge rard H. zich (12 j.) en Woensdag haalt Ria de T. baar ene dag achterstand weer in. Nog een Ria, en wel Ria W. op Vrij dag. Dertien jaar staat er achter haar naam, evenals achter die van Marietje S„ die Zaterdag in de bloemen zit. Voor de zes feestelingen de wens van dit hoekje: „Van harte gefeliciteerd!" Kleine Stientje kreeg 'n pop. Kleine Stientje brak de kop. Kleine Stientje ging aan 't Kuilen; bleef maar pruilen. Moeder liet de dokter halen. Stientje zou 't zelf betalen, 'n Week is popje weggeweest. Daarnaf wat 'n,feest! TOOS A. (11 j.) Rechter: „Wat? Ben je nu al weer hier?" Dief: „Ach meneer, anders kon ik U toch geen Zalig Pasen wensen!" Onderwijzen „Nu kinderen, veel ple zier met de Paasvacantie. En rust maar goed uit, dat is goed voor je hersens en heus nodig". Koor van kinderen: „Hetzelfde me neer!" Moeder: „Foei jongen, waarom heb je die boodschap nog njet gedaan? Stel niet uit tot morgen, wat je heden doen kunt!" Zoonlief: „Moe, weet U dat er nog een stuk taart is? OOOOOOGOOOOOOOG En heeft iedereen verleden week het pad kunnen volgen? Kijk 'ns naar de wegwijzers: 1» schaduwbeelden, 2 een jaar heeft 52 weken, een week 7 dagen en iedere dag eindigt op „dag", 3 gene raal, 4 huis-hond, 5 overvloed. Nu scherpzinnige kinderen, w« gaan het weer eens moeilijk maken. 1 Op welke weg heeft nog niemand ?<!J!0PA1 'ben Ik groot, al ben ik klein, één voet lang moet ik minstens zijn. Welke tor eet ook mensen op? i" Het is een lastdier, maar met één letter ervoor, een rivier in Duitsland. A Wfa loopt 12 maal zo vlug als zijn vriend? Wel, we hebben er de Paaspuzzle weer opzitten. Het is een succes geweest, want er waren veel meer inzendingen dan ik had verwacht en dus veel meer teleur- gestelden Maar er is een mooi lied, dat begint: „En van je hela,holaen daar houd ik het op. Er komen nog veel meer puzzles, voordat het jaar 2000 er is (ho pen we) en ieder krijgt dus heus nog wel eens een kans. Een ander puntje moet ik toch even naar voren brengen. Al die inzendingen hebben me bewezen, dat heel veel jonge lezertjes dit eigen hoekje goed m de ga ten hebben. Waarom schrijven dan alleen maar de oude getrouwen? Komaan. neem de Den of het potlood eens ter hand en laat de klep van mün brievenbus klap- pTren lk vfndlict leuk en jullie.... nu, let maar eens op. Lies S. (14 J-), proficiat hoor, dat nu iedereen weer op de been is. Tja, zie je, ik dacht echt, dat die puzzle roet in het eten had gestrooid, want je bent toen ziek geworden, weet je wel? Vond je het dan niet leuk bij de gidsen? Enfin, nu kun je me dan rustig schrijven. Rika S. (13 j,), ja, ik heb in de courant gelezen van dat bezoek in Den Bosch. Dat zal gerust fijn zijn geweest voor je Moeder, want dan weet ze veel van het soldatenleven af. Nou zeg, een paar mop pen, het leek wel of je je vastensnoep- trommeltje had opengemaakt! Bedankt hoor! Willy B. (13 j.), ik zal met mijn dui men draaien tot de vonken eruit schie ten. Tja, in ons kikkerlandje kun je in één week tijd alle soorten weer hebben. Maar klaag er eens over! Iedereen heeft dan immers een keer zijn zin! Fijn zeg van Bram. Zie je wel, dat de aanhouder wint! Bram B. (10 j.)kerel, verbaasd ben ik niet, alleen maar blij, dat je nu ook over de brug bent gekomen. Volhouden hoor, anders is de pret er zo weer af! Kom kom, er valt nog genoeg te schrijven. Zo over school, je vriendjes, de welpen, waar je van houdt, enz. Je best doen hoor! KiHie H. (10 j.), aangenaam kennis maken en dat we samen maar dikwijls veel plezier zullen hebben. Pech meiske, van de puzzle, maar denk aan „Hela, hola"! Bedankt anders voor je raadsels, ik kan er wel wat van gebruiken. Tot gauw weer? Thea v d. A. (11 j.), heb je de puzzle niet goed gelezen? Alleen kinderen tot 10 jaar konden maar meedoen, dus jij niet. Maar tenslotte heb je nu een aar dig gedichtje opgestuurd en dat is toch ook wat waard. Ik zal het eens bekijken, kijk jij dan 's Zaterdags trouw in de courant, ja? Hoor ik nog 'ns wat van je? 'Joke G. (12 j.), kind, hoe kon je zó goed raden, wat ik zei, toen ik je brief kreeg. Maar ik zie gelijk: „Gelukkig". Zonde van die 6%, komaan, pak dat eens aan, want het is net een muis tussen ka naries. Toen ik groot was, was ik ook een padvinder. Zeg moppen, je weet Het, stuur maar op! Sjaan 8 (10 J-). zo, nu kan ik me er tenminste een idee over vormen, hoe het bij je thuis is. Ik zou haast zeggen: „Een tikkeltje rumoerig". En dan zeg ik ge lijk, dat er tussen al die kinderen toch vast nog meer schrijvertjes zjtten. Ver gis ik me? Wel Sjaan, ik hou een paar plaatsjes open. Ploni H.; (8 je Verjaardag is ken nel ijk niet mis geweest. Hoe zijn de boeken, zéker wel leuk hè? Monki ken ik tenminste ook. Wat heb je op je verjaar dag allemaal voor spelletjes gedaan? Zeg, Truusje krijgt al een heel „grote-men- sen" menu, voor je het weet, knabbelt ze op carbonaadjes (als ze er zijn, hm!) Riet H. (11 j-). voor je rapport, mijn nieuwe Paashoed af, hoor! Jullie, jij en Annie boksen, geloof ik, steeds tegen elkaar op, he. Laat je niet „kisten", hoor! Tekenen moet ook een punt om hoog, dan is het helemaal mooi. Je vraag is genoteerd Anme en ik zal gauw die zwarte geschiedenis ophelderen. Jan H. (8 J-). kerel, wat jammer, dat je het gedichtje niet wat vroeger hebt opgestuurd, want dan had het er met Pa sen keurig m gestaan. Nu moet ik het minstens een .jaar bewaren, want het is nu te laat. Of houdt jij het in de ga ten, dat je net volgende jaar weer schrijf? Ina v. M. (9 j.), oél, oei, Ina, dat mag niet hoor, zomaar overschrijden. Brr, ik heb nu de hele dag weer aan het ge vang moeten denken. Kan een van de broertjes of zusjes ook niet steeds schrij ven. Veel gezelliger hoor, Ik ben be nieuwd naar je verhaal over de vacantie, Ina. - En daar moeten we het deze week weer mee doen. Tot volgende week dus weer. met een hele lading? Dat ligt aan jullie hoorl OOM LUUK. Niet omdat uit hun woorden nieuwe gezichtspunten naar voren zouden springen, noch omdat in ons blad niet voldoende tegen de dreiging uit het Oosten zou zijn gewaarschuwd, maar om onze lezers in kennis te brengen met het verheugend verschijnsel, dat de jongere kunstenaars niet buiten de problemen van deze tijd leven, doch waaks en strijdbaar tegenover de drei gende gevaren stelling nemen, verle nen we op hun verzoek plaatsruimte aan het volgende MANIFEST. Enige jongere dichters, in Maastricht bijeen, spreken hun ernstige bezorgd heid uit over de groeiende aantasting van de rechten van de menselijke per soon en diens waardigheid, d- beknot ting van de vrije meningsuiting en de verkrachting van de JUiste democrati sche beginselen gelijk deze tot uiting komen oa. in de navolgende feiten: le. De veroordeling van mgr. Stepi- nac en de schijnrechtspraak, toegepast op verscheidene hoogstaande personen in het Joego-Slavië van Tito. 2e De tegenwerking van Rusland te gen alle ernstige pogingen om de vrede in de wereld te vestigen. 3e. Het imperialistische streven der U.S.S.R. waardoor met miskenning van alle nationale rechten de 'anden van Oost-Europa tot satelliet-staten van de Sovjet-Unie worden gedegradeerd. 4e. De systematische toepassing van leugen en laster als middel van propa ganda. 5e. De wijze waarop in Tsjecho-Slo- wakije het communisme de democrati sche vrijheden met voeten treedt. Op grond van deze feiten roepen on dergetekenden allen wie Christendom, be schaving, vrijheid en recht ter harte gaan, op. om iedere houding van welwil lende of afwachtende neutraliteit tegen over het gevaar uit het Oosten te laten varen en op positieve wijze in daden, woorden en geschriften eensgezind front te maken tegen de dreiging ener mate rialistische en goddeloze levensbeschou wing, die niet alleen het persoonlijke, maar ook het maatschappelijke welzijn belaagt. Miehei van de Plas, Hans Berg huis, Berna Wolfs, Michael Deak, Lou Vleugelhof, Frans Babylon, Harriet Laurey, Jan Leyten. e> Bij K. B. is H. Oosterling^ oud-verte genwoordiger van de gouv. landbouw bedrijven in N.-Sumatra. benoemd tot officier Oranje Nassau; het kruis van verdiensten is toegekend aan: W. van den Berg, brigadier der artillerie v.h. K.N.I.L. en ten tweeden male aan: A. v. Sluys, bootsman der Kon. marine. Op de voorinleveringsbonnen A, B en C 370 en D en E 770 Algemeen, welke 18 Maart zijn aangewezen voor resp. 500 en 1000 gram sinaasappels"' zal slechts de helft van deze hoéveelheden kunnen wor den afgeleverd. Hoewel de met Spanje afgesloten con tracten ruimschoots voorzagen Tn de vol- tracien Van beide bonnen en lieten voor verdere verstrek- zelfs ruimte lieten ingetreden scher- kingen had een onU^g g.nagsappelen in pe prijsstijging leveran- Spanje tot gevolg, dat ae d j ties betrokken exporteurs in dat land naar hun mening aiet in staat w verplichtingen verder na te kom vankelijk mocht nog worden a ah ge dat een door de Spaanse autoriteiten g troffen tegemoetkomende regeling de ex porteurs tot uitvoering van de. aangegane contracten zou bewegen, thans is echter de zekerheid verkregen, dat de Spaanse exporteurs hun verdere contractuele ver plichtingen slechts voor een gering; deel kunnen nakomen. Om deze reden is de halvering van de op genoemde bonnen verkrijgbare hoeveelheden sinaasappelen noodzakelijk geworden. Vijf Tsjechen zijn erin geslaagd bij Well over de Limburgse grens te komen. Hun aanvtferder was in particuliere dienst van president Benes geweest en was belast, met de dressuur en verzorging van de verzameling honden, welke de president bezat. Aan een dezer honden danken de Tsjechen hun geslaagde vlucht Dit was een knappe en buitengewoon goed afgerichte speurder, die steeds enige honderden meters vooruit liep en voor wachtposten en patrouilles waarschuwde door naar de maftnen terug te keren .en men'eidnNeik^d'oor e(^l«waklngss^rook val? 25 KM.1 waarin vyf bewakingsllnies ^n^Ti^rhen' zijn in afwachting van steld van de commandant der mare chausseekazerne te Weu. De Minister van O., K. en W. he®^a^n, de regelingscommissie voör ®e examens voor muziek 1948 (L. M. O.), welke in Juli zullen worden gehouden in het Kon. Conservatorium te Den Haag, benoemd: tot lid en voor zitter: dr C. L. Walter Boer; tot leden. Willem Andriessen, Sem Dresden en prof. dr. A. Smijers; tot secretaris: E- van Beijnum. In een brief gericht aan kardinaal Caro Rodriguez, aartsbisschop van San tiago de Chili, noemt mgr. G. B. Mon- tinl, substituut staatssecretaris vah Z. H. de Paus, in opdracht van Plus xn, de K.A.J. een „eerbied afdwin gende macht tot herkerstening van de werkliedenstand," De brief herinnert verder aan de vele aanmoedigingen die de H. Stoel aan de K.A.J. en haar stchter, kan. Cardijn, heeft gegeven en verklaart, dat haar verspreiding over de gehele wereld haar voorbestemt, om een be langrijke rol te spelen bij de herker stening van de grote massa der ar beiders. Gezien de afvalligheid der massa's van de Kerk en haar oriëntatie naar nieuwe en gevaarlijke ideologieën, «meent Z. H. aus' dat, geheel de wereld dé po gingen om de jonge werklieden te win nen en ze tot de Kerk terug te brengen moeten versterkt worden. Dit te berei ken is doel en taak der K.A.J., die bewe zen heeft „een waarlijk eerbied afdwin gende maent tot herkerstening van de Werkliedenstand te zijn, indien zij trouw blijft aan haar eigen methodes en aan de richtlijnen der hiërarchie." Hoewel de K.A.J. pas in. het begin van 1947 in Chili gesticht werd, is ze aldaar reeds uitgegroeid tot een belangrijk apostolaatsmiddel onder de werklieden. Een hoofdzetel is gevestigd op de Calle Lopez, te Santiago: daar wordt eveneens het weekblad der beweging, „Vida Obrera" (Het Leven der Werklieden) uitgegeven. Onlangs hield de beweging uitstekend geslaagde studiedagen voor haar leiders, in haar zomerkamp, te Guisco. Op uitnodiging van kardinaal Caro Rodriguez, is pater Albert Sanscha- grin, assisterend geestelijk adviseur van de Canadese K.A.J., naar Chili overgeko men, om er de functie van adviseur der K.A.J. waar te nemen. ROTER/MABG/VET: 278 boter rts.) ?79 boter 778 botte, 779 boter, B marg R boter (1 rts.), Rts. b. G 31 ('4 ris®) BfJ h 32 (Vz rts.) Restant: 248 boter, 249 hóter 748 boter (1 rts.) 749 boter Pt!i a marg A boter (1 rts.) Afloss. T« - coup. C 698, C 699, C/00. BROOD: 284 Res. (8 rts.), 286 Res 294 alg„ 295 alg. (4 rts.) 297 aig. ü6its.L 783 res. 794 alg., 795 alg-, 797 Mg., B brood (4 rts.), B brood (8rts.) Rts. b. G 21 Rts. b. FA, Rts. b. FB (4 rts.) nw. bonnen voor brood en voor brood 01 vermicelli Coup. X 213, X 236, Te verstr, no. coup. D 097, D 098, D 099. VERMICELLI: 294 alg. 794 alg. Rts. b. FA (1 rts.) Restant 269 alg. 769 alg. (1 rts.) Te verstrekken no. coup. C 701. KAAS: 292 alg. (2 rts.), 792 alg. (1 rts.) B kaas (2 rts.) Rts. b. G 36 (1 rts,) Restant: 255 res., 266 alg., (2 rts.) 766 alg. (1 rts.) A kaas (2 rts.) Te verstrekk. no. coup. C 702, C 703. VLEES: 276 vl. (1 rts.), 277 vlees (3 rts.), 776 vl., 777 vl. (1 rts.), B vl. (3 rts.) B vlees (2 rts.) Rts. b. G 51 (1 rts.) Coup. x 224, X 251, C 688, C 689, C 690. Voor cojJP- C 609, C 610, C 642 laatste ge- legenheid tot inlevering. "6 vl. (1 rts.), 277 vl. rts B vl mJ V J1' (1 rts B vl- (3 rts.), B vl. (2 rts.) Hts. G 51 (1 rt<; Restant: 246 vl. (1 rts 247 vl (3 rts 746 vl. 747 vl. (1 rts.) A vl. (3 rts.) A vlees (2 rts.). Ta verstrekken no coud C 688, C 689, C 690. n°' C0Up' GROSSIERS EIEREN: 299 alg (2 rts 799 alg. (2 rts.). B eieren, C eieren (5 rts.) Rts- b. G 37 (1 rts.) Te verstr. no. coup. G 151, 15-, 153. Voor de bonnen 264 alg. en 764 alg. (4 rts.) laatste gele genheid tot inlevering. TABAK: Coup. C 670, C 671 X 253. Restant coup. C 653, C 654. Te verstrek ken no. coup. G 154. TEXTIEL: Detalliéten. Toewijzingen Distex MF 85, A, B, C. D, E, F, G, H, VA 7051 en 5 pnt- J 1 pnt. J 5 pnt. J res. 10 p. K 1 p. van de VA 804, afzonder lijke plakken. Text. a.s. moeders van CA 802 (10 pnt.) Rts. b. C 82 in te leveren door de handel t/m 24/4 '48. Rts. b. D 81 1 en 10 pnt. van iedere kaart behoeven de bonnen van gelijke waarde niet op afzonderlijke opplakvellen. Minimaal 200 pnt. Hoeden zaken en kl. zaken minimaal 100 pnt öaar?°ven veelvouden van 10. -XONF.bedr./CONFECTIONNEURS: erkkieamgbonnen gesplitst naar soort totaal in veelvouden van 300 pnt. A 24 p. E eI\ C u J??4' H en rts- b FC 24 pnt. L fenctieS'HandelscoupPnU Machtigi"g Con" BRANDSTOFFEN INDUSTRIEKOLEN: Coup. B, C, D. E, Verbruikers. In te ie- #eren t/m l -M-ei 48. Geen vervangings- toewijzingen. BRANDSTOFFEN: TA 707, TB 707, 76 RV (3 rts.); WA 707 1 t.m. 12e per. (1 rts.); WB 707 1 t.m. 12e per. (5 rts.). Bovengenoemde bonnen zijn voor het pu- bliek geldig t.m. 17 April 1948. inleve- ring voor de handel t.m. .1 Mei 1948. Alle bonnen inleveren voor boter/mar- garine/vet, vermicelli, kaas. Bij volgen de inleveringen kunnen dus voor deze artikelen geen restantbonnen worden In geleverd. Detaillisten en slagers dienen er me de rekening te houden, Mat in de week van 18—24 April geen inlevering kan plaats vinden van vlees, ter verkrijging van een toewijzing vleeswaren. Brood inleveren in veelvouden van 680 rts. Eieren 100 rts. Vlees 10 rts. en tabak in veelvouden van vleeswaren in veelvouden van De commissie voor scheepsaangelegen heden van de intern, federatie van transportarbeiders heeft Donderdag te Luxemburg met algemene stemmen een resolutie aangenomen over de noodzake lijkheid het scheepsverkeer met Duits land over Nederlandse en Belgische havens te leiden. De Nederl. gedelegeerde, M. Smeding verzekerde volgens AP., dat door het ge bruikmaken van Ned. en Belgische ha vens in plaats van Hamburg, Bremen en Emden acht duizend spoorwagons kunnen worden uitgespaard, die nu gebruikt wor den voor het transport van de Duitse havens naar het Rijnland en het Ruhr gebied. Het Brusselse blad „De Nieuwe Gids' van gisteren berichtte dat Donderdag avond op het Belgische ministerie van buitenlandse handel een conferentie is gehouden over het Rijnvaartverkeer naar aanleiding van 'n voorstel van de Ameri kaanse regering het Rijnvaartverkeer op nieuw over de Belgische en Nederlandse havens te leiden. Binnen twee maanden zou een besluit in deze geest tegemoet gezien kunnen worden. De Stct. van Vrijdag bevat o.m. een wijziging prijzenbeschikking stalling personenauto's, idem motor- en rij wielstalling 1948, een beschikking rijksbeurzen en renteloze studie voorschotten ten. behoeve van stude renden aan de landbouwhogeschool te Wageningen. De heer J. A. Bach, directeur van de rijksluchtvaartschool, heeft per 1 Juni a.s. ontslag uit deze functie gevraagd Behalve als vlieger heeft de heer Bacli took bekendheid gekregen als hoofdredacteur van „Vliegwereld1 zijn „Vliegtechnisch handboek". Hij zal zijn tandartspraktijk hervatten. Naar Ned.-Indië kan zeepost worden verzonden met de „Johan de Witt', die 16 April en met de „Oranje", die 19 April vertrekt. Naar Curacao en de overige overzeese gebiedsdelen vertrekt 20 April de „Breda" die ook zeepost meeneemt. Het verdient aan beveling de correspondentie twee dagen tevoren te posten. -0- Te Utrecht is een federatie van spoor wegverenigingen in Nederland (LSR) opgericht. O Op initiatief van de Stichting „Ons Middelbaar Onderwijs" te Tilburg, heeft de Raad van de gemeente Veghel besloten tot oprichting van een R. K. H. B. S. aldaar. Op het desbetreffende besluit wordt de ministeriële goedkeu ring ingewacht. <0- De 39-jarige chauffeur J. K. uit TwU- zelerheide, die op 1® Jan. j,l. te Fra- neker met zijn auto te water reed, ten gevolge waarvan drie personen, die naar Canada wilden emigreren, ver dronken, is door rechtbank te Leeu warden veroordeeld tot een boete van 150.subs. 50 dagen hechtenis en 6 weken hechtenis voorwaardelijk met twee proefjaren. De Bredase bijz. politierechter heeft tegen de veehandelaar Van D. uit Breda, die in 1945-46 150 stuks vee over de Belgische grens hai gesmok keld. een straf van 1 jaar en 8 maan den uitgesproken- Benoemd tot ridder Ned. leeuw prof. dr. I. C. van Hoüte, "hoogleraar in de paedagogiek aan de gem. universiteit te Amsterdam. De Stct. van Donderdag bevat o.m. een wijziging huidenbeschikking 1939, een wijziging prijzenbeschikking dranken en consumptie-ijs voor ge bruik ter plaatse van verkoop en een wijziging prijzenbeschikking afvallen Yan levensmiddelen. I Op 11 April a.s. zal de Congregatie der Zusters Dominicanessen van de H. Fa milie te Neerbosch het plechtig eeuw feest vieren van haar zegenrijk bestaan. In de eerste helft van de Vorige eeuw legde de hoogeerw. Pater Raken, pastoor van de voormalige Steigerse kerk te Rot terdam in deze' zelfde stad de eerste grondslag van de later zo bloeiende Con gregatie der Zusters Dominicanessen van Catharina van Senen, die later in de wandeling de Dominicanessen van Voor schoten zouden worden geheten. Naar zijn voorbeeld legde de zeereérw. pater Dominicus van Zeeland, in 1848 pastoor van het landelijke Hees en Neer bosch bij Nijmegen, op zijn beurt de grondslag van weer een andere congre gatie van Dominicanessen, die later in onderscheid van die van Voorschoten ge woonlijk de Zusters Dominicanessen van Neerbosch zouden worden genoemd. Merkwaardig is daarbij, dat pastoor Van Zeeland zijn eerste zusters, al wé ren het ér maar twee, ook uit Rotterdam aanwierf De aanvankelijke bedoeling van pasoor Van Zeeland was enkele zus ters naar Neerbosch te doen komen, die de taak op zich zouden nemen beginnend onderricht te geven aan de kinderen van zijn parochie, die in die jaren nog geheel van godsdienstig onderwijs verstoken waren. Maar zijn diepere bedoeling was toch weer een andere, en deze lag geheel in de lijn van deze vróme en ascetiscne priester Zouden de Dominicanessen, wier Congregatie enkele jaren tevoren door pastoor Raken was gesticht leven naar de Derde Regel van de H. Vader Domini cus, de Dominicanessen door pastoor Van Zeeland naar Neerbosch geroepen, zou den zoveel mogelijk naast het eenvoudig onderwijs aan de kinderen zich meer direct naar de voorschriften van de Tweede Regel van Dominicus, aan het beschouwende of contemplatieve leven wijden. Wie dan ook zó als wij ouderen het voorrecht nog hebben gekend in de vo rige eeuw langs het zusterklooster te mo gen wandelen, dat vlak naast de kerk en pastorie te Neerbosch was gelegen, jagen daar een sil en ingetogen wjt huis met altijd bijna neergelaten gordijnen, waar achter zij nimmer zelfs een levende scha duw zagen bewegen. Een kloosterhuis. dat eens op een doorreis door Nederland de beroemde prediker Lacordaire, de res taurateur vari de Dominicanerorde in Frankrijk, bijzonder kon bekoren. Het historische witte huis van Neer bosch, waar zovele jaren lang in ae tweede helft der vorige eeuw de tegen des hemels in durend gebed en overwe ging over ons vaderland werd afesmeekt, is verdwenen, en daarvoor is in de plaats gekomen de monumentale Rosa-stichting, een centrum van apostolische activiteit. Wijze bestuurderen hebben de Congre gatie een nieuwe en andere koers gege ven, welke de steeds groeiende eisen van de moderne tijd vorderden," zonder het oude Dominicaanse ideaal op ta geven, het „contemplata aliis tradere", uit eigen, schat van verworven geestelijke rijkdom men aan anderen mede te delen Meer nog, het durend gebed harer voorgang sters heeft zichtbaar de groei en de bloei over de Congregatie van de Zusters Do minicanessen van Neerbosch verworven. Heeft het oude witte moederhuis van Neerbosch lang eenzaam gestaan, in de eerste helft van deze eeuw heeft het zich niet minder dan twintig succursalen in den lande en in Indië verworven. Bloeiende stichtingen allemaal, zich ook naar buiten openbarend in ook onaer architectonisch opzicht verrassend zeer beduidende bouwwerken, vooral te 's-Gravenhage en te Amsterdam, én ook de prachtige kweekschol te Neerbosch zelf. Zeer zegenrijk was ook de missie- arbeid op Java met zelfs een eigen in lands noviciaat. Zo pas na de bevrijding, nam de congregatie ook de verpleging op zich in het bekende St. Elisabethgasthuis te Arnhem. Zich verheugend in de dankbare popu lariteit van Katholiek Nederland mogen de Zusters Dominicanessen van Neer bosch met ere en rechtmatige voldoening haar eeuwfeest vieren. I P. HYACINTH HERMANS In de Statenzaal van het Provinciehuis te Den Bosch had Vrijdagmorgen een con ferentie plaats tussen de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting mr dr. J. in 't Veld en een 78-tal burgemees ters uit Oost- en Midden-Brabant en De Langstraat. De minister was o.m. vergezeld van de directeur-generaal van de volkshuisves ting en wederopbouw dr. ir. Z. IJ. v. Meer, terwijl voorts o.a. aanwezig waren de Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, prof. dr. J. de Quay, en leden van Ged. Stiften. Ook de enige vrouwelijke hurgemeester in den tan®* mevr. SmuldersBeliën uit Oi.st- en Mi del-Beers woonde deze conferentie bij. De Commissaris der Koningin wees m zijn welkomstwoord op het nut en de noodzaak: van dit wederzijdse contact en benadrukte de wenselijkheid van con ï- nuïteit t.a.v. het beleid van dit ministerie. Spr. hoopte dat de onder minister Nener ingezette decentralisatie zou worden voortgezet en hij stelde het op hoge prijs, dat de huidige minister zijn naam eer aandeed door ook in Brabant „in 't veld te komen. Diverse burgemeesters brachten daarna desiderata naar voren, betrekking heb bende o.a. op de premieregeling voor wo ningsplitsing en het te geringe bouw volume voor iedere gemeente. Mevr. SmuldersBeliën wilde het bouwvolume voor boerderijen vergroot zien De par ticuliere woningbouw kwam ter sprake en de inrichting van bedrijfsruimten tot wo ningen, volgens de premieregeling wo ningsplitsing. Bouwplannen 1948 De minister noemde het een eis van ware democratie dat de problemen ge zamenlijk worden opgelost, vandaar de grote waarde van dit contact met de bur gemeesters uit vele Brabantse gemeenten. Spr. wilde de premieregeling woning- splitsing soepel zien toegepast; de parti culiere woningbouw zou bevorderd wor den. De financieringsregeling wordt her zien. Gebrek aan arbeidskrachten, mate rialen en geld leggen beperkingen op; er wordt overigens gebouwd tot de grens van het mogelijke. Zo zal in 1948 voor een totaal bedrag van 1050 millioen gulden gebouwd worden; het beschikbare bouw- vólumè mbet echter over de diverse sec toren rationeel verdeeld worden, waar bij de woningbouw evenwel steeds pri mair blijft. Met de woonruimten verkre gen door de premieregeling woonruimte- splitsing en de nieuwbouw met dubbele bewoning, meende de minister de woning bouw belangrijk groter te doen zijn dan in de voorafgaande jaren. Er zal een pro ductie moeten komen van 50 60.000 woningen per jaar, wil binnen afzienbare tijd de achterstand ingehaald worden. Montagebouw blijft daarbij beslist nood zakelijk, waarvoor de minister^ dan ook een dringend beroep op de gemëentebe- sturen deed. De z.g. .zwarte bouw" zal krachtig bestreden moeten worden. Deze ontrekt jaarlijks duizenden woningen aan de gemeenschap. De Minister bezocht *s middags Eind hoven en Deurne, waar ten gemeentehui ze speciale wederopbouwkwesties be sproken werden. Zoals de minister van marine reeds in de Eerste Kamer heeft meegedeeld, zal onze oorlogsvloot binnenkort worden uit gebreid met twee onderzeeboten, die Ne derland van de Britse marine op leen- basis in gebruik zal krijgen. Deze boten, zijn Hr. M/;. ..Tapir" en Hr. Ms. „Taurus", die beiden behoren tot de zg. T-klasse. evenals twee andere onderzeeboten, die de Kon. marine reeds tijdens de oorlog van de Royal Navy overnam: Hr_ Ms. „Zwaardvisch" en Hr. Ms. „Tijgerhaai". Het doel van deze uitbreiding is voor namelijk de geoefendheid van het perso neel van onze onderzeedienst op peil te houden. Daarnaast zullen de nieuwe bo ten een taak krijgen als ..oefenobjecten" bij de onderzeeboot-bestrijding. Ze zullen waarschijnlijk begin Mei door Ned. marine-bemanningen van Ports mouth naar Nederland gebracht worden. Beide boten zullen Ned. namen krijgen. De leen-overeenkomst is aangegaan voor de duur van vier jaar, doch deze periode kan eventueel verkort et ver lengd worden. De „Taurus" is afgeleverd in 1942, de „Tapir" in 1944. Zij hebben een beman ning van 60 koppen. De UNO zal in het homend zomersei zoen aan een aantal studenten de gelegen heid geven, in haar interne staf als volon tairs te werken. Het algemeen secreta riaat van de UNO heeft uitnodigingen aan de 57 aangesloten landen verzonden, om daarvoor in aanmerking komende stu denten op te geven. Een bijzonder UNO- eomlté zal tot 15 Mei 40 candidaten kie zen en mogelijk nog enige studenten meer op grond'van stipendia toelaten. Van 12 Juli af zullen de studenten gedurende 8 weken op de economische, sociale en pers afdelingen van de UNO werken en daarbij nog lezingen kunnen bijwonen over de UNO en haar doel. Iemand ziet, dat uit een vóór hem rijdenden auto links een arm wordt uitgestoken. Wat kaa dit bettekenen l (•-•seeS jes5|U|, tjq iep •jpjnputt snpft ptretuai iep *su»a |»m hoo unaqeï i»n) ifQT P*9IBÏ -«3 X -»• -susgej 2bn jo h|so» u»p| -g 'jeë>|s u.z uz* «pst op sdojq pueutaj W- tpjooMauy worden. Maar ook ditmaal hield de rege ring voet bij stuk en een door de minis terraad benoemde commissie, om dit ge val te onderzoeken, kwam tot de conclu sie, dat de door minister Sagmeister genoemde feiten op waarheid berustten. Een derde geval deed zich enige tijd geleden voor. Er bevond zich in Oostenrijk slechts één drijvend dok, dat het eigendom was van de Donau-Dampf- schiffahrtgesellschaft. De Russen hadden dit dok, dat in de laatste dagen van de oorlog in de Donau tot zinken gebracht was, onlangs weer vlot gemaakt en naar Hongarije gebracht, toch niet zo vlot, dat niet de Oostenrijkse regering plus de in- tergeallieerde commissie hierover gehoord zouden hebben. De zaak werd niet alleen in Oostenrijk, maar ook in Londen druk besproken en was er zelfs de oorzaak van, dat de staatsverdragonderhandelingen een dag onderbroken werden. Enige dagen ge leden, nu, gaf de Russische pers in Oostenrijk een verklaring uit, die de redfenen behelsde, waarom het betreffende ook door de Russen als Duits eigendom aangezien en derhalve afgesleept was. De volgende avond werd dit bericht door de radio categorisch tegengesproken, punt voor punt ontzenuwd en het standpunt van de regering duidelijk gemaakt. Hij deed echter iets, geheel anders. Plotseling haalde hij uit zijn colbert jasje een scheermesje, maakte het open en sneed er zijn polsaderen mee door. En terwijl het bloed op de grijze plavuizen begon te druppelen, schreeuwde hij: „Honger, honger! Zover is, het nou geko men. Daar had de regering voor moeten zorgen". Toen stroomden de mensen toe, een dokter verleende de eerste hulp en twee minuten later kwam de ziekenauto-sirene al aanhuilen. Alles niets bijzonders, helemaal geen nieuws, wat anders over de grenzen van een land bekend wordt. De man heeft wat bloedverlies gehad, rfaar is al aan de beterende hand. Toch is het in dit geval een fait divers, dat iets te denken geeft. Tot medio 1947 was men in Oostenrijk al te lichtvaardig geneigd, de geallieerden van alle mis toestanden de schuld te geven. Was er geen gas, geen electriclteit, geen voed sel, altijd waren het de geallieerden, die onder het volk de schuld kregen. Werd het land door een van de geal lieerden benadeeld, dan werd er druk in de straat over gesproken, maar altijd mei de ioen typisch Oostenrijkse con clusie: „Daar kunnen we jammer ge noeg niets tegen deen Deze houding is in de laatste tijd wezen lijk veranderd. Een aardig voorbeeld, in het begin van dit jaar, was de strijd tus sen de Oostenrijkse regering en de door de Russen gecontroleerde oliemaatschappij „Ofop". De Orop verdeelt een gedeelte van de in Zistersdorf gewonnen benzine ónder de Oostenrijkse afnemers. Er was een kwestie gerezen tussen de regering en die maatschappij ovir de prijsverhoging van benzine, die door de regering niet toegestaan werd, terwijl de Orop, bij monde van de Russische en communistische pers beweerde, dat juist de regering die prijsverhoging gewild had. Öe regeringscourant, in plaats van zoals vroeger, over een dergelijke gebeur tenis heen te gaan, publiceerde in fassi-, mile de gehele tussen haar instanties en de Orop gevoerde correspondentie en verdedigde haar standpunt met succes. Een tweede geval: Eind December stel de de minister van voedselvoorziening in het parlement vast, dat door de moeilijk heden, die de Russen bij het transporte ren van levensmiddelen door de Russische zone maar andere, bezettingszones van Oostenrijk maakten, de voedselpositie dik wijls 7{gr precair was. Luide protesten yan R(psische zijde; men verlangde niets mir)(jgr gan dat de minister afgezet zou Al deze, los naast elkaar staande feiten wijzen toch op een veranderde geestes houding. Iets dergelijks zou een goed jaar geleden nauwelijks mogelijk ge weest zijn. En Juist in de toekomst zal deze ver anderde mentaliteit van de Oostenrij kers een zeer belangrijk gewicht in de schaal leggen, wanneer het erom zal gaan de democratie en de politieke vrü- heid te verdedigen. De eenvoudige werkloze, die „Honger, honger" riep, riep tevens: „Daar had de regering voor moeten 'zorgen". Een jaar geledeft had hij zeer waar schijnlijk geroepen: „Daar zijn de geal lieerden de schuld van". Zonder zich dat van dag tot dag bewust geworden te zijn, is het Oostenrijkse volk langzaamaan tot de overtuiging gekomen, dat de verbetering van de nog altijd er barmelijke toestand (men leeft nog altijd van 1700 calorieën) toch grotendeels in eigen hand ligt; dat ook de gevaren voor het merendeel uit het land zelf komen en dat steun en goede wil van buitenlandse mogendheden zeer aangenaam is, maar dat het alleen de eigen vastberadenheid is, waarop men werkelijk bouwen kan. En de regering toont, dat zij d* fa* grijpt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 5