Anti-Vaticaanse propaganda ontmaskerd Communistisch echec in Italië verwacht DE BRIEVEN NAAR ITALIË Tien jaar Bond zonder Naam Russen wekken nieuwe beroering Britse legerauto's opgehouden Honderden doden gerapporteerd De orkaan van plundering en vernieling woedt voort Eenheidspremie bij de sociale verzekeringen Uitbreiding van het Tsjechoslowakije basis voor breder actie 1: Priesterjubileum Kardinaal De Jong 1. I DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De Gasperi vol goede moed Sovjet-veto Met een Hoogmis gevierd in overvolle Kathedraal Joden decimeren dorp Te Berlijn en Wenen Extra kinderbijslag NDER L/LOU NDER DE_ P E De revolutie in Columbia !M1 JU 70ste JAARGANG MAANDAG 12 APRIL 1948 No. 20591 Tegen toelating van Italië in tie V. N. OVERSCHRIJVEN EN DIRECT VERZENDEN Viering beperkt tot Aartsbisdom ONGELDIGE KOLENBONNEN 254 Arabieren gedood het westen ry de weg boden, de ook in de sigarenindustrie HISTORISCH KERKJE INGESTORT ONRUST TE TRIëST Joegoslavische troepenaanvoer? WEER IN DE KOOI! FRANS VLIEGTUIG STORT NEER ONTPLOFFING TE BANDOENG Zonder zegelplakken en coupons PRAC-KNOEIERIJ EN TE UTRECHT ,OOM COR" EIST TWEE TON Als schadevergoeding voor gevangenschap VER. STATEN VAN INDONESIË Stichtingsdatum verschoven? GRONDWETSHERZIENING IN TWEEDE KAMER EERSTE ASPERGES Iff' DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Behiedamsehe Courant ziin eevestied te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8. Tel 68804 De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal, f 1.15 per maand, f 0-30 pet week. Directeur; tl. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom- breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven .eget gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Onze Romeinse correspondent seint ons; Zaterdag Is te Rome gearresteerd Vlr- Jtllio Scattolini, auteur van de zogenaam de „Vaticaanse documenten die de communisten als propaganda-materlaal tegen Paus en Kerk In omloop hadden gebracht. De gearresteerde bekende, de geheie inhopd van deze sensatiestukken ver zonnen te hebber^ De cofhmunisten had den voorgegeven, dat de stukken in Zwitserland gedrukt waren, doch Scat tolini bekende, dat ze in Rome waren gedrukt. Dit werd reeds vermoed, om dat het lettertype en de verse drukinkt daarop schenen te wijzen. De bedoeling der communistische pu blicatie was, de Vaticaanse diplomatie en de Paus in discrediet te brengen met het oog op de a.s. verkiezingen. Het Vaticaan had geprotesteerd bij de Italiaanse gezant in Vaticaanstad, waar op stappen werden ondernomen, die tot deze arrestatie geleid hebben. Intussen heeft De Gasperi Vrijdag in een rede te Pisa verklaard, dat er geen reden tot ongerustheid bestaat over de verkiezingsuitslag. De christen-democra ten en de regeringspartijen zullen een grote overwinning behalen. De commu nisten speculeren slechts op de angst van het volk voor hun overrompelings methoden, niaar het volk heeft opgehou den. angst voor communisten-bedreigin gen te hebben. Op 8 Mei, de dag van de presidents verkiezing, zullen de kiezers voor de laatste maal tijdens deze campagne hun stemplicht te vervullen hebben. De Gasperi verzekerde, dat hij niet door de vlucht zich aan zijn. verantwoor delijkheid zal onttrekken -en ook nief gewelddadig de macht aan' 'zich' zal trek ken. Italië is geen Balkan-land, zo zei hij. Tevens richtte hij een scherpe veroor deling tegen de aanvallen, welke tegen het Vaticaan ondernomen worden, en noemde deze 'een belachelijke afleidings manoeuvre der communisten. Intussen wordt de stemming te Rome met de dag optimistischer. Algemeen verwacht men dan ook «en nederlaag van de communisten. Nadat de veiligheidsraad zich met negen tegen twee stemmen had uitge sproken voor toelating van Italië tot het lidmaatschap van de V. N., heeft Gromyko, de sovjet-russische afgevaar digde, hiertegen, zijn veto uitgebracht. Ten behoeve van de brievenactie naar Italië in verband met de belangrijke verkiezingen, welke in genoemd land voor de deur staan, geven we alsnog de Italiaanse tekst, welke door de inzen ders en inzendsters dient te worden overgeschreven) Aangezien de verkiezingen Zondag worden gehouden, is het dringend ge wenst, de brief uiterlijk morgen, Dinsdag, te verzenden. Plaatsnaam Olanda. 10 April 1948 Amici dTtalia, Beriché per Voi non sono che uw olandese sconosciuto sento la necessita in questi giorni, talmente importanti per il vostro paese e tutta l'Europa, di far apello a Voi. Insistentamente Vi chiedo: a) di non credere alle mensogne ca- lunniose contro il Papa ed i preti, che sono fantasticate dei comunisti. Un •Cippico solo non la chiesa cattolica. b) di votare tutti senza eccezione- c) di non votare il portito comumsto (Van onze Amsterdamse redacteur) Tot in alle hoeken van ons land hingen gisteren de vlaggen uit op verzoek van pater de Greeve, wiens Bond Zonder Naam zijn tienjarig bestaan vierde. In de machtige St. Havo in Haarlem werd dit feit op indrukwekkende wijze kerkelijk herdacht. Het grote kerkgebouw was overvol, in alle noeken en tussen de ban ken, overal zag men mensen. Het hoog altaar was prachtig versierd met witte seringen -n rode tulpen. De Plechtige H. Mis werd opgedragen door de zeereerw. heer Henri de Greeve met assistentie van kapelaan P. Bottelier en pater Riga S.M.M. uit Nijm'egen. Aan wezig waren vele medewerkers en vooral veteranen van de Bond. Het koor, onder leidinfe van dr. .-.Kat, zong de Mis voor O L. Vrouw van Edmund Diedirick. daar- hi'i begeleid door de organist Schouten. Henri de Greeve hield de predikatie. Hij was zeer bewogen en onder de in druk van het ogenblik. „Ik sta hier al leen om God- -te bedanken," riep hij uit. Verder improviseerde hij, naar aanleiding van het Evangelie, over de Goede Her der. De Bond Zonder Naam wil niets anders zijn dan een beweging, die zoekt naar de Goede Herder. Tien jaar lang is door deze Bond gestreden tegen de geest van de huurlingen en uit de duizenden brieven, die spr. ontvangt, blijkt wel, dat er iets door is gaan leven. De H. Mis werd besloten met een plechtig Te Deum. Later verenigden zich de naaste familieleden en medewerkers en veteranen van ae oprichter tijdens een bijeenkomst in hotel Brinkman. Het was maar een korte reünie, want verder wil pater De Greeve niet dat er feest gevierd wordt. Het moet zijn als de Bond zelf van binnen uit en niet maar buiten kant. o il partito sócialïsto di Nenni. Votare questi partiti ed essere o stesso un buon cattolico impossibile. d) di pregare Dio che sia con Voi e con noi tutti. II comunismo non vincerè vostro paese, se perö sarebbe il caso queste parole saranho le ultime che Voi centi- rete d'un paese libero. In nome di tutto il popoio benpensante d'Olanda e di tutto il mondo, Vi chiedo di prevenire quasto. Chieda a Voi, che ricevereta questa scrittura di fan leggerla ai Vostri conos- centi e di attascarla il giorno pr,ima delle elezioni nella Vostra citta paese, cosicché, tutti potranno leggerla. Fate questo, forse sara l'atto, piü importante della Vostra vita. Cosi combatteremo insieme per un mondo migliore, non un mondo comii- nista o capitalista, ma cristiano. Italia Cattolica, tutti il mondo fa attenzione a Voi. Conosoeta il vostro dovere. Una perdita per il comunismo, una vittoria per Italia! Prego per Voi e per il vostro paese. (Naam en adres afzender). Naar aanleiding van enkele voorbarige publicaties omtrent de herdenking van het 40-jarig priesterjubileum van Z.Em. Johannes Kardinaal de Jong, wijst het comité, dat de viering voorbereidt ons erop, dat deze beperkt blijft tot het Aartsbisdom. Van een nationale hulde is geen sprake. Het enige, wat vast staat dat de Kardinaal de dag van zijn jubileum, 15 Augustus a seen Poritifi- cale H. Mis in het Utrechtse stadion celebreert. Ook de muzikale opluistering moet nog geregeld Worden Het ligt voor de hand, gezien de grote ruimte, waar de plechtigheid plaats vindt, dat tal van krachten voor de zang nodig zijn en niet met één pai'ochiaal koor kan woraen vol staan. - m, Na 17 April a.s. zijn niet meer geldig; bon 76 B.V der bra ndstoffenkdarten TA707 en TB 707; de bonnen 1st» t.m. 12de pe riode der brandstoffenkaarten WA 707 et- WB 707 (voor B C en D-kleinverbrui- kers) en de rantsoenbonnen „een eenheid 1947-1948" voor brandstoffen. Leden van de Joodse verzetsgroep Irgoen Zwai Leoemi en van de Stem groep, hebben het Arabische dorp Deir Yassin, acht kilometer ten ,W. van Je ruzalem, aangevallen en zo goed als uitgemoord. Volgens mededelingen van het Int. Rode Kruis werden 254 Ara bieren gedood, waaronder 130 vrouwen en kinderen. Meer dan 150 lijken waren in een grote put geworpen. Het Joodse agentschap heeft „zijn ont zetting en afkeer" over deze massamoord uitgedrukt. „Het feit, dat ook door Ara bieren wreedheden worden begaan, I: geen excuus voor het afschuwelijke op treden van de Joden", aldus deze ver klaring, waarin tevens verzekerd wordt, dat dé Haganah zich zal houden aan de bepalingen van de Conventie van Genève. Het Arabische hoge comité heeft ge protesteerd tegen de aanval op onschul dige Arabieren en zal de aangelegen heid onder de aandacht van de bevoeg de autoriteiten in Groot-Brittannië en de V. N- brengen. De Russen seheppen steeds weer nieuwe moeilijkheden voor hun vroegere deelgenoten aan de jongste wereldoorlog Zo hebben de sovjet-autoriteiten, aldus meldt Reuter uit Berhjn, thans de sl.nt.ng geëist van Britse en Amerikaanse service-statmns voor auto s aan de verkeersweg van Berlijn naar Helmstedt, die door e sovjet zone ga llet betreft hier een Engels en een Amerikaans station, die 65 K..M van elkaar verwijderd zijn aan de_ 160 K.M. lange verkeersweg tussen Berlijn én Helmstedt. De Russen zeggen, dat deze stations alleen es winters dienst mogen doen. Een officiële Britse verklaring t.a.v. deze nieuwe Russische maatregel luidt: „In 1946 werd met de sovjet-autoriteiten afgesproken een Engels servicestation te bouwen aan de verkeersweg BerlijnHelmstedt ten gebruike van voertuigen tijdens de winter. De sovjet-autoriteiten verzoeken thans, nu de winter ten einde is, de stations te sluiten. Een Brits antwoord wordt overwogen". Genoemde stations zijn gebleken van onschatbare waarde te zijn voor gealli eerde voertuigen, die tussen Berlijn en w Westen rijden. In verbbnd met de stations6 behalve technische hulp, ook stations, Dtu» „sterking van de mwen gelegenheid tot versterK 8 Slechts voer. dige mens en teiefoner ser. tuigen in pnma conditie zuxe vice-stations kunnen ontb./o zai Het Amerikaanse servic®"®_dpr, aidus vóór 30 April gesloten officieel wordt door Amerikaanse kringen beineSdeS brief aan de Amerikaanse autcr riteiten, waarin de sluiting van,,h „.Kic, rikaanse service-station wordt ge verklaren de sovjet-autoriteiten, aai langs de verkeersweg twee sovjet-sta tions zullen worden opgericht op com merciële basis; service zal worden ver leend tegen contante betaling. De brie, was getekend door Dratvin, de plaatsver vangende militaire sovjet-gouverneur, en gericht aan Hays, zijn Amerikaanse ambt genoot. Het Amerikaanse station verleende ser vice aan gemiddeld 125 voertuigen per maand. Sovjet-wachtposten, gewapend met tommvg.ins, hebben Zondag alle auto's, waarin zich Britse militairen bevonden, In de door sovjet-gebied lopende corri dor van de Britse zone naar Wenen by de Semmeringpas tegengehouden. De auto van generaal Winterton, de Britse plaatsvervangende commissaris voor Oostenrijk, werd na een uur oponthoud doorgelaten. De Britse autoriteiten hebben de zaak onmiddellijk met ge neraal Koerassof, de hoge sovjet-com missaris opgenomen. Bij deze gedachtenwisseling werd tus sen de bezettende mogendheden overeen gekomen, dat een grijze pas in vier talen het enig nodige document zou zijn om toegang tot Wenen te hebben, dat dooi sovjet-gebied omringd ,is. De sovjet autoriteiten eisen nu voor het militaire personeel een paspoort of identiteitsbe wijs met foto. De Britse autoriteiten heb ben toegestaan, dat de sovjet-wachtposten de passen van burgerlijk personeel on derzoeken, doch zullen niet tpelaten, dat dit ook bq leden van het militaire per soneel geschiedt. a£,gelop?n week hebben zien een aantal kleine incidenten met militaire treinen van Wenen naar de Britse zone voorgedaan. Tot nu toe is daardoor ech ter geen oponthoud ontstaan. Naar wij thans vernemen hebben niet alleen de Kath. ver. van werkgevers in de textielindustrie en de ver. van fabrl kanten van wollenstoffen besloten een extra-kinderbijslagregeling door te voe ren, maar zal ook de Ned. R.K. Ver. van sigarenfabrikanten „een extra-kinderbij slagregeling in het leven roepen, welke voorziet in een wekelijkse uitkering aan arbeiders met gezinnen met drie of meer niet-verdienende kinderen. De toeslag varieert naar rato van het aantal kinde ren van f 1 tot f 3 per niet-verdienend kind per week. Aan het college van rijks bemiddelaars is toestemming verzocht een dergelijke regeling op korte termijn in te kunnen voeren. Zodra het college van rijksbemidde laars zijn goedkeuring aan deze regeling heeft gehecht, zal door de fabrikanten, die bij de Ned. R.K Ver van sigaren- fabrikanten zijn aangesloten, onmiddel lijk tot uitkering van de verhoogde kin derbijslag worden overgegaan. Een der oudste kerkjes van Nederland n.l. dat te Dennenburg bij Oss, is dezer dagen ingestort. Het middenschip van dit uit architec tonisch en historisch oogpunt merkwaar- dige gebouw, dat in het jaar .1100 werd gebouwd, begaf het op zeker ogenblik. Er werden in dit kerkgebouw sedert 1946 geen diefisten fneer verricht. Een kijkje in de nieuwe ondergrondse te Londendie dezer dagen in gebruik werd genomen Het Tsjechische binnenvaart-verkeer werd door de oorlog zwaar geteisterd. Thans wordt de vloot weer op peil gebracht door de aankoop van Neder landse schepen. Nieuwe Hollandse sleepboten en lichters in een der Tsjechische havens Volgens te Washington ontvangen berichten hoorde men Zaterdag avond nog sporadisch schieten in Bogota. De órde werd gehandhaafd door slechts 509 manschappen van het leger, waarbij zich later manpen van de luchtmacht voegden en een detachement tanks. Het radio station van de regering zweeg. De enige nieuwsbronnen vormden de clandestiene revolutionnaire stations en een liberaal blad. Volgens liberale zijde zjjn in het gehele land 400 personen gedood, van wie 30 te Bogota. Columbiaanse regeringsfunétionarissen zijn er van over tuigd,, dat het leger voor honderd procent achter de regering staat. Volgens het blad van de liberale oppositie doen zich in verschillende plaatsen nog opnieuw ongeregeldheden voor. De kuststreek zou echter onder controle der regering gebracht zijn. De communistische leider Vieira heeft via een clandestiene radiozender verklaard, dal de communisten gereed zijn om de liberalen te helpen de conservatieve partij ten val; te brengen. Volgens een door buftèniendse corres pondenten te Bogota opgesteld bericht, dat door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is ontvangen, zijn de gehele uitrusting en de bescheiden van de pan-Amerikaanse conferentie te Bo gota vernietigd. De zakenwijk zou na de onlusten verwoest zijn. Zaterdag, toei, nog branden woedden en er geplunderd werd, bedroeg de laatste schatting van het aantal doden 300. Lijken rondom de Amerikaanse ambas sade waren niet verwijderd. Kerken zou den geplunderd en in brand zijn gesto ken, terwijl een voedselschaarste zich begon te ontwikkelen. Zaterdagavond werd in Washington het bericht ontvangen, dat dr. Gormez, de lei der der conservatieven, zich ten ambas sade der V. S. in Bogota in veiligheid bevbnd. Volgens een door de perscorresponden ten te Bogota gezamenlijk uitgegeven ver klaring zijn plunder- en schietpartijen nog niet geëindigd. Nieuwe branden zijn gesticht. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bericht ontvan gen, dat de Amerikaanse ambassade dooi het vuur bedreigd wordt. Het leger is ei nog niet in geslaagd, de orde te herstel len. De Columbiaanse vice-president. Eduardo Santos, heeft je New-York megedeeld, dat in Columbia een nieuwe regering is gevormd van liberalen eu conservatieven. Volgens een regeringsverklaring is de orde in de hoofdstad hersteld, doch laat de ernst van de toestand niet toe, dat de censuur op persberichten opgeheven wordt. Het is nog niet geheel zeker, dat Gaitan tengevolge van de moordaanslag, die de aanleiding van de revolutie vorm de, inderdaad dood is. Volgens berichten uit het ziekenhuis, waarheen hij is vervoerd, zou hij nog in leven zijn. De hoofden der delegaties op de pan Amerikaanse conferentie. zijn in de am bassade van Honduras bijeengekomen om te beslissen, of de conferentie al dan niet voortgang zal vinden. TwaaH uur na het afkondigen van de'staat van beleg is bepaald, dat voor het gehele land de krijgswet van kracht is. Melk en vlees zijn gerantsoeneerd en de bevolking is gewaarschuwd, om binnen te blijven en ramen en deuren gesloten te houden. Op ieder, die rooft, Onder de bewoners van Triest en omgeving heerst grote onrust op grond van berichten uit gewoonlijk welinge lichte kringen, dat de Joegoslavische troepenmacht in de Joegoslavische be zettingszone van Triest met een paar duizend man versterkt is. Mei. neemt algemeen aan, dat Joegoslavië in het gehele gebied, dat aan het vrije gebied van Triëst en Gorizia grenst, nu 80.000 manschappen heeft. Alle goede dingen mogen dan in drieën geschieden, dat de Anti-Revo lutionairen de derde plaats op hun candi- datenlijst voor de aanstaande Tweede- Kamer-verkiezing juist aan prof. Ger- brandy hebben aangeboden; kunnen wij toch moeilijk zien als een goed ding voor een eventuele brede basis, waarop een nieuw kabinet zou moeten steunen. Het kan vreemd gaan. ook in de poli tieke wereld. Toen. dr. de Geer destijds het eerste kabinet op brede basis vorm de. was er geen andere A.R.-politicus dan dezelfde prof. Gerbrandy bereid om aan die breedheid mede te werken en te waardering in de kringen der A R.-partij voor deze geste van hun partijgenoot was maar zeer smal Nu is alles weer vergeten en vergeven; bij het rumoer rond het Indië-beleid heeft de leeuw goed getfruld en mag nu weer in de kooi. Wq vermoeden, dat temmer Jan Schouten nog heel wat te stellen zal krijgen met de nieuwe aanwinst uit de menagerie van „Riikseenheid" en wij kun nen het ons levendig voorstellen, dat prof Romme er niet erg op gebrand is om b.v. oud-minister Welter in zijn tableau de la troupe op te nemen, ook al zegt deze niet alles zo ongezouten, wat Bern naar de keel welt. Wij maken ons allerminst zorg over hetgeen er na de verkiezingen zal moeten gebeuren. Voorlopig brengt de ver kiezingsactie werk genoeg aan de winkel. Doch het heeft allen, die streven naar meer eenheid in het Rijk, ongetwijfeld met zorg vervuld, dat die eenheid werd belaagd door een uiterst fel gevoerde agitatie, welke voor die eenheid een groot gevaar inhield. En dat een der politieke partijen juist in deze tijd, nu allen goed-willenden front maken tegen het communisme, zo revolutionnalr is om het „anti-zijn" op de spits te drijven door boven bedoelde candidaatstelling, zal in brede kringen betreurd worden. Het schijnt wel heel moeilijk om de eenheid te bewaren. Zelfs een kleine groep als de É.V.C. valt uit elkaar en Rijkseenheid" bracht slechts verdeling tussen politieke vrienden onderling. En nu nog dit bij voorbaat torpederen van een '.brede basis Moet men zich bij zoveel onenigheid in een klein landje als het onze er over verwonderen, dat de wereldpolitiek niet tot rust' kan komen? I ANALYST. zal op het eerste gezicht geschoten wor den. De algemene staking, waartoe Vrijdag is opgeroepen, is nog steeds aan de gang en de openbare dienster, werken nog niet. Het voedseltekort noopt de gedelegeerden van de pan- Amerlkaanse conferentie de spoedige evacuatie van de honderden personeels leden van de conferentie te overwegen. Ned. gezantschapsgebouw uitgebrand Op het Ned. ministerie van buiten landse zaken is, via Washington, be richt ontvangen van de Ned. gezant in Columbia, dat de Ned. kolonie in Bo gota in veiligheid is. De kanselarij van het Ned. gezantschap aldaar is 'uitgebrand. Een Frans „Bristol"-vliegtuig, dat op, weg was van Bordeaux naar Casablanca, is te Algeciras neergestort. De vier inzittenden van het vliegtuig zijn om het leven gekomen. Vrijdagochtend werd Bandoeng opge schrikt door een enorme ontploffing, waarbij twee personen werden gewond. De ontploffing werd veroorzaakt door het verbranden van vuil op een verbor gen Japanse dump op het terrein van de technische dienst. De explosie veroor zaakte een gat van 7 meter middellijn en 3 meter diepte en richtte aanzienlijke ravage aan. In „De Schuur" te Breda sprak ter jaar vergadering van de landelijke subgroep Sociale Verzekering, Rijksverzekerings bank en Raden van Arbeid van de ARKA, de heer A. B. Michielsep, voorzitter van de Raad van Arbeid te Breda, over de sociale verzekering. SprAer wees op de veelheid van methoden bij berekening en invordering der premies voor de ver schillende sociale wetten. Eén enkele loonstaat van het hele personeel, aan de hand waarvan één totale premie wordt betaald, achtte de heer M. heel wat eco nomischer. Dan zou echter ook de ver» plichting moeten bestaan verzekerd te zijn voor all» sociale wetten, daar de .premieberekening voor al deze wetten zou moeten geschieden? Het zegelplakken zou voor de werkgever vervallen evenals het couponstelsel voor ziekenfondsen. Het zou de werkgever eform veel tijd en moeite besparen en de kosten zouden in het algemeen veel geringer worden. De Raden van Arbeid zouden de premies kunnen innen, welke dan bij de Rijksver zekeringsbank in beheer zouden moeten komen. Ook de uitkeringen aan rechthebbenden geschieden momenteel door veel te veel verschillende organen, die elkaar vaak zelfs beconcurreren. Hier eveneens is grote vereenvoudiging en bezuiniging mo gelijk. Spr. pleitte dus voor een eenheidspre mie en wel in een vast percentage. In de achter ons liggende periode van indi vidualisme overheerste de idee van het „risque professionnel", dat inderdaad b.v. in de Ongevallenwet enig houvast leek te bezitten. Sinds echter in deze wet ook het risico voor ongevallen op weg naar en van het werk, in 1921, werd opgenomen, werd een element tóegeVoegd, dat al sterk wees naar de kant van het „risque social". En in de Kinderbijslagwet b.v. is zelfs geheel sprake van risque social. Er moet een sociale zorg voor de arbei der en zijn gezin, bestaan, ongeacht of hem het ongeval, de ziekte etc. nu is overkomen tengevolge van beroepswerk zaamheden of niet. In verband hiermede wil spr. voor de sociale wetten een eenheidspremie aan vaarden, terwijl hij voor de Ongevallen wetten alleen nog voorlopig, als tussen- phase, enkele gevarenklassen zou willen invoeren. Er zou bovendien gelijkheid van pre mie bij alle uitvoeringsorganen moeten bestaan, zodat premieconfurrentie ten koste van de verzekerde niet langer te vrezen zou zijn. De redevoering van de heer M., waarin deze voor- en tegenstanders in een gron dig betoog aan het woord liet werd daar na gevolgd door een levendig debat, waar in o.a. ter sprake kwam de kwestie of het voor de wetgevers wel zo erg veel eenvoudiger zou zjjn nauwkeurige loon lijsten in te leveren dan wel zegels te plakken. De oproep yan de Zeister politie om bekend te worden gemaakt met feiten, d; nog meer licht kunnen brengen in de corruptiezaak van het hoofd der Utrechtse PRAC heeft ,vele aangiften tot resultaat gehad. Men is druk doende deze te schiftén en er de oelangrijkste gege vens uit te verzamelen. Het gearresteerde hoofd der P.R.A.C. blijft hardnekkig zwijgen, ondanks het feit, dat het aantal bewijzen tegen hem zich steeds meer ophoopt. De uit de bezettingstijd bekende cen trale figüur en chef van de noordelijke spionnagedienst, de beer C, stolwijk bijgenaamd Oom Cor te Bedum, die in 1946 zeven weken in de Groninger straf gevangenis werd opges'°ten, doch nadien onvoorwaardelijk buiten,vervolging is ge steld, heeft bij de Groninger arrondisse mentsrechtbank een proces tegen de staat aanhangig gemaakt, waarbij hij een schadevergoeding van f 200.000 eist. De heer Stolwijk heeft zich tot de minister van justitie gewend in een tele gram, waarin hij o.m. zegt, de minister tot driemaal toe persoonlijk te hebben bezocht met het verzoek een onderzoek te laten instellen naar dfe oorzaak van zijn gevangenneming- Ook de minister president, dr. L. Beel, heeft, aldus de heer Stolwijk, de minister van Justitie twee maal verzocht een onderzoek te gelasten, aan wel'l verzoek tot heden geen geve'g is g<v rven. De heer Stolwijk werd bij schrijven van 16 September 1946 van de prócureur- fiscaal bij het bijzonder gerechtshof te Leeuwarden, mr, J. Lazonder. onvoor waardelijk buiten vervolging gestéld. Volgens een rapport van het internationaal comité voor bestudering van Europese kwesties, zal de Sovjet-Russische „offensieve actie" zich dit jaar van de Balkan over Palestina en het Middellandse Zeegebied verbreiden. Volgens het rapport, dat gepubliceerd is met toestemming van een aantal leden van het comité, onder wie Lord Vansittart, Paul Claudel en Maurice Schumann, heeft de Sovjet-unie door tussenkomst van „Tsjechoslowaaksê agenten" wapens verstrekt aan de Arabieren in Palestina en aan Joden op weg naar Palestina een speciale Sovjel- Russische opleiding gegeven. De commissie voor buitenlandse aan gelegenheden van het '.merikaanse huis vafl afgevaardigden heeft, in aanvulling op haar studie over strategie en tactiek van het communisme in de wereld een analyse gepubliceerd van de gebeurtenis sen in Tsjechoslowakije. Volgens deze analyst heeft de jongste „coup" meer betekenis dan dat weer een deel is toegevoegd aan het door commu nisten beheerde gebied, daar Tsjechosio wakije de sleutel vormt voor een groter gebied van grote economische betekenis waartoe Silezië, delen van Polen. Hon garije en Joego-Slavië, en mogelijk Sak sen en het oostelijk deel van Oostenrijk behoren. De politieke gevolgen zijn niet onmiddellijk te berekenen, doch zullen bij de Italiaanse verkiezingen op 18 April zichbaar beginnen te worden, aldus dii rapport. Kerk steeds meer belaagd Een correspondent van Reuter meldt, dat op het Vaticaan verontrustende be richten uit Tsjechoslowakije binnenko men, wat betreft de houding van de Praagse regering ten aanzien van de Katholieke Kerk. Vernomen wordt, dat in vele onder di rectie en administratie van kloosterzus ters staande ziekenhuizen deze zusters geleidelijk door lekezusters worden ver vangen. Het college van Katholieke studenten te Praag, zo gaat de correspondent voort, is reeds door de communisten overgeno men en het is duidelijk, dat de eerste klap tegen de Katholieke Actie in Tsje choslowakije niet de laatste zal zijn. Enkele Katholieken, „ambitieus en mo reel zwak", hebben, naar gemeld wordt, de zijde van de communisten gekozen. Volgens het Vaticaan bereikende be richten wordt de positie van de Grieks- Katholieke Kerk in Oost-Europa hoe lan ger hoe moeilijker. Ten Vaticane komt men tot de conclusie, dat deze Kerk daar in feite heeft opgehouden te bestaan. De correspondent van Reuter te Bata via verneemt uit republikeinse bron, dat Hatta na zijn terugkeer te Batavia een nieuwe bespreking met dr. Van Mook zpu hebben over de voortgang van de Neder lands-republikeinse handel. Uit betrouwbare bron verneemt de cor respondent voorts, dat bij de onderhande lingen kort geleden aan de orde kwam het vaststellen van een „richtdatum" voor de definitieve oplossing van het geschi'. Van Ned zijde zou hier naar voren zijn gebracht, dat het moeilijk zou zijn misschien zelfs technisch onmogelijk om de souvereine Verenigde Staten van Indonesië te vormen tegen de eerder overeengekomen datum van I Januari 1949, indien niet tegen Juli van dit jaar een definitieve oplossing met de republiek zou zijn bereikt. Naar verwacht wordt, zal de Tweede Kamer niet voor 20 April in het open baar bijeen komen. Wellicht zullen in die week kunnen worden behandeld het vijflandenpact, de wijziging der dienst plichtwet en de technische herziening der lagere onderwijswet. In de week daarop zal dan de grondwetsherziening aan de orde komen. Op de veiling te Bergen op Zoom wer den Vrijdag de eerste asperges aange voerd. De partij was slechts 1 kilo groot. De asperges gingen van de hand voor 40 ct. per ons. 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1