Storm hoek BERLIJN VOOR DE RUSSEN Lrevolg van commumsten-com Bogota breekt met Moskou Einde van mijne President Roosevelt herdacht TEGEN DE KERKVERVOLGING Brits militair vrachtvervoer gestaakt DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Niet zo zwart meer? De revolutie in Columbia Pensioenkwestie is geregeld Zijn V.N.-idee betekent vrede No. 20592 DINSDAG 13 APRIL 1948 Tuchtrechter legde „slechts 4 ton boete op DE WEKKER LIEP AF BESPREKING TE DJOKJA GAAT HERBEGINNEN DE KLAS ROND DE LUIDSPREKER JOODSE HUWELIJKSOFFER TES IN PALESTINA LEVENSLANG VOOR ROOFMOORDENAAR TERUGKEER DER COASTERS UTT INDIE RIJKSPOSTSPAARBANK DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven .eger gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden tIeder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Februari is voor de tuchtrechters voor de voedselvoorziening betrekkelijk slecht geweest; ze hebben in die maand „slechts" ruim vier ton aan boeten be hoeven op te leggen. Wat enerzijds mis schien wijst op een lichte verbetering in de mentaliteit van hun cliënten, doch anderzijds nog steeds veel te veel is en nog maar al te ver van het verhoopte nulpunt. De tuchtrechters deden in die maand in totaal 3373 uitspraken, wgarbij voor 288.878 aan boeten werd opgelegd. In 3160 gevallen werden schikkingen ge troffen tot een totaal bedrag van 135 000 gulden, terwijl in 56 gevallen een waar borgsom werd geëist tot een bedrag van 24.650. Voorts werd in 33 gevallen (waarvan 25 voorwaardelijk) sluiting van het be drijf bevolen. In 48 gevallen (waarvan 38 voorwaardelijk) werd de vergunning ingetroken, terwijl 49 personen (van wie 41 voorwaardelijk) uitgesloten wer den van een toewijzing. Het centraal college deed in genoem de maand 186 uitspraken in hoger be roep, waarbij voor 96.317 aan boeten werd opgelegd, zodat alles bijeen het halve millioen toch no- is overschreden. In vier gevallen werden waarborgsom men opgelegd tot een totaal bedrag van 900. Voorts "beval het centraal college de sluiting van twee bedrijven (voor waardelijk), terwijl in twee gevallen (eveneens voorwaardelijk) de vergun ning werd ingetrokken. Tenslotte werd één persoon (onvoor waardelijk) door 't centraal college uit gesloten van een toewijzing. Twee weekeindes en twee aspecten. Vorige week hing de sfeer van een rijpende jeugd binnen de koele, stem mige muren van de Volkshogeschool Drakenburgh- Deze week golfde de onstuimigheid van het gistende Limburg breeduit over heel ons land. Twee uitingen van de geestelijke groei van onze jongeren, die krachtige -waarschuwingen op de muur van het materialisme schreven. Vreemde mensen zijn we toch. In het eerste weekeinde werden lezingen en discussies gehouden over hoogstaande onderwerpen. God, Zijn Mens en de Maatschappij; het gehele bestaan is door katholieke jongeren op waardevolle wijze besproken. Priesters en leken hebben vah gedachten gewisseld over problemen, weike onze geest bezig hpuden en de deelnemers hebben er persoonlijke krachten voor hun dagelijks leven uit geput. Maarin verschillende verslagen, welke wij over dit studie-weekeinde verzamelden is steeds weer het zwakke punt van deze bijeenkomsten te vinden. Een deelneemster schreef: „Wij vragen ons af, of er bij het heen gaan niet enige teleurstelling bestond. Waar zijn de mensen, die ons enthousiasme leiding willen geven? Waar is de uitweg van onze bereidheid om ons midden in de strijd te storten? Hoe kunnen wij prac- tisch onze theorie doorvoeren?" Hoogst merkwaardige vragen zijn dit, wanneer men weet. dat het merendeel der deelnemers lid is van een jongeren organisatie. Een dubbel merkwaardige vraag rijst dan immers op: „Zoekt de jeugd dan zelfs nog naar een uitweg, terwijl ze organisaties heeft, om deze weg te wijzen? Kan zij dus in die orga nisatie haar bereidwilligheid niet trans formeren in actie?" Inderdaad een vraag, welke terstond bestudeerd moet worden, omdat er de gestage groei van onze jongerenorgani saties van .af hangt! Stel daartegenover de wekker, die daar ver in Limburg de hele katholieke jongeren wereld uit de sluimer haalde, sterker nog, heel Nederland in rep en roer bracht. De radio stuwde het tot in de kleinste gehuchten, de couranten chreven het met headlines in hun pagina's, Pater de Greeve slingerde het met zijn stuwende stem in rustige Zater dagavondkamers en tegen de wijde bogen van Haarlem's Dom: „De jeugd loopt storm". Vorm en organisatie, ze zijn zodanig, dat er nog lang en breed over te praten valt, maar hoog boven taalfouten, for mulering e.d. rijst de breed uitzwaaiende vlag van het enthousiasme en de actie. Heel Nederland immers heeft zich ervan kunnen overtuigen, dat katholieke jonge ren niet rustig afwachten, maar fel aan vallen- Daarom alleen al: „Bravo!" Maardit generale appèl op het Nederlandse katholieke volksdeel kan en mag geen opflikkering zijn. In dit weekeinde'is immers een wekker afge lopen voor een zware dag, waarop ge ploeterd zal moeten worden in eigen land. Als alle jongeren, die elkaar nu gevonden hebben hun formatie niet zul len verlaten, danzullen wij van jong Italië geer brieven nodig hebben Ken uw- plicht, want de wereld kijkt ook naar U. Joodse strijdkrachten van de Haga- nah zijn de Arabische stad Ramleh en een aantal Arabische dorpen aan de hoofdweg Tel Aviv-Jeruzalem binnen gedrongen, teneinde een poging te doen, de Arabische druk op de Joodse verbindingslijnen tussen beide steden te verminderen. Volgens Reuter's cor respondent te Tel Aviv zijn de aanval lers teruggetrokken, nadat zij naspo ringen hadden verricht. Het Arabische dorp Kolonia aan de Westelijke rand van Jeruzalem, dat een zware Joodse aanval rad te verduren, is thans door de Joden ingenomen. Kolonia ligt een km van de berg Castel, het brandpunt van de veldslagen tussen Joden en Arabieren om de beheersing van de westelijke toegangen ->t de heilige stad. Gewapende Joden hebben bij Reho- both, ongeveer 20 kilometer ten Zuiden van Tel Aviv, een Britse trein met troe pen en ammunitie op weg van Lydda naar Egypte aangevallen. Arthur Creech Jones, de Engelse mi nister van koloniën, heeft de Joodse aan val op Deir Yassein, waarbij, naar ver luidt, 254 Arabische Dev oners om het leven kwamen, „een nieuwe brute en ontstellend wrede gewelddaad, die de af stand tot een vredesregeling nog groter zal maken" genoemd. „Ik kan nauwe lijks uitdrukking geven aan de afschuw, die de Britse regering gevoelt over zulke barbaarse daden," aldus Creech Jones. Op een vraag van een conservatief lid van het lagerhuis, of de regering het bij de betuiging van afkeer zou laten, ant woordde Creech Jones, dat de militaire macht elke denkbare stap verricht, die met de haar beperkt ter beschikking staande middelen gedaan kan worden Gistermorgen vertrok uit Batavia een speciale trein met 150 personen naar Djokjakarta, aldus A. P. Deze personer. waren het secretariaat van de commis sic van goede diensten, de delegaties van Nederland en de republiek en vertegenwoordigers van de plaatselijke en buitenlandse pers. De trein zou om 19 uur plaatselijke tijd in de republikeinse hoofdstad aan komen. De debatten zullen a.s. Woens dag hervat worden. De K. L. M. onderhoudt thans een da gelijkse dienst van Batavia op Djokja karta. In deze week zal de KRO, in sa menwerking met verschillende Kath. onderwijsinstellingen, beginnen met' uit zendingen voor de scholen. Deze uitzen dingen zijn niet bedoeld om de leerkrach ten te vervangen, doch om het onderwijs aan te vullen. Sommige onderwerpen eisen nu eenmaal specialisten-kennis en vele lenen zich specifiek tot behandeling via de microfoon. Bovendien leert de jeugd het radiotoe stel niet alleen kennen als een instru ment, dat genot en verstrooiing brengt, maar dat mits oordeelkundig benut ook ontwikkeling kan verschaffen. Het initiatief van de KRO is daarom van grote paedagogische waarde. Hedenmorgen om 10.30 uur heeft een litteraire uitzending plaats voor de ho gere klassen van het. M.O., V.H.O. en kweekscholen. Donderdagmorgen om 9.45 uur geeft Paul de Waart voor de hogere klassen van het L.O. en V.L.O. een re portage over de R.K. dagbladpers en Vrijdagmorgen wordt om 9.35 uur voor de middelbare scholen het Bijbelse luister spel „Saul" opgevoerd. Een moeilijkheid vormt nog de schaarste aan radio-toestellen, maar deze kwestie zal in de eerste tijd te ondervangen zijn doordat een der leerkrachten of leerlin gen vóór deze gelegenheid zijn toestel uitleent. De Britse hoge commissaris voor Pales tina, Sir Alan Cunningham, heeft een bevel uitgevaardigd, volgens hetwelk voor huwelijken van leden van het Britse leger en de Britse politie met Palestijnse meisjes hetzij Joodse, hetzij Arabische toestemming van de autoriteiten moet worden gevraagd. Uit Britse bron verluidt, dat enkele Joodse meisjes Br.tse militairen bedra gen van 4 a 500 pond sterling hebben aangeboden, als zij met haar wilden trou wen. De meisjes worden dan Brits onder daan en kunnen met haar echtgenoten het land verlaten. Venezolaanse delegaties wordt per vlieg tuig verzorgd. De Columbiaanse regering heeft be loofd de volledige veiligheid en verzor ging van alle delegaties te zullen verze keren. Om de voedselpositie voor de dele gaties te verbeteren, worden - jongere leden van het personeel der delegaties per vliegtuig naar Panama gebracht. De eerste krant, die sinds de opstand verschenen is, „El Tiempo", vermeldt in een kop, dat Bogota half verwoest is. De brandweer is nu in handen van het leger. De meeste lijken zijn van de straten verwijderd. Het Franse persbureau A.F.P. meldt uit Washington, dat het geschil tussen de mijnwerkers en de mjjnbouwonder- nemingen, dat op 15 Maart is begonnen, is bijgelegd. Reuter meldt nader, dat John Lewis, de mUnwerkersleider, de 400.000 staken de mijnwerkers heeft meegedeeld, dat hun verzoek inzake de pensioenen is ingewilligd. Lewis heeft een gedeelte van zijn eis moeten laten vallen. Het pensioen van 100 dollar per maand zal volgens het voor lopig aangenomen voorstel van senator Styles Bridges, beheerder van het mijn- werkerswelvaartsfonds, niet op 60-, doch op 62-jarige leeftijd worden toegekend aan mijnwerkers, die 20 jaar dienst heb ben gedaan. Bovendien alleen aan diege nen, die in mijnen werkzaam waren welke bijdragen aan het welvaartsfonds, en niet aan alle verenigde mijnwerkers, zoals door Lewis was voorgesteld. De proc. fiscaal bij de bijz. raad van cassatie heeft levenslang geëist te gen de éx-S.S.-er Th. Wijnands uit Valkenburg, die als kampbewaker te Amersfoort op weerzinwekkende wij ze Joodse gevangenen heeft gesard en mishandeld. Het B. G. te 's-Her- togenbosch had W. tot 20 jaar veroor deeld. <>Correspondentie voor de „Volendam" die met troepen onderweg is naar Nederland, dient uiterlijk 14 April a s. gepost te zijn. Men kwam tot deze overeenstemming, juisHvoordat Lewis en zijn bond voor de rechtbank moest verschijnen om zich te verdedigen tegen de beschuldiging, dat hij de staking niet heeft afgelast. Lewis heeft bevel gekregen, Woensdag morgen te verschijnen, daar de bijleggin-; van het geschil „niets uitstaande heeft met de veronachtzaming van het ge rechtshof inzake de staking". Naar het A. N. F. «erneemt, hebben, de coasters, welke indertijd naar Indo-' nesië vertrokken, thans van Batavia uit de terugreis naar Nederland aanvaard, en wel de „Helvetia" op 8 April, de „Ernd" op 9 April en de „Henk", de „Unitas". de „Baltic", de „Wilda" en de „Beta" op 10 April. Blijkens een voorlopige opgave van de Rijkspostspaarbank beliep de inleg over de maand Maart ƒ21.219,904 en de terug betaling ƒ31.486.050, hetgeen een over schot van terugbetaling boven inleg be tekent «an 10 266.146,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1