Oostenrijks verdediging tegen het communisme EEN NIEUWE FILM Er stroomt weer olie door de pijpleidingen Een gezond geluid in de chaos iet van de Pol behoudt zijn Europese titel 71/2 Scheidsrechters hadden congres HET PROCES van G. W. PABST 1 Geheime onderhandelingen te Linz tussen katholieken en socialisten Sport varia Gezonde huid D Zuid-Sumatra Lekencollege bij de boortoren PAGINA 2 STAATSLOTERIJ Minder koud des nachts MET EEN ZEER ROYALE VOORSPRONG CHESTERTONS „THE THING" IN NEDERL. VERTALING INTERN. SCHAAKTOERNOOI TE BAARN DE GELDPRIJZEN IN DE RONDE VAN NEDERLAND TonTv.™ h<*e, r; RONDE VAN NEDERLAND EN DE ZONDAGSHEILIGING OM HET SCHAAKKAMPIOEN SCHAP Hoe Euwe van Keres verloor RESHEVSKY VERLIEST De tweede partij van de elfde ronde, Smyslov—Reshevsky, die Zondagavond werd afgebroken, werd na de 32e zet door Reshevsky opgegeven. DISTRTCTSWEDSTRIJDEN NED. KEGELBOND STUDENTEN-SCHERMWED- STRIJDEN BODY CHECK BIJ VOETBAL ÜE BAAS DEED DE LA TOE STANLEY MATTHEWS „Voetballer van het jaar COURSES TE ALKMAAR VLIEGRECORD OP DE 100 KM. VERBETERD VOETBAL IN ENGELAND (Van onze Weense correspondent). In de laatste dagen vonden er in Linz, in de Amerikaanse zone van Oostenrijk, besprekingen plaats tussen de leiders van de Oostenrijkse Volkspartij (katholieken) en die van de socialistische partij. Bij deze besprekingen waren bondskanselier Figl (kath.) en vice-kanselier Schaerf (soc.) tegenwoordig. Deze besprekingen hadden een tweeledig doel, namelijk, in de eerste plaats, om van gedachte, te wisselen over die verschilpunten, die de beide regeringspartijen tot dusverre van elkaar gehouden had den; verder, om een gemeenschappelijk plan op te stellen, dat de regering zou wapenen tegen iedere aanval of iedere poging tot geweld van binnen en van buiten uit. De voornaamste verschillen, welke bij deze onderhandelingen besproken werden, waren van katholieke zijde het recht van bijzonder Onderwijs; de gelijkstelling van het burgerlijk en kerkelijk huwelijk voor de wetvan socialistische kant gingen de ver langens uit naar de verdeling van het grootgrondbezit en het invoeren van verschillende sociale wetgevin gen. De stand van zaken tot op dit ogenblik is, dat de socialisten geneigd schijnen, de katholieken op het punt van het bij zonder onderwijs tegemoet te komen, maar er niets voor voelep, het kerkelijk huwelijk weer zoals in de tijd van Schusschnigg met het burgerlijke gelijk te stellen. Van de andere kant zouden de katholieken de socialisten wel tegemoet willen komen bij de hervorming van de gehele sociale wetgeving op het gebied van invaliditeits- en ouderdomsverzeke- ring en loonbelasting, zij stellen zich ech ter krachtig te weer tegen de verdeling van het grootgrondbezit. De onderhandelingen, die tot dusverre strikt geheim werden gehouden, zijn nog niet afgesloten, en het is in het geheel niet uitgesloten, dat er uiteindelijk een volledige overeenstemming tussen de twee partijen bereikt wordt. Wanneer dit Inderdaad een feit zou zijn, zou dit betekenen, dat een oude veete eindelijk een vredelie vende oplossing zou vinden. Prac - tisch betekent een overeenkomst tus sen de volkspartij en de socialistische partij een handdruk tussen het con servatieve platteland en de rode stadsbevolking. De Oostenrijkers hebben uit de jaren voor 1938 deze wjjze les getrokken. Tot 1932 worstelden de twee partijen met alle verbertenheid om de macht. De roden terroriseerden van Wenen uit de provincie, tot'eindeliii: uit dit gevecht de kleine kanselier Dollfuss als overwin naar te voorschijn kwam. Nog éénmaal, in Februari 1934, probeerden de roden het met een opstanl, die door de rege ringstroepen bloedig onderdrukt werd. Vakbonden werden opgeheven, maar on dergronds ging de strijd verder. Niemand bemerkte in die dagen, dat het nationaal socialisme steeds naderbij sloop. Bijna tot op de laatste dag van Schusschnigg's bewind bleven de partijen onverzoenlijk tegenover elkaar staan en gaven daardoor Hitier de mogelijkheid zijn prooi te be sluipen. Deze onvergefelijke fout van de toen malige leiders is jammer genoeg te laat, maar nu toch door beide partijen inge zien. Men mag ook niet vergeten, dat beiden veel gematigder dan voorheen uit de oor log te voorschijn zijn gekomen. De so cialisten hebben vele van hun extreem- marxistische ideeën laten varen, en de volkspartij is niet meer te identificeren met het rigide austro-fascisme van Doll- fusse en Schusschnigg. Het is een alleszins verheugend feit, Regisseur van de „Dreigrosehenoper" en „Don Quichote'' opnieuw in het middelpunt van de belangstelling (Van onze Weense correspondent) Toen de Duitsers op 14 Mei 1940 Am sterdam binnenmarcheerden, draaide die week in „De Uitkijk", trouw aan 'n jarenlange traditie, de „Dreigroschen- oper", het beroemdste filmproduct van de Oostenrijkse regisseur Pabst Die zelfde avond toonden de Duitsers te- genoTOr het Nederlandse volk voor de eerste maal hun cultureel peil: de copie van deze film, waarvan de tekst en de muziek van Joodse auteurs waren, vatte op onverklaarbare wijze vlam en de voorstellingen konden geen voort gang meer vinden. Pabst had intussen ook in Frankrijk naam gemaakt met zijn film „Don Qui chote", waarin de beroemde R>-rische zanger Schaljapin de hoofdrol vertolkte. Hij was in Hollywood geweest, waar hij weinig begrip voor zijn problematische filmkunst vond, keerde naar zijn vader land terug eh wachtte daar het einde van de oorlog af, om direct daarna te begin nen met de productie van zijn nieuwste film „Het Proces". In het jaar 1882 wórdt het Hongaarse dorpje Tisza-Eszlar opgeschrikt door de spoorloze verdwijning van een eenvoudig boerenmeisje Estherka Solymosi De eigenaar van het dorp, baron Onody, een geboren anti-semiet, probeert uit dit ver dwijnen een rituele moord te construeren. De dorpsbevolking wordt tegen de Joden opgehitst. Alle Joden van het dorp, aar het hoofd de tempeldienaar Scharf, wor den gearresteerd. Er wordt een proces in scene gezet, waarbij de rechter-com- missaris carrière denkt te maken door met Gestapo-manieren het zoontje van de tempeldienaar, de 14-jarige Moritz te dwingen, een valse getuigenis af te leg gen. Het ventje beweert alles door een sleutelgat te hebben gezien. Een beroemd advocaat uit Boedapest dr. Eötvös, politiek tegenstander van baron Onody, neemt de verdediging van de Joden op zich en .het gelukt hem de onhoudbaarheid van de valse aanklacht te bewijzen. Het gehele proces eindigt met een verpletterende nederlaag van de anti-semieten. Dit alles is historisch feitenmateriaal. De enige historische onjuistheid in de film van Pabst is de slotscène, waarin de tempeldienaar Scharf, die met zijn lotge noten in vrijheid wordt gesteld, op straat zijn zoontje Moritz, dat hem met de zij nen verraden heeft, tegenkomt en de jongen toch weer aan zijn vaderhart sluit. De waarheid is, dat de kleine Moritz na het gebeurde door zijn gemeente werd uitgestoten, naar Amsterdam vluchtte en daar hoogbejaard in 1941 als diamantslij per stierf. I Pabst zelf had zich het einde v$i de film, naar het schijnt, anders voorgesteld, namelijk als slotscène Moritz Scharf in Amsterdam, rouwmoedig op zijn doods bed, terwijl buiten op straat de eerste colonne Joden door de S.D. wordt weg geleid. De filn. eindigt nu in een wat al te theatrale apotheose. De versie van Pabst zou waarschijnlijk een gelukkiger einde geweest zijn. De importantie van deze film, die on getwijfeld het eerste belangrijke, Oos tenrijkse product na deze oorlog is, ligt in het problematische van het onderwerp. E- is een buitengewone moed vdor nodig een thema, dat nog zo vers in het geheu gen van de mensheid ligt, op een vrijmoedige wijze te behandelen. Zowel Joden als Christenen worden in deze film geschilderd met al hun ty pische menselijke tekortkomingen. Het is merkwaardig in deze film weer te zien. welke dramatische functie het fotografische zwart en wit bij de produc ten van Pabst inneemt. Het me: van de ojmamen doet bijna rembr: aan in de verdelingen van licht en scha dat het in deze dagen mogelijk is, de h: ;te leiding van de beide partijen bücen te brengen, om over de daad werkelijke bestrijding van het nu nog door zijn geringe getalsterkte volko men onbelangrijke communisme te be raadslagen. O.a.-werd de vraag opgeworpen," hoe het staatsapparaat verder zou function- neren bij ontstentenis van de president en de voorzitter van de nationale raad (Theoretisch is het namelijk niet moge lijk volgens de Oosteenrijkse grondwet zonder deze twee personen de wetge vende macht bijeen te roepen. Men zou door de gevangenneming van deze twee het gehele wetgevende lichaam lam kun nen leggen.) Een andere vraag was, naar welke richtlijnen na het sluiten van het staats verdrag, het bondsleger moest opgesteld worden. Men werd het erover eens, dat het officierscorps voor iedereen toegan kelijk zou zijn, afgezien van zijn vroege re politieke richting. Omdat men daar door de mogelijkheid schept, de officie ren, die in het Duitse leger hun oplei ding genoten hebben, in de rijen van het bondsleger op te nemen, vermijdt men hierdoor, dat men de keus moet doen uit de al te éénzijdige groep van vroegere politieke gevangenen en is hiermede het gevaar van communistische infiltratie in het bondsleger al bij voorbaat uitge sloten. De laatste gebeurtenissen in Tjecho- slowakije hebben in Oostenrijk zeer zeker een goede uitwerking gehad. Het is een waar genoegen te zien, hoe beide partijen zich vastberaden te weer stel len om een gewelddadige omwenteling in hun land te verhinderen. Een staatsgreep, zoals bij de Noor derburen de meesten verraste, kan in Oostenrijk wel uitgesloten worden ge acht. ▼rij van allerlei onzuiverheden. Purol doet wonderen. Doos }0 ct. Trekking van 13 April. Prijs van f 10.000.—, no. 19088; f 1.000.—, nos. 1445, 6585, 10412; f 400.—, nos. 3360, 4325, 4721, 4730, 5966, 13666, 18643; f 200.—, nos. 5166, 11299, 13460, 16086, 19619; f 100.—, nos. 1648, 4719, 7029, 10207, 11220, 11287, 14467, 16407, 17216, 20792, 21731 en 21681. w eerberichtj Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Woensdagavond: j Voor het Noorden van het land: veel overdrijvende wolkenbanken, 5 maar overwegend droog weer; zach- ter des nachts; overdag ongeveer de- 5 zelfde temperatuur als vandaag; j meest matige wind uit Westelijke richtingen. Voor het Zuiden^van het land: op J vele plaatsen nog tamelijk heldere nacht met hier en daar vorming van nevel- of mistbanken en bijna nergens j nachtvorst meer; morgen overdag i wat meer bewolking dan vandaag droog weer, zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. j 14 April: Zon op 5.46 uur, onder 19.35 uur; maan op 7.57 uur, onder 0.49 uur. Van de Pol heeft te Parijs zijn laatste partij tegen de Fransman Chassereau ge wonnen en daarmee zijn Europees kam pioenschap geprolongeerd. De uitslagen van de laatste partijen luiden: 300 167 300 148 Het verhaal gaat in Batavia maar er gaan zeer veel verhalen in Batavia dat een B.P.M.er gewoon de tranen van ontroering in z'n ogen krijgt, wanneer men hem vraagt hoe het met de olie op Zuid- Sumatra is gesteld Zoals gezegd: er gaan in Batavia véél verhalen, maar een feit is, dal er aan de kade van Pladjoe, het enorme raffinage-complex van de B.P.M. tientallen tankschepen pieren en na enige dagen, geladen, weer de Moesi afzakken, op zee aan, en dat de installaties er daar uiterlijk nog nauwelijks énige sporen vertonen van oorlog en jaren verwaarlozing, welke aan het gehele terrein twee jaar geleden het doodse voorkomen gaven van iets dat voorgoed verlaten was en opgegeven. duw. Het licht en het donker zijn bij Pabst elementen van zjjn uitdrukkings vermogen als kunstenaar geworden. Hij schept soms een medelijwekkend half duister, soms een weerzinwekkend licht, iets wat ook in zijn „Dreigroschenoper" al tot uitdrukking kwam en daar onder woorden gebracht werd in de tekst van Bert Brecht: .„doch die Einen sind im Lichte; die im Dunkeln sieht man nicht..." De première van deze film in Zvirich werd een debècle. Het is werkelijk niet moeilijk, een verklaring hiervoor te vin den. De film, die van Pabst als ondertitel de naam kreeg „In naam van de mense lijkheid" vraagt van ieder toeschouwer een even grote passieve moed als Pabst een actieve nodig had om deze rolprent te vervaardigen. Zij is in al haar realiteit even billijk voor Joden als niet-Joden en de e>nvoudigste oplossing is dan ook de slotsom, waartoe men in Zürich en zelfs gedeeltelijk in Oostenrijk gekomen is, nl dat men „zo iets nog niet wil zien". Toch is „Het Proces" een van de be langrijkste sUjoducten van Europese film kunst na deze oorlog en zal zij iedere Nederlander, wanneer dë film binnenkort ook in Nederland zal worden vertoond voor de vraag stellen, die hij alleen voor zichzelf beantwoorden kan „in naam van zijn menselijkheid". Er stroomt weer olie door de pijplei dingen en ofschoon er geen officiële productiecijfers te krijgen waren, schijnt de curve toch gestadig hoger te klim men, ondanks moeilijkheden bij de ver nieuwing der technische installaties, on danks een tekort aan voldoende ge schoold ló^er personeel, waarvan 'n ge deelte no steeds „zoek" is. en ondanks het feit dat nog slechts één B.P.M.-olie- gebied binnen het door ons gecontroleer de territoir ligt. Terwijl de S. V. P. M., de Amerikaan se maatschappij, wier raffinaderijen op Soegei-Gerong slechts door de Komme- ring-rivier en een half ingezakte brug van die der B. P. M. zijn gescheiden, aanvankelijk min of meer de kat uit de boom keek, heeft de „Shell' van de aanvang af de wederopbouw energiek- ter hand genomen. Er is zeer hard ge werkt en men liet zich niet remmen door de onzekerheid van de lange uit zichtloze periode vóór de actie, noch door de mogelijkheid, dat juist deze eventuele actie sabotage aan de boorter- ruinen en pompstations zou uitlokken. En men heeft ongetwijfeld zeer veel geluk gehad Het „deviezenbataljon 7 R.S., dat eerst op Banka reeds zoveel goed werk deed, stootte op 21 Juli vo rig jaar zó snel over de demarcatielijn, nam de paar versperringen van bran dende olie zó verrassend, dat ze Praboe- moelin veel eerder bezet hadden dan de tegenpartij verwacht had, en vóór een pelopper der sabotage-groep er op ver dacht was, liep Overste Brueren, zelf oud-B. P. M. geoloog, over het terrein, dat hij dertien jaar tevoren op olie had verkend. De schade viel mee: de ontploffingen die men een uur tevoren „opschie ten, opschieten!" en de dokter: „de troep is tè moe, commandant!" „opschieten! opschieten!" had gehoord, bleken slechts twee boorputten te hebben ver woest, alsmede enige andere installaties, die weliswaar zeer belangrijk waren, maar niet zó vitaal, dat ze elke produc tie onmogelijk maakten. Voorzichtige optimisten hadden op drie maanden ge rekend vóór de eerste olie Pladjoe zou bereiken, nog vóór half Augustus, nog geen maand na de bezetting van het boorterrein dus, kwam er trillend leven in de drukmeters van de pompstations walmden de grote gasvlammen weer op en begon de ononderbroken stroom van dikke donkerbruine aardolie door de meer dan honderd kilometer lange pijp' leiding te vloeien. Het „deviezenbataljon" („appelstroop op je drie sneden brood en een High way-sigaretten napatrouilleerde en voerde zuiveringsacties uit en liep wacht en in al die crltieke eerste maan den werd er aan het zo kwetsbare zeer uitgebreide complex nog niet dét gesa boteerd. De enige last, die zij verder van de technische olie-apparatuur on dervonden, bestond uit beschietingen met donderbussen: stukken pijpleiding aan één kant op een klein gaatje na dichtgelast, aangestoken met een lont, waarna de schietbus met een enorme klap een behoorlijke lading gevaarlijk grof schroot afvuurde. Er is aan die oliewinning blijkbaar een zo groot aantal fabrieksgeheimen-in-de openlucht en -ondergronds, dat we drie kwart van onze vragen meteen weer doorstreepten en uiteindelijk geluk kig is onze technische weetgierigheid niet zo uitgebreid tevreden waren met het schetsje, dat men ons op de hard zo Het is een weldaad temid den van de uitingen ener chaotische, geestelijk zieke maatschappij zoals die in vele na-oorlogse boeken aan de dag treden, nog eens het uitermate gezon de .geluid te horen van G. K. Chesterton. Men kan dan ook de uitgeverij „De Koepel" dankbaar zijn dat zij een jongere generatie, die mogelijk nog niet de zelfde vertrouwdheid met Chesterton's werk heeft als vorige, zeker in dit opzicht gelukkiger, generaties, in staat stelt van een aantal essays uit „The thing" in een prettige leesbare verta ling te genieten. Het zijn zeerstrijdlustige opstellen uit de twintiger jaren, en kele jaren na G. K. C. s overgang tot het Katholi cisme geschreven. Er is wel eens van Chesterton gezegd dat hij, omdat hij niet alleen een wijsgeer, maar ook een journalist was, gedwongen werd tot het aannemen van een stijl, die ook bruikbaar was op ogenblikken waar op de inspiratie ontbrak, en dat hij zich daardoor soms meer scheen te specialise ren in verrassende vondsten dan in argu menten. Wie dit verwijt maakt toont wéinig be grip, niet alleen voor Chestertons aard, maar ook voor zijn levensbeschouwing. Het is niet zo dat G. K. C. een bepaalde stijl „aannam" omdat zijn publiek nu een maal iets verrassends van hem verwacht te; uit de talloze manieren waarop de waarheid geleerd kan worden, was hij van nature aangewezen op deze ene bij zonder speelse maar ook bijzonder hel dere manier. Zijn apostolaat was het apostolaat via: de lach, en het kon, ja het moest dit zijn krachtens zijn gerichtheid op eeuwige 16 16 14 14 76 54 140 45 18.75 10.43 21.42 10.57 Galmiche Vingehoedt d. Pol Chassereau De eindstand luidt: m.p. h.s. alg. gem. d. Pol 16 140 18.92 Vingerhoedt 12 169 18.31 Ferraz .12 79 15.— Chassereau10 132 17.91 Leeuw 10 402 17.53 Galmiche 10 77 15.82 Metz 8 118 15.36 Hassel 6 187 16.58 Reicher 6 82 14.o6 Nussberger 0 67 9.17 Van de Pol vestigde met 18.92 een nieuw Europees record van het alg. ge middelde (oud record, tevens wereld oord G. van Belle: 16.47, wereldkam pioenschap, Duik 1939). Dat er te Parijs sterk gespeeld is blijkt uit het feit, dat nog vier andere spelers, w Vingerhoedt, Chassereau, De Leeuw en Van Hassel het oude record verbeter den Het is voorts wel typerend voor de kracht van het Ned. spel, dat thans alle Europese records 71/2 op naam van Ne derlanders staan: Alg. gem.: v. d. Pol 18.92, particulier gem.: v. d Pol 50.-. hoogste serie: P. de Leeuw 202.-. Deze prestaties zijn stuk voor stuk van hoger gehalte dan de wereldrecords, die echter alleen tijdens wedstrijden om het wereldkampioenschap verbeterd kunnen worden. Het internationaal schaaktoumooi te Baarn, dat de Soester Schaakclub ieder jaar organiseert, zal in den vervolge door een landelijke tournooicommissie wor den voorbereid. Deze heeft een en ander medegedeeld over het mtern. tournooi, dat dit jaar vermoedelijk van 8 tot 18 October zal worden gehouden. Het ligt in de bedoeling een of twee kopgroepen te vormen, te spele in groepen van 10 spelers waarvan de helft buitenlanders zullen 'zijn. Naast de hoofdgroep komt er een vrije inschrijving voor 10, 8, 6 en 4- lf urnnpri Voor bet toumooi in October zullen worden uitgenodigd dr Tartakower, prof. Vidmar Golombek, Grop, Stoltz, Tho mas, Wood, Flohr, O'Kelly e.a De ruim 130 deelnemers, die starten in de Ronde van Nederland, binden de strijd aan om een totaalbedrag van ƒ34.450 aan prijzen. Voor elke etappe wordt uitgeloofd een bedrag vén 128U (eerste prijs 250, tweede 200, derde 150 enz. enz.) Voor tien etappes wordt dat tezamen 12.800. Een vrijwel even groot bedrag wordt verdeeld onder de 30 best geplaatsten in het eindklassement n.l 12.100. De vier hoogste prijzen zijn hier ƒ2.000, 1-500, 1.200 en ƒ1.000. Het totaal van de ploegprijzen bedraagt 7.600C eerste-prijs ƒ1700, tweede ƒ1500, derde ƒ1300, vierde ƒ1000). Bij de toe kenning van deze prijzen geldt de tijd van de drie best geplaatste deelnemers der ploegen Voorts is er nog een bedrag van ƒ600 aan extra prijzen voor de best f 150) ^Vijf1 renners'l/omenin ƒ200 en/O100n)gAanVde renners die'buiten de prijzen vallen wordt een dagvergoe ding uitgekeerd van 15 behalve op rustdag. Een van de laatste foto's van G. K. Chesterton, kort voor zijn dood in 1936 ln een Engelse badplaats genomen. waarden, die hem het benijdenswaardig vermogen der verwondering schonk, het vermogen ook om de aardse dingen en de dwalingen zijner tegenstanders in hun volle belachelijkheid te zien Wie Chesterton verwijt, dat hij een ernstige beschuldiging aan de katho lieke samenleving weerlegt door een luchtig praatje over bitterkoekjes, of dat hij het gezin verdedigt door over een schutting' te spreken, toont dat de bran- dende ernst van Chestertons humor hem is ontgaan. De typisch Chestertomaanse, ietwat groteske manier van discussiëren heeft zeer diepe zin voor wie zich de moeite geeft erover na te denken. Zijn grappige vergelijkingen en invallen kunnen toe passing vinden voor heel wat essentieier vraagstukken dan oppervlakkige verras sing doet vermoeden. In het opstel „Hardnekkige orthodoxie in deze bundel opgenomen, spreeKt. Chesterton over de. kunstbeschouwing van mode-intellectuflen: „Een kunstwerk is geslaagd, wan neer wij bij de beschouwing ervan van ieder onderwerp, iedere boom o". wolk, of ieder menselijk karakter, zeg gen: ..dat heb ik nu honderden keren gezien, en toch heb ik het nog nooit gezien". Deze opmerking zou men ook op Ches tertons opstellen kunnen toepassen. Hij spréékt over zeer elementaire proble men, die ieder honderden keren „ge zien" heeft. Maar door zijn uitzonde: lijke scherpheid van geest, geworteld 1 een zeer "diep en zeer levend geloof, ziet hij het vraagstuk glashelder voor zich, zodat hij het ons m haast beschamende eenvoud voor ogen kan toveren, en men zeggen moet „Is het werkelijk zo een^ voudig? Zo heb ik het nog nooit gezien.' Chesterton lezen betekent vertoeven in een soort toverland, waarin deze „jong leur Gods" op verbijsterende wijze met woorden en begripPen goochelt om uit eindelijk steeds weer terug te keren tot de volmaakte orde van zijn katholieke geloofsovertuiging, waar alles precies op de juiste plaats terecht komt. Want hoe wijd de kringen ook zijn, die G. K. C. rond zijn onderwerp beschrijft, steeds wijst alles naar dat ene centrum dat hij nooit uit het oog verliest Niet alle opstellen uit Aize bundel zijn voor Nederlandse lezers even Interessant: Chestertons discussies met de deken van de Anglicaanse kerk bijvoorbeeld zullen minder belangstelling wekken dan zijn strijdbare artikelen tegen vrijdenkers of zjjn vermakelijke voltreffers aan het adres van onlogische journalisten. Maar zelfs al is het onderwerp voor ons van verwijderd belang dan schuilt in zijn essays nog voldoende algemene wijsheid, en smakelijke humor om ten volle ervan te kunnen genieten N.a.v G K. Chesterton „Waar het om gaat" Vertaald door Daniel Houtman. Uitg. De Koepel, Nijmegen. P. geblakerde kleigrond met een stuk hout neertekende, buiten gehoorsafstand van het lawaai der boormachines. Een vrij ingewikkelde geschiedenis, die olieboring. Het begint al met het ontstaan van de aardolie zelf, waaraan micro-organische wezentjes, diatomaën (plantjes en an dere organismen op het grensgebied van de plantaardige- en dierlijke wereld) de bet zouden zijn. Zij zetten zich duizen- den eeuwen geleden af op de zeebodem, werden bedekt door andere aedimenten, lütwr omhooggeheven bij de talloze be wegingen, die onze aardkorst maakte voor zij (betrekkelijk) tot rust kwam en de uit deze organismen onder hoge temperatuur en druk gevormde olie mi greerde als een dikke donkere vloei stof naar lagen van een of andere po reuze stof. Er zijn dus geen onderaardse oliemeren, de olie bevindt zich m de poriën van bepaalde gesteentelagen, „drijft" meestal op een laag water, ter wijl er boven, een onder zeer grote «uk staande gasbel gevangen zit- onder Heeft men nu door geologische onder zoekingen en proefboringen S constructie van de boortoren op te rek. ken Een stoommachine, die haar stoom betrekt uit een wegens brandgevaar ver der verwijderde met gas gestookte ke tel-batterij, zorgt voor de stuwkracht van de boor, die een beitel van ongeveer dertig centimeter diameter de grond indrijft tot een diepte van vaak meer dan honderd meter. Ee nbuis van plus minus 25 centimeter doorsnede wordt vervolgens in het gat neergelaten, en door deze buis wordt cement naar be neden gepompt, welke tussen buiswand en gatwand weer omhoog gedreven wordt, zodat de wand van deze dertig centimeter diameter boorschacht niet meer kan afbrokkelen en bovendien belangrijker! het ontsnappen van gas en water naar boven onmogelijk wordt Deze beginboring gaat gewoonlijk vrij snel en men is er veelal in een dag mee klaar. Een smallere beitel vreet nu die per door: twee honderd meter, drie hon derd meter, vierhonderd.... soms tot een diepte van meerdere duizenden me ters toe (diepste boring, in Amerika, meer dan 5000 meter). Er worden daar voor beitels van diverse modellen ge bruikt, naar gelang de hardheid van de aardlaag, waar men op stoot. De meest typische zijn die, welke door het harde gesteente moeter heenvretén: een beitel- kop met drie, soms meer, onafhankelijk van elkaar draaiende kamwielen. Men zal zch afvragen, wéér het boor sel blijft, dat vrijkomt. Dit wordt omhoog gebracht door een voortdurende stroom van de z.g. „dik- spoeling", een mengsel van water, klei en chemicaliën, dat onophoudelijk door de hoorbuis omlaag wordt gepompt, be neden tussen buiswand en schachtwana weer omhoog gestuwd wordt en v0°.' komt dat deze aarden buitenwand brokkelt, door hem af te Pleis*®!^ sooei. 'n dunne laag van bovengenoemd spoei sel, dat bovendien een grote heeft. Daarnaast echter hee- deze dik spoeling nog .e7ie3neergefSmpte "kolom rijke functie: De n«!f/DV0ter ee- vloeistof heeft (fem"water, men kan bo- ZdL hegt soortelUk gewicht dezer afspoeling" variëren en zodoende een 'óverdruk-reserve vormen tegen de span ningen van bepaalde olie- en gaslagen, die men bij bet boren passeert, die men j w HOFWIJR We hebben er indertijd bezwaar tegen gemaakt, dat de wielerwedstrijd „Ronde van Nederland 1948" van 24 April t.m. 2 Mei ook op Zondag zou doorgaan. Het Kamerlid Algera richtte over dezelfde kwestie vragen tot minister Vos. In antwoord daarop deelt Z.Exc. mede, dat de organiserende stichting vergun ning heeft gevraagd tot het houden van deze wielerwedstrijd op rijkswegen en ontheffing van het verbod tot het berij den van rijkswegen, voor zover deze voor rijwielen gesloten zijn verklaard. „Met deze stichting is overleg opge- nomene teneinde het daarheen te leiden, dat de rustdag, welke in het program- ma is opgenomen, op een Zondag valt, dan wel, voor het geval dit om redenen van organisatorische aard niet mogelijk mocht blijken, dat het rijschema zodanig wordt gewijzigd, dat op de beide Zon dagen, die in bovengenoemd tijdvak vallen, des voormiddags niet wordt ge reden. Aangezien de wegenverkeerswetgeving ten doel heeft de bescherming van het verkeer op de weg, wprdt het niet juist geacht een vergunning tot het houden van een wedstrijd te weigeren op gron den, welke met het verkeersbelang geAi verband houden, waarbij wordt aange tekend, dat, als gevolg van het rijver bod voor auto's op Zondag, t verkeers belang zich in het algemeen tegen het houden van een wegwedstrijd op Zon dag niet verzet". Het verloop van de partij tussen Euwa en Keres ui' de 11e ronde was als volgt: Wit: Dr. M. Euwe Zwart: Paul Keres Spaanse verdediging 1. e2e4 e7e5; 2. Pgi—f3 Fb8c6: 3. Lflb5 a7a6; 4. Lb5a4 d7—d6; (De zgn. gewijzigde Steinitz-opstelling met voorliefde door Keres en Reshewsky toegepast in dit tournooi). 5. c2c3. (De meest kansrijke voortzetting. Degelijk is hier 5. 00 en t>ok zeer kansrijk is 5. Lc6:t) 5f7f5. (Typisch Keres. Hij duikt hier in de zgn. Siesta-variant, een uiterst scherpe en gecompliceerde voortzetting, die theoretisch echter vóór wit de beste kansen oplevert) 6. e4xf5 "(Het juiste antwoord). 6Lc8xf5; 7. d2d4 (Euwe volgt hier dë partij SzaboSnosko Borowski. Tata-Tovaros 1935) 1e5e4; 8. Pf3g5 d6d5; 9. f2—f3 (Euwe behandelt de opening voortreffelijk. De tekstzet dwing het zwarte centrum tot een verklaring) 9e4e3; 10. f3—f4 Lf8—d6; 11. Ddl —f3 Dd8—f6; 12. Df3xe3t (Wit heeft thans een gezonde pion gewonnen) 12 Pg8—e7; 13. La4xc6t (Een on begrijpelijke afruil. Wit geeft zijn sterke loper prijs in ruil voor het paard op c6. De gevolgen blijven dan ook niet uit). 1 3b7xc6; 14. 0—0 0—0; 15. Pbl—d2 (De enige mogelijkheid bood hier nog 15. Pf3, gevolgd door 16. Pe5. Thans komt zwart definitief aan het roer. 15 Pe7g6; 16. g2—g3 Ta8—e8; 17. De3—f2 Duidelijk "ziet men nu de gevolgen van hgt nalaten der paarden-manoeuvres Pf3 gevolgd door Pe5 (zie opmerking bij 15de zet van wit). 17Lf5d3; 18. Tfl—el Te8xelt; 19. Df2Xel Ld6Xf4; (Een prachtig raadsheer-offer, dat de witte koningsstelling volkomen uit el kander slaat). 20. g3Xf4 Pg6xf4; 21. Pd2 —f3 Pf4e2t; 22. Kgl—g2 h7—h6; (De pointe van het offer. Het g5-paard kan niet wijken daar dan zwart op f3 ihslaat) 23. Del—d2 (Wanhoop); 23. Df6--f5; (Keres houdt de spanning vast). 24. Dd2 e3 h6xg5; 25. Lel—d2 Ld3—e4; (De ge nadeslag). Op 26. De2: volgt uiteraard 26 Lf3:t en op 26. Tfl wint 26. g4.' Een echte Keres-partij. De stand luidt: Botwinnik 6 uit 8, Keres en Smyslov 5 uit 9, Reshevsky 4% uit 9 en Euwe 1% uit 9. De uitélagen van de districtswedstrijden van de Ned, Kegelbond in district 2 zijn: Den Haag 1812 hout, Utrecht 1784, Delft 1708, Rotterdam 1648. Voor het clubkam pioenschap van district 2 zijn de uitslagen Witte Raaf den Haag 880, S.H.V. Utrecht 871, Pro Patria Rotterdam 846, Klein Hamburg Delft 812. De volgende districtswedstrijden zullen 2 Mei in Courzand plaats vinden, Te Leiden hebben schermwedstrijden plaats gehad tussen Zwitserse en Ned. studenten. Op floret wonnen de gasten met 1—2 partijen, 38 geg. en 33 ontv. treffers. Ojr sabel wonnen de Nederlan* ders met 6—3 partijen en 39 geg! en 31 ontv. treffers. Op degen wonnen de Zwit sers met 51 partijen en 20 geg. en 17 ontv. treffers. In Londen is order auspiciën van de Engelse Voetbalbond, een cursus gehou den voor scheidsrechters, waaraan tal rijke arbiters, 28 landen vertegenwoor digend, hebben deelgenomen. Voor ons land heeft Karei van der Meer de bij eenkomsten gevolgd. Het doel van deze cursus was voornamelijk gericht op het wegwerken van de bestaande verschil len in de interpreatie van verschillende spelregels, om zodoende te komen tot uniforme opvatting en toepassing van deze regels. Daarnaast zijn enkele nieu wigheden besproken o.a. de vorm der De wegwedstrijd ParijsBrussel is gewonnen door de Belg. L. Poels, die de 326 K.M. aflegde in 10 uur. Sercu, die het eerste met een banddikte voorsprong over de eindstreep •werd gedeclasseerd daar hij in de eindstreep"" Poels aan de trui naa getrokken. O De te 's Gravenhage gehouden Si ver- rush van „De Trekvogels" ov«B000 meter is gewonnen door Slij hu s (A. A. C. Amsterdam) in I' ^nin. 21.5 sec. Tweede was de D-klasser ioiter (Juliana Baardwijk) in 17.38 sec. «6 De ronde van Toscane, de tweede wegwedstrijd, welke telt voor het kampioenschap van Italië, is gewon nen door Bartali. De voetbalwedstrijd Schotland— Engeland te Glasgow is door Engeland met 2-0 gewonnen. De hockey-wed- strijd Schotland—Engeland te Inver ness leverde 1—1 op. ^,'Voor de Ronde van Nederland heeft nog ingeschreven Camellini, de in Franknjk wonende Italiaan, die tijdens de Tour de France deel uitmaakte van tw Se,mengde ploeg waarin ook de Nederlanders waren opgenomen. *n*ern- biljartfederatie besloot de wedstrijden om het wereldkampioen- schap 45/2 in Nederland te houden. v Het bestuur varf de voetbalbond van Wales zal zich in verbinding stellen met de KNVB om het volgend seizoen een wedstrijd in Nederland te spelen. <0> De Egyptenaar El Touny heeft het wereldrecord middengewicht tweehan dig trekken (gevestigd 26 September 1947 door de Amerikaan Stanczyk) verbeterd en van 127 kg. op 1,30 kg gebracht. doelpalen. Deze hebben in Engeland een elips-vormige doorsnede en staan met de spits^. kant naar het veld gericht. Een belangrijk punt was de behande ling van de „voordeel-regel". In Engeland is de toepassing van deze regel absolute plicht voor iedere scheidsrechter. Ook de opvatting over de „charge" is in Engeland geheel verschillend van de onze In ieder geval kwam in Londen wel duidelijk vast te staan, dat de body- check alleen is toegestaan, indien 't con tact blijft beperkt tot ie schouders. Het afhouden van een speler, wanneer dit gebeurt buiten speelafstand van de bal, is niet geoorloofd, en wordt daarenbo ven als onsportief beschouwd. De straf schop moet, evenals de aftrap, naar vo ren worden geschoten: gebeurt dit niet, dan wordt de bal overgenomen. De vereniging van voetbaljournalisten van Groot Britannië heeft met grote meerderheid van stemmen Stanley Mat thews gekozen tot de „beste voetballer van het jaar". Op de dag van de Cup- final (24 April) zal te Londen een diner worden gehouden van deze vereniging, en daar zal Stanley Matthews, de Engel se internationale rechtsbuiten van Black pool wegens zijn verdienste op en buiten het veld een bronzen beeld ontvangen als prijs voor deze benoeming. Stanley Mor- tensen, eveneens Blackpool, werd tweede met 5 stemmen minder, en Frank Swift, de doelverdediger van Manchester City en van het nationale elftal, eindigde op de derde plaats. Aanvangsprijs, 1680 M.: 1 Lancier (J. Wagenaar) 2.40,8 (1.35,7); 2 Ivan Hano ver; 3 Lazuur; idem merries: 1, Karoline (R. v. Wieringen) 2.37,5 (1.33,8); 2 Luccie Rohda; 3 Martine (v. Axkit). Amateursprijs: 2040 M.' voor amateur, rijders: 1 Heny's Gold (G v, cl. Wal). 2.58,3 (1.28,3); 2 Frits v. Silladar; 3 Dic tator Spears. Pikeursprus. 2040 M.. 1 Lady Soprana (W. Geersen) 3.08,4 (1.32,4); 2 Leo Axkit; 3 Kitty Axvile. Eigenaarsprijs, 2040 M. voor Nederl. paarden: 1 Kitty Zora(J. Wagenaar) 2.58,5 (1.25,9); 2 Eton Brewer, 3 Jaap Eden. Fokkersprijs, 800 M.: 1 Kitty Zora (J. Wagenaar) 1.01,4; 2 Larrikin. De Amerikaanse 26-jarige piloot Juhn Derry heeft met een „De Havilland 108" het gesloten circuit van 100 km. afgelegd in 6 minuten 9,6 sec., daarbij een snelheid bereikend van 974,0259 km. per uur. Het bestaande record is hiermede met ruim 64 km.u. verbeterd. De uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden luiden: Eerste divisie: SunderlandBlackpool 10. Tweede divisie: Sheffield Wednesday Brentford 1—1, Tottenham Hotspur—Not tingham Forest 0—I, V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2