Voor een Europese FEDERATIE Amerikaanse legertrein cloor de Russen geplunderd PESSIMISME OVER CHINA Martelkamp van Amersfoort De OMROEP bij schooljeugd Op de Iribune Abdoelkadir brengt verslag uit over de feiten Uitbreiding der Benelux-Unie als proef Beter brood Hella Haass© Groenten naar Duitsland? KINDERBIJSLAG voor de groep der zelfstandigen Woningen en grote gezinnen Daar was de SMOKKELJEEP DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Engelse prikkels I)e aankomst van Koning Leopold Alleen maar een misverstand? schreef „öfe Boekenweek-novelle Tegen drie beulen de doodstraf Reeds 270 scholen aangesloten Voorontwerp werd ingediend De incidenten te Djokja „Pitv voor jongens met pit Na een race iji een bomtrechter fTÖstê JAARGANG VRIJDAG 16 .-.PRIL 1948 No. f0595 MEER TARWE EN MINDER MAIS EXPLOSIE-RAMP IN BRAZILIË Sabotage in het spel? Nog niets definitiefs Russen isoleren Amerikanen SUPERFORTEN-VERTOON BOVEN BERLIJN POKKENBRIEFJE VOOR DE V.S. WAT IS TSJANG KAI SHEK VAN PLAN? Amerika wil helpen KRO-UITZENDINGEN VINDEN VEEL BELANGSTELLING De verdachten waren w, v. d. Neut, een 29-jarige meubelmaker, uit Hilver sum, de 25-jarige J. van Roessel uit Til burg, die als gevolg Van een verwonding aan het Oostelijk front een glazen oog heeft en d- 29-jarige Utrechtenaar J. Gombert. ONAANVECHTBAAR GEZOND SPAAK IN CANADA Voor een nnie W-Europa Amerika SJAHRIR'S ONTVOERDERS BERECHT PRINSELIJK GEZIN NAAR HUIS TERUG Aantrekkelijk maandblad voor jonge werkers DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1. Tel 25270: te Schiedam. Broersvest 8. Tel 68804 De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal, t 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUUFERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A_ PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven .egei gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woori meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. In het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het voorstel tot goedkeuring van het verdrag tussen België, Frankrijk, Luxemburg, Nederland en het Verenigd Koninkrijk Groot-Britannië en Noord- lerland, ondertekend te Brussel op 17 Maart 1948, wordt door vele leden een lans gebroken voor de federatiè-gedach te. Zij achten het echter verstandig deze gedachte allereerst te overwegen met be trekking tot de Benelux-landen, omdat deze landen reeds meer concrete doelein den nastreven. Leze leden ontvouwen dan een statuut Vatl de „Economische Benelux-unie "waarin zij o.m, voorstellen de vorming van een unie-parlement, een unie-bestuur, een hoog gerechtshof, dat over geschillen tussen de partnerlanden beslist en de noeming van een uniehoofd. -—„J- Wat het verdrag zelf betreft, hiermede betuigden zeer vele leden opnieuw hun instemming. Verscheidene andere leden verklaarden zich krachtig tegen Zij zagen in het verdrag niet anders dan een poging tot blokvorming tegen Sovjet- Rusland, dat van zijn kant in het geheel niet aan blokvorming doet, immers slechls verdragen sluit met elk land afzonderlijk Vele leden vroegen intussen nadere in lichtingen over het al dan niet insluiten van de overzeese gebiedsdelen in het Verdrag. Speciaal zouden zij ook willen vragen, of de belemmerende politie», welke ook door Engeland in Duitsland ten opzichte van Nederland wordt ge voerd. en de handhaving van het embargo op de levering en het vervoer van mili taire goederen en materialen tegen Neder land door Engeland in het Verre Oosten niet strijdig zijn met letter, en geest of althans met de geest van deze overeen komst. Heeft de Ned. regering gegron de verwachtingen, dat de Britse politiek in dit opzicht een gunstige wending zal nemen? Verscheidene andere leden sloten zich bij deze vragen in het bijzonder aan, voor zover zij betreffen het zojuist be doelde Engelse embargo. Zij meenden, dat zulk een embargo moeilijk anders dan als een anti-Nederlandse daad kan wor den aangemerkt en zouden willen ver nemen, of de regering stappen heeft ge daan om het opgeheven te krijgen. Ook wilden vele leden in het kader van dit wetsontwerp tevens zien behan deld de motie v. d. Goes van Naters— Serrarens betreffende de opbouw van een rechtsgemeenschap van democratische staten in federaal verband. Nadat geleidelijk in de laatste maanden de samenstelling van het meel voor ons brood reeds aanmerkelijk is verbeterd, wordt het op 18 April opnieuw beter door vermindering van het maispercen- tage. De samenstelling wordt dan: 92 pet. tarwe/rogge (uitmaling 85 procent) en 8 procent maisbloem. De tarwe/roggeme- lange zal voor 75 procent uit tarwe en voor 25 procent uit rogge bestaan. Nabij Rio de Janeiro is gisteren een grote munitie-opslagplaats van het Braziliaanse leger nagenoeg geheel ver nield door een aantal ontploffingen, die ongeveer drie uur duurden en werden gevolgd door talrijke zware branden. Veertig personen kwamen om het leven, minstens 200 werden ernstig gewond. Deze ramp vormt een climax in een serie kleinere rampen, die zich de laat ste tijd in Brazilië hebben voorgedaan en het vermoeden oproepen, dat hier sprake is van sabotage. Sovjet-troepen hebben een Ameri kaanse militaire trein, die Hongaarse repatrianten uit Duitsland naar Hon garije vervoerde, „geplunderd", aldus worat volgens Reuier in een Ameri kaans memorandum onthuld. Het ge beurde zou reeds van Januari dateren. De trein vervoerde 488 Hongaarse (repatrianten onder Amerikaans geleide en vertrok uit Duitsland naar Hongarije. Toen de trein twee dagen later de Hon gaarse grens bereikte, aldus het memo randum, gelastte het hoofd van de Hon gaarse grenspolitie, majoor Arno Razo de Amerikanen hun wapens achter té laten, alvorens de trein naar zijn be stemming zou doorreizen. De Amerikanen voldeden aan dit ver zoek Twintig minuten later zou de trein- commandant het bevel gekregen hebben, dat de Amerikanen de trem moesten ver laten Hij kreeg te horen, dat het Ameri kaanse gezantschap te Boedapest de Amerikanen niet toestond, Hongarije bin- STÏSÏÏ. De trein—djnttojg SnL°chStlXThft gezantschap In ver- Surige sovjet-Russische troepentrein met onge^ veer 1000 man, die op weg w sovjet- Oosten, naast de trein, waarop „de sovje militairen de Amerikaanse middellijk begonnen te plunderen Op dezelfde dag verliet de lege Ameri kaanse trein de Hongaarse grensplaats, to besluit het memorandum. Het Amerikaanse leger heeft het zenden van repatriëringstreinen uit de Amerikaanse zone naar Hongarije ais gevolg van 'n onbevredigend Hongaars antwoord op een Amerikaans protest naar aanleiding van de verwijdering van Amerikaanse wachten uit een repa- triëringstrein (op 23 Januari) gestaakt. Aldus is Donderdagavond in Frankfort hekend gemaakt. Een repatriëringsofficier zeide, dat de maatregel slechts betrekking had op de redacteur) dit Jaar tvan onze Amsterdamse Het was voor het publiek Q moeilijk om uit te maken we "ven schenk" van de Boekenweek gest had. Victor van Vriesland zei WJ Prijsuitreiking, tijdens een bijeenk in het I.C.C. te Amsterdam, dat ne daarentegen voor de jury gemakken,] geweest was de winnende novelle aan te wijzen Het geheim is nu ontsluierd en het is waarlijk een sensatie: Helta S. Haasse, de ojnge toneelspeelster en .caba retière is de winnares en dat terwijl dit Kaar eerste prozawerk is. Momenteel •*erkt zij aan een groot prozawerk, dat haar geheel in beslag neemt. Een ge zelschap van literatoren was toen de Voorzitter van de propagandacommisste Van het Nederlandse Boek, de heer l«*febre, de enveloppe openmaakte, die ^gezonden was onder het motto „Ik hou Van schrijven". Toen de naam bekend tverd klaterde een spontaan en langdu rig applaus op. Later spraken nog dr. Vroom en Victor van Vriesland. Op de Prijsvraag van de boekenweek waren *4000 antwoorden binnengekomen, het J'orig jaar 12000. 672 inzendingen waren mist, de meeste inzendingen vermeldden 5® naam S Franke, nl. 9600; 5700 Willy £°rsari en 3200 mr Louis de Bourbon, Va loting zijn de drie hoofdprijzen van '100 toegekend aan mevr. Visser-Labé De Bilt, de heer van Ommeren uit vhisterdam en de heer Wollendorp uit *hsmaar, uitzending van één of twee treinen. Vol gens de Hongaarse antwoord-nota is het voorval geheel aan een „misverstand" toe te schrijven. Naar men meent te weten, rechtvaardigen de Hongaren het verbod om de Amerikanen in Hongarije tee te laten door er op te wijzen, dat het toofd van de Hongaarse missie te München, die de machtiging daartoe had getekend, wettelijk niet bevoegd was om dat te doen. Russische soldaten hebben Donder dagmorgen de 'Amerikaanse luchtvaart basis in Tulln, 20 kilometer ten Wes ten van Wenen, geïsoleerd, aldus A. P. Zij hebben de weg, die naar de basis leidt, door middel van een wegver sperring afgesloten. Enkele personen, die bij de Amerikaanse luchtmacht werken in Wenen wonen en per auto heen en weer gaan, mochten eerst na veel gepraat passeren. Luitenant-generaal Geoffrey Keyes, de Amerikaanse hog"e commissaris, voor Oostenrjjk, is Donderdagmorgen met zijn leidende adviseurs opgesloten. Een krachtig protest wordt spoedig verwacht. Van Britse zijde werd geen wijzi ging in de sltnatie bü de controlepun ten gemeld. De Belgen, die van plan zijn Zondag naar Rotterdam te komen om koning Leopold bij zijn aankomst uit Havana te verwelkomen, zullen waarschijnlijk niet veel meer dan een glimp van de monarch zien. De kade, waar de ont scheping geschiedt, zal geheel voor het publiek worden afgesloten. Verder deelt de K.L.M. mede, dat de koning zijn plaatsen In het vliegtuig naar Zwitser land heeft geannuleerd, hetgeen hef publiek de mogelijkheid ontneemt de koning op het vliegveld te zien. Het is nog niet bekend, welke wijze de koning nu heeft gekozen om zich naar Zwitserland te begeven. De „Eemdijk" van de HollandAmerika Lijn, waarop de koning en zijn gezin de terugreis naar Europa maken, zal waarschijnlijk Zondag heel vroeg in de ochtend in Rot terdam aankomen: het juiste uur is nog niet bekend. De Belgen, die het vroege ochtenduur zouden trotseren, kunnen, langs de rivier staande, de koning zien, wanneer hij zich althans aan dek bevindt Normaal is de kade alleen toegankelijk voor familieleden van de passagiers, die daarvoor een kaart van de maatschappij krijgen. Verwacht wordt, dat de auto van de koning aan d» loopplank zal staan wachten. Op het ogenblik, dat hij het af gezette terrein verlaat en op de openbare weg komt. kan het publiek hem zien voorbijrijden. Intussen heeft de politie, naar haar zeggen, nog geen andere inlichtingen over het komen naar Rotterdam van grote aan tallen Belgen dan die, welke gepubliceerd zijn. Wel wijst men er op. dat minstens 9000 Belgen Zondag in Nederland ver wacht worden voor bijwoning van de in Rotterdam te spelen internationale voet balwedstrijd NederlandBelgië. Velen hunner zouden al vroeger komen om een tocht te maken naar de bollenvelden. De mogelijkheid bestaa* ook, dat de koning reeds in Hoek van Holland van boord gaat. Officiële Belgische kringen in Den Haag zeiden, dat zij geen enkele ver klaring hadden af te leggen. Acht en twintig Amerikaanse super forten, eergisteren van Goose Bay in Labrador vertrokken, zijn gisteren op het vliegveld van Fürstenfelbrück in Beieren, hun tijdelijke basis, geland. Generaal Lucius D, Clay heeft on middellijk verzocht, dat een aantal de zer vliegende vestingen een vlucht bo ven Berlijn zal maken, ten einde de Bcrlljnse bevolking het indrukwek kend schouwspel dezer Amerikaanse machtsmiddelen te tonen» Gedurende de oorlog zijn Amerika's superforten niet in Europa gebruikt. Van de drie eskadriUes, die in Duits land aankwamen, zullen er twee eerst daags naar Amerika terugkeren; het derde zal in Duitsland gestationneerd blijven. De demonstratie boven Berlijn zou plaats hebben in de luchtstrook, die door de Russen voor geallieerd verkeer ge reserveerd is. Personen, die het grondgebied van de V. S. betreden moeten ;n het bezit zijn van een officiële verklaring, waaruit blijkt dat zii binnen de drie jaren, voor afgaande aan het tijdstip van binnen komst in de V. St. teger de pokken zijn ingeënt. In Culemborg is gisteren het Schriftelijk Studiecentrum der Poters Augustijnen door Kardinaal De Jong ingewijd. Aa de plechtigheid sprak Z. Em. de aanwezigen toe. Het heeft lang geduurd, vóór de nieuw gekozen nationale vergadering van China, welke de 29ste Maart had moeten bijeen komen, inderdaad haar werkzaamheden Kon beginnen. Tien dagen had men moe ten wachten, voor een voldoende aantal afgevaardigden te Nanking was gearri veerd; en de tussentijd werd gebruikt om enkele geschillen tussen de koeomintang en de overige partijen, welke het parle mentaire werk volkomen hadden kun nen verlammen, zo goed en zo kwaad als het ging bij te leggen. In de eerste zitting kwam reeds de grote sensatie: generaal Tsjang Kaj shek deelde mede, dat hij zich niet herkiesbaar voor het presidentschap stelde. Het schijnt, dat dit besluit zelfs voor zijn naaste omgeving volkomen onverwacht kwam En nog gro ter werd de verrassing toen Tsjang Kai Shek in ondubbelzinnige bewoordingen de persoonlijke kwaliteiten schilderde, welke zijn opvolger als hoofd der Chinese republiek moesten kenmerken De toe komstige president moet zijn meende hij, een moedig man, niet van de koeomin- „Er zijn nooit mishandelingen gepleegd in het kamp van Amersfoort, hoogstens is er wel eens geslagen" Zo verklaarde gisteren voor het B. G. te Utrecht de Duitser Kottalla, die waarnemend com mandant van het kamp is geweest. En de eigenlijke commandant Kriminalsekretar Kar] Peter Berg vertelde ook al, dat hem van mishandelingen in het kamp niets bekend was. Desniettemin eiste de procureur-fiscaal tegen drie Nederlandse S.S.-ers wegens hun optreden tegen de gevangenen de doodstraf. De verklaringen der getuigen die soms in verminkingen voor hun leven lang het bewijs voor de schuld dezer heulen met zich meedragen, spraken een te duidelijke taal. In November hebben wij uitvoerig melding gemaakt" van de'plannen, welke de K.R.O. had uitgewerkt voor regel- matige schooluitzendingen. en" kele weken organiseert de K.R.O. nu vijf series proefuitzendingen voor de school en uit de binnengekomen rap porten blijkt wel dat deze nieuwe vorm van omroep-activiteit, een succes gaa. worden. Er zijn reeds 270 scholen me rond 25.000 leerlingen bij de school radio van de K.R.O. aangesloten, maai wanneer men in September mét de de finitieve uitzendingen begint, hoopt men nog veel meer scholen te bereiken. Dit zal mogelijk zijn doordat scholen op aanvrage direct een radiotoestel kunnen krijgen. Buiten dit toestel heeft men alleen de kosten van de aanschaffing van. de boekjes, die een toelichting op de uitzendingen geven. Het is merkwaardig dat in ons land, dat toch zeker niet achterlijk is, noch op omroep- noch op onderwijsgebied, dit instituut zo laat ontstaan is. De B.B.C. begon er al mee in 1924 en beschikt nu over een schoolradiostaf die groter is dan de gehele Nederlandse radiostaf. In Nederland is de N.C.R.V. er mee begon nen, die voor de oorlog enige series uit zendingen voor Christelijke scholen ver zorgde. De K.R.O. liet in 1929 een on derzoek instellen of hij er ook toe zou overgaan maar ontving toen een afwij zend oordeel. Na de oorlog was dat ge heel anders, aan alle zijden was men enthousiast. Men moet echter nog vee' ervaring opdoen al profiteert men van He gegevens uit het buitenland, daarom begon men met een serie proefuitzendin- 8 ne schoolradio heeft in Nederland al- aanvullende taak bij het onder- leen een a jeugd dat meebele- vvijs. M<rn. d school niet gedaan kan ven'a Man brengt ie wereld naar de XoTen de school naar de wereld, er Naar gisteren van Britse zijde te Düs- seldorf werd medegedeeld, zijn bespre kingen begonnen tussen Nederlandse vertegenwoordigers en de Britse en Ame rikaanse autoriteiten over de uitvoer naar West-Duitsland van 200.000 ton Ne derlandse groente, H^°rhpm°n™c* geleSd tussen het kind en dingen m™?ngende wereld. De uitzen- voorbereid wilden fa*! la"ge. .te™«n den n.l. de toelichtingen V^utoem dingen gebundeld en dit boekje moet aan het begin van het seizoen een over zicht geven van wat komen gaat Naast de dramatisering van dé histo rie, van de cultuur, vandeBijtelse ge schiedenis, zal men de jeugd ook in con- tacht brengen met artistieke prestaties om het critische luisteren aan te leren Een zeer mooi iets is het, dat men een synthese kan brengen tussen verschil lende vakken van de school. Zo komt e- een serie uitzendingen over Frankrijk die in eenvoudig Frans gegeven zal wor den en de geschiedenis van land en volk en de cultuur Van Frankrijk tot onder werp zal hebben. Een bezwaar is natuurlijk, dat er geen contact tussen „docent" en leerlingen be staat Men zal dit zoveel mogelijk onder vangen door uitstekende docenten tc kiezen en door de programma's in te stellen op de gemiddelde leerling. In 1940 eh voorjaar 1941 hadden ze dienst genomen bij de S.S., waarmee ze Nederland en Europa een dienst wilden bewijzen. Zij „vochten niet als Neder landers maar als Europeanen voor de bevrijding Van Europa van het commu nisme". Na hun dienst aan het front waren ze van April 1943 tot Maart 1945 bewakers in het concentratiekamp te Amersfoort. Hier hadden ze volgens de tenlastelegging politieke gevangenen op onmenselijke wijze mishandeld. En de getuigen-slacht.- offers deden een afgrijselijk boekje open van hun beestachtige wreedheden. Vrese lijk schoppen en slaan, 1 zg. robben, besmeuren met fecaliën, onderdompeling van gevangenen in een beerput, hun hoofd in een wespennest houden, bran dende sigaretten uitdoven op de blote lichamen der slachtoffers, waarvan er voorts een aan zijn baard werd opgehan gen, zijn hier voorbeelden van en menig slachtoffer is aan de gevolgen bezweken Bovendien heeft v. d. N-, volgens zijn eigen verklaring, acht a negen maal deel genomen aan executies, o.a. in Maart '45, toen 49 personen werden geëxecuteerd, die daarvoor uit Scheveningen naar Amersfoort waren overgebracht als repre saille voor de aanslag op Rauter. Van R. ontkende ten sterkste deelneming aan executies. Hij was daarvoor ongeschikt door zijn glazen oog. Beroep op bevel van hogerhand moet terzijde worden geschoven, meende de procureur-fiscaal. „Van de bijzondere rechtspraak moet een zekere opvoeding uitgaan en aan de Duitsers moet worden voorgehouden, dat zij zich aan afspraken hebben te houden. Getoond moet worden, dat dit excuus voor nu en voor de toe komst geen waarde heeft. Het B. G. kan alleen dan opvoedend werken door te laten zien, dat dit niet als excuus kan worden geaccepteerd". tang-partij, van democratische overtui ging, met een diepe kennis en innig be grip van de Chinese cultuur, vertrouwd met internationale aangelegenheden, loyaal en trouw aan de grondwet. Ieder begreep, dat Tsjang Kai Shek een bepaald persoon voor ogen stond; en nie mand twijfelde er aan, dat deze was dr. Hu Shih, de tegenwoordige rector van de nationale universiteit van Peking, die als gewezen Chinees ambassadeur te Was hington en als geleerde van internationale faam ook in het buitenland zeer hoog staat aangeschreven. Tot dusverre heeft dr. Hu Shih echter aan elk- aandringen weerstand geboden, en worden de krach tigste pogingen aangewend om Tsjang Kai Shek op zijn besluit te doen terug keren, in de hoop, dat hij aan „het natio nale verlangen" gevolg zal willen geven. Intussen gaan. in en buiten China, de speculaties voort over de motieven, welke de generalissimo tot deze gewichtige be slissing hebben geleid. Sommigen zien er een erkenning in van de volkomen mis lukking van de tot dusverre gevolgde po litiek in de strijd tegen het communisme in China. Anderen menen, dat hij het ambt van minister-president wil overne men, om met zijn groot gezag bij het leger, in de partij en in economische krin gen een onverbiddelijke kamp tegen de huidige chaos van corruptie en alles ver nielende rivaliteit aan te binden. Ten slotte zjjn de meesten overtuigd, dat Tsjang Kai Shek zich op de allereerste plaats geheel en al wil gaan wijden aan de strijd tegen het communisme, recht streeks, maar evenzeer indire.ct door een einde aan de reeds vermelde corruptie, in het openbare en particuliere leven te maken. De strijd tegen het communisme is in een uiterst kritiek stadium gekomen, zó kritiek, dat bijv. pater Bourret S.J., die na een langdurig verblijf in China in de Verenigde Staten is teruggekeerd, de toe stand hopeloos acht. Twee dingen, schrijft hij, zijn vandaag aan de dag in China zeker. Een jaar geleden vermoedden we, dat de Chinese nationalisten de burger oorlog weieens zouden kunnen verliezen; thans weten we met zekerheid, dat het zó is: ze zullen de oorlog verliezen. Ze verliezen zo snel, dat men zich moeilijk kan foorstellen, hoe zij de communistische strijdkrachten zullen kunnen verhinderen het gehele Noorden en Centraal-China reeds voor het einde van het jaar onder hun controle te krijgen. Het tijdstip zal komen, dat het einde in zicht is. Dit is het eerste feit; en een tweede feit is, dat het nationalistische China verslagen zal worden door de communistische strijd krachten; wat van groot belang is voor Amerika. Om het eenvoudig vast te stel len: wanneer de communisten Cljina on der hun controle hebben- dan betekent dit, dat Rusland de controle zal hebben in China. We weten, dat niet alle kenners van China de toestand aldaar zo somber be oordelen als pater Bourret; de Amerikaan se regering zou o.i. niet zulke kostbare belastingpenningen in China verspillen, als zij geen hoop had nog een gunstige wending te kunnen doorzetten. Maar ook in het land zelf begint het besef der harde realiteit door te dringen, zoals nog eergisteren in het Chinese parlement bleek, toen een ware opstand van de af gevaardigden tegen de regering losbrak, toen deze wilde beletten te spreken over „de militaire situatie, zoals die werkelijk is". Tot dusverre heeft niemand in natio nalistische kringen de waarheid durven zeggen; het nieuwe parlement schuwt ze niet, en dat zou het begin van de redding kunnen worden. In Amerika wordt d,e aandrang op de regering om China werkelijk totalitair te helpen bijna onweerstaanbaar: het gaat om de vraag of communistisch Rusland de suprematie in het gehele Verre Oosten zal verwerven. De ondergang van Japan heeft een vacüum gelaten; maar als het gele gevaar opgevolgd wordt door een geel-rood gevaar, zou het nieuwe even wicht in de wereld nog gevaarlijker wor den verstoord, Amerika moet echter voor zijn steunactie hulp krijgen in China zelf; al weet men, dat deze zaak ver over de persoon van Tsang Kai Shek of welke Chinese autoriteit ook heenreikt; in de internationale sfeer van de Amerikaans- Russische tegenstelling. De laatste interlandwedstrijd die in het Feijenoord-stadion werd gespeeld. NederlandBelgië op 10 December 1939 als jubileumwedstrijd bij het 50-jarig be staan van de K. N. V. B„ trok destijds 40.000 bezoekers en daarmee was het schoon op. Er volgden vijf oorlogsjaren, met als gevolg een hausse op velerlei ontspanningsgebied, ook in de sport; nog nimmer trokken belangrijke sportge beurtenissen zulke drommen toeschou wers als in en vlak na de oorlog. En wie had gedacht, dat deze stroom met een paar jaren weer zou wegebben, ver giste zich: de vloed bleef stijgen. De eer ste interlandwedstrijd die weer in het Feijenoord-stadion gaat worden gespeeld, weer NederlandBelgië op 18 April 1948, zal een uitverkocht stadion volge propt met 65.000 toeschouwers beleven. En als er twee zulke stadions beschik baar zouden zijn met een gezamenlijke capaciteit van tweemaal 65.000 bezoekers aan nog zou er geen enkele van al die 130.000 plaatsen onbezet blijven, ook al zijn die plaatsen verre van goedkoop. Is dit een gezond verschijnsel? Steeds weer bespeurt men in bepaalde kringen ae bezorgdheid daarover. Als het maar bezorgdheid is! Bij verder doorpraten komt men vaak tot de stuitende verras sing, dat hier andere sentimenten broei en. Jalouzie! „Tweeëntwintig mensen, niets meer of minder dan ik, gaan zich te buiten aan een bezigheid die geen enkel practisch nut afwerpt en niet de minste maat schappelijke waarde heeft; en daarvoor worden ze door tienduizenden met argus ogen bespied, daarvoor worden ze beju beld, b/ewonderd, gehuldigd! Dwaasheid! En wat moet er van terechtkomen? Zij zjjllen ondergaan in de verafgoding dié hun persoon omroest." „Niets meer of minder dan ik"? We! meer, zij zijn op dat gebied waarop zij voor het forum worden gebracht, uit blinkers; onze elf Oranje-mannen mogen zich er op beroemen, de elf besten tc zijn van de tweehonderdtwintigduizend voetballers die ons land telt. „Gen practisch nut of maatschappe lijke waarde"? Wel zeker, want zoals de simpelste vorm van sportbeoefening ge zond is voor tenminste het lichaam en bij een goede ondergrond ook voor de geest, zo is elk groot sportevenement een propaganda-stunt voor de sportbe oefening en bovendien leren de weten- schappel ijke statistieken dat sinds de sport hetzij als actieve hetzij als passieve be zigheid volksgoed is geworden, het café bezoek met annex de dronkenschap aan zienlijk zijn afgenomen. „Bejubeld en gehuldigd". Inderdaad, juist als uitblinkers op elk ander gebied: kunstenaars na hun uitvoering, redenaars na een inslaande speech, tot kerkmees ters bij hun zilveren jubileum toe. En tenslotte de „verafgoding"; ook die valt mee; 'de pretenties zijn in sport kringen vaak minder arrogant dan daar buiten. Dus: genoemd verschijnsel behoeft ir, geen enkel opzicht op zijn gezondheid te worden aangevochten. SUPPORTER. Naar volgens Reuter te Ottawa ver nomen wordt, zal de Belgische premier Spaak het komende weekeinde informele besprekingen met Canadese ambtenaren voeren over de mogelijkheid van uitbrei ding van de West-Europese unie tot een Atlantische unie, die ook Canada en de V. S. zou omvatten. Spaak zou heden met de Belgische regent, prins Karei, in Canada aankomen. Zij vertrekken Zondag per vliegtuig naar Belgie. De Canadese eerste-minister, Mackenzie King, heeft reeds verklaard, dat Canada bereid is, zich b« de landen van de West-Europese unie aan te sluiten en men ziet te Ottawa de reactie van Spaak met spanning tegemoet. Op verzoek van de leiding van de K. V. P. werd door het Centrum van staat kundige vorming een commissie in het leven geroepen onder leiding van de heet A. B. Michielsen, om op korte termijn een voorontwerp van wet samen te stel len op de toekenning van kinderbijslag aan zelfstandigen. De commissie heeft na bestudering van enkele buitenlandse stelsels een regeling ontworpen, die aansluit bij de historische In een vergadering van de voorlo pige federale regering, die Donderdag- middag werd gehouden, aldus seint Aneta uit Batavia, heeft de voorzitter der Ned. delegatie voor de onderhan delingen met de republiek, raden Wid- jajo Atmodjo Abdoelkadir, die des middags uit Djokja was teruggekeerd, verslag uitgebracht «ver de gebeurte nissen aldaar. heiïttw««slag Jlad op de eersle plaats ntl 1 a 0p ?e ondervonden bejegening fit hit i1n .et p-rs°neel der delega- jlkarta °P het $tation te Di0,t- In de Vrijdag te houden voortzetting der vergadering zou de te volgen koers worden vastgesteld, aldus vernam Ane'a Het heeft Ie regering te Batavia ge troffen, dat, hoewel was toegezegd dat de sultan van Djokjakarta een redevoe ring zou houde- in verband met de in cidenten, er werd volstaan met 't voor- lezei ener verklaring aldus deelde men aan Aneta mede BoveVien maakte het in regerings kringen een vreemde 'ndruk, dat deze verklaring volgde op een uiteenzetting van het besluit van de heer Koesoema Atmadja, inzake diens afwijzend ver zoek tot kabinetsvorming voor de Ne gara Pasoendan. Hierin i erd immers gewezen op de houding van Koesoema Atmadja, die in de gegeven omstandigheden heeft gewei gerd, zich naar Pasoendan te begeven en werd zijn houding vergeleken met die van andere "ndonesiërs, „die door hun slaafse onderworpenheid zichzelf en hun nageslacht bezoedelen". De inhoud van kranten-artlkïle^ en radio-uitzendingen uil Djokja, waarin getracht wordt, de ebenrtenlssen op het station als begrijpelijk voor te stellen, vestigde niet de indruk dat de in de officiële verklaring geuite verontschuldiging inderdaad algemeen wordt gemeend, aldus verneemt Aneta. De Ned. Oost-Ind. regering heeft tot dusver het advies van de Ned. delegatie om de verontschuldiging van de republi keinse delegatie voor de incidenten in Djokjakarta te aanvaarden, niet opge volgd, aldus A.P In Ned. kringen te Batavia acht men de verontschuldiging van dr. Roem, de leider der republikeinse delegatie, 'onvol doende. Er Is reden om te geloven, dat de Nederlanders een verontschuldiging van de republikeinse regering zullen blijven verlangen, inplaats van een excuus van de delegatie-voorzitter. Men verwacht, dat de incidenten, be halve op de Ned.—republikeinse betrek kingen, ook hun terugslag in de repu bliek zelf zullen doen gevoelen. In repu blikeinse kringen in Batavia was de reactie sterk, toen er bijzonderheden over de incidenten bekend werden. In dezelfde kringen ontmoette ook het zwakke excuus van dr. Roem zware kritiek. Een communiqué van de Nederlandsch- Indische regering van gisteren zegt het volgende: „Vermoed wordt, dat de telegrammen, die door de regering van Batavia uit aan de Ned. delegatie worden gezonden, niet of niet tijdig aan de delegatie worden doorgegeven. In verband hiermede wordt thans getracht aan de delegatie te Djokja mede te delen, dat een der leden te Ba tavia wordt verwacht om mondeling over leg omtrent de situatie te plegen. Inmiddels meldde de correspondent van Aneta te Djokja, dat volgens mr. Van Vre- denburch 'n verder oponthoud van tele grammen der Ned. delegatie of Ned. pers mede aanleiding zou zijn voor beëindi ging van de besprekingen te Djokja. De adviseur der rep. delegatie Pringgodigdo erkende het aanhouden der telegrammen, waarbij een Ned. woordvoerder o.m. aan toonde, dat de telegrammen, die ter in lichting waren verzonden aan dr. Van Mook en mr. Van Vredenburch (toen deze nog in Batavia was), 24 uur werden aan gehouden. terwijl het telegram van Aneta 18 uur werd aangehouden, ontwikkeling der sociale verzekering in Nederland. Daarnaast loopt zij vooruit op de al gehele herziening der sociale verzekering. Door deze opzet hoopt zij een spoedige tnyoering der regeling mogelijk te maken. „De proeve van een ontwerp van wet op het verlenen van kinderbijslag aan klei ne zelfstandigen" sluit dan ook nauw aan bij de bestaande kinderbijslagwet voor loonarbeiders, aldus wordt opge merkt. Zij heeft de gelegenheid aangegrepen de aandacht te vragen voor verschillende verlangens, die ten aanzien van laatst genoemde wet bestaan, zoals progressieve kinderbijslag, kinderbijslag voor licha melijk en geestelijk gebrekkige kinderen, voor wezen van zelfstandigen en voor de kinderen van ongehuwde moeders. Een republikeins militair hof heeft gisteren tegen 17 personen, die bij de staatsgreep van Juli 1946 betrokken zjjn geweest, waarbij Sjahrir werd ontvoerd, gevangenisstraffen variërende van 3 tot 12 jaar geëist, aldus A.P. Tegen generaal Soedarsono en Moham med Jamin, die een leidende rol in de „coup" gespeeld hebben, werd 12 jaar geëist. Het Kath. Tweede Kamerlid de heer Maenen heeft aan de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting o.m. ge vraagd of het juist is, dat aan de prov directies van W. en V. is opgedragen na 1 Mei geen vergunning meer te geven voor woningwetwoningen groter dan 260 kub. meter, zulks in afwijking van de bestaande richtlijnen, waarbij de bouw van grote gezinswoningen is toegestaan en zo ja, wat de reden daarvan is. H. K. H. Prinses Juliana werd met de prinsesjes hedenmiddag van haar ver blijf in Zwitserland op het vliegveld Soes- terberg terug verwacht. Prins Bernhard arriveert Zaterdag op Schiphol. De Prins en Prinses zijn voornemens Dinsdag a.s. te Utrecht de ere-promotie van mevr. Roosevelt bij te wonen. Bij deze promotie zullen ook verscheidene leden van het kabinet tegenwoordig zijn. Op ons bureau dwarrelde voor de-zo veelste maal een tijdschrift neer, zon der dat het echter aansloot in de rij van middelmatigheden. Het blad zag er uit. alsof 't iets te vertellen had en bij le zing bleek dit inderdaad het geval te zijn. Speciaal voor jonge arbeiders geschre ven, ziet „Pit" er uit als een jonge ke rel, fris, fleurig' en vol beloften. De taal is jong, maar toch beheerst en de inhoud weerspiegelt de vele facetten van het leven, waarvoor speciaal de jonge arbeider (feitelijk iedere jongere) belangstelling heeft. Sport en dienst plicht, Indonesië en film, politeik en so ciaal leven, toneel en lectuur, arbeid en techniek, men vindt dit op verzorg de wijze in „Pit" terug. Onze jonge mensen zullen dit blad on getwijfeld waarderen en het streven van de redact'e (gevestigd te Heerlen, Sta tionstraat 59), om jong Nederland iets goeds tegen een zeer matige prijs 2 per jaar) te leveren, verdient aller daad werkelijke belangstelling. Ambtenaren van de ambulante dienst der invoerrechten en accijnzen te Maas tricht zijn er gisternacht aan de Duitse grens tussen Kerkrade en Bocholtz in geslaagd een zwaar bewapende smokkel- jeep, waarop reeds wekenlang jacht werd gemaakt, aan te houden. Deze jeep vervoerde geregeld door Zuid Limburg smokkelwaar van België naar Duitsland. Maandag j.l. werd hij nog ge signaleerd bij Vaals waar hij, toen hij van Duitsland naar Nederland reed, een douanepatrouille onder vuur nam. Toen de wagen gisternacht over een vlak bij de Duitse grens lopende land weg onder Bocholtz reeds, stootte hij op een auto van de ambulante dienst. De ambtenaren sommeerden de bestuurder te stoppen, maar deze zette dwars door een akker koers in de richting van de grens. De douane ging er achteraan, dorh zij zou de race hebben verloren, als niet twee meter voor de grens de jeep in een half dicht gegroeide bomtrechter was ge raakt en daardoor over de kop sloeg. De chauffeur wist te ontsnappen naar Duitsland; de tweede inzittende echter viel in handen van de ambtenaren. Hij bleek een Duitser te zijn en verklaarde, dat zijn metgezel een Amerikaans soldaat was. De jeep bevatte 400 kilo koffie en een partij chocolade en sinaasappelen. De smokkelaars waren gewapend met een karabijn en een handgranaat. Tevens hadden zij een kistje met 150 karabijn patronen en 100 revolverpatronen bij zich,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1