VlaggenbundeL, symbool van eensgezindheid HET EINDE VAN DE REIS „Koude" schooloorlög in België Verpleegsters naar de V.*H. K Exposé van Djokja-incidenten Als in Kremlin triomfeert Go Kruidenteelt in Nederland Parijs zetel der uitvoerende organisatie r H eer een stap DE AANKOMST VAN KONING LEOPOLD' Aan de vooravond der beslissing Het programma der knechting ligt gereed diïwör l22 NG DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Spaak werd voorzitter s Scheepspraet op de Volèndam Katholieken op de bres De „scherts" werd niet verstaan De wapens neer in Palestina? Kamerverkiezingen op 7 Juli? wEemdijkarriveert Zondagochtend 8 uur te Rotterdam LAGEN „Insp. Vlijmscherp" 70ste JAARGANG ZATERDAG 17 APR TT, 1948 No 20596 Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, 17 April. De zestien vlaggen, aan de gevel van het paleis van buiten landse zaken te Parijs in één enkele bundel safriengevat, waren deze keer werkelijk een symbool van eensgezindheid. Waar de wil vooropstaat elkaar te verstaan, gebeurt dit ook. Het is waar. dat toen de 16 Europese naties in Juli van het vorig jaar te Parijs bijeenkwamen dit noodgedwongen ge schiedde» doch niettemin hebben de 16 naties die nu voor de derde maal vergaderden, aan de wereld een voorbeeld gegeven van eendrachtig streven naar een Europese verstandhouding, wier tot standkoming de dag van gisteren, zoals Bevin het in het korte openingswoord zeide, tot een historische dag heeft gemaakt. POSTHUME ONDER SCHEIDING voor president Rc\'rsevelt Vreemde houding der socialisten 1 Commissie voor de kinder bijslag der zelfstandigen geïnstalleerd PRINSES TERUGGEKEERD mans op treden Kamiel HuyS" De fJHglieidsraad heeft heden de wapenstilstaiidsresohrtie voor Palestina aanvaard 14 DODEN BIJ TREIN RAMP IN ENGELAND IN RADIOREDE VAN ABDOELKADIR (Van onze bijzondere correspondent) Er kan bij de Italianen moeilijk nog twijfel be- staan, wat hun te wachten staat, wanneer de- linkse pat tijen zegevieren aan de stembus.. In de vloed van verkiezingsplakkaten, die de muren dagelijks e ragen kregen, hebben ze al de voordelen van -o ri,d,l<d-11™718*? verduidelijkt gezien, als zij hndrl fn If T Practijk van het dagelijkse leven, hadden genoten. De kolen voor de treinen en dc dat voor 60% Uit Amerikaans graan bestaat, 't zijn allemaal zaken, die in kleurige plakkaten hun aan schouwelijk^onderwijs geven op muren en schut tingen. En de Italiaan weet het: al deze heerlijkheden zouden ophoudenwanneer Italië zich voor een links bewind zou uitspreken bij de a.s. stemming. Zo meldt het overigens ten overvloede nog een ci taat van niemand tuinder dan Marshall zelf. DE RODE LASTER CAMPAGNE IN ITALIË DE WATERMAN NAAR IND1E TWEE OF DRIE TENEN? gevallen voor het VADERLAND Naar een blijvende plaats op de wereldmarkt Kans voor het kleine boeren bedrijf ter dood veroordeeld DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel 25270: te Schiedam. BroersvesSt 8, Tel 68804 De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal, f 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUUPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven .egei gereduceerde pry's op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woorc meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. „Een dag, die het eerste stadium van de formatie van Europa beduidt" aldus Bidault: „De weg naar het einddoel is lang, maar de eerste stap is belangrijk. Hij is gedaan met de wil, om onze onaf hankelijkheid en wereldbeschouwing te beschermen Door de economische unifi catie herbouwen wij Europa, een onont beerlijk element voor de welvaart en sta biliteit van de wereld". En hij bracht nogmaals In herinnering, dat deze vre delievende organisatie, die geen enkel volk buitensluit, de deur openlaat voor die Europese naties, die wel overtuigd zullen moeten worden van de volkomen goedertrouw. Ook tijdens de zitting van gisteren heeft eigenlijke discussie niet plaats ge had; slechts korte verklaringen zijn af gelegd. De deskundigen hebben gewerkt, om het algemeen gevoelen in de juiste vorm te gieten, zodat de ministers slechts hun fiat hadden te geven. Nadat Tsaldarif zijn vertrouwen had uitgesproken, dat het resultaat zal be dragen tot' de vrede en de veiligheid in de wereld, de heer Mc. Bride eraan herinnerd had dat de vestiging van de Westerse civilisatie de verdediging is voor de christelijke beschaving, de ge neraals Robertson en Koenig mede na mens Clay de bijval van hun bezet tingsgebieder; hadden betuigd, de Zwit ser Lurckhardt de wens had ui'gespro ken, da' het aanl toetredende Euro pese landen nog zon toenemen en Ro- senheimer de samenwerking van De nemarken had toegezegd, had de on- Oertekenlng plaats van de conventie, het handvest |s voor de Europese samenwerking die economische bekend is geworden. De organisatie om vat in de eetste plaats de raad, waarin alle landen door middel van hun minis ters van buitenlandse zaken of hun ver vangers (voor Duitsland de opperbevel hebbers der bezettings-zönes) zitting heb ben. De Belgische minister Spaak is als voorzitter van deze raad gekozen. Hier naast staat een uitvoerende raad, die 7 leden telt en een secretaris-generaal. Voor de eerste maal zijn als leden van deze uit voerende raad aangewezen Engeland, (presideert) Frankrijk, Italië, Zweden, Nederland, Turkije en Zwitserland. Als secretaris-generaal, die als alle personeel vrij komt te staan van in vloeden van het land zijner nationaliteit, werd de heer Marjolin benoemd, een nog jong Frshis rechtsgeleerde, die als de voornaamste medewerker van de heer Monnot bij de bewerking van het Franse herstelplan veel naam heeft gemaakt. De uitvoerende organisatie wordt te Parijs gevestigd en naar men weet heeft de administrateur van de Ameri kaanse hulpverlening, de heer Hoff man reeds in het uitzicht gesteld, dat ook de Amerikaanse vertegenwoordi ging van het Marshall-plan te Parijs zal worden gevestigd. Nu alles wat gepubliceerd is, is het onnodig in te gaan op de organisatie, haar doel, enz. Evenwel moet zeer uit drukkelijk in het licht worden gesteld, dat de Europese samenwerking, die thans door een multilateraal verdrag tussen de betrokken Europese naties is gesloten om zo spoedig mogelijk hei- punt te bereiken, waarop die landen zichzelf kunnen helpen, juist de onaf hankelijkheid beoogt van vreemde dus ook Amerikaanse! hulp. De vijf deelnemers aan het Brusselse verdrag vergaderen heden om half elf op het Franse ministerie van buiten landse zaken. De deskundigen zijn reeds gisteren bijeen geweest. Wij vernemen, dat H. M. de Koningin in de registers van de Militaire Willemsorde heeft doen inschrijven als ridder le klasse (Rid der Grootkruis) wijlen president Roosevelt, als erkenning van zijn daden als opperbevelhebber en lei der van het Amerikaanse yolk ge durende, de tweede wereldoorlog. W O De 73-jarige Jantje Wijnen herdenkt 5 Mei het feit, dat hij 60 jaar geleden als inwonende knecht in dienst kwam bij de familie Luyckx te Etten-Leur. Als een loodgrijze massa viel de re gen gestaag neer uit het wolkendek boven Tandjong Priok. Op een mijl afstand van de haven, waren het nog slechts de vuurtorens aan beide zijden, die met hun gulje, gouden lichtvegen door het schemerige morgenlicht dron gen en de troepen aan boord van de Volèndam het einde van de reis aan kondigden. Even spoedig als het avondgrauw kruipt over dit uitgestrekte tropenlana, even snel is ook het jonge licht weer meester van de dag en reeds binnen een hglf uur nadat het eerste schijnsel zich liet zien, was Tandjong Priok bereid het schip te ontvangen. Twee sleepboten had den een zwaar karwei de Volèndam, moe geworden van de lange reis, de haven bin nen te slepen. En zo stonden wij allemaal voor dag en dauw gereed, om de debarkatie zo snei mogelijk te doen verlopen. Het doel van de reis was bereikt, een kapel speelde vrolijke wijsjes en tal van militaire auto riteiten, met veel geschitter van balken en sterren, waren ter begroeting aanwe zig. De besprekingen aangaande de be groting van het ministerie van onder wijs Donderdag in de Belg. Kamer, heeft de spanning, die er tussen socia listen en Katholieken in België op het gebied van het onderwijs heerst, dui delijk in het licht gesteld. Deze „koude schoolooriog" tussen de socialistische minister van onderwijs, Kami'el Huys- mans en de Katholieke volksvertegen woordigers schijnt thans in een critiek stadium te zfjn getreden. In het bijzonder verwijten de Katho lieken de minister van onderwijs, dat hij, zonder volksvertegenwoordigers daar in te kennen, maatregelen heeft genomen Zoals gemeld, zal het Verpleegsters- korps Kon. Landmacht waarover de laat ste tijd nog al wat te doen is geweest, binnenkort als afzonderlijk militair korps worden opgeheven en worden op genomen in het Vrouwen Hulpkorps. in antwoord op desbetreffende vrager, van het Tweede-Kamerlid Van Voorst tot Voorst deelt ministér Fiévez mede, dat hiertoe is besloten omdat het ge wenst is, dat alle vrouwelijke militairen in een militair verband worden gebracht waardoor op allen, die hiertoe behoren dezelfde normen, bepalingen en voor schriften van toepassing zullen zijn. Aangezien het Vrouwen Hulpkorps, een bestaand militair onderdeel, hetwelk er varing heeft op het gebied der militaire oefening, op een grondslag berust, welke op eenvoudige wijze voor alle categorieën geschikt was te maken, zal in de toe-* komst het gehele vrouwelijke militaire personeel zijn militaire opleiding bij genoemd korps ontvangen. vrouwelijk verplegend en medisch za] daarna worden ingedeeld ïtf e. afdeling van dat korps, welke afdeing ter beschikking zal staan vf1 S-i^urrvan de geneeskundige dienst der Kon Landmacht Het is overigens de minister gebleken, dat bij de bekende rechtszaak door de auditeur-militair met is gesproken van een „schertskorps in de geest, zoals die hier en daar is weergegeven. Integendeel heeft hij in requisitoir doen uitko men. dat de positie van het personeel moeilijk was, doch dat het aan goede wil en plichtsbesef bij de verpleegsters - met uitzondering van net lid, dat voor de krijgsraad moest tereentstaan nimmer De minister van Sociale Zaken heeft op zijn departement geïnstalleerd de „ge mengde commissie departement van So ciale Zaken Stichting van den Arbeid inzake noodvoorziening kinderbijslag zelfstandigen". In zijn installatierede gaf de minister als zijn aanvankelijk oordeel te kennen, dat het wel zeer gewenst is. dat een zo breed mogelijk vlak van loontrekkenden en daarmee gelijk te stellen personen onder dezelfde voorwaarden dezelfde bedragen ontvangen Ten slotte hoople hij, dat de commissie goed en snel haar laak zal beeindigen. De voorzitter, mr. dr. A. A. van Rhijn deed namens de commissie de toezeg Sing, dat zulks nagestreefd zal worden De thans vrijwel algemeen aanvaarde mening, dat een goede loonregeling reke ding moet houden met behoefte en pres tatie is voor de commissie een rugge- ®feun. Daarom aanvaardt zij met opti misme haar zware taak. heeft^ ontbroken. Het woord '„scherts korps" is door de auditeur-militair dan ook alleen gebruikt in de zin, dat militair gezien van een zodanig korps^kon wor *>esPr°ken, juist omdat de zuivere militaire basis ontbrak In de late'namiddag is gisteren H. K. H. Prinses Juliana met de prinsesjes Margriet en Marijke in een speciaal vlieg tuig uit Zwitseland naar ons land terug gekeerd.. Het toestel landde op het vlieg veld Soesterberg. Onmiddellijk na Je landing begaf de Prinses zich met beide kinderen per auto naar het paleis Soest- dijk. Prins Bernhard wordt v mdaag met de oudste twee prinsesjes in,ons land terug verwacht. op het gebied van godsdienstonderwijs en verder de Katholieke middelbare scholen oneerlijke concurrentie aan zou doen door de uitbreiding van het aantal staats- athenea, waar het onderwijs geheel kos teloos is. De uiteenzetting, die Kamiel Huysmans Donderdag over deze materie in de Kamer verschafte, werd door de C.V.P.-groep als onbevredigend beschouwd f n van de hand gewezen. Hoewel de Katholieke volksver tegenwoordigers nog geen beslissing na men over de houding, die zij zullen aan nemen bij de stemming over de begroting van onderwijs, schijnt het, dat zij vast besloten zijn, zich tegen de politiek van de socialistische minister te verzetten en de begroting af te keuren, indien Huys- mans geen gefustellende verklaring aflegt over zijn schoolpolitiek m de toekomst. Die leden van de Katholieke volkspar ty eisen voorts voor hun colleges dezelf de financiële steun als de middelbare rijksscholen genieten. Het schoolvraagstuk is intussen niet de enige oorzaak van de malaise', die op het ogenblik in regeringskringenheerst. Ook het artikel van Max Buset. de voorzitter van de Belgische socialistische partij, in „Le Peuple" waarin hij er op aandringt de Katholieke minister van economische zaken te vervangen door een socialis tische, heeft in parlementaire Katholieke "igen heel_ wat beroering verwekt, no, ^a*iiolieke volkspartij blijkt voor mens de Belgische premier dadelijk na hem afnlcomst voor de feiten, te stellen en De strijdkrachten en „schrijfkrachten" hadden de eerste phase afgesloten van hun verbroedering die alleszins geslaagd genoemd mag worden. De „schrijfkrach ten" kon men elk ogenblik van de dag of van de nacht temidden van de soldaten vinden en het was helemaal niet ver- wonderlyk een Journalist 's avonds tus sen de soldaten in zyn hangmat te zien krmpen, om ook deze ervaring aan den lyve te ondergaan. Det de aankomst een evenement was voor de nieuwelingen en niet minder voor ons, laat zich begrijpen. Alles was nieuw, alles leek vreemd en wij zullen wel enige dagen nodig hebben, om dit alles te verwecken. Maar niettemin: vol goede moed gaan de jongens aan hun diensttijd in Insulinde beginnen en wij, „schrijf krachten aan een reis, die ons een maand lang aanschouwelijk onderwijs zal ge ven van de kaart van de Oost. Hedenochtend vroeg is de posttrein van Londen naar Schotland bij Wins- ford op de personentrein van Glasgow naar Londen gelopen. Volgens spoor wegbeambten zyn er veertien doden te betreuren en zijn elf personen zwaar gewond. Twintig hebben een schok ge- wcfndingen Óp^" mitlder ernstige Ver' Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling wanneer tijdig de grondwets herziening in eerste lezing afloopt —op Woensdag 7Juli, de verkiezingen voorde Tweede Kamer der Staten-Generaal te houden. Met de jongste twee prinsesjes, Margriet en Marijke, is H. K. H. Prinses Juliana gisteren uit Zermatt naar Nederland teruggekeerd. Het vertrek van het vliegveld Sion. (Van onze speciale verslaggever) Het staat thans wel vast, dat de „Eemdijk", het schip van de Holland Amerika Lijn, dat met koning Leopold en diens familie aan hoord op weg is van Havana naar Europa, morgenochtend ongeveer 8 uur, te Rotterdam zal arriveren. Het schip zal ligplaats kiezen aan de Wilhelminakade voor de loods Philadelphia. Op welke wijze Koning Leopold zal verder reizen staat nog niet vast. Brus selse bladen berichtten hedenochtend, dat de Koning in Rotterdam de H. Mis zou bijwonen, doch bevestiging hiervan heb ben we nog niet kunnen krijgen. De belangstelling, vooral van Belgische zijde, is enorm en er zal door de pdlitie in ieder geval voor een uitgebreide af zetting der terreinen van de Holland - Amerikalijn worden gezorgd. Ook van de zijde van de Belgische journalisten, die- toch reeds in groten getale aanwezig zijn in Rotterdam in verband met de voet balwedstrijd Nederland—België, wordt een grote belangstelling aan de dag ge legd voor alles wat met de aankomst van de Koning in verband staat. In Hotel Atlanta te Rotterdam zijn enige ijoge Belgische gasten afgestapt, In verband met het incident te Djok jakarta heeft de heer Abdoelkadir gis teravond voor radio-Batavia een uit eenzetting gegeven Hij zeide o.m., dat de gebeurtenissen niet maatgevend zijn voor de gehele republiek. Het was een demonstratie, uitgevoerd door jon gens tussen de 10 en 26 jaar „Deze, de monstratie L. aidus vervolgde de heer Abdoelkadir1 werd echter geleld. De verwelkomers kwamen niet spontaan op. Er waren geen vrouwelijke de monstranten. Ik zag Uier en daar ouderen, die, met stokken in de hand gewapend het geheel dirigeerden." Abdoelkadir zeide voorts, dat het in cident was gelocaliseerd in en bij het station. Eenmaal buiten het station on dervond men geen hinder. Voorts zeide hij, da' de demonstratie In woord en gebaar vooral was gericht tot de Indonesische leden der delegatie, en dat het kennelijk niet in de bedoeling der menigte lag, de leden der delegatie in lévensgevaar te brengen, hetgeen dan ook door de leden in het geheel niet werd gevreesd. Abdoelkadir deelde voorts mede, dat hij een paar van ,mijn jeug dige verwelkomers" had gesproken en toen hij hun vertelde, dat leze demon stratie de grootst mogelijke blunder was omdat hiermede de demonstranten de wereld toonden, geen respect te hebben voor andersdenkenden en geen eerbied voor politieke tegenstanders die vreed zaam kwamen onderhardel^n, hetgeen een slecht begin voor hun volksstemrying Lrlekcnde. „keken zij 'lil". Abdoelkadir tekende de politieke sfeer te Djokja als „een mozaiek van sferen, een verzameling van ideeën, sentimenten, expressies, uiterlijke bewogéndheid en wat al niet meer, zonder duidelijke be grenzing". Hij noemde de republikeinse propaganda in pers en radio „weinig gastvrij. Nog steeds worden wij onheus bejegend". Abdoelkadir beëindigde zijn redevoe ring aldus: „Ik moge u verzoeken, uw regering te helpen om op de vlugst mo gelijke wijze te komen tot een goede op lossing van het Indonesische probleem, door haar te steunen en er vertrouwen in te stellen, dat zij njet de grootst moge lijke voorzichtigheid en beleid ook in dezen zal handelenWij zijn er nog niet, maar wij komen er wel". Toch hebben we nog enige twijfel, of deze reclairfe wel haar volle uitwerking heelt Een Italiaan, die nadenkt zal de juistheid er direct van in zien en wij, die als buifenlan der de vooruitgang zien van dit volk op economisch gebied en dikwijls niet zonder een pijnlijk gevoel aan ons eigen vaderlsrjd denken, hebben op dit punt geen twijfeUMaar zeer groot is het getal van hen, die hier re onontwikkeld zijn, om waar heid en leugen-te onderscheiden en die daarom al te gemakke lijk achter de communistische medaille in een antwoord op üe leuzen aanlopen. Daarom zal ons alleen de dag van 18 April een overtuigend antwoord kun nen .geven. TPmannHagi?aat het dagblad 11 Tempode keerzijde zien van de vraag, wat de roden zullen doen als zij triomferen zouden. Reeds zou het plan voor de sovjettisering van Italië klaar liggen en o.a. de volgende punten bevatten: Allereerst zullen ogenblikkelijk alle grenzen worden gesloten, de export stopgezet, alle reizen naar het buitenland verbo den. Vóór 8 Mei komt de in stelling van een volksmilitie ter „ondersteuning" van de politie en controle op het le ger. Dc kamers zullen bijeen komen, om direct een verdrag te sluiten met Sovjet Rusland en de Federatieve Volksrepu bliek van Joegoslavië en de lichtingen zuilen worden op geroepen van 1918, tot 1928. Uitrusting en bewapening zuilen door Rusland worden verschaft en door de Italiaan se fndust: ie worden geleverd met Russische hulp. Op f(- Viancieel gebied zal niet te gen inflatie worden oogJzien Het militaire appa-aat zal krachtig worden ontwikkeld en Uitgebreid, ns voorafgaan de verwijdering van de lei ders; Joegoslavische officie ren, die Italiaans spreken zijn reeds aangewezen, om de commando's over te nemen. Volgens de informaties van 't Italiaanse blad is met de uit voering dezer plannen de Rus Zorin belast, die in Praag en Helsinki zich reeds zo verdiens- stelijk maakte voor de rode zaak. Hij zou, na 18 April, wor den geassisteerd door bekwame rode functionarissen die uit RUsland en Joegoslavië naar Italië zouden komen. Natuurlijk krijgen dan de Italiaanse com munisten hun rol te spelen in de verdeling van alle belang rijke posten en het uitvoeren van de gemaakte plannen. Het land zal dan in de rij treden der volksrepublieken en direct afhankelijk zijn van Joegosla vië. waarmee het economisch wordt verbonden en eei gelijke buitenlandse politiek zal voe ren. Dat ook de nodige zuive ringen op het program staan, spreekt van zelf. Controle van pers en radio en bioscopen is eveneens reeds geregeld. Een apart hoofdstuk wordt gewijd aan de kerk. Daar het onmogelijk is. het geloof uit de gewetens te verwijderen, moet een zorgvuldig toez'cht en een selectie worden toegepast op- de priesters en moéten deze de eed afleggen van 'trouw aan de Staat en diens beginselen. De „Tempo" besluit zijn ont hullingen met de woorden: Mls- schien zal men deze bekendma king beschouwen als verkie zingspropaganda. Het is ons echter uitsluitend te doen om de waarheid, niets anders". En die waarheid hebben de landen in Oost Europa, die een pact sloten met het Kremlin, vol doende bewezen. Moge Italië gespaard blijven! Het einde- van de verkiezingsstrijd Onze bijzondere correspondent te Rome seint ons: De verkie zingscampagne is Vrijdagavond besloten met de laatste dave rende redevoeringé" van de kopstukken der voornaamste partijen. Te Rome sprak mi nister Scelba op de Piazza öi Popoio voor de „democrazia" Togliattl had zijn volgelingen, bij de St. Jan van Lateranen saamgetrommeld. Een vliegtuig ronkte boven de stad en wierp propagandabiljetten uit der mo narchisten. De eeuwige stad leek een mensenkluwen; in de straten en op de pleinen viel in stromen 't propaganda-materiaal, waar op straks de straatjeugd zich werpen zal. om het te verzame len voor verkoop. Reeds zijn de treinen overvol met stemplichligen. die elders stemmen moeten: de spoorwe gen kwamen htm tegemqet met een korting van 70 percent op da reisbiljetten. o.w. prof. Pirenne, de secretaris van Ko ning Leopold. Het gezelschap heeft vijf kamers doen reserveren. De „Eemdijk" is intussen gisterenmid dag de Scilly-eilanden gepasseerd, het geen er op -kan wijzen, dat de normale route naar Rotterdam via de Zuid-En gelse kust wordt gevolgd. Naar Reuter uit Vaticaanstad seint, heeft mgr. Francesco Roberti, secretaris van de Congregatie van het H. Concilie, bij de Justitie een aanklacht ingediend tegen 't communistisch dagblad ,.1'Unita", dat zijn naam in verband heeft gebracht met een buitenlandse valuta-zwendeL De „Waterman" van de Kon. Rotter damse Lloyd is gisteren naar Indië vertrokken met 800 man aflossings troepen, waaronder 300 van de lucht strijdkrachten. Dit aantal betekent, dat de boot half vol weggaat, want er kunnen 1500 a 1600 man meegeno men worden. De „Waterman," die, een geheel nieuwe bioscoopzaal heeft ge kregen, zal uit Batavia ongeveer 1500 man troepen naar het vaderland te rugbrengen. s We staan op de opmakerij der krant. Voor zover dat in de nog beperkte na oorlogse ruimte mogelijk is, draven* men sen af en aan, om het product-van-een dag goed en op tijd af te leveren. „Een poot van 9% voor van der Waals", roept men naast me. Voor niet- insiders wil ik hier mededelen, dat die exclamatie betekende een stuk lood van bepaalde lengte als „ondergrond" voor het cliché van het bekende sujet. Dat voet-stuk en die drukte brachten me weer in herinnering het bedankje- voor-de-krant van een der abonné's, in de afgelopen dagen. Bedoelde vrouwelijke abonné had een klein ongelukje gehad aan een der voeten. Van dit feit was melding ge maakt in de krant, doch niet volledig genoeg. Twee of drie tenen waren min of meer gekneusd. En dat euvel was niet gepubliceerd. Vandaar een boze opzeg ging en het abonneren op een andere krant. Wij matigen ons uiteraard geen alleen recht van goede krant aan, doch mogen ons toch wel verbazen over de licht- jvaardigheid, waarmee men een katho lieke krant soms de deur wijst en een neutraal of nog erger product binnen haalt. Alsof een krant gelijk staat met een schone zakdoek. Katholieken hebben recht op eigen scholen en goede hebben recht op eigen kranten en goede. Aan ons journalisten en nog andere groepen om een dagblad te brengen, dat voor zijn doel: principiële en algemene voorlich ting is berekend. Wat de inhoud van een krant moet zijn eist overigens wel enige kijk op zaken en inzicht in vele omstandigheden. Journalisten zijn stoottroepen en van daag aan de dag eist het wereldgebeuren in talloze vormen enorme concentratie en Zeven dagen per week inspanning. Plaatselijk nieuws over eigen acties, met een behoorlijke dosis aan activeren, steunen en doorstoten is van buitenge meen belang, en een eerste voorwaarde voor een streekblad, doch het publiek moet bedenken, 'dat een gekneusde wereld belangrijker is dan een gekneus de teen. Het hemd is nader dan de rok. Maar mag men verwachten, dat de krantenmakers in hiun enorme vaart de gescheurde, uitgerafelde en met bloed be vlekte rok voorbijlopen, om van wege de egoïstische instelling van de abonné lang neer te knielen bij het kapotte knoopje van deszelfs hemd? Een katholiek mag, neen moet aan zijn krant hoge eisen stellen. Doch men zij niet kinderachtig. HENK VAN DER MAZE. De regering maakt tot haar leed wezen bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: serg. C. -Vink, uit Dordrecht, gesn 1 April. Kon. Ned. Indische leger: Soend. korp. Iri, uit Ned Indië, gesn. 18 Maart De Kon. Marine heeft in deze pe riode geen verliezen gerapporteerd. Onder kruidenteelt verslaat men de teelt van'geneeskrachtige, aromatische en aanverwante gewassen, waarvan reeds in de oudheid de bijzondere eigenschappen bekend waren. Groeiden aanvankelijk deze kruiden in het wild, later werden ze in cultuur ge bracht'en veredeld. Met het voortschrij den van wetenschap en techniek vonden de kruiden steeds wijder afzetgebied, zo dat thans de levensmiddelenindustrie (speciaal de soepen), de cosmetische in dustrie (schoonheidsmiddelen). De phar- maceutische industrie (geneesmiddelen) en de likeurstokerijen de voornaamste af- neemsters van deze gewassen zijn. t Voor de tweede wereldoorlog was de kruidenteelt, en vooral de kruidenbandel, een économische factor van betekenis. De wereldomzet in kruiden, die voor een groot deel in handen der Duitsers was, bedroeg in 1938 ca. 500 millioen dollar. Tijdens de oorlog verminderde deze om zet uiteraard en viel Duitsland als han delaar in deze gewassen grotendeels uit. Na de oorlog is ook in ons land, waar heel vroeg reeds eer; centrum van deze cultuur in de omgeving van Noordwijk bestond, de teelt min of meer populair geworden. De huidige centra van de krui denteelt liggen in Friesland en Noord- Gelderland, terwijl in Noord-Brabant en Zuid-Gelderland voorbereidingen zijn ge troffen om dit jaar met de teelt te be ginnen. (Gemert en Wijchen). In Fries land bedraagt de omvang van deze cul tuur ca. 75 ha. en in Gelderland ca. 50 ha. Uiteraard wordt de teelt van kruiden, die in ons land nog in een beginstadium verkeert, als nevencultuur beoefend. Aan gezien de teelt van bepaalde kruiden soms veel winstgevender kan zijn dan de teelt van gewassen als aardappelen, rogge enz., kan ze in de toekomt wellicht een ge deeltelijke oplossing betekenen van de moeilijkheden, waarmede het kleine boe renbedrijf in Nederland heeft te kampen. De geoogste kruiden moeten nog ver schillende processen ondergaan om voor verwerking geschikt te worden 'gemaakt. Het voornaamste proces„is het droog-pro- ces, dat aanzienlijke kosten vergt. Hier door is een speciale installatie nodig, die de kruiden heel langzaam het gehalte aan werkzame bestanddelen moet behou den blijven en regelmatig droogt. Het drogen zal rrteestal. in i*rband mei de hoge kosteruvan de installatie, op coö peratieve grondslag moeten geschieden. Ten einde de teelt aan te moefiigen, heeft de regering subsidie verleend voor de bouw van een dergelijke installatie in Friesland en in Gelderland, welke men dit jaar hoopt te voltooien. De kruidenteelt heeft uiteraard met buitenlandse concurrentie te kampen. De winning in het buitenland heeft veelal nog plaats door het verzamelen van de gewassen in de vrije natuur. Terwijl zij hier te lande worden gekweekt en ver edeld. Mede door een juiste droogbehan- deling kan Nederland het met vertrouwen tegen de buitenlandse concurrentie op nemen. Aan het verbeteren van de kwaliteit wordt zeer veel aandacht, besteed, terwu'1 door invoering van een kwaliteitscontrole op het voor export bestemde gewas ge waakt zal worden tegen het uitvoeren van minderwaardige producten. Daarnaast wordt tevens aandacht ge schonken aan het verlagen van de kost prijs door wijziging of verbetering der teeltmethoden De verwachting is gewettigd, dat Ne derland' met dit product een blijvende plaats op de wereldmarkt zal weten te veroveren. Voor het B. G. te Amsterdam is gis;e- ren de doodstraf geëist tegen de 40-jarige A. Langkemper aldaar, die in 1944 als „onderschaarleider" bij de landwachl heeft dienst gedaan. In die functie heeft hij tot de bevrijding meegewerkt aan huiszoekingen. arrestaties, inbeslagne mingen en controle op Nederlanders dio voor de Duitsers als gevaarlijk moesten gelden. Veelal had hij de leiding bij de arrestaties en- huiszoekingen, waarvoor hy gedagvaard was. Om 1®. illustreren, hoe populair ver dachte bij zijn collega-landwachters was. vertelde een getuige, dat L. door hen „inspecteur Vlijmscherp" werd genoemd Van de talrijke Nederlanders, onder wie een groot aantal Joden, die door ver dachte werden gearresteerd en aan de Duitsers overgeleverd, verloren acht het leven in Duitse concentratiekampen. Indien er inderdaad een bijltjesdag ge weest was na de bevrijding zo meende de proe. fiscaal, dari was verdachte on getwijfeld en terecht aan een hoge paal opgehangen. Gare Gradus, onze dagelijkse vriend, neemt vandaag voorlopig afscheid. Hij gaat op vacantia. Enkele belevenissen in de afgelopen dagen wezen er al op. Hel manneke met. d.e zonderlinge hoed zal wellicht nieuwe avonturen beleven. We zullen daarvan echter weer de primeur krijgen. In zijn plaats komt Ali Baba. Yreem de, wonderlijke gebeurtenissen spelen zich af. Let van Mapndag af op Ali Baba.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1