Nieuws uit STAD en OMTREK van Proletariër: vrije slaaf Kapitalisme het LANGS DE HEREN MODES TIMCO Meer gasten, meer gastheren IJN R DE ONTWIKKELING VAN HET England Spiel KWIEK id YLLE VAN NELLE' s,r.um - Kath. Volkspartij en de nieuwe Kamer a SCHREIEDER WIJST OP FOUTEN landelijke Het conflict van deze eeuw Voor Uw Autobus ramt taxi ADIO programma 1 EN NU BP een kopje mm MAANDAG 19 APRTt 1948 VERVORMD CHRISTENDOM Broersvest 56 Telef. 69 642 HET WAS NIET ECHT, MAAR GING GOED Dr. Tilanus-medaille verworven GESTOORD? BURGERLIJKE STAND Rond de sportuitwisseling WELKOM VREEMDELING TE VROEG; EN TE JONG DAMCLUB SCHIEDAM =*m PAGINA 3 Politiek advies voor groslijst stemming; TERUG NAAR HET VADERLAND Niet minder dan drie Lloyd- schepen naderen Rotterdam NED.- VRACHTEJNMARKT President SS HET DUURDE ONVER WACHT LANG Op hun quivive Radiospel door RIE VOLLEBREGT EXTRA KAASRANTSOEN POSITIES TROEPENSCHEPEN Behalve de spanning over de inter- and-ontmoeting leefde er onder ons volk en in de gehele wereld een andere, intenser, geladenheid over de histori sche uitslag van de verkiezingen in Italië. Niemand prdbeert de behu)g rijkheid daarvan de verkleinen, vriend en vijand hechten er het gewicht van het zijn of niet zijn aan. Wat eigenlijk wel de diepste ondergrond van de in zet is, in wefke kampen de strijdende partijen verdeeld zijn, weten pvèinïgen. Even weinigen als er weten, wat de oorzaak van de worsteling is tussen proletariaat en het kapitalisme, een worsteling, waarvan de verkiezingen in Italië slechts een ogenblikkelijk zicht' bare uiting zijn. Pater Mulders S.J. zette Zaterdag avond zijn serie beschouwingen over het geloof en de stromingen van deze Ui voort met een inzicht te geven in het zen van het titanengevecht tussen Kapitalisme en het Proletariaat Alleen het noemen van deze namen wekt sentimenten bij de ™en®e" Pfv voelen een innerlijke reactie van afkeer of begeestering. In deze twee woorden is het sociale probleem belichaamd. Het conflict ertussen is niet opgeroepen doof de bezittende, maar door de ontrechte klasse. Zij hebben het als een vdlagstuk, dat iedere mens aangaat, aan de orde ge steld. Het sociale^probleem als de kern van alle strijd is een nieuw verschijnsel. On danks de niet altijd rooskleurige sociale toestanden in vroeger eeuwen maakte de maatschappij-vorm nooit de kern van de strijd vragen'Uit. In de Middeleeuwen en ook daarna waren het de godsdienstige problemen, die het leven beheersten. Lagen vroeger verschillende sociale en politieke problemen in de geloofsstrijd vervat; de sociaal-economische strijd is nu primair en brengt met .zich mee een verdeling in de geloofskampen. Men noemt het probleem ook wel Rusland- Amerika, waarbij Rusland het on-chris lelijke Communisme zou vertegenwoor digen en Amerika met het Westen het Christendom. God behoede ons voor een dergelijke begripsverwarring, als zou het Christendom aan hét Kapitalisme gebon den zijn. Het Christendom van Amerika en van Europa ts een hervormd Christen dom en wé moeten helaas constateren ook een vervormd Christendom. Er wor den resten gevonden van het echte Christendom, maar het Is niet het ene ondeelbare, alles beheersende. Onze taak als Katholieken is met de door het Evangelie geopende ogen de enig juiste plaats* bepalen, van waaruit wfj de zaak moetHi zien De ontrechte klasse Het begrip Proletariaat heeft niets met uiterlijk te maken. Wie weet. dat^meer dan 3/5 van de mensheid proletariërs in strikte zin zijn, zal de proletariër niet langer gelijk stellen met de man met de pet en de pruim in zijn mond. Hij Is niet op de eerste plaats een pan per of een mens op een lagere trap van beschaving. Nee, hij is deel van een groep, dia beslist ontrecht leeft. Een Proletariër i« een bezitloze wer ker, die zijn arbeid verkoopt. Rij ver_ huurt die arbeid niet, maar verkoopt hêm. Hij verliest volkomen de beschik king over Zijn arbeid en legt die geheel in handen van degene, die zijn arbeid koopt. Niet hij, maar de koper zal bepa len. wat hij moet doen, hoe hij het moet doen en waar hij het moet doen. Een onderwijzer of hogere ambtenaar is geen oletariër, omdat hij zelf kan beslissen over de manier, waarop hy zyn werk zal doen en hoe hij dat Indeelt. Het verschil tussen een slaaf en een proletgnfe dat j man die op economisch en sociaal ge- do man, die op litiek gebied, vol. bied een volkomen vrij en gens het Lioerausm deze laatste toe. onafhankelijk volkomen slaaf. w#nt.«nhH ztëh op papier tegen de sla- O verzetten De proletariër is boven- vermj verzetten- u p br00dwinnmg dien bezitloos. H j iMn zyn^ aangewezen op zyn aigemeen van de dag in de dag. Op deze a s geschetste toestanden zijn correcties gepast en het is niet zo bazaars als net principe wordt getekend, ma%r in L dergrond is precies dezelfde.. De rechts positie is niet veranderd. Een arbeider is geen meester over zijn arbeid, zoals dat hoort. Arbeid puur loonivinning Natuurlijk is een zekere vervreem ding van eigen arbeid ten gunste van apderen noodzakelijk, maar dit mag geen totale scheiding betekenen van de arbeid en de vrucht ervan. De arbeid wordt puur en alleen middel tot loonwinning. Het Proletariaat is niet op de eerste plaats een gevolg van de. machine, zoals men meestal zegt. Het is in te denken, dat in een Christelijke maatschappij de techniek was opgekomen zonder de hui dige tegenstelling op te roepen. Reeds in de Middeleeuwen bestonden er proletariërs in de textielindustrie in Vlaanderen of de mijnen in Engeland. Zij werden hoger betaald dan de vrije am bachtslieden, omdat zij schaarser waren. Geleidelijk ontstonden de fabrieken, waar meer mensen aan de vervaardiging van één product werkten. Dit bracht werkloosheid in de vrije ambachten, waarvan de werklozen naar de fabrieken trokken. Ook veel landarbeiders vonden hun weg naar de fabriek. De onge schooldheid en het hoge loon stellen de jonge arbeider in slaat vroeg te trouw.en. Het proletariaat en dit is dè voornaam ste oorzaak van zijn ontstaan is zeer vruchtbaar. De naam proletariër, afge leid van proles, nakomelingschap, zegt het al. De grotere toevloed van werkers schiep werkloosheid; de ellende h'iervan werkte zeer nadelig op het verantwoordelijk heidsgevoel, wat in vele gevallen leidde tot een afwerping van zedelijke breidel en nieuwe vruchtbaarheid tot gevolg had. De grotere toeloop naar de steden van de kracht van het platteland versterkte de tendenz tot het scheppen van eén massa. Opbloei van vele fabrieken deed een aanval op de arbeidsmarkt, die leidde tot. vrouwen- en kinderarbeid. Het gevolg hiervan was loondrukking, werkloos heid. ellende en dus nog grotere vrucht baarheid. Met dit alles steeg de verzorging en hy giëne, zodat, het geboorte-overschot steeds groeide. Het is verschrikkelijk om neer te schrijven, maar het Kapitalisme schept zijn eigen mensen-reservoir. De mens werd puur een object, in niets ver schillend van de machine. Een der groot ste zonden van alle eeuwen, het Kapita lisme, groef zichzelf een graf door het oproepen van de massa. Het Kapitalisme riep naast zijn eigen mensen-reservoir zijn.eigen vijand op. Zaterdagmiddag werden in het Vereni gingslokaal ongevallen geënsceneerd, aan de lopende band. Uitvoerig gaf een op gave aan, wat er had plaats gehad en met volle overgave wijden zich 9 ploe gen aan het verlenen van eerste hulp. De wedstrijd verliep vlot en geanimeerd. Velen keken toe, hoe goed er gewerkt werd. Van 2 tot 5 uur strompelden de slachtoffers door de zaal. Daarna had de jury nog maar kort werk om de volgorde van winnaars samen te stellen. Burgemeester Peek, de beschermheer van de vereniging, was intussen gearri veerd en uit Zijn woorden sprak zijn gro te waardering voor het werk van de ver eniging, vooral voor het doorzetten in de beginperiode. Speciaal dokter de Leeuw betrok hij in zijn hulde, omdat die van het begin af aan het goede en" nuttige van het werk heeft ingezien en als ge volg daarvan reeds 29 jaar zijn lessen aan de vereniging feeft. De Schiedamse E.H.B.O. kan ervan overtuigd zijn, dat de ingezetenen nu het wérk degelijk waar deren. Een gelukwens, namens de burge rij is dan ook geen gelegenheidswoord. Namens het hoofdbestuur der Ned. Ver. E.H.B.O. kan spr. aan de afd. Schiedam de Dr. Tilanus-medaille -aanbieden als blijk voor het vele goede en volharden de werk in de afgelopen 30 jaar verricht. Nadat dr. Hooftman uit Dén Haag een volledige uiteenzetting had gegeven van het te verwerken ongeval, reikte de bur gemeester de prijzen uit. De uitslag was: 1 Giessendam met 721 punten, 2 Zwijndrecht, 3 Den Haag, 4 Rockanje, 5 Bergambacht, 6 Schiedam, 7 Oegstgeest, 8 Dirksland en 9 Pernis. Een druk bezochte receptie na de prijs uitreiking bewees, dat de jubilerende vereniging inderdaad populair is. Vele gelukwensen gingen vergezeld van bloemstukken en ook enige practische cadeaux werden aangeboden, zoals een stel dekens en 25 driekanten doeken. De voorzitter dankte de Beschermheer en de H. H. Doctoren, die weer geheel belangeloos hun kostbare" tijd hadden op geofferd om de wedstrijd te doen slagen. In Musis Sacrum vond 's-avonds een feestavond plaats. Bij R. aan de Vlaardingerdijk werd vannacht ingebroken. Onbevoegden kwamen via de achterzijde van 't pand binnen en verlieten dit buitloos via de voorzijde. Waarschijnlijk werden zij in GEBOREN: Heiltje A., d. van A. Op- schoor en C. W. Gijtenbeek, Rijnstraat 17. Johannes I. M., z .van B. J. J. Lou- rens en C. M. L. Bosch. Boerhavelaan 9. Johannes M., z. van N. Springveld en H. Verlinde, den Bommelsestraat 42. Rozalia E. M., d. van W. Slootweg en M. R. Roctus, Wattstraat 37. Christina, d. van D. Scholten en C. v. d. Lingen, den Bommelsestraat 7 Naeltje, d. van R. Huckestein en J. Holswilder, Dr. Nolet- straat 1. Willem F„ z. van W. C. Slee- gers en F. C. v. d. Kwast, Vlaardinger dijk 171. OVERLEDEN: H. Verdoes. 66 j., L. Kerkstraat 27. 1A. J, Gödde, 8 jaar, Fabristraat 32. Zondagmiddag, De zon omhelsde de polder met brede liefdestralen en drukte de stad stevig tegen zijn hete kop. De boompjes en struiken rekten zich verlangend uit en de weidevelden lagen dronken van licht en vreugde. Een jubel klom omhoog uit mijn hart „n ik wilde niet langer gevangen blijven de muren van mijn kamer. Naar buiten wilde ik.... Ik ging naar buiten.. ^rfrl^iin dooie eentje wandelde ik door rto Lïfwe hobbelstraatjes in de binnen- laantjes v.n he, „„gestorven. Een ver- Schiedam le ergens tegen een gelen jongetje trapte erge^ stukje voetbal, J^^ppenwagentje en van vier reed een P°PPe m,nnetje op ergens zat een heel oud mannetje op een stoel voor zijn womng---- ljE „Hoe is dat mogelijk?" vroegikmezei afIs Schiedam opeens uitgêstorve Leeft er niemand meer tussen muren?" Het antwoord kwam... uit alle °p, vensters, uit elke café-deur een paSen stem, een joelende radio-menigte.. HOLLAND-BELGIE.Vlak naast, bo venop en IN het toestel zaten ze, de men sen,... ademloos luisterend.... Even wipte ik een bevriende woning binnenmen wees mij zwijgend een stoel-.... „Ssssst.De Radio".... Mijn gastvrouw schonk een kop thee.... zij hief luisterend de pot boven het kopje., schonk luisterend., het was juist op het moment dat Nederland een felle aanval deed op het Belgische doel., zij schonk., de thee bruiste ovër de rand; vloeide over het tafelblad., zij schonk en luis terde door... ik' zag de thee stromen... in gedachten bij het Stadion., het drup-. Pelde op de grond.zij keek er naar, zag dat het kopje boordevol was... hield de pot terzijde, doch nog altijd omlaag., de thee liep nu vlot naar de vloer, redht uit de tujt.Goal!"., toen zette zij de Pot neer en zuchtte voldaan.... Spannend zo'n wedstrijd.... enorm SpannendJe vergeet er alles bij. ytergen ontdekken zij de plek op het •oil..., mórgen, als alles weer ge hoon is.... SEBASTIAAN De sportuitwisseling met Wandsworth in het kader van de E.N.S.O. blijft zich in gunstige zin ontwikkelen. Steeds meer blijkt, dat dit plan geen eenjaarsvlinder is geweest. De ondergrond is stevig en geschraagd door het werk van enkele bedrijfsverenigingen kan de opbouw tot me grote omvang uitgroeien, die er van aan Besteld werd Of ooit het in wi„b//clkt,zal worden,' dat Schiedam Wandswow? 4vacar>gaat houden en dam's wni lntusien geniet van Sehie- maar ?n iilngn°° is zeer de vraag, zou wel opn3*-,1-® problemen te bekijken, volken doen ontstealT tUSS6J1 de Voorlopig houden. we groeZdDaemeesnerernter^^b^eUde groepen Dames en heren van Wilton- Fijenoord gaan tijdens de Pinksterdagen op het voetbalveld, de tennisbaan en de gróene tafel elkaar ontmoeten. De per soneelsvereniging van Redifusion is de gastheer. Het is een tegenbezoek van de kennismaking in Schiedam het vorig jaar Half Juni gaan de korfballers de Noordzee pver. Zij zijn gewend aan lange visites en zullen er veertien dagen over doen. Zij zullen alle gelegenheid hebben om wat meer van Londen te zien en met de Engelsen te klagen over Stafford Cripps en Mansholt. TEr gvorden plannen gemaakt, om m diezelfde tijd een week lang Wandsworth cricket- en tennisteams te ontvangen. Het jaarlijkse officiële Bezoek zal in Augustus plafits hebben. Het is wel een bijzonderheid, dat de Mayor dit jaar een Mayoress is en wel mrs Goodrich. Ath- letiek en korfbal zal deze uitwisseling omlijsten. Dat „Benham" mee zal komen om nader contact te leggen met Pieter man is niet uitgesloten. Er zijn stappen gedaan om de perso- neelsver. Roelants samen te binden met de fabriek van drukinkten van Ault en Wiborg. Daar zit zeker iets in. Als er gevraagd wordt, wanneer we cultureel gaan uitwisselen, dan kennen we maar een antwoord: zo gauw er een terrein is, waar we elkaar op cultureel gebied even vlot kunnen ontmoeten als op sportgebied. Voorlopig zou dat alleen de pantomime zijn. Misschien, dat op muzikaal terrein de harmonieën over en weer zouden kunnen concerteren. Het was druk op de Hoogstraat na de voetbalwedstrijd Nederland—België. Hat gebruikelijke grove en fijne grut liep te flaneren, te roepen en te lummelen; een beetje slomer dan gebruikelijk, een beet je verveelder dan het gewoonlijk toch al hypnotische stadium zich pleegt te uiten. Allemaal vanwege de zon en de warme Aprildag. Plotseling draaide er een vreemd soort auto-kameel de Hoogstraat in. Een blik op het nummerbord was niet nodig om Je Amerikanen te herkennen. Het dak was belast met een groot assortiment op_ vallende koffers en wie in dè wagen keek, zag daar de laatste „teen-agë" mode, bestaande uit een blauw curduroy overall met galgen, gedragen door een kastanje-bruinharige bakvis met bijpas sende rode lippen. „Welkom Vreemdeling, maak het U gemakkelijk en ontdoe U van uw dollars. Wij zullen u niet opmerken, hetgeen uw vacantiegevoelen zal verhogen en onze deviezenpot door uw gemakkelijk en lang verblijf zal spekken". Voor ons be rooide Nederlanders zou "dat de ideale Chinese houding zijn. Wij houden van touristen en een tourist houdt ervan niet opgemerkt te worden. Dat is hoge tou- ristenwijsheid. Zwitserland geeft die te leren. Maar onder de leerlingen is niet de Schiedamse Hoogstraat-bevolking. Rond de auto, die parkeert, om de chauffeur gelegenheid te geven om te informeren naar de Slaapgelegenheid in een nabij gelegen hotel, drommen de gapende voor bijgangers, alsof 'het H.M. de Koningin zelf was, die een bezoek 'aan Schiedam bracht. Een heer voelt zijn Engelse les voor beginnelingen oprispen en begint zijn diensten aan te bieden. Waarschijnlijk hebben de neven en nichten van Oom Marschall eerst Italië gedaan, want die diensten blijken volmaakt onwelkom. Meer volk pakt zicb r0nd de auto samen onbehaaglijker voelen zicjj de tou risten! die niet willen opvallen, of liever niet dachten op te vallen, ondanks huh show van Amerikaanse koffers en leder waren. Er nadert een agent. Hij distancieert zich zodra hij bemerkt, dat er vreemde lingen in de wagen zitten; hij heelt -op school of in eigen tijd nooit de Maar's Brittania doorworsteld. De Schiedamse Politie is nog met aan tourisme toe. Een ander dienaar van Hermandad houdt zich collegia8! even veilig op een af stand, al grijpt hij wel Tiaar de knuppel in zijn achterzak om indien nodig kracht dadig op te treden. Na vijf minuten keert de chauffeur te rug. Er is geen plaats in het hotel. Alles is vol in Rotterdam etl Schiedam van wege HollandBelgië Gevolgd door een processie Hoogstraat, vee schuift ae auto verder; de politie' maakt er geen aanmerking op, dat het verboden is voor alle motorverkeer daar te rijden. Wanhoop dus niét, wij hebben wel echt dat gevoel voor vreemdelingen verkeer ,dat nodig is, om drommen Ame rikanen te lokken en net te doèn of ze er niet zijn. Oh heerlijke stad, wat zijt gij dorps. VERITËIN De V-jarig« R. viel gistermorgen bij 't spelen m het sPreikanaal. Door handrei king wist een 4l-jarjge scbjpper bem 0p het droge te brengen. In een café kreeg het knaapje droge kleren. Het kon naar huis terug gaan zonder complicaties, hun werkzaamheden gestoord. Het tweede tiental speelde de tweede promotie-wedstrijd Voor de 1ste klas Ned. Dambond, district Rotterdam, te gen O.N.A.I. De uitslag was 11—9 voor Schiedam 2, waardoor Schiedam promo veert naar de le klas „Schoedam"—O.N.A.I. J. BremanP, H. Maartensdijk 11 A. VerberkA. Heften 11 M. VeldtP. van Gendt 11 M. CotéP. Steegmart 11 D. v. d. Spek—C. Wettbroek1—1 M. KerkhovenN. Smit 11 M. van Noordennen—J. v. Deelen 20 J van DiejenN. Gaarde 20 P. v. NoordennenL. Hofman 02 P. M. Vlug—L. Donker i—i De verkiezingsraad van de Kath. Volks partij heeft in zijn vergadering op 16 en 17 April te Utrecht voor de komende Tweede-Kamerverkiezing het volgende politieke advies vastgesteld, waarover Mei a.'s. de leden der partij hun mening kunnen geven; In de rijkskring Maastricht: 1. dr. L. J. M. Beel, 2. dr. ir. W. J. Droesen. 3. Jos H. Maenen, 4. J. M. Peters, 5. H. J M. Dassen, 6. J. A. Koops, 7. mr. van de graaf, 8. jhr. mr. G. A. M. J. Ruijs de Beerenbrouck, 9. M. J. Dings 10. H. Jon gen, 11. mr. J. P. D. van Banning, 12. mr. dr. J. B. Sens, 13. M. P. J. M. Corbey, 14. J. J. Jongen en 15. E. Jongen. Op deze lijst werd aangewezen dr. Beel als deskundige en de heer Van de Graaf als plaatsvervanger-deskundige op e bovengenoemde plaatsen. In de rijkskieskringen Den Helder, Haarlem, Leiden, Dordrecht en Middel burg: 1. mr. J. H. van Maarseveen, 2. ,T. A. C. Groen Azn., 3. W. Steinmetz, 4. T. S. J. Hooy, 5. dr. L. G. Kortenhorst, 6. mej. A. H. Holten, 7. J. M. A. C. van Dongen, 8 mr. P. J. M. Aalberse, 9. me.i. mr. W. M. W. van Lanschot, 10. M. P van der Weyden, 11. dr. W. J. Dijssei- bloem, 12. C. J. van der Ploeg. 13. N. J. Hooy^huur, 14. P. van Leeuwen, 15. W. L. M. Groffen, 16. M. P. A. Meissen, 17. A. J. M. Aengenent en 18. E. P. C. Clijnck. Op deze lijst werden aangewezen dr. L. G. Kortenhorst met mej. A. H. Nolten als deskundigen en de heer mr. P. J. M. Aalberse en mej. mr. W. M. W. van Lanschot als plaatsvervangers-des kundigen op bovengenoemde plaatsen. In de rijkskieskringen Amsterdam, Rot terdam en 's-Gravènhage: 1. W. J. Andriessen, 2. dr. A. M. Lucas, 3. T. D. J. M. Koersen, 4. mr. F. J. H. Bachg, 5. J. H. M. Derksen, 6a mr. Diderich, 7. mr. W. C. L. van der Grinten, 8. T. do Groot, 9. L. J. A. van Doorn, 10. F. Sijbesma, 11. dr. mr. J. A. M. van Staay en 12 ir. C. H. Wittenberg. Op deze lijst werd aangewezen W. J. Andriessen als deskundige en de heer mr. Diderich als plaatsvervanger-deskundige opbovenge noemde plaatsen. In de rijkskieskringen Groningen. Leeuwarden, Assen, Zwolle. Arnhem en Nijmegen: 1. prof. mr. C. P. M. Rommc. 2. mr. J. R. H. van Schaik, pater mag. dr. L G. Stokman O.F.M., 4. B. A. A. Engelbertink, 5. mr. j. J. de Haas, 6. J. J. W. IJsselmuiden, 7. mr. E. G. M. Roolvink, 8. mr. J. Cals,'9. Tj. de Jong, 10. J. A. G. Alders, 11. mevr. M. J. A. Can Nispen tót Sevenaer geb. Ruijs de Beerenbrouck, 12. J. B. Hemel, 13. H. J. S. van Haaren, 14. J. B. Hulsman, 15. J. A. C. Merx, 16. B. H. Hemmer, 17. J. H. W. van Koeverden en 18. M. P. van Buytenen. Op deze lijst werd aangewezen mr. J. R. H. van Schaik als deskundige en de heer mr. J. Cals als plaatsvervan ger-deskundige op de bovengenoemde plaatsen. In de rijkskieskringen Utrecht en 's-Hertogenfoosch: 1. F. van Vliet, 2. H. J. Fiévez, 3. drs. M. Janssen, 4. mr. E. M. J. A. Sassen, 5. H. H. van der Zan den, 6. mr. dr, N. H. L. van den Heuvel, 7. mr. F. J. F. M. van Thiel, 8. mej. mr. W. M. W. van Lanschot, 9. J. J. Fens, 10 mej. dr. M. A. M. Klompé* 11. mr. W H. J. Derks, 12.-J. M. van Daal. 13. A. C. J. A. Nollen, "4. H. A. Kok, 15. J. M. T. C. Raaymakers, 16. mej. mr. J. C. K de Vink, 17. H. M. van Lieshout 18. H. P H. I. Cleerdin, 19. mr. F. A. van Keme- nade en 20. dr. H. J. J. van Velthoven, Op deze lijst werden de heren Fiévez en Sassen als deskundigen en de heer Fens en mej. Klompé als plaatsvervanger-des kundige aangewezen op de bovengenoem de plassen.' In de rijkskieskring Tilburg: 1. dr. C. J. M. Mol. 2. dr. Jos. Gielen. 3. P. J. S. Serrarens, 4. dr. W. L. P. M. de Kort, 5. mr. K. A. M. Bastiaansen, 6. Bernard Verhoeven, 7. F. J. j. Hoogers, 8. C. W. Van den Broek. 9. R. W. Janssen, 10. j. J. van de Berg. Op deze lijst werd aangewezen dr. Gielen als deskundige en de heer Bernard Verhoeven als plaats vervanger-deskundige op de bovenge noemde plaatsen. gaan. Dit is de laatste reis, welke de „Indrapoera' in charter voor dè Neder landse regering maakt. 1 Niet minder* dan drie schepen van de Kon. Rotterdamse Lloyd met bijna 2500 passagiers aan boord naderen Rotterdam. De „Sibajak" met een kleine duizend personen aan boord, onder wie 230 kin deren en babies, wordt morgenavond aan de Lloydkade in Rotterdam verwacht. De ontscheping begint Woensdagmorgen om 9 Dezelfde Woensdagavond wordt de „Sloterdijk" verwacht met ongeveer 1000 militairen, merendeels van dè Kon. Land macht uit Indonesië. De ontscheping vindt waarschijnlijk Donderdagmorgen plaats. Vrijdag daarop wordt ook de ..Indra poera" terug verwacht uit Zuid-Afrika, waarheen dit schip 900 emigranten lieeff gebracht. De „Indrapoera" heelt ca. 400 passagiers aan boord, onder wie 150 En gelsen, die in Southampton aan land Vier ernstig gewonden Gisteravond reden drie autobussen uit Arnhem achter elkaar óp de rijksweg door het Gooi in de richting Amers foort. Bij Naarden wilde de middelste bus de voorste passeren, doch juist op dat moment naderde uit de richting Amers foort eeh taxi bestuurd, door zekere D. uit Hilversum. Met een zware klap vlo gen de wagens tegen elkaar. De taxi werd vrijwel geheel vernield èn de auto bus kwam in een langs de weg gelegen sloot terecht. De bestuurder van de taxi werd vrij ernstig gewond en moest naar het Diaconessenhuis te Naarden worden vervoerd. Twee andere inzitten den uit de taxi werden eveneens ernstig gewond en naar de Majellastichting in Btrtsum overgebracht. Bovendien werd een persoon uit de autobus dusdanig ge wond, dat hij ook in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Verschillende inzittenden van de autobus kregen min of meer lichte verwondingen.. Dinsdag 20 April HILVERSUM I (301 m) AVRO 7.00 Nieuws, gymn en gram.; 11.00 Muziek uit de 18de eeuw; 11.45 Lezing; 12W Zang; 12.30 Weerpr.; 12 33 Caus.; 12 43 Pianoduo; 13,00 Nieuws; 18.15 Omroep orkest; 14.00 Knipcaus.; 14.30 Gram.; 14.55 Ere-promotie mevr. Roosevelt; 15.45 Gram.; 16 40 De Schoolbel; 17 00 Dat kuil jij ook; f7.30 Orgel; 17,45 RVD; 18.00 Nieuws; 18.15 Piano; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19 00 De opleiding tot piloot; 19.15 Radio- filmkrant; 19.45 RVD; 20.00 Actual.; 20.15 Bonte avond; 21.30 Contact; 22.15 Buitenl, overz,; 22.30 Liederen; 23.00 Nieuws; 23.15 'Gram. HILVERSUM II (415 en 245 ml KRO 7.00 Nieuws en gram.; -8.00 Lichtbaken: 10,30 Schoolradio; 11.00 Gram.; 11.30 Als de ziele luistert; 11.40 Gram.; 12.00 Me- tropole-ork.; 13.00 Nieuws; 13.20 Viool: 13.45 Caus.;' 14,00 Kwartet; 14.30 Onder ons; 15.00 Schoolradio; 15.30 Concert; 16.00 De Zonnebloem; 16.30 Zièkèftlof; 17.00 Na school: 17 15 Koor; 17.30 De Wigwam; 17 45 Vaüdeville-ork.; 18.20 Sportpr.; 19.00 Nieuws; 19.15 MoZart- pianoconcert; 19 45 Alle hens aan dek; 2(100 De gewone man; 20,12 Radiö-orkest; (Klankbeeld F. D. Roosevplt); 22.00 „Sahara"; 22.10 Orgel; 22.30 Actual.; 22.45 Avondgebed;' 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. 11—9 Vaarwerk: 350 ton zout Delft; 2 X 200 ton ld. IJmUiden; 3 X 100 ton id. Har- lingen100 ton ld. Vlaardingen; 60 ton id Waalwijk; 10 Oton id. Amsterdam2 X 50 tort id. Scheveningen; 30 oton id Zwijn drecht; 100 ton id.-Maastricht; 528 ton stammen Amsterdam200 ton alluminium Utrecht150 en 100 ton kurk Apeldoorn 35 Oton srtukg. Amsterdam; 250 ton gerst Zaanstreek; 145 ton petr. cokes Gameren. 250, 245 en 200 ton tarwe liggen-varen Am. sterdam; 650 ton meel Amsterdam; 790 ton kolen Utrecht; 2 X 1500 en 1700 ton granen vletten. 1 April 1944. MiN 47. Dê luitenant had dus de auto leeggeschud en de vier inzittenden waren al spoedig overmeesterd en van hun wa pens ontdaan. „Leve de luitenant'' riep Gabriël uit, terwijl hij zijn trouwe vriend dankbaar aankeek. Maar de luite nant 'trok zich van al die erkentelijkheid niets aan en ging-domlachend voor zich uit staan kijken, als dacht hij aan iets heel plezierigs. „Maar ondertussen", zei Karei Kwiek, „wat doen wè met deze onfortuinlijke bandieten? We kunnen ze moeilijk meteen loslaten, want dan gaan ze naar onze tegenstanders om ons te verraden en die zullen ons onmiddellijk op het spoor 2ijn, zolang het zeewater de af drukken'van onze autobanden nog niet heeft weggewist". Gabriël wist raad. Hij haalde uit de auto wat touw en bond daarmee de bandieten de handen op de rug. Toen sprak hij oven met de luitenant, die welwillend knikte en met zijn grote handen vier diepe trechters ging gravèn in de grond. Waar zou dat nu weer vóór dienen, vroeg Karei zich af. De vier bandieten keken dodelijk beangst naar de luitenant, die kalm verder werkte en tenslotte tevreden naar Signor Gabriël knikte. De vier gaten waren klaar. Een tipje van de sluier, liggend over „England Spiel", is heden morgen voor het Rotterdamse Hof opgelicht bij de getuige- verklaringen. van kolonel dr. J. M. Sonier, hoewel v. d. Waals< niet alleen volgens mededeling van Sclireieder, maar ook volgens de feiten, daarin slechts zijdelings was^ betrokken. Vele arrestaties zijn in dit „spel'' verricht, maar slechts in betrekkelijk weinige heeft v. d. Waals de hand gehad. „Er war nirr V-mann", aldus Schreieder. Als eerste werd door het Hof Schreie der géhoord over bijzonderheden om trent het „England Spiel". Deze verklaar de dat het „spel" 16 Maart 1942 begon, na de arrestatie van twee agenten, Lou- wes en Taconis, en de confiscatie van hun radio-apparaat. Schreieder, die reeds van het begin af met de opdracht tot een „Funkspiel" rondliep, kreeg toen eindelijk de kans. De code viel in zijn handen en na ontcijfering Werd met het spel begonnen. Op 27 Maart 1942 heeft foen ingevolge het radio-contact de eerste dropping piaats gehad Na een critieke dag (waar op een volkomen onbekend agent moest worden opgespeurd duurde het spel tot Schreieder Verwondert zich hierover, mdat, naar zijn mening, de opdrachtgevers aan de geringe successen hèt mislukken van de pogingen hadden kunnen vaststellen. Naar zijn mening had een dergelijk spel nooit langer dan een half jaar kunneh du- en. Midden 1§43 kwam het spel 'n ge vaar, doordat t gearresteerde agenten ontvluchtten en uit Schreieder's gezicht verdwenen. Hij Het daarom terstond naar Londen sèinen, dat 2 agenten door de S. D. warei gearresteerd en nu in opdracht van de S. D. naar En geland onderweg varen. Ook v. d. Waals, die in die tiid naar Zweden Was gegaan, verbreidde dit sprookje verder. En het spel ging door! Men weet, dat agenten in Nederland door middel van een code met Engeland in verbinding stonde'*.. Deze code was Ce Duitsers bekend, doch niét bekend was hun, dat een. foutloos bericht volgeas afspraak op onraad zou wijzen, omdat bepaalde fouten als extra-zekering wa ren afgesproken. Schreieder verklaart in verband daarmede, deze fouten niet te hebben geweten, doch noojf reacties* van Engeland te hebben d-shad, welke op argwaan wezen. Schreieder verklaart via valte per soonsbewijzen, welke de mensen uit En geland meekregen en welke niet goed waren, op het spoo v:-n een Valse P. B.- centrale in Pijnacker te 2ijn gekomeh. Steeds verder de draden uitspinnend, kreeg hij tenslotte 18 radio-verbindingen met Engeland in handen. Eén verbinding in Alblas, waarvan hij de code kende, liet hij nog even ongestoord werken, om te controleren of er iets van zijn spel was uitgelekt. De getuigenis van Kolonel Somer bracht voor Schreieder de mededeling, dat het „England Spiel" slechts gedeel telijk is gelukt. De spionnage-dienst in Engelaitd is later gesplitst in een Engelse en een Nederlandse dienst. Voor deze Nederlandse dienst zyn 48 agenten „gedropt", die allen behouden zijn aangekomen. Uiteraard zijn enke le van deze agenten later gepakt bij hun acties. Schreieder heeft met een van deze mensen een zelfde spel wil len spelen, doch na 3 berichten had men het spel door. De 53 agenten Van de dienst daarvoor, volgens Kolonel Somer, de Militaire Voorbereiding, Terugkeer, waren in sa menwerking met de Engelse dienst uit gezonden en zijn wèl in Schreieder s banden gevallen. De getuige verklaarde, dat het hem onbegrijpelijk voorkwam, dat de 53 agente» allen hun 4 ..identitv- checks" van hun b fichten zouden heb ben afgegeven. Van der Waals deelde in verband met dit punt mede, dat de mees te agenten verkeerde „identity-checks" hebben 'gegeven;, Schreieder ontkende dit. Overigens ging Kol. Somer niet uit voerig in, op de geïnteresseerde vragen van het Hof. Hij voerde aan, dat nadere publicaties over deze zaak meer op weg van een parlementaire commissie zou den leggen. Wel bracht hij nadrukkelijk naar voren, dat door zijn dienst al in Mei 1943 tegen v. d. Waals was gewaar schuwd. Verder wees hij erop dat. alle berichten te Londen centraal werden op gevangen en gedecodeerd werden. Dat de verschillende punten. welke achter docht op moésten wekken, niet zijh op gevallen, kon deze getuige zich niet ver klaren. De verantwoordelijkheid van v. d. Waals in dit „Engeland Spiel" ligt hier, dat hij in opdracht van Schreieder con tact heeft opgenomen met een van de eerste marconisten in dit spel. Eén waar schuwing en het gehete „England Spiel" zou nooit zijn gespeeld. Hij heeft deze marconist, H. Jordaan. te Rotterdam echter in handen van de S. D. gespeeld met alle noodlottige gevolgen. De getuige, L. Pot, zelf gearresteerd te Rptterdam, verklaarde omstandig, hoe de arrestatie van 3 hoofdpersonen plaats heeft gevonden. De getuige, die zelfs la ter nog naar Engeland heeft kunnen ontvluchten, kende helaas v. d. Waals niet. 12). Toen Noortje het huis van Gerrlt ver liet eh beloofde, nog eens spoedig te zul- len terugkomen, liet ze een heel ander mens achter. De goede voornemens van Gerrit wer den heel even verduisterd door het dui veltje van de jaloezie. Zou het meisje ook bij de drie andere leden van „Kla vervier" op bezoek gaan? Neen, vast en zeker niet, hoogstens bij Dirk. Wat zou den Hendrik, Nelis en Dirk ervan op kijken, als de behanger en timmerman bij hem aan het werk zouden gaan- En nog méér, als Gerrit uit de stad zou terugkeren met nieuwe kleren en ver sieringen. Eigenlijk moest hij Noortje vragen, of zij de versieringen zou willen uitzoeken. Nelis, was teneind** raad zelf maar be gonnen met zijn huisje op te knappen. De buurvrouw had geweigerd het te doen en verder was er niemand in het dorp. aan wie hij het zou durven vragen. Maar de moeilijkheid "was, dat Nelis werkelijk niet wist waarmede hij begin nen moest. Hij kon wel huilen. Waarom had hij toch nooit naar goede raad geluis terd? Hij had zijn jasje uitgetrokken, maar zóver ging zijn pas verworven zin voor reinheid nog niet, dat hij bedacht, bij dit vuile werk het splinternieuwe over hemd ijiet te moeten aanhouden, daar hij anders binnen een kwartier even goor zou zijn als de oude boezeroenen. Hij bekeek de situatie en krabde zich op het achterhoofd. De gordijnen! Ja, hij zou met Jet Ballemans eens over nieuwe moeten gaan praten. En dekens moesten er ook komen, maar dat was van later zorg. Dadeloos bleef hij staan staren. Water, ja, dat was er natuurlijk nodig bm alles flink af te boenen. Maar waarmee moest hij eigenlijk boenen? Met het stuk zeep, da' hij vanmorgen gekocht had? Nu, hij zou wel zien, hoe dat alles gaan moest. Eerst maar even een emmer water halen. Hij ging met een emmer naar de pomp. maar hoorde op de weg het trippen van lichte voetstappen. Hij keerde het hoofd om en zag dat Noortje op hem toekwam en hem van verre al vriendelijk toewuif de, alsof ze een oude kennis van hem was. Nelis' hart bleef van sghrik bijna stil staan. Was het meisje speciaal hierheen gekomen om hem op te zoeken? Maar hij kon haar toch niet binnen laten in zo'n stoffige vuile kamer? Hij nam de volle emmer op en liep naar binnen, niet goed wetend wat te doen. Maar Noortje had allang begrepen, dat het geen onvriendelijkheid maar ver legenheid van Nelis was, dat hi) zonder, haar groet te beantwoorden weer naar binnen was gegaan. Ze liep hem achter na en zag ogenblikkelijk wat er aan de hand was: Nelis was van plan zijn huis schoon te maken! Dat was een prachtige gelegenheid om metterdaad te tonen, dat het haar ernst was met haar voornemen om iets voor de vier oude zónderlingen te doen. Een vuil karweitje, dat was ze ker, maar juist daarom had het voor Noortje grote betekenis. Ze besloot snel, Nelis niet met een lan ge inleiding in de war te brengen, maar hem zonder meer voor een voldongen feit te plaatsen. Zo, bent u bezig bei buis wat schoon te maken? Ja, dat moet zo ieder jèar eens gebeuren, hé. Maar eigenlijk is het geen mannenwerk. Ik kom net op tijd om eeh handje te helpen. Nelis had sprakeloos naar het meisje staan staren. Hij zocht naar verontschul digingen om de vieze bende in de kamer, maar de zachte woorden van Noortje ga ven hem een beetje moed. En zó erg was het toch blijkbaar ook niet, want had het meisje niet gezegd, dat het schoon maken „leder jaar" moest gebeuren en volgde daaruit niet, dat ze de Indruk had, dat het een jaar geleden ook gebeurd was? Ja, het is nodig, stamelde hij verle- geh: Maarmaar "u moet hier niet ko men werken, juffrouw. Ik zal. .ik moet. Neen, neen, zei Noortje heel beslist; Geen bedenkingen. Ik kom hier een beet je helpen, afgelopen. Ik doe het erg graag' ziet u. En samen is het gauw genoeg ge beurd. Heeft u water? Neen, juffrouw. Of Jadaar staat een emmer vol. Maaru is van de „Ma- riahoeve" en u kunthier toch niet komen werken. Wat....wat zou uw oom daar wel van zeggen. Niets!, antwoordde Noortje kort, omdat ze niet méér van de kostbare tijd ongebruikt voorbij wilde laten gaan: Èn u moet mij geen mejuffrouw noemen. Ik ben Noortje. t 2e verspilde nu geen woorden meer. maar stroopte de mouwen op en zei: Waar is de vim? Vim?, vroeg Nelis verbaasd, niet wetend wat dat voor goedje'was. Groene zeep? -r Ik heb vanmorgen een stuk zeep ge kocht, onthulde Nelis. Dat kunnen we nö niet gebruiken. Nu goed, we z'ullen zien wat we van avond zonder zeep en vim kunnen uit voeren en morgenavond breng ik die din gen wel mee om de rest te doen. Noortje was geen gemakkelijke schoon maakster voor 'n man als Nelis? die nog nooit van zijn leven water anders had ge bruikt dan om te drinkeii Hij boende en wreef, alsof zijn leven er van af hing, ging de emmers vuil water legèn én haal de schoon en op het laatst wist hij wer kelijk niet meer of de aanwezigheid van het meisje of... het werk er oorzaak van was, dat hij zich bijzonder blij en opgewekt voelde. O, als nu het hele huis was opgeknapt en behangen en geschilderd, dan zou het een klein paradijsje zijn. En dat had hij dan toch maar aan Noortje te danken Wat zouden de drie vrienden jaloers zijn, als ze dit te weten kwamen! Het was al tamelijk laat, toen Noortje het huis verliet. Ga morgen even naar de behanger, zei ze: en vraagt of hij de kamers gauw behangt. Dan gaan we morgenavond ver der met het werk en dan is uw huis een paleis geworden. Nelis beloofde dat te zullen doen en voldaan ging Noortje op weg naar de „Mariahoeve". Twee Van de vier waren de eerste avond de beste al voor drie kwart bekeerd van hun ondeugd. Nu de andere twee nog! Die kwamen morgen aan de beurt. De man van Jet Ballemans fungeerde als behanger. Al heel vroeg in de morgen had hij een klant en 'n heel merkwaar dige ook, die zolang Ballemans zich kon heugen nog nimmer z'n huis had laten behangen: Gerrit de gierigaard. Maar even later kwam er een mis schien nog veel merkwaardiger klant" vieze Nelis. En die had al even veel haast als Gerrit. Ook hij wilde graag zijn huis je vandaag nog behangen zien. Dat wordt druk werk. zei Balle mans: Maar gelukkig zijn de huizen niet zo groot en Huizèn?, vroeg Nelis verbaasd: Is er nog een ander ook? Ja. Gerrit. Maar goed, ik kom van middag de zaak wel even opknappen. Onderweg had Nelis het niet al te breed. Gerrit, de gierige Gerrit. liet z'n huis behangen! Maar dat was haast niet te geloven! Of ZOU Gerrit ook al (Wordt vervolgd.) Bij het verhoor van Schreieder over het oprolleh van de groep d'Aquin uit Eindhoven en R'dam van 12 personen, bleek, dat v» d. Waals zich uitgegeven heeft als een parachutist. Zijn marco nist zou bij de afsprong zijn verongelukt. Hij zocht nu een radioverbinding. Men bezorgde hem» die, waarop v. d. Waals persoonlijk enkele uitermate belangrijke berichten uitzond, echter niet naar Én- geland, maar naar het bureau van de Grilne Polizei, waarmede zijn radio in verbinding stond. De gebeurtenissen zijn overigens ge volgd door nog meer arrestaties. Schreieder zet uitvoerig de wijze van de arrestaties uiteen. In totaal zijn ca. 50 man gevangen genomen. Overigens heeft v. d. Waals zijn best gedaan, om zoveel mogelijk belastend materiaal te verza melen. Zo had hij erop gewezen, dat verschillende leden van de groep d'Aquin een W. A.-man hadden geliquideerd. Ook had hij Schreieder verteld, dat Gener|ai Roëll de landelijk leider van de O. D. zou zijn. In deze groep heeft v. d. Waals verschillende malen geld geleend en nooit teruggegeven. Twee getuigen in deze zaak verklaar den, dat zij door de S. D. vrij behoorlijk zijn behandeld en dat deze S. D.-ers heb ben toegegeven, dat v. d. Waals, „das Schwein", hun agent-provocateur was Krieg is nu eenmaal krieg, aldus veront schuldigden zij 4ich. In de week van 27 April tot 1 Mei zal aan de houders van A-. B, en C-kaartén extra rantsoen kaas van 50 gram beschikbaar wórden gesteld. Veertien dagen later zal wederom een extra rant soen kaas van 50 gram aan dezelfde leef tijdsgroepen worden verstrekt een en ander dank zij een ruime kaasproductie. De In deze tijd van het jaar geprodu ceerde kaas leent zich niet voor bewaring van lange duur, zodat het niet mogelijk is voorraden te vormen. De „Sloterdijk" op reis van Batavia naar Rotterdam, passeerde Zondagmorgen óm 7 uur Gibraltar. De „Waterman", op reis van Rotterdam naar Java, passeerde gisteren Kaap Fi- nisterre. De „Zuiderkruis'1, op thuisx-eis, vertrök Zóndagnacht om half 2 van Port Said.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3