Belangrijke aspecten voor onze Sociale De sterfgevallen aan boord van de „Volendam" absolute De Gasperi's zege: een meerderheid in de kamer Voorwaarden voor wederopbouw Nameloos leed temidden van nuchtere feiten en data NIEUWE BONNEN Voorstellen der Commissie betekenen ingrijpende verbeteringen Ypenhurg wil uitbreiden Piet de Pianist, alias Anton de Wilde, alias v. d'. Waals de geldwolf ONS VLEESRANTSOEN WERD ERNSTIG BEDREIGD DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Mevr. Roosevelt-tulp Extra hulp wordt verleend Europa's „koloniën in het Westen Een kast vol bescheiden ONDER LO U DE P E Vrouwen versloegen Volksfront feilloos systeem Koffie en thee 70ste JAARGANG DONDERDAG 22 APRTL 1948 No- 20600 Verzekeringsplicht voor grootste deel der bevolking Zorg voor weduwen en wezen LENING VAN 2V2 MILLIOEN NOG VIER BABY'S ERNSTIG ZIEK Amerik. staten overwegen actie SLACHTVEEMAKKTEN Zwendelaars gehoord op een station SCHERTS EN WAARHEID Jachtlaan 40 te Apeldoorn het einde van de jacht Negenvoudig bewijs Koerierster getuigt Stockholm-reis geen succes Bezoek aan Rotterdam KARD. SIBILIA STERVENDE Matzes en toast bonvrij Bonnenlijst eenmaal in de twee weken DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de ..Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel 25270: te Schiedam. Broersvest 8. TeL 68804 De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal, f L15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WTTLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven .eger gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woorc meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Ongetwijfeld kan het rapport inzake de herziening van de sociale verzekering zeer opmerkelijk en belangrijk genoemd worden. Opmerkelijk omdat daarin voor zieningen worden bepleit, welke men eer der toejuicht dan verwacht had. Belang rijk niet in die zin, dat een minister deze voorstellen indient en met zijn verant woordelijkheid dekt, maar toch van be- lang waar een commissie, samengesteld uit prominente figuren van diverse plui mage uit het sociale en bedrijfsleven, haar handtekening er onder plaatste. Zoals wij opmerkten betreft het hier slechts een pleidooi voor wat bedoelde commissie Wenselijk acht Het is geen wetsontwerp en men zal moeten afwach ten. of en wanneer 'n minister de ideeën van dit rapport in wetsartikelen zal be lichamen. Trouwens, de commissie maakt zelf al enige reserve, als zij verklaart, bij het uitspreken van hetgeen zij wenselijk acht omtrent de nader aan te geven voorzieningen wel zoveel mogelijk reke ning gehouden te hebben met de econo mische en financiële mogelijkheid van het land zodat verdere voorzieningen dan in dit rapport voorgesteld naar haar mening in elk geval vooralsnog niet in overweging kunnen worden genomen maar ook meent de commissie er op te moeten wijzen, dat ook ten aanzien van de voorgestelde voorzieningen een gron dige kostenberekening, aan de hand waarvan zal worden beslist, in hoeverre een bepaalde voorziening economisch mogelijk is, geboden blijft. Al hebben dus de voorstellen van de commissie alsnog slechts academische waarde in zoverre zij van de commis sie-studeerkamer naar de ambtelijke keu ken zijn verhuisd toch is het baanbre- ken van denkbeelden als in het rapport, belangrijK genoeg en verblijdend tevens om de voorgestelde wijzigingen en aan vullingen in onze sociale verzekering in korte trekken nader te beschouwen. Het belangrijkste en ingrijpendste voor stel lijkt ons de suggestie om ook de zelf standigen tot een zekere inkomengrens verplicht bij de sociale verzekering onder te brengen. De commissie is van oordeel, dat de uitbreiding van de ouderdottisver- zekering, de weduwenverzekering en de kinderbijslagregeling reeds aanstonds tot alle daarvoor in aanmerking komende zelfstandigen kan geschieden. Zoals ge meld heeft de minister in die zin een commissie opdracht gegeven om inzake Kinderbijslag voor zelfstandigen advies uit te brengen, opdat bij noodvoorzie- overeenstemming met de in het rapport ontwikkelde denkbeelden, een desbetreffende voorziening kan worden getroffen. De andere onderdelen van de sociale verzekering waren, naar de commissie meent, geleidelijk aan uit te brelden tot verschillende groepeA van zelfstandigen. Zeer belangrijk is mede ongetwijfeld het voorstel van de commissie om de loongrens of inkomengrens vast te stellen op 6000 uniform voor de diverse wet ten Wij betreuren het tot zekere hoogte, dat bij het vaststellen van deze grens in de grond toch een weistandsgrens geen rekening wordt gehouden met het al dan niet gehuwd zijn noch met het aantal kinderen. Wellicht zal zo'n bere kening in de practijk op zeer grote moei lijkheden stuiten. En wanneer inderdaad de ..grens opgevoerd wordt tot 6000, gelijk de meerderheid van de commissie wenst, dan kan men hiermede zonder meer vrede hebben, daar verre weg het grootst deel van de bevolking dan onder de werking van de sociale wetten zal vallen. Hierbij nemen -wij als conditio sine qua non aan, dat de kinderbijslag niet bij het loon zal worden gerekend. Deze beperking zouden wij willen uit gebreid zien ook tot die kinderbijs.ag, welke door verscheidene bedrijven boven de rijkskinderbijslag wordt uitgekeerd. Wjj achten het volkomen onjuist, dat deze bijslag als loon wordt beschouwd en hiervoor hoewel geen loon zijnde premie voor de sociale wetten wordt ge- eist; onder voorwaarde natuurlijk, dat de bedrijven op zich nemen om bij ziekte enz. ook deze extra-kinderbijslag te ver lenen, als deze niet vergoed wordt, om dat èr geen premie voor betaald wordt. Komen wij tot de verschillende onder- delen van de sociale verzekering, dan valt het op, hoe uitstekend de commissie getracht heeft om de hardheden in de wetten weg te nemen. Niet alleen wordt voorgesteld om bij ziekte de maximum uitkeringsduur van één jaar tot twee jaar te verlengen, maar ook bepleit zij 0m j Ze u*tkering gedurende deze tijds periode te doen gelden voor de Ongeval lenwet en Invaliditeitswet en wel met een gelijke uitkering van 80 Bij algehele arbeidsongeschiktheid ten gevolge van een ongeval worde, de ongevallenrente na de eerste twee ja ren gesteld op 70 pet. van het dagloon. In geval van invaliditeit worde de uitkering na twee jaren gesteld op 70 pet. in het eerste jaar d.i. dan het derde jaar van de arbeidsongeschikt heid 60 pet. in het tweede jaar en 50 pet. tot de 65-jarige leeftijd: dan volgt een ouderdomspensioen. Ook voor de weduwen stelt de com missie gunstige maatregelen voor, waar bij de bedoeling voorzit om die wedu wen te helpen, die zelf niet kunnen voorzien in haar onderhoud. Gedacnt wordt aan weduwen met kinderen en oudere weduwen. Voorgesteld wordt dan ook in het algemeen een weduwenren- te van 30 pet. van het dagloon van de overleden verzekerde, tenzij zij óf geen kinderen beneden de leeftijd van» 16 jaar heeft, öf nog geen 45 c.q. 50 jaar of niet blijvend invalide is, in welk geval zij niet voor weduwenrente in aanmerking komt. In dit geval wordt wel een overgangsuitkering verstrek! Het weduwenpensioen dient op 65-jarige leeftijd over te gaan in ouderdomspen sioen. De weduwen worden verder geholpen, doordat het recht op kinderbijslag van de vader overgaat op de wees; zelfs zou de bijslag voor de wees verhoogd wor den, wanneer de suggestie van de com missie wordt gevolgd. Tenslotte voorzien de voorstellen van de commissie in een ouderdomspensioen. Er zou moeten komen voor alle verze kerden een z.g. „bodempensioen" waar bij plaats blijft voor ondernemings en bedrijfspensioenfondsen en voor parti culiere verzekeringen. Dat zijn in korte trekken de voor naamste grondslagen, waarop de Com- roKsie inzake herziening van de sociale verzekering onze sociale wetten wenst op te trekken en uit te bouwen. Bij deze herziening is het ziekte-fondswezen bui ten beschouwing gelaten; dit wacht op voorstellen van de ziektefondsraad. Moge het rapport van dit lichaam in gelijke sociale zin blijken opgesteld. Afgewacht dient of en wanneer en in welke mate al deze voorzieningen ge troffen zullen kunnen worden. Wanneer gehandeld wordt in de geest van het rapport van de commissie zullen veel onvolkomenheden en hardheden in on ze sociale wetgeving worden weg geno men ten bate van hen, die hulp en be scherming van de wet in de strijd voor hun bestaan zo zeer van node hebben De directie van de „N.V Frits Die pen Vliegtuigen" zal zeer binnenkort aan de gemeenteraad van 's-Graven- hage verzoeken haar een renteloze le ning van 2 a 2% millioen gulden te verschaffen voor uitbreiding van het vliegveld Ypenhurg. Naar aanleiding van bovenstaand be richt deelde de heer Frits Diepen ons mee, dat wanneer Schieveen eenmaal als vliegveld is ingeschakeld, de exploitatie van Ypenburg moeilijker zou worden. Het duurt echter nog zes a zeven jaar voordat Schieveen gereed is. Ypenburg kan worden uitgebreid met 3 startbanen tot een vliegveld van de E-klasse, d.w.z. een vliegveld, dat de D.C. 3-toestellen kan verwerken. Het veld is thans reeds geschikt voor zware vliegtuigen, doch de bovenlaag zou met stalen platen verbe terd moeten worden. Dit zou dan 2 2% millioen moéten kosten Ypenburg zou dan, totdat Schieveen klaar is, kunnen dienen als voor-haven voor Rotterdam. De Aero-Holland* en de Avio-Diepen zullen zich ook gaan uitbreiden, aldus de heer Diepen. De Rijksluchtvaartschool, die zoals bekend, een nieuwe vestiging zal krijgen, zou de eindphase van haar opleiding op Ypenburg kunnen handha ven. De heer Diepen heeft de overtui ging, dat op deze wijze wordt voorkomen, dat het enige belangrijke vliegveld, dat zonder staatssubsidie werkt, zou gaan verdwijnen, waardoor de residentie, het regeringscentrum met haar ambassades, haar luchthaven zou missen. De heer B. D. Rijnveld te Hillegom won voor zijn overlijden verleden jaar een nieuwe soort darwin-tulp, een grote rode bloem. Deze tulp had nog geen naam, thans is haar de naam Anna Eleonora Roosevelt-tulp gegeven. Dins dag heeft mevrouw Rijnveld met haar zoontje op het paleis Soestdijk aan me vrouw Roosevelt een bouquet van deze nieuwe tulpensoort aangeboden. Prin ses Juliana was hierbij tegenwoordig. Naar aanleiding van de berichten over het uitbreken van enteritis, maag darmstoornissen, aan boord van het troepentransportschip „Volendam wordt nog gemeld dat op de terugreis slechts 650 personen aan boord zijn. Voor de aanvang van de reis was ge zorgd voor voldoende babyvoedsel. De eerste berichten over maagdarmstoornis verschijnselen kwamen vorige week binnen. Het bleek, dat er toen reeds tien baby's gestorven waren, nl. kinde ren van KNIL-personeel, een kind van een militair van de K. L. en een baby van een marineman. De namen van deze kinderen zijn de vol gende: Jan Putters (niet aan enteritis maar aan longontsteking gestorven en in Colombo op Ceylon begraven), Anneliesje Borghout, Antonius G. Steins, Johan W. Engelkes, August Frans Feher, Johan M. A Janssen, Antonius G. Hameetman, Wendy Karsen, Jeanette Mintman en Peter Johan Briars. Volgens het laatste telegram, dat van de „Volendam" ont vangen is .werden op 19 April geen nieu we gevallen gemeld, op 20 April twee. In totaal zijn er nog vier baby's ernstig ziek. De ouders van al deze kinderen, twea uitgezonderd, bevinden zich aan boord van de „Volendam". Ondertussen zijn tal van maatregelen genomen, om de „Volendam" te hulp te komen. Geneeskundig personeel is van de „Grote Beer" op de „Volendam" over gestapt om de aanwezige geneeskundige staf te assisteren, terwij] verder per K.L.M.-vliegtuig de Haagse kinder specialist dr. H. Boekema, dank zij de medewerking van de Egyptische legatie in Nederland, Maandagmorgen naar Egypte vetrokken is met medicamenten en extra-voedsel voor zieke baby's. Ra- dio-IJmuiden probeert twee maal daags contact te krijgen met de „VoIend,am" voor nadere gegevens. De K. L. M.-Constellation, welke gis teren <am 10.30 uur van Schiphol naar i?iVla 's vertrokken, vervoert 5 kisten medicamenten met een totaal gewicht van 58 kg., welke in Cairo worden uit geladen en bestemd zijn voor de „Volen- r«vL Deze.. kisten zijn afkomstig van het rijksmagazijn voor geneesmiddelen te Amsterdam en bevatten o.m. gedroogd plasma, gedistilleerd water, baby- en len 6n ant^ere heilzame midde- 79 Marshall, minister van Buitenlandse zaken der V.S. heeft Woensdag op de Pan-Amerikaanse conferentie te Bogota verklaard, dat de V.S. niet zullen mee doen aan enigerlei actie t a.v. de Euro pese koloniën op het Westelijk halfrond De fan-Amerikaanse conferentie oe- sloot desondanks, dat een uit 9 landen bestaande werkgroep het vraagstuk van deze koloniale bezittingen zal onderzoe ken, Van deze werkgroep zullen Argen tinië, Brazilië, Chili, Cuba, Guatemala, Mexico, Uruguay, Columbia en Ecuador deel uitmaken In verband met Hemelvaartsdag zullen de slachtveemarkten te Delft en Gouda niet op Donderdag 6 Mei, doch op Woens dag 5 Mei '48 worden gehouden, terwijl de slachtveemarkt te Gorinchem niet op 2e Pinksterdag, doch op Dinsdag 18 Mei 1948 zal worden gehouden. Op de markt van Gorinchem van 18 Mei zullen met het oog op te verwachten geringe aanvoer van grootvee, alleen nuchtere kalveren en schapen worden overgenomen. Het stationsgebouw te Baarle-Nassau was Dinsdag getuige van een ongewoon toneel. De vier Amsterdammers, twee jnannen en twee vrouwen, die begin April wegens een enorme bonnenzwendel zijn aangehouden, werden daar namelijk geconfronteerd mét hun vier Belgische medeschuldigen, de drukker en de teke naar van de valse textielcoupures, vlees- en brandstofbonnen en de beide tussen personen. Het verhoor duurde van des morgens 10 tot des avonds 9 uur en de schuld van het achttal kwam daarbij voldoende vast te staan. De Belgen zullen in hun eigen land terecht staan wegens het benadelen van een bevriende mogendheid. Een grote hoeyeelheid valse bescheiden een kast vol kon nog worden achterhaald. Aan textielcoupures waren 75 k 80.000 punten en aan valse kolenbonnen voor 1500 mud in omloop gebracht Z. Ent. Kardinaal De Jong op de Kath. f rouuienlanddag te Utrecht. De bestuur staf el tijdens de rede van mevr. De KortLuykx; rechts van de Kardinaal mevr. SteenbergheEngering. Van de 574 zetels in de Kamer van Afgevaardigden is de verdeling van 552 zetels definitief bekend. De 22 overige zetels moeten nog verdeeld worden. Bevoegde kringen nemen aan, dat dit zal geschieden zoals in onderstaand staatje wordt vermeld. Verdeelde zetels Nog te verd. zetels Totaal 4 307 Volksfront 4 182 4 33 3 18 Monarchisten 2 14 Republikeinen 3 9 Italiaanse Soc. hew 2 6 Zuid Tiroolse partij 3 Sardinische actie 1 l Italiaanse Boeren 1 1 De zetelverdeling in de Senaat is als volgt: Gekozen leden Benoemde leden Totaal Chr. Democraten 130 18 - 148 45 119 Soc. Unie 1-. 12 24 19 28 4 8 6 9 On af hankelijken 4 7 Italiaanse Soc. Bew. rr- 1 De 108 senatoren, die „op grond van rechten'' als lid van de Senaat werden benoemd zijn personen, die zich ten tijde van het verzet verdienstelijk hebben gemaakt. Op 8 Mei zal het nieuwe Italiaanse parlement bijeenkomen. De kamer en de senaat zullen onmiddellijk overgaan tot de verkiezing van de respectieve voor zitters, terwijl op 10 Mei in een ver enigde vergadering de nieuwe president der republiek zal worden gekozen. Wan neer dit eenmaal is geschied, zal de Gas- peri, naar verwacht wordt, formeel met zijn kabinet aftreden en onmiddellijk door de nieuwe president belast worden met de samenstelling der niéuwe regering. In verband met het aangekondigde communistische kabaal blijft de politie versterkt en alarmbereid. Speciaal in Milaan, waar een geweldige politiemacht op de been was gisteravond. Er was brand uitgebroken in het. hoofdkwartier der communistische partij. „Een poging van de Gasperi, om een onzer bolwerken te vernietigen" verkondden de volksfron- ters Van waarheidlievender communisti sche zijde werd echter toegegeven, dat bij het tanken van een auto de benzine vlam had gevat, hetgeen oorzaak werd van de brand De politie is de toestand meester Zoals te voorzien was, stellen de verslagen Italiaanse communisten nu alles in het werk, em de betekenis van de jongste verkiezingsuitslagen te ver kleinen. Zo verklaarde de directeur van de voorlichtingsdienst van het door de communisten beheerste Italiaanse volksfront, Jacinto Cardona: „De vrou wen hebben ons verslagen". Volgens deze communistenleider heeft de Kerk ze tegelijk met de ouden van dagen bij honderden en duizenden in het veld gebracht Met het verpleegsterscorps van het le ger valt niet meer te schertsen, dank zij de auditeur-militair, die het onderdeel I een „schertscorps" noemde omdat de mi litaire basis ontbrak. Want door zijn scherts, welke door de dames echter niet verstaan werd, komt die basis er wel. daar bedoeld corps in het Vrou- I welijke Hulpcorps zal worden opgeno- l men. Arme mi) /air-auditeur. Hij had het zo goed bedoeld en toch kreeg hij de wind stormachtig van voren. Men zal misschien opmerken, dat de waarheid niet gezegd piag worden. Maa: wij hebben iets tegen spreekwoorden. Deze bezitten n.1. de onhebbelijkheid, van vaak niet geheel juist te zijn. Men is er echter zo mede vertrouwd geraak!, dat men het leugentje hetwelk zij in houden, zelf is gaan geloven. Neem b.v. eens het boven bedoelde vermaarde: „De waarheid mag niet altijd gezegd worden" Waarom zou zulks eigenlijk niet mo gen? Dat iemand de waarheid niet graag hoort, omdat hij die niet aangenaam vindt, kan geen motief zijn om haar te verbloemen. Dat doen b.v. de Missie- Paters ook niet. Houden de Redemptoris ten niet over hel en verdoemenis zulke realistische donderpreken, dat men on danks alle hellevuur er koud van wordt? En is het nu wel waar, dat de „grote men" de waarheid niet wil horen? Laat de nieuwe kapelaan de „beminde gelo vigen" in zijn eerste Zondagspreek voor alles, wat lelijk is uitmaken en een paar keer met zijn vuisten op de preekstoel staan, steevast zullen de kerkgangers na afloop zeggen: „Die nieuwe kan pas preken". Wij persoonlijk prefereren dan ook het spreekwoord, dat de waarheid maar eens gezegd moet worden. Doch dan op een prettige manier. Vandaar dat wij in dit rubriekje niet van zulk dik hout plan ken zagen als de balken, welke volgens het schriftuurwoord onze ogen schragen. Het moet een prettig ender-onsje blijven. Immers een goed humeur is, zoals Henk van der Maze gisteren in zijn Gongslag dreunde, van onschatbare waarde. Ja laten wij, zoals hij adviseerde, de blinden aan de zonnekant openen. Maar dan in alle huizen en tevens alle ra men en deuren. Dan vliegt door de tocht „De Waar heid" de huizen uit. Zulks zou niet alleen aan de waarheid maar ook aan de blijdschap ten goede komen. ANALYST. Even kreeg men gistermiddag voor het Rotterdamse Gerechtshof, tussen de nuchtere, haast dorre opsomming van feiten en data, een aangrijpende blik op de heldhaftigheid en onbaatzuchtige vaderlands liefde, waarmee de strijd tegen de Duitse overweldiger werd gevoerd en op het nameloze leed, veroorzaakt door het vuige verraad van een baatzuchtige geldwolf als v d Waals, toen de president een brief voorlas van een van diens slachtoffers, waarin deze nog jonge man, over wie het doodvonnis was geveld, afscheid neemt van zijn verloofde. Uit die brief sprak een volledige over gave aan Gods H. Wil, de liefde tot de nabestaanden, maar ook de liefde tot het vaderland, die zwaarder woog, de on wankelbare overtuiging voor een goede en rechtvaardige zaak te strijden, welke de besten onder ons in staat hebben ge steld. het hoogste offer te brengen voor God. vrijheid en vaderland. Het was de afscheidsbrief van J. S. Winterdijk, een der leden van de „Dienst Wim" die door toedoen van v. d. Waals op 20* Juli 1943 met acht van zijn mak kers in Apeldoorn was gearresteerd en over wie de doodstraf was uitgesproken. Het vonnis is niet voltrokken, doch later is deze dappere jongeman in een Duits concentratiekamp, waarheen hij was overgebracht, aan door ontbering en mis- Voor de vleesvoorziening in de eerste maanden van dit jaar was gerekend op een levering van 12.000 ton Argentijns vlees, de eerste helft is vrijwel geconsu meerd, de leverantie van de tweede helft is door Argentinië geannuleerd Er was vlees gekocht van België tot een hoeveel heid van 4000 ton. Deze partij beant woordde echter niet aan de gestelde eisen. Onder deze omstandigheden trad een bedreiging van het vleesrantsoen op Het eerste gevaar is thans afgewend doordat in de ontstane leemte in de im port deels is voorzien. Eèn ruiltransactie met België had tot resultaat, dat ons land de beschikking kreeg over in totaal 3000 ton bevroren schapenvlees, welke hoe veelheid in het najaar onzerzijds wordt vergoed met leveringen van vers scha pen- en varkensvlees. In deze transactie ligt ook de verklaring van de aanwezig heid van dit blijkbaar niet bij allen ge wilde schapenvlees, dat de laatste tijd in distributie is gebracht, derhalve ter handhaving van het vleesrantsoen. België zal daarnaast 2000 ton uit Deen se en Ierse aanvoer ingevroren vlees le veren en bovendien nog 2000 ton Argen- tijns vlees, dat in Engeland opgeslagen ligt. Uit een. Engelse leverantie van 3000 ton Argentijns vlees zal een voorschot var 1000 ton worden verleend. Het gevaar is dus in eerste instantie gekeerd, doch volledige zekerhand van import en daarmede van een ongestoorde vleesrantsoenering is er voor de maan den Mei en Juni, in welke tijd er een kleine aanvoer van Nederlands slachtvee is, nog niet. handeling veroorzaakte tuberculoS: over leden. Voor hem en voor J. Dercks van dezelfde illegale groep heeft de bezetting van Duitsland niet tevens de bevrijding gebracht. De Dienst Wim, welke via België be richten leverde aan Londen,is in het ka der van Schreieder's vernuftige „England Spiel" op de bekende manier „opgerold" en wederom was v. d. Waals het laaghar tige werktuig in diens handen. Het wordt bijna eentonig, aan de hand van de verschillende getuigenverklaringen te verhalen, hoe zich dit drama heeft af gespeeld. Met behulp van een twee jarige ervaring had de meester-intrigant Schreieder een systeem opgebouwd, dat feilloos werkte en dat ook voor de „Dienst Wim" noodlottig werd. Via de radio was hij in het bezit geko men van de nodige gegevens en het was v. d. Waals, die als de „gedropte" para chutist Piet de Pianist, alias Anton de Wilde en als P. v. d. Velden contact zocht met de verschillende leden van de „Dienst Wim". Een hunner eiste, dat v. d. Waals zich als Engels agent zou legitimeren. Als be wijs verlangde hij uitzending door Radio Oranje «van het codezinnetje: „Glymes houdt het vuur warm". Prompt werd aan deze wens voldaan. Tot driemaal toe werd deze code uitgezonden, niet alleen door Radio Oranje, maar voor alle zekerheid ook nog driemaal door de B.B.C. en drie maal door Radio België. Om zo min mogelijk opzien te baren vond Schreieder, die het ogenblik geko men achtte om in grijpen tot dan toe had hij het te druk gehad met de arres tatie van da leden van het „Nationaal Comité" het beter, een aantal leden van de Dienst Wim naar Apeldoorn te lokken, waartoe v. d. Waals hun een ver haal over een grote „dropping", die moest worden uitgezocht", opdiste. Van het station in Apeldoorn werden zij door v. d. Waals naar een huis aan de Jachtlaan 40 geleid en daar eindigde op 20 Juli 1943 de iacht van Schreieder op meer dan de helft der leden van de Dienst Wim. De overige leden werden de dag daar op gearresteerd in Bergen op Zoom en Vlissingen. Een dezer gearresteerden, mej. W. H. M. Proost, over wie eveneens de dood straf is uitgesproken, welk vonnis met is voltrokken, wordt als getuige verhoord. Het is een jonge vastberaden vrouw, die in Bêrgen op Zoom als koerierster heeft gefungeerd voor de Dienst Wim. Uit haar verklaringen blijkt, dat in haar geval v. d. Waals van zijn gewoonte is afgeweken. In bijna alle gevallen heeft hij de arrestaties laten verrichten door Duitsers. Haar echter heeft hij, na de vergeefse poging om baar aan het spre- ken te kriieen persoonlijk gearresteerd. Tijdens de autorit naar Den Haag heeft hij haar met de dood bedreigd, als ze niets wilde loslaten. Ook deze poging is mislukt, hetgeen de dappere jonge vrouw zeven maanden cellulair in Scheveningen heeft gekost. Na haar terdoodveroorde ling is zij naar Duitsland overgebracht, waar zij tot de bevrijding gevangen heeft gezeten. Van de Waals, die met zenuwachtig knipperende ogen heeft toegeluisterd en die blijkbaar meent onder verwijzing naar zijn opdrachtgever Schreieder alle ver antwoordelijkheid van zich te kunnen af schuiven, ontkent, dat hij in Vlissingen is geweest. Getuige herkent hem echter pertinent en bovendien leest de president een verklaring voor van getuige's vader, die uit een reeks foto's v. d. Waals als de schuldige heeft aangewezen, Jhr. W. A. Gevers Deynoot, die tijdens de oorlog verbonden was aan de Ned. Inlichtingendienst in Stockholm, wordt vervolgens gehoord over het bezoek van v. d. Waals als baron Lynden aan Zweden met het schip 'van kapitein Aben uit Delfzijl. Uit zijn verklaringen blijkt, dat v. d. Waals' bezoek daar geen groot sue ces is geweest en dat het, zoals Schreie der zelf bevestigt min of meer „in het zand is gelopen". Getuige heeft v. d. Waals nooit vertrouwd en heeft, zoveel in zijn vermogen lag, verhinderd, dat hij ongewenste contacten aanknoopte. Hilariteit verwekte het vérhaal, dat v. d. Waals ophing over het bezqek, dat hij in Januari 1945 met Schreieder heeft ge bracht aan Rotterdam om zijn ouders op de Stationssingel te bezoeken. Dit bezoek heeft geleid tot de arresta tie van twee personen, die volgens v. d. Waals tot de illegaliteit behoorden. Op weg naar het hoofdbureau hebben ziin arrestanten hem in een keider van het vroegere Rotterdamsch Nieuwsblad ge duwd. Ondanks het schieten van v. d. W. wisten zij te ontkomen. Op de vraag van de president, of hij zo maar mensen arresteerde, omdat hun1 gezicht hem niet aanstond en hoe hij deze arrestatie tegenover de politie had willen motiveren, antwoordde verdachte, dat hij daarover juist Rep te denken, toen zijn arrestanten hem m de kelder lieten verdwijnen. V. d. W. is daarop naar huls terugge gaan en heeft een rijksduitser, die bene den zijn ouders woonde, laten arresteren, omdat deze hem, naar zijn zeggen, „over een groot pistool aankeek".. President: „Vond u zo'n pistool dan niet heel gewoon? U - was toch op dat gebied wel iets gewend?" Bekl.: „Niet als het op mij is gericht." Tot slot van de zitting werd nog een getuige gehoord over de dood van de Beaufort in Amsterdam op 16 Febr. 1945, waarbij ook v. d. Waals tegenwoordig was. Op de vraag van de president, waar om hij terstond aan de achtervolging had deelgenomen, antwoordde beklaagde, dat „dat zo maar een reactie" was geweest. Hierop verdaagde de president de zit ting tot Vrijdagochtend half 10. Ten Vaticane werd bericht ontvangen, dat het oudste lid van het H. College van kardinalen, Enrico kardinaal Sibilia, in zijn huis te Anagni stervende is. De kardinaal heeft voor de tweede maal een hartaanval gehad en volgens Vaticaanse zegslieden bestaat er weinig hoop op herstel, aldus A. P. In de tweede plaats noemde Cardona de bedreiging, dat de Amerikaanse hulp een einde zou nemen als het volksfront zou winnen. Toch waren volgens hem de resultaten der verkiezingen niet geheel en al onbevredigend. Ons verzet tegen het plan-Marshall blijft ongewijzigd. Wij zullen alles doen wat mogelijk is om te voorkomen, dat Italië in ruil voor de hulp krachtens het plan-Marshall politieke, economische en strategische verplichtingen aangaat, zo verklaarde hij tenslotte volgens A.P. Van liet hoofdkwartier der christen democratische partfj uit heeft minister president De Gasperi voor het eerst na de verkiezingen officieel het woord ge voerd. In de loop van zijn rede zeide De Gas peri dat het volk een actie verwacht tegen werkloosheid en een programma van landbouwhervorming. „Dit alles zal uitgevoerd worden, doch op één absoluut noodzakelijke voorwaarde: handhaving der vrijheid, eerbied voor de vrijheid en een geest van onafhankelijkheid. Ket Italiaanse volk moet vrij zijn, over zijn eigen lot te beslissen. Ons doel is vrij heid van politieke partijen, vrijheid van vergadering, vrijheid voor de vakvereni gingen dit alles alleen beperkt door eerbied voor de vrijheid van anderen en door openbare orde. Onze democratie moet een buitenland se politiek voeren, die economische sa menwerking met volken, die sterker zijn dan wijzelf, en solidariteit met alle vrije en democratische volken ter wereld aan moedigt", aldus De Gasperi. Golven van gejuich sloegen telkens weer op, toen De Gasperi, vergezeld van Scelba, de minister van binnenlandse za ken, op het balkon verscheen, nadat hem de einduitslagen van Rome overhandigd waren, waaruit bleek, dat zijn partij in de hoofdstad sinds de laatste verkiezingën meer dan twee maal zoveel stemmen be haald heeft. K.V.P. aan Christen- Democraten Naar aanleiding van de successen, die de Christen-democratische partij in Italië heeft behaald bij de verkiezingen, heeft de K.VJ. het volgende telegram aan het bestuur dezer partij gezonden: „De Ne derlandse Katholieke Volkspartij wenst u van ganser harte geluk met schitterende overwinning in de strijd voor Christelijke beschaving en vrijheid van Europa". O Gisteren vertrok de eerste K. L. M. DC-6 die de naam „Koningin Wil- helmina" zal krijgen, van ScWlphol voor het uitvoeren van de openings- vlucht van de nieuwe lijn Amster damRomeIstanbulBagdadTe heran. Voor het tijdvak van 25 April t/m 8 Mei zijn de volgende bonnen geldig ver klaard. Bonkaarten KA, KB, KC 804: 331 Melk 5 liter melk. 333 Melk 7 liter melk. 336 Vlees 100 gram vlees. 337 Vlees 300 gram vlees. 338, 339 Boter 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet. 352 Algemeen 400 gram brood of 1 rant soen puddingpoeder, vermicelli e,d, 354 Algemeen 200 gram brood (geldig t/m 1 Mei). 356 Algemeen 1600 gram brood (geldig t/m 1 Mei). 357 Algemeen 50 gram thee. 358 Algemeen 250 gram kaas of 312 gram korstloze kaas. 359 Algemeen 125 gram koffie. 343 Reserve 800 gram brood (geldig t/m 1 Mei). 346 Reserve 400 gram brood (geldig t/m 1 Mei). Bonkaarten KD. KE 804: 833 Melk 12 liter melk. 836, 837 Vlees 100 gram vlees. 838 Boter 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 839 Boter 125 gram boter of margarine of 100 gram vet. 852 Algemeen 400 gram brood of 1 rant soen puddingpoeder, vermicelli e.d. 854 Algemeen 200 gram brood (geldig t/m. 1 Mei). 856 Algemeen 400 gram brood (geldig t/m 1 Mei). 858 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 843 Reserve 400 gram brood (geldig t/m 1 Mei). Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MG, MH 804. Geldig zijn de bonnen van strook D. Met ingang van heden zijn matzes en toast zonder bon verkrijgbaar. De ver vaardiging van deze producten is beperkt, zodat het niet mogelijk is ongelimiteerde hoeveelheden te kopen. Evenals het vorige jaar zal van 4 Juli t/m 11 September inplaats van iedere week eenmaal per veertien dagen een bonnenlijst worden gepubliceerd. De bonnen, welke normaliter over twee weken verdeeld worden aangewezen, zui len dan in één lijst worden bekend ge maakt. De eerste bon- -iwijzing voor. 14 dagen zal dus zijn op 2 Juli, de laatste op 27 Augustus.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1