Het verdrag van Brussel onder Gods zegen Aanneming van pact en motie verzekerd Weerbericht! Het leven van v. d. Waals geëist Gerechtigheid jegens hen, die streden en offerden Stijgende aanvoer jonge groenten Gongc Leo-gesticht te Boreulo door brand geteisterd Maria-beeld van Charles te Tegelen HOOP OP EEN EXPORT VAN 400 MILLIOEN KG STEUN aan het WETTIG GEZAG Zeventigduizend blikken groente en fruit in beslag genomen Fraude door een groothandelsbedrijf DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Absenteïsme verhindert beslissingen Tweede Kamer Eerste „Marshall goederen" Dalende prijzen en redelijk bestaan LAGEN Linkervleugel en middengedeelte door vuur verwoest Groenten naar Duitsland 70ste JAARGANG ZATERDAG 24 APRIL 1948 No- 20602 Alvorens gistermiddag minister Van Boetzelaer de sprekers van de vorige avond over het Brusselse verdrag en de tegelijk aan de orde gestelde federalistische motie beantwoorden ging, zou eerst de nominatie worden OVERZICHT opgemaakt voor de vacature- Meckermann in de Hoge Raad. Toen de Kamer zich daartoe zette, bleek echter, dat het vereiste aantal leden reeds niet v meer aanwezig was. De vergadering werd tot 2 uur geschorst, maar ook toen was er blijkbaar geen verandering in de situatie gekomen, zodat van de stemmingen over de voordracht maar werd afgezien. Insgelijks moesten de stemmingen over het otit- werp tot ratificering van het Pact en over de motie Van der Goes van Naters tot a.s. Woensdag worden uitgesteld, vóórdat de Kamer met de Grondwetsherziening begint. DE MOTIE Weinig beivolking „VOLENDAM" IN QUARANTAINE BRITS KONINGSPAAR KOMT VOOR DE RADIO konten Maandag in Rotterdam ZEVENTIG JAAR GETROUWD BESTRAFFING SCHULDI GEN „ENGLAND SPIEL" Eresaluut voor verzet INSTITUUT VAN BIJSTAND GEVORMD CHAUFFEUR IN SLAAP GEVALLEN? KIJK IN DE SPIEGEL KARNEMELK gedeeltelijk zonder bon DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant zijn gevestigd te Rotterdam. Kortenaerstraat 1, Tel 25270: te Schiedam. Broersves» 8. Tel 68804 De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwartaal f 1.15 per maand. 1 0.30 per week. Directeur: J. KUUPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: EL A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven -eget: gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Over het lot zowel van de motie als uiteraard van het verdrag zelf behoeft men zich intussen geen zorg t- maker- Gaat dit laatste er me* vlag en wimpel door (ondanks het verzet van de com munistische frac'ie alleen*ook de motie schijnt w -.1 eenzelfde kans te maken, vooral nu de oorstellers haar op ver zoek van de minister mg wat /oerzich- tiger hebben geformuleerd. Namens de VND-fractie zegde mr. Vonk, -fschoon nog steeds sceptisch taande tegenover haar inhoud, alree toe, er niet tegen te zullen stemmen: de CH en AR onthieloen zich van enige verklaring ter zake, doch zullen zich waarschijnlijk wel op een zelfde standpunt stellen. Na de aange brachte wijziging door ons in de tekst gespatieerd is zü als volgt ko men te luiden: De Kamer, gezien haar uitspraak van 19 Maart 1948 betreffende een blijvende aaneen sluiting van Staten, en het te dezen ge volgde regeringsbeleid: van mening, dat deze blijvende aan eensluiting kan worden gerealiseerd in verschillende doelverbanden, waarbij voor zover mogelijk en wen- 6 e 1 ij k gezag dient te worden opgedra gen aan boven-nationale organen, in het bijzonder op monetair, economisch en sociaal gebied, en op dat der defensie: van oordeel, dat hierdoor de groei binnen de Verenigde Naties tot een rechtsgemeenschap van democratische Staten in federaal verband kan worden bevorderd; nodigt de regering uit, gezamenlijk mét de regeringen der Staten, waarmede zij thans op een nieuwe basis samen werkt, de spoedige opbouw van doel verbanden, als bovenbedoeld, te bevorde ren en daardoor bij te dragen tot een werkelijke rechtsgemeenschap, en gaat over tot de orde van de dag. Terwijl een der drie KVP-onderteke- naars, mr. Sassen, aanvankelijk bezwaar opperde, de Kam-r-uitspraak aldus te „verwateren", meende zijn fractiegenoot en mede-voorsteller, blijkbaar sprekend namens de 5 andere ondertekenaars, dat voor „verwatering" niet behoefde te wor den gevreesd omdat „we er zelf bij zijn" en scheen hij alle nadruk te willen la ten vallen op de overeenstemming ter zake tussen regering en volksvertegen woordiging. Het psychologisch effect waarvan mr. Sassen stellig niet zal loochenen, te minder nu hij juist van de invloed der motie op de mede contrac tanten baat verwacht voor de door hem gewenste uitbreiding tot andere Europese landen (z. i. alvast met Italië). .De minister aan het woord Wat deze laa te betreft, liet de be hoedzame bewindsman zich alleen ont wringen dat hij uitbreiding inderdaad noodzakelijk vond doch .zeker niet in de eerste maanden te verwerkelijken en er verder niet positief op kan ingaan. Zo was er natuurlijk meer, waarover Z.Exc. geen vrijheid vond mee te delen wat hem op het hart lag.. Dat er voor het ogenblik veel aandacht wordt besteed aan de militaire samen werking, ligt behalve aan het feit dat de .•••••••MN*! J Weerverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig i t Zondagavond: j Tamelijk heldere nacht met eits la- j gere temperaturen. Morgen overdag over het algemeen zonnig droog weer 5 met in het Zuiden en Westen van het land iets hogere temperaturen dan i J vandaag. Matige wind tussen Noord 5 5 en Noord-Oost. 25 April: Zon op 5.23 uur, onder 19.54 uur; maan op 22.50 uur, onder f 6.07 uur. S 26 April: Zon op 5.21 uur, onder 19.56 uur; maan op onder 6.32 S uur. (CH) behoeft niet bezorgd te zijn dat de positie van onze marine daarbij in het gedrang zou komen Het Britse wapen-embargo Het Britse wapen-embargo kon ook Z. Exc. niet betitelen als een vriendschap pelijke daad. Maar Jhr. v. d. Goes stem de hij toe, dat men een regering niet mag vereenzelvigen met de theorieën van sommige groepen of stromingen ei. dat wij Engeland erkentelijk moeten blij ven voor wat het voor onze bevrijding beeft gedaan. De zaak in kwestie heeft een groot aantal aspecten, doch een gunstig resultaat der onderhandelingen mag worden verwacht, nu de bewinds man met zijn Britse collega persoonlek een ontmoeting heeft gehad. Over het Ouitsland-probleem kregen we niet veel meer te horen dan dat de minister de beschouwingen van de heren Roolvink en Sassen heel nuttig had ge reeds verschillende verbanden (met vrees zelfs voor duplicaties) zijn gelegd voor de verdediging nog een begin moest internationale toestand „bedenkelijk" is, ook hieraan dat, in tegenstelling met de economische samenwerking waarvoor worden gemaakt. Daarom is door de Con- sulatieve Raad aanstonds een militair comité gevormd en de heer Schmal vonden en er zijn voordeel mee zou doen Alle vraagstukken voor ons van belang zullen in Londen ter sprake komen. Een wetsontwerp inzake de herstelbetalingen Is de Raad van State gepasseerd en wordt binnenkort 'door minister Lief- tinck bij de Kamer aanhangig gemaakt Twee honderd duizend ton groenten zul len naar Duitsland worden geëxporteerd. Dat het communisme de potentiële in houd der republiek Indonesië zou zijn, kon Z. Exc. nog altijd mr. Vonk niel toegeven. Communisten hebben geen zitting in het kabinet en het is niet juist dat dit stelsel de republiek domineert. De bevolking zelf zal deze „kanker" moeten uitroeien: de regering blijft dili gent. Maar bij de repliek verhief de heer Vonk nochtans opnieuw zijn waar schuwende stem. Wat de samenstelling betreft van het secretariaat voor de Pact-uitvoering, zal mogelijk de Benelux-candidaat tot secre taris-generaal worden benoemd. Binnen de Benelux varen wij allerminst lin het kielzog van België. Ten slotte erkende Z. Exc. naar aan leiding van de van meer dan één zijde geoefende critiek op 's ministers uitla ting betreffende de erkenning van bei Christendom in de tekst van het Pact dat zijn bedoeling in de M. v. A. niet al te gelukkig was geformuleerd. Het Christelijk geloof tot iets discutabels ver' klaren, lag hem verre. Integendeel her haalde hij nogmaals met de gemaakte opmerkingen in den' vervolge rekening te zullen houden en herinnerde hij op nieuw aan zijn eigen woorden ter Brus selse bijeenkomst gesproken. Van het Pact verwacht ook hij alleen resultaten als het in Christelijke geest en ondei Gods zegen door de naties wordt nage leefd en als wij de Allerhoogste om die zegen bidden. L. H. De „Volendam" is in Suez aange komen, doch volgens A. F, P. wordt het schip in de buitenhaven in quarantaine gehouden in verband met de sterfge vallen onder de kinderen aan boord. Het geen wil zeggen, dat strenge voorschrif ten gelden ten aanzien van het contact met de wal. De koning en de koningin van Enge land zullen, volgens A.P., op de avond van 26 April in verband met hun zilveren huwelijksfeest een toespraak houden over de B.B.C. Beiden zullen een korte boodschap uit spreken. Er heerst een buitengewone drukte in Aalsmeer; enorme hoeveelheden bloemen en planten worden bij de veiling aangevoerd, niet alleen met het moderne vervoermiddel, de vrachtauto, doch ook in kleine bootjes. Het motorschip Noordam van de H.A.L. is op weg r.aar ons land met aan boord de eerste goederen, welke in het kader van het Marshall-plan door Amerika aan Nederland geleverd worden. Wij verne men, dat de Noordam Maandagochtend in Rotterdam verwacht wordt en daar aan de Wilhelminakade meren zal. Het ligt in de bedoeling, deze eerste „Marshall-goederen" met officieel vertoon in ons land te ontvangen. Daartoe zal Maandagochtend in een der loodsen van de maatschappij een aantal autoriteiten aanwezig zijn. Nader vernemen wij, dat de „Noordam" o.a. geladen is met 4000 ton graan. Het is echter nog niet geheel zeker, of dit schip het eerste zal zijn, daar men haast van een wedloop kan spreken met de Prins Willem II, die eveneens met graan onder weg is. Waar de Prms Willem n zal bin nenlopen, staat nog niet geheel vast. Dit zou ook Amsterdam kunnen zijn. De verwelkoming heeft plaats in de haven, waar het eerst een dezer schepen binnenvalt. Op 27 April zal het echtpaar Egbert Veen en Jantje Veen-van der Heide te Steen wijkerhold zijn 70-jarige echtver eniging vieren. Beide oudjes hebben nog een goede gezondheid. De man zal 3 Juli 94 jaar worden en zijn vrouw 13 Aug. 93 jaar. Dit monumentale Mariabeeld dat een lengte heeft van 2.10 m. en op een massief voet stuk van 2 m. hoogte komt te staan, zal op de Tweede Zondag van Mei uit dank baarheid voor de hulp, die de Hemelse Moeder tijdens de laatste maanden van 1944 aan de bevolking van Tege len zichtbaar heeft verleend, aldaar plechtig worden ont huld. Het Goddelijk Kind houdt het wapen van Tege len ten teken van bescher ming in Zijn Handen. Op het voetstuk worden de woorden gebeiteld: Door U heeft Hij onze vijanden ver nietigd. 19401945. De be kende beeldhouwer Charles Vos kapte het uit Engelse Portland-kalksteen. Het onafwendbare is geschied. De procureur-fiscaal heeft van Anton v. d. Waals het leven geëist, dat op zo gruwelijke wijze is misbruikt, om de besten van ons volk in de dood te drijven. De doodstraf, ze was de enige straf, die volgens strenge maatstaven der gerechtigheid de bloedschuld kon uitwissen. Ze is ook de enige, die de procureur-fiseaal kon eisen, om de maatschappij voor altijd zeker te stellen voor een figuur, erger dan Judas, omdat die nog zijn penningen heeft geweigerd. Voor de slotphase van dit proces be stond opnieuw zeer rrote belangstel ling, toen de president Mr, v. Volleho ven allereerst uitdrukkelijk vaststelde, dat het Hof tevergee^. heeft gewacht OP duidelijkheid en 1 arbeid omtrent het ..England Spiel". De gegevens, wel ke bet Hof daartoe nodig bad, zijn hel onthouden en vertegenwoordigers van de daartoe competente instanties heb ben het Hof niet wensen in te lichten. Nochtans is komen vast te staan, dat Van der Waals bij dit „Spiel" slechts indirect Is betrokken en de president verzocht de procureur-fiscaal en de ver dediger deze kwestie dan ook niet nit gebreid te bespreken. Het Hof achtte het echter van het grootste belang, dat ook in het „England Spiel" volledige klaarheid zou worden gebracht en meende daarom de wens naar voren te moeten brengen, dat de schuldigen hier in zullen worden opgespoord en hun straf zullen krjjgen. Verder meende het Hof de vele moeders en vrouwen te moeten gedenken, die met grote ernst en droefheid over de dood van hun zoons of mannen hebben getuigd. Het Hof heeft deze getuigenisser onbewogen aangehoord, doch uitdrukke lijk wenste het nu vast te stellen, dat dit slechts schijnbaar is geweest. In deze zaal, aldus Mr. v. Vollehoven, zijn vele zaken behandeld, ook die, waarbij de De jonge groenten beginnen naar de vellingen te stromen. De verwachting voor de komende dagen is, dat de win kelprijzen, dank zij de grotere aanvoer van verschillende producten als sla, rabarber en andijvie, zullen dalen. Hierop wijzen de veilingprijzen, die in het Westland, b.v. te Poeldijk en Delft, geleidelijk teruglopen. Zowel door telers als kopers worden de veilingen druk bezocht. In kleurige nj varen de schuiten met bladgroenten, bloemkool, rabarber, radijs en komkom- °tlder de veilingklokken door. De rliuewf e,n over het algemeen bevre- sommi» w6'" het mooie warme weer jS „t 001 w.at te hard doen zin. aardoor afwijkingen ontstaan zijn. Lange files auto's en schuiten van Er heeft zich met instemming van de regering een instituut gevormd, dat zich ten doei stelt, de toetreding te bevorderen van vrijwilligers tot er- het voortdurend verlenen van mede werking aan door de regering te yorr-.en organen tot steun van het wet tig gezag door het geven van mili taire-, politiële en economische stand. bü- Het instituut draagt de naam van In stituut steun wettig gezag" en zal "oc- treden in landelijk, gewestelijk en plaa'- selijk verb. nd. De leiding van dit instituut berust bi, een nationale commissie welke voor de eerste maal is samengesteld uit de vo1 gende personen: J. J. W. Boerrigter, luit.-gen. b. d. L. F. Duymaer van Twist! E. Fuld, Sj. de Groot, mr. H. B. s! Holle, E. P. van Iperen, kolonel b. d. J W. Klein, C. Kupers, A. D. Laman Trip, H D. Louwes M A Reinalda, Jos. fT Maenen, N. Molendijk, gen. b d 1 N Reynders, mr. A. B. Roosjen, L. Scheep stra, P. Scholten, ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren, res.-kol. jhr. P J. Six, mr. D. U. Stikker, J. Tuin, E. A Vermeer. De organisaties, welke zich tot dusver re op dit gebied hebben bewogen, te weten: de bijz. vrijw. landstorm, volks weerbaarheid, de v.m. binnenlandse strijd krachten, nationale bijstand, organisatie nationale hulp en de vereniging van vrijwillig politiepersoreel zullen, erken nende de noodzaak geen activiteit te voe ren in afzonderlijke organen haar werk kracht en ervaring tezamen met andere groepen uit de bevolking ter beschik king van het instituut stellen. Het instituut stelt zich voor het ge noemde doel te bereiken door: voor lichting en propaganda, het bevorderen var. maatregelen tot versterking van de onderlinge band van vrijwilligers, net waar nodig oemiddelend optraden in vei band met de onderlinge taakverdeling der vrijwilligers. grossiers, exporteurs en handelaren ver spreiden In enkele uren de producten UIt de „glazen stad" van het Westland naar alle windstreken. Fabrieken voor verpakkingsmateriaal draaien op volle toeren om de groenten en fruit naar be- horen te kunnen ontvangen. Tienduizen- den kisten en kratten zullen dit jaar nodig zijn om de komende oogst die op 850.000.000 kilogram wordt geschat, voor transport geschikt te maken. Van deze oogst is 330.000.000 kg. voor de tafels be stemd. Men is in het Westland en ook bij het Centraal bureau voor de tuin bouwveilingen zeer hoopvol gestemd over leveringen aan de Amerikaanse zóne in Duitsland, waarmede bereikt zou wor den, dat de totale export dit jaar rond 400.000.000 kg. zal bedragen. Hiermede, zo zegt men, zal 1948 het eerste normale tuinbouwjaar na de oorlog worden. Sinds 1933 is het areaal voor de tuinbouw vast gelegd. Zou men door gebrek aan export mogelijkheden, door handelsbelemmering dus, het bestaande areaal moeten inkrim pen, dan zou daarmede de binnenlandse markt dadelijk in gevaar komen. Indien de tuinbouw uitsluitend op de binnen landse markt gebaseerd zou zijn, dan zou men toch voor ieder product afzon derlijk een korte tijd van grote aanvoer met overschotten krijgen. Voor en na deze perioden, zo zegt men in tuinbouw- kringen, zouden dan tekorten aan bepaal de producten ontstaan, welke tekorten de prijzen zouden doen stijgen. Met de huidige productie is het mogelijk de binnenlandse markt geregeld tegen rede lijke prijzen te bedienen. Men moet, zo zegt men, de huidige productie met als overvloedig beschou wen. Er is in het buitenland zeer veel vraag naar groenten en het Nederlandse Men voert tenslotte aan, dat de ver nietiging van groenten, zoals deze in de laatste jaren voorkwam, uitsluitend het gevolg was van abnormale omstandig heden, handelsbarrières, hoewel over de grenzen zeer zeker vraag bestond. De Nederlandse tuinbouw, die 40.000 kwekers omvat en totaal aan ongeveer een half millioen mensen werk en brood geeft (vijf procent van de bevolking), heeft zich zoveel mogelijk van de meest ver fijnde tot de grovere producten aange past aan de vraag in binnen- en buiten land, aldus verzekerde men ons tijdens een persexcursie van het Centraal bureau van de tuinbouwveilingen. Men hoopt dat de rusteloos draaiende veilingklok ken dit jaar in haar verplichte cijfertjes een redelijk bestaan voor de auinbouw zullen aankondigen. Teiiieer omdat dit zal wijzen op vooruitgang van de voed selvoorziening van West-Europa. illegaliteit was betrokken. Helaas trol het Hof hieronder soms een illegaliteit aan, gericht op eigen nut en baat. Maar in deze zaak is de illegaliteit op haar best gezien. Mannen, die hun leven on baatzuchtig hebben ingezet voor het ene grote doel, het vaderland. Niet alleen de groepen hier, maar ook de uit Enge land „gedropte" mensen hebben zich ge offerd voor het welzijn van allen. Het doet het Hof goed, dat Schreieder van deze mensen heeft gezegd: „Het waren allen moedige mannen". Met dergelijke mannen zullen wij ongetwijfeld een grote toekomst tegemoet gaan. Zorgvuldig opgebouwd requisitoir Onder doodse stilte van de vele aan wezigen onder wie wij Mr. Zaayer, de procureur-fiscaal van het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag opmerkten hield Mr. H. W. v. Daorn vervolgens zijn requisitoir. Dit was als de behan deling van deze gehele zaak, rustig, methodisch en zakelijk. In de strijd tus sen onze spionnagegroepen en de contra spionnage van Duitsland hebben Schreie der en v. d. Waals de grote successen geboekt. Schreieder als de Duitse poli tieman met vernuft en ijver, v. d. Waals als de „Nederlandse" V-man. Bijzondere hulde bracht Mr. v. Doorn aan de met het degelijks onderzoek belaste vroe gere hoofdinspecteur N. Klaassen en Ir A. P. v. d. Meer, J. v. d. Ende, L. Rid derikhoff en P. G. v. Dijkhuizen, die met zorg het omvangrijke dossier had den samengesteld. De procureur-fiscaal stond vervolgens uitvoerig stil bij het karakter van v. d. Waals, terwijl hij met vele voorbeelden de leugenachtigheid, de steeds terugke rende hebzucht en de misdadige sluw heid van de verdachte kenschetste. Nog maals meende Mr. v Doorn zich te moeten kanten tegen publicaties van de afgelopen tijd, waarin deze gewetenlo ze man tot de held van sensationele treinl ictuur is ge aakt. Menigeen zal zich afvragen, aldus de procureur-fiscaal, waarom in deze juri disch eenvoudige zaak, nog zoveel woor den aan deze man worden verspild. Het belang van deze zaak, waarin de historie van ons verzet is vastgelegd, noopt mij echter daartoe. Van de 83 ten laste ge legde arrestaties zijn er door verdachte slechts vijf ontkend en aan de hand van getuigenverklaringen en feiten stelde Mr. v. Doorn vast, dat deze ontkenningen geen stand houden. Het veriveer van v. d. Waals Ingaande op het door v. d. Waals ge uite verweer wilde Mr. v. Doorn aller eerst vaststellen, dat onomstotelijk is bomen vast te staan, dat v. d- Waals uit eigen vrije wil bij de S.D. in dienst is getreden. Van dwang is geen sprake Controleurs van de C. C. D. ontdekten, dat een groothandelsbedrijf te Amster dam groenten en fruit in blik, welke met toestemming van het bedrijfschap voor groenten en fruit waren verkregen voor proviandering van zeeschepen, te gen zeer hoge prijzen afleverde aan ho tels e. d. In overleg met de officier van justitie werden ca. 70.000 nog in voorraad zijnde blikken met producten in beslag genomen. Een uitgebreid onderzoek bij bedoeld groothandelsbedrijf leidde tot de ont- productie-apparaat heeft altijd aan deze dekking van een dubbele boekhouding uVolgens de administratie zouden aan on geveer zestig zeeschepen producten zijn afgeleverd, doch bij nader onderzoek bleek een groot gedeelte van deze sche pen sinds geruime tijd geen Ned. haven te hebben aangedaan. Tenslotte bekenden de betrokkenen, dat deze nota's uitslui tend voor de schijn waren1 uitgeschreven Facturen werden aangetroffen, waarop andere producten waren genoemd dan dit geleverd waren. Zowel tegen dit bedrijf als tegen diverse handelaren en fabri kanten, over het gehele land verspreid werd opgetreden, vraag voldaan. Nu echter, geen vrije markt bestaat, zijn de wegen voor de verkoop zeer moeilijk, ondanks het feit dat men gaarne de groenten zóu willen kopen, omdat elders tekorten zijn. Nu de kans groot is, dat de handel speciaal op Duitsland in wat normaler banen zal komen, zie' men in Nederlandse tuinbouwkringen de toekomst weer wat rooskleuriger in. omdat men deze ver kopen algemeen als een bescheiden en niet bijzonder lonend begin van gezonde handelsmogelijkheden beschouwt. Het nachtelijk vrachtvervoer, dat de 10- en 15-tonners over de wegen laat daveren op hun reizen naar 's lands uit hoeken en ook naar die van Europa, heeft vanmorgen vroeg een mensenleven ge- eist. Om vijf uur is n.l. een auto met bomen en planten van de kweker Van O. uit Reeuwijk even voorbij Weert op de weg naar Roermond tegen een boom gereden en aan de overzijde in een greppel terecht gekomen. Een van da drie inzittenden, de 43-jarige gehuwde tuindersknecht E. de K. werd door de hevige schok uit de cabine geslingerd en was op slag dood. De twee anderen kregen vrijwel geen Ittsel. Het ongeluk is vermoedelijk te wij ten aan het feit,, dat de bestuurder een ogenblik door slaap, is overmand. On derweg had men al een uur gestopt oir. hem wat slaap te gunnen. Minister v. d. Brink heeft heden op zijn departement de opnieuw inge stelde economische raad geïnstalleerd. geweest. Verder wilde Mr. v. Doorn zien vastgesteld, dat de geheimzinnige flgunr van Johnny Verhagen, waarachter ver dachte zich verschuilt, reine fantasie is. Zelfs aannemend, dat deze Mr. X. heeft bestaan en inderdaad als Secret Service- man v. d. Waals opdrachten heeft ge geven, zal men nergens iets kunnen vinden, dat tegen het opofferen van honderden landgenoten opweegt. In korte trekken schilderde Mr. v. Doom vervolgens, hoe v. d. Waals zijn activi teit heeft uitgebreid, zonder daartoe te zijn genoodzaakt. Provocaties met wape nen en illegale lectuur, misbruik van ge noten gastvrijheid, zelfs feestvieringen op Koninginnedag zijn uitingen van zijn stre ven geweest, om ongevraagd zo goed mo gelijk te werken. De gevolgen van deze misdadige nei ging om succes te hebben en zoveel mo gelijk geld bijeen te schrapen, zijn ver schrikkelijk geweest. Van zijn slachtof fers zijn er velen gedood en anderen voor het leven geknakt Het schuldbesef blijkt in geen enkel opzicht. Honderden van zijn arrestanten zijn met v. d. Waals ge confronteerd en hij bleef er volmaakt onbewogen onder. Daarom is ook niemand nieuwsgierig .geweest naar üe swaf. omdat alleen de doodstraf hier de enig juiste straf kan zijn. In deze politiek-onzekere tijd mogen wij niet het risico lopen, dat hij door om standigheden nog eens de gelegenheid krijgt zijn praktijken te hervatten. „Ik hoop daarom" aldus Mr. v. Doorn, „dat deze straf ook zal worden opgelegd en ik waag het 4e zeggen ook zal worden geëxecuteerd. Deze man moet voorgoed onschadelijk worden gemaakt; de straf moet zijn een objectieve vergelding. Daar om moet hem het hoogste aardse goed worden ontnomen, opdat gerechtigheid wordt gedaan jegens hen, die gestreden en geofferd hebben." Schreieder Secret Service-manl Het pleidooi, dat door Mr. J. E. v. d. Starp werd gehouden was merkwaar dig van opzet. WH schreven In onze algemene beschouwingen op de eerste zittingsdag, dat dit pleidooi waarschijn lijk zou bestaan uit een gedeeltelijke afwenteling van de verantwoordelijk heid van v. d. Waals op de gefaald heb bende instanties te Londen. De opmer king van de president aan het begin van de zitting maakte dit echter thans onmogelijk. De verdediger volstond der halve met het naar voren brengen van een door v. d. Waals opgesteld verweer, waarin deze o.a. verklaarde dat Schreieder een agent van de Secret Service was!! Hij was (noodgedwongen) bij hem in dienst getreden als pene tratie-agent, om zodoende de geallieer Wie dertig, veertig jaar actief mee loopt in de katholieke beweging, een verzamelnaam in dit geval van allerhan de acties, weet heel goed, dat onze groepering kwalijk is bejegend, klein geestig is bestookt en hartgrondig is ver wenst. Dank zij de onverzettelijken dat wil niet zeggen de conservatieven, in tegendeel is er doorgewerkt rustig en met tam-tam wijs en vurig, geduldig en niet zonder schrammen, taai en tegelijk pijnlijk. Het katholicisme is niet dood en gaat niet dood. In elk tijdvak brengt het zijn heiligen, helden en vechters voort. In de afgelopen week waren West- Europa en Amerika ten zeerste ongerust Honderden journalisten doorkruisten Italië en seinden kolommen over het bolwerk der beschaving en zijn eventuele ondergang. De heldhaftige vechter de Gasperi heeft zijn volk de ware situatie voorge houden. Het optrekken naar de stembus werd een nieuwe kruisvaart en..,, het katholicisme won. Algemene verademing in de wereld. Het volksfront is verslagen. Men ver- gete echter niet ,dat dit succes maar ne gatief is. Een beetje bang, dat er onder die ka tholieke stemmers een groep is, die van de toepassing van „Rerum Novarum" niet veel moet hebben, merkt „Het Vrije Volk" overigens op: „De Katholieke partij in Italië heelt de macht in handen. Laat ons belang stellend toezien, wat zij in de komende j'aren met die macht gaat doen." De opmerking van genoemd blad ver tolkt de gedachtengang van grote groe pen buiten de onze. En terecht. We hebben de beginselen van het zuiverste water en zijn ook ver plicht deze princlpen waar dan ook tot gelding te brengen. In Nederland is nu enkele jaren met de P. v. d. A. samengewerkt. In progres sieve richting, waarbij KVP en P. v. d. A. voor elkaar niet onder doen. Er kwam dan ook heel wat tot stand; er word heel wat gehandhaafd. Anders zou „De Waar heid" niet zo hels zijn. Niet alleen in Italië, maar ook hier hebben de katholieken een eretaak te vervullen, waarbij we zelfs nog niet te vreden mogen zijn, wanneer alle katho lieken katholiek stemmen Ons beleid verdient ook goedkeuring en vertrou wen van anderen. Lees, studeer, luister en wees daarna propagandist. Wees niet zo gauw tevre den. Wees een katholiek, tegen wie men kan praten, op wiens oordeel men prijs stelt, voor wiens daden men respect heeft. Kijk In de spiegel. Ik hoop, dat ge tot Uw beeld kunt zeggen: Nou je mag er wezen! HENK VAN DER MAZE. den belangrijke diensten te bewijzen. Schreifder, de vernuftige criminalist, keek verbaasd op en lachte ongelovig en medelijdend tegen zijn bewaker. Mr. v. d. Starp bracht naar voren, „dat de persoon van zijn cliënt hem geen steek kon schelen en hij hem alle kogels van een mitrailleur en nog een paar extra toe gunde". Echter heeft hij v. d. Waals' verdediging op zich genomen, toen de zuster van v. d. W. hem dit ver zocht, omdat de achtergrond van deze zaak het („England Spiel") hem belang inboezemde. Zolang het juiste over dit „spel" niet bekend is, achtte pleiter het onjuist zijn cliënt te executeri n. Regel matig voorbehoud makend voor de juist heid van v. d. Waals' verweer, omdat hij dit niet had kunnen controleren, spon hij bepaalde punten als voorbeeld voor de veel geringere verantwoordelijkheid van v. d. Waals uit en bepleitte hij op schorting van de behandeling, teneinde 'n en ander te kunnen verifiëren. „Het gaat om een mensenlevën, mijn heer de President!" „Het gaat om vierhonderd mensenle vens, mijnheer de verdediger"! Na re- en dupliek, waarin mr v. d. Starp er zijn twijfel over uitsprak of d« verbalisanten (slachtoffers van v. d. Waals) zich niet door sentimenten heb ben laten leiden, vroeg mr. v. Volleho ven: „Van der Waals, hebt ge nog iet» te zeggen?" Anton v. d. Waals, even koel, vorme lijk en onaangedaan als altijd, stond op: „Neen, dank U, mijnheer de President!" Inderdaad, waar de geldzucht haar wor tels heeft verspreid, schijnt het gevoel niet meer te kunnen gedijen! De uitspraak werd bepaald op 7 Mei a.s. Gisteravond omstreeks half negen is een felle brand uitgebroken in het Leo Gesticht, R. K. opvoedingsgesticht voor jongens, in de Dijkhoek te Boreulo. Om kwart voor negen werd de brand, ontstaan op de slaapzaal, ontdekt door enige jongens. De meesten van hen zijn verkenners en welpen en waren op dat ogenblik in de omliggende bossen onder toezicht van de Fraters. Toen zij de rode gloed van het vuur, dat dade lijk snel om zich heen greep, opmerkten, stormden allen naar het gesticht waar zij direct begonen mee te helpen aan het blussingswerk en het ontruimen van de bedreigde delen van het gebouw. Daar door werd nog veel gered. De schade is echter toch nog groot want de linker vleugel. waarin o.m. zijn ondergebracht de recreatie-zaal, de bioscoop de te kenzaal voor de ambachtsschool en de refter voor de jongens, 's uitgebrand tei- wijl ook het middengedeelte van het gebouw grotendeels door het vuur ls verwoest. De brandweer van Bor eulo, geholpen door die van Ruurlo, Lo- chem, Neede, Eibergen, Geesteren en Deventer wist verdere uitbreiding ta voorkomen, waardoor het rechtergedeel te is gespaard gebleven. Tijdens de oor log heeft er in dit gesticht ook een grote brand gewoed, waarbij dit rech ter gedeelte een prooi der vlammen werd. In het Leo-gesticht zijn ongeveer 150 jongens ondergebracht. Er zijn 45 Fraters van het Gregoriushuis te Utrecht. De jongens zullen bij boeren in de omtrek ondergebracht worden want nu de mees te van hun onderkomens verwoest zijn, is het niet mogelijk een andere slaap plaats m het gesticht voor hen te impro viseren. De zieken werden naar Groenlo overgebracht. Nader meldt men ons dat tegen 11 uui het gevaar voor uitbreiding van de brand definitief was bezworen; alleen de brand weer van Lochem en die van Deventer bleven nog nablussen. De tweede en derde verdieping van de- noordelijke vleugel, waarin onderge bracht zijn de slaapzalen, toneelzaal en kleermakerij, zijn verwoest. De ontspan ningszalen liepen zeer veel schade op. Van het aangrenzende middelgedeelte zijn de slaapzalen, toneelgarderobe-ruim- te en de keuken uitgebrand. Het hoofd gebouw en de nieuwbouw liepen veel waterschade op. Een tragische omstandigheid is dat men op het gesticht voorbereidingen trof voor de viering van het gouden bestaans- feest van het Leo-gesticht in November a.s. en de opening van de streektuinbouw- school in Juni a.s. Een ruwe raming van de schade loopt in de 700.000. Hel gebouw is verzekerd. De jongens die doeltreffend geholpen hebben bij het blussingswerk, zaten bij het uitbreken van de brand rond het St. Joriskampvuur in de bossen. Met ingang van Zondag 25 April zal n-ast de karnemelk, welke verkrijgbaar is op de bon voor gestandaardiseerde melk in de verhouding' drie liter karne melk voor 1 liter gestandaardiseerde melk, 10 pCt. bonvrije karnemelk be schikbaar worden gesteld. Nederland en de Brits-Amerikaanse bezettingszone van Duitsland hebben :en handelsovereenkomst gesloten, volgens welke Nederland groenten zal leveren in ruil voor halffabrikaten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1