Oorlogsverklaring aan de Joden Drie democratische partijen aan de spits Noodzaak van Sociale hervorming W eerbericht! Storm hoek Plannen voor volksstemming Eerste groente naar Duitsland HET TRANSJORDAANSE LEGER BEZET JERICHO Hekjes of gezond verstand ITALIE'S NABIJE EN VERDERE' TOEKOMST PRINSES WAS IN DE „MAURITS" BOENGBOELAN: SOLDATEN IN EENZAAMHEID NENNI'S LOT REEDS BESLIST? DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De Transjordaanse regering heeft Maan dagavond het Zionisme de oorlog verklaard. Het Fransjordaanse leger is onmiddellijk tot actie overgegaan en heeft Jericho bezet. Aldus meldt een Reutertelegram uit Damascus. Posthume hulde De verkiezingen te Hessen Daarnaast gevaarlijk succes van „nazi-democraten" Het tijdvak na de honger In de Een week lang rookten ze niet fOste JAARGANG DINSDAG 27 APRIL 19ÏS No. 20604 Dit sensationele nieuws kwam gisteravond binnen, nadat daaraan verschillende berichten waren voorafgegaan over hervatting van het „Irgoen"-offensief tegen Jaffa en de spannende strijd om die stad. De stad, zo meldden die berich ten, werd onafgebroken met mortieren bestookt, terwijl tanks van de „Irgoen'' poogden Jaffa binnen te dringen. Arabieren tvillen ongedeeld Palestina. K.L.M. -DIENSTEN OP PALESTINA GESTAAKT DUIZENDEN DODEN Pokkencholera en pest te Calcutta MET ONDERJIANDELJ NG EN DE REPUBLIEK EVC VERBODEN VOOR Pvd A voor illegale pater HEEL ZUID-LIMBURG EéN JUBEL J I eel bewolking j DANSVLOER-KANNIBALEN Verkenningen ro?id de evenaar Als leider van zijn partij en van de ..Avanti" PATER L. TEELTWEN O.P. DB KANTOREN van de Redactie en de Admi* Eistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" lijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel 25270; te Schiedam. Broersvest 8. Tel 68804 De abonnementsprijs bedraagt f 3.45 per kwartaal, f 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KUUPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op. gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. tngezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. op Contract-tarieven -eget gereduceerde prijs aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woore meerjj ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. srumoer in het H. Land Het Arabisch legioen en de Britse pantsertroepen beantwoordden het vuur van de zware mortieren sn het ge'schut van dp „Irgoen". De strijdkrachten van de „Jrgoen" drongen langzaam Jaffa binnen. Men meldt verliezen aan beide kanten. Het algemeen hoofdkwartier van de Arabische strijdkrachteh in Palestina heeft voorts in een communiqué ver klaard, dat sterke „Haganah"-troepen de stad Acre hebben aangevallen en dat zich daar een hevige slag ontwikkelt. Het Arabische legioen is onder per «oonlijke leiding van koning Abdullah van Transjordanië onmiddellijk met de strijd tegen de Palestijnse Joden begon nen, op grond van het op 14 April op de conferentie tussen koning Abdullah en andere Arabische leiders genomen besluit. Volgens A.P. zijn op de conferentie te Amman, de hoofdstad van koning Ab dullah, de volgende besluiten genomen: 1. De koning, wiens land nog geen lid van de U.N.O. is, zal zijn goed uitgerust Arabisch legioen onder zijn persoonlijke leiding onmiddellijk in het Heilige Land in actie brengen; 2. De Arabieren zullen de olie-toevoer door de pijpleiding van Irak naar do raffinaderij te Haifa, de strategische havenstad, die op het ogenblik, op de haven-installaties na, in handen der Joden is, stopzetten. Nu koning Abdullah zijn Arabiscn legioen naar Palestina doet opmarcheren, zal de reactie van Ibn Saoed, de koning van Saoedle Arabië, met grote belang stelling worden gadegeslagen. De oorlogsverklaring van Transjordanië is afgekomen te 18 u. 15 plaatselijke tijd (16. u. 15 g.m.t.). Jericho, welke stad door de Arabieren het eerste bezet is, ligt 8 kilometer land inwaarts in Palestina. Zwaar geschut van het Transjordaanse „geregelde Arabische leger" heeft Maan dagavond het vuur geopend op de Joodse posities in Haifa, van Acre uit, dat 14 kilometer noordelijker is gelegen, over de baai van Acre heen, aldus luiden nog on bevestigde berichten. Mogelijk is hier be doeld het Transjordaanse Arabische le gioen, dat politiediensten verrichtte in het Heilige Land. Koning Abdoellah van Transjordanië heeft tijdens een interview verklaard, dat, indien de Joden zijn advies niet opvolgen om als burgers in een Arabische staat te leven, hij „het genoegen en de eer zou hebben Palestina te redden". Op een vraag,- of hij geloofde, dat de Transjor daanse troepen alleen Palestina kunnen veroveren, antwoordde Abdoellah, dat zijn Arabisch legioen in staat is „iedere man te offeren". Hij zei. dat de enige manier om het Palestijnse probleem op te lossen, die van oorlog is, nu vreedzame middelen ge faald hebben, „Er is geen oorlog in Pa lestina, maar er zijn alleen wrede aan vallen door de Joden op vreedzame Ara bieren Hu noemde het gebruik van Transjordaanse troepen in fatestL „na" tuurluk Arabisch plan voor volksstemming Een der leden van de Arabische dele gatie by de Verenigde Naties, heeft medegedeeld, dat de delegatie binnen enkele dagen zal voorstellen in het Heilige Land een volksstemming te doen houden om over de toekomstige status van het land te beslissen. Een organisatie van Mohammedaanse jongedames te Beiroet heeft verzocht, haar leden wapens te geven en ze in het gebruik daarvan te oefenen. Het Arabische hoge comité heeft "n de politieke commissie van 1e V. N. gisteren medegedeeld, dat de Arabieren, tenzij een overeenkomst over een trustschap wordt bereikt, bii bet af lopen van het mandaat een ongedeelde onafhankelijke staat voor Palestina zul len proclameren. Studenten van vier universiteiten in Irak, zo wordt uit Bagdad gemeld, zijn gisteren begonnen met „hongerstakingen tot de dood of tot de regering van Irak haar leger aan de Palestijnse Arabieren te hulp zendt". Engeland blijft tot 15 Mei mandataris Britse regeringspersonen hebben gisteren volgens A.P., het bericht, dat Engeland van plan zou zyn hét man daat over Palestina op 5 Mei, dus tien dagen eerder dan in het voor nemen lag, te beëindigen, tegenge sproken. Het Britse kabinet zal Donderdag byeenkomen, maar persoonlijkheden van Whitehall deelden mede, dat het Palestynse vraagstuk niet zal worden besproken, tenzij het tot een wapen stilstand tussen Joden en Arabieren zou zijn gekomen, of enige andere gebeurtenis van betekenis zon heb ben plaats gegrepen. Bescherming van Jeruzalem De algemene vergadering der Ver. Na ties heeft met 46 tegen nul stemmen, be sloten, onmiddellijk maatregelen te ne men, om Jeruzalem te beschermen. De stemming werd gehouden tijdens een speciale plenaire spoedzitting. In verband met de situatie in Palestina heeft de K.L.M. haar passagiersdiensten op dit land voorlopig stop gezet. We! is nog een leeg vliegtuig van Schiphol naar Lvdda vertrokken om achtergebleven bagage op 'e, halen, maar men zal moeten afwachten of het toestel in staat is te landen. In Calcutta woeden cholera, pokken en builenpest. Tot vorige week waren er, sedert Juni laatstleden. 4946 doden aan pokken en 956 aan cholera. Bui lenpest is weer in de stad verschenen voor het eerst sedert vijftig jaar. Nog pas vielen door deze ziekte zeven do- dén. Er wórden tijdelijke ziekenhuizen ingericht, omdat de bestaande zieken huizen de bijna tienduizend pokken- en cholera-patiënten niet meer allen kun nen opnemen. Prof. Kernkamp, die sedert zijn aan komst in Indonesië nog steeds ziek is, zal zijn functie als juridisch lid der Ned. delegatie voor de onderhandelingen met de Indonesische republiek niet kunnen uitoefenen. Hij is thans officieel vervan gen door prof. mr. G. Vegting, hoogleraar in het administratief recht aan de univer siteit van Amsterdam. Als adviseur is aan de delegatie toege voegd mr. J. H. de Pont, advocaat te Amsterdam. Door het Partijbestuur van de F.v.d.A. is de vraag bespfóken. of het lidmaat schap van de F v. d. A. nog verenigbaar is met het lidmaatschap van een bij de E.V.C. aangesloten vakvereniging. Het is het Partijbestuur niet bekend of en in welke mate er nog leden vaii de P. v. d. A. lid zijn van E.V.C.-organisaties. Voor zover dit nog wel bet geval mocht zijn, sprak het P.B. uit, dat de E.V C. onbe twistbaar als een Werktuig van Se C.P.N moet worden beschouwd 'èn dat thans onder deze omstandigheden het lidmaat schap van dp E.V.C. bezwaarlijk door een lid van de vd.A. kan worden gehand haafd Het p.b. nodigt daarom partij genoten, die lid zijn van een E.V C.- organisatie dringend uit als lid van deze E.V.C.-organisatie te bedanken. Naast de vriendelijke gastenpater van de Trappisten-abdij „De Ac,helse Kluis", pater Nivaidus, heeft ook pater Alphon- sus van dit klooster zich tijdens dé be zetting buitengewoon verdienstelijk ge maakt m cte illegaliteit. Te dien einde verbleef hy in Huize „Mariëndal" te Roosendaal, doch in juli 1944 ontkwam hij niet aan arrestatie van de Duitsers, die hem op 11 Augustus d.a.v. te Vught lieten fusilleren. Oud-Illegalen uit deze gemeente z"Jlen thans aan pater Al- phonsus posthume hulde brengen en wél op 4 Mei a.s„ wanneer in de voorgeval van genoemd klooster een plaquette zal worden onthuld. Minister Gielen zal waarschijnlijk deze plechtigheid verrich ten, waarbij vermoedelijk tje abt van de Achelse Kluis, Dom. Columbanus Te- wes, tegenwoordig zjjn. Teruggekeerd van de St. Paul's Kathedraal neemt Engelands Koninklijke Familie op het balcon van het paleis de hulde der duizenden in ontvangst. (V.l.n.r. Prinses Elisabethde Hertog van Gloucester, het Koningspaar, PrimesMargareth Pose en Koningin Mary). -r- Het ministerie van binnenl. zaken van Hessen maakt de volgende voorlopige ^verkiezingsuitslag bekend (de cijfers geven het aantal zetels weer): sociaal democraten 630, chr. democratische unie: 517, liberaal-democraten: 395, communisten: 99, nationaal-democraten: 56, arbeiderspartij: 9, andere partijen tezamen 23. Van de 2.741.315 stemgerechtigden heb ben er 2.256.500 bun stem uitgebracht. Gelijk te verwachten was, is de Zon dag na de verkiezingen, de derde jaar dag van de bevrijding van Italië, in het gehele land even rustig verlopen, als de verkiezingsdag zelf. Hier en daar wgt onbeduidende communistische relletjes, rode onweertjes, zoals die in alle landen waar Stalins volgelingen een ietwat be tekenende plaats innemen en die mag in Italië ook voor de toekomst, niet on derschat worden voortdurend plaats vinden; maar overigens een onverstoor bare kalmte, in dé wetenschap, dat het Marshall-plan voor Italië is veilig ge steld en de katholieke beschaving niet aangetast kan worden. Het is nu ginds al zo ver gekomen, dat de communistische secretaris van het algemeen vakverbond Giuseppe di Vit- torio de wens heeft uitgesproken, dat Amerika niet alleen voor brood, boter en kolen zal zorgen, maar ook voor meer staal, ten koste desnoods van wat boter: „Wij vragen twaalf millioen ton hzer en staal voor de komende zeven laar, in plaats van de slechts zeshonderd auizend ton, welke ons zijn toegewezen" ®u zou menen, dat nu de Verenigde Sta- p,,„, zo, r°yaal vóór Italië zijn geweest, no§ ontbrekende wel zou ^,!-ï/a?vullen' Want. zeide di Vittorio, „vriendschap met de landen van Cen traal- en Oost-Europa is voor Italië evèn noodzakelijk als vriendschap met de lan den van het Westen." Het is voor Italië jammer, dat alleen het Westen dat In de practijk in toepassing brengt. Wat echter de Italiaan, in zoverre hij bij ziin diepe materiële nood, welke ondanxs alle grootmoedige hulp van Amerika, nog steeds ontstellend groot is. nog enige politieke belangstelling na een dergelijke verkiezingscampagne kan op brengen, bovenal interesseert, is: de toe' komst. En dan natuurlijk op de eerste plaats: wie de eerste constitutionele pre sident van Italië zal worden, en boe het nieuwe kabinet er zal uitzien. Ofschoon de laatste kwestie, in tijd ruimte gezien, de tweede is, staat de op lossing er van vaster dan die van de eerste. Want ofschoon de nieuwe presi dent de kabinetsformateur moet benoe men, is deze reeds aangewezen: de Gas peri Slechts als deze laatste zelf het hoge en verantwoordelijke ambt zou af wijzen, zou een ander in aanmerking komen. Maar de Gasperi heeft aangege ven, hoe hij de regering wil voeren: met dezelfde formatie, welke triomfantelijk uit de stembus kwamChristen-democra ten, Saragat-socialisten en republikeinen In geen geval, heeft hij op een pers conferentie verklaard, denkt mijn partij er over de samenwerking met midden links en met de republikeinen te ver breken; hun succes heeft getoond, dat zij een homogeen en sterk blok vormen" In zekere zin is dit voor hem ook een Het Centraal Bureau voor de veilingen is vol vertrouwen betreffende de afloop van de onderhandelingen met de autori- teiten van Bizonia over de levering van de bekende 200.000 ton Ned groenten b naar Duitsland. Immers op het slagen ?®7r°et ?e burgemeester dezer gemeente an vooruitlopend heeft het op enige Sfl «e?5lschaP terwijl Het is precies 9 uur als de Dakota, die H.K.H. Prinses Juliana naar het vliegveld Beek brengt voor haar twee daags bezoek aan Zuid-Limburg, grond raakt En op de toegangsweg naar de startbaan popelen de kleintjes van het koloniehuis Overbunde en zwaaien Üverig met vlaggetjes. Padvinders en padvindsters uit Ge leen staan keurig opgesteld en de kin deren van de Commissaris der Konin gin in Limburg bieden, naast Beppie Kok, een mUnwerkersdochtcrtje, bloe men aan Als beloning liet de Prinses de kinderen het vliegtuig eens van binnen bekyken. Ter begroeting waren op het vliegveld aanwezig, dr. Houben. de Commissaris der Koningin in Limburg en de burge meester van Ulestraten, de gemeente waarin het vliegveld is gelegen, terwijl ui het gevolg van de Prinses waren Baron Baud en mej mr. Sneller, secre taris en secretaresse der Prinses Te Beek daarvan vooruitlopend veilingen al groenten opgekocht en gisteren gingen de eerste vrachtauto's, voorname lijk met spinazie en sla geladen, bij Venlo de grens over. De lading was bestemd voor het Roergebied, waar zij in de nor male distributie .wordt gebracht. Verwacht wordt, dat deze aankopen de eerste dagen zullen worden voortgezet. f Weerverwachting, medegedeeld door I M. I. te De Bilt geldig tot Woensdagavond: Matige, in het Noorden van het land I tijdelijk vrij krachtige wind tussen: Zuidwest en Noordwest. Meest zwaar S bewolkt met plaatselijk enige lichte j regen. Vannacht iets minder koud j maar morgen overdag iets lagere tem peraturen dan vandaag. 28 April: zon op 5.1/ uur, onder 19.59 J uur; maan op 1.13 uur. onder 7.53 uur j -1. »- er bloemen en ca geboden V°°r de pr'nsesies worden aan- ev?r=eira,i Z"n er juichende kinderen: ?teHhni« oPerc"de vla§sen Voor het stadhuis van Geleen wordt 'de Prinses dan verwelkomd door burgemeester Dahmen terwijl MarUjntje Geelen bloe men aanbood en een versje opzei De Prinses neemt lachende een ovatie in ontvangst van duizenden kinderen en be zichtigt. daarna het inwendige van het raadhuis, dat aan de buitenzijde stijlvol met brede oranjebanen is versierd In de mijn Bij de ingang van de staatsmijn Mau- rits te Lutterade, die de Prinses met een bezoek gaat vereren, zijn ter begroeting aanwezig dr ir. Groothoff en de direc teuren dr. Ross van Lennep en Mous evenals hoofdbedrijfsingenieur ir. Rerg- stein. Op de losvloeren der Maurits is het een verschrikkelijk lawaai van op elkaar stotende lege karretjes, die dan weer verdwijnen in de dubbele schacht Aan de andere kan', komen de volle wagen tjes naar buiten gerold. Het is "in komen en gaan van steenkool en mijn werkers in hun grauwe' pakken en met de mijnlampen losjes om het middel ge bonden. Bij d« schacht worden d« w«- Na een verblijf van twee uren in de ondergrondse gangen van Staatsmijn Maurits verlaat Prinses Juliana de lift. Haar uiterlijk draagt duidelijke sporen van het bezoek. gentjes telkens met belsignalen aange kondigd en tussen de üftafd'elingen die de vrachten vervoeren, zijn dan ook de plaatsen voor personenvervoer In zulk een afdeling zien we de Prinses met haar gevolg, begeleid door ingenieurs van het bedrijf, afdalen naar de B2. op 860 m diepte, de grootste diepte van deze mijn De Prinses is gekleed in 'mijnwerk»:-» Cpstnum: er zijn geen bijzondere maat regelen genomen; d« lift gaat met de zelfde snelheid naar beneden als georui- kelijk is en ondergronds wordt door het gezelschap over Ph km van eenzelfde personentrein gebruik gemaakt als de mijnwerkers ten dienste staat. Na een tocht van plm. 250 m kwam Hare Kon Hoogheid op de delfplaatsen bij de hou wers en geruime tijd heeft zij zich ir. gebukte houding in de nauwe gangen met de arbeiders onderhouden Het on dergrondse verblijf duurde vati half elf tot kwart over twaalf. bangs de dorpen De lunch werd door de Prinses ge bruikt in het ontspanningsoord van de staatsmijnen Steinerbos en om plm. 3 uur volgde dagi een bezoek aan het confectie- atelier Lutterade. Dit modelbedrijf, van het fonds voor sociale instellingen der staatsmijnen, verschaft werk aan een aantal dochters van mijnwerkers. De rinses, in grijs mantelcostuum gekleed en met witte strohoed, neemt buigend een ruiker orchideeën in ontvangst en beziet belangstellend de artikelen, welke de fabriek levert en die keurig liggen tentoongesteld. Dan gaat de tocht langs Sittard en Amstenrade, waar bet publiek dicht op eengepakt en met vlaggen zwaaiend Hare Kon. Hoogheid begroet. Even werden m bólde- plaatsen bloemen aangeboden en te Treebeek bezoekt de Prinses twee ge zinnen, waarvan één met twaalf kin deren onder groot enthousiasme van de toestromende menigte Te Brunssum herhalen zich dezelfde taferelen van toegenegenheid, Tenslotte wordt deze tocht beëindigd te Heerlen, waar de Prinses door de autoriteiten I wordt ontvangen in het onlangs geooen- de gebouw van het Algemeen Mynwer- I kersfonds en waar Zij de leden van de Mijnindustrieraad aan zich laat voorstel- I len. Maastricht spant de kroon In de avond ging het via Berg en Ter- blijt naar Maastricht en tegen 7 uur ar riveerde men aan het Gouvernements huis. Duizenden hadden zich langs de straten geschaard en de vele vlaggen gaven aan de stad een feestelijk gezicht De georganiseerde Maastrichtse jeugd be groette haar voor het gouvernementshuis zeer geestdriftig pn de Prinses had een daverende yel in ontvangst te nemen En om kwart over tien kwam gehee; Maastricht weer terug en in een j> Vim- pro viseerde optocht trokken tienduizen den met haast talloze harmonieën en vlaggen langs het gouvernementshuis op welks halcon de «Prinses lachend en wui vend de hti'de van de enthousiaste Mas* triph ten aren in ontvangst' nam. Het was een daverend slot ear 'een blijde dag. noodzakelijkheid. De Christen-democraten hebben bij de volksraadpleging zowel voor de kamer als voor de senaat welke dezelfde functies vervullen als Tweede en Eerste Kamer in Nederland een zelfstandige en absolute meerder heid behaald; maar door de merkwaar dige wijze van vorming van de senaat hebben zij daar geen zetelmeerderheid. Behalve de gekozenen zijn er nl. in de senaat ook door de president volgens een vast systeem benoemden. En nu wil het lot, dat de Christen-democraten er met hun 54.39 procent hoogstens 150 zetels krijgen tegen 119 voor het volksfront op een totaal van 344 zetels. Daar hebben zij dus de 24 Saragat-socialisten en de 9 republikeinen nodig om een hechte werk- meerderheid te krijgen. Het lijkt dan ook uiterst waarschijnlijk, dat het huidige kabinet zal worden gecontinueerd, en dat eventueel ppenkomende portefeuilles door partijgenoten van de aftredenden zullen worden overgenomen. Voor de kamerwaardigheden schijnen de communisten weinig ambities te koes teren; daarentegen maken zij als de op een na de sterkste partij aanspraken P het voorzitterschap van de senaat, waar het volksfront bovendien een bovenmatig sterke positie inneemt. Het lijkt echter onwaarschijnlijk, dat alles wat rechts van het volksfront staat, bereid zal zijn de communisten deze sleutelpositie in handen te geven; temeer waar de nieuwe grondwet bepaalt, dat bij een heengaan van een president de voorzitter van de senaat automatisch zijn plaats inneemt. De consequenties van een dergelijke ont wikkeling zouden zo ernstig kunneri^zijn. dat men zich liever niet aan dat risico blootstelt. Wat het presidentschap van de Itali aanse republiek betreft, vraagt men zich af, of de voorlopige president de Nicola zich niettegenstaande zijn 71 jaar candi- daat zal stellen. Doet hij het, dan is. het bijna zeker, dat hij zal worden gekozen: zo niet, dan geeft men een goede kans I aan de oua-ministér-president Bonomi van het nationale blok, en ook aan de huidige minister van buitenlandse zaken Sforza. Dit alles is onmiddellijke toekomst. Be langrijker is de sociale en sociaal-econo mische koers, welke de nieuwe regering gaat volgen. De huidige kamer is in zijn samenstelling het resultaat van een on berekenbaar aantal toevallige omstandig heden. De keuze was voor velen, voor zeer velen, geen andere dan: Moskou of de Verenigde Statenin zijn meest stoffelijke vorm zelfs: honger of brood. Maar als het brood hieronder vatten we dan de- gehele Amerikaanse hmp samen weer een normaal verschijnsel is, verdwijnt ook het schrikbeeld van de honger en dan zal. tenzij grondige sociale hervormingen worden doorgevoerd, het uur van Togliatti weer slaan Met span ning ziet men dan ook uit naar de ver kiezingen voor de door de nieuwe grond wet ingestelde 22 „regionale raden", welke over een half jaar moeten begin nen Dan zal men kunnen testen, of da kiezers trouw blijven aan de Gasperi Dit zal voor een aanmerkelijk deel af hangen van de vastberadenheid.' waar mede de bitter noodzakelijke hervormin gen worden aangepakt. Hiervan waren 2.064.428 stemmen gel dig. James Newman, militair gouverneur van de staat Hessen in de Amerikaanse zóne, heeft verklaard, dat „de politiene lijn, die door vertegenwoordigers van de nieuwe nationaal-democratische partij wordt gevolgd, veel gelijkt op die van Goebbels". Naar van betrouwbare zijde wordt ver nomen, stellen autoriteiten van de voor- lichtingscontróle een onderzoek in naar de beschuldigingen, dat de nationaal-de- mocraten hun verkiezingscampagne tij dens de afgelopen week op verkapte wijze zoals de nazi's voerden. Volgens niet-officiële cijfers behaalde de party het verrassende totaal van onge veer 70.000 stemmen in geheel Hessen. Naar men meent te weten, zou het mi litaire bestuur aanvankelijk de verkie- zingstaktiek van deze ultra-nationalisti sche party hebben willen verbieden, doch de raad gekregen hebben, dat het „de mocratischer" zou zyn de afloop der ver kiezingen af te wachten alvorens maat regelen te nemen. De party, die toestemming heeft ver zocht in alle vier de zones van Duitsland actie te voeren, wordt geleid door de 71- jarige Heinrich Karl Leitgens. Volgens een functionaris van het mi litaire bestuur stond Leitgens in: 1932 aan het hoofd van de burger- en boerenbond- party, die de eerste onafhankelyke poli tieke groepering was, die de nieuwe nazi- partij van Hitier goedkeurde. Dezelfde zegsman geloofde, dat de nieuwe natio naal-democratische partij - de stemmen verwierf van duizenden „kleine nazi's"; die onlangs uit interneringskampen zijjn ontslagen. De natioaaal-depiocraten zyn gekant tegen iedere vorm van socialisatie en voorstanders van de beginselen van de particuliere handelsondernemingen. Zelfs een roerganger heeft wel eens tijden, dat hy het roer overgeeft en met zyn aanhang gaat passagieren. Op zijn Paasbest schuift hy dan de loopplank af en geeft hy zich over aan een paar uurtjes ontspanning, welke een mens nu eenmaal nodig heeft, om er de moed in te houden. Dan weer bepaalt de roergan ger de koers van het vermaak, dan weer geeft zijn grootste aardse rijkdom de rich ting aan, in welke hy zyn gage kan op maken. De kapiteine weet de koers soms zo uit te zetten, dat de rustige avond culmineert in een „gezellige reünie" (zoals de klas sieke uitdrukking luidt) en dan moeten Roerganger's onderdanen zeer rhythmi- sche en zeer improductieve bewegingen maken. Maar ja, vryheid is niet alleen blyheid, maar ook het verschaffen van vreugde aan anderen. Bovendien in het dansen kan inderdaad een vreugde voor iedereen schuilen. Het genot om een pakkende maat, de blydschap om een sierlijke wending,de harmonie tussen muziek en beweging, ze vormen inderdaad iets moois. Maar soms op de dansvloer gekomen zelf op „gezellige avondjes" van katho lieke verenigingen wordt het verlan gen naar het voetbalveld je wel eens te machtig. Maar dan met als tegenstanders die kereltjes, die hun danseuse hanteren als een oude stofdoek. Die kereltjes even met een flinke „body-charge" af te koe len, is op dergelijke ogenblikken een wens, welke maar zelden in vervulling gaat. Ziet, hoe de oer-ins.tincten van on beschaafde jungle-dansers van hun ver hitte gezichten grijnzen. TJee. Vader Gielen sloeg de spyker op zijn kop, toen hij hij de installatie van n danscommissie zei, dat de moderne dans vaker en sterker op decadentie dan <~p beschaving lykt Trouwens, de schoon maak heeft kennelijk ook hem de hamer leren hanteren, want ook zijn tweede klap was een voltreffer. Hij hoopte, dat met de hulp van de georganiseerde jeugd een werk van g^ote opvoedkundige betekenis zou worden verricht! Wat een waarschu wing én wat een wekroep in een ptar zinnen! Wanneer alle jeugd- en jongerenorgani saties zich nu eens achter Minister Gielen schaarden, dan zou deze bewindsman met plezier aan de instelling van de dans commissie kunnen terugdenken. Sterker nog, dan zou hjj haar gelyk weer kunnen opheffen. Dan zou bewezen zyn, dat onze jongeren geen dansvloerkannibalen zijn. maar frisse jongens en meisjes, met een innerlyke beschaving, welke nu helaas nog te vaak sluimert! ROERGANGER De Jongens op de buitenpost Boeng- boeian vonden het bepaald een ver- setje. dat ze bezoek kregen. Daar zyn ze niet mee verzoend en het duurt soms weken voor ze weer eens een blank gezicht zien, behalve dan de vriendeiyke snuitjes van hun collega's. En eigenlijk is dat wel een beetje te begrijpen, want het is lang niet een voudig om er te komen, al ligt deze kleine kampong dan slechts een 60 Km, van Garoet. En vooral is het niet makkeiyk als de dag zo tussen licht en donker hangt en de minste oplettendheid van de bestuur der van de jeep de inzittenden af doende de verledén tijd kan heb ben opgelegd. Vier uur deden we er over langs een weg, die eindeloos rond een bergplateau schéén te kronke- Jware regens belemmerden ieder uitzicht, we zakten weg in modderpoelen, koersten voorzichtig langs omlaag getui melde rotsblokken en hadden een helè- boe] trammelant met een papaiaböom, aie' itch juist dwars over de weg neer gevleid had. Majoor Koster, de commandant van de nederzetting te 'Boengboelan, is al lang aan het schone schouwspel gewend, dat we te zien krygen, als we blazend en hy- Naar uit bevoegde socialistische kringen te Rome wordt vernomen, zou Pietro Nenni, leider van de linkse Italiaanse socialisten, die samen met de eommunisten aan de verkiezingen deelnamen, als hoofdbestuurslid *i|n afgetreden. Volgens deze kringen geeft Nennt ook zijn functie op van hoofdredae* tenr van het Socialistische partyblad „Avanti". Naar men meent te weten heeft Bas so, secretaris van de partij, Nenni's ont slagaanvrage voor zich liggen en wacht hy het geschikte ogenblik af om haar te publiceren. Intussen heeft Basso de vergadering van het hoofdbestuur mqt een groep socialisten onder, leiding van Ronvta die Maandag gehouden zou worden, tot lieden D'ncdag uitgesteld. Naa- vtri-di zou de g iep van Remits heden een onmiddellijke bijeenroeping van een buitengewoon nationaal partijcongres eisen. Romita verklaarde onlangs, dat hij het samengaan van de links-socia listen met de communisten in het volks tront „een vergissing" achtte. In gezaghebbende kringen der socia listische meerderheidspartij te Rome wordt intussen tegengesproken, dat Nenm reeds is afgetreden als lid van het bestuur der partij. Hieraan werd toegevoegd, dat dergelijke berichten ,.or zijn minst voorbarig" zyn. Men ver klaarde, dat het enige orgaan, dat een oordeel over de politiek van het be stuur kan uitspreken, een nationaal con gres is. Voorts wordt gemeld, dat Bronchi, lid van het bestuur der christelijk-de- mocratische party, waarin hij de linker vleugel vertegenwoordigt, zal verkozen worden tot voorzitter van de nieuwe Italiaanse kamer der volksvertegenwoor digers. Dit kan inderdaad reeds worden medegedeeld, nadat de keus van het be stuur der party op Bronchi is gevallen. Immers, zoals bekend hebben de ehris- tcljk-r1 emoe "aten ri» absolute meerder heid in de kamer. gend, even staan te turen naar het sil houet van palmbomen tegen de lichte maannacht. Papaia's en palmbomen, in clusief maanlicht kunnen hem gestolen worden; majoor Koster heeft alle stadia reeds meegemaakt van vechten, wapen stilstand, toch vechten, weer niet vech ten, nieuwe wapenstilstand en verder maar afwachten:, hij zal onmiddeliyk een kaartje naar Haarlem nemen als hij d« kans krijgt. Het is rustig in Boengboelan, te rustig zeggen de mannen en de voedsel-drop ping is de grote gebeurtenis van ds week. Neen, veel te beleven is er in derdaad niet, alles moet geïmproviseerd tot zelfs de waterleiding toe. Deze bui tenpost ziet geen Niwin- of andere acti viteiten en het woord „cantinewagen" brengt' een gryns te voorschijn bij kor poraal Verhoevep. die met verlangen denkt aan de bloeiende kersenbomen te Uden. De politie-taak. die de Nederlandse soldaat op deze afgelegen plek heaft te vervullen, dwingt hem deel te nemen aan het economisch herstel en hfi doet het voorbeeldig. Boengboelan is nieuw en fri. verrezen uit vernieling en dorheid en al klinkt het wat sarcastisch, als sergeant Tas uit Groningen, wyzend op de glanzend-witgekalkte kampong huisjes, en de herstelde wegen en brug gen, zegt: .Alles het werk van die im perialistische kolonisten en moorde naars", m'n waarde", toch klinkt er ook een ondertoon van trots in door. Het is wel duideiyk. dat onze solda ten voor heel andere taken gesteld wor den dan waarvoor ze zijn opgeleid een taak die de grootste zelfbeheersing van hen vergt. Dat ze deze weten op te bren gen mag hun als hoogs.e verdienste wor den aangerekepd. maar dat deze jongens daar in Boengboelan nooit een Niwin- artist zien. de zoveelste cantine-wagen weer zien wegblijven en de sigaretten tedere keer in kwaliteit ien daiert. daar zou toci wat op gevonden moeten wor den. Een week lan; werd er on Boeng boelan niet gerookt, omdat de hele drop ping sigaretten en marse werd ze-r- tourneerd: ze waren te slecht! Naar wij vernemen, zal de hoogeerw. pater L. Teeuwen O.P.. provinciaal der Dominicanen Donderdag a.s. per K.L.M in het vaderland terugkeren van zyn visi- tatiereis naar de missiën der Domtniranen in west-Indië en Puerto-Rieo.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1