Engelse spit-fires boven Jaffa Joden zetten aanvallen voort SOCIALE ONRUST IN JAPAN Overleg van de vijf te Brussel De moordaanslag te Naaldwijk Zevendaagse vaartochten door West-Nederland n Vloot van drie Engelse jachten NIEUWE BONNEN Van veearts tot N.S.B.-burgemeester DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN hond finlammêaakzaam ONDER LOU DE PB Egii feest kuiken WerkloosheicI Amerika hielp de Spoorwegen Eieren en zeep fttete JAARGANG DONDERDAG 29 APRIL 1948 No. 50606 Pact van Amman HEILIGVERKLARINGEN LEPRA IN NEDERLAND 'S WERELDS GROOTSTE - Antliraciei opnieuw duurder Eierkolen goedkoper ni NAAST PLAN-ANCIAUX OOK ENGELS VOORSTEL TER TAFEL Verdachte en vermoedelijke medeplichtige gearresteerd DE KONINGIN NIET VOOR DE RADIO BEHANGSELPAPIER wordt goedkoper Poging tot staatsgreep officieel ontkend MILITAIRE HULP DER V.S. VOOR WEST-EUROPA WAT HEEFT MAC ARTHUR BEREIKT? Stille sabotage van radicale hervormingen EEN 100 pCt. HELPER De honderdduizendste arriveerde in Frankrijk MERKWAARDIGE REIZEN HER SCHEPEN .IN OORLOGSTIJD In Maart zeer teruggelopen FINS-RUSSISCH VERDRAG GERATIFICEERD KORT VF LANG GEEN WHISKEY, MAAR PREPARAAT VOOR BOUWVAK VLIEGTUIG MET BABY- GESCHREI SCHIPPERS TER BEEVAART DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" «ijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel 25270: te Schiedam. Broersvest 8, Tel 68804 De abonnementsprijs bedraagt 8.45 per kwartaal 1 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUUPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte'. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven egen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden J LIeder woont meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend 'du vooruitbetaling. De Joden wensen hun strijd om de stad Jaffa niet op te geven. Britse troepen zijn daarom thans tot de aanval overgegaan tegen 2000 manschappen van de „Irgoen Zwai Leoemi", nadat de Joden de Britse waarschuwing om hun aanval op Jaffa te staken, in de wind geslagen hadden Geruchten uit Joodse bron, dat de stad zich aan de Joden zon hebben overgegeven, zijn inmiddels niet bevestigd. Integendeel: volgens berichten uit Tel Aviv woedt de strijd om de stad met onver minderde heftigheid voort. Ofschoon de Joodse strijdkrachten vorderingen maken in de richting van de nieuwe wijken van Jaffa, en op de moskee van de Hansanbek- wijk de witte vlag wappert, ten teken, dat die wijk zich heeft over gegeven, is toch van capitulatie der stad Jaffa tot nu toe geen sprake. Wel poogt de „Irgoen" deze te be spoedigen door de Arabieren, door mil- oel van luidsprekers, te verzoeken zich in alle wijken van Jaffa over te geven. De „Haganah", die haar aanval richt op het zuidelijke deel van de stad, heeft drie dorpen, die als sleutelposities kun nen worden beschouwd, ingenomen, o.m het dorp Hirije. De stad wordt door de „Haganah" uit drie richtingen bestookt. Daaruit blijkt, dat de „Haganah"-troe- pen met de „Irgoen"-strijdkrachten bij hun aanval op Jaffa, samenwerken. De Joodse strategie is duidelijk: Zij willen eerst de drie grote havensteden. Haifa, Jaffa en Acre veroveren in de hoop, dat zij van overzee uitrusting en versterkingen zullen krijgen. Naar ver luidt tellen de Haganah en de Irgoen samen ongeveer 100.000 man. De Britse luchtmacht en infanterie, die bevel hadden gekregen „de con centraties van Joodse troepen om dc Arabische zeehaven Jaffa te doorbre ken" zijn Woensdag in actie gekomen. Volgens een bericht uit Jeruzalem is officieel medegedeeld, dat de Britse luchtmacht, gebruikmakend van spit fires, met raket-geschut, het hoofd kwartier van de „Irgoen Zwai Leoemi" te Baj Jam (Bay ïam) in de buiten wijken van Jaffa heeft aangevallen. Dit is de. eerste maal, dat de Britten tijdens de gevechten in Palestina tussen Arabieren en Joden gebruik maken van raket-geschut. Alvorens de Britse strijd krachten aanvielen, was de burgemeester Israel Rokach, gewaarschuwd: de Britse hoge commissaris had hem doen weten, dat „indien nodig geweld gebruikt zou worden om bezetting van Jaffa door de Joden te verhinderen". Britse troepen hebben, volgens medede ling van eén woordvoerder van de Fa lestijnse regering het internationale vliegveld Lydda, 16 km. ten Zuid-Oosten van Tel Aviv, weer bezet. Volgens een Reuterbericht uit Cairo heeft «en woordvoerder van de Arabi sche Hga bevestigd, dat te Amman een pact is getekend, waarin voorzien wordt, dat geregelde troepen van Trans Jordanië. Irak, Syrië eU de Liba non in Palestina zullen interveniëren en dat Egyptische troepen langs de grens gestationneerd zullen worden. Vandaag zal te Amman een bespre king gehouden worden over unificatie van het Arabische oPperbeveL Volgens het Egyptische blad „Al Za- mane" zou het pact van Am®J}?_steInI zien in het houden van een jdtoffltem ming in Palestina na beëindiging de vijandelijkheden. Geen offensiefverzekeren Arabieren. Faris el Cheery, afgevaardigde van Syrië bij de V. N., heeft een door Mar shall voor de pers afgelegde verklaring, volgens welke de woordvoerder van de Arabische Liga de verzekering had ge geven, dat de Arabische landen niet voornemens waren, een offensief in Pa lestina te beginnen, „volkomen juist" genoemd. De geruchten over een invasie komen uit Zionistische bron, aldus voeg de Faris el Cheery er aan toe. Intussen is de werkzaamheid van de commissie voor de wapenstilstand te Je ruzalem practisch verlamd door het feit, dat zij niet in contact kan komen met een Arabische persoonlijkheid, die ge zag heeft om een verdrag te sluiten of zelfs te onderhandelen. Zo de Arabische staten niet dadelijk een bevoegd afge vaardigde aanwijzen, is het te vrezen, dat de commissie zich machteloos zal moeten erkennen. De commissie heeft aan koning Ab dullah van fransjordanië een telegram gezonden, waarin zij zijn aandacht ves tigt op de ernst van elk militair ingrij pen zijnerzijds, terwijl uiterste pogingen worder. gedaan om een wapenstilstand te bereiken en de heilige stad te sparen. Palestina in het lagerhuis De. Britsè minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, heeft gisteren in het lagerhuis verklaard, dat Engeland „op dit late uur" de ontruiming van Palestina niet meer kan stopzetten. Bevin ontken de, dat er in de V S. onderhandelingen worden gevoerd om de Britse troepen na 1 Augustus in Palestina te houden. „Dó- enige onderhandelingen zijn die, weike in de V. N. worden gevoerd", aldus Bevin. In -antwoord op een vraag over het Arabische legioen zei Bevin, dat het de bedoeling is, dat het terugtrekken er van uit Palestina zou worden voltooid voor het einde van het mandaat. De Britse regering is krachtens het verdrag met Transjordanië verplicht subsidie te be talen voor jiet Arabi che legioen en be paald Brits personeel voor die strijd macht te leveren. Deze verplichtingen zouden nog van kracht zijn, wanneer het mandaat geëindigd is. Op een vraag, of de Britse regering van plan is koning Abdullah advies te geven zich van oorlogsactiviteit te ont houden, antwoordde Bevin. dat hij niet dacht dit te doen, alvorens hij aanwijzin gen had gekregen, dat koning Abdullah een dergelijke actie begon. W apenstilstand in. deel van Jeruzalem? Sjertok en Hoesseini, de vertegen woordigers bij de V.N. resp. van het Joodse bureau en het Arabische Hoge Comité, zijn het erover eens geworden, dat zij hun organisaties zouden aanbe velen onmiddellük een order tot staken van het vuren binnen de grenzen van het oude stadsgedeelte van Jeruzalem uit te vaardigen, mits de tegenparty zich er aan houdt. Anderzijds wordt gemeld, dat de re geringen van de Arabische landen over wegen, het lidmaatschap van de V.N. op te zeggen. Naar U.P. uit Vaticaanstad meldt is Dinsdag in 'n speciale zitting van de H. Congregatie der Riten, bijgewoond door Z.H. de Paus, de a.s. heiligverklaring goedgekeurd van de Franse zalige Jeanne de Lestonnac, alsmede van de Italiaanse zalige Viricenza Gerosa. Gevallen van melaatsheid zijn in Ne derland uiterst zeldzaam. In de wekelijk se opgaaf van de aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten wordt er dit maal echter een vermeld. Het is gecon stateerd in het Overijsselse Markelo. In Den Helder was een soort malaria- explosie: 29 gevallen. E,?nA K,lerksdorf (Unie var Zuid-Afrika) bezit een Deense hond, ter wereld tóf6®26" d® 21001516 hond heie w!nsIoendier Weegt 82 Mo Men heeft hem deze naam gegeven, k omdat hij altijd tekenen van vreug 116 i de naam van Win ston Churchill over de radio hoort uitspreken, aldus meldt A. P. uit Johannesburg. Met ingang van 1 Mei a.s. wordt de prijs van eierkolen met 0.40 per hl. ver laagd. Op dezelfde datum zullen de prij zen van de meest courante anthraciet- soorten met. 0.35 pgj- hl, worden ver hoogd. Door deze wijziging wordt de v^hou- ding tussen de prijzen van anthraciet en eierkolen, die voor de oorlog bestond, grotendeels hersteld. De nieuwe verbruikersprijzen zijn: Amsterdam 's Gravenhage Rotterdam Wadden- en IJsselmeer- eilanden Oost-Terschelling en Ameland 4)85 5 05 Tholen, St. Phi- lipsland, Schou- wen-Duiveland Mijnstreek Overig gedeel. te v. h. land II 4,60 4,80 4,50 4,65 2,95 4,70 4,90 4,60 4,75 3,05 4,75 4,90 3.20 4,60 4.80 4.50 4,65 3.— 4,25 4,45 4,15 4,30 2,65 Na afloop van de onderhandelingen die gistermiddag tussen de ministers van Financiën van Engeland, Frankrijk en de Benelux-groepering hebben plaats gehad, verklaarde de Belgische minister van Financiën Eyskens tegenover persver tegenwoordigers, dat in de eerste plaats de problemen op lange termijn zijn be sproken, die zich op economisch en finan cieel gebied in het kader van het pact Van vyf voordoen De deskundigen hebben getracht een formule OP. te stellen, op grond waarvan de economische uitwisseling zal worden vergemakkelijkt en tot een zo hoog lijk niveau zal worden opgevoerd Deze formule zal» heden opnieuw ter' tafel komen tijdens een plenaire zitting Wan neer dit plan verwezenlijkt wordt] aldus de heer Eyskens, zal men tot een belang rijke concrete verwezenlijking 0p econo misch en financieel gebied zijn gekomen Vanmiddag zal een plenaire vergadering' worden gehouden waar gesproken 2al In de afgelopen nacht zijn op verzoek van de Naaldwijkse politie door de po litie in Kjrkrade aangehouden en inge sloten de vermoede1'jke dader en een tweede persoon, vermoedelijk diens me deplichtige van de moordaanslag op de Naaldwijkse tuinder A. W. 't Hoen, die Zaterdagavond in zijn woning aan de Zwartendijk te Naaldwijk werd aange schoten, tengevolge waarvan hij Zondag morgen in het R. K. ziekenhuis te Den Haag aan de Opgelopen verwondingen overleed. Het staat vast, dat het slachtoffer zich in bezettingstijd behoorlijk heeft gedra gen. en hu nimmer getuige is geweest in een politieke zaak. Ook bet ge rucht, dat hij binnenkort zou moeten ge tuigen in een politieke zaak is niet juist gebleken. Aan een politieke moord moet waarschijnlijk dus nmt worden gedacht. Te mmder omdat het slachtoffer ook nimmer illegaal werkzaam js geweest Vermoedelijk heeft men hier te doen met een poging tot roof. n mel Voorts rrv et aangenomen worden dat de dader (s) Biet de situatie van de woning op öe hoogte is. daar het vrijwel uitgesloten moet worden geacht, dat een vreemdeling daar in het donker de weg zou kunnen vinden. Ten slotte is er nog een geruite pet gevon den in het laantje, hetwelk loopt van de Zwartedijk naar de woning, welke pet zeer vermoedelijk van de dader aikom- St De leiding van het onderzoek be rustte bij de Naaldwijkse adjudant van politie W. C. van Leeuwen en de nooia- agent W. v. d. Kooy in samenwerking met de Haagse recherche. Hedenmorgen om 6 uur is de adjudant van politie te Naaldwijk W. C. van Leeu wen naar Kerkrade vertrokken om de twee gearresteerde personen op te halen. Ongetwijfeld moet, zoals gemeld, de dader goed op de hoogte zijn geweest van de «ingeving. Vanaf de Swartendijk loopt er een breed pad, dat een rechtse aftak king heeft van een smal laantje. Dit smal le pad wordt gekruist door een sloot, waarover een kwakel is gelegen. Enkele tientallen meters voorbij deze kwakel ligt de woning van 't Hoen. Het is uit gesloten, dat iemand, die niet volledig op de hoogte is van de toestand- ter plaatse deze woning in het donker zou kunnen vinden. Het is de vraag of de indringer de be doeling heeft gehad de tuinder te ver moorden. Hoen heeft zich met alle kracht en met moed verdedigd en is bij het tweede schot van de indringer in de buik onder de hartstreek geraakt. Dat het motief van de moord kan zijn geweest roof, moet niet uitgesloten wor den geacht. Weliswaar hebben, zeer vele tuinders een bankrekening bij een der plaatselijke boerenleenbanken en hebben derhalve practi|cb geen geld in huis, maar er zijn toch nog wel verscheidene tuinders in het Westland, die wekelijks hun veilinggelden of wel zelf aan het kantoor der veiling gaan halen of wel het thuis bezorgd krijgen en dit geschiedt al tijd op de laatste dag van de week. Dat er twee'mensen by de moord betrokken moeten zijn geweest heeft wel van het begin- af vast gestaan, daar getuigen had den verklaard, dat zij op Zaterdagavond in de omgeving van de woning een man hebbén gezien, die twee fietsen bewaakte welke tegen een heg waren geplaatst. Wij vernemen, dat H. M. de Koningin om haar krachten te ontzien, rga 4 Mei geen radiotoespraak zal houden. worden over de problemen, die zich op kortere termijn voordoen. Dit 'zijn o.a. de problemen, welke worden' gesteld door de tekorten in de handelsbalans en de toe passing van het plan-Marshall. Door de Engelse delegatie is in dit verband een plan voorgelegd met betrek king tot de financiële samenwerking tus sen de vijf landen. Dit plan zal vergele ken worden met voorstellen die van andere zijde zijn gedaan, oa. van de kant van België. Dit Belgisch voorstel, het z.g. plan- Anciaux, zou volgens de heer Eyskens, niet in tegenstelling staan tot het Engelse, doch hiermede enigszins overeenkomen. Dit Belgische plan is tijdens de vooraf gaande besprekingen, die verleden week in Den Haag zijn gevoerd, ter sprake gekomen: - De conferentie is gistermiddag om 16 uur beëindigd, teneinde de delegaties in staat te stellen afzonderlijk te beraad slagen. Naar de heer Eyskens nog mededeelde zou nog gisteravond de houding van de verschillende delegaties met betrekking tot het Engelse voorstel worden vast gesteld. De kwestie van een z.g. super-valuta, is tijdens de besprekingen van gisteren niet ter sprake gekomen, naar de minis- eïL opmerkte e, werkzaamheden, welke plaats von- tirn' een sleer van vertrouwen en op- me, zullen heden een einde nemen. Geen staking der goud-betalingen? „^cr Eyskens machtigde de corres pondent van het A.NP het bericht, vol gens hetweik Nederland zijn betalingen aan België in goud binnenkort zou staken, categorisch tegen te spreken. Zowel de. prijzen van het i'n Nederland vervaardigde als van het geïmporteerde behangselpapier zullen met ingang van 1 Mei aan een nieuwe regeling gebonden zijn. Voor zover hier te lande vervaar- digd moet 65 pet van het behangselpa pier in een aantal pnjsklassen worden geleverd oplopend tot ten hoogste f 1.30 per rol D: gebruikerspnjs moet in het stalenbódk zijn aangeduid 4,50 4,70 4,40 4.55 2,90 I W.D.S. anthracietnootjes 2, 3 IX Wilh. O. N. L W. anthracietnootjes 2 3. III Eierkolen. Dezer dagen werd de politie van Hel sinki, de hoofdstad van Finland, gealar meerd, wijl extremistische elementen pogingen zouden ondernomen hebben om zich meester te maken van het rurplus- oorlogsmateriaal, dat Finland, volgens het vredesverdrag naar de Sovjet-unie moet zenden. Deze plotselinge mobielmaking der politiemacht in de Finse hoofdstad wordt beschouwd als een demonstratie van de paraatheid der Finse regering en van het voornemen, elke poging tot een staats greep de kop in te drukken. De Finse minister van buitenlandse zaken, Leino, verklaarde echter voor de radio, dat de Finse linkerzijde geen plan nen voor een staatsgreep heeft De minister van buiten!, zaken der Ver. Staten, George Marshall,' heeft meege deeld, dat het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken overweegt de ondertekenaren van het vijfmogendhe- denverdrag militaire uitrusting te leve ren op leen- en pachtbasis. Voor het eerst sinds het einde van de oorlog hebben zich in Japan relletjes voorgedaan van een zodanige omvang, dat het noodzakelijk bleek de staat van beleg in het district Kobe af te /kondi gen. De onmiddellijke aanleiding tot deze maatregelen waren de opstootjes, weike de in Japan wonende Koreanen hadden verwekt om kracht bij te zetten aan hun weigering om art. 13 van de schoolwet toe te passen, waarin wordt bepaald, dat de kinderen van de in Japan vertoe vende vreemdelingen het onderwijs vol gens Japanse richtlijnen en met de door het ministerie van opvoeding goedge keurde leerboeken moeten volgen. Daar er momenteel meer dan zeshon derdduizend Koreanen in Japan verbly- ven of daar een toevlucht hebben ge zocht, was deze onrust op zich ernstig genoeg. Erger nog was, dat zij, natuur lijk, onmiddellijk de volle steun der com' munisten kreeg ,en dat door dezer acti viteit spanningen ook onder de Japanse industrie-arbeiders ontstonden, welke herhaaldelijk tot 'itbarstingen leidden. Zo werden dezer dagen in Hamamatsoe verschillende personen bij onlusten ge' dood, en in Tokio 17 agenten bij botsin gen ernstig gewond. Stakingen van al lerlei aard zijn een dagelijks verschijn sel geworden; en gevreesd wordt, dat de eerste Mei tot nieuwe wanorde, maar dan op grote schaal, aanleiding zal ge ven. Het communistische „Vlag der jeugd" heeft nog dezer dagen de Japan' se arbeiders opgeroepen om hun pogin gen te versterken tegen „de vijand" en te vechten voor rassen-onafhankelijk heid en voor „de vrijheid, welke het communisme geeft". Ofschoon men aan dergelijke gebeur tenissen zeker geen overdreven beteke nis behoeft te hechten, werpen zy toch enig licht op de successen, welke gene raal Mac Arthur by de democratisering van het overwonnen Japan heeft be haald, en van de moeilijkheden, welke hij op zijn weg ontmoet. Bijzonder ac tueel is dan ook een artikel, in 't jongste nummer van Pacific Affairs gepubli ceerd, daarin Macmahon Ball, die van Maart 1946 tot September 1947 de Britse gedelegeerde in de geallieerde raad in Tokio was, een uiteenzetting van Mac Arthur's politiek inzake de vernietiging van Japans militaire machtsapparaat en in zake de d mocratisering vein het Ja panse volk geeft. Wat het eerste punt betreft, meent Ball, dat „de phvsieke taak om Japans bewapening en munitie te vernietigen, bevredigend voltooid is". Het leger is gedemobiliseerd, en in de nieuwe grond wet heeft Japan ten eeuwige dage af gezien van oorlog en wapengeweld. (De vraag is slechts, of de Japanners hier van iets menen en geloven). Daar bo vendien Mandsjoerije het Japanse Roer gebied was en dit aan China is terug gegeven, hangt Japan geheel af van de invoer van oorlogsmateriaal; een kwes tie derhalve, waarover het buitenland zelf beslist. Di- democratisering is een gecompli ceerder probleem. In de overtuiging van Mac Arthur deze overtuiging is éch ter waarschijnlijk een exclusief bezit van de generaal hebben nederlaag en bezetting de harten en geesten van het Japanse volk totaal veranderd. Ball daarentegen is van oordeel, dat de Ja panner de nieuwe Tondwet niet ernstig opneemt, terwijl er bovendien een zeer aaneengesloten groep van bekwame, maar verbitterde personen is gevormd, die van al hun voorrechten zyn beroofd, maar nog de volle macht bezitten. Ook is de oude regerende klasse, die haar besluiten niet in het parlement, maar in geheime familie-bijeenkomsten neemt, nog steeds aan de nacht. De socialisten mogen in de landdag met 142 zetels de sterkste partij zijn: de vakverenigingen, mogen reeds een vijf millioen leden tel len, toch krijgt men de indruk, dat de zwenking naar links zeer oppervlakkig is, en bovenal „dat de overweldigende meerderheid bij alle partijen en vak bonden op de eerste plaats Japans pa triot is, en dat er niet de geringste nei ging bestaat om de sociale, bureaucrati sche en economische hiërarchie, welke het leven van alle gewone mensen in geheel Japan .beheerst, omver te wer pen. Daarom ook hebben de Amerikaanse pogingen om diep ingrijpende sociaal- economische hervormingen door te voe ren zowel op het gebied van de finan ciële en economische familie-trusts als ter zake van het groot-grondbezit slechts sehijn-resultaten opgeleverd. De waar heid is, dat „zij, die de politieke macht in handen hebben, bereid zijn al hun hulpbronnen te gebruiken voor de stille sabotage van elke radicale economische hervorming". Waaroverheen het feit koepe^t, dat Amerika, als het Japan tot een bolwerk tegen Rusland wil maken en dat is ongetwijfeld zijn bedoeling het vrij gekozen parlement en de daaruit opge groeide regering, moet steunen en zelfs beschermen. Eventueel tegen progressie vere elementen, die echter vaak mindcg" betrouwbaar zijn. Japan weet wat Ame rika verwacht: het houdt daarmede re kening. En ook het verslagen Japan is in diepste wezen nog steeds het zeven en twintig eeuwen oude Japan. Op 13 Mei a.s., bijna vier jaren na de bevrijding van Eindhoven, zal H. A. Pui les, vee-arts en burgemeester van Eind hoven tijdens de Duitse bezetting, te recht staan voor de derde kamer van het Eindhovens Tribunaal. De zeer uitgebreide dagvaarding vei- meldt o.a. het kringleiderschap van de NSB, oprichter kringblad NSB, begun stigend lid Germaanse SS. In zijn functie als burgemeester heeft hy zich aan «velt misdragingen schuldig gemaakt. Bij zijn benoeming stelde hij de eis, dat de vier Eindhovense wethouders vervangen zou den worden door NSB'ers, hij verzocht de bezetter maatregelen te treffen tegen bepaalde gemeente-ambtenaren, verstrekte inlichtingen over de Mei-staking, bij ver schillende ondernemingen en gaf dé poli- tiecommandant in overweging razzia's te houden in de bioscopen voor tewerkstel ling van jongelieden in Duitsland. Verder was hij zeer actief bij de klokkenroof naar aanleiding waarvaD hij aan een Duitse instantie schreef: „Het leven van lingen van het gemeentelyceum in Eind hoven legde hij straf op, daar zij gewei gerd hadden tijdens een bezoek van Mus- sert de lessen bij te wonen. P. liet zich tijdens de oorlog in de Ufastad Neu-Babelsberg huldigen als dok ter Vlimmen. Dinsdag zijn op het vliegveld te Les- quin nabij Rijssel 4.070 Ned. kuikentjes van een dag oud gearriveerd. Een van deze piepkuikens was het 100.000ste, dat dit jaar uit Nederland in Frankrijk werd ingevoerd en de luchtvaartmaatschappij, welke zich bezig houdt met het vervoer, had ter gelegenheid van dit heugelijke feit de eigenaar hiervan een gratis reis aan boord van hét vliegtuig aangeboden. Het feestkuiken zelf zag zich een spe- een Germaanse soldaat, is mij meer waard ciale ring alsmede een extra portie voer dan alle klokken in Eindhoven". De leer toegewezen. In de smalle haven van Maassluis liggen twee schepen, twee plezier jachten. Deze scheepjes. „The Lady Bctty en „The Lady Shila" zullen straks met Lngelse toeristen gaan va ren door de Hollandse binnenwateren. Zij behoren aan de „Vacht Holidays Ltd. of London and Maassluis". Reeds voor de oorlog bestond deze maatschappij. In 1935 opgericht beschik te zij toen enkel over „The Lady Betty", een plezierjacht, dat slechts 17 personen verblijf kan bieden. De interesse van de Engelsen voor het kleine Nederland maakte uitbreiding van de „vloot" nood zakelijk. En van Vlissingen uit, waar het Nederlandse hoofdkwartier van de Mij. gevestigd was, gaf. men te.Delft op dracht een tweede boot te bouwen, die 25 personen logies zou kunnen geven. Dit tweede schip was „The Lady Sheila Duitsers vorderden de boten De oorlog heeft de nog zo jonge on derneming zijn klappen niet gespaard. Twee boten, die op stapel stonden, wer den door de Duitsers in beslag genomen. Nooit werd er nog iets van gehoord. Het huis te Vlissingen werd volkomen door bommen vernietigd. „The Lady Betty en „The Lady Sheila" werden eerst door de British Navy in gebruik genomen. Zii deden dienst als loodsvaartuigen, waar mee Britse zeelieden, de Nederlandse schepen veilig door de mijnenversperrm- gen leidden. Toen Nederland zelf in oor log raakte, kwamen zij in dienst van het Rode Kruis. De Duitsers gebruikten ze als patrouille-booten. Zij werden naar Noorwegen gebracht en vandaar weer naar Duitsland. „The Lady Betty" werd tenslotte teruggevonden in Lubeck, in bezit van de Russen. „The Lady Sheila" ergens in Midden-Duitsland. Beiden had den veel averij opgelopen. Directeur als spion en saboteur Maar avontuurlijker dan de lotgevallen van de „vloot" zijn de belevenissen van de in Nederland v blijvende directeur van de Mij., algemeen bekend onder de naam van „CommandChild R.N.V.R." Samen met de Lieutenant Commander Ofïerd. twee jaar lang Brits verbindings officier op de „Schelde", een sleepboot van de ,N.V..Smit en Co.'s Sleepdienst" Was hij verantwoordelijk voor de dage lijkse leiding der maatschappij. Trt Mei 1940 verliet hij echter Neder land niet. Hij bleef om de Duitsers te hespionneren en bun oorlogsmachine te saboteren. In November werd hij als En gels onderdaan geïnterneerd: Zijn vrien den- en kennissenkring kreeg de verze kering, dat hij binnen drie dagen In Lis sabon zou zijn, van waaruit hij naa" En geland zou kunnen oversteken. Die drie dagen werden echter twee jaar. In -'ie tijd werd hij ter dood veroordeeld we- Sens spionnage. Dit vonnis werd even wel niet uitgevoerd. Commander Child werd uitgewisseld tegen een vriend .an Goering, die in Engeland werd vastge houden. Als de Duitsers geweten had den. wat zijn activiteit in Engeland zou klaarspelen, zouden zij die ruil nooit hebben gedaan. Terstond zocht Commsn-, der Child contact met de leiding van de Nederlan e ondergrondse strijdkrachten in Engeland. De groep, waartoe hij be hoorde, verhinderde de voortzetting van het England-Spiel van Schreieder en v. d. Waals, waarover de kranten de laat ste weken zoveel publiceerden. De droppings van mensen en wapenen werd mede door hem georganiseerd. En het klinkt naïef hem dan te horen praten over Zijne Exc. Minister-President Ser- brandy, die hij n°oit anders dan ils „Sir" wilde aanspreken, en over H. M. Koningin Wilhelmina, met Wie hij vele malen sprak, alsof het de gewoonste zaak ter wereld was. Tegen het einde van de oorlog ten slotte werd hij uitverkoren om met de Duitsers hier te lande te onderhandelen over de bezorging van voedselpakketten aan het Nederlandse volk. Half Mei beginnen de. tochten Na de oorlóg besloot Commander Child dadelijk zijn onderbroken werk voort te zetten. Z-ijri beide boten spoor de hij weer op. Het herstel ervan was mogelijk, doordat de Nederlandss We- 1 kelijkse tochten duren. deropbóuw en de Engelse regering blijk gaven, zijn verdienste niet alleen met medailles en ridderorden te willen waar deren. Zij boden hun hulp, waar hij die niet kon ontberen en dat was voor- namelijk met de deviezen-kwestie. Zelf zegt de directeur, dat hij nooit zover had kunnen komen als hij nu was, wan neer de maatschappij ook vóór de oor log niet bestaan had. Twee boten liggen -veer in de Maas- sluisse haven. Een derde is van Delfzijl naar Maassluis onderweg. Deze draagt de trotse naam „Master Standfast", dat is „Kerel van stavast" In de oorlog door brak zij vele malen de Duitse blokkade en voer van Engeland naar Zweden en terug. Totdat de Duitsers er 2 November 1943 beslag op legden.. Einde Mei zal de firma v. d. Bend uit Maassluis, haar ge reed hebben. Zij zal dan een geriefelijk verblijf bieden aan dertig passagiers. Het lag in de bedoeling, dat de twee „Lady's" hun kruistochten reeds de 10e Mei zouden beginnen. Maar hier was de Engelse Bank onverbiddelijk. Vóór 1 Mei werden geen aanvragen voor- va- cantie-deviezen in behandeling geno men. Dus zal het wel half Mei worden, voor Engelse toeristen van Maassluis uit Nederland gaan zien. Nederland, met al het natuurschoon, met monumenten en kunstwerken. Maar Nederland ook met vele, diepe wonden. De Engelsen moeten de gevolgen van de oorlog zien. Zij moeten Arnhem zien en Nijmegen en het volgend jaar ook het Rijngebied, vertelde Commander Child. En toch gaat zijn officiële pro gramma niet verder dan Dordrecht, Utrecht, Amsterdam, Haarlem, Leiden, Den Haag, Rotterdam. Maar van die plaatsen uit worden tochten georgani seerd naar andere streken. En nogmaals werd de nadruk gelegd op Arnhem en Nijmegen. De gehele rondvaart door ons land duurt zeven dagen: één dag ervan wordt uitgetrokken voor een -tocht naar Zee land. Tot "5 September zullen deze we- Het aantal door de gewestelijke arbeids- bureaux geregistreerde werkloze man nen liep gedurende Maart aanmerkelijk terug. Het beliep op 1 Maart 1948 40.409 tegen 58.644 op 29 Februari. De voornaamste oorzaak van de daling der werkloosheid was de ruimere sei zoenwerkgelegenheid. Het sterkst deed zich dit gevoelen in de steen- en aarde- werkindustrie (van 1378 op 179), de bouwvakken (van 6973 op 3995), de veen derijen (van 1267 op 153), de land- en tuinbouw (van 15086 op 7485) en in de groep losse ongeschoolde arbeiders (van 10706 op 7957). Onder de 40409 geregistreerde werklo zen bevonden zich 23378 geheel werklo zen, 16305 bij DUW-objecten tewerkge- stelden en 726 wachtgeldtrekkenden. Het aantal ingeschreven werkloze vrou wen daalde van 3793 tot 3408. Gistermorgen trok op het eerste per ron van het C.S. te Utrecht een klein groepje personen," onder wie enkele in iet uniform van het Amerikaanse leger met distinctieven, die op een hoge rang duidden, de aandacht van het reizend publiek. Hoeden gingen af en de achter grond werd gevormd door een goederen trein, waarvan enkele wagons een groot wit plakkaat droegen, waaróp te lezen stond: „This is the last of the 2000 wag gons the Netherlands Railways obtained from the Transportation Corps of the U.S. Army". Aan de mimiek van enkele heren merkte men, dat een speech werd afgestoken, doch door het sissen en ge dender van voorbijrollende treinen gin gen de meeste woorden voor de omstan ders verloren. Het was allereerst ir. F. Q. den Hollander, president-directeur van de N.S., die de Amerikanen voor de aan de spoorwegen verleende hulp dankte, waardoor het, mogelijk was het goederenverkeer weer zo spoedig moge- Aï* intensief ter hand te nerïien. De N.S. hebben immers van het U.S. Transpor: tation Corps 2000 wagens kunnen over nemen (900 gesloten wagens, 1000 kolen wagens 50 vierassige platte en 50 twee- assige platte wagens) van een partij, die ae Amerikanen achterlieten, nadat zij in het laatste stadium van de oorlog 50.000 goederenwagens op het vaste land van Europa aan wal hadden gebracht T. T. Dewit, chef Transportation Corps U.S. Army, dankte op zijn beurt de N.S, voor de ondervonden steun en wenste de N S verder alle voorspoed. Bij deze plechtig- held was ook aanwezig Majoor Miller, militair attaché van de Amerikaanse am-, bassade Het Finse parlement heeft gisteren het pact van vriendschap en militaire bijstand met de Sovjet-Unie met 157 tegen 11 stemmen geratificeerd. „Wat zal het zijn: kort of lang?", in formeerde onze kapper. „Wel zoals altijd: oplopend, gelijk jelui dat noemen". „Ik bedoel niet uw haar; dat weet ik wel. Ik heb het over de damesmode. Ik hoop maar: niet te lange rokken". Ondanks de vermaning, dat wij ons hoold moesten bukken, sprongen wij rechtop van louter verontwaardiging en voegden onze Figaro toe: „Foei jij grijs kop". „Wat foei?" repliceerde de ridder van de schaar „ik bedoel er niets an ders mee dan dat het voor een vader van zes dochters economisch van groot be lang is, dat de mode geen dure grappen uithaalt. Bedenk eens: van elke japon een strook, maakt een hele jurk voor de jongste lady". "O bedoel je dat Ja daar zit wel wat m „Wat In, wat in" bromde het boven ons hoofd. waarin vóór een nijdige ruk ook wat gezeten had. „Daar zit alles in". In het belang van een behoorlijke haar - tooi leek het ons bepaald nodig tot een wapenstilstand te komen en dus distan tieerden wij om de man zyn hart te laten luchten en niets zet vlugger de sluizen van ergernis open dan een eenvoudig' „Hoe bedoel je"? Nu de man bedoelde het zo. De mode is gek. (Dat hebben al meer mannen beweerd). Toen er in de oorlog geen leder was, schreef zij grote schoudertas sen voor; nu er meer leder is, foetsie er mee. Textiel blijft schaars en dus zou men zuinigheid met stof mogen ver wachten. Maar neen hoor; juist lange en wyde rokken en zo profeteerde hij let eens op mijn woorden: als er straks genoeg textiel komt, dan moeten de da mes weer in korte vodjes paraderen. „Bent u het met mij eens?" informeer de de coiffeur op een toon, welke een mu ziek maakte ,die wij niet waagden te be- critiseren. „En dan nog wat", vervolgde hij, die ons hoofd in zijn macht had. „Hebt U dis - „Tribune" gelezen van Supporter over het nut van de zwemsport?" „Natuurlijk". „Nu dan! Is het geen schandaal, dat. die noodzakelijke zwemsport door velen niet beoefend kan worden vanwege hei gebrek aan badcostumes? Duizenden komt men er tekort. Maar toch rokken voor avondjaponnen, waar er wel drie uit kunnen." „Misschien zo werd onzerzijds voor zichtig geopponeerd bestaat er juist gebrek aan garens voor badkleding". „U zoudt een goede minister zijn; over al een antwoord voor klaar". „Dank je voor het compliment. Wie weet. na de verkiezingen". „Dan neem ik Uw Loupe en schrijf even sarcastisch over „onze Analyst" als over „onze Mansholt". Aangezien ons hoofd juist in het goede fatsoen was gebracht en deze laatste aan tijging ons toch wat te gortig leek, pro testeerden Wij met nadruk tegen deze diskwalificatie, alsof wij ooit hatelijk zouden zijn. Met een grijnzend 'gezicht, he+we!« duidelijk afspiegelde, dat onze opponent meende: „die was raak", zette de scheer baas zyn mes aan en met iets van bloed dorst in zijn stem klonk het: „En nu nog scheren". Maar alsof wij het 'mes reeds op onze keel voelden, sprongen wij op onder de uitroep: „Neen, dank je, morgenochtend „Moet U morgen op een andere baan tlit, dat U een glad gezicht wilt hebben?" „Neen op een andere kapper om een ongeschonden gelaat te houden". ANALYST. De Nederlandse douane is geacht en gevreesd om de ernst, waarmede zij haar taak opvat; Een Britse firma ondervond dezer dagen „aan den lijve" wat het zeggen wil met deze accuratesse te mo gen kennis maken- Veertig gallons van een vloeistof, welke gebruikt moet worden als prepa raat. dat moet dienen bü het „bespuiten"* der gevels van 30.000 in Nederland te bouwen huizen, wekten namelijk de argwaan op van onze douanebeambten en werden opgehouden. De heren dachten namelijk dat. het vocht eén nieuw soort drank was, zoiets als dubbel overgehaalde whiskey, of een bepaalde soort parfum, terwijl de vloei stof in werkelijkheid bestemd is om zand en cement met elkaar te verbin den, welke combinatie dan wordt toe gepast als „bespuitingsmiddel' op de mu ren der nieuw te bouwen huizea, ter vervanging van pleisterwerk en deco raties. Nog steeds blijken heel wat moeders voor de gezinshereniging de voorkeur te geven aan het, snelle vliegtuig boven het schip. Zo vertrok gisterenmiddag weer een K.L.M.-Constellation van Schiphol naar Batavia met 21 babies en 13 kin deren aam boord en bovendien natuurlijk j de resp. moeders. Op Zondag 2i Juni a.s. zal, zoals reelis gemeld werd, in de haven van Bom (L 1 een schippersbedevaart worden gehouden Deze bedevaart, die in 1946 een meer plaatselijk karakter droeg als dankbetoon voor de bevrijding, was reeds in 194T uitgegroeid tot eeo landelijke gebeurte nis. Ook nu verwacht men weer zeer vele bedevaartgangers en niet alleen schipper* uit Nederland zullen hier zijn. maar ook is er nu reeds grote belangstelling van de zijde van de Belgische en Duitse binnenvaart V. B. Voor het tijdvak van 2 tot en met 15 Mei zijn de volgende bonnen aangewe zen: Bonkaarten Ka, Kb, Kc 894. Algemeen. 225 gr. huishoudzeep of 180 gr. toiletzeep. Algemeen: 400 gr. brood of 1 rts. gebak. Algemeen: 1600 gr. brood (geldig tot en met 8 Mei). Algemeen: 500 gr. suiker boter- hamstrooisel, enz. of 1000 gr. jam, stroop enz., of 500 gr. versnaperin gen. Algemeen: 2 eieren. Reserve: 800 gr. brood (geldig t.m. 8 Mei) Reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 8 Mei). Bonkaarten Kd, Ke 894. 849 Algemeen: 450 gr. huishoudzeep of 360 gr. toiletzeep. 839 Algemeen: 400 gr brooi of 1 rant soen gebak. 349 350 351 353 355 345 348 851 Algemeen: 400 gr. brood (geldig tot en met 8 Mei). 853 Algemeen: 500 gr. suiker, boter hamstrooisel, enz., of 1000 gr. jam, stroop, enz., of 500 gr versnaperin gen. j 855 Algemeen: 2 eieren. 1 845 Reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 8 Mei). 848 Reserve: 500 gr. bloem of zelfr. bak meel of kindermeel of kinderbis cuits. Tabak en Versnaperingen. 43, 47 Tabak: 2 rants, sigaretten of kerftabak. 45 Versnaperingen: 200 gr. versnape- ringer of 200 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 400 gr jam, stroop enz. 48 Versnaperingen: 100 gr. versnape ringen. of 100 gr. suiker, boterham-' strooisel enz., of 100 gr. jam, stroop enz. Niet aangewezen en vernietigd kunnen worden de bonnen: 302. 304, 305 304, 805 melk. 310. 311. 312. 317. 814, sic si7 Réserve, 310, 819 Algemeen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1