Britten stellen zich garant voor ordehandhaving VAN NEDERLAND een daverend succes Ongekende belangstelling in het gehele land RONDE werd In één uur roiy le van Nederland R Denk vanavond eens aan hen... MISSIESCHOOL VOOR JONGE VROUWEN r Politiek advies en groslij ststemming De strijd in Palestina STICHTING RUIT-NIEUWTJES Opening van het nieuwe huis in Ubbergen Pers maakt proefvlucht met DC 6 ADIO programma "N VJ DINSDAG 4 MEI 1948 PAGINA 2 ARABIEREN-UITTOCHT UIT JAFFA „5 MET-PRIJZEN" VOOR JEUGDIG® ACTEURS ALBERT KAI.IER f luisteruiedntryd 20.000 prjjasen E\ KWALITEITSZEGEL VOOR HET NEDERLANDSE PRODUCT Vertrouwen wekken bij de Amerikanen s i Meer bewolking - Wij hebben Vandaag iets gemist waar de de laatste week al zo aardig aan gewend waren geraakt. Wij behoefden niet meer naar een startplaats in een of andere stad van ons land, het leven had weer zijn gewone loop genomen. Het deed eerst wat vreemd aan, geen mensen meer langs de weg te zien staan die ongeduldig op de rennerskaravaan stonden te wachten. De rust in ons land is teruggekeerd. Dat .bidplaatje zit nu al weer drie jaar in mijn kerkboek en vanochtend glipte het tussen de bladen vandaan en nood zaakte me tot moeizaam gewroet onder de kerkbank; „Ter liefdevolle herinnering aan onzen onvergetelijken .zoon, broer en verloofde, op droevige wijze om het leven gebracht den lOen Maart 1945 te Zaandam in den ouderdom van 28 jaar." ELFTAL MET TWAALF SPELERS EU WE VERLIEST IN 26 ZETTEN VAN SMYSLOV Ook hij viel voor onze vrijheid; ook hij koos tegen het duister van het onrecht; ook zijn leven, nog zó veelbelovend, zó jong, eindigde bij het knetterend salvo van een vuurpeloton. Wie hem kennen, weten dat hij de goede strijd tot het einde heeft gestreden; dat zij hem gedenken in hun gebed. Wie hem niet kennen, mogen in hem eren al degenen, die in hun offerbereidheid zó vèr gingen, dat zij kwamen over de grens van leven naar dood. Daarom blijve hij hier naamloos, zoals hij naamloos lag temidden van zijn vele makkers in het zand der duinen. Dat zij allen, die het hoogste offer brach ten, mogen rusten in vrede. DE DAVIS CUP-WEDSTRIJD NEDERLAND—PORTUGAL COURSES OP DUINDIGT NEDERLANDERS IN BE RONDE VAN LUXEMBURG NED. ELFTAL IN ROTTERDAM Naast de onschatbare voordelen, welke de evenredige vertegenwoordiging biedt, niet het minst, wijl zij de grote geeste lijke en sociale stromingen van een land de haar toekomende plaats in het parle ment naar de werkelijke sterkte verze kert, mag men de ogen toch niet sluiten voor de schaduwzijde; vóór een bezwaar van dit stelsel, waarvoor tot dusverre de tot een evenwicht leidende oplossing nog niet werd gevonden. Terwijl te voren meer de nadruk lag op de persoon, die overigens het program van de partij, waarbij hij aangesloten was geheel onderschreef, is sinds de invoering van de evenredige vertegenwoordiging het accent m,eer en meer naar de partij verlegd, die zo en zoveel percent van de bevolking representeert, en als zodanig een macht bezit, welke de persoon prac- tisch nooit in zich kan concentreren. Nu de ontwikkeling aldus voortge schreden is, spreekt het bijna van zelf, dat de leiding van de partij, van elke partij, ook bij de candidaatstelling voor afgevaardigden voor de volksvertegen woordiging: kamer, provinciale staten of gemeenteraad een uiterst belangrijke rol speelt. Want de macht van een partij op he. staatsbeleid hangt niet alleen af, van het aantal zetels, dat zij verkrijgt, maar evenzeer van de kwaliteit der afgevaar digden. Daarom streeft zij er niet alleen naar een zo groot mogelijk aantal stem men te verwerven, maar ook om die stemmen op de meest gekwalificeerde personen te concentreren. De taak van stemmenwerving berust uiteraard bovenal bij de lagere organen van de party, terwijl anderzyds in de top bovenal moet worden gewaakt, dat uit de talrijke, uit de lagere regionen voortge komen „voorlopige candidaten" de juiste keuze wordt gedaan. Hierbij de weg te bewandelen tussen twee uitersten: dicta toriaal opleggen van candidaten en daar tegenover al te gemakkelijk ingaan op speciale wensen of zelfs sentimenten van bepaalde volksgroepen is moeilijk, maar noodzakelyk. In de K.V.P. wordt een door het Kies reglement voorgeschreven procedure ge volgd. Het begint by de plaatselijke af delingen, die als het ware volle speel ruimte hebuen om candidaten aan te wyzen; de kringbesturen verzamelen de namen van hen. die in de afdelingen vol doende keren zijn aangewezen, daarna heeft voorlopig overleg van de eventu eel samengevoegde kringen plaats; de ad viescommissie beraadslaagt en besluit over de te adviseren candidaten en over de volgorde hunner plaatsing op de of ficiële candida teniyst. Deze lijsten worden uit alle kiesdistric ten ter kennisneming en onderzoek naar het Dageiyks Bestuur van de partij op gezonden, dat zelf bevoegd is nog per sonen op de voorlopige candidateniyst te plaatsen. Daarna treedt de verkiezings- raad in actie. Deze ontvangt van het Da gelijks Bestuur de gecontroleerde verza- mellijsten. alsmede de adviezen van de kringen of samengevoegde kringen, be werkt deze volgens vastgestelde normen en stelt dan het definitief, het z.g. poli tiek advies op. Voor de a.s. kamerverkie zingen is dit twee weken geleden gepu bliceerd. Volger* door het Britse hoofdkwartier te Jeruzalem ontvangen berichten is het in de loop van Maandag over het alge meen rustig geweest in Palestina. Het zenden van Britse versterkingen naar Palestina 5 dagen voor de beëindi ging van het mandaat, is een zuiver tac tische maatregel, zo wordt van gezag hebbende zyde te Londen vernomen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van koloniën ontkende, dat de maatregel een besluit inhield het mandaat *te ver lengen, of de evacuatie van de troepen uit te stellen. Het ligt in de bedoeling der Britse regering al haar troepen vóór 1 Augustus uit Palestina te hebben. De Britse autoriteiten hebben bevestigd, dat de 9100 ton metende kruiser „New castle", het vlaggeschip van de Middel landse Zee-vloot, uit Port Said naar Palestina is vertrokken en „voor de kust van Jaffa een demonstratievaart houdt". De Britse gezant in Transjordanië heeft aan koning Abdoellah doen weten, dat de Britse strUdkrachten de orde te Jeruza lem, Nazareth, Bethlehem en Jaffa zullen waarborgen, op voorwaarde, dat de Ara bische legers geen enkele militaire opera tie beginnen vóór het einde van bet Britse mandaat. Maandag patrouilleerden manschappen van de Ierse en Schotse afdelingen van het Britse leger door de straten van Jaffa. De massale uittocht van Arabieren duur de voort. Nog slechts enkele duizenden Arabieren zouden in de stad achtergeble ven zijn. Volgens Joodse bronnen zouden Irakse soldaten de winkels van Jaffa plunderen. Britse troepen hebben de strategische belangrijke heuvel van Telrish, ten Zui- De stichting van Nederlandse toneel spelers reikt ieder jaar aan drie jonge actrices en drie jonge acteurs, een „5 Mei-prys" groot f 250 uit. Dit jaar zijn de pryzen toegekend aan mevr. Ellen Vogel (Comedia). Lilly Meulman (Nederlands Volkstoneel), mej. Henni Orri (Vrije Toneel), Raymond Oosthout (Amsterdams Toneelgezelschap) Eli Blom (Rotterdams toneelgezelschap) en Bob Goedhart (Nederlands Volksto neel). Deze prijzen worden uitgereikt op 7 Mei a.s. in de grote foyer in de Stads schouwburg des middags om 4 uur. Op 29 April j.l. is te Vaals overleden in de ouderdom van 62 jaar. de heer A. J. M. Kaller, in de perswereld algemeen bekend als Albert Kaller. In hem is ons niet alleen een begaafd en veelzijdig ge oriënteerd journalist en kundige verta ler van verschillende werken van Mgr. von Keppler ontvallen, maar ook een diepgelovig mens. Voor de oudere lezers van De Maas bode is Albert Kaller geen onbekende. Maar jarenlang was hij ook medewerker aan of redacteur van tal van andere bla den. Het spreekt vanzelf, dat dit politiek advies niet ieder bevredigen kan of zal; zelfs hier en daar ontstemming verwekt. Ons partybestuur houdt rekening met 32 zetels (ofschoon o.i. dit cijfer, indien de katholieken eensgezind blijven en stem men', zeker opgevoerd kan worden). Hiervan zyn, in het advies, acht personen definitief als candidaten aangewezen; zij blijven als kwaliteitszetels, hoe de z.g. groslijststemming overigens uitvalle, de finitief aangewezen. Maar de óverige vier-en-twintig can didaten staan, theoretisch ten minste, niet zo vast. Vooral ten Zuiden van de rivieren schijnt nog al enige deining te bestaan, wijl enkele aftredende leden niet meer op de z.g. verkiesbare plaatsen staan, terwyi enkele geliefkoosde homines novi te zeer naar achteren zijn geschoven. Het wordt Zeer goed mogelijk geacht, dat enkele candidaten, die krach tens hun plaats op het politiek advies zeker kamerlid zouden zij|| geworden, na de groslijststemming op minder zekere plaatsen zuilen komen. Wat mogelyk het goede effect zal hebben, dat in de Zuide- lyke provincies sterker en eensgezinder zal worden gestemd, en dat aldus een ze tel wordt gewonnen. Het lijkt voorts waarschynlyk, dat een reglementair toe gestaan kiescomité zal worden gevormd om mej. mr. v. Lanschotop een vaste plaats te brengen, zodat de katholieke vrouwen dan twee vertegenwoordigsters in ons parlement zullen krijgen. Ook in de gecombineerde kieskringen .der grote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag heerst enige ontstemming. Volkomen begrijpelijk. In deze door zo vele belangen beheerste grootste centra van het lana kunnen de katholieken nau- weiyks vier zetels behalen, en daarvan zijn er twee gecamoufleerde kwaliteits zetels. Het is zeker een der zwakke zy- den van dit allerminst algemeen bewon derde stelsel, zeker niet zoals het zich in de practijk der candidaatstelling heeft geopenbaard, ten eerste, dat het vereiste aantal van tien kwaliteitszetels niet kan worden gehaald, wegens de vasthoudend heid van enkele kieskringen, en ten tweede, dat Rotterdam, de meest geteis terde stad van het land, met de zwaarste heropbouwproblemen, met zyn geweldige belangen by alle kwesties, welke op Duitsland betrekking hebben, maar ook met zyn ongeëvenaarde constructieve energie geen eigen Rotterdamse kwali teitszetel heeft gekregen, ofschoon op de lyst der voorlopige candidaten een per scon was geplaatst, die in de gemeente' raad zijn sporen heeft verdiend. Dr. Lu cas moest 'n vaste plaats krijgen; de twee jaren, welke hy in de Kamer was, heb ben bewezen, dat hy daar niet kan wor den gemist. Ook de verkiezingsraad heeft dit begrepen, toen hjj hem op een abso luut zekere plaats zétte. Maar toch mis sen wij een Rotterdamse kwaliteits- candidaat; niemand zal toch kunnen loochenen, fat Rotterdam na de oorlog in Nederland een unieke, zij het niet steeds aangename positie inneemt. Toch achten wy het uiterst ongewenst, dat in de gecombineerde grote steden enige 4ctie zou worden ondernomen om een wijziging in het politiek advies aan te brengen, wyi daardoor de gehele lan delijke comoinatie zou verstoo- l worden, Misschien is by de volgende verkiezing het aantal kamerleden uitgebreid, waar door verschillende moeihjkheden lichter kunnen worden opgelost. De groslyststemming is een uiting van de democratische geest in de K.V.P.; de leden van de partij hebben in laatste in stantie de vrststelling van de definitieve candidateniyst in handen. Dat geeft macht, maai eist ook bewustzijn van ver antwoordelijkheid. We hopen en geloven, dat dit laatste de- eindbeslissing zal kenmerken. 1 940 1 945 "Geluiden uit de bezeltingstiid" S MEI: ■HILVERSUM I HILVERSUM II 21' u. 22 ti. Goedgekeurd Hl beiluit Minuter ven Justitie d.d. 3 Mei 1948. 2A 1711. den van Jaffa, bezet en waarschuwden Joden en Arabieren dat op hen geschotefi zou worden, wanneer in het betrokken gebied het vuren hernieuwd zou worden. Rijen vrachtauto's, vol Arabische vluch telingen, trekken uit Jaffa langs de Ramleh-weg en passeerden zonder over-, last de kortgeleden door de „Haganah" bezette sterkte in het Arabische dorp Jazoer. Het waren thans hoofdzakelijk mannen, die de auto's bevolkten. Vrou wen en kinderen zyn reeds eerder ge- evacueerd. Dp trustschapsraad der V.N. heeft gis teren de officiële mededeling'ontvangen, dat de order tot het staken van het vuren voor het oude ommuurde gedeelte van Jeruzalem wordt uitgevoerd. Men hoopt, dat Jeruzalem geheel onder bescherming van het Internationale Rode Kruis zal worden gesteld, hetgeen af hangt va nhet bereiken van een Joods- Arabisch accoord in zake de wapenstil stand voor geheel Jeruzalem. De onder handelingen duren voort. Op 9 Mei wordt de autobusdienst Bilt hoven—De Bilt doorgetrokken naar Utrecht, terwijl de lijn UtrechtArn hem opnieuw in exploitatie wordt ge nomen. Th. Wynans uit Valkenburg, die als bewaker zeer vele gevangenen in kamp Amersfoort gruwelijk heeft mis handeld, is door de bijz. raad van cassatie opnieuw tot 20 jaar veroor deeld. O Te Helmond is gisteren het 3-jarig zoontje van de heer V., dat van achter een geparkeerde auto de rUweg op liep, door een vrachtwagen gegrepen en gedood. <j. W. v. d. Hout (alias W. W. Water man) dg beruchte hoofdredacteur van wijlen „De Gil" is door de Perszui veringscommissie uit de journalistiek ontzet tot 5 Mei 1965. O Vier landwachters, die van Mei 1944 tot April 1945 de bevolking van Hoorn hebben geterroriseerd zijn door het Amsterdams B. G. gevonnist. De commandant J. Schout kreeg 18 jaar; de leden van zijn groep P. Bouman, J. Sehlötz en P. Lenaarts, kregen rep. 10, 12 en 14 jaar. O Bij de tweede terugkeer uit de antarctische gebieden van de „Willem Barendsz", op 14 Mei te IJmuiden, zal aan kapitein Visser en voorman Jonk de De Ruytermedaille worden uitgereikt. ln een villa aan de straatweg in Ubbergen heeft Zaterdagmorgen een plechtigheid plaats gevonden, die iets betekent in de Nederlandse kerkgeschiedenis: Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van'Den Bosch, heeft dit huis plechtig ingezegend en het definitief zijn bestemming gegeven als tehuis van de missieschool voor jonge vrouwen, die verleden jaar op het feest van Sint Willibrord werd geopend door de bisschop van Haarem. Het was een huiselijk feest, waarop zo wel de katholieke universiteit als de mis sionerende congregaties vertegenwoordigd' „Alle leden van de Kerk hebben de En daarom is het een gelukkig ding, dat de jonge vrouwen, die deze vorm verte genwoordigen, zo doelbewust en rustig de toekomst tegemoet zien. Alles in deze omgeving, tot aan de kaarten van Indo nesië die de wand sieren, spreekt van die toekomst, die over weinige maanden heden wordt. Dan gaat het team, dat nu plicht om mee te werken aan de uitbrei- T j ding van Christus' Ri.ik". zo formuleerde het derde trimester begint, naar Indo- Gisteren werd de eerste jaarvergade ring gehouden van het Nederlands Bu reau van de Nederlandse Kamer van Koophandel te New York. In zijn ope ningsrede wees dc voorzitter van de Raad van Bystand. jhr. H. G. A. Quarles van Ufford erop, dat de uitvoer van Ne derland naar de V. S. wat hoeveelheid betreft nog slechts is van die in 1938. Dit achterblijven van onze uitvoer moet volgens spreker voornamelyk worden toegeschreven aan handelsovereenkom sten, die Nederland met andere landeh heeft afgesloten. In het jaarverslag omschreef de se cretaris der Kamer, mr. H. Zwarensteyn o.a. de taak van de Kamer in de V. S. Hierbij legt zij zich er op toe een spe ciale studie te maken van de afzetmoge- lykheden. Gewezen wordt op de speciale mogelijkheden van haring, kaas, linnen en speelgoed. Het instellen van een kwaliteitsmerk heeft vooral de aandacht van de Kamer, waardoor een gezamenlyke reclame voor het Nederlandse product mogeiyk wordt. By de Amerikaanse koper zal vertrouwen moeten worden gewekt tn het Neder landse product door het'te voorzien v.<i een kwaliteitszegel. mgr. Mutsaerts het besef van verant woordelijkheid. dat in onze dagen ook tot de leek is doorgedrongen, en dat het waarom is van het élan in de leerlingen van de missieschool. Prof. dr. A. Mulders sprak uit. wat vooral'in de Vrouwen van Nazareth, on der wier leiding de Missieschool werkt, bewust geleefd moet hebben: dat de opening van dit huis Voor prof. Jac van Ginneken de verwezenlijking van een droom zou zyn geweest, want hij riep zyn Vrouwen van Nazareth voor het missiewerk in Europa en buiten Europa En zeker «zou het deze dienaar van God en van de wetenschap deugd hebben ge daan, dat de toekomstige oprichting van het Missiologisch Instituut een samen werking zal mogelijk maken voor de leerlingen van de school, die zeker haar deskundigheid ten goede zal komen, en levensvatbaarheid zal geven aan de leuze die de Vrouwen van Nazareth al jaren geleden de toekomst hebben ingestuurd: de wereld moet bekeren, en God zal triomferen! Deken van Loon heeft op deze byeen- komst zijn nieuwe parochianen, de „directe medewerkers van de verlossende Christus" verwelkomd. En de burgemees ter begroette zijn nieuwe burgeressen „Wij moeten Indonesië laten delen in wat wij aan voorrechten hebben ontvan gen. Dat geldt zeker voor katholieken, die zich tot het hoogste voorrrecht weten uitverkoren." De misschieschool vertegenwoordigt een geheel nieuwe vorm van Nederlands missieliefde, die niet alleen in Nederland maar zelfs in de hele wereld uniek is. w. eerberichtl 2 Weerverwachting medegedeeld door j het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Woensdagavond: 2 Meer bewolking dan vandaag met voornamelijk in het Westen var# het S land plaatselijk enige regen. Meest matige wind uit Zindelijke richtingen Morgen ongeveer dezelfde tempera- tuur als vandaag, maar vannacht min- der koud. 5 Mei: Zon op 5.04 uur onder 20.11; maan op 4.10 uur, onder 15.58 uur. nesië. Het gaat eerst voor een jaar naar Bandoeng om te acclimatiseren: de ver pleegsters naar het ziekenhuis van Caro- lus Borromeus. de onderwyskrachten naar de scholen der Ursulinen, Daarna gaan ze werken op Flores, in* het bloeien de missiegebied van de paters van het Goddelijk Woord. Het ziekenhuis in Bad- jawa wacht, om van deze activiteit het centrum te worden. Het werk op Flores zal bewijzen, hoezeer de voorbereiding ook de .practische voorbereiding, nood zakelijk is. Flores is rimboe. Wie er werkt, moet op een kompas kunnen rei zen, en kunnen rijden op een paard. Negen dagen lang hebben duizenden en nog eens duizenden geleefd^ in de sfeer van de Ronde. In het Noorden, Oosten, Zuiden en Westen had men zich er al dagen van tevoren over verheugd de renners te zien passeren. Men was uitgetrokken met kranten, programmaboekjes, met blocnotes en potloden om de rugnummers van de renners op te nemen. Natuurlijk waren het allemaal geen wieier-insiders die blijk van hun belangstelling gaven, veel groter zal het getal geweest zijn van hen die van de wielersport niets af wisten, maar ook voor deze mensen werd het een evenement, dat ze niet gaarne hadden willen missen. uitvallen van De Hoog was een tegen valler, hetgeen eveneens geldt voor De Vries, die als 5e in het algemeen klasse ment stond genoteerd en op de weg van Eindhoven naar Vlissingen Vrijdag J.l. plotseling opgaf. Beneden de verwachtingen bleef de Limburgse ploeg. Van Lambrichs, Syen en Janssen hadden we meer verwacht dan een 15e, 17e en 18e plaats in het klassement. Ook de beide Brabantse ploe gen stelden teleur. De Spaanse en Ita liaanse ploegen hadden geen 3 renners meer in de cours en werden dus niet in iaet ploegklassement opgenomen. Het lijdt geen twijfel of deze eerste ronde van Nederland is er bij ons inge gaan! De wielersport had zich moeilijk een betere en meer effectieve propagan da kunnen indenken. Al zal de nieuws gierigheid op zich veelal ,de aanleiding zijn geweest "van de belangstelling, op deze wijze maakt het publiek toch ook kennis met deze tak van sport. Onbekend maakt onbemind; de Ronde van Neder land maakte zich met één slag bekend en wie zou kunnen volhouden dat zij zich niet bemind heeft gemaakt? LEO PAGANO. Hilversum, 3 Mei 1948. Men moet de belangstelling over het gehele land gezien hebben om het te ge loven. Men* moet de Friezen in Sneek en Leeuwarden hebben zien juichen van vreugde en als je niet zelf de karavaan op de hielen gevolgd hebt door ons Lim burgse landschap, over de hobbelige keien van Zeeuwsch Vlaanderen en over de Boulevard in Scheveningen, dan zou je niet kunnen geloven dat deze Ronde zo ingeslagen is. En nu is het voorbij: Negen dagen lang hebben we gegrepen naar de krant, ge luisterd naar de radio, namen als Gold- schmidt, Rogiers, Croci-Torti en vele an deren, zij werden bij ons bekend als de Jansens, we spraken van algemeen- en ploegklassement alsof we nooit anders hadden gedaan en we wisten direct te vertellen wie de oranjetrui droeg. Men sen die zich naoit of te nimmer iets aan de wielersport gelegen hadden laten lig gen, zij waren present toen de renners hun stad of dorp passeerden. De financiële zijde Er is waarschljnlyk geen sportgebeur tenis aan te wijzen die by haar geboorte reeds zulk' een enorme belangstelling heeft getrokken. Het is daarom te hopen dat de financiële zijde van de Ronde be vredigend is en dat we ook het volgend jaar de Ronde zien verrijden. Want een Ronde van Nederland kost geld, veel geld. Toen Zaterdag 24 April 131 renners startten, had de organisatie de verplich ting op zich genomen ook voor de mensen te zorgen. De wielersport is beroeps- (Van onze Amsterdamse redacteur) WOENSDAG 5 MEI. HILVERSUM I (301 M.) V.A.R.A. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10.20 Kookpr.; 10.30 V d vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Ram blers; 12.38 Troubadours; 13.00 Nieuws en gram.; 14.00 Caus.; 14.15 Trio; 14.45 „Oe scheepsjongens van Bontekoe"; 15.05 Gram.; 15.tf Roodborstjes: 15.30 V d. zieken; 16.0020.05 Zie Hilv. II; 20.05 Ork„ koor en solisten; 21.00 Prijsvraag Stichting '40-'45: 21.45 Romancers; 21.4a Feestkrant; 22.00 .Verboden muziek"; 22.45 Nieuws; 23.00 Taptoe; 23.30 Zflver- vloot. HILVERSUM II (415 en 245 M.) N.C.R.V. 7.00 Nieuws, gram. en zang; 11.15 Hoorsjel; 12.00 Metropole-ork. 12.30 Alledag-kerk; 13.00 Nieuws; 13.15 Mandolinata; 14.00 Gram.; 14.30 Tuinpr.; 15.00 Sextet; 15.30 Orgel; 16.00—24.00 Nat progr. Kinderzang. 16.45 Gram; 17 00 Voordr.; 17.20 Kamerork.; 18 00 Nieuws; 1815 Strijkork.; 18.45 Toespraak min Beel: 18.50 Bosch mannenkoor; 19.20 Feestkrank, 19.30 Solisten; 20.05 Verboden muziek: 20.50 Feestkrant; 21.06* Ork. en koor; 22.00 Prijsvraag Stichting '40-'4522.15 Romancers; 22.45 Nieuws; 23.00 Taptoe; 23.30 Phil, orkest. Je moet toch wel een heel erg door gewinterde luchtvaartman zijn als je zo maar zonder meer In 10'n D.C. 6 stapt voor een „proefvlucht." Maar de K.L.M.-persdienst maakte de Neder landse journalisten duidelijk dat een proefvlucht nog heel iets anders is dan een lesvlucht. Tydens een lesvlucht mag niemand mee, zelfs de heer Fles- man niet. Er werden natuurlijk veel grapjes gemaakt, maar de K.L.M.-ers deden net of er niets aan de hand was en dat was er trouwens ook niet. Vijftig vertegenwoordigers van de Ne derlandse pefs maakten dus een vlucht met de PH-TPI, de D.C. 6 die naar H. K. H Prinses Irene genoemd zal worden. Zy stapten kalm in, bleven erg rustig, maakten zich met enthousiasme aan de riemen vast en maakten in ëen uur een „Ronde van Nederland". De vier 2100 pk. motoren daverden toen de invliegcr van de Douglas-fabrieken de start begon, even een oorverdovend gedonder maar dan is het machtige "\stel al los en even later blikker, het schone Amsterdam on der ons in de voorjaarszon. Het toestel stijgt en als Haarlem onder ons ligt zijn we al op drieduizend meter. Langs de kust wordt naar het Zuiden gevlogen. Als we de 5000 meter passeren wordt de „drukcabine» in werking gebracht, (Tb ventilatie met.„lucht van buiten stopt, men zit nu in een grote cel die de me teorologische omstandigheden he'-fl van de lucht op 3000 meter. Maar het vliegen is nu een genot geworden, de grote vogel ligt rustiger in de lucht dan de mooiste „parlor-car" op, de weg. Ja eigenlyk is hier weinig meer aan. Binnen het uur hebben we Den Haag, Rotterdam, de Zeeuwse eilanden, Ant werpen, fort Loevenstein. Utrecht, de Zuiderzee onder ons zien langsschui- ven. gezeten in de meest makkelyke fau teuil die men zich wensen kan. in een heerlijke atmosfeer, rustig een sigaretje rokend. En men gaat alles eens nader bekij ken, de inrichting van zo'n reus, die vijf' tig passagiers kan vervoeren in twee com partimenten, waarvan de ene in een slaapzaal voor 12 personen kan worden omgetoverd. Als men de beide toiletka mers ziet en de keuken, de perfectie na gaat van beel dit ingenieuze apparaat dat met een snelheid* van tegen de 500km. per uur door het luchtruim raast, dan beseft men erst hoe erg het voor fa briek en eigenaar moet zyn als zoiets verloren gaat. Maanden wordt aan zo n vliegtuig gewerkt, .iet de nyverheid van mieren worden de vele duizenden draden en leidingen gespannen, gelegd, gesol deerd Wij zien er zo weinig van, alles zit verborgen achter fraaie betimmerin gen, maar je hoeft geen hand uit te ste ken of er zit een knopje, dat een of an dere verrassing brengt: de stoel gaat naar achteren, er valt licht op je boek, er komt een frisse luchtstroom uit een buis je. Uiterlijk verschilt de D.C. 6 niet veel van de trouwe Skymaster, de romp is wat lager, de ingang in het midden en de ramen groter en.vierkant. Gisteren morgen kwam er weer een nieuw toestel vanuit Califo.nië gevlogen. Maar het vlie gen is geen sensatie meer, het is een genot en een noodzaak geworden. sport, voor iedere dag dat de renners in de koers reden, ontvingen ze een ver goeding van 15. Daarbij kwamen de reiskosten. De Italianen, de Zwitsers, de Spanjaarden, de Belgen en de Luxembur gers, reisden op rekening van de organi satie. Bovendien waren de verblijfkosten van de renners en hun verzorgers voor Nederlandse rekening, en dat was geen kleinigheid. De voeding van renners, die het zesvoudige moet bedragen van de doorsnee mens, is zeker niet goedkoop. Gaan we vlug -voorby aan de verbiyf- kosten van 22 politiemensen, die de ge hele ronde de karavaan escorteerden, en de juryleden die als noodzakelijk kwaad ook al op het budget drukten, dan komen we op de prijzen. In totaal was er een be drag van 35.000 aan prijzen uitgetrok ken. De eerste in het algemeen klasse ment ontving 2000, voor de eerste ploeg- prijs Was het bedrag 1700 en voor iedere van de 10 étappes kreeg de winnaar 250. Tenslotte was er nog een berg prijs van 500. De Nederlanders wonnen 5 étappes De prestaties van onze landgenoten wa ren zeker niet teleurstellend. Met. opzet waren de deelnemers aan deze Ronde met zorg gekozen. Slechts wanneer er een groep renners bij elkaar zouden zyn die onderling weinig in kracht verschilden, kon men een spannende strijd verwach ten. In deze opzet is men volledig ge slaagd. Geen renner stak noemenswaar dig boven een andere uit en tot op de laatste dag was de overwinnaar van deze eerste Ronde van Nederland nog niet met enige zekerheid aan te wijzen. typisch dat de Luxemburger Goldscnmidt tenslotte de overwinnaar werd zonder dat hij één étappe had gewonnen. Hij plaat ste zich bij elke étappe echter zo goed dat hij toch de kortste totaaltijd van allen, maakte. De 2e, 4e, 5e, 9e en 10e étappe werden door onze landgenoten gewonnen, de Belgen wonnen de le, 3e, 7e en 8e étappe en Luxemburg won de 6e étappe. Het, ploegenklassement werd een over winning voor de Zaanse ploeg. Onbetwist baar toenden de Zaankanters zich de sterksten. Toch kunnen we ons niet aan de indruk onttrekken, dat deze Zaanse ploeg, indien ze meer samenwerking had ten toon gespreid, nog betere prestaties had kunnen leveren. De onderlinge riva liteit is voor een ploeg altijd een beletsel voor succes. De Luxemburgers voelden de teamgeest beter aan en daaraan heeft het ook in niet geringe mate gelegen dat Goldsehmidt tenslotte de eindoverwinning ten deel viel. De totaaltijd van de 3 beste Zaankanters was bijna 15 min korter dan de totaaltijd van de 3 beste Luxembur gers, die als ploeg de tweede plaats m het klassement innamen. Mee- en tegenvallers Onder de tien besten in ,het algemeen klassement behoorden 6 Nederlanders Een tegenvaller is natuuriyk dat juist de eerste twee plaatsen in handen van buitenlanders kwamen. Slechts 50 ren ners kwamen Zondag J.l. in Amsterdam aan van de 131 die 9 dagen te voren daar gestart waren. De meeste renners werden uit de koers genomen door tijds overschrijding. Volgens het reglement mogen slechts die renners de volgende étappe beginnen, indien zij in de voor afgaande étappe zijn binnengekomen maximaal 10 pet. later dan de tyd van de eerst aankomende. Door een val wer den Lakeman en De Hoog reeds op de eerste dag uitgeschakeld. Speciaal het De gruwzame oorlog raasde toen door een ontluikende lente naar zijn einde. En op een morgen, zó mooi als ons voorjaar er maar een heel enkele, byna jaloers, schenkt, stond ze plotseling voor de deur. Het starre, bleke ge zicht zei eigenlijk al genoeg; het door tranen verstikte woord „Tonwas niet meer nodig geweest. Een bruid had haar bruidegom ver loren, ouders hun zoon. Een lachende toekomst stortte ineen Neen, geen verzetsheld met een reeks van weergaloos dappere feiten op zijn naam. ge woon een Nederlandse jongen, die zijn vader landse plicht wilde doen. Maar juist dat maakte zijn grootheid uit; niet de lust tot avontuur, niet de lauweren van de verzetsman trokken hem, alleen maar het simpele weten; mijn land heeft me nodig, hier ben ik. Er waren er duizenden zo, dapperen, minder dapperen, zelfs schuchteren; maar ze moésten, omdat hun warme hart het dwingend oplegde, ik hoor er bij! Daérom sneuvelden ze, de hele lange oorlog door. die van geen halfheid wilden weten, die geen compromis konden aanvaarden, daarom stierven zij bij het grauwe ochtendgloren met hun rug tegen de kale gevangenismuur; met de wapens in de hand in de bijna hopeloos schij nende stryd tegen dè bezetter; op bruggen, straten en pleinen in de maanden van de afgrij selijke hongerwinter. Ze stierven allen: fier rechtop voor het vuur peloton, als strijders in de geallieerde legers, als slachtoffers van een bestiaal vernietigings systeem, maar immer met een gebed of heil wens voor hun vaderland op de lippen: „Als een martelaar, die fier zijn offer legt op het altaar voor de eer van zyn God en Vaderland!" zeggen de woorden op het bid prentje. We vergeten soms zo onbarmhartig snel; nie\|we zorgen bespringen ons van alle kanten. Wat hebben we er eigenlijk van gemaakt in deze jaren na de bevrijding? Denk in deze dagen eens aan hen, die «Ues gaven, letterlijk ólles, tot het naakte leven toe Denk eens één ogenblik aan dé niet te Pe_l smart van het meisje, dat uit het massagra,^ de duinen alléén nog haar veriovtóS^ haar ontving; aan de vrouwen, ómW de moe mannen toch moeten voortleven, ders die snikkend temidden van -, brachten jubel een bosje bloemen op de plaats brachten, vaar hun kinderen werden vermoord; aan de talloze kleintjes, die in de komende jaren vóór aan mogen staan bij vaderlandse plechtigheden om bloemen aan te bieden, omdat hun vader stierf voor ónze vrijheid Hun leed eindigde niet bij de bevrijding; in veie gevallen begon het voor goed. Zij waren de zeer getrouwen, onze gevalle nen; vastgebeten in hun idealen, strijdend voor onze toekomst; halsstarrig in hun verzet tegen het onrecht, sneuvelend maar tóch zegevierend in hun dood. Trouw, eindeloos trouw, tot in de dood opdat wy verder zouden leven. De tweede helft van de promotie wedstrijd S.E.C.R.U.C. te Soest was al een tydje aan de gang, toen de grensrechtei begon te roepen: ze spelen met twaalf man! De scheids rechter, natuurlijk bekend met het spraakgebruik, wilde juist zyn collega eens aan het verstand gaan brengen', dat hij van een grensrechter geen luidkeelse twyfel aan zyn onpartijdig heid wenste, toen hij op het lumineuze idee kwam de ploegen eens te gaan tellen. En zie: R.U.C. had 12 spelers in het veld. S.E.C. verloor de wedstrijd, maar tekende natuuriyk protest aan! Maandag werd het tournoo! om het wereldkampioenschap schaken voortgezet met de partijen SmyslovEuwe en Res- hevskyBotwinnik. By de 26ste zet gaf Euwe op. De partij Reshevsky—Botwinnik wordt nog voort gezet. In zyn party tegen Euwe koos Smys lov de Spaanse opening. Tot de elfde zet was de partij volkomen analoog met de ontmoeting KeresReshevsky uit de vo rige ronde. Smyslov behandelde zijn stel ling echter beter dan Keres had gedaan. Hij wachtte niet op het pionoffer van Euwe, maar gaf zelf een pion in ruil voor een licht positioneel voordeel. Euwe had by dit onverwachte keerpunt in de stryd ongeveer een uur bedenktyd no dig, daarna deed hij een gewaagde zet, waarmee hy Smyslov's offer accepteer de. In enkele zetten werd het daarna duideiyk dat Smyslov in bewonderens waardig juiste intuïtie had gehandeld. In de 9e zet kon de witt$ toren tot op de zevende lijn doorbreken. Dit betekende het begin van het eind. en (oen het tweede witte kasteel, in dc strijd kwJirn! was het voor Euwe' duidelijk dat groot materiaal-verlies onvermydelijk was. Na de 26e zet gaf hij "op. Een schitterende party van Smyslov. Er is tot aan het midden van de vori ge week twijfel geweest of de Davis Cup wedstryd Nederland-Portugal voor de tweede ronde van de Europese zóne wel doorgang zou vinden, aangezien de Portugese LTB zeer.vaag was in de,me dedelingen over de komst van de spelers, doch nu zijn Roquette, Ricciardi en Sylva dan toch goed en wel in ons land aangekomen, zy het op een voor Davis Cup-spelers niet bepaald gebruikelijke wijze. Zij maakten nl. de verre reis per auto! Gisteren zijn zij direct met oefe nen begonnen, al was de temperatuur voor hen al heel weinig aantrekkeiyk. Ofschoon zy niet de indruk maakten van hoge internationale klasse, zou het tceh verkeerd zyn, gezien hun vlugheid e.n hun duidelijk aanvallend spel, wanneer onze spelers deze drie goed getrainde spelers zouden onderschatten. Donderdag te twee uur begint het eerste van de twee te spelen enkelspe len (natuurlijk om drie gewonnen sets). Vrijdag te half vijf wordt het dubbel spel gespeeld, Zaterdag van twee uur af de beide resterende enkelspelen. Captain Hénryprijs, 1940 m voor paar den, welke nog geen f 1000 hebben ge wonnen: 1 Lazuur (Leeuwenkamp) tyd 2.57.2 (1.31.3); 2 King Heny (de Ruiter) 3 Jackie Boy (Brouwer). Clerimondprys, voor n£U, prd., welke t 4000, doch nog geen f 10.000 hebben gewonnen: 1 Kitty Zora (Wa'genaar) tijd 2.59.8 (1.25.6); 2 Junoschka (Geersen); 3 Heny's Gold (v. d. Berg). Clemenceprijs, 1900 m voor 3-jar. paar den, welke dit seizoen nog geen le prys hebben gewonnen: 1 Marie (Y. Brussel) tyd 3.01 (1.35.3); 2 Mientje Deter (Laar man); 3 Monsieur Hollo (Geersen). CarentanprUs, 2040 m, voor paarden, welke f 1000, doch nog geen f 4000 heb ben gewonnen; 1 Louis Axkit (Geersen) tijd 3"01.5(1.27,3); 2 Lady Zora (Wage- naar); 3 Jopie the Saint (v.d. Veen). Concurrentprijs, 1540 m heat voor paar den, welke f 10.000 of meer hebben ge wonnen: 1 Juliana Lee (de Vries) tijd 2.09.2 (1.23.8); 2 Hannover (v.d. Berg); 3 Harrold Hannover K (Geersen). Flonkelprijs, 2000 m, ren voor paarden, van 3 jaar en ouder: 1 Majesto (v. Ype- ren) tijd 2.17 8; 2 Noordwester (Pex). Eskimoprys, 2400 m, handicapren voor paarden van 4 jaar en ouder: 1 Jtinces (Delbrassinne) tijd 2 44; 2 .Moneron (Wauthy). Aan de Ronde van Luxemburg voor amateurs, die op 6 Mei aanvangt, zullen de volgende Nederlandse renners deelne men: Voorting (Haarlem), Hennink iAllt- maar), Piet Peters (Haarlerp), Grlene- veld (Haarlem). Geerts (Sas van Gent) en Vinke (Tefelen). Het Nederlands elftal zal Woensdag 19 Mei op het Sparta-terrein te Rotterdam een oefenwedstryd spelen tegen de En gelse derde klasser Rotherham. Op de Europese kampioenschappen, driebanden, op 6 Mei te Madrid, zal Nederland vertegenwoordigd zijn door' .Tf C. Baay (Rotterdam), die dit jaar té Arnhem hét Nod kampioenschap behaalde

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2