De hoogste straf voor Rauter Hemelvaartsdag „We waren blij dit voor jullie te kunnen doen" BEVREDIGENDE VOORTGANG" Een plantage wordt opgebouwd D\E wereld Jodenvervolging, deportaties, Silber- tannemoorden, alles oorlogsmisdrijven der besprekingen te Jeruzalem f 5 Mei 1945 m Onmisbare schakel in Duitse politiek tegen Nederland99 RUIT-MEUWTJES Masaryk werd vermoord $të^*"GLASINDUSTRIE Verkenningen rond de evenaar Harde arbeid in vrede held yan de LANG. STRAAT GEëERD Chinese schepen beschoten SCHAAKRUBRIEK U fü mé PAGINA 2 MET 1948 wOENSDAG Rechtmatigheid van het verzet Verklaring van lord Vansittard TREKT DE NICOLA ZICH TERUG? De a.s. presidentsverkiezing in Italië Op een lichte morgen, die nu al twintig eeuwen achter ons ligt, is Hij naar de glorie des Vaders teruggegaan, en tot aan het einde van de tijd zullen zij, die in Hem geloven, de ontroering van dat afscheid kennen, dat pas definitief begon te zijn, toen er een wolk voor Zijn gestalte schoof. Maar tot aan het einde van de tijd zullen zij die in Hem ge loven Hem ook tegenwoordig weten als de allerreëelste wer kelijkheid. Het geloof in Zijn aanwezigheid trok mee met de legers van het Imperium naar de horizon van het bartyarenrijlc, en zij, die van dit geloof de dragers warenwisten wat Hij van hen verlangde en zij deden het. En ook de martelaren vai* Rome wisten het, en ze beleden Hem tegen de hele wereld in, en ze wilden zingend voor Hem sterven. En Jeanne d'Arc wist het, en ontleende aan die zekerheid haar heldenmoed. En Thomas More wist het, en de noblesse van dit onomstotelijk, alles omvattend Weten, tekende zijn wezen. En Sinte Clara wist het, en zij aanvaardde de uitnodi ging Van de Beminde. En de Aquiner wist het, en zag dit weten blinken in het kristallijnen paleis van zijn gedachten, welks ijlste spits verdween in Gods witte Licht. En de Spanjaarden en Portugezen wisten het, wanneer zij weigerden om conquis tadores te zijn, en het kruis gingen planten in de streken die het vaderland niet behouden kon. Verrezen jChristus, laat het geloof in Uw aanwezigheid en in Uw overwinning ook in het protest van de millioenen zijn, die nu nog weerbaar en vertrouwend leven voor een aards paradijs, maar die onafwendbaar verliezen zullen. Laat hen Uw aanwezigheid vinden in hun overtuiging dat het leven goed en gelukkig en schoon moet zijn. Ontferm U over henverrezen Christus, want trouwer dan wij het deden, hebben zij het kind in zichzelf bewaard. Laat Uw zekerheid ook in de goede wil van Uw élite zijn. Leer hun begrijpen, dat het maken van carrière niet is weggelegd voor wie geroepen werden om la génération du sacrifice te Zijn. En betrek Gij intussen de wacht in het Oosten, waar volgens de wrede wetten der historié Uw OVer- winninq zal qeboren worden uit onze nederlaag. IN TE. ■WW NED. M.S. „COEN" VRAAiGT OM HULP >oooooo< Weet U het nog, die Vrijdag avond in de eerste Meidagen van 1945? Het was zo tussen licht en donker en één ogen blik scheen het alsof heel het land even de adem in hield. Een raam werd open geschoven, nog één en nog één, een deur klapte dicht, schorre zenuwstemmen rie pen elkaar iets toe, snelle voetstappen kletterden ovei de straatstenen ondanks de spertijdtien minuten later wist heel Nederland: Duitsland heeft zich redde loos overgegeven, wij zijn vrij. Vrij! Eerst een aarzelende vlag, dra gevolgd door Vele andere, maar het donker viel al te vlug om er nog veel vréugde aan te hebben. Het feest werd in de huizen voortgezet, wie sliep er die nacht.... en iedere avond opnieuw trokken de tot de tanden gewapende Duitse colonnes met dreunende stap door de straten van onze stad, daar hoog in het Noorden en de ware bevrijdings stemming wilde maar niet komen zon der bevrijders. Deed Duits Maas-offensief mislukken Mgrs, SRAMAK EN HALA IN KLOOSTER GEÏNTERNEERD GE EN STAKING BIJ DE HOOGOVENS MOSKOU BRACHT AFGE BROKEN PARTIJEN TENNISWEDSTRIJD NEDERLAND—PORTUGAL Het bijzonder gerechtshof in Den Haag heeft gisteren de doodstraf uitgesproken over Hane Albin Rauter, het- voormalig hoofd der Duitse politie in Nederland. Hij kreeg wél het reeht van cassatie. zeker gebeurd als de Duitsers toen aan deze overeenkomst de strekking hadden gegeven, die er nu door Rauter aan werd toegedacht. Daarom, zo vervolgde de president, is het Hof van oordeel, dat de Nederlandse regering gerechtigd was het verzet in Nederland aan te wakkeren én het verzet door het sturen van wapenen te steunen. Dit laatste noemde de presi dent bovendien een onderdeel van de geallieerde oorlogvoering tegen Duitsland, waarvoor de Nederlandse regering niet de uitsluitende verantwoordelijkheid draagt. Het verzet werd verdei- ..een natuurlijk® en noodzakelijke en mitsdien ook ge- rechtiftiardigde reactie tegen handelingen van de bezetter". In een gespannen sfeer van gissingen en allerhande geruchten inzake de uit spraak wachtte de volle zaal op de komst van het hof. Enkele minuten na half twee opende de president, jhr. Van Meeu wen, de Zitting. Hij ving aan "met een beschouwing over de bevoegdheid van het hof, waarbij het beroep van Rautei en diens verdediger, mr. Van Rijckevor sel, op verschillende uitspraken van an dere gerechtshoven en verdragen werd bestreden en vastgesteld, dat het hof in deze zaak bevoegd is vonnis te wijzen. De president deelde vervolgens mede, dat hij afzag van voorlezing van het be wijsmateriaal, voor verdachte, verdedi ger en de pers zou dit later ter hand ge stcld worden en ging dan over tot de overwegingen, die het hof geleid hadden bij het vaststellen van het vonnis. Onder doodse stilte wendde de presi dent zich dan tot verdachte en verklaar de: ..Het hof acht met eenparigheid van stemmen het ten laste gelegde bewezen, behalve de invoering van de tweede distributiestamkaart, welke het hof niet bewezen acht". Vervolgens werden de verschillende punten van de ten lastelegging stuk voor stuk besproken. De president ver klaarde, dat het hof niet kon aannemen, dat Rauter onbekend zou zijn met het lot. dat de Joden na een deportatie naa; Duitsland wachtte. Gezien zijn leidende positie en nauw contact met hoge Duitse functionaris sen moet hij daarvan op de hoogte ge weest zijn. Verdachte heeft tijdens de terechtzit ting aangevoerd, dat jeugdige Nederlan ders om militaire redenen naar Duits land gedeporteerd moesten worden, maat het hof zag deze deportatie in het kader van de maatregelen om Ned. arbeiders voör de Duitse oorlogsindustrie te laten werken; militaire redenen waren daar grotendeels vreemd aan. Vervolgens werd nader beschouwd, oi de bewezen verklaarde feiten onrechtma tig zijn in de zin van het internationale recht Daarbij werd voorop gesteld, dat het la.wloorlogsreglen ent de strekking h?®'1 b'perkihgen op te leggen aan de bezet ter en hiet om aan de bezetter ruimere bevoegdheden te geven jegens de bevol king van het bezette gebied. In het in ternationale recht wordt verder geen on derscheid gemaakt tussen een wettige en onwettige oorlog noch tussen een wettige en een onwettige bezetter. Dit standpunt nam het hof ook in. Waardoor niet alle daden van de Duitse bezetting misdaden tegen het volkenrecht genoemd kunnen worden. Nagegaan moest worden bij de beoor deling van de ten laste gelegde ieiten of deze al dan niet onrechtmatig ge pleegd zijn. Rauter heeft zich, zo ver volgde dè president, herhaaldelijk be roepen op het internationale recht, oirt te bewijzen, dat hij gerechtigd was tot het nemen van de maatregelen, die hij getroffen heeft. Tijdens de bezetting heeft htj Zich echter nooit hierom be kommerd. Altijd ging hij uit van dt vraag, hoe hij de Duitse zaak het beste zou kunnen dienen. Het hof g»f aan verdachte toe, dat vsn Duits standpunt uit het verzet in Nederland onrechtmatig was en dat verdachte dus het recht had maatrege len tegen' de Illegaliteit te treffen. Om •nisverstand te voorkomen haastte dc president zich hieraan toe te voegen, dat van Nederlands standpunt uit, deze ♦aak geheel anders ligt. In onze ogen had de «nrechtmatige bezettende macht slechts een feitelijk, doch geen legitiem gezag en was het Nederland se volk noch In ethisch noch in juri disch opzicht de Duitse bezetter ge- r.oorzaamheid verschuldigd. Het ge volg hiervan Is, dat ondergronds ver zet tegen een vijand in bezet gebied een geoorloofd strijdmiddel kan zijn, aldus de president. Ook het beroep op de capitulatie-over eenkomst werd door het hof verworpen. Rauter en mr. Van Rijckevorsel, zijn verdediger, voerden tijdens de terecht zitting aan, dat op grond van deze over eenkomst de Nederlandse regering in Londen zich had moeten onthouden van het aanstoken van het verzet in Neder land en het uitwerpen van wapenen. Zoals reeds gezegd deelde het hof deze mening niet. Gezegd werd, dat volgens het internationale recht een capitulatie overeenkomst tussen commandanten van oorlogvoerende strijdkrachten de regering niet bond tot staking van vijandelijkheder in gebieden, die niet onder het comman- dement van de bevelvoerende generaal vielen. Bepalingen van politieke aard en de hierboven vermelde zijn verder alleen bindend, indien zij geratificeerd zijn doo~ de regeringen van de beide oorlogvoeren den. Het hof zag echter in de gesloten overeenkomst alleen een capitulatie-over eenkomst, zonder politieke strekking, die dus geen verplichtingen oplegde aan Je Nederlandse regering noch aan de bevol king van het bezette Nederland. Bovendien heeft de Duitse bezetter 'in de oorlogsjaren nooit een beroep gedaan op de capitulatie-overeenkomst. Dat was Ranters daden Na op bovenvermelde wijze stelling te hebben genomen tegen het verweer van de verdediging, ging de president over tot het onderzoek naar de vraag, of de ver schillende bewezen verklaarde feiten on rechtmatig waren. De maatregelen tegen de Joden en de deportatie van arbeiders en studenten werden door het Hof onrechtmatig geacht en in strijd met het internationale reeht, ook de roof van huisraad, het in het open baar doodschieten van z.g. Todeskandi- daten, het interneren van familieleden van ondergedoken politie-ambtenaren en de collectieve geldboeten. Bij het berekenen van de strafmaat had het Hof geen rekening gehouden met het verbeurdverklaren van radiotoestel len, aldus de president, omdat men van oordeel was, dat verdachte niet aangere kend kon worden, dat hij het juridische verschil tussen het inbeslagnemen van radiotoestellen Wat geoorloofd is. en het verbeurdverklaren er van, wat ongèoor loofd is. niet heeft gezien. De represailles Zeer uUvoeflg werd vervolgens het zevende punt van de tenlastelegging be- sproken: de represailles. Het Hof achtte het nemen van represailles geoorloofd mits aan bepaalde voorwaarden werd vol daan. Zij mochten alleen als uiterste mid del worden aangewend. Rauter bekom merde zich daar niet om. Er moest een redelijke verhouding zijn tussen de daad en de represaille: de dood van drie bur gers voor de dood van één Duitser, achtte het Hof excessief. Bovendien moesten de Duitsers hun represailemaatregelen openlijk verrichten of openbaar maken. Daardoor kan het Hof de öllbertane- moorden en de moorden In Leiden en Soest niet als represailles beschouwen, maar, zo vervolgde de president, In stijgende verontwaardiging, het moet worden beschouwd als een uiting van een uitzonderiyke laagheid en gemeen heid wanneer een gezagsdrager in e«i gebied, waar hy orde en rust moet handhaven, sluipmoorden doet plegen Na nogmaals een opsomming gegeven hebben van de bewezen verklaarde misdrijven tegen het internationaal recht, besprak de president nog het beroep van Rauter op gegeven bevelen, op zijn ver plichte onvoorwaardelijke gehoorzaam heid als S.S.-man en op noodweer. Ook dit verweer werd verworpen. Met nadruk sprekende zette de presi dent uiteen welk aandeel het Hof Rau ter toekende bij al de misdrijven, die in de bezetting door de Duitsers gepleegd zijn en hij verklaarde, dat Rauter bij het uitvoeren van maatregelen tegen de Jo- de,. en de deportatie een onmisbare scha kel vormde in het geheel van maatrege len, die nodig waren, om de Duitse poli tiek in Nederland te doen slagen. Rauter voerde die maatregelen wel niet uit met een sadistische geest of gedreven door haat, maar hij werkte zo hard hij kon mee en wel op een meedogenloze en hardvochtige Wijze zonder rekening te houden met hét internationale recht. Onder doodse stilte verklaarde de pre sident, dat het Hof de bewezen feiten zo ernstig achtte, dat het de doodstraf geboden acht. Uiterlijk onbewogen hoorde Rauter dit vonnis aan. In dt volle zaal verbrak een luid ge roezemoes de gespannen aandacht, waar mee men een uur lang de voorlezing van de sententie gevolgd had. Midden daarin viel de klop Van 's presidenten hamer als teken dat de zitting gesloten was. Rauter verliet na nog het rech{ van cassatie ver- kregen te hebben, met eeti buiging naar het publiek de zaal. In De Be eik b« Asten is de boerderij van A. D. en ee» sohuur van H. D. totaal afgebrand. De inventaris kon grotendeels worden gered. <>Het B. G. te Leeuwarden veroordeel de de landwachter J. v. d. Heide uit Drachtstercompagnie, dié o.a. een vluchtende arrestant heeft doodge schoten, tot 18 jaar gevangenisstraf met aftrek. De eis was levenslang. De landwachter J. Keuning uit Akkrum kreeg 12 jaar R.W.I.; geëist was 15 J. O Begin Mei zal' een Zweedse expeditie naar Ned. Nieuw-Guinea vertrekken om het leven van vogels en zoogdieren in een van de meest ontoegankelijke gebieden te bestuderen. De expeditie staat onder leiding van dr. Ten Bergman, bekend door zUn tochten naar Kamchatka en Korea. De Australiërs hebben ook hun tweede wedstrijd in hun zak. Zij scoorden "8 (Morris 202 n.o., Bradman 61) tegen Leicester 130 en 113 voor 5. Het evenement was het prachtig bowlen van Ring, een left spinner, die 5 voor 45 noteerde. Ook Johnson 535 deed van zich spreken. De M.C.C. (168 en 44 voor 1) sloeg Yorkshire 111 en 09 gemakkelijk op 'n echt bowling wicket, „Jan Masaryk, de gewezen minister van buitenlandse zaken van Tsjechoslowakije, heeft geen zelfmoord gepleegd, doch werd vermoord, omdat hij eén zeer lastige ge tuige was inzake een complot om door middel van een bomaanslag drie voor aanstaande ministers, van wie hij er een was, te doden, vijf maanden voor de om wenteling in Tsjechoslowakije", aldus heeft Lord Vansittard, vroegere plaatsver vangend secretaris-generaal van buiten landse zaken te Londen in een artikel in de „Daily Mail" verklaard. Hij voegde er aan toe, Masaryk goed te kennen. „Het is wel zeker, dat Masaryk niet van vijf tig voet hoogte op het stenen plaveisel sprong, dit zou hooit de manier zijn, diê hij zou hebben gekozen. Trouwens de Close-ups van het opgebaarde lijk verto nen geen lichamelijke beschadiging. Ma saryk stierf waarschijnlijk door de hand van iemand in zijn flat en zijn liehaam werd nslar het plaveisel gebracht". Zo be sluit Vansittard. Vierambechiietraat 49 Tel. 32356 Jan Kruyffstraat II - Tel. 3SS36 Sophiastraat 72 Oosthaven S - Gouda Tel. 22288 Tel. 362* Een vertegenwoordiger van het hoofd bureau van het International* Rode Kruis heeft medegedeeld, dat zowel de Joden als Arabieren hebben toegezegd de reeds aangekondigde veiligheidszones voor Jeruzalem, Jaffa, Tel Aviv, Haifa en Tiberias te zullen eerbiedigen. De wapenstilstandsonderhandelingen vinden „bevredigende voortgang" en de hoop, dat geheel Jeruzalem tot open stad zal worden verklaard en onder bescher ming van het Int. Rode Kruis komt, neemt toe. Het bevel het vuren in Ka- tamon (een Arabische voorstad van Jeruzalem) te staken, zou gisteren om 4 uur n.m. aflopen, doch werd voof on bepaalde tyd verlengd. Intussen worden aan beide zijden de oorlogsvoorbereidingen onverminderd voortgezet. Op enkele plaatseh hadden ernstige botsingen plaats, o.a. nabij het vliegveld van Lydda. De Sterngroèp heeft het zgn. bestand met de Britse strijd krachten opgezegd en zal in antwoord op de komst van de Britse versterkingen de strijd tegen de Engelsen onmiddel lijk hervatten. Koning Abdoellah heeft aan de V. N. medegedeeld, dat hij Joden volledige Ara bische burgerrechten aanbiedt in een on verdeelde Palestijnse staat. De Joden zijn echter met koortsachtige haast bezig, Sarona (een voorstad van Tel Aviv) in te richten als zetel van de nieuwe rege ring. die op 16 Mei a.s. officieel geprocla meerd zal worden. De Egyptische regering laat al haar onderdanen uit Palestina evacueren. Er wordt vandaag aan de dag op sommige plaatsen in de Archipel ge vochten met de moed der wanhoop om het economische leven weer op gang te brengen. Neem bUvoorbeeld de thee- en kina-plantage in Kajoe Enik by Djatiroto, waar terroristen van de snel le doorstoot der Mariniers gebruik maakten om achter hun rug nog juist een van de rykste en mooiste plantage in Oost-Java te vernielen. In een schrijven aan de Britse Hoge Commissaris in Palestina dringen de Grieks-orthodoxe patriarch en de katho liéké bisschoppen van Palestina er op aari, dat de Veiligheidsraad en de Raad Voor de beveiliging van de H. Plaatsen vooral na beëindiging van het Britse man daat de bescherming Van deze plaatsen Zullen waarborgen. Gezien de ernstige toestand in het H. Land zullen op Hemelvaartsdag de ge bruikelijke kerkelijke plechtigheden op de Olijfberg achterwege moeten blijven. De toestand in Palestina heeft voor het katholieke leven aldaar zeer ernstige ge volgen. Verscheidene kloosters en colleges moesten worden gesloten. De paters van het H. Hart eh de Zusters van het Aller heiligst Sacrament hebben Palestina ver laten om naar Frankrijk te vertrekken. Het bureau van de Italiaanse minister president heeft medegedeeld, dat De Gaspêri door Enrico de NiCola, de 71- jarige president er van op de hoogte ge steld is, dat diens gezondheid hem niet toestaat hoge staatsfuncties te blijven vervullen. Men beschouwt dit als een aanwijzing, dat de president niét voor herverkiezing in aanmerking wenst te komen. Ift politieke kringen hoopt mén echter, dat de Nicola van gedachten verandert, wanneer door alle partijen daarop bij hem wordt aangedrongen. Het gehele gebouwencomplex is met de grond gelijk gemaakt. Van de fabriek Zijn nog de schamele verwropgen en ge roosterde ijzeren stangen én binten over. Het is het gevolg van de verkeerd begre pen vrijheidsstrijd, welke op zovele plaatsen ontaardde in roverij en plundè- rij, waarvan dé bevolking op de eerste plaats de (jupe werd. De heer de Graeff loopt er rond om zichtig zoekend naar dè grote èn kleine onderdelen'van zijn fabriek en huisraad, welke hij zo nu en dan zwaar verroest uit de grond haalt. Pas vier dagen gele den werd de plantage opnieuw door twintig man van de mariniers bezet en in deze vier dagen is hy er reeds in ge slaagd om met behulp van 000 koelies althans de fundamenten éan het com plex'onder het welig tierend onkruid vandaan te halen. Van de 290 ha. grond is de helft geroofd en geplunderd. Dui zenden zinken platen van de verschil lende loodsen zijn door de terroristen onder de kampongbevolking als dakbe dekking verdeeld. Van de stérk gegroeide theeplanten kan nog ongeveer 70.000 pond thee gered worden en van het res terende kinabast is nog 1500# kg. bruik baar. Na deze laatste oogst moet de plantage geheel opnieuw opgebouwd worden. De nieuwe kinabedden worden al aangelegd en voor de theè zal gebruik gemaakt moeten worden van het zaad van eigen aanplant. Het volk wil in Vrede werken Het krioelt hiér nu van het werkvolk, dat in deze hitte met bewonderenswaar dige ijver de arits zwaait, een soort sik kel waarmee de inheemse werkman van allés doet. Hij kapt en timmert er de bantoe mee, snijdt keurige matten, welke vóór muren en daken dienst moe* ten doen êrt in dé paar dagen dat zij flu bezig zijn staat er reeds eén enöröie loods. Dit drukke en werkzame volk, dat bamboe aansleept met niet aflatende kracht, wier bruine huid als lak glinstert in de zon en waartussen de vrouw met matten vlechten zwoegt als de man, heel deze timmerende én Opbouwende ge meenschap moet iets weg hebben van die duizenden, die eens de tempel van Sa lomon neerzetten in al zijn pracht en ma jesteit. Dit volk Vvil in vrede leven en werken, het is blij met zijn werk en het dankt het ogenblik, waarop de admini strateur hen opriep om de plantage wéér overeind te zetten. Met de wederopbouw van deze plantage leeft de gehele omtrek (nee. Vele naburige kampongs zijn êr bij betrokken, want nauwelijks hadden dê 600 mannen en vrouwen zich ift dit ge bied genesteld of eén drukke passar ont stond langs Je weg, zoals êie er ook voor de oorlog geweest was. Een klein stukje traditie, waaraan het Indonesische völk. hoewel onbewust, toch zo enorm gehécht is, gaat zich weer herstellen. Maar het zal nog vier èi vijf jaar duren om deze plantage op vooroorlogs peil te brengen. De plantage golft naar de horizon lang zaam omhoog en op de kruin ziet men 't kleine eiland Nasabaroe als een klomp goud vlak voor de kust omhoog steken. Het is een van die unieke taferelen, welke de mensen aan dit land bindt. De Kajoe Enik plantage ligt nu nog machte loos in zijn schaduw, maar binnen afzien bare tijd( zuilen de zingende vrouwen de jonge theeblaren weer plukken eft er zal weer werk zijn voor Je duizenden men sen in de omliggende kampongs, nauwe lijks aan verpaupering ontkomen. Een Britse torpedojager is gisteravond ter assistentie uitgevaren van de 290 ton nietende Nederlandse coaster „Coen", ongeveer 25 mijl van Kaap Berry (in Devonshire). Een vliegtuig had tèvoren van het schip de woorden: „Ik heb hulp nodig', opgevangen. De torpedojager heeft de „Coen" naar Torguay gesleept, waar het vaartuig op een sleepboot zal wachten. Maar eindelijk kwam het er toch van en nooit zullen we vergeten de ontroering van dat ogenblik, toen als het ware de zware druk van al die jaren plotseling en definitief van ons afviel bij het gezicht van die donderende leger- motoren, de jeeps, de trucks, de pantserwagens, alle bemand met frisse jonge kérels, die plot seling op een zonnige namiddag kwamen bin nengestormd. En al de geestdrift, die zich al Is er één stad, één dorp in Nederland, waar dit niet te Zien ls geweest: juichende mensen op binnentrekkende legerauto's 7 blikkeren in een brede glimlach en ze) 'heel eenvoudigjes: „We were glad wê could do this for you". Nimmer zal die kolossale Canadees uit onze gedachten gaan, die meestapte naar het zieken huis, waar een stervend meisje als laatste gunst had gevraagd een be vrijder te mogen begroeten en deze „die-hard" stonden de tranen in de ogen, toen hij de ziekenkamer weer verliet, waar hij de bloemen, die hem dè hele dag waren toegeworpen, had achtergelaten. Dê man van tientallen veldtochten, van talloze zèro-hours, waa enige ogenblikken totaal van atreek Dit alles was bevrijding en niet t« tellen waren de prachtige momenten van ontzaglijke geestdrift, van innige voldoening, van blU weerzien en soms van droeve herinnering aan hen, voor wie de bevrydlng te laat was gekomen. dagen lang min of meer had moeten opkroppen, kwam er plotseling laaiend uit en in een mini mum van tijd waren alle voertuigen, waar ook maar een voet kon staan, als het ware overdekt met een wriemelende laag van Nederland s jeugd en urenlang was het een machtige dwaas heid van juichende, zingende, huilende mensen en steeds weer ontlaadde zich de jubel van heel een bevolking bij het begroeten van nieuwe contingenten Canadezen. Nooit vergeten zullen we het oude nonnétje, dat er beslist op stond de hand van een Cana dese neger te drukken om hem een Thank you" te zeggen en deze brave liet zijn tanden Dit was dan de bevrijding, waarvan we zo hunkerend hadden gelezen in onze beduimelde, kapotgelezen illegale krantjes; zó was het ge gaan in Amiens, in Brussel, Antwerpen, Maas tricht en nu was ze eindelijk ook bij ons. in het hele land, dat een winter lang zo tragisch in twee helften was gedeeld. Thank you", „Dank U", dat waren de woor den die we in die dagen wel het meest gebruik ten: dank allereerst aan God. voor de weldaat van de bevrijding, dank aan de mensen, die Hi daarbij als werktuig gebruikte en vooral dank aan hen die vielen om. óns deze dag te laten beleven. Dinsdagavond is te Sprang-Capellë op het graf van „de held van de Langstraat Jan de Rooy, die voor zyn moedig ille gaal werk het Maas-offensief der Duit- sërs rond Kerstmis 1944 deed mislukken, een fraai monument onthuld, hetwelk is uitgevoerd naar ontwerpt van Gera-J Gerritsen uit Den Bosch. y. Deze Jan de Rooy bevond zich m De cember 1944 als „line-crosser" in het Land van Heusden en Altena en zag de Duitse voorbereidingen aldaar, die evenwijdig moesten lópen aan Von Rundstedt s oi- fensiéf in dê Ardennen. De Rooy seinde op 23 December zijn gegevens door, waarna de'volgende dag een zo hevig geallieerd bombardement op de Duitse Stellingen kon worden ingezet, dat deze volkomen uiteen werden feeslagen. Toen daarop onschuldige burgers het slacht offer dreigden te worden van de Duitse represaillemaatregelen, meldde Jan de Rooy zich vrijwillig bij de bezetter. Hij Werd op vreselijke wijze mishandeld, doch ziin illegale medewerkers verried hij niet. Tenslotte werd hij gefusilleerd. Het gedenkteken op zijn graf[Werd onthuld door oud-kapitein Van Willen, voormalig chef van de illegale groep „André", waartoe Jan dè Rooy behoorde. De burgemeester van Sprang-Capelle, de heer A, Smit, hield een gedachtenis rede. Volgens AP. heeft de bond van vis- rederijen te Singapore bij de minister va koloniën McKerron een klacht ntediend dat een Ned. patrouillevaartuig zonder waarschuwing het vuur zouAiebb ge opend op twee Chinese vissersvaartuigen, die Zich tussen Sumatra en Borneo be VOVolgnéns de bond werd de vangst in be slag eenomen, terwijl de bemanning na 74 uur waarin ze eten noch drinken zouden hebben gekregen in vrijheid werden gesteld. Niemand werd door het mitrailleurvuur gedood of gewond. Berichten uit Penang melden voorts, aldus A.P., dat een ander Ned. patrouille vaartuig een Chinees kustvaartuig heeft beschoten, dat van Palembang onderweg was naar Malakka; hierbij zou de kapi tein zijn gedood. De ladinS nnn Am#? palmolie, ter waarde van 50.000 Ameri kaanse dollars, werd in beslag genomen. Officfeêl wordt meegedeeld, dat de twee voormalige Tsjechoslo waakse mm, ters van de volkspartij, die om gevangen zijn genomen bij een pog uit Tsjechoslowakije te vlu£,^!^-sek Hala seigneurs Jan Sramak en ran kerke_ onder toezicht zijn gestei d .fl verban(j lijk insütuut. Dit is 8 zondheidstoestand. Beiden "hibben beloofd de wet niet te zullen overtreden. Op een vergadering, waarop zowel dc directie als de bedrijfskern vertegen woordigd waren en waarin gestemd zou worden over het advies van de bedrijfs kern 'om tot een sit-downstaking over te gaan, werd met 36 stemmen voor 7 té gen en 1 blanco besloten, dit advies hl te trekken. Naar Reuter uit Chicago seint, hebben de pogingen tot afwending van een sta king van 190 duizend Amerikaanse spoor- wegliedên, die tegen 11 Mei is aangekon digd, tótnutoe gefaald. Er is geen veran dering merkbaar in het standpunt der werkgevers. (Schaakredacteur P. A. KOËTSHEID Achterweg 86, Lisse.) No. 6387. I. ALJESIN. 3e Prijs Sv. pf. SS SR. 1947 Mat in twee zetten. De D.R.W-redacteur las dezer dagen een artikel, waarin dê schrijver betoogde, dat, wat men ook mocht inbrengen tegen deze na-oorlögse-tijd, hij in leder gevai van zijn hart geen moordkuil maakt het kind bij de naam noemt. Maar dat doet deze tijd nu juist hele maal niet. Men noemt d- moord op een gezond mens „eliminatie" of „liquidatie en de moord op een ziek mens „euthana sie". Men noemt industriële dienstplicht „geleide productie" en voedsel „dieet of „calorieën". Men noemt menselijke wezens „personeelseenheden" en er wor den zelfs "pogingen in het werk gesteld om hipt communisme te propageren als „nieuwe volksdemocratie". Zo zouden er heel wat meer voorbeel den aan ta halen zijn, No. 6388. E. HASBERG. 3e prijs Walter Cheems Mem. torn Mat in twee zetten. Wit: Ke8, Dfl, Tdl—h5, Re7—f3, Pa8—e4; a4, a7, b6, e5 Zwart: Kc6, Tbl—c5, Pd4; f2, g7. No. 6389. 3. GUJAJEW. Ie prijs Chakmaty 1946. Mat in drie zetten. Wit: Kg5, Tc4, Rd2—f5 Pb6: Zwart: Ke5, Ta7, Rdl, Pe2: g7. Oplossingen over drie weken. Deze Worden voor Woensdag 19 Mei inge wacht. PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 6378. 1. e4e5 dreigt 2. Dg5—eStt. 1. Pg4 faalt door 1Dh8t.. No. 6379. 1. Dblb7 dreigt J. Pg7t, Dg7: 3. Dc6ft. 1Del, Dc2, Dc4, Dc5, Dc6, Tc4 (Tc5), 2 d4! Db3t, De4t, Dd5t, Pc7:f enz. 1. d4 faalt door 1Pf3:t, en 1. g7 (a3) Tg7: No. 6380. 1. DcSt, Ka2 2. KgB en wan delt verder naar c2, waarna de dame op a5 de matzet kan doen. 1Kbl. 2. b4 en promoveert op de 6. zet tot D of T en nu weet het iedere lezer wel Het doet ons genoegen op te merken, dat vele oplossers dit vraagstuk hebben aan gedurfd. Enkele inzenders hebben ge faald. l. b4 heft het patgevaar niet op. Beproeft men 1. Dc6 dan 1Ka2 2. b4, Kb2 3 b5, Ka3 4. b6, Kb4 5. b7. Ka5 6. b8 (T) en zwart staat pat. Iets soortgelijks heeft men ook na 1. Dd3, Ka2 2 b4 Kb2 3. b5, Kcl 4. b6. Kb2 5. b7, Kcl 6. b8 (D of T.) De goede oplossingen van no. 6378, 8379 en 6380 Zonden in: ir. A. Bergstein, Geleen; J .M. C. M. Dickhaut, Nijmegen G. Laurense, Rotterdam; F. Pijls, Maas- bracht; H. F. Verheij, Breda. Van no. 6378 en 6380: R. Versluys, Rot terdam; J. v. Vloodorp, Den Haag. Van no. 6378 en 6379 Ph. Houdijk, Rotterdam en F. Witte, Den Haag. Van no. 6378: J. A. Bastiaansen, Breda: ir. V. Blom, Maastricht; W. H. Haring. Schipluiden; M Schim v. d Loef, Venray; H. v. d. Poel, Zoeterwoude. Gisteravond werd de 20ste ronde van het wereldschaaktornooi te Moskou ge speeld met de partijen EuweReshevsky 'en BotwinnikReres. Beide partijen werden afgebroken, maar de stelling was voor Botwinnik en Reshevsky gunstiger. Vandaag worden de afgebroken partijen uit de 19de en 20ste ronde gespeeld. De stand is nu: Botwinnik 10 en 2 af gebroken partijen uit 16; Smyslbv 8Vz uit 16; Reshevsky V/2 en 2 afgebroken partijen uit 16; Keres 7% en 1 afgebroken partij uit 16; Euwe 3^ en 1 afgebroken partij uit 16. De loting heeft het volgende programma opgeleverd voor de wedstrijd, welke te Schèveningen op de M.E.T.S. voor de tweede ronde van de Europese zóne van de Davis-beker gehouden wordt (alle partijen om drie gewonnen sets): Donderdag te* 2 uur: Van Swol tegen Roquette; daarna Van Meegeren tegen Ricciardi; Vrijdag te half vijf: Van Swol en Rinkel tegen de Portugese dubbel (welke nog niet vaststaat; met de opstel ling mag een aanvoerder tot een uur voor de wedstrijd wachten). Zaterdag 2 uur: Van Swol tegen Ricciardi; daarna Van Meegeren tegen Roquette,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2