Oude schuld wordt afgedaan SrKtKts GONGSLAG van Minister Beel Congres voor Europa's eenheid Herwaardering van textielpunten Radicaal CHRISTENDOM won Vruchteloze vredespogingen in Palestina Buitengewoon militair pensioen voor mobilisatie-slachtoffers fc DUIZEND GIDSENLEIDSTERS DEFILEERDEN HEDEN PLECHTIG TE DEN HAAG GEOPEND De Koempoelan der Kath. verkenners Belamgstelling uit hele wereld DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Met ingang van 1 Januari 1947 Schoenen van heden af vrij Christiansen voor zijn rechters Voor Mgr. Huibers Eén zijn hij nationale plicht Churchill blij weer hier te zijn Aangepast aan stofverbruik 70ste JAARGANG VRIJDAG 7 MEI 1948 No. 20612 rie -tedTm.n™: DEVIEZENKNOEIERIJEN IN BOLLENSTREEK AMERIKAANSE KOLEN VOOR NEDERLAND 6.000 GRANATEN ONT PLOFFEN IN FRANKRIJK DE NICOLA'S AFTREDEN ZEKER De Bisschop over eenvoudig gebed In de Basiliek Drieduizend leiders en leid sters naar Lunteren Aankomst van Churchill WETHOUDERSKWESTIE IN AMSTERDAM Communistisch protest afgewezen BELGISCHE VERRAADSTER TER DOOD VEROORDEELD WEER 'N BEKEERLING AMERIKAANS VOORSTEL AFGEWEZEN NEDERL. CONSULAAT TE JERUZALEM GEPLUNDERD? KINDERPOSTZEGELACTIE EEN SUCCES GEWEEST DB KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de .Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam. Kortenaerstraat 1, Tel 25270; te Schiedam. Broersvest 8. Tel 68804 De abonnementsprijs bedraagt f 3.45 per kwartaal, 1 L15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KUUPERS. v Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven .egei gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. By de Tweede Kamer is Ingediend een ontwerp van wet tot invoering van 'n buitengewoon militair pensioen voor militaire slachtoffers van de mo bilisatie 1914-1918. alsmede voor hun weduwen en wezen. Militairen, die in de jaren 1914-1920 uit de militaire dienst zijn ontslagen ter zake van gebreken, welke het gevolg waren van öe uitoefening van deze dienst, zijn in het genot gesteld van militair pensioen met toepassing van de toenmaals leidende militaire pensioen wetten. De militairen, die aangeduid 'worden als mobilisatieslachtoffer, zijn degenen, die in de jaren 1914-1920 uit de militaire dienst zijn ontslagen ter za ke van gebreken, waarvan niet is aange toond, flat zij het gevolg waren van de uitoefening van deze dienst; zij konden derhalve niet in aanmerking worden ge bracht voor toekenning van militair pen sioen. Ongetwijfeld bevinden zich echter onder deze categorie van gewezen mili tairen verschillende personen, 'die, waren de militaire pensioenwetten 1922 voor 1 Januari 1920 van kracht geweest, wel aanspraken op militair pensioen hadden kunnen doen gelden krachtens het be paalde in artikel 2, onder 2e, sub c, dezer wetten. De ministers menen dan ook ge rechtigd te zijn tot 't oordeel, dat als de mobiiisatieslachtoffers geen subjectieve rechten konden doen gelden, de oor zaak daarvan moet worden gezocht in de onvolledigheid van de toenmaals van kracht zijnde militaire pensioenwetge ving. Een belangrijke verbetering vertoont de voorgestelde regeling boven de be staande in dit opzicht, dat de uitkerin gen geheel uit de sfeer van steun zijn losgemaakt dat derhalve de behoefte als aanleiding tot het Verlenen van een uitkering is losgelaten en als basis de mate van invaliditeit wordt aanvaard Een nauwkeurige raming van de kos ten. welke de voorgestelde regeling met zich brengt, valt m?ell"k,„rtebunen- strekken De grootte toch der van gewone pensioenen is ioengrondslag trent dezen laaS*0uwbare 'gegevens ten staan Met gemiddelden werkend, worden aangenomen, dat de voor- nestelde regeling, als het ontwerp tot wet wordt verheven, ca. 1.200.000 meer zal kosten dan de bestaande regeling. Zij, die van oordeel zijn in aanmer- Het ministerie van economische zaken maakt bekend, dat per 7 Mei 1948 de d'Stributie van schoenen is op geheven. Alhoewel reeds gedurende enige tijd de vraag naar schoenen ver achter bleet bij de productie, kon niet eerder tot opheffing worden besloten, omdat, ndien het plan-Marshall niet tot stand zou zijn gekomen, ook de productie van schoenen zeer drastisch verlaagd had moeten worden. Thans acht de regering de grond stoffen-voorziening in deze sector vol doende beveiligd, om tot deze ophef fing over te gaan. king te komen voor buitengewoon mi litair pensioen moeten hun aanspraken doen gelden door na de inwerkingtre ding der wet alsnog een aanvrage te richten tot de Koningin, een en ander conform de bepalingen der militaire pensioenwetten. Een buitengewoon pensioen wordt le venslang toegekend. De datum van ingang van 't buiten gewoon militair pensioen is bepaald op 1 Januari 1947, in verband met de om standigheid, dat over de jaren 1945 en 1946 voor de mobilisatieslachtoffers be reids voorlopige voorzieningen zijn ge troffen in de vorm van een uitkering in eens ad 25 pCt. Blijkens artikel 2 hebben de weduwe en wezen van een mobilisatieslachtoffer recht op buitengewoon militair pensioen en wel, mede gelet op de bepalingen der militaire pensioenwetten en het bepaal de in artikel 9, indien de militair is over leden ten gevolgen van de gebreken, die tot zijn ontslag aanleiding hebben gege ven. De directeur van het bijkantoor van een grote bankinstelling te Sassenheim werd wegens geknoei met deviezen door de economische politierechter veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf met af trek van 3% maand voorarrest, zO.uuu gulden boete en verbeurdverklaring v in beslaggenomen dollars, pondenste en winsten. Deze bankier werkte samen met enige bollenhandelaren d^^^^ SnTerdeantebegaan met.ponden, dollars Drie bollèn-exporteurs werden tot 2 maanden gevangenisstraf en boeten van 2000 tot 50Ö0 gulden veroordeeld. Zij wer den ter zitting gearresteerd. Een der han delaren viel flauw, toen hij zijn vonnis hoorde uitspreken. Ook .andere bloem bollenhandelaren zullen zich wegens ge knoei met deviezen voor de rechter moe ten verantwoorden. Naar wij vernemen, zal de openbare be handeling van de aanklacht tegen de voormalige „General der Flieger" Chris tiansen door het bijzonder gerechtshof te Arnhem op zijn vroegst in Juli ge schieden. Aanvankelijk was gemeld, dat deze zaak reeds in Mei aan de orde zou komen. Het Amerikaanse ministerie van han del heeft medegedeeld, dat het kolen- exportquotum voor Nederland voor elk van de maanden Mei, Juni en Jun is vastgesteld op 63.000 ton. Tn Fninal ziin 6 000 Amerikaanse gra- derde ramen oP de kerkgangers. De ontploffing veroorzaakte een bos brand die op het nippertje geblust kon worden, toen de vlammen een opslag plaats van brandbommen hadden bereikt. De bevolking Bierd door een paniek gegrepen, waaraan het eind kwam, toen er geluidwagens werden rondgestuurd, die de bevolking vertelden, wat er aan de hand was. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. Niemand ondervond letsqL Italië's president, Enrico de Nicola, heeft nogmaals te verstaan gegeven, dat hij zal aftreden. De 71-jarige president verklaarde, dat dit besluit definitief was en dat hij dus niet, zoals de bladen sug gereren, wijken zou voor de stem der meerderheid, als deze hem opnieuw voor het presidentschap zou aanwijzen. In het kader van de nationale feestdag heeft de minister-president, dr. L. J. M. Beel, Woensdagavond een korte radio-toespraak gehouden voor beide zenders van Hilversum, waarin hij gewaagde- van de moeilijkheden, welke in de wereld en in ons eigen land telkens weer rijzen, maar er ook op wees dat uit deze woelige na-oorlogse tijd ook iets goeds geboren kan worden. Of dat zo zal zijn, ligt uiteindelijk in Godes hand en hangt, mede af van anderen dan wij, echter eveneens van ons allen en van ieder onzer. slagen onzer gezamenlijke krachtsinspan ning. Deze krachtsinspanning zij gerient op de verheffing van het geestelijk en zedelijk peil van ons volk; op de vergro ting onzer economische weerbaarheid; op de verhoging der sociale zekerheid; op de versteviging van de wederzijdse sa menwerking met de volken overzee, in nieuwe vormen duurzaam met ons ver bonden; en tenslotte op de gestadige uit bouw der internationale saamhorigheid. Slechts indien wij, onder Godes bestie ring, er in zullen slagen in de eerstko mende jaren het beste te geven wat in ons is en daardoor onze nationale eenheid demonstreren, zullen wij onze bijdragen hebben geleverd in de verzekering van de wereldvrede; zullen wij onze plicht hebben vervuld jegens ons Vorstenhuis en ons vaderland: zullen wy ook tegen over hen, die na ons komen, ons verant woord weten; zal het offer van hen, die vielen, niet tevergeefs zijn gebracht. Minister Beel besloot zijn toespraak met de opwekking allen de enig moge lijke conclusie te trekken: één te zijn in de vervulling van onze nationale plicht. Het is daarom aldus de minister dat ik juist op deze dag een dringend beroep op u allen meen te mogen doen. om met uw regering uw schouder te zet ten onder het werk, dat nu en in de naas te toekomst moet worden verricht. Daartoe is eerste vereiste een onwrik baar vertrouwen in het uiteindelijk wel- (Van onze Amsterdamse redacteur.) Met donderend geroffel van grote en kleine trommen en het geschetter van bazuinen voorop trokken gisteren meer dan duizend leidsters van -de Nederlandse Gidsenbeweging langs'de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Hui bers die op de trappen van zyn jubi lerende basiliek dit défilé aanschouw de. De meisjes waren naar Haarlem gekomen voor een „Dachvaert" om nieuwe bezieling en nieuwe ideeën op te doen en tegeiyk het jubileum van de bisschoppelijke kerk te vieren. De byeenkomsten van de Dachvaert werden gehouden in de ruime hal van het Krelagehuis. dat op deze dag ver schillende malen van gedaante verwis- eelde Des morgens werd er op een schoon missie altaar een plechtige Mis ODgedrageh. door mgr. Van Tngt die geassisteerd werd door de waarnemend aalmoezenier H. Tuin en kapelaan Bot- te1ier°eTijdeens deze Mis die opgeluis terd werd door de zang van de uit Heemstede, gingen de me.lsJ® Tafel. Later verenigde men zich aan ontbyt, waarna de grote zitting werag - houden. Onder de aanwezigen b®70; zich toen o.m. de nationale aalmoezeme directeur Groothuis en de nationale c0™' missaresse mr. B. Twaalfhoven: verder waren er vertegenwoordigers van andere jeugdbewegingen en vertegenwoordi gers uit de andere bisdommen. De bqeenkomst werd geopend door mej. W. IJsselmuiden, waarna prof. drs. Th. Zwartkruis sprak over „Het zwaard van de geest", in welke rede hy de meis jes wees op haar verantwoordelükheid voor Christendom en beschaving. Na deze korte zitting werden sessies gehouden voor aalmoezeniers, pioniers- leidsters, seniorengidsen-leidsters, junio- rengidsenleidsters en kabouterleidsters. Na de maaltijd schaarde men zich rónd de ..Bonte Ring", ila een openingscanon beeldde men een fragment uit uit het leven van St Geerte, de patrones van de leidsters. Daarna liet men de ont wikkeling ziei van de padvinderij. De eerste Engelse padvindster met haar lange rokken verwekte veel hilariteit; daarna kwam deze tyd aan de beurt en gaf men enige demonstraties van prac- t.isch werk. Het geheel eindigde in een grootse hulde aan de H. Maria. Mej. Mr. B. Twaalfhoven sloot de byeenkomst met een opwekkend woord, Toen kwam het hoogtepunt van de dag, het Lof in de basiliek van St. Bavo en het défilé voor de bisschop. De prach tig versierde kerk was vol met het ma rineblauw van de gidsenuniformen, er waren autoriteiten minister Giplen en de Commissaris der Koningin, baron De Vos van Steenwijk behoorden tot de aan wezigen toen met veel plechtigheid mgr. Huibers binnenschreed onder het gezang van het „Sacerdos et Pontifex". Iifc vol ornaat sprak de grijze bisschop van de preekstoel zyn „dierbare leidsters" toe, er op wijzende dat zij een schare van 20.000 kinderen vertegenwoordigen en voor deze schare een grote verant woordelijkheid hebben Het is vol zin dat deze „dachvaert" op Hemelvaart gehou den wordt, maar eigenlijk moet iedere dachvaert een Hemelvaart zyn. Daar op immers moet al ons streven gericht zyn. Hoe geweldig en verantwoordelijk is dan niet de taak die de leidsters op zich genomen hebben. Mr. Huibers wees in dit verband op de grote waarde van het gebed, niet het ingewikkelde, maar het eenvoudige, doch overtuigde gebed. Hy wekte de leidsters op dit zichzelf en de kinderen te teren. Tenslotte trokken de frisse blauwe groepen, die gekleurd werden door de vlaggen en vaandels, voorafgegaan door een trommen- en trompettersgroep van de verkenners, langs de bisschop, die met de autoriteiten had plaats genomen m de met groene slingers, versierde hoofdingang van de basiliek. Vandaar trokken de groepen weer naar het sta tion om de reis naar de ouderlijke wo ningen tussen Walcheren en Texel te maken. IFïnston Churchillf gr0te oorlogsleider en daarna propagandist voor een Verenigd Europa, is Donderdag avond per extra vliegtuig op het vliegveld Valkenburg aan gekomen. Na zijn aankomst poseert hij met zVn vrouw tezamen met Admiraal Helfrich, die hem verwelkomde, voor de fotografen. (Van onze Haagse redacteur), 1J Op indrukwekkende wijze heeft heden in de Ridderzaal te Den Haag de plenaire 'openingszitting plaats gehad van het congres voor een Verenigd Europa. De Nederlandse regering heeft alle mogelijke faciliteiten verleend om het congres te doen slagen.Prinses Juliana en prins Bernhard zullen de gedelegeerden ontvangen. Het internationaal comité voor de coördinatie van bewegingen voor Europese eenheid is er in geslaagd, bijna duizend eminente staatslieden en andere persoon lijkheden uit het openbare leven ertoe te bewegen, hun openlijke steun aan een Verenigd Europa te verlenen. Winston Churchill (Engelandj, Paul Ramadier (Frankrijk), Madariaga (Spanjaard in ballingschap) en Paul van Zeeland (België) hebben het voorzitterschap van de plenaire zittipg van het congres aanvaard. De doelstellingen van het congres zyn in detail uitgewerkt in drie rapporten, opgesteld door de organisaties, onder welker auspiciën het congres staat. Het congres zal uitgenodigd worden deze rapporten afzonderlijk in plenaire zitting aan te nemen het cultureel rapport op Zondagochtend, het economisch en het politiek rapport op Maandagochtend, respectievelijk Maandagmiddag. Deze rap porten houden de kern in van de twee belangrijkste tegenstellingen, die, naar men verwacht, de ondertoon van het congres zullen vormen: Ten eerste, in hoeverre is het moge lijk de voorstellen, door theoretici opge steld, in overeenstemming te brengen ,met de stappen ter consolidatie van Euro pa reeds genomen door Europese re geringen, welke de verantwoordelijkheid dragen om de practische problemen van de bestaande wereldtoestand en zijn in vloed op Europa onder ogen te zien. Ten tweede, in hoeverre is het in dc practijk mogelijk, de beginselen van on dernemersvrijheid en vrije geldcircula tie, welke in het bijzonder in het econo misch rapport voorgestaan worden, te verenigen met de socialistische leer van De lang verwachte herziening van de puntenwaardering der textielgoederen is thans eindelijk bekend geworden en ze wordt Maandag van kracht. Zoals aange kondigd, beperken de veranderingen zien over het algemeen tot zeer kleine ver schillen. Hoofdzaak daarby was, dat de berekening van het aantal verschuldigde textielpunten meer moest worden aan gepast dan tot dusver aan het stof verbruik. Dit motief komt wel zeer sterk tot uit drukking in de beperking, dat voor confectie, overhemden, pyama's, japonnen, jurken en mantels het aantal punten met meer wordt bepaald door de leeftijd van de koper, doch door de maat van he gewenste kledingstuk. By mantels is bovendien een nieuwe rubriek ingevoerd, namelijk voor de hall gevoerde, terwijl voor kindermantels bovendien een splitsing is gemaakt m maten 60 t/m 80 en 85 t/m 95- Voor halfgevoerde mantels zyn verschuldigd' maat 60 t/m 80 15 pnt.; 85 t/m 95 2U De Koempoelan, de jaarlijkse natio nale bijeenkomst van de verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging, die op 22 en 23 Mei op de Goudsberg in Lunteren zal worden gehouden word. Zaterdag 22 Mei om 18 uur geopend door de hoofdcommissaris, öaron H F M van Voorst tot Voorst. Te 18.15 uu spreek" dr. A. F. M. Cornehssen over ..Het Katholiek Avontuur Daarna volgt een Mariahulde en om 21.00 uur een kampvuur, waarbij vermoedelijk de plaatselijke autoriteiten en vertegen woordigers van de Nederlandse Pact- vinders Vereniging en het Vlaams Ver bond voor Katholieke Scouts aanwezig zullen zijn. Zondagmorgen 23 Mei wordt om 7.30 uur een plechtige gezongen Hoogmis op gedragen door de hoofdaalmoezenier A. J. L. Verhoeven van de Katholieke Jeugdbeweging, die een toespraak zal houden over „Het Geestelijk Avontuur". In de loop van de morgen zal da Koempoelan worden bezocht door Kar dinaal De Jong en zal pater S. Duyn- stee O.FM. spreken over: „Het Avon tuur van de Beweging". Om 12.00 uur houden de hoofdcommissaris en de Ziaieraag Karon H F hoofdaalmoezenier een persconferentie door de hoofdcommissaris, ^baron^ f, :aver de actuele situatie in de jeugd beweging. Om 14.00 uur worden demon straties gegeven, gevolgd door een plech tig Lof. waarna de Koempoelan om 16.00 wordt gesloten. De Koempoelan zal staan in het teken van bezinning op het wezen van het werk der Katholieke Jeugdbeweging Naar schatting zullen 3000 verkenners leidsters en -leiders uit alle delen van het land aan de Koempoelan deelne men. pnt.; 100 t/m 110 (resp. 7, 8 en 9) 25 pnt. en grotere maten 35 pnt. Ongevoer de damesmantels worden 10 pnt. „goed koper", nl. 25 i.p.v. 35 pnt. nationalisatie en socialisatie, waartoe sommige der West-Europese regeringen zich verplicht hebben in haar pogingen tot wederopbouw van Europa. Veertien Duitse politici uit Noord-Ryn- land-Westfalen zullen het Europese con gres bijwonen. Onder hen bevinden zich de premier, dr. Karl Arnold en vier van zijn ministers, evenals dr. Adenauer, voorzitter van de christen-democraten in de Britse zone. Dr. Hans Boeckler voorzitter van het verbond van vakver enigingen, heeft de uitnodiging om ge zondheidsredenen niet aanvaard. De burgemeester van Hamburg, Max Bauer, en de andere Hamburgse sociaal democraten, die uitgenodigd waren naar het congres, hebben besloten de confe rentie niet bij te wonen. Als reden gaven zij op, dat zij hun uitnodigingen te laat hadden ontvangen. Gisteravond om 6 u. 5 arriveerde Chur chill per Silver-City-vliegtuig op Val kenburg. „Ik ben blij, dat ik weer terug ben in dit land. Wy hopen in staat te zullen zijr. te bereiken, waar wy met dit congres naar streven" verklaarde hij. Van 4 uur af was men reeds in afwachting geweest op Valkenburg. Het korps mariniers van het Wachtdetachement van het vliegveld Valkenburg, onder commando van dc adelborst 1ste klasse Kordes stond toen reeds opgesteld. De Amerikaanse ambas sadeur Z. Exc. Baruch was reeds aan wezig en later kwamen ook de vice-ad- miraal Helfrich en mevrouw Nichols, de echtgenote van de Engelse ambassadeur, die zelf door ziekte niet aanwezig kon zyn. Want volgens het oorspronkelijk plan zou Churchill tussen 4 en 5 uur aanko men. Maar om 5 uur was er een radio bericht gekomen, dat Churchill nog niet Na Churchill stapten mevrouw Chur chili, oud-minister Eden en Churchill's schoonzoon, kapitein Soames uit. Zy wer den begroet door mevrouw Nichols, vice- admiraal Helfrich, de heer J. Visser, chef van het protocol en oud-minister P. Eer stens namens de Europese federatie. Churchill inspecteerde daarop de troe pen, salueerde voor de commandant en stapte, nadat hij met Eden geduldig voor de fotografen had geposeerd, in de ge reedstaande auto van de Engelse ambas sade en reed weg naar Den Haag. Rond het vliegveld en op de weg daarheen stonden duizenden belangstellenden. Het was druk op de grote weg op deze mooie Hemelvaartsdag. Vier militaire motorrijders met witte helmen baanden de weg voor de grote man met zijn enor me sigaar, want ook nu weer was hel eerste, wat wij van Churchill te zien kregen, de traditionele sigaar, die hij klaarblijkelijk kort voordat hij uit het vliegtuig gestapt was, had aangestoken En zo arriveerde hy in Den Haag, als de voornaamste deelnemer aan het con gres van Europa. Winston Churchill kwam kort na zeven uur op de Britse ambassade in Den Haag aan. Hij werd hartelijk toegejuicht door de menigte, die sinds half vijf op hem had gewacht, Oc>k mevrouw Churchill kreeg haar deel van het enthousiasme, Churchill liep, met een brede glimlach op zyn gezicht, enige malen onder de poort van de ambassade heen en weer om zijn Nederlandse bewonderaars te begroeten. Politie te voet en te paard slaagde er nauwelijks in om de aanstor mende mensen tegen te houden. Aangezien de Britse ambassadeur, Sir Philip Nichols, met een maagaandoening het bed moest houden, werden de heer en mevrouw Churchill, hun schoonzoon kapitein Soames, de vroegere Britse mi nister van buitenlandse zaken Anthony Eden en de andere leden van hun gezel schap op Nederlandse bodem ontvangen door de kanselier van de ambassade, de heer B. E. F. Gage. Het toegestroomde publiek juichte ook Anthony Eden hartelijk toe. Op de Korte Vijverberg is het de laatste dagen een drukte van belang. Daar is het secretariaat van ontvangst voor het Congress of Europe, waar voor gisteren het grootste deel van de duizend deelnemers en journaliste^ in Den Haag zyn gearriveerd. Overigens is op die dag het ontvangst-centrum verplaatst naar de Dierentuin, omdat de duizend deelnemers, die zo goed als allen op die dag zouden arriveren, in de kleine ruimte van Vijverberg 4 niet konden worden ortvangen en te woord gestaan. Dan was er nog het, pers centrum in de Wagenstraat 14, waar de heer Van Broekhuyzen zes, zeven buitenlandse journalisten tegelijk ont ving en intussen nog een behoorlijk aantal telefoontjes verwerkte, beurte lings Engels, Frans of Hollands spre kend. Maar ook dat verhuisde mee naar de Dierentuin, zodat het daar een gezellige Europese bijenkorf werd, waar men een voorproefje kreeg vao de moeilijkheden, die er eigenlijh aan een Verenigd Europa in de weg staan. Hoewel, als iedereen bezield was mei deze geest, het er niet zo gek zou voorstaan. En daar werd dan de huisvesting gere geld, want er werd op gerekend, dat al die afgevaardigden eerst met hun koffer tje naar de Dierentuin zouden stappen om te horen, waar zij een bed gespreid en een tafel bereid zouden vinden. De situatie was in de beginne immers zo, dat de be schikbare Haagse hotelruimte bij lang niet voldoende zou zijn om alle deelne mers te herbergen. Dus had men de op lossing gezocht door een beroep te doen op Haagse ingezetenen om kamers be schikbaar te stellen en er waren onmid dellijk drie honderd mensen geweest, die hun kamers daarvoor open stelden. Maar achteraf bleek het toch weer mee te val len, zodat bijna allen in hotels konden worden ondergebracht. Daar het congres tweetalig is, staan er tolken klaar om dè redevoeringen te vertalen. Wordt er in het Frans gespro ken, dan wordt de redevoering in het Engels vertaald en omgekeerd. Deze zullen per communiqué worden verstrekt en de tienduizenden foliovel len liggen daarvoor klaar. In de gemeenteraads-vergadering van Woensdag deed de voorzitter mededeling van de herverdeling der werkzaamheden onder de leden van het college van B. en W. Hierop diende de heer Gortzak (CP.N.), na zyn protest te hebben her haald tegen het uitschakelen van de com munistische wethouders, een motie in, luidende: „De «raad, gehoord de herverdeling der wethoudersfuncties, menende dat daar mede noch de democratie noch het be lang van de gemeente wordt gediend, spreekt zijn afkeuring daarover uit" Deze motie werd verworpen met 27 te gen 12 stemmen de C.P.N.-fractie en het onafhankelijk lid mevr. Heyermans). Het militair gerechtshof te Antwerpen heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen Marie Louise De Mey. Beklaagde was door de krijgsraad tot levenslange dwang arbeid veroordeeld wegens het verraden van 20 leden van de RAF. en 2 leden der Ned. marechaussee, doch was hier tegen in beroep gegaan. Het gerechtshof veroordeelde Marie Louise De Mèy nu tot de doodstraf. Meer belangrijke veranderingen noteer-Q den we verder voor dienstbode-, serveer-1 ,t En„eland was vertrokken, even later sters- en verpleegstersjaponnen, die nu 15 „evolfld door de radiomededeling, dat het i.p.v. 20 pnt. kosten; kapmantels kostten tot nu toe 23 punten, nu wordt het 22 voor mantels met en 16 zonder mouwen. Van bovenkleding noemen we van de wijzigingen voor de 3 leeftijdsgroepen (4 t/m 9 jaar, 10 t/m 14, 15 jaar en ouder): battledress ongevoerd: 16, 24, 30 pnt. (was 15 20, 35); bolero-jasje 5, 6, 10 pnt. (6, 10, 15); korte broeken 5, 7, 9 Pnt. (5, 6, 6); deux pièces 13, 20 pnt. 15, 25); huishoudschorten met mouwen worden voor de grootste maten verlaagd van 20 op 18 pnt.; id. zonder mouwen worden 10, 14 pnt. (5, 7, 12); demisaisons, regenjassen en tweedjassen kregen een nieuwe .uhriek, nl. de half gevoerde; 12. 18 en 25 pnt. By over hemden wordt nu verschil gemaakt tus sen hemden met losse of vaste boord Met vaste boord en enkele manchetten worden ze voor de grootste maten van 15 op 13 pnt. verlaagd; pullovers eri jum pers worden 6, 8 en 12 pnt. (was 6, 10 en 15), slipovers worden 3, 6 en 9 pnt. (6, 10 en 15) en vesten met mouwen 6, 8 en 12 pnt. (6, 10 en 15)„ By kimono's, ochtendjaponnen en peignoirs is- voor de gevoerde en gewatteerde een wel zeer grote verhoging ingevoerd; voor de groot ste maten worden die van 22 op 40 pnt. gebrachtSokken van 100 pet. rayon komen van 4 op 2, standaard-dames kousen en 100 pet. rayon kinderkousen van 2 op 1 punt. Nachtkleding bleef prac tisch onveranderd, alleen werden dames nachtponnen 1 punt. dames- en heren- pyama's 2 pnt. duurder; van sport- en strandkleding noemen we nrg trainings pakken 12, 20 en 26 (10, 15 en 30) Tricot zwem-, voetbal- en athletiekbroek wer den 4 4 en 4 pnt. (5, 6 en 6). En wat de huisvrouwen het meest zal interesseren: hu'shoud- en beddegoed bleven geheel ongewijzigd. gevolgd vliegtuig om 6.05 uur zou aankomen. Fred Copeman, secretaris der Britse communistische partij, wordt katholiek Na Louis F. Budenz, directeur van het communistische dagblad „Daiiy Worker", in Amerika, en Douglas Hyde, redacteur van de Britse „Daily Wor ker", die uit de communistische party zijn getreden en tot het katholicisme zijn overgegaan, heeft weer een andere Marxistische leider, Fred, Copeman, se cretaris van de communistische party in Engeland en lid van het uitvoerend bestuur van de vakbond der Britse burgerlijke ingenieurs, dezelfde stap gedaan. Copeman uitte zich als volgt over de redenen, die hem van het atheïstisch communisme tot het katholicisme hebben doen overgaan: „Het leven is hard voor mij geweest Ik ben mijn moeilijke weg onder de ar beiders begonnen. Ik werd opgevoed in Libanees-Syrische troepen hebben vol gens een mededeling uit Joodse bron op nieuw hevig Ramot Naphtall aangevallen met twee compagnieën infanterie, gesteund door pantserwagens en artillerie. Aan zienlijke concentraties van Egyptische troepen, voor het merendeel bestaande uit leden van de liga der „Muzelmanse broeders", zijn te Hegev in Zuid-Pales- tina, gemeld. Volgens een communiqué van het op perbevel der Arabische „bevrijdingstroe pen" is de strijd volop aan de gang in de streek van Safed, waar de Joden aanzien lijke eenheden in de strijd werpen. In het communiqué wordt er aan toegevoegd, dat de Arabieren stand houden, ondanks de herhaalde stormlopen van de Joodse strijdkrachten en dat deze laatste zware verPezen lijden. De Britse autoriteiten hebben de Ara bieren doen weten, dat deze de beschie ting van Joodse versterkingen in Jeruza lem moeten staken, daar anders de Britse luchtmacht tegen de Arabische batterijen gebruikt zou worden. De V. S. hebben een wapenstil stand van 10 dagen in geheel Palestina en verlenging van het Britse mandaat van 15 Mei tot 25 Mei voorgesteld. Tijdens deze 10 dagen zou een commissie van vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, België en de V. S. moeten onderhandelen met de Arabische landen. Volgens de diploma tieke correspondent van Reuter heeft Engeland het voorstel reeds van de hand gewezen. Typhus-epidemie in Acre In Acre, een stad van normaal 15.000 inwoners, doch thans met vluchtelingen overbevolkt, is een typhus-epidemie uit gebroken. Reeds 36 personen zijn be zweken. Het Britse leger heeft serum aangeboden om de epidemie te bestrijden. Volgens Joodse bronnen, aldus Reuter, hebben Britse manschappen, „vergezeld van officieren", het vorige weekend het huis van de Nederlandse consul-generaal te Jeruzalem, de heer J. A. Nederbragt, geplunderd. Het incident zou hebben plaats gevon den tijdens of na het gevecht om de wijk Katamon. De gestolen goederen zouden zijti teruggegeven, nadat de consul-gene raal bij het Britse hoofdkwartier een klacht had ingediend. een instelling van liefdadigheid, omdat myn moeder door mijn vader verlaten was. Daarna kwam ik in een weeshuis, dat ik verliet, om dienst te nemen bij de Britse oorlogsmarine. Later bekleede ik de hogste functie in de Britse communistische partij en werd afgevaardigd naar de Komintern, Tijdens de Spaanse burgeroorlog com mandeerde ik achtereenvolgens het 16e en 57e bataljon van de internationale brigade. Thans ben ik lid van het uitvoe rend bestuur van mijn vakbond en het geniet het vertrouwen van de Labour Party. Het harde leven heeft my geleerd, nooit lichtvaardig een besluit te nemen. Ik weet. dat het woord van een leider alle arbeiders aangaat. De communistische partij vraagt var, de mens het beste wat hij in zich heeft. Laten wij ons niet bedriegen: haar op roep dringt door tot in het diepst van de harten. Doch zo vlug zij de absolute trouw van een lid heeft verworven, maakt deze partij er misbruik van: dat is het drama. Om een macht te overwinnen, die zo vermogend is en zulke diepe wortels heeft ais de communistische partij is een bovenmenselijke kracht en een boven menselijk geloof nodig. Ik heb mij dan ook afgevraagd, of er een kracht bestond, welke in de loop der eeuwen nooit verslagen of overwonnen werd, en ik heb moeten erkennen, dat deze enige macht het Christendom is. Eer. van de hoofdpunten in de leer van Chris tus wordt gevormd door de noodzaak, om eerst nederig te zijn alvorens groot te kunnen worden. Ik heb nooit de keuze miskend, die Christus gemaakt heeft, toen Hij op aarde kwam: Hij is gekomen als de zoon van een timmermanen ik geloof, dat God hierdoor de arbeiders wilde zegenen. Nu ik de eer heb, om in de Katholieke Kerk te worden opgenomen, volg ik loyaal de leer der Kerk op. God moge bij kracht en moed ge ven en het geloof, dat noodzakelijk is, om te kunnen strijden!" De kinderpostzegels hebben dit keer bijna een ton meer opgebracht dan het jaar te voren. In 1946 waren de baten „Voor het Kind" 274.656.49. terwijl 1947 een bedrag van 362.360.48 ople verde. Dit mooie resultaat is niet bereikt door het harde werken van een paar uitblin kers, maar uit alle hoeken van het land kwamen cijfers, die duidelijke taal spra ken. Natuurlijk, uitblinkers zjjn er altijd. Zuid Beijerland b.v. frankeerde in De cember 1947 maar eventjes 90 procent van de uitgaande post met kinderzegels. Limburg heeft vijftig procent meer af genomen dm het vorig jaar. Bijna 11.000.000 zegels zy'ri er verkocht, bijna 10 pet van de door-de P. T. T. ver- i werkte post.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1