Naar GELUKKIG en ZONNIG tijdperk Cliurchill verwelkomt familie van Europa Een waarschuwing aan de Joden Prinses Juliana wederom Regentes I X Gongc In Kootwijk wapperde de vlag Bestandsschendingen door de republiek r - Broedergroet aan alle volken Wapenstilstand te Jeruzalem Maart-productie DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Arabieren leggen zich een taak op Koningin legt opnieuw uitoefening koninklijk gezag neer H. M. de Koningin ziet zich met het oog op haar gezondheid genoodzaakt op nieuw de uitoefening van het Koninklijk gezag tijdelijk neer te leggen. H. K. H. Prinses Juliana zal met ingang van 14 Mei a.s. als regentes optreden en op diezelfde dag worden beëdigd. J M LAGEN J 25 jaar telegraferen met Indië l oor de ouden van dagen Militaire samenwerking met België Ontoelaatbare politieke actie 70ste JAARGANG ZATERDAG 8 MEI 1948 Gevechten en typhus Met leedwezen zal ons volk kennis nemen van dit besluit van H. M. de Koninginwaar toe haar gezondheidstoestand thans voor de tweede maal noopte. Men zal echter be grijpen, dat juist de te ver wachten drukte van de komende jubileumfeesten en de kabinetsformatie tot een dub bele voorzichtigheid maant, omdat deze zeer grote ver moeienissen zullen medebren gen. Moge echter de Vorstin spoedig weer in staat zijn haar hoge f unctie, zelve te vervullen. Aan Prinses Juliana zij de kracht toegebeden haar zware taak te vervullen tot voldoening van hare Moeder en tot heil van het Neder landse volk. WÊËr: Zijn er ogen die zó fonkelen, Zijn er lippen die zó spreken, Bestaat iets schoners, dan een Moederhart Voor een K.ind, dat kreeg Haar warmte, Dat Zij bijstond in al z'n smart? Is er inniger, is er blijder liefde, Dan de liefde van een Moeder voor haar kind; Kan er zijn op heel deez' aarde, Iets, dat door Haar vuriger wordt bemind? Neen, voor een kind is en zal het altijd blijven. Het woordje „Moeder", vol van klanken; „Moeder", Uw kin<% komt aan Uw hart, Het wil U, voor alles innig danken. In moeilijke en donkere tijden, Hebt Gij het steeds terzij gestaan; En in de toekomst, bij verdriet en vreugde Zal het altijd weer naar „Moeder" gaan. „Moeder", op deze tweede Zondag in de Meimaand, Wil toch ook Uw kind wat geven; Het biedt U: liefde, dankbaarheid en vraagt God's zegen, Kracht, gezondheid en voorspoed in dit leven. E. STA NIET TE KIJKEN V. TWEE JONiGENS ONDER ZAND GESTIKT FLINKE STIJGING Uitkering van 130 millioen CONTACTDAG BOND ZONDER NAAM PAUSELIJKE INTERNUNTIUS NAAR VAALS Ministers tekenen overeenkomsi Moskous onwil ATOOMCOMMISSIE HEEFT GEEN NUT MEER TWEE KINDEREN VERBRAND DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de .Nieuwe Schiedarnsche Courant*" lijn gevestigd Ie Rotterdam. Kortenaerstraat Tel 25270; te Schiedam Broersvest 8. Tel 68804 De abonnementsprijs Dedraagt 3.45 pet kwartaal f 1.45 per maand. 0.30 pet week. Directeur: J. KUIJ PERS. Hoofdredacteur: Mgr Dr. J WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven .egei gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woort meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend Dtj vooruitbetaling. Er heerste gistermorgen een bijzondere sfeer in de residentie. Een rijke vlaggentooi; het dundoek van vele Westeuropese volken; hier en daar de vlag van het Congres van Europa: een rode E op een wit veld; auto's mei het Congresteken; en vele mensen, die soms onverstaanbare talen spraken. In het. ontvangstcentrum, in de Haagse Dierentuin teas het een spannende drukte; velen moesten nog van documenten worden voorzien; maar vooral de informatie-afdeling werd als het ware belegerden er waren soms geen dames genoeg om alle vreemdelingen de gewenste inlichtingen te verschaffen. Op het Binnenhof verzamelde zich reeds rond één uur een grote menigte, die reikhalzend uitzag naar de komst van prinses en prins, en van Winston Churchill. In de ridderzaal heerste de rumoerige, maar gezellige drukte, welke de opening van elk congres zo kenmerkt. Vrienden, die elkaar terugzien, nieuwe kennismakingen, maar bovenal die tensie van de verwachting van hetgeen binnen enkele ogenblikken gaat gebeuren. Om precies half drie valt een eerbie dige st'lte in de plechtige ridderzaal. Prin ses en prins treden binnen, spoedig ge volgd door Winston Churchill. De voor zitter van het congres Z. Exc. P. A Kerstens geeft het woord aan de burge meester van Den Haag, die alle aanwezi gen begroet en er zijn vreugde over uit spreekt, dat de Residentiestad voor zon belangrijke bijeenkomst, welke een mijl paal in de geschiedenis van Europa kan betekenen, is uitgekozen. Vervolgens sprak Z. Exc. Kerstens de openingsrede uit. HU noemde dit con gres een „unieke gebeurtenis in de ge- sc"- 'edenis van Europa", vooral omdat alle in Europa bestaande politieke scha keringen, met uitzondering van de com munisten, er aan deelnemen in een geest van samenwerking, gericht op een ge meenschappelijk doei: de bevordering van een vrU en democratisch Verenigd Europa. Na een speciaal woord van dank te hebben gericht tot H K. H. Prinses Ju liana, mgr. Paolo Giobbe. officiële alge vaardigde van de H Stoel, en Winston Churchill, gaf mr. Kerstens het woord asa de Engelse staatsman. Vrijheid van vrees bepleit Churchill wees erop, hoe sinds de op richting van de Britse beweging voor een Verenigd-Europa de gebeurtenissen deze onderneming boven verwachting bevor derd hebben. Zestien Europese landen hebben zich verenigd voor economische doeleinden, vijf mogendheden knoopten nauwe economische en militaire banden aan. „He", fs Inderdaad treffend", aldus Churchill, „dat het eerste congres van Europa in Nederland wordt gehouden, dat met zijn naburen In de Benelux reeds door zUn voorbeeld leiding geeft. Voor de gastvrijheid van Nederland breng ik onze dank. Inderdaad: Benelux is tegelUkertijd een voorbeeld en een pionier voor onze onmiddeliUke voor uitgang". Met betrekking tot Duitsland zeide Churchill. «Het is de grootse taak det overwinnende tanden, de Duitsers bij de hand te nemen en hen terug te voeren in de Europese familie Ik verwelkom daarom de Duitse delegatie, die wij hier in ons midden hebben uitgenodigd Het Duitse probleem betekent voor ons hei herstel van het economische leven van Duitsland. Een verenigo Europa verschafi ons de enige oplossing, welke voorziet in economische opbloei en uitbanning van net gevaar ener hernieuwde Duitse agressie". Churchill betoogde, dat hij niets min der wenst dan de vereniging van geheel Europa. „Wij verwelkomen elk land Herinnerend aan de „vier vrijheden" die president Roosevelt eiste voor demo cratische voken, achtte Churchill voor het na de laatste wereldoorlog naar rust hunkerende mensdom vooral de „vrijheid van vrees" van belang, vrees voor ideo logisch fanatisme en totalitaire tyrannic van „verdorven mannen, die hun rigen overheersing bouwen op de ellende^en onderdrukking van hun medemensen". „Europa behoeft zich slechts te ver heffen en trouw te blijven aan zijn eigen deugden om alle vormen van tyranr.ie met onoverwinnelijke kracht het noord te kunnen bieden". „De taak die op dit congres voor ons ligt. is niet slechts, de stem van Europa te verheffen, maar te komen tot een be sluit volgens hetwelk in d# een of andere vorm een Europese assemblee zal worden ingesteld, waardoor het die stem mogelijk zal zijn, zich voortdurend te doen horen" „Een boge cn plechtige verantwoorde lijkheid rust op ons deze middag. Indien wü ons verdeeldheid permitteren door kleingeestigheid en geschillen jn de kleine kring, indien we tekort Schieten i„ helderheid van blik, of in mor. daden, dan zal een onschatbare geleeen- held voor altjjd voorbij gaan. wil onze krachten verenigen en te zamen geluk en vriendschap nastreven, dan zal het wellicht mogelijk zün. dat w«ren gelukkiger, zonniger tijdperk bereiken, waarin al de kleine kinderen, die thans opgroeien in deze getourmenteerde wereld, zichzelf niet zullen bevinden als do overwinnaars, of de overwonnenen In de wisselende triomphen van het ene tand over het andere, maar als de erfgenamen van al de schatten van het verleden en als de beheersers van alle wetenschap, alle overvloed en alle glorie van de toe komst". Nadat vervolgens de Belgische oud-mi nister-president Paul van Zeeland het woord had gevoerd, werd tien minuten gepauzeerd. De prinses en prins, wier te genwoordigheid op zo hoge prijs werd gesteld verlieten tijdens deze korte rust- poze het gebouw. Nog werd het woord gevoerd door de Franse oud-ministerpresident Ramadier. die er op wees, hoe Europa voor de keuze tussen eenheid of dood stond; door graaf Ccudenhove-Kalergi, dr. H. Brugmans. de Italiaanse vertegenwoordiger Caran- dini. en de voorzitter van de Nouvelles Equipes. Zeer bijzondere belangstelling had de rede van graaf Gregor Gafenco. oud minister van buitenlandse zaken van Roemenie, die thans in ballingschap leeft Tn ziin uitvoerige toespraak juichte nil de initiatieven van de Westelijke landen toe. Hij meent hierin een bemoediging voor de Oostelijke staten te zien. Voorts stelde hij de verschillen van regimes in het licht en sprak met bitterheid over het totalitaire systeem, dat zich over Oosteuropese landen heeft verspreid. Hij besloot zijn toespraak met de hoop uit te spreken dat West-Europa er m zou slagen in vrede en wijsheid tot samen werking te komen en dat deze samenwer king zich over geheel Europa zal uitbrei den. Beide delen kunnen niet buiten elkaar. Europa kan nooi' een eenheid worden, tenzij de landen met Europese beschaving, die in de gruwelijke boeien van di Oostelijke invloedssfeer geketend liggen, weer tot het echte Europa terug keren. Zo waren drie uren van Franse en En gelse welsprekendheid over ons heenge gaan; „slechts" drie uren wijl men het wijze besluit had sjenomen, om in af wij- king van het oorspronkelijke plan geen vertalingen te geven. Alvorens deze openingszitting uiteen ging. werd bij acclamatie de volgende resolutie aangenomen: „Aan het begin van zijn werkzaam heden wenst het Congres van Europa te verklaren, dat de nagestreefde doel einden eerst volledig bereikt zullen zün op de dag dat geheel Europa ver enigd en georganiseerd zal zün. Overwegende, dat zestien landen van dit ogenblik af van hun besluit tot sa menwerking hebben doen blüken. legt het Congres er de nadruk op, dat deze groepering geen gesloten geheel vormt. Het congres zendt alle volkeren een broederlüke groet" Koning Abdullah van Transjordaniê heeft aan de Joden in Palestina een plechtige waarschuwing gezonden, waarin hü verklaart dat „bü het ein de van het Britse mandaat over Pa- lestina, de Arabische volken een taak en een plicht te vervullen hebben. Deze zijn: de stabiliteit van Palestina waar borgen en een einde maken aan de moordpartü cn de vernieling, met hel oog op de bescherming der heilige plaatsen en de handhaving van het recht der Arabieren op dit land. Deze taak en deze plicht zün door de Arabische volkeien aan hun respectieve regeringen opgedragen. Wie elke aam al staakt, zijn wapens wegwerpt, onze >je- scherming inroept en alleen zijn karakter van Jood wil behouden, zal bescherm! worden. Wie zijn wapens houdt en zijn aanvallen niet stopzet, zal de gevolgen van zijn daden moeten dragen. dat de strijd lang zal duren en dat Je Arabieren talrijk zijn. Wij bevestigen an dermaal. dat de Arabieren het er mede eens zijn. dat de Joden in Palestina de zelfde rechten' en plichten hebben als Je Arabieren zelf. Zo gij slechts strijd wilt dan moet gij dat ook zelf maar weten". Over de strijd zelf in Palestina wordt gemeld: Na langdurige gevechten heeft de „Ha- ganah" zich meester gemaakt van de „ci tadel" in de oude stad Safad, een strate gische vesting aan de Syrische grens. De gevechten in deze streek duren voort. „De „Haganah" heeft gisteren ook de Arabische kolonie Sejera, op 17 km. van Tiberiade, ingenomen en zij verdedigt het dorp tegen de tegenaanvallen der Arabie- re" uit de naburige dorpen. Na een zeer hevig gevecht heeft de I Wij richten deze oproep tot de leden waar de regering behoori aan het volk I van de „Haganah" en van elke gelijk en niet het volk aan de regering". soortige formatie. Wij waarschuwen hen. „Haganah" zich voorts meester gemaar.t van het dorp Ladha, nabij de Taborberg, en daarbij de Arabieren aanzienlijke ver- liezen toegebracht. Nabij de kolonie Mishmar Hasmek heö ben „Haganah' -eenheden strijd geleverd tegen Arabische soldaten, d e na een ge vecht van vier uur uiteengedreven wer den. Uit Joodse bron wordt nader ge meld, dat verscheidene honderden Irak- se soldaten aan die gevechten deelnamen De typhusepidemie, die sinds drie da gen te Acre heerst, heeft zich uitgebreid tot de naburige- Arabische stad Sjarfa- ram. De Libanese regering heeft ent stof naar Acre gezonden, waar de Arao1- sche bevolking thans, door de Britse ge zondheidsdienst wordt ingeënt. Sir Henry Gurney, eerste secretaris van de Palestiinse regering is met enige amb tenaren uit Jeruzalem naar Jericho ver trokken, in verband met de pogingen om tot een bestand te geraken. Volgens een officieel communiqué heb- men de Arabieren erin toegestemd, liet vuren te Jeruzalem mei- in&an£ van 8 Mei om twaalf uur 's middags te sta ken, op voorwaarde, dat de Joden het zelfde zullen doen. Volgens een verklaring van een hoofdkwartier van de „Haganah zou de „Haganah" Vrüdagavond al haar manschappen in Jeruzalem bevel heb ben gegeven het vuren te staken. Door Britse bemiddeling is de wapen stilstand voor Jeruzalem tot stand geko men. De Arabische toestemming werd medegedeeld in een officieel Brits com- munioué uit Jericho, waar Lord Cun ningham, de Britse hoge commissaris voor Palestina, mei Arabische leiders had geconfereerd. Onmiddellijk daarop is van Joodse zij de 'eantwoord doc r een woordvoerder van.. ^et Joodse bureau, die verklaarde: „Wij hebben reeds twee maanden lang gezegd ,„at wij. zodra de Arabieren het vuren m Jeruzalem en elders staken, heNelfde zullen doen". Naar Reuter uit Washington meldt, heeft president Truman verklaard, dat de V. ondanks Engelands weigering, het mandaat op verzoek van Amerika met 10 dagen te verlengen, de pogingen om bloedvergieten in Palestina te voor komen, voortzetten. Truman we'gerde commentaar te ge ven op berichten, als zou Amerika po gen Arabieren en Joden te overreden over een wapenstilstand te onderhande len. doch verzekerde, dat hij nog steeds bereid was een vliegtuig ter beschikking van Arabische en Joodse vertegenwoor digers te stellen, wanneer zij naar Pa lestina willen gaan om een wapenstil stand te bewerkstelligen. aHH Nog pas stonden we aan een lijkbaar- Man en kinderen geschaard om de moe der in eeuwige rust. We beluisterden de getuigenissen over haar levensgang. Zij was uitermate bezorgd geweest, min zaam en goedig van aard. sterk van wil. ondanks harde klappen altijd vol over gave aan Gods H. Wil en in het bezit van een vurige devotie tot het H. Hart. Na zo'n leven" behoeft geen vrees te bestaan bij de afrekening hierboven. Opvallend was overigens ondanks haar mij bekende zware materiële moeilijk heden de echt-christelijke, diepe lijn. Een voorbeeld en les voor velen onzer. Want terwijl wij, temidden van verwoes tingen -van een geestelijk en materieel verworden wereld als katholieken lich tende leiders moesten zijn die immers precies de weg weten in het hoe en waarom van het leven, treft ons terecht hetzelfde verwijt als de apostelen bü 's Heren Hemelvaart: „Mannen, wat staat ge daar te kijken". Ook wij denken er te weinig over, dat Pinksteren bestaat met zijn gaven van de Geest; ook wij staan hulpeloos toe te zien. Past op, want morgen krijgen we weer een oplawaai, nu van St. Petrus. „Weest voorzichtig, waakt in gebeden, maar hebt voor alles een bestendige liefde voor elkander". Aldus de eerste H. Vader. Op dat hoge Evangelische plan met echte Gods-dienst, moet, temidden van platvloers gedoe, de toch dikwijls over dreven materiële bezorgdheid, de te naar het aardse gerichte menselijke opgebla zenheid, onze levensweg worden uitge legd. Want wat blijft uiteindelijk over bij de lijkbaar? Niet de schoonheid, noch het verdiende kapitaal, noch de sluwheid, noch onze handigheden. Mogen in dat «ur ons verlichten de brandende kaarsen van de goedheid, van de opoffering, van het Godsvertrouwen en vooral van de bestendige liefde Dan wordt ook onze hemelvaart schoon We kunnen over dit alles de schouders ophalen denkend aan wat het leven kan bieden maar om de schone hemelvaart blijft töch alles draaien. De rest is bij zaak hoe aantrekkelijk en verlokkend ook. Wie het vatten kan, hij vatte het. HENK VAN DER MAZE (Van onze speciale verslaggever.) Op de uitgestrekte stille Veluwse heide rondom Kootwijk, een naam, die wereldklank heeft gekregen, priemen nu 25 jaar lang hoge antenne-masten de lucht en vandaar, dat gisteren van de evenmin minuscule watertoren, beho rend tot het bedrijf, de driekleur wap perde of liever gezegd, strak in de wind stond, zich fraai aftekenend tegen de blauwe lucht. Dit was eigenlijk het enige feestelijke betoon bü dit jubileum, tenzij men er is niets op tegen het samentreffen van de hoofddirecteur van de telefonie, tele grafie en radio van de PTT, ir. J. D. H. van der Toorn en enkele leden van zijn staf met een groepje jo:urnalisten om het historische feit te herdenken, ook een feest wil noemen. Er vielen interesante feiten te memo reren en terecht werd een eresaluut ge bracht aan de pioniers, door wie het mo gelijk was, dat 7 Mei 1923 de officiële radio-telegrafische verbinding met Indië geopend werd, een verbinding, die thans ook bestaat met Kopenhagen, Wenen, New York, Paramaribo, Oslo, Praag, Bern, Willemstad, Stockholm, Madrid, Lissabon. Rome, Warschau, Buenos Aires. Helsinki, Budapest, Rio de Janeiro. Tokio, Belgra do, Moskou en Cairo. Met Indië kunnen ook beeldtelegrammen gewisseld worden. Met spanning werd natuurlijk het ogen blik van 't eerste contact tegemoet gezien, waarvoor destijds nog met lange golven geseind moest worden. De kortegolf-tech niek bracht een aanzienlijke verbetering en inmiddels heeft ook de radiotelefonie zich geweldig snel ontwikkeld en na een jaar proefnemingen kon ook langs deze weg eindelijk 7 Juni 1929 een verbinding met de overzeese gewesten tot stand worden gebracht. 1100 Telegrammen per dag 4 Enkele cijfers willen wij noemen om aan te geven de toenemende frequentie van het bedrijf, waaruit ook valt af te leiden, hoezeer dit instituut door allerlei instanties, die er gebruik van maakten, op prijs werd gesteld. Het aantal telegrammen bedroeg in 1924 per dag 180, thans 1100; in 1927 9200, in 1930 een millioen, ir 1936 1,3 millioen, in 1938 1,4 millioen en thans 1,25 millioen.. Tengevolge van de oor logsomstandigheden is het verkeer dus niet achter bij 1933. Daarentegen is het verkeer met Curacao en Suriname twee maal zo groot als vóór de oorlog. Het aantal radio-telefoongesprekken bedroeg in 1947. een topjaar, 29.000 en was 18.000 in 1938. Niet onaardig is het eraan te herinne ren, hoe op het gebied van radio-tele- grafie en radio-telefonie geëxoerimen- teerd werd door amateurs of technici in hun vrije tijd en bij ons gezelschap was een veteraan, die ons vol trots een een voudig zakboekje liet zien, waarin hij destyds genoteerd had: „Zaterdag 13 Juni 1925 's avonds om 8 uur Indië opgeroepen óp 24 meter; om 8.10 kwam bericht, dat we gehoord werden en konden beginnen met...... (enkele technische termen). Sterkte dus gelijk aan P.C.G. (wereldom roep-zender). Dit had hij bereikt met een zend-installatie op een zolderkamertje in Den Haag. Het ontvangstation voor de overzeese verbindingen stond destijds in Sambeek bij Nijmegen, later verplaatst naar Meyendaai, tot in 1924 in Amsterdam de bedrijfscentrale werd ingericht. Toekomst-muziek De Duitsers hebben in de laatste maan den van de bezetting veel in Kootwijk vernield. Provisorisch zijn spoedig na. de bevrijding nieuwe korte-golfzenders in gericht en thans is het de taak om het station weer definitief op te bouwen, waarbij de korte-golfzenders in het leeg geplunderde hoofdgebouw komen te staan, terwijl een nieuw ontvangstation in de Horstermeerpolder bij Hilversum wordt gebouwd. In de toekomst zal Koot wijk liefst 32 zenders tellen, terwijl er thans 22 zijn, (lange- en korte-golf). Andere „toekomst-muziek", die wij hoorden, was de mededeling over een te bouwen relais-station in Paramaribo om de verbinding AmsterdamNew Yor<c, die van de magnetische Noordpool storin gen ondervindt, iets duidelijker te leggen. En verder hebben wij ons door ver schillende gebouwen laten leiden langs allerlei ingewikkelde toestellen met knoppen en handles, hetgeen ons in ieder geval leerde, dat een telefoongesprek met b.v. Bandoeng wel zo eenvoudig lijkt als een stadsgesprek, maar hiervoor heel wat meer aan apparatuur voor komt kijken. Wij zijn even zo onbescheiden geweest in de contróle-kamer een gesprek tussen Amsterdam en New York af te luisteren, maar vonden het toch spoedig meer in teressant ons oor in de nabijheid van een luidspreker te brengen, waaruit wij de stem van Churchill hoorden, die op het Europees congres sprak. Ja, als u het soms nog niet wist, er is in Kootwijk ook gewone radio Donderdagmiddag waren in de zand bergen te Mook bij Nijmegen enkele verkenners en kinderen uit de omgeving aan het spelen en het graven in het zana. Op een gegeven ogenblik stortte een massa zand in. Drie jongens werden be dolven. Onmiddellijk toegeschoten hel pers konden de jongelui bevrijden, ma3r toen men de laatste uit de zandkuil g-- red had, ontstond een nieuwe zand- instorting, waardoor n'euwe slachtoffers vielen. Twee der jongens, van den A. uit Nijmegen en W. uit Mook werden onder het zand bedolven en zijn, voordat men ze kon bevrijden, gestikt. De algemene productie-index van de industrie die in Februari tot 98 (Jan. 102) was teruggelopen is blijkens een publicatie van het C. B. S. ia Maart weer tot 103 gestegen (basis 1938 100). Hierbij moet men bedenken, dat oeze maand 24 werkdagen telde tegen Fe bruari slechts 22. De productie van steenkolen is geste gen van 77 tot 85 terwij] die van gas en water eveneens steeg maar die van elec- triciteit daalde. Bouwmaterialen stegen over de gehele linie hetgeen eveneens het geval was met chemische producten en de houtindustrie. Van metaalproducten valt bijzonder op de stijging van ruwijzer van 146 op 178, van precisiebuis van 211 tot 253 en van irstallatiebuis van 99 tot 129 Schoenen haalden een topproductie en stegen van 120 tot 141. Ook de textielindustrie doekte flinke stijgingen: lcatoensninne- rijen van 70 op 76. katoen- en linnen weverijen van 67 op 72 en de kousen en sokkenindustrie van 118 op 125. Tengevolge van de snelle invoerin« van de noodwet ouderdomsvoorziening op 1 October 1947 was het niet mogelijk alle ouden gan dagen onmiddellijk in het ge not van 'n uitkering te stllen. Op 1 April j.l. was de achterstand echter wegge werkt. Op die datum waren 285.487 uitke ringen toegekend tot een gezamenlijk jaarbedrag van 130.188.420 aan 98,915 echtparen, 121.147 alleenstaande vrou wen en 65.425 alleenstaande mannen. Ongeveer 3o00 promotoren en promo- trices van de Bond zonder Naam uit alle delen van het land zullen Zondag 4 Jul: in de Veemarkthallen te Den Bosch een grote contact-bijeenkomst houden. Henri de Greeve zal hierbij het woord voeren Mgr. Paolo Giobbe. Pauselijk inter nuntius, zal Vrijdag 4 Juni ter gelegen heid van het gouden jubeljaar van de congregatie der religieuses du Sacré Coeur te Vaals een bezoek brengen aan het klooster Bloemendaal aldaar. Kolonel de Fraiteur, minister van landsverdediging van België, zal, gelijk met een enkel woord reeds is gemeld, op 10 en 11 Mei een bezoek brengen aan minister Fiévez. Dit bezoek vormt de bevestiging van de tussen Nederland en België bereikte samenwerking op mi litair gebied in het kader der vijf-mo- gendheden-overeenkomst. Deze - samen werking strekt zich uit, zowel op het ge bied der organisatie en het gebruik der strijdkrachten, als op dat van de voor ziening met materiaal. •De ondertekening van de overeen komst geschiedt op kasteel Oud-Wasse naar en wordt besloten met een diner, waaraan waarschijnlijk ook Prins Bemhard zal aanzitten. Reuter seint uit Lake Success, dat de V. N.-commissie voor de atoom-energie aan de Veiligheidsraad heeft medege deeld, dat zij geen nut meer ziet in ver dere onderhandelingen. De moeilijkheden zijn door de onwil der Russen onoverko- -melijk, weshalve de commissie opschor ting der besprekingen voorstelt. Alle leden der commissie, Rusland en de Oekraïne uitgezonderd, steunden het voorstel tot opschorting der besprekin gen totdat de Sovjets hun standpunt heb ben gewüzigd. Men verwacht nog een procedure stemming en daarna ontbinding der com missie. Te Helden is brand ontstaan in een kippenhok van de heer V„ waarschijn lijk doordat twee kinderen van vier jaar daarin met lucifers gespeeld hadden Door de uiterst brandbare materie gre pen de vlammen snel om _ich heen zodat de kinderen de gelegenheid om naar buiten te komen, werd afgesneden. Toen de brand ontdekt werd het hok stond op vrij grote afstand van de woning waren de kinderen reeds in het vuur omgekomen: de lijkjes werden verkoold uit het puin te voorschijn gehaald. In een Ned-rl-.nds communique wordt de republiek er van beschuldigd sinds Januari meer dan 50 overtredingen van de wapenstilstand te hebben begaan. Een lijst van gedetailleerde beschuldigingen is aan de Commissie van goede diensten voorgelegd. Voorts publiceert de Ned.-Indische re gering, aldus U.P. een document dal onder de troepen van het eerste repu blikeinse leger op midden-Java zou zijn gedistribueerd. Daarin wordt de poli tieke campagne uiteengezet voor het ko mende plebisciet. De Nederlanders zeg gen, dat dit document „onder de dek mantel van politieke actie" niets anders is dan een poging om de bevolking te intimideren. In het stuk wordt de vor ming aanbevolen van verschillende ver enigingen in het door Nederland bezette gebied teneinde de verkiezingspropagan da te kunnen voeren. Republikeinse troe pen wordt opgedragen anti-Nederlandse fluistercampagnes te beginnen. De Indo nesische burgerlijke autoriteiten in Ned. gebied worden aangespoord afschriften van alle Ned orders en wetten te maken en een statistiek te houden van de Ned. distributie van vrije textielgoederen aan de bevolking. Gezegd wordt, dat ..de strijd intensiever moet worden voortgezet op dat het volk getrouw blijve aan de repu bliek als de tijd der verkiezingen af breekt."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1