AMERIKA en RUSLAND gaan met elkander praten Voorlopig over en weer ëen reeks verwijten Stormhoek Zwaar onweer en slagregens Kinderen speelden MET VUUR Krijgsgevangenen keerden terug Nieuw bestandsvoorstel der V.S. Wat is nu vredelievend? SPAAK WEER PREMIER? MILITAIRE OVEREENKOMST MET BELGIE DODENHERDENKING OP DE EREBEGRAAFPLAATS Nog onverwelkt Meer sigaren op komst? DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Katholieke slagers jubileren Zonder politieke strekking en tegen niemand gericht Pieuze plechtigheid te Overveen In de Bliksem op trein- leidingen Roekeloosheid dient te worden ingeperkt Nederlandse soldaten m Djokja il 70ste JAARGANG DINSDAG 11 MEI 1948 No. '20615 Radio-Moskou deelde vanmorgen vroeg mede, dat generaal Bedell Smith, de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, zes dagen geleden aan de Sovjet-minister van buitenlandse zaken, Molotof, een verklaring over de Sovjet-Russisch-Ainerikaanse betrekkingen beeft overhandigd. Radio-Moskou meldt voorts, dat de Amerikaanse ambassadeur Zondag heeft medegedeeld, f dat de Sovjet-Unie instemt met een Amerikaans voorstel om besprekingen te beginnen over de regeling van geschilpunten die tussen beide landen bestaan De politiek der V. S. is van die aard dat zij in het geheel geen, ongunstige invloed kan hebben op de belangen van de Sovjet-Unie, indien deze er naar streeft, in vrede fnet haar naburen te teven en zich onthoudt van pogingen, om directe of indirecte invloed uit te oefe nen op de zaken van anderen. Naar oplossing van Belgische regeringscrisis? REIZIGERS BRUSSEL-PARIJS SLECHTS EENMAAL GEVISITEERD 1 f zijn de rozen van Maria's beeld te Stockport PRUTSENDE MENSJES Schade aan gewassen ROERGANGER AMERIK. SPOORWEGEN IN MILITAIR BEHEER VOOR GEHEEL PALESTINA Exportsigaren voor hotels OS KANTOREN ran de Redactie en de Adml» nistratja van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" sfjn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat X, Tel 25270; te Schiedam. Broersvest 8, Tel 68804 De abonnementsprijs bedraagt f 3.45 per kwartaal, f 1.15 per maand. 1 0.30 per week. Directeur: J. KUUPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRUS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets per millimeter hoogte. Contract-tarieven .eger gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.Ieder wooi* meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. De bezorgdheid en de vastbeslotenheid yan het Amerikaanse volk is toegenomen m verband met de vijandige houding. <iie door de Sovjet-Unie aan de dag is gelegd met betrekking tot het program voor Europees herstel, aldus in de nota van Washington. De moeilijke toestand is ontstaan door het optreden van de sovjet-regering of van politieke groepen, die onder haar controle staan. De reac ties op dit optreden van andere landen, met inbegrip van de V. S„ dragen on getwijfeld een ernstig karakter. De V. S. wensen daarom een aantal punten duidelijk te maken, welke naar hun me ning van groot belang zijn, opdat er geen misverstand zij. Radio-Moskou citeert voorts de vol gende punten uit de verklaring: 1. De politiek van de Amerikaanse regering in internationale aangelegen heden is onlangs voldoende definitief geworden en geniet de steun van de meerderheid van het Amerikaanse volk. Deze politiek zal in de toekomst energiek worden voortgezet. Zelfs de door Rusland verwachte economische crisis in Amerika zou in het geheel geen invloed hebben op de industriële capaciteit der V, S of op de funda mentele factoren, die aan de buiten landse politiek der V. S. ten grondslag liggen. 2. De regering der V. S. wil duide lijk doen uitkomen, dat Amerika geen vijandige of agressieve bedoelingen heeft in zijn betrekkingen tot de sov jet-unie. In feite zouden vele elementen in de buitenlandse politiek der V. S. die op het ogenblik zulke scherpe tegenwerpin gen van de zijde der sovjet-pers uitlok ken, nooit zijn ontstaan, indien er voor de V. S- geen noodzaak was, om aan andere landen hulp te brengen met het doel hun politieke onschendbaarheid te beschermen tegen pogingen van de zijde van communistische minderheden om de macht -te grijpen en regeringen te vor men, die ondergeschikt zijn aan buiten landse belangen. Indien deze pogingen ophouden, zal ook de noodzaak van ze kere manifestaties in de buitenlandse politiek der V. S., die klaarblijkelijk te Moskou ontevredenheid wekken, ver d wijnen. Tot nu toe hebben wij de hoop niet opgegeven op een wijziging in de poli tiek, welke ons in de gelegenheid stelf, een weg te vinden voor het hersteller, van goede en redelijke betrekkingen tus sen onze beide landen en een radicale vermindering van de verwarring, die op het ogenblik zulk een ongunstige in vloed op de internationale betrekkingen heeft. Wat de V. S. betreft blijft de deur altijd open voor discussie en re geling van onze geschillen. Op negen Mei ontving Molotof gene raal Bedell Smith. HU zelde bem. dat de Sovjetregering een positieve houding innam ten aanzien van de Amerikaanse wensen om de betrekkingen tussen bel de landen te verbeteren. Hij verklaarde alch bereid, besprekingen te beginnen De Ned. Kath. Slagershond hield giste ren en vandaag zijn 25e bondsvergade ring in het Kurhaus te Scheveningen en herdacht tevens zijn 30-jarig bestaan. In de omvangrijke werkagenda was een feestvergadering ingelast, waarop het zesde bestaanslustrum werd gevierd. De feestredenaars waren het lid van ne Tweede Kamer, de heer Th. S. J. Hooy, die het heden, verleden en de toekomst van de organisatie belichtte en de geeste lijk-adviseur, pater Alexander O F.M. Cap., die de leuze: „Wij bouwen een kathedraal" op de R. K. Slagershond toe- ^Deze bijeenkomst culmineerde In een toespraak van de voorzitter van de Kath. M:ddenstandsbond, de heer J. A. Koops. Na dank te hebben gebracht aan de Slagershond voor het pionierswerk in de katholieke middenstandsbeweging ver richt, huldigde hij de voorzitter, de heer G. C. Scholtes, die 25 jaar lang de Kath. Slagershond op voortreffelijke wijze heeft geleid. HU bood hem de gouden ere medaille van de N.K.M.B. aan. Ook werd de heer Scholtes het erekruis „Pro Ec clesia et Pavtifice" op de borst gespeld, welke pauselijke onderscheiding hem reeds eerder werd toegekend. Hierna werd een receptie gehouden in Zowel de partijcommissie van de Belgische socialisten ais die van de ka tholieken heeft er op aangedrongen, dat Spaak opnieuw de leiding van een socialistisch-kathollek coalitie-kabinet op zich neemt. De heide commissies stemden vandaag in met voorstellen over de subsidiepoli tiek voor de scholen, zoals deze Zaterdag geformuleerd zijn door een sociaiistisch- katholieke commissie. De aanvaarding van deze voorstellen maakt de oplossing van de huidige crisis mogelijk. De katholieken zowel als de socialisten hebben hun aanvaarding van de voorstel len afhankelijk gesteld van de bereidheid van Spaak on. opnieuw de leiding van een coalitie-kabinet op »oh.^Ine™en- Spaak zelf wilde echter niet ingaan op de vraag, of hij opnieuw de leiding van de regering op zich zou nemen. Uit het gehele land worden brieven en telegrammen naar Spaak gestuurd, waar in hem verzocht wordt minister-presi dent te blijven. Men verwacht, dat de prins-regent hem eveneens zal vragen, zich opnieuw met de vorming van een regering te belasten. Het huldeblijk, door de 88 afdelingen aan het hoofdbestuur van de Ned. Kath. Slagershond aangeboden ter gelegenheid van het 30-jarig bestaansfeest de foyer van het Kurhaus. waar namens de 88 afdelingen van de jubilerende bond aan het hoofdbestuur een fraai zilveren schild vwerd overhandigd. De aanbieding had op een zeer originele wijze plaats, namelijk door een elftal jeugdige slagers- zoons in de witte bedrijfskleding gehuld voorstellend de elf provincies, onder het trompetgeschal en het tromgeroffel van een verkenners- en gidsenband. om dc geschilpunten, die tussen beide landen bestaan, te regelen. Radio Moskou citeert dan verdere bij zonderheden uit het antwoord van Molo tof, die op de gebruikelijke wijze alle schuld van Moskou aan de huidige si tuatie ontkent, de Moskouse politiek in Oost-Europa verdedigt en de betrekkin gen tussen Moskou en zijn nabije satel lieten vergelijkt met het Washingtonse streven tot versterking van zijn betrek kingen met naburige landen Canada b.v., Mexico en andere Amerikaanse lan den een streven, dat „Moskou begrij pelijk acht!" En Molotof verklaart reeds bij voorbaat, dat Moskou ook in de toe komst zal voortgaan met de „versterking der vriendschappelijke betrekkingen met de Oostlanden van Europa", Natuurlijk ontkent Moskou zijn inmen ging in de aan Rusland grenzende landen waar zekere „democratische veranderin gen" plaats hadden. En „niemand heeft het recht te betwisten, dat het tot stand brengen van democratische veranderin gen de" binnenlandse aangelegenheid van elke staat is". Mototof erkent verder de bestaande spanningen, doch ziet haar oorzaak in de politiek van Washington, dat „Rusland omsingelt met een netwerk van vijandige militaire, marine- en vliegtuigbases in alle werelddelen, maatregelen, welke niet kunnen worden verklaard uit het begin sel van zelfverdediging, want nergens le ven vredelievencter volken dan in de Sovjet-unie en haar nabuur-staten. Molotof meent verder, dat de sfeer der internationale betrekkingen door aller hande oorlogszuchtige bedreigingen te gen de Sovjet-Unie wordt vergiftigd en wijst in dit verband op de militaire al liantie van Westelijke landen. Wat een verschil met de „consequente vredes politiek der Sovjetregering", die met haar maatregelen uitsluitend Duitsland op het oog heeft en geen enkele geal lieerde mogendheid! „De alliantie der v(jf Westelijke staten kan niet worden beschouwd als een verdrag van zelf verdediging!" Ten slotte spreekt de Russische minis ter nogmaals de hoop uit, dat het moge lijk zal zijn, wegen te vinden, om de be staande geschilpunten uit de weg te rui men en goede betrekkingen tot stand te brengen. Opluchting te Londen Te Londen is men zeer opgelucht bij het vernemen van het nieuws, dat de Sov jet-Unie heeft ingestemd'met het Ameri kaanse voorstel om besprekingen te openen over de geschilpunten, die tussen beide landen bestaan, aldus Reuters di plomatieke correspondent, die hieraan toevoegt, dat deze eerste reactie wel dui delijk de algemene vrees onthult voor 'n nieuwe wereldoorlog, wélke vrees de vo rige week de debatten over de buiten landse politiek in het lagerhuis beheerste Politieke kringen te Londen zijn van mening, dat het Amerikaanse voorstel is geïnspireerd door de erkenning, dat de toestand te Berlijn critiek wordt en tot een oorlogstoestand zoij kunnen ontwik kelen. De Franse douanedienst, die vroeger te Feignies gevestigd was, is naar Quevy op Belgisch grondgebied overgebracht. Deze maatregel is van dezelfde aard als die welke in Roosendaal werd genomen De Belgische en Franse douane zullen thans te Quevy gezamenlijk de controle verrichten. De reizigers op de lijn Brus selParijs zullen hierdoor voortaan slechts één keer hun valiezen behoeven te openen en zullen er een half uur bij winnen. Gisteravond heeft minister Fiévez aan de Belgische minister van landsverdediging, kolonel R. de Fraiteur, een diner aangeboden ter gelegenheid van diens bezoek aan Nederland en van de ondertekening van de militaire overeenkomst tussen Nederland en België. Prins Bernhard zat mede aan en voorts luit-generaal Kruis, luit.-admiraal Helfrich en vele andere hoge autoriteiten uit Nederland en België. Na het diner deelden de beide minis-i missies aan het werk zullen gaani om de ters in een persgesprek nadere bijzonder- j bestaande plannen verder uit te werxen heden mede over de gesloten overeen- Men is met deze werkzaamheden^ re®as komst. Minister Fievez verklaarde, dat door een innige militaire samenwerking, die reeds meer dan anderhalf jaar bestaat, een nauw contact gelegd werd. Hieruit groeide een volledige overeenstemming in gezichtspunten van militaire aard. Op grond hiervan werd de militaire over eenkomst getekend tussen beide landen binnen het kader der Verenigde Naties en binnen de nog engere band van de vijfmogendhedenovereenkomst. Hierbij verplichten België en Neder land zich tot de nauwst mogelijke sa ntenwerking op militair gebied, tot overleg op alle denkbare punten en tot het gezamenlijk behandelen van alle militaire vraagstukken. Minister de Fraiteur legde er de nadruk op, dat deze overeenkomst er een is van zuiver militair technische aard. zonder een verdere politieke strekking. Ook zag de Belgische minister in deze overeenkomst een machtige bijdrage tot versterking van de vriendschap tussen beide landen. Minister Fievez verklaarde desgevraagd, dat deze overeenkomst ook openstaat voor Luxemburg, ja voor iedere andere mo gendheid. De clausules van de overeen komst zijn ten volle bekend aan de ande re mogendheden van het vijflandenpact en de overeenkomst zelf wordt door hen beschouwd als een belangrijke bijdrage tot de verdere militaire samenwerking tussen de vijf landen. Minister de Fraiteur deelde voorts me- begonnen. Met nadruk verklaarde luite nant kolonel Fievez nog, dat deze over eenkomst zeer in het belang is van beide landen, maar niet alleen voor Belgie en Nederland. Deze overeenkomst, die tegen niemand gericht is, zal te zijner tijd een grote invloed doen gelden op de gang van zaken in Europa en een belangrijke bij drage voor het behoud van de vrede be- tekenen Tijdens het diner werd het grootkruis van de orde van Oranje-Nassau aan kol. de Fraiteur uitgereikt, terwijl verder on derscheidingen werden uitgereikt aan kolonel De Somer en luit.-kolonel De Greef. Dodenherdenking 0p de verjaardag van de oorlog. De plechtige bijeenkomst gisterenmiddag op het eregruf te Overveen tijdens de rede van Minister Mansholt (Van onze speciale verslaggever.) 10 Mei 1948, een stralende voorjaars dag als in 1940. Met een sobere, doch indrukwekken de plechtigheid heeft gisterenmiddag de voormalige illü|fallteit op de Ere begraafplaats te Overveen hulde be wezen aan de gevallenen uit de oorlog. Minister Mansholt herdacht in een toespraak „zijn makkers" en een schat van bloemen werd op de graven gelegd. Op de Grote Markt in Haarlem waren leden van de Ned. Ver. van ex-politieke gevangenen uit alle delen van het land bijeen gekomen. Burgemeester mr. P. Cremers hield, nadat rouwmuziek ge speeld was. een toespraak waarin hij wees op de stralende Meidag nu acht jaar geleden, toen het brute geweld, over ons kwam en het verzet geboren werd. Van daag gaan wij onze dankbaarheid betui gen aan hen, die ons daarbij voorgingen en het hoogste offer brachten. Hun fel heid, hun brandend har', is voor ^ons niet alleen een voorbeeld, ir ar ook 'n troost geweest, aldus spr. Voorafgegaan door tromslagers en trompetters van de padvinders zette de stoet zich in beweging. De afdelingen volgden naar provincie; ook het politie- muziekkorps liep mee. Vijf kwartier duurde de lange tocht door de brandende Het is nu een jaar geleden sinds de 8-jarige Pauline Byrne met een krans v^n 22 rozen het beeld van de Moeder Gods in St. Mary Church te Stockport kroonde. Volgens een K. N. P.-bericht uit Londer. hebben deze kasrozen nog steeds een even fris aanzien. De pastoor der kerk heeft besloten om in geen geval deze krans van rozen te doen wegnemen. Sinds October 1947 zijn meer dan 100.000 bezoekers naar dit opmerkelijk verschijnsel komen kijken. Wetenschap pelijke onderzoekers hebben verklaard, dat de rozen dood zijn, doch zij zeiden, niet te kunnen verklaren waarom de blaadjes niet zijn afgevallen. zon naar de laatste rustplaats, hoog in de duinen. Op de stemmige begraafplaats, waar mos en bloemen de graven dekken, stelde men zich in carré. Minister Mansholt hield een toespraak, waarin hij zei, dat de 10e Mei 1940 voor ons het einde van de langdurige periode van neutraliteit betekende. Nu is ons lot zo onverbrekelijk met dat van andere volken verbonden, dat deze periode "\Vel nooit meep terug zal keren. Maar wat zullen onze zo dierbare doden zeggen van wat thans in de wereld gebeurt? Is het niet onze Vader des Vaderlands geweest, die ook streed terwijl er geen uitzicht was en die ook stierf, toen de afloop nog lang niet vaststond? Neen, de taak de wereld bewoonbaar te maken, zoals onze gevallenen dat gedacht hadden, is aan ons; wij moeten zorgen, dat deze strijd niet vergeefs was. Spr. wendde zich in dit verband met scherpe woorden tot hen die (ie illegaliteit thans belachelijk maken Nadat rouwmuziek was gespeeld en enige gedichten gezegd waren, werd nog het woord gevoerd door mr. Aalders van het hoofdbestuur. Hij verzocht de aanwe zigen twee minuten stilte in acht te wil len nemen. Later legde kapitein Bühr- mann namens H. M. de Koningin een krans, waarna op alle graven bloemen werden gelegd Des avonds werd in het Haarlemse Concertgebouw nog een herdenkingsbij eenkomst gehouden met declamatie, zang en orgelspel. Het probleem van verleden week heeft enige reacties opgewekt, waardoor is be wezen, dat het onderwerp een nadere be schouwing waard is. De reacties kunnen worden samengevat in twee punten, en wel: „Wat wordt er precies verstaan on der sociale rust?" en „Wacht maar eens af wat ge zelf van een eventueel huwe lijk maakt." Om te omschrijven, wat sociale rust in zich betekent, moet eerst een omschrij ving van het begrip sociaal worden ge geven. En hier ligt de grootste moeilijk heid, omdat sociaal misschien teveel d« nadruk pleegt te leggen op het maat schappelijke, daarbij het geestelijke min of meer verwaarlozend, Sociale rust, het is toegegeven, betekent niet, doch zou m. i. moeten betekenen, behoorlijke maat schappelijke voorzieningen, waardoor een ieder alle energie aan het. geestelijke kan besteden. I Boven een groot gedeelte van het land woedde gisterenmiddag een hevig onweer, hier en daar gepaard gaande met iytvlge slagregens en hagel. Alleen het treinverkeer ondervond enige stagnatie doordat op enkele plaatsen de bliksem insloeg op de bovenleiding. Op het tractieterrein te Leidschendam ge beurde dit. ook en hierdoor stond het rei zigersverkeer tussen R dam en Den Haag via Pijnacker een half uur stiL lussen Voorburg en Den Hgag sloeg.de bliksem eveneens in op de lijn naar Gouda en ook dit veroorzaakte enige vertraging voor de uit Gouda komende treinen. Dt bovenleiding op de spoorbrug te Velzeii werd verder nog getroffen evenals de brug over de Dieze bij Deii Bosch. In het Westland zijn geen ruiten van kassen gesneuveld, maar de gewassen te velde, vooral de aardappelen, andij vie, sla en bloemkool hebben erg gele den. In Monster en Naaldwijk, waar het onweer het hevigst was, ging het licht een half uur uit, door kabelstoring in het electriciteitsnet te Delft. De enige melding van blikseminslag uit het West- land bereikte ons uit Naaldwijk, waar een woonhuis werd getroffen. De scha de was gering. De Bilt vertelde over het weer het volgende: Nadat in de nacht van Zondag op Maandag de minimum temperaturen vrij hoog waren gebleven (tussen 11 en 14 graden) steeg de temperatuur in de ochtend, snel. Op verschillende plaatsen werd vóór 12 uur al een temperatuui van 25 graden bereikt. Vooral in het midden en noordoosten van het land liep de temperatuur nog hoger op, waardoor een gantal stations een zomerse dag no teerden. Omstreeks de middag naderde echter een onweersfront van België onze zui delijke grens. Achter dit front stroomde in de hogere luchtlagen koelere lucht binnen en aangezien de temperatuur aan de grond zo hoog was opgelopen, werd de stabiliteitgrens overschreden met als gevolg ontwikkeling van zware onweers buien. Even na twaalf uur bereikte het front Zuid-Limburg en om half twee Eindhoven, waar het onweer al van zware hagelval vergezeld ging. Behalve deze frontale onweersbuien, waarbij de lucht op vele plaatsen een zeer dreigend Uiterlijk vertoonde, ontstonden voor het front in de noordelijke provincies reeds vroeg in de middag enkele losse buien. Het frontale onweer arriveerde daar pas tegen 8 uiir in de avond. In Zeeland werden op vele plaatsen eerst later in de avond de eerste onweersbuien gemeld. De vraag is nu maar, welke sociale toestanden de hechtheid van de huwe lijksband beïnvloeden. Ik neem dan als kompas de encycliek „Casti Connubii. welke Paus Pius XI in 1930 schreef. De H. Vader somt daarin enkele voorwaarden op, waaraan de Staat moet voldoen om de Goddelijke waarde van het Huwelijk te herstellen. Daarvan vermeld ik hier: menswaardige lonen, opdat de vrouw geen loonarbeid behoeft te verrichten; zorg voor behoor lijke (de nieuwe tijd laat hier gemakke lijk inlassen: en voldoende) woningen, billijke prijzen, medische zorg voor de vrouw bij bevalling, controle van lilm. geschrift en radio (plus toneel natuur lijk) en last but not least, samenwerking met de Kerk. Vooral wat betreft de laatste voor waarde valt in onze tijd een ontstellend tekort te constateren. Wie weet nog, dat het Huwelijk door God is ingesteld Hij alleen beseft echter, wat goed is en al Zijn wetten zijn dus beslist de beste. Aan die wetten nu heeft de mens zitten prut sen en het hele Huwelijk fs er door vér- prutst. De mens heeft al het onheil van het Huwelijk veroorzaakt en slechts door weer streng Gods wetten te gaan nale ven, zal hier verbetering in kunnen ko men. Is het teveel beweerd, overleg tus sen Kerk en maatschappij sociaal te zien. omdat de gevolgen zich ook maatschappe lijk zullen doen gevoelen? En dan de uitdaging: „Wat denkt ge zelf van een Huwelijk te maken?" In „Casti Connubii" vind ik weer. dat een Huwelijk niet gegrondvest kan zijn op sympathie en gevoel, omdat slechts de liefde het Huwelijk blijvend voedt. Maar liefde is meer dan alleen romantiek, om dat het verstand een integrerend onder deel van een blijvend samenzijn moet. vormen. Het Huwelijk, mijn Huwelijk zo ge wilt, zal het summum van aardse vreug de zijn. Er moet gegeven en genomen worden, om beide partners ten volle te doen ontvangen, waarop ze recht hebben. Maar voor alles is een onwankelbaar ver trouwen in de leidende hand van de Schepper nodig. Kinderen zullen hopelijk nog sterkere banden gaan vort en en het geluk, om nieuwe mensen op te voeden, zal een be zegeling zijn van Gods vertrouwen in de zwakke man en vrouw. Ach. het Huwelijk is geen vijftien cents roman, maar een epos van levens, dje botsen en toch altijd te samen blijven Wat men er van verwachten kan, valt moeilijker te omschrijven dan, wat men er vair wil maken. Maar één ding staat vast. Het Huwelijk zonder God kan nooit een echt en goed Huwelijk zijn 1 Van 14 t.m. 31 Mei wordt in Den Haag een grote brandweertentoonstelling^ge- houden. Om deze meer nuttig y? geven zal tegelijkertijd over heel het lar.a door woord en geschrift worden gewezen op het belang van de brandbestrijding. Dat het zin heeft het publiek van het belang hiervan te doordringen, bewijzen elke dag opnieuw de cijfers van de schade door het vuur aangericht en de feiten, dat het grootste deel van de bran den én brandjes wordt veroorzaakt door onnadenkendheid of roekeloosheid. En de jeugd, die maar al te graag met vuur blijft spelen, is daarbij niet de minste. Om dit nog eens goed te laten door- dringen zullen wij deze maand nu en dan Over de lotgevallen van de zes Ned. militairen in Indonesië, die door de repu blikeinen uit hun krijgsgevangenschap zijn ontslagen, zijn nog slechts enkele bijzonderheden bekend geworden. Alle zes krijgsgevangenen, die inmiddels uit Djokja te Batavia zijn teruggekeerd, zo als men weet, hadden slechts één voor name wens, namelijk ten spoedigste naar hun haardsteden in het moederland terug te mogen keren. Over het algemeen was het hun wel aan te zien, dat zij geruime tijd een vrij heidsberoving hadden ondergaan. Zo is President Truman heeft gisteren een decreet getekend, waarbij het leger op dracht krijgt de Amerikaanse spoorwegen te exploiteren. De président heeft tevens een verklaring uitgegeven, waarin een beroep gedaan wordt op iedere spoor wegarbeider om met de regering samen te werken door aan het werk te blijven. Staking afgelast De Amerikaanse spoorwegvakverenigin gen hebben Maandagavond de staking Van 190 duizend spoorwegarbeiders, die Dinsdagmorgen zou hebben moeten be ginnen, afgelast, nadat een lederaal ge rechtshof de vakverenigingsleiders bevel de. dat op grond van de gesloten over- j had gegeven de stakingsorder ln te treti- eenkomst verschillende militaire com- i ken. Uit gezaghebbende bron te Cairo wordt vernomen, dat de Amerikaanse regering bij de verschillende Arabische regeringen een nieuw voorstel heeft ingediend voor een wapenstilstand in geheel Palestina. Het voorstel, dat Zondagavond door het Egyptische kabinet zou bestudeerd zijn, zou voor drie maanden gelden en per Kwartaal verlengd kunnen worden. Tijdens deze periode zou een „neutraal bestuur" in Palestina gevormd worden. Naar verluidt heeft de Egyptische re gering dit voorstel met commentaar doorgegeven aan de leiders van de Arabi sche Liga, die zich thans te Amman be vinden. Buiten Jeruzalem blijft de strijd in middels* onverminderd voortwoeden, ln een gisteren uitgegeven communiqué van het Arabische bevrijdingsleger wordt toegegeven, dat de Arabische strijdkrach- het communiqué zou de poging van de „Haganah' 'om de weg van Jeruzalem naar Tel Aviv vrij te maken mislukt zijn. Nader wordt echter bericht, dat de „Haganah", het Joodse leger, enige heu veltoppen heeft veroverd, waardoor het erin geslaagd is, de Arabische blokkade op de weg Jeruzalem Tel Aviv, die 20 dagen heeft geduurd, te breken. Voorts wordt gemeld, dat 600 Arabie ren 400 Joden verdreven hebben, toen deze een aanval deden op het Arabische dorp Beit Maisir, van waaruit de Ara bieren de weg bij Bab El Wad beheersten. Naar verluidt voeren de Arabieren ver sterkingen uit Ramallah aan. Jeruzalem gedemilitariseerd Arabieren en Joden hebben ln beginsel toegestemd in een plan tot demilitarise ring van Jeruzalem, waarbij de stad onder bescherming van het Rode Kruis zal worden geplaatst, aldus heeft een afgevaardigde van het I.R K te Jeruza ten de stad Safad gisterochtend hebben lem medegedeeld. Het joodse bureau moeten ontruimen na de Joodse wijk j heeft deze verklaring echter tegenge- „volledig verwoest" te hebben. Volgens sproken. de soldaat J. H. Hicks uit Schiedam reeds twee jaar in gevangenschap ge weest en de marinier tweede klasse J. G. Vredenbregt uit Schiedam bijna ander half jaar. De anderen zijn gedurende de politiële actie in republikeinse handen gevallen. J G Sleegers uit Deurne (N.B.) ver telde, dat hij in het hospitaal te Djokja doorgaans een goede behandeling heeft genoten. J. A. Dierendonck uit Vlissingen zeide, dat hij in de Djokjase gevangenis Ook redelijk was behandeld, maar tot h« daar arriveerde, had hij veel moeilijk heden met de T.N.I.. In de gevangenis had hij echter sinds zijn aankomst in September 1947 geen post mogen ontvan gen en ook niet mogen schrijven. Sergeant L. C. Mos uit Rotterdam en soldaat G. A. Steenvoorden uit Noordwijk hadden beiden in het Djokja-hospitaal gelegen en waren daar goed behandeld. Zij hadden bezoek mogen ontvangen en post per Rode Krüis-formulier gekregen en verstuurd. De Ned. militairen wisten niet wat er verder mét hen zou gebeuren na aan komst te Batavia, maar hoopten spoedig naar huis te mogen vertrekken een opsomming geven van de branden, welke in het laatste etmaal voorkwamen in ons land. Hier volgen ze alvast van het afgelopen weekeinde. De volgende branden werden gemeld Hellendoorn: brandweer rukte uit voor schoorsteenbrand. Oorzaak vuile schoor steen. Heerde*. brand gemeld in de boerderij van de heer van O. te Broek. De voor raad hooi, alsmede het dak van de boer derij gingen verloren. Oorzaak: spelen met lucifers. Schade 7000. Vinkeveen en Wavervpen: hooiberg- brand. Oorzaak: kinderen spelen met vuur. Dordrecht: vrouw ernstig gewond ten gevolge van het wassen van kleding met wasbenzine nabij een brandende petro leumkachel. Bij aankomst van de brand weer stond het perceel in lichte laaie. Arnhem: ten gevolge van het droog laten koken van een vleespan op een electrisch fornuis ontstond een begin van brand in een perceel aan de boulevard Heuvelink. Brandweer wist erger te voorkomen. Oostdongeradeel: te Zwaagwesteinde ontstond brand in een stal van een boer derij: Stal afgebrand, het vee kon wor den gered. Oorzaak: fel stoken. Schade plm. 5000. Zoetermeer: ten gevolge van kortslui ting in de electrische leiding geraakte een vrachtauto, toebehorende aan een Haagse firma, op de rijksweg in brand. Schade ca. 2000. Wolphaartsdijk: ten gevolge van het in brand geraken van een petroleum-ver gasser ontstond brand. Deurne: vermoedelijk doordat kinderen met vuur speelden ontstond brand in een hooiberg en een nabij gelegen schuur van een dubbel woonhuis. Eindhoven: in het perceel Hoogstraat 119, waarin gevestigd een meubelopslag plaats, ontstond brand. De brandweer bluste deze brand met 4 stralen. Leidschendam: doordat jongens met zgn. vuurpijltjes speelden, geraakte het café., annex kruidenierswinkel, van de heer K. in brand. Het rieten dak werd vernield. Schiedam: doordat kinderen met luci fers speelden, ontstond brand in een hooiberg. De berg verbrandde groten deels. Voorts bluste de brandweer een binnenbrand in het perceel Kerkweg 6. Hier was een petroleumstel in brand ge raakt. (Van een correspondent) Het ministerie van Econ. Zaken heeft, naar wij v.rnemen, goed gevonden, dat de sigaren-fabrikanten hun achterstand in de productie tot 61% pCt. mogen in halen. Verwacht wordt, dat door deze maatregel binnen afzienbare tijd wat meer sigaren op de markt zullen komen, zodat het publiek wat ruimer 2al kunnen worden vóórzien. Ten behoeve van de vele buitenlandse gasten in ons land heeft het rijksbureau leverd voor tabak en tabaksproducten een spe ciale regeling getroffen. Hotels, welke door de Ned. Bank zijn gemachtigd vreemd geld in te wisselen, Zullen in de gelegenheid worden gesteld, exportsigaren te kopen tegen stuksprijs van f 0.30 tot en met f 0.50, vermeerderd met opcenten. De sigaren moeten verpakt zijn in fust van 10, 25 o. 50 stuks en moeten zijn voorzien van een banderolle met export zegel, die, mits ongeschonden, als uit voervergunning dienst doet. De hotels kunnen hun bestellingen bij het R.B.T.T. in Den Haag onder opgave van leveran cier en fabrikant indienen. De fabrikan ten zullen echter alleen schriftelijk of ferte kunnen maken, daar persoonlijk be zoek aan de hotels niet is toegestaan. Senoritas zullen niet mogen worden ge

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1