Amerika en Rusland bepalen standpunten hun De weg van toenadering nog moeilijk begaanbaar TOESLAG OP PENSIOENEN GoNGg Duisternissen in PALESTINA Doodstraf tegen Duits beestmens Verworden jeugd en voorbeeldige jongeren Ellende doodt elk idealisme JEUGDIGE PERSONEN NAAR HET BUITENLAND Moskou schond vertrouwen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Uitkering van 25 pCt. Missionarissen in Shansi in veiligheid De fatale datum nadert EINAUDI president Het regentschap der Prinses Sloegf ongeveer honderd mensen dood Geen praten maar daden Waarschuwing van het Episcopaat Weer drie LAGEN Bouwwerk stortte in Zweden wenst neutraliteit 70ste JAARGANG WOENSDAG 12 MEI 1943 No. 2061$ met ee« maximum van 500 VOOR DE BEWAPENING Arabieren en Joden bereiden zicb ten oorlog Van de Italiaanse republiek LEVENSDUUR VAN AMERI KAANSE AUTO'S HET BEWIJS Van onze bijzondere medewerker) Vaal valt 't licht van de lan taarns over de verlaten straat van de Duitse stad. Tegen de klare hemel steken de holle ruines der uitgebrande huizen spookachtig af. Stil en uitgestorven liggen de trooste loze straten in de winteravond. Ik behoef u de naam der stad niet te noemen, het beeld is overal hetzelfde in tientallen steden van het wijde Duitse land. Ergens in een straat lopen twee meisjes op en neer, weg van de lantaarn en weer terug ernaar toe. Hun fel gekleurde sjaals vormen een contrast tegên de grauwe kleding, die wellicht uit een oud gordijn of iets dergelijks werd gemaakt. Hu en dan gaat er een deur open van een der nabije huizen, dat ook een der zeer weinige is. dat nog bruikbaar is in deze straat, en waar een club voor de soldaten der bezetting is ge vestigd. Dan valt er een licht bundel naar buiten, die als ver vuld schijnt van klanken van muziek, maar beide verdwijnen even abrupt bij het dichtvallen van de deur. VERVOLGERS VAN JODEN KINDEREN BERECHT HET OUDE V-TEKEN TOEZICHT OP UITLEEN BIBLIOTHEKEN Vijf arbeiders zwaar gewond Geen deelneming aan Westelijks Unie HU SCHREEF TE MOOI DB KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de ..Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam. Kortenaerstraat 1, Tel 25270; te Schiedam. Broersvest 8. Tel 68804 De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal, f 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur; J. KUUPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WÏTLOX, Algemeen Redacteur: a A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven -eger. gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden L—Ieder wooro meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Op de enigszins hoopgevende berichten omtrent de voorlopige officiële Russische reactie op het Amerikaanse initiatief om de betrekkingen tussen de V. S. en Rusland te verbeteren, is een schaduw geworpen. la officiële Amerikaanse kringen, zo meldt Reuter uit Washington, verklaart men nl., dat het door Molotof naar voren gebrachte als antwoord aan Bedell Smith niet voldoende blijk geeft van bereidheid tot onderhandelen om te rechtvaardigen, dat Amerika thans toestemt in een conferentie om de geschillen op te lossen. In deze kringen geeft men te kennen, dat meer initiatief van de zijde der sovjet-unie nood zakelijk is om de hoop op zulk een conferentie in vervulling te doen gaan. Men verklaart in deze kringen, dat „ambassadeur Smith het de Russen duidelijk heeft gemaakt, dat de Ver. Staten te allen tijde beschikbaar zijn". „Aan de andere kant zijn wij niet bereid met de Russen te confereren op basis van schitterende algemeenheden. Als de Russen- iets speciaals hebhen voor te stellen, constructieve suggesties hebben te doen, zullen de besprekingen, waarop wij vurig hopen, worden gehouden' - Dit officiële standpunt werd bekend gemaakt, terwijl het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken de regel „geen commentaar" over Molotofs sug gestie voor „bespreking en regeling van de tussen ons bestaande geschillen" hand haaft. Op alle vragen terzake verwees een woordvoerder van het ministerie de cor respondenten naar een verklaring van Truman (welke hierna volgt) zeggende- „Wij zijn niet bereid hieraan iets toe te voegen". Scherper wordt de zaak nog gesteld in een ander Reuterbericht uit Washing ton, hetwelk Juidt: In welingelichte diplomatieke krin gen te Washington heeft men uit be trouwbare bron de voorspelling verno men, dat de uitwisseling van nota's tus- sen Molotof en Bedell Smith niet tot een conferentie tussen de V. S. en de S. U. zal leiden. In deze kringen wordt de onverwachte sovjetrussische publicatie van de ver? klaring van de Amerikaanse ambassa deur uitgelegd als een poging om door een schending van het diplomatiek ver trouwen de V. S. in de ogen van de we reld de schijn te geven, dat zij een po ging van de S. U. de geschillen tussen beide landen bij te leggen, af willen wij- Zen. Alles wRst er intussen op, dat Molo- tof's nota zorgvuldig door het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken en Marshall met Truman en het kabinet bestudeerd zal Worden, voor dat enig bindend commentaar wordt gegeven, of enige bijzondere verplich ting op zich wordt genomen. Antwoord van de Amerik. regering Wat de verklaring van Truman be treft (waarvan hierboven sprake was) deze houdt in, dat het Amerikaanse ver zoek aan Molotof om „behoorlijke en re delijke betrekkingen" tussen de beide landen „geen nieuwe richting in de Ame rikaanse politiek betekende". Het doel van het verzoek is, aldus Truman, „het onmiskenbaar duidelijk te maken, dat de Ver. Staten geen vijandige of agressieve bedoelingen met betrekking tot de sovjet unie hebben". Uit de verklaring van de president bleek niet. of He door Bedell Smith, de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, op 4 Mei aangeboden nota zou kunnen wor den gezien ais een Amerikaans voorstel ter bespreking en regeling van de be staande meningsverschillen tussen beide laTnten^en heeft de Amerikaanse rege ring op~ Molotofs verklaring «zake een bijeenkomst tussen de regering derV.a en de S. U. een gedetailleerd antwoord gepubliceerd in de vorm van een aan vullend commentaar, dat Bedell Smith op 9 Mei aan Molotof heeft gegeven, toen deze het antwoord op de Amerikaanse nota indiende. Naar aanleiding van Molotof s opmer king over „de ontwikkeling van ae Amerikaanse bases, de omsingelingspoli- tiek en oorlogsbedreigingen" heeft Smith verklaard, dat de gehele geschiedenis der V. S. een weerlegging vormt van enige verdenking, dat een politiek gevoerd wordt, die een agressieve oorlog in zien sluit. „Het aaneensluiten van de West- Europese landen", aldus Smith in zijn rapport aan het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, dat een parafrase bevat van zijn aan Molotof gegeven com mentaar, „de steun, die zij van de V. S. ontvangen, is een directe weerspiegeling van de vrees, die gerezen is tengevolge van de expansionistische politiek van de U.S.S.R." Smith heeft in zijn antwoord aan Molotof onder meer nog verklaard: „De V. S. stellen op prijs en begrijpen ten volle het verlangen en inderdaad de noodzakelijkheid van nauwe en vriendschappelijke betrekkingen tussen de sovjet-unie en haar naburen, doen de feiten- spreken voor zichzelf en ik ben volledig op de hoogte van de ge beurtenissen, die volgden op de aan vaarding door Tsjechóslowakije van de uitnodiging voor de conferentie over het Europese herstelprogramma te Parijs en de daarop volgende intrek king van deze aanvaarding tijdens het kort daarop gevolgde bezoek aan Moskou van Masaryk en Gottwald". Verder heeft Smith er de nadruk op gelegd dat de V. S. het communisme niet om zijn Marxistische ideologie bestrijden, doch „louter en alleen, omdat wij bij herhaling gevallen hebben meegemaakt, dat communistische minderheden op on wettige wijze en tegen de wil van de meerderheid der bevolking aan de macht kwamen. De V. S blijven overtuigd, dat deze staatsgrepen van een minderheid geheel onmogelijk zouden zijn geweest, zonder de geestelijke en daadwerkelijke steun van de S. U.". In verband met Molotofs- klachten over de handelsbetrekkingen tussen beide lan den vergaarde Smith, dat de V. S. onder voorwaarden van redelijk en oprecht wederzijds begrip niets liever zouden doen dan deel te nemen aan een uitbrei ding van de handel met de S. U. en te dragen tot het economisch herstel van de sovjetstaten, die tijdens de oorlog ge leden hebben, doch dat er een wijziging in de Amerikaanse opvatting over de handel met de S. U. is gekomen, die wederom een directe weerslag is van de sovjet-Russische expansionistische poli tiek. Ingediend is een wetsontwerp „Verho ging van pensioenen met een toeslag" Aan de memorie van toelichting hierop is het volgende ontleend: Bij het bepalen van haar standpunt in zake de verhoging der pensioenen heeft Nog geen nader bericht omtrent Migr. Peesers c.e. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft van de ambassade te Nanking be richt ontvangen, dat van de Nederlandse Franciscanen Missionarissen in Shansi er vier in geslaagd zijn het gebied der ro den te ontvluchten. Op 8 April bereikte de ambassade het' nieuws, dat de paters C. v. d. Eynde, R. Dassen, D. Mulder en S. Molenkamp in de provincie Shansi in veiligheid zijn .alsmede de zusters Ju lienne, Wenceslaus en Flora. Omtrent mgr. Pessers, pater Ruys en de zusters, die met hen gevangen geno men zijn, is geen nader tericht ontvan gen, doch de veronderstelling is gewet tigd, dat zij nog in leven zijn. Puinruimen in Bandoeng. Indonesische arbeiders slopen met véreende krachten de betonnen resten van een verwoest gebouw, dat binnenkort door een nieuw zal worden vervangen. Per vliegtuig zijn van Schiphol Dins dag 500 kg. bloemen naar Fatima gezonden die op 12 Mei a.s. het hoofd altaar van de basiliek zullen sieren. voor deze groep een gelijk toeslagpercen tage van 25% redelijk. Als laatste groep blijven over de pen- sioenen, die na de tweede wereldoorlog zijn of worden toegekend en in steeds meerdere mate komen te berusten op pensioensgrondslagen, welke afgeleid zijn van de thans geldende salarisregelingen. Voorzover zij daarop reeds geheel be rusten, is het duidelijk, dat voor het ver lenen van een toeslag geen grond meer bestaat, terwijl voor de overige pensioe- licii uit üe a,jru oer zaak de toeslag ver- de regering als uitgangspunt genomen I jjoudingsgewijs dient af te nemen van de extra uitkering van 25% met een 25% tof maximum van f 500. Voorgesteld wordt de toeslag te ver- Voor verdergaande maatregelen komen lenen te rekenen van 1 Januari 1947, in aanmerking de pensioenen, welke be- zulks in aansluiting aan de uitkering in i.,4nrscf rlnf n_ A 1fMR 1Qlf> rusten op grondslagen, nog daterende van voor het einde van de eerste wereld oorlog. Deze grondslagen zijn in verge lijking met het thans geldende salarispeil zodanig achterop geraakt, dat ten aan zien van de daarop berustende pensioe nen een verhoging met maximaal 100% te verdedigen is. Vervolgens valt te onderscheiden een zeer grote groep van pensioenen, berus tende op grondslagen daterende van na de aanpassing aan de levensstandaard na de eerste wereldoorlog tot voor de aan passing aan de levensstandaard na de tweede wereldoorlog. De regering acht Het Russische agentschap Tass meldt, volgens A.P., dat Rusland in staat is een nieuwe kunstarm te vervaardigen, waar mede een machinegeweer bediend kan worden. Binnenkort begint de productie op grote schaal en alle gedemobiliseer- den, die in de oorlog een arm hebben verloren, zullen van de nieuwe kunstarm voorzien worden. Een der gebruikers, een kapitein heeft verklaard: Ik kan er mee schrijven, zagen en hout hakken, lucifers afstrijken om een cigaret aan te steken en zelfs een mitrailleur bedienen Aanstaande Zaterdag eindigt het Britse mandaat over Palestina. De Pa- lestina-commissie van de V. N. werkt koortsachtig, doch heeft nog niets kun tien bereiken Vandaag zou zij haai besprekingen voortzetten. Inmiddels Luigi Einaudi, de 74-jarige Italiaanse vice-premier, is gisterenavond tot pre sident van de Italiaanse republiek ge kozen. Rij verwierf de vereiste meerderheid Va« 451 stemmen, reeds voordat alle hii de vierde stemming uitgebrachte stc«un„n geteld waren. °ngeveer 200 stembriefjes moesten nog geopend worden. Einaujj werd tenslotte gekozen met 508 stemmen tegen 320 voor Vittorio Or lando. Ingevolge de door graaf Sforza geno men beslissing, zijn candidatuur voor het presidentschap van de republiek in te v-u jen' het bestuur van de christe- Hlk-dem icratische partij aan de parle- mentstracties Luigi Einaudi als nieuwe candidaat voor het presidentschap van de republiek voorgesteld. Het volksfront en de Italiaanse sociale beweging nadden Orlando gesteund de 87-jarige oud-premier er „vader" van de constituerende vergadering. De onpositie van het volksfront tegen Einaudi was ge baseerd op Einaudi's economische inzich ten: hij is nl. voorstander van de hand having der particuliere ondernemingen en. tegenstander van staatsbeheer. bpreiden zowel de Joden als Arabieren zich op een zware strijd voor. De Haganah heeft het gehele gebied, dat bij het door de V. N. genomen ver delingsbesluit aan de Joden is toegewe zen, in zijn macht. Door de verovering van Safad beheersen de Joden de invals wegen uit Syrië en doordat Hafa onder Joodse controle staat, is ook de weg van de Libanon naar het Joodse deel van Pa lestina versperd. De Arabische landen hebben hun legers gereed staan om ogenblikkelijk na be ëindiging van 't Britse mandaat Palestina binnen te vallen. Koning Abdoellah van Transjordanië zal het opperbevel voeren over de Arabische legers, die elk een eigen bevelhebber en een operatiesector in Palestina krijgen toegewezen. De Egyptische regering zal vanaf 15 Mei de staat van beleg in geheel Egypte afkondigen, teneinde de achterhoede van het Egyptische leger dat Palestina bin nentrekt, te beschermen. eens, welke over de jaren 1945 en 1946 is toegekend. Naar wij vernemen, wordt het waar schijnlijk geacht, dat het regentschap, hetwelk H.K.H. Prinses Juliana Vrijdag aanstaande opnieuw zal aanvaarden, dit maal van langer duur zal zijn dan ver leden jaar. Men neemt aan, dat H.M. de Koningin eerst tegen half Augustus de uitoefening van het Koninklijk gezag weer op zich zal nemen en dan nog slechts voor de tijd van de feestelijkheden ter gelegenheid van het regeringsjubi leum. Daarna, zo verwacht men, zal H.M. ver moedelijk opnieuw gebruik maken van de geboden mogelijkheden om de uitoefe ning van het Koninklijk gezag aan de Kroonprinses over te dragen. De gemiddelde Amerikaanse auto houdt 't thans 12 jaar uit en loopt 160 000 kilometer alvorens zij 0p het autokerk hof terecht komt. Volgens de heer Jay Atkinson, een econoom, verbonden aan het ministerie van handel, had de gemiddelde wagen voor de oorlog een levensduur van niet langer dan 10 jaar. (A.P,) Een inwoner van «ie Ehgelj® stad Bum- ham diende, naar A.P. meldt, bij de ste delijke distributiedienst een aanvraag xn voor extra-benzine, De ambtenaren vroegen hem het be wijs te leveren, dat hij het nodig had. Zij kregen het: de man stuurde hun zijn houten been per postpakket t°e. „Ome Keesje" noemden de gevange nen hem in het Duitse strafkamp Zö- schen, waar mannen van vele nationali teiten, die in Duitsland waren tewerk gesteld, doch om een of andere reden het ongenoegen van hun „Herren" had den opgewekt, tot behoorlijke arbeiders moesten worden opgevoed. Onder hen waren zeer vele Nederlanders. „Ome Keesje" nu, oftewel Wilhelm Friedrich Gerbsch, uit Schwerin, was in dit kamp bewaker, en de opvoeding, die hij zijn gevangenen gaf, ging gepaard met de beestachtigste mishandelingen. Trouwens, zijn medebewakers waren niet veel beter. Het gevolg van dit optreden was dan ook, dat in dit kamp in vijf maanden tijds 563 gevangenen onder die behandeling bezweken. De Nederlanders in het kamp, die gro tendeels bij razzia's in 1944 waren opge pakt, hebben na de bevrijding Gerbsch in de kraag gegrepen en aan de Ameri kanen overgeleverd, aan wie hij zou heb ben bekend minstens 80 5 90 mensen te hebben doodgeslagen. Zo is hij in handen gekomen van de Ned. justitie en gisteren stond hij voor het Amsterdamse B. G. terecht wegens misdaden jegens de mensheid. Maar Gerbsch schriel mannetje, donker uiterlijk, de ogen diep in de kas sen en met een soort Hitlerlok was alles vergeten: „Ich weiss von nichts", was telkens zijn antwfiord. De dertien getuigen, die hem in het kamp oadden ir.eegem. ikt, leden achter niet aan geheugen-stoornis en vertelden afschuwelijke dingen over Herr Gerbsch. Hoe hij mensen zo hevig met gummistok of zweep ranselde, dat ze na enkele da gen bezweken. Toen hij een Van zijn slachtoffers, de Nederlander G. Koch, had neergeslagen, zei hij tegen een der In de kerken van het Aartsbisdom is Zondag het volgend schrijven voorgele zen van Z. E.-i. Kard. De .Tong. Het is ons gebleken, dat zowel bij de leiding van scholen als bij organisaties en comité's grote belangstelling bestaat voor de uitwisseling van jeugdige personen tussen Nederland en het buitenland. De bedoeling, die hierbij voorzit, kan men op zich nuttig noemen, maar de gevaren, die aan deze uitwisseling zijn verbonden, achten wij veel groter. Wij vinden hét daarom van belang aan bovenbedoelde lichamen hiermede te laten weten, dat het onze. wens is. dat noch de leiding ener katholieke school, noch door de daaraan verbonden leerkrachten, noch door een katholieke organisatie, noch door een katholiek comité of door katho lieke leden an een officiële of semi-of- ficiële organisatie of comité medewerking aan deze uitwisseling wordt verleend. Geen van hen toch is in staat voor de verschillende omstandigheden, waarin de jeugd kan komen te verkeren, de volle verantwoordelijkheid te dragen. Deze berust uitsluitend bij de ouders en het behoren alleen de ouders te zijn, die individueel voor hun kinderen beslis sen of zij een uitwisseling voor hen al dan niet van nut vinden. Het Hoogwaar dig Episcopaat is van mening, dat het eerder op de weg van katholieke in stanties ligt de ouders voor deze uitwis seling te waarschuwen en hun op te merken, dat de Kerkelijke Overheid er zeer gereserveerd tegenover staat." Dan staan de meisjes bij elkaar en praten luid onder de lichtende lantaarn en dan gaan de blikken in de richting van de passerende soldaten. Misschien is er een bij, die chocolade heeft, of die ,haar meeneemt naar een kamer, waar ze eens helemaal warm kunnen worden, of misschien krijgen ze te eten en ver dwijnt het knagende gevoel van de honger. Het zijn opgeschoten meisjes van 18 of misschien ook 16? Na enkele vergeefse pogingen hebben ze eindelijk contact met een keurige Amerikaan. Maar ze zijn niet weinig onthutst, als hij zich bekend maakt als te behoren tot de militaire politie. Geen uitvluchten of tranen baten meer: hij neemt de beide meisjes mee naar een bureau voor onderzoek en be handeling van bepaalde^ ziekten, en na door de „Fürsorgerm te zijn on dervraagd, komen ze voor onder zoek bij de dokter. Aan de hand van de gegevens van deze bureaux krijgt men enigszins een overzicht van de uitbrei ding der ziekte in de steden, en wordt één zijde belicht van de ontzettende nood van de Duitse jeugd. Zo maakte b.v. de stad Neukölln bekend, dat in de leeftijd van 19 en 20 jaar i 'er tiende meisje door de ziekte was aangetast; voor de leeftijd van 15 tot 18 was het 3 pCt. 21 tot 25 jaar: 7.40 pCt. (k zeide zo juist: één der zijden van de ontstellende nood. Want als een gesel gaat de verwording floor de rijen der jeugdige personen, die alle hoger houvast verloren en maar één verlan gen meer hebben, op ivelke wijze dan ook, om eens volop te kunnen eten (sich auch 'mal satt essén), ook eens in een verwarmde kamer ie kunnen verblijven. Dit ideaal heb ik herhaal delijk horen uitspreken gedurende mijn verblijf in Duitsland. De rest in teresseert hun niet, te en al het andere staan ze volkomen apathisch Zo duiken duizenden jongens onder In de zwarte handel of stelen als de raven of verliezen zich aan alcoholisme. Zo bie den de meisjes zich aan of zwerven door het land Men kan tegenover deze problemen van een nabuurvolk niet met een ver wonderd hoofdschudden staan, maar moet trachten het te begrijpen Aan velen heb ik de vraag gesteld: hoe staat het met de Duitse jeugd, wat wordt ervoor gedaan? En telkens kreeg ik ten antwoord: in hei algemeen heeft ze alle interesse verlo ren. men krijgt geen vat op hen. De Duitse jeugd is vanaf 1933 practisch geïsoleerd geweest van elk contact roet het buitenland. Op kunstmatige vijze werd ze opgezweept tot een overdreven nationalisme en voorbereid op de oorlog. Deze oorlog was voor honderduizenden van hen de enige en de grote belevenis en nu na de nederlaag is alles, wat hun houvast gaf, weggevallen: ze weten niet waarheen en staan sceptisch tegenover alles. Als men hun van yrede en samen werking, van opbouw of van idealen spreekt, komt er een sceptische grijns op hun verharde gezichten en heeft men de indruk, alsof men tegen een Eskimo spreekt over de zon en over sinaasappe len. Toch moet men ook hier voorzichtig zijn in het vormen van zijn oordeel. Ik heb het Duitse land doorkruist van het ene einde tot het andere en ik heb met velen en velerlei jeugdigen gesproken. De bovenbeschreven toestanden gelden onverminderd voor de grote volks centra, voor havenplaatsen en Indus triegebieden. Om hun nood te beschrij ven ontbreken eenvoudigweg de woor den. Honderdduizenden zijl. er, die niet weten, waar ze moeten slapen, ze zoe ken een onderkomen in bunkers en ruïnes of verblijven in 't veld. Ze kun nen nooit eens voldoende eten. Ze heb ben geen schoenen meer aan de voe ten. Ze lijden kou en honger. Van de zen kan men toch als regel geen idealistische levenshouding verwach ten, öe materiële toestand is de grond slag voor 't andere. Zij vormen een ein deloze sombere stroom van despera do's, die voor niets en niemand meer ontvankelijk zijn. gevangenen: „Leg hem maar In een lijk kist, hij gaat toch dood". Dit is toen in derdaad gebeurd en de kist werd zelfs dichtgetimmerd. Toen Gerbsch echter was heengegaan, hebben de Nederlan- ders de kist weer geopend en K., die nog leefde, eruit gehaald. Vijf dagen later stierf 'lij evenwel toch. Een van de getuigen haa gehoord, hoe G. met een collega een weddenschap aanging, wie van hen het eerst een ge vangene zou hebben doodgeslagen. „Wat kent men eigenlijk van zon man zei de procureur-fiscaal in zijn requisi toir. „Ik heb mij vaak afgevraagd, hoe een dergelijke gespletenheid van ziel, zo als men bij de Duitsers veelal heeft aan getroffen, mogelijk is. Aan de Mie kant zijn het vaak perfecte huisvaders, die ge heel in hun gezin opgaan en des avonds slaan zij een groep mensen, die voor t vuurpeloton moet, met de grofste scheld woorden de trap af of begaan de ge' meenste mishandelingen. Ik geloof, dat dit alleen te verklaren is door het amo- ralisme, dat in de zielen van deze men sen van boven af is aangekweekt". Spr, eiste tenslotte de doodstraf. Tot e meest fanatieke leden der zgn. preventieve politie te Eindhoven, die tij dens de bezetting speciaal Brabant ter roriseerde, behoorden C. Stolk, P. Eick- houdt en J. v. d. Bogert Aanvankelijk belastte dit drietal zich met het opsporen van in de ogen der Duitsers a-sociale elementen. t.w. onderduikers en perso nen, die om principiële redenen buiten hun functie waren geraakt. Naderhand richtten zij zich ook tegen Joodse land genoten. Deswege stond bovengenoemd drietal Dinsdag voor het B. G. te Den Bosch te recht en dertig getuigen deden medede lingen over hun optreden. Verscheidenen van hen, die Jood-e onderduikers had den, waren met hun gasten in Duitse gevangenkampen terecht gekomen. E. en S. hadden in Tienray zelfs medewerking verleend aan een grootscheepse razzia op verborgen Joodse kinderen: en vele van deze kinderen keerden nimmer uit Duitsland terug. Ne Dolle Dinsdag had S. nog de bru taliteit zicb in Den Haag in de B. S. in te dringen, maar spoedig na de bevrij ding was zijn spelletje uit Tegen v. d. B. luidde de eis 12 jaar, tegen S. en E. 15 j' ar met aftrek. Twee uur lang is op de Dam door tienduizenden gedemonstreerd onder een vloed van hartstochtelijke welsprekend heid voor een verenigd Europa. Een inter nationale manifestatie in het hart van Nederland voor één Europa, waarvan de mens met trots zal willen zeggen, aldus Churchill: Ik ben Europeaan. In de morgen van diezelfde Zondag is ons door het Episcopaat voorgehouden om toch vooral de eenheid te bewaren en onze stem uit te brengen op de K.V.P... als zijnde de groepering met de besta waarborgen. Met trots kunnen we zeg gen: Ik ben K.V.P.-er. Op diezelfde Zondag sprak in de namid dag Z. Em'nentie Johannes Kardinaal Da Jong in Haarlem over leven in het katholiek geloof en met de daad. Met trots moeten we dus ook kunnen zeg gen: Ik ben katholiek. Europeaan, K.V.P.-er en katholiek. Voorlopig derhalve werk genoeg om als volbloed Nederlander zich drie ere namen waardig te maken. Maar of het nu gaat om trouw aan ons Europa, trouw aan onze partij of trouw aan Ons geloof, Christus dient 'e staan in het centrum van acties, omdat gelijk Henri de Greeve het zo klaar op het Damplein uitschalde, op geen andere wijze vereniging en ook verenigd blijven mogelijk is. In deze hoek hebben we vaker op da noodzakelijkheid van een sterk en echt Christen zijn, op een positief deelnemen aan politiek en maatschappelijk werk ge wezen. Uiteindelijk gaat het er om ons zelf en anderen te behouden voor of t® voeren tot God. Alle groeperingen en organisaties heb ben een eigen herkenningsteken of sym bool. Hoe- werd Churchill njet toege juicht, toe hij op verzoek van Henri d® Greeve nog eens zijn oude vingers op hief voor het oude V-teken. Het oudste teken, het bekendste sym bool blijve echter het teken des Kru'ses. Generen we ons nooit alle actie in naam der H. Drie-eenheid te beginnen. Onde* dat symbool gorden we ons ten strijde» HENK VAN DER MAZE. Bij een dergelijke duisternis is men dankbaar als men ook maar ergens een spaarzaam lichtpuntje c ntdekt en ook dit vindt men hier en daar. Ik heb een jonge werkman ontmoet uit het Roerge bied, die zo doortrokken was van de idealen van de katholieke godsdienst, dat meii om de zuiverheid ervan te beschrij ven, slechts zou kunnen teruggrijpen naar de ideeën, die wij ons van de eer ste christentijden hebben gevormd. Een student vertelde me, hoe er aan .de Uni versiteiten velen zijn, die zonder eigen kamer, zonder verwarm'ng, zonder voor uitzicht, met onvoldoende voeding, met ware toeleg hun studies voortzetten. Bij deze jeugd heerst een klaarheid en diepte van - inzicht, die velen van ons beschamen zou. Zij zien de dingen met een helderheid, die voor geen enkele uit vlucht vatbaar is. „Woorden hebben voor ons geen enkele waarde meer", zeide mij een student: „het enige, waarnaar wij zien en wat ine ruk op onr ma'-en kan, is het voorbeeld, de goede daad en e goede levenswijze van anderen. Met con ferenties en besprekingen lost men onze nood niet op. In de diepte van onze el lende zien wij de grootheid van onze taak." Déze ernst en eenvoud en nuchtere en critische instelling is een lichtpunt, maar het is te spaarzaam, het behoort tot een elite, die te klein is. Voordat hier verbe tering komt zal jaren duren en het zal een moeilijk en traag proces blijken en bovendien zal er veel van afhangen, hoe de economische toestand zich zal ontwikkelen. Maar dat net van enorm belang is, 11| ook voor ons, lijkt mij toch wel duide lijk. Het gaat hier immers om de ontwik keling van een millioenenvolk, dat 'woont naast onze grenzen, in het hart van het oude Europa. Op het moment moet ons de totale scepsis en de morele verwording van de overgrote meerderheid der Duitse jonge mensen met angstige benauwdheid ver vullen. Binnenkort is een beslissing van de Kroon te verwachten over de vraag of de gemeentelijke commissies van toezicht op uitleenbibliotheken in strijd zjjn met art. 7 (persvrijheid) der grondwet. De bond van bibliotheekhouders heeft bij de minister van binnenlandse zaken ge klaagd over het gemeentelijk toezicht, dat hier en daar bestaat op de uitleen bibliotheken, met name over de bepaling, dat de bibliotheekhouder verplicht is op aanwijzing van B. en W. bepaalde boeken uit de bibliotheek te verwijderen. De minister van binnenlandse zaken, die deze gemeentelijke bepalingen in strijd acht met art. 7 der grondwet, heeft Ged. Staten der onderscheidene provin cies van deze zienswijze in kennis ge steld en een dier verordeningen ter ver nietiging aan de Kroon voorgedragen. Hierop is dezer dagen een beslissing te verwachten. Intussen hebben op grond van deze circulaire aan Gedeputeerden verscheidene gemeentelijke commissies ontslag genomen. In d- garenspinnerij, welke voor d« A.K.U. in de Kleefse Waard bij Arnhem in aanbouw is, heeft gisteren een ernstig ongeluk plaats gehad. Arbeiders waren bezig met het leggen van dekplaten op een moderne constructie van prefabrica ted betononderdelen. Vermoedelijk door een fout in de volg orde bij de montagewerkzaa iheden zijn de»provisorische verbindingen tussen de hoofdliggers doorgezakt en naar bene den gestort .Viermannen, die zich op de constructie bevonden, stortten mede om laag, terwijl drie anderen er onder wer den bedolven. Vijf van de arbeiders ble ken ernstig te zijn gewond en zjju naar het gemeente-ziekenhuis overgebracht. De andere twee kregen slechts lichte kwetsuren. Oesten Enden. Zweeds minister van buitenlandse zaken, heeft voorgesteld, dat de Scandinavische landen hnn neu traliteit zullen proclameren* Dit voorstel werd gedaan na twee da gen van particuliere besprekingen tussen de drie premiers van de Scandinavische landen en de ministers van buitenlandse zaken van Zweden en Denemarken ter gelegenheid van het congres der Zweed se sociaal-democratisphe partij. Unden maakte zijn voorstel bekend In een rede voor het congres. „Het is zeer verleidelijk", zei hij, „te besluiten dat, alle Scandinavische landen de onschendbaarheid van hun grondge bied proclameren en hun militaire strijd krachten combineren, om hun landen te verdedigen Zweden is bereid, deel te nemen aan besprekingen, om tot een ze kere defensieve militaire samenwerking met Noorwegen en Denemarken te ko men, op voorwaarde evenwel, dat de Scandinavische landen tegelijk het besluit nemen, hun neutraliteit te proclameren. Zou Scand'navië een regionale groep wil len vormen binnen het Westelijke blok dan zal Zweden aan zulke besprekingen niet kunnen deelnemen. O Tijdens een hevig onweer is de fraaie korenmolen te Markelo door de bliksem getroffen en totaal vernield. De molen brandde geheel uit. Een jongeman te Abilene in de Ame rikaanse staat Texas wilde zijn schrijf kunst verbeteren en volgde een cursus Zijn begincijfer was 25 (100 het hoogste) en hij eindigde met 88. Toen schreef hij een cheque uit om de cursus te betalen, maar, aldus A.P., de bank weigerde de cheque te honoreren, omdat zij de hand tekening voor vals verklaarde. Door de cargadoorsmij. Hudig en Veder te Rotterdam werd gisteren een bijzonder transport aan boord van de *Van O stade' gebracht. Vier lichter* werden aan dek gehesen. Zij zullen binnenkort in Suriname dienst doen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1