De eerste eis voor alle opvoeders RADAR IN DIENST VAN DE KON. MARINE INDONESIË EN 1 JAN. 1949 Karel R Noodlanding r WETSONTWERP AFWIKKELING GELDZUIVERING KWIEK D\E wereld irt de woestijn V. Hollandse Nieuwe Republikeinse confe rentie verboden Hr, ms. Soembainstructieschip wordt President ADIO programma ZATERDAG 22 MEI 1948 PAGINA 5 ■^v Ze keek rrie hoofd schuddend thet einde loze verwondering aan als een buitengewoon na- DoQr £)r. SIS HE YSTER (Uurverrchijnse- als een artis aanwinst van „Krijg je daar nou nooit ge noeg van, blijf je ten eeuwige dage doorgaan met paarlen voor de zwijnen te werpen. Kijk dan toch om jeheen (stumper, wou ze er bijvoe gen; ik voelde dat ze het in slikte....) weet je dan nou nog niet, dat het allemaal niets helpt, dat het steeds een gro tere zwijnenpan wordt op de wereld Slotoptie investerings- oï beleggingscertificaten .J Wet, ZUIVERINGSACTIE in gebied van Tasikmalaja KETEL MET HARS ONTPLOFT DOOR GASYERSTIKK1NG OMGEKOMEN PROPAGANDA- BIJEENKOMST KVP Van de kieskringen in Zuid-Holland GOERING WILDE ZICH SAFE STELLEN De weergevonden juwelenschat TWEE BELG. PRIESTERS VRIJGELATEN En ik die me verbeeld met m'n eindeloos geschrijf, met m'n ge praat door het hele land, steeds ■weer voor andere groepen vaders en moeders, daar iets aan te kun nen veranderenïk begrijp je.. 't moet wel eens stupide lijken, je bent trouwens niet de enige die er zo over denkt. Er zijn er meer in onze moderne tijd, die je voor debiel verslijten als je niet af laat te geloven aan 'n morele taak, die je zelfs als intellectueel ja, hoe bestaat 't -i. te' vervul len hebt. Het spijt me, maar ik zal er mee door moeten gaan. zo lang ik energie en adem heb." Geloof je dan zelf, dat je er iets mee bereidt?" „Stakker..,, hoe kun je als gen?"'' a*S rnoeder, zó iets vra- Ze is een intelligente, vlotte vrouw. Haar huishouden loopt feil loos; ze is voor geen kleintje ver vaard; ook zónder hulp marche ren de zaken goed. Ze heeft nog tijd over om zich behoorlijk te kleden en te verzorgen, haar tijd schriften en kranten bij te hou den, deel te nemen aan conferen ties en congressen. Ze neemt goed waar, signaleert critisch, stelt er 'n eer in logisch te kunnen denken en met een grote mate van zake lijkheid alle hindernissen te kun nen nemen. Ze is een beétje aan gestoken door de ziekte van deze tijd: de hoogmoed van de geest. Zonder dat het goed tot haar doordringt is ze bezig door deze geestelijke hoogmoed alles te mis vormen tot een caricatuur van het geen het volgens Gods bedoelin gen moest zijn. Daarmee elk wer kelijk genot, elk zuiver geluk, ie dere vol menselijke waarde uit sluitend uit haar eigen leven uit haar gezin. Zal het haar en zoveel anderen, die de ontvankelijkheid voor het simpele en het ware, de gevoelig heid voor „het lied der dingen" verloren hebben nog wat zeggen, als ik zo maar lukraak 'n greep doe uit de ervaringen, die con creet bewijzen dat de mensheid te bereiken en te helpen is, als we de persoon en het hart kunnen ra ken? Als we de wetenschap in deze stellen op de plaats, die haar toe komt... niet op de eerste, de al lesbeheersendemaar op de tweede, de dienende.... 'n Gezin, dat gered is, omdat de vader, een zeer eminent geleerde en hoogstaande persoonlijkheid, na vele jaren van eindeloos leed en moeilijkheden voor de moeder, van grote geestelijke tekorten vpor de kinderen," ten slotte begrepen heeft en innerlijk heeft durven aanvaar den, dat ook middelmatige men sen, zelfs, als het zijn vrouw en zijn kinderen mochten zijn, récht hebben om zich zelf te zijn, om te presteren en „goed" te zijn, op hun manier, ook al be antwoordt die niet aan zijn eisen. Acht mensen die ruimer adem halen, die kans krijgen op een eigen levenswerkelijkheid die kunnen gaan worden hetgeen ze krachtens Gods bedoelingen en niet die van vader zijn moe ten. 'n Moeder, die me zielsgelukkig haar twee jongsten komt laten zien.... „we danken God dage lijks, dokter De twee oudsten, 'n tweeling, zijn geestelijk zwaar gehandicapt op de wereld geko men de een idioot en de ander zwaar debiel. De ouders gingen er Bjj de Tweede Kamer is ingediend een Wetsontwerp, houdende afwikkeling van de geldzuivering. Ter toelichting merken de Ministers Van Financiën eTi Justitie Op: Het ont- jarenlang zwaar onder gebukt, het zette hun hele leven en levensop vattingen in het teken van druk en ernst en volkomen ontmoediging. Ze hebben veel door moeten maken sa men, al eer ze moed en vertrouwen en overgave terug konden vinden. O ja het is mogelijk mensen in nood, ouders en kinderen in de hoogste nood, werkelijk te helpen. Na tien jaren kwam het derde kindje, 'n wolk van gezondheid en levenslust twee jaar daarna hel vierde, even gezond-en even zon nig. Het geluk is binnengestroomd, de vader zegt: „ik voel me met bei m'n handen boordevol geluk.. 'n Gezin gered, met Gods hulp beschaamt Hij ooit eerlijk ver trouwen van mensen, die van goe den wil zijn? Een vader, die me na een spreek beurt zegt: „we hebben U verleden jaar samen gehoord, m'n vrouw en ik en ik wil U nu zo graag zeg gen, dat voor ons alles sindsdien anders is geworden. Het gaat nu ook aanmerkelijk beter met de moeilijkheden, die we met onze kinderen hadden." Is 'n vermoeiende avond ver geefs geweest, ook al zou er van de honderden aanwezigen, telkens maar één geholpen zijn? Natuur lijk niet. „Moet je daar dan psycholoog voor zijn?" zal m'n opponente cri tisch en zakelijk vragen. „Oók, maar secundair.op de eerste plaats méns Dat is voor alle opvoeders en op voedsters eerste en wezenlijke eis; Volledig mens zijn met de tota liteit van alle eigenschappen van hart en geest met een juist be grip van de dienstbaarheid en nooit aflatend Godsvertrouwen. Daarbij verdwijnt alle geestelijke hoog moed in het niet verdort tot 'n bloedeloze, levenloze abstractie. Dan zijn we pas innerlijk klaar voor de meest verheven en meest zware aller taken: kinderen op voeden. Zolang God ons adem laat, wil- len we naar best vermogen helpen bij het opvoedingswerk. De noden zijn groot er kan nooit genoeg hulp geboden worden! tvern bevat bepalingen, te zamen vor- mende een afgerond complex van rege lingen terzake van de afwikkeling der ^dzuivering. Wordt dit ontwerp tot wet linden, dan zal derhalve de afwikke- gerege^rtde geWzuivering geheel worden krachtens °or bepalingen welke bij of den gegeven wet zlin' resp' zullen wor" In het gek-,.. rige bepaling"1 stelsel blijven de ove- zuivering. het stuk van de geld- tweemaal bij de8e*letld krackte"a „hat gingsbesluit Gelaat verlen2de Machti- betrekking hebben o?!n§' H der geldzuivering, b°f. d* afwikkeling van de afwikkeling^? systeem De ministers achten hét ook om redenen van systematiek nn el gewenst, ook deze niet op de ling betrekking hebbende regelingen dié betrekking hebben op een eerde„ Va dium van de geldzuivering, in de afwit kelingswet te incorporeren. .Ondank* -t feit,- dat de aan de minister van Finan ciën op grond van het MachtigingS(-,e_ sluit Geldzuivering, verleende machti ging bij het in werking treden van de Afwikkelingswet zal expireren, kunnen de krachtens deze machtiging vastge stelde bepalingen van kracht blijven. Daartoe is echter nodig, dat de Afwik- kelingswet de Minister machtigt, de hier bedoelde bepalingen te wijzigen, aan te vullen en in te trekken. Teneinde duidelijk te doen uitko ken, dat hierbij niet de bedoeling heeft Voorgezeten, dat aan de minister op- ?e«Uw carte blanche voor het vaststel- be ?-an alle door hem nodig geachte deze r°n worden gegeven, is leerd, d^'K'ng dusdanig geclausu- üngen op wiJzig'ngen in en aanvul- gelaten J.®*1 intrekkingen van de intact strekken tot i?cen nlet zullen mogen Ijjkheden tot ?eperklne van de moge- keerde venniwSchikking over geblok- belemmerlng ®"nsbcstanddelen of tot bepaalde in d„?n de toepassing van 't Vervolgens wordt 4. Toelichting een uit, e Memorie van gewijd aan de in »°eng,e beschouwing bliceerde afwik],eUnKsre®ber 1947 gepu- haar materiele inhoud' in hiing' dle naar wetsontwerp werd overgenomeierhaVige kening overgebracht naar een renteloze rekening bij het gentschap van het ministerie van Financiën te Amsterdam. Gezien het feit, dat alsdan de gelegen heid tot omzetting in een optierekening voor een ieder zal hebben opengestaan, voorts het feit, dat de belanghebbenden alsdan de gelegenheid hebben gehad alle mogelijkheden tot beschikking over te goeden op optierekeningen te overzien en daaruit een keuze te maken, welke niet door onzekerheden wordt belem merd, en mede gezien het feit, dat de overboeking naar het Agentschap ten minste drie maanden tevoren is aange kondigd, zullen de bp renteloze reke ning bij het Agentschap overgebrachte tegoeden in meerderheid bestaan uit door de daarbij betrokkenen geaban donneerde tegoeden, waarop zij om de een of andere reden geen aanspraak wensen te maken. Teneinde echter bona fide houders, welke door overmacht of slordigheid geen gebruik hebben gemaakt van de afwikkelingsregeling, niet te benadelen, biedt artikel 8 aan een ieder de moge lijkheid, via de belastingdienst,#zijn aan spraak op het overgebrachte tegoed gel dend te maken. j u j sl°toptie Reeds bij de behandeling van het wet,, ontwerp tot verlenging van de machti ging Geldzuivering, werd m het uit zicht gesteld, dat sa^l op °plri^r^kenln- gen, die aan het einde van de termijn van afwikkeling nog geen zouden hebben S®von^ JeZet in s?hu1dr opties, zouden worden omgezet m schuld bewijzen ener Nederlandse staatslening Cde zogenaamde slotoptie). Teneinde elke gedachte weg te ne men, dat de als slotoptie b staatslening hetzij gunstiger, hetzij gunstiger voorwaarden zou kun- bieden dan de bovenvermelde opties, zijn de ondergetekenden van mening, dat de meest bevredigende oplossing wordt verkregen door aan de over blijvende houders van tegoeden op optierekening te hunner keuze 3 pet investeringscertificaten dan wel 3'4 pet beleggingscertificaten ter beschik king te stellen. Dit zal er tevens in zeer belangrijke tnate toe bijdragen de afwikkeling te be spoedigen. Op grond van soortgelijke overwegingen is bepaald, dat aan het einde van dé termijn der afwikkeling de alsdan nog resterende geblokkeerde te goeden, voor zover zij althans staan ten name van bona fide houders, die als rechthebbende worden erkend, zullen Vrorden omgezet in investeringscertifica ten dan wel beleggingscertificaten. Restanten geblokkeerd tegoed Op een nader vast te stellen datum Worden de tegoeden op geblokkeerde fe-i De haringloggers voeren uit, Nauw'lijks de teelt begonnen, Of daar komt reeds de eerste schuit Met vijf en dertig tonnen.... We wachten aan de havenkant Van ver juichen de stemmen Het welkom thuis. Een eelten hand Voel ik m'n pols omklemmen.... Bij Aberdeen onder de kust Schoot men de vleet van netten Nu rolt van boord het volle fust En klikken reeds de zetten Een jochie deel z'n eerste reis Het viel hem vast niet tegen. Z'n moeder huilt van vreugd. Dag Gijs! En Gijs zoent haar verlegen.... De nieuwe haring is er weer! Klinkt alom in de landen De venters gaan op straat te keer Men smult ze met de handen. Wijl Hendrik hoed en Pietje pet Beamen weer, dat smaakte! Haalt gindt op zee moeizaam het net: De visser, die ze kaakte.... COR. DON zetten kuipersgereedschap. Een Nederlands woordvoerder maakte bekend, dat Nederlandse troepen een zuiveringsactie, doorvoeren in het door de Nederlanders bezette gebied in de na bijheid van Tasikmalaja, 80 I^.M. ten zuidoosten van Cheribon en 70 mijl ten zuidoosten van Bandoeng. Hij meldde dat dozijnen guerilla-strij- ders gedood of gevangen genomen zijn. Tot dusverre bedrQegen de Nederlandse verliezen 1 ddde en 1 gewonde. De woordvoerder vertelde dat in het nabij gelegen bergachtige Tasikmalaja-gebied een aantal terroristen benden een schuil plaats hadden gezocht. De leden van deze eenheden waren overblijfselen van de republikeinse strijdkrachten die de onder auspiciën der Uno uitgeroepen evacuatie achter de Nederlandse linies niet waren opgevolgd. De woordvoerder schatte dat na de ondertekening van de Renville-overeenkomst 35.000 republi keinse strijders geëvacueerd zijn. In een Nederlands legercommuniqué wordt de beschuldiging uitgesproken, dat deze benden gestadig driester werden, hetgeen noodzaakte tot actie van de Ne derlandse troepen. In een gebied stuit ten de Nederlanders op hevige tegen stand van benden, die het platteland af stroopten en daar de burgerbevolking beroofden. Bij besluit van de Ned -Indische rege ring is het houden van dé „Panitya kon- ferensi nasional Indonesia" (die als tegen hanger bedoeld is vah de federéle cohfe- rentie -te Bandoeng) verboden De overwegingen luiden o.mdat uit de opzet, het karakter en de leiding van de voorbereidende vergadering duidelijk blijkt, dat het initiatief uitgaat van per sonen, die tot de republikeinse regerings organisatie behoren of daarmee nauw verbonden zijn en die dus de te Batavia verleende gastvrijheid misbruiken voor politieke agita'ié in het door Nederland gecontroleerde gebied. In een toelichting op het gouvernemen teel besluit zegt de regeringsvoorlich tingsdienst o m., dat over het houden van een „unitaristische" conferentie midden in federaal gebied nog gediscussieerd zou kunnen worden, wanneer de republiek bereid zou zijn het beginsel van réciprö- citeit te huldigen. In dé huidige omstandigheden is het plan voor het houden van een anti-fede rale conferentie in federaal gebied on aanvaardbaar. De organisatoren van dit unitaristisch congres hebben ondertussen geen ogen blik rekening gehouden met de in dit land bestaande politieke schakeringen. Hun uitnodigingen zijp uitsluitend naar republikeins georiënteerde groepen ge- gaan. Ten aanzien van het bovenstaande deel de een woordvoerder van de republi keinse regering te Batavia aan Aneta mede, dat de republikeinse regering van zelfsprekend kennis droeg van de organi satie van deze conferentie, doch dat van goedkeuring geen sprake is. T.wee arbeiders Werden ernstig ge wond, toen gisterenmiddag omstreeks half vijf een harsketel in de Corodex fabriek 'aan .de Noprderduinweg te Zand- voort men een geweldige knal uit elkaar spatte. Een hunner moest met een ge compliceerde beenbreuk in de Maria- stichting te Haarlem worden opgenomen. Enkele ogenblikken voor de ketel ex plodeerde had een der arbeiders, die be speurde, dat tr met de ketel iets niet in orde was, zijn collega's gewaarschuwd zich uit de voeten te maken. De ravage in de zg. kokerij-afdeling is zeer groot. Het dak boven de plaats waar de ketel stond is voor -het grootste gedeelte weg geslagen. Onder auspiciën van de Marine Voor lichtingsdienst heeft het tot radar- instructieschip ingerichte voormalige flottieljevaartuig Hr. Ms. .Soemba" een proefvaart gemaakt op de Noordzee. Daarbij werden wij in de gelegenheid gesteld kennis te nemen van het gebruik van rader in dienst der Kon. marine. Stelt u zich voor: Een kleine motor sloep, parmantig trotserend wat wij, landrotten, golven noemen. Vóór ons: Hoek van Holland, waai- bijna alle in zittenden van het bootje verlangend naar uitzien als was die brokkelige kade een dorado, van veilige stevigheid onder de voeten. En achter ons, net binnen de pieren schuin op de Nieuwe Waterweg liggend een door een late zon beschenen grijze veelheid van wanden, rondachtige en luchtsnijdende, slanke uitsteeksels met hier en daar nog een grijnslachende marinekop: Hr. Ms. „Soemba". Dit was het afscheid, na een één-dags- trip, van het radarinstruictiesohip der Kon. marine, en zo zagen de meesten het, zij het uit verschillende gezichts hoeken. Eenmaal op de kade streek de vol daanheid over een goede dag, ondanks die, nu ja, golven, weer over ons neer en vormden de punten uit onze herin nering zich weer samen tot een sympa thiek beeld van een vlotte zeereis aan boord van een uitstekend ingericht marinevaartuig. Het was tegen tien uur toen de tros sen werden losgegooid en de „Soemba" koers zette in de richting van de Noord zee. Bijna zo grijs als het schip zelf was de lucht waaronder de Maasoevers langs ons heen gleden. Het water, door een fris windje aangeveegd, sprong met witte schuimslierten van de boeg terug. Een aantal kleinere schépen, die we pas seerden. salueerde met 'de vlag. De „Soemba" is al een oud beestje. Ze werd destijds gebouwd bij Wilton en voor het eerst in dienst gesteld in 1926. Het schip was, samen met de „Flo- res", voornamelijk bestemd voor de dienst als kanonneerboot in de over zeese gewesten en het is daar dan ook gebleven tot 1942. Sindsdien heeft het van zich doen spreken bij de beschie ting van Salerno, waarbij de toenmalige, commandant gedood werd en in 1944 bij de invasie in Norm'andië. Na de oorlog is de „Soemba", als fei telijk oorlogsschip onbruikbaar gewor- Stichtingsdatum van Unie en Ver. Staten van Indonesië waarschijnlijk later „Al zal de regering harerzijds alles doen, wat in haar vermogen ligt, om de vestiging der nieuwe rechtsorde zo spoedig mogelijk, te .verwezenlijken, zij moet desalniettemin erkennen, dat het tengevolge van het uitblijven van het volledig accoord met de republiek aan ernstige twijfel onderhevig is, of de nieuwe rechtsorde op de 1ste Januari 1949 inderdaad zaj kunnen zijn vol tooid". Aldus de regering in haar Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betref fende het wetsontwerp tot Grondwetsher ziening (nieuwe rechtsorde). Voor wat betreft dé vooruitzichten in zake het tot stand komen van een politiek accoord met de republiek Indonesië wordt medegedeeld, dat de., onderhandelingen zover zijn gevorderd, dat van beidé zijden over de meeste der te behandelen onder werpen. z.g. workingTPaPers zÏÏn inge diend. Thans is derhalve een overzicht verkregen van de in-.bespreking te bren gen materie. De eigenlijke onderhandelingen zullen binnenkort een aanvang nemen. Hoe wel op vele punten nog verschil van mening is te voorzien, ziet de regering generlei reden om te veronderstellen, dat een accoord niet zou kunnen wor den bereikt. Wat de vraag betreft oï er een rede lijke kans bestaat, dat dat accoord vóór 1 Januari 1949 tot stand zal komen, herin nert de regering eraan, dat 1 Januari 1949 in de overeenkomst van Linggadjati was waaraan zij alle deel zullen hebben. opgenomen als de z.g. „streefdatum" voor het tot stand komen van de Unie en de Verenigde Staten van Indonesië. Wanneer men in aanmerkingneemt welke consti tutionele voorzieningen nog zullen moe ten worden getroffen voor deze totstand koming, spreekt het vanzelf, dat daarvoor een zeker tijdsverloop onmisbaar is. In de overeenkomst van Linggadjati was deze periode geraamd op 25 maan den. Daarbij was er van uitgegaan, dat aan de positieve opbouw terstond na de totstandkoming van deze overeenkomst zou kunnen worden begonnen. De om standigheden hebben er toe geleid, dat deze opbouw voor een belangrijk deel heeft moeten wachten op de totstand koming van het accoord, waarover thans wordt onderhandeld. De vraag, welke verwachting de rege ring koestert met betrekking tot de ont wikkeling van de besprekingen met de vertegenwoordigers van de andere deel staten, is de regering een welkome aan leiding aldus de memorie van ant woord er nog eens de aandacht op te vestigen, dat, de opbouw van de Neder lands-Indonesische Unie en de Verenigde Staten van Indonesië niet een onderwerp is. dat uitsluitend of voornamelijk over eenstemming met' de republiek zou be hoeven. Het belang van de andere toekomstige deelgenoten van de Indonesische federatie behoort immers eeh gelijkwaardige plaats té erlangen. Het mag niet borden opge offerd aan een te lange onzekerheid om trent de afloop van de onderhandelingen met de republiek. Om deze reden wordt dan ook binnen kort een conferentie belegd van vertegen woordigers van de andere autonome ge bieden te Bandoeng, waar in overleg met hen zal worden 'beraadslaagd onder meer over de te scheppen nieuwe rechtsorde, 74. De bandieten-president, Manuelo Morto was woedend, toen hij bemerkte, dat zijn prooi hem was ontsnapt. Hij vloekte hard en met overtuiging. Zo zijn boeven nu een maal. Maar tenslotte moest hij zich bij de feiten neerleg-, gen, hoewel hij, overigens zonder veel hoop, toch nog enige mannen uitstuurde om in ieder geval 'ns goed naar Kareltje te zoeken. Hij begreep echter zeer goed, dat 'n man, die kans zag uit zo'n moeilijke situatie te ontsnappen, ook kans zou zien zijn achtervolgers verder eveneens uit handen te blij den, tot radarinstructieschip Ingericht. Radar, eens een oorlogsgeheim, heeft thans ook bij de Ned. marine een spe ciale tak van dienst, die zich uitsluitend met het onderricht en in het beoefenen van radarwaarnemingen bezig houdt. Men heeft ten aanzien van het op te leiden personeel een onderscheid ge maakt tussen monteurs, die uitsluitend de toestellen repareren en -onderhouden en afstandpeilers. Deze laatste zijn de bedienaars van de apparatuur en ver werken de gegevens. De „Soemba" houdt zich voornamelijk bezig met de opleiding van afstandpeilers. Als we in de donkere commandocen trale op de brug zijn afgedaald, zien we het scherm, waarop we al hetgeen zich mijlen om ons heen bevindt, kunnen controleren. Een zwak buigende lichte vlek, die langzaam van het middelpunt wegwijkt is de kust. Een witte stip, verloren in het donkere gedeelte van het scherm, is vermoedelijk een schip, dat we bui ten op het dek in de grijze ruimte van lucht en water niet kunnen ontdekken. De radarstralen, radiogolven van een zeer hoge frequentie, worden uitgezon den, kaatsen op cim voorwerp af en komen terug, en zijn zo een hulpmiddel voor het feilloos berekenen van afstand en tijd. i In de middag hoorden we plotseling een verwijderd geronk en even later daverde een donderend geraas in onze oren en zagen we een zwarte schaduw het schip aan de andere zijde weer ver laten, rikketikkend pluisjes schuim van de golven wegschietend. Iets van dank baarheid ging door ons heen in de we tenschap, dat dit slechts een spel was. een oefening. Vier „Fireflies" van de Marinelucht vaartdienst, van Valkenburg ontboden, speelden zo'm beetje met een rode stip, een trommel als doel, door een touw van ongeveer 200 meter van ons ver wijderd. Van het seindek af werden de vlieg tuigen gedirigeerd en na een half uur van glijvluchten dicht over het schip zwermend in de ruimte rondom ons en hun boordwapens lossend op hun doel, verdwenen ze in de richting van de kust. Bij een werkelijk gevecht op bredere basis, op een afstand, die voor het schip niet te overbruggen lijkt, bewijst radar weer zijn waarde. Daarmede kan im mers het vliegtuig geleid worden naar de vijandelijke eenheid, die door radio golven is opgespoord. Het loopt- tegen vieren als de „Soemba" de terugtocht naar Hoek van Holland aanvaardt dat een uur later uit de kust lijn opdoemt. Een 24-jnrige verpleegster uit Amster. dam, mej. H. V„ die voor practische ervaring enige tijd in enkele Heerlense gezinnen werkte, is op tragische wijze om het leven gekomen. Zij zou vandaag omdat haar werk in Heerlen was vol tooid, naar Amsterdam vertrekken en had Donderdagmiddag afscheid genomen van de verschillende gezinnen, waar zij bad gewerkt. In haar pens'ton nam zij daarna een bad. Op een gegeven ogenblik hoor de men gekreun. Daar de deur- van de badkamer gesloten was, moest men via een balcon, door een ruit stuk te slaan, in de kamer komen. Het meisje bleek bewusteloos te zijn geraakt door uit de defecte geyser gestroomd gas. Genees kundige en geestelijke hulp waren spoe dig ter plaatse. Het meisje werd over gebracht naar het St. Josephziekenhuis, waar zij zonder tot bewustzijn te zijn ge. komen, is overleden. Door de gezamenlijke kieskringen van Zuid-Holland wordt op Zbndag 30 Mei om 3 uur een groots opgezette propa- gandabijeenhomst georganiseerd in het circusgebouw te Scheveningen. Als spre kers zullen optreden Dr. Albering en Dr, Jos. de Boer. Voor een passende culti% eie omlijsting wordt zorggedragen. Medewerking wordt verleend o.a. door de speelgroep „De Bouwers" o.l.v Henk Zoutendijk en de harmonie „St. Gregorius" o.l.v. Henk Ho- gevorst. De kaarten zijn in voorverkoop ver krijgbaar bij de bestuursleden der K.V.P.. De prijs bedraagt 35 cent Omtrent de xn Duitsland teruggevon den diamanten ter waarde van vijftig millioen dollar, meldt A.F.P. nog, dat de diefstal in Nederland werd gepleegd in Februari 1945 door de diensten van Goe- ring, die nu de oorlog toch eenmaal was verloren, zich o.a. op deze wijze een be hoorlijk bestaan voor de toekomst Wilde verzekeren. De 9000 karaat diamanten werden ver borgen gehouden door de mede-eigenaar van een grote textielfirma te Miesbach in Beieren, vervolgens bij Tegernsee en in München. Later werden ze in een safe bij een Beierse bank gedeponeerd, waar ambtenaren van de contróledienst op de bezittingen ze ontdekten. Twee Belgische priesters, die door Chi nese communisten gevangen werden ge nomen toen zij op weg van Peiping naar Tatoeng in de provincie Sjansi waren, zijn na negen dagen gevangenschap onge deerd in vrijheid gesteld, meldt A.P. De namen der geestelijken zijn Alphon- se van Buggenhout en Albert van Pelt. Behalve de vermelding, dat beide gees telijken niet mishandeld waren, werden geen bijzonderheden gegeven. Hetty van Hemeldingen, die de hoofd rol vertolkt in de eerste grote Neder landse Bach-film in kleuren „Zingende Zielen" (voorlopige titel), heeft reeds een reusachtige „fan-mail". Van alle zijden bereiken haar verzoeken om foto's en bijdragen voor liefdadige doeleinden In opdracht van Hetty heeft haar secretaresse het volgende schrijven ge richt aan 'de heer S. Nerp, hoofdredac teur van het culturele tijdschrift „Mau soleum": „Geachte Heer Nerp, Mej. Hetty v. Hemeldingen verzocht mij U er op te wijzen, dat uit uw schrij ven ♦an 10 dezer niet duidelijk blijkt, of uw verzoek om een foto persoonlijk dan wel zakelijk is. Zij wenst een herhaling te voorkomen van een incident, dat zich een maand geleden voordeed, toen zij voldeed aan het verzoek van de hoofd redacteur van het tijdschrift „Theater en Film". Menepd, dat de foto voor publica tie was bestemd, schreef zij er op: „Met al mijn liefste wensen". Maar de hoofd redacteur hing de foto in zijn werkkamer. In afwachting van uw antwoord,* ver blijf ik Hoogachtend, (w.g.) LIES IAMMELAAR. Secretaresse ven. De slachtoffers die hij wél had kunnen maken, name lijk Signor Pedro, Signor Fernando, Signorita Juanita, Sig- nora Constanga, Opa en Signor Alfonso, liet hij stevig ge boeid op de grond liggen met vier mannen als bewakers om hen heen. Zelf stapte hij met zijn kornuiten in de wa gen en reed terug naar het rovershol, waar hij vandaan gekomen was. „Deze keer mag hij me ontsnapt zijn", zo zei hij tot zichzelf, „een volgende keer zal ik beter uit m'n ogen kijken. Ik moet en zal dat mannetje klein krijgen.'' ZONDAG 23 MEI. HILVERSUM I (301 M.) 8.09 V-A.R.A 10.00 V.P.R.O., 12 00 A.V.R.O., 17 00 V.P.R.O., 17 30 V.A.R.A. 20.00 A.V.R.O. 7.00 Nieuws, gram, voordr.10.00 V.P.R.O.; 12.00 Gram.; 12.30 Zondag club; 12.40 Koor; 13 00 Nieuws; 1315 Zigeunermuz.; 13.50 Ned. Spoorw.14.05 Boekbespr.14.30 Phil. ork. Concert met toelichting; 15.45 Filmpraatje; 16.00 Harmonie; 16.30 Sport; 17.00 V.P.RO.; 1730 Ome Keesje; H-SO»Sport en nieuws: 18.15 Gram.: 18.30 Ned. strijdkr.; 19.00 Radiolympus; 19.30 Sextet: 20.00 Nieuws: 2015 Omroepork.; 21.15 Hoorspel; 21.50 Speeldoos; 22.15 Solisten; 23.00 Nieuws. Skym-asters, gramofoon. HILVERSUM ir (415 en 245 M.) 8.00 N.C.R.V., 9.30 K.R.O., 17.00 NC.R.V., 19.45 K.R.O. 8.00 Nieuws, gram., Prot. kerkdienst; 9.30 Nieuws, gram-10.00 Hoogmis uit abdij Heeswijk; 11.30 Trio; 12.00 Gram.; 12.15 Apologie: 12.30 Ork. z. naam (13 00 Nieuws)13.40 'Utr. vrou wenkoor; 14.00 Trio; 15.50 Gram.; 16.10 Report. HeerenveenE.D-O.; 16.25 Ves pers; 17.00 Prot. kerkdienst; 18.45 Baeh- cantate; 19.15 Bijbelpr.19.30 Nieuws;. 19.50 Boekbespr.; 20.05 Gewone man; 20.12 Viool, orgel; 20.40 Hoorspel; 21.15 B.B.C.-ork. en koor: 22.15 Gram.: 22.45 Avondgebed: 23.00 Nieuws, gramofoon. RADIODINSTRIBUTIE III; 8.00 VI Brussel Nws.; 8.15 Ochtend-conc.; 9.00 Nws.; 9.15 Vrolijk progr.; 9.40 Luxem burg, gevar. progr.; 10.15 Eng. H. S. An ton en ork; 11.00 VI. Brussel, vrol. pro gram; 11.45 Radio-journaal; 12.00 VI. liedjes; 12.15 Zigeunerork. Sascha; 13.00 Nws.; 13.15 Bing Crosby; 13.30 v. d. Sol daten; 14.00 Bel Canto-conc.; 15.30 or gel- en pianomuz.; 16.00 Fr. Brussel, gev. progr.; 16.45 Dansmuz.; 17.00 Kootwijk Batavia; 18.00 VI. Brussel, Zingende Wandelkring; 18.30 Report, aank. ronde '!0>DOOR HANS raRTHAMMER. Ik voel er voorlopig no-g niets voor in een mummie te verinderen. Zo we zijn er, James. Hier zul je een behoor- pleging Vlndcn en nodige ver- Nog vóór hij Vischwa's naam had ge roepen, stond zij reeds naast hem, daar mee bewijzend hoe nauw zij hun lot verbonden voelde. Ik heb mijn vriend gevonden, zei hii zich in stilte afvragend, hoe zij de tromst van deze derde man, die haar uf' rkte voedselvoorraad nog sneller ron doen slinken, zou opvatten: Hij heeft zijn voet verstuikt, voegde hij er aan toe en het klonk als een excuus: mi je mij g V Vischhwa toonde zich onmiddell^n mee^^riSffer6door"het gat in de muur naar binnen te hijsen. Cookerel scheen van verbazing zijn spraak te hebben verloren. Hoewel bij het moeizame transport zijn geblesseerde voet herhaaldelijk op onzachte wijze met de muur in aanraking kwam, gaf hij geen kik. In een oogwenk had Vischwa moet be hulp van een paar dekens een beht iijke ligplaats in orde gemaakt en nau welijks had Cookerel zich hierop uit gestrekt, of het meisje ontblootte zijn voet bevochtigde een doek met het zo kostbare water en legde deze op de sterk gezwollen plek. Floyd liet haar, dankbaar gestemd, haar gang gaan. Wel, hoe voel je je nu, oude jon gen?, vroeg hij na een poosje, maar hij kreeg geen antwoord. Hij slaapt. Vischwa ging naast Floyd op de enig overgebleven deken zitten en vlijde met een schuw gebaar haar hoofd tegen zijn schouder. Ik ben zo blij, Sahib, d-at u er weer bent. Hij legde zwijgend zijn arm om haar smalle schouders en zijn gedachten gle den verlangend naar die verre, andere wereld waarin een stralende zon aan een eeuwig blauwe hemel volop licht en warmte gaf. Hij wist niet, hoeveel uren of dagen er verlopen waren sinds zijn ogen voor het laatst het volle daglicht hadden aan schouwd. En terwijl hij de adem van dir jong€ leven naast zich voelde, vatte sterker dan ooit het besluit bij hem post, zich tot elke prijs een weg naar de vrijheid te banen en met zijn toegewii- den vriend en de kleine Vischwa uit de duisternis van hun gevangenschap naar het licht terug te keren. Luister eens, Vischwa, zei hij, nadat zij enige tijd zwijgend naast elkaar had dén gezeten, wij moeten nu proberen zo lang mogelijk met je voorraad levens middelen uit te komen. 'Het is wel hard voor je, dat je nu met twee vreemde mensen zult moeten delen, wat Je oor spronkelijk alleen voor jezelf had be stemd. O neen Sahib! Het is, of ik er een voorgevoel van had, dat ik ook voor u en uw vriend zou moeten zorgen. Anders zou ik zeker niet zoveel bijeen hebben gesleept. En hoelang zullen wy er mee toe kunnen, denk je, als we het zo zuinig mogelijk aan doen? Vijftien tot twintig dagen, ant woordde ze zonder aarzelen. In die tijd zullen we dus het een of ander moeten ondernemen. En nu moet je mij eens vertellen wat dat hier voor een zonderling volkje is. Waarom heeft men ons eigenlijk van onze vrij heid beroofd? Wij wilden hun immers geen kwaad doen. Wie het durft te wagen het ge heim van Siddhab te doorgronden, moet sterven. Siddhab? Dat is de naam van onze stad. Dus toch! Wij hebben met een vliegtuig naar déze stad gezocht zonder ook maar een enkel huis te kunnen ont dekken. Zo? zed ze en het was of er een lach in haar stem klonk: Dat geloof ik graag. Sahib. Niémand kan haar vin den. Siddhab ligt geheel onder de rot sen, waar het zonlicht niet kan komen. Zijn die mensen gek? Waarvoor is dat nodig? vroeg Floyd, stomverbaasd. Mijn" oude leraar heeft mij veel verteld Sahib. De mannen van Siddhab leven in een soort gemeenschappelijke afzondering. Zij beschouwen het licht als de oorsoron® van al bet kwaad. Daaróm brengen zij Mm leven in eeuwige duisternis door en er bevinden..zich ve len onder hen, die het daglicht nog nooit hebben gezien. Maar dat is ongelooflijk! Ongelooflijk, ja, maar ook ver schrikkelijk! Vooral voor de vrouwen en meisjes. Wie kinderloos blijft, is ten dode opgeschreven. En de moeders? Die delen hetzelfde lot wanneer haar kinderen het derde levensjaar heb ben bereikt. Van dat ogenblik af wor den de kinderen door de mannen opge voed. Zeldzaam sympathiekeleefregels, hoonde Floyd. En na een korte pauze vervolgde hij: Kun je mij ook no,g een verklaring geven, Vischwa, voor een bij zon-der verschijnsel, dat eigenlijk de oor zaak van ons bezoek was? En hij vertelde haar, dat de piloot Hamilton een stoet van blauwe lichten meende te hebben gezien welke zich over het zand der woestijn voortbewoog. Dat was het lichtfeest, antwoordde Vischwa. kennelijk verheugd, dat zij de Europeaan ook te dezen opzichte kon inlichten. Eenmaal in het jaar, als het nieuwe maan is. verlaten de mannen van Sidd hab hun onderaardse stad om de nachte lijke, met sterren bezaaide hemel het grote symbool van hun cultus hun hulde Je betuigen. Er vindt dan een fees telijke processie plaats, waaraan iedere vader van een of meerdere zoons met zijn blauwe fakkel mag deelnemen. Dat was het dus!, riep Floyd ver rast uit. Zijn stem verried duidelijk de grote spanning. waarin hij verkeerde, loën hij zich plotseling weer tot het .meisje wendend, zei; i-» Nog één laatste vraag, Vischwa! Enige jaren geleden is een wetenschappelijke expeditie naar deze streek getrokken, maar helaas nim mer teruggekeerd. Onder de deelnemers bevond zich ook een jenge dame. Is het je ook bekend, of deze mensen Siddhab hebben gevonden? Zij gaf geen antwoord. Eerst, toen hij zijn vraag op nog dringender toon her haalde, kwam het aarzelend over haar lippen: „Ja, zij hebben de stad gevon den, maar de mannen leven niet meer. En.... de enige vrouw? Die blanke vrouwbegon ze, terwijl zij eensklaps, over haar gehele lichaam beefde, die blanke vrouw...., O, Sahib, vraag mij daar niet naar.' Ik mag het niet zeggen. Hoe hij ook aandrong om hem volledig in te lichten, het was alles tevergeefs en tenslotte zag hij wel in, dat het, nutte loos was haar nog langer te kwellen. XVI Een prachtige streek, spotte Ham- Been, terwijl hij van zijn paard sprong: Het landschap is hier werkelijk over weldigend. vindt u ook niet, miss Boyard? Ongetwijfeld!, ging de aangespro kene lachend op de scherts in. Zij keek om zich heen. Zand rotsen, verder was er niets te bekennen. Het enige beziens waardige op dit ogenblik was de wijze, waarop de ondergaande zon de scherpe rotspunten in rosse gloed zette. (Wordt vervolgd.) België; 18.35 Eng. H. S. Mark Lubbock en ork.; 19.00 VI. Brussel Nws.; 19.30 Fr. Brussel, sportpraatje en nws.; 20.00 Omroepork.; 21.00 Marian Andersen Paul Robeson; 21.15 gr. symphonie-ork.; 22.00 VI. Brussel, Nws.; 22.15 Instrument, ensemble; 23.00 Nws.; 23.05 Dansmuziek (gram.). RADIODISTRIBUTIE IV: Eng. L. P.: B.B.C. Variété-ork„ 9.00 Nws., 9.10 Mu sic in the air. 10.00 Mil. ork., 11.00 So- listenconc., 12.00 Verzoek-progr., 13.15 Merry go round, 14.15 George Melanch- rio; 15.00 Eng. H. S.: B.B.C. Symphonie- ork. en -koor, o.l.v. Sir Adrian Boult; 17.00 Eng. L. P.; gram.. 17.30 Tom Jen kins en Pal Crt.-ork.; 18.30 Muchbin- ding-in-the-Marsh, 19.00 Nws., 19.30 gev. progr., 20.00 gevar. muziek, 21.00 Com. Singing, 22.00 Nws., 22.15 Sandy Mac- pherson (orgel), 22.45 Think of these things, 23.00 Ch«.l. Ernesco en sextet, 23.30 gram., 23.56 Nws. MAANDAG 24 MEI. HILVERSUM I (301 M.) AVRO, 7.00 Nieuws, gymn. gram.; 10.35 Zang, pia no; 11.00 Voordr.; 11.15 Gram.: 11.45 Voordr.; 12.00 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Sextet; 14.00 Caus.; 14.15 Gram.: 16.00 Tuinpr.; 16.15 Solisten; 16.40 „Mu sicalender"; 17.30 Vol. padvinders; 17.45 RVD; 18.00 Nieuws; 18.15 Ol. spelen; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Orgel; 19.45 RVD; 20.00 Nieuws; 20.05 Radioscoop (21.45 Hoorspel); 22.30 Viool, piano; 23.00 Nieuws, gram. HILVERSUM II (415 en 245 M.i NCRV, 7.00 Nieuws, morgenwijding, gram.; 11.15 Voordr.; 11.35 Trio; 12.00 Viool, piano; 12.30 Ork.; 13.00 Nieuws, 13.15 „Sanssouci"; 13.45 Gram.; 14.00 V. d. Scholen; 14.35 Zang, piano; 15.00 Gram.; 15.15 Kamerork.; 16.00 Bijbelle zing; 17.00 V. d. Kleuters; 17J.5 kwar tet; 18.15 Sport, gram.; 19.00 Nieuws, boekbespr.; 19.45 Kwartet; 20.05 Her denkingsdienst; 21.40 Koor, solisten; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; Mandoli- nata; 23.35 Gram. RADIODISTRIBUTIE III: 8.00 VI. Brussel, Nws., 7.15 gram., 7.30 kron. v.. d. dag. 7.40 ochtend-gymn., 7.50 gram., 8.00 Nws., 8.15 ochtend-conc., 9.00 Nws., 6.05 lichte gram.. 10.30 Music while you work, 11.00 Kalundborg, Aage Juhl Thomsen en ork., 12.00 VI. Brussel, zangpl., 12.15 Dixieland-ork., 13.00 Nws., 13.15 Eng. H. S„ Those were the days, 13.55 Fr. Brussel gevar. progr., 14.30 gram., 15.00 Eng. L. P., Pack Byfield and Flayers, 15.30 Blue Rockets dansork., 16.15 Eng. H. S„ dansmuziek, 17.00 Koot wijk Bata* 1, 18.00 Fr. Brussel, vi»r de soldaten, la.30 VI. Brussel, v. d. sold.; 19.00 Nws., 19.30 zangpl., 10.50 radio feuilleton, 20.00 Fr. Brussel, pop. progr., 20.30 operettemuz. (gr.), 21.05 VI. Brus sel, actualiteiten, 21.15 verzoekprogr., 22.00 Nws.. 22.15 dansmuz. (gr.), 22.50 Nws., 22.55 gram., 23.00 Luxemburg, dansmuz. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng. H. S., Nws-progr. overzicht, 7.15 gram.: 7.55 weeri»'r„ &00 Nws.. 8.15 dansryuz., 8.45 Doris Hibbert (piano), 9.00 Eng. L. P., Nws., 9.1Q verzoekprogr. huisvr. (gr.), 10.00 v. d. sold., 10.15 Entr'acte Players, 11.15 B.B.S. Welsh ork.. 11.45 Charl. Saxby (orgél), 12.15 B.E.C. Theater-ork., 13.15 «cricket-nieuws, 13.35 Hav, Se- renaders, 14.00 v. d. vrouw, 15.00 g. H.S., Test (opn.), 16.15 Eng. L.P., h jr- spel, 17.40 Harold Smart (orgel), 18.15 cricket-nieuws, 18.30 Arthur Young (pia no), 18.45 hoorspel, 19.00 Fr. Brussel, gram,, 19.30 Eng. L.P., Up the pole, 20.00 Eng. H.S., gevar. muz., 20.30 Eng. L.P., dansmuz.. 21.30 Ignorance is bliss., 22.00 Nws., 22.15 Radio Revellers, 22.35 Eric Winston en ork.. 23.15 Spa-ork„ 23.56 Nieuws.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 5