OORLOGSEINDE IN PALESTINA? Ook de Arabieren zijn „bereid het bevel op te volgen... Grote vreugde voor de H. Vader Moeilijkheden in de leerbranche W erelds uikerproductie stij gt Stormhoek Roofbouw op de psycho-analyse MELKHANDEL sprak Mansholt Als de politieke en militaire toestand van 15 Mei hersteld wordt Er komen weer bloemen K.A.B. ontving een dankschrijven Is behoefte aan schoeisel bevredigd COMMUNISTEN-GESTOOK IN FINLAND DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het is eert eigenschap der Nederlanders gezond te denken Nieuwe parochie Hollandse nieuwe Cuba-oogst op record hoogte Voor de missie In de Wegens ontslag van Minister Leino en maakte excuus Deze week drie eieren 70ste JAARGANG DINSDAG 25 MEI 1948 No. 20626 fT&ZS*^SlTeng d« AraSrLiga HET STRAFWERK VAN DE SCHEEPSBOUWER PRINS ASCHWIN NEDERLAND IN Veel bewolking PARTIJEN GAAN NU CONFEREREN J-« „Prijsvorming' houdt prijs daling tegen" in ons bisdom Kap. Hooyschuur kreeg opdracht. NIJMEGEN WERD LANDS KAMPIOEN SUMATRA-DEKBLAD voor de sigaren-industrie Mei-toewijzing uitgesteld AAP, NOOT, MIES FRANSE GESNEUVELDEN ,MIJN EIGEN RECHTER" Als het kan, wordt melk bonloos DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8. TeL 68804 De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal, 1 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJFERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven -eget: gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woorö meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Terwijl, volgens een Reuter-bericht Woor<lvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse za- «he staten*,, *Beft '"dat dc Arabi- ?Htetel van ,an de Veiligheidsraad een vóni Lt 36,UUr verzocht hebben order* Sla tvorden van de na hêré'ibt et vuren" in Palesti- Re'uter-bericht8 !!Uktertyd f? dende: Washington, lui- WoWno ioZ^?hebbende zÜde te Was" H vernomen, dat de Ara- staten zijn overeengekomen order van de Veiligheidsraad, hoor t e" s*aken in Palestina, ge- ruebe 6 geven> °P voorwaarde van te nnist,- van de status quo, zowel In Mei" a's militair opzicht, van 15 verdere mededelingen van Reuter omtrent de houding der Arabische sta ten, naar aanleiding van het „cease fire"-bevel van de Veiligheidsraad, blijkt Diet met zekerheid, of het zoëven be doelde Arabische besluit misschien on der bepaalde druk verhaast is. Wel valt het op, dat uit Londen wordt gemeld, dat het uitstel-verzoek der Ara bische landen door Engeland werd ge steund, terwijl het ministerie van bui tenlandse zaken te Washington rappor teert ,de Arabische staten officieel er van in kennis te hebben gesteld, dat Amerika „ernstig verontrust" is over de toestand in Palestina en een direct be roep op hen te hebben gedaan, gehoor te geven aan de order „Staakt het vu ren" van de Veiligheidsraad. Met dat al is er weinig reden tot juichen, nu de Arabieren hun „bereid heid" om het vuren te staken, afhanke lijk gesteld hebben van de voorwaarde, dat de politieke en militaire toestand in Palestina, zoals die was op 15 Mei, de dag dus van de beëindiging van het Britse mandaat en tevens de datum van de uitroeping van de Joodse staat, zal Worden hersteld. Het lijkt vrijwel onaannemelijk, dat de Joden met een dergelijke voor- Waarde genoegen zullen nemen, zodat de Arabische „bereidheid" om de „cease fire"-order van de Veiligheidsraad op te Volgen, praktisch vrijwel 'neerkomt op een weigering. Ook uit verdere berichten, die ons uit Arabische bron bereiken, blijkt, dat er •an die zijde weinig rekening gehouden wordt met opvolgen van het bevel tot •taken van het vuren. Zo wordt uit WordtdhSemeld' dat het bevel aldaar ArabiscbpSCihouwd als een P°Sin2 de den in ieSers op te houden en de Jo- hergroep!re8nlegenheid te stellen zich te buitenland te militaire hulp van het De regering v onbeperkt. mateV^r bee" beslot<;n ken aan het leger te ïe ea,*te verstrek- vemo- troepen naar de PaleftijnVan in Damascus toegenomen. Militaire waarnemers te Bagdad beschouwen het contact van de Egyptische en Tnnsior- daanse legers buiten Jeruzalem als een keerpunt in de strijd en verwachten, dat zij naar Tel Aviv zullen oprukken Twee Arabische vliegtuigen hebben gisteren Tel Aviv gebombardeerd. Het jongste Joodse legerbericht maakt melding van Joodse en Arabische lucht actie "P verschillende plaatsen in Pa- De hoofdcommissaris H. F. M. baron van Voorst tot Voorst spreekt de deelnemers toe. lestina, en andere militaire bedrijvig heid. Weinig hoopgevend is, wat het blad der Egyptische regering „Al Assas" schrijft. Het geeft te verstaan, dat een herroeping van de staat Israël en de er kenning van Palestina als een Arabisch lanc'., waarin Joden gelijke rechten heb ben, geëist zal worden. „De strijd zal worden voortgezet, totdat een oplossing op deze basis is gevonden", aldus het blad. De Egyptische minister van buiten landse zaken, Ahmed Chasjaba Pasha, zou volgens het blad „Al Ahram" ver klaard hebben: „Wij vechten niet alleen tegen de Joden, maar ook tegen tegen strijdige internationale invloeden en ambities". Uit Bagdad komt nog het bericht, dat aldaar officieel bekend is gemaakt, dat de Arabische legers de strijd in Pa lestina zullen voortzetten en slechts ge noegen zullen nemen met de onvoor waardelijke overgave van de Joodse strijdkrachten. „Cease fire"-bevel niet opgevolgd Volgens binnengekomen berichten van het Joodse leger, hebben de Ara bieren de order „staakt het vuren" niet binnen de door de veiligheids raad vastgestelde tijd opgevolgd. Majoor Eban, waarnemend vertegen woordiger van Israël te Lake Success, heeft de Ver. Naties meegedeeld, dat om 18.30 (Ned. tijd), (dat is anderhalf uur na het tijdstip, waarop volgens de V. N. het bevel om het vuren te sta ken uitgevoerd moest zijn) 1 Libanese artillerie uit Ramat Naftali over de grens heen Palestina bestookte. De veiligheidsraad heeft besloten, de aanvangstermijn voor de wapenstilstand in Palestina op Woensdag te 17 uur te stellen, teneinde de Arabieren 48 uur langer tijd te geven dan bepaald was, om besprekingen te voeren. Zuid-Afrika erkent Israel De Zuid-Afrikaanse regering heeft be sloten de staat Israël te erkennen. Jan Smuts, de minister-president, heeft per telegram aan Mosje Sjertok mede deling gedaan van de beslissing van de regering. Zuid-Afrika is het eerst land van het Britse gemenebest, dat Israël erkent. Reuters diplomatieke correspondent te Londen seint: Het besluit van Zuid- Afrika om Israël te erkennen vormt een ernstige slag voor de Britse politiek jegens Palestina, aldus meent men in politieke kringen te Londen. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen was Engeland niet van te voren ingelicht. Door de stap van Zuid-Afrika is de Britse delegatie te Lake Success nog meer geïsoleerd geraakt. Het niet erkennen van Israël door Engeland en hét vasthou den aan de militaire clausules van de ver dragen met Egypte, Irak en Trans-Jorda- nië heeft Engeland reeds de oppositie van de sovjet-unie en de V. S. bezorgd. In de toekomst zal de te volgen politiek van Engeland in het midden-Oosten nu ook verschillen van één van zijn dominions. Het voorval zal, naar te verwachten is, nieuwe moeilijkheden veroorzaken bij de coördinatie van de opvatting van het ge menebest inzake de vraagstukken van het midden-Oosten. Dit probleem za on der ogen gezien worden op een gemene bestconferentie", waarvoor men thans plannen maakt. In de laatste oorlogsdagen is Cadzand zijn reddingboot kwijt geraakt. Zij ging toen door de gevechtshandelingen ver loren. Men heeft toen echter iets origi neels bedacht om een nieuwe te krijgen. Een scheepsbouwer, die voor de Duitsers had gewerkt, kreeg bij wijz* van straf de opdracht een nieuwe reddingboot te vervaardigen. Deze boot is thans gereed gekomen en in Cadzand gearriveerd. Ze is geschikt voor het vervoeren van onge veer 20 personen met een bemanning van vier koppen. Haar naam werd „Zeeuwsch- Vlaanderen". Per KLM-lijntoestely landde gisteren ochtend op Schiphol prins Aschwin, die in de Verenigde Staten verschillende universiteiten heeft bezocht. Op het vliegveld was o.m. ter begroeting aan wezig Z. K. H. Prins Bernhard, per Da kota vloog Prins Bernhard zijn broer naar Soesterberg, vanwaag het per auto naar het paleis Soestdijk ging. w eerberichtj Weerverwachting medégedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot 5 Woensdagavond. Meest zwaar bevolkt met .tijdelijk enige regen. Veranderlijke wind. Op de meeste plaatsen iets minder koud, vooral des nachts. j 26 Mèi: zon op 4.32 uur, onder 20.42 uur; maan op onder 6.37 uur. Op grond van diepgaande besprekingen met vertegenwoordigers van de bloemen- kwekers uit den lande heeft het lande lijk comité uit de bloemenhandel besloten de grote vernietiging van producten en nationaal vermogen stop te zetten en de handel van dir moment af normaal voort gang te doen vinden. Beide partijen zijn besloten onmiddellijk besprekingen te openen, welke de grondslag moeten vor men tot een hechte samenwerking tussen de partijen in de toekomst. Alle veilingen in den lande vingen hedenochtend om half 11 aan. De sovjetunie heeft haar veto gesteld Volle emmersmaar nu niet met kersen doch met meikevers, die in tegen de oprichting van een commissie I ontelbare hoeveelheden de boomeaarden in de Bommelertvaard teisteren. van onderzoek betreffende de gebeurte- nissen in Tsjechoslowalkije, zo wordt uit Ue schade aan kersen- en pruimenoogst wordt al op tienduizenden Lake Sucess gemeld. guldens geschat. Een meisje schudt ze hier van de takken. Duizenden leden van de Kath. Arbei- J op passende wijze, doeltreffend en dersbeweging in Nederland hebben on langs brieven geschreven aan Z. H. de Paus naar aanleiding van de herdenking der uitvaardiging van de sociale ency clieken. In antwoord daarop ontving de Verbondsvoorzitter van het Pauselijk Staatssecretariaat /het volgende schrij ven: „Gij hebt aan de Paus een brief gezon den, waarin gij Z. H. in kennis stelt met de bijzondere plechtigheden, waarmee de leden van de Ned. Katholieke Arbei dersbeweging de encyclieken „Rerum Novarum", „Qutdragesimo Anno" en „Divini Rcdemptoris" met toegewijde eerbied en met geestdrift zullen herden ken. Het vervult het hart van de H. Vader met grote vreugden, dat daardoor een dankbaar getuigenis wordt afgelegd van trouw aan de Apostolische Stoel, die met documenten, geput uit het Evange lie, de koninklijke weg heeft aangewe zen, langs welke het arbeidersvraag stuk met afwijzing van haat, opgewon denheid en verwarring volgens de voor schriften van rechtvaardigheid en liefde „Het is zeker, dat in de behoefte aan schoeisel geheel is voorzien en de tijd is volkomen rijp om de handel vrij te maken van alle nog resterende over- heidsbepalingen", zo betoogde gisteren dr. G. v. d. Burg op het congres der Nat. Ver. van schoenwinkeliers dat in Waal wijk werd gehouden en de vergadering nam daarna een motie aan in deze geest. Spreker keerde zich scherp en met ge degen argumenten tegen de vastgestelde eenheids winstmarge, die voor de schoen winkelier geldt voor alle schoenen. Met alle respect voor wat de ambtenaren ten bate van het gehele land hebben ge daan in de tijd, toen er een noodtoestand heerste, kan spreker zich thans niet met deze starre marge verenigen, die, blijkens onderzoekingen, zeker voor 80 pet. der schoenenhandelaars het bedrijf onrendabel maakt, De kwestie is, dat het publiek, als er eenmaal een vast gestelde prijs in de schoen gedrukt staat en wanneer dan de winkelier ze wil geven voor een lagere prijs, de zaak niet vertrouwt, zodat de maximumprijzen wel moeten gehandhaafd blijven De prijs vorming houdt hier derhalve de prijsda ling tegen. Er worden bovendien teveel schoenen, volgens voorschrift gemaakt, waarnaar te weinig vraag is. Het publiek gaat weer bepaalde eisen aan de schoen stellen, ze ker het damespubliek en dus blijven de winkeliers met zekere modellen zitten. Evenals voor de oorlog wenst spreker weer de prijsbepaling in de schoenen zaak vrij te doen zijn. De winkelier kan dan op de ene soort schoenen minder en op de andere soort meer winst ne men, er komt dan weer meer variatie in het zakendoen. En de vrije concurren tie zal dan de klant behoeden voor te hoge prijzen. Want het is gebleken, dat de productie de vraag verre overtreft, ^jef afgelopen weekend werd te Lunteren de Koempoelan gehouden van KathoUeke Verkennersbeweging in Nederland. De totempaal trok veel belangstelling. er werden immers 3 millioen bonnen niet door het publiek besteed! En na het vrij komen van de bon ontstond er nergens en run op de zaken, zelfs is de ver koop eer minder geworden dan meer. Als men bovendien dan nog van de Minister van Economische Zaken de verklaring hoort, dat door het Marshall plan de grondstoffenvoorziening is veilig gesteld, zijn dit, alles bijeen wel duide lijke gegevens, die spreken voor een vrij laten der prijsvorming bij de schoenen verkooD. Als echter voor de winkelier de vrije concurrentie terugkeert, dan zal dit nooa zakelijkerwijze ook voor andere groepen in de leerbranche plaats moeten hebben, voor looiers en fabrikanten. Dit alles zai leiden tot prijsdaling, ten* voordele van het publiek, terwijl de regering op het ambtenarencorps zal kunnen bezuini gen. In gelijke geest had zich de voorzit ter van dit congres, de heer Kleiberg, geuit bij het begin der vergadering en de instemming van. de aanwezige schoenwinkeliers bleek* wel uit het her haaldelijk terugkerende applaus, waarmee de toespraak van de heer c. n. Burg telkens werd onderbroken. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft aan de weleerw. heer A. Hooy schuur, thans kapelaan te Rotterdam (H. Elisabeth) opdracht gegeven de oprich ting voor te bereiden van een nieuwe parochie te Andijk, onder de thans be staande parochie van de H. Werenfridus te Wervershoof. Na de te verwachten topprijs voor de eerst aangevoerde nieuwe haring is thans al een flinke daling in de markt ge komen. Gisteren noteerde dit zeebanket in Scheveningen van 135 tot 229 per kantje, waarbij rekening werd gehouden met de kwaliteit en het aantal stuks. De eerste dag, Vrijdag j.l., was aan deze afslag de gemiddelde prijs 275. Zo komt de „groene" langzaamaan binnen het bereik van steeds meer grage monden. Blijkens een publicatie in „Wall Street Journal" wordt op het einde van 1948 of in het begin van 1949 een groot over schot aén suiker verwacht. Het blad wijst er op dat de Amerikaanse minister van Landbouw verleden jaar toen de suikerrantsoenering in de V. S. werd op geheven, het quotum voor het Ameri kaanse verbruik van suiker in 1948 vast stelde op 7.8 millioen ton. Daar er niet voldoende vraag naar suiker bestond, was de minister in Februari j.l. verplicht dit quotum met 300.000 ton te verminde ren en men verwacht, dat er thans we derom een dergelijke verlaging zal plaats vinden. De suikeroogst van Cuba, welke de grootste in de geschiedenis is, bedraagt 6 a 7 millioen ton, tefwijl de voor-oor- logse oogsten slechts ongeveer 3 mil lioen ton bedroegein. De overvloedige aanvoer had tot gevolg, dat de suiker prijs te New York de laatste 5 maanden met bijna 20 pet,, daalde. Waarschijnlijk zal Cuba 3 millioen ton naar de V. S. uitvoeren, terwijl Amerika voorts reeds 1 millioen ton suiker heeft aangekocht ten behoeve van verdeling door het leger in de overzeese bezette gebieden. Voorts zal 1.3 millioen ton van de Cubaanse oogst op andere afzetgebieden worden verkocht en 225.000 ton zal voor binnen lands verbruik in Cuba bestemd zijn. Cuba zal dus waarschijnlijk een onver kocht surplus aan suiker hebben van 1 millioen ton. Het blad wijst er op, dat dit resultaat werd bereikt ondanks het feit, dat de pro ducenten van het Verre Oosten, zoals Java, de Philippijnen en Formosa, nog lang niet op voor-oorlogse capaciteit werken. Ook met betrekking tot de Europese bietsuikerproductie kwamen gunstige be richten binnen. Zo overweegt b.v. Zwit serland een nieuwe fabriek op te rich ten, teneinde de suikerproductie met 100 pet. te verhogen. Bovendien verwacht „Wall Street Jour nal", dat in het seizoen 1948-49 ook de producenten van het Verre Oosten weer hun vroegere plaats zullen gaan inne men. Aan het eind van dit jaar zullen op Java 14 fabrieken in bedrijf zijn tegen slechts 4 in 1947, terwijl de Philippijnen volgend jaar 865.000 ton zullen produce ren, of ongeveer het dubbele van de hoeveelheid in het seizoen 1947-48. Nijmegen werd landskampioen op mis siegebied. Niet minder dan -70.230 bezoe kers trok de MITTO, de grote Nijmeegse missie-tentoonstelling. Vorig jaar bereik te Den Haag een record met 49000, Nij megen gaat hier royaal met 21000 over heen. Deken Van Dijck deelde dit bij de sluiting Zondagavond mede. Hij sprak de wens uit, dat Nijmegen de eerste stad in het land en de wereld zal worden, waar alle katholieken lid zijn van een der drie Pauselijke Missiegenootschappen, het gaat er reeds hard naar toe. waardig tot oplossing moet worden ge bracht. Het is de vurige wens van de H. Va der, dat uw organisatie in bloei toeneme en overvloedige vruchten van heil en nut zal voortbrengen, hetgeen ongetwij feld naar wens zal geschieden, indien de sociale leer der Kerk, steeds klaar en duidelijk aan de mensen wordt voorge houden en onverschrokken en standvas tig in practijk wordt gebracht. In dit lofwaardig streven de christelijke naam waardig mag Nederland zich door niemand laten overtreffen, wijl het een eigenschap der Nederlanders is, ontvangen van hun roemrijke voorvade ren, gezond te denken en de gevormde ideeën met gezamenlijke inspanning door te voeren. Moge de goedertierenste moeder van Christus, aan wie de Paus deze wensen opdraagt, voor u verkrijgen, dat dat gene, wat onder zo verblijdende voorte kenen is begonnen, op nog verblijdender wijze zal uitvloeien. Als onderpand dezer wensen verleent Christus' Stedehouder u, uw medewer kers en allen, die de H. H. Missen zullen bijwonen, goedgunstig de apostolische zegen." Het Russische blad „Prawda" maakt melding van „onmiskenbare onrust in geheel Finland" na het ontslag van de communist Leino als minister van bin nenlandse zaken. (Leino werd, zoals men weet, door president Paasikivi ontslagen. Hij had geweigerd af te treden, ondanks het feit, dat het par lement een motie van wantrouwen te gen hem had aangenomen). Radio Helsinki heeft deze verontrus tende tijding uit Russische bron beves tigd. Het blijkt, dat de Russen er al licht meer van kunnen weten, want de „onmiskenbare onrust" is het ge volg van agitatie, gevoerd door hun vrienden: de communisten. De leiders van de Finse volksdemoera- tische partij (een coalitie van commu nisten en linkse socialisten) hebben ge dreigd een algemene staking uit te zullen roepen, tenzij president Paasikivi verte genwoordigers der volksdemoCratische partij benoemt tot minister van binnen landse zaken en onderminister van bui tenlandse zaken. Zij dreigden eveneens het regerings gebouw morgen te „omgeven", wanneer de president en het kabinet bijeenko men om te beslissen over de nieuwe benoemingen. De Finse volksdemocratische partij heeft een actiecomité gevormd. Dit co mité zal de activiteit in het gehele land leiden en coördineren, teneinde te voor- De algemene verwachting, dat einde Mei aan de groot- en mlddensigarenin- dustrie opnieuw Sumatra-dekblad zou kunnen wordentoegewezen, zal geen doorgang kunnen vinden. De aankoop commissie is echter direct met de Deli Mij. in onderhandeling gegaan over =en nieuwe aankoop, die zeer waarschijnlijk nog deze maand tot stand zal kunnen worden gebracht. Toch zal toewijzing van deze tabakken niet voor de tweede helft van Juni kunnen plaats vinden. Daar andere soorten dekblad niet voor handen zijn, kan aan de kleinindustrie slechts voor de maanden Juni, Juli, Au gustus de helft van l»et kwantum dek blad beschikbaar worden gesteld. Er zal echter zo spoedig mogelijk voor aanvul ling worden zorg gedragen via de z.g. uitponders, zeer waarschijnlijk met Be- soeki-tabak uit de nieuwe inschrijvin gen. Deze inschrijvingen zullen op 4 en 11 Juni te Amsterdam en Rotterdam worden gehouden en men hoopt dat een groot aantal pakken voor de Nederland, se sigarenindustrie zal worden aange kocht. Naar uit welingelichte kringen wordt vernomen, zullen te Amsterdam en Rotterdam gezamenlijk een 11 000 pakken tabak worden aangeboden. komen, dat er wijzigingen in het Finse kabinet worden aangebracht vóór de algemene verkiezingen. De politie eij het leger zijn te hulp geroepen. Kringen, die nauw contact met presi dent Paasikivi onderhouden. beweren, dat de president waarschijnlijk niet aan de eisen van de volksdemocratische partij zal voldoen. Er wordt zowel gewag gemaakt van stakingen als van geruchten, dat de arbeiders op verschillende plaatsen naar hun werk zouden terugkeren, hetgeen dan 'n uitvloeisel zou zijn van een actie der anticommunistische sociaal-democra ten- Nu „Analyst" met zijn loupe in de Stormhoek mijn huwelijksschip heeft gesignaleerd, valt het me licht een nieu we reeks aan te vangen met een nog iet wat liichtig koeltje. Bij voorbaat immers zullen de zorgen over. weerbarstige spij kers, schijnbaar kilometerslange gordijn roeden en gemeenschappelijk ontcijfe ren van de bonnenlijst mij excuseren voor een gedegen voorbereiding. Het onderwerp van deze week eist bo vendien feitelijk weinig voorbereiding, omdat het gaat over de bekende glorie van duizenden onbekenden, die in het verborgene zo onnoemelijk veel goed doen Het is een beklemtoonde passage uit een van de felicitatiebrieven; een brieft die mij in grote vreugde, net dat moment van bezinning gaf, om te besef fen waaraan zij rijk en arm zijn. „We hebben hier de kampong al aard.g op poten gezet. Toen we hier kwamen, was alles vuil, onverzorgd. Geen scholen en veel ziektes. Direct zijn we begonnen de rommel op te laten ruimen, de sloganS (waterkanalen) schoon te laten maken en alles te laten doen, wat de ziektes kon beperken. Daarna zijn we aan het onderwijs be gonnen. Het resultaat is nu, dat alleen in deze kampong al een dikke 400 school gaande kinderen zijn, die elke dag van 101 uur naar school komen. In het be gin zat alles plompverloren op de grond, maar we hebben toen banken en tafels gemaakt van oud afbraakhout en nu kan alles tenminste zitten. Ieder van ons is in zijn buitenkist ge doken en heeft schrijfbehoeften all schriften, postpapier, blocnotes, potlo den enz. voor de school afgestaan. Daar er maar één leraar is, die Hollands spreekt en de drie laatste klassen, zowel van de jongens als van de meisjes, Hol landse les moeten hebben, zijn wij hier ingesprongen en enigen van onze jon gens staan nu voor de klas. Zelf heb ik het ook gedaan en ik vind het reusachtig leuk. Al deze dingen zijn bij de bevolking erg in goede aarde gevallen en nu hun kin deren al beginnen met Hollands te spre ken, willen de oudere mensen uit de kampong niet achter blijven. Driemaal in de week is er nu 's middags een les voor ouderen. Het is een machtig gezicht, een hele klas ouwetjes, die net als kleine kinderen A-A-P. N-O-O-T, M-I-E-S zit ten te spellen. In Parakan Toegoe is er zelfs voor degenen, die overdag niet kun nen, een avondcursus". Het beeld, dat deze brief ophangt, is grappig, maar het maakt je toch ook weer stil. Gewone Nederlandse jongens, die nu hun spuit aan de boom hebben ge hangen en een zee van goed doen voor onze bruine Rijksgenoten. Ze hebben er gle tijd voor en verdrijven er de verve ling mee, die zo licht tot erger kan lei den. Reeds meer is in deze hoek de trompet gestoken voor een ijzeren steun aan onze jongens over de grote vijver. „Achter iedere soldaat een burger" is de slagzin. Thuisfronters. informeert eens wat de jongens op dit ogenblik aan het uitvoeren 5ijn. Wellicht, dat ze met een tip even zeer gebaat zijn, als met een geschenk. Hun zaak is ook de onze. Verwaarloost die niet! ROERGANGER. Er bestaan plannen alle Franse ge sneuvelde militairen, die in 1940 in Nederland gevallen zijn, voor zover hun lichamen niet door de families zijn opgevraagd, over te brengen naar het kerkhof te Kapelle. Tot op heden liggen hier reeds circa 70 gevallen Fransen begraven. Twintig jaar na datum heeft de filmindustrie t bestaan van de psycho analyse ontdekt en zij is, als voelde zij haar achter stand, het nieuwe gebied gaan exploiteren op een w^ze, die aan roofbouw doet denken. Ztf moest dit bovendien onweten schappelijk doen, want het uiteindelijk resultaat de film moest voor de massa van leken be grijpelijk blijven en de doktoren op het witte doek wisselden dan ook een vak-conversatie, als legden zij een 12-jarige de principes van Freud uit. Het gevaar bij dit alles was bovendien, dat een wetenschap, die nog in opbouw is, gepopulariseerd werd en zelfs op een misleidende wijze bij een lekenpubliek geïntroduceerd. Al deze bezwaren worden zij 't niet volledig ondervangen in „Mijn eigen Rechter", een Engelse film, die Anthony Kimmins vervaardigde naar de gelijkna mige roman van Nigel Balchin en waarin althans niet de fout wordt gemaakt de psycho-analyse voor te stellen als de re medie voor alle moderne kwaaltjes, van huwelijksmoeilijkheden tot zedenverwil dering toe. In de figuur van Felix Milne, de psy chiater. beheerst en uiterst genuanceerd gespeeld door Burgess Meredith, zit a! iets van het geloof en tegelijk van het scepticisme, die deze Hilm kenmerken. Milne, die niet bevbegd is de Engelse dokterstitel te voeren, krijgt in zijn par ticuliere praktijk het geval te behandelen van een Amerikaanse piloot, Adam Lu- Het bestuur der federatie van melk- handelarenorganisaties in Nederland heeft in verband met de bekende Utrecht se resolutie een onderhoud gehad met de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Minister Mansholt heeft in deze be spreking duidelijk gemaakt, dat de oplos sing van het vraagstuk „melk van de bon" niet bevorderd wordt door het stel len van een ultimatum, waarvoor de re gering niet kan zwichten. De minister staat niet afwijzend tegen over het opheffen der melkdistributie maar om hiertoe te komen moeten de regeringsinstanties worden ingeschakeld teneinde te voorkomen, dat overijlde beij slissingen worden genomen. In een ver gadering, een dezer dagen te houden, zal het bedrijfschap zuivel zich over dit vraagstuk uitspreken* De heer A. Rensenbrink, voorzitter van de federatie, erkende de onjuiste formu lering van de resolutie, die oijder drang der vergadering tot stand kwam, nadat een resolutie van het bestuur was ver worpen. Hij bood hiervoor zijn excuses aan. Het dagelijks bestuur der federatie heeft thans besloten de leden te advise ren de voorgeschreven distributiemaat regelen te handhaven. Kieron Moore. de patiënt en Burgess Meredith, de psychiater, in de Engelse film „Mijn eigen Hechter cian (Kieron Moore) die uit Japanse krijgsgevangenschap gevlucht is en tijdens zijn herstel in Engeland in een vlaag van verstandsverbijstering zijn vrouw heeft trachten te doden. Met aanvankelijk suc ces behandelt Milne zijn onwillige patiënt, maar als hij, afgeleid door eigen moeilijk heden, even aarzelt met een beslissing, herneemt de geestesziekte de overhand. Lucian doodt zijn vrouw en pleegt daar na zelfmoord. Een gerechtelijk onderzoek ontslaat Milne van iedere verantwoorde lijkheid voor deze tragische afloop, maar Milne zelf pleit zich niet vrij en alleen het verstandig optreden van zijn vrouw voorkomt, dat hij zijn praktijk opgeeft. Zoals met de meeste films van dit genre moet er veel in worden gepraat, omdat er veel moet worden uitgelegd, maar na een nogal spraakzame inleiding weet regisseur Kimmins zijn film tot enige dramatische hoogtepunten op te voeren, die een sterke eindindruk achter laten. Vooral het verhaal van de vliege nier over zijn oorlogsbelevenissen, een fragment, dat geheel als „ik"-film opge vat wordt, en het soms wat tè sensationele gedeelte, waarin Milne via een brand weerladder naar zijn gewapende patiënt op het dak van een hoog gebouw klimt, moeten tot die hoogtepunten worden ge rekend. Om het behandelde onderwerp en om de, overigens discreet aangeduide, huwe lijksmoeilijkheden van de psych'ater moet deze film voorbehouden blijven voor vol wassenen. C. B. Dank zij de gunstige elerenproductie is het mogelijk deze week voor alle leef tijdsgroepen drie eieren beschikbaar te stellen. t I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1