Mogelijk brengt nu de eerste zege de balans in evenwicht R De candidatenlijst der K.V.P. DE RALLYE VAN LISSABON Maar onbekende krachtsverhouding is oorzaak van onzekerheid ADIO Londen eist een „frisse" ploeg Abe Lenstra niet mee naar Oslo! Nederland won nog nooit van Noorwegen De Noren mogen nooit onderschat worden programma Er zijn nog plaatsen verkrijgbaar De heer Koops trekt zich terug JOBS TIJDING Start uit Amsterdam op 27 Mei Het Zweedse elftal voor Amsterdam MNSDAG 25 MEI 1948 PAGINA 2 MEN HERINNERE ZICH DE SENSATIE BERLIJN 1936 PHYSIEK NOG STERK?? NOORSE MEI-VORM NOG NOOIT EEN GOEDE WEDSTRIJD Nederlands elftal arriveert vandaag ZUIDHOLLAND WINT BOKS- KAMP TEGEN LONDEN: 7—3 ONBEKENDE KRAGHTEN SUCCES IS MOGELIJK O KVAMMEN THORESEN SUNDBLAD SAKSVIK NED. TENNISSPELERS uitgeschakeld te Parijs DE CRICKETCOMPETITIE ZWALUWEN-ELFTAL Muld1rs°7pSV) Schaap (Gooi) en R. K. TRANSPORTARBEIDERS VERGADEREN Herdenking van het 30-jarig bestaan MAXIMUMPRIJS VOOR WITBROOD twee eerste prijzen voor viool op int. muziekconcours DE OLIE- EN VETMARKT De voetbal-iïiterland die 'het Nederlands Elftal morgen in bet l 'llevaal-stadion te Oslo tegen Noorwegen gaat spelen, heeft de charme van het onbekende, er zit iets avontuurlijks in. Deze wed strijd leeft niet onder.het Nederlandse voetbalpubliek, men is er niet vol van, al zal niemand die daartoe in staat is, verzuimen om morgenmiddag het oor aan de radio te leggen. Er is geen rijke historie aan dit treffen verbonden, immers in totaal vonden tot nog toe slechts vier wedstrijden tussen Nederland en Noorwegen plaats. Wat daarbij intrigeert, ia dat Nederland daarin nog nooit heeft gewonïien; de balans vermeldt drie gelijke spelen en één nederlaag. Het ligt voor de band, dat wat men hier te lande aan interesse voor de wedstrijd van morgen opbrengt, zich kristalliseert in deze wens: moge het Nederlands Elftal door de eerste overwin- ning op Noorwegen voor ons land de ongunstige balans met de Noren althans in evenwicht brengen. Of dit zal lukken? Men kent op geen «tukken na de krachtsverhouding. En dat is juist het avontuurlijke. Over het algemeen slaan de experts hier te lande de Noren niet al te hoog aan. Maar dat wil geenszins zeggen, dat men daar mee de kans op een Noorse overwinning slechts gering acht. Eerlijk gezegd heelt Noorwegen nooit tot de sterke voetbal landen behoord, maar met dat al heeft Nederland er nog nooit van kunnen win nen' En daf Noorwegen tot sensationele verrassingen in staat is, bleek in het ver leden meermalen, wel het sterkst toen de Noren bij de Olympische Spelen in 1936 te Berlijn het toen zeer zeer ster ke en als Olympisch winnaar gedood verfde Duitse elftal in de halve finale mat 20 klopten! Dat men de Noorse voetbalkracht nimmer heeft mogen on derschatten, spreekt uit het feit dat de Noren in het laatste jaar vóór de oorlog op grond van een zeer goed voorafgegaan seizoen werden uitgenodigd om als „de vastelandsploeg van het jaar" de tegenpartij te vormen in Engeland's enige thuiswedstrijd tegen continentale elftallen per jaar; een wedstrijd ove rigens die de Noren met 71 verloren, wat overigens niets ongewoons had en hier niet ter zake doet Wij komen «traks nog op de huidige kracht van het Noorse voetbal waar van ons overigens slechts weinig be kend is terug Eerste voorwaarde voor een eventueel Nederlands suc ces is immers, dat het Nederlands Elftal zelf sterk genoeg is. En daarin zou men zich wel eens kunnen vergissen, met name in de physieke kracht. Behoudens dat Lenstra j.l. Zondag het in de match HeerenveenEDO rustig aan deed in verband mat een lichte knieblessure, is ons van de voorhoedespelers niets be kend dat er op wijst dat zij niet fit zouden zijn Maar in de middenlinie speelt een. Stoffelen, van wie wij de laatste tijd nooit anders dan een zwakke, vermoeidè indruk hebben gekregen. En daar speelt ook een Terlouw, die sedert een paar weken ook al niet in zijn bes te vorm steekt, wat JJ. Woensdag in de oefenwedstrijd tegen Rotherham nog bleek. En Schijvenaar mag dan j.l. Zon dag de grote uitblinker zijn geweest in de EDO-ploeg, het is alleen maar te hopen, doch niet te garanderen, dat on ze linksback nu volledig over zijn door griep en vermoeidheid veroorzaakte in zinking heen is. Behalve deze Indivlduële vraag- en uitroeptekens is er nog een omstandig heid die op het gehele elftal betrek king heeft. Het ls reeds ver in het sei- xoen, verscheidene spelers hebben tot voor nog aeer kort gestaan onder de «ware morele en physieke druk van Woensdag 88 Mei HILVERSUM I (301 m): VARA 7.00 Nieuws, gymn gram.; 10.20 Kookpr.; 10.30 v. d Vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Ramblers; '12 30 Kilima Hawaiian»; 13.00 Nieuws; 13 20 Vaudeville-ork.; 14.00 Voordr. „Buziau"; 14.15 Gram.; 15.00 Hoorspel; 15.30 Kinderkoor; 15.45 v. d. zieken: 16.15 v. d. jeugd; 17.15 Gram.; 17.30 Maatsch werk; 17 45 Nieuws; 18.00 Ned. Strijdkr.'; 18.25 Voetbalwedstrijd NoorwegenNederland; 20 30 Operacon cert; 21.30 Hoorspel; 22.15 Viool, piano; 22.45 Voordr.; 23.00 Nieuws, zang, gram. HILVERSUM II (415 en 245 m): NCRV 7.00 Nieuws, morgenwijding, gram.; 12.00 Metropole-ork.; 12.30 Koor; 13.00 Nieuws; 13.15 Trio; 14!00 Bond Geref vrouwen; 18.15 v.d. jeugd; 17.30 Gram.; 17.45 RVD; 18.00 Harmonie; 18.30 Bevolkingsvraag stuk in Nederland; 19.00 Nieuws; 19.15 RVD; 19.30 Actual.; 19.45 Engelse les; 20.00 Niéuws; 20.30 Hoorspel „Stanley"; 21.15 Philh. ork.; 22.15 Sextet; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws, gram. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Brussel, nws; 7.15 gram.; 7.30 kron. v. d. dag; 7.40 ocht. gymn.; 7.50 gram.; 8.00 nws; 8.15 gram.; 9.00 nws; 9.05 nws; 9.05 lichte gram.; 10.05 Eng.-HS. v. d. scholen; 10.30 Music while you work; 11.00 Ka- lundborg, Borge Hilfred en ork.; 12.00 VI. Brussel, gram.; 12.15 ork. Jef Dewinter; 13.00 nws; 13.15 lichte gram.; 14.00 mid- dagconc. (gr.); 15.00 Kalundborg. Ernst Thomsen en ork.; 15.20 Eng.-HS. Merry go round; 16.00 Eng.-LP, voordracht: 16.15 Sandy Macpherson (orgel); 16.45 BBC Schots ork.: 17.00 Kootwijk Batavia: 18.00 Fr. Brussel, v. d. sold.; 18.30 VI. Brussel, v. d. sold.; 19.00 nws; 19.30 gram. 19.50 radio-feuilleton; 20.00 Operette Die Lustige Witwe; 22.00 nws; 22.15 gram.; 22.50 nws; 22.55 gram. 23.00 dansmuziek. RADIODISTRIBUTIE IV:. 7.00 Eng-HS nws; 7.15 Kurzaal ork. (opn.); 7.55 weer- ber.; 8.00 nws en progr. overz.; 8.15 kook- praatje; 8.20 Felix King en ork.; 8.45 Ar thur Birkby en octet; 9.00 Eng-LP nws; 9.10 verz. prog. v. d. huisvr. (gr.); 10.00 v. d. sold.; 10.15 parlem. overz.; 10.30 The Rendez-vous-players; 11.15 BBC Welsh ork.; 11.55 Eerste steenlegging nw. lager huis; 12.30 Torence Casey (orgel); 12.45 BBC Midi. Light ork.; 13.30 Schots har monie ork.; 14.00 v. d. vrouw; 15.00 Re ginald King en Courtiers; 15.30 mil. ork.: 16.00 Eng-HS hoorspel; 17.00 Fr. Brussel ber. en interv.; 17.10 gevar. conc. (gram.); 17^5 Eng.-LP, Frank Weir. en ork.; 18.15 Music while you work; 18.45 hoorspel; 19.00 Fr. Brussel, ork. Marek Weber (gr.): 19.30 Eng-LP. verz. progr.; 19.40 Eng.-HS. BBC Svmph. ork. en Theater koor Othello (Verdi); (om 21.00 nws): 22.35 Eng.-LP. Ivv Benson en All Girls ork.; 23.15 The Dulcet Strings; 23.56 nws. grote clubbelangen, andere staan o.a. In de kampioenscompetitie nog elke week voortdurend onder deze druk. Een sluimerende voetbalmoeheid is geenszins denkbeeldig, en evenmin is uitgesloten het gevaar dat deze moe heid morgen onder de invloed van de bijzondere omstandigheden eensklaps uitbarst in een acute physieke onvol waardigheid. Hopelijk niet! Beoordelen we de huidige situatie van ons nationale elftal, dan is wel een zeer bijzondere geestdrift-injectie vereist om een topprestatie mogelijk te maken. En het is zelfs zéér de vraag, óf dat wel mogelijk is met spelers, die nagenoeg aan het einde staan van een lang ge rekt, ditmaal ook niet door een gedwon gen winterpauze onderbroken seizoen. Hoe geheel anders staan de Scandina- viërs er voor. Hun voetbalseizoen is door een winterpauze van 4 maanden in tweeën gesplitst. In die winterpauze ge nieten zij in hun besneeuwde bergen van de wintersport en als de lente in het land komt, dan eerst gaan zij weer voetballen. Het is altijd weer de ont dekking, die de vele Engelse profclubs doen, die in Scandinavië in Mei toeren ondernemen, dat de physieke conditie van Denen, Noren en Zweden in die pe riode zo buitengewoon goed is, in tegen stelling vaak met de eigen conditie en De debutanten van morgen: Van der Tuyn en Roozenburg Als besluit van het seizoen wordt een bijzondere krachttoer van onze nationale voetbalploeg gevergd, een wedstrijd te gen Noorwegen in Oslo en vervolgens 'n ontmoeting met de Zweden te Amster dam. Op zichzelf niets bijzonders, ware het niet, dat het in de bedoeling ligt deel te nemen aan het Olympisch voetbal- tournooi. Er zal toch zeker ook een be hoorlijke rustperiode moeten zijn, alvo rens de training opnieuw ter hand geno men zal worden, teneinde in Londen op volle kracht te kunnen aantreden. Jaar- in, jaar-uit wordt te lang gevoetbald, wordt er te veel van onze amateurs ver langd. Wil men nu van onze spelers eind Juli een topprestatie in Londen beleven, het beste waartoe zij in staat te achten zijn, dan is het bovenal nodig, dat daar heen een frisse ploeg, met „honger naar de bal" pn een maximum aan toe wijding en strijdlust afgevaardigd wordt. Het zal een puzzle worden na de beide wedstrijden tegen de Scandina- viërs de juiste weg te vinden, die tot het gestelde doel leidt, doch doorspelen tot einde Juli, ware dwaasheid. de animo der Engelsen, die deze trips na sluiting van het officiële seizoen in En geland meer als een ontspanning be schouwen. En als we dan het reisje naar Oslo en de wedstrijd van morgen onder de loupe nemen, dan vermoeden we, dat ook in de minder goede physieke conditie van onze ploeg een handicap schuilt. Ook de his torie van de wedstrijden tegen de Noren getuigt daarvan. Ziehier de resultaten van de vier tegen Noorwegen gespeelde wedstrijden: 31-8-1919: NoorwegenNederland te Oslo 11; 12-6-1929: NoorwegenNeder land te Oslo 4—4; 3-11-1929: Nederland— Noorwegen te Amsterdam 14; 1-11-1936: NederlandNoorwegen te Amsterdam 3—3. Nog nooit is dus van de Noren gewon nen. doch laten we er aanstonds aan toe voegen: nog nooit is er een werkelijk goede wedstrijd tegen de Nojren gespeeld. In 1919 werd te Oslo de eerste na-oorlog- se landenwedstrijd gespeeld, de eerste wedstrijd, volgende op een periode waarin ons spel door het ontbrekend in ternationaal contact achteruit gegaan was. Het was de laatste interland-wed strijd van onze beroemde doelman Just Göbel en hoewel er nog enkele van de be«te internationals meededen o.a. De- nis, Hordijk en De Kessler, moest Neder land met een gelijk 'spel genoegen nemen. Eerst tien jaren later volgde onze tweede wedstrijd in een baisse-periode van het Nederlands voetbal. Het was bo vendien een wedstrijd, die drie dagen later volgde op een zware partij 'te Stockholm (een nederlaag met 62!) waarbij Nederland uitkwam met de vol gende zéér zwakke ploeg: Van der Meu- len; van der Zalm en Van Kol; De Leeuw, van der Wildt, Grobbe; Landaal, Smeets, Tap, Kools, en Homborg. Ook het Noorse voetbal was toen verre van sterk en men moet zich verbazen dat het bij een gelijk spel is gebleven. Nog in hetzelfde jaar vond in Amsterdam de re vanche plaats. Ons elftal was zo mogelijk nog zwakker dan een half jaar tevoren in Oslo en daar de Noorse ploeg grote vorderingen toonde bleef de nederlaag niet uit. Tenslotte is in 1936, opnieuw te (Van onze speciale verslaggever.) OSLO, Maandagavond. Zo juist half negen, zijn we ons hotel in de Noorse hoofdstad binnen gestapt onder een stromende regen. De kapper, de taxi-chauffeur, de hotel portier, allen wisten meteen te vertellen, dat Nederland van Noorwegen gaat win. nen; dat geeft je moed na zo'n lange reis. De 62 overwinning op Zwitserland en beide gelijke spelen met België heb ben hier nogal indruk gemaakt en zelfs de roem van Lenstra ls tot het hoge Noorden doorgedrongen. De belangstelling is hier blijkbaar toch niet zo overweldigend groot, want van avond staan er In alle bladen adver'en- ties, die staanplaatsen aanbieden voor de wedstrijd van Woensdagavond. De wedstrijd wordt niet in het Bislet- stadion gehouden, doch in het Uddavalle- stadion. Het Nederlands elftal komt morgen oer vliegtuig in Oslo aan. Radio-reportage Woensdag geeft de V.A.R.A. over Hil versum I een reportage van de voetbal wedstrijd NoorwegenNederland, van 18.25 tot 20.30 uur. De reporter is ir. A. van Emmenes. In de Dierentuin te Den Haag had gisteravond éen ontmoeting plaats tussen amateur-ploegen uit Londen en uit Zuid- Holland, georganiseerd door het District Zuid-Holland van de N.B.B. De uitslagen luiden: Zwaargewicht: J. Markus (L) w.o.p, van Dijkman (R'dam); welterge- wicht: Th. Brommer (R'dam) w.o.p.v. J. Thurgood (L); vedergewicht: O. Voor. winde (R'dam) w.o.p.v. J. Zem (L); lichtgewicht: L. Roos (R'dam) w.o.p.v. E. Berry (L); lichtgewicht: J. Lucy (L) w(o.p.v F. Wolters (Haag); welterge- wicht: E. v. Kempen (R'dam) w.o.p.v. R. Wood (L); bantamgewicht: J'. Maas (R'dam) w.o.p.v. R. Johnson (L); veder gewicht: K. Mansveld (Haag) w.o.p.v. H. Shord (L); weltergewicht: Schram (Haag) w.o.p.v. J. Pounds (L). Zuid- Holland zegevierde dus in deze'ontmoe ting met 7 gewonnen partijen tegen 3 verloren. Het Partijbestuur der KVP heeft thans, op grond van de uitslag der grosïyststem- ming, de officiële candidatenlijst voor de Tweede-Kamerverkiezing vastgesteld. Me degedeeld wordt dat de heer J. A. Koops, die een verkiesbare plaats bij de groslijst stemming had verkregen in de kieskring Maastricht, zich als candidaat heeft te ruggetrokken. Voorts heeft de heer J. J. W. IJsselmuiden, die de vijfde plaats bezet op. de lijst van de samengevoegde kieskringen Groningen, Leeuwarden, Assen, Zwolle, Arnhem en Nijmegen, ver klaard voor het Kamerlidmaatschap te zullen bedanken na de parlementaire be handeling van het ontwerp van wet op de materiële oorlogsschade. De officiële lijsten De officiële candidatenlijsten luiden als volgt: Kringen 's-Hertogenbosch en Utrecht: 1. F. van Vliet, 2. A. H. J. L. Fievez, 3. H. H. van der Zanden, 4. mr. E. M. J. A. Sassen, 5. drs. M. Janssen, 6. mr. dr. N. H. L. van den Heuvel, 7. mr F J F M van Thiel, 8. H. M. van Lieshout, 9. J. J Fens, 10. mej. dr. M. A. M. Klompe 11. mr. F. A. van Kelnenade, 12. H. P. H I Cleerdin, 13. mej. mr. J. C. H. H. de Vink, 14. J. M. T. C. Raymakers, 15. A. C. J. a! Nollen, 16. H. A. Kok,, 17. J. M. van Daal, 18. dr. H. J. J. van Velthoven, 19. W H J. Derks, 20. mej. M. R. W. M. v. Lanschot! Kringen Rotterdam, 's Gravenhage en Amsterdam: 1. W J Andriessen, 2. dr. A M Lucas. 3. Th. D J M Koersen, 4. mr. F J H Bachg. 5. mr. W C L van der ir. C H Wittenberg, 12. J H M Derksen. Kring Tilburg: 1. ir. C J M Mol, 2. dr. J J Gielen, 3. P J S Serrarens, 4. dr. W P L M de, Kort, 5. C W van den Broek, 6. B Verhoeven, 7. F J J Hoogers, 8. mr. KAM Bastiaansen, 9. R W Janssen, 10. J J van den Berg. Kringen Arnhem, Nijmegen^ Zwolle, As sen, Leeuwarden en Groningen: 1. prof. mr. C P M Romme, 2. mr. J R H van Schaik, 3. B A A Engelbertink, 4. mag. dr. J G Stokman. 5. J J W IJsselmuiden, 6. mr. J J de Haas. 7. J H W -an Koe verden, 8. mr. J M L T Cals, 9. M P van Buijtenen, 10. mr. E G M Roolvink, 11. B H Hemmer. 12. mevr. M J A Nispen tot SevenaerRuijs de Beerenbrouck, 13. J B Hulsman, 14. J B Hemel. 15 H J S van Haaren, 16. Tj. de Jong, 17. J A C Merx. 18. J A C Alders. Kringen Middelburg, Dordrecht, Lei den, Haarlem en Den Helder; 1. J. Groen Azn., 2. W. Steinmetz, 3. T. S. J. Hooij, 4 mr. J. H. van Maarseveen, 5. dr. L. G Kortenhorst, 6. mej. A. H. Nolte, 7. M. P. van der Weyden, 8. mr. P. J. M. Aalberse, 9. mej. mr. W. H. W. van Lan- schot. 10. C. J. v. d. Ploeg, 11. P. van Leeuwen, 12. A. J. M. Angenent, 13. E P. Clynk, 14. N. J. Hooyschuur, 15. dr W. J. Dijsselbloem, 16. M. P. A. Meissen, 17. W. L. M. Groffen, 18. J. M. A. van Dongen. Kring Maastricht: 1. dr. L. J. M. Beel, 2. J. H. Maenen, 3. dr. ir. W. J. Droe sen. 4. J. M. Peters. 5. H. J. M. Dassen, 6. M. P. J. M. Corbey, 7. mr. T. J. de Graaf, 8. mr. J. P D. van Banning. 9. Groot6 Vl TaH A DDel'iCh' l Th' 4e E°'-longen, VeM8,jnbh,Ks Groot 8. L J A van D<jorne, 9. mr. dr 14. jhr. mr. G. A, M. j Ruys de Bee- J A M van Staaij, 10. F Sybesma, 11. renbrouck, 15 H. Ortmans. Arasterdam met een in naam zeer sterke ploeg de Lotsy-ploeg ook maar met 33 gelijk gespeeld. Die sterke ploeg met Caldenhoven, Anderiesen, Van Heel, Bakhuys, Smit c.s. was echter toen over haar hoogtepunt heen, de strijdlust was nihil en de prachtig getrainde Noren wisten "Opnieuw een gelijk spel te be vechten. Thans, wéér 12 jaren verder, met twee geheel nieuwe partijen, weten we eigen lijk niets van de krachtsverhouding af. Wat we wel weten, is dat Zweden tot de allersterksten van de wereld behoort, dat Denemarken op het ogenblik sinds lange jgren ook weer zeer sterk is, en dat Noorwegen op de derde plaats komt in Scandinavië Wij herinneren ons een aantal evidente nederlagen van de No ren tegen Zweden en Denen, culmine rend in een 100 tegen Zweden, maar in het meest recente verleden zijn er door de Noren uitstekende wedstrijden, tegen hun buurlanden gespeeld en 13 er door hen daarin zelfs een enkel suc cesje behaald, terwijl zij ook tegen toe rende Britten goed voor de dag kwamen. Dan verzamelden wij enige overigens nietszeggende Noorse overwinningen op Polen: 31, op Finland met 21 en daaromtrent, op IJsland met 42 Daar staat dan tegenover een naar ons gevoel wel iets meer zeggende 2—3 nederlaag tegen Luxemburg. Maar alles bij elkaar blijft het een gissen hoe de krachtsver houding zal zijn, waarbij^ wij eerlijk ge zegd zelfs door de algemene Noorse ver wachting van een Nederlandse overwin ning niet helemaal gerust zijn. Over de Noorse ploeg is ons heel wei nig bekend. Men prijst bovenal de ach terspelers en de spil en in de aanval de mid-voor. Wij zijn overtuigd dat het een flinke ploeg zal zijn, die op eigen veld in eigen omgeving niet gemakkelijk te kloppen zal zijn. Ons elftal speelt dus de vierde inter land-wedstrijd in dit seizoen. Het is be gonnen met in September de daverende 62 zege te Amsterdam te behalen tegen de Zwitsers en daarna zijn in het voor jaar de twee gelijke spelen tegen België gevolgd in wedstrijden, die stellig niet van groot formaat, van bijzondere allure waren. Zij hebben geen oplossing ge bracht van het voorhoede-probleem, zo dat de keuze-commissie van de K.N.V.B. opnieuw een andere aanvalsformatie kie zen moest, zij het dan dat drie van de vijf spelers uit de wedstrijd tegen België in het Feijenoord-stadion weer opge steld zijn. Naar onze smaak berust de samenstelling van de ploeg, speciaal dan die van de voorhoede, op logischer gron- Luttele seconden voor het ter perse gaan van de krant bereikte ons onder staand bericht; de tijd was te kort om onze voorbeschouwing dienovereenkom stig te wijzigen; wij waren er trouwens ook een weinig confuus van. Abe Lenstra, die als linksbuiten in hpt Nederlands elftal was gekozen voor de wedstrijd tegen Noorwegen welke Woensdagavond te Oslo plaats vindt, zal de reis naar Scandinavië niet meeynaken op medisch advies. Lenstra heeft in de kampioenswedstrijd van Zondag j.l. een blessure opgelopen en de geneesheer achtte het beter, dat hij heden niet naar Oslo zal vertrekken. Bij de reserves was Bas Temming van DOS gekozen De Utrechtenaar trof het wel heel ongelukkig, toen hij gisteravond uit de bus in Rotterdam stapte, op weg naar de laatste training en daarbij door zijn enkel zakte. Ook Temming zal de reis naar Oslo niet meemaken. De keuzecommissie van de KNVB heeft besloten alsnog naar Oslo mee te nemen de ADO-speler Clavan. Het de finitieve elftal zal, in verband met het uitvallen van Lenstra en Temming pas Woensdag in Oslo worden samengesteld den dan de vdorhoede tegen België. Fei telijk staan de speler? nu, op één na, weer op vertrouwde plaatsen. Die ene die willekeurig opgesteld is, dat is Lenstra, de bijzondere klasse-speler die op iedere plaats zou voldoen, omdat hij grote capa citeiten bezit. We blijven het betreuren niettemin dat men hem niet een plaats in het binnentrio gegeven heeft, doch in de gegeven omstandigheden repecteren we de thans gedane keuze. Dit geldt eigenlijk voor de hele ploeg, waarbij we maar willen hopen, dat Schijvenaar en Stoffelen over hun inzinking (vermoeid heid speelt hier stellig een rol) heen zul len zijn en de gehele ploeg een toppres tatie zal kunnen leveren. De geest moét vaardig worden over dit elftal, de vaste wil in dit seizoen ongesla gen te blijven en nu eindelijk eens van Noorwegen te winnen. Tradities in dit geval de traditie dat de oranje-ploeg niet van de Noren kan winnen zijn er om' gebroken te worden. We hopen dat ons elftal daartoe de kracht zal bezitten. Al brachten ze dan geen prijzen mee, zonder bagage kwamen dr. Euive en Reshevsky gisteren toch niet terug uit Moskou. NEDERLAND: VAN BUN STOFFELEN VAN DER TUYN RIJVERS DE ELFTALLEN: KRAAK DAHLEN KARLSEN SOERENSEN SPYDEVOLD SVENDSEN HOLMBERG TORGERSEN SCHIJVENAAR TERLOUW DE VROET ROOZENBURG WILKES CLAVAN NOORWEGEN: Slechts één enkel succesje van Neder lands spel is te vermelden van „Parijs" een succesje dat gedeeld moet worden met Argentinië In de tweede ronde van het damesdubbelspel wonnen mevr Bor- ren en mevr. Weisz met 75 79 g0 van het Italiaanse paar mevr. Bossi en mej. Bologna. Daarmee is mevr. Borren de enige die Nederland in de tweede week vertegen woordigt. Van Meegeren kreeg in de derde ronde van 't heren-enkelspel klop van de Franse Davis Cup speler Ber nard, met cijfers waarvoor hij zich niel behoeft te schamen: 63 64 46 60 voor de Fransman In het gemengd dubbelspel werden mej. Hermsen en Krijt met 64 6—2 geslagen door het Franse paar mevr. Weivers en Brug- non, het echtpaar Borren verloor van de Hongaren mevr. Peterdy en Feher 64 4—6 1—6. En in het dames-dub belspel bleken de Franse drives te sterk voor mej. Hermsen en mevr. Roosv. d. Wal die met 46 61 26 van mevr. Halff en mevr. Seghers verloren. In het heren-enkelspel en in het da mes-enkelspel werden de „laatste acht" bereikt. Van de acht wedstrijden wa ren er twee zwaar en daarvan in het bijzonder die van de favoriet Parker tegen de Franse speler Destremau: 86 4—6 7—5 13—11. Parker gaf niet do klasse van Kramer! Voorts sloeg Ber nard de Zuid-Slaviër Pallada met 4—6 64 2—6 7—5 6—2. De Zweed Bergelm, de Italianen Del Bello en Cucelli, de Amerikaan Patty (op Mitic 60 60 (Van een bijzondere correspondent) De Rallye van Monte Carlo schijnt wel tot het verleden te behoren; maar er is een jongere broer opgestaan, die zich noemt (in het Portugees) „Rallye Automovel Internaclonal de Lisboa- Estorll". In 1947 zette „L'Automovel Club de Portugal" dit festijn op en het slaagde. Al waren de moeilijkheden in het na-oorlogse Europa groot en niet minder langs de autowegen, de belangstelling was onmiddellijk zeer omvangrijk. Lissabon schijnt een gooi te doen naar de opvolging van de we reldberoemde Rallye de Monte Carlo. In 1947 organiseerde .1'Automovel Club de Portugal voor de eerste maal na de tweede wereldoorlog een internationale sterrit. Deze had tot doel de vooroor logse Rallye de Monte Carlo te vervan gen. Onmiddellijk meldden zich uit alle delen van Europa enthousiaste adspirant- deelnemers voor de tocht. 173 Inschrijvin gen bereikten het hoofdbestuur der Portugese Automobiel Club. Ten slotte verschenen 100 wagens aan de diverse startplaatsen. Wegens paspoortmoei lijkheden was o.a. de gehele Franse ploeg uitgevallen. Die eerste keer reden 17 Nederlandse teams mee. Onder de 80 equipes die uiteindelijk in Lissabon aankwamen, be vonden zich 15 Nederlanders. Een presta tie die des te meer spreekt door hel feit dat Gatsonides op zijn Gatford de 3e plaats bezette. Bovendien won mevr. Van Dijk—Klomp met haar Hillman de le damesprijs. Het succes van de le Rallye Automo vel Internacional de Lisboa (Esloril) heeft de Portugese organisatoren doen besluiten dit jaar weer een sterrit uit te schrijven. Door ervaringen het vorig jaar opgedaan, is de organisatie enigs zins gewijzigd. In de eerste plaats is het aantal startplaatsen uitgebreid tot 12: Amsterdam, Barcelona, Bern, Brus sel, Lissabon, Madrid, Monte Carlo, Pa rijs, Oporto, S. Sebastian, Sevilla en Turijn. Iedere deelnemer moet plus minus 2500 K.M. afleggen, onverschillig van waar hij vertrekt. De hiervoor toegesta ne rijtijd bedraagt 59 u- 14 minuten. Dit komt neer op een gemiddelde van 45 K.M. per uur, in Portugal 50 K.M. per uur. Ten slotte zijn alle startplaatsen even hoog in punten gewaardeerd. De deelneming staat slechts open voor gesloten wagens en cabriolets. Het gebruik van compressor is niet toege staan. De deelnemende wagens zijn in gedeeld in 3 categorieën: le. boven 1500 c.c.; 2e 750 tot 1500 c.c. 3e. tot 750 c.r Voorts zijn voor iedere klasse min. af metingen voor de carrosserie vastgesteld. Het is dus duidelijk, dat nagenoeg al leen standaardwagens kunnen meerijden. Overeenkomst met Monte Carlo De technische overeenkomst met de, helaas overleden, Rallye de Monte Carlo valt dadelijk op, waarbij het overigens blijft. Hoewel niet te onderschatten, is de Rallye naar Lissabon niet zo zwaar als die naar Monte Carlo Verder zijn de routes veel korter en vindt de tocht in de zomer plaats. Sneeuwkettingen, sneeuwschoppen en aanverwante instru menten zullen hun bestaan tijdens de tocht in eenzaamheid moeten doorbren- fen. Aan de hand van het vorenstaande 13 het niet moeilijk te voorspellen, dat een groot deel der rijders met een mini mum aan strafpunten Lissabon zal bin nenrijden Dan is de tocht achter de rug Evenals in wijlen Monte-Carlo volgt na de finish nog een klassementsproef, een oordeel", dat bestaat uit een accelera tie-, rem- en stuurproef. Een bewerking, die ongetwijfeld de nodige slachtoffers zal doen vallen De finale vindt plaats in Estoril, het Scheveningen van Lissabon. Iedere deel nemer is n.l. verplicht zijn automobiel met zijn passagiers en zichzelf tentoon te spreiden in het „Concours d'Elégan- ce". Een soort hondententoonstelling waarbij de wagens als rijdende hokken fungeren en de mensen erin als de lij dende voorwerpen. Lijdend onder het medogenloze oog der „élégance-experts". Lieden, druk in de weer ieder voertuig te waarderen op comfort, ingebouwde instrumenten om de berijder nog ge- makzuchtiger te maken, enz. En natuur lijk niet te vergeten de eventuele vrou welijke charme. De resultaten hiervan tellen overigens niet mee in het eind klassement. De Nederlandse deelneming Het aamal Nederlandse deelnemer» staat zelfs nu nog niet vast. Velen wor. stelen tot op het .laatste ogenblik met de zevenkoppige draak van het devie- zenprobleem. Een vraagstuk, dat vele plannen tot wensdromen heeft gedegra deerd. Van Catsonides weten we, dat hij in ieder geval niet met een Gatso op stap gaat. Deze wagen valt n.l. buiten de klas se 1, (boven 1500 c.c.), in verband met de carrosserie-afmetingen. Voorzover bekend heeft hij zich een Studebaker aangeme ten. Verder zweven er geruchten over Reichman met zijn Rent'ley Reichman is de rijder, die in de laatste Franse Alpen rit opvallende prestaties heeft geleverd. Ook de „onafscheidelijken", Mutsaerts en Kouwenberg zullen zich wel aan de start vertonen, samen met v. d. Striens op zijn oude Ford 1935 met nieuwe 100 PK V 8 motor, Huet met de 21 jarige Bugatti, enz. Behalve deze oude bekenden zullen ook enkele debutanten hun krachten beproe ven op de 2520 km. tussen Amsterdam en Lissabon. Een van hen is de Amsterdam mer Dronkers op een 85 PK Ford V 8 '36. In de Rallye 1944 zal Nederland hoogst waarschijnlijk niet minder sterk verte genwoordigd zijn dan het vorig jaar. Laat ons hopen, dat de teamspirit even sterk zal blijken als de laatste maal. Op die manier bestaat de kans, dat het aantal uitvallers even klein zal zijn, misschien wel minder. De start Donderdag, 27 Mei a.s. 's morgens tus sen 5.13 en 7.13 uur vindt de start plaats te Amsterdam. Niet zoals vroeger van het Amstel Hotel, maar van de Euterpe- garage aan de Gerrit van der Veenstraat hoek Beethovenstraat. Dan zullen door de grauwe, slapende stad enkele tientallen wagens met rode Rallye-borden hun rit beginnen. Twee en een halve dag zonder ophouden gaat het voort dwars door West en Zuid-West Europa. Langs Brussel, Parijs, Bordeaux, S. Sebastian, Wilar For- moso aan de Portugese grens. Verder naar Oporto, langs de Portugese kust langs Coimbra, Caldas da Itainha naar Lissa bon. De route van contröle-post tot con- tróle-post is vrij. Evenzo heeft men aan een ieder overgelaten voor de nodige ben zinebonnen in de verschillende landen te zorgen, etc. Hoe perfect men zijn zaken in orde heeft, altijd blijft het avontuur. Ondanks alle minutieuze berekeningen en wat dies meer zij. Laat ons alleen hopen, dat Frankrijk voorlopig buiten een staking van service-stations blijft. Dat zou ai te avontuurlijk zijn. Niet alleen hët avontuurlijke, maar in hoge mate het sportieve element telt hier mee. Natuurlijk een Sterrit van deze al lure komt niet zo vaak voor als een voet balwedstrijd. Meestal wordt buiten be paalde kringen aan ondernemingen als deze nooit buitengewoon veel aandacht besteed. Maar toch staat de zaak ditmaal enigszins anders. Juist nu. Het wil veel zeggen, dat gedurende de afgelopen drie vredesjaren reeds twee maal deze sterrit heeft kunnen plaats vinden. Hieruit blijkt de onvermoeide ijver tot internationale samenwerking, ondanks de voor deze sport zeer grote moeilijkheden. Wellicht draagt de Rallye de Lisboa op zijn eigen wijze het zijne bij tot een nauwere sa menwerking. De wedstrijd HCC—VRA werd gewon nen door HCC met 177 runs. HCC 222 voor 7 (gesloten); Arendse de Wolff 72, Gallois 21, Van Manen 79 not out, Mac Donald 22, De Beus 14 not out; Klink 3 voor 79. Smit 4 voor 102, Zeverijn 0 voor 33. VRA 45, waarvan Ingelse 11. Bakker 5 voor 13, Sodderland 2 voor 17, Van den Bosch 5 voor 8, Nix 0 voor 3. 64), Drobny (62 60 60 op de Brit se no. 1 Mottrhm!) en de Z.-Afr. Stur- gess wonnen zonder verlies van een set- In het dames-enkelspel vier gemakke lijke Amerikaanse overwinningen, in twee sets, van mej. Hart, mevr. Toda, mej. Fry, mevr. Prentiss en één moeilijke mej. Rhyban op mevr. Boegner (Fr.) 26 75 62. Voorts bereikten mevr. Bossi (It.), mevr. Weisz (Arg.) en mevr. Landry (Fr.) de laatste acht. Tot de laatste acht in enkel- of dubbel spel heeft het Nederlands spél het niet kunnen brengen hetgeen ook nauwe- 1 Yerwacht kon worden, nu onze sterkste spelers en-speelsters niet afge vaardigd waren. Gisteren verloren mevr. Borren en mevr. Weiss (Arg.) van mevr. Kormoczy en mevr. Doleschell (Hong.- Oostenr.) met 16 36. Er kwamen louter dubbelspelen aan de orde. In het damesdubbelspel geen partijen van internationale betekenis. De Amerikaanse paren mej. Fry-mevr. Prentiss en mej. Rice-mej. Butler kwa men in de laatste acht. In het herendub belspel ook een Amerikaans overwicht: Parker (eindelijk in goede vorm spelend, sterk) en Patty sloegen Olazage (Sp.) en Weiss (Arg.) 60 60 86. De Aus traliërs Hopman en Sedgman sloegen de Fransen Dubuc en Pelizza 6—1 6—0 6—3. Voorts plaatsten de Spanjaarden Bar- troli en Szawost zich ten koste van da Engelsen Baxter en Hare met rake cij fers in de kwart-finales 64 62 ,6—1, hetgeen ook Drobny en Bergelin deden! De Zweedse voetbalbond heeft de vol gende twaalf spelers aangewezen als .can- didaten voor de ploeg, die op a Juni a.s. te Amsterdam tegen Nederland speelt: Sune Andersson, Henry Carlsson en Boer je Leander, alle drie van A. I. K. Stockholm, Bertil Nordahl van Deger- fors, Gunnar Gren van Gothenburg, Karl en doiltl Wikdahl, beiden van Helsingborg, Erik Nilsscm r»n Kif>ll Rncpn van Malmó, Torsten Lintberg Nordahl en Knut Nordahl ^TnokW- ping. Het team wordt pas definitief samenge steld na de wedstrijden van Zondag a.s. welke de keuze-commissie in staat moe ten stellen zich een oordeel te vormen over de huidige conditie der geselecteer den. Ze zal dan trouwens ook nog andere spelers onder de loupe nemen zodat ver anderingen mogelijk blijven. Wat de verdediging en de middenlinie" betreft achtte men totdusver de vol gende opstelling het meest waarschijn- tJt Torsten Lindberg; achter: Knut Nordahl en Erik Nilsson; midden: S. Andersson, Bertil Nordahl en Kjell Ro sen. Deze spelers komen ook onder dc twaalf geselecteerden voor. In de voor hoede zijn Gunnar Nordahl en Gunnar Gren vrijwel zeker van hun plaats. Daar entegen mist men Persoon, Liedholm en Nystrom onder de candidaten, alhoewel het mogelijk blijft, dat zij Zondag a.s. de aandacht der keuze-commissie op zich vestigen. •P* samenstelling van het Zwaluwen elftal, dat 30 Mei te Brugge tegen het elftal van West Vlaanderen uit zal ko men is als volgt: Doel: De Munck (Sitt. Boys); achter: Everse (Neptunus) en Albers (Vitesse); midden: Temming (DOS), Beenhakker (NAC) en Bóeree (Haarlem); voor: Koning (Xerxes), Benningshof (RFC), <AnenxrVlS: ,Groeneveld (DFC), Clavan (ADO), Spel (DWS) en Schaap (DFCi. Gisteren begon in Krasnapolsky te Amsterdam de 14e alg. vergadering van de R.K. Bond van Transportarbeiders St Bonifacius. Deze vergadering heeft een min of meer feestelijk karakter, doordat men zij het op sobere wijze, tevens het 30-jarig bestaan herdenkt. Voorzitter J. Boeren deelde in zijn openingsrede mede, dat de bond bijna de 10.000 weer bereikt heeft Het is echter op zichzelf teleurstellend' dat dit getal nog niet bereikt is. Er zal door de nieuw te kiezen bestuursleden hard gewerkt moeten worden aan de uitbouw van de organisatie. De zeelieden zal men daarmj vooral niet mogen vergeten, ook omaax vele jonge katholieke zeelieden vooi het geloof verloren dreigen te gaan Een goede organisatie kan hen daartegen be schermen. spreker richtte zich tegen het uitgroeien van het spool wegbedrjjf tot een mammouth-organisatie, die tot staatssocialisme moet leiden. De verde ling der gemeenten naar de loonklassen bevat veel onrechtvaardigheden, die zeker herzien zullen moeten worden. Uit voerig besprak #e heer Boeren de loon- en prijspolitiek der regering, waarvan hij zeide ,dat de bond deze tot nu toe had kunnen volgen, maar menigeen is thans wel aan de rand van de loonstop. Er zal hier een oplossing moeten gevon den worden, temeer daar de grote win sten van de ondernemers hen in staat stellen tot een weelderig leven, dat wel in zeer onrechtvaardig contrast staat met de levensomstandigheden der arbeiders. Namens het Intern Christ. Vakverbond sprak Freek Brussel de vergadering toe, daarbij een overzicht gevend van de gang van zaken bij deze organisatie. Oost- Europa is uitgevallen, maar nieuwe con tacten werden gelegd Italië is thans aan gesloten met een organisatie van 600.000 a-beiders. Ierland is eveneens toegetre den èn ook Oostenrijk, terwijl contact werd gelegd met Duitse organisaties. De °P de vergadering aanwezige vertegen woordigers van de K.A.B., de Franse en de Belgische christelijke organisaties van transportarbeiders spraken de vergade ring eveneens toe. Later werden de jaar stukken goedgekeurd en begon men met de bespreking van he, beleid van het hoofdbestuur P® th8Lns geldende prijzen voor ze. luxebro°d. die gewestelijk fn rfp hr yerschillen, zijn vastgelegd nrif'n "zenverordenin! 1942. Deze pruzen blijven ongewijzigd. bmmster van iancjbouw, visserij en van h Ziening heeft ter aanvulling n de prijzenregeling de maximumprijs °or brood, gebakken uit uitsluitend pa tentbloem (witbrood) met ingang van he- den vastgesteld op de bestaande maxi mumprijzen voor brood van normale sa menstelling, vermeerderd met 4 cent per 800 gram. Aan de prijsvaststelling is voorafgegaan een regeling, waarbij de bakker op de van consumenten verkregen keuzebonnen voor brood-verm'celli patentbloem kan betrekken voor het bakken van witbrood. Omdat daardoor aan de bij de consu ment bestaande vraag naar w'tbrood kan worden voldaan gaat deze regeling iet uitzeven van bloem tegen, terwijl zij te vens het euvel van het bakken van te duur brood van griesmeel bestrijdt Het wittebrood is dus uitsluitend op .ceuzebon te kopen, maar dat geldt niet voor de op broodbon verkrijgbare kleine broodjes. De bakkers blijven n.l. maximaal 10 pet. op ingeleverde broodbonnen patentbloem ontvangen in hoofdzaak voor de produc tie van z.g. kleinbrood, dat vrij in prijs is. Ter voorkom'ng van misbruik is echter bepaald,, dat als kleinbrood slechts zullen worden beschouwd broodjes van hoog stens 50 gram (maximaal 30 gr. droge stof). Op het door Philips in samenwerking met de maatschappij Zeebad georganiseer de internationaal muziekconcours te Sche veningen, zijn in de afdeling viool twee eerste prijzen groot 2000 verleend, n.l. aan Michel Szwalbe, een in Zwitserland woonachtige 28-jarige Pool en aan de veertienjarige Fransman Christian Ferras. De tweede prijs was voor de 22-jarige Hongaarse Elisa Cserfalvy. De beide eer ste prijswinnaars zullen Donderdagavond op het galaconcert in het Kurhaus optre den. De zilveren medaille is toegekend aan de Nederlander Theo Olof. Twee bronzen medailles, resp. aan Hedi Gigier uit Oos tenrijk en aan de Nederlander Herman Krebbers. De nieuwe aanvoeren van overzee be stonden de laatste weken overwegend uit lijnolie, aldus een bericht van de makelaars F. N W. H, Montauban van Swyndregt te Rotterdam. Hiervan zijn van Canada en Uruguay ca. 3.000 tons op Rotterdam stoomend, zodat met wat er nog voorradig is, dit voor na oorlogse begrippen, een vrij aardige voor raad lijkt. Verder zijn er nog stomend van Britsch-Indië ca. 800 tons grondno- tenolie. Van Noord-Amerika is een post van 140 tons prime tallow aangekomen. Dit postje zal wel zeer welkom zijn, daar er verder vrijwel niets meer voor radig is en buiten een stomend partijtje van 145 tons, het wellicht nog wel enige weken kan duren, alvorens de onlangs nieuw-aangekochte prime taliow vanuit Noord-Amerika zal zijn gearri veerd. Zuid-Amerika zit nog steeds hoog te paard, waardoor de noteringen aldaar buiten beschouwingen kunnen blijven Tenslotte zal er in de eerste week van Juni een flinke partij (ca. 1600 ton») Sumatra palmolie aankomen. Men ver wacht dat de kwaliteit hiervan weder om wat beter zal zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2