Sensationeel einde van middagzitting Voorzitter zet wethouder voor jokkebrok vlotte Wethouder Van Bochove stelt portefeuille-kwestie KWIEK Noodlanding in de ivoestijn Financiële verhouding Rijk-Gemeente Aanvankelijke spanning afgereageerd wordt President i DINSDAG 25 MEI 1948 PAGINA 3 HET COLLEGE AAN HET WOORD De dienstcommissies. Geen meningsverschil over beleid „Het slimst kwam achteraan, liet grondsop drinkt men Jest", zal wethouder Mr. P. Bochove met Vondel gepreveld hebben, toen zijn uitvoerig, in zekere zin optimistisch, betoog over de financiële ver houding Rijk-Gemeente naar het Rijk der zoete kinder-slaapliedjes werd verwezen door een betoog te zelfdar zake van de voorzitter van datzelfde college namens welk de wethouder meende te spre ken. De overige leden ervan zetten steeds grotere ogen op naar mate het verrassende betoog van de voorzitter vorderde; een lid van de „regeringspartij" meende, dat de zeer vertrouwelijke mededelingen in het college thuis hoorden, maar de tot nu toe zeer zakelijke en loyale oppositie vond het wel leuk om ook eens iets te horen en verwelkomde de voorzitter van de Raad gaarne in haar kring. Wat er zal overblijven van de korte en zakelijke antwoorden is ons nu, aan het sensationele einid van deze rustige zitting een raadsel. van6Z°°'begroting™ de 2e ver§'adering deling, dat de met de mede" houders zo ,.:t,?ntWoorden van de wet- lijk zullen ziin P8 etl zakeliJk moge- merkingen in at de bezwaren en op- hiinimum k 1 tweede instantie tot een Mevr BrntKerkt zullen blijven' voor Sn emde Wilde, wethoudster bij J. ,c e Zaken en Onderwijs, begint Er m ,eahtwo°rding met de heer Sabel. 1°e' meer contact komen tussen de uculiere instellingen en het bureau 0l-'iale Zaken, heeft deze gezegd, terwijl niet alleen de financiële steun, maar de pensen en het gezin als zodanig bij de j®ciale hulp betrokken moeten worden. ^Matschappelijk Hulpbetoon heeft zich I s maanden omgeschakeld. Een bevoegd mbtenaar houdt zich bezig met de zui- *r. niet-financiële kant van de geholpen «fizinnen. Een kerkelijk gezin wordt dan 'ergegeven aan de kerkelijke instellin- ®eh, terwijl niet-kerkelijke gezinnen naar e* adviesbureau worden verwezen. net contact met de particuliere instel ngen is bij traditie prima. Zo zelfs, dat ve °verbelaste kerkelijke organisaties met in °UWen de bu'p van bet adviesbureau roepên •Wgj moet er een stimulerend rgaan komen, opdat overleg met allen anien mogelijk is en de subsidie, die van huidige 27.000 sterk zal moeten °eien, zo goed mogelijk besteed worde. voor a- i Bi de vele niet-kerkelijken zal de ««St van Sociale Zaken de aangewezen v 'm-instelling blijven; deze moet dus j^Mgenwoordigd zijn in het sociale cen- huisvesting van de sociale dienst v at alles te wensen over. Het zuigelingen- Ur®au heeft nog geen gepaste ruimte. De ■?eorganiseerde jeugd heeft te weinig rbimte. Het is ontstellend, dat de onge organiseerde jeugd nog niet is opgevan- «•n. Het eerste het beste vrijkomende moeten zou v00r deze jeugd gebruikt langrijke^snpi®1?- Spr- hoopt, dat dit be ften beginnen e werk spoedi§ zal kun" Een geweldij,. volwaardige arbeiP1,0101® steun voor on" Pen van werkgelp skrachten is het%chep- Een verbinding s^Ben]l,!id onder t0Ezicht richting voor zwakzindlt werk aan de in' Voornemen. Wel apart £enz0rg ligt in höt <ien. Dan zal de inrichmfL to?h verbon- Vconomisch werken. Zij mg minder on- Otnst.n/liBheden hliiven u. °et onder alle omstandigheden blijven besta-,™ Voor het uitblijven van 0nm i d°or de heer v. d. Toorn dankT^ J1 houdster. de wet' Vervolgens is de heer v. d. Berg T„„ beantwoording door de wethoudster "an de beurt. Zij ontmoet hem op <je «aar vernieuwing. Al is het resultaat er- wellicht nog klein, dan is de poging gerechtvaardigd. Helaas, is al het perso- eel niet doordrongen van noodzaak van _ernieuwing, maar dit is niet te verwon- „e,reh. Jaren lang schreef men over de «abrekkige opleiding. De vreselijke be- ®ai,nigingsjaren hebben nog jaren van de «i aiding afgeknibbeld. De klassen zijn in t iaren ver boven de 40 leerlingen op- v°erd. De leermiddelen waren bezuini- '?Ss-object. Daarbij gevoegd de lage 'ariëring, komt men op de oorzaak van ®le remmen in de ontwikkeling van de j. derwijzer als onderwijs-vernieuwer. ,eze kunnen niet onmiddellijk worden Geworpen. het*U is bet de iaak van de leiders van VorBr,°*derwiJs de frisse krachten naar biiznna balen- Be leiders zijn voor de één\i,=ere scholen de schoolbesturen, aan Paremeerrdaisde heeF d' Berg naUW ge" Kchooijeu"jiel.ng 5n de Plantage door de daan, orp\1Ste betreuren. Alles is ge- Er is een be'ro"1 verandering te brengen, gedaan. Het :emP °p de onderwijskrachten tevredenheid. Ug0,11?*?111 Seeft reden .tot hoofden worden ®idin6 kon aan school- lieke scholen dedep ergelaten- De katbo" bare, maar de Hervormd5 met de °Pen" er naar hun inzicht niett !®holen hadden Wat betreft de piant »«e te maken. Bijzondere Scholen, die eraan1 de Be Plantage is geen speéiplaat grenzen, deren van 5 scholen moetén b,m energie kwijt. In het verleden zit weer de lout, want er is noch voor speelpjaatsen $5 velden voor deze schoien gezorgd, Esperanto op de scholen heeft wel sym pathie van fret college, meneer v. Lith, ^aar er zou omvorming van leerplan ''°dig zijn. Het nieuwe programma zou b!®t overladen moeten worden. Waar 'ndt men de leerkrachten? Noor zover mogelijk wordt van de amderleeszaal in klasse-verband gebruik rfmaakt. De kinderleeszaal zou vergroot °eten worden en dat zou omzetting van E leeszaalruimte nodig maken. De plan ch daartoe zijn geofferd op het bezuinl- fgs-altaar. b°P de dramatische rede van de heer osch heeft de wethoudster een bijzon- s®re reactie. Ook in de crisisjaren moest Paargeld worden opgemaakt. Arbeiders- terln?en rooesten zieh alles ontzeggen, de de ouderdom de mensen toegrijns- sto t duizenden tranen, die toen zijn ge- je zou de wethoudster niet graag tel- dan die gez:nnin was het veel erger van aankoop van grond werden niet ver haald op de toen nog gemeerkelijk te in nen belastingen, maar op de toekomstige prijs bij verkoop of erfpacht. (Aan de werkwijze van het grondbedrijf hopen wij binnenkort een uitvoerig artikel te wij den, Red. N.S.C.). De vorming van- een reserve uit eventueel geïnde overwaarde is noodzakelijk, omdat reeds eerder een sanering moest plaats hebben, daar de boekwaarde in 1937 de e!genlijke waarde ruim 2.000.000 te boven ging. De ver houding bouwgrond-grond voor andere doeleinden, is van 50 tot 50 voor wat be treft Nieuwland veranderd in 40 tot 60. De heer v. d. Berg zal met zijn voorstel tot grotere reservering moeten wachten tot voorstellen dienende tot verandering van de werkwijze en financiering van het Grondbedrijf in de raad komen. De oude bebouwingsvoorschriften wa ren niet gebaseerd op een groot alge meen plan, maar op betrokken particu liere belangen. Als er nu moeilijkheden zijn met een verordening, waren die er ook, toen er 11 waren. Bovendien hebben de nieuwe met het uitberidingsplan te'maken. De ge meente moest een uitbreidingsplan heb ben en de deskundige Ir. Sieber heeft dit ontworpen tezamen met de sanerings plannen. Bebouwingsvoorschriften moes ten hiervoor worden gemaakt. Een nieu we verordening werd geboren, die het resultaat was van het werk van een deskundige commissie. Deze commissie is weer in het leven geroepen, om op nieuw de verordening onder ogen te zien, daar er moeilijkheden zijn gerezen. Deskundigen schatten de stad over 20 jaar op 95.000 inwoners. De post voor straten en pleinen wordt gebruikt naar een werkschema. Het bedrag voor 1947 is niet geheel gebruikt door de strenge winter van de eerste drie maanden. Dit scheelt een belangrijk bedrag. De gedachte over het proefschrift be-' trekking hebbende op Schiedam is wel willend door hot College ontvangen. De Spoorwegen zullen spoedig begin nen met de zandopstorting voor de nieu we spoorbaan. De werkzaamheden in Rotterdam zijn al begonnen. De Lange Nieuwstraat moet verbreed worden, stoepen en hekken worden op geruimd. In de huidige vorm kan de Plantage niet gehandhaafd blijven, wel zal het als recreatieoord gehandhaafd worden. De commissie voor Gemeentewerken en Stadsuitbreiding zal gesplitst worden in de twee samenstellende delen, al blijft de grote commissie gehandhaafd. Soepeler bebouwingsvoor schriften. Wethouder Alberts is de heer v. d. Kraan dankbaar voor de uiteenzetting over bebouwingsvoorschriften. De toepas sing ervan is moeilijker voor de oude dan voor de toekomstige stad. Er moet een redelijker toepassing mogelijk zijn. Voor welke andere moéillijkheden we nu staan, kon tijdens de vaststelling niet worden voorzien. Daarom staan adviezen van de diensten wel eens diametraal te genover elkaar. Deskundigen gaven geen eensluidende voorlichting. Gedéputeerde Staten willen, de moeilijkheden van Schiedam kennend, hun knapste deskun digen ter beschikking stellen. Zoals gezegd is er opnieuw een commis sie gevormd ter herziening van de be bouwingsvoorschriften. De woningen in het Oosten zijn inderdaad niet ideaal; dat is het gevolg van stringente bepalingen en tekorten. Toch zijn er hygiënische voorzieningen, die zeer modern zijn. Voor de nieuw te bouwen woningen blijft men gebonden aan een bepaling van de inhoud, die eigenlijk te klein is. In de toekomst zal de-toewijzing niet naar aantal, maar naar totale inhoud gaan, zodat 't gemeentebestuur zelfs de inhoud van de woningen kan variëren naar be hoefte voor grote en" kleinere gezinnen. Als de gemeente niet vast zat aan een quotum zou het wel harder gaan dan het gooien van een druppel op een hete plaat. De flat voor ouden van dagen kan worden aanbesteed. Voor de bouw van het blok woningen aan Lorentzlaan kan tot voorbereiding van de aanbesteding worden overgegaan. Dit betekent, dat bij voorspoedige bouw in 1949 526 woningen klaar kunnen komen. B. en W. zijn bezig om voor '49 een verhoogd quotum te krijgen, zodat de woningen in Nieuwland en aan de Hoge Banweg, in totaal 650 woningen, kunnen worden aanbesteed in dat jaar. De nieuwste snufjes worden aangebracht en Den Haag is zeer tevre den over alle voorzieningen o.a. voor warm water in arbeiderswoningen. 5 Baden per jaar. Per inwoner kunnen in Schiedam nu 5 warm water baden per jaar genomen worden. Dit zal tot minstens drie per week moeten worden opgevoerd. De kosten van woningbouw verschillen per jaar niet zo belangrijk, dat dit voor de komende jaren niet te bepalen zou zijn. Komende rijksregelingen zullen dit bezwaar zeker opheffen. Woningverbetering en -splitsing is een aardig element, dat meer op het terrein van de huisvesting ligt. Voor de tot nu toe ingediende aanvragen zijn al mate rialen en subsidies verstrekt. Met particuliere bouwers zijn veel on derhandelingen gevoerd. De gebrekkige financieringsregeling '47 zal verbeterd worden, waardoor het bouwen aantrek kelijker wordt, al verkeren vele bouwers in droomland, wat betreft ,inrichting en inhoudsmaat. Ook zij zitten vast aan de stringente bepalingen. Als de woningbouwverenigingen aan 't tempo kunnen voldoen, zal het College geen moeilijkheden in de weg leggen. Men moet er dag en uur op uit, om het tempo te kunnen bijhouden. Voor de exploitatie van woningen zal een woningstichting nodig zijn. Het zou onjuist zijn, als er nog meer schijven tussen zouden gaan draaien. Daarom zou spr. deze stichting liever niet ingevoegd zien ter bereiking van het tot stand ko men van woningen. Dat geeft teveel ver traging. Wat betreft de sport-ambtenaar, kan de wethouder zeggen, dat deze figuur een schepping is uit de bezetting. Maar zijn oorspronkelijke taak voor de Bene den-Maas is beperkt door het opzeggen van zijn diensten door andere steden. Toch heeft deze ambtenaar nog zeer veel te doen. Hij werki veel en hard. Sug gesties voor een betere oplossing zullen gaarne worden aanvaard. Het nut van het handhaven van koste loze zwemuren kon gezien de resultaten van het afgelopen jaar betwijfeld worden. Dit behoeft geen bewijs te zijn, dat nu de kosteloze uren geen reden van bestaan hebben. Het ontbreken van belangstel ling kwam, omdat de uren ongelukkig gekozen waren. Ze zijn nu van half 6 tot 8 uur. Als deze uren nog geen be langstelling kunnen vinden, zal opnieuw deze kwestie onder ogen worden gezien. De queue-vorming moet tot het einde behoren, Zij is nu zeer beperkt. Het per soneel is uitgebreid. Een nieuwe zwemschool in Schiedam ls een der noodzakelijkste inrichtingen, welke zal moeten verrijzen. Plannen zijn reeds ingediend. De Poldervaart is waarlijk niet om één rat afgekeurd. Uren conferenties, deskun dige voorlichting en het afraden van zeer kundige zwemplaats-baoordelaars hebben daartoe geleid. Het Museum moet cultuurcentrum van de stad worden. Nu is er al grote belang stelling. Die zal nog groter moeten wor den. Daarom moet het gehele St. Jacobs- gasthuis museum worden. Er zijn ver schillende steden, waar een sociaal-cul turele raad werkt. Er kunnen veel initia. tieven gebundeld worden. Op het gebied van onderwijs en cul tuur zijn veel rakingsvlakken, toch be hoeft dit nog niet tot samenvoeging van de twee of drie op die terreinen werken de lichamen te leiden. Dat er geen geld voor culturele monu menten beschikbaar zou zijn, is door de heer Bosch uit een uitspraak van Min. In 't Veld verkeerd begrepen. Met weinig middelen en weinig materialen zijn in deze begroting voorzieningen getroffen, welke noodzakelijk zijn en als zodanig door de cultureel warmyoelende minis ter zeker gebillijkt en goedgekeurd zul len worden. Het periodiek zal Schiedam een andere naam geven dan de bekrompen denk beelden, die men er nu in en buiten de stad over heeft. Men hoopt in September het eerste nummer uit te geven; een tweede in December. De bescherming der beroepskunste naars is zeer netelig. Er is reeds her haaldelijk getracht overeenstemming met de N.O.M.A. te bereiken. Sommige ste den hebben regelingen, die het amateu risme gayaarlijk benadelen. Er zal een zeer sterke selectie moeten worden toe gepast. Velen, die in de orgie van de hoge salarissen na de oorlog het toneel beklommen, konden beter een hen pas sende werkkring zoeken. Financiëll aspecten Hierna "komt de wethouder van finan ciën aan het woord. De heer v. d Berfe maakt het wet houder v. Bockhove moeilijk om kort en zakeijk té zijn, want zelf is hij van deze leidragd belangrijk afgeweken. Wat we voor Schiedam financieel zou den willen, is zuiver theoretisch. Daar waar het nodig is, worden specifiek Schiedamse belangen behartigd. Een apart optreden van Schiedam in deze kwestie is gewenst noch opportuun. Niet in '45 was de zaak aan de grond ge lopen, maar lang voor 1940. In 1946 stond de toen geïnstalleerde commissie- Oud voor werk, waaraan, te weinig be kende feiten en papieren ten grondslag lagen. Op korte termijn kan geen oplos sing worden gegeven, al is een noodvoor ziening nodig om de gemeente enkele jaren soelaas te bieden^ Aan een noodvoorziening mag men geen eisen stellen, die men van een definitieve wet zou vragen. Het is niet zo, dat het voorstel van de commissie-Oud door deze „verderfelijke" regering gedenatureerd zou zijn. Spr. toont dit aan met citaten. De ontwerp-begroting kan door een wijziging van de subjecieve bijdrage zeker beïnvloed worden, maar er is ge wettigd vertrouwen, dat de subjectieve uitkering objectief zal worden vast gesteld. Het bezuinigingdrukken door de rege ring valt wel zeer mee. Spr. toont dit aan. De ambtenaren zullen 2% pet. pen sioenpremie minder gaan betalen; dit kost de gemeente ƒ65.000. Drukken van uitgaven door de regering is niet nodig, want het college zorgt zelf, dat de uit gaven volledig verantwoord zijn. Al brengt de subjectieve bijdrage ge varen mee, bij de stijgende winsten voor verschillende diensten is het behalen van voordeel evenmin uitgesloten. Als de hee? v. d. Berg zegt, dat den Haag steeds te weinig geeft, kan spr. meedelen, dat dit zeker vroeger het ge val was, maar, dat dit nu al meer is en naar zijn verwachting spoedig voldoende zal zijn. Er zijn veel dingen in Schiedam, die we anders zouden willen, de meest ur gente daarvan staan Op de begroting. Het Radiodistributiebedrijf had in 1940 sterk gedaalde inkomsten. Aan de gang van zaken is veel gedokterd. De gemeen te had hier de machtiging en gaf de uit voering in handen van particulieren. Een proces kon niet gevoerd worden, daar de zaken er juridisch slecht voorstonden door bijzondere gang van zaken in Schie dam. Het gaat niet om ƒ50 of 40-000, maar om een veel lager bedrag. Met de heer v. d. Berg is het College bezorgd over de tekorten van de Reini gingsdienst. Inderdaad zijn cr hogere uitgaven bij de afvoer per schip dan geraamd was bij het indienen van de plannen. De directeur had opgave gedaan van ƒ50.000; de laagste inschrijver was 80.000. i De wethouder betreurt het, dat door de directeur niet voldoende inlichtingen in deze zijn ingewonnen. In het vervolg zal voorlichting van deze tak van dienst zeer nauwkeurig worden onderzocht. Het zal beter zijn de haven te laten wat hij is. Een havenmeester-manager is een utopische kruising van nautisch- en zakenman. Uitvoerige rapporten zijn ingediend en een commissie uit de Raad kan deze eventueel onderzoeken, maar illusies wa- 'ren beter niet te koesteren. In het najaar van 1947 was de kwestie dienstcommissies behoorlijk geregeld met een waarlijk gefundeerde medezeggen schap. Het Centraal Orgaan heeft mede op verzoek der organisaties verzocht de zaak aan te houden. De verwachting heerst, dat er een gelijktijdige regeling voor het hele land komt- De personeelscommissies kunnen inge steld worden na opgedane ervaringen dit jaar. Na dit woord als wethouder, voegt de heer v. Bochove aan zijn antwoord, nog enkele politieke opmerkingen toe, waar toe enkele raadsleden hem genoopt heb ben. Het merkwaardige einde De Voorzitter, mr. J. W. Peek, besluit de middagzitting. Een Commissie voor toezicht op het werk van het Bureau Huisvesting is door de heer Labruyère voorgesteld. Na de wet is het werk toch al trager geworden; zelfs zo traag, dat geen directe voorzie ningen meer getroffen kunnen worden. Een derde commissie is staatrechtelij k niet mogelijk. Wel zal aan deze zaak meer publiciteit worden gegeven. Spr. zou aan huwenden bij huisvesting graag voorrang geven, maar dat is onmogelijk. Gevestigde gezinnen wonen vaak al in onhoudbare toestanden. Getracht wordt personen van dezelfde gezindte, in een woning noder te brengen. Spr. hoopt, dat de Kath. Actie vruchtbaar zal werken bij het stimuleren van het vrijwillig afstaan van woonruimte. De Pastoor van Kethel heeft een lofwaardig voorbeeld gegeven. Nergens komt in Nederland voor, dat het gemeentebestuur officiële gasten moet ontvangen in een café. Het St. Jacobsgasthuis zal de officiële receptieruimte worden. De wijnkelder van Schiedam bestaat uit vier flessen Samos. In het Stadhuisplan kan nu de burger zaal geschrapt worden. De aula van het Museum zal definitief burgerzaal wor den. De schetsprijsvraag kan dit jaar wor den uitgeschreven zodat te zijner tijd, als de omstandigheden gunstiger zijn, de de finitieve plannen kunnen worden uitge werkt. Het zal in een lange reeks van jaren niet mogelijk zijn op een Begroting een bedrag van ƒ7.000.000 uit te trekken, te meer daar een urgenter nieuw zieken huis nog grotere bedragen zal vragen. Het College kan zijn belangstelling nog niet aan konijnen geven, maar wel aan de mens met al zijn culturele, sportieve en sociale behoeften. In de Korenbeurs kunnen deze in de toekomst prachtig op gelost worden. Het is onmogelijk in de benedenruimte een kantoor onder te brengen, want het gebouw moet volgens Monumentenzorg een bestemming krijgen,» die de stijl en vormen van het bouwwerk waardig is. De directie van de R.E.T. heeft spr. toe gezegd, dat lijn M naar het station zal worden doorgetrokken en overstaptarie- ven zullen worden ingevoerd. Stagnatie is hier ingetreden. Politie en Gemeentewerken hebben éen plan ontworpen tot spreiding van de bus halten over de Broersvest. Het kerkhof zal hier over een jaar in betrokken kunnen worden. Verlegging van de tramlus naar het eind van de Broersvest bleek onmogelijk. Tegen de ongewenste toestand in het Volkspark zal streng worden opgetre den en een vaste bewaking is er inge voerd. Nog steeds is Schiedam geen volledig politieapparaat rijk, omdat een deel nog in opleiding is, waarbij de examen-eisen zeer hoog zijn. Een last en rem wordt op de dienst gelegd. Eerst over een half jaar kan van normale toestanden gespro ken worden. De voorzitter bewondert de diepgaan de studie, die de raadsleden gewijd heb ben aan de voorstellen van de Commis sie-Oud. Toch was er geen eensluidendheid van oordeel. Met allen kan spr. wel in som mige opzichten meevoelen. Alles zal af hangen van de uitvoering der wet door de regering. Daarover is spr. niet erg ge rust. De ervaring van collega's van de voorzitter is in deze zeer teleurstellend. Het blijkt, dat men nauwkeurig de te bezuinigen bedragen optelt zonder de posten te willen noemen. De oplossing zal zijn, dat men een noodlijdendheids- uitkering krijgt vastgesteld, waarbij de gemeente in een nog ongunstiger positie komt. De zuinigheid van Schiedam in het verleden kan wellicht hier van voordeel zijn, maar er zullen nog heel wat woor den over deze kwestie vallen. Men kan veilig aannemen, dat deze behandeling van de begroting niet de laatste zal zijn, maar dat er in de toekomst nog wel eens over beraadslaagd zal moeten worden. De stemming voor de avondvergade ring was gespannen, na het verrassende slot van de middag. In alle hoeken werd gepraat over de mogelijke ontwikkelin gen en het was zeker, dat onze raad een zitting tegemoet ging, die de kronieken waardig was. Terwijl de middagzitting 25 minuten te laat begon, was deze tijd voor de avondvergadering tot een half uur gerekt. Wethouda- v. Bochove vraagt het woord. De voorzitter merkt echter op, dat dé raad .of leden daaruit aan het slot van. zijn woorden iets beluisterd menen te hebben, dat hij er ifiet in heett willen leggen. Men schijnt niet genoeg beluisterd te hebben, dat spr. het be treurt, dat in andere gemeenten de prac- tijk minder gunstig is uitgevallen. Het is de taak van college en raad om te vech ten voor een gang van zaken, die voor Schiedam zo gunstig mogelijk zal zijn. Wat spr. meedeelt is de waarheid, zoals die door de collega's is meegedeeld. Dezer dagen kwamen deze finesses "nr. pas ter ore en zij konden niet meer in het college worden beh'andeld. Als col lege en als burgemeester zal gedaan worden, wat mogelijk is. Verklaring weth. v. Bochove De wethouder vraagt het wpord voor de volgende verklaring; Meneer de voorzitter, In het college van B en W. bestaat een duidelijk aan gegeven taakverdeling en het behoort dienovereenkomstig tot het goede ge bruik in deze gemeente, dat het lid van het college, hetwelk met een bepaalde bestuurstaak is belast, in de openbare zitting van de gemeenteraad het op die bestuurstaak betrekking hebbende be handelt. Als wethouder van financiën heb ik dienovereenkomstig het wetsontwerp Noodvoorziening Gemeentefinanciën en de aspecten daarvan behandeld, geheel in de geest van het college zoals dat ook in de geleidebrief en de Memorie van Antwoord, welke beide ook uw hand tekening dragen, is neergelegd. Zonder enig overleg met het college of zelfs maar met mij als wethouder van financiën hebt U na mijn betoog m.i. in strijd met de goede gebruiken en de be staande conventies gemeend uwerzijds beschouwingen over bovenbedoeld onder werp ten beste te moeten geven, welke naar inhoud en vooral naar strekking onmogelijk in overeenstemming zijn te brengen met het standpunt van het col- lege. U hebt de in uw beschouwing ver werkte gegevens nimmer ter kennis van 76. Opeens werd Karei Kwiek wakker. Zijn paard had zo onrustig gesnoven en gehinnikt, dat er wel iets bijzonders aan de hand moest zijn. Voorzichtig klom hij boven op 't heuveltje, waartegen hij had zitten slapen. Wat hij zag, deed hem de haren ten berge rijzen. Op geen vijftig meter afstand kwam Manuelo Morto, de boevenpresident, met een vracht wagen vol geboefte aangereden. Ze moesten hem wel ont dekken door de sporen die die zi.,n paard in het zand had achtergelaten. Kareltje bedacht zich niet lang. In 'n wip zat hij op z'n paard. „Vort sik", zei hij „vol gas!" Maar het paard trok zich niets van hem aan. „Vooruit nou, het wordt tijd", drong Karei aan, maar het was al te laat. Uit de vrachtwagen steeg een luid gejuich op. De boeven hadden hem ontdekt. Manuelo Morto loste een schot uit zijn revol ver. Alsof het zo en niet anders afgesproken was, gooide het paard zijn vier poten omhoog en schoot dan als 'n pijl uit de boog de woestijn in. Karei had grote moeite om zich in het zadel te houden. Ja, je hebt rare paarden in de wilde streken van Zuid-Amerika. Zo lang er niet geschoten wordt, denken ze dat er geen vuiltje aan de lucht is. Pas als het menens dreigt te gaan worden, komt er 'n beetje fut in. het college gebracht De opvattingen van een bepaalde groep burgemeesters is niet zonder meer representatief voor de op vattingen der resp. gemeentebesturen, omdat immers de gemeenteraad aan het hoofd van de gemeente staat. De als novum aangekondigde mogelijk heid van een noodlijdendheidsuitkering kan niet als een novum gelden, omdat deze mogelijkheid sedert publicatie van het rapport van de commissie-Oud en de aanbieding van het wetsontwerp alge meen bekend geacht mag worden. Het gemeentebestuur en alleen het gemeente, bestuur zal in ons democratisch stelsel bepalen op welke wijze en waar het gemeentelijk standpunt zal worden be pleit. Uw handelwijze acht ik dermate sto rend voor de goede verhoudingen in ons College en dermate in strijd met het goede gebruik, dat ik mij gedwongen zie nader met mijn politieke vrienden te overleggen of het onder deze omstandig heden mogelijk of wenselijk is mijn wet houderschap te continueren. Tot zover de verklaring van de wet houder. De voorzitter meent, dat hij zeker de Begroting mag toelichten. Wethouder v. Bochove stelt naar zijn mening het geval wel erg scherp. Hij mag evenals de raadsleden toch over de Begroting spre ken, Hij is binnen het kader van de hem bekende waarheid gebleven, Spr. staat volkomen achter het beleid 'van het Col lege en had alleen de Raad inlichtingen willen geven over hem onlangs ter ore gekomen feiten. De wethouder antwoordt, dat hij de zaak niet scherper stelt dan die gesteld moet worden. Het valt moeilijk mee te gaan met eeii mening, die namens het College wordt gegeven, maar die de eigenlijke mening daarvan geenszins is. Noch werd over die mening in het Col lege gesproken. De heer Mak wil weten of het juist is, dat de heer van Bochove in deze zaak met*zijn politieke vrienden overleg wil plegen. Hij wil de verklaring niet in de notulen opgenomen, dus teruggetrokken, zien. Hij hoopt voortaan op homogeniteit van de mening van het College. De wethouder meent, dat overleg met mensen, die hem nastaan noodzakelijk is. De heer Mak meent, dat er geen con flict is tussen de Raad en de wethouder en dat daarom de zaak met de Raad kan worden afgedaan. De wethouder wil voor het bepalen van zijn houding waarborgen voor de toekomst De voorzitter wil er graag in het College over spreken en dan de taak van de burgemeester in de geest van het gehele College bepalen. Hij sluit daarmee de bespreking van wat een incident had kunnen worden, maar door de goede geest van de Raad vlot werd afgedaan. Dan is het woord aan de heer Sabel, die terugkomt op het afgespeelde, zonder er al te diep op in te gaan, omdat alles zich minder scherp toespitst dan 10 mi nuten geleden verwacht werd. Hij hoopt, dat de zaak tot de best mqgeijke oplos sing zal komen. Hij wil duidelijk stellen,, dat hij met het instellen van de Sociale Dienst niet aan het terrein van de kerks. Hjke en andere verenigingen op sociaal gebied zou willen raken. Het Museum moet blijven bestaan en het gehele gebouw moet daarvoor be schikbaar komen. Neven-oplossingen mo gen slechts tijdelijk zijn. Spr. heeft vertrouwen in de mensen, die dé financiële gezondmaking moeten regelen. De heer v. d. Berg moet toch eens vertellen, hoe de havens gezond ge maakt moeten worden zonder enorme kapitalen? Kath. fractie achter wethouder De heer v d. Toorn merkt op. dat de fractie instemt met de wethouder van Financien in diens uiteenzetting over de Noodvoorziening. De Katholieken beho ren niet tot de pessimisten. Spr. betreurt de indruk door de voorzitter op het eind van de middagvergadering gewekt, als zou een beleidskwestie in het geding z.ijn. Spr hoopte, dat de ontspanning, die ge volgd is, zou leiden tot algehele opkla ring van de sfeer. Wat betreft de huisvesting blijft spr. vragen om een periodiek verslag over 't werk van de kleine commissie, zodat v,,- Wat de heer "Oorstelt. Bosch nu dramatisch Weth. Kraan aan het woord heer>thouder V' d- Kraan 'beantwoordt de üik V' d' Berg he,: eerst- Het Semeente- en „lr,?ndbedr«f bestaat dit jaar 40,jaar Volhouder Bochove merkt op, dat alt antwoord het ontd.' Kraan geeft een overzicht van der een feestrede wordt. Wethou- °ntstaan van het grondbedrijf. Kosten 22>DOOR HANS HIETHAMMER. ktijkbaar niet goed, of hij om haar eenvoud?,Vraag zou 'achen da" weJ Been van mocst negeren. Hij keek leden verlegen'"en°°g" - O, de Sahib driHt rt„ Pe!00S arme Mohammed Hassan!, zefhB op een toon, waarin een wereld van" verwit" scheen te liggen. Maar het is werkeliik niets om mee te spotten, ik heb een van de mannen naar Gigasar gestuurd omdat de kok my zoeven vertelde, dat' hij te weinig groentenconserven heeft mDreBeen"sloeg de Muzelman zó krach tig op diens smalle schouder, dat zyn kromme benen hun evenwicht verloren. Flink zo, Ali, heel flink. Daarna ging hij met Ellen Bo a d de tent binnen, welke de Maharadja hun ter beschikking had gesteld. Zij was zeer ruim en in drie afdelingen verdeeld, twee daarvan waren de veldbedden on dergebracht. terwijl de grootste ruimte in het midden als woonvertrek was inge richt. De roodgloeiende zon verdween achter de bergen en de schaduwen van de nacht legden zich over het dal. Been stond voor de ingang van de tent en staarde peinzend naar de bedrijvigheid der inlanders, die juist bezig waren een kampvuur te ontsteken en in hun witte gewaden en kleurige tulbanden een schilderachtig tafereel vormden. Kamp in de woestijn. Een dankbaar motief voor' een schilder!, verbrak hij plotseling de stilte. Miss Boyard had plaats genomen op een der kleine klapstoeltjes, die in de woonruimte rondom de tafel stonden. Tsjonge, dat is iets nieuws!, zei ze; Sinds wanneer hebt u oog voor stem mingsbeelden? Misschien komt het, omdat ik mij bewust ben van het gevaar, dat ons dreigt. In zulke ogenblikken ziet men ook het mooie vaak wel eens scherper. Denkt u, dat wij de oplossing van het raadsel naderen? Ja, hier ongeveer moet het Hallo, wat was dat daar? De doffe knal van een schot had de heersende stilte verbroken en werd door de bergen weerkaatst. Ellen Boyard sprong verschrikt over eind, maar Been stelde haar gerust. Het is niets! De proppenschieter van een onzer mannen schijnt plotseling te zijn afgegaan. Ziet u wel, daar! Ellens gezicht bleef echter ernstig. Wat verstaat u in dit geval onder een proppenschieter?, vroeg zij hem in gespannen verwachting aankijkend. Been begreep haar niet direct. Wel. een van die ouderwetse kara bijnen, waarmee onze Hindoe's ach, nu begrijp ik de betekenis van uw vraag! U hebt. gelijk, het was geen ge weerschot! Het was een harde, korte knal van een legerrevolver. Ik zou u raden dat zaakje eens nader te onderzoeken. Onze schare dapperen beschikt weliswaar over alle mogelijke moordinstrumentefr, maar het lijkt me toch wel wat vreemd, dat zich daarbij ook een legerrevolver zou bevinden. Ik zal me direct op de hoogte gaan stellen!, beloofde Been en reeds haastte hijzich naar het groepje mannen, waar in het schot gevallen was. De Hindoe's stonden er ietwat beteuterd bij. Blijkbaar was hun geweten niet zui ver. Hij had de plaats, waar zij stonden, nog niet bereikt, toen Ali Mohammed zich van het groepje mannen afscheidde en hem tegemoet ging. Niets van betekenis, Sahib. U kunt wel weer terug gaan. Ten van de man nen was bezig zijn geweer schoon te maken, toen het wapen plotseling afging. Ei is gelukkig verder niets gebeurd. Ik heb de mensen ingeprent, dat zij voortaan wat voorzichtiger moeten zijn. Ik heb gezegd, dat de schuldige gestraft zal wor den! Been duwde de Mohammedaan, die hem opzettelijk het uitzicht belemmerde, eenvoudig opzij. Ik wil du man zelf een verhoor afnemen!, zei hij ongeduldig. De Hindoe, die het incident veroorzaakt had, was een nog jonge man van onge veer twintig jaar. Hij keek de vreemde ling ihet iets van koppige verlegenheid aan. In zijn rechterhand hield hij nog het wapen, dat hij nu vergeefs trachtte te verbergen. Geef onmiddellijk dat wapen hier!, beval Been. De Hindoe gehoorzaamde schoorvoe tend. Reeds bij de eerste vluchtige blik ont dekte Been, dat het hier een Engels mo del revolver van 't allernieuwste type betrof. Hij onderzocht het wapen wat nauwkeuriger. Het was een Young Bo wery, een van die handige automatische pistolen, waarmee de officieren van het koloniale Britse leger sinds kort waren uitgerust. Behalve deze militairen beza ten slechts de piloten van de B.I.A. een dergelijk wapen. Been was vóór zijn ver trek door ambtenaren van de B.I.A. op een en ander opmerkzaam gemaakt Hoe kom je aan die revolver? Zeg onmiddellijk de waarheid, of ik schiet je hier op de plaats neer. De inlander beefde van angst en keek als om hulp smekend terzijde naar Ali Mohammed. Deze bleek, weer direct een antwoord bij de hand te hebben. Hij heeft haar van onze doorluchtige meester, de Maharadja gekregen. Zo, antwoordde Been spottend: Een buitengewoon kostbaar geschenk! En kun je me ook vertellen, waarmee je dat ver diend hebt? Wederom wilde Ali de in het nauw gedrevene te hulp komen, maar Been legde hem met een woedende blik het zwijgen op. De Hindoe, door zijn adviseur in de steek gelaten, moest het antwoord schul dig blijven. Een paar maal nam hij een aanloop om wat te zeggen, maar ten slotte scheen hij het toch verstandiger te vinden te zwijgen, waardoor hij ten minste geen gevaar liep een of andere onvergeeflijke domheid te debiteren Been liet de revolver m> zijn zak glij den. Kom over een uur bij mij in de tent!, zei hij tot Ali Mohammed en daarna keerde hij naar Ellen Boyard te rug. Hij wilde eerst met haar overleggen, alvorens de Hindoe een verhoor af te nemen. Zóu hij nu maar meteen schoon schip maken? Of was het verstandiger nog te wachten? In ieder geval zou hij die Mohamme daan eens flink onder handen nemen. De man moest er nu maar meteen van overtuigd raken, dait ze hem volledig door hadden. Maar het kwam niet tot dit verhoor. XVII. Toen mijn bewustzijn terugkeerde, begon James Cookerel het relaas van zijn wedervaren, bevond ik mij tot mijn verbazing in een der merkwaardigste ruimten, die ik ooit gezien heb. Het was een groot donker gewelf met rotsachtige muren, waarin door middel van ijzeren ringen een aantal laaiende fakkels was geplaatst, die slechts een zeer spaarzaam licht verspreidden. In een halve cirkel om mij heen zaten acht o' tien mannen. Onder normale omstandigheden zou deze enscènering misschien een ietwat lach wekkende indruk hebben gemaakt, maar ik kan je verzekeren, dat alleen al het touw om mijn polsen verlammend op mijn lachspieren werkte! Waarom zouden ze ons eigenlijk ge scheiden hebben? viel Floyd hem in de rede. (Wordt vervolgd.) de commissie voor vordering een beleid kan volgen, gebouwd op juistere inzich ten. Is het niet gewenst, dat ook leden van de beroepscommissie voor de bouwver ordening in de Commissie tot wijziging daarvan worden opgenomen. Kunnen die groepen die voor hun so ciale zorg niet op particuliere en kerke lijke instellingen terugvallen, niet beter los van het Sociale Bureau zich aan deze sociale zaken gaan wijden? Dit zou een zuiverder organische opbouw zijn, waar. bij het Sociaal Bureau de zuivere over koepeling zou zijn. De heer v. d. Berg verdedigt uitvoerig zijn opmerkingen over het heffen van belastrigen tegen de aanvallen van de heer Sabel. Spr. brengt tegenover de hulde aan de illegaliteit gebracht door de laatste, hulde aan de werkers van het Inter Kerkelijk Bureau, waarvoor zelfs in het Gemeenteverslag geen plaats was. Kan de subsidiëring van de kinder-va- cantie-uitzendingen niet per kind per dag gebeuren? Voor de onderwijsvernieuwing en het werk van de wethoudster heeft hij niets dan lof. Spr. moet, namens het be drijfsleven opkomen tegen de voorstel ling van zaken door de wethoudster, als zou het bedrijfsleven de onvolwaardige arbeidskrachten niet uit sociaal gevoel, maar bij gebrek aan personeel hebben aangenomen. Dit is onjuist. Het bedrijfs leven kent in dezen zijn sociale taak. De heer Labruyère verheugt het, dat de heer Alberts omtrent de artiesten 'n ander standpunt heeft ingenomen dan in. de Memorie van Antwoord. Het euvel ligt volgens de Comm. fractie juist bij al die amateur-orkesten, die jazz-muziek uitkramen. Houdt de kleine Commissie zich bezig met de verdeling van de woonruimte? De commissie uit de burge. rij had hij willen vormen om de burgerij een beter 'inzicht te geven. De heer Hoogendam laat weinig nieu we geluiden horen. Hij meent, dat ae Raad dankbaar kan zijn na de openhar tige en latere verhelderende varklaringen van de voorzitter, waaraan hij geen ander karakter zou willen geven dan deze er in zijn toelichting aan gegeven heeft. In de verklaringen over de bebou wingsvoorschriften beluistert spr. een verschil van opvatting tussen, de beicie wethCuders. Het verheugt hem, dat het vraagstuk van soepeler regeling door de instelling van nieuwe commissies bestu deerd zal worden. Spr. breekt nogmaals een lans voor het inschakelen van woningbouwverenigin gen. In geen tijden is er iets over de stadhuisbouw vernomen. Nu zal de bouw nog wel een 15 aar duren. Juist deze kwestie is nauw betrokken bij het vast stellen van bebou wings voorschriften. Bij het stadhuisplan is men wel wat voor barig geweest met het vaststellen van rooilijnen en bebouwingsvoorschriften in die buurt. De heer Bosch kan niet n\et mevr. v. Benthems tranen meehuilen, want op grote schaal werd voor de oorlog aan velen ontheffing verleend als zij de be lasting niet konden betalen. De fiscus speelde op grote schaal Sinterklaas. Na de oorlog is dat afgelopen. De heer van Lith sluit de beantwoording in tweede instantie met enkele 'opmerkingen, die geen nieuwe gezichtspijiten opleveren. Mevr. v. Benthem meent zeker dat het voor de niet-kerkelijken een geestelijke verrijking zou zijn als zij zelfstandig aan sociaal werk zouden doen. De Vereniging Humanitas is een opzet hiertoe, mliar or ganisatorisch levert dat grote moeilijk heden, omdat men niet reeds over een bindend organisme Beschikt, waaruit mensen en krachten gerecruteerd kunnen worden. Subsidiëring per dag per kind voor kinderuitzending had de sympathie van de wethoudster en de zaak zal aan het college worden voorgelegd. Zij meent, dat het een kwestie van practijk en niet van onwelgpzindheid was, dat de onvolwaardigen ontslagen worden bij intredende overbezetting van het personeel. Er was voor de oorlog wel degelijk reden voor tranen in vele door de fiscus te zwaar bezochte gezinnen. Wethouder v. d. Kraan zal suggesties tot opneming van de stadsarchitect en de wethouder voor stadsuitbreiding in de commissie tot herziening van bouwveror dening aan het College voorleggen. Vele plannen staan dichter bij verwe zenlijking dan velen vermoeden, o.a. de spoorwegplannen en de bouw van het rioolgemaal op het. Marconiplein. Wethouder Alberts heeft weinig nieuws mee te delen. Wethouder v. Bochove wil de posten voor de Havendienst toch niet alle op de Wilhelminahaven gewien, maar we zit ten inderdaad met de haven in een moei lijk parket. Aan de financiële kluif is wel genoeg gekloven en de regeling biedt mooie perspectieven. Er is geen reden tot critiek voor de eigenlijke af werking van de zaak. We blijven rustig afwachten zonder paniekstemming te zaaien en we hebben vertrouwen in de opvatting van de regeringspartijen over de gemeentelijke autonomie. Het incident is een gevolg van de wijze, waarop de zaak werd voorgedragen, niet van ver schil van inzicht. Na de verklaring van de voorzitter en de zeer aangename verklaring van de heer v d Toorn namens de Kath. fractie is de gerezen kwestie belangrijk dichter bij een oplossing gekomen. In de heer v. d. Berg is een uitstekend docent in de Staathuishoudkunde verloren gegaan, maar kapitaalsvorming tijdens 't afwik kelen van een faillissement is toch wel onmogelijk. De voorzitter sluit met enkele opmer kingen de behandeling van de Begroting als geheel. Het is niet de bedoeling in het St. Ja cobsgasthuis ruimte te onttrekken aan het museum. Spr. heeft geen bezwaar tegen het uitbrengen van verslaag over het werk van de kleine commissie, maar dan niet eens in de rr-^nd, maar eens in de drie maanden. De J'eine commissie is zeker tevens verdelingscommissie. Spr. voelt niets voor verandering van de com missie. *fet is nodig om tijdig maatrege len te nemen voor reservering van ruim te voor stadhuisbouw Dat moet door de bebouwingsvoorschriften.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3