Indië naar gelijkgerechtigheid Het klaverblad der grondwets herziening R ZWENKT BEVIN IN DE PALESTINA-KWESTIE? ORANJE-ELFTAL IN OSLO wereld Dinsdag starten ruim 300 deelnemers DYE ADIO J Op het stalen ros. door polder en hos J Sportvaria Zelfde partijen-verhouding als in de Tweede Kamer programma Israël krijgt lening van 100 mil. dollar Waarom ging Lenstra niet mee DE EERSTE WIELRIJDERS-VIERDAAGSE WOENSDAG 26 MEI 1948 PAGINA 2 PRIJZEN VOOR ZANG TE SCHEVENINGEN NA CONFLICT GROTE DRUKTE OP AALSMEERSE VEILING Aanvankelijk nog regen In lab our kringen heerst de mening, dat Bevin zijn houding inzake het Palestijnse probleem zal wijzigen, daar hij de tot standkoming van een Joodse staat, die zelf zijn grondgebied kan verdedigen, als een voldongen feit zal moeten aanvaarden. Bevin zou reeds aan de Arabische staten een krachtige 'aan sporing hebben gezonden om de wapenstilstand te aanvaarden. In geval van weigering zal, aldus deze nota, de Veiligheidsraad de Arabische landen als aanvallers beschouwen, terwijl de V. S. het embargo op de voor de Joden bestemde wapens zullen opheffen. Indien deze berichten juist zijn, zou van de zijde van Engeland een nieuwe bemiddelingspolitiek in de plaats komen van de tot nu toe betoonde vijandige gezindheid tegenover de 'Zionisten. Foto's Indische oorlogs slachtoffers KERMISVERMAAK IN VLAMMENDE RAKET Het hart van een wereldling is geen stil tabernakel, dat ooit helemaal beschikbaar kan zijn om alleen Uw tegenwoordigheid te omsluiten. Gij iveet het, Lieve Heer^,Gij kent de zorgen en het rumoer, de genegenheden die usurperen willen wat alleen U toekomt, de onfijne agressie, waarmee wij hen bejegenen die Gij bemint. Gij kent al de emoties en gedrevenheden, die Uw tegenwoordigheid kwetsen. Lieve Heer, Die in Uw tabernakel wacht tot we bij U komen en U gastvrijheid verlenen in ons gehavend huis, zoudt Gij willen dat wij, Uw rumoerige wereldlingen, de wereld buiten ons hart sloten? Zoudt Gij willen, dat wij de wereld en de mensen, de miserie en de conflicten, het misverstand en het onbegrip, ontrouw werden om U tenminste trouw te kunnen zijn? Wilt Gij, Die het mensenhart niet delen kunt met wat Gij niet zijt, dat wij breken met wat ooit zou kunnen weigeren om te wijken voor U? Het zou misschien niet meer kosten dan de pijn van het ene, onherroepelijke, heldhaftige ogenblik. En de tederheid van Uw liefde zou die prijs tot weelde maken. Maar Gij wilt het nietWij weten het wel.Geen rede nering is geslepen genoeg om ons het tegendeel waar te maken. Wij kennen U te goed om niet te weten, dat Gij ons ook als wereldlingen aanvaardt, en dat het moeilijke leven en werteen. en wachten onder de mensen, de voortdurende aanslag van de omstandigheden op Uw intimiteit in ons een bewijs is van Uw vertrouwen in ons. Want Gij hebt de wereld lief omdat Gij de mensen lief hebt. Gij wilt m die wereld onze Gezel zijn, niet om er met ons uit weg te gaan, maar om er met ons door heen te gaan, door alle ontbering en lijden heen naar liet geluk van de Vader toe. En als het rumoer Uw stilte vernielt, als de zorgen ons hart dreigen te sluiten, als wij te moe zijn om een gedachte of een verlangen aan U te schenken, dan zijt Gij naast en in ons. Dan gebruikt Gij de middelen waarmee wij geen raad weten, en Gij weet, hoe de verwarrende, uitputtende veelheid in ons leven, die wij niet zoeken en toch niet vluchten mogen, oils ten slotte vrij en stil maakt voor U. Dat wij zelf het niet weten, is zo belangrijk niet, als Gij maar in ons blijft, en dit armoedig tabernakel niet versmaadt. IN TE. ALPHEN AAN DE RIJN, 25 Mei (Van onze speciale verslaggever) De Oude Rijn heeft hier niet meer dan z'n naam en het element water gemeen met z'n grote broer. Het is een bekoorlijke, idyllische stroom, die zich om met Felix Timmer mans te spreken als een zilveren lint door de groene weiden slingert. De Rijn, de wilde en imposante, eist uw aandacht geheel op en beheerst u de Oude Rijn, landelijker en bescheidener, laat u echter dromen. Gezeten aan de oever, even voorbij het kleine stadje, hóórt men als het ware de stilte en telkens verwacht men in de nabijheid speelse faunen te zullen zien rondspringen, die op deze grijze middag de fluit aan de mond zullen brengen om Debussy's „L'après midi d'ua faune" te gaan spelen. Maar volgende week Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag zullen de faunen op de vlucht moeten slaan. Het stille stadje zal dan het toneel van grote bedrijvigheid zijn, want tientallen fietsers deelnemers aan de wielrijders-vierdaagse „Laura" zullen des morgens uitzwermen en des avonds terugkeren over het karakte ristieke hefbrugje, dat over „het zilveren lint?' voert. SUCCES VAN AMERIKAANS SPEL TE PARIJS NEDERLANDSE KUNSTENAARS OP DE OLYMPISCHE SPELEN RONDE VAN BELGIë SCHAAKRUBRIEK Doft- Gisteren is in de Senaat het debat begonnen, dat deze week zal beslissen over de vier voorstellen, welke ter re visie van onze constitutie zijn ingediend. Het lijdt ggen twijfel, of zij worden ook hier royaal aanvaard; alleen dat inzake de voorbereiding en vestiging der nieu we rechtsorde voor het Koninkrijk blijft voor de anti-revolutionaire fractie on aannemelijk, om maar te zwijgen van de communisten ,die het zonder „veto" niet meer kunnen stellen. Warm ging het er dan ook bij de discussies niet toe: zelfs was op deze 25e Mei in de ver gaderzaal de kachel aangelegd om het physiek der senatoren wat op peil te houden. Prof, Rornme als reddingsboei Prof. Anema had de droeve plicht om namens de a.-r. fractie nog eens haar overwegende bezwaren uiteen te zetten en hij deed dit waardig en in academi sche vorm. Zijn betoog stak door de ge matigde formulering gunstig af tegen hetgeen aan de overzijde van het Bin nenhof uit die hoek was te berde ge bracht; in wezen kwam het uiteraard op hetzelfde neer. Van Keuchenius, via Kuyper en de Waal Malefijt tot Colijn hebben de anti-revolutionairen aan de verheffing der Indonesische bevolking hun medewerking verleend; maar nu mogen zij niet verder meegaan (afge zien van de Unie-constructie, die een „steen des aanstoots" vormt), omdat van Nederlands verantwoordelijkheid voor de handhaving van de rechtsstaat niets terecht komt als het huidige voor stel wet wordt. Het standpunt dus van de voogdij, dat toch met de Koninklijke rede van 1942 niet te rijmen valt. Van de voortzetting dier voogdijver houding wil dan ook de c. fractie thans niets meer weten en a.er ziet mr. Pollema die de volte face had te maken de scheidingslijn gelegen tussen de beide Chris'. "\jke partijen, wier uiteengaan op dit punt oprecht be treurd wordt. De C.-H. U. wenst voor Indië geen ondergeschiktheid meer, doch gelijkgerechtigdheid; haar pro bleemstelling is anders geworden en reeds nu verlangt zij nevenschikking en een duurzame band tussen de beide de len, overkoepeld door de Kroon. Een zelfstandige Indië-politiek dus, waarbij de heer Pollema de arrière-pensée niet verzwijgt dat zij een nationaal Kabinet mogelijk zal maken. Uit het oogpunt van onze lands- politiek bleek deze christeUjk-histo- rische rede, ofschoon de langade- migste van alle, dan ook zeker de opmerkelijkste. Tot tweemaal toe legde mr. Pollema er de nadruk op, dat voor het standpunt van prof. Komme thans in den lande 'n meer derheid is te vinden. Romme's moeilijke en volhardende strijd voor een reële Unie onder een reëel Koningschap heeft het gewonnen. Bij de tweespalt in de twee rege ringspartijen over de Unie, wil de nieuwe christelijk-historische poli tiek hem niet alleen laten staan Voor de C.-H. U. is deze stap een zelf overwinning, waaraan niemand wel zal twijfelen. Niettemin blijft zij evenals in de Tweede Kamer geschiedde op het standpunt staan, dat zij voor de tweede lezing zioh haar standpunt voor behoudt. Voorzitter mengt zich in het debat Over dit voorbehdud, waaraan ook de V.V.D. meedoet, mede blijkens de ver zekering nu weer van prof. Molenaar, heeft prgif. Kranenburg (P. v. d. A die uitzonderingsgeval in ons parle ment zijn voorzittersstoel tijdelijk aan prof. Anema afstond, boze dingen gezegd. Hij oordeelde het inconstitutio neel en sprak voorts van de hebbelijk heid der Nederlandse staatsburgers om ergens haring of kuit van te willen hebben en van hun tegenzin tegen het van twee walletjes eten. Wie de grondwetsherziening op haar eigen merites beoordeeld, een maal aanvaardt, moet bij de tweede ronde weer niet met bezwaren ko men aandragen. Het op zich nemen van regeringsverantwoordelijkheid be- schouwe men als een publieke plicht en het kabinet als een team, waarin stellig nooit verklaarde tegenstanders kunnen worden opgenomen. Het even tueel doorvoeren van het voorbehoud zou een tijdperk van politieke ellende inluiden dat C.H. en V.V.D. ons volk mogen besparen. Op de verklaring van prof. Kranen burg inzake het eventueel opnemen van tegenstanders van het huidige regerings beleid in het volgende kabinet ging prof. Molenaar in met een geestige boutade, waarbij de onvermijdelijke vaagheid der formuleringen van het ogenblik het hoofdmoment vormde om wat groter armslag te eisen en hij als argumentum ad hominem bezigde, dat als de P. v. d. A. zulke overwegende bezwaren heeft tegen de twee-derden-eis (art. 209) die het baan breken van nieuwe ideeën mogelijk maakt zij maar tegen de grondwetsherziening moet stemmen. Ook deze ex-opposant beriep zich daarbij uiteraard ietwat triomfantelijk op prof. Romme, de „kampioen" der reële Unie. Minister-president Beel zou vandaag bij de beantwoording der sprekers zijn laatste gang gaan inzake het veel om streden plan tot opbouw der nieuwe Rijks-orde. Communistische sofismen" Bij de aanvang der vergadering is nog enig „klein goed" - fgedaan, meest zon der discussie of stemming. Zo de ont werpen: tot dekking van het tekort Spoorwegpensioenfonds, bestrijding van het gevaar van de asperge-vlieg, goed keuring van het verdrag tussen Neder land en België inzake toepassing der wederzijdse wetgeving op het punt der sociale verzekering en een 4-tal natura lisatie-voorstellen. Bij de „Wijziging van de Dienstplicht wet" kwam de communist Brandenburg nog even sputteren tegen de geldverspil ling aan „Oorlog" en de clandestiene verlenging van de diensttijd tot 2M jaar, in de gauwigheid flink afgevend op de „sof-nationale-reserve", waar helemaal geen animo voor is. Minister Fiévez vond, dat zijn com munistische oppone t veei van „soffis- men scheen te houden, v&riërend van „sofjet" tot „sof-nationale-reserve". maar stelde inmiddels vast, dat de aanmel dingen voor de reserve niet achterblij ven bij de verwachtingen. En daarnaast: dat het ontwerp als zodanig in het ge heel geen financiële offers "raagt en dat Z. Exc. van de 214-jarige diensttijd, waarover de heer Brandenburg het had, niets begrijpt. Hij weet niet beter, of die tijd is thans op 12 maanden bepaald. Want met aantekening van de tegen stem der Moskovieten is natuurlijk ook dit ontwerp de voorzittershamer gepas seerd. Vermelding verdient nog, dat de com munist Van Santen, naijverig op de lau weren vah de heer v. d. Goes van Na- ters in de Tweede Kamer, een motie heeft ingediend teneinde de Senaat te doen uitspreken, dat de staat Israël op korte termijn dient te worden erkend. Op nader te bepalen dag zal er over worden beslist. L. H. Het zangconcours van het internatio nale muziekconcours te Scheveiiingen is gewonnen door de Spaanse zangeres Maria de los Angeles Morales. Zij ont vangt een prijs van 2000. De winnares verwierf acht van de twaalf stemmen der jury-leden. De tweede prijs is gewonnen door de Italiaanse zangeres Irma Bozzi Lucca. Deze prijs bedraagt 750. Er zijn twee zilveren medailles toege kend, te weten aan Kurt Wehofschitz en aan Gertrud Hopf, beiden uit Oostenrijk. Drie bronzen medailles zijn resp. voor de Hongaarse zangeres Etienne Koszo, de Fransman Jacques Cartreau Deen Eskild Rask Nielsen en de De drukte op de Aalsmeerse bloemen veiling was Dinsdagmorgen enorm. Het koude weer en de grote vraag maakten dat de prijzen opliepen. Op de veiling werd bekend gemaakt, dat een permanente commissie uit de bloemenhandel zal worden gevormd, die in de toekomst uit de handel voortko mende grieven zal bespreken. w eerberichtj Weerverwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot Donderdagavond. Aanvankelijk zwaar bewolkt met op S vele plaatsen regen, hier en daar met onweer, later opklarend. Meest matige I wind tussen Zuid en West, tijdelijk draaiend naar Noordwest. Morgen j j overdag iets kouder dan vandaag. 27 Mei: zon op 4.31 uur, onder 20.44 S uur; majn op 0.40 uur, onder 7.42 uur. DONDERDAG »7 MEI. HILVERSUM I (301 M.) AVRO. 7.00 Nieuws, gymn., gram.; 11.00 Bretonse liedjes; 11.20 Gram.; 11.45 Caus.; 12.00 Orgel, zang; 12.38 Skymasters; 13.00 Nieuws; 13.15 Musette-ork., gram.; 14.00 V. d. vrouw; 14.20 Kamerork.; 15.00 V. d. zieken; 16.00 V. d. Jeugd; 17.00 Ka- leidoscoop; 17.20 Over dieren; 17.30 Me tropole-ork.; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpr.; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.15 Muziekschool, 19.45 RVD; 20.00 Nieuws; 20.15 Kur- hausconcert (21.15 caus. over opvoeding); 22.15 Romancers; 22.45 V. d. rijpere jeugd; 23.00 Nieuws, gram. HILVERSUM II (415 en 245 M.). 7.00 KRO; 10.00 NCRV; 11.00 KRO; 14.00 NCRV; 7.00 Nieuws, morgengebed, gram.; 8.30 Hoogmis; 9.45 Schoolradio; 10.00 Gram morgenwijding, orgel; 11.00 V. d. zieken; 11.45 Gram.; 12.30 Septet; (13.00 Nieuws); 13.45 Gram.; 14.00 Musette-ork. en gram.; 14.40 V. d. vrouw; 15.00 Omroepork.; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Gram.; 17.00 Jeugdjournaal; 17.30 Piano, orgel; 17.50 RVD 18.00 Concert; 18.15 Landbouwpr.: 18.30 Zang, piano; 19.00 Nieuws, gram.; 19.30 Actual.; 19.45 Beroepskeuze; 20.00 Nieuws; 20.15 Concertgebouw-ork. en koor; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws, gram. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Brussel nws; 7.15 gram.; 7.30 kron. v. d. dag; 7.40 ocht. gymn.; 8.00 nws; 8.15. gram.; 9.00 nws; 9.05 gram,; 10.05 Eng.- H.S. v. d. scholen; 10.30 Music while you work; 11.00 Kalundborg: Georg Torng- vist en ork.; 12.00 VI. Brussel: solisten parade (gr.); 12.15 ens. Michiels; 12.30 weerber. en landb. causerie; 12.40 ens. Michiels; 13.00 nws; 13.15 vrol. progr.; 14.00 conc. (gr.) 15.00 Eng.-H.S. Derby Strijkork.; 16.00 Caroll Gibbons en S\Veet Music; 16.30 hoorspel; 17.00 Kootwijk Ba tavia; 18.00 Fr. Brussel v. d. sold.; 18.30 VI. Brussel v. d. sold.; 19.00 nws; 19.30 operamuz. (gr.); 19.50 De Vierkante Ta fel v. d. Radio; 20.00 verz. progr. (gr.); 21.00 Luxemburg: Music Hall; 21.30 VI. Brussel: licht gram.; 22.00 nws; 22.15 Fr. Brussel: werken van Strauss (gr.); 22.55 nws; 23.00 Luxemburg: dansmuziek. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng.- H.S. nws; 7.15 BBC Welsh, ork. (opn.); 7.55 weerber.; 8.00 nws; 8.15 Jack Leon en ork.; 9.00 Eng.-L.P. nrys; 9.10 verz. progr. v. d. huisvr. (gr.); 10.00 v. d. sold.: 10.15 pari. overz.; 1030 Troise en Mando- liers; 11.00 voordr.; 11.15 Going places; 11.45 Douglas Walker (orgel); 12.15 Symph. ork. v. d. Nw Deutscher Rund funk; 13.15 George Scott Wood en ac cord.; 13.30 Geraldo en ork.; 14.00 v. d. vrouw; 15.00 Alyari en zijn zig.; 15.30 Leslie Bakejr en zijn sextet; 16.00 voordr.; 16.15 Sandy Macpherson (orgel); 16.30 Falkman en Apache ork.; 17.00 mil. ork.; 17.45 Felix King en ork.; 18.15 Music while you work; 18.45 hoorspel; 19.00 Eng-H.S. When soft voices die; 19.30 So list. conc.; 20.30 Eng.-L.P. Muz. in minia tuur; 21.00 Bing Crosby (gr.); 21.15 Show time; 22.00 nws; 22.15 wedstrijd in hct vertellen; 22.35 Vic Lewis en ork.; 23.15 A P. Sharpe's Honolulu Hawaiians; 23.56 fcieuws. De kwestie-Palestina is gisteren ook weer in het Britse lagerhuis bespro ken, waar de minister van buiten landse zaken, Ernest Bevin, verklaarde, dat er een onderzoek wordt ingesteld, hetwelk ten doel heeft, zich ervan te vergewissen, dat het, aanvaarden door de Joden van het bevel „staakt het vu ren" door alle afdelingen van de Joodse strijdkrachten in acnt zou worden ge nomen. Dit, zo zeide hij, was nodig „met het oog op het feit, dat bij een vorige gelegenheid de Joodse strijdkrachten het staakt-vuren hadden geschonden, het geen leidde tot de huidige strijd". Reuter s dii rtieke correspondent schrijft, dat het door Bevin bedoelde on derzoek er op is gericht, uit te maken, of de „Irgoen" en de groep-Stern zich evenzeer aan het staakt-vuren zullen houden als de „Hag nah Bevin verklaarde, dat hij niet bereid was een formele verklaring over Pales tina af te leggen, voordat duidelijk was geworden, of de Arabische staten even eens acccord zouden gaan met het staakt- vuren. Bevin zei in antwoord op vragen, dat hij thans geen verdere verklaring over Palestina kon afleggen, met het oog op „belangrijke besprekingen, die nog plaats hebben". Jeruzalem een tweede Stalingrad Intussen is in alle kampen voor,ont heemden in de Amerikaanse bezettings zone van Duitsland vanwege het Joodse bureau een mobilisatiebevel opgehangen voor alle Joodse mannen en vrouwen van 17 tot 35 jaar. Wie aan deze oproep tot het doen van militaire dienst in Palesti na geen gehoor geeft, verliest het recht tot vestiging in de staat Israël. Volgens persberichten zijn tot op heden ongeveer 3000 vrijwilligers uit de Amerikaanse zone naar Palestina overgebracht. Op een conferentie te Jeruzalem heeft een woordvoerder van het Joodse bureau verklaard: „tyij zullen Jeruzalem tot een tweede Stalingrad maken". Het hoofdgebouw van het bureau was enkele uren voor de persconferentie door een bom ge troffen. Terwijl de woordvoerder de toestand beschreef, hoorden de journalisten overal bommen inslaan. Jeruzalem had gisteren een helse nacht doorgemaakt en de inwo ners hadden verscheidene uren in de schuilkelders of de benedenverdieping van hun woning doorgebracht. Arabische voorwaarden voor „cease fire Te Amman, de Transjordaanse hoofd stad, zijn gistereij de leiders der Arabi sche landen, die Palestina aanvallen, bij-1 willen voegen. eengekomen om de order van de veilig heidsraad der V. N. om het vuren te sta ken in liscussie te brengen. Uit bevoegde bron wordt vernomen, dat het antwoord der Arabische staten op de order van de veiligheidsraad tot staken van het vuren drie voorwaar den voor d< tvoering zal inhouden: 1. Oplossing van alle Zionistische groepen in Palestina. 2. Volledige stopzetting van de Jood se immigratie. 3. Het niet erkennen .van de Joodse staat. Weizman pleit bij Truman Dr. Chaim Weizman, de president van de staat Israel, heeft gisteren op een persconferentie, na zijn gesprek van een half uur met Truman op het Witte Huis, verklaard, dat zijn be zoek bevredigend was geweest. Hij zei, dat Truman zijn voorlo pige instemming had uitgesproken met een lening van 90 a 100 millioen dollar aan Israel, behoudens nadere vaststelling van details in overleg met de verschillende regeringsinstanties. Weizman heeft voorts bij Truman aangedrongen op onmiddellijke ophef fing van het embargo op wapenverzen ding naar Israel. De geinterneerden van de „Marine Carp'' In antwoord op de desbetreffende Amerikaanse eis, heeft de Libanese regering zich bereid verklaard de 41 Amerikaanse burgers, die verleden week te Beiroet van het Amerikaan se schip „Marine Carp" werden ver wijderd, 'vrij te laten, indien zij di rect naar Amerika terugkeren en niet naar Palestina gaan. Gedurende maanden werden in Indo nesië foto's van slachtoffers van de Ja panse terreur ter inzage gelegd en ter beschikking gesteld van verwanten der omgekomenen, vermisten enz. Op initiatief van het Indisch Instituut en met medewerking van het Nederland se Roode Kruis zullen de in Nederland verblijvende familieleden en vrienden der Indonesische oorlogsslachtoffers in de gelegenheid worden gesteld, de overge bleven foto's te zien en in het bézit te komen van hunnerzijds herkende op namen. Niet minder dan 30 kisten zijn met het vrachtschip „Singkep" van de Mij. Ne derland naar Nederland onderweg en worden ca. 5 Juni in Amsterdam ver wacht. Zo spoedig mogelijk daarna znl- len de foto's in het gebouw van het Indisch instituut voor elkeen, die het verlies van in Indonesië omgekomen fa milieleden betreurt, ter inzage worden gelegd en ter beschikking gesteld. Het ligt in de bedoeling later dezelfde mo gelijkheid te bieden in andere steden. De inwoners van Jette, een Brusselse voorstad, zijn de eersten geweest, die de „vlammende rakettoren", een nieuwe door drie Haagse zakenlieden geëxploi teerde kermisattractie, in werking kon den zien en op haar deugdelijkheid kon den beproeven. Bovenin deze 35 meter hoge toren be weegt een electro-motor van 45 pk. tien .raketten", die ieder aan 8 a 10 personen plaats bieden, in het rond. De snelheid kan 75 km. per uur zijn! De „raketten" beschrijven dan een cirkel met een om trek van 110 meter (een straal dus van ca. 25 meter), en zweven 38 meter bo ven de grond. Aan de achterzijde van de „raketten" ontvlamt een koud vuur, waardoor de suggestie van echte raket projectielen nog wordt vergroot, Op een cirkelvormig platform, 20 me ter hoog, kunnen 500 mensen wachten, tot zij in een der „raketten" kunner. plaatsnemen. Bij de constructie van dit platform en de trappen, die er heen lei den, heeft men zich beijverd, de kans op onaangenaamheden voor mensen met hoogtevrees uit te schakelen. Het Ned. technisch bureau voor ont wikkeling van de industrie te Den Haag heeft de berekeningen voor dit pro ject gemaakt. Het idee is van een Til- burgse kermisexploitant. De ondernemers hebben reeds aan biedingen gehad om met hun toren naar Frankrijk en Portugal te komen. De vorige maal. dat zij Londen bezocht, ontving mrs Roosevelt een stroom van brieven van Engelse meisjes, die zich bij hun Amerikaanse mannen wilden voegen. Thans ontvangt ze opnieuw een stroom van brieven van de ou'Jirs der meisjes, die zich bij hun dochters en schoonzoons (Van onze speciale verslaggever). Oslo, Dinsdagavond. „Jantje lacht. Jantje huilt," zegt het weermannetje blijkbaar in Oslo, want terwijl het gisteren pijpestelen goot. schijnt vandaag de zon in vol ornaat. Het Uleval-terrein heeft de bakken water echter keurig verwerkt het grasveld ziet groen en geel; groen van het gras en geel van de boterbloemen Alleen dc tribunes zijn vervallen en vermolmd- Men heeft er inderhaast gauw wat nieu we banken ingezet. Verder zijn, gelijk in Engeland, de doelpalen rond in plaats van rechthoekig. Moge morgen overigens de zon schijnen, want er is geen enkele plaats in dit stadion dat een goede 30.000 mensen kan bevatten die over dekt is. Mocht er een lid van de Ko ninklijke Familie verschijnen, dan wordt Hij (of Zij) evengoed doordrenkt als dc rest. De pers schenkt nu ook meer aandacht aan het geval: Rijvers, Wilkes en Kraak glimlachen ons toe vanaf de foto-pagina der Viking-bladen. Deze bladen geven een hele lijst van onze na-oorlogse pres taties die, zó gezien, nog niet eens zo gek zijn, als we Huddersfield en Parijs even kunnen vergeten: tien gespeeld, vijf gewonnen, drie gelijk, twee verloren. Geen wonder, dat de Noren hem een beetje „knijpen". Intussen is de K.L.M.-vogel met (de kostbare lading van elf oranje-jongens op het Fornebu-vliegveld neergestreken. Alleen Terlouw en de trainer Carver vertoonden bij het dalen enige neiging om de visjes tc gaan voeren in de Oslo fjord. Algemeen wordt betreurd, dat Lenstra niet is meegekomen Het heet: mediscn advies. Wij kennen echter Lenstra's bezwaren tegen een luchtreis hij is op dit gebied geen hóógvlieger en in de wandelgangen van het Grand-Hotel werd duidelijk gemompeld, dat dit de énige re den is van zijn afwezigheid. Zo ja, dan is de vraag gewettigd of men niet ver standig gedaan had hem. desnoods ver gezeld van een der bestuursleden, per trein te sturen. Maar Clavan bofte, want hu werd van morgen midden uit zijn werk gehaald of hij eventjes mee naar Oslo wilde. Moet je gebeuren! Het team is vergezeld van de heren Lotsy, Herberts, De Vries, Boeljon en dr Jan Thomee. Vanavond zien ze een of andere voorstelling. Morgenavond zien wij er een. Moge het vooral dan een blijspel wezen! Zal de wielrijders-vierdaagse levensvatbaar blijken en uitgroeien tot een even belangrijk nationaal sport evenement als de beroemde vierdaagse van Nijmegen? Belooft deze proef te zullen slagen? We wenden ons met deze vragen tot de Heer H. E A. Gastelaars, de secretaris-penningmeester van het comité, dat de Laura-rit heeft voorbereid. „Levensvatbaar? Zonder twijfel!", antwoordt hij ons op onze eerste vraag: ,.De belangstelling voor deze eerste rit is ronduit groot te noemen. Er zullen 326 personen mee rijden; dat is vrij veel, vooral als we rekening houden met het ongunstige tijdstip, zo vlak vóór de examens. U moet niet vergeten, dat de Nijmeegse vierdaagse de eerste tocht begon met 'n dertig deelnemers en eerst na enige jaren een grote vlucht begon te nemen. Hetzelfde verwachten wi.j van de wielrijders-vierdaagse. Voortaan zullen we data in Juli uitkiezen, hetgeen voor studerenden hoogst be langrijk kan zijn". „En komen de deelneme'rs voornamelijk uit bepaalde steden of streken?" „O neen! Uit iedere uithoek van ons land bereikten ons inschrijvingen. Het aantal beliep ruim 600, maar door de vereiste medische sportkeuring moesten tien tallen personen worden afgewezen. Het parcours beloopt ongeveer 125 K.M. per dag, waarvoor de deel nemers 12 uur de tijd krijgen, zodat ze zich niet be-- 4 hoeven „af te jakkeren". Maar niettemin wordt er natuurlijk veel van het uithoudingsvermogen gevergd en van de eis van medische goedkeuring zijn we dus in geen enkel geval afgestapt". „En de leeftijdsgrens?" „De enige desbetreffende bepaling was, dat deel nemers tenminste 17 jaar moeten zijn. Er hebben zich enkele scholieren onder die leeftijd gemeld, maar we hebben hen moeten afwijzen. Voor ouderen werd geen leeftijdsgrens bepaald". Denkend aan de oude mijnheer-met-de-baard die ieder jaar op de wandel-vierdaagse zo'n furore maakte, vragen we, of ook de eerste Laura-rit een deelnemer heeft, die dan al niet met z'n baard maar dan toch met z'n leeftijd de Nijmeegse mijnheer naar de kroon steekt. „Het is uiterst merkwaardig", aldus de heer Gaste laars: „dat er juist véél ouderen meedoen. We hebben er van in de zestig, zelfs van in dé zeventig. De oudste deelnemer is 74, maarof hij een baard heeft, weet ik niet. Over het algemeen kan men zeggen, dat de belangstelling bij de ouderen zelfs groter bleek dan bij de jongeren, maar het kan zijn, dat de kwestie van de vacantie daar grotendeels dg schuld aan is. Hoe dan ook; de meest typische staaltjes van enthousiasme kwamien van de ouderen. Een mijnheer van 66 schreef me, dat hij er „een zesdaagse" van gaat maken. Hij woont in den Helder en komt Maandag per fiets naar Alphen, maakt vier dagen de tochten mee en fietst Zaterdag op z'n gemak weer terug naar z'n woon plaats. Dan is er een 69-jarige Amsterdammer, die zirh erover „beklaagde", dat er te veel rustplaatsen waren. Hij was namelijk niet gewoon, vóór de 75 K.M. van zijn fiets te stappen!" „En doen er militairen mee?" „Individueel, ja, maar helaas niet in groep, behalve dan 'n tiental leden van de Luchtvaarttroepen uit Nijmegen. Generaal Kruis heeft namelijk geen, toe stemming tot extra-verlof gegeven. Wel doen er enige groepen van de politie mede, o.a. 16 politiemannen uit Rotterdam en 10 uit Zaandam. We zullen de uniformen gelukkig dus niet helemaal missen". „Er was zeker heel'wat nodig vóór de zaak goed en wel georganiseerd was?" De heer Gastelaars wijst naar de stapels brieven, registers en andere stukken. „Dat zou ik denken! Vooral voor zo'n eerste keer moet, er heel wat werk verzet worden. We moesten o.a. aan het Rijk, de provincies en gemeenten toestem ming vragen voor het gebruik der wegen. Als u bedenkt, dat de tocht door 52 gemeenten gaat. dan weet u wel wat daar aan correspondentie en bespre kingen aan vast zat. Maar gelukkig is men ons over ter wille geweest. Ook de onderbrenging van de - nemers heeft heel wat zorgen gekost, maar o is nu allemaal in orde. Alphén kan zijn gas vangen!" Of er nog een beloning aan het volbrengen van de tocht is verbonden? „Inderdaad: een prachtig uitgevoerde draagspeld. Maar de grootste beloning moet voor de deelnemers wel zijn: de voldoening, in staat te zijn geweest, de aanzienlijke afstand af te leggen. Bovendien zullen zij deze vier dagen genieten van enkele der mooiste streken van N. en Z. Holland en Utrecht". Tot slot vragen we, of de heer Gastelaars niet vreest, dat de Laura-tocht afbreuk kan doen aan de deel neming aan de Nijmeegse vierdaagse en dus min of meer een concurrentie zou zijn? „Ik ben er zeker van, dat dat niet het geval is Er zijn nu eenmaal mensen die graag wandelen en anderen die graag fietsen. Dank zij de Laura-rit krijgt de laatste groep eindelijk de kans, die de eerste dit jaar reeds voor de 32ste maal krijgen zal. Wel schreven enkele deelnemers, dat zij „reeds zo vaak vier dagen hadden gewandeld en nu wel eens wilden fietsen", maar dat waren toch uitzonderingen". De heer Gastelaars toont in alle opzichten te gelo ven. dat de wielrijders-vierdaagse kans heeft uit te groeien tot een nationaal sportgebeuren. Van het wel slagen van de eerste tocht zal afhangen of hij in het gelijk wordt gesteld en daarom zien we vol belang stelling uit naar de volgende week. Bij Alphen kan de victorie voor de wielrijder be ginnen Al heeft Amerika slechts een klein contingent tennis-speelsters en -spelers afgevaardigd naar Parijs, het spel van overzee domineerde in de kwart-eind- strijden en leidde tot successen van betekenis. Van de vier kwart-eindstrijden in het heren-enkelspel was die van Parker, de favoriet, tegen Cucelli, het snelste be slist: binnen 't uur 61, 62, 61 voor de Amerikaan. Echter niet door over rompelend spel, zoals een Kramer dat verleden jaar te Wimbledon deed. wel door prachtig plaatsen, grote spreiding vooral, breed openmaken van het veld. En een ondoordringbare verdediging, waarop de vlugge, forcerende Italiaan zich dood sloeg. Meer spectaculair was de partij van de andere, zoveel jongere Amerikaan, Budge Patty, die de andere Italiaan, Del Bello (een succes voor Italië, twee spelers in de laatste acht) met &T-1. 6—3, 8—6 nu en dan wegvéég- de met zijn uiterst snelle forehand en zijn onverwacht netspel, waarin de stop volley moordend was. En dan was er Drobny, de Tsjeech In 1946 en in 1947 waren de partijen van hem tegen de Zweed Bergelin zwa re gevechten, nu klopte hij deze met 62 6—1 64. Zijn aanpassing aan de slechte banen was groter dan die van de fijner afgestemde Zweed. Hij speelt sterk, deze linkse Tsjech. De Amerika nen zullen het hard te verantwoorden krijgen. En tenslotte de vierde in de laatste vier: de Zuid-Afrikaan Sturgess. Deze bewees zijn vooruitgang door een 63 62 97 op Bernard. Dus alle vier kwart-eindstrijden in drie sets beslist Niet bepaald opperste spanning. De hal ve eindstrijden gaan nu tussen Patty Drobny enerzijds, ParkerSturgess an derzijds. Bij de dames drie Amerikaansen in de laatste vierMevr. Todd won zonder spelen van de ziek geworden mevr. Bossi; mej. Hart sloeg haar landgenote mej. Rihbany met 63 63; mej. Fry won van de Zuid-Amerikaanse mevr. Weiss 6—3 7—5, doch de vierde Ameri kaanse, mevr. Arnold-Prentiss, legde het af tegen de Franse kampioene mevr. Landry. Halve eindstrijden hier; mevr. Todd tegen mevr. Landry, mej. Hart tegen mej. Fry. 1iiSaavan\^rn?m^n Zlet de definitieve Ho knn-ütt^f^8 ldse inzendingen voor Soelen t! r °instellirig der Olympische bpefen te Londen er als volgt uit: ™J'kunst: O ijs-Kramer met „Om- p',e Wegrenner"; A. M. Luyt met 'd d Kees Andrea met „Rustende Baders en C. J. Maks met Hogeschool rijder E. Schumann." Gebruiksgraphiek: Hans Meyer met affiche „Gem. Zwembaden." Graphiek: Livinus van der Bundt met „Wrestling Match" en J. C. A. Loedhart met ..Cowesweek". Architectuur: Walter van der Valk en Hans Janssen met „Rowing Club"; Sj. Joustra met „Sportveldencomplex Veld wijk" en Jan Wils met „Sport and Expo sition Hall." Beeldhouwkunst: Co Derr met „Ska ter". De inzendingen van C. J. Maks en van Jan Wils zijn buiten mededinging, de laatste in verband met het feit, dat hij lid is van de Olympische jury. De Ronde van België is een zuiver Bel gische aangelegenheid gebleken. Er reden heel weinig buitenlanders mee en geen enkele Nederlander. De renner die de meest constante vorm vertoonde en in elke étappe onder de eerstgeplaatsten be hoorde, behaalde uiteindelijk de zege: Stan Ockers. Hij reed de 1126 km. in 5 étappes in 32 uur 11 min. 2 sec. Tweede werd André Declercq, derde Lucien Ma thijs, vierde Gerard. Buyl. (Schaakredacteur P. A. Koetsheid) Achterweg 86, Lisse. No. 6395 J. J. P. A. SEILBERGER en L. D. M. ARTZ Eerste plaatsing) Mat in twee zetten: Wit: Ka5, Td3, Tg4, Ral, Rg8, Pf6, b4, c2 Zwart: Kc4, Df4, Te8, Rb8, Rd5, Pe6. c7, g5. No. 6396 Dr. E. PALKOSKA (Eerste plaatsing) Mat in drie jetten Oplossingen ever drie weken. Men ge lieve deze vóór Woensdag 9 Juni in te zenden. PASTOOR H. W. v. SOEST Op reis zijnde werd pastoor Van Soest Woensdag 12 Mei op het station te Apel doorn door een hartverlamming getrof fen. We achten het ons een plicht hem hier met enkele woorden tc gedenken. Zijn naam verscheen verscheidene malen in deze rubriek. Niet alleen verstond hij de kunst van oplossen maar hjj wist ook problemen samen te stellen en dit waren dan drie- of zelfs meerzettige opgaven. Toen ons in 1914 de verzorging van deze rubriek werd toevertrouwd vvas de overledene een van de eersten, die ons met een eerste plaatsing verblijde en doorlopend is deze rubriek ziju be langstelling blijven genieten. Hier wil len we even een vierzetje in herinnering brengen, dat onder no. 6140 in de ru briek van r Juni 1946 verscheen en dat als miniatuur bij velen in de smaak is gevallen. ™Ui: *"8, Tdl, Td5; Zwart: Ke6, e4, f4. Opl. 1. Tdfih5 enz. persoonlijke vriendschap en hoogachting verbonden is zijn heengaan voor ons een reden meer tot droefheid. Hij ïfete in vrede. Probleemoplossingen: No. 6387. Rb5a6, dreigt 2. Tb4—b5tt 1. Rc6 weerlegt zwart door 1Tb4:! No. 6388. 1. Dflh3 dreigt 2. Dh3—d7tt No. 6389. 1. Rd2e3 dreigt 2. Tc4c5t Ke5d6; 3. Pb6—c8tt. 1Kd6, Tc7, Ta5 (Ta8); 2. Pc3t, Te4t, Td4! enz. 1. Kg6 faalt o.m. door 1Tc7. Correspondentie: H. v. d. P. te Z. Doe ons genoegen door tijdiger inzending. Goede oplossingen van no. 6387, 6388 en 6389 zonden in: ir. A. Bergstein, Ge leen; V. Blom, Maastricht; P. H. Houdlik, R'dam; C.'Laurense, R'dam; G. v. Lin, Boekei; F. Pijls, Maasbracht; H. v. d. Poel, Zoeterwoude (alsmede 6384, 6385, 6386); H. F. Verhey, Breda; J. v. Vloo- dorp, Den Haag; F- Witte, Den Haag; J. M. C. N. Dickhaut, Nijmegen no. 6388 en 6389; V. Versluys, R'dam no. 6387 en 6388r W. H. Haring, Schipluiden no. 6387. O Ih ons blad van Maandag was twee maal abusievelijk sprake van 300 In plaats van 3000 M. steeple chase; aan de gemaakte tijd zal de schrandere lezer echter gemerkt hebben, dat het 3000 (drieduizend^ meter moest zijn. Het Portugese voetbalelftal won te Lissabon met 20 van het elftal van de Ierse Vrijstaat. O Het Engelse voetbalteam won in Zwit serland van twee Zwitserse proefelf- tallen met resp. 51 en 60. O De oud-wereldkampioen Max Schme- ling werd door de oud-kampioen van Duitsland Walter Neusel op punten verslagen. <C> Voos de Europese middengewicht- competitie won gisteravond in het Ru benspaleis te Antwerpen Harry Bos door k.o. m de eerste ronde van Carlo Cevey.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2