Italië -heeft nog acht millioen communisten Rond de Vesuvius ligt het vruchtbaarste land Prijzenpolitiek in de landbouw 7 DE JODEN IN JERUZALEM CAPITULEREN Grote brand op zeeschip in Amsterdam's haven W eerbericht j Op zoek naar de Marshall gispt Ruslands daden Kosten van levensonderhoud Gongc MELK NOG NIET VAN DE BON DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Belg kreeg de kogel De zaak Christiansen Stichting voor de landbouw heeft critiek en wensen Boomgaardnieuws Dinsdag beslissing C.C.D, in April Engelse draaierij Invoering extra-kinder- toeslagregeling in schoenindustrie Brandweer rukte met groot materieel uit Nieuwe cijfers LAGEN Productieverloop nog niet bekend 70ste JAARGANG ZATERDAG 29 MEI 1948 - No. 20689 (Van onze bijzondere medewerker.) De stemming ligt reeds ver achter de rug, de vreugde over de overwinning na de communistische dreiging is langzaam weer weggeëbd en het leven in Rome is zo normaal mogelijk. Op de Piazza Collona staan geen groepen mensen meer over de poli tiek te delibereren en als men er langs komt, hoort men als vreemdeling alleen het bekende: dollari, jranchi swizzeri? van de zwarthandelaars in geld. Wie zich slechts mokkend bij de uitslag van de stemming kunnen neerleggen, zijn de communisten en telkens opnieuw komt het nu hier dan daar tot kleine schermutselingen met de politie. Bij een opstandje in Milaan liet een carabinieri het leven; er was een opstandje in de Castelli, de kleinste dor pen, die als een kring van sterren rond Rome liggen. VERRADER VAN 175 PILOTEN vele landbouwersgezinin,kren van j u jniiven on af f- n' aühans t.a.v OVER VEERTIEN DAGEN VOLOP KERSEN over het lot van Schuman's kabinet ZESDUIZEND PROCESSEN- VERBAAL DE VIER BEVELHEBBERS TE BERLIJN Overeenstemming op één punt: de lunch ROTTERDAMSCHE DROOGDOK MAATSCHAPPIJ INDONESISCHE REPUBLIEK EN RUSLAND Sovjet-ambassadeur bij minister van buitenlandse zaken ZOMERCONGRES DER JONGEREN VAN DEN HAAG Nu en dan regen „Berekende en cynische propaganda-campagne" VOOR HET VADERLAND GEVALLEN VRAGEN IN DE KAMER OVER MANSHOLT'S REDE TE MARKELO BESLISSING ENIGE MAANDEN UITGESTELD CRITIEK MOET JUIST ZIJN OPNIEUW DOODSTRAF in zaak Amsterdam's bevolkingsregister SMOKKELAAR BIJ ACHTER VOLGING GEDOOD j» DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804 De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal, f 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRUS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. In deze dorpen spelen de communis ten reeds lang de baas en ze konden het niet verkroppen, dat er bij de laatste stemming ook op andere partijen was gestemd, en daarom zouden ze eens wraak nemen. Enkele uren terroriseer den ze de plaatsjes en in Pavona en Cecchina waren de pastoors in hun kerk gevlucht en hadden zich daar verschanst en vermoedelijk danken ze hun leven aan het feit, dat de politie vanuit Rome met jeeps en pantserwagens in vliegen de vaart kwam aangerukt en de orde herstelde. Dergelijke tafereeltjes gebeu ren er in de onmiddellijke nabijheid van Rome en ze geven te denken, wat er gebeurd zou zijn, wanneer de roden de overwinning hadden behaald bij de stembus. Ondertussen twijfelt er geen Italiaan aan. of de politie zal dergelijke kleine ongeregeldheden, die nu hier, dan daar opduiken, zonder veel moeite de kop in drukken. Maar bij al de vreugde en op luchting over de overwinning der demo- orazia cristiana, blijft er een feit vast staan, dat men degelijk onder de ogen zal moeten zien; het is, dat er in dit ka tholieke land ruim acht millioen men sen hun stem uitbrachten op de com munisten. „Vele buitenlanders vragen me, hoe het mogelijk is ,dat er hier meer dan acht millioen communisten zijn", zo zeide een dezer dagen Kard. Fizzardo tijdens een onderhoud, dat we met Z. Ein. mochten hebbe „Dat zoiets mo gelijk is, wijzen de cijfers uit. Maar wH vragen ons af. hoe moeten wij deze mensen terugbrengen?" Dat is inderdaad de grote vraag, die voor Italië aan de orde wordt gesteld, £jjndS. atemming voorbij is, en het leven w,?ew°ne loop vervolgt. "ij allen hebben het herhaaldpliik ho ren verkondigen, dat bestrijd?™m de armoede en verhoging van a f f in West-Europa de communist? v/art ging zal helpen overwinnen. Inderdaad het is een van die middelen. Er if all e reden om te verwachten, dat de ^h? s? telijke regering van Italië straks met h plan zal komen voor 1ngrijpende mingen; reeds werden er enkele punten van aangekondigd, zoals betere verdeling van l.et grondbezit, financiële sanering van het land en verbetering van het onderwijs. Maar de moeilijkheden op al deze ge bieden 'zijn hier zo enorm groot, dat het een titanen-arbeid ''.al zijn, dit program volledig uit te voeren. De diepere reden van het verbijsterende feit, dat het ka tholieke Italië ruim acht millioen com munisten telt, is dat deze mensen zich hebben afgewend van de godsdienst en hem nu bestrijden en hun heil van de valse ideologie van het communisme verwachten. Hoe ver dit reeds gekomen is, blijkt uit een enkel feit, dat ik zag op het Campo Verano, het grote kerkhof van deze stad. Daar staan de imposante monumenten, die welgestelde katholie ken in hun grote verering voor de do den, die dit volk k imerkt, voor hun overledenen oprichtten en waarop men in het koude marmer de eeuwige hoop en da warmte van onze godsdienst kan hervinden. Welnu, op deze dodenakker zijn sedert enige tijd grafzerken aange bracht, waarop inplaats van het kruis, de hamer en sikkel voorkomen. Enkele dagen geleden sprak ik Prof. Gedda, de leider van het Comitato Ci- vico, dat zulk een bewonderenswaardig werk verrichtte gedurende de voorbije verkiezingscampagne en die de gehele organisatie daarvan voor Italië op zich nam en leidde. Hjj zeide me: „Wij zijn vast besloten, onze strijd voort te zetten, en wat we gedurende deze campagne geleerd heb ben, ons ten nutte te maken; want de behaalde overwinning moet ons niet ont gaan. Onze vijanden zijn tenminste on ze broeders ,die wij moeten veroveren en de waarheid moeten doen kennen. Dat is allereerst een taak voor de pries ters, zij zijn de vissers en hebben de plicht en het recht om te vissen. Maar ook de leken zullen helpen". En hij ont vouwde in het kort zijn program: veiv- dediging van de Kerk, onderrichting van het volk, verovering van onze tegen standers. Bij dit laatste gebruikte hij deze mooie vergelijking: „U is misschien in Napels geweest?" En op mijn bevesti gend antwoord, ging hij verder: „Wel nu, dan hebt ge daar het land gezien rond de Vesuvius. Toen die berg tot uitbarsting kwam en gloeiende lava eruit stroomde ,h«teft ze huizen en kerken en bloeiende wijngaarden ver woest, maar nu naderhand is ze vruchtbaarder grond gebleken, dan men ergens vindt. U begrijpt mijn be doeling: als wij de communisten be keren, zullen ze onze vurigste strij ders zjjn voor Christus en Zijn Kerk." Met dergelijke vurige leken, als deze prof. Gedda, in de leiding, kan men de komende strijd met vertrouwen tege moet zien. En dit is de enige afdoende oplossing voor het nu onrustbarende feit, dat Italië meer dan acht millioen communisten telt. De Belg Daniël Van Muilen, die schul dig bevonden is aan de arrestatie van 175 geallieerde piloten tijdens de oorlog, werd gisterenmorgen bij bet aanbreken van de dag voor een grote menigte in Antwerpen gefusilleerd. Van Muilen was door een Belgisch ge rechtshof ter dood veroordeeld, omdat hij tijdens de oorlog had weten binnen te sluipen in een ondergrondse organisatie, welke hij later verraden heeft. Ongeveer 175 geallieerde piloten, die door Belgen voor de Duitsers verborgen gehouden werden, werden gearresteerd door het verraderswerk van Van Muilen, aldus A.P. Naar wij vernemen, is binnen niet al te lange tijd de behandeling van de zaak tegen Christiansen te verwachten. Ter completering van het bewijsmateriaal zijn gistermorgen Rauter, Schreieder en Lages te Arnhem door mr. H. Zaayer gehoord. Zoals bekend, heeft de Stichting V00r de landbouw in de loop van het vorige jaar er bij de regering op aangedrongen de prijzen van enkele landbouwproduc ten te verhogen en bepaalde toeslagen toe te kennen, omdat de uitkomsten in ae landbouw - mede nog tengevolge van de Oorlog bij de toen vastgestelde prijzen biet op een lonend peil waren gekomen. Thans heeft de Stichting in een brief dan de voorzitter van de Tweede Kamer "aar zienswijze weergegeven aangaande de sedertdien door de regering genomen besluiten. Deze visie kan als volgt wor den samengevat: Tot nog toe is een prijzenpolitiek in de landbouw gevoerd op een zeer korte ter mijn naar gelang de omstandigheden van zek ogenhük; deze biedt geen voldoende lanlh6 basis> welke nodig is, opdat de sterk °UWer zieh in zijn bedrijfsvoering Het°ni»de toekomst kan instellen, jaren de t-men in de landbouw was in de bouwersen dit geldt voor de land de jaren 'a!'darbe ders -eer laag. tn bedrijven niet °?rlog blijken zeer ,V0le de vastgestelde s*?at te zl,n geweest blJ tv te beha en PnjZ0n lelijke results -e a n het lands'u gronden, gerin ger is dan het tandarbeidersloon. hetwe's nog achterblijft bij het loon van arbeiders in andere vergelijkbare bedrijfstakken Üe nu gevoerde loon- en Prijzenpolitiek Waarbij aan de consumenten belangrijke subsidies op het levensmiddelenpakket ge heven worden, tendeert naar een on. redelijke zware - druk °P de producen tenprijzen van agrarische voo g.een en houdt het gevaar in, dat bij onjuiste mening post vat of ve Wordt, dat de landbouw op een bijzonae e Wijze zou worden gesteund. Dit gevaa Wordt nog aanzienlijk vergroot door ae ten uitvoerlegging van net voornemen der regering de gelden, nodig voor de in bet vooruitzicht gestelde toeslagetf, aan te vragen bij afzonderlijke voorstellen van Wet. De besluiten, welke de regering met be trekking tot de prijzen over de jaren 1946 efi 1947 heeft genomen betekenen slechts een gedeeltelijke tegemoetkoming aan de vpdet mooie voorjaar heeft ook zijn in- ?®d gehad op de kersen. HoVmSeveer veertien dagen vroeger dan Vers ua' w.rdt Maandag a.s. reeds in en u tiende boomgaarden ir de Betuwe P net land van Maas en Waal begon En j t de pluk van de „vroege Duitse' zit vol*1 nog een veertien dagen en men ftieep p in de Meikersen Over het alge- ls er een overvloedig gewas. door de landbouw naar voren gebrachte redelijke verlangens over deze jaren. Zo is door de regering in geen enkel opzient tegemoetgekomen aan het verlangen van de georganiseerde landbouw om een na betaling te doen geschieden over de in 1947 doorgedraaide groente. Ook de door de regering genomen be slissingen voor 1948 met betrekking tot het loonniveau, de prijzen voor akker bouwproducten en de melkprijs laten ver schillende billijke en redelijke verlangens van landbouwzijde onvervuld. Ten aanzien van de verdeling der in uitzicht gestelde toeslagen koestert de ge organiseerde landbouw de erwachting dat over de richtlijnen der verdeling in grote lijnen met de overheid overeen stemming zal worden bereikt. De Franse minister-president, Robert Schuman, heeft, naar aanleiding van het wetsontwerp tot inkrimping van het ambtenarencorps, de kwestie van vertrouwen gesteld. De stemming zal paats vinden a.s Dinsdag en wanneer de uitslag negatief is, zal dit automatisch het ontslag van de minister-president tengevolge tobben. Van socialistische zijde verzet men zich Tachtig tegen het wetsontwerp tot ont- s a2 van in totaal 150.000 ambtenaren Ambtenaren van de CCD maakten in April 1948 in totaal 6315 processen-ver baal op. Hierbij waren 8874 verdachten betrokken, van wie er 291 in verzekerde bewaring werden gesteld. In 1435 geval len werd tot inbeslagneming van goede ren overgegaan. Bij de officier van justitie werden 3208 processen-verbaal ingediend, 5629 bij de ambtenaar voor de tuchtrechtspraak, ter wijl 37 processen-verbaal bij andere justi t'ële instanties werden ingezonden. De meeste overtredingen werden be gaan op het gebied van de akkerbouw producten n.i. 2457, en op dat van vee en vlees (2228). Het aantal geconstateer de fraudes met pluimvee, eieren, wild en gevogelte bedroeg 1400, terwijl op zuivel gebied 1080 overtredingen werden ge constateerd. Gedurende genoemde maand werden o.m. in beslag genomen: 78.059 kg. granen, zaden en peulvruchten, 7758 kg. vlees en spek, 173 varkens en 46.690 eieren. De vier geallieerde bevelhebbers van Berlijn zijn Vrijdag van 10 uur 's mor gens tot 01.15 uur des nachts bijeenge weest. De enige overeenstemming, die tijdens deze zitting van 1514 uur werd bereikt, gold de onderbrekinng van de zitting voor de lunch, zo meldt Reuter. Alle onderwerpen van bespreking werden successievelijk onopgelost van de agenda afgevoerd. Het diner werd overgeslagen. De algemene vergadering van aan deelhouders van De Rotterdamsche Droogdok Maatschappij N. V. heeft het dividend op de aandelen vastgesteld op 10 pet. (8 pet), terwijl voor houders der bewijzen van oprichtersrechten wordt bestemd 600 per bewijs 400.) Bij de officiële ontvangst van Kard. Spellman in Singapore waren ook veel vertegenwoordigers van andere godsdiensten. Hierboven drie gelovenbijeen. lAnks mgr. Fulton Sheen, professor in de philosophie en bekend Katti radiospreker, daarnaast twee leiders der Chinese Boed dhisten in Singapore, Kwong Heap en Hua Hong, geheel rechts een Presbyteriaans geestelijke (A.P.) Het radio-station van de „New York Times" citeert een officiële mededeling van Transjordanië, dat de Joodse wijk in het onde gedeelte van Jeruzalem zich aan het Arabisch legioen heeft overgegeven- De Joden in deze Wijk hebben zich 12 dagen lang krachtig verdedigd Er zou den zich 1.500 tot 1.600 Joden gistermid dag, hebben overgegeven. De strijd in Jeruzalem heeft sedert November j.l. bij tussenpozen gewoed. Bij de beëindiging van het Britse man daat op 15 Mei j.l. staken de troepen van het Arabisch legioen van koning Ab- doellah van Transjordanië de grens van Palestina over. Op 18 Mei bezetten deze troepen, nadat de artillerie Jeruzalem had beschoten, stellingen in de oude stad en drongen de verdedigende Joden terug op een klein gebied, waar zij werden belegerd door een leger, dat op ziin beurt door andere Joden werd ingeslo ten. Wat Engelands houding tegenover ziin Transjordaanse bondgenoot betreft, zijn diplomatieke waarnemers te Londen van mening, aldus Reuter, dat de 21 Britse officieren, die bij het Transjordaanse Arabische legioen gedetacheerd ziin. naar verwachting vbij het legioen zullen blijven dienen (vermoedelijk voor oplei dingsdoeleinden), nadat zij uit Palestina zijn teruggetrokken. Er zijn weliswaar ic,structus naar Am man, de hoofdstad vin Transjordanië. gezonden, waarin het terugtrekken der 21 officieren uit Palestina wordt bevolen, maar dit terugtrekken heeft alleen be trekking op hun vertrek uit Palestina, doch niet op de beëindiging van hun dienst in het Arabische legioen. De Joodse militaire bevelhebber van Jeruzalem heeft de wapenstilstands commissie der V. N. meegedeeld, dat zijn manschappen genoopt zouden zijn, hij wijze van represaille, de heilige plaatsen aan te vallen, indien de Ara bieren doorgaan met hun aanvallen op synagogen in de oude stad. Dze aarschuwing was vervat in een telegram van d commissie, dat gisterenavond door de Franse afge vaardigde in de veiligheidsraad is voorgelezen. Intussen verluidt uit Britse militaire bron, dat de strijd om het nieuwe ge deelte van Jeruzalem, nu de rude stad zich aan het Arabische legioen heeft over gegeven, thans voornamelijk woedt rond om Latroen aan de weg van Jeruzalem naar Tel Aviv. De Arab eren melden, dat zij de Joden in dit gebied hebben teruggedreven. In de bijeenkomst van Vrijdag van de Veiligheidsraad zijn de Britse voorstel len ten aanzien van Palestina, inhouden de een wapenstilstand van vier weken en embargo op wapenzendingen naar beide partijen gedurende die periode, door de woordvoerder van het Joodse bureau, Aubrey S. Eban, scherp gecriti- seerd. De resolutie, aldus Eban, was een poging de versterkingen in wapens en manschappen voor Israël af te snijden, terwijl de Arabische staten hun hulp bronnen zouden kunnen mobiliseren voor het volgende stadium van de aanval. Een embargo op wapenverschepingen naar Palestina zou niet verhinderen, dat vlieg tuigen in Egypte werden ingevoerd, ka nonnen in Transjordanië, en tanks in Syrië en Libanon. Het voorstel tot sancties ingeval van weigering der par tijen aan deze resolutie gehoor te geven, was volgens Eban een poging om Israël te benadelen, wanneer dit weigerde de voorwaarden te aanvaarden. Vervolgens kwam de Russische reso lutie ter sprake, waarin wordt Verklaard dat de toestand in Palestina een bedrei ging voor de vrede jg en hoofdstuk 7 van het handvest dient te worden toe gepast. De Canadese afgevaardigde, die tevo ren had verklaard, dat het Britse voor stel een aanvaardbare basis voor be spreking was, wees de Russische resolu tie van de hand. De Amerikaanse afgevaardigde, Aus tin, deelde mede, dat de Ver. Staten de door de Sovjet-Unie ingediende re solutie zullen steunen. De federatie van Nederlandse schoen fabrikanten, waarbij het overgrote deel van de schoenindustrie is aangesloten, heeft in een dezer dagen gehouden ver gadering met algemene stemmen beslo ten een fonds in het leven te roepen ter verstrekking van extra-kindertoe- slagen ten behoeve van de gezinnen der werknemers met drie of meer niet-ver dienende kinderen. Aan dit besluit is overleg met de in de bedrijfsunie voor fabriekmatige be drijven samenwerkende arbeidersorgani saties voorafgegaan. Het ligt in het voornemen de regeling te laten ingaan met de eerste werkweek van Juli. Officieel wordt medegedeeld: „Op uitnodiging van de minister van Buitenlandse Zaken heeft de sovjet-am bassadeur, de heer V. A. Valkov, Vrijdag met baron Van Boetzelaer op diens de partement een onderhoud gehad over de overeenkomst tot het uitwisselen van consuls, welke volgens het officiële pers agentschap Tass, te Praag tussen de Sovjet-Unie en de republiek Indonesië is afgesloten. De minister van Buitenlandse Zaken heeft de Sovjet-ambassadeur er onder andere op gewezen, dat het aangaan van dergelijke betrekkingen door de repu bliek in strijd is met de door haar aan vaarde Renville-beginselen, welke uit drukkelijk vermelden, dat de souverei- niteit over geheel Indonesië voor het tijdperk tot de overdracht van souverei- niteit aan de Verenigde Staten van Indo nesië blijft berusten bij het Koninkrijk der Nederlanden. Zondag 6 Juni des middags om twee uur zullen een kleine tweeduizend ka tholieke jongeren uit Den Haag en om geving in de Dierentuin bijeenkomen voor het houden van een zomercongres onder de leuze: „Gaaf van zin de zomer in!" De grote rede over dit onderwerp zal worden uitgesproken door dr. W. B. Huddleston Slater. Onder leiding van Anton Sweers wordt een vrolijk zomerspel van Wim Snitker opgevoerd. Het slot van het congres zal bestaan in een grootse hulde aan de H. Maagd onder de Middeleeuwse titel van „O. L. Vrouw van Eikenduinen". Hedenochtend omstreeks half tien is in de Amsterdamse haven brand uitge broken in het vo'orruim van het 2118 b.r.t. metende s.s. „Rossum" van de re derij Vinke en Co., dat op het ogenblik voor rekening van de K.N.S.M. vaart Het i schip was op 21 Mei uit West-Indië in de haven binnengelopen en lag ge- t Weerverwachting medegedeeld door j het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot Zondagavond. Af en toe regen, hier en daar met i onweer. Naar Westelijke richtingen j draaiende wind. Vrij koel. j j 30 Mei: Zon op 4.28 uur, 'onder 20.47 t uur; maan op 1.52 uur, onder 11.17 uur 31 Mei: Zon op 4.27 uur, onder 20.19 uur; maan op 2.05 uur, onder 12.29 uur. George Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft in een rede voor de „General Federa tion of Womens Clubs" te Portland (Oregon) de Sovjet-Unie ervan be schuldigd een „berekende en cynische propaganda-campagne" te voeren, ten einde de ernstige Amerikaanse pogin gen om eerlijke onderhandelingen te beginnen voor de regeling der wereld vraagstukken teniet te doen." „Indien de Sovjet-Unie van zekere handelwijzen en daden, welke de wereld sinds het beëindigen van de vijandelijk- Als vervolg op de indexcijfers van de kosten van levensonderhoud per 16 Fe bruari j.l. heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek thans indexcijfers bere kend oer 15 Maart tot 15 April 1948. Het indexcijfer volgens huishoudre- keningen 1935/ 36 voor de totale uitgaven vertoont voor deze data. t.o.v. het cijfer per 16 Februari, een stijging van resp 0.5 en 1.0 procent, hetgeen voorname lijk veroorzaakt wordt door prijsstijgin gen in de groep voeding, terwijl ook de rubriek „overige posten' enigermate steeg. Een voortzetting van de reeds eer der ingetreden daling van de prijzen voor kleding en artikelen voor woninginrich ting en huisraad was niet van voldoende invloed op het totaal-indexcijfer om de hiervoor genoemde stijging teniet te doen Het indexcijfer voor de voeding steeg ondanks een daling der eierenprijzen, per 15 April t.o.v. 16 Februari, met 1.0 procent, tengevolge van de hogere prijzen voor groenten, fruit, vis en enkele krui denierswaren, w.o. thee en chocolade. De indexcijfers volgens huishoudreke nla®eP -"*47 zijn niet zonder meer ver gelijkbaar met de reeds eerder gepubli ceerde indexcijfers volgens na-oorlog~e huishoudrekeningen, aangezien de, voor deze berekeningen als grondslag dienen de, uitgavenschema's regelmatig worden gewijzigd, ten gevolge waarvan de wij zigingen in het indexcijfer zowel dooi de prijsbeweging als door veranderingen in het verbruik veroorzaakt kunnen wor den. Van 15 Maart op 15 April vertonen dezt- indexcijfers van de kosten van levenson derhoud slechts enkele veranderingen. D> voornaamste hiervan, n.i. een stijging van het indexcijfer voor de groep voe ding met 1.9 procent is eveneens een gc volg van de reeds hierboven genoemde prijsverhogingen van enige in deze groep opgenomen artikelen. heden in een toestand van ongerustheid en verwarring hebben gehouden, zou af zien, zou zij een geheel nieuwe inter nationale sfeer scheppen. Als zij dit deed, zou zij niet stuiten op enig gebrek aan begrip van de zijde der Amerikaanse regering", zo zeide Marshall. „Ik ben er zeker van", aldus Mar shall verder, „dat het vasthouden aan de vaste koers, die wij volgen, zal leiden tot de oplossing van de ergste moeilijk heden en tenslotte de weg zal banen tot een gezonde basis voor de vrede". Omtrent de veel besproken nota-wis seling tussen de V. S. en de Sovjet-Unie zeide hij o.a.: „De recente verklaringen van Molotof en Stalin waren bedoeld, om de Amerikanen en in feite de gehele wereld, om de tuin te leiden, wat be treft de waarachtigheid van hun wens om tot een accoord te komen." „Eindeloze discussies en onderhande lingen om te komen tol samenwerking, die van het allergrootste belang is voor de stabilisatie van de wereldtoestand en de vorming van een gezonde basis voor een duurzame vrede, zijn mislukt. In Amerika bestaat enorme behoefte aan de een of andere overeenkomst, om de vrees te doen verdwijnen en een terug keer tot normal^ verhoudingen tot stand te brengen". „Ik ben er zeker van, dat niemands wens om een basis te vinden voor een veilige vrede en een terugkeer tot alge mene welvaart in de wereld sterker is dan de mijne", aldus Marshall. „Maar het is mijn officiële plicht, ervoor te zorgen, dat dit land niet door opwellin gen tot verplichtingen, of daden, wordt gebracht, die een bedreiging voor onze toekomst zouden vormen". meerd aan de Surinamekade. Het schip was geladen met copra en katoen. De Amsterdamse brandweer is met groot materieel uitgerukt. Drie drijvende motorspuiten, de „Jan van der Heijden", de „Jason" en de „Ijsbeer" zijn onmid dellijk uitgevaren. Zes motorwagens zün eveneens uitgerukt. Schip verloren'i De brand op het s.s. „Rossum" heeft zulk een omvang aangenomen, dat men het noodzakelijk heeft geacht het schip van de Surinamekade weg te slepen- Het wordt thans in de richting van de Oranjesluizen gesleept, vanwaar men het naar open zee hoopt te dirigeren. De brand is ontstaan door werkzaam heden met lasapparaten, die aan het schip werden uitgevoerd. De rijkspolitie te water stelt een on derzoek in. De brand woedt het felst in de ruimen 1 en 2. Het schip zal naar alle waarschijnlijk heid geheel verloren gaan. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn geleden: Kon. Landmacht: huzaar le kl. F. J. van de Poel, uit Apeldoorn, over leden t. g. v. oorlogsverwonding 19 Mei; sold. G. Vermeer, uit Vlaardin- gen, overleden t. g. v. oorlogsver wonding 24 Mei. Het K. N. I. L. en de Kon. Marine hebben in de periode van de afgelo pen week geen verliezen gerappor teerd. Het communistische Tweede-Kamerlid Wagenaar is nog niet tevreden met de hernieuwde uitgave van de rede, door minister Van Mansholt te Markelo ge houden en merkt in een vraag aan de minister van landbouw op, dat de cor respondent van het A.N.P., die het door minister Mansholt gewraakte verslag maakte, zijn lezing handhaaft en aan het slot van zijn vragen stelt de communis tische afgevaardigde: „Is de minister be reid mee te delen, wat juist is: het ver slag van het A.N.P. of het dementi van zijn departement?" Mede als gevolg van de goede melk productie in de maand Mei zijn evenals verleden jaar vele stemmen opgegaan om de melkdistributie thans op te heften. Dit is alleszins begrijpelijk, daar de rant soenen momenteel zodanig zijn, dat geen grote stijging van het verbruik van con- sumptiemelk bij het opheffen der distri butie verwacht hoeft te worden, terwijl de totale melkplroductie in de laatste maanden gunstig was. Vergeten wordt echter vaak, zo deelt het ministerie van landbouw ons mee. dat in de loop van het jaar de melk productie na de hoge top in de maanden Mei en Juni veel lager wordt met een dieptepunt in de maanden December, Ja nuari en Februari. Dit dieptepunt ligt nog altijd zo laag, dat in de winter-peri- ode de totale melkproductie nog lang niet voldoende is en ook in de komende winter nog niet voldoende zal zijn om aan de behoefte aan consumptiemelk te voldoen. Een zo giSoot mogelijke productie van melkpoeder, die in de winter weder op gelost wordt tot melk, moet dan het te kort aan consumptiemelk overbruggen. Nu in dit voorjaar de melkproductie inderdaad niet onbelangrijk hoger is dan in het afgelopen jaar, is wederom ernstig onder de ogen gezien of het mogelijk zou zijn de distributie van consumptie melk geheel of grotendeels op te heffen. Het bedrijfschap voor zuivel heeft thans aan de minister het advies uitgebracht op korte termijn over te gaan tot het opheffen van de melkdistributie. met dien verstande, dat men het verbruik van consumptiemelk voor industriële doelein den, hotels enz. wil blijven beperken. Gezien het feit, dat nog geenszins vast staat, hoe het verloop van de melkproduc tie deze zomer en d" komende winter zal zijn, acht de minirter het beter, dat een beslissing nog enige maanden wordt üitgesteld. Niet alleen Tan dan een beter inzicht worden verkregen in de melk productie, anderzijds kan dan iets meer bekend zijn over de veevoederdistributie in de komende winter. De vragen, hoe de hooi-oogst dit jaar zal zjjn, hoe de vooruitzichten zullen zijn voor de teelt van ruwvoedergewassen en hoe de kracht- voedervoorziening van onze rundveesta pel in de komende winter wordt, kunnen thans nog niet worden beantwoord. Het Nederlandse volk zal dus nog enige maanden geduld moeten hebben voordat een definitieve beslissing wordt genomen. Wie „De Waarheid" moet lezen of daaruit hoort citeren, moet altijd dub bel critisch op zijn hoede zijn. Want bij na elk bericht wordt voor propaganda gebruikt. Zelfs uit krenten perst de re dactie nog giftig-zu*ige stoffen. „De Waarheid" heeft nu weer iemand aan het woord gelaten onder de titel: „Katholieke arbeider zegt het duidelijk". Deze man merkt op: „Ik ben een katholiek arbeider en bezoek de kerk. Ik heb dus met grote belangstelling naar de verklaring van mijn Bisschoppen geluisterd. En toch zal ik hen op dit punt niet volgen. Waarom niet? Ik geloof dat het christendom recht vaardigheid betekent. Ik zie nu, dat de Bisschoppen hun stem verheffen tegen hen, die de sociale rechtvaardig heid nastreven. Indien de arbeiders proberen hun toestand iets te verbete ren en daarvoor strijden, dan zegge» de Bisschoppen niet tegen de bezitters: „Willigt de eisen van de arbeiders in, want zij hebben recht om te leven". In het vervolg beweert de man, dat de K. V. P. zich tegen de arbeiders heeft gekeerd en dat de katholieke ministers er ook al niets van terecht brengen. De publicatie eindigt met de volgende tirade: „Ik heb het verkiezingsprogram van de C.P.N. gelezen. Nu. ik ben katholiek en geen com munist, maar voor dit program wil ik met de communisten strijden. Daarom zal ik bij de komende verkiezingen mijn stem uitbrengen op de C.P.N. Ik ben er van overtuigd, dat ik hiermede in overeenstemming met mijn Christelijk Beginsel handel." Nog in de vorige Gongslag hebben we mogen wijzen op de g-ote vreugde van de H. Vader over de sociaal-economische arbeid, welke door Katholiek Nederlama is geleverd en Zijn raad. om stevig door te gaan, -teneinde „de gevormde ideeën met gezamenlijke inspanning door te voeren". Dit is wel heel wat anders dan een aanklacht. Weet de katholieke schrijver in „De Waarheid" dan voorts nog niet, hoeveel priesters door de Bisschoppen werden afgestaan, om sociaal-economi sche arbeid te steunen. We noemen hier een Mgr. Schaepman, een Mgr. Ariëns, een Mgr. Nolens, een Mgr. van Schalk, pater v. d. Eisen, pater dr. Hentzen, pa ter dr. Vrijmoed. En hoe zouden we da professor in de sociologie de latere Bis schop van Haarlem, Mgr. Aengenent ooit kunnen vergeten. Duizenden geestelijke adviseurs werken dag én avond mee in opdracht van het Episcopaat, om de so ciale arbeid te stimuleren. In hoeveel bisschoppelijke brieven en Zondagse pre ken zijn permanent de pliohten van de „riikdom" niet voorgehouden. De katholieke „Waarheid"-schrijver ziet nu. dat de Bisschoppen hun stem verheffen tegen hen (d.w.z. tegen het communisme), die de sociale rechtvaar digheid nastreven. We moeten overeenkomstig goed jour nalistiek gebruik, veronderstellen, dat de inzending van J. H. te H. echt is, maar stellen daarbij tegelijkertijd vast. dat de man toch wel bftter weinig op de hoogte is en „De Waarheid" met zo'n schrijver al belachelijk weinig eer in legt. Er was in datzelfde nummer van ge noemd dagblad nog een inzender aan 't woord. Die man, R. v. d. B. te H. (ujt dezelfde gemeente?) .schreef: "Ik lees „De Waarheid" aandachtig. Er. zijn soms artikelen waarmede ik mij niet verenigen kan en daarover wil ik nu met enige voorbeelden schrijven. Critiek is goed, maar ze moet juist en principieel zjjn, dan zult u er ook andersdenkenden mede over tuigen. Berichten als door mij hier boven bedoeld, doen dit m.i. niet en wekken de indruk slechts smoesjes te zijn." Inderdaad. Mr.ar als men als redactie toch zo op z'n nummer wordt gezet! Doch Paul de Groot en de zijnen heb ben harde koppen. Zij passen de beken de stelregel toe: Lieg maar een eind weg, er blijft allicht wat van hangen. We naderen weer een befaamde tijd, de periode voor de verkiezingen Reken er op, dat er nog giftpotten op 't vuur staan. We zullen nog een maand van vuilspuiterij beleven. Elke katholieke man en elke katho lieke vrouw kenne daarom toch de plicht Er is meer nodig dan alleen stemmen op de katholieke lijst der K.V.P. HENK VAN DER MAZE. Tegen de beide hoofdverdachten uit de zaak van het Amsterdams bevolkingsre gister. dat door een tiental moedige ille gale werkers m de nacht van 27 Maart 1943 m brand werd gestoken, werd op ^pril onderzoek aangehouden Gisteren zette t Amsterdams B. G. het onderzoek voort Getracht werd een antwoord te vinden op de vraag of het initiatief tot het ver raad van de illegale groep in hoofdzaak van ae 47-jarige NSB-er P. Th. Teunissen was uitgegaan of dat dit gelijkelijk ge deeld werd met de 36-jarige A. van der Laak. Hoewel de advocaat-fiscaal het ant woord op deze vraag niet duidelijk ge geven achtte door de 5 nieuwe getuigen, die gisteren werden gehoord, sprak hij in zijn requisitoir als zijn mening uit, dat Teunissen voor dit vwraad in hoofdzaak aansprakelijk moet wforden gesteld, ter wijl voor Van der Laak verschillende omstandigheden a'anwezig zijn, die op een geringere aansprakelijkheid wijzen. Mr. Gelinck persisteerde derhalve bü zijn eis van 9 April jl.: de doodstraf voor Teunissen en 15 jaar voor Van der Laak. Uitspraak volgt op 11 Juni a.s Donderdagavond stuitte in de Bergeijk- se barrière een groep smokkelaars op dienstdoende rijksambtenaren. De smok kelaars gingen er van door, achtervolgd door de ambtenaren, die hen herhaalde lijk 'sommeerden stil te staan en hierbij enige waarschuwingsschoten losten. Op zeker moment kwam een der kommiezen te vallen, wat tengevolge had, dat zijn wapen afging en op 50 meter afstand een der smokkelaars, de 25-jarige M. uit Val- kenswaard in de rug trof. Het slachtoffer vader van drie kinderen, overleed spoe dig. Later in de nacht zijn nog vier per sonen van deze smokkelgroep van hun bed gelicht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1