Verkiezingen onder controle der communisten R.K. Grafische Bond en de nieuwe C.A.O. Bestandsresolutie aanvaard eerberichtj De verkiezingsactie ingezet VURIGE WENSEN werden vervuld Nederlanders keerden terug Min. Mansholt's lichtpunten J Communistisch journalist voor de rechtbank f Vrijheid van stemmen schandelijk belemmerd Verkiezingen Bisschopswijding van Monseigneur J. J. H. van den Biesen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN "Y Y Scherpe critiek De Veiligheidsraad en Palestina ONDER LO U DE P E Zinvolle en schone plechtigheid te Breda 70ste JAARGANG MAANDAG 31 MET 1948 No- 20639 Schandelijke manoeuvre SMUTS NAAR NEDER LAND „Vrijheid" van berichtgeving Protest van diplomaten op het college van rijks- bemiddelaars IN GEAMENDEERDE BRITSE LEZING BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Tel Aviv wordt bedreigd AFSCHEID J. R. J. ABELS VAN „DE MAASBODE" Periode met regen j ESillIlllSlf GEWESTELIJKE KADERDAG K.V.P. TE SCHEVENINGEN EERSTE DODENTRANSPORT BIJ BEEK OVER DE GRENS NOG GEEN AFSCHAFFING VERPLICHTE VEE-LEVERING Stikstof in 1950 vrij?1'' NIEUWE POLITIEKE PARTIJ Feuilletau de Bruyn lijst aanvoerder Te Amersfoort Situatie thans beter dan in 1946 ZAL HET DOORGAAN ZWARE BESTRAFFING Wegens belastering van een prelaat Oplegging der handen HET HUWELIJK VAN EX-KONING MICHAëL DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804 De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. 1 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Na 'n intensieve propagandistische voorbereiding, zijn gisteren(Zondag)- morgen de aangekondigde algemene verkiezingen in Tsjechoslowakije begonnen. Deze verkiezingen, die een aanfluiting waren van datgene, wat men in beschaafde landen onder „vrije verkiezingen" verstaat, waren zo ingericht, dat men óf in het geheim in stemhokjes, óf in het openbaar kon stemmen. De bedoeling van deze schandelijke manoeuvre was doorzichtig: zij, die zouden weigeren in het openbaar te stemmen, zonden daardoor immers in de ogen der communistische handlangers minstens als „verdacht" kunnen worden beschouwd van anti-commu nistische neigingen en derhalve als zodanig kunnen worden genoteerd. Een correspondent van Reuter, die toe gang kreeg tot stemlokalen te Praag, meldt, dat de kiezers daar eerst erover in twijfel schenen te verkeren of zij in het openbaar, dan wel in het geheim (in de stemhokjes) hun stem zouden uitbren gen. In de stembureaux echter, die de cor respondent Zondagmorgen bezocht, ble ken slechts ongeveer 3 op de 10 personen hun stem in het openbaar te Willen uit brengen, zodat het merendeel hunner blijis gaf de voorkeur te geven aan geheime verkiezingen. Van de andere kant meldt Reuter echter, dat buitenlandse corresponden ten, die onder geleide van functionaris sen een tocht langs de stemlokalen maakten, de duidelijke bewijzen zagen, dat een overweldigende meerderheid op de enige door het nationale front op gestelde candidatenïijst stemde (het geen natuurlijk op „stemmen in het openbaar" duidt). Uit de eerste uitslagen van kleine kies districten bleek dan ook reeds, dat het nationale front veel stemmen op zich verenigd had. Op de eenheidslijst van het nationale front werden volgens Je uitslagen 95 a 97 percent der stemmen uitgebracht. Vol gens radio Praag zou het nationale front in sommige gemeenten 100 percent der stemmen hebben behaald. Reuter's correspondent, die op vertoon van zijn perskaart overal toegang kreeg, meldde: „Wie blanco wilde stemmen, kreeg over het algemeen weinig gelegenheid dit in het geheim en daarmee zonder gevaar voor zün veiligheid te doen. Wie ge bruik maakte van de schermen voor het geheim stemmen, was in de meeste gevallen gedwongen, voor het oog van de ki- --«missie, die nit leden van de Maarschalk Jan Smuts, dé dezer dagen afgetreden minister-presi dent van Zui^-Afrika, zal op Vrij dag 18 Juni a-s- Persoonlijk in het groot-auditorium van de Leidse universiteit het eredoctoraat in ontvangst nemen, dat hem tijdens zijn laatste bezoek aan Nederland werd verleend op grond van zijn verdiensten voor het herstel van de vrede. Als promotor zal optre den prof. mr. J- M- van Omme len. communistische actiecomité's was sa mengesteld, zün stemstrook in een aparte open mand te werpen, aldus deze correspondent. Toen de eerste en voorlopige telling Ic-r stemmen haar voltooiing naderde, bleek, dat een sterkere anti-regeringszindhei i in Slowakije en in de van ouds socialisti sche steden van Noord-Bohemen werd gecompenseerd door een zeer groot per centage stemmen voor de regering in de^ industriesteden. Volgens enkele voorlopige uitslagen ai'. Slowakije was ongeveer 25 procent der stemmen tegen de regering uitgebracht in plattelandsdistricten. Dezelfde tendenz viel waar te nemen bij de uitslagen van landbouw- en industriedistricten ten Noor den en Oosten van Praag. Het Tsjechische persbureau meldde dat „in latere stadia van de telling" blanco- stemmen „aan het licht kwamen" en dat het percentage hiervan in sommige klei ne dorpen de 50 bereikte. Reuter merkt hierbij op, dat het persbureau deze pas sage niet heeft opgenomen in zijn nieuws uitzending naar de Sovjet-unie. De Tsjechoslo waakse autoriteiten had den aanvankelijk aan Reuter- en ande re correspondenten de belofte gedaan, dat hun zou worden 'oeges^an bij de te houden verkiezingen de situatie in de stemlokalen in ogenschouw te nemen. Deze belofte werd echter later weer ingetrokken In plaats daarvan werd aan de correspondenten aangeboden, geza menlijk een rondrit alleen door het dis trict Praag te maken, zulks „wegens benzineschaarste". De minister van voor lichting zou voor auto's en chauffeurs zorgen en de correspondenten zouden onder leiding in groepen worden rond geleid. De eerder gedane toezegging, die vrije toegang tot stembureaux door het ge hele land inhield, werd ingetrokken na een bespreking tussen de ministers van voorlichting en binnenlandse zaken. Miroslav Lokaj heeft gisteren bekend gemaakt, dat hij als consul-generaal van Tsjechoslowf.kre te Londen is afgetre den uit protest tegen het door de com munisten beheerst regiem te Praag. De militaire en luchtvaart-attaché en twee eerste secretarissen van de Tsje- choslowaakse ambassade te Londen zijn afgetreden uit protest tegen de wijze, waarop de algemeene verkiezingen ge voerd worden. Naar verluidt, hebben ook vijf lagere ambtenaren der ambassa de ontslag genomen. Zaterdag 29 Mei kwamen in Utrecht bijeen de verantwoordelijke afgevaardig den van de Ned. Katholieke Grafische Bond, ter behandeling van het resultaat der C.A.O. onderhandelingen met de werkgevers en het College van Rijksbe middelaars. De heer A. C. de Bruijn nam namens de K.A.B. aan de bespre kingen deel. Daarover werd het volgende communi qué verstrekt: „Er werd algemeen heftig protest uit gebracht tegen de tenslotte door het col lege dwingend opgelegde loonregeling, ongunstig afwijkende van de sociaal en economisch verantwoorde, sobere loon- voorstellen van de werknemers en werk geversbonden. Heftig werd gereageerd tegen de ondeskundigheid en de sociale onvoldragenheid van het college; aange drongen werd, dat de samenstelling van het college zodanig worde gewijzigd, dat vertegenwoordigingen van werkgevers en arbeiders in het college worden opge nomen. Men vreesde dat, komt er geen wijziging in de samenstelling en beleid van het college, het ogenblik komt, dat 8e vakbeweging zich ernstig zal dienen te beraden over de vraag of zij zich niet daadwerkelijker tegen de uitspraken van het college zal moeten gaan verzetten. Tenslotte hebben de verantwoordelijke katholieke grafische werkers, zij het on der krachtig protest, zich met het oog op 's lands belang, bij de dictoriale be slissing van het college van Rijksbemid delaars neergelegd". De veiligheidsraad heeft Zaterdagavond met enige verscherpende amendemen ten, de Britse resolutie over Palestina aanvaard, Welke oproept tot een wa_ penstilstand van vier wetten tijden.' welke de V.N. de kwestie nader willen behandelen. In het belangrijkste amendement op het Britse voorstel wordt een beroep ge daan op Joden en Arabieren, van hun aanvaarding van de beslissing van de raad uiterlijk 1 Juni 22.00 uur g.'m.t. ken nis te geven en verklaard, dat, wanneer een der partijen aan de beslissing geen gehoor mocht geven, de raad rechtstreek se actie volgens hoofdstuk 7 van het handvest zal overwegen. De Joodse en Arabische vertegenwoor digers te Lake Success hebben het be sluit met reserve aanvaard, maar er zün aanwijzingen, dat de oproep der V. N. gunstig zal worden beantwoord. De andere bepalingen ;an de geamen deerde Britse resolutie zijn: 1. Het stopzetten van het toelaten van militairen in Palestina en de staten van Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft een nieuwe Parochie opgericht te Wester-Zwaagdijk onder de titel van de H. Jacobus de Meerdere en tot Pastoor aldaar benoemd de Weleerw. Heer H. W. V. Schie. Vervolgens op zijn verzoek aan de Zeereerw. Heer F. J. Bank, eervol ont slag verleend als Diocesaan-Directeur van de Kath. Actie voor de Vrouwelijke Jeugd en van de Kath. Vrouwelijke Jeugdbeweging en de daaraan verbonden functies, en in zijn plaats benoemd de Zeereerw, Heer A. J. Leenders, die Ka pelaan was te Gouda (O. L. Vr. Hemel vaart). Tenslotte tot kapelaan benoemd de volgende Weleerw. Heren; te Rotterdam (H. Elisabeth) F. J. Bank; te Gouda (O. L. Vr. Hemelvaart) J H M van der Vliet; te HiHegom .(H. Jozef) N. van Paaschen; te Stompwijk, W. G. H. Ka merbeek, die Kapelaan was te Lisse (H. Agatha), de Arabische liga. Alle weerbare Joden, cue gedurende de vier weken in Palestina worden toegelaten, zullen geen militaire opleiding krijgen. 2. Er zullen gedurende de vier weken geen wapens in Palestina en de Arabische staten worden ingevoerd. Wat de oorlogsoperaties in Palestina be treft, valt te melden, dat de Irakse troe pen de Joodse hoofdstad Tel Aviv tot op 8 km. zouden zijn genaderd. Zij hebben Nabloes, Toelkarm, Nathaia en Kilkelya bezet, welke laatste plaats ongeveer 12 km. van de kust ligt en 25 km. ten N O. van Tel Aviv. Door de Irakse opmars dreigt het Joodse Palestina in tweeën te worden gesneden. KeJkc'tike autoriteiten hebben me- Prf» dat de koepel over het H. ïr>„óL ïcht door een granaat nit een een rj,™"0" beschadigd is. Verder is Kath u!^.,,vernie,d- Ook twee Grieks- O Zaterdagavond werd de 38-jarige landbouwer M. v. d. T. uit Veghel door een auto aangeredenhet slachtoffer overleed spoedig daarna. Hij laat een vrouw en zes kinderen achter. Op Zaterdag 29 Mei werd de technisch bedrijfsleider, ook van onze courant, de heer J. R. J. Abels, bij gelegenheid van zijn vertrek wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd in het bijzijn van zijn echtgénote, mevrouw S. Abels— Hackenitz en zijn broeder, de heer W. Abels, geconfronteerd met de wijze waarop hij gedurende bijna 43 jaar zijn functie heeft vervuld. Allereerst werd hem daarvoor door de directeur hulde en dank gebracht. Dit geschiedde ten overstaan van bijkans alle leden van het personeel, die op de rus tige Zaterdagmiddag na het einde van de arbeid waren bijeengekomen om van hun belangstelling blijk te geven. In zijn toespraak prees de directeur in het bij zonder de toewijding waarmee de schei dende functionaris zich van zijn taak heeft gekweten en roemde hij zijn vak kennis, welke hem in staat stelde het hoofd te bieden aan de eisen van het technisch arbeidsproces, hoe vaak deze zich ook hadden gewijzigd. „Maar er is een tijd van komen en er is een tijd van gaan en de rust, welke nu voor U gaat aan breken, hebt gij tenvolle verdiend". De adjunct-directeur vestigde er de aandacht op, hoezeer de prominente ka raktereigenschappen van de heer Abels steeds aan de goede sfeer op de werk plaatsen bevorderlijk zijn geweest. „De belangen van het personeel waren bij L' veilig, men stelde vertrouwen in U en gij hebt dit nooit beschaamd". Een woordvoerder uit de technische groepen dankte hierna namens de col lega's de chef die, uit een bekend druk kersgeslacht voortgekomen, allen in alles ten voorbeeld is geweest. Als blijvende herinnering aan de vervlogen jaren bood hij een geschenk aan, voor welke geste de technische staf spontaan het initiatief had genomei Tenslotte betuigden ook de leden van redactie en administratie de vertrekken de bedrijfsleider hun waardering voor zijn langdurige prompte prestaties. Kort en krachtig, geheel in de stijl van zijn persoonlijkheid, sprak nu de man, die meer dan veertig jaren over het technisch wel en wee van „De Maasbode", „met het horloge in de hand", zoals een der sprekers dit had uitgedrukt, heeft gewaakt, een woord van erkentelijkheid voor het eerbetoon van deze middag, dat hij goeddeelk in het credit wenste te zien gesteld van zijn medehelpers Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.I- te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond: j Aan de kust aanvankelijk krachtige, overigens meest matige wind tussen Zuid-Oost en Zuidu^est. Nu en dan m regen hier en daar wiet onweer. Vrij I koel. 1 Juni; Zon op 4.26 uur, onder 20.50 uur; maan op 2.17 uur, onder 13.40 uur. Met man en macht is de brandweer aan het werk om de brand op het s.s. „Rossum", dat Zaterdag in de Amsterdamse haven in brand raakte, te blussen. Het schip werd tenslotte het Y op gesleept, waarna de brand bedwongen werd. De KVP in dc kieskringen Dordrecht, Leiden, Den Haag en Rotterdam heeft Zondagmiddag de actie voor de komen de Kamerverkiezingen ingezet met een gewestelijke kaderdag in het Circusge bouw te Scheveningen. Op deze propaganda-vergadering, die niet alleen toegankelijk was voor be stuursleden van de afdelingen der KVP in genoemde kieskringen, maar ook voor andere belangstellenden wa ren de minister-president dr. Beel en minister Fiévez aanwezig. Onder dave rend applaus der vergadering bracht de voorzitter van het Comité van voor' bereiding, de heer G. M. J. A. Lobman, in zijn openingswoord minister Beel hulde en dank voor het vele, dat Z.Exc. heeft verricht en nog dagelijks verricht in het belang van land en volk. In een rede: „De KVP juist nu!" be sprak de partij-secr., dr. L. A. H. Albering, allereerst de geschiedenis van de KVP, die in December 1945 als opvolgster van de R.K. Staatspartij werd opgericht. Toen werd in resoluties vastgelegd, dat de KVP de zedelijke normen, verankerd in de Openbaring tot richtsnoer neemt en een vooruitstrevende politiek zal voeren, die ook vooi; niet-katholieken aanvaard baar is. De KVP legt zich hier vast als Een smalle slingerweg, waarvan aan de rechter kant de bospaden steil om hoog de berg opgaan en links daarvan het wüde vlakke land van de Lijmers, voert naar Beek. Het was hier dat de Amerikanen als leeuwen vochten om een doorbraak naar het Duitse achterland te forceren. Hier was het dat onze geal lieerde vrienden hun felle strijd stre den, terwijl de zonen van ons volk hun strijd reeds jaren en eindeloze maanden streden temidden van een vijandelijke omgeving in ellende én verkommering in concentratiekampen en gevangenissen. De vreugde van de bevrijding was voor hen niet wegge legd Het was Zaterdagmorgen 11 uur, toen aan de slagboom bij de grenspost Beek bij Nijmegen vier militaire trucks met aanhangwagens arriveerden. Zij vervoer den de stoffelijke overschotten van 140 in Duitsland omgekomen Nederlanders en nog een aantal van 69 urnen as van in Duitsland om het leven gekomen mi litairen, illegale werkers en anderen. Deze omgekomen landgenoten, deze hel den van ons volk lieten hun leven voor onze vrijheid in kampen in de Russische zone van de Oostzee tot Bohernen. On der de urnen zijn er van landgenoten die in Nederland werden gefusilleerd en verast, waarna de urnen naar Duitsland waren vervoerd. Eerbiedig en langzaam reden de wa gens de grens over het vaderland bin nen. Een groot aantal autoriteiten en burgers uit Beek en omgeving hadden zich reeds uren tevoren hier verzameld. Terwijl de militairen in de .houding sprongen, de bevelen weerklonken, viel een plechtige stilte in toen de slagboom omhoog ging. Het Hoofd van de Dienst Identifica tie en Berging, overste A. W. de Ruyter van Steveninck, presenteerde het trans port aan de vertegenwoordiger van de Nederlandse Regering Dr. J. v. d. Putten. Marechaussees, in de oude uniformen, be geleidden het transport te voet vanaf de Duitse doorlaatpost. De Nederlandse con sul in Kleef, majoor Jurgens ging de stoet vooraf. Dr. v. d. Putten zeide, dat dit een grote dag voor het Nederlandse volk was. Dit is het begin van de vervulling van een vurige wens en het grote verlan gen om de stoffelijke overschotten van ae in Duitsland omgekomen Nederlan ders in eigen land ruSt te geven. De burgemeester van BeekUbberger. de heer P. M. H. Sassen, sprak namens de Commissaris der Koningin in dc provincie Gelderland. Hij herinnerde aan de reeds eerder in zijn gemeente op Nederlandse bodem gearriveerde trans porten, n.4. de Stijkelgroep en het stof felijk overschot van oud-minister Colijn. Hij wees op de grote plichten van het Nederlandse volk ten opzichte van deze Nederlanders en hun nabestaanden Deze laatste categorie zal op de hulp en de steun van ons volk moeten kunnen reke nen. Namens de stichting Oorlogsgraven sprak Mevr. H. G. van AnrooyDe Kem penaar, presidente van deze stichting, en zij hechtte als een vaarwel een krans op de wagens. Eveneens deed dit de heer de Bruyn, namens de afd. Nijmegen van het Nederl. Rode Kruis. De heer A. G. Höpink sprak namens de oud-illegale werkers. Hij gewaagde van zijn ontroering nu zijn vrienden in ons land terugkeerden. Bij deze plechtigheid waren verder nog tegenwoordig Mr. H. A. v. Campen, Hoofd van de afd. Repatriëring Sociale Zaken, de ritmeester der huzaren de heer H. W. Wilbrenninck b. d. en vele anderen. Bij de urnen bevindt er zich een, die een symbolische betekenis heeft. Deze be vat n.l. de as van in het kamp Buchen- wald omgekomen Nederlanders, die niet meer te identificeren zijn. Het transport stond onder leiding van luitenant Kersten en heeft een voorspoe dige tocht gehad. Na de plechtigheid ver trok het transport naar Amersfoort, het identificatie-centrum, waar de stoffelijke resten in de rouwkamers worden opge baard. In een redevoering te Eibergen gehou den besprak minister Mansholt de land bouwpolitiek. De minister zeide hierin o.a. volko men te kunnen begrijpen, dat men graag eens onder allerlei maatregelen uit wil komen. Wat de landbouw betreft, wees Namens de minister van OnderwijsKunsten en Wetenschappen, complimenteert mr. Reinink de winnaars van het Intern. Muziekconcours in het Kurhaus: de winnaars v.l.n.r.: Christian F err as, Germaine Deveze, Maria de los Angelos Morales en Michal Sswalbe. spr. op het voortdurende overleg met de stichting voor de landbouw. Zo is de fok- zeugenregeling reeds vervallen, doch dat legt de verantwoordelijkheid ter voorko ming van ongewenste toestanden op de fokkers zelf. De vraag of de verplichte veelevering1 kan worden afgeschaft is ernstig overwogen, doch vast staat, dat daardoor de vleesdistributie moeilijker zou worden, terwijl het vaak toch al veel moeite heeft gekost de rantsoenen te handhaven. In het kort memoreerde minister Mans- hölt de compensatiesteun aan de kleine landbouw over 1947 en 1948 tot een be drag van 85 millioen, welke spoedig in de Kamer aan de orde zal komen. Spr. behandelde vervolgens de prijzen der akkerbouwproducten, die voor 1948 iets zijn verhoogd en wees er op, dat door verkaveling en waar mogelijk vergroting der allerkleinste bedrijven tot goedkopere productie moet worden gekomen. Voor de landbouw zag hij nog wel enige lichtpun ten. In 1950 of 1951 ral de stikstof, die hier beduidend goedkoper wordt gepro duceerd dan in het buitenland, kunnen worden vrij gegeven. Dezer dagen is opgericht een nieuw', politieke partij, die zich noemt „Onaf- hankelijk-Nationale Groep". Zij zal aan de aanstaande verkiezingen deelnemen met als lijstaanvoerder dr W. Feuilletau de Bruyn te 's-Gravenhage. Generaal Winkelman en staatsraad dr. J. W Meijer Ranneft hebben steun toegezegd Op de lijst van de Tweede Kamer ko men verder voor Indische specialisten, dissidente liberalen, oud-illegalen en aanhanger» van Nationaal Reveil. Het transport arriveerde Zaterdagmid dag om 2 uur in het centrum Amersfoort van de dienst identificatie en berging. Bij de aankomst werden de vlaggen half stok gehesen en bracht een peloton van de dienst de militaire eerbewijzen. Voor de dodenhal, die voor de voor lopige berging van de doden sober doch indrukwekkend is ingericht, werden als een symbolische handeling de 29 kisten uit de eerste wagen opgebaard, waarna voor iedere kist een urn werd neergezet. Met deze handelingen was de plechtigheid ten einde. Van heden af zal er voor de nabe staanden gelegenheid zijn dagelijks van 2 tot 4 uur de dodenhal in het kamp aan de Laan 1914 te Amersfoort te be zoeken om aan de doden eer te bewij zen. beginselpartij en als programpartij. Toen de verkiezingen van 1946 naderden, be sloot de KVP zich te wenden tot alle andere politieke organisaties, die daar voor in aanmerking kwamen, om te zien of het mogelijk was om te komen tot een gemeenschappelijk program. De libe rale en de christelijke partijen bleken daarop geen prijs te stellen. Ook de P.v. d.A. wenste geen gemeenschappelijk program, omdat ze geen verwarring wilde stichten onder de oude S.D.A.P.-ers en voor de verkiezingen propaganda wil de maken onder het katholieke volks deel. Desniettemin behaalde de KVP de overwinning en kwam zij met 32 zetels als de sterkste partij in de Kamer. Dr. Beel werd belast met het vormen van een ministerie. Wij, leden van de KVP zijn er trots op, dat de KVP in die moei lijke tijden de verantwoordelijkheid aan vaardde en niet terugschrok voor de cri tiek, die ook gekomen is. Trots zijn wij ook op onze minister-president en op de andere katholieke leden van het kabi net (applaus). Wij stellen het bijzonder op prijs, dat onze ministers niet zijn par tij-ministers. Twee jaar werkte het kabinet, gesteund door de KVP en de PvdA. Verschillende punten van het program, dat voor een langere periode was bestemd, zijn reeds uitgevoerd. Op de weg naar verwezen lijking van de Koninklijke rede van Dec. 1942 is reeds een groot stuk afgelegd. Wat onz& buitenlandse politiek betreft, wordt he%een in Benelux is bereikt, in het buitenland aan andere landen ten voorbeeld gesteld. Het mogelijk maken van het subsidiëren van het bijzonder H. O. is zo goed als een feit. Verder dient gewezen op de voorlopige voorziening voor ouden van dagen, op de verbetering van de kinderbijslagregeling, op het con- sumentencrediet, op de salarisverbeterin gen op de afwikkeling van het vraag stuk der politieke delinquenten enz. Dat alles is geschied in deze twee jaren. Hieruit is de werkkracht van de Re gering gebleken. Het is nu de taak van de kiezers om het haar mogelijk te ma ken haar program verder te verwezen lijken. De situatie is voor de KVP bij deze verkiezingen aanmerkelijk beter dan in 1946. De P.v.d.A. kan nu niet meer re kenen op katholieke stemmen. De C.P.N. zal na hetgeen gebeurd is, heel wat min der dan 10,6 pet. van het aantal stem men halen. De actie-Weiter zit niet diep. Het is een politieke fout van Weiter ge weest om zijn lijst wereldkundig te ma- Het is weer mis op het departement van Minister Mansholt. Nadat de melk handelaren water bij de melk hadden gedaan figuurlijk natuurlijk was de algemene verwachting, dat de melk spoe dig vrij zou zijn voor elk. Maar het gaat niet door Gezien het feit, dat nog geenszins vast staat, hoe het verloop van de melkpro ductie deze zomer en de komende winter zal zijn, achf de minister het beter, dat een beslissing nog enkele maanden wordt uitgesteld. Niet alleen kan dan een beter inzicht worden verkregen in de melk productie, anderzijds kan dan iets meer bekend zijn over de veevoederdistributie in de komende winter. Tegen deze redenering valt niet veel in te brengen speciaal bij een zo'n nood zakelijk volksvoedsel als melk, moet men grote voorzichtigheid in acht nemen. Doch hoe komen die praatjes in de wereld Ditmaal had Minister Mansholt toch geen recjen op een verkiezingsver gadering uitgesproken. Wel waren de melkhandelaren bij zijne Excellentie op visite geweest en deze heren nu hebben hem blijkbaar verkeerd begrepen. Dat komt meer voor de laatste tijdhet schijnt niet zo eenvoudig om precies weer te geven, wat Mansholt zegt of be ter, wat hij bedoelt. Daarom is het de vraag, of de ambte naar van de Persdienst van Landbouw die in de kranten liet zetten, dat de melk nog op de bon blijft de goede weg wel weet op de melkweg. En daar om moet men niet zo heel gek on kijken, als straks bericht wordt, dat integendeel de melk wel vrij komt. Het spijt ons, dat wij, in tegenstelling met onze toezegging in een vorige Loupe, oude koeien uit de sloot moeten halen en over de melk verder melken. Aan ons echter niet de schuld. Meer willen wij er niet van zeggen. Het is tenslotte kwaad kersen eten met grote heren. Van kersen gesproken, heeft U gelezen, dat er over veertien dagen volop kersen zullen zijn Of het waar zal blijken Een kans is er. want het was in elk geval geen mededeling van Minister Mansholt. ANALYST ken. Hij zal óf met een kleine groep, óf helemaal niet in de Kamer komen, wat versterking van de P.v.d.A. betekent. Aanranding van de eenheid van de KVP is altijd ten nadele van het algemeen welzijn. Weiter wijst onze samenwerking met de P.v.d.A. af, omdat die samenwer king om beginselredenen niet mogelijk zou zijn. Ook vroeger hebben wij samen gewerkt met andere partijen, wier be ginselen niet met de onze overeenkwa men. De heer Weiter heeft zich zelf in de KVP onmogelijk gemaakt. Het is heel goed mogelijk in de KVP afwijkende meniirgen naar voren te brengen en in dit verband wees dr. Albering op de meningsuiting"" van de jongere intellec tuelen, waarover een rapport binnenkort door het partijbestuur zal worden be handeld. De KVP staat thans meer dan ooit in het centrum der belangstelling. Haar in vloed is groot niet alleen voor Neder land. maar ook in groot Europees ver band Het is in het belang van land en volk, dat de KVP krachtig uit de stem bus komt. Dr. Jos. P. Chr. de Boer sprak over de emancipatie der katholieken door de politiek en toonde uitvoerig aan, wat wij in de laatste eeuw door samenwerking met andere partijen hebben bereikt. De strijd in de toekomst zal zijn de strijd tegen het materialisme. Ook die strijd zetten we in met kracht en zelfvertrou wen. Mr. J. A. L. M. Loef, voorzitter van de Kieskring Rotterdam, sprak een dank en slotwoord aan het eind dezer verga dering, welke werd opgeluisterd door muziek van de Harmonie „St. Gregorius de Grote" en reidans, zang en declama tie van de speelgroep „De Bouwers". Het hoge portaal van de kerk der parochie O. L. Vrouw ten Hemelop neming te Breda is omlijst met groen en witte rozen en op het voorplein is een sierlijk begoniaperk aangebracht. De klokken van de kathedraal luiden als de stoet bisschoppen, andere ker kelijke hoogwaardigheidsbekleders en familieleden van de nieuwe bisschop door de straten trekt van het ouder lijke huis van de Wijdeling af naar de parochiekerk. Vele priesters zijn in superplie, voor aan in de stoet licht het bisschoppelijke paars op, terwijl de zwarte en bruine habijten van Benedictijnen en Capacijnen contrasteren met de brede, witte toga's der missionarissen van Afrika, tot welke congregatie de Wijdeling, die tot apos tolisch vicaris van Lwanga in N. Rho desia werd gekozen, ook zelf behoort. Veertien maanden opsluiting, 150.000 lire als boete en 100.000 Jire als morele schadeloosstelling dat H de prijs, die de verantwoordelijke redacteur van het voornaamste Italiaanse communistische dagblad „l'Unita" moet betalen wegens 't aantasten van de eer en goede naam van mgr. Francesco Roberti, secretaris van de H. Congregatie van het Concillie, aldus een K.N.P-bericht. Op 15 April, drie dagen voor de alge mene verkiezingen droeg de voorpa gina van de „Unita'' de volgende laster lijke kop boven een artikel van vijf ko lommen: „Mgr. Roberti, Kardinaal Lavi- trano en de Augustijnen betrokken bij een grote oplichterij van 50.000 dollar." Mgr. Roberti, die juist als scheidsrechter was opgetreden in een ernstig geschil tussen een industriële onderneming en een religieuze instelling, zag zichzelf al dus beticht van oplichterij en diende een aanklacht in wegens laster. Deze laster kon onmiddellijk ontzenuwd worden met voor de hand liggende bewijzen. De 12de strafrechterlijke afd. van het Romeinse gerechtshof veroordeelde de verantwoor delijke hoofdredacteur tot bovengenoem de straffen en gelastte publicatie van het vonnis in de rode bladen „l'Unita", „l'Avanti", „II Paese" en „La Republica". Mgr. Roberti heeft de hem als morele schadevergoeding uitgekeerde 100.000 lire ter beschikking gesteld van het Italiaanse werklozenfonds. O Het bedrijfschap voor suiker heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij maximumprijzen zijn vastgesteld voor de verkoop aan consumer 'en van li monadesiroop. En na de gezongen Litanie van Alle Heiligen, worden dan aan de Wijdeling de handen opgelegd door de Consecrator, Mgr. J. Baeten, Coadjutor van het bis dom Breda en de mede-consecratoren Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Her- togenbosch en Mgr. Hansen, bisschop- coadjutor van Roermond. Bij de Offerande betuigt de nieuwe bisschop zijn dank voor de wijding; van af het rechter-zijaltaar, dat is ingericht voor de nieuwe titulair-bisschop van Tullia, trekt deze met mede-consecrato ren en met assistenten in een brede stoet op naar de zetel van de consecrator bij het hoofdaltaar en biedt deze zijn offer gave aan: twee brandende kaarsen, twee broden en twee vaatjes wijn. Alleszins vorstelijk is deze plechtige stoet; alles zins menselijk is deze dank en zijn deze geschenken. En tenslotte is daar dan het meest imponerende ogenblik, als de conse crator, midden voor het altaar gezeten, samen met de mede-consecratoren de nieuwe bisschop de mijter op het hoofd plaatst en deze, in vol ornaat, getooid met de helm der sterkte en des heils, zoals het in het gebed staat, en met de rük-bewerkte kromstaf in de hand, zegenend door de rjjen der gelovigen gaat, terwijl het koor het statige „Te Deum" aanheft. „Associated press" verneemt van een persoonlijkheid, die in nauwe betrekking staat tot de Deense koninklijke familie, dat het huwelijk van ex-koning Michaël van Roemenië met prinses Anne van Bourbon-Parma op 5 Juni te Athene zal plaats vinden. De bedoelde persoonlijkheid deelde mede, dat de huwelijksplechtigheid zal worden voltrokken volgens de Grieks-Or thodoxe ritus en zal worden ingezegend door de voormalige regent van Grieken land, aartsbisschop Damaskinos.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1