Verrassing van Smuts' nederlaag Zuid-Afrika los van Engeland? OPROEP van pater MATEO f Bedrijfsorganisatie verdrijft de rijksbemiddelaars Naar wapenstilstand in H. Land Oud-Jeruzalem door Arabieren in brand gestoken Stormhoek u GEESTELIJKE WAARDEN WINNEN TOCH W eerberichti r a ys5 V eelevering Naar verbetering sociale toestanden in liet bakkersbedrijf Belgen willen alleen vatboter DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Gezond gezin Gezond volk Tot grootse viering van het H. Hart-feest J Een uur directeur-gen. Philips löÉÉiife In de Pakjes hebben „haringsmaak" Tunnel door de Mont-Blane 70ste JAARGANG DINSDAG 1 JUNI 1948 No. 20632 NAAR EEN REPUBLIKEINSE STAATSVORM Echter eerst een referendum MUZEN IN HOGER SFEREN HET PROBLEEM DER VERPLICHTING VOOR DE VIJAND BROCHURES GEDRUKT toonde Congres te Den Bosch grote ontevredenheid over gemeentelijke classificatie „Als hygiënische maatregel" FILM OVER DELFT 1iMNI RUNDERLAPPEN BUITENLANDSE OLIEBELANGEN IN DE ARABISCHE LIGA t a n f, Z. H. DE PAUS TOT HONGARIJE DE „PRINS WILLEM 2" BEHOUDEN THUIS DE MARIA-HULDE TE MADRID De bladen melden thans 9 genezingen Plaatselijke buien DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 3, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8. Tel. 68804 De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal, f 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionéle kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. De Engelsen zijn nog steeds zeer diep onder de indruk van de totaal onver wachte nederlaag, welke generaal Smuts met zijn partij bij de verkiezingen in Zuid-Afrika heeft geleden. Men weet na tuurlijk, dat een volksraadpleging steeds verrassingen kan brengen; de stembus, we schreven het reeds vaak, is altijd een sfinx, welke haar geheimen eerst bij de opening verraadt. (De verkiezingen in Tsjechoslowakije waren geen volksraad pleging, doch slechts benoemingen en aaarom kende men de uitslag bij voor- at). .Maar zelfs bij deze wetenschap, welke m dit geval in enkele tussenzin nen wat voorbehoud deed maken, meen de men, dat het wel vaststond, dat de -regeringspartij, zo zij al geen absolute meerderheid meer behaalde, dan toch ze ker met de labourpartij verreweg de sterkste zou zijn en blijven. Toen journalisten de oude staatsman Vroegen, wat hij over de stembusuitslag dacht, antwoordde hij lakoniek: „dat zijn zo van die dingen die gebeuren." Maar zo nuchter maakt de Engelse pers en achter haar de Britse regering zich van Smuts' nederlaag niet af; want de over winning van de anti-Engelse nationalist dr. Malan de tegenzijde van Smuts' nederlaag behoort inderdaad tot de dingen, die de wereld kunnen verrassen; maar dergelijke verrassingen, schijnbaar zo klein in het kader van een wereld omvattende politiek, kunnen geweldige gevolgen hebben. En voor die gevolgen is men in Londen, en overigens ook in de hoofdsteden van de dominions ten zeerste beducht. Menzis, de leider van de Australische oppositie noemde de uitslag zelfs „een ramp, die een diepe schok in het gehele Britse Rijk zal teweegbren gen". De diepe bezorgdheid, welke in Lon den heerst, steunt op vier redenen: le Gedurende de oorlog was Malan vurig voorstander van neutraliteit ten opzichte van Duitsland. De nationalistische partij is gebaseerd op een anti-Engelse, anti neger en anti-semietische organisatie, waarin de Ossewa Brandwag, een zeer nationaal-socialistische getinte beweging en de nog rassistischer ingestelde Boers- broederschap een belangrijke rol spelen. 2e Als de voornaamste oorzaak van Smuts' nederlaag wordt gezien het feit. dat de regering enkele, overigens maar lichte verbeteringen had voorgesteld in het statuut van de negen mijlioen ne gers, welke echter onaanvaardbaar wer den verklaard door de .„Boers", die de meerderheid der twee millioen blanken uitmaken. 3e. De overwinning van Malan brengt niet alleen het lidmaatschap van de Commonwealth voor Zuid-Afrika in gevaar, maar draagt ook in zich het risi co van een zeer intense spanning met bet dominion India naar aanleiding van r„eLnog.Kteeds zeer betwiste statuut der weite8 Na,tal en elde«; een spanning welke zou kunnen uitbroeien economische en politieke boycot ven Zuid-Afrika door India. Engeland dan gedwongen kunnen worden tot partij Geen verkiezingsleuze zonder .neer, doch een tot ongeschreven wet geworden adagium. Men kan van bepaalde zijde nog horen beweren: „O, de K.V.P., die is voor 't grJte gezin waarbij men dan de doorgaans liberaal getinte neus op haalt voor het geringe economische in zicht in onze kringen. Men stelt dan echter de zaak verkeerd- Zijn wij immers enerzijds niet bereid, het begrip groot gezin aan de combinatie van /overbevol king, werkloosheid en schaarste te kop pelen, anderzijds zijn wij evenmin de mening toegedaan, dat het met het ge zin in orde is, mits het maar op kinder rijkdom kan bogen. Of het gezin nu klein, middelgroot of zeer groot is, vóór alles is het zaak te zorgen, dat het door en door gezond is en dat de materiële voorwaarden worden geschapen, zonder welke een geestelijke bloei slechts bezwaarlijk verondersteld kan worden. Alle gezinnen, zowel de be staande als de nog te vormen vragen onze voortdurende aandacht. Uiteraard zal voor het kleine gezin evenzeer de mogelijkheid moeten worden gevormd, dat het onder Gods zegen ten volle m getal en J&valiteit kan ont plooien, moet worden verhinderd, dat het kinderrijke gezin juist tengevolge van zijn quantiteit achterop raakt bü het kleine. Het ,„fL,.dlJfra.a^d voor de hand, dat op 2 A2. het accent moet worden gelegd, daar we de strijd voor de onvervreemdbare reofcten van het grote gezin nagenoeg alleen moeten Voeren. Ook om deze reden zullen we ons in de komende verkiezingsstrijd moeten ver sterken, want men zal ondanks aiie_wel- willendheid tegenover de huidige Rege ring toch niet kunnen ontkennen, dat nog groter invloed zal moeten worden aangewend om een krachtiger, meer vol hardende. en beginselvaste gezinspolitiek te voeren dan tot dusverre het geval bleek te zijn- De „opmars" kiezen in een interne twist der domi nions. Tenslotte vreest men, dat de overwin ning van dr. Malan een noodlot te meer vooi het kabinet-Attlee zal zijn, op een ogenblik, dat de Palestijnse kwestie het reeds zorgen genoeg baart. Tot dusverre heeft Zuid-Afrika, ofschoon het geen la- bour-bewind had, Engeland financieel krachtig gesteund; men vreest, dat een nationalistische regering deze steun zal stopzetten en zelfs terugbetaling van de verleende credieten zal eisen. Zelfs wordt de mogelijkheid niet uitgesloten geacht, dat Zuid-Afrika zal pogen het sterling- gebied te verlaten; wat Engeland een nog zwaarder slag zou toebrengen. Een vraag, welke thans de meest in tense belangstelling trekt, is wel, of en hee dr. Malan de banden, welke Zuid- Afrika met Engeland en het Britse Rijk verbinden, zal verzwakken of misschien verbreken. Dr. Malan zelf is, in tegen stelling met de meeste van zijn aanhan gers, geen extremist. In de verkiezings campagne .ieeft hij de kwestie van de betrekkingen met Engeland niet in zijn program opgenomen. Nu hij, waar hij heeft verklaard tot zijn éigen grote ver rassing, premier van Zuid-Afrika is ge worden, staat hij voor consequenties, welke zeker nog niet volledig zijn door dacht. De grote lijn van zijn beleid heeft hij echter Zondag reeds bekend gemaakt: „De nationalistische partij wenst een re publikeinse regering, los van de Britse kroon; dat is de enige effectieve waar borg, dat Zuid-Afrika niet meer in de oorlogen van Groot-Brittannië wordt meegesleurd." Een positie derhalve als die van Ierland, dat ook zijn neutraliteit kon bewaren. „Maar, voegde Malan er aan toe, deze maatregel zal slechts na een .referendum worden getroffen, en niet op grond van een eenvoudige parlementaire meerder heid." Afgezien van de vraag, of voor 'n dergelijke maatregel geen tweederde meerderheid in het parlement nodig zou zyn, wordt betwijfeld, of thans reeds een eenvoudige meerderheid bij referendum kan worden verkregen. Want ten slotte heeft de partij van Smuts, hoewel zij minder zetels heeft verkregen, 524.230 stemmen op zich verenigd, terwijl de na tionalisten er slechts 401.834 kregen. Malan schijnt echter van de wind, welke hij in de zeilen had, gebruik te willen maken om zo spoedig mogelijk nieuwe verkiezingen uit te schrijven, ten einde een vaster greep op het land té' krijgen. Het is een gewaagd spel, maar de huidige situatie de machtsverhouding is ten slotte 79 tegen 74 zetels is te labiel om er stevig op te bouwen. Men voelt Malans overwinning dan ook veelal slechts als een overgangsstadium. Smuts trekt zich terug, maar zal de strijd niet opgeven. Pater Mateo, wiens apostolaat voor de intronisatie van liet. H. Hart in de huisgezinnen alom bekend is, ligt thans ziek in Canada. Een wrak" en een „invalide" noemt hij zich zelf. Maar van zijn ziekbed richt hij zich, bij de nadering van het H. Hart-feest, opnieuw tot de wereld met een oproep, om, vooral dit jaar, nu het H. Hart-feest samenvalt met de eerste Vrijdag van Juni, op dit feest een offensief in te zetten van gebed, boete en liefde, teneinde de dreigende gevaren van de wereld af te wenden. „De tijd, die wij beleven is zorgwek kend. Meer dan ooit wordt thans net woord van Pius XI bewaarheid: „Wij be leven het donkerste uur der geschiedenis sedert de zondvloed. De Kerk heeft, des ondanks groot vertrouwen. Want wij be leven ook ten volle het uur van het H. hart"Mei deze woorden begint deze heraut van het H. Hart zijn oproep tot de wereld. „Nu het moderne Sanhedrin met even veel hartstocht als succes een storm heeft ontketend, is het onze plicht de tegen het Christendom gerichte campagne te doen mislukken. We moeten een barricade op Zondag arriveerde op het vlieg veld Schiphol met de „Prinses Bea trix", uit Johannesburg het Amster dams strijkkwartet, dat een tournee door Zuid-Afrika heeft gemaakt Tijdens de reis heeft het kwartet, terwijl het, vliegtuig op een hoogte van 6000 M. vloog, een Mozart-con- cert gegeven, hetgeen door de pas sagiers zeer op prijs werd gesteld Onder hen bevond zich de kunst schilder Cecile Michaelis uit Johan nesburg, die tijdens het concert por trettekeningen van de leden van het strijkkwartet maakte. werpen van echte apostelharten en een rotsvaste vesting bouwen van diep-gods- dienstige gezinnen". In het bijzonder richt pater Mateo zien tot de gezinnen, die hij door Zijn introni- satiewerk voor Christus mocht winnen of behouden, en in wie hij, in deze tijd van grote beslissingen voor het Christendom de liefde wil 'doen oplaaien tot een mach tig wereldoffensief. „Dit offensief worde ingezet met: een waardige viering van het H. Hartfeest, door zoveel mogelijk dp H. Mis bij te wonen en door een algemene H. Commu nie van eerherstel op deze dag. 's Avonds hernieuwe men bij het avondgebed de toewijdi.g van het gezin aan het H. Hart. Het offensief wordt dus begonnen met een dag van gebed, boete en eerherstel. Maar het mag geen strovuur zijn. Het offensief moet krachtig worden doorgezet: door een vurig Eucharistisch leven; door een leven van liefde en eerherstel; door een goed verzorgd godsdienstig gezins leven en door de erkenning van Jesus' Liefdekoningschap in het openbare leven. Op 4 Juni, op het feest van het H. Hart begint het nieuwe offensief voor het Rijk van het H. Hart, dat een Rijk zal zijn van liefde en vrede! Hij moet heersen! Dat is onze leuze; dat is onze redding; de redding van de hele wereld!" Reeds enige tijd wordt nagegaan, of de verplichte vleeslevering kan worden af geschaft in die zin, dat de veehouders geen aanslag meer zullen krijgen een voorgeschreven hoeveelheid vlees te leve ren. Dit jaar is vordering door de vrij willige leveranties vrijwel niet nodig ge weest en men gaat thans na, of het mo gelijk is deze verplichte aanslag te laten vervallen. Een geheel vrije levering van veehouder naar slager zal echter voor lopig nog niet mogelijk zijn. Mocht men echter overgaan tot het vervallen van de verplichte vee-levering, dan zal men van overheidswege toch maatregelen ne men om vooral in ;let najaar de grote stoot op de leveringsmarkten op te van gen. In October zou b.v. het vlees kun nen vrijgegeven worden, maar in het voorjaar zou men misschien weer aan gewezen zijn op te weinig nuchtere kal veren. Onze vleespositie blijft grotendeels af hankelijk van de varkensstapel; wellicht zal hierin een verruiming mogelijk zijn. De vleesproductie blijft echter ook af hankelijk van de voederaanvoer uit het buitenland en dus van deviezen. Voor de Bijzondere Raad van Cassatie verscheen gisteren jhr. v. N. tot S., die door het B. G. te Den Haag was veroor deeld tot 2Vz jaar gevangenisstraf wegens het drukken van brochures voor de vijand. De procureur-fiscaal concludeerde tot bevestiging van het vonnis, terwijl de verdediger o.a. naar voren bracht, dat de verdachte zich in de oorlog niet heeft verrijkt en dat volgens normaal recht de schrijvers en verspreiders en niet zozeer de drukkers verantwoordelijk zijn. Na de consecratie van Z. H. Exc. Mgr. J. J. H. v. d. Biesen te Breda begeeft de stoet zich van de kerk naar het huis van de wijdeling.. Van links naar rechts: Mgr. Hanssen, bisschop-coadjutor van Roermond; Mgr. Jos. Bneten, bisschop-coadjutor van Breda; Mgr. TV. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch en de pas gewijde bsschop Mgr. J. J. H. v. d. ïiiesen. De Ned. Katli. Boi.d van brood-, koek en banketbakkers on cacao-, chocolade en suikerbewerker-, hield in Den Bosch een tweedaags congres, dat voorname lijk stond in het teken van de strijd voor verbetering van de sociale toe standen in het bakkersbedrijf. Op de eérste congresdag hield o.m. de voorzitter van de K.A.B., de heer A. C. de Bruijn een inleiding over het wets ontwerp voor de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, hetwelk spoedig bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Door deze bedrijfsorganisatie zal het College van Rijksbemiddelaars worden vervangen door een sociaal-economische raad en zullen de bedrijfschappen maat regelen kunnen nepien tegen de ongeorga niseerden. Het congres nam voorts het besluit tot samensmelten van de bond met de Kath. Reuter verneemt van Britse mili taire zijde, dat de Arabieren de door hen veroverde Joodse oude stad van Jeruzalem in brand steken als „hy giënische maatregel". Dezelfde Britse bronnen delen mee, dat ruim 1000 non-combattanten uit de oude stad naar Katamon, ten Zuid- Westen van Jeruzalem, geëvacueerd zjjn, terwijl 150 Joden aan bet Rode Kruis zijn overgedragen en 350 Joden als gevangenen naar Transjordanië zijn gevoerd. Intussen wordt er hevig gevochten om het belangrijke watervoorzieningssta tion van Ras EB Ain, 19 k.m. ten Oosten De „Société d' Artisans d'Art du Ciné- n v Pariis is, in samenwerking met de ver°rum te Amsterdam, bezig met de ripr,aZ'digl-ng van een film over de sehil- museum PaJd^erk van P,ei£t'„In hel daartoe Tetar van Elven' zijn Nieuwe Kerken 1 evenals "Lde Lambert van Meerterrt' "Huif gedeeltelijk een6Wewenfhm W° van Tel Aviv, dat het water voor Jeru zalem levert. Volgens voorlopige en onbevestigde berichten van Arabische zijde zijn hier 140 Joden gesneuveld. De Joden waren er in geslaagd het sta tion te veroveren, doch werden na een Arabische tegenaanval verdreven. De Joden hebben drie dorpen bij Nazareth veroverd. Volgens een. officieel Joods bericht zijn in Palestina Zondag voor het eerst Joodse gevechtsvliegtuigen in actie ge komen. Op Lydda werd een luchtaanval ondernomen, in samenwerking met artillerie. De Arabieren rukken thans van drie kanten naar Tel Aviv op en hebben te Naharia, juist ten Zuiden van de Liba nese grens, de zee bereikt. Volgens Arabischr berichten uit Cairo zouden de Arabieren het voor stel van de veiligheidsraad om het vuren ln Palestina voor vier weken te staken reeds hebben aangenomen en zou deze beslissing worden bekend gemaakt op de vergadering van de Arabische liga te Amman in Transjor danië. Het enige Arabische voorbehoud zou zjjn, dat de Joden geen voordeel uit de toestand trekken en dat tijd wordt gegeven om de strijdkrachten op de hoogte te brengen. De Egyptische premier heeft op een pers conferentie verklaard, dat het voorstel van de veiligheidsraad waarschijnlijk zou worden aangeno men. Persoonlijk was hij voorstander van de wapenstilstand. De Britse onderminister van buiten landse zaken, Mayhew, heeft gisteren in het parlement verklaard, dat Engeland sterke aandrang uitoefende op de Trans- jordaanse en andere Arabische regerin- gen om de resolutie van de Veiligheids- j°ver .staking van het vuren te aan- Trwlwj voe§de daaraan toe, dat 2 nauwste voeling hield met ran®J°rdaanse regering en met an- 1 p,Si,f"!enj teneinde de gevechten in Palestina te doen eindigen. Bernadotte, de officiële bemiddelaar der V. N„ is gisteren te Tel Aviv aan gekomen, vanwaar hij heden naar Am man, de hoofdstad van - Transjordanië, zou vertrekken. Zware bommenwerpers van de Egyp tische luchtmacht zette hun aanvallen in het gebied van Rehovoth voort met brisant- en brandbommen. Grote bran den werden waargenomen. Zware en lichte bommenwerpers, begeleid door jagers, deden een aanval op het vlieg veld Akir (bij Rehovoth). Er werden treffers op de hangars en op de grond staande vliegtuigen geplaatst. Alle vliegtuigen keerden terug, aldus het Egyptische legerbericht. Op fen gisteren in het lagerhuis ge stelde vraag van het conservatieve lid Anthony Eden, of Engeland alles deed om beide partijen te bewegen tot onder steuning van de door. de V. N. aanvaar de bestandsresolutie .antwoordde Attlee bevestigend. Tevoren had de onderminister van buitenlandse zaken, Mayhew, een aan tal vragen beantwoord .speciagl in ver band met de door Engeland op grond van verdragen aan de Arabieren gele verde oorlogsuitrusting. Afgezien van deze leveranties, zei Mayhew, was er „geen direct bewijs" dat er Brits oor logsmateriaal werd geleverd aan Egypte, Irak of Transjordanië, bestemd voor Palestina. Ongetwijfeld, aldus Mayhew, maken de Arabieren sinds 14 Mei in Palestina ge bruik van wapenen, die zij in de voor afgaande jaren van Groot-Britannië ge leverd hadden gekregen. Op 't ogenblik echter werd géén oorlogsmateriaal naar het Midden-Oosten gezonden, op grond van het besluit van de Veiligheidsraad. De 3.790.000 pond sterling, die Groot- Britannië aan Transjordanië heeft be taald, worden, zo had Groot-Britannië vernomen, gebruikt voor de verdediging van dat land. Toen Sydney Silverman (labour) hem vroeg, tegen wie Transjordanië zich dan op het ogenblik verdedigde, gaf Mayijew geen antwoord, ondanks luid geroep van andere leden, dat hij antwoorden moest. Slagersgezellenbond St. Joris, die op zijn a.s. bondsvergadering te Utrecht in deze aangelegenheid een gelijke beslissing zal nemen, naar verwacht mag worden. Door dit besluit werden de voor de tweede congresdag van Maandag voorgenomen bestuursverkiezingen uitgesteld tot net fusie-congres dat zo mogelijk einde dit jaar gehouden zal werden. Bij de behandeling der door de aldelin gen ingediende voorstellen werd scherpe critiek geleverd op de gemeentelijke clas sificatie, die met name in Limburg en Brabant grote ontevredenheid wekt. Het merendeel der congresleden uitte zijn af keuring over de regelingen en beslissin gen die door het College van Rijksbe'.nid delaars met betrekking tot de gemeente lijke indeling genomen worden. Door voorbeelden werd aangetoond dat speciaal in de Zuidelijke provinciën hierdoor on rechtvaardige toestanden bestaan. Bij de huidige strakke prijsregeling werd de ge meentelijke classificatie als overbodig be schouwd. Het bondsbestuur zal deze be langrijke kwestie door georganiseerd overleg behandelen. Bij de langdurige discussies over ver betering van arbeidsvoorwaarden werd ook besproken de noodzakelijke wijziging der arbeidswet en de correcte naleving daarvan. Een desbetreffend rapport werd uitgebracht door de Bedrijfsunie, dienen de als basis voor een nieuwe wettelijke regeling, ook t.a.v. de nachtarbeid voor bakkers. Teneinde vele mistoestanden uit de weg te kunnen ruimen, zullen echter ook de bakkersgezellen zelf hun mede werking moeten verlenen. Het Haagse tribunaal heeft gilleren advies gewezen in de zaak van mr. dr. Th. Bodde, advocaat te 's-Gravenhage, die beschuldigd werd tijdens de bezetting excessieve honoraria te hebben berekend om Nederlanders uit Duitse handen te halen, te hebben gemanipuleerd om een directoraat bij de N.V. Philips te krij gen en zich in Augustus 1944 liet benoe men tot directeur-generaal van dit con cern, zij het dan ook voor nog geen uur. Op grond van verminderde toereke ningsvatbaarheid luidde het advies: twee jaar internering met aftrek van voor lopige detentie, eindigend op 8 Novem ber 1943. Van het vermogen werd 5000 gulden en een kwart van een buitengoed verbeurd verklaard. O neen, huishoudelijke verwikkelingen bespreken ligt nog steeds meer op het terrein van onze Analyst. Integendeel, vlucht met mij het huis eens uit en ga mee op vacantie. Ge belandt dan bijv. midden in het Zuid-Limburgse land, waar goedmoedige lachrimpels in de aar de over een vreugdevol erkennen van Gods milddadige hand spreken. Treedt binnen in die machtige orkest zaal van boom en plant, waar millioe- nen vogels en insecten een zeldzame mooie symphonie uitvoeren. Ziet op naar dat schitterende dak, een koepel van mat-blauw, nimmer te evenaren door een mensenhand. Hoe innig ligt de wereld hier onder dit beschermende blauw, het zelfde blauw als van Maria's mantel. God en Moeder Maria, ge ont moet Hen hier overal, want telkens treft het oog een kruisbeeld of een kapelletje. En dan breekt de storm los, de storm van een warme Pinksteren. Stinkende autobussen spuwen kleffe ladingen rei zigers over het gewijde land uit. „Luch tig" gekleed overspoelen ze de zonnige hellingen. „Gemakkelijk" uitgedost jagen fietsers in dubbel opzicht stof op. De Limburgse heuvels zijn nog niet mis vormd tot strand en duin, maar dat ligt werkelijk niet aan de neergeplakte men sen. „Zoveel ons runderlappen op dat bon netje" ontdekt de vrouw des huizes. „Gaaf van zin, de zomer in" vermaant de courant. Beide onderwerpen zijn ge makkelijk te combineren Vacantie moet immers zeggen; uit waaien, om de lucht van werkplaats of kantoor kwijt te raken. Zonlicht indrin ken om het lichaam te verfrissen. Ge nieten van alles wat mooi is om de geest gezond te houden. Helaas, zo zou het moeten zijn. Want vacantie is maar al te dikwijls: braden in de zon als runderlappen in de marga rine. Vluchten uit de knellende wereld van alle dag naar cje vrijheid (lees: ban- delooAeid) van een onbekende omgeving. Een uitspatting, om aan te tonen, dat men er nu eindelijk eens lekker hele maal „uit" is. Veel bracht de bezetting, wat met de bezetter weer verdween. Maar veel bleef ook en 's zomers herkent men maar al te duidelijk de Germaanse naaktcultuur. Oudere mensen doen hier minder aan mee, maar de jeugd, rartit van lijf en leden, loopt en ligt in kledij, waarover een holenmens zich zou hebben ge schaamd. Het leven van thans zit vol leuzen. „Gaaf van zin, de zomer in", midden in de roos. Hoe zal het met deze leus gaan Zal ze inderdaad in het vaandel komen te staan van alle katholieke jongeren, die zich misschien een enkele maal zul len gaan bezinnen op de houding, welke zij behoren in.te nemen? Zuid-Limburg is ver en het jubelend loflied van daar ginds, vermogen onze oren niet op te vangen. De momenten van bezinning bij een kruisbeeld of een kapelletje missen we in ons koude Hol land. Daarom moeten we naar andere waarschuwingstekens zoeken. En die zjjn er »- althans kunnen er zijn in over stelpende mate, omdat iedere katholiek, die zich bezint, een propagandist voor God en Zijn Moeder is. „Gaaf van zin, de zomer in". Magnifiek! Maar hoe kom je eruit ROERGANGER. 1 lyu*u»'j,ch. E*Dlor\«tie T U R K IJ E ERMANSlyAl' PALMYfi LIBANON Brits* AMASC.US SIDON jOTuzaLev K-v "iSRA TiRANS 5«mtng tlanain yMAA i\J0RDANI£ CAIRO KUWE/IT RA-NS-ARAB PIJPLEIDING IN AANBOUW EGYPTE SAOEDl'ARABtE 200 u 0UELEIDIN6E N k OLIEVELDEN UJ OUE RA FIKADERIJEN SPOORLIJNEN In de vergadering van de Algemene Ned. Zuivelbond. welke gisterenmiddag onder voorzitterschap van de heer J. Linthorst Homan gehouden werd, waren als gasten ook enige Belgische zuivel- deskundigen aanwezig. De heer W. Brinkman, hoofd van het zuivelconsulentenschap bij de Belgische Boerenbond deed hierbij enige medede lingen over de opheffing van de zuivel- distributie in België (met uitzondering van margarine en importboter) en de gevolgen daarvan. Hij achtte de toestand op zuivelgebied in België sinds 1 Mei, de datum waarop vrijheid op zuivelge bied is ontstaan, treurig. De schomme lingen in de prijzen zijn zeer groot ge weest. In Maart leverde Nederland 1 mil lioen kg. boter. Dit was koelhuisboter en bleek een zeer onaangename smaak te bezitten. „Haringbotcr", noemen „De geestelijke waarden, waarop wij in de eerste plaats ons leven moeten af stemmen, zo wij de waardigheid van ons bestaan willen handhaven, zullen onge twijfeld het pleit winnen", aldus Z. H. de Paus in een radioboodschap tot de Hongaarse natie ter gelegenheid van de tiende verjaardag van het internationaal Eucharistisch Congres. De H- Vader sprak zijn leedwezen uit over de „schrikwekkende beproeving", die het Hongaarse volk thans doormaakt. „Nochtans", zo ging hij verder, zal uw land, dat in de voorbije eeuwen zoveel stormen heeft getrotseerd, zich ook niet door de huidige maalstroom laten mee sleuren. De christelijke godsdienst, die de Heilige Stephanus u als erfgoed heeft na gelaten, en die gij steeds angstvallig hebt bewaard, adelt u. Uw verdiensten zün des te groter, naarmate de schenners van Gods Majesteit u meer in bedrieglijke hinderlagen pogen te lokken." Alvorens zijn zegen te geven, spoorde de Paus de Hongaarse katholieken aan, blijk te geven van een rotsvast geloof „ten einde zich voor te bereiden op een tijdperk van vrede en geluk." Volgens de Zwitserse radio zijn te Rome Zwitserse vertegenwoordigers aangekomen, om besprekingen te voeren over het boren van een tunnel door de Mont-Blanc. onze Zuiderburen deze boter. Op het ogenblik is de uit Nederland geïmpor teerde veel beter, doch de Belgen weigeren in dozen, verpakte Nederland se boter en willen alleen vatboter accepteren. Onze kaas geivild Amerika en Argentinië importeren veel kaas in België.maar men heeft lie ver de Nederlandse kaas. De vooruit zichten voor kaasexport zijn dus niet slecht. De heer Linthorst Homan betoogde naar aanleiding van deze mededelingen, dat het ook in Nederland bekend is ge worden, dat bepaalde koelhuisboter on gelukkig is behandeld. De verpakking liet te wensen iver en de verzending is met de langere weg van de binnen scheepvaart geschied. Ook de secretaris van de zuivelbond ging op het chapiter .haringboter" in; de factoren, die tot de minder goede smaak hadden geleid waren z. i. onvol doende getinde werktuigen in de fabrie ken en de warme zomer van 1947. Ter vergadering werd verder nog me degedeeld, dat de boterproductie de bin nenlandse consumptie overschrijdt, zodat afzet naar het buitenland noodzakelijk is, wil men niet te veel boter in de koel huizen houden. De export van kaas, ge condenseerde melk en melkpoeder gint steeds meer op gang te komen. be- De „Prins Willem 2'x van de rederij Anthony Veder en Co. te Rotterdam, welk schip enkele dagen geleden ten oosten van Fayal zijn schroef verloor en enige dagen op sleepboothulp moest wachten, is thans doqr de Engelse sleepboot „Turmoii" de Nieuwe Water weg binnengebracht. Het schip is inmiddels op een der werven te Schiedam aangekomen en zal binnenkort van een nieuwe schroef wor den voorzien. Naar Ned.-Indië kan zeepost worden verzonden met het m.s. „Garoet" dat op 5 Juni van Rotterdam vertrekt; naar West-Indië met de s.s. „Cottica", die op 8 Juni uit Amsterdam vertrekt. Men bezorge uiterlijk 2 dagen te voren de stukken ter post. In onze krant van gisteren (Maandag) werd_ melding gemaakt van 3 plotselinge genezingen te Madrid bij een zieken zegening tijdens een plechtige Maria- hulde op het plein voor het koninklijk paleis. Uit het desbetreffende Reuter telegram, dat verminkt was overgekomen, viel niet te lezen, dat de bedoelde plechtig heid speciaal ten doel had de verschij ning van O- L. Vrouw te Fatima te her denken. wier beeltenis voor deze gele genheid uit Portugal naar Madrid was overgebracht. Gisteren was het de zevende en laatste dag van deze Mariahulde, welke zieh ditmaal voltrok in tegenwoordigheid van generaal Franco's kabinet en tal rijke hoge autoriteiten uit de kerkelijke en politieke wereld. In het koninklijk paleis werd een solemnele H. Mis gecelebreerd ter pleohtige bekroning van de feestelijk heden. De bladen maakten thans melding v.an 9 genpzingen, welke nog de officiële bevestiging van het kerkelijk gezag be hoeven. Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Woensdagavond; Wisselend bewolkt met plaatselijke j buien, hier en daar met onweer. Zwakke tot matige wind, overwegend tussen West en Zuid. Weinig verande- ring in temperatuur. 2 Juni: Zon op 4.25 uur, onderJ 20.51 uur; maan op 2.28 uur, onder 14.51 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1