Gevangenschap of zachte vorm van bewaring HET RUMOER ROND KAMP MARIENBOSCH Franse ontslagwet aangenomen Prinses Juliana wordt op 4 September Koningin Brand in BerteFs olief abrieken te Amsterdam Beknibbeling op plan-Marshall Klachten en wensen tot de juiste proporties teruggebracht Tweede Kamer wordt overbelast Veelevering Graanproductie Inhuldiging op 6 September WAAROM DE MELK NOG NIET BON-VRIJ IS Winstmarge kwestie Acht-urige iverkdag reeds in 1578 Zeer grote schade veroorzaakt Op de IRIBUNE Spaarsaldo DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Maar de crisisstemming duurt voort „Progressiviteit" der regering r~ .y Decreet van Philips II Kinderbijslag voor zelfstandigen Zeven ministers naar België 70ste JAARGANG VRIJDAG 4 JUNI 1948 No. 20635 VERPLICHTING IS VERVALLEN DE PRIJS VAN DE HARING NOG GEEN TARWE VOOR VEEVOEDER In de Nederlandse Staatscourant van heden komt de volgende bekendmaking voor: Hare Majesteit Koningin Wilhelmina en Hare Koninklijke Hoogheid de regentes Prinses Juliana hebben mij gemachtigd mede te delen, dat de afstand van de kroon door Hare Majesteit Koningin Wilhelmina zal geschieden op 4 September a.s., weshalve op die dag Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana de regering zal aanvaarden- De plechtige beëdiging en inhuldiging van de nieuwe Koningin zal plaats vinden op 6 September a.s. De Minister-President, (get.) BEEL V.. Rijksbemiddelaar stagneerde uitvoering rapport voor mijnwerkers in Bourgondië FLINKE PRIJZEN VOOR DE KERSEN BENZINE EN KLAAS VAAK OVER APRIL STERK TERUG GELOPEN G REéLASSEÊRINGSDAC BUDGETCOMMISSIE WIL ER 25 PROCENT AFDOEN SOVJET-MILDHEID JEGENS FINLAND DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804 De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal. f 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Van onze speciale verslaggever) De geruchtmakende publicaties over de uitwijzing van ongewenste vreemdelingen naar Duitsland en over de toestanden, die in het transit- camp Mariënbosch bij Nijmegen heersen, hebben ons doen besluiten te trachten een onderzoek ter plaatse in te stellen. Een daartoe gedaan verzoek is door de minister van Justitie ingewilligd en zo hebben we dezer dagen een bezoek aan dit kamp gebracht. Dit verblijf in bet kamp heeft zeven uur geduurd en bij dit bezoek waren, behalve de ikampcommandant, een majoor van de Rijksvreemdelingendienst, de kampaalmoezenier pater Sanders O.F.M. en vertegenwoordigers van de kampcommissie, de heren Koch en Muller aanwezig. Het spreekt vanzelf, dat wij tijdens onze langdurige rondgang de gelegenhe'd te baat hebben genomen gesprekken on der vier ogen te voeren met de geïnter neerden. Dit hoor en wederhoor kunnen wij samenvatten in de volgende conclu sies: 1. Men moet hier aannemen, dat verreweg het grootste deel van beu, die voor uitwijzing in aanmerking Ko nten terecht als zware gevallen kun nen worden betiteld. Immers bij het onderzoek zijn voornamelijk de gebrui kelijke politie-methoden gevolgd, zij 't dan niet geheel. Daarenboven is een groot aantal gevallen de zeef der ad viescommissies gepasseerd. 2. Het onbevredigende in de me thode van onderzoek ligt in het feit, dat de betrokkenen nimmer in staat worden gesteld kennis te nemen van de klachten die tegen 'hen zijn inge bracht. Bovendien moeten wij onbe vredigend noemen het gebrek aan mo gelijkheid om zich tegen de ingedien de klachten te verweren. 3. Het blijft bevreemden, dat de normale raadslieden geweerd worden van de dossiers en dat de rijksvreern- delingendienst het monopolie houdt over de gegevens. 4. De rijksvreemdelingendienst laat de Duitsers hier te lande aan wie een tijdelijke verblijf vergunning is verleend, onnodig lang wachten op be richt van beslissing. 5. Een lang verblijf in dit kamp leidt tot een psychologische depressie en doet de geïnterneerde moreel afzak- ken. 6. De overheid moet tot iedere prijs voorkomen, dat de geïnterneerde lan ger dan veertien dagen in dit kamp verblijft. In het verleden heeft het de overheid aan voldoende zorg over deze verblijfsduur ontbroken. 7. Het beheersinstituut behoort de executie van het beslag op de goele ren van de geïnterneerde uit te stellen totdat de definitieve uitleiding is ge schied. Kris en kras door het kamp Het kamp Mariënbosch ligt niet ver van de Groesbeekseweg te Nijmegen, naast de St.- Annastichting. Het bestaat uit ongeveer 60 Ronney-hutten, welke de Canadezen destijds als garage gebruikten. Ir. elke hut wonen verscheidene gezinnen bijeen. Daar de bezetting varieert, kan men sommige verblijven overbelast, an dere redelijk bezet noemen. Het kamp staat onder het beheer van de directeur generaal voor de Bijzondere Rechtsple ging. Iedere geïnterneerde ontvangt de normale Nederlandse rantsoenen, waar voor hij niets behoeft te betalen. Boven dien kan hij per week vrijelijk over 5 van zijn eigen geld beschikken. De legering in het algemeen is primi tief. Er komen gevallen voor, waarin de vrouwen en kinderen over te w.einig kle ding beschikken, zodat zij bij vochtige dagen koude lijden. In sommige barakken zijn er te veel kribben naast elkaar ge plaatst, waardoor ei nauwelijks ruimte overblijft om zich te bewegen. Hoewel sommige barakken dus een ori- mitieve en armelijke indruk maken, za gen de kamplewoners er in het algemeen fris en goed gekleed uit. Zij kunnen zich vrij in het kamp bewegen en behoeven, als ze niet willen, niet te werken. Momen teel zijn er 300 geïnterneerden en zij wor den door ruim 100 man personeel bewaakt en verzorgd. De grieven der geinter neer den Zij hebben het gevoel, dat zij als ge vangenen worden behandeld, niettegen staande de rijksvreemdelingendienst ver klaart, dat zij een zachte vorm van bewa ring ondergaan. Er wordt censuur op ai hun correspondentie uitgeoefend. Zij mo gen slechts eenmaal per drie weken be zoek ontvangen en zijn gelimiteerd in het ontvangen van pakketten. Een grote grief is, dat men soms maan den lang op transport zit te wachten, voor al degenen die naar de Amerikaanse en Franse z6nes zullen worden uitgeleid. Hun grootste grief concentreert zich op het feit dat zfj noch vóór noch na hnn aanhouding in dc gelegenheid worden gesteld van hun dossiers kennis te ne men. Daarom is de stemming slecht en vertrekken de vreemdelingen met ge voelens van verbittering tegen Neder land. De vertegenwoordiger van de rijks vreemdelingendienst heeft ons in een uit- (Telefonisch van onze Parijse correspondent). De regering heeft tenslotte een flinke meerderheid verkregen voor het wets ontwerp op de vermindering van 't aan tal ambtenaren, aa gezien de socialisten zich toch aan de raadgevingen van hun oude leiders hebben gestoord. De eerste der moeilijkheden voor het ministerie is dus blijkbaar voorbij. Vandaag zal het parlement het decreet inzake de onderwijskwestie moeten be handelen, waarvoor de communisten ur gentie-behandeling vragen. Het is echter De regering heeft aan de voorzitter der Tweede Kamer een lijst van wets ontwerpen doen toekomen en daarbij medegedeeld, dat zij het op prijs zou stellen indien de Kamer nog gelegenheid zou vinden, deze ontwerpen te behan delen vóór zij wordt ontbonden. Op deze lijst komen belangrijke wetsont werpen voor, welke dezer dagen op de agenda der Kamer geplaatst zijn. Voorts betreft deze wens o.a. nog de herziening der provinciale financiën, de verhoging van de pensioenen met een toeslag, de wijziging der Bioscoopwet, de crediet- verstrekking aan Ned.-Indië, de oprich ting van een Nederlands-Indonesische herstelbank, de afwikkeling van de geld- zuivering, de verhoging van enkele be lastingen (weeldebelasting, tabaksaccijns en opcenten ondernemingsbelasting), de regeling van het vervoer met vracht auto's en de goedkeuring van het ver drag der Europese economische samen werking. Een politieke medewerker van het A. N. P. tekent hierbij aan: De vraag rijst, of de thans zittende Tweede Ka mer wel de tijd zal kunnen vinden om zovele ingewikkelde zaken nog af te doen. De agenda, zoals die thans reeds was vastgesteld, ziet er reeds zwaar uit. De lijst, waarvan hierboven sprake is en waarop aantal ontwerpen schijnt voor te komen, die nog niet eens zijn in gediend, doet er nog een flinke schep bovenop. Nu zijn de verkiezingen vastgesteld °P 7 Juli en de Kamerleden zullen wel enige weken vrij willen zijn om gelegen heid te hebben de kiezers te ontmoeten. En hoe staat het na de verkiezingen? Nog korte tijd zou de Kamer dan bijeen kunnen komen, maar daarmede zou zij een tot nu toe gehandhaafd principe ge weld moeten aandoen. Er is dan immers een nieuwe Kamer gekozen en het be ginsel heeft altijd gegolden, dat de oude Mede opdat bezuiniging van betekenis op personeelskosten kan worden verkre gen, heeft de minister van landbouw thans besloten voor 1948 geen aanslag vast te stellen voor de levering van een bepaald kwantum slachtvee. De veehouders kun nen dus voortaan zelf bepalen, op welk tijdstip zij hun voor de slacht bestemd vee wensen af te zetten, wel zal op het tijdstip van levering invloed worden ge oefend door een variërend schema van prijzen voor slachtvee. Het vervallen van de aanslag brengt echter geen enkele wijziging in de voor schriften voor de afzet van en de handel in slachtvee. Voor gezouten haring zullen dit jaar tot 15 Juli a.s. geen maximumprijzen gel den, tenzij het prijsverloop daartoe zou dwingen. Deze „vrijdom" duurt ditmaal dus enige weken langer dan in 1947. Voor de pe riode na 15 Juli zijn voor haring en ha ringproducten dezelfde prijzen vastge steld als voor de vorige teelt, echter mo gen de toeslagen voor koelhuis-maatjes- slechts worden berekend van 1 October tot 1 Mei. Kamer dan niet meer vergadert. Hand haaft zij dit principe, clan zal zij na de week van 29 Juni niet meer bijeen zijn. Het is dan ook aan gerechte twijfel onderhevig of aan de wens der regering geheel of zelfs maar grotendeels kan wor den voldaan. Verwacht kan worden, dat een keuze zal moeten worden gedaan uit de meest spoedeisende onderwerpen Is de Tweede Kamer gereed, dan is er voor de Eerste Kamer geen bezwaar, ook na de verkiezingen door te werken. Voor haar heeft het bovengenoemde principe nooit zo zwaar gegolden, hetgeen begrijpelijk is omdat de Kamer van hon derd rechtstreeks gekozen wordt. zeker, dat deze eis zal worden afgewe zen. Toch is, in het begin vande vol gende week, het kamerdebat over deze aangelegenheid te verwachten. Een eer ste succes voor de minister-president en de minister voor gezinswezen mevr. Poinso is gisteren behaald, doordat de Raad van State het decreet als wettig heeft verklaard. Alleen is nu nog een uitvoeringsbeschikking nodig, mede on dertekend door de ministers van onder wijs en financiën. Maar een dergelijke beschikking is een zaak van regerings beleid, die het kabinet in eigen boezem moet uitvechten. Het kabinet i echter nog hedennacht bijeengekomen om de zaak te bespreken en na afloop vernam .nen, dat de rege ring er geen bezwaar tegen heeft, dat over deze zaak in het begin van de vol gende week een kamerdebat zal plaats vinden. De derde moeilijkheid voor het ka binet, de beslissingen van Londen inzake de Duitse kwestie, waarbij vooral Bidault wordt aangevallen, zal ook de volgende week tot een groot kamerdebat aanleiding geven. A.s. Dinsdag zal de ministerraad dan ook aan deze zaak worden gewijd, maar aangezien de heer Bidault zo spoedig mogelijk het parlement wil inlichten, is het mogelijk, dat het debat reeds voor Dinsdag zal plaats hebben. Er blijft dus nog 'n zekere crisisslemming hangen. voerig onderhoud uiteengezet, welke po litiek de regering heeft gevolgd t.o.v. de uitwijzing van Duitsers, hetgeen wij de zer dagen reeds publiceerden. Het getal van degenen, die in aanmer king kwamen om over de grens te wor den gezet was volgens de eerste richtlij nen 17.000, doch wordt volgens de nieuwe instructies op maximaal 5000 geschat. Meer dan 3100 zijn intussen al vertrokken. De rest zal voor de winter zijn uitgewe zen De overige 22.000 kunnen een tijde lijke verblijfsvergunning verwachten. In vele gevallen is daarover reeds een beslis sing genomen, doch de R.V.D. heeft he laas nog geen tijd gehad dit ter kennis van de betrokkenen te brengen. De kampaalmoezenier niet tevreden Pater Sanders O.F.M., ka'mp-aalmoeze- nier was bij lange na niet tevreden met de gang van zaken. Hij meende, dat de zielzorg niet behoorlijk kan worden uit geoefend, zolang de mensen zich niet kunnen uitspreken. Hij achtte het daar om dringend noodzakelijk, dat een van de commissies in het kamp aanwezig zou zijn om de betrokkenen te horen over óe klachten, die tegen hen waren ingebracht. De commissies behoren de klachten ter plaatse te onderzoeken. Hij sprak voorts van a-morele toestanden onder de men sen, die hier lang moeten verblijven, ont goocheld zijn, in onzekerheid verkeren over hun lot en niets om handen hebban. Verder had hij grote bezwaren tegen de methode van snelle executie, door het Be- heerinstituut gevolgd. Het komt herhaal delijk voor, dat mensen uit het kamp worden ontslagen en zonder bezittingen, zonder onderdak en zonder geld in ce maatschappij worden teruggestuurd. Voor de oorlog bedroegen onze graan- importen ongeveer het dubbele van de eigen productie en hoewel verwacht mag worden, dat wij met ingang van 1 Aug. jaarlijks een kwantum van 750.000 ton graan zullen kunnen aankopen, is onze broodgraanbehoefte hierdoor maar met 60 pet. gedekt en zal de rest gedeelte lijk uit importen boven de tarwe-over- eenkomst uit moeten geschieden. Van de komende oogst zal de tarwe practisch geheel voor de consumptie be schikbaar moeten blijven, zodat het vrij geven van tarwe voor veevoeder niet zal kunnen plaats hebben. De leveringsverplichting voor telers m Groningen, Drente, Friesland, Noord- Holland, Zuid-Holland en Zeeland zal worden gebaseerd op de werkelijke dors- resultaten; in de overige provincies zal dit door middel van een z.g. aanslag ge schieden. De R. K. en Prot. Christelijke bonden van Melkhandelaren in Nederland heb ben op een persconferentie te Den Haag een uiteenzetting gegeven van het ver loop van de actie om de melk vrij te krijgen. Het bedrijfsleven had reeds geruime tijd langs de gebruikelijke weg pogingen gedaan om de melk van de bon te krij gen en inderdaad stonden de kansen daarvoor gunstig. Men kon aantonen, dat de noodzakelijkheid van melkdistributie was vervallen, omdat niet alle melk, welke op de bonnen beschikbaar werd gesteld, door het publiek werd opgeno men. Het verzadigingspunt was dus bereikt. De achturige werkdag en de maand betaalde vacantie zijn nu niet bepaald een verwezenlijking van de laatste tijd, tenminste indien men afgaat op het vol gende decreet van Philips de Tweede van Spanje. Dit decreet dateert van 1578 en regelt de arbeidsvoorwaarden voor de mijnwer kers in Bourgondië, dat toen door de Spanjaarden werd bestuurd. „Wij wensen en bevelen, dat de mijn werkers acht uur per dag werken en dat zij twee maal per dag voor een werktijd van vier uur opkomen. Indien het werk bespoedigd moet worden, zal dit gebeuren door ploegen van vier man, die ieder na elkander zes uur zonder onderbreking zullen werken; iedere ar beider, die zes uur gewerkt heeft, dra- ge zijn werktuigi. over aan de vólgende ploegmaat en geniet aldus achttien uur van de vierentwintig rust. De mijnwerkers mogen ten aanzien van hun bezoldiging kiezen of deze zal geschieden volgens een overeenkomst met de concessiehouder van de mijn, hetzij naargelang het volbrachte werk. Wij wensen en bevelen, dat op de ver plichte feestdagen de arbeiders betaald worden, alsof -lij gewerkt zouden heb ben; in de weken van Pasen, Pinksteren en Kerstmis zal slechts een halve week gewerkt worden, behoudens door de jongens, die het water uit de mijn put ten; daags voor de vier feesten van O. L. Vrouw en de twaalf feesten der Apostelen zijn de arbeiders na een halve werkdag vrij. Tenslotte zegt het decreet; „De mijn werkers mogen een stuk terrein uitzoe ken om een woning te bouwen en een tuin aan te leggen op de gronden van de bedrijven, waar zij werken tegen beta ling van een bepaalde huursom per jaar- uit dien hoofde hebben zij cok recht op het dode hout. dat zich op genoemde gronden bevindt." Zivare rookwolken verduisteren dc avondhemel tijdens de grote brand, die gisterenavond grote schade saakte in Bertel's Olief abrieken te Amsterdam. veroor Een felle uitslaande brand, aangewak kerd door de harde Zuid-Westenwind, heeft gisteravond een deel van Bertel s Oliefabrieken aan de Omval in Amster dam-Oost in as gelegd. De brandweer rukte met groot materieel uit en in samenwerking met het waterkanon van de drijvende motorspuit „Jan van der Heijden" wist zy onder leiding van com. mandant J Schuitemaker het laaiende vuur in anderhalf uur meester te worden Met dc nablussingsw erkzaamheden waren nog vele uren gemoeid. De brand ging gepaard met een geweldige rookontwik keling, die de lager gelegen buurt nabij het Amstelstation letterlijk in een rook gordijn hulde. Tegen kwart voor zeven ontdekte een van de in de fabriek werkende arbeiders dat er op de tweede verdieping, waar de voorraden olievrije zaden worden opge borgen. brand was uitgebroken. Hij waarschuwde de brandweer, die in "ver band met het gevaar van snelle uitbrei ding v. d. brand door de straffe wind en de brandbaarheid der voorraden, onmid dellijk met groot materieel uitrukte. In derdaad moest vijf minuten na de mel ding het signaal „grote brand" gegeven worden, daar het vuur plotseling fel om zich heen greep, toen het de voorraden zaad bereikt had. Het duurde dan ook niet lang. of de vlammen sloegen het gebouw uit Vijftien slangen van 5 motor spuiten en het waterkanon van de „Jan van der Heijden" richtten hun stralen op de laaiende vlammenzee.' Het water werd gebaald uit de Amstei, de Keulse vaar) en de Omval, waar ook de „Jan van der Heijden" lag. Men mag van geluk spreken, dat de silo, een groot massief gebouw, dat de gehele omgeving domineert en waarnaast de olieslagerij en de voorraadzolders staan, niet door het vuur is aangetast. ïT ind wakkert het vuur aan De Zuid-We6tenwind, fel en straf, wak kerde het vuur in hoge mate aan, maar dreef het juist uit de richting van de silo vandaan, waar grote voorraden zaden lagen opgeslagen. Ook vreesde men voor 't overslaan van de brand naar de belen dende fabrieken, waarvan één wel zeer gevaarlijk was, nl. de opslagplaatsen van de Fanto Petroleum Maatschappij. Direct is de brandweer begonnen deze percelen flink na te houden De auto's werden naar buiten gereden.' Enorme roodwolken maakten, het voor de brandweerlieden des te moeilijker om de vuurhaard op de tweede verdieping onder de knie te krijgen. Tenslotte mocht het tegen acht uur gelukken de vlammen zee te blussen, ook al gaven op ver scheidene plaatsen kleine op zichzelf staande brandjes de brandweermannen handen vol werk terwijl de nablussing nog tot diep in de nacht voortduurde. Honderden toeschouwers volgden liet verloop van de blussing vanaf de Berlage- brug, waar het zwart van de mensen zag. vanaf het Amstelstation en vanaf de over kant van de Amstel. Burgemeester d'A-lly en de hoofdbrandmeester A. Hartog waren op het terrein aanwezig. De tweede verdieping, waar de olie slagerij, een koekenfabriek en de opslag plaatsen gevestigd waren, is geheel ver loren gegaan. De benedenverdieping leed belangrijke waterschade, vooral- aan de daar opgestelde machines. De totale schade, die door verzekering gedekt wordt, werd gisteravond door een insider geschat op een paar ton, zo geen half millioen gulden. Tot nu toe is men er niet achter gekomen, hoe de brand uitgebro ken kan zijn, daar altijd zeer grote voor zorgsmaatregelen tegen brandgevaar ge troffen werden. Op de kersenverkopingen in de gehele Betuwe werden flinke prijzen besteed, die variëren tussen 25 en 50 cent aan het hout p. p. Dat wil zeggen, dat de kersen voor zij in de mand zijn gesorteerd, 70 a 80 cent p. p. zullen moeten opbrengen- Op de verkopingen ging het vaak span nend toe door de zeer grote concurrentie om een perceel kersen in handen te krijgen. Diverse boomsaarden brachten prijzen op die de f 10.000 passeerden. Ook bü de overheid begon de mening post te vatten, dat de melk kon worden vrijgelaten; men wilde alleen nog enig cijfermateriaal verzamelen en het zag er naar uit, dat de melk spoedig vrij zou ziln. Toen heeft de Federatie van melk handelaren-organisaties in Nederland, waarvan de confessionele organisaties sedert Maart van dit jaar om principiële redenen geen lid meer zijn, op een op 18 Mei te Utrecht gehouden vergade ring de onvergeeflijke fout begaan in de vorm van een ultimatum van de minis ter te eisen, dat de melkdistributie vrij zou worden. Het gevolg hiervan is, zoals men weet, geweest, dat het federatiebe stuur de minister excuus heeft moeten aanbieden en dat de melk voorlopig nog op de bon blijft. De federatie tracht nu de aandacht van het échec dat zij heeft geleden, af te leiden door de R. K. en Prot. Christe lijke bonden er van te beschuldigen, dat zij de oorzaak zijn, dat het rapport- Ouwerkerk inzake de winstmarge yoor de klein-melkhandel nog niet is doorge voerd. De oorzaak daarvan ligt echter nief bij de confessionele bonden, die zich vóór uitvoering van dat rapport hebben ver klaard. De strekking van dit rapport is, oat de winstmarge in enige kleinere plaatsen in het Westen van het land met ■i cent per liter zou worden verlaagd opdat ze in het Noorden en Zuiden, waar voor de melkhandelaren een noodtoe stand zou bestaan, iets zou kunnen wor den verhoogd. Volgens verklaring van de besturen der confessionele bonden ligt de oorzaak van het stagneren van de uitvoering van het rapport-Ouwerkerk niet bij hen, maar bij de voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars, dr. Berger, die er bezwaren tegen zou heb ben, dat in Groningen de winstmarges der melkhandelaren zouden stijgen, om dat dan ook de lonen van de arbeiders m de zuivelindustrie in deze provincie verhoogd zouden moeten worden. Naar gemeld wordt is het Centrum voor Staatkundige Vorming gereed ge komen met het ontwerpen van een re geling voor de toekenning van een kin derbijslag aan zelfstandigen. Het komt dezer dagen m bespreking bij het partij bestuur der KVP, waarna tot publicatie der bijzonderheden van de regeling kan worden overgegaan. De ministers Beel, Van Boetzelaer, Van den Brink, Lieftinck, Drees, Mansholt en Vos zullen zich a-s. Maandag naar België begeven, waar zij zullen deelne men aan een bijeenkomst van ministers der Benelux-landen, die gehouden zal worden in Chateau d'Ardennes. Ook de Belgische ambassadeur in Ne derland zal aan de besprekingen deel nemen. Benzine en alcohol verdragen elkaar niet. Vandaar dat een in dronkenschap bestuurde auto een onding en een be schonken automobilist rijp voor hechte nis is. Het verband tussen Klaas Vaak en zig-zag-ronkende auto's lijkt ver weg. Mo gelijk. Maar het verband tussen dit man netje en zig-zag-ronkende wandelaars is niet zo ver. Onlangs is het voorgekomen, dat een groepje tippelaars van Zaterdag morgen 10 uur tot Maandagmiddag 3 uur onafgebroken langs de weg trok. Dag en nacht door, slefchts onderbroken, door vijf rustpauzen van 1 uur. Afgezien van het feit, dat hier tevens sprake was van een Pinkster-ontkerstening, was dit gebeuren ook uit zuiver sportief oogpunt een dwaas exces. In de nacht van Zondag op Maan dag werden de deelnemers door slaap overvallen. Hoe bestaat het! A propos: dit is nu wat Klaas Vaak zijn plaats in dit praatje heeft bezorgd. En wij citeren uit een bericht dat overigens, dank u wel, niet in dit blad werd opgenomen „een der deelnemers presteerde het om een kwartier lang slapend snurkend voort te stappen aan de arm van vijf vrienden". Ook zo een ronkend geval is een onding. Nu kan men er natuurlijk wel een grapje mee maken, maar naar ons gevoel is hier sprake van een dege neratie, die zelfs in een zo onschuldige sport als het wandelen excessen en ontaarding invoert. Overigens maken ook anderen dan sportbeoefenaars zich op sportgebied wel eens aan excessen schuldig, bijv. in de sportjournalistiek. Men heeft ons van verschillende zijden gevraagd: waarom schrijf je niks over Abe? Toen hebben wij gevraagd: vait daar dan wat over te schrijven? Als een of ander weekblad zin in een relletje heeft, laat het dat plezier dan. Boven dien, als wij ergens over schrijven, we ten wij altijd graag eerst de ware feiten. Die wist bedoeld sportweekblad niet, vandaar al dat loze venijn. Moeten wij dan nog iets toevoegen aan de volgen de feiten: Abe was geblesseerd, speelde tegen EDO op kwart kracht, was blij kens mededelingen van de knietjes-ex pert Dombi en van dokter Brouwers niet capabel om tegen Noorwegen te spelen, ging niet naar Oslo, speelde te gen BW practisch niet mee, en zit nu met een pijnlijke blessure te wachten, of hij overmorgen tegen Go Ahead kan spelen. Abe was op 26 Mei physiek niet in staat om te spelen. Punt. Uit. SUPPORTER. Blijkens de gegevens van de Neder landse Spaarbankbond werd bij de al gemene spaarbanken in April in - totaal ingelegd 24.774.893 (v.m. f 26.135.550) en terugbetaald 32.872.921 29.941.320), zodat het spaarbedrag met 8.098.028 (3.805.770) daalde. In d^ eerste vier maanden van 1948 be liepen inleggingen en terugbetalingen resp. 117.371.689 en f 116.813.119, het geen neerkomt op een geringe aanwas van de spaargelden met 568.570. Bjj de bankspaarbanken waren inleg gingen en terugbetalingen in April resp. 2.125.845 en 2. 656.985 en in de eerste 4 maanden van dit jaar resp. 11.188.023 en 9.528.664. Wl': ;CvV'v jsfe -J'x-t A :%t- Jot- N'ATlON^LE^H|jj|ia „Wil materiële wederopbouw gepaard gaan met moreel herstel, dan zal de re- classeringsarbeid gedragen moeten wor den door het gehele Nederlandse volk in èl zijn geestelijke geledingen. Het is daarom, dat ik Uw aller aan dacht vraag voor het werk der reclas sering". Met deze woorden beval Prinses Juliana dit prachtige sociale werk aan, waarvoor morgen en Zondag in heel het land een collecte wordt gehouden. De begrotingscommissie van het Amerikaanse hnis van afgevaardigden heeft gisteren voorgesteld de bedragen, die de regering der V. S. heeft ge vraagd voor het Marshall-plan en de andere programma's voor hulpverle ning aan het buitenland, met 25 procent te verlagen. De commissie stelt voor een bedrag van 5.980.710.228 dollar beschikbaar te stellen voor algemene hulpverlening in de periode van 15 maanden, eindigende op 31 Juli 1949, terwijl president' Truman had ge vraagd om gelden voor de periode van 12 maanden tot 30 April 1949. De commissie heeft het bedrag voor de hulpverlening aan Europa vastgesteld op 4 milliard dollar, hetgeen een verlaging betekent van 245 millioen t. o. v. het door de regering gevraagde bedrag. In kringen van het congres bestaat wei nig twijfel, dat het huis van afgevaar digden de door de commissie voorge stelde verlagingen zal goedkeuren. In dergelijke gevallen vestigt de regering gewoonlijk haar hoop op de senaat, die zij er toe hoopt te kunnua bewegen om de verlagingen althans flneeltelijk on gedaan te maken. De begrotingscommissie van het huis van afgevaardigden merkte in haar rap port verder op, dat de V. S. sedert 1 Juli 1945 in totaal 18.182.000.000 dollars voor hulpverlening aan het buitenland hebben uitgegeven, van welk bedrag een groot gedeelte is „verspild", terwijl der gelijke uitgaven bovendien het gevaar inhouden van uitputting van de hulpbron nen der V. S. Zij is van oordeel, dat niemand in staat is om ook maar een ruwe schat ting te maken, van de behoeften der aan het plan-Marshall deelnemende landen, en zij wees er op, dat een gedeeite van het door de regering gevraagde bedrag het doen van „onzichtbare" uitgaven, zo als de betaling van rente en aflossing op oude leningen, zal mogelijk maken. Ook gaf de commissie haar afkeuring te kennen over de plannen voor mecha nisatie op grote schaal van landbouwbe drijven in het buitenland, terwijl staal en petroleum in de V. S. schaars zijn en drukte zij haar ontevredenheid uit wat betreft de vorderingen van de Duitse wederopbouw. Na het voorstel van de toewijzings commissie heeft Hoffman, de administra teur van het E. R. P„ op een persconfe rentie verklaard: „Wij hebben het volle bedrag van 5,3 milliard nodig. Als wij het program behoorlijk willen uitvoeren hebben wij dat geld nodig". Hoffman wilde niet zeggen, of hij ver trouwde, dat de toewijzingscommissie van de senaat het besluit van de huis commissie zou teniet doen. „Ik kan al leen maar hopen", zei hij. In welingelichte kringen verklaart men, dat de komende dagen sterke druk van Hoffman en Marshall, mogelijk zelfs van president Truman, op het congres zal worden uitgeoefend en dat zij zullen trachten het gevaar van een verlaging der toewijzingen en de mo gelijke invloed op het moreel in Europa te dramatiseren. Het Finse ministerie van buitenlandse zaken maakte bekend, dat de Sovjet-unie besloten heeft, af te zien van een deel der door Finland te verrichten-herstelbetalin- gen. De waarde van het bedrag der kwijt gescholden betalingen is ongevear 180.000.000 gulden. s

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1