Nieuws uit STAD en Schiedam op z n mooist LAATSTE BERICHTEN EEN NIEUW BOEK VAN KRAVCHENKO ZWENDEL Karel Natuurwacht moet op post WIELRIJDERS KRUISEN DOOR ROTTERDAM in mcfaltijdbonnen KWIEK in de woestijn eheugen Zal Bevin aftreden PAGINA 3 vrijdag 4 juni 1948 H M. DE KONINGIN GAAT BETUWE BEZOEKEN Prinses-Regentes naar Delft PRINSES ANNA NAAR ZWITSERLAND PRINSES REGENTES BEZOEKT JEUGDGEVANGENIS TE ZUTPHEN tRuman op VERKIEZLNGS- tournee NED. REISVERENIG1NG VOOR KATHOLIEKEN distributiedienst SCHIEDAM Brandmtoffenkaart TA 806 SLVITINGSTRIDUUM K.A.B. AFD. ROTTERDAM K.N.Y.B TERUGGAVE 2 pCt. GLAS DIEFSTAL OP MILITAIR BUREAU Vervalsing van verlofpassen en stempels UITZENDING VAN KINDEREN POSIT1 ES TROEPENSGHEPE wordt President dook hans hibthammer. H. M. de Koningin zal Maandag 7 Juni een bezoek aan de Betuwe brengen. Zij zal omstreeks half elf met de Koninklij ke trein in Tiel arriveren. Het ligt in de bedoeling, dat Hare Majesteit de dorpen Echteld, Ysendoorn, Ochten en Keste- ren zal bezoeken. Deze dorpen lagen enige tijd in de frontlinie en werden toen zwaar beschadigd. De Koningin zal vanuit Kesteren weer per trein naar Het Loo vertrekken. Ter gelegenheid van de opening van de nationale tentoonstelling ter herden king van de Vrede van Munster in het gerestaureerde Princenhof te Delft zal de Prinses-Regentes Zaterdagmiddag a.s. een bezoek aan Delft brengen. De Prinses zal zich te half drie naar de Nieuwe Kerk begeven, waar zij de bijeenkomst zal bijwonen. Daarna be geeft zij zich, indien het goed weer is, te voet van de Nieuwe Kerk naar het Princenhof, waar door het gemeente bestuur een receptie wordt aangeboden. De Princes heeft het plan Delft om vier uur weer te verlaten. men vervangen door de zotnerplanten, die ons andere kleurschakeringen en andere schoonheid zullen geven. Evenals in de Plantage zijn hier nieuwe papierbakken geplaatst. Het is dus mogelijk, om alles netjes te houden. Wij hopen, dat het spoedig mogelijk zal zijn, om bij mooi weer een wandeling te maken langs de Singels, door de Plan tage, langs de Stadhouderslaan door Julianapark, Volkspark en Sterrebos. Op een flinke achtermiddag is er dan vesl moois in eigen stad te genieten. Misschien, dat ook u zich opgeeft voor de Schie- damse Natuurwacht, o'm de kring van beschermers van ons stedelijk natuur schoon te versterken. A JOUR Zomerhand schoenen in mode tinten f 3.75 allengs op vriendschappelijke voet met de agenten waren komen te staan. Hierna betraden de fietsers het stalen ros weer om de rit te vervolgen, welke nu rechtstreeks naar het „Laura"onder- scheidingsteken leidde. (Van onze speciale verslaggever.) Vandaag hebben de deelnemers aan de Wielrijders-vierdaagse Rotterdam aange daan. Reeds vóór half negen" reden de eerste groepen vanuit Hillegersberg de stad binnen en kregen ruimschoots gele genheid om de talrijke facetten van het stadsbeeld te bekijken: de gebombar deerde gedeelten, de nood winkel wij ken, de vele opbouwwerken en nieuwe ge bouwen. Daar, zoals bekend, de fietsers uit alle delen van ons land komen en velen van hen Rotterdam nog nooit had den gezien, begrijpt men, dat ze met extra belangstelling deze 25 Km. reden en de snelheid belangrijk vertraagden om alles goed in zich op te nemen. Op de Heuvel, in café-restaurant Bellevue, was de tweede stempelpost, waar de deelne mers weinig haast toonden om weg te komen, teneinde te kunnen genieten van het prachtige riviergezicht. Daarna kreeg de tocht net karakter van een handicap-race, want het eiste van de ongeoefende Maastunnel-bezoekers heel wat berekening en inspanning, om zon der ongelukken met de fiets de roltrap op en af te komen. Op het politie-opleidingsinstituut aan de Westerlaan werden de zestien Rot terdamse en tien Zaandamse agenten, die aan de tocht deelnamen, door de Politie-Sport-Ver. „Hermandath" ont vangen, waarbij verversingen werden aangeboden en de agenten hun supe rieuren en familieleden verslag uitbrach ten van de rit_ Ze hadden nog een kleine zestig kilometer voor de boeg, maar wa ren van de eindoverwinning dermate overtuigd, dat hun resp, echtgenoten en verloofden zich reeds enige trots (recht matige overigens veroorloofden. De heer J. P. van Dalsen, voorzitter van „Hermandath", sprak een woord van welkom, speciaal tot de Zaandamse col- lega s. Spr. releveerde de prachtige pres- taties van deze fiets-pioniers, de enthou siaste stemming, die door regen noch wind gebroken kon worden. Hij bracht speciaal dank aan hoofdinspecteur van der Most, die bereidwillig alle medewer king had verleend. Ook hoofdinspecteur van der Most roemde het doorzettingsvermogen van de agenten, gegrond op een goed moreel; de kameraadschappelijke stemming en de sportieve geest Hij hoopte op een her haling van deze tocht, doch dan in groter verband, Brigadier Walraad dankte namens zijn fietsende collega's. Spr. prees de organi satie van de „Laura"-rit, de ontvangst en huisvesting in Alphen en de prach tige natuur van Nederland. Een der Zaandammers sprak een dank woord, waarna de heer v. Dalsen besloot met een speciaal woord van hulde aan ons dagblad, wiens vertegenwoordigers de gehele tocht hebben meegemaakt en z kleurige ajocr Zomerhand schoenen in modtcombi- naties f 4.10 Naar A. F. F. meldt, verwacht men te Londen, dat Bevin eerlang om ge zondheidsredenen uit de regering zal treden. Het is mogelijk, dat Herbert Morrison hem als minister van buitenlandse zaken zal opvolgen, schrijft de „Daily Worker", orgaan der Britse communisten-partij. Volgens dit blad zou de terugkeer van Hugh Dalton in het Britse kabinet ver band houden met het a.s. aftreden van Bevin. Daltdh zou Morrison als leider der labourfractie in het lagerhuis ver vangen. Reuter seint uit Kopenhagen: Prinses Anna van Bourbon-Parma is vanochtend per vliegtuig naar Genève vertrokken. Toen men haar vroeg, of zij voornemens was van godsdienst te veranderen, om met ex-koning Michaël te trouwen, ant woordde zij: „Neen, ik zal nooit van godsdienst veranderen". Ko„^n Geheel onverwacht heeft de Prinses Regentes gistermiddag een bezoek ge bracht aan de jeugdgevangenis in Zut- phen met het doel zich van deze tak van het gevangeniswezen op de hoogte te stellen. In gezelschap van de directeur- generaal van het gevangeniswezen, de secretaresse van H.K.H. en baron Baud, werd een rondgang door de gevangenis gemaakt. Na anderhalf uur vertrok Prin ses Juliana weer, uitgeleide gedaan door vele bewoners van de stad. President Truman is vandaag u\t Washington vertrokken voor een tocht van 9000 mijl door het land. Volgens het Witte Huis zou deze trip geen politiek karakter dragen, maar algemeen wordt aangenomen, dat de president zijn ver kiezingscampagne thans wil inzetten. Truman is van plan, 18 westelijke staten te bezoeken Hij neemt twee weken voor deze trip en reist met zijn speciale trein van 16 wagens. De president werd uitgeleide gedaan door staatssecretaris Marshall, minister van defensie James Forrestal, minister van landbouw Charles Brannan en pro cureur-generaal Tom Clark. Even voor het vertrek van de trein confereerde Truman nog met senator Howard McGrath, voorzitter van de democrati sche partij. De Ned. Reisvereniging voor Katholie ken, in 1923 opgericht, werd in 1940 door de bezetter verboden en van al haar be zittingen beroofd; het hoofdkantoor in Amsterdam werd leeggehaald en aan an deren toegewezen. Thans, drie jaar na de bevrijding, zit de vereniging weer op de oude plaats, maar, het gebouw is nog steeds niet geheel van haar. In ieder ge val heeft men maar een begin gemaakt met het inrichten en opknappen, zodat men nu weer een ieder naar behoren kan ontvangen. De na-oorlogse reislust weerspiegelt zich ook in de bemoeiingen der vereni ging. Het ledental is thans reeds groter dan voor de .oorlog, maar het meest heeft men natuurlijk te kampen met de deviezenschaarste. Met Zwitserland is een bevredigende regeling op konst. maar met andere landen wil het niet zo lukken Voor de Beneluxlanden is er b.v. helemaal geen regeling, met Frankrijk, Italië en Portugal alleen op ruilbasis. Voor Engeland zijn deviezen genoeg be schikbaar, maar voor reizen naar dat land bestaat betrekkelijk weinig anima Toch heeft de vereniging alweer een mooi programmaboek kunnen samen stellen, waarin men, zo niet voor reizen naar den vreemde, toch zeker voor een tocht door eigen land iets zal kunnen vinden. Een bijzondere moeilijkheid voor uit wisseling is het strikt katholieke karak ter van de vereniging. Verenigingen van deze aard bestaan in het buitenland niet, maar hier gaat men het belang ervan steeds meer inzien. De Distributiedienst Schiedam maakt bekend, dat vanaf 7 Juni a.s., de brand- Stoffenkaart TA 806 zal worden uitge reikt aan gezinnen of groepen van per sonen, die: 1. verzuimd hebben op de daarvoor vastgestelde tijd tegen inlevering van de bon „Reserve 2" van de TA 707, de nieu we kaart TA 806 af te halen; 2. door vermissing van hun oude ko- lenkaart niet meer in het. bezit waren van de bon „Reserve 2"; 3. door huwelijk of zelfstandige vesti ging na 13-3-'48, nooit in het bezit zijn geweest van de brandstoffenkaart TA 707. Aanvraagformulieren te verkrijgen aan het Kantoor Broersvest 111. Mede te brengen, alle stamkaarten der gezinsle den. Voor aanvragen Wegens huwelijk na 13 Maart 1948 dient tevens het trouw boekje te worden getoond. Schiedam, 3 Juni 1948. Het bestuur van de K.A.B., afdeling Schiedam, vestigt nog eens de aandacht op het triduum, dat momenteel wordt gegeven in de kapel van Huize Liduina ter gelegenheid van de sluiting van het verenigingsjaar. Vanavond om 8 uur is er een conferentie door Rector Kraak man. Zondagmorgen om kwart over 7 is er een H. Mis met gemeenschappelijke H. Communie, om God te bedanken voor het vele en vruchtbare werk, dat gedaan kon worden in het afgelopen jaar. Zon dagmiddag om half 5 is er plechtig Slui tingslof. Prom. en degr. comp. 2e en 3e klas: VoorwaartsDCB. 3de klas A: Hagero Oldi. Vrijdag, 4 Juni. Bioscopen: Passage: De man zonder geheugen (boven 18 jaar) 2, 7 en 9.30 uur; Monopole: De béul van Londen (bov 18 jaar) 2, 7 en 9 uur. Zaterdag 5 Juni. Bioscopen: Passage: 1.45, 4.15, 7 en 9.30 uur; Monopole: 2, 5, 7 en 9 uur. Nadat onlangs alle glas, behalve het tuindersglas, door de distributie was vrij gegeven, waren vele tuinders van me ning, dat van de gratis teruglevering van het glas niet veel zou terechtkomen. Het tegndl is chteree en en en en Het tegendeel is echter het geval. Nu de oorlogs-glasschade zo goed als geheel hersteld is, worden aan het betreffende departement voorbereidingen getroffen om begin Juli aan te vangen met de gra tis-teruglevering van de 2 pet. glas plus raamlijst tegen de kostprijs. Het handels verdrag met België loopt tot 30 Juni, waarna een nieuw verdrag ingaat. Hier in is opgenomen een post van 600.000 M2 tuindersglas of wel 25 pet. van de totale glasimport uit België. Omdat er geen voorraden van betekenis meer zijn, kan de restitutie dan pas na 1 Juli beginnen van de 450.000 M2 vrijwillig geleverd glas. Het restant van 150.000 M2 zal te klein zijn om de distributie van tuinders glas op te heffen. De vraag naar dit glas in de glascentra maar ook in de volle grondcentra voor reparatie doeleinden is veel groter. deze manier opgelicht. In Sliedrecht liep men eindelijk tegen de lamp. Het com plot werkte met valse verlofpassen en valse stempels. Het mocht de Sliedrechtse politie ge lukken 1860 maaltijdbonnen in beslag te nemen. Op last van de justitie zijn in Rot terdam in het Huis van Bewaring opge sloten vijf personen, drie afkomstig uit Rotterdam, een uit Leiden en een uit Breda, die inmiddels voor de Officier van Justitie te Rotterdam zijn geleid. Verder werden negen processen-verbaal terzake diefstal, valsheid in geschrifte en opzet telijke heling opgemaakt. De namen der arrestanten luiden als volgt: J. van H., D. van U. en H. B„ allen Rotterdam, C. v. d. L. uit Leiden en D. M. uit Breda. Het is de Sliedrechtse politie gelukt de hand te leggen op een vijftal per sonen, dat gedurende de laatste maan den niet minde* dan 3000 maaltijdbon- nen, vertegenwoordigende een waarde van 107.000 rantsoenbonnen, heeft ont vreemd en deze langs tal van kanalen heeft verzilverd (in rantsoenbonnen omgewisseld). In April vervoegden zich n.l. twee per sonen aan het loket van het distributie kantoor te Sliedrecht en boden een aan tal maaltijdbonnen voor militairen met overlegging van verlofpassen ter „verzil vering" in rantsoenbonnen aan. De distri butieambtenaar vertrouwde de zaak niet en verwittigde de politie. Beide personen hadden voorgegeven te logeren in hotel Bellevue te Sliedrecht, doch bij onder zoek bleek, dat de mannen daar niet bekend waren. Direct werd de zaak aangepakt. Het bleek, dat valse namen waren opgege ven. Het gelukte de politic beide per sonen aan de hand van een door de amb tenaar verstrekt signalement op te sporen. In samenwerking met de Rotterdamse en Bredase recherche werd een complot van vrij grote omvang ontdekt. Een mili tair, werkzaam op het militaire bureau van de kwartiermeester-generaal te Rot terdam, gevestigd aan de Westzeedijk, bekende 3000 maaltijdbonnen te hebben ontvreemd. De bonnen waren doorgege ven aan enige personen en dezen op hun beurt hadden weer anderen ingeschakeld. Her auto trok men het gehele land door en bood aan ongeveer 20 distributiekan toren deze coupons ter „omwisseling" in ïantsoenbonnen aan. Onder meer werden de distributiekantoren in Gouda, Voor burg, Den Haag, Rotterdam, Kapelle a.d. ussei, Apeldoorn, Breda en Tilburg op Er is gelegenheid tot het opgeven van kinderen, die men wil uitzenden via de K.A.B. elke dag van 912 en van 26 uur in het gebouw van de R.K. Volks bond. Aanvragen moeten vergezeld gaan van een doktersverklaring. De ..Waterman", op de thuisreis naar Rotterdam, passeerde gistermiddag 2 uur Gibraltar. De „Zuiderkruis", op reis van Rotter dam naar Batavia, bevond zich gistergn op 200 mijl West van Point de Galle. William van Narvigs boek gaat over het hedendaagse Rusland. De theoreti sche visie (vooral op de godsdienst) is niet sterk, maar in de achttien hoofd stukken keuvelt de schrijver zeer onder houdend en ervaren over talrijke onder werpen en situaties. Lezing van dit boek brengt ongetwijfeld grote verrijking van kennis over het nieuwe Rusland. In con creetheid en omvang van materiaal overtreft Martin Ebons boek elke voor ganger. Het is het meest complete werk over de geschiedenis der communisti sche partijen in de wereld. Het is ver heugend, dat een Nederlandse uitgever de vertaling ter hand heeft genomen. 85. „Ha, die Signor Gabriël", zei hij, dichterbij gekomen. „Waar staat U op te wachten?" Signor Gabriël was ver schrikkelijk blij, dat Karei de gevreesde president op zo'n handige manier had overmeesterd. „Als de luitenant onze vrienden nu meer naar hier brengt", zei hij tevreden, „dan kunnen we met z'n allen naar Sigifor Antonio gaan om verdere besprekingen te houden, want nu zal het varkentje gauw gewassen zijn." Wat had de luitenant ondertussen meegemaakt? Wel, die was in opdracht van Signor Gabriël er op uit getrokken om de gevangen vrienden te gaan be vrijden. De bewakende .boeven hadden hem echter aan zien komen en omdat ze van zijn reuzenkracht al zoveel won derlijke verhalen hadden gehoord, hadden ze van schrik alle deuren stevig dicht gegrendeld. De luitenant kon er niet in. Hij dacht diep na. Hij kon de deuren best intrappen, maar dat had Signor Gabriël hem niet gezegd. Wat heeft Signor Gabriël gezegd overpeinsde de luitenant. Signor Gabriël heeft gezegd, de vrienden te gaan halen. Waar zijn onze vrienden? Die zijn in dit huis. „Hier dan met dit huis", sprak de luitenant en voor de mensen binnen begrepen wat er aan de hand was, had de luitenant het huis aan één zijde opgenomen en sleepte hij het zo achter zich aan in de rich ting vanwaar hij gekomen was. Maarwat kan er nu met mister Been zijn gebeurd? Ik geloof niet, dat wij langer naar hem behoeven te zoeken. Het dunkt mij zeer waarschijnlijk, dat hij getuige is ge weest van de ontmoeting tussen Ali Mohammed en de vreemdeling en dat hij daarop het tweetal is gevolgd. Als hem maar niets overkomt. Daar behoeft u niet bang voor te zijn Hij zal zich best weten te redden. Ik stel voor, dat wij nu zo spoedig mo gelijk naar onze tent terugkeren om eens behoorlijk uit te slapen. Voor vannacht behoeven wij geen verrassingen meer te verwachten.^ Bovendien voel ik mij nog vrij slap op mijn benen. Een beetje rust zal ons goed doen. Wie weet, wat ons nog te wachten staat. Ook Ellen Boyard verlangde er naar, weer zo gauw mogelijk in de tent te komen. U kunt voorlopig wel gebruik ma ken van nnster Been's bed, dat links van de woongelegenheid ligt I, - zei ze nog. En het duurde niet lang of beiden lagen weer onder de dekens. De maan gleed traag langs haar eeuwige baan en keek onverschillig neer op het eenzame kamp. waar blanke en bruine mensen onder zilveren glans in de slaap vergetelheid zochten. adem stokte hem in de keel: hij durfde zich niet bewegen. Licht! Wat zou hij er niet voor heb ben gegeven als slechts een sprankje licht deze verwenste duisternis voor een ogenblik had verbroken Daar.... nu kwam het weer, dat dier: met de griezelige huiveringwekkende spinnepoten werkte het zich langs zijn wang omhoog om daarna langzaam naar zijn mond te schuiven. Been tilde zijn hand op om het dier met een heftige beweging weg te schui ven, maar hij voelde niets. Afgrijzen steeg in hem op, hij wilde op springen, weglopen, maar hij lag als ver lamd, zijn ledematen weigerden hun dienst. En nu weer alweer maar wat was dat? Dat was immers geen dier dat was helemaal geen spin een hand de hand van een mens gleed voorzichtig tastend langs zijn arm om hoog en naderde zijn hals. Hij wilde schreeuwen, maar daar lag de hand plotseling op zijn lippen en zij belette hem ook maar eén kik te geven. Weldra ging zijn schrik over in ver bazing, want nu voelde hij duidelijk, dat het niet de hand van een man was. Sahib De weke welluidende en ietwat be vende stem bevestigde zijn vermoeden. Hij stak zijn hand uit en stiet op een naast hem hurkende gestalte, op de smal le schouders van een jong meisje. Niet spreken, Sahib, niet roepen Ik ben hierheen gezonden om u in vei ligheid te brengen. Ook als hij geen Hindoestans had ver staan, zou de zachte, vleiende klank van genoodzaakt zijn lichaam door onmoge- deze stem de inhoud van haar woorden lijk nauwe spleten te wringen. hebben verraden. Edoch, Nadija ontpopte zich als een Wie ben je? uiterst betrouwbare en even voorzichtige Ik heet Nadija en ik zal u naar Maha gids. Zij waarschuwde hem, als het pad Rani onze meesteres brengen. Dit is smaller werd, of wanneer zij een gevaar- haar boodschap: Wij zullen u helpen als lijke plek naderden. Met haar scherpe, u ons wilt helpenaan het duister gewende kattenogen Waarmee zou ik jullie dan kunnen scheen zij alles te zien. Hoewel nu en dan helpen, Nadija? 0p enige afstand vage schimmen van men- Rani Balavi zal het u zeggensen te zien waren, wist, zij elke onwelkome Goed breng mij dan maar naar haar ontmoeting te vermijden. Ja, zelfs de sla- toe! penden,die soms midden op haar weg la- Hij had aanvankelijk overwogen zich gen, ontgingen niet aan haar speurende door het jonge meisje de weg naar bui- blik. ten te laten wijzen en er dan van door Langzamerhand begon de weg steeds te gaan, maar nu begon het geheimzinni- meer en meer te stijgen en toen Been ge van deze onverwachte tussenkomst eens achter zich keek. zag hij diep be- hem te boeien. neden zich de verspreide lichten der fak- Wat gebeurd hier? Men riep zijn hulp kels glinsteren, in Zouden er misschien ontevredenen Het was een even fantastisch als hui zijn in deze stad der duisternis? veringwekkend schouwspel, deze nietige Been kwam langzaam overeind. Al zijn lichtpuntjes, die zich deels langzaam ledematen deden hem pijn van de onge- door het dal bewogen, voor een ander makkelijke ligplaats. deel roerloos in de ruimte leken te han- Met een gevoei van opwinding, dat hij gen. nauwelijks vermocht te onderdrukken, Hoe hoger het pad steeg, des te smal- liet hij zich leiden door het jonge meisje, Ier scheen het ook te worden, tot het ten- dat met haar slanke vingers zijn pols om- slotte in een soort ravijn overging, vatte. De Europeaan ging geheel op in de be- De weg leek hem eindeloos en aller- koring van dit merkwaardige avontuur, minst in overeenstemming met het be- Hij had waarlijk geen reden zich te be grip, dat de rechte lijn de kortste verbin- klagen over gebrek aan sensatie. Wat hij ding is tussen twee punten. Zig zag ging hier meemaakte, was zo ongelofelijk, zo het pad, nu eens naar rechts, dan weer emotioneel, dat hij geneigd was zich af naar links, soms steil omlaag en het vol- te vragen, of hjj dit alles nu in werkelijk- gende ogenblik weer sterk hellend naar heid beleefde, boven. Af en toe was het een behoorlijk breed pad, waarlangs hij werd meegetrokken, (Wordt vervolgd) maar meer dan eens ook zag Been zich Jawel, Sahib. Maar ik werd weggestuurd en kon niet horen, wat de vreemdeling met Ali te bespreken had. Een hal.' uur later verliet Ali met de man de tent en verwijderde zich in de richting van de zonsopgang. Ik zag het toevallig, omdat ik voor mijn tent stond om een luchtje te scheppen. En.... verder is je niets opgeval len? Heb je Sahib Been niet gezien De verrassing van de Hindoe was op recht: Neen, eerlijk niet Hamilton liet de man lopen. Interessant, vindt u niet, miss Boy- ard Ontzettend vind ik hetIk geloof, dat wij van alle kar.ten door verraad zijn omgeven Dat lijkt er inderdaad wei wat op, ja. Ik geloof dan ook, dgt wij wei als vaststaand mogen aannemen, dat u be ter zoudt hebben gedaan, de Maharadja niet in de arm te nemen. Het is mijn schuld, mister Hamil ton! Van schuld is hier geen sprake stelde Hamilton haar gerust: Tenslotte kon u ook niet weten, dat de Maharadja een hoogst onbetrouwbaar heerschap is. XXII Toen Hans Been ontwaakte, nad hij het gevoel, of er iets over zijn gezicht was gegleden, iets warms, spinachtige, een langpotig dier. Een rilling iiep hem over de rug, zijn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3