Stormhoek rims naar REACTIE OP DE CONDENSE BESLUITEN Trouw Schreieder buiten vervolging nuip aan rlores DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Sokoio f sky Militaire dienst Verdere satnenwer onmogelijk Afwijkingen worden afgesneden Dividend „Koninklijke ?Oste JAARGANG DINSDAG 8 JUNI 1948 No. 20638 ZELFBEHEERSING „Knap politieman maar geen oorlogsmisdadiger" en vrijstellingsaanvragen WEELDEBELASTING OP AUTO'S textiel naar het eiland Over 1947 9 pCt. (onv.) ENGELAND EN SCANDINAVIë bespreken DEFENSIE DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Scbiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804 De abonnementsprijs bedraagt f 3.45 per kwartaal, f 1.15 per maand, f 0.30 per week. DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Directeur: J KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. „Adam en Eva dan? Ze waren niel schaamteloos, maar leefden geheel onge rept, volgens natuur ingegeven. We heo- ben ons lichaam van O. L. Heer gekre gen, dus mogen wij het ook tonen". Aldus een jetwat misprijzend commentaar over de Stormhoek van verleden week. Het is natuurlijk heel gemakkelijk, o.n een brief, waarin een dergelijke zinsnerv voorkomt, zonder meer terzijde te leg gen. De reactie, déze reactie, wijst er echter op, dat dit „afgezaagde" (gezien, briefschrijver, ge krijgt gelijkonder werp toch kennelijk nog een onderweip met misvattingen is. Deze „redenatie" is immers volkomen scheef. De lezer weet natuurlijk uit be- boek Genesis, dat de zondeval voor Adam en Eva de kennis van het goede en het kwade met zich bracht. En wat was er het eerste gevolg van? „Toen gingen hun ogen open en zij schaamden zich". Adam trachtte zich zelfs voor God te verber gen: „Want ik ben naakt, Heer". Mogen wij niet bij ieder mens de kennis van het goede en het kwade eerwachten en zouden zijn reacties dan anders zijn? En dan het gebruik van Gods gaver- Natuurlijk rust op ons de plicht deze gaven te gebruiken, maar als de gehele wereld briefschrijver op zijn redenering zou volgen, zou de hel over de aarde los breken. Denk eens even aan de zeven hoofdzonden. Juist tegen onmatigheid, tegen gebrek aan zelfbeheersing was de Stormhoek van verleden week gericht. Als ik op vacantie pleeg te gaan. neem ik ook gewoonlijk geen winterjassen en wollen shawls mee. Een fleurige, beschaafd- luchtige en gemakkelijke vacantie-kledij zal immers alleen door een huichelaar worden afgewezen Tot slot nog enkele woordjes over het chapiter gemengd zwemmen. De brief schrijver verwondert er zich met enige ironie over, dat ik daarover geen hel en verdoemenis heb gepreekt. Wel. dit komt heus niet. omdat het ge mengde zwemmen geen gevaren oplevert. Integendeel er kan niet te dikwijls tegen gewaarschuwd worden, omdat teveel ex cessen de zuivere sport verdoezelen. Bo vendien, als ge werkelijk gaat om te zwemmen, waarom dan niet de rustige uren genomen, waarop gescheiden kan worden gezwommen? Tenslotte nog een enkele opmerking, welke al deze problemen in de kernen tezamen vat. De ellende van vele onge wenste toestanden kan men herleiden tot een gebrek aan de beheersing van zich zelf. Tracht daarom in het kleine de baas over de eigen wil te blijven, dan blijft ge ook uiteindelijk de wereld oe baas. En zover moeten we komen! ROERGANGER. Naar het A. N. P. verneemt heeft de procureur-fiscaal bij het hijzonder ge rechtshof te 's-Gravenhage de voorat door het z.g. „England Spiel" bekende Kriminaldirector Jozeph Schreieder buiten vervolging gesteld. Omtrent de motivering van deze Joui- tenvervolg'ingstelling verneemt het A. N. P. nog het volgende: Het „England Spiel" was, voor wat de betrokken Duitse ambtenaren betreft, een knap stuk contra-spionnagewerk. Van door Schreieder gepleegde oorlogsmis drijven is niets gebleken. Integendeel is komen vast te staan, dat Schreieder, die een zeer knap maar ook een correct po litieambtenaar was, Zjjn invloed heeft aangewend om zijn werk, dat tot het zakelijk verantwoorde beperkt bleef, buiten het bereik te houden van de dras tische en misdadige practijken van an dere Duitse autoriteiten. Schreieder heeft zich bereid verklaard nog enige tijd in Nederland te blijvefi ter beschikking van de Nederlandse ju stitie voor het verstrekken van inlich tingen. wassen juffrouw ,die voor het eerst van haar leven in de trein zat!.... Ze heeft ons verteld ,waar ze vandaan kwam, maar dat beschouwen we als ons ambts geheim en willen alleen maar verklap pen ,dat het ergens in het Brabantse was. Wat we anders zelden of nooit doen heer als we zijn konden we in dit geval toch niet nalaten: we infor meerden naar haar leeftijd. 36 was ze, vertelde ze. En denkt u vooral niet, dat het een bedlegerig iemand was, want ze zat in blakende welstand op een hou ten bank van de derde!.... Tegen één uur arriveerde Mgr. Lem- mens, die de reis meemaakt, aan het station. Gemoedelijk als altijd bewoog de beminde bisschop zich ónder de pel grims. Voor allen, die eerbiedig neer knielden en zijn zegen ontvingen, had hij een hartelijk woord. We zagen ,hoe Monseigneur zich op het laatste ogenblik met Jhr. mr. W. Michiels van Kessenich, burgemeester van Maastricht, onder hield ,die met zijn echtgenote de bede vaartgangers uitgeleide deed. Om 13.40 gaf de stationschef het sein voor het vertrek. Langzaam stoomde de trein weg in de richting van Visé. lieer dan 24 uur aan een s'uk reizen de pel grims door, totdat Dinsdagmiddag om 14.10 uur het eindpunt is bereikt: Ma rias genadeoord Lourdes. Onze Parijse correspondent meldt: De treinen der Limburgse bedevaart zijn gisteravond tussen kwart over acht en middernacht de grote kringbaan om Parijs, die Noord en Zuid verbindt, gepas seerd en bereikten op het emplacement van Valenten het eleetrische net Daar door wordt Juvusye. waar voor de oorlog een vrij langdurig oponthoud plaats vond, voorbijgereden en wordt de reis dus enigs zins bekort. Het weer is buitengewoon gunstig want het stormweer, dat gedu rende de laatste dagen in Zuid-Frankrijk woedde, is voorbij en het is niet onmatig warm. zijn oudste broer kon hij later studeren. Met Masaryk maakte hij in de eerste 4agen van de oorlog 19141918 een plan voor een revolutionnaire actie op. Hij wist de geallieerden te overtuigen van de noodzakelijkheid, de dubbelmonarchie Oostenrijk-Hongarije te vernietigen en de vroegere onafhankelijkheid aan de Tsjechosxowaakse natie terug te schen- Verzoeken om uitstel van eerste oefe ning of vrijstelling van de dienstplicht zullen, naar men ons van de zijde van het ministerie van Oorlog mededeelt, in het vervolg slechts in behandeling wor den genomen, wanneer de aanvrage daartoe is ingediend bij de burgemeester ter plaatse. Volgens Reuter melden „Duitse po litieke kringen, in nauw contact met het militaire Sovjet-bestuur" dat de Sovjet-bevelhebber in Duitsland, maarschalk Sokolofsky, en zijn voor naamste adviseurs naar aanleiding van het Londense communiqué over de toekomst van Duitsland vergaderd hebben en tot de slotsom zijn gekomen dat „de besluiten van Londen alle vroegere overeenkomsten aangaande Duitsland te niet hebben gedaan, zodat samenwerking tussen de vier mogend heden te dezer, zake voortaan onmo gelijk is." Men verklaart voorts, dat een in krachtige termen vervatte weigering om de Betrokken besluiten te erkennen in de komende 24 uur, hetzij te Mos kou of te Londen zou worden bekend gemaakt.. Onzekerheid te Parijs Ce Parijs zijn de aanbevelingen van de Londense Zeslanden-conferenlie over het algemeen vijandig ontvangen. De Franse regering staat bloot aan aanvallen van rechts en links, daar zowel Gaullisten als communisten het Zeslanden-plan veroqf- delen. Men gelooft zelfs, dat gematigde leiders als Paul Reynaud en enkelen van de invloedrijkste leden van Bidault's eigen partij, de M.R.P., nog niet weten, of zij zich vóór of tegen ratificatie zul len uitspreken. Van deze liquide middelen was per ultimo 1947 'n bedrag van 230.530.489,04 afgestort bij 's rijks schatkist, de totale schuldep op korte termijn bedroegen 9.071.123. Van deze schulden kan voor een bedrag van f 8.089.532 direct verre kend worden met verstrekte voorschot ten. In het vorige verslag was een globale schatting gegeven, uitkomend tot een totaal bedrag' aan geadministreerd ver mogen van ƒ2 milliard. Dit totale bedrag blijkt nu 1.96 milliard te belopen. De centralisatie van de bureaux en vertegenwoordigingen werd doorgevoerd volgens het in 1946 opgezette schema (inkrimping van 62 tot 26 kantoren De personeelsbezetting van het gehele instituut liep in het verslagjaar met on geveer 20 pet. terug en bedroeg op 1 Januari 1948 1.932. Aan de Tweede Kamer is een adres gezonden, waarin namens de algemene ledenvergadering der K. N. A. C. erop wordt gewezen, dat het niet juist en ook niet billijk wordt geoordeeld, de per sonenauto's aan een weeldebelasting te onderwerpen, aangezien zij geenszins luxe voorwerpen zijn, maar evenzeer hls het rijwiel, een gebruiksobject Deze weelde belasting zou een fiscale lastenverhoging bij-aankoop van ruim 60 pet. meebrengen, hetgeen vooral op kleine bedrijven een veel meer dan onbetekenende last kan leggen. Het adres wijst er verder op, dat voor autobezitters, die een vrij beroep uitoefenen, de druk ondraaglijk zon kun nen worden, aangezien de belasting prac. tisch en moreel niet meer op de consu ment zou kunnen worden afgewenteld. De K. N. A. C. verzoekt de Kamer dan ook met' aandrang het wetsontwerp op dit punt niet te aanvaarden. Berichten over op het eiland Flores» heersende bijzondere nood, speciaal wat betreft kleding, bereikten enige tijd ge leden de bureaux te Den Haag en te Batavia van de stichting „Nederland .helpt Indië". Het bestuur heeft gemeend hier direct te moeten ingrijpen en zond een grote hoeveelheid mannenbroekjes, kabaja's, kinderjurkjes, sarongs, melk en biscuits derwaarts, welke goederen ge heel gratis onder de noodlijdenden wor den uitgereikt. Het landelijk bureau Batavia van de stichting beschikt over aanzienlijke voor raden om in dergelijke noodgevallen in te grijpen, zodra verzoeken tot steun verlening dit bureau bereiken. De ministers hebben gistermorgen in het bijzonder de vraagstukken, die sa menhangen met de productie der drie landen, met de prijzen- en loonpolitiek en met het plan-Marshall bestudeerd. Om 12 uur zijn de "ed., Belg. en Luxemb. ministers afzonderlijk bijeen gekomen om met elkaar van gedachten te wisselen omtrent de punten, waar over zich moeilijkheden voordoef». Na afloop der eerste vergadering ver klaarden de ministers, dat deze confe rentie geen onmiddellijke resultaten zal opleveren. Gisterermiddag zijn de mi nisters opnieuw gezamenlijk H vergade ring bijeengekomen. Bij deze besprekingen zijn eveneens aanwezig de Nederlandse ambassadeur te Brussel baron Van Harinxma thoe Slooten, de Belgische ambassadeur te Den Haag, Ne.mry. alsmede de Luxem burgse gezant te Brussel, Robert Als. Nederlandse, Belgische »n Luxem burgse ministers nemen deel aan de besprekingen, welke op het in de na bijheid van Dinant gelegen prachtige Chateau d'Ardennes sedert Zondag avond worden gevoerd. Tijdens de Maandagmorgen gehouden plenaire vergadering hebben de ministers zich in het bijzonder bezig gehouden met de economische vraagstukken in ver band met de bespoediging van de prac- tische verwezenlijking van de econo mische unie. De ministers steunen bij hun bespre kingen op de rapporten der deskundi gen van de drie landen, die enkele we ken geleden eerst op de Hoge Veluwe an daarna te Brussel een grondige stu die hebben gemaakt van de problemen, die de realisatie van een volledige eco nomische unie nog bemoeilijken. De besprekingen zullen vooral ten doel hebbln ,na te gaan .welke maat regelen genomen kunnen worden, om te zorgen ,dat de economische stelsels in de drie landen binnen afzienbare ter mijn geen al te grote afwijkingen meer zullen tonen. In dit verband - ou ,de oprichting van een hoge economische raad van de unie worden overwogen .in de geest, zoals deze reeds voor de Belgisch-Luxemburg se unie bestaat. Deze hoge raad zou be ogen het economisch niveau in de drie landen zoveel mogelijk op elkaar af te stemmen. Aan de besprekingen op het Chateau d'Ardennes nemen deel: oor Nederland de ministers L. J. M. Beel, P. Lieftinck, C G. W. H. Baron van BoetzelSer van Oosterhout, W. Drees, S. L. Mansholt en J. K. H. van den Brink. Directie en commissarissen van de N.V- Koninklijke Nederlandse My. tot Exploi tatie van Petroleumbronnen in Ned.-In- dië hebben besloten aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1947 een divi dend uit te keren van 9 pCt. (onv.) op de aandelen en onderaandelen. Tijdens een betoging te Ostende voor de terugkeer van koning Leopold heeft ex-minister De Vleeschauer Zondag verklaard, dat, aangezien de regering en het parlement geen oplossing voor de koningskwestie kunnen vinden, het volk geraadpleegd zou dienen te worden. Reuter's diplomatieke correspondent te Londen verneemt uit gewoonlijk welin gelichte kringen, dat de Britse minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, officieuse bespfekingen over de defensie zau hebben gevoerd met de gezanten van Denemarken, Noorwegen en Zweden. De correspondent merkt op, dat de Noorse minister van buitenlandse zaken, Langer, „in beperkte termen" de kern der problemen heeft aangeraakt. In meer concrete, bewoordingen, aldus de corres pondent, komt het hierop neer, dat Noor wegens houding beheerst wordt door een mislukte, Zwedens houding door een ge slaagde neutraliteitspolitiek. De Britse houding, aldus de correspon dent, is er een ..van strikte neutraliteit |(en aanzien van de uiteenlopende aspec- I ten der Scandinavische verdediging Mgr. Lemmehs begroet de jongste pelgrim van de Limb, bedevaart naar Lourdes, een drie-jarig jongetje uit Tilburg

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1