Wenen draagt geen „new look" R ENGELAND- NEDERLAND VOOR DE DAVIS-BEKER Limburgia schakelt D.F.C. uit Het sprookje is uit....! W eerbericht! D\E wereld Herziening van de bioscoopwet Maar onder de uiterlijke armoede schuilt vitale geestkracht Een geheel open kamp Vooroordelen inzake de katholieke sport zullen worden weggenomen Negatief criterium gehandhaafd Geen nakeuring ADIO programma De A rends kerk een nieuwe trots van onze koopvaardij WOENSDAG 9 JUNI 1948 PAGINA 2 BETROKKEN 1JY HET ENGLAND'S PIEL Om de K. N. V. B. - bekerkwart finale EEN GELIJK SPEL WAS DAARTOE VOLDOENDE ONS BESTE MATERIAAL TOONT ZIJN KLASSE DROOG VOOR f 15.000 AAN MOTOR- ZUIGERS ONDER DE VLOEK VERPLICHTE DEELNEMING in bedrijfspensioenfonds BUITENLANDERS IN HET AMERIKAANSE LEGER GEEN KINDEREN BENEDEN 14 JAAR IN DE BIOSCOOP? SCHAAKRUBRIEK MEDE RL. A MATEUR-BÖKSËRS WONNEN VAN BELGIF, Het Wenen vaii Zomer 1948 is een hart zonder lichaam; trien heeft Rotterdam wel een stad met een uitgebrand hart genoemd, Wenen heeft nog wel een hart, al is het danig gekerfd, maar het heeft in de onder vier geallieerde bezetters zuchtende republiek Oostenrijk geen lichaam dat eigenlijk met een dergelijke levenscenlrale zou corresponderen. De oorlog lijkt er nog veel dichter bij te liggen; de spaarzame auto's rijden er nog met de ook hier bekende doch reeds verdwenen gasflessen op het dak, en de dames dragen er ge.en „new look". Opmerkelijk is echtA ook de grote vitaliteit van de Weense bevolking, en uit de bloei van het culturele leven blijkt een sterke geestelijke veerkracht. En de algemene indruk is stellig bemoedigend, ook al zijn de moeilijkheden vele en zware. De -heren irs. Van Traa en Tillema, directeuren van de Rotterdamse dien sten van stadsontwikkeling resp. ge meentewerken, hebben een bezoek aan deze wereldstad gebracht en gisteren op 'n persconferentie van hun bevin«Thgen verteld. Een verblijf van een week in een stad met 1,8 millioen inwoners is uiteraard niet voldoende om van alles een zuiver afgewogen mening te kunnen hebben, maar op vele punten was een gefundeerde indruk wel mogelijk. De eerste indruk is die van een grote forse en sterk-levende stad, en de oor logsschade is aanzienlijk groter dan men zich had voorgesteld. Ruim 86.000 wo ningen zijn totaal verwoest, ruim 40 procent van alle grote gebouwen, waar onder vele overheidsgebouwen, is be schadigd. Het puinruimen is nu afge daan, d.w.z. de straten zijn schoon, maar de gebouwen waarvan de loze „mam- moutli'-gevels ongevaarlijk overeind staan, worden voorlopig nog met rust gelaten. De bruggen, uiteraard zeer be langrijk voor de Donau-stad, zijn her steld, alsmede de herstelbare schade, van mindere omvang aan openbare gebou wen. Het merkwaardige is, dat men nu op de tweede plaats begint aan de cul turele gebouwen, n.b. nog vóór de hui zenbouwl De Stefansdom en de Opera hebben de grootste prioriteit. Hieruit blijkt wel de geheel andere instelling van de Weense beyolking: voor haar is het culturele leven van oudsher inder daad een der eerste levendbehoeften. De verwoestingen in Wenen zijn groter dan die te Rotterdam; het grote verschil is echter, dat in Wenen hier en daar grote plukken eruit zijn gehaald; de ver woestingen centraliseren zich niet, ën daardoor heeft Wenen zijn gezicht be houden. De Stad is groot van schaal en van maat, nagenoeg zoals Rotterdam in de toekomst zal worden. Het stadshart is do oude Romeinse nederzetting op de delta in het midden van de Donau en wordt omsloten door een „ring" van 60 meter brede verkeerswegen. Het van Rotterdam verwoeste gedeelte beslaat een oppervlakte die ongeveer gelijk is aan dit Weense stadshart. De verwoes tingen in Wenen zijn echter groter en meer verspreid. Een van de grootste moeilijkhaden is de onteigening. Binnenkort zal het wets ontwerp echter in behandeling komen, en dan is deze hindernis tenminste geno men. Maar dan resten er nog vele moei lijkheden. De arbeidsprestatie is slechts 1/3 van normaal (vgl. in ons land 2/3), de bouwindex is 7 maal de vooroorlogse en daartegenover zijn de huren abnor maal laag; gebaseerd op de periode kor: na de eerste wereldoorlog. De voeding is slecht en weinig, de bevolking maakt over het algemeen een arme maar vitale indruk, de kindersterfte be droeg 30 procent en ia inmiddels terug gelopen tot 8 procent wat nog exhorbi- tant hoog is, er is een overschot van 200.000 vrouwen en tussen de 20 en 40 jaar zijn er zelfs op elke 2 mannen 3 vrouwen. Ruim 70 procent van de V/een- se bevolking woont nu nog in woningen van één kamer met keuken, er zijn gro te wijken met een dichtheid van 1900 inwoners per Ha. (vgl. de dichtste wij ken in Rotterdam 700 per Ha.) Er zfjn 80.000 woningen nodig, men bouwt ze in een tempo van 2.000 per jaar. Het probleem is op de eerste plaats: saneren. Zoals men Rotterdam aan de Maas wil brengen, zo willen de Weense wederopbouwautoriteiten de stad aan de Donau brengen. Er is bijv. een industrie gebied geprojecteerd Oostelijk buiten de eigenlijke stad, aan het Oder-Donau- kanaal, de Donau zelf en het toekomst!- ge kanaal van de Donau naar de Adria- tische Zee (Triëst). Men zoekt'nu zijn kracht in rationalisatie; de industrie, de spoorwegen, de andere verkeerswegen, de haven, het openbare groen en de volkshuisvesting. 't Gehele leven in Wenen en in heel Oostenrijk wordt overschaduwd door do bezetting, hoewel Oostenrijk al lang niet meer als vijandelijk land wordt be schouwd. Het is deze bezetting van Ame rikanen, Engelsen, Fransen en Russen, die 15 procent van het gehele nationale inkomen opeistMaar ondanks alles is de Wener blijmoedig en opgewekt, bij bepaalt zich tot de zorgen van het he den en verdiept zich niet in wat zijn kindskinderen misschien van hem en van de wijze waarop hij de huidige proble men tracht op te lossen zullen denken. Daarbij heeft ihij in debelangrijke heront wikkeling van 't culturele leven een niet te onderschatten geestelijke steun; 18 toneeltheaters om van andere cultuur tempels niet te spreken houden de geest levend en stérk en voeden een der eerste levensbehoeften van de Weense bevolking, ook van de jeugd die hier niet zoals bijv. in Duitsland aan de rand van een morele ondergang drentelt. En een kleine bijdrage aan het opgewekt aanzien van de stad Wenen in deze zo mer 1948 leveren ook de 150.000 tulpen die de plantsoenen en perken sieren en waarbij overal een bordje is geplaatst: Geschenk van de Nederlandse tuinders! Maandag heeft opnieuw "voor het B. G- te Maastricht terecht gestaan de voor malige politiecommissaris te Heerlen G. Seelen. Hem was ten laste gelegd con tact met de Duitse „Abwehrstelle Drie bergen" te hebben onderhouden, terwijl hij begreep dat dit voor de Ned. zaak nadelig was. Zo had hij ook een aantal Ned. paspoorten en identiteitspapieren aan Duitse instanties geleverd, terwijl hij kon vermoeden, dat deze bescheiden door de Duitsers zouden Worden mis bruikt. Bij de vorige behandeling der zaak waren enkele punten niet geheel en al duidelijk. Enkel£ maanden geleden is te Berchtesgaden door de Amerikaanse autoriteiten een majoor Engelsman ge hoord; deze heeft verklaard, dat verd. reeds voor, de oorlog contact mei de „Abwehrstelle Köln" onderhield en daarvoor betalingen kreeg. De advocaat-fiscaal mr. F. baron van Voorst tot Voorst, was van oordeel, dat verdachte deel heeft gehad in het be ruchte „Engêland-Spiel" der Duitsers. De eis van 17 jaar bleef dan ook gehand haafd. De verdediger, mr. Sanders uit Maas tricht, legde er de nadruk op, dat ver dachte zich voor het contact met de „Abwehrstelle" beriep op een gegeven ambtelijk bevel van Nederlandse zijde voor de contra-spionnage. Later was verdachte wel gedwongen met het con tact door te gaan. Daar hij ook van het tenlaste gelegde veel niet bewezen acht te, vroeg pleiter vrijspraak, subs, uitdir- ste clementie. Uitspraak over 8 dagen. De Veiligheidsraad te Lake Success heeft na Énige discussie besloten de In donesische kwestie in de vergadering van Donderdag te behandelen. Dan zul len dé twee nieuwe rapporten van de C.G.D. en het rapport over West-Java besproken worden. Trof Nederland in de laatste jaren reeds in de eerste ronde voor de Davis Cup een tegenpartij, waarvan het spel op hoger plan stond (Zweden, Ziliid-Afrika) dit jaar is de loting gunstiger geweest en de eigenlijke krachtmeting begint pas nu. in de derde ronde, in de wedstrijd welke Donderdag, Vrijdag, Zaterdag te Edgbas- ton bij Birmingham tegen Engeland ge speeld wordt Heeft Nederland een kéns in deze strijd in den vreemde, op ander speelvlak dan het onze, op gras In tenniskringen, hogere en lagere, is er hoop, is er zelfs een zeker optimisme. In de enquête, welke de redactie van „Lawn Tennis" hield en waaraan enige honderden lezers deelnamen, was er een meerderheid, zij het een kleine die, al of niet geleid door nationale gevoelens, aan onze ploeg de beste kansen gaf. Dat was een paar maanden geleden, toen er nog allerlei geruchten en berichten waren over de intensieve training, over oefen wedstrijden enz. De laatste zijn er ge weest, de eerste is niet tot haar recht ge komen. Van het geijkte systeem om de ploeg langzamerhand op te voeren tot een „top", mentaal en technisch, is niet veel terecht kunnen komen, eenvoudig omdat Ofschoon Dinsdagavond in het Dordtse Sportpark een geheel ander D.F.C. aan trad dan hetwelk ruim een week geleden het Vlaardingse Fortuna wel sloeg, doch daarbij geen hoge indruk achterliet, kon de beduidend beter dan toen spelende Dordtse ploeg ditmaal geen succes be halen en moest zij zij het ook maar met een gelijk spel de eer aan de Limburg se gasten laten. Dezen hadden door hun volhardend en vooral door hun geestdriftig spel alle recht op dit resultaat. Tot het laatst toe bleven de Dordlenaren trachten in de bijna ondoorbrekelijke Limburgse muur een bres te schieten. En had er doelman Jacobs niet onder de lal gestaan, we zouden nog niet geweten heb ben, hoe de uitslag was geworden, want wat de Dordtenaren vóór de rust ver- De grote dag van de katholieke sportmanifestatie in het Feijenoord- stadion nadert snel, en zoals alle grote gebeurtenissen werpt hij zijn schaduwen reeds vooruit. Wij schreven in onze aankondiging op 31 Mei reeds; dit wordt de daad van de katholieke emancipatie op sportgebied. En zo blijken ook vele katholieken hét te beschouwen: de drukte aan de voorverkoopadressen is nu reeds een teken van de grote belang stelling die op de middag van de 13e Juni in het Feijenoord-stadion zal blijken. Deze dag zal slagen: dat staat als een paal hoven water. De voorbereidingen zijn met grote kundigheid en enthousiasme getroffen, en het programma dat op deze dag zal worden geboden, klinkt als een klok. Hier, op Zondag 13 Juni in het Feijepoord-stadion, zal de victorie van de katholieke sport beginnen. zuimd hadden te doen, trachtten zij nu goed te maken. In de eerste helft toch zouden de rood- witten wellicht de kans gehad hebben door een wat beter afgewerkt aanvals- spel de overigens zeer solied-soelende blauw-witte achterhoede te verschalken, doch toen kort na de rust de grote kracht, die Mijnders nog altijd voor de Dordtse aanvalslinie is, langs de lijn moest gaan zitten, was de fïie kans vrijwel verkeken. Al hebben we dan alle lof gegeven aa.i Limburgia's spel en al trekken we daar niets van terug, gezegd moet toch worden, dat de kans op een voorsprong de Dordte naren enkele minuten voor de rust toch wel heel beminnelijk heeft toegelachen Edoch: hoeveel schoten er in die weinige minuten vaii goed spel ook werden gelost, geen ervan trof doel. En toen Limburgia kort, zeer kort na de hervatting haar onaflaatbare strijd lust eindelijk met éen zeer verdiend doel punt beloond zag het kwam van de voet van Cox toen moesten de Dordte naren werkelijk alle zeilen bijzetten en leek een Limburgse overwinning wel haast een feit. Te laat en met te weinig élan om meer, dan één doelpunt te scoren, kwam D.F.C. naar voren aanval op aanval volgde en hoewel in het veld dikwerf aardig ge- speeld wérd, ontbrak het voor doel aan de nodige besluitvaardigheid. Het doelpunt, hetwelk in deze Periode geboren werd, kwam uit een van zeer ver gelost schol, van de voet van in 't Veld Sr., die on houdbaar voor Jacobs, inschoot. Zeer tactisch bleven de Limburgers toen alles op de verdediging concentreren, een tactiek, waarin ze„ mede dank zij de weinige schotvaardigheid van de Dordte naren, tot het einde met succes konden volharden. De schare Limburgse supporters, die de verre reis gaarne had ondernomen, be tuigde ondubbelzinnig, dat zij van dat on dernemen allerminst spijt had. Weerverwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot Donderdagavond: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenbanken in het Noorden van het land. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Meest matige wind tus sen Noord en post. 10 Juni: Zon op 4.20 u„ onder 20.53 uur; maan op 6.49 uur, onder Enkele weken geleden hielden ambte naren van de douane te Enschede een auto aan, die een hoeveelheid fraudu leus ingevoerde auto-onderdelen vervoer de. Deze ontdekking heeft geleid tot de opsporing van een uitgebreide smokkel- affaire. Het complot heeft vertakkingen in verschillende plaatsen. Zo werd gis teren te Almelo een grote partij motor zuigers gevondem ter Waarde van onge veer 15.000. Zij waren verborgen on der de vloer van een cafe. Ofschoon het onderzoek nog niet is geëindigd zijn èr nu reeds dertien personen in arrest ge steld. Drie hoofddaders A. J. K. uit En schede, C. K. uit Almelo en G. J. v. d. E. uit Zwolle, zijn naar het huis van bewa ring te Almelo overgebracht. De smok keiaars leverden de goederen af aan een handelsonderneming te Enschede, die ze in verschillende plaatsen in ons land verkocht. twee van onze spelers niet alleen qua tijd doch ook „mentaal" zo zeer aan hun werkkring gebonden zijn, dat men moei lijk van de befaamde concentratie spre ken kan.... Van Meegeren was de enige die zich regelmatig aan tennis geven kon, die zijn spel onder Scheurleer ontwik kelde en die zijn training vond en zocht in buitenlandse tornooien: Bournemouth, Parijs, en daar zeer behoorlijke resul taten behaalde. Bij Rinkel uitte het ge brek aan systematische oefening zich door een zwakke oefenwedstrijd tegen Borren (in drie sets verloren) en door een goede partij tegen Van Swol, goed doordat Van Swol zo zwak speelde. Van Swol speelde matigjes' tegen de lang niet sterke Portugezen, een paar sets sterk tegen Harper, zéér zwak tegen Rinkel. Het optimisme van velen zouden wij gaarne delen we voelen het echter nóg niet. Er is één mogelijkheid: de spelers zijn reeds Vrijdagavond vertrokken, oefenden Zaterdag en Zondag op de mooie gras- banen van Wimbledon, welke hun lichte lijk vertrouwd zijn, daarna nog drie dagen te Edgbaston. Lang niet uitgeslo ten dat zij daar, geheel aan tennis gewijd, hun slagen, hun vorm, hun vertrouwen vinden. Gras „ligt" Van Swol en ligt ook Rinkel. Zo zeer dat reeds hier bij aan voerder mr. Peters, de overweging is ont staan om Rinkel iri het enkelspel op te stellen inplaats van Van Meegeren. Naar ons oordeel een beetje prematuur en daarom niet bepaald billijk 'tegenover Van Meegeren die constant goed gespeeld heeft, o.a. in de laatste oefenwedstrijd waarin hij Harper sloeg. Intussen zal een en ander eerst te Edg baston beslist behoeven te worden, want de opgave van de samenstelling van de ploeg behoeft eerst 24 uur voor de wed strijd gedaan te worden; het dubbelspel mag men zelfs tot één uur voor de partij wijzigen. Mottram is de sterke man bij de Engel sen. Bij een kansberekening dient men met twee overwinningen zijnerzijds reke ning te houden. Hij heeft het gehele jaar door gespeeld," de winter zelfs op de Bermuda-eilanden én in Zuid-Afrika. Toch bleek het in Parijs, dat hij kwets baar is. Hoog opkomend spel ligt hem niet, zijn forehand is heel wat minder gevaarlijk dan zijn prachtige backhand. Zijn netspel is snel en afmakend. Neen, tegen hem liggen onze kansen niet, Die liggen meer tegen de tweede enkelspeler, tegen Paish, een veel minder constant speler, vooral als ér pressie op hem ge oefend wordt. En de kansen liggen ook, liggen misschien het meest in het. dub1, belspel. Vooropgesteld dat Van Swol en Rinkel hun „oude" vorm vinden en beter spelen dan te Scheveningen tegen Harper en Wilton Zo gaat onze ploeg eet} interessante wedstrijd tegemoet. Een wedstrijd die zo open is, zo afhankelijk van momentele vorm, vooral bij onze spelers, dat het evengoed 41 voor Engeland als 32 voor ons kan worden. Vinden onze spe lers hun goede vorm, dan hebben zij stel lig een kans. Speelt Van Swol als vorig jaar tegen Asboth te Wimbledon (een eervolle nederlaag in 5 sets), speelt Van Meegerèn (want hem zien we toch voot. alsnog als tweede enkelspeler), als tegen Tloczynski te Bournemouth, dan is er een kans op die begeerde 3—2. Maar dan zal Van Swol ook een wedstrijd moeten kun- fmaken Dat ontbrak hem 'tegen Harper, dat faalde tegen de Egyptenaar Shaffei. En dat tempert ons geloof in een kans. Hopen we, dat we ongelijk hebben Begeerde 32, schreven we. Inderdaad. Een prestatie zou het zijn als onze ploeg dit behaalde. Een prestatie die ons inter nationale tennis zou verheffen, die daar door afstraling zou geven op het lagere tennis. Die voorts een plaats in de halve eindstrijd zou geven, in ongeveer 20 jaren niet gebeurd... En een zeer inte ressante strijd op eigen banen: tegen Zweden of tegen Hongarije Onze tennismedewerker meldt ons uit Birmingham: In het pittoreske, zeer ruim aangelegde tennispark van de Edgbaston tennisclub oefenen sinds Maandag zowel onze Nederlandse ploeg als de Engelse. Natuurlijk spelen de aanstaande tegen standers niet tegen elkaar maar de En gelse club staat toch nu en dan enkele van haar sterkste spelers als sparring partners af. Het oefenen van beide ploe gen gebeurt ongeveer geheel open en zonder geheimen, dus niet zoals indertijd in Polen en in Italië, waar men geen enkele tegenstander zag. Voor onze spelers zal veel aanpassing vereist worden, want door de vele regens is de grasgrond zaoht geworden en dat maakt de sprong van de bal lager. Zelfs al zou het in de komende dagen droog blijven dan zal het sponsachtige nog niet geheel verdwenen zijn. Van geen van beide ploegen staat de definitieve samenstelling op dit moment. Dinsdagavond, vast. Van Swol. herstel lende van een lichte griep uit Nederland meegebracht, is zich aan het inspelen en lijkt op dreef te komen. Rinkel en Van Meegeren beginnen aan de lager blijven de bal te wennen. Het komt ons voor, dat Van Meegeren wel de tweede enkelspe ler zal worden. De Engelsen stellen na tuurlijk Mottram, die een uitstekende indruk op ons maakt, in het enkelspel en in het dubbelspel Op. Doch de aan voerder aarzelt voor het tweede enkel spel tussen Paish en de linkse Baxter. De Engelsen laten zich beleefdelijk wei nig over de kansen uit, doch de alge mene opinie is, dat men op een Britse overwinning rekent. DONDERDAG 10 JUNI. HILVERSUM I (301 M.) AVRO. 7.00 Nieuws, gram. 11.45 Lezing. 12.00 „The Avroleans". 13.00 Nieuws. 13.15 Sextet. 13.45 Gram. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Concêrt. 15.00 Lezing, gram. 16.00 Radio vragen in de notedop. 17.00 Kaleidoscoop. 17.30 Vaudeville ork. 18.00 Nieuws, sport 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Sport, lezing. 19.45 R.V.D. 20.00 Nieuws. 10.15 Resi dentie ork. 21.45 Hoorspel. 22.20 Orgel. 22.45 Lezing. 23.00 Nieuws, gam. HILVERSUM II <415 M.) KRO 7.00 Nieuws, ork. gram. (7.458.00 Morgen gebed). 9.45 Schoolradio. 10.0011.00 NCRV). 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Gram. 12.03 Volksliederen. 12.33 Metropole ork. (13.00 Nieuws). 13.45 Hors d'oeuvre. NCRV 14.00 Gram. 15.00 Zang. 15.30 Gram. 17.00 Jeugdjournaal. 17.30 Gram. 18.00 Piano. 18.15 CNV. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws, actual. 20.00 Nieuws, gram. 21.00 Klankbeeld. 21.30 Omroepork. 22.15 Le zing. 22.45 Avonddienst. 23.00 Nieuws, gram. Radiodistributie Ut: 7.00 VI. Brussel: nws. 7.15 gram. 7.30 kron. 7.40 gram. 7.50 grgfh. 8.00 nws. 8.15 lichte muz. 9.00 nws. 9.05 opera 10.05 v. d. scholen. 10.30 „Music while you work U.00 Kalundborgork. Gylling Han sen. 12.00 VI. Brussel: volkslied. 12.15 Gilber- te v. Dijcke (piano). 12.30 weer- en landb. her. 12.40 piano. 13.00 nws. 13.15 bioscoop; orgel. 14.00 muz. uit 17e en 18e eeuw. 15.00 Eng. H.S.: report. „Davis Cup". 15.30 Schots Ork. 16.00 rep. Davis Cup". 16.30 hoorspel. 17.00 Kootw.: Batavia. 18.00 Fr. Brussel: v. da soldaten. 18.30 VI. Brussel: v. d. soldaten. 19.00 nws. 19.30 strijkkwartet v. Smetana. 19.50 Radiofeuilleton. 20.00 verz.pr. 21.00 div 21.30 VI. Brussel: Music hall. 22.00 nws. 22.15 Trio Pro Musica. 22.50 nws. 22.55 gram. 23.00 «iv. Radiodistributie IV: 7.00 Eng- H.S.: nws. en progr. 7.15 Welsh ork. 7.55 weer. 8.00 nws en progr. 8.15 ork. John Blore. 9.00 Eng. L.P.: nws. 9.10 verz.pr. 10.00 v. d. sold. 10.15 parlement. 10.30 Arthur Birkby en octet. 10.55 „Trooping the colour". 12.00 Eng. H.S.: ork. J. Reinders. 12.20 Fr. Brussel: omr. ork. 13.00 nws. 13.15 romant. muz. 13.30 dansmuz. 14.00 werken v. Mozart. 14.30 Kalundborg: Omroep-ens. 15.00 Eng. L.P.: report. 1ste testmateh Engeland-Australië. 15.30 ork. Ho ward Baker. 16.00 voordr. 16.15 BBC Theater ork. 18.45 Mil. ork. 17.30 report, testmatch. 18.30 David Buchan. 18.45 hoorspel. 19.00 Fr. Brussel: Omr. ork. 19.30 Eng. H.S.: Pierre BefnaC. 20.00 report, installatie v. General Smuts als eredoctor Cambridge. 20.30 Eng. L.P.: muz. in miniatuur. 21.00 Bing Crosby. 31.15 „Showtime". 22.00 nws. 22.15 „Taxi", hoorspel. 22.35 ork. Teddy Forster. 23.15 A. P. Sharpe'a Honolulu Hawaiians. 23.56 nws. Via de K. R. O. zal Vrijdagavond om 20.35 uur een „gesprek om de ronde ta fel" worden uitgezonden, waaraan deel nemen de voorzitter der K. V. P,. de heer W. J. Andriessen en mr. Vogelaar, me dewerker aan het rapport van jonge Ka tholieke intellectuelen. Het gesprek zal gaan over politieke organisatie. Eenieder zal zich er van kunnen over tuigen. dat de technische prestaties van de topklasse der katholieke sportbeoefe naars inderdaad gelijkwaardig zijn aan die van de neutrale. Altijd te gezegd: ja, die katholieke sportclubs, maar zij berei ken niets. Dit gaat echter niet meer op. Op voetbalgebied in het zuiden verschei dene eerste klassers, waarvan wij er hier een, Sittardse Boys, aan het werk zullen zien. Op hockeygebied ook in het wes tend) verscheidene eerste klassers: dat het katholieke hockey technisch gelijk waardig aan het neutrale is, zal op deze middag eveneens blijken. Op handbalge- bied zal een wedstrijd tussen twee katho lieke dameselftallen de vooroordelen weg nemen en de ogen voor de werkelijke ver houding openen. En op turngebied tenslot te zullen honderden dames en meisjes tonen, dat ook zij van een massale natio nale oefening een ontroerende uiting van jeugdige blijheid en vrijheid en vader landsliefde kunnen maken. Neen, het sprookje van de technische achterstand gaat niet meer op. En dat er qog vele katholieke sportbeoefenaars zijn die deze klasse van de besten onder hen nog niet kunnen benaderen, is aan hen zelf te wij ten; echter ook in eigen katholiek ver band is deze achterstand in te lopen. En 1.00 uur: eerste helft handbalwedstrijd tussen katholieke damesselectieploegen van Amsterdam en Haarlem. 1.25 uur: 'massale gymnastiekoefening meisjes Kath. Turnkring Rotterdam. 1.45 uur: tweede helft dameshandbal- wedstrijd. 2.10 uur: muziek door de harmonie St. Gregorius. in ieder geval is er geen enkele aanleiding om zich bij een neutrale sportvereniging aan te sluiten. Wij laten hier het officiële programma volgen: 2.30 uur: eerste helft herenhockeywed strijd R. K. Rotterdam tegen de zuidelijke eerste klasser Push (Breda). 2.55 uur: intermezzo van 10 minuten door de harmonie St. Gregorius (die de gehele sportdag muzikaal zal opluisteren). 3.05 uur: tweede helft herenhockeywed- uur; voetbalwedstrijd tussen de katholieke eerste klasser Sittardse Boys en Feijenoord, eerste helft. 4.15 uur: massale nationale gymnastiek oefening „O schitterende kleuren van Ne derlands vlag" door 400 dames van de Kath. Turnkring Rotterdam. 4.30 uur: tweede helft Sittardse Boys tegen Feijenoord. Te 5.15 uur derhalve zal deZe katholieke sportdag besloten zijn. Voorts geven wij bier nog de adressen te Rotterdam, waar de toegangskaarten voor deze dag in voorverkoop verkrijg baar zijn: Van Beek, Nieuwe Binnenweg 381; Formenoy, Goudsesingel 430; Kooi man, Henegouwerlaan 120; Linssen. Bin nenweg 119; Van Twist. Hillelaan 50; De Vries, Pretorialaan 40: De Vries, Groene Hilledijk 224; Pijl. Beijerlandselaan 16. Verschenen is het voorlopig verslag <\er commissie van rapporteurs oyer hêt Ont werp van wet inzake de wettelijke rege ling betreffende verplichte deelneming in een bedrijfspensioenfonds. Verscheidene leden hadden ernstige be zwaren en vonden, dat er minimum y°°i" waarden voor elk bedrijfspensioenfonds zouden moeten gelden. Verscheidene an dere leden verklaarden evenmin voor stander te zijn en meenden, dat de wet op de invaliditeits- en ouderdomspen- siöenverzekering veeleer zou moeten worden "herzien. Ook andere leden had den bezwaren van verscheiden aard. Zeer veel leden juichten dit wetsont werp in beginsel zeer toe en waren van oordeel, dat het in een dringende be hoefte voorziet. De Amerikaanse senaat heeft het voor stel van de republikeinse senator Lodge om 25.000 buitenlanders in het leger der V.8. op te nemen, goedgekeurd. Het is niet dc bedoeling om een afzon derlijk „buitenlands legioen" te vormen, doch om de manschappen over het gehele leger te verdelen. De buitenlandse dienst- j nemers kunnen na vijf jaar het Ameri- 1 kaanae staatsburgerschap verkrijgen. In Donihue, een stadje in Chili, von den de bewoners van een serie huizen doodshoofden en menselijke beenderen 'n hun muren. Zij kwamen na onderzoek tot de ontdekking, dat de plaatselijke steen fabriek haar klei had betrokken van het kerkhof. (Van onze Amsterdamse redacteur) Men leest het zo vaak in de courant: dit of dat schip heeft een technische proefvaart gehouden. Het lijkt een eenvoudige zaak: men bestelt een schip, het wordt gebouwd en als het klaar is, nu dan vaart men er eens mee, om te kijken of het goed gaat. Zo'n technische proefvaart is intus sen het examen, het sluitstuk van heel die lange Ingenieuze weg van teken tafel tot zeekasteel, het is de proef op de som van een machtig stuk hersen werk. Gisteren hield het m.s. Arendskers, gebouwd door de Nederlandsche Dok en Scheepsbouwmij. te Amsterdam von; rekening van de Verenigde Nederlandse Scheepvaartmij. zijn technische proef tocht. De opdracht was een snel lijn- vrachtschip met beperkt passagiersvev- mogên van rond 18,000 ton te bouwen. Het moet gezegd worden, dat het examen van dit schip onder ideale om standigheden werd afgenof16"- Toen het de haven van IJmuiden s morgens om 8 uur verliet bleek reeds dat er geen sprake was van een Noordzee, maar wel van 'n egaal in de zon spiegelend meer. En daar stoof de Arendskerk er van door. Het machtige schip rilde en tril- de, steeds hoger ging de snelheid. Daar ging het 160 meter lange trotse vaar tuig met een snelheid van 41 km. (22 mijlen) langs de kust naar het zuiden, verbaasde coasters en victoryschepen passerend en achter zich latend. Op de brug en in de machinekamer heerst hoogspanning; mensen van Stork, die de 2 machtige 7 cylinder 5500 p.k. ontwik kelende Dieselmotoren bouwden en men sen van de werf zijn allen tegenwoor dig. Kapitein L. v. d. Plas is in zijn stuurhut, maar dé eerste en tweede stuurman en de machinist, zijn overal zijn opdrachten aan het nagaan. Machinekamer als een fabriek. Het meest tot de verbeelding spreekt het examen wel in^de grootse machine' kamer. 15 meter hoog, 19 meter breed. 20 meter lang. Een fabriek, maar wat voor één! Een oorverdovend lawaai be let ieder spreken, doch tientallen des kundigen en technici staan in gespan nen, overgegeven aandacht bij kruk ken en meters en zuigers. In de hal komt veel licht èn van buiten èn uit vele booglampen, maar overal staat men er met schijnwerpers bij, om toch maar geen fractie uit het oog te ver liezen. De directeur van de werf, de oud- burgemeeste* van Amsterdam, de Boer en de heer Stork volgen in ge spannen aandacht de gigantische strijd om mèt de elementen de elementen te te beheersen. 17 a 18 Mijl was de op dracht, wat zal 't schip doen? Met een razend geweld denderen de 11.000 paardekrachten, niet met de bliksem snelle klop van een vliegtuigmachine, maar met de 2 krachtige stoten per se conde van de geweldige Diesels- Als een rank jacht snijdt het prach tige. oer-Hollandse, oer-degelijke schip door het stille water, twee golven van wit schuim spatten bij de boeg op en achter de Arendskerk is éen zie dende kolking van diepgroen. Het was duidelijk, dat dit schip, dat op Australië gaat varen en dat wel de kampioen onder de liners, op dit we relddeel zal worden, het examen met glans heeft afgelegd- 12.000 ton vracht kan het vervoeren en ook 12 passagiers en 67 koppen bemanning. Twaalf laad- palen, waarvan een voor vrachten van niet minder dan 60 ton, zullen het schip in een minimum van tijd lossen en laden. De Arendskerk werd in Februari 1940 besteld doch kon eerst acht jaar later te water lopen. Maar men heeft het verder rap afgebouwd. Een succes voor de bouwer en voor de reder en opnieuw een geslaagd examen voor onze ingenieurs. De commissie inzake herziening van de Bioscoopwet heeft haar verslag gereed en dit uitgebracht aan de betrokken minis ters. Allereerst behandelt zij daarin de vraag of bij de keuring van films een positief criterium dient te worden aangelegd, ten einde de culturele mogelijkheden van de film meer dan tot dusver te stimuleren. De commissie is eenstemmig van me ning. dat bij de keuring van films een positief criterium niet dient te worden aangelegd. Dit houdt niet in, dat de over heid naar haar mening geen positieve taak heeft bij de bevordering van de film in aesthetische en algemeen-culturele zin. juist op dit gebied ligt nog een groot arbeidsveld braak. Aangezien de bevor dering van het filmwezen in positieve zin echter van geheel andere aard is dan de negatieve overheidszorg, welke in de bioscoopwet is neergelegd, meent de com missie, dat geen aanleiding bestaat, de we' op dit stuk aan te vullen. Op het terrein van de productie, zal steun van de overheid onontbeerl'jk zijn. Wat Nederland toch op dit gebied tot heden door het particuliere initiatief tot stand heeft gebracht, was te gering en van inhoud en vorm vaak hoogst onvol doende. De overheid mag niet afwachten of in de toekomst door particulier initia tief in ons land meer én betere producten vervaardigd zullen worden. ZIJ zal ten aanzien van bet tot stand komen van waardevolle Nederlandse films steunend en stimulerend te werk moeten gaan. Voor zover hel gaat om de positieve be vordering van de vertoning van góede films, ligt hier, zoals reeds thans het ge val is, bij uitstek een taak voor het par ticuliere initiatief, met name voor de filmclubs, filmliga's, filmacties, instituten voor volksontwikkeling, enz. Zij moeten het publiek opvoeden in het gaan zién van goede films. De commissie heeft overwogen, dat deze film-organisaties haar arbeid doeltreffen der zouden kunnen verrichten, indien zij in enigerlei vorm subsidie van de over heid zouden ontvangen. Zij heeft in dit verband gedacht aan de instelling van overheidswege van een fonds. De commissie moet erkennen, dat zij met het negatieve criterium in de hand geen mogelijkheid ziet tegen films van laag gehalte, welke niet strijdig zijn met de openbare orde en goede zeden, langs de weg van de filmkeuring op te treden. Slechts een positief aesthetisch oordeel zou hier uitkomst kunnen brengen. Doch de commissie heeft ernstige bezwaren tegen een keuring in positieve zin, zodat deze oplossing onaanvaardbaar geacht moet worden. Het hier geconstateerde euvel zal slechts bestreden kunnen worden door voorlich ting van het publiek door dè verenigingen en het stimuleren van de productie van goede films. Resumerend meent de commissie, dat het huidige negatieve criterium voor vol wassenen gehandhaafd kan blijven, waar bij zij er van uitgaat, dat" de centrale commissie voor de keuring van films de gestelde normen met gestrengheid toepast Keuring voor de jeugd Ten aanzien van de keuring voor dc jeugd is men niet algemeen ingenomen 'met hef bestaande stelsel. Enkele leden menen, .dat ten aanzien van jeugdige personen krachtiger maat regelen van bescherming tegen het bios coopkwaad dienen te worden getroffen. Deze leden gevoelen het meest voor een algeheel verbod van filmbezoek voor kin deren beneden 1.4 jaar. waardoor levens bérêikt wordt, dat deze kinderen de z.g. Cineac-voorstellingen niet «zoeken, wei- ka voorstellingen in haar geheel genomen niet doOr jeugdige personen behoren te worden bezocht. Andere leden gevoelen bezwaren tegen een absoluut jeugdverbod beneden 14 jaar. Zij vestigen er de aandacht op ,dai vooral in de grote gemeenten de bioscoop voor vele ouders de mogelijkheid biedt hun kinderen van de straat te houden. Wanneer de overheid voor deze kinderen de bioscopen sluit, moet zij daar iets tegenover stellen. Na overweging van de verschillende voorstellen werd ten slotte eenstemmig besloten de betreffende ministers te ad viseren een algeheel verbod van film bezoek voor kinderen benéden 14 jaar in te voeren met de volgende twee uitzon deringen: 1. Ten aanzien van voorstellingen, waar films vertoond worden, welke g - gekeurd zijn voor alle leeftijden. v< kinderen, welke onder geleide ouders, voogden, onderwijzers of ander„ opvoeders stam^ kjnder£üms: voor alIn ^verband met het voorgaande heeft de commissie nog haar aandacht gewijd aan de huidige samenstelling van de cen trale commissie voor de filmkeuring. De commissie zou het op prijs stellen, indien krachtens de wet een zeker aantal plaat sen in genoemde commissie bezet zou worden op aanbeveling van de film-orga nisaties, terwijl in verband met de keu ring voor de jeugd ook benoeming van specialisten op dit gebied te overwegen ware. In, deze gedachtengang hecht de commissie er'grote waarde aan, dat indien mogelijk de helft, althans een derde van het aantal leden van de centrale commis sie voor de keuring van films benoemd zal worden op aanbeveling van de film en jeugdorganisaties. I)e nakeuring Aan het vraagstuk van de nakeuring heeft de commissie bijzondere aandacht gewijd. Vóór de inwerkingtreding der bioscoop wet bestond in een aantal gemeenten' een plaatselijke filmkeuring. Die plaatselijke keuringen wérkten volgens uiteenlopende normen, met verschillende leeftijdsgren zen en zij kwamen dan ook voortdurend tot de meest tegenstrijdige uitspraken. Aangezien het publiek niet begreep, waafom een film in de ene gemeente wel. en in de andere niet werd goedge keurd, ontbeerden deze keuringen het no- 26Z3ff De meerderheid der commissie heeft tegen de huidige nakeuring ernstige be zwaren. De commissie heeft besloten te adviseren de mogelijkheid tot, gemeente lijke nakeuring uit artikel 4 te schrappen. Door een drietal leden, hetwelk hiermede niet kan instemmen, is een minderheids nota aan dit rapport toegevoegd, waarin wordt voorgesteld de nakeuring te hand haven. Geen cabaret of variété De vraag, Of er bezwaren tegen bestaan, dat van een filmvoorstelling andere ver toningen deel uitmaken, vormde het laat ste afzonderlijke punt van bespreking. Algemeen werd er bezwaar tegen ge maakt, dat filmvoorstellingen worden af gewisseld met cabaret- of variété-num mers. Afgezien hiérvan, dat de corpmissie zich niet kan onttrekken aan de indruk, dat er bij het publiek slechts weinig be hoefte aan dergelijke voorstellingen be staat, moet zij tot haar spijt constateren, dat op deze vertoningen niet voldoende toezicht gehouden 'wordt, zodat veel van het gebodene de grenzen van het toelaat bare overschrijdt. De commissie meent derhalve te moe ten adviseren te dezer zake een absoluut verbod in te voeren betreffende het deel doen uitmaken van andere vertoningen van een filmvoorstelling. De commissie is zich er van bewust, dat zulk een verbod een ernstige inbreuk be tekent op de vrijheid, vertoningen als hier bedoeld te houden, doch zij meent, dat de belangen, welke aldus gediend worden, een dergelijke inbreuk ten volle rechtvaardigen. Bevoegdheid der gemeente De vraag Of na de totstandkoming va a de nieuwe wet nog plaats is voor zoge naamde aanvullende bevoegdheid van ae gemeentebesturen, meent de carmmissie voorshands ontkennend te moeten beant woorden. aangezien de uitoefening van deze bevoegdheid zich niet zou verdragen met de structuur vgn de wet. Niettemin heeft zij het verstandig ge oordeeld in het wetsontwerp niet een uit drukkelijk verbod inzake het uitvaardigen van verdere voorschriften door de gemeen te besturen op te nemen, aangezien de ontwikkeling van de door het ontwerp geregelde materie niet is te overzien. (Schaakredacteur P. A. KOETSHEID, Achterweg 86, Lisse.) No. 6401- C. LAURENSE, Rotterdam. Eerste plaatsing. Mat in 2 zetten. Wit; Kh2. Dh8, Td3. Rd7—g5, Pf7—g2;. Zwart; Kg4, Tc6—g7, Rel—h9, Pc8— f5; d6. No. 6402. W. X WOLF, St. Michielsgestel. Eerste plaatsing. Mat in 2 zetten. Wit: Kd6, Te3, Re2, Pd8—f6; f2. Zwart: Kd4, Tc2, Ra2; c6. No. 6403. W. J. WOLF en P. A. KOETSHEID. Eerste plaatsing. Mat in 2 zetten. Wit: Kt6. Te5g5, Rd5h4e4. Zwart; Kf6, Tf8, Rd8, Ph8; g7. No. 6404. A. HAGMEIJER. Wijk aan Zee. Eerste plaatsing. Mat in 3 zetten. TER AANMOEDIGING. Ditmaal brengen we enige opgaven' van inzenders, wier krachtsontplooiing, zoals men zegt, nog in de kinderschoenen staat. Er zit echter iets In, waarom zij op een plaatsing aanspraak maken. Het doet ons genoegen dit te kunnen doen, omdat wij dikwijls gedwongen zijn proe ven van inzenders te weigeren, uit wier pogingen blijkt, dat zij totaal geen be grip hebben van wat eigenlijk voor een probleem gevorderd wordt. No. 6401 is een eersteling en mag als Zodanig uitstekend geslaagd heten. No. 6402 bewerkt een T-R.-interfe- rentie uitgevoerd op sobere Wijze. No. 6403 is. zoals men ziet ,een ge meenschappelijke opgave. Een probleem- redacteur is af en toe in de gelegen heid de beginnenden een handje te hel pen. waardoor dan een opgave soms grote verandering ondergaat. Over no. 6404 zijn we bijzonder goed te spreken; hierbij neme men in aan merking, dat voor deze fe probleemcompositie nog iets nw:ij Voor de meer ge-isatineerden zou ff! een doorn in het oog zijn. maar als tempo eerste soort en daarbij een paar goede varianten; dit laatste ziet men vooral na 1. h€t spelen van pión 16. is er toch alle aanleiding van het werk van deze inzender goede verwach tingen te koesteren. PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 6392. 1. Pc6d4 enz. No. 6393. 1. b6b7 enz. Niet 1. Rh3, wegens 1Tg4. Ook niet 1 Rb?, wegens 1Pf3d4? No. 6394. 1. Ra3—b4 2. Rb4—a5U'. Ge schiedt direct 1. Pd6: dan 1Te7. 1Ta2. Tf7 2. Pd6:. Rd6: enz. Goede oplossingen van no. 6392. 6393 en 8394 zonden in: ir. A. Bergstein, Geleen; V. Blom, Maastricht; J. Dickhaut, Nij megen; C. Lakerveld, Rotterdam; C- Laurense. Rotterdam: F. Pijls. Maas- bracht; H. F. Verheij, Breda: C. v. d. Weide, Rotterdam; F. Witte, Den Haag. Van no. 6392 en 6394: P. 11. Houdijk, Rotterdam; R. Versluys, Rotterdam; J. v. Vloodorp. Den Haag. Van no. 6392 en 6393: W. H Haring. Schipluiden: G. v. Ltn, Boekei; C. H. Nijkamp, Almelo. Voor de eerste maal in de geschiedenis vond Maandagavond in de Apollo-hai te Amsterdam een officiële landenwedstrijd tussen Nederlandse en Belgische amateur boksers plaats. De Belgen Stuurden mét hun beste boksers: de kampioenen die aan de selectie voor de Olympische Spe len deelnemen, mogen narrfelijk voor hun vertrek naar Londen niet meer aan wed strijden in het buitenland deelnemen/Van Nederlandse zijdd" daarentegen kwamen behalve in het weiter- en halfzé-aari gewicht alle kampioenen in de ring. Nederland won deze ontmoeting met 5 overwinningen tegen 3 nederlagen. In het v'lieggewicht won Corman in oe 2e ronde door k.o. van Apspoel. in het bantamgewicht won Maas op punten van Lésseine. maar de twee partijen In het vedergewicht leverden twee Nederlandse puntennederlagen op: Linneman tegen Delaunoit en Voorwinde tegen Harne- veld. De lichtgewicht Renle won op pun ten van De Coster, waartegenover Slaap in het weltergewieht van Robert op pon ten verloor. De partijen in het midden- en halfzwaargewicht gaven echter de doorslag ten gunste van Nederland; Sehu- bart won door interventie van de arbiter in de 2e ronde van Oosterbank en Kanon won op punten van Camberlin.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2