Foor de werkers aan Schiedams opbouw is het nog geen LANGS DE LAATSTE BERICHTEN Belangrijke stap van Commissie van Drie verwacht? AANSLAG HILLEGERSBERG OPGEHELDERD VERKEERSPLEIN GUSTO-WEG EN ROTTERDAMSE DIJK IJN HUIZEN WORDEN „UIT DE GROND GESTAMPT" KWIEK in de woestijn ontploffing te Arnhem Voor de Stichting 1940-1945 Tweede enkelspel voor v. Meegeren Britten te slap in 1938 Een stad brandde af WOENSDAG 9 JUNI 1948 PAGINA 3 ëL Verschillende verbeteringen worden aangebracht Twee eeuwen WED. v. d- EELAART NV RODE-KRUIS-COLLECTE SANERING «SINGEL AANBESTEDING RIOOLGEMAAL MEER HONING HET LIED VAN DE ARBEID KLINKT Extra-tramkaarten brachten 14.167-76 op WAAR BLIJFT HET GELD? plantage-concert DAMCLUB SCHIEDAM burgerlijke stand GRIJPENDE HANDEN* GEEN ONGELUKKEN STERK GENOEG RICHARD STRAUSS GEZUIVERD DERDE ZUIDHOLLANDSE WARENBEURS NIEUWE REGERING IN NEDER-SAKSEN ONTVLUCHT PSYCHOPAATH DE DADER wordt President Loting heeft plaats gehad Von Weiszaecker doet onthullingen PROF. ROMME IN ÏNDIë MGR. DE JONGHE D'ARDOYE IN NEDERLAND SCHAAKTORNOOI TE KARLSBAD POSITIES TROEPENSCHEPEN Op de tourist, die Schiedam bezoekt, moet onze stad wel een bijzonder ar beidzame indruk maken, want niet zodra is hij de grens gepasseerd, of hij strui kelt over de werklieden. Daar zijn allereerst de arbeiders van Gemeente Werken, bezig het verkeers plein op de hoek van de Gusto-weg en de Rotterdamse Dijk aan te leggen. Het rijwielpad langs de dijk is nabij dit punt reeds omhoog gebracht. Over de volle lengte, van het pompstation tot aan het Rode Hek zal de straat omhoog wor den gebracht. De tramrails komt niet langer op een heuveltje te lopen, maar wordt verzonken in de straat aange bracht, precies als in de gewone stra ten van Rotterdam. De weghreedte wordt nu voor de linker en rechter zij- baan elk 6 meter en bovendien 5.60 M. van de trambanen. Aan beide zijden van dijk komen rijwielpaden, zodat de Wielrijders vanaf het Marconiplein tot op het Koemarktplein op eigen domein rij den. De bestrating en riolering van het industrie-terrein van Nieuw Mathenesse is voltooid. Het is voorlopig een nood- bestrating, omdat de aanvoer van mate- De meest exotische en de meest in heemse bloemen waren in manden en bouquetten vergaard, om tolk te zijn van veler medeleven met het 200 jarig bestaan van de N.V. Wed. A. v d Eelaart aan de Boterstraat te Schiedam. De directiekamer, het kantoor en de distil leerderij boden nauwelijks voldoende ruimte om de schat te herbergen. d® aanvang van de receptie Diaals P16 krin« do aanbieding neel nvY het geschenk van het perso neel. Ben electrische klok zal voor de nieuw ingegane eeuw de tijd aangeven De heer C. Pelt voerde namens het per soneel het woord. Namens de aandeel houders bood mevr. Sunderman-Witkamp een schemerlamp aan. waarop de diverse etiketten van de firma waren aange bracht. Vier uur lang duurde de receptie en die tijd was nauwelijks voldoende om de vele belangstellenden gelegenheid te geven de directeur, de heer Sunderman, geluk te wensen. De wnd.-burgemeester, wethouder P. B. M. Alberts, kwam de felicitatie van het gemeente-bestuur overbrengen. De heer Dirkzwager ver tegenwoordigde de Bond van Distillateurs de heer mr. J. Lanschot Hubrechts ver scheen namens het rantsoeneringsbureau voor gedistilleerd. Mr. G. Hovlngh sprak namens de Mij. Voor Handel en Nijver heid. Voorts zagen wij tal van distilla teurs. vertegenwoordigers van de vak groep en ondervakgroepen, ambtenaren van de accijnzen, klanten, zakenrelaties, vrienden en bekenden van de N.V. In Hotel Beijersbergen vierden de vertegenwoordigers uit Twente en de Achterhoek het jubileum met een fees telijke koffie-tafel. L Niet dat ik nou echt wat je noemt „veel verstand van politiek" heb..., maar een paar dingetjes hebben de Broeders op Kchool mij vroeger toch wel duchtig in hèt hoc/'d gestampt onder de „vaderland er..Geschiedenis les". Zo zal ik nooit van leven de graven van Holland verge len. «och Alva, noch Kenau Simon Has- Aa, e°ch- tie Schoolstrijd.vooral die schoolstrijd h<eft me wat jnkt gekost. Daar heb lk vier maal een middag voor na moeten blijven.. die heb ik helemaal in schoonschrift moeten uitschreven., enfin nu ben ik er bly om want nu weet ik dat de Katholieken samen met de Prd- testanten mag ik ze gemakshalve zo even noemen heel lang en heel venij nig hebben moeten vechten om het bijzon der onderwijs gelijkgesteldte krijgen met het openbaar onderwijs.Wij hebben die •trijd gewonnen en wij zijn daar trots Op 1 Nou en van avond ligt er een vrolijk blaadje in mijn bus..-- eel1 tc'M vlot pamfletje met allemaal komieke tekenin getjes met allemaal prettige beloften en reusachtig sympathieke planne'(je.,en politieagent moet een sabel he®öe" staat géén melkboer", „geen klassestrija en zo., recht uit het hart gegrepen, pre cies wat ik zelf nou zolang al wil.voorai die politie-agenten met eCn sabel., en op het laatste velletje, helemaal onderaan rent een grappig jongetje met een groot boek onder zijn arm ,en daarnaast lees ik: „geen bevoorrechting van de bijzondere lagere school boven de openbare." Heb je ooit van zijn leven Dom eigenlijk om dat er zo in te zet ten want iedereen voelt nu plotseling nattigheid Want, U snapt het even goed als ik, van „bevoorrechting" is helemaal geen sprake, we mogen al heel blij zijn dat we „gelijk staan"maaren dat is het onhan dige slimmigheidje: Dat gelijkstaan zien die luitjes als bevoorrechting.... „Vriie schoolkeuze voor de ouders" heet het ook nog.Is die er dan niet? Maar wat zal ik U langer plagen met t>et pampiertje uit mijn brievenbus.... alsof U zelf geen pampiertjes in Uw brie venbus zoudt krijgen.en alsof U zelf met ^eten zeudt dat.wel dit we toch maar de K.V.P. zullen stemmenal is het ")le»n maar om „safe" te zijn; safe voor '°d en ons geweten.safe voor je por- «ntionnaie ben je immers toch nooit SEBASTIAAN. rialen voor de huizen- en fabrieken- bouw teveel vergt van het wegdek. Dit zal later weer moeten worden gelegd. De tram komt niet eerder over de nieuwe baan te lopen, of over de gehele lengte moet het nieuwe traject, klaar zijn. Alleen de bovenleiding zal tijdelijk worden aangebracht. Hiermee is men volop bezig. Waarschijnlijk zal de tram midden Augustus het „politie-bericht-trajecti" verlaten cn op het veilige middendeel de rechte lijn berennen. Over eên paar jaar zijn het allemaal broertjes van de 571 en rijden we met 80 Km. naar liet Marconiplein. Zaterdag a.s. organiseert het Ned. Rode Kruis, afd. Schiedam, haar jaarlijkse col lecte. Gezien het uitzonderlijk goeue werk, dat deze instelling verricht, zoais bloedtransfusies, uitzending van ambu lances, enz. enz., verdient het aanbeve ling de collecte op de meest royale ma nier te steunen. Naar men ons mededeelt, zijn er nog veel collectanten en colleetri- ces nodig. Aanmelding kan geschieden aan het bureau Lange Nieuwstraat 137, event, per tel. 68013. De panden Singel 117, 132/1-23 en 2-18. 134. 136 en 138/2-18 Zijn gelegen in dat gedeelte van dé Singel, waar sa nering moet plaats vinden. Het is dus gewenst, dat deze eigendommen in het bezit van de gemeente komen. De waarde van de panden is door de dienst van G.W. geschat op 51.335. Onderhandse aankoop tegen deze prijs is mogelijk. B. en W. Stellen daarom adn de Raad voor tot aankoop over te gaan. Het maken van een verbindingsweg en een noodrioolgemaal in Nieuwland (Be stek 221), werd gisteren aanbesteed. De inschrijvingen waren als volgt: Kamsteng's Aann. Bedrijf, IJsselmonde, f 71.393; v. d. Geer Stuifzand, Leiden, 77 777; C. V. Leeuwen Zoon, NieuWef- kerk a.d. IJssel, f 78.730; Bijl Zonen, Kethel. f 81.841; Qualm. Rozenburg, f 82.535; Leenderts. Schiedam, f 85.180; Vermeer Van Pelt, Rotterdam, f 87.300; Van Splunder's Aann. Bedrijf, Ridder kerk- f 88. 800; C. A. Langeveld, Alphen a.d. Rijn, f 89.000; Kloppers Zoon. Schie dam, f 91.000. De gunning wordt aangehouden. Op het Lorentzplein heeft een imker een bijenzwerm gevangen. De productie van honing in een nieuwe korf kan begin nen. Terwijl in de Morsestraat alle moeders de Maandag-was buiten hebben, klimt een straat verder, in de Bellstraat, onaf gebroken een volbeladen kruiwagen naar boven, om ervoor te zorgen, dat het vol gend jaar andere moeders hun was op hun eigen platje kunnen uithangen. De wagen is nog niet leeg, of er staat al wéér een nieuwe klaar, terwijl de wagen met specie al ongeduldig op zijn beurt wacht. Op de tweede verdieping stelt de timmerman de kozijnen, al doet hij het maar in de blote lucht, want de metse laars zijn zover nog niet. Maar daar kan hij niet op wachten. De huizen moeten de grond uitgestampt worden, heeft men in de Raad gezegd. Wat de timmerman, de metselaar, de opzichter en de aan nemers betreft, als die hun materialen krijgen, komt dat stampen best voor el kaar. Steddie an, continu door, schieten de materialen naar boven, steeds hoger, tot de vlag op de kap ze vrij zal maken voor werk aan nieuwbouw elders Wer keloos zullen de kruiwagens noch de bouwvaklieden in de komende jaren staan. Dat is anders geweest. Heel an ders. Maar al werkend vergeet je die tijd' en stamp je huizen uit de grond. Ze zijn zo nodig. Gisteren heeft de wethouder van de Bedrijven, de heer H. E. van den Brule, de opbrengst van de bijzondere tram kaarten, welke onlaiVgs ten behoeve van de Stichting 19401945 zijn verkocht, aan het hestuur' van de Stichting overge dragen. Op een kleine plechtigheid ten stad- huize in de kamer van de wethouder werd het bestuur van de Stichting ver tegenwoordigd door de heren H. J. Schippers en J. Weerheim, terwijl o.a. de directeur van de R.E.T., de heer dr. il'- J. G. J. C. Nieuwenhuis van zijn be langstelling blijk gaf. Tevens waren aan wezig de vijf conducteurs, die de meeste kaarten hadden verkocht. Dê heer Van den Brule dankte niet al leen hen, maar het gehele personeel van de tram voor de medewerking, die het aan de actie verleend heeft. De ogen schijnlijk zeer gemakkelijke taak bleek toch weer niet zó eenvoudig. Daarom verheugde het de wethouder, dat hij aan het bestuur een bedrag van f 14.167.76 kon overhandigen en hij was overtuigd, dat men met het bedrag veel goed zou kunnen doen. De heer Nieuwenhuis sloot zich bij de woorden van de wethouder aan. De heer Schippers sprak namens de stichting zijn verheugenis uit over de medewerking van het gemeente-bestuur en de directie van de R.E.T. Daarna reikte hij de prij zen uit aan de conducteurs W. Taalman, W. Stoopendaal, H. Heemskerk, C- de Wal en W. Bonte. De uitslag met de voornaamste prijzen luidt als volgt: le prijs 59310 (reis 2 pers. naar Ierland); 2e prijs 47461 (eentkamer- ameublement); 3e prijs: 103010 (heren- costuum); 4è prijs 37501 (retour le klas 2e pers. Harwich); 5e prijs 72617 (heren- costuum). De 6e t.m. de 17e prijs vielen resp. op de nummers 37067, 10091, 11156, 55573, 37777, 49670, 48799, 39033, 27535, 74809, 86202, 2358. Alle prijzen, welke vielen op verkochte kaarten, kunnen worden afgehaald aan het gebouw der Stichting, Mathenesserlaan 451. Het bestuur van de Stichting '40'45, alhier, verzoekt al degenen, die nog gel den onder hun berusting hebben van de één-uur-loon-actie deze gelden te willen afdragen aan de bank R. Mees en Zoonen, bijkantoor Schiedam, ten name van ge noemde stichting. Het programma voor de uitvoering van het Stedelijk Muziekkorps op Donderdag, 10 Juni. des namiddags 8 uur in de Plan tage luidt.: 1. Death or Glory, mars. R. B. Hall; 2. Ouverture „Een dag in Wenen". F. v Suppé; 3. De schaatsenrijders, wals, E Waldteufel; 4. Hoffman's Vertellingen. J. Offenbactn 5. Hiawatha ('p zomer-idylle), N. Morét; 6. Bersaglière, mars, R. Eilen- berg. Gisteren werden dè wedstrijden om het club-kampioenschap voortgezet, pe uit slagen waren: GROEP i A. PloosterG. Hoek o2 J. C. Onink—J. P. v. d. Watering 2—0 M. v. NoordennenG. v. d. Wilt 02 J. de Wilde—W. Verhaal 0—2 GROEP II P. M. Vlug—G. Hoek 0—2 A. VerberkB. Hul 11 D. ZonneveldM. Kerkhoven 20 J. v. WolferenM. Coté 02 P. v. NoordennenJ. v. Leeuwen 02 GEBOREN: Anthonie, z. v. A. d. Eijkel en H. M. Th. Leenderts, Dr. Nolet straat 1; Margriet'ha J„ d. v. a. C. Pijnac- ker en N den Held. Dr. Noletstraat 1: Anthonie W„ z. v. A. Nooteboom en M. v. d. Eijk, Kerklaan 9; Liduina P. J.. d. v A. J. Schoenmakers en C. Hoozemans. Dr Noletstraat l; Agatha L.. d. v. P_. C. v. Gogh en C. J. v. d. Plas, Zwartewaalstraal 37; Job, z. v. J. v. d. Meer en N. Matj, Noordvestlaan 42; Cornelis P. M„ z. v. C. P. M. Lansbergen en C. M. v. d. Drift, Schiedamseweg 82. OVERLEDEN: G. 'Soeters, 63 j„ Lange Kerkstraat 86. Mevr. Z: kwani gisteren tot de conclu sie, dat zij haar handtas kwijt was. Tij dens inkopen in de Hema had zij deze even naast zich neergezet, welk ogenblikje voldoende was voor grijpende handen, om de tas weg te nemen. Gisteravond om 8 uur knapte een span draad van de electrische bovenleiding aan de Rotterdamse Dijk. Ongelukken deden zich niet voor. Het rijverkeer ondervond geen vertraging. Het personeel van de R.E.T. heeft de draad opgehaald. Het jongetje v. T. was gisteren in een onbewaakt ogenblik op de vensterbank geklommen en had het raam open ge maakt. Het verloor zijn evenwicht en viel van de 3e verdieping naar beneden. Met een auto van de G.G. en G.D. i£ het knaapje naar het ziekenhuis overgebraent. Hij had waarschijnlijk een hersenschud ding. maar inwendige aandoeningen of breuken konden niet worden geconsta teerd. De als Duitser geboren Oostenrijkse componist Richard Strauss, die Vrijdag 84 jaar wordt, is te Garmisch-Parten- kirchen door een denazificatie-hof ge zuiverd. De uitspraak van het hof werd Strauss door zijn wettelijke vertegenwoordiger telegraphisch overgebracht in zijn woning te Montreux. De derde Zuidhollandse Warenbeurs, welke op 8, 9 en 10 Juni wederom in „Odeon" aan de Gouvernestraat te Rot terdam wordt gehouden, werd gistermid dag geopend. Deze streekbeurs gaat wel in stijgende lijn:-op de eerste in October waren er 46; op de tweede in Februari 100; thans in Juni 120 standhouders. En nog is de ruimte, ondanks de nieuwe uit breiding, te klein: 30 aanvragen van ad- spirant-standhouders moesten helaas worden afgewezen. Ook wat d§ aankle ding betreft, kan men constateren, dat het grote succes van de twee vorige beurzen (de Februar'-beurs trok op 3 dagen 3000 bezoekers) de standhouders heeft gestimuleerd, aan de inrichting van hun stands nog meer werk en spe ciale zorg te besteden. Van de twee ini tiatiefnemers en organisatoren, de heren H. Kooreman en M. Eerdmans sprak eerstgenoemde het openingswoord- En .verder gaf deze derde Zuidhollandse Wa- Alles wijst er op, tlat de Commissie van Drie spoedig maatregelen zal nemen om verandering te brengen in het. onbevredigende ver loop van de Nederlands-Republikeinse onderhandelingen voor een politieke regelig, aldus meldt A. P. uit Kalioerang. De commissie beeft gisteren en vandaag vrijwel de gehele dag vergaderd. Over de gevoerde besprekingen zijn echter geen bijzonderheden bekend. Over de vraag, welke vorm deze maatregelen zullen nemen wordt, aldus vervolgt A. P., druk gegist. De laatste dagên is herhaaldelijk beweerd, dat de commissie een voorstel zal doen voor een „allesomvattende regeling" van 'iet conflict tussen Batavia en Djokjakarta. Wat dit betekent, weten de gewoonlijk goed ingelichte zegslieden niet te ver tellen. De commissie zou zich tot maatrege len genoopt zien in verband met. haar bezorgdheid over ontwikkelingen, waar toe hoofdzakelijk de Nederlanders de stoot gegeven hebben, waaruit e/.n nei ging blijkt de commisie links te laten liggen. f De commissie zou van mening zijn, aai de Nederlanders niet volkomen oprecht zijn bij de onderhandelingen, doordat zij gelijktijdig voortgaan niet hun eigen po litieke programma voor de oprichting renbeurs welker opzet en doel wij van de twee eerste beurzen als genoegzaam bekend mogen veronderstellen weer een verheugend blijk van het herstel van het Nederlandse zakenleven en niet op dc laatste plaats van de Nederlandse in dustrie. van de V. S. van Indonesië, waardoor de Republiek geïsoleerd wordt. Daar de Commissie van Drie het stil zwijgen bewaart, is het onmogelijk haar houding te peilen, maar het schijnt vrij wel zeker te zijn, dat de commissie voor het einde van de week een beslissende stap zal doen welke van vergaande bete kenis zal zijn voor de onderhandelingen. Na drie maanden van onderhandelin gen met de verschillende politieke par tijen is Heinrich Kopf, premier van Ne- der-Saksen, er in geslaagd een nieuwe regering te vormen op basis van een co alitie van sociaal-democraten, christen democraten en de centrumpartij- De nieuwe regering bestaat uit 5 so ciaal-democraten, 4 christen-democraten en een lid van- de centrumpartij. Ds christen-democraat dr. Otto Fricke volgt de sociaal-democraat Alfred Kubel op als minister van economische zaken. De insluiper, die in de nacht van Donderdag op Vrijdag in een woning aan de Lef. de Montignylaan de 34- jarige J- H. F. V. heeft neergeslagen, bevindt zich reeds in arrest en heeft een volledige bekentenis afgelegd. Het blijkt de 27-jarige M. G. H. te zijn, die omstreeks Pasen is ontvlucht uit de Rijkspsychopathen-inrichting te Aver- eerst. Na zijn ontvluchting is hij al zwerven de te Rotterdam terecht gekomen. Zijn nachtverblijf had hij in hooibergen en schuurtjes, terwijl hij in Schiedam een adres had waar hij kon eten en zich kon wassen. De bewoners van het betrokken adres, vertelde hij. door zwarte handel aan de kost te komen. In werkelijkheid hield hij zich in het leven met de op brengst van gestolen fietsen, waarbij vooral Hillegersberg een geliefkoosd jachtterrein was. De politie wist hiervan af, doch kon hem niet le pakken krij gen, omdat zijn adres niet bekend was. Na de overval te Hillegersberg was liét echter snel met zijn veiligheid ge daan. Een krantenlezer uit Schiedam stelde zich na het bericht nl. in verbin ding met de politie aldaar,die op baar beuft weer contact opnam met de Pot- terdamse politie. De lezer meende nl. in lichtingen te kunnen verschaftm en ver strekte o.a. het adfes te Schiedam, waar H. regelmatig kwam. Terstond werd huiszoeking gedaan en daarbij vond men in een koffer de blauwe trui. welke H. op zijn Vlucht heeft meegenomen. Hij was zelf echter niet thuis. Een rechercheur postte voor de wo ning en gisteravond werd de vogel ge knipt. Hij is hedenmorgen ondervraagd en vertelde terstond de toedracht. In de bewuste nacjit is hij naar HiPegersberg vertrokken, waarbij hij, komend langs een bouwwerk aan de Kruiskade, hét be wuste stuk ijzer bij zich heeft gestoken, omdat hij het misschien zou kunnen ge bruiken bij een inbraakje. Na tot 4 uur in een hooiberg aan de Grindweg te hebben geslapen, verschaf te hij zich toegang tot de bewuste wo ning en liep hij de k#lder in. De kelder deur sloeg plotseling achter hem dicht en hij dacht te zijn opgesloten. Toen hij daarop iets (het slachtoffer) zag bewe gen, heeft hij in het wilde weg om zich heengeslagen. Hij is thans in het politiebureau Hil legersberg opgesloten, waar een onder zoek wordt ingesteld naar zijn activiteit sedert zijn ontvluchting. De toestand van het slachtofler is goed. •feg ;A-GivliViU, 89. Maar de luitenant had in oefenen geen zin. Hij be greep niets van de hele comedie en maakte zich geen zor gen voor de toekomst. En Signor Gabriël vond hij niets aardig meer. Inplaats van hem, zoals vroeger, vriendelijk toe te spreken, hem pruimpjes tabak cadeau te doen en verder met rust te laten, zat deze nu de hele dag achter hem aan. Om zes uur 's morgens moest Luitje al uit bed. Dan nam Signor Gabriël hem mee naar het oefenterrein, waar hij hem hard liet lopen, kopje buitelen en wat de luitenant vreselijk kinderachtig vond touwtje springen als een klein meisje. Om lenig te blijven, werd hem gezegd. Poeh. 't was me nogal iets. Waarom zou hij lenig blijven? Was hij niet altijd lenig genoeg geweest. Schudde hij geen boeven met vier tegelijk uit een zware auto? Trok' hij geen hele huizen urenver door de woestijn? O, hij begreep het wel, als hij goed oppaste, mocht hij mee naar de bokswedstrijd in de grote stad. De luitenant had nog nooit een bokswed strijd gezien. Signor Kwiek was veel aardiger, die had hem een gouden ring beloofd als hij de bokswedstrijd zou win- nen. Natuurlijk zou hij die winnen. Hij won allés, als Signor Gabriël maar zei hoe hij het moest doen. Ah, daar had je hem weer. „Hallo, luitenant, oefenen, jongeman. Kom eens mee. ik heb iets nieuws voor je gemaakt DOOR HANS H1KTHAMMER. 35) Zo, zo! Maar je vertelde mij toch, dat er in siddhab 'n partq van ontevre denen bestaat, van jonge mensen, die ge noeg hebben van dit mollenleven onder de grond? Mij dunkt, dat daar wel 'n paar flinke knapen bij zullen zijn, die zich bij 0ns willen aansluiten? Dat zullen zij niet doen!, antwoord de Vischwa: „Wij achten de tijd nog 't gekomen, om in te rijpen. Dan zullen wij het helaas alleen moeten proberen. Ik voel er in ieder ge val niets voor, om hier nog langer te blij ven rondhangen. En jij James? Dat hele hol kan me gestolen wor den! Maar waarom verdwijnen we niet eenvoudig? Dat is gemakkelijker gezegd dan ge daan! Je kunt er van opaan, dat vooral de uitgang streng wordt bewaakt. Maar zelfs wanneer het ons zou gelukken aan die be waking te ontsnappen.... wat hebben we dan nog bereikt? Zonder middelen, zonder water en voedsel midden in de woestijn! Binnen 'n paar uur zouden ze ons weer te pakken hebben en ik vrees, dat ze ons een tweede keer niet zo toegeeflijk zullen be handelen." Je hebt gelijk! We moeten eerst de jeugd van Siddhab helpen; die zal zich daarvoor stellig erkentelijk tonen en graag de nodige medewerking verlenen om ons in de gelgenheid te stellen het dichtstbij gelegen station aan het Gainer meer té bereiken. Precies! En vergeet het voornaamste niet! Wij willen toch zeker niet als vluch telingen, maar als overwinnaars in Bom bay terugkeren. Ik zal uw gids zijn, omdat u het eist! Vischwa's stem klonk bedroefd en moe deloos: Moge Brahma u behoeden! XXV Dr. Hans Been was er vrij spoedig in geslaagd, zijn vroegere mede-studente, die hij hier onder bijna dramatische omstan digheden, zo onverwachts had teruggevon den, weer tot bewustzijn te brengen. Nu zat zij tegenover hem, de irmen om haar knieën geslagen, en vertelde van naar schokkende belevenissen. Mijn vader had de ingang van het hol ontdekt, maar hij waande het door een onschuldige religieuse secte bewoond. Toen wij naar binnen drongen, werden wij overweldigd en.... Nietnand ontkwam, die de wereld van het gebeurde op de hoogte had Kun nen stellen?, vroeg dr. Been. Ze keek hem aan en er kwam een ver- bitterde trek op haar knap gezicht. Merkwaardigerwijs hebben de Hin does, die tot de expeditie behoorden, zonder uitzondering het vege lijf kunnen redden, fcij aren door de Maharadja van Jipar le onzer beschikking gesteld. Hans Been floot zachtjes door zijn tanden. Dat dacht ik al! Onze expeditie heelt deze edele heer eenzelfde lot toegedacht, mompelde hij. De holen van Siddhab zijn zeer rijk aan kostbare ertsen en edelgesteenten. De gehele opbrengst komt de Maharaoja ten goede. Als contra-prestatie zorgt hij voor de levensmiddelen en wat er verder nodig mocht zijn. Het spreekt vgnzelf, eat hem er alles aan gelegen is deze geheime schatkamer voor de buitenwereld verbor gen te houden, want hij begrijpt heel goed dat de Britse regering anders onmiddellijk de hand op deze rijkdommen zou leggen. Aha. dat verklaart alles. En. wat gebeurde er met de overige leden van de expeditie? Men maakte, korte metten. Hun ge loof gebiedt hun, elkeen te doden, die de vrede in hun samenleving verstoort. tïn ze hebben 'n bestiale manier van terecht stellen. Ze binden de ongelukkigen aan een touw en laten hen zo in een afgrond zakken. Zo heeft zich daar een waar nas- sagraf gevormd en wie niet verhongert, valt aan de waanzin ten prooi. Afgrijselijk! Hetzelfde lof wacht dc kinderloze vrouwen en meisjes van Siddhab. En zij vertelde dc met volle aandaent luisterende man tegenover haar. hoe deze onmenselijke cultus het verzet van een dee' van de jeugd had opgewekt. Ver scheidene jonge meisjes was het geUiKt. zich voor haar beulen te verbergen ,1 mge mannen, wier liefde meer >iteker»le dan de gruwelijke gebruiken hunner /aders en grootvaders, hadden zich bij haar aan gesloten en zo was langzamerhand mts van een samenzwering ontstaan. Daaraan, zo vervolgde zij: heb ik het te danken, dat ik nog in leven ben. Zij hebben mij op het laatste ogenblik ean mijn beulen weten te onttrekken en mij tot hun leidster uitgeroepen. En zo leeft u nu al twee jaren? Het is haast niet te geloven Ik zou het zeker niet zo lang hebben uitgehouden wanneer de liefde en de aanhankelijkheid van deze Jonge mensen mij niet telkens weer nieuwe kraenten hadden geschonken. Zij geloven in mij zij vertrouwen erop, dat ik hun eens naar dê zon en de vrijheid zal brengen. En wij maken goede vorderingen. Het aantal onzer aanhangers neemt steeds toe. Wel dra zullen wij de oude Hla Ma Chood onze eisen kunnen voorleggen. Waarschijnlijk zal hij die wel nooit inwilligen. Vergeet u vóorai de Maharadja niet! Denkt u, dat die ooit zou toestaan, dat zijn zo zorgvuldig bewaard geheim aar het licht komt? Hij zal er niet voor terugdeinzen alles te vernietigen, wat zijn onderneming in gevaar zou kunnen bren gen. Het spreekt vanzelf, dat wij daarmee rekening zullen houden. Wat denkt u dat de Maharadja zou doen? Irene Barlovius glimlachte. Hm, vermoedelijk alle ook maar enigszins verdachten zou terechtstellen. Hun schuilplaatsen zouden belegerd en aangevallen worden. Men zou u en uw ge trouwen eenvoudig uithongeren. Het ver wondert mij trouwens dat dit al niet veel eerder gebeurd is. Hla Ma Chood weet nóg van mois; wij weten een geheim goed te bewaren. En wat de door u genoemde moeilijkhe den betreft, ook daartegen hebben wij onze voorzorgsmaatregelen getroffen. Zoals u bemerkt zult hebben, ligt onze schuilplaats op een der hoogste punten van het hol. Inderdaad. Het was een geweldige klimpartij om hier te komen. Denk u ook niet, dat wij ons hier vrij dicht onder de oppervlakte van de aarde moeten bevinden? Ja. dat dunkt mij zelfs zeer waar schijnlijk. Ik heb het gesteente onderzocht en daarbij heb ik een smalle spleet gevon den, waardoor een zwakke luchtstroom naar binnen dringt. Sinds een paar jaar ongeveer zijn we bezig deze spleet te ver breden, waardoor wij een uitgang heb ben en....wij hebben ons doel bijna be reikt. Sedert 'n paar dagen dringt er al wat licht doorheen. Been toonde zich en en al enthousi asme. Maar waarom zoudt u het dan eerst nog met Hla Ma Chood proberen? Omdat ik niet wil nalaten allen, die hier leven een beter bestaan te verzeke ren. Ik zal hem voor de keus stellen met zijn aanhangrs naar buiten te trekken, ofzich te prepareren op een straf expeditie van de Britse troepen. Hij zal wel spoedig inzien, dat zijn weigering ook he' lot van de Maharadja zou bezegelen. En als Hla Ma Chood u nu eens een voudig gevangen laat nemen? (Wordt vervolgd) Nader vernemen wij, dat een ploeg van dertien man van de mijnopruiming_- en bergingsdienst gistermogen werk zaam was in de bunker aan de Konings weg, welke eens het hoofdkwartier is geweest van de Luftwaffe voor West- Europa. Acht man van deze groep wa ren in een vertrek op een der verdie pingen bezig met het reinigen van mu-, nitie, terwijl een groep van vijf man bezig was met een vliegtuigbom van 1500 kilogram. Men schijnt deze bom naar buiten te hebben gesleept en getracht te hebben de ontstekingsinrichting te de monteren. Omstreek kwart voor twaalf hoorde men een ontzettende slag. De ongedeerd gebleven munitiereinigers snelden toe, doch van de groep van vijf man bleek niemand de explosie te hebben overleefd. Diensten voor eerste-hulpveriéning waren spoedig ter plaatse, doch konden niets meer uitrichten. Oék de burgemeester en het parkpt brachten een bezoek aan de plaats van de ramp. De explosie werd niét door brand gevplgd. Bomtype was onbekend Uit het eerste onderzoek is komen vast te staan., dat men de ontsteking uit de 1500 kilogram wegende bom reeds had verwijderd, toen het projectiel ontplofte. Men vermoedt, dat de bom een tweede ontsteking had. De mannen van de Mijn- opruimings- en bergingsdienst wisten dit waarschijnlijk niet, daar het een voor hen onbekend type bom betrof. Onze tennismedewerker telefoneert uil Edgbaston: Vanmorgen heeft de loting plaats ge had over de volgorde der partijen, na dat beide aanvoerders hun ploegen had den vastgesteld, n.l. Mottram en Paish m de Engelse ploeg, zowel voor het enkel als dubbelspel en v. Swol en v. Meegeren voor de enkelspelen en Rinkel voor hei dubbelspel in onze ploeg. De voorzitter van de K. N. L. T. B„ de heer Crol, verrichtte de loting, welke het volgende resultaat had: Donderdag 2 uur: Mottram—v. Swol. gevolgd door Paishv. Meegeren. Vrijdag 2 uur: Dubbelspel: Mottram en Paishv. Swol en Rinkel. Zaterdag 2 uur: Paishv. Swol, ge volgd door Mottram—v. Meegeren. De meningen of deze loting al dan niet gunstig is voor onze ploeg, zijn in wij de tenniskringen verdeeld. Dê Engelsen beschouwen de loting als gunstig vóór hun kansen. De voof-malige Duitse staatssecretaris, baron Von Weiszaecker, heeft voor een gerechtshof te Neurenberg, waar hij als getuige in eigen zaak optrad, verklaard, dat de Britse regering het verzet te gen Hitler in het jaar 1938 heeft Ont moedigd, daar de Britse regering meen de, dat er een chaos zou ontstaan, aan gezien er geen plaatsvervanger voor Hit- Ier aanwezig was. Londen vreésde, Zo ging Von weiszaecker voort, voor een dure burgeroorlog. Om deze reden was ook een aanslag op Hitier uitgesteld. Von Weiszaecker voegde er aan toe, dat Hitier door de massa aanbeden werd en dat hij slechts Vervangen had kunnen worden indien buitenlandse mogendhe den aan zijn opvolger een even grote macht zouden hebben toegestaan. „Zón der deze zekerheid zouden verzetsgroe pen een te groot risico gelopen hebben". Hij verklaarde voorts, geen lid van een verzetsgroep te zijn geweest, maar wej contact met hen onderhouden te'hebben. Volgens berichten uit Shanghai heeft een geweldige brand Foetsjoe, de be langrijke haven- en hoofdstad van de Chinese provincie Foekien, in as gelegd. Meer dan 12Ó0 huizen zijn in de vlam men opgegaan en 12.000 mensen zijn dakloos De schade wordt op ongeveer een millioen Amerikaanse dollars ge raamd. Het aantal slachtoffers is niet bekend. Heden is prof. Rommeop het vlieg veld KemaJoran bij Batavia aangeko men. Hij werd o.m. verwelkomd door luit. ter zee Sutorius, adjudant van dr. Van Mook, L. Neher. jhr. mr- de Vil - leneuve en de voorzitter der Indische K.V.P.G. Pastor. Prof. Romme verklaarde aan Aneta, dat hij morgen naar Bandoeng zal rei zen en dat hij tot eind Juni in Indone sië zal vertoeven. De Pauselijke delegaat iö Ned.-lndië, mgr. de Jonghe d'Ardoye, is gisteren uit Batavia, na een kort oponthoud in Rome, op Schiphol aangekomen. Hij werd verwelkomd door de Pau selijke internuntius, mgr. Paolo Gióbbe, en mgr. Willekens, apostolisch vicaris van Batavia. Mgr. de Jonghe zal enige dagen in Nederland verblijven en zich dan naar zijn geboorteland België begeven om daar enige rust te nemen. De uitslagen van de afgebroken par tijen luiden: Tartakower verliest van Rohacek, Barcza wint van Möller, Stei- ner wint van Richter. De „Zuiderkruis" arriveerde Dinsdag middag van Rotterdam te Batavia. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3