Pensioenwet-debatten werden eschorst Min. naar Witteman op zoek een paar millioen f Onvoorwaardelijke aanvaarding van Palestina-bestand OOK 'N K.A.B.-BEDEVAART NAAR LOURDES Trouw aanéén D-day van de Coloradokever i W eerberichtj 200 Kloosterzusters op straat NIEUWE BONNEN I Geen ijzeren en geen gouden ketenen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ontslag gedeputeerden en wethouders Door Joden en Arabieren 125 zieken gingen mee Invasie aan de Hollandse kust Mansholt-tip? DE Marshall-landen niet accoord Aanvragen voor werkkleding ONDER C LOUR Russen weigeren Radio-Berlijn te verplaatsen Meer dan 40 dienstjaren in de verpleging Een bevel van Tito S. De Katholieken onderling j Eieren met zeep 70ste JAARGANG DONDERDAG 10 JUNI 1948 No. 30640 Na een discussie van ruim twee uur tussen de minister van Binnenlandse Zaken en de Kamer, waarbij Z.Exc. op financiële gronden alle verhoging der voorgestelde bedragen afwees, heeft de voorzitter tenslotte de knoop doorgehakt door de beraad slagingen te schorsen, om de bewindsman in de gelegenheid te stellen met zijn collega voor Financiën overleg te plegen. Daarna is de Kamer begonnen met het ontwerp, dat de mogelijkheid schept onwillige gedeputeerden en wethouders te ontslaan wegens gebrek aan vertrouwen. Erewacht van mijnwerkers Veekoopman achter tralies tot einde vleesdistributie Met de overeenkomsten, door de V.S. voorgesteld AAN DE ROL Weinig verandering Dratvin: Desnoods gebruiken we geweld METAAL-W AREVE ABRI EK AFGEBRAND RUSLAND BELEEFT RECORD-HITTE MET TWAALF GULDEN DOOR VIJF LANDEN EXTRA SUIKER EN SNOEP? ARBEIDERS GEDOOD DOOR VALLENDE BALKEN DRUIVEN OP DE STEEN BERGEN Interessant plan in de mijnstreek DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270: te Schiedam, Broersvest 8. Tei 68804 De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwartaal, f 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. In een even vriendelijke als zakelijke rede heeft minister Witteman de Ka mer te verstaan gegeven, dat het de re gering onmogelijk is, aan de verschillen de van diverse zijden geopperde wensen t. a. v. de Pensioenwet, tegemoet te ko men. Het voorstel, zoals het nu voorligt, bevat ruim 20 materiële verbeteringen en is het resultaat van een langdurige en nauwgezette afweging der onder scheidene belangen door de pgnsioen- commissie ad hoe, voortzetting van het georganiseerd overleg. Verder kan de regering ook om de consequenties niet gaan en het zou stellig de betrokkenen duperen, wanneer de Kamer haar verlangens toch doordreef. Want Z.Exc. zou schorsing der beraadslagingen moeten vragen teneinde met zijn collega van Financiën nader overleg te plegen. Di recte intrekking van het ontwerp ligt echter in de bedoeling van Z.Exc. niet. Gevolgelijk moest Z.Exc., om te be ginnen, alle voorstellen afwijzen, die de berooide schatkist nog meer bezwaren zouden. Zij zouden millioenen en mil- lioenen vorderen en een injlatie zou al lereerst de gepensionneerden treffen. Met name de verhoging van 't eigen en het gezinspensioen, de vervroegde pen sionnering en de verhoging van 't mini mum van het invaliditeitspensioen. Vervolgens wilde de bewindsman niets weten van die voorstellen, die niet in de onderhavige of andere wetten pas sen. B.v. gelijkstelling van niet en wel eervol ontslagenen, het verlenen van weduwe-pensioen aan geseheiden echtge noten (die dus in de zin der wet geen weduwen zijn). 'n Derde categorie bleef over die voor stellen n.l„ welke geredelijk aap de spoe dig in te stellen commissie ,geen praat commissie (van 30 man bijv.), maar een werk-commissie, zullen kunnen worden geëndosseerd .Z.Exc. noemde o.m. het zusterpensioon, het vervroegde pensioen voor sommige categorieën, de cumulatie bepalingen, het verhaal van de inkoop- som ,de kwestie der oudere- en die der voorlopig-gepensionneerden. Dat minister Lieftinek, vertegenwoor diger van de P. v. d. A. in het Kabinet, hier de grote man achter de schermen was, bleek intussen wel duidelijk uit de repliek van de heer Van Sleen, die na mens bedoelde partij het pleit had ge voerd voor de diverse verhogingen en andere wijzigingen. Niettemin was hij evenals de andere woordvoerders, erg in zijn wiek geschoten. Het zo maar opruimen ineens van alle amendemen ten, scheen hem een „degradatie toe tot het peil der Eerste Kamer"(!) Gn maakt elk overleg volkomen onvruchtbaar. Al gemeen werd er dan ook op aangedron gen dat de minister althans de verho ging van het eigen pensioen van 4500 (als voorgesteld) tot 5000. zou laten passeren. De bewindsman vestigde er me,t na druk de aandacht op, dat deze verhoging alleen reeds op den duur per jaar ruim twee millioen zou kosten (volgens de wiskundige adviseur althans van de Pen sioenraad); maar als de Kamer meende te kunnen waarborgen ,dat het bij die ene verhoging zou blijven en van alle consequenties werd afgezien, zou de mi nister allicht nog een kansje maken bij zijn schatkist-collega. De geest van Lieftinek bleef aldus over het debat zweven. Praeses Van Schaik maakte er een eind aan door bij voorbaat dan maar zelf de beraadslagin gen te schorsen en de minister naar zijn collega van Financiën te sturen. Z.Exc. moest inmiddels nog even ach ter de ministerstafel blijven zitten, want de agenda was nu genaderd tot het ont werp, dat de mogelijkheid schept de communistische gedeputeerden en wet houders, die ondanks een motie» van wantrouwen, rustig op hun zetel blij ven, te ontslaan. Er werden zelfs tegen het intussen reeds door de regering in wat precie zere vorm gegoten voorstel, tal van be zwaren ingebracht en niet alleen uit de communistische hoek. Mr. Stokvis, van de C.P.N., sprak van wetgeving van „inferieure kwaliteit", wat de voorzitter niet parlementair scheen en dan ook op instigatie van mr. Schmal (C.-H.) werd veranderd in „gering gehalte'^, wat werd toegelaten, doch niet meer dan een ver nederlandsing van de eerste kwalificatie schijnt. Maar behalve van de zijde der P. v. d. A., werd algemeen toch wel het middel erger dan de kwaal geoordeeld en de heer Hooij (K.V.P.) deed stellig de uiterste concessie toen hij de wet wilde aanvaarden tot 1 Januari 1949, teneinde de communisten uit gedepu teerde- en wethouderszetels te wippen. Daarna zou de wet weer moeten opge heven worden. Op de discussie zullen wij nog wel ge legenheid hebben terug te komen. Interpellaties In het begin der vergadering heeft mr. Burger (P. v. d. A verlof gekregen „op nader te bepalen dag" minister Gielen te interpelleren over do perszuivering. Zulks na een kleine schermutseling met mr. Kortenhorst (K. V. P.). die zich bezorgd toonde, dat door die interpellatie de Raad van Beroep een zuiver rechter lijk orgaan in 'het geding zou worden gebracht. Bovendien is het niet gebrui kelijk over een aangelegenheid, die bij de Kamer aanhangig is er ligt nl. een wijzigingswet der bestaande Noodwet te wachten te gaan interpelleren Mr Burger stelde de heer Kortenhorst wel niet geheel gerust hij zal zich bepalen tot het bespreken van de wijze, waarop de uitspraken van de R, v. B. worden nageleefd; van het ontslagnemen door 2 leden van de R. v. B. (de heren Stapel kamp en dr. Berghuis); van het amende ment-Burger; en het plan om de „Tele- graaf'-apparatuur civiel-rechtelijk over te doen aan het „Elsevier"-concern maar de katholieke afgevaardigde hoop^ te, dat de korte gedachtenwisseling zou mogen bijdragen om het debat op het kritieke punt binnen de perken te hou den. De communist Hoogcarspel vond het nodig de overlopende agenda nog eens extra te belasten met een interpellatie over „zaalafdrijving" door sommige bur. gemeesters, die blijkbaar niet op commu nistische stembus-bijeenkomsten gesteld zijn, L H. Het gouden bruidspaar slaat, temidden van de familiehet voorbijtrekken gade van het grootste défilé van dc Philipsemployé's Nagewuifd door talrijke familieleden en bekenden vertrok Woensdagmorgen een zeshonderdtal Nederlandse bede vaartgangers van het station Eindhoven per extra-trein naar Lourdes. Van deze 600 waren 125 zieken, waaronder een dertigtal liggende partienten- De deel nemers aan de tocht de eerste, die na de oorlog door de Centrale Reiskas van de KAB werd georganiseerd komen uit alle delen van Nederland, doch hoofd zakelijk uit het Bossche diocees. Het was gedurende meer dan twee uur voor het vertrek van de trein een ge weldige drukte op het Eindhovense per ron, waar, onder leiding van de doktoren Smits uit Vught en Van Boven uit Utrecht, verpleegsters, voortrekkers en Kajotters elkaar hielpen bij het „aan boord" brengen van de zieken, die per ziekenauto uit hun woonplaatsen tot voor hun coupé werden aangevoerd. De algemene leiding is bij dokter Smits die voor de oorlog reeds 12 Lourdes-bede- vaarten meemaakte, in goede handen. Van Eindhoven ging de reis naar Maas tricht, waar tijdens een oponthoud van drie uur de douanecontrole geschiedde en waar tevens voor de pelgrims een lunch gereed stond. Men hoopte heden middag in Maria's genadeoord te arri veren. Geestelijk leider van de bedevaart is hoofdaalmoezenier K. Roncken. Wanneer het om net beginsel gaat, vormen de katholie ken een homogene groep. Zij geloven hetzelfde en zij trekken ten aanzien van het zedelijk leven dezelfde consequen ties uit hun geloof. In vele andere opzichten echter vor men de katholieken géén homogene groep. Zij wonen in verschillende ge westen en delen als zodanig in de uit eenlopende belangen dier gewesten. Zij tellen in hun gelederen arbeiders en wetgevers, stedelingen en boeren, mid denstanders en intellectuelen, die over allerlei vraagstukken van practisch be leid verschillend denken. Arbeiders en middenstanders denken verschillend over het coöperatie-vraagstuk; boeren en stedelingen denken verschillend over de prijszetting der landbouwproducten; zelfs de boeren onderling denken daar over anders naar ge lang zij een groot of Klein bedrijf hebben. Dat werkgevers en werknemers, ambte naren en beoefena ren der vrije beroe pen op verschillen- de punten van mening verschillen, be hoeft geen betoog. Er is een tijd geweest, waarin som mige katholieken aan deze verschillen van opvatting overwegende betekenis toekenden. Geloof en zeden hadden, naar hun idee, weinig of niets uitstaan de met practische staatkunde. Dat was de tijd van het liberale katholicisme. Voor de liberale katholieken wogen de belangentegenstellingen tussen hun ge loofsgenoten zwaarder dan hun eenheid in het beginsel en zij beschouwden zich daarbij vrij om alle pauselijke en cyclieken ten spijt tegen de sociale wetgeving, tegen het staatsingrijpen ten behoeve van de sociale rechtvaardig heid en zo meer te ageren. Die tijd is voorbij- De ervaring heeft geleerd, dat tegen stellingen op het terrein der practische staatkunde geenszins onoverbrugbaar zijn. Buiten het beginselverband zelfs hebben arbeiders en werkgevers elkan der allang gevonden Hun overleg heef! zijn bekroning gevonden in de Stichting van de Arbeid. In de landbouw is men Onder de pelgrims bevindt zich een groep van dertig mijnwerkers, die nog wat extra's van vroeger te goed hadden, want tijdens de propaganda, welke in de jaren 1936 tot 1939 werd ge voerd, hebben zij het hoogst aantal leden voor hun organisatie aangeworven. Als beloning daarvoor mochten zij aanvan kelijk een gratis reis naar Rome maken maar nu dat door de tijdsomstandigheden bezwaarlijk is, gaan ze naar Lourdes. Ze hebben hun mijnwerkersuitrusting be staande uit costuum, pet en lamp mee genomen en zullen deze aanhebben, wanneer zij in de processie de erewacht betrekken. Uit Lake Success wordt door Reuter het verblijdende nieuws gemeld, dat zowel de Joodse als de Arabische autoriteiten in Palestina het bevel van de Veiligheidsraad tot een bestand van vier weken onvoorwaardelijk hebben aanvaard. Aldus heeft graaf Folkc Bernadotte, de bemiddelaar van de V.N., Woensdagavond aan de V.N. medegedeeld. Het „staakt het vuren" en het be stand zullen ingaan op Vrijdag 11 Juni te 6 uur g.m-t- In zijn boodschap aan dc betrokken regeringen heeft Bernadotte uiting gegeven aan zijn „hartelijke dank" voor de „prachtige samenwerking" bij het volbrengen van zijn taak. „Duizenden Zweden", aldus ver klaarde Bernadotte: „hebben voor het welslagen van mijn opdracht gebeden. Mijn 88-jarige Vader &af me bij mijn vertrek een bijbel en zei, dat hij God zou smeken om zegen over mijn werk. Zonder de hulp van de Almachtige zou mijn opdracht niet zijn geslaagd." „Maar dit tijdelijke bestand is nog slechts de eerste stap. We gaan thans aan de slag om te pogen, vrede tot stand te brenge. jn Palestina." Bernadotte gaat Vrijdag naar Amman de Transjordaanse hoofdstad; daarna naar Jeruzalem. Vervolgens wederom naar Amman, om vandam door te vliegen naar Rhodos, waar hij ~èen vredesconferentie wil beleggen. Ongeveer zeventig waarnemers zullen Bernadotte terzijde staan bij het houden van toezicht op de naleving van het be stand. Zij zullen voornamelijk posten betrekken langs de grenzen van Pales tina en bij de inschepingshavens. Met de respectieve regeringen wordt onder handeld over het beschikbaar stellen van een zestal kustvaarders voor con trole in en rond de havens. De groep militaire waarnemers be staat uit 21 Amerikanen, 21 Fransen en 21 Belgen, terwijl ook reeds 5 Zweedse officieren in Palestina zijn aangekomen, die de leiding over de waarnemers zul len voeren.- Over de eventuele hulp van sovjet- Russische militaire adviseurs zou de vei ligheidsraad moeten beslissen, aldus Trygve Lie, de secretaris-generaal van de V.N. Tot één jaar gevangenisstraf werd Woensdag de veekoopman M. uit Sprang- Capelle door de bijzondere Politierechter te Breda veroordeeld. Verdachte was onder Loon op Zand aangehouden, ter wijl hij 367 kg. clandestien geslacht rund vlees vervoerde. Tijdens zijn voorarrest was de C.C.D. er achter gekomen, dat verd. minstens 300 koeien voor de „zwarte" vleesvoorziening in Tilburg en Oisterwijk geleverd moest hebben. De officier achtte het in zijn requisitoir raadzaam deze veekoopman tot het einde van de vleesdistributie achter de tralies te zetten en eiste een gevangenisstraf van 1% jaar. Naar Reuters diplomatieke correspoi; dent te Londen van betrouwbare zijde verneemt, zullen deze week te Washing ton de onderhandelingen aanvangen over de bilaterale overeenkomsten, welke de landen, die aan het plan Marshall deel nemen, met de Ver. Staten zullen slui ten. De administrateur van het herstel programma, Paul Hoffman, heeft onlangs ontwerpovereenkomsten aan elk der deelnemende landen doen toekomen. Naar verluidt, worden deze ontwerpen, welke vrijwel identiek zijn, in hun hui dige vorm onaanvaardbaar geacht door elk der 16 betreffende landen. De bezwaren zijn, naar aangenomen wordt, gebaseerd o.m. op de volgende factoren: 1. De toon van het ontwerp wordt algemeen onnodig aanmatigend geacht. 2. Het feit, dat sommige der ver plichtingen, welke de Europese landen moeten aangaan, eenzijdig zijn geformu leerd, terwijl zij redelijkerwijze weder- practisch al even ver. De aandacht gaat hoe lan ger hoe me«r naar de gemeenschappelijkheid in plaats van naar de tegenstelling der belangen en in die gemeenschappelijkheid der be langen gaat steeds sterker 't beginsel spreken. Iemand, die op de dag van van daag beweert, dal de sociale wetgeving, de bemoeienis van de Staat met de heer sende noden en al deze dingen meer, kwesties zijn van practische staatkunde, die niets met 't beginsel uitstaande heb ben, vindt hoogstens nog 'n schouder ophalen. Wie in deze tijd nog die lang begra ven theorie nieuw leven zou willen in blazen, moet zich in camouflage-kleding hullen. Als bijvoorbeeld: „een ingrijpen- de vermindering van de overheidsbe moeienis" en „vrije ontplooiing van het particulier initiatief", „sociale maatre gelen, beperkt door de eis van gezonde financiën". Fraaie woorden, prijkend in de resolutie van het Welter-comité maar van een vage formulering, die, vooral wanneer men zich de befaamde „bezuinigingen" van het rapport-Weiter intertijd herinnert, maar al te doorzich tig is. „Bestrijding der coalitie met de Partij van de Arbeid" kan niet anders betekenen dan; terug naar de coalitie met de Anti-Revolutionairen, die wegens de „eis der gezonde financiën" indertijd op 40 millioen de werkloosheidsbestrij ding der katholieke ministers lieten vallen. Ondanks de verzekering dat men het program der K.V.P. in hoofdzaken on derschrijft lijkt een en ander toch veel op de verkapte terugkeer naar de oude paden. Geen woord vindt men in deze resolutie, dat de draagwijdte van het katholieke beginsel ten aanzien bijvoor beeld van de sociale rechtvaardigheid vastlegt. Integendeel: de gezonde finan ciën en het vrije initiatief worden ken nelijk hoger gesteld.dan welke eis vin sociale rechtvaardigheid ook. Met zulke antiquiteiten kan de een heid niet worden verbroken. De katho lieken van Nederland pasden daarvoor. Zij blijven trmw aanéén! Op nader plaatselijk te bepalen dagen kunnen wederom individuele aanvragen om werkkleding worden ingediend door personen, die werkzaam zijn in een zelf standig beroep of in bedrijven met minder dan vijf werkkleding dragende arbeiders. In aanmerking komen slechts zij, die sedert 31 Januari 1948 geen werkkleding hebben ontvangen. Voorts kunnen een aanvraag indienen zij, die reeds collectief vanwege een bedrijf werkkleding hebben ontvangen, doch die thans in een zelfstandig beroep of in een bedrijf met minder dan vijf werkkleding dragende arbeiders werk zaam zijn, mits zij een verklaring van hun vroegere werkgever overleggen, dat de werkkleding eigendom bleef van het bedrijf. kerig zouden moeten zijn. Zo zouden b.v. de ontvangende landen zich voor vier jaar moeten verplichten, terwijl het Ame rikaanse aandeel in het Europese her stel van jaar tot jaar zal worden vastge steld op grond van een beslissing van het Congres. 3. Het ontwerp schijnt in be paalde opzichten nog verder te gaan dan de voorwaarden van het Handvest voor de Internationale Handel, dat nog door geen enkel land is geratificeerd. 4. Het ontwerp moet vermoedelijk in strijd worden geacht met de statuten van het Int. Monetaire Fonds, vooral wat be treft de valuta-devaluatie, terwijl het voorts aan Amerika een onaanvaardbare bevoegdheid zou geven om Europese landen te dwingen tot devaluatie over te gaan. Mr. Harriman, de permanente ver tegenwoordiger van Hoffman te Parijs, is op de hoogte gesteld van de Europese bezwaren tegen de ontwerp overeen komsten. De laatste weken zijn wij elke dag aan de rol. Natuurlijk in alle eer en deugd, maar het is toch buitengewoon ver moeiend. Het valt niet mee dag in dag uit zelf zijn sigaretten te moeten rollen, nu er meer shag zou zijn dan sigaretten. Wij vinden het maar onverstandig, dat de regering geen maatregelen neemt om de fabrieken zelf de shag tot sigaretten te laten rollen, want hoeveel arbeiders uren zouden hierdoor niet aan de pro ductie ten goede komen. Mogelijk zullen de werkgevers eventueel wel iets voelen voor een subsidie te dezen nutte. Nu kan men zeker niet volhouden, dat sigaretten- rollen in de baas z'n tijd geheel on productief is, doch aan de directe produc tie wordt deze minuten-reeks toch ont trokken. Ja op die manier speelt de siga ret een grote rol in het arbeidsproces en dreigt dit laatste zelfs de sigaar te wor den. Dezer dagen hebben wij eens gepro beerd om des avonds thuis een voorraad te rollen, doch zulks werkt blijkbaar irriterend op de omgeving, zodat de betere helft van het echtpaar ten laatste mopperde: „Zit niet de hele avond te likken". Nu is een mens, vooral een. die zich ergert aan de ongeoefendheid van zijn rollende vingers, maar een mens en was het wonder, dat het terugkaatste; „Dat zei je vroeger ook niet". Enfin toen heeft het even gerookt zonder sigaretten. Maar ja, echtparen maken alleen ruzie om zich weer te kun nen verzoenen. Vervolgens heeft ons zoontje gedemon. streerd, hoe -je een sigaret rolt en om te laten zien. dat „die goed was" stak hij het strootje aan en rookte het op. Dat hielp Toen hebben wij de doos met shag en vloeitjes veiligheidshalve opgeborgen. Wij hadden het trouwens te druk met onze verkiezingsleetuur. Kolossaal, wat kunnen die politieke schrijvers lijmen; beter dan Analyst zijn sigaretten-vloei tjes Maar niemand propageert als verkie zingsstunt: „weg met de shag, alleen sigaretten". Zodat wij voorlopig genood zaakt zullen zijn' om in de baas z'n tijd onze sigaretten te rollen. En sussen ons geweten in slaap met het logicaatje, dat sigaretten-roken ons fit houdt en dus de directe productie bevordert. Komt de chef juist binnen, welnu dan mag hij ook een shaggie draaien en worden er nog een paar arbeidsminuten soldaat gemaakt. ANALYST Weerverwachting medegedeeld door j het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot Vrijdagavond. Droog weer, behoudens enkele ver- spreide onweersbuien in het* Zuid- Oosten van het land. Enige overdrij- j vende wolkenbanken. Meest matige wind tussen Noord en Oost. Weinig t verandering van. temperatuur. t 11 Juni: Zon op 4.20 uur, onder 20.59 uur; maan op 8.16 uur, onder 0.40 uur. Op 5 Juni j.l. hebben de Engelsen de Sovjet-autoriteiten in Berlijn verzocht, de zendinstallatles van Radio Berlijn, die door de Russen worden gebruikt, uit de Britse zone te verwijderen. Dit verzoek was geheel in overeenstemming met eerder gesloten overeenkomsten en vond zijn directe aanleiding in het feit, dat de Engelsen een bunker wensten op te blazen, die in de onmiddellijke nabijheid van het zendstation is gele gen. „De explosie", aldus werd het ver zoek gemotiveerd: „zou de zo gevoelige radio-apparatuur licht kunnen bescha digen". Generaal Dratvin, de pl.v.v. Sovjet- bevelhebber, heeft het verzoek op vrij dreigende toon van dc hand gewezen. Hij verklaarde, dat maatregen tegen het Russische personeel van het zendstation met geweld zouden worden beantwoord. Een Britse woordvoerder deelde gister avond mede, dat dit Russische antwoord in alle opzichten onbevredigend was. maar dat Engeland zijn volgende stap nog niet had bepaald. Gistermiddag is de metaalwarenfabriek „Klema" te Druten door tot nu toe onbekende oorzaak tot de grond toe afgebrand. De brandweer uit Druten heeft met assistentie van die uit Nijmegen de belendende percelen kunnen behouden. Het naast de fabriek gelegen postkantoor werd wel door de brand aangetast, doch kon eveneens worden behouden. Van de fabrieksinventaris konden slechts enkele machines worden gered. Door deze brand komen ongeveer 70 arbeiders tijdelijk -zonder werk. Ongeveer twee honderd klooster zusters in Joegoslavië, werkzaam in 12 ziekenhuizen, hebben bevel gekre gen, binnen de vijf uur dc instellingen te verlaten. De uitzetting ging met allerlei pla gerijen gepaard. Van regeringswege werd aan de zusters toegezegd, te mo gen bljjven, indien zij „sluier en or dekleed aflegden en geen verdere be trekkingen meer onderhielden met haar oversten", Daar de huizen van alle kloosterge meenschappen reeds door de regering opgeëist waren, konden zij daar geen Het was gisteren een ongewoon ge zicht op bet Scheveningse strand en ook elders immers rijen politie-agen- ten en colonnes kinderen zag men zich daar bukkend en kruipend meter voor meter voortbewegen. Er werd een moei zame strijd gestreden tegen de moderne staatsvijand no. één: de coloradokever. Rapen en verdelgen was het parool om de gevaarlijke beestjes te beletten de duinrand te bereiken, waarachter een rijk tuinbouwgebied zich uitstrekt. Met emmers vol werd het schadelijk gedierte naar de strandpoiitiepost ge bracht, waar een grote ijzeren bak met kokende olie gereed stond voor een warme ontvangst. De inhoud der emmers werd daarin leeggestort en een dienaar van de H. Hermandad stond lustig met een spaan in het vettige en knappende goedje te roeren. In het Haagse gebied waren gister morgen 100 politiemannen voor deze jacht gemobiliseerd, terwijl op het Was- senaarse gebied 60 man van de Wasse- naarse gemeentereiniging eveneens door de schooljeugd geassisteerd, hetzelfde deden. Voor een ieder, die bet ongedierte heeft zien krioelen, zal het duidelijk zijn, dat een intensieve bestrijding nodig blijft om het land te behoeden voor de ze zo uiterst geniepige en gevaarlijke vijand. Ook op de Zeeuwse kusten zijn veel colorado-kevers gesignaleerd. In dp kustplaatsen op Walcheren, Beveland en Schouwen krijgen de schoolkinde ren vrijaf om de schadelijke insecten te gaan vangen. Verder worden ook pad vinders en andere jeugdorganisaties in geschakeld. In Hoek van Holland waren voor he denmiddag half één reeds meer dan 16.000 kevers opgeruimd en vernietigd. In 's-Gravenzande waren er meer dan 29.000 gevonden en doodgetrapt. In Mon ster werden de kevers op het politie bureau verzameld met het plan ze in een gloeiende het* bakkersoven te ver branden. Zwermen ke\ers zijn er aan gespoeld .Duizenden zijn er reeds opge ruimd, maar de gehele schooljeugd is nog volop bezig. Te Moskou is gisteren een temperatuur van 33 graden Celsius in de schaduw ge registreerd (ruim 91 graden Fahrenheit). Dit is sinds 70 jaar de hoogste tempera tuur in begin Juni. De 22-jarige L. H. uit Baarn heeft kans gezien met 12 gulden op zak vijf landen te bezoeken. In een maand tijd heeft hij wandelend en liftend 3000 k.m. afgelegd door België. Luxemburg, Frankrijk en Zwitserland tot aan de Zwitsers-Oostenrijkse grens. Als enige bagage had hij een een-persoonstent en wat mondvoorraad voor de eerste dagen meegenomen. Toen hij dezer dagen in de ouderlijke woning terugkeerde, had hij van zijn 12 gulden zelfs nog iets over. Voor het tijdvak van 13 t.m. 26 Juni zijn de volgende bonnen aangewezen: Bonkaarten Ka, Kb, Kc 806. 440 Algemeen: 500 gr. suiker, boterham strooisel enz., of 1000 gr. jam, stroop enz., of 500 gr. versnaperingen. 441 Algemeen: ca. 225 gr. huishoudzeep of 180 gr. toiletzeep. 442 Algemeen: 400 gr. brood of 1 rants, gebak. 443 Algemeen: 100 gr. bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel. 444 Algemeen: 400 gr. brood (geldig t.m. 19 Juni). 445 Algemeen: 1600 gr. brood (geldig t.m. 19 Juni). 447 Algemeen: 2 eieren. 433 Reserve: 1200 gr. brood (geldig t.m. 19 Juni). 436 Reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 19 Juni). Bonkaarten Kd, Ke 806. 940 Algemeen: 500 gr. suiker, boterham strooisel enz., of 1000 gr. jam, stroop enz., of 500 gr. versnaperingen. 941 Algemeen: ca. 450 gr. huishoudzeep of 360 gr. toiletzeep. 942 Algemeen: 400 gr. brood of 1 rants, gebak. 943 Algemeen: 100 gr. bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel of kinder biscuits. 944 Algemeen: 400 gr. brood (geldig t.m. 19 Juni). 947 Algemeen: 2 eieren. 933 Reserve: 800 gr. brood (geldig t.m. 19 Juni). 936 Reserve 500 gr. bloem of zelfr. bak meel of kindermeel of kinderbiscuits. Tabak en versnaperingen. 61, 62, 65 Tabak: 2 rants, sigaretten of kerftabak 63 Versnaperingen: 200 gr. versnaperin gen of 200 gr. suiker, boterhamstrooi sel enz., of 400 gr. jam, stroop enz. 66 Versnaperingen: 100 gr. versnaperin gen of 100 gr. suiker, boterhamstrooi sel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Niet-aangewezen zijn en vernietigd kunnen worden de bonnen: 392, 394, 395, 894, 895 Melk, 400, 401, 402, 407, 904, 906, 907 Reserve, 917, 919 Algemeen. „De Kruidenier" meldt, dat Ter gele genheid van het regeringsjubilé alle kinderen, die de lagere school bezoeken, een extra-rantsoen versnaperingen krij gen van 100 gram. Deze verstrekking zou via de scholen lopen. Voorts zal dit jaar extra suiker wor den gegeven voor de inmaak. Wanneer dit zal geschieden, is nog niet vastge steld en evenmin de grootte van het rantsoen. - toevlucht vinden en waren genoodzaakt naar haar familie terug te keren. On der deze zusters waren er, die meer dan veertig jaar van haar leven gewijd hadden aan de zieken in de Sloveense hospitalen en die nu uit haar werk van naastenliefde worden gerukt en op straat gezet, Gisterenavond tegen 7 uur had in de in aanbouw zijnde garage van de Drentse Autobus-onderneming Dabo te Meppel een ongeval plaats, dat aan twee perso nen het leven heeft gekost. Even voordat de werkzaamheden zou den worden beëindigd, stortten twee zware ijzeren dakspanten, waarop zich enige werklieden bevonden, terwijl daar onder anderen aan het werk waren, om laag. De arbeider A.P. uit Nunspeet werd hierbij vrijwel op slag gedood, terwijl zijn collega R.O. uit Meppel met zware inwendige kneuzingen werd overgebracht naar het ziekenhuis, waar hij kort daar op overleed. Beiden waren gehuwd. Twee andere arbeiders, de 26-jarige A.O. en de 33-jarige R.S. beiden uit Meppel, werden ernstig gewond en moes ten eveneens naar het ziekenhuis wor den vervoerd. Levensgevaar was bij hen echter niet aanwezig. Als monumenten van lelijkheid tornen in de mijnstreek overal de bergen om- h«og, die gevormd worden door het steen- afval uit de mijnen. Ze ontsieren het Lim burgse landschap, doch vormen een nood zakelijk kwaad, waaraan men geen ont komen weet. De Tuinbouwkundige dienst van de Staatsmijnen heeft zich lang met dit pro bleem bemoeid en bij de Wilhelmina en de Hendrik proefnemingen gedaan met beplanting van deze steenbergen. De re sultaten daarvan zijn zodanig, dat mea het mogelijk acht, deze donkere bergen door een deskundige beplanting met bo men, onderbeplanting enz., aan te passen aan het landschap. Men acht het zelfs mogelijk op de zon nige hellingen van de steenbergen drui ven te kweken! De humus, welke voor de plantengroei nodig is, blijkt door weer en wind al heel spoedig op de bergen ts komen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1