Nieuws uit STAD en OMTREK HET SCHIEDAMSE BLAD IN VROUWENGESCHENK DE STEM VAN DE LEZER HET ENTREE van onze STAD Kantonrechter in drama op zee Karel LAATSTE BERICHTEN De crisiskoorts in Frankrijk Hoek van Holland, het gezicht van Nederland Noodlanding R KWIEK in de woestijn Michael en Anna getrouwd Prijzen van vroege aardappelen ADIO programma DONDERDAG 10 JUNI 1948 PAGINA 3 ONTWERP VAN MEJ. LIES POST KJMV-OPROEP WAAROM CRICKET ZOMERAVONDCOMPETITIE BURGERLIJKE STAND EEN LEKKERE VERSTERKING VOOR DE KINDEREN GESTOORD KUNSTGENOT Niet minder sportief KORFBALLERS NAAR WANDSWORTH BEDRIJESUNIE MEUBEL INDUSTRIE SPAARBANK ANNO 1820 VLAARDINGEN KIPPEN ZONDER AANHALINGSTEKENS GROTE DINGEN STAAN TE GEBEUREN wordt President w- DAG EN NACHT BERAAD NIEUW STATION ZAL EEN PRETTIG GEZICHT BIEDEN In het gedenk-album, dat aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van haar Re- gerings-jubileum zal worden aangeboden, zal een speciaal blad gebonden zijn, ge wijd aan elke gemeente, die een eigen comité heeft. Het Schiedamse blad is ontworpen en getekend door mej. Lies Post, de dochter van de gemeente-secretaris, een leerlinge van het Sted. Gymnasium. Het bevat in de verluchtende tekening een aanduiding van de scheepsbouw-industrie en van de oude gevels van de stad. De tekst, die af gesloten wordt door het getekende van Schiedam, werd samengeiste °<i de gemeente-archivaris, Drs. v. d. Poest- Clement. Ook deze tekst werd door mej. Post geschreven. Zij luidt als volgt. Op de grens van binnen- en buiten water daar. waar de Schie, uit Noorde lijke richting komende de zeeboezem be reikte. ontstond in het midden van de 1.3e eeuw Schiedam, oorspronkelijk niet meer dan een nederzetting van vissers bij een in de Schie gelegde Dam. Het dorp, dat in 1275 stadsrechten kreeg van Alei- Het bestuur van de K.J.M.V. meldt "Aan alle leden cn bekenden van onze Schiedamse K.J.M.V. is deze week een exemplaar van het voorlopig zomeipro sramma toegezonden. Hierin staat o.a. als eerste programmapunt aangekondigd. Zondag 13 Juni a.s.: Fietstocht naar Gou da Hieraan is verbonden een rondvaart over de Reeuwijkse Plassen. Deze tocht wordt georganiseerd in samenwerking met de K.J.M.V. te Gouda, welke ons Goudse bezienswaardigheden zal tonen en misschien wel op stroopwafels tacteert! Een en ander belooft zeer aan trekkelijk te worden. Het bestuur ver wacht dan ook dat tenminste geen enkel lid zal wegblijven, al was het maar om onze Goudse vrienden niet teleur te Stel- Vrienden en verloofden en jongelui boven de 17 jaar die met de K.J.M.V. kennis willen maken zijn eveneens van harte welkom. Het vertrek is bepaald om 10 uur v.m. vanaf de Koemarkt. De kosten bedragen pl.m. 0.80 per persoon. Boterhammen voor twee maaltijden dienen medogeno- men te worden. Zij die «eg nadere bijzonder heden wensen kunnen terecht bij G- Penders, Groenelaan 51 en J. Roodbol, Rubensplein 16. Voorts staan op het zomerprogramma een fietstocht door de Maastunnel over Pernis en Vlaardingen op Donderdag 24 Juni. Een ontvangst door de Haagse K.J.M.V. op Zondag 11 Juni in Den Haag. Op Donderdag 22 Juli gaat de tocht over Overschie, Berkel, Rodenrijs en Hille- gersberg. Het strand te Rockanje zullen de Schiedamse K.J.B.V.-ers op Zondag 25 Juli zien. dis van Avennes-Henegouwen ging de ligging was gunstig een goede toe komst tegemoet. En al kwam Rotterdam tot grotere bloei, toch was Schiedam in de Middeleeuwen een levendige; stad vol bedrijvigheid en vertier. Haar bloei dankt zij in hoofdzaak aan de haringvangst en -handel, die tot in de 17e eeuw Schiedams voornaamste nering was. Dan komen langzamerhand de 'branderijen tot bloei. Haar aantal nam snel toe: in 1883 bedroeg het 389. De branders verenigden zich in een gilde en deden brandersmolens ver rijzen. Ook in het schilderachtig zakken dragershuisje leeft nog de herinnering aan de glorietijd van dit bedrijf. Schie dam heeft tot diep in de 19e eeuw het karakter van brandersstad behouden met karakteristieke gevels van branderijen en mouterijen. De 20e eeuw brengt voor Schiedam gro te expansie. Scheepswerven kwamen en velerlei fabrieken. Het aantal nam aan zienlijk toe. 1880 22.908, 1948 ruim 70.000. Schiedam is thans een moderne stad met een oude kern binnen de mooie grachten, waarin men nog de stad van het gedistil leerd herkent. Van overwegende beteke nis zijn echter de bedrijven aan en bij de Maas, die de toekomst van Schiedam zul len bepalen." Gisterenmiddag waren de 10 dames van htet vrouwen-comité ijverig bezig Ctf> 400 kaartjes telkens 24 handtekeningen te plak ken. Deze handtekeningen werden tijdens een huis- aan huisactie onder de vrouwen verzameld. Deze kaartjes zullen aan H. M. de Koningin in een étui worden aan geboden. De inzamelings-actie heeft 2800 op gebracht. Het comité zon dit bedrag graag rond zien op 3000. 24 Helpsters gaven zich reeds op voor de tentoonstelling in Den Haag. om daar dienst te doen als stand-houdsters, gidsen en theeschenk sters. Waarom juist cricket gekozen uit de zo vele andere zomersporten? Menige sportliefhebber zal zich dit weieens af gevraagd hebben. Om het cricketspel nog wat nader te brengen tot de Schiedammers heeft de cricketcommissie van Excelsior in sa menwerking met de cricketcommissie van Hermes D.V.S. een propangada- avondw georganiseerd, welke gehouden zal worden in de zaal van hotel Beyers- bergen, VrijdagaVond 11 Juni a.s. om 8 uur precies, Behalve de leden van beide genoemde verenigingen is iedereen van harte wel kom, die eens iets meer wil weten van de zomersport bij uitstek. De toegang is geheel gratis. De lezing zal worden gehouden door de heer Th. A. van Baasbank de aan voerder van Rood en Wit uit Haarlem, en tevens lid van de propagandacom- missie der Nederlandse Cricket Bond. De heer Baasbank zal zijn lezing met lichtbeelden verduidelijken. De heer Baasbank heeft reeds een le zing gehouden o.a. in Amsterdam in het clubgebouw van Ajax en het Officiële Orgaan der N.C.B. had hierover niets dan lof. Door de te verwachten grote belang stelling raden wij U aan bijtijds aanwe zig te zijn, daar geen plaatsen gereser veerd kifnnen worden. Na een emotionele strijd won D.H.S. met 42 van Schiedam en S.V.V. 2 bleef in de kopgroep door met 21 van D.R.Z. te winnen. Op het D.R.Z.-terrein aan de Laan Ons Genoegen wordt Donderdagavond 10 Juni gespeeld de wedstrijd Excelsior Martinit. terwijl Vrijdagavond op Boshoek S.F.C. en H.-D.V.S. 2 de strijd zullen aanbinden. Beide wedstrijden vangen aan om 7.15 uur. GEBOREN: Cornelis A., z. v. A. J. Gosens en E. C. Droog, Fultonstraat 9; Robert H, A., z, v. J. P. M. Scholte en G. Seger, Groenelaan 7Louise C„ d. v. G P Wattez en F P. v. Eldik, Nieuwe Haven 141. OVERLEDEN: M. E. Groenendaal, 80 j., Lange Nieuwstraat 51. Kinderen, die overdag zo ge weldig beweeglijk, kunnen zijn, hebben een krachtige voeding nodig. En ook nog bij talloze andere gelegenheden zal Moe der zoeken naar een verster kend voedsel, wat haar kind goed doet en graag gegeten wordt. Maak dan eens een lekkere kop De Gruyter's cacaomalt. De kin deren smullen er van en cacao malt is buitengewoon verster kend en voedzaam. Geef cacao malt iedere dag voor het naar bed gaan. Dat kan, want cacao malt is zonder bon. Van 11.Juni tot 17 Juni een extra tractatie er bij, want bij ieder busje De Gruyter's cacao malt 100 gram pepermunt (op bon) gratis. ais Reel. Zondag 1.1. was er voor kunstminnend publiek in de Plantage een schitterend Concert. Er was veel te genieten, maar het concert werd zeer ernstig verstoord door de jeugd. Zo zelfs, dat een der oude muzikanten vanaf de tent moest waar schuwen. Dis is zeer afkeurenswaardig. Er was te weinig politie-toezicht. Er waren twee agenten, maar er hadden er minstens vier moeten zijn. Laten in het vervolg de kinderen zon der geleide verwijderd worden en laten de ouders, die kinderen meebrengen, de ze bij zich houden. Dan kan er genoten worden. Hopend, dat de politie hiervan goede nota mag nemen, teken ik M.H., oud-lid O.B.K Als voorzitter van de cricketcommissie van Excelsior moet mij iets van het hart. In het jaarverslag van Excelsior kwam de opmerking voor, dat de minder spor tieve houding van de N.C.B. Excelsior uit de le klasse had doen verdwijnen. Hier op is slechts een antwoord, het welk ik dan ook met volledige instem ming van alle cricketleden geef: Excelsior is naar de 2e klasse gede gradeerd, omdat zij als laagste van de ranglijst voor degradatie in aanmerking kwam. Besprekingen tr.et de N.C.B. zijh hierover van te voren gevoerd, met enige leden van de toenmalige cricket-commis sie en een lid van f et bestuur, maar deze hebben nierin geen verandering kunnen brengen Van een onsportieve houding van de N.C.B. was echter geen sprake. Dat Excelsior meer gediend geweest zou zijn een soepeler houding van de N.C.B. heeft hiermee niets te maken. Bij onze jongste besprekingen werd ons toegezegd, dat namens de N.C.B. een pro- paganda-avond in Schiedam zou worden gehouden, om de jongeren enthousiaster voor cricket te maken. Deze zal op Vrij dagavond 8 uur in Beijersbergen worden gehouden. Ik hoop, dat voortaan kwetsende of verkeerde uitdrukkingen achterwege mo gen blijven en ik hoop, dat Excelsior als hoogste van de ranglijst zai eindigen, zodat wij spoedig de oude plaats in de le klasse weer kunnen bezetten. L. BROUNTS, Voorz. cricketcomm. Excelsior Naschrift Red.: Hoewel wij persoonlijk ter vergadering aanwezig waren, hebben wij geen enkele reactie gezien op de vraag van de voorzitter, of er over het jaarverslag nog opmerkingen waren. Wat wij hebben gehoord, heeft iéder ter ver gadering aanwezig' lid kunnen horen. Critiek op het jaarverslag hoort in de vergadering thuis. Daar is iets aan te doen. De kennismaking met de Engelse korf ballers is de Schiedammers zo goed be vallen, dat a.s. Vrijdagmorgen weer een gezelschap van 21 spelers en speelsters naar Engeland veJtrekt. Zij zullen 14 da gen de gast zijn van Wandsworth Korf bal Club. Vanzelfsprekend zal er naast korfbal ook volop genoten worden, want de Engelsen hebben voor een zeer aan trekkelijk programma gezorgd. Behalve tegen Wandsworth wordt er gespeeld te gen Croydon en Mitcham. Het tegenbe zoek vindt plaats in de laatste week van Augustus, nadat de dames en heren uit Wandsworth eerst een week in België hebben doorgebracht om kennis te ma ken met het Belgische spel. Op Zondag 29 Augustus organiseren de Schiedamse verenigingen dan internationale serie- wedstrijden, waarvoor enige prominente Belgische en Nederlandse twaalftallen worden uitgenodigd. Korfbal in het bui tenland wint veld, moge dit in Schiedam ook spoedig het geval zijn! De deelnemers aan de tocht naar En geland wensen wij intussen veel succes ook in propagandistisch opzicht en genoegen. Dezer dagen is hier ter stede opge richt de afd. Schiedam van de Bedrijfs- unie in het meubileringsbedrijf en aan verwante vakk,en. Voorzitter ts de beer H. Bosch, Singel 140; het secretariaat wordt waargenomen door de heer Dijkink, Mariastraat 117. In de maand Mei 1^48 werd ingelegd ƒ243.886,50 (Mei 1947 ƒ241.794,17) en terugbetaald ƒ335.301.66 (ƒ285.602,59). Het totaal tegoed bedroeg op 31 Mei 1948 ƒ11.487.658.87 11 189.094.65) ver deeld over 31.007 (26.561) rekeningen. GOUDEN HUWELIJK. De heer en mevroiiw G. Odijkvan Hal, Callenburgstraat 102 alhier, vierden gisteren hun gouden huwelijksfeest. GESLAAGD. De heer J. P. Lokerse. agent van po litie alhier, slaagde te Amersfoort voor het politie-difiloma. Alle bekoringen, om de stoelende nim fen van het stucwerk in de zaal van het Kantongerecht te volgen op hun weg der verleiding naar het water hebben we met de moed van ons plichtsbesef afgeslagen. Overigens brengen genoem de taferelen van zeemeerminnen en Neptunus, dollend in een gipsen zeetje, een mens in naaste gelegenheid tot dag dieverij. Met een lading mensen die niet brand schoon waren in de cabine, was de vracht rijder C. v. E. de hoek van de Gedempte Broersvest en de Kerkstraat komen om- stuiven, had moeder v, O. de gillende schrik bezorgd en get. Simon Petrus D. dc kluts doen kwijt raken. Simon Petrus getuigde als eerste toe schouwer. Hij bleek echter meer slacht offer van het drama te zijn, want gezien had hij niets en gedaan evenmin, omdat hij verlamd was van de schrik^n een half uur stond te beven. Hij had het in ieder geval roekeloos rijden gevonden van die vrachtrijder. Moeder v. O. wist niet te zeggen, of zij op zijn Hollands of op zijn buitenlands was overgestoken, 'maar het kwam erop neer, dat het schuin was. Na de aanrijding was gebleken, dat de handrem van de auto niet werkte. Om signaal te kunnen geven, moest de chauf feur eerst de wagen tof stilstand bren gen, eruit komen, de motorkap openklep- pen, de claxon tegen het motorblok aan drukken en aan een voorbijganger vragen, om even de contactdraad tegen het ijzer van het stuurwiel te strijken. Dit was voor het onderhavige geval iets teveel werk geweest en daarom had de man maar niet getoeterd. Wegens roekeloos rijden vroeg de amb tenaar 20 of 8 dagen en wegens het nie; werken Van d handrem 10 of 4 dagen. De kantorechter maakte er resp. 15 ol 6 dagen en 7.50 of 3 dagen van. IVat is een snorrevaatlijn Wij nemen geen enkele verantwoording voor de spelling van vaktermen uit het volgende zeemansdrama. Verdacht was D. P. J. V. H.. een visser uit Vlaardingen. Deze was -aangeklaagd door twee matro zen, wegens het verspelen van een .door hem per abuis opgehaald snorrevaatlijn, welke hij later had laten schieten. Beide matrozen waren echter enkele uren van tevoren radio-telegrafisch aangeklaagd voor werkweigering en insubordinatie. De aanklacht van de belde matrozen hield in, dat verdachte eerst een Paar honderd vamen van de snorrevaatlijn had ingehaald en daarna bevel had ge geven' deze te laten schieten. Enige tijd later was een buitenlandse vissersboot langszij gekomen, waarvan de schipper een stuk touw omhoog had gestoken. Ver dachte had alleen zijn hoofd geschud. Beide aanklagers hadden niet gezien, dat verd. de einden van de snorrevaatlijn aan elkaar had geknoopt voor hij ze liet schieten. De lezing van verdachte was geheel an ders. Na aanvankelijk zelf de snorrevaat lijn op de winch gedraaid te hebben, be merkte hij, na 30 tot 40 vaam gedraaid te hebben, dat er nog spanning op de lijn zat en deze dus aan het visschersscheepje moest vastzitten. Daarom had hij de twee einden van de kapot gevaren lijn aan elkaar geknoopt en de lijn laten schieten, pe beide aanklagers hadden echter de "in in willen halen en aan de wal willes verkopen. Wel was een scheepje langszij v tekomen. maar de schipper daarvan had Tnelijk niet gedoeld op de lijn, want Cyders had hij, een onverstaanbare Scan- 'navier, zeker de nummers van de boot "unnen opnemen en langs diplomatieke weg de schade kunnen regelen. Verd. had echter nooit 'meer iets gehoord. De moeilijkheid, die zich voordeed voor de kantonrechter, was ongestrafte getui gen te doen verschijnen. Ze kunnen moei lijk even met de loggers terugkomen, om hun weetje te zeggen. - Met de herfst zijn ze terug, zei ver dachte. Dat is dus in September, meende de kantonrechter. Neen, dat is begin December, verduide lijkte de schipper. Dat noemde de kantonrechter winter, maar de schipper had gelijk. Voor onbe paalde tijd is de zaak aangehouden, om beter achter de waarheid te kunnen ko men. Vlugge Hendrik Hendricus B. had een boodschapje te doen gehad in de le Pijnackerstraat in Rotterdam. Hij was om kwart voor 3 weg gegaan en 's avonds na half 7 opgedoken. Dat kan tegenwoordig. De baas stond nu terecht, dat hij Hendricus overwerk had laten verrichten, maar na Hendricus ge zien en gehoord te hebben, meende de ambtenaar, zowel als de kantonrechter, dat er alle aanleiding was, om de man vrij te spreken. Met de beste wensen voor het exafnen kreeg P. v. A. 15 of 6 dagen wegens het rijden op een motor zonder rijbewijs B. De Hagenaar H. v. d. V. had op het Overschieseplein een sohrikhek bij het achteruit-rijden geramd. Wegens» onvoor zichtig achteruitsteken kreeg hij 10 of 4 dagen boete. Het was een raar geval met de kippm van boer v. D. De zaal grinnikte opophou- delijk vanwege dat woord kip, maar dat was onhoffelijk. Boer v. D. had herhaal delijk kippen op het land van zijn buur lui laten lopen. Er was geen afrastering en geen sloot, maar wel was er herhaal delijk gewaarschuwd. Daarom krijgt deze Maaslander drie maal f 5 of 2 dagen Te boeten. Met de wasserij L. was het een eigen- aardig geval. Het meisje W. A. v. d. S. had daar dienst gedaan aan een mangel, die onvoldoende beschermd was. Tenge volge daarvan was haar hand verbrand. De directie had reeds eerder aanzegging gehad, om het veiligheidsscherm verder van de mangel weg te zetten en ervoor te zorgen, dat dit beweegbaar bevestigd was, zodat de machine automatisch tot stilstand zou komen als het meer dan 2 cm. verschoven werd. Dit was niet ge beurd. Ter zitting verklaarde verdachte L.. dat het meisje niet voor dit werk was aangenomen. Dit bevestigde zij, maar, toen de ambtenaar erop opmerkzaam maakte, dat zij vroeger anders verklaar de, ontstak zij snikkend in woede. Met allerlei beschuldigingen ging het meisje bijna hysterisch tegen de get. v. H. te keer, maar dit drukte de kantonrechter de kop in. Het meisje zei een vriendinnetje te heb ben willen helpen bij een onhandelbaar stuk. De ambtenaar had dit meisje even eens gehoord. Verdachte had hem echter gezegd, dat het meisje niet normaal was, Na dit ter zitting aanvankelijk toegege ven te hebben, zei verdachte later, dat het meisje niet abnormaal, maar nerveus was. Hij wilde haar laten getuigen. De kantonrechter wilde eveneil'.s ge tuigen horen en hield daarom de zaak aan. Deze grote lege ruimte zal over en kele maanden het entree van Schiedam uitmaken. Met Gusto-plein is als g.Viot verkeersplein geprojecteerd. Naast het. pompstation rechts van het tramhuisje op de foto, zal een benzine- en olie service verrijzen, waarachter zich het rijwielpad zal slingeren. Iets is hiervan al te zien in de uitham. Welke in het groene talud van de dijk is uitgespaard, tot nu toe zonder veel klaarblijkelijke reden. Het service-station zal dus on middellijk aan de rijbaan van Rottendam naar Schiedam liggen. Deze is daar ter plaatse aanzienlijk verbreed ,om het naar de Gusto-weg afslaande verkeer gelegenheid te geven zich op te stellen op de stille gedeelten tussen de verkeers- banen. Tot dit doel moest de oude Gustoweg vervallen en is een nieuwe aangelegd enkele tientallen meters meer naar de kant van Schiedam. Deze nieu we Gustoweg is als belangrijke verkeers ader voor het industrie-terrein gedacht en kreeg daarom aan beide zijden rij wielpaden. Wanneer alles gaat, zoals het moet gaan, zal op de linker hoek, daar waar op de foto de houten dienstwagentjes staan, een grote flat verrijzen. Wij pu bliceerden daarvan reeds eerder een tekening. Wat Gemeente Werken hier klaar maakt, is zo ingrijpend, dat velen over een half jaar de oude toestand niet meer zullen terugkennen. Dat hoort bij de schone toekomst van een groot Schie dam. 90. En dat was ook zo. Signor Gabriël was naar de stad geweest. Daar had hij 'n zak vol zand gekocht en grote boks- handschoenen voor zijn leerling. De zandzak had hij met een touw opgehangen aan de tak van een boom. „Kijk.", zei hij tegen de luitenant, „nou moei je zo hard als je kunt tegen die zandzak stompen, daar krijg je een goede rechtse van". Dat begreep de luitenant. Stompen tegen een zand zak. Hij trok de mooie gekleurde badmantel uit, die hij van Signor Fernando gekregen had en stapte met echte bokserspassen op de zandzak af. Zoals hij het Karei Kwiek had zien voordoen, ging hij netjes in bokshouding staan, danste zestien tellen op en neer, fronste zijn voorhoofd, dook in elkaar, trok zijn arm in tot zijn hand met de grote leren handschoen naast zijn rechterschouder kwam te lig gen en gaf dan de zak met zand zo'n verschrikkelijke klap, dat die met boom en al (Signor Gabriël, die, om een en ander duidelijker te kunnen uitleggen op de tak was gaan zitten, inbegrepen) enkele honderden meters verder in de woestijn terecht kwam. (Van onze Parijse correspondent). Een ministerraad, een kabinetsraad, drie inter-ministeriële bijeenkomsten met de partijleiders van de regerings meerderheid, precies van 9 uur 's mor gens tot 2 uur des nachts, ziedaar het leven van de regering ais het parle ment in crisiskoorts verkeert. Merk waardig genoeg kon minister Bidault zowel in de ministerraad als in de com missie voor de buitenlandse politiek voldoende steun verwerven, om de aanbevelingen van Londen Vrydtfg voor het parlement te kunnen verde digen. Geestdriftig is men niet en de ge meenschappelijke motie door de verte genwoordigers der drie partyen- van de regeringsmeerderheid gisteren opge steld, drukte het misnoegen over de Londense aanbevelingen uit, evenals de Franse ongerustheid over de beslis singen. Maar zy houden Frankrijk niet van de aanvaarding terug. Het grootste gevaar voor het ministe rie ligt dus niet in de belangrijkste kwestie, maar blijft in de verdeeldheid van de meerderheid zelf over de school kwestie, zitten. De socialisten blijven zich fanatiek tegen het decreet-Poinso ver zetten. Zij pogen het onmogelijk te ma ken, dat de aan de ouderverenigingen via de ouders te verlenen steun aan bij zondere scholen kan toekomen en aan gezien de M. R. P. op dit punt niet kan toegeven, schijnt de moeilijkheid onop losbaar. Een van beide partijen moet zwichten, of de regeringscoalitie valt -in stukken. De minister-president heeft reeds in de ministerraad aan de verhitte gemoederen wat meer koelbloedigheid gevraagd en te kennen gegeven, dat hij uiterlijk van daag een opklaring van de politieke toestand eist. Dat was óók de mening van de M. R. P.-ministers. De hele dag gisteren werd dan ook het aftreden van het mi nisterie verwacht. Schuman zou dan op nieuw aan het hoofd van de regering worden geplaatst. Hij zou dan voorne mens zijn, de coalitie der rechterzijde uit te breiden met elementen als de heer Reynaud. Aangezien dit de positie van de socialisten allerminst zou versterken, kondigden zij een conciliante houding houding aan 'in de schoolkwestie. Om streeks twee uur hedennacht verklaar den zij, dat een accoord verkregen is. dat hedenochtend door de ministerraad moet worden behandeld. Wat de buitenlandse politiek betreft zou de heer Schuman niet bereid zijn, de heer Bidault op te offeren en er is wel enige kans, dat bij het parlemen taire debat van Vrijdag en Zaterdag een meerderheid voor de Londense voorstel len zal worden gevonden, zij het dan ook slechts een van enkele stemmen. Reuter seint uit Athene, dat ex-ko ning Michaël van Roemenië en prinses Anna van Bourbon-Parma vanmorgen, in de tot kapel herschapen troonzaal van het koninklijk paleis te Athene, voor de Grieks-orthodoxe aartsbisschop Damaskinds in het huwelijk zijn getre den. De plechtigheden der inzegening vonden plaats volgens de ritus der or thodoxe kerk. Zoals bekend, heeft Z. H. de Paus de verlangde dispensatie voor dit huwelijk geweigerd, wijl Michaël de aan een der gelijke dispensatie verbonden voorwaar de opvoeding van eventuele kinderen in het katholiek geloof van de hand wees. Ook het hoofd van het Huis Bour bon-Parma. prins Xavier, heeft geen toestemming tot dit huwelijk gegeven. In een dezer dagen te Parijs afgelegde verklaring zeide hij: „Ik kan nog niet geloven, dat dit huwelijk zonder Pau selijke dispensatie en tegen de wil der ouders van de prinses en van haar familie zal doorgaan. Trouw aan ons geloof en onderworpen aan de beslis singen van dc H. Stoel, kunnen we geen huwelijk erkennen, dat buiten de ker kelijke wet gesloten zou worden". De ouders van de prinses, prins René en prinses Marguerite van Bourbon- Parma waren niet bij de huwelijksplech tigheid tegenwoordig. De minister van Landbouw heeft be sloten een onlangs namens de gehele ge organiseerde tuinbouw in Nederland tot hem gericht verzoek om volledige vrij heid voor de afzet van vroege aardappe len uit de oogst 1948, niet ten volle in te willigen. Hoewel de overwegingen welke tot het verzoek hebben geleid, juist zijn en in derdaad de vooruitzichten ten aanzien van de voorziening met vroege aardappe len gunstig mogen worden genoemd, is de minister van mening, dat de beheer sing van het loon- en prijspeil niet ge doogt de handel in vroege aardappelen geheel vrij te laten. De minister is bereid, geen prijs- en afzetregelingen- vast te stellen voor de Vroege aardappelen, voorzover zij zijn bestemd voor de consumptie in het bin nenland. Met de gevraagde vrijheid ten aanzien van de export dezer aardappelen kan de minister zich evenwel niet accoord ver klaren. In stede daarvan, heeft hij de volgende regeling vastgesteld 1. Voor de grote maten, namelijk groter dan 50 m.m. wordt de export, al naar gelang van de vraag in het buiten land,- toegestaan, geheel onafhankelijk van de veilingprijs; 2. Voor de kleinere maten wordt de export slechts toegestaan, indien de vei lingprijs is gedaald tot onderstaand niveau in de daarbij vermelde perioden: tot 4 Juli ƒ12 per 100 kg.; van 47 Juli ƒ11 per 100 kg.; van 1118 Juli ƒ10 per 100 kg.; van 1825 Juli 9 per 100 kg.; van 25 Juli8 Augustus 8 per 100 kg.; na 8 Augustus 7.40 per 100 kg. De Nederland binnenkomende reizi ger via Hoek van Holland is nauwelyks van de boot gestapt, of hy kan zich er terstond van overtuigen, dat in Nederland de wederopbouw inderdaad wordt aangepakt. Het station van Hoek van Holland ondergaal nl. een metha- morphosc, welke het tot een zakelijk entree zal maken voor de vele bui tenlanders. Het belang hiervan springt in *t oog, wanneer men rekening houdt met de stelregel, dat de eerste indruk meestentyds beslissend is. Hoe deze indruk zal zijn is ons giste ren uitgelegd, toen wij de werkzaamhe den in ogenschouw namen. Bij alle werk zaamheden kampt men met de moeilijk heid, dat het nieuwe gebouw opgetrokken moet worden op dezelfde plaats van het oude en het oude ongehinderd in gebruik moet blijven. Het hele Station wordt dus bij stukjes onder handen genomen en in sommige gedeelten moet men zelfs de nieuwe buitenmuur langs de oude op trekken, om daarna de oude te slopen, Aan de zijde van de Waterweg komt echter een volkomen nieuw front van 105 m. lang, bestaande uit een verdieping. Gelijkvloers komen alle noodzakelijke kantoren en vertrekken voor het reizi- gersvervoer, terwijl men boven gelegen heid zal hebben tot het verhuren van kantoorruimten aan diverse bedrijven, welke nauw bij dit vervoer zijn betrok ken. Op het ogenblik is de aannemer, de N.V. Spoorwegboüwbedrijf druk bezig met de beide geprojecteerd© visitatie hallen, welke aan weerszijden van een grote passerel komen te liggen. Een de zer hallen is reeds bijna gereed en in derdaad zal de hier vertoevende buiten landse reiziger een uitstekende indruk van ons land kunnen krijgen. De lichte zaal met de doeltreffende belichting biedt de mogelijkheid om 400 personen tegelijk te helpen. De visitatiebank is verder voorzien van een novum, nl. cen trale verwarming tengerieve van reizi ger en douanebeambten. Een ander deel van het station, waar de bedrijvigheid in volle gang is, is bij de vroegere derde klasse wachtkamer, 36 DOOR HANS HIKTHAMMER. Dan zouden mijn ijlboden zich direct op weg begeven om de bevelhebber van de Britse militaire post aan het Gainer meer een schrijven van mij te overhan digen. .7" MIen, za* dAe bo°dschappers onmiddel lijk inhalen; zij weten waarschijnlijk niet eens de weg. Maak u zich daar maar geen zorgen over, dr. Been; ik heb mensen, waar ik mij op verlaten kan! vius! U speelt hoog spel, juffrouw Barlo- Zij keek hem. onverschrokken aan. Mogelijk'. Wie twee jaar in deze rel heeft doorgebracht, kent geen gevaar meer. En bovendien acht u het doel deze inzet niet waard? Ik bewonder u! Irene Barlovius maakte een afwijzend gebaar, Daar is niet de minste reden voor, n.eneer Been! Haar zelfbewustheid scheen echter even snel te zijn verdwenen als zij was opgeko men: Misschien is het de enige weg om niet zelf krankzinnig te worden. Nu eerst besefte hij ten volle, wat de jonge vrouw deze twee jaren moest heb ben doorgemaakt. Twee jaren in deze eeuwige duisternis, in een gruwelijke kerker, waaruit geen terugkeer tot de wereld, waarin zij thuis hoorde, mogelijk scheen, steeds op de drempel des doods, omgeven door waan zin en vertwijfeling! Dat zij dat alles desondanks had uit gehouden Irene Barlovius was opgestaan. Gaat u mee. dokter, dan zal ik u mijn miniatuurr jk oens laten zien. Hij volgde haar. Zijn blik hing be wonderend aan haar slanke, buigzame gestalte. De Leidse studententijd, "'aar- in zijn hart naar deze jonge vrouw was uitgegaan, keerde in zijn herinnering terug. Zij scheen gevoeliger, vrouwelijker te zijn geworden maar nog steeds omgaf haar die sfeer van ongenaakbaarheid welke zich ook vroeger reeds tussen hen had geplaatst. Net was hem zoeven al opgevallen, toen hij een schuchtere poging had gedaan om het verleden tot nieuw leven te wekken. Bent u daarom misschien naar Sid- dhab gekomen? had zij met een spot tend lachje op zjjn toespelingen gerea geerd. Jammer ,dat ik op dat punt zo weinig begrip toor. Nu volgde hij haar met gemengde ge voelens naar de deuropening, waardoor zij voorheen was binn m gekomen. Zichtbaar verrast, bleef hij op de drempel staan. Vóór hem lag een vrij grote, zeer lage hall, waarin een en al bedrijvigheid heerste. Het geheel maakte de indruk van een ruime werkplaats. Hier zat een aantal jonge meisjes achter een primitief weef getouw, anderen vlochten touwen en koorden, terwijl iets verder een aantal jongemannen uit kleine rotsblokken en kalk een muur metselde. Uit een der hoeken klonk gezang, aan de weefgetouwen werd hartelijk ge lachen, overal heerste een genoeglijke stemming, die het werk slechts ten goe de scheen te komen. Het verrassende effect echter werd veroorzaakt door een ontelbaar aantal lichtjes welke de ruimte iets warms en intiems gaven. Kaarsen? vroeg Been verbaasd: Waar hebt u die vandaan? Wij maken ze zelf ui de brandstof voor de fakkels. Onze eerste pogingen in die richting kwamen uit de harde nood zakelijkheid voort, omdat we gedwongen waren zuinig met het licht om te gaan. Wij voelden >ns zeer trots, toen het ons gelukt uit een enkele fakkel 'n goed dozijn kaarsen van gelijke brandduur te vervaardigen. Het ziet er alleraardigst uit. Het neigt haast tot het symbolische. Bene den het spookachtige, ^akkerende schijn sel van de fakkels - en hier dat mooie rustige licht. Het is cie jonge mensen aan te zien, dat zij voor en mooier le ven zijn voorbestemd, meende Be n. Vóór alles kwam het er op aan hun werk te geven, een of indere bezigheid, zelfs al droeg dit niet direct een pro ductief karakter, ging Irene verder. Daardoor is het nij gelukt hen voor moedeloosheid te bew-ren U bent werkelijk bewonderenswaar dig, juffrouw Barlovius! zei Been nog maals. Dwaasheid! lachte ze, maar het com diment animeerde haar toch om hem nog wat meer van baar miniatuur rijk te verteller Er is bij ons ook plaats voor amu sement o ja, wij vermen met recht een hechte gemeenschap. Maar, gaat u mee, dan zal ik u eens laten zien welke vor deringen wij al gemaakt hebben met on ze uitbraak, als ik het zo noemen mag. Toen zij door de werkplaat? liepen, werd irene Barlovius van alle kanten me' gejuich en vrolijke opmerkingen be groet. een jonge koningir liet zij rl dezez huldebetuigingen van haar geest driftig volk glimlachend over zich heen gaan. Hun weg leidde via een kunstig opge worpen barricade naat de eigenlijke bouwplaats. Hier werd koortsachtig ge werkt. Het wordt alles zo voorbereid, ver klaarde Irene: dat wy geen verrassingen van beneden behoeven te vrezen. Zelfs, wanneer het onze tegenstanders mocht gelukken in onze schuilplaats door te dringen, blijft ons nog steeds de moge lijkheid elke meter grond met kans op succe? te verdedigen. Als u zoudt probe ren zonder mijn leiding uw weg te vervol gen, zoudt u binnen een paar minuten me: gebroken ledematen in een ravijn liggen. Weest u voorzichtig 1 Geef mij uw hand I Zij trok hem weg van het brede recht uit lopende pad, dat hij onwillekeurig ■yd l -u ,.„i ca begon ogenschijn lijk vrij zonderling, een brede, bijna loodrechte rotswand te beklimmen. Nau welijks zichtbare, ir- de rotsen uitgehou wen treden, maakten dit mogelijk. Voorzichtig, dokter, wat nu Komt, is niets voor dikke mensen Met veel moeite wrong hij zich door de smalle opening, waar zij hem was voorgegaan. Diepe duisternis omving hem. Steeds maar achter mij aankruipen hoorde hij haar stem: Houdt u contact iet mijn vee n. anders bent u verloren. rk zal onmiddellijk stoppen ,als ik uw 'land niet meer voel. Hans Been, die zich niet oprichten of •wi-A-v-i «v* genoodzaakt was als de eerste de beste wurm over de grond te kruipen, proestte en snoof van inspanning en hengelde wanhopig naar zijn zakdoek om zich het koude zweet van het voorhoofd te wissen. Als u mijn voet niet vasthoudt, komt u hier in uw leven niet m er uit. Haar stem klonk hol, alsof zij zich in een grafkelder bevonden. Hij stak zijn hand uit en omklemde haar enkel. Zo! En nu kunt U zich een klein half uurtje verbeelden een rups te zijn. die binn^" in een mooie sappige, appel rondkru'y (Wordt vervolgd) welke, tezamen met enkele aangrenzende localiteiten, geheel is uitgebroken. Op deze plaats zullen de nieuwe wachtka mers verrijzen, terwijl op de plaats waar thans de wachtkamers zyn, de grote passerel zal worden aangelegd. Men hoopt in October of November van dit jaar klaar te zijn met de wachtkamers en dan tegelijk het nieuwe onderdeel te kunnen aanpakken Deze passerel, waarvan achter de wachtkamers reeds een groot gedeelte gereed is gekomen, biedt de reiziger alle service, welke hij mocht wensen. De passencontrole zal in deze passerel op 5 reizigers tegelijk kunnen worden verricht terwijl bij de ontscheping acht reizigers tegelijk worden geholpen. Er is tevens een wisselkantoor, een kantoortje van de douane om eventuele in- en uitvoerrech ten te voldoen, een passagebureau van de fa. Hudig en Pieters en de Stoom vaartmij. „Teeland", terwijl ook voor de posterijen kantoortjes zijn ingeruimd. VRIJDAG 11 JUNI. HILVERSUM I (301 M.) V.A.R.A.: 7.00* Nieuws, gram., piano. 11.15 Voordracht. 11.30 Orgel. A.V.R.O.: 12.00 Nieuws. 12.38 Dick Willebrandts, piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Or kest. 14.00 Kookkunst, gram. 15.00 Voor dracht. 15.30 Gram. V.A.R.A. 16.00 Omroep- kamerorkest. 16.30 Voor dc jeugd. 17.00 piano en orgel. 17.20 Wij en de muziek. 18.00 Nieuws, ork. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Denk om de bocht. (19.30-20.30 V.P.R.O.). 21.00 Gram. 21.30 Lekenreehtbank. 22.00 Buitenl. weekoverzicht, gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Symph. conc. HILVERSUM II (415 M.) KRO 7.00 Nieuws morgengebed, gram. 9.35 Schoolradio. 10.25 Gram. 11.00 Zikenbezoek; 11.45 Gram. 12.03 Piano. 12.33 Ork. KI. van Beeck. (13.00-13.20 Nieuws). 13.50 Van man tot man. 14.00 Gra- mofoon. 16.00 Koor en Ork. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Ork. z. Naam (17.35— 18.00 Sport, boekbespr.) 18.20 Gram. 18.50 Actual. Nieuws, R.V.D. 19.30 Rhythm Sextet. 19.45 Lezing. 20.00 Nieuws, de gewone man. 20.12 Vaudeville ork. met zang. 20.35 Bespr. K.V.P. 20.55 Phllh. ork. 21.55 Hoorspel. 23.00 Nieuws, gram. Radio-distributie III: 7.00 VI. Brussel nws.7.15 gram.; 7.30 kron.; 7.40 gymn.; 750 gram.; 8.00 nws.; 8.15 conc.; 9.00 nws.; 9.05 dichte muz- 10.05 Eng. H.S. v. d. scholen; 10.30 „Music while you work"; 11-00 Kalundborg omr.; 12.DO VI. Brussel gevar. muz.; 12.30 weerber.; 12.32 omr. ork.; 13.00 nws.; 13.15 werken v. Strauss; 14.00 gram.; 15.00 Eng. H.S. report, v. Races; 15.05 tennisreport.; 15.30 „Laugh that off"; 15.45 tennisrep.; 16.15 „The Critics"; 17.00 Kootwijk: Batavia; 18.00 VI. Brussel: De wereld der muz.18.10 „De lof v. d. stilte", lezing d. jonkhr. Michiels v. Kessenich, burgem. v. Maastricht 18.20 Jachthoorns; 18.30 v. d. Sold.; 19.00 nws.; 19.30 gram.; 20.00 Symph. nr. 3 van Schumann; 20.30 Muziefestival te Straatsburg; 22.00 nws en kron.; 22.15 muz. v. Broadway; 22.50 nws.; 22.55 gram.; 23.00 div. Radio-distributie IV: 7.00 Eng. H.S.: nws. en progr.; 7.15 Schot Var. ork.; 7.55 weer; 8.00 nws. en progr.; 8.15 gezond heidspa; 8.20 gram.; 9.00 Eng. L.P-: nws.; 9.10 verzoekpr.10.00 v. d. sold.; 1015 Parlement; 10-30 Reg. King en Cour tiers; 14.00 voordr.; 11,15 Midi. Light Ork.; 11.45 North Ord.; 12.30 Gr. Brussel: omr. ork.: 13.00 nws.; 13-10 Casinoprogr-; 13.30 lichte muz.; 13.55 Eng. L.P.: Reg Foort; 14.00 v. d. Vrouw; 15.1)0 Frederic Bayco; 15.1? Report, testmatch; 15.30 Ralph. Elman en Bohemian Players7 16.00 voordr.; 16.15 he«rsp.; 16.45 Schots Var. or.; 1730 Fr. Brussel: v, d. zieken: 17.40 pop. muz.; 18.00 v. d. Sold.; 18.30 Eng L.P.: hoorsp.; 19-00 Eng. H.S.: „Much binding in the Marsh": 19.30 Eng. L.P Fantasia; 20.30 Bóksrep.21.00 verzoek- progr.; 21.15 Fr. Brussel: gevar. progr. 21.30 liederen: 22.00 Eng. L.P.: nws.; 22.15 Joe Loss en ork.; 23.00 Don Donovan en de „Strings in Harmony"; 23 20 John Howlett.23.56 nws.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3