LENTE Engeland-Nederland voor de Davis-beker Wordt BW morgén kampioen? MAL AIS O DWV houdt de eer van 't Westen hoog tegen Roermond Weerbericht! op het VOGELEILAND PatsOp nog geen tien meter afstand van het kleine motorbootje, dat vanaf de Bergftaven in Hoek van Holland de Waterweg oversteekt naar het eiland Rozenburg, kantelt een slank voortroeiende zeevogel, ongeveer eens zo groot als een ztvaluw en eveneens spits van vleugels en staart, roekeloos het water in, komt onmiddellijk weer te voorschijn en wiekt dan,snel weg met iets blinkends in de scherpe bek, richting het Vogel-eiland: een klein visje. Dit visje is voedsel voor een der tweeduizend jonge vogels, die er nu elke dag worden geboren in een van de tienduizen den ondiepe, meestal nauwelijks gestoffeerde nesten ergens op de kop van dit eiland aan het strand of in de slikken. ZATERDAG 12 JTTNT IMS PAGÏNX 3 Onze redacteur J. W. HOFWIJK bezocht een der mooiste natuurreservaten van Nederland: het vogeleiland „de Beer", gelegen aan de uiterste punt van het eiland Rozenburg, om onze legers van het groteske vogelleven in dit „natuur monument" te verhalen; om onze lezers te vertellen van de zomer pracht ven vlier en* duinhelm, om hun te doen Zien, hoe wonderbaar de Naam van God is over al deze dingen der aarde. L/Bllte 'an£s bet Noordzeestrand, de mildheid van de vóór-zomer, die plotseling na weken guurweer over het land kwam op een wonderlijke ochtend, waarin het roepen van de koekoek dromerig klonk en uit de witte bloemscher- ongekend in de, dagen tevoren. In een andere wereld Tragische ouderlijke bezorgdheid De ergste vijanden Dwalend lams het strand Gaat het zelf beleven NEDERLAND REDT MINSTENS DE EER DE TITEL ALS INZET DE TT-RACE5 TE ASSEN ENGELAND—AUSTRALIë TESTWEDSTRIJD Saaie tweede dag Om de KNVB-beker: halve finales WAGENINGEN-LIMBURGPA GARE GRADUS VOOR EEN NIEUWE MODE-GRIL Opnieuw warm STATEN VAN CURASAO PROTESTEREN ZALE SLOEG GRAZIANO Om de wereldtitel middengewiolit SPORT-PROGRAMA'S NATIONALISATIE IN ROEMENIë Compensatie in Staatsobligaties BRITSE VLIEGTUIGEN VERONGELUKT iVeertig duizend de... eieren Noordzee water, waarop boten gaan en komen, aan deze zijde de duinen én het vlierbos aan men van het vlierbna innovie Het huis van Wabe Korfmaker. Aan de voorkant het uitzicht op d l I1C' vuerDOS meens een zoetheid Opsteeg, de Nieuwe Waterweg met het eeuwig-wisselende aspect van Wij hebben een bezoek gebracht aan het Vogeleiland, zoals de kop van Rozen burg heet, of om het op het eerste ge hoor minder poëtisch maar officiëler te zeggen: aan het „Natuurmonument ds Beer", gelegen ten Zuiden van Hoek van Holland, tussen Brielse Maas en Nieuwe Waterwegmonding. x Ruim 1300 ha. duinen, slik en stranden vormden hier voor de oorlog een be schermd vogelparadïjs, broedplaats voor sterns en kokmeeuwen, plevieren, kluten, tureluurs, bergeenden en tientallen an dere soorten strand- en weidevogels; rusthalte en tussenstation in de herfst voor duizenden trekvogels; overwinte- ringsplaaté voor vele sóórten eenden en ganzen en kraaien uit Noordelijker stre ken...« Er gingen alarmerende geruchten, dat de Duitse vestingwerken Rotterdam mers en Hagenaars, die hier moesten „graven", brachten de eerste verhalen over de enorme natuurschoonvernieling mee onherstelbare schade aan de Beer hadden aangericht: het beroemde vlierbos zou omgehakt zijn voor de aanleg van strategische wegen, de onvermoeibaar tnalende betonmolens hadden het geluid van de karekiet voorgoed overstemd, waar eens wolken grote sterns duizelend wit en blank de lucht ingingen, stonden nu grauwe norse vestingmuren en de schuwe nachtegalen vluchtten voor het dreigend monstergeschut der 28 cm. stuk ken. Maar vanmorgen waren de visdiefjes reeds boven de Waterweg en toen we in het schaduwprieel van bloeiende vlier wachtten op onze gids, de hoofdopzichter van het Natuurmonument, Wabe Korf maker, reeg een verborgen nachtegaal er gens in een verder verwijderde duinkom plotseling tientallen zilveren spitse zang noten tot een filigranen snoer, en nóg rag fijner was het antwoord van de fitis, en toen de koekoek weer zijn naam had ge roepen in de stilte van deze geurende voorzomermorgen, kwam opnieuw de nachtegaal. „Zuiver, hè...." iel de Friese Hagenaar Korfmaker, die onhoorbaar op hoge rub berlaarzen naast ons was komen staan. „Zuiver, hè?...." en toen kon ook hij geen kwaad meer by ons doen en al joel de op dat ogenblik aan de overkant drie, viermaal het alarm van een scheepssirene en schoof net een Harwichboot een paar uitvarende haringloggers voorbijwij waren in een geheel andere wereld: een wereld van verwarrend zoete vlierbloe sems, wartnverscholen duinpannen, vol verrassend natuurleven, het plotselinge uitzicht op een kleine plas, die voldreef met bloeiend ranonkel-goud waartussen een moedereend met haar donspluizen kroost zwom; de andere wereld van de schichtige witte „pluim" van een weg stuivend duinkonijn een fazantenhaan met al het pronkgoud van zijn zomerpak, en daarachter, achter de waterscheiding hst strand, waar wolken witte vogels bedrij- vig af en aan vlogen.».. Een grutto sloeg grootalarm toen wij de warmstovende duinpannen vol bloeien- de vlier uitklommen en over het stort" (een lage groenbegroeide dijk, die hier eerst onder de oorlog werd aangelegd) de vlakte inklommen, waar de ruimer waaiende wind plotseling de zilte fris heid van de Noordzee overheen droeg. En toen ging een vlucht van wel veer tig bergeenden op, die bij de klutenplas hadden zitten vissen en waarvan vooral de woerden reeds enige tijd argwanend recht waren gaan staan fn het water en de lange halzen hadden gerekt om te zien tyie daar hun kant uit kwamen. Voor ons uit, stoof plotseling een schol ekster, prachtig zwart en wit-getekend. luid roepend de lucht in: „Piet, piet, piet, pietjèè, pietjèè...." en bleef boven ons hoofd rondvliegen. Het vrouwtje iiep jaag over de grond weg en probeerde ons uit de buurt van het nest weg te lokken, In een roerende bezorgdheid voor de eieren ergens tussen bloeiend gele zilverschoon en groen gras: toen wij het hest toch von den, kwam de scholekster, of „bonte piet", Gebroken wieken.Het lijk van een zilver meeuw vlak tan de vloedlijn. heftig schreeuwend lager, deed enige |sehijnaanvallen met zijn prachtige, vuur rode bek in onze richting,*en klaagde zo angstig, dat wij de vier eieren in het schamele kuiltje maar met. rust lieten. En daar was even verder een kievit, die nog erger te keer ging, plotseling opvlpog, snelwiekend op zijn stompe vleugels over ons heen vloog en telkens eensklaps weer even verder neerstreek. Het was geen nest, wat hij beschermen wilde, maar voor ons uit hinkte tamelijk snel een kievit- jong, al bijna volledig in het verenpak van de oude, met zelfs reeds het begin van een kuif. Zijn vader (of moeder) pro beerde hem van ons weg te lokken, vel- lig het struikgewas in, maar het kreupt-le jong was vreselijk eigenwijs, luisterde niet (dat had u anders verwacht), bleef hier nog wat pikken en daar nog even staan, midden op de gevaarlijke open grasvlakte en liet de dodelijke bezorgdheid van de oude rustig over zich heen gaan. Eindelijk hinkelepinkte de eigenwijze vlegel toch naar de rand van de duindoornwildernis en verdween. „Er broeden op het ogenblik een 8(100 grote sterns, verderop", vertelde Korf maker, terwijl ie de witte ruige wenk brauwen over de ogen kneep en tegen het felle zonlicht inkeek, „8000 grote sterns en een 2000 kapmeeuwen; een 6000 vis diefjes (kleine stern) en een 300 dwerg sterntjes. Dan hebben we nog mijn spe ciale vriend, de kluut; op een goeie 500 schat ik die, en wanneer we vanmiddag het schelpenstrand opgaan, moet u goed uitkijken dat u niet op een van de 500 nesten van de bontbek-plevier of de strandplevier trapt". „Tirrrie, tirrrie, tirrrie..*.." zwenkte plotseling, luid schreeuwend, een andere vogel op ons af, en dat is nou juist het tragische van deze ouderlijke bezorgd heid; had het beest zijn snavel gehouden, dan waren we vast en zeker zijn nest voorbij gelopen, want zoals dat van alle strandvogels hier, viel het kleine onaan zienlijke kuiltje helemaal niet op en de drie eitjes erin waren zo goed gecamou fleerd door hun gevlekte schaal, dat we er bijna op trapten. Het visdiefje wiekei- de steeds sneller rond boven zijn bedreig de; dierbaarste bezit, krijste steeds ge- alarmeerder, maar in dat onaanzienlijke kuiltje gebeurde juist op dat moment iets zo verbijsterends, dat we hem nog heel even in ondragelijke bezorgdheid moesten laten: een van de eitjes was na melijk aangepikt eh in een klein gaatje bovenaan zagen we iets bewegen, binnen in: een visdief-baby zag het eerste ver blindende zonnelicht, had met zijn eitand- een wit scherp puntje boven op het uiteinde van het snaveltje, dat later af valt onder ontzaggelijke inspanning de eierschaal opengehakt. Zo nu en. dan zagen we iets bewegen, maar het zou nog ®ven duren voor het jong zoveel kracht verzameld had, dat ie ook de rest van zijn gevangenis open zou scheuren om zich dan geheel te bevrijdenOver een uur is ie er wel uitzei onze gids, „maar verderop zult u er wel zien, die net uit het ei zijn Drie stappen verder koesterde zich een onaanzienlijk hoopje donker stekeldons in de zon, wurmde zich naar de rand van het kleine nestje, kneep bij elke wind vlaag de grote donkere oogjes dicht en bleef dan weer volkomen buiten adem zitten opdrogenWe maakten ónze kraamvisite niet te lang, want anders zou het sterntje kou vatten en reeds snerpte boven onze kijkende hoofden het „tirrrie tirrrie" van de ouders nóg wanhopiger. Tets verderop hadden we meer geluk: anderhalve lucifersdoos groot, schoof daar op onze nadering nog haastig een warm donzen vo geljong weg en bleef, alsof wij het niet gezien hadden doodstil met zijn kopje tussen wat. dorre grashalmen zitten. Een goede ca mouflage-techniek, maar we had den 'm zien bewegen. Het was het jong van een kok- of kapmeeuw en de_ ouderlijke bezorgheid ging hier zóver, dat we ons bijna moes ten beschermen tegen de aanvallen uit de lucht van deze dappere vo gel, die telkens met de bek ver opengesperd in het donker-bruine karakteristieke kopje, schijnaan- vallen op ons deed. Het jong was prachtig van kleur, v tabaksbruin dons met zwarte stippen. Toen wij het opnamen voelde het zich geheel op zijn gemak, opende hongerig de grote bek en spreidde even de teer roze pootjes, waaraan al volledige iwemvliesjes zaten. Een eigenwijs jong van een visdiefje, veel kleiner nog, was zo onverstandig inmiddels langs ons heen te trippelen, roef het nest uit. Het tuimelde in zijn haast twee, drie keer onderste boven, bleef dan een ogenblik trappelend lig gen, waarbij we gratis gelegenheid had den de witte borst en het diepbruine keeltje te zien, en zocht uiteindelijk zijn heil tussen de buitenste halmen van een graspol. „Hebben ze nu nog vijanden?" vroe gen we onze gids. „Och, dat valt nog^l mee.het zijn nestvlieders en een aan tal verongelukt min. of meer door eigen schuld, loopt verloren, krijgt zand in de oogjes, verkleumt en gaat dan dood De ergste vijanden hier zijn wel de grote zilvermeeuwen- Dit jaar heb ik weer al de eieren van die rovers geraapt, maar je krijgt ze niet weg.' Daar gaat er een!" Boven ons dreef de raszweefvlieger, een grote, schitterende vogel, zilvergrijs. Men herkent hem direct aan zijn hees, spot tend lachen, een sardonisch gekrijs. „U ziet het meteen aan de kop", ging Korf maker verder. „Kijk eens, dat valse grote roversoog en die geweldige bek.... Ik mag die vogels helemaal nietEn als er eens weinig vis is, durft de kapnteeuw ook nog wel eens een jong sterntje roven maar met een beetje wijs beleid houden we wel evenwicht hierIk heb hun kolonie verdeeld in vakken en btanen die vakken heb ik twee eieren geraapt en er buiten allemaalAnders ver dringen ze in een paar jaar tijd alle an dere vogels en dat zou me voor mijn kluten en grote sterns aan het hart gaan De grote sterns broedden in kolonies. We kondén nauwelijks onze ogen gelo ven toen onze gids vooruit wees, naar grote witte vlekken en zei, dat dat alle maal vogels waren. „In Oostvoorne vra gen ze soms wat voor witte wolk er toch boven het eiland hangt.... allemaal sterntjes", zei hij. Ze waren niet schuw en we konden ze tot op een meter of tien benaderen. Toen we dichterbij kwa men, gebeurde het: ik zal het mijn hele ieven niet vergeten. Een wolk van witte vogels ging op de wieken, allemaal tegen de wind in, duizelend witte, klapperende vleugels, prachtig slank met allemaal de typische diepzwarte klep boven op de kop. Het werd een wemelende witte wolk boven ons hoofd en plotseling keer den ze alle in het felle zonlicht, zwenk ten in snelle vaart af als een razende sneeuwbui, gingen alle weer even plot seling, als op commando, zitten. We lie pen achterom en voorzichtig uitkijkend men trapt op een nest voor men er erg in heeft roken we de „geur" van rottende vis en afval. Een nieuwe kolo nie ging op en boven onze hoofden was er opnieuw 'n gekrijs van duizenden ge alarmeerde vogels, oorverdovend scherp, bijna metaalachtig van geluid. O In de middag, dwalend langs het strand en in het vloedmerk van aanspoelsel al lerlei vreemde dingen ontdekkend, za gen we de kluut van meer nabij. Hij waS nerveus bezig in een kleine kreek, waad de ,er met snelle trippelpasjes doorheen, de rug hoog opgetrokken en de kop neer als van een oud, zenuwachtig mannetje- Wanneer hij werkelijk voedsel zoekt, „maait" hij door het water en schuift met de vreemd opgewipte lange snavel tel kens door het slik, op zoek naar strand en waterdiertjes. Ditmaal was hij kenne lijk een beetje zenuwachtig en stelde zich maar wat aan, en plotseling ontdek ten we de reden: een klein donzig kluut- je trippelde het water in, werd door de oude telkens nerveus aangespoord om haast te maken en zich voor zijn „bela gers" dat waren wij kennelijk te redden door de ondiepe kreek over te zwemmen. U had het diertje moeten zien zo ongelooflijk moedig, een nietig, dap per pluisje dons, dat zich zonder aarze ling, op advies vjn het waarschuwend „kluut-kluut" geroep van de oude, te water begaf en daar de kreek overzwom: het moet hem een Oceaan zijn voorgeko men, maar hij roeide dapper met zijn kleine zwempootjes naft de overkant en haalde hetWij slaakten gewoon een zucht van verlichting. Mèt de oude kluut. Br verdrinkln er anders op deze manier vrij veel en toen we verder lie pen, vonden we boven op een opge- spoelde rand van spierwitte, 'schóón ge wassen schelpen een klutenei. Het nest was waarschijnlijk met een hoge vloed uit elkaar geslagen of op andere wijze verstoord. Drama's genoeg in deze vogel wereld. En zo nu en dan ook haat en nijd en gevechten, waarbij de veren in het rond stuiven en kokmeeuwen b.v. zo kwaad worden, dat ze de hele inhoud van hun voedselkrop (hun buit van kleine visjes, die in de krop onmiddellijk chemisch tot een soort vispasta worden omgezet) eenvoudig en zeer onsmake lijk uitspuwen. En verdwaalde vogeljongen die eigen wijs de wijde wereld rondom hen op hun eentje gaan verkennen en nooit meer terugkeren, ondanks de angstkreten van hun ouders.... Een kleine wereld van 'n paar vier- kafite kilometerwaarin duizenden wonen, dicht opeen, en waarin deze we ken elke dag meer dan tweeduizend jonge eilandburgers het levenslicht zien. Dit alles en nog tien keer meer dan ik U in dit korte bestek kon vertellen kunt U zelf gaan beleven, na eerst een verzoek te hebben gestuurd aan dc Stich ting het „Natuurmonument de Beer", Maliestraat 9, Utrecht. Tot 15 Juli, de interessantste broedtijd, moet U zich dan met een toegestuurde toegangskaart (f 0.75 per dag per pers.) melden bij de heer Korfmaker, die in een benijdens waardig mooi gelegen huis, met een groot rietendak, aan de Waterweg woont, dicht bij de lange aanlegsteiger. Doe hem mijn groeten als U wilt en al kunt U na de broedtijd ook zonder geleide het eiland op, als ikjBJ een goede raad mag geven: zie hem <™k dan tóch maar raak te lopenHij Weet een enorme hoop aardige dingen-te vertellen en boven dienhij kent al zijn „medeburgers", de vogels.„Wat erin de boeken staat, meneer; waar denkt U dat de mensen, die die geleerde boeken hebben geschre ven, al hun wijsheid vandaan hebben?.. Van óns, meneer, van het veld...." En er is een soort ^mystieke „eerbied", wan neer Korfmaker van „het veld" spreekt. Geern wonder! Onze medewerker telefoneerde gister avond uit Birmingham: Na een strijd van ruim anderhalf uur, van karakteristiek wisselend Davis Cup- tennis, kan onze dubbel Van Swol en Rinkel er op bogen de sterkste Engelse combinatie, Mottram en Faish, in vijf sets, 6—3 5—7 6—2 1—6 6—4, ver slagen te hebben. Daarmee is in elk geval de immer hatelijke nul en een te vroege Engelse overwinning voor komen. En tenslotte, zoals de Engelse aanvoerder sportief, doch een beetje spijtig, zeide: in Davis Cup-tennis lig gen altijd vele verrassingen. Voor vanmiddag was deze verrassing stellig het sterke, ja het prachtige spel van Rinkel. Hoe welkom en verdiend deze zege in het dubbelspel ook was, dat zij de inzet zal zijn tot een verrassende Nederlandse eindzege dat geloven wij vooralsnog niet. Dan zouden Van Swols terugslagen op de services veel vaster moeten zijn dan zij nu in het dubbelspel waren. Want dit was feitelijk het enige zwakke punt en de oorzaak van het ver lies van de vierde set met ,16. Zijn services en zijn smashes waren echter af. Doch meer van betekenis, van waarde, ja van glorie was het spel van Rinkel. Zijn kijk op de kansen, zijn snel reageren daarop, zijn technisch-prachtig volleren was keer op keer verrassend, overrompe lend en tevens productiefNu eens joeg hij de ballen met de bekende hoge volley tussen Mottram en Paish door, dan weer schoof hij als het ware een lage bal naar de zijlijnen, waar de Britten vergeefs naar spurtten en doken. Hij was de meest markante dubbelspeler van de vier, hij was het, die gevaarlijke situaties redde, die de tegenslag had om in één belang rijke game, bij 5—5 in de tweede set, zijn eerste service te verliezen, maar hij was het ook, die de grote spanning van de laatste game, het te niet gaan van twee wedstrijdpunten in zijn service-gam® doorstond en daarna onweerstaanbaar tweetnaal de Engelse lob-verdediging doorboorde. De eerste klap van deze partij, ge speeld in zoel zomerweer op een zo goed als droge baan. was raak, want meteen wonnen de Nederlanders de service van Mottram. Hun combinatie bleek te slui ten, het uitvallen van Rinkel was als dat van een schermer, die keer op keer touchers plaatst. Van Swol had zijn service als sterkste, zijn returns als meest kwetsbare slagen. Vóór blijvend op de service, met een gevaarlijk moment na 23 (15.40 op de service van Van Swol), op 53 komend, slaagden zij er door vinnig volleren opnieuw in Mottram's service te winnen. Met 63 was de eer ste set voor Nederland. De slag om de services duurde voort in de tweede set, met onze spelers één game voor. Groots mocht het spel niet zijn, briljant was het vaak wel. En uiter mate spannend, Paish was de gevaarlijke man van de Engelse ploeg, Rinkel bij ons. Wonderlijk zo snel als hij reageerde en afmaakte. De love-game waarmee Van Swol van 4—4 54 maakte, leek cle tweede set te gaan winnen, doch Mottram was opeens gevaarlijk: 5—5. En toer. hadden de Engelsen plotseling vat op de service van Rinkel. Duikend waren hun returns onweerstaanbaar. En Paish zorgde voor de 75. Is dan het verlies van de service van Van Swol een bedenkelijke reactie? Geenszins. Integendeel. Onze spelers slaan zich door de service van Mottram heen. Hun spel rijst, hun pressie neemt toe. Rinkel is opnieuw wonderlijk snel, zijn risico nemen evenaart zijn fantasie en het heeft succes ook. Van Swols 'returns wor- d#i gevaarlijker, laag en dalend. De Engelse lobs worden afgemaakt, zij wor den uiteengelhaald en hun midden door boord. Via 01 wordt het 41 en dan Paish' service doorbrekend, winnen de onzen de derde set met 6—2. - - 7 "a f T F°eu? het tegen" Trtécho^owaliK®,^ deelHet zijn de Engelsen, die inspiratie en daarmee hun beste slagen blijken te vinden. Mottram is het minst sterke punt, Paish de gevaarlijkste doorboorder. Van Swol gaat te voorzichtig spelen, krijgt bedenkelijk-voorzichtige, dat zo funest is in een dubbel, waarschijnlijk omdat nij zwaar bestookt wordt. Rinkels fantasie smoort in enkele nuchtere missers. Met 61 maken de Engelsen twee sets -gelijk en zij hebben ook het voordeel om nu de vijfde set met de service te mogen be ginnen. Een voordeel, dat echter omslaat in een kapitaal nadeelWant Paish, de gevaar lijke serveerder, wordt ondanks zwoegen tweemaal scherp gepasseerd en hij ver liest zijn service Weer een eerste klap, die raak is. En als Rinkel 20 gemaakt heeft (prachtig die volley, tot lob ver werkt) zakt de Engelse aanval, zoeken de Britten telkens hun heil in de Iods, trachtend onze smashes te ontregelen. Uitermate spannend zijn telkens de ral lies, de games. Men voelt, dat diegene, die zijn service verliest, ook deze kamp verliestDoch de onzen hebben ei houden een voorsprong, krijgen zei"? bij 31 kans door te breken, staan op het punt van 43 hun service-game 'e verliezen, doch Rinkel is het weer, d'e in een netduel de vijfde volley afmaak' En na 54 krijgen de onzen twee wed- strijdpunten. Het leek de grote pech te worden voor Rinkel en voor onze ploeg, dat hij juist die twee wel briljant haalt, doch iets te ver slaat. Zijn reactie is echter briljanter op het derde verworven wedslrijdpunt worden de Engelsen eerst rechts, dan links gedreven en zijn hoge volley gaat onhoudbaar door het open midden: 61. Daarmee is de stand dus 1—2. Puntloos komt onze ploeg niet thuis. Een 23 is niet uitgesloten, een 32 zou echter een wonder zijn. Na de eerste dag van de wedstrijden Tsjecho-Slowakije—België hadden beide partijen 1 punt.Drobny (Tsj.-Slow.) versloeg Peten (Belg) met 6—4, 6—3, 6—1, en Washer (Belgi versloeg ds Tsjech Cernik met 64, 26. 6—4, 63. Morgen wordt ,als laatste nummer van het programma voor de kampioens competitie. de wedstrijd E.D.O.—B.V.V gespeeld. Deze ontmoeting moet de be slissing brengen, maar het is nog niet zeker, dat de matador der matadoren morgen op het schild zal worden gehe ven Men kent de situatie. Heerenveen en B.V.V, stonden, met elk nog één beurt voor de boeg,'gelijk in puntenaantal. De Friezen faalden voor de eindstreep door in'Deventer van Go Ahead te verliezen en zijn uitgespeeld met een totaal van 13 winstpunten, dat B.V.V. reeds bezit, zodat de Bosschenaren nu aan* een ge lijk spel voldoende hebben om beslag op de titel- te leggen. In zoverre is de taak, waarvoor zij gesteld worden, min der zwaar dan die. welke Heerenveen in Deventer op te klappen had, maar overigens gelden voor de Brabanders dezelfde psychologische factoren als bij de Friezen een week geleden. Zij ko men het veld binnen onder zware druk, in het besef dat alles van deze ontmoe ting afhangt. Daartegenover staat een ED.O.-ploeg. welk niets te winnen of te verliepen heeft bij deze krachtmeting, doch enkel een sportieve plicht heeft Over de gehele Noorderpier te Hoek van Holland uSordt tot aan l}et strand een nieuwe betoniveg gelegd. Werkzaamheden kunnen echter alleen bij kalme zee worden verricht. Het TT-bureau ontving bericht, dat het' fabrieksteam van Gilera in Assen zal uitkomen met twee of drie van de nieuwe viercylinder fabrieksmachines, die de strijd tegen de teams van Nor ton, A. J. S. en Triumph zullen opne men. Doordat Gilera nu officieel uit komt, bestaat er nog een goede kans, dat ook Gozzi acte de présence zal ge- Teneinde de strijd zo sportief moge lijk te doen verlopen ,zijn verschillende maatregelen genomen. Zo mogen de rij ders' niet op eigen benzine rijden, maar is bepaald ,dat zij een uur voor de start aanwezig moeten zijn met een lege tank, waarna deze door officials met brand stof van vastgesteld gehalte wordt ge vuld en vervolgens' verzegeld. Deze ze gels worden eerst vlak voor de start verwijderd Zo wordt de strijd beperkt tot machine en rijder alleen, hetgeen ongetwijfeld de sportieve waarde van de races ten goede zal komen. i De tweede dag bracht zeer goed cricket-weei', een prachtig wicket en een Australisch team dat met 17 runs op het bord heel een dag kon uitbatten. Zeer bright echter is het batten niet geworden. In de aanvang kwamen de runs heel langzaam van de defensieve bats van Barnes en Morris, die de score opvoerden tot 71, toen Morris door Laker werd gebowld voor 31. Bradman kwam in, doch wie had gehoopt, dat de battincrack er het hout eens flink zou opleggen, kwam bedrogen uit. De eerste honderd runs eisten ruim 2 uur en toen op 121 Laker eerst Barnes gevangen kreeg voor 62 en Miller voor 0 kon gaan was het met het tempo geheel gedaan. Brown zowel als Bradman toonden alle respect voor Laker en Bedser en bleven in slakkentempo scoren. Op 184 boekte Epgeland weder succes door Yardley, die Brown 1. b. w. kreeg voor 17. Brad man kreeg nu Hashett als partner: de twee rungetters bij elkaar op een goed wicket, doch de runs bleven uit! Yardley zette een ring van fielders vlak om de batsmen, 5 aan leg en 4 aan off; het fielden was zuiver en scherp- In zulk een val wensten de batsmen niet te trappen. Ze scoorden inderdaad, maar treiterend langzaam. Bradman had 5% üur voor zijn honderd nodig en toen de stumps werden getrokken was de stand voor Australië 293 voor 4. Bradman was 130, Hashett 41 n.o. Dat niet minder dan 45 van de 132 overs maidens waren spreekt voor zich zelf. De halve finales om de K.N.V.B.- beker, welke morgen worden verspeeld, vinden op neutraal terrein plaats. Op het B:V-V.-terrein te Vught treden Wageningen en Limburia aan en in het ,Goffert-stadion te Nijmegen komen D.W.V. en Limburgia tegen elkaar te staan. Er is een heel klein kansje, dat er toch nog een Westelijke club, zij het dan een tweede klasser, in de eind strijd komt. Overigens is er dit jaar van een Westelijke suprematie iri het geheel ge?n sprake geweest, en het wil ons voorkomen, dat zelfs het geloof daaraan nu geheel uitgebannen is. Men zie slechts de krachtsverhouding in de huidige landskampioenschapscompetitie en ook de laatste fasen van deze bekercompeti tie. Het feit dat Xerxes met grote cijfers winnaar is geworden van de nationale competitie der nummers 2 van de eindranglijsten der eerste klassen, is voor het Westen slechts een schrale troost Maar zo is beter mits men inderdaad mag spreken van een nivellering naar boven. D.W.V. vecht nu nog voor een Westelijke vertegenwoordiging in de beker-finale. Daartoe moeten de Amster dammers van Roermond winnen. Zij hebben een schitterende beker-staat dit jaar achter de rug eBfcbovendien hebben zij bewezen dat zij ook op vreemd ter rein prima voor de dag komen. Roer- ©1051 i mond daarentegen is een „meester" in het boeken van kleine maar voldoende succesjes „op het kantje af", en daarom zal D.W.V. nog een hele toer hebben om de Limburgers er onder te houder^ Wij zijn er nog lang niet zeker van, dat dit lukken zal. En in Wageningen Limburgia is al even weinig te voor zeggen. De Brunsummers hebben j-1. Dinsdagavond een zeer sterke prestatie verricht door D.F.C. op eigen Dordtse bodem uit te schakelen. Maar Wage ningen is ook lang niet voor een klein geruchtje vervaard en geldt in het Oosten niet voor niets voor een lastig te kloppen tegenstander. Hoe het zij, het is gelukkig dat deze bekercompetitie naar haar eind Iqopt, want de tempera tuur begint voor voetbal al de grens van ongeschiktheid te naderen. te vervullen tegenover Heerenveen en er op uit zal zijn" de prestatie van Go Ahead te evenaren. Daar komt nog bij", dat de Bosschenaren in hun uit-wedstrij. den niet tot zulke goede resultaten kwa men als op eigen terrein. Thuis zege vierden ze over al hun tegenstanders (over Heerenveen met 3—1, over Go Ahead met 52, over E D O. met 3—0, over Haarlem met 3—2 en over P.S-V. met 1—0) maar van de vier uit-beurten leverde alleen het treffen met P.S.V. in Eindhoven een overwinning op. In Heerenveen werd met 10 verloren, in Haarlem tegen de roodbroeken trokken ze met 20 aan het kortste eind. terwijl in een doelpuntenloze wedstrijd tegen Go Ahead in Deventer de uitslag een gelijk spel was. B.V.V. staat voor een zware test. maar hoe moeilijk de omstandigheden ook zijn. we vertrouwen dat de uiteindelijke beloning de Zuidelijke voetballers 'zal inspireren tot een hoogstaand spel. dat leidt tot een zege. welke een waardige, verdiende bekroning zal zijn var hun uitstekende prestaties in heel het sei zoen. Weerverwachting medegedeeld floor i J hét K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot Zondagavond. In de nanadht op sommige plaatsen l vorming van nevel, mist of lage wol- kenbartken. Morgen overdag overwe- j gend. zonnig weer met ongeveer de- S zelfde temperatuur als vandaag. En- kele verspreide onweersbuien. In het i S Noorden van het land meest tnatige wind tussen Oost en Noord, elders tijdelijk veranderlijke wind. 13 Juni: Zon op 4.20 uur, onder 21.J uur; maan op 11.15 uur onder 1.05 uur j 14 Juni: Zon op 4.19 uur, onder 21.01 uur; maan op 12.40 uur; onder 1.20 uur. MHtMMIMIMtOMMMMSKItHHstMSMSSSIStsss» Naar United Press uit Willemstad tneldt hebben de Staten van Curacao in een be wogen zitting energiek geprotesteerd te gen de telegrafische order van de Neder landse minister van Overzeese Gebieds delen om de vorming van een regerings raad uit te stellen totdat de nieuwe gou verneur in Juli a s. zijn functie aanvaard zal hebben. De Staten hebben een protesttelegram naar H. M. de Koningin gezonden en waarin zij aandringen op de onmiddellijke vorming van een constitutionele regering. De Staten weigeren zelfs wetgevende arbeid te Verrichtèn voor er antwoord op dit protesttelegram zal zijn ontvangen. Teemaal hadden Rocky Graziano en Tony Zale elkaar in het verleden in de ring ontmoet. De eerste keer ging Graziano knock out, de tweede keer Zale. Op het moment van hun derde ontmoeting was Graziano derhalve wereldkampioen in het middengewicht. Thans echter heeft Zale de titel.. Reeds in de eerste ronde ging Graziano voor drie tellen neer, in de derde ronde zeven tellen en pal daarop voor meer dan de tien knock out-tellen. Zo was dit titelge vecht. dat op vijftien ronden was gepro jecteerd. al spoedig ten einde, Voor de Europese middengewichten- competitie verloor Harry Bos op punten van de Fransman Jury Vii te Antwerpen. De Nederlandse weltergewichtskampioen Giel de Roode won van de Schotse wel- tergewicht Ginger Stewart gisteravond in een wedstrijd over 10 ronden op punten. Voetbal: om het kampioenschap van Nederland: E.D.O.B.V.V.: halve beker- eindstrijden: Wageningen—Limburgia (B. V. V.-terrein); D.W.V.Roermond (Gof- fert Stadion Nijmegen). Korfbal: om het kampioenschap van Nederland: ZuidenVitesse Cricket: A C.C H.C.C. I. Haarlem— Sparta, H.C.Ö ifV.V.V., Quick (N P.W. Onverwacht is Roemenië Vrijdag over gegaan tot nationalisatie van practisch de gehele industrie en alle mijnen, élie-bron- nen en andere natuurlijke hulpbronnen. De verstrekkende nationalisatie-wet werd door het kabinet aangenomen tij dens een strikt geheime zitting en zonder voorafgaand» waarschuwing, die zelfde ochtend nog Jhn het parlement voorge legd en daar eenstemmig aangenomen na een debat van drie uur. Onder de genationaliseerde firma's be vinden zich alle olie-maatschappijen, waaronder die met buitenlandse belangen, in hoofdzaak Britse en Amerikaanse en twee fabrieken die aan het Unilever con cern toebehoren. De wet belooft compensatie voor de eigenaren, te voldoen in staatsobligaties. Een passagiersvliegtuig met 8 personen aan boord is, volgens een Reuterbericht van gisteren, na over het vliegveld op het eiland Man te zijn gevlogen, in laag ha-gande wolken verdwenen. Het wordt nog vermist. Een ander vliegtuig, evenals het vorige op weg naar het eiland Man, is nabij zijn doel in zee gestort, Alle inzitten den werden gered. Beide vliegtuigen vervoerden toeschouwers naar de motor races op het eiland. Reuter geeft van één der beide onge lukken' de volgende lezing: Donderdagavond is een gecharterd Engels vliegtuig, dat op weg was van Birmingham naar het eiland Man, op de Zuidwestelijke kust van het eiland neer gestort, Alle inzittenden kwamen om het leven. De lijken van de 5 passagiers wer. den geborgen, doch de piloot wordt nog vermist.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3