TOPKLASSE DER KATHOLIEKE SPORT RIJP VOOR EEN VERGELIJKING MET HET BESTE NEUTRALE PEIL Bemoedigende manifestatie van kloeke emancipatie so f DE TT-RACES IN DRENTE SCHULTE WEGKAMPIOEN B.V.V. is voetbalkampioen van Nederland BW had aan gelijk spel genoeg Triomfantelijke binnenkomst van B.V.V. in Den Boscli RPrI Sportvaria NIEUW CADRE KLEIN BILJART Na gelijk spel met E.D.O. in Haarlem Rotterdam verrichtte mei deze primeur voorbeeldig werk voor heel t land In het eigen milieu steeds opwaarts Zwitserland is dit jaar aan de beurt D.W.V. en Wageningen in de eindstrijd Brabant's hoofdstad bereidde voetbal kampioenen een grootse hulde MAANDAG 14 JUNI 1948 PAGINA 3 Wellicht was het weer te mooi, te stralend, noodde het te verleidelijk voor een trek naar buiten. Tenslotte is het ook geen kleinigheid om meer dan vier uren de brandende zon op de Feijenoord-tribunes te trotseren. Desondanks waren er, toen het hoogtepunt van de katholieke sportdag gisteren in het Feijenoord-stadion naderde, bijna 15.000 toeschouwers in Neer- land's grootste sportarena bijeen.de meesten van hen nog in de schaduw.... Voor een premiere van iets dat in ons,land nog nimmer eerder werd ondernomen stellig niet onbevredigend. Voor een begin van een naar wij hopen gelukkige traditie stel lig bemoedigend. Toch hadden wij eerlijk gezegd meer belang stelling verwacht, maar misschien waren wij te optimistisch.... DE KATHOLIEKE SPORTDAG EEN MOOI SUCCES DAMESHANDBAL PVSH VIEL NIET MEE FEIJENOORD WON NATIONALE OEFENING liSiil De Nederlandse inschrijvingen Om de KNVB-beker VOORWEDSTRIJDEN OM DE tP H.-REKER PROEFTOURNOOI 57/2 DE KAMPIOENS COMPETITIE E.D.O. GAF GOED PARTIJ r- - C:"|: 'n Gedeelte van de 1000 dames en meisjes in de massale gymnastiekoefening Het was een zeer gevarieerd program, dat goed verzorgd vier verschillende tak ken van sport in een aantrekkelijke uit voering voor het. forum bracht. Zeer be slist ging hiervan een grote propagandis tische waarde uit, ook al mogen wij niet zeggen dat de katholieke sport nu ge bleken is „boven jan" te zijn. Maar wat hier met name op hockey-, handbal- en voetbalgebied werd geboden, mocht zon der twijfel de toets der critiek .doorstaan en was rijp voor een vergelijking met het beste neutrale peil. Daarvoor was hier dan ook de topklasse van de katholieke sport aan het woord. Dat nog meer katholieke sportbeoefenaars(ters) dit peil kunnen bereiken, is een zaak die zij geheel zelf in handen hebben. Deze dag heeft inder daad getoond, dat er ook uit het oogpunt van techniek en prestatievermogen be zien voor een katholiek geen enkele aan leiding bestaat om zich bij een neutrale sportvereniging aan te sluiten. Zelfs niet in het Westen van ons land, zelfs niet in B'dam, waar de katholieken numeriek hetgeen dus ook in het sportleven tot uiting komt meer in dte minderheid zijn dan elders in ons land. EEN TRADITIEt Maar dit was geen Rotterdamse aange legenheid, al had de R. K. Sportraad Rot terdam voor een dergelijk evenement de primeur voor Nederland. Dit initiatief is voor de gehele katholieke sportbeweging in ons land van belang. De opzet van deze eerste katholieke sportdag lijkt ons geslaagd: te tonen wat de katholieke sport op technisch gebied vermag te presteren en waarbij inderdaad bleek dat er voor een katholiek geen aanleiding tot aanslui ting bij een neutrale sportclub bestaat. Maar zelfs al zou na verloop van tijd de noodzaak van aanduiding daarvan niet meer bestaan wij hopen vurig dat het poedig zo ver zal zijn! dan nog ver- Dit jaar is Zwitserland aan de beurt om als enige ploeg per jaar de eer van het Continent in het hol van de Albion- se leeuw te verdedigen. Op 1 December zal in het Highbury-stadion, het luxueuse kasteel van Arsenal, de voetbal-interland tussen Engeland en de Helveten worden gespeeld. Verleden jaar was Zweden de ze eer beschoren: 4—2, en het jaar daar voor Nederland:.-82.... De Zwitsers danken hun uitnodiging aan de goede re-1 sulfaten, die kort na de oorlog werden geboekt, toen zij o.a. in hun eigen bergen het, Engelse nationale elftal met 10 ver sloegen. Maar het huidige Zwitserse elf tal is met meer de ploeg van toen. Verder heeft het Engelse elftal de ge bruikelijke competitie om het landen- kampioenschap van Groot Brittannië met Schotland, Wales en Ierland voor de boeg en voorts wedstrijden te Kopenhagen te- wen Denemarken, te Stockholm tegen Zweden, te Oslo tegen Noorwegen en te Parijs tegen Frankrijk. langen wij ernaar, ieder jaar weer op nieuw een manifestatie als deze herhaald te zien: een traditionele jaarlijkse katho lieke sportdag zou een sympathiek insti tuut zijn. Het begin was al direct zeer aantrekke lijk. Een levendige en voor dames-begrip pen ondanks de hitte vrij snelle handbal wedstrijd tussen twee dameselftallen van de kringen Amsterdam en Haarlem. Wij weten hoe elders dan in Noord Holland waar deze damessport in katholiek ver band reeds een hoge vlucht heeft geno men met veel ijver en toewijding wordt getracht om deze sport meer ingang te doen krijgen, en zo bezien was dit. inder daad een voortreffelijke propaganda-wed- strijd. De Haarlemse dames, iets sneller en 'iets forser, bleken ook technisch iets beter onderlegd; zij boekten dan ook een verdiende 3—1 overwinning. In de pauze het eerste optreden van de Katholieke Turnkring Rotterdam met een massale gymnastiekoefening door 1000 dames en meisjes. Deze oefening stelde aan de uitvoerenden stellig geen geringe eisen, doch de uitvoering'grojfcie in zich zelf en gaf tenlotte toch een Keurige to taal-indruk vooral de moeilijkheden van de handklapbuigingen werden zeer goed overwonnen). Het R. K. Rotterdams herenhockeyelftal trad aan tegén de Zuidelijke eerste Was ser Push uit Breda. De Zuiderlingen vie len ons een weinig tegen; de Rotterdamse combinatie, welker samenstelling een goed begrip van de tactische eisen toonde, vormde een wel zo homogeen geheel en bleek ook in technisch opzicht geenzir.s de mindere. Door doelpunten van Sadée tuit 'n strafcorner). Ter Braak (2) en Schoenmakers behaalde R. K. Rotterdam een geflatteerde doch ongetwijfeld ver diende 40 overwinning. Het hoogtepunt van deze sportdag werd gevormd door de voetbalwedstijd tussen Sittardse Boys en Feijenoord. De Boys zonder hun beroemde doelman De Munck, de Rotterdammers volledig. Het zou een kleine moeite zijn geweest om even via de microfoon die men voprdien zo goed had benut voor explicaties bij handbal en hockey bekend te maken, dat het niet De Munck was die het Boys-doel verdedigde; nu* heersten op de tribunes allerlei misverstanden. Ondanks de hitte werd er zeer behoorlijk gespeeld en men mocht dan ook van een aantrekkelijke kamp spreken; uiteraard gooiden beide ploegen zich niet met inzet van alle krachten in de strijd, maar desondanks was er bij vlagen spanning in overvloed. Feijenoord speelde iets rustiger en be heerster, maar overigens bleken de tech nische' capaciteiten van Limburgers en Rotterdammers vrijwel gelijk. Hoewel de Boys-voorhoede enige malen met onver diende pech te kampen had en paal en lat Feijenoord enige malen te hulp moesten komen, moet de Feijenoord-zege van 4-2 ongetwijfeld verdiend worden genoemd: voor de Rotterdammers scoorden v. d. Korput en Brandes (3), voor de Boys Ehlen f2). Voor menigeen zal het een ver rassing zijn geweest, dat hier inderdaad een principieel-katholieke voetbalclub het bestond om de neutrale top-club Feijen oord gelijkwaardig partij te geven; als het besef hiervan duidelijk is geworden, is deze katholieke sportdag alleen daar om al meer dan geslaagd. lil de p&uze voerden 300 dames en meis jes van de Kath. Turnkring Rotterdam nog een wondermooie massale nationale gymnastiekoefening „O schitterende kleuren van Nederlands vlag" uit, een uitvoering vrijwel zonder haperen en in Een Amsterdamse en een Haarlemse plukken in de handbalwedstrijd het leer „uit de lucht Er komt langzamerhand lijn in de in- schrijvingen voor Assen. Naast talrijke buitenlanders komen thans ook vele Nederlandse inschrijvingen binnen, zo als Drikus Veer op triumph in dn 500 cc en op Eysink in de 125 cc. klasse; Kmj- nenburg op B. M. W. in de 500 cc en met A J. S. op Velocette in de 350 cc klasse, Van Rijswijk op Norton in de 500 cc en op Velocette ïp de 350 cc klas se; Poel op Velocette in de 350 cc ter wijl deze laatste odk in de 500 CC .Uil komt; Iesberts komt in' de 500 cc uit op Triumph, Peters op Norton, terwijl ook Jac. Schot in deze klasse zal starten. In de 350 cc klasse komen verder nog uit Cordang op Norton, Bürik op Velo cette, Sannes op Velocette, Vierdag op Excelsior, terwijl deze laatste ook in de 125 cc zal uitkomen dp Eysink. De 125 cc klasse, die dit jaar voor hei eerst internationaal wordt verreden, be looft een bijzondere race te worden; niet minder dan elf verschillende merken zul len elkaar hier bestrijden. Op Sparta komen uit Jansen en Van Rijssel; op Tilex rijden Zijlaard en Van Exel; Lang- weerdep en Breeman verdedigen de D.K. W.-kleUren, terwijl Drlessens op C.Z. Dan de Eysink. Het spreekt vanzelf, dat dit merk tegenover de buitenlanders zo sterk mogelijk aan de start komt. Naast Vierdag hebben ingeschreven Re- nooy, Hoster, v. d. Blom, H. Veer, Huy- bregts, Rietveld, Heineman en De Wit. Verhoef brengt zijn Batavus in het veld en Holstege zijn E.N.R. Verder zullen we Heidendahl zien op D.M.F. en De Rijk op Jason. Het geheel is een zeer waardig gezelschap tegenover de Spanjaarden en Italianen. De Feijenoord.rechtsbinnen Aad Hoek belaagt in zijn eentje het doel van de Sittardse Boys, wier keper de bal echter klemvast heeft. In de eindstrijd om de K.N.V.B.-beker he.bben zich geplaatst de Amsterdamse tweede klasse D.W.V. en de Oostelijke eerste klasser Wageningen. De Amster dammers hebben het wel zeer op hun heupen: na de 60 tegen Neptunus en de 4—0 tegen Emnjen werd nu Roermond met 50 gekraakt Wie weet gaan we het merkwaardige feit beltven, dat een Westelijke tweede 'klasser de K.N.V.B.- beker gaat winnen. Maar de laatste loodjes wegens het zwaarst, en de eind strijd tegen Wageningen zal nog een hele krachttoer vereisen. De Oostelij'ken zijn al evenmin voor de poes, dat blijkt wel uit hun sterke 42 overwinning op Limburgia: een prestatie om even eens met gouden letters in het ciub- ■journaal op te tekenen. De eindstrijd D.W.V.Wageningen zal evenals deze halve finales van gisteren op neutraal terrein worden gespeeld. Utrecht of Rotterdam? Wedstrijden om het kampioenschap van Nederland der r-eserve le klasse: RFC II Heragles II 11, Noad IIMaurits II 1-1, DWS II—GVAV IX 6—1. - Op de Nenijto-sintelbaan te Rotterdam werden Zondag athletiekwedstrijden ge houden, welke tevens golden als voorwed strijden voor het clubkampioenschap van Nederland (om de Prins Hendrik-beker). De prestaties waren over het algemeen middelmatig; slechts J. Hofmeester van Pro Patria slaagde erin op de 400 m. zijn Rotterdams record te verbeteren met 0.3 sec. en te brengen op 50.3 sec. Het totaal-resultaat luidt; 1. DOS 66 punten, 2. Suomi 44 p., 3. Hellas 40 p., 4. Pro,Patria 30 p., 5. Sparta 27 p., 6. Mi nerva 22 p., 7. Holland 21 p., 8 DEM 17 p., 9. Bataven 13 p., 10. K. en K. 12 p. DOS en Suotni plaatsten zich hierdoor in de finales voor de PH.-beker. Op de sintelbaan aan de Laan van Poot te 's Gravenhage werd een tien-vereni gingenkamp georganiseerd waarvan de uitslag was: 1. Shot 522 punten, 2 Zwalu wen 493, 3 Siomo 485, 4 AAV 36 (Alphen) 39iy2. 5 Palthena (Rotterdam) 385, 6 VFC (Vlaardingen) 368, 7 Nurmi (Bodegra ven) 347, 8 Ter gouw (Gouda) 319%, 9 Het Franse wielerkampioenschap op de weg, betwist in de wedstrijd Parijs Limoges over 365 km. (dat is an ders dan in Valkenburg!) is gewonnen door Caput in bijna 10 uur. O Senftleben behaalde voor de derde maal het sprintkampioenschap van Frankrijk, 2. Iacoponello, 3. Gérar- din, 4. Degelas. De Noor Erling Kaas heeft tijdens athletiekwedstrijden te Oslo het Europees record polsstok-hoogsprin gen, dat op zijn naam stond met 4.27 m., met 1 c.m. verbeterd. O Te Praag won de Franse voetbalploeg met 40 van Tsjechoslowakije, te Kopenhagen won Noorwegen met 21 van Denemarken. O De te Nijmegen gespeelde korfbal- wedstrijd Gelders—Brabants twaalf tal is door Geldérland met 3—2 ge wonnen. O Honkbalcompotitic: Edo—Haarlem 6—12, V V.G.A.Schoten 5—5, Ajax— Blauw Wit ÏO-O, H H.C.—O.V.V.O. 6—4 O Meulemans won het Belgische kam pioenschap achter grote motoren (100 K.M. in 1.44.21), 2. Michaux, 3. Clau- tier. •O Norköping, de ploeg van Lingberg, Liedholm en de broers Nor.dahl, won met 21 van Malmö, de ploeg van Rosen en de gebroeders Nilsson, en werd daardoor voetbalkampioen van Zweden. O De Oostenrijkse zwaargewicht Jo Wci- din sloeg de oud-kampioen van Frank rijk Francis Jaques in de derde ron de k.o. <0> De korfbsftwedstrijden lussen België B en Engeland is door de Belgen met 72 gewonnen. O Districtskampioenschap handbal da mes: ZeeburgAthene 01. O Bellinzona is voetbalkampioen van Zwitserland geworden. O De hockey-wedstrijd Frankrijk Spanje te Parijs Is door de Fransen met 1—0 gewonnen. grootse stijl, die aantoonde dat ook de katholieke dames gymnastiek bij machte is tot een gedisciplineerde manifestatie van in alle vrijheid beheerste blijde jeugd. Beide turndemonstraties stonden onder de algehele leiding van de heer Lieshout. Het was een goede dag met welverdiend succes. Geen wanklank werd gehoord, het programma wprd vlot en op de mi nuut afgewerkt, en een woord van hulde aan alle organisatoren, uitvoerenden, lei ders en medewerkers, inzonderheid aan de R. K. Sportraad Rotterdam met zijn moedige en energieke voorzitter de heer Kreyns mag hier niet ontbreken. De har monie St. Gregoriu's luisterde dit feest met welluidende pittige marsmuziek op, en onder de vele officiële genodigden merkten wij o.a. op Deken Niekel, die ook hier weer blijk gaf van zijn warme belangstelling voor alles wat de katho lieke jeugd aanbelangt. Moge deze eerste katholieke sportdag rijke vruchten afwerpen voor de verdere bloei van de katholieke sportbeweging in geheel Nederland. De aanvoerder van het R'damse he- ren-hockeyelflal, linksbuiten Knap pe, in duel met de Push-keeper v.d, Ven (achter hem) en rechtsback Dielen (rechts). Op 10 to* en met 13 Juni j.l. is door de Amsterdamse biljartveren. „Wilhel- mina" een mvttatietoumooi georgani seerd. waarop een nieuw kader werd gespeeld, n.l. het cadre 57/2. Dit spel- typeis gecreëerd, nadat gebleken is dat de hoofdklassespelers klein biljart al niet veel meer moeite meer hebben om series van enige honderden caram boles te scoren. Het nieuwe speltype is eigenlijk een miniatuur cadre 71/2. Bij het 57/2 is het klein biljart, evenals het groot biljart 71/2, in 6 vakken verdeeld. Enige weken geleden is reeds een proef met dit nieu we speltype gehouden, maar de techni sche commissie van de Nederlandse Bil- Lankhof. jart Bond zal vooral de resultaten van dit Wilhelmina-tournooi waaraan sterke hoofdklassespelers deelnamen nagaan. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat het volgend seizoen het cadre 57/2 klein biljart als officieel kampioen schap aaan de wedstrijdkalender van de N.B.B. zal worden toegevoegd. Het gisteren gehouden proeftournooi werd gewonnen door Poyck, die van de 7 partijen er 6 won en 1 gelijk speelde. Zijn eindstand ziet er als volgt uit: 6'/a punt; 1750 caramboles; 94 beurten; 115 als hoogste serie; 18.61 als algemeen ge middelde. Tweede werde dan Schmidt met een gemiddelde van 18.02. derde Van Loehem, vierde Monch, vijfde Keijzer. zesde Braadts, zevende Mol en achtste De moordende Cauberg-rit om het Nederlands wielerkampioenschap op de weg is een duel tussen de allergrootsten geworden- Reeds zeer spoedig hadden enige favorieten, onder wie enige ex-kampioenen, en nog enige keien, allen zonder uitzondering goed voor de titel, zich aan de spits van de langzaam verbrokkelende, rij renners geplaatst, Schulte was er bij, de kampioen 1947, dan was er de wereld, kampioen Middelkamp, daar volgden in hetzelfde spoor de grote bervenklimmers Sijen, Janssen en Lambrichts, en in hetzelfde groepje zaten ook de altijd moedige De Korver en de pientere De Ruiter op een kans te loeren. Maar Schulte was in vorm. En du- reed blonde Gerrit, de man met de sterkste wielerbenen van de hele vaderlandse bent, al zijn levensgrote concurrenten van het wiel. Onverwoestbaar op de steile Cauberg-rug, meedogenloos in pijlsnelle afdaling, in de laatste twee ronden (van de tweeëntwintig) tenslotte geheel los. Een typische Schulte-zege. Bijna 20.000 toeschouwers volgden gis teren de wedstrijden bij Valkenburg om het wielerkampioenschap van Nederland op de weg: Kort na de start vormde zich reeds eèn kleine kopgroep, bestaande uit Snellen, Pauwets, De ftuyter, Vooren en Motké, die in de vierde ronde 1 minuut voorsprong hadden op Jefke Janssen, achter wie op 15 seconden het grote pe loton volgde. In de vijfde ronde waren Steenbakkers, Lakeman en Landgraaf aan het peloton ontsnapt en voegden zich bij Janssen. Piet van Nek gaf in deze rorrde op. Intussen zakte Sijen af tot hij in de zesde ronde 2 min. 10 sec achter stand had, terwijl Van Beek door een valpartij gewond werd en moest staken. Daarna voegden de beide groepen zich op de Cauberg samen. De Kbrver leverde in de tiende ronde een schitterende presta tie door een achterstand van bijna 32 se conden in te lopen. Schulte en Middel kamp reden de ronden met soepele gac.g en namen de Cauberg in solfitterende stijl. Schweitzer en Snellen zakten in de tien de ronde af. terwijl Sijen alles op alles zette en de kopgroep wist te achterhalen. In de twaalfde ronde bestond de kop uit negen man: Schulte, Sijen. Janssen, Middelkamp, Schweitzer. Lambrichs. De Ruiter, Vooren en De Korver. Het pelo- Op alleszins verdiende wijze heeft B.V.V. gisteren het kampioenschap van Nederland behaald door in Haarlem met 1—1 gelijk te spelen tegen een zich hardnekkig verdedigend E.D.O.-elftal, dat zijn sportieve plicht tot het uiterste heeft vervuld maar niel kon voorkomen dat ne Bosschenaren toch aan hun trek kwamen. Deze hadden slechts één punt nodig om het totaal van Heerenveen te passeren. B.V.V. ver diende dit gelijk spel zo volkomen dat zelfs een Bossche overwinn.ng geen onjuist resultaat geweest zou zijn. Onze hulde aan de nieuwe kampioen! „Haal de vlaggen van de zolder. Trek je beste spullen aan Aldus schalt het Bossche volkslied door Brabants hoofdstad, nu B.V.V. de eer van het landelijke kampioenschap ten deel is gevallen. Met zuidelijke uit bundigheid wordt de nationale triomf gevierd en .Zondagavond had de bevoor rechte club te Den Bosch een hulde m ontvangst te nemen, die waarlijk klonk als een klok. De heer Karei Lotsy, voorzitter van de K N.V.B., schreef in het fraaie ge denkboek, dat in 1946 t.g.v. het 40-jarig bestaan van B.V.V. werd uitgegeven, zeer terecht: „Jullie treft het in Den Bosch wel zeer met jë B.V.V., want B.V.V. is een ferme club. die in het gehele land door elke tegenpartij ge waardeerd èngevreesd wordt en in ,elk geval gerespecteerd". Maar een moeizame worsteling werd' doorstreden, vooraleer •fi.V.V. de spor tieve hoogte bereikte, waarop zij thans staat. In 1906 richtte de Bosschenaar Gijs van Leur met enkele andere ge trouwen de club op, die toen de naam droeg van N.O.A.D., over één donateur beschikte en overigens een kwajongens club was die wedstrijden uitschreef om oude medailles, die uit moeders tafella waren opgediept. Bij „Mie in de Hut" aan de Loonse Baan hadden de jongens hun clublokaal. In 1912 gingen zij in de Brab. Voet balbond spelen, waarvan zij in het sei zoen 1915-1916 het kampioenschap le klasse behaalden, om in 1916 in de 3e klasse van de K.N.V.B. uit te komen- Het seizoen 1917-1918 bracht B.V.V die toen voor het eerst onder die naam uitkwam, in de 2e klasse B van de K.N.V.B. Zij had toen reeds zoveel naam gemaakt, dat zij in het seizoen 1919-1920 als eerste Zuidelijk elftal kon deelnemen aan de Zilveren-Balwedstrij- kden te Rotterdam, waar de Bossche club een goede beurt maakte. In ditzelfde jaar werd B.V.V. kampioen harer afde ling en werd zij, na protesten en contra protesten, door een besluit van het be stuur van de K.N.V.B. d.d. 25 Aug. 1920 bij keuze gepromoveerd" tot de le klasse. Hierin heeft de cljib zich, zij het dan dat de competitie vaak op het kantje af tussen kop en staart werd af gesloten, weten te handhaven. In het donkere seizoen 1927-1928 dreigde het degradatiegevaar zeer ernstig, terwijl daarentegen iri het seizoen 1935-1936 het zuidelijk kampioenschap voor het grij pen lag, dat echter door het Bredase N.A.C. voor de neus werd weggehaald. Een kwarteeuw eerste-Oclasser Werd in 1945 uitbundig gevierd en toen B.V.V. op 9 Sept. van aat jaar de Zilveren Bal te Rotterdam verwierf, betekende het een vurige prikkel voor het behalen van het Zuidelijk kampioenschap, waarop men ln" 1946 de hoop gevestigd had. •Evenals in 1936 was het' wéér het Bre dase N.A.C. dat in een beslissingswed- trijd op 10 Juni 1946 te Tilburg deze .ïoop de bodem insloeg en hoewel de Bossche humor laconiek zei „dat ze het dan over 10 jaren maar weer eens zou den proberen", bracht 1947 door eejl overwinning in de beslissingswedstrijd met Willem II het zo begeerde Zuide lijke kampioenschap. Dit werd nu, na een prachtige serie wedstrijden in tret verstreken seizoen, opgevoerd tot het landelijke clubkampioenschap. De Bos schenaren kunnen met recht „de vlaggen van de zolder halen". De B.V.V.-ers, met hun eminente trainer C. HI Jack son, hebben het volkomen verdiend! De eindstand van de competitie om het kampioenschap van Nederland luidt als volgt: gesp.gew.gel. vrl. pt. BW 10 Heerenveen 10 Go Ahead EDO Haarlem PSV 10 10 10 10 6 6 5 3 3 2 2 .1 2 4 0 1 2 3 3 3 7 7 14 13 12 10 doelp. 16—10 26—20 21—20 16^-19 18—22 15—23 E PJ O O S U p O a P5 O -i 00 3 3 2 O P c a 3 Haarlem 1-2 3-4 2-0 1-3 3-t E. D. O. 2-1 2-2 1-1 2-2 04) Go Ahead 1-2 4-1 04) 2-0 3-2 P3 3-2 34) 6-2 3-1 1-0 Heerenveen 4-3 5-2 1-2 1-0 5-3 P. s. V. 2-0 0-4 4-1 1-2 2-4 Gerrit Schulte ton volgde op 30 seconden. In de 13e ronde had Pauwels, die sterk was komen opzetten, een voorsprong van 1 min. 10 sec. op Schulte, daarna volgden op 1 min. 40 sec. Janssen en Middelkamp en op 1 min. 50 *ec. De Ruiter ën Sijen. Op 2 min. kwamen Lambridhs, Van de Zande, Schweitzer en Bakker. In de 15e ronde lagen Schulte, Middelkamp en Janssen op de Cauberg aan de kop. De strijd werd heviger en dr ronden voor het einde bestond de kopgroep uit Schutte, Middel kamp, Sü'en, Pauwels en Janssen, op 1 min. 50 sec. gevolgd door Lambrichs en Van de Zande. Geleidelijk aan werkte Schulte zich los; in de 21e ronde had hij bij de finish een voorsprong van 15 sec. veroverd eh by de Cauberg had hij deze reeds vergroot tot 35 sec op Pauwels, Middelkamp, Sijen en Janssen. Hij wist zijn voorsprong in de laatste ronde te behouden en won 't na tionale kampioenschap met de tijd van 4 uur 18 min. 47 sec. Professionals 216, 300 kin. over 22 ronden: 1. Schulte (Den Bosch) 5 uur 31 min, 48 sec.; 2. Sijen (Maastricht) op 3 min. 31 sec.; 3. Middelkamp (Kieldrecnt) op 4 min. 25 sec.; 4. Janssen (Elsloo) zelf de tijd; 5. Pauwels (Kieldrecht) zelfde tijd; 6. Savelsberg (Hoensbroek)7. C. Bakker (Zaandam); 8 H de Hoog (Am sterdam); 9. v. d. Zande (Halsteren). Amateurs 157.300 kift. over 16 ronden: 1. Plum (Kerkradej 4 Uur 18 min. 47 sec.; 2. Duijf (Zaandam) öp 2 min. 29 sec.; 3. Van Est (St. Willebrord) op 2 min. 47 sec.; 4 Blankenaauw (Nijmegen) op 5 min.; 5. Grift (Soest) op 9 min. 26 sec.; 6 Geerts (Teteringen); 7 v. Eekeien (Rotterdam); 8 Elswijk (Zaandam); 9 Van de Neut (Ainsterdam). Eerst in de laatste minuut van deze uitermate spannende en boeiende kamp kon EDO, in een laatste wanhopige po ging, de gelijkmaker scoren en hoewel voordien de 10 voorsprong van BW, welke eerst een kwartier voor het ein le tot stand kwam, al enkele maleti in ern stig gevaar was geweest, heeft de Bossche jploeg zich in deze strijd toch onbetwist de sterkste getoond. Technisch stond het spel der Bosschenaren op iets hoger plan en vooral in de tweede helft legde de BW-ploeg een groot enthousiasme aan de dag zodat men bewondering moet heb ben voor deze rood-zwarte knapen i'ie tweemaal drie kwartier als het ware oor hun kans hebben gevochten in een tem peratuur die nu niet bepaald geschist was voor een wedstrijd met een dergelijk hoge inzet. Mochten de bezoekers misschien in de eerste helft wat last van plankankoorts hebben en zagen we enkele fatale •.nis- trappen in de overigens hechte verdedi ging en klopte bovendien de combinatie niet zo goed als we van de Bosschenaren gewend waren, vergeten mag niet wor den dat EDO felle tegenstand bood en zelfs voor de rust veelal in de aanval was, daarbij geholpen door de krachtige wind. Maar de Haarlemse voorhoede was niet bij machte van énkele kansen een gepast gebruik te maken al moest doel man Saris bij enkele gevaarlijke kopbal len van Roodselaar en Karpes al z'n ta lenten tonen om zijn doel voor een .door boring te bewaren. Aan de andere kant waren het voora) Van Beek en v. d. Dun- gen die met felle verraderlijke schoten de Haarlemse doelman op de proef, stel den maar hoewel zich aan beide kante.i enkele scoringskansen voordeden, bleven de resp. achterhoeden meester van 't ter rein zodat met blanke stand werd ge draaid. Na de pauze echter kwam het techni sche overwicht der Bosschenaren duide lijker aan het licht. Talrijke aanvallen van Van Beek en Langenberg stelden ie EDO-achterhoede op «ware proef en om dat in de Bossche voorhoede hét spel niet zo kort meer werd gehouden als in de eerste helft en Huybrecbts een schitte rende stuwende partij speelde, maar daar bij z'n verdedigende taak niet vergat, be heerste BW ruim tijd het spel en naar mate de strijd vorderde werd het over wicht van BVV groter. En toen een kwar tier voor het einde een prachtige combi natie der Bosschenaren werd besloten met een handig voorzetje van Van Beek naar v. d. Dungen, schoot deze laatste het leder via de binnenkant van de paal langs doelman v. d. Berg (0—1). Maar EDO liet het er niet bij zitten. Want on danks de lichte technische meerderheid der bezoekers vonden de Haarlemmers toch nog dikwijls gelegenheid de Bossche achterhoede, waarin Krjjgih en doelman Saris tot de grote figuren behoorden, in het nauw te brengen en toen dan ook BVV na'tiet leidende doelpunt zich enigs zins in de verdediging terug trok. ging Schijvenaar naar voren en trachtte EDO door alles op de aanval te zetteft het spel- beeld te veranderen. En inderdaad ge lukte zulks want 64t laatste kwartiertje zullen de duizenden Bosschenaren die nu i ploeg hadderi' vergezeld, niet vergelen. Doelman Saris kreeg veel ep moeiliin werk, sloeg zich er echter kranig door héén maar kon in de allerlaatste minuut toch niet voorkomen dat uit een hoek schop van Spek aanvoerder Schijvenaar met een schitterende kopbal de gelijic- maker in het Bossche doel joeg. Maar daarmee was de strijd gestreden en in triomf werden de BW-ers na het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Bronx- horst naar de kleedkamers gedragen, waar het EDO-elftal als een der eersie aan de overwinnaars in de kampioens- competitie_ zijn gelukwensen kwam aan bieden. Karei Lotsy, de voorzitters van EDO en Haarlem en vele anderen volg den en de talrijke verheugde Bosschena ren staken in Haarlem's straten hun vreugde niet onder stoelen of banken. In dc blakerende zon op het Bossche Marktplein hadden zich gisterenmiddag duizenden Bosschenaren verzameld om te luisteren naar Jiet ooggetuigeverslag van f:„, Sissis Het doelpunt dal B.V.V.'s landskampioenschap inluidde: de E.D.O.-keeper v.d. Berg duikt tevergeefs naar fiet schot van v.d. Dungen: 0-1 naren. Serpentines omkransten de lan dauers en de auto's waarin bestuur en spelers gezeten waren. Bloemen werden „het ooggetuigeverslag van hun toegeworpen en de gemeentepolitie de wedstrijd EDO—BVV. Een storm van moest alle zeilen bijzetten om te voorko- vreugde had er gegierd over het Markt-1 men dat de afzetting verbroken werd plein, luid weerkaatsend tegen de gevels, tóen BVV het eerste doelpunt scoorde. Maar een beklemming kwam over de massa toen EDO even voor het einde de stand gelijk wist te maken. Nog enkele minuten waren er maar te spelen en de spanning werd voor de massa haast on draaglijk. Toen echter het einde gekomen was en BVV door dit gelijk spel het landskampioenschap had verworverf, brak de angstige spanning in een orkaan van enthousiasme los.' Jeroen Bosch stond met het palet ge reed om dit schilderachtige toneel van een dansende en hossende menigte op het doek vast te leggen. Vlaggen kwamen voor de dag. rood-zwarte BVV-rozetten sierden ieders borst en zelfs speciale BVV-hoofddeksels werden gelanceerd. In een ommezien was de hele binnenstad in een viaggenzee veranderd. Maar de climax zou eerst komen toen bet zegevierende elftal zijn triomfante lijke intocht in Brabants hoofdstad deed. Aan de Citadellaan werden bestuur en spelers ontvangen en in auto's en in open landauers, begeleid door een drie tal muziekcorpsen, werden de kampioe nen als ware triomfators naar het ge meentehuis. geleid, waar het voltallig ge meentebestuur en vrijwel alle raadsleden voor de ontvangst gereed stonden En ook nu was de Markt en de daarheen leidende stralen met mensen overstroomd. De grillige lijn der huizendaken teken de zich reed? scherp af tegen de avond hemel toen eindelijk de stoet, met de „Koninklijke" voorop, bijhet gemeente huis aankwam. Het was een zegegang ge weest door hagen van jubilende Botsche- Zelden zag Den Bosch een zo massale drukte. Geen bevrijdingsfeest, geen Bosch' carnaval kon het halen bij de belangstel ling. die op deze voor de Bosschenaren zo gedenkwaardige dag werd getoond. Nadat de Bi'V-ers op hét bordes wa ren ongesteld, opnieuw toegejuicht door de enthousiaste menigte, sprak burge meester Loeff de spelers en bestuur toe. Hij wenste hun geluk met hun prachtige overwinning en zeide, dat met hel ge meentebestuur heel Den Bosch trots was op het sympathieke en energieke BVV. Haar eer was de eer der Bosschenaren. De burgemeester, omhing daarna de aan voerder van he' elftal Toon van Beek met een machtige lauwerkrans, in deze hulde alle spelers betrekkend. De Voorzitter van BVV. de heer Pöp- plein, dankte voor de grootse ontvangst en de spontane hulde. Hij maakte i'an de gelegenheid tevens gebruik de bur gervader te verzoeken hef sluitingsuur die avond wat later te stellen, op welk verzoek prompt werd ingegaan. Als symbolische figuur voor het fees tende Den Bosch dook toen plotseling de populaire „Bossche Bet" op, gestoken in haar beste Zo .dagse schort en luid klingelend met twee bellen. Nadat in het gemeentehuis de erewijn was geserveerd, ging het. naar Bosch' gebruik, drie maal de Markt rond. De muziekcorpsen lieten hun pittigste feest- piarsen over he plein 'schetteren en arm in arm dansten en zongen de Bossche naren achter de muziek aan. Het werd een eelit Bosch' festijn met een stemming als een ouderwetse carna val tot diep in de kleine uren....

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3