Fanny Blankers-Koen evenaart twee wereldrecords Motoren daveren over de Zuid hollandse wegen Ned. tennisploeg door Engeland met 4—1 verslagen De Kikvorsen hadden honger De hartewens van een vorst-voetballér De Zwaluwen verschoten al hun kruit in de eerste minuut 50.000 Man: „tien, tien, tien!" DE JUBILEUM-WEDSTRIJDEN VAN „DE HOOP Franse dames winnen athletiekwedstrijd tegen Nederland De Nederlandse dubbel skif met klein verschil door de Belgen geklopt om hetTorfbal- N Amsterdam verliest van Parijs MAANDAG 14 JUNI 1948 PAGINA 1 GOEDE PRESTATIE VAN ONZE ESTAFETTE-PLOEG De uitslagen 'M HÉ*# NEDERLANDSE B-DAMES EEN ZEER ZWARE RONDE" Van Swol verliest ondanks 3-1 in de vijfde set met 4-6 OM DE ZILVERSTADBEKER -- f ZESTIEN MAAL DE ROOS KAMPIOENSCHAP INDOOR-VOETBAL trok 10.000 toeschouwers J NED. MOTORRENNERS IN BELGIE EEN MAHARADJAH TEGEN DE ORANJE-PLOEG EN VERLOREN IN TSJECHO- SLOWAKIJE MET 2-1 DAAR GAATJE, DACHT GARE GRADUS NED. WIELRENNERS IN HET BUITENLAND OM DE DAVIS CUP „WILKES"—ADMIRA 1—8 a Tijden» de gisteren te Amsterdam gehouden dames-stthletiekwedstrijd NederlandFrankrijk wist mevr. Fanny BlankersKoen twee' wereld record» te evenaren. Zij legde de 100 meter af in de tijd van 11.5 sec. terwijl ze bij de 80 meter horden een tijd noteerde van 11.3 sec. De Franse dame» wonnen met 4844' punten en namen daarmee revanche voor de het vorig jaar te Straatsburg geleden nederlaag, waar onze dame» zegevierden met 51—45 punten. Van de negen nummer» wonnen de Francaises er vier en de Ned. dames vijf, maar bij het hoogspringen en het kogelstoten wisten de gasten op een eerste en een tweede plaats beslag te leggen en dat heeft tenslotte de doorslag gegeven, Fanny Blankers-Koen had op de 100 meter de matige wind schuin in de rug. Met haar tijd van 11,5 sec. evenaarde zij het wereldrecord, dat op naam van Helen Stephens staat, tijdens de Olympische Spelen te Berlijn in 1936 gelopen. Het sprak van zelf, dat onze landgenote het Europese record verbeterde, dat de Poolse Stella Walsh op haar naam had staan met 11,6 sec., daterend van 1 Augustus 1937 te Berlijn, terwijl zij haar Nederlands record terugbracht van 11,7 sec. op 11,5 sec., welk record te Eindhoven werd ge vestigd op 16 Juli 1942. Verder evenaarde Fanny Blankers-Koen het wereldrecord op de 80 meter horden, dat zij met 11,3 sec. tezamen met de Italiaanse Claude Testoni reeds op haar naam heeft staan. Wellicht zou zij het wereldrecord hebben verbeterd, indien #ij beter over de twee de horde was gekomen, welke zü nu aan raakte. Bovendien stonden de horden ver keerd opgesteld, hetgeen een protest uit lokte van de zijde der Franse dames, doch dit protest werd afgewezen door de jury d'appel onder het motief, dat alle vier loopsters er door gehandicapt wer den, in het bijzonder Gerda van der Kade, die in normale omstandigheden zeker op de tweede plaats beslag zou hebben ge legd, doch nu als vierde eindigde in een slechte tijd. Overlopen zou alleen de Ne derlandse dames tot voordeel hebben kun nen strekken. Overigens zal alleen de tijd van 11.5 sec. op de 100 meter voor erken ning als wereldrecord in aanmerking ko men, waartoe de nodige stappen zullen worden ondernomen. Intussen slaagde de Franse athlete Caurla, numero drie in de Europese kam pioenschappen te Oslo, er in het Franse record op de 200 meter met 0.1 sec. te ver beteren en te brengen op 12,1 sec. En nog een Franse athlete werd door Fanny Blankers-Koen geïnspireerd, nl. mej. Mon- ginou op de 80 meter horden, die er in slaagde een tijd van 11,9 sec. fe noteren, 0,3 sec. beter dan het huidige Franse record. - Zoals wij reeds schreven, ging het maximum aantal punten bij het hoog springen naar de Franse dameS, hetgeen voornamelijk werd veroorzaakt door het feit, dat mevr. Blankers-Koen op dit num mer verstek liet gaan en vervangen werd door mej. Den Boer. Mevrouw Ans Pan- horst-Niessink kwam dicht bij het Ned. record discuswerpen met een worp van riiim 40 meter. Een goede prestatie lever de ook onze estafetteploeg met Xenia Stadt—de Jong, Gré de Jongh, Gerda van derKade—Koudijs en Fanny Blankers- Koen, die een tijd noteerde van 47,7 sec., waarmede het Ned. record geëvenaard werd. Het wisselen was goed en indien de dames nog beter op elkaar zullen zijn ingesteld, zal men ongetwijfeld tot nog sneller tijden kunnen komen. Want twee maal achtereen 47,7 sec. met een tussen ruimte van een week, te noteren, bewijst, dat de goede samenstelling is gevonden. De uitslagen luiden: Kogelstoten: 1. Ostermeijer (F) 13.13 m 2. Veste (F) 12.83 m., 3. Den Boer 11.82 m., 4. Van Schouwen-Cramer 11.73. Speerwerpen: TheunissenWaalboer 40.07 m„ 2. Pinhrd Osterhold (F) 36.63 m„ 3. Koning 35.24 m., 4. Hennequez (F) 31.84 m. 100 meter: 1. Blankers-Koen 11.5 sec., 2 Caurla (F)' 12.1 sec., 3. de Jongh 12.3 sec., 4. Moussier (F) 12.4 sec. 80 meter horden: 1. Blankers-Koen 11.3 sec., 2. Monginou (F) 11.9 sec., 3. Toulouse (F) 12 sec., 4. Van der Kade-Koudijs 14.2 sec. Hoogspringen: Ostermeijer (F) 1.59% m., 2. Buas (F) 1.51%, 3. Blaauboer-vanv Balen Blanken 1.46% m„ 4. Den Boer 1.41% m. Discuswerpen: 1. Mazeas (F) 40.49 m., 2. Panhorst-Niassink 40.03 m., 3. Marchand (F) 37.68 m., 4. Roos-Lodder 37.32 m. 200 meter: 1. Caurla (F) 24,9 sec., 2. De Jongh 25.2 sec., 3. Karelse 25,8 sec., 4. Faugoin (F) 26.2 sec. Verspringen: 1. Van der Kade-Koudijs 5.52 m., 2. Chabot (F) 5.31 m., 3. Duboirrat (F) 5.25% m., 4. Karelse 4.89 m. rass; Ky: DE TESTWEDSTRIJIX TUSSEN ENGELAND EN AUSTRALIË Fraai «pel op derden dag De derde dag heeft bij prachtig zomer weer ook cricket te genieten gegeven van de bovenste plank. Bradman en Hasselt openden de dag en leken spoedig de bowlery meester, doch dat vermetel ver vertrouwen tot ongelukken kan leiden ondervond Bradman die op 130 ihgaan- de 8 runs later zich in de leg-slips ge vangen zag door Hutton 305/6 Tal low kwam nu Hasset op wie de zware taak'rustte gezelschap te houden, doch lang maakte hij het niet, want op 328 ewrd hij door "Young op eigen bowlen gevangen voor 10, 328/6. Twin tig rups later wist Johnson met een bal van Laker geen raad, speelde de bal in zijn wicket en kon verdwijnen voor 21, 365/7. Alles wat Australië aanhing begon de zaak somberder in te zien, doch het partnership HasseltLindwall wist 112 runs aan de score toe te voegen eer Hassett Reung door Bedser gebowld, verdween voor een onbetaalbare 137, gescoord in bijna zes uur en versierd met één zes en 20 vieren. Dit was Has- sett's tweede testcentury op meesterlijk technische wijze opgebouwd, 472/8. Lindwall 'bracht het tot 42, 476/9 en toen een ieder dacht dat de zaak geke ken was, zorgden dè „stumper-ibats" Tashack en Johnston nog voor 30 vro lijke runs en sloot de innings op 509, 344 runs vóór op Engelands 1ste innings. De tweede Engelse innings begon ma tig, want op 32 waren Wasbrook en Edrich reeds resp. voor 1 en 13 ver dwenen, daarna echter verloren de bowlers hun „grip", de batsmen Hutton en Compton profiteerden danig van de geboden kansen en de dag sloot op 112 voor 2. Hutton not out 63, Compton n." o. 36. De strijd blijft open, doch Australië heeft de beste kansen. Voor de landenontmoeting België A Nederland B (dames), welke op Zaterdag 26 Juni a.s. te Antwerpen „wordt gehou den, heeft de nationale technische com missie der K.N.A.U. de volgende Neder landse damesploeg samengesteld: 100 M. Jiardlopen: A. Noordraven (Palthena), T. Lucas Holiandia), 200 M. hardlopen: T. Lucas (Hollandia), L. Rademaker (Stormvogels). 80 M. hordenloop: G. van Heezik (Sagitta), N. Stam (A.D.A.) Ver springen: A. Noordraven (Palthena). B. Vleeshouwer Lycurgus). Hoogspringen: L. Duitemeyer (Hollandia), Tr. van Dijk (Zaanland). Speerwerpen: D. Rijshou- wer (Attila), W. Pasma (W.I.K.F.T.C., Discuswerpen: W. Pasma (W.I.K.F.T. C.), D. Mariuus (A.H.C. 1928). Kogelsto ten: D. Marinus (A.H.C. 1928), B. Meu- lenbrugge (Celebes). 4 x 100 metêr esta fette: 1. Miedèma (Vitesse), B. Vleeshou wer (Lycurgus), T. Lucas (Hollandia) A. Noordraven (Palthena), L. Rademaker Stormvogels. Fanny BlankersKoen kan zij deze topvorm tuiee maanden lang conserveren Zaterdag Werd voor de zevende maal 'de Zuid-Holland Grensrit voor motor rijders gereden, bekend ris de Ronde van Zuid-Holland. Het is een zeer zware betrouwbaarheidsrit over 'n traject van ongeveer 420 K.M., dat ditmaal hoofd zakelijk uitgestippeld was over secun daire wegen terwijl ook enkel; lastige stukken terrein in het parcours - waren opgenomen. Van des morgeng 8 uur af startten 104 renners -uccessievelijk te Wassenaar, en van hen hebben er 60 de finish bij de Haagse Schouw bereikt. Dat deze rit hoge eisen stelde, kan blijken uit het feit dat zelfs bekende renners er niet zond.er strafpunten zijn afgekomen. Piet Knijnenburg, Jan Veer, diens broer Drikus Veer en O. Moeke misten een contróle waardoor ze ieder 50 strafpunten opliepen. Bovendien kwam Knijnenburg aan een der con troles te laat binnen, zodat hij met 56 strafpunten eindigde. De bekende Haagse zijspanrijder, Her man Zuur, kreeg 54 strafpunten. Jac. Schot uit Amsterdam kwam ondqrwgg in botsing met een auto waardoor hij uitgeschakeld werd, In totaal bleven 12 deelnemers zon- der strafpunten, 7 uit de junior-"klasse en 5 van de senioren. Bij de junioren reed óok mee de militair Cornells Ver- laam uit Breda; hij kwam met 0 straf- v.-. punten binnen, in weerwil van 't feit. ie aardige ondergrondom dat overwicht Het wonder dat gebeuren moest om van I2 op 32 te komen, is niet ge schied, al was de baan droog en het weer ideaal. De eervolle 23 is niet bereikt, het Britse tennis is met een triomfantelijke 4—1 eindelijk .weer eens in de laatste vier van de Davis Cup doorgedrongen. Die 14 had 23 kunnen zijn, indien de Van Swol-tra- ditie, waarop we al eens eerder doei- den, zich nu eens niet gehandhaafd had, n.l. een voorsprong in de vijfde set (3—1) en dan tenslotte toch ver liezen: 1—6 6—2 5—7 6—1 4—6 Onze tennismedewerker -meldt uit Edgbaston: Zo sterk van wisseling in spel en in aspecten, meeslepend nu eens, teleurstel lend dan weer, bij beide spelers, zo vol tegenstelling van rijzend en dalend, van sterk en matig spel. en toch met deze ene grote lijn: de onderbewuste drang naar het initiatief, hebben wij in jaren niet in een van onze wedstrijden voor de Davis-beker meegemaakt. Voor de Engelsen betekende de zege in de strijd tussen Paish en Van Swol de totale zege een verloren partij liet nog een kans open van pech, van ver lies. van een nederlaag. Voor Paish, dt nerveuse zijn landgenoten wisten het wel een zware opgave. Voor Va* Swol, de niet-minder-nerveuse, stellig even zwaar. De speler die zich, al spe lend, uit die morele druk los zou spe len, had de beste kansen, want technisch was er. hoe veel verschil ook in stijl en slagen, geen betekenend overwicht. Beiden hebben zich los gespeeld. Beiden hebben games, sets. perioden gehad van èen moreel overwicht dat de ander weg drukte, niet alleen en dat was de merk Met 62 was het niet alleen set-gelijk, doch was heel het Britse overwicht uit de eerste set verdoezeld, weggewerkt. Met een lang gevecht werd de derde set ingezet. Een set is immer eèn moreel rust, een herlevingspunt. Viermaal deuce (verd het voordat Van Swol tegen de hêrleefde Paish zijn service won. En daar na sloop bij beiden de wisseling van aanval en verdediging naar binnen, ge volg van het belang van deze set. Op deze baan, waar de service stellig een voordeel is, gingen nu services na ser vices verloren. Ingehouden manieuvere- spel wisselde af met onverwachte uitval len. Verrassend goed was soms de open making van het veld door Van Swol, ge volgd door een volley die af was. Ver rassend was de lage. scorende forehand van Paish. Paish was de eerste, toen het 43 voor hem was, die zijn service hand haafdeVan Swol volgde hem. Brak daarna door die van Paish héén: 5—4. Eigen service te volgen'. Doch hij vergat de grote waarde van het initiatief, dat het offensidt moest leiden. Hij wachtte af, menend dat Paish 'zou forceren cn missen. Doch Paish reageerde met het moreel en met de techniek van de eerste set, won van 55 snel twee games....: 7—5. Dit leek het êinde van de Nederlandse kans te betekenen. Vooral omdat nu de rust kwam en Van Swol een „slow star ter" is. Het verrassende tegendeel bleek waar. Van Swol liet alle ingehoudenheid va ren, gaf vaart, bleek zijn controle te kunnen handhaven, hield Paish achterin met zijn diepe vlakke forehands, ope- dat hij onderweg een val maakte en een schouderblad brak. Hij had niet wil len opgeven Van de senioren bleven C. v. Rl.issel em J. G. Zwaai uit Den Haag, zonder strafpunten .evenals Jaap Roest uit Nieuwveep en zijn broer W. C. Roest uit Leimuiden. Als vijfde arriveerde ook J W. Haaker uit Badhoevedorp met een blanco straflijst. De officiële uitslag kan eerst, nadat alle contrólèlijsten zijn na gerekend, wórden vastgesteld. Gisteren heeft te Schoonhoven een kegelwedstrijd plaats gehad om de Zil verstadbeker tussen Pro Patria (houd ster), V.V.V. en Het Touwtje. H'ct Rot terdamse V.V.V. behaalde met 869 hout het meeste aantal punten en werd daar door houder van de Zilverstadbeker. 2. Pro Patria met 848 hout, 3. Het Touwtje 841 hout. Hoogste werper: W. Klarenbeek (V.V.V.) met 199 hout. 79 - Onder grote belangstelling zijn dit weekend de schitterende wedstrijden geroeid, die ons vele verrassingen brachten. De Zwitsers werden in acht en vier geslagen, doch de Belgen behaalde in de dubbel skif een zeer fraaie zege. Neumeier had in een voorafgaande skifwedstrijd echter een overtuigend succes behaald door de Belgen Piessens en Collet te slaan. Piessens, die in deze strijd om de Hol land-beker tot 1000 meter de leiding had, werd daarna in 250 meter, door de Am sterdammer twee lengten achter zich ge laten, waarop de Belg de strijd opgaf. Col- let, die in d'eze race geen rol van beteke nis had gespeeld-zag op het laatst kans iets in te lopen, docfh bleef desondanks ver achter. Geheel verschillend was de race in de dubbel skif. De in hoger slagtempo roeien de Belgen bleven tot 900 meter iets voor, daarna wisten de Nederlanders de lei ding over te nemen en eerst na 1600 me ter wisten de Belgen wederom in te ha len om uiteindelijk met een schitterende eindspurt de overwinning te bezegelen. Dit fraaiè succes danken zij aan hun hoger slag-tempo, technisch was het roeien der Amsterdammers fijner, doch van der Meer die zich Zaterdag na zijn s'kif-wedstrijd al niet goed v-o^lde en ook gisteren nog koorts had kon zijn ge wone kracht niet ontwikkelen. We ver wachten stellig, dat ook de Willem III-ers een hoger slagtempo zullen bereiken. In tussen «alle hul'de voor de Belgen. Zij m i n-uci» - j toonden een geweldig uithoudingsver'.no- 4 x 100 meter estafette:' 1. Nederland gen en een grote vechtlust. Sedert het 47 7 sec 2 Frankrijk 49.3 sec. vorig jaar is de vooruitgang verblunena. Het internationaal waterpolo-tournooi hetwelk Zaterdag en gisteren in het Zwar te Plasje te Hillegersberg is gehouden tus sen de Kikvorsen (het officieuze natio nale zevental), de Koninklijke Antwerpse se Zwemciub en SVH hebben de Kikvor sen op overtuigende wijze gewonnen. Na dat het tournooi Zaterdagavond was ge opend met de wedstfijd SVH,KAZC, waarbij SVH de sterkere ploeg was en in hoofdzaak door goed spel van Van Dom melen. in een vlotte wedstrijd met 62 van de Signoren hadden gewonnen, kwam Zondag de rest van het teurnooi tot af werking. De KlkvorSMi brgonnen gisteren tegen de ploeg van KAZC In de volgende op stelling: doel: Salomons, achter: Keete laar, Braasem en Korevaar en voor: Ruimschotel. van Feggelen en Smol, Het was al direct duidelijk, dat deze officieu- se nationale ploeg veal sterker spel speel de dan de Antwerpenaren. Door Kore vaar en Smol was het spoedig 20, waar na de Belgen wat sterker werden, doch voor doel niet tot doelpunten konden ko men. Aan Nederlandse zijde verhoogde van Feggelen met een fraaie omhaal de stand tot 30. Na de pauze was het de zelfde speler, die het gevaar in de Bel gische defensie bracht. Nog driemaal scoorde hij ongeveer op dezelfde wijze en hoe de Belgen ook werkten voor een tegenpunt, dit bleef uit. Kofevaar scoorde voor de zevende maal voor de Kikvor sen (70). Na enkele tussenwedstrijden gingen de Kikvorsen wederomte water, thans te gen SVH in de volgende samenstelling: doel: Rohner, Ruimschotel. Stam en Braasem achter: Cabout, van Feggelen en Korevaar voor. Al heel spoedig hadden de Kikvorsen met doelpunten van Van Feggelen en Ruimschotel (2 maal) de stand op 30 gebracht. De druk op het Nederlandse doel werd groter, doh de lat bracht nog al eens uitkomst. De pe- iers van SVH drongen wat te ver op in- plaats van tegen de goed getrainde Ne derlandse combinatie een meer defensie ve houding aan te nemen. Voor de rust was het Korevaar. die met een boogje SVH's reserve-doelman voor de vierde «taal passeerde. SVH kon zijn gewone spel niet ontplooien en de Kikvorsen kon den de slecht geplaatste ballen "van de Hillegersbergenaren gemakkelijk onscha delijk maken. Van Feggelen produceerde het vijfde doelpunt en de drujc op het doel van SVH bleef groot. Nadat SVH enkele goede kansen op onverklaarbare wijze had teloor laten gaan, brachten Korevaar (2 maal) en Ruimschotel (2 maal) de eind stand op 90. De einduitslag was: 1 De Kikvorsen 4 p., 2 SVH 2 p., 3 KAZC 0 p. Voor de competitie om het korfbalkam- pioenschap van Nederland won Het Zui. den met 74 van Vitesse. De stand is nu: Westerkwartier 5 5 10 48— 7 Het Zuiden 6 5 1 10 34—22 Deto 7 2 1 4 5 19-41 Vitesse 4 3 1 3 14 li Naas 8 - 2 6 2 19-47 De beide international® nummers, 'de gestuurde- en de ongestuurde twee wa ren matig en stellig niet van internatio naal gehalte. De ongestuurde twee werd door "de Antwerpenaren gewonnen in de twee mét behaalde Njord- de overwinning doch Belgen noch Leidenaren komen bo ven de middelmaat uit. In de vieren was het peil aanmerke lijk beter. De gestuurde vier van Njord mocht er zijn en zal stellig nog mooie successen kunnen boeken indien het baan- teropo nog opgevoerd wordt. De stuur- manloze vier der Delftse Sport maax'e een verrassend goede indruk. Dit mag 'n soliede ploeg genoemd worden, die bij ernstig doör-trainen ongetwijfeld voor uitzending naar Londen in aanmerking zal komen. Het roeien is zeer gelijkma tig, de haal is krachtig en de boot ligt mooi stil. Nereus wist het hoofdnummer de oude acht op uitstekende wijze te winnen. Coach Bloemendaal is erin geslaagd in korte tijd de ploeg sterk op te voeren Laga viel zeer tegen terwijl de Seeclub Luzern ook geen schijn van kans kreeg. Deze race der oude achten was een fraai besluit. Het heeft prettig aangedaan, dat de 100-jarige, die voor zo'n uitmuntende organisatie zorg droeg, in enkele num mers zo uitstekend vdor de dag kwam en enige eerste prijzen wist te bekampen. De meeste successen werden behaald door Njord. De oude club uit de Sleutelstad wordt tot nieuwe glorie gebracht door zijn jeugdige coaches van Noort, Lemm en Süermon dt. De technische commissie van de Neder landse Roeibond beschikt na deze wed strijden al weer over meer positieve ge gevens. Niet alleen de skiffeurs Neumeyer en Van der Meer doch ook de stuurmanloze vier van Delftse Sport en de acht van Nereus, misschien zelfs de gestuurde vier van Njord komen nu al voor uitzending naar de .Olympische Spelen in aanmer king. Alle ploegen en scullers zullen echter nog ernstig moeten trainen teneinde nog in vorm te verbeteren. Deze mogelijk heid lijkt ons bij de meesten ruimschoots aanwezig- Voor de overige races volgen hier de uitslagen: Behalve dat zaal-voetbal tussen vijftallen door vele Engelse clubs als onderdeel van de training wordt gebruikt, blijkt het ook als spel voor het publiek grote aantrekkelijkheid te bezitten. Dit is tijdens een sportieest in Wimbley-Pool duidelijk gebleken. Voor 10.000 toeschouwers werd een wedstrijd gespeeld tussen een Aase naal-team en de „Rest van Engeland", Voor Arsenal kwamen uit: Swift, Carter. Ward, Pearson en Leuty, ter wijl het vijftal van de „Rest." bestond uit: Rooke, Hacauley, Macpherson, Barnes en Male. Er werd gespeeld op eén groéne houten vloer. De opstelling van een vijftal luidt: een back. die binnen een bepaald gebied de bal met zijn handen mag spelen, verder een half back en drie voorspelers. De spelers dragen align gymnastiekschoenen. De uitslagen van Zaterdag luiden: Jonge vier A: 1. Laga II 8.8.1; 2. Wil lem III, 3 Laga, 4 Triton. Oude vier: 1. Njord 8.1.9; 2. Seeclub Luzern, 3 Triton. Jonge skif B (finale): 1 Antwerp ScuV ling Club (Vandersteen) 9.13.1; 2. Triton (Fuhri Snethlage) 9.32.0. Jonge acht B.; 1. Njord 7.2.1; 2. De Hoop 7.13.2; 3. Laga, 4 Antwerp Sculling Club; 5 Thames Rowing Club. Overnaadse skif: finale: 1 Njord (Brug- geman) 9.24.3; 2 Willem III (Van Schelt) 9.53:3; 3 Hoop (Blaisse). Jonge twee A: 1. Spaarne 8.17.0; 2 Hoop 3 Njord, 4 ZZV. Oude skiff: Ie voorwedstrijd: 1. Ant werp Sculling Club (Piessens) 8.37.0; 2. Willem III (Ten Houten) 8.59.0; 2e voor wedstrijd: 1. Royal Sport Naut.'Bruxelles (Collet) 8.37.0; 2. ZZV (Van Orden) op 5 lengten; 3 Willem III (y. d. Meer) op 10 lengten; 3e voorwedstrijd: i Willem ill (Neumeier) 8.42.4; 2. Victoria Lake Ro wing Club (Stephen) 9.6.0. Twee zonder stuurmam 1 Soc Royale Anvers 8.20.0; 2 Laak, 3 Seeclub Luzern. Lichte vier: le voorwedstrijd: i Willem III 8.22.0, 2 Laga, 3 Nereus, 4 Triton; 2e voorwedstrijd: 1 Argo I 8.39.2, 2 Argo II, 3 Triton XI. Veteranen acht (1000 m-H I- Hoop 3.42.7, 2 ZZV, 3 De Maas. Veteranen skif (1000 m-): l Hóóp (Jan Zeegers) 4.13.0, 2, Maas (Muntz) 4.30.0; 3 Hoop (v. Niftrik). Snelroeien dames jonge vier (1000 m) 1 Hoop 4.22.4, 2 Delftse Sport, 3 Viking, 4. Argo, 5 Maas. Snelroeien dames jonge acht (1000 m.i: 1 RIC 3.57.4; 2 Hoop, De uitslagen van Zondag luiden: Oude skif: 1 Willem III (Neumeier) 9 min. 28.4 sec.; 2. Royal Sport Nautique Brux. i Collet) 9 min. 33,5 sec. Antwerp Sculling Club (Piessens) «af op. Jonge skif A: 1. Antwerp (Vandersteen) 9 min. 40.3 sec.; 2. Sp33rnc. ^luider) 9 min. 56.2 sec.; 3 Triton (Fuhri Snethlage). Overnaadse vier: 1. Hoop 8 min. 37.0 sec.; 2 Dordtse (op 1 dm.) 8 min. 3r„ sec.; 3 Argo, 4 Laak. Oude twee: I. Njord 10 min' io-2 sec. 2. Argo 10 min 36.4 sec. Willem Hultzer-vier: 1- Ley the 8 min, 43.4; 2. Maas 8 min. 51-0 sec" Vier zonder stuurman: 1. Delftse Sport 8 min. 2,0 sec.; 2. Willem III 8 min. H sec.; 3. Sport Nautique Brux. Jonge acht A; 1. Njord 7 '.min, 23.2 s 2 Laga 7 min. 54.1 sec.; 3. Triton, 4. Plio cas. Lichte vier: 1. Willem III 8 min. 53 sec.; 2 Argo I 8 min. S9-3 sec.; 3 Argo II, 4. Laga. A Oude dubbel twee: 1 Antwerp (Pies' sens en Collet) 8 min. 181 sec.; 2. Willem III (Neumeier en Van dfer Meer) 8 min. 20.3 sec. Jonge twee B: 1. Hoop 9 min. 50.4 sec., 2. Argo. Jonge vier B: 1. Njord 7 min. 58.0 sec.; 2 Spaarne 8 min. 1.1 sec.; 3 Nereus, 4 Hoop, 5 Maas. Oude acht; 1. Nereus 7 min. 1.4 sec.; 2. Delftse Sport (op 2 lengten); 3. See club Luzern (op 3 lengten), 4 Laga, Snelroeien dames oude acht (1000 me ter): I. Vliet 4 min. 16.2 sec.; 2. Hoop 4 min. 20.2 sec.; 3 Nereus, 4 Spaarne, p Willem III. Snelroeien dames dubbel vier (10%0 M.>: 1. Willetn III 4 min. 21.0 sec.; 2 Vliet 4 min. 30.4 sec.; 3 Hunze.' 4 Viking, b Nereus Snelroeien dames oude vier (1000 m.): 1. Leythe 4 min. 31.2 sec.; 2 Hoop (op handlengte) ,3 ZVV„ 4. Dordtse. Snelroeien dames jonge skif: 1. Hoop, 2 Laak, 3 Maas. zelf, maar omdat dit morele Zich scheen te nestelen in de slagen, in de opvoering van de techniek. Een Paish die vliegend startte, die zijn vlakke forehands en zijn gesneden backhands diep in het achter veld joeg, hield Van Swol in de eerste set niet alleen achterin, belette hem elke aanvals-poging, belette hem de voorgeno men ontplooiing in vaart, hem nu zo uitdrukkelijk door zijn aanvoerder gead viseerd, doch deze Paish speelde in die eerste set bijkans zonder fouten. Hij anti cipeerde de directie van 'Van Swóls sla gen, zelfs diens bedoelingen om coute que coute de aanval te forceren. Hij wisselde het pass-eren langs de lijn en diagonaal herhaaldelijk af, liet Van Swol zich niet instellen, speelde tactisch de lob. Weer stond, onder „open doekjes" van zijn pu bliek, de fameus geworden service van de Nederlander won de eerste set als een exhibitie: 6—1. Doch zonder duidelijke oorzaak wij zigde zich het spelbeeld in de tweede set. Een speler die zich zo geeft, boven lijn kracht, kan aan een reactie nauwe lijks ontkomen, vooral niet als de druk blijft aanhouden, sterker wordt. En deze komt onherroepelijk als de tegenstander zich niet geslagen, 'zich ook niet de min dere voelt. En dat bleek Van Swol geenszins te doen. Hij bleef, gelukkig, streven naar de vaart. Hij ging er in de tweede game, nog wel na verlies van zijn service, in slagen. Hij ging aan initiatie! winnen. Terecht richtte hij bij elke kans, na een diepe harde forehand in de back handhoek van Paish, een „crossdrive" ontlokkend, de aanval nogmaals op diens backhand. Vooral als Paish, nog immer moedig, naar voren kwam. Diens „touch" op de gesneden passeer-drive werd aan getast, ging falen. Tweemaal verloor hij zeis zijn service op love, eenmaal sloeg Van Swol vier directe service-punten. reerdc uitstekend- aan het net. mist» vrijwel geen smash. En leek met 62 niet alleen aan de ommekeer in cijfers bezig, doch ook zijn man moreel down te hebben, gezien de moedeloosheid waar mee Paish zijn missers accentueerde. Toch was de Brit zichzelf weer in de eerste game van de vijfde set. Hij won die nadat Van Swol driemaal „voor deel" gehad nad. Van hoeveel betekenis zou het geweest zijn, wanneer één daar- van succes gehad had. Drie sterke games .van Van Swol volgden; 31. Op de volle tribunes was het doodstil, toen Van Swol daarna langs Paish joeg en toen deze een smash miste Maar toen volgden op eens twee korfe Nederlandsè lobs. Die weggemaaid werden. En een netbal gaf Paish dit spel. Het gaf hem méér. Het gaf hem een opvering. Het gaf hem de vinnigheid die weggevloeid leek. En nóg meer kreeg hij mee: een tegenstander die de vaart ging wijzigen in vertraging. Die daarbij geen lengte vond, op te korte slagen opliep en gepasseerd werd. En die, al hand haafde hij zich na 3—4 op zijn service, door sterker initiatief en feller slagen, op i uister wijze ingezet, getroefd werd. Zo dat hij na 4—5 zijn machtige service niet meer tot een enkel punt kon op voeren: 46. Engeland was hiermee op 31 en in de ..laatste vier" van de Europese zone. Ia de laatste partij, natuurlijk een anti climax, verweerde Van Meegeren zich dapper tegen een soms ongebonden en vaak brillante Mottram: 63 64 63 voor de Brit. Onze .spelers mogen zich troosten dat de' Engelse pers hen prijst als uitsteken de ..sports", als vinnige vechters.^ En al is het dan niet de „eervolle 23". doch slechts 14, de nederlaag is waarlijk niet beschamend. Onze spelers hebben gegeven wat zij konden. Wij zouden (men zal het zich herinneren) verrast geweest zijn als zij meer bereikt hadden. Enige Ned. motorrenners hebben deel genomen aan de intern, snelheidswed strijden in het Ter Kamerenbos bij Brus sel. In de 250 cc.-klasse over 15 ronden van 2.5 K.M. won de Engelsman Ander son op Guzzi in 23 min. 23 sec. (gem. 686 K.M.); tweede was de Italiaan Ambrosini op Guzzi in 23.34; op een ron de volgde als derde onze landgenoot Si mons (Rijswijk) op Excelsior. Ook de 350 cc-klasse werd gewonnen door Anderson, nu op Velocette in 23.34; tweede was zijn landgenoot Weddel op Velocette, derde de Fransman Perrin en vierde onze land genoot Poel (Rotterdam) in 24.10. Simons werd hier zesde op een ronde achter stand. Toen Tommy Walker, rechtsbinnen van Chelsea en van het Schotse nationale team, tijdens de oorlog met een Brits le- ger-elftal door Midden India toerde, werd elke van zijn bewegingen met intense be langstelling bespied door de grote zwart- schitterende ogen van een athletische vierkant-geschouderde jongeman die de titel droeg van Zijne Hoogheid de Maha- radjah Lokendra Singh van Ratlam. De Mahararijah had meer dan gewone belangstelling voor de Walkeriaanse speelwijze, want ook hij speelde reclus- binnen. en hipr zag hij hoe hét spel van een binnenspeler gespeeld behoort ,te worden. Vandaag aan de dag volgt hij nog steeds iedere van Walker's bewegingen, al is bij er voor van Incna naar Londen moe ten verhuizen .raar de eenzame afzon dering van Stam ford Bridge het home van Chelse3. Behalve Norman Smith, de Chelsea trainer, Danny Winter die zijn knieblessure aan het helen is voor 't volgend seizoen, een stu-k of wat hazewindhonden Tommy Walker en '^tuur-ra^e wagentjes zijn de Maharadjah en Tommy er alleen. Lokendra Singh, zoals hij bij zijn vrien den bekend is, is het staatshoofd van Rat lam, dat met zijn. 20.000 inwoners doel uitmaakt van het Gemenebest India. Hij is 20 jaar oud, onmetelijk rijk. leeft in een fantastisch weelderig herenhuis, maar is voor alles een hartstochtelijk voetballief hebber. waarbij hij maar één allesover heersende wens heeft: rechtsbinnen te spe len in het elftal van India op de Olympi sche Spelen. Om zeker van zijn zaak tc zijn. traint hij nu elke dag op Stamford Bridge, twee uur, 's morgens en twee uur 's avods, voortdurend de kunst van Walker's talent afkijkend, en Tommy spendeert al zijn tijd cn al zijn liefhebberij aan de wens van de jonge vorst. Samen lopen zij rond jes, samen maken zij de gymnastische beenoefeningen, samen kronkelen zij aan de wandrekken, zij voeren hun trapkracht en -techniek op. geven eikaar de mooiste passen hoog en laag. cn de Maharadjah tackelt Tommy en Tommy tackelt de Maharadjah. ..Op deze manier. Uwe hoogheid zegt Tommy als de Maharadjah onhandig staat te knoeien op een nieuwe truc, en de Ma haradjah doet het nog eens over en nog eens. tot hij ook dit foefje weer onder de knie heeft. Ze zullen niet afdalen in de moeilijke materie van het positiespel, maar Norman Smith en Tommy Walker hebben voor Lokendra Singh een zodanig programma opgezet, dat zij mits de vorst natuurlijk zich er stipt aan houdt goede hoop hebben dat hun pupil in derdaad in de Olympische voetbalploeg van India zal worden gekozen. En zo is er dus de kans. dat op de een of andere Augustus-dag onze Oranje-hem den 't in Londen aan de stok zullen krijgen met Z. Hoogheid de maharadja Lokendra Singh van Ratlam.... De vorst is van mening dat men versteld zal staan van het klassespel van India's nationale team dat deze zomer op de O. S. te Londen voor de eerste keer op normale voethal- schoenen (in plaats van op de blote voe ten) zal spelen. Een .Zwaluwenploeg heeft Zondagavond in Bratislava gespeeld, tegen een Tsjecho- slowaaks elftal. De Ned. comibniatie be stond uit: Doel: Landman; achter: Everse en Al- bers; midden: Beenhakkers. Terlouw en Fanger; voor: Van der Tuyn, Benningshof, Roozen. Schaap en Mulders. Na rust wis selden Van der Tuyn en Benningshof van plaats. De Nederlanders diepen zeer hard van stapel en wisten reeds in de eerste mi nuut de leiding te nemen.-profiterend van een fout in de Tsjechische achterhoede, waardoor de Ned. linksbuiten in het vrije bezit van de bal kwam en met een hard, scherp schot de doelman geen schijn van kans gaf. Het spel ging nu geruime tijd vrij gelijk op, met een lichte techniscne superióriteit aan de Tsjechische kant die echter door onze landgenoten vrijwel te niet gedaan werd door sneller tempo, grotere beweeglijkheid en meer fantasie in de opbouw der aanvallen. De gast heren bleven evenwel een tikje sterker; In de 26e minut '.naakten ze gelijk en in de 38e minuut volgde een tweede Tsjecni- sche doelpunt. Na de rust verslapte het spel aan de Tsjechische kant, met name. wat betreft de voorhoede. De Nederlanders spaarden krachten noch moeite bij hun pogingen om de achterstand in te lopen. Tal van aanvallen werden opgezet en vinnig wa ren de offensieve stoten die de Tsjechi sche verdediging op zware proef stelden zonder dat ze echter doorboord werd: want de Tsjechen verdedigden met man en mateht. En zo was de stand, toen de Poolse scheidsrechter voor de laatste maal floot, nog altijd 21 in het voordeel van de gastheren. De Ne(ï- Ploeg viel op door haar be weeglijkheid en door het snelle tempo waarin de operaties werden uitgevoerd, De aciïterhoede heeft zich niets te ver wijten, terwij] Terlouw als spil een oer solide' pijler van de verdediging vormde Jn de aanval lieten Roozen en Schaap vaak voortreffelijk spel zien. Van Vliet toonde zich weer de sterk ste van de internationale sprinters op de Oerlikon-baan te Zürich en werd eer ste, gevolgd door: 2. Scherens, 3, Derk sen, 4. Gosselin, 5. Plattner, 6. Astolfl, 7. Kaufmann en 8 Hagenbuck. Bij de amateurs werd Hijzelendoorn derde achter Schandorf (Den.) en Roth (Zwits.). Bij een wegwedstrijd over 150 K.M. te Stabroeck (B) werd Van Steenbergen winnaar. Pellènaars werd 7e, Van As 10e., v. d. Eynde 14e en De Otter 17e Slijkhuis gaf hij de 5000 meter onverwacht op Tegelijk met de dames-athletiekwed- strijd had gisteren in de hoofdstad de steden-ontmoeting tussen de Amsterdam se en de Parijse heren plaats. Deze werd door de Parijse gewonnen met 9786 punten. Enkele Amsterdamse deelnemers ver richtten een goede prestatie. Wessels sprong 6.93 meter ver en Lutkeveld kwam tot 61.36 meter „ij het speerwer pen. Scholteii was ongenaakbaar op de 100 meter (10.7 sec.), terwijl de Ruijter in schitterende stijl de 1500 meter won in 3.54.4. Een dubbele overwinning behaalden de Parijzenaars in de nummers 110 meter horden (in dit nummer schitterde Marie met een tijd van 14.5 sec., waarmede hij het Franse record evenaarde), het pols stokhoogspringer. (3.80 m.), het kogelsto ten (14.49 m.), het hoogspringen met 1,87 en 1.82 meter, het discuswerpen (41,84 m) en de 5000 meter (15,08); in dit laatste nummer zakte De Roode al spoedig af, maar de beide Franser. Annebicque en Mimoun volgden Slijkhuis op de voet. Vier ronden voor het einde verdween Slijkhuis plotseling van de baan. Naar hij mededeelde, had hij pijn in de borst, een pijn, alsof hij zich vertild had, waar» door het lopen werd bemoeilijkt, terwijl hem dif ten zeerste had gedeprimeerd. Bij^de Amsterdammers viel voorts de dubbele overwinning van Scholten op de 100 (10.7) en de 200 meter op, de laat ste afstand in 21.6 sec., een fraaie tijd van internationale klasse. Bij he„ ver springen wisten Wessels en Houtman zich resp. 1 en 2 te plaatsen met resp. 6,93 en 6,87 m. De Kroon won de 400 meter in de goede tijd van 49,4 sec.,-ter wijl de 4 x 100 nieter estafette-ploeg van Amsterdam royaal de Parijse achter zich liet (42.4 sec.) Op dc 800 meter liep Ribbens opvallend goed (1,55,4). Te Praag is gespeeld de wedstrijd Tsje- choslowakije—België. De. uitslagen luiden, Drobny slaat Peten 64, 6-^3, 61; Washer slaatCzernik 64, 26, 64. 63; Drobny en Czernik slaan Washer en Geelhand 75, 46 61 -63: Peten slaat Czernik 64 26 64 64; Drobny slaat Washer 62 64 62. Tsj.Slowakije wint met 32. Te Turijn speelde Italië tegen Dene marken De uitslagen waren: Cucelli slaat Nielsen 6—4. 4—6. 6—1, 6—1; Del Bello slaat Ulrich 6—3. 6—3, 6—4; Cucelli en Del Bello saan Nielsen en Ulrich 62, 6—3, 8—6. Stand 3—0, zodat Itdlië reeds gewonnen heeft. Het Rotterdams elftal, zwaar gedupeerd door het feit dat Landman. Everse, Ter louw, Benningshof en Van der Tuijn met dc Zwaluwen in Bratislava moesten spe len en ook De Vroet niet beschikbaar was. heeft Zaterdagavond voor 50.000 toe schouwers in het Feijonoord-stadion een verpletterende 8-1 nederlaag tegen £4mira geleden. De defensie was te jong, miste de leiding van een ervaren speler, durf de niet in te grijpen en stond zo machte loos tegen het korte maatwerk van de Weense achterhoede. Het was een zeêf. het hele quintet Hoogendoorn. v. d. Gaag. De Leeuw. v. Schijndel, Kroon. En al deed Bijl voor de rust nog zulke voor treffelijke dingen onder de lat, na de pauze moest ook hij onder het juk. De enige voetballer die zich met de Weners kon meten, was Faas Wilkes, die weer te keer ging als eer9 snoek in een karpervij ver doch van zijn medeaanvallers v. Male. Den Boer. Schrumpf en Koning niet de minste steun ontving, doordat allen onder de maat bleven. Eigenlijk was het een match tussen de in ouderwetse ghnsvorm stekende Faas en «de elf Admira-klanten. Wilkes speelde met de Weners als met juniores, en met enig fortuin zou hij meer doelpunten op zijn naam hebben ge bracht Nu kwam er slechts een van zijn voet, de enige Rotterdamse goal. maar de mooiste van de wedstrijd, een in een zaamheid schitterende diamant, zo fan tastisch dat de Weners er totaal confuus van waren. In het veld waren de Rotter dammers niet zo veel iwakker, maar voor het groen-zwarte doel was het door het onkundige optreden of liever gezegd: niet-optreden van de verdediging een partijtje prijsschieten. Achtmaal troffen de Weners dc roos, tweemaal voor en zes maal na de rust: spil Klacl nam nr. 1 voor zijn rekening, linksbinnen Hansy de nrs. 2. 3. 4, 5. middenvoor Weissenboeck no. 7, rechtsbinnen Habittzi no. 6 en links buiten Probst no. 8. De benefiet-wedstrijd ten bate van- de trainer van Ajax Jack Reynolds, Ajax contra een Zwaluwen-elftal, is door de Amsterdammers gewonnen met 4S. Vooraf won een Amsterdamse combinatie met 21 van de „ruïne" van Ajax. De opbrengst van de wedstrijden bedroeg ruim 7000.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 4