Op de AKROPOLIS en in Poseidons tempel BLOEMKOOLWEEK R Weerbericht! Truman over Moskou s tactiek Zomergroenten- in volle glorie f De crisis van_ de democratie geen afzonderlijk verschijnsel Normale inkomsten gestegen in 1947 Netto winst echter gedaald tot 66.992.287 (v.j. f 72.607.500) Karel r' Noodlanding KWIEK Eerste 4 the impressies te in de ivoestijn FLITSEN VIT GRIEKENLAND lie MIEP LACH!; ADIO programma Schemering lussen oorlog en vrede Windhoos in Groningen Fier isolementdoch geen benepen isolationisme Koninklijke Olie •Gedeeltelijke betaling V.A.B. uit algemene reserve wordt President Z nTüïïrr MAANDAG 14 JUNI 1948 PAGINA 5 (Van onze redacteur) ATHENE, 7 Juni 1948 Eet bloemkool nu ook eens zó Aanhoudend ivarm Drie ton schade DREIGENDE STAKING BI.T AMERIKA'S KOOPVAARDIJ MAALTIJDEN IN JUNI Redelijke bruto-vvinsten j 's ISachts om drie uur vertrokken, zijn wij des middags twaalf uur in Athene. Ge hebt gedurende reis dc service van de K.L.M., welke nu eenntoal onvergelijkelijk is. Een hapje, een biscuilje, een bonbon, een borrel, duizend cil een kleine attenties, die de reis kort. en behaaglijk maken. Maar je komt uit Den Haag bijvoorbeeld, waar dc ivinddooi de straten blaast en waar, als je thuis komt, het duinzand in je schoenen zit. Je hebt. er altijd nog met je regenjas gelopen en een hoed op het hoofd. Je hebt er.'s avonds nog eens over gedacht of je de kachel maar niet zou aanmaken. Je hebt 's flachls' nog even gehuiverd op Schiphol en dan ga. je in het donker de lucht is. Boven Lvon begint het te klaren. Nog wat zuidelijker breken de wolken en wordt er iets zichtbaar van het.'land daar- onder. Dan op Marseille af. liet is licht geworden en als de machine langs de kust van Italië gaat vliegen boven het. blauwe water van de zee, is er het licht en blauwe en groene kleuren, waar de golven mee spelen. Althd volgt het vliegtuig boven het water de kust van Italië. Even naar Rome voor een ontbijt en dan weer ver der de kust langs tot aan de voet van Italië. Die steekt men over en dan weer over de zee en over al die rotsachtige eilanden van de Griekse wateren. Totdat Athene in zicht komt. De Akropolis. Het Parthenon. De ontvangst op het vlieg veld. Dan trek ik eindelijk mijn regen jas uit. O al, wat is het heet! Meer dan naar Athene zelf gaat onze beroepsmatige belangstelling uit naar het leven, naar het optreden der bandieten, naar het huwelijk van ex-komng Michael. Naar alles tegelijk. Er zijn hier tiental len buitenlandse journalisten, hoofdzake lijk Engelsen en Amerikanen, die niet al leen Griekenland, maar de hele Balkan bestrijken. Zij zwerven maar rond. Een van hen is juist uit Sofia geko men. Juist een uur voordat wij op het vliegveld daalden. En nu doet het ver haal reeds de rondte, dat de marconist van het vliegtuig onderweg een telegram opving, waarin aan de stationchef van het vliegveld van Sofia werd geseind, dat mijnheer die en die en dat was de naam van'deze journalist indien hij Deze week alvast geen moeilijkheden met het eten, want het is nu De bloemkool ziet er lekker uit en zo goedkoop is zij nog niet geweest. En hier is de raad van Mevrouw Lotge ring—Hillebrand BLOEMKOOL EN GESTOOFDE AARDAPPELEN. 1 kg. gekookte, oude aardappelen, liter melk en bloemkoolnat, 20 g. bloem, 30 g. bo ter, nootmuskaat, peper, zout, aroma, 1 ge kookte bloemkool. 10 g. boter, 25 g. geraspte kaas. Maak dunne saus van vloeistof, boter, bloem, zout en kruiden. Stoof daarm in plak ken gesneden aard. 10 min. Leg onder in v.v. schotel de helft van gekookte bloemkool, daarop aard., de rest van de bloemkool. Bedek dit met stukjes boter en geraspte kaas Laat in oven of bovenop heet (en bruin) worden. GEBAKKEN BLOEMKOOL (4 pers.) Voor vleesloze dagen 1 Bloemkool, zout, 50 g. margarine, 40 g. geraspte kaas. Kook schoongemaakte bloem kool in roosjes ca. 10 min. in water met zout. Laat uitlekken. Maak margarine heet in koe- kepan, bak bloemkool daarin gaar en licht bruin. Strooi kaas over en dien op l. p. v. vlees met aard. en sla. rubl Centr. Bur. v. d. Tuinbouwveilingen. Heel. DINSDAG 15 JUNI. HILVERSUM I (301M.) A.VR.a 7.00 Nieuws, gram.: 11.00nn Vanri'oville- Oreel 1145 Lezing', 12.00 Vaudeville ork.12.43 Pianoduo 13.00 Nieuws; 13.15 Skymasters; 13.45 Gram.; 1400 Knipcursus; 14.30 Opera; 16.25 Orgel; 17.00 Muziek voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.45 RV.D.; 18.00 Nieuws; 18.15 Pia no: 18.30 Ned strijdkr.; 19.00 Lezing, cram.; .Ned. chanson; 19.45 rV-D.: 20.15 Strijkork.: 20.45 Voor dracht- 21.15 Orgel; 2145 Paul Vlaan deren; 22.00 Gram.; 22.15 Buit. over zicht 22.30 Piano; 23.00 Nieuws, gsam. HTTVERSUM II (415 M.) K.R.O. 7.00 Nimrws gram., morgengebed; 9.00 Hoog- rnU1O?0Schoolradio; 11.00 Gram.; u an T ichtbaken; 12.03 Metropole-ork.; NiemrtJ 13-20 Piano; 13-45 Lezing; i'S2 GramT 14.30 Voor de vrouw; 15.00 Schoofradk,': 15.30 Gram.; 16.00 Zieken- m,r 17.00 Voor de jeugd; 17-15 Gram V"ah Wigwam"; 17.45 Phil, ork.: 18.30 iri v" Beeck; 19.00 Nieuws; 19.15 Pia- ÏT- 19 45 Gram.! 20.00 Nieuws, de ge- 2012 Hoorspel; 22.45 Avond gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Kamermu- ziek. Radio-distributie HI: Jn00^'4nB™^1: nws.; 7.15 gram.; 7-30gin"Fr Brunei-' 7.50 grapi.; 8.00 nWS.; 8.10 Fi BrusseL conc.; 9.00 VI. Brussel: nws9.50 Gneg., .10.05 Eng. H.S.: v. d. scholen, 10i10 Music while you work; i 9 afweer 12.00 VI. Brussel: salonark.12.30 weer 12.32 Licht ork.; 13.00 nWS.; 1340 gram.,. 14.00 operamuz.; 15.00 Eng. H. nerscri- gymn.16.10 Victorian Album; 16.45 Am. brief: 17.00 Kootwijk: Batavia. 18.00 VI. Brussel: trompet; 18.25 duiven; i»^" v. d. sold.; 19.00 nws.; 19.30 Eng. H BBC Theater ork.; 20.30 gevar. pr.; 21.10 VI. Brussel: Operette-filmmuz.21-30 Omr.ork.22.00 nws.; 22.15 jazz: 22.30 gram.22.50 nws.22.55 gram.23.00 div. Radio-distributie IV: 7.00 Eng. H. S.: nws.; 7.15 Mil ork.; 7.55 weer, nws. en progr. overz.; 8.15 ork. Blore; 9.00 Eng L.P.: nws-; 9.10 verz. pr.; 10.00 v. d. sold.; 10.15 parlement; 10.30 ns. Mayerl. 11 00 voo'rdr.; 11.15 Symph. Jazz Ork.; 11.45 BBC Schots ork.; 1230 Eng. H. S.: piano; 13.00 Gr. Brussel: nws.; 13.15 conc.; 13-30 gram.: 14130 gram.; 15.00 Eng. L .P.: orgel: 15.15 Test match; 15.30 paardenrennen; 15.45 test match; 16.00 voordr.: 16.15 Sandy Macpherspn; 16.45 BBC Midland Orch.; 17.30 Fr. Brussel, v. <J. zieken; 18.00 v ,d. sold-. 18.30 Eng. L. P.: piano; 18.45 hoprsp.; 19.00 Fr. Brussel: Operette-mu/,.; 19-£0 Eng. L. P.: „Take it from here": 20 00 ..Good-bye lo all this": 20.30 verz. pr.; 21.00 Manto- vani; 21.35 Eng. H, S.: BBC Northern Orch.: 22.15 Eng. L. P.: Victor Silvester; 23.00 Reg. Leopold; 23.30 orgel; 23-56 ftWE, nog op het vliegveld was, onmiddellijk moest worden gearresteerd. Wat er van waar is? De Grieken hebben iets tegen de heden, die aan hun grenzen wonen. De Bulgaren en Italianen hebben zich tijdens de bezet ting blijkbaar niet van hun beste zijde doen kennen. En de Grieken schijnen nu ook weer iets tegen hen te hebben, ten minste tegen de Bulgaren en de Joego- Slaviërs en de Albanezen. Het is in ieder geval niet allemaal koek en ei. Maar voorlopig laat men mij daarmee tamelijk wel met rust. Gelukkig maar. Voorlopig moet ik de Akropolis en het Parthenon toch iets interessanter vinden.' En dat is het ook. Dc Grieken hebben geen tijd meer voor hun oude cultuur, zegt. men, maar zij mogen het mij niet kwalijk nemen, dat ik het wel heb. Als ik hier leefde van olijfolie en brood zou ik waarschijnlijk ook zo zijn. Maar koning Michael zou reeds zijn aangekomen. En zijn moeder, koningin Helena heb ik van middag op de Akro polis gezien. En het huwelijk zal plaats hebben in de kapel van het koninklijk paleis. Niemand wordt er bij toegelaten. Ook op Buitenlandse zaken kan men mij geen hoop geven. Ik haal m'n schouders op. Dan moet zij maar trouwen zonder mij. Eigen schuld. Op het uiterste puntje van het gedeelte van het vasteland, waarop Athene ligt, heb ik gestaan in de terrtpel van Poseidon. Het ligt ongeveer zestig kilometer van Athene en men komt er langs Koropi, Markopoulo en Lavrion, waar de zilver mijnen zijn. Zo nu en dan een dorp, soms meer een nederzetting van enkele ruwe stenen huizen, die daar zo maar zijn neer gezet op die rotsachtige grond, waar bijna niets groeit en waar alleen wat gei ten kunnen leven. En mensen dan. Maar verder toch heus niets. En dan komt men tegen de avond op de rotsen van Sounion. Bovenop de laat ste rots, die steil in zee daalt staat nog fle rest van Poseidon's tempel, gebouwd zo ongeveer in de tijd van Pericles. Het is een archaisch geval. Hoge dorische zuilen op het oude mar meren plateau, waar de oude Grieken hun offers brachten aan deze god van de zee. Nu begrijp je dat. Want hier omge ven door de bergen van de kust en de bergen van de eilanden, die tegenover ons liggen in de zee, hier waaien de win den feller en verraderlijker en zijn de stromen dus gevaarlijker. En hier werd dus ter ere van de god van de zee een tempel gebouwd, die na vijf en twintig eeuwen nog getuigenis aflegt van de kunst van de Griekse Oudheid. Dat is in de avond. Die duurt totdat de zon in het Westen wegzinkt achter de violette bergen. De morgen daarna is weer heet en vol van zon. Maar uit de kazerne ergens ach ter de Plateia Syntagmatos oftewel het Plein der Constitutie stappen de Griekse soldaten van de garde. Stevige knapen in hun mooie witte rok jes, men zegt mij vijf of zes over elkaar. Heel korte rokjes en daaronder een zeer net Jansen en Tilanusje, dat tot in hun schoenen afdaalt. Zij gaan naar het par lement voor het wisselen van de wacht. Half Athene kijkt toe. En zij stappen met hun mooie bruine scHoenen met grote zwarte pompoenen door de straten met zwaaiende rokjes. De mode is lang op het ogenblik, maar niet voor de Griekse erewacht. En terwijl de wacht wisselt en de muziek speelt lees ik op de muur der statige marmeren trappen van het oude paleis de namen van de veldslagen, die de Grieken wonnen en daarnaast enige zinnen uit de meest beroemde redevoe ringen van PeHcles uit het jaar 422 voor Christus. Er staat: „Voor een beroemd man is iedere plaat, waar hij sterft, een tombe." Het is schoon gezegd en er is dus toch nog wel zoveel zin voor de oude Griekse cultuur, dat deze woorden in het Athene van heden bewaard blijven en de mensen worden voorgehouden. Hoewel ik als eerste indruk toch zo het idee heb, dat ook de Grieken zich liever bezig houden met het leven dan met de dood. Want niet van iedereen wordt in de bloei van zijn jeugd een standbeeld gehakt als van Aristodikos, dat eerst in 1943 gevonden werd. En niet iedereen vindt het prettig over tweeduizend jaar gehavend en wel tc worden opgegraven. En ik kan dat standpunt dus wel aanvoelen. Er is trouwens nog wel een en ander te doen in Griekenland ook. En al heb ben de Amerikanen daarbij ook de lei ding, je hebt er toch Grieken voor nodig. Maar daarover vertel ik nog. Weerverwachting, medegedeeld door j j het KN.M.I. te De Bilt, geldig tot S j Dinsdagavond. Droog en overwegend zonnig weer, maar in het Zuiden en Oosten van het S land een kleine kans op enkele ver- j spreide onweersbuien. Weinig ver- i andering var» temperatuur. Meest j zwakke veranderlijke wind, maar later langs de kust invallen van een j koelere zeewind. S 15 Juni: Zon op 4.19 uur, onder j 21.01 uur; Ma»n op 14.03 uur, onaer 1.34 uur. Naar eerst thans bekend wordt, zijn de dorpen Tolbert en Leek in de gemeente Leek (Gr.) Zaterdagochtend getroffen door een windhoos en zware hagelbuien. Tussen 4 en 6 uur vielen in de genoem de dorpen verscheidene zware hagel buien, die telkens ongeveer twintig minu ten duurden. Een van deze buien ging gepaard met een windhoos. Aanvankelijk leek de schade niet zo groot te zijn. maar later bleken 200 ha. landbouwgewassen volkomen te zijn vernietigd. Drie boerde rijen zijn totaal vernield, woonhuizen, schuren en stallen liggen geheel tegen de grond. Hierdoor zijn ongeveer twaalf personen dakloos geworden. Persoonlijke ongevallen deden zich echter niet voor. Wel kwam enig vee om, maar de juiste aantallen hiervan ontbreken nog. Door de hagelstenen werd zeer veel pluimvee ge dood. De tuinbouwbedrijven liepen ern stige schade op aan de kassen en aan de fruitbomen, ,waar niet alleen de vruchten, maar ook de schors van werd afgerukt. De totale schade bedraagt naar voorlopige schatting ten minste drie ton. Een presidentiële commissie van onder zoek heeft de arbeidswet van Taft en Hartley de oorzaak genoemd van de impasse', die dreigt te leiden tot een sta king van de gehele Amerikaanse koop vaardij op Dinsdag a.s. Zulk een staking zou het programma van de hulp aan het buitenland ongunstig beïnvloeden. Volgens de commissie kan een volle dige stillegging van de koopvaardij slechts vermeden worden door middel van een gerechtelijk bevel. Door de staking zou den alle Amerikaanse schepen aan de Oostkust en alle Amerikaanse en buiten landse schepen aan de Westkust stil ko men te liggen. Ongeveer 150.000 arbei ders, vertegenwoordigd door zeven vak verenigingen, zijn bij het geschil be trokken. President Truman, die thans te Ber keley In Califomië vertoeft, heeft het departement van Justitie gemachtigd, de staking door middel van een ge rechtelijk bevel te verhinderen. In Juni komen de zomergroenten in hun volle glorie voor de dag: een bron' van gezondheid voor alle jonge en oudere mensen door hun rijkdom aan peren en goudgeel fruiten in de boter of margarine. Op het laatst de plock- worst even meeverwarmen. Dit mengsel door de gaargeworden gort roeren, allgs goed verwarmen en op smaak afmaken met peper en zout. garine fruiten. De bouillon toevoegen en het vocht binden met de aangemengde bloem. De saus op maak afmaken met een scheutje melk en wat zout. De gort warm opdienen met de saus en er krop sla bij geven. In een rede over de buitenlandse politiek, Zaterdag in de universiteit van Californië gehouden, heeft president Truman de Sovjet-Unie uitgedaagd, be wijs te leveren van haar verlangen naar vrede door „haar tactiek van „dwang- uitoefening en openlijke agressie" te beëindigen. In onverbloemde termen zeide de president, dat de „weigering van de Sovjet-Unie, samen te werken met de bondgenoten uit de oorlog voor wereld vrede en herstel" de „bitterste teleur stelling van onze tijd" was. Truman wees aparte conferenties met de Sovjet-Unie over meningsverschillen, die andere landen raken, van de hand. Truman verklaarde o.a. dat: 1. De Verenigde Staten weigeren te spelen met de hoop van de mensheid op vrede door „handeltjes" met andere grote mogendheden ten koste van zwakkere landen. 2. De klove van thans niet bestond tus sen de Sovjet.-Unie en de Verenigde Sta ten alleen, doch tussen de Sovjet-Unie en de rest van de wereld. 3. De Sovjet-Unie en „haar satellieten de hulpverlening aan de guerillastrijders in Griekenland" moesten stopzetten en Noord-Korea zich met Zuid-Korea laten verbinden. De Verenigde Staten hebben van hun vreedzame bedoelingen blijk gegeven door ontmanteling van het grootste mili taire apparaat van de historie, door het demobiliseren van de legeis, die ver spreid waren over Europa en het gebied van de Stille Oceaan, en door voor te stellen, hun geheimen betreffende de atoomkracht in deelgenootschap te bren gen onder goede waarborgen voor het vreedzaam gebruik ervan, en tenslotte door bijna twintig milliard dollar ter be schikking te stellen in de vorm van le ningen en schenkingen aan .andere lan den. De Sovjet-Unie daarentegen heeft iede re deelneming van het Europees herstel- program van de hand gewezen, bij alle internationale conferenties gemanoeu vreerd met het doel te, vertragen en pro paganda te maken, in de V. N. op buiten sporige en onredelijke wijze gebruik ge maakt van het vetorecht, gebruik ge maakt van indirecte agressie in Oost- Europa en van uiterste pressie tegen anderen in het midden-Oosten, en geïn tervenieerd in de binnenlandse aange legenheden van andere landen door mid del van de communistische partijen, die uit Moskou gedirigeerd worden". Wij hebben belang bij vrede, aldus Truman, niet bij propaganda. De Ver enigde Staten zijn vast besloten sterk te blijven voor de zaak van de vrede. voedingsstoffen en door de geur en kleur Voor de saus: Het uitje snipperen en die ze aan iedere maaltijd kunnen ge- met .kerriepoeder m de boter of de mar- ven. In de zomer zijn het immers juist de groenten en vruchten, die de maaltijd zo gezellig en smaakvol maken! Laten wij daarbij ook een dankbaar gebruik maken van de vitaminenrijke tuinkruiden (liefst zelfgekweekt) en de ze in soepen, sausen, rauwe en gekook te groenten verwerken. (Zie het vouw blad „Tuinkruiden", a 3 cent verkrijg baar bij het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad, Koninginnegracht 42, Den Haag). Zondag: Selderijsoep peultjes, kalfs vlees .aardappelen maizenapudding met aardbeien (compote). Maandag: Spitskool .gebakken bloed worst, aardappelen yoghurt. Dinsdag: Postelein ,ei, aardappelen pannekoek met stroop. Woensdag: Spinaziesla met tuinkrui- Donderdag: Tuinbonen (met bonen kruid), gebakken spek, aardappelen friflt. Vrijdag: Tuinbonensoep bietjes, ge stoofde makreel, uiensaus .aardappelen. Zaterdag: Gort niet kerriesaus en ploekworst, kropsla fruit.. Hier volgen enkele recepten voor vier personen: TUINBONENSOEP: 1 liter tuinbonen- nat (kookvocht, aangevuld met water en melk), (een restje fijngemaakte tuin- Wbnen), 2 bouillonblokjes, 30 a 40 gram (3 ii 4 eetlepels) bloem (al naar de dikte van het nat), boter of margarine, veel gehakte peterselie ,wat zout. Het tuinbonennat met de bouillonblok jes aan de kook brengen en bijbinden met de aangemengde bloem. Een klontje boter of margarine en op het laatst de gehakte peterselie er aan toevoegen. SPINAZIESLA: Vz kg. spinazie, 2 le pels azijn of slasaus, zout, peppr, basi licum dille, kervel, tijm, bieslook, ven kel (gekookte aardappelen). De spinazie wassen, zeer fijn snijden en vermengen met azijn, zout en peper of slasaus, met de fijngehakte tuinkruiden en desge wenst met wat fijngemaakte aardap pelen. GESTOOFDE MAKREEL: De makreel schoonmaken en met iets zout inwrij ven, De vis met een klontje boter of margarine leggen in een pannetje of vuurvast schaaltje, waarvan de bodem met een laagje water bedekt is. De ma kreel op een zacht pitje gaar stoven of met paneermeel bestrooid in de oven gaar laten worden (in 15 a 20 minuten). Men kan het vocht bijbinden en als saus bij de vis geven. GORT MET PLOCKWORST EN KER RIESAUS: Ruim 1 liter water, 350 gr. (3 kopjes) gort, 2 grote uien, 150 gram ploekworst, peper, zout, 30 gr. (2% eet lepel) boter of margarine. Voor de saus; liter bouillon (bijv. van 1 bouillonblokje en liter water), 1 uitje, 30 gr. (2% eetlepel) boter of margarine, 30 gh (ruim 3 eetlepels) bloem, zout, kerriepoeder, scheutje melk. De gort wassen en in ruim 1 liter wa ter gedurende 24 uur laten weken. Ver volgens de gort in a 1 uur gaar ko ken in het weekwater met zout. De worst in blokjss snijden, de uien snip- De warmte trotserend, zijn Zaterdag ongeveer 50 personen naar „Draken- burgh" gereisd, een koel en verkwik kend oord overigens, om daar voor twee dagen de gasten te zijn, mede van het Centrum voor staatkundige vor ming. Natuurlijk was dit verblijf niet uitsluitend ais recreatie bedoeld, doch voornamelijk om studie te maken van een onderwerp, dat vooral in deze tijd vele gemoederen bezig houdt: de de mocratie. Waarom maakt men zich hierover zo druk? Dr. A. J. M. Cornelissen, de eer ste inleider, platste zijn toehoorders onmiddellijk in media res, door deze vraag te beantwoorden, met te zeggen, dat er een crisis van de democratie is, die evenwel geen afzonderlijk verschijn sel is en dat wij te maken hebben met structurele gebreken van algemene aard. Er is een ontwaarding van het begrip persoonlijkheid, waarheid en recht. De vraag of in het huidige Nederland de mocratie bestaat is allereerst afhanke lijk van het antwoord op de vraag of en in hoeverre van eën Nederlands volk gesproken kan worden en spr. meende, dat objectieve waarneming tot de pijn lijke conclusie dwingt, dat ons volk van een bloeiend organisme gedenaturali seerd is tot een massa. De democratie ten onzent mist de stevige fundering van een volksovertuiging. De zaak is echter de moeite waard om voor een gezonde de- Mr. A. L. de Block over „Isolemeht en samenwerking", waarbij hij voorop stelde, dat een eigen politieke organisa tie van katholieken nodig blijft, omdat wij nog niet ver genoeg geëmancipeerd zijn. Herstel van de oude coalitie schijnt uitgesloten, maar het is wenselijk, dat contact met de prot. chr. partijen, trots verschillend inzicht omtrent de rege ringspolitiek, onderhouden wordt. Van groot belang is, dat meer inzicht ont staat omtrent de internationale politiek. Er moet weer een rechtstaat komen, eer bied voor de menselijke persoonlijkheid en het individu, wat minstens even be langrijk is als de Indonesische politiek. Ook Bernard Verhoeven bezag dil vraagstuk, meer van ideële zijde, zeer goed aansluitend op de voordracht van prof. de Block, welke deze meer op de practijk gericht had, daarbij lering trek kend uit het verleden. Met een variant op een bekend spreek woord hierop neerkomend, dat een ka tholiek twee vaderlanden heeft, het zijne en de hemel, wees spr. op de honger van ons katholieken naar het universele, wat een fier isolement noodzakelijk kan ma ken. Dit is echter iets anders dan een be nepen isolationisme, dat wij prijs moeten geven. Wij moeten er naar streven om volledig staatsburger te zijn en het ge ven van ethische inhoud aan het volks bewustzijn niet aan anderen overlaten. Dc tijd is voor ons gekomen om het ressen- mocratie te blijven ijveren en daarom ge- timent van minderheid te doen verdwij looft spr. in de toekomst. Een strak en zeer goed gebouwd betoog hield prof. nen, opdat wij geen minderwaardigheids gevoel krijgen. „De resultaten van onze maatschappij over 1947 tonen een aanzienlijke verbetering vergeleken met die over 1946. Wanneer men in aanmerking neemt, dat in de resultaten over 1946 een belangrijk bedrag aan achter stallige dividenden was begrepen en het winstcijfer over 1947 is gedrukt door zwaardere belasting verplichtingen, geven de inkomsten over het jaar 1947 een verhoging te zien van 50 pet. vergeleken met die over 1946", aldus lezen wij in het verslag over 1947 van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Exploitatie van Petroleumbronnen in Nederlandsch-Indië. De netto-winst over 1947 bedroeg 66.992.287 (v. j. 72.607.500) en laat over het op 31 December 1947 uitstaande kapitaal de uitkering toe van een dividend van 9 pet. (onv.), na betaling van 4 pet. (onv.) op> de preferente aandelen. In 1944 is een algemene reserve gevormd, voortvloeiend uit een herwaardering van activa naar aanleiding van de wijziging van de koers van de gulden t.o.v. het pond sterling. Voor zover die koerswinst in 1946 en '47 werd gerealiseerd, werd deze thans aangewend ter gedeeltelijke dekking van de opgelegde voorlopige aanslag in de V.A.B. Vandaar de vermindering van deze reserve t.o.v. het vorige jaar met 12.500.000 tot 27.500,000, Voor gesteld wordt voorts 37.784.723 (26.082.913) over te brengen naar nieuwe rekening. Productie en verbruik Wie de ontwikkeling der olie industrie na de oorlog heeft gevolgd, ziet mogelijkheden, die weliswaar enorme bedragen vorderen, doch niet ongebruikt mogen worden gelaten. De vraaz naar olie is zeer sterk gestegen. Nimmer waren de productiecijfers hoger dan in 1947. Het wereldverbruik is thans ge- i 93- Het was werkelijk verbluffend Wat de ex-scheeps kapitein op boksgebied presteerde. Karei Kwiek werd er bijna „onpasselijk" van, zoals hij 't zelf uitdrukte. Hele rijen zwaarbewapende en bepantserde tegenstanders werden in een minimum van tijd van de aardbodem weggevaagd. Hel pers reden kruiwagens af en aan, volgeladen met slachtof fers, het gehuil en gejoel van honderden in bunkers en schuilkelders opgestelde supporters was niet van c^e lucht. Signor Pedro werd bleek om zijn neus. Wat ging er nu weer gebeuren? Een kleine negerjongen met een bel kwam het kamp binnenrennen. „Maak plaats, maak plaats, hier komt Signor Jumbo, de keizer van het oerwoud.1 Uit de weg. uit de weg!!!..'' Onder luid getrompetter verscheen een grote grijze olifant in de poort van het oefenkamp. Bij gebrek aan waardige tegenstanders voor Mario Morto, had Signor Bluf hem in het oerwoud laten vangen. Daar kreeg Mario hem in de gaten. Met een woest gehuil stoof hij op hem af. Boem!!!, daar had Signor Jumbo een rake rechtse te pak ken. Pats-boem-plop!. de tranen sprongen de keizer van het oerwoud in de ogen. Brr-boem-boem-boem! Het werd Jumbo te machtig. Met zijn korte staartje als een onveilig signaal in de hoogte gestoken, maakte hij zich uit de voeten. stegen tot 814 millioen barrels per dag tegen 5 millioen in 1938. De V. S„ die in 1946 nog een exportoverschot aan petroleumproducten hadden, vertonen thans 'n netto invoeroverschqt. Geraamd wordt, dat de V. S. reeds in 1951 het grootste olieproducten importerende land zullen zijn. De geringe export van de V. S. zal dan voornamelijk bestaan uit speciale producten. De wereldproductie van ruwe olie, incl. uit aardgas gewonnen benzine is sterk toegenomen. In totaal beliep de productie in 1947 430.445 kgton (3.158-710 barrels), tegen 390.751 kgton (2.866-240 barrels) in 1946. Terwijl het Westelijk Halfrond in 1946 nog voor 77 pet. voorzag in de importbehoefte van Europa en het Nabije Oosten slechts voor 23 pet-, wijzen ra mingen uit, dat Europa in 1951 zijn be hoefte aan petroleumproducten voor 80 pet. zal moeten bevredigen door invoer uit het Nabije Oosten en minder dan 20 pet. van het Westelijk Halfrond zal betrekken. Nieuwe investeringen Het is duidelijk, dat de Kon./ .heli- Groep in deze omstandigheden actief moet deelnemen in de enorme uitbrei dingen op het gebied van opsporing, winning, transport, verwerking en dis tributie. De nieuwe investeringen van de Groep excl. die in de V. S- en een aantal Europese landen tot en met 1949 worden geraamd op 1.100 millioen, welk bedrag voor 60 pet. door de Koninklijke en voor 40 pet. door de Shell Transport Trading Co. Ltd. zal worden gefourneerd. Op grond van een overeenkomst met de Gulf Exploration Company, welke 50 DOOR HANS HIRTHAMMER. 39). Tijdens dit korte gesprek had Hamil ton kwasi doelloos de tent op en neer gelopen. Intussen was hij echter steeds dichter de opening genaderd om de Mo hammedaan eventueel de terugweg te kunnen afsnijden. Nu leunde hij tegen de paal, welke de tent naast de ingang stutte. Is je vannacht niets bijzonders op gevallen Een of andere gebeurtenis, welke met hqj; verdwijnen van mister Been in verband zou kunnen, worden gebracht 1 Ali keerde zich met een ruk naar de piloot om. Enige seconden lang boorden zijn ogen zich wantrouwend in die van de Engelsman. Neen, Sahib! Ik was in nnjn tent en heb geslapen. Hoe zou-ik dan iets bijzon ders hebben kunnen bemerken Werkelijk Heb je de hele nacht geslapen Het komt me voor, dat je ge heugen je min of meer in de steek laat. Alj werd zichtbaar onrustig. Hij keek tersluiks naar de uitgang. U schijnt mij niet te geloven, Sahib Goed geraden mijn zoon Je deed verstandiger, door je nachtelijk uitstapje eerlijk op te biechten. Vertel eens.... waar ben je geweest U vergist uj» antwoordde de Mo hammedaan met iets van gekrenkte waar digheid: Ik heb mijn tent niet ver laten Je bent door een vreemde man weg gehaald en mis/er Been is je gevolgd. Hou dus eindelijk op met dat eeuwige liegen. Ali verschoot van kleur. Wat. mister Been is.... Plotseling sprong hij op Hamilton toe, met de verbetenheid van de tot razernij gebrachte man, die voor niets terugdeinst. De piloot zag, hoe de Mohammedaan bliksemsnel een dolk greep, die hij m zijn gordq^ droeg. Op hetzelfde ogenblik echter trok Hamilton zijn browning, mik te even en drukte af. Ali wankelde midden in de sprong. Zijn opgeheven hand zonk omlaag «n de dolk viel op de grond. Hij draaide een halve slag om zijn eigen spil en zakte daarna zonder een kik te geven ineen. Hamilton keek star naai- de stervende tot deze geen tekenen van leven meer gaf. Daarop bukte hij zich. raapte de dolk op en bekeek het wapen van alle kanten. Een goeie klinkzei hij. met iets van waardering. Mister Hamiltonhoorde hij. Hij sloeg zijn ogen op en zag de ang stige blik van het meisje -op zich ge vestigd. Dat was helaas niet te vermijden, zei hij, schouderophalend. „Hij of ik Een van ons beiden moest er aan ge loven. Pèinzend onderzocht hij met de top van zijn vinger het scherpe, puntige wapen. Wat nu? fluisterde Ellen Boyard. Het ontging Hamilton niet, dat heV'ge- beurde haar uit haar evenwicht had ge bracht. In ieder geval het hoofd niet ver liezen Eerst zullen wij eens zien,, hoe de anderen zich gedragen. Misschien is het wel goed, dat zij zo spoedig mogelijk vernemen, dat hun hoogst onbetrouw bare aanvoerder zijn verdiende ioon heeft gekregen. Zij kunnen dan op hun vingers nagaan, dat wij niet zo heel veel complimenten maken. Ik heb het gevoel, dat deze ge schiedenis ons nog duur te staan zal komen, meende Ellen Boyard bezorgd. Met een snelle beweging trad hij op haar toe en drukte haar handen. Ik ben blij, miss Boyard. dat u de moed hebt. de werkelijkheid onder ogen te zien. Daarna ging hij naar buiten om enige mannen opdracht te geven, het stoffelijk overschot van Ali Mohammed le be graven. XXVIII. Onder Vischwa's bekwame leiding wa ren de beide vrienden een heel eind op geschoten. Het was me een lief ding waard, als ik met een flinke dynamietlading die hele bende hier in de lucht kon laten vliegen i James Cookeref mompelde het met nauw verholen woede voor zicü heen, nadat hij aan een vooruitspringend rots blok weer ecMs op zeer gevoelige wijze zijn hoofd had gestoten. Houd toch eindelijk eens op met aat eeuwige gemekkertrachtte professor Floyd zijn metgezel te kalmeren: Zelf beheersing en gematigdheid vormen nog steeds de kenmerken van de verstandige mens. Je wilt toch niet beweren, dat we, sinds we naar dit krankzinnige onder aardse hdl zijn getogen, nog iets met ver standige mensen gemeen hebben? siste Cookerel, terwijl hij verder achter Vischwa aan door de duisternis slófte. Wij lijn er bijna. Enik zou u nog eenmaal willen raden, uw plannen te laten varen. Ik vrees, dat het niet goed zal aflopen waarschuwde het meisje op bezorgde toon. Nu moet je eens lief en volgzaam zijn. Vischwa, en ons niet meer bang trachten te maken. Wat mij betreft, ik ga nog liever vandaag de eeuwige jacht velden binnen dan hier nog 'n dag lan ger dan nodig is als een slak te moeten rondkruipen. Vischwa scheen wel in te zien, dat al haar waarschuwingen vruchteloos wa ren. Binnen een half uur kunnen we er zijn. Hla Ma Chood huist in een eenzaam en moeilijk toegankelijk hol. dat door niemand behalve hijzelf mag worden be treden. Een dubbele keten van uitgezoch te mannen bewaakt hem, maar zelfs, wanneer het u gelukt door deze keten heen te komen, bent u nog niet veel ver der, want de plaats, waar de opperpries ter zetelt, heeft een dodelijke uitwerking op elke onbevoegde, die haar durft tt betreden. Hoezo? Dat weet niemand. Men fluistert, dat Hla Ma Chood omgeven wordt door een giftige uitstraling. Wie deze inademt, vindt onder verschrikkelijke pijnen on herroepelijk de dood Hm!, bromde Floyd: Wat denk jij daarvan. James? Ik geloof, dat zelfs een gasaanvalle tje ons niet van ons plan zal kunnen af houden. Jammer, dat we geen gasmaskers hebben meegenomen. Enfin, je kunt ten slotte niet aan alles denken. Denk je, dat er iets waars schuilt in die bewering? Ach wat! Zo erg zal het wel niet zijn. Anders zou de oude heer het zeil ook wel niet zo lang hebben uitgehou den. (Wordt vervolgd.) pet. van de aandelen bezit van de Ku wait Oil Co. Ltd., zal de Groep in 1948 belangrijke en toenemende hoeveelheden ruwe olie uit het Midden Oosten overne men en via haar raffinage- en distri butie-apparaat op het Oostelijk Half rond kunnen afzetten. Hiervoor is het noodzakelijk, dat de installaties van de B.P.M. in Pernis belangrijk worden uit gebreid en dat in het Ver. Koninkrijk twee nieuwe raffinaderijen worden ge bouwd. Bovengenoemde ontwikkeling houdt in, dat meer en meer de Amerikaanse tankertonnage in dienst zal moeten wor den gesteld van de Amerikaans volks huishouding zelf. Dat de markt thans niet geheel verzadigd kan worden, vindt dan ook voor een belangrijk deel zijn oorzaak in het tekort aan tankers. De ontwikkeling van de petroleumindustrie is mitsdien ook in belangrijke mate af hankelijk van het nieuwbouwschema voor tankers. In de wereld heerst ook nog steeds een schaarste aan staal. Deze schaarste zal een van de factoren zijn, welke een stijging van de petroleumproductie zal beperken. Samenvattend kan gezegd worden, dat er gedurende de eerstkomende tijd een enorme vraag naar petroleum producten zal bestaan, waaraan niet geheel voldaan kan worden. De inflatie, als gevolg van de oor log, heeft een kostprijsverhogende ten dens veroorzaakt en tegenover de ge stegen olieprijzen staat een belangrijke stijging van de productie- en distributie- kosten. Verwacht wordt, dat de prijzen zich voorshands ongeveer op het tegen woordige niveau zullen handhaven, waardoor redelijke bruto-winstmarges worden verkregen. Een belangrijk ge deelte van deze bruto-winst zal via af schrijvingen en reserveringen moeten worden aangewend om mede uit eigen bedrijfsmiddelen de omvangrijke ver nieuwingen en* uitbreidingen van de Groep te kunnen financieren. In dit verband wordt in het verslag gewezen op de wenselijkheid, dat de fiscus zijn belasting heft op basis van een winst, welke op een bedrijfseconomisch ver antwoorde wijze is vastgesteld. Te veel wordt nog vastgehouden aan afschrijving op historische kostprijs-basis. De financiering van de herstelkosten als gevolg van oorlogsschade, va rieert van land tot land. Veelal ge schiedt het herstel uit de eigen mid delen van de locale dochteronderne mingen of door voorschotten van de betrokken overheidsinstanties. De verwoeste of beschadigde bedrüfs- installaties zijn op de commerciële balansen veelal reeds zover afgeschre ven, dat haar beschadiging of verlies kon worden opgevangen uit reeds ge maakte reserveringen. Het economi sche en dus het werkelijke verlies is er daarom niet minder om. Productie in Nederland Het verslag wordt vervolgens ook uit over de bijzonderheden van de verschil lende landen waar de Groep werkzaam is. Wat Nederland betreft, wordt op gemerkt, dat de productie van het veld Schoonebeek dit jaar belangrijk is toe genomen. Zij bedroeg in 1946 rond 63.000 kgt. (436.000 barrels) en in 1947 werd rond 213.000 kgt. (1-480.000 bar rels)' geproduceerd. In totaal zijn er nu 37 productieve putten, welk aantal in •1948 belangrijk zal toenemen, nu men de beschikking heeft verkregen over meer modern boormateriaal. De financiële resultaten kunnen be vredigend worden genoemd. De op brengsten van deze onderneming zul len echter voorlopig nog grotendeels moeten dienen voor de financiering van grote nieuwbouwprojecten en verdere exploratiewerkzaamheden. De totale verwerking van Pernis over trof met 50 pet. het cijfer van 1938 en kwam op rond 1.200.000 ton in 1947 tegen 800.000 tbn in 1938. Evenals voor de oor log nam de doorvoer en afvoer van petroleumproducten ter voorziening van bepaalde Europese markten weder een belangrijke plaats in. DeN.V. Mij. tot Exploitatie van Kooksovengassen (Mekog) heeft over het boekjaar 1 Juli 1946—30 JiAii 1947, na de gebruikelijke afschrijvingen voor het eerst sinds 1942 weer een batig saldo opgeleverd. Dit saldo wer,d in min dering gebracht op het geaccumuleerde verliessaldo. Verwacht mag worden, dat het lopendte boekjaar eveneens een voor delig saldo zal aanwijzen, waardoor de verliespost van de balans zal verdwij nen. Het resultaat van het rehabilitatie- werk in Indië was bevredigend. De to tale Groepsproductie in Ned.-Indië be droeg: Borneo 542.4"" kgt. (3.874-000 barrels) tegen 289.000 kgt. (2.010.000 barrels) in 1946; Sumatra 356.900 kgt. (2.567.000 barrels) tegen nihil in 1946 en Java 45-400 kgt. (326 000 barrels) tegen 13.000 kgt. (90.000 barrels) in 1946. Wat de toestand in de overige landen betreft, willen wij hier alleen nog ver melden, dat in het verslag verklaard wordt, dat de huidige toestand in Pa lestina de vrees rechtvaardigt, dat de algemene politieke situatie in het Midden 1 Oosten zich verder in ongunstige zin zai ontwikkelen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 5