IJzeren scherm en gordijntjes De enorme macht der Ver. Staten Mensen met sterke persoonlijkheid Gezond gezin Trouw aanéén gezond volk Stormhoek WINDSTILTE in Indonesië GROOTSTE' BIEREXPORT VAN EUROPA Vacantietijd en fotograferen De nieuwe voetbalkampioen m SOVJETBEWIND voor tribunaal Een overtuigend advies r DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Duitsland nog altijd een twistappel Wasliingtoii verbiedt voorgenomen zee liedenstaking Een flinke strop Oproep emigranten als getuigen Nieuwe verkeers moeilijkheden in Duitsland -J K.V.P: lijst één In de Urgentie-program van een volkspartij roste JAARGANG DINSDAG 15 JUNI 1948 No 20644 KAPSCHUÜR IN N.O.-POLDER IN BRAND KRAVCHENKO VERLANGT NAAR ZIJN PROCES 7. Verwarringtwee jaren geleden NEGATIVISME HAVENSTAKING TE LONDEN Naar een onafhankelijke republiek BELEMMERINGEN VAN DE UITVOER DE SCHAARSTE AAN ROLFILMS GERUCHTEN OVER EEN AMERIKAANSE LENING GODSDIENSTHAAT IN BULGARIJE V- V DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8.» Tel. 68804 De abonnementsprijs bedraagt f 3.45 per kwartaal, f 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Men kan zich niet aan dg indruk ont trekken, dat de internationale toestand de laatste weken zo al niet veel gunstiger dan in elk geval toch niet ongunstiger is ge worden; wat in perioden van grote span ningen steeds als een kalmerende factor wordt beschouwd. Maar welke de situatie op zich ook moge zijn, helderder en dui delijker is zij er zeker niet op geworden. We zouden 'niet gaarne beweren, dat de internationale toestand sinds de beëindi ging van de tweede wereldoorlog ooit bijzonder overzichtelijk is geweest. Er is één ijzeren scherm dwars door de wereld, maar' daarnaast zijn heel wat kleinere gordijntjes, welke soms even opgaan, doch heel gauw weer worden neergelaten; zo zijn vele communiqués uit de drie achter ons liggende jaren niet veel meer dan raadseltjfes geweest, welke nog niemand heeft kunnen oplossen, /eenvoudig wijl de noodzakelijke gegevens niet werden vei- strekt. Het enige, wat men er vaak uit kon concluderen, was (hetgeen men ove rigens bij voorbaat wist), dat de Grote Vier het weer eens niet eens geworden waren. De verwarring is met volle kracht los gebroken, toen Moskou zijn z.g. vredes offensief ontketende. Wat er achter deze actie schuil gaat, is zelfs voor de meest ervaren politici en diplomaten een mys terie. Maar anderzijds staat vast, dat de Russische nota-publicatie in brede krin gen van de Verenigde Staten een gewel dige indruk heeft gemaakt. Officiële en goed-ingelichte kringen willen er vooral een gevaarlijk propaganda-offensief ln waarnemen, maar de brede massa van het Amerikaanse volk ziet er het eerste glo ren van een tenminste dragelijke vrede in. En Amerikanen zowel als Europeanen verlangen niets vuriger dan vrede. Met een variant op een woord van Chamber lain zou men kurmen zeggen: vrede bijna tot elke prijs. Omdat men niet inziet, dat niet elke vrede werkelijke vrede is. Vrede is de rust iri de orde; maar hoe kan er orde zijn bij een communistisch stelsel, dat de grondslagen van de orde; persoon lijkheid, verantwoordelijkheid en vrijheid loochent en ondermijnt. Noch orde noch rust is in deRussische wereld mogelijk. M^ar, we zouden bijna zeggen de on verantwoordelijke macht van het Ameri kaanse volk is groot; zij is' buiten elke proportie groot in de van internationaal standpunt gezien rampzalige jaren, waar in een president van de Verenigde Staten wordt gekozen; en zo n jaar is 1948. En men kan slechts bewondering hebben voor een Truman, een Marshall, en ook voor een Vandenberg, die zelfs nu, tegen de onderbewuste stromingen van de Ame rikaanse openbare m'ening in, doen en doorzetten, wat zij voor het herstel var. Europa, voor de beveiliging van de we- Een federaal gerechtshof heeft giste ren op verzoek van het Amerikaanse departement van justitie een tijdelijk bevel uitgevaardigd, waarbij een drei gende staking van meer dan 100.009 Amerikaanse zeelieden onwettig wordt verklaard en onderhandelingen tussei: de vakverenigingen en werkgevers worden gelast. De staking, waarbij zeven vakvereni gingen betrokken zijn, zou Dinsdag te middernacht bij het aflopen van de con tracten ingaan, Joseph Curran, voorzitter van het bij de CIO aangesloten verbond van zeelie den, verklaarde, dat zijn bond zich zal neerleggen bij de beslissing van hel federale gerechtshof. ï-eld tegen het communisme onvoorwaar delijk noodzakelijk achten. Dat Washington daarbij heel bijzonder 't oog op Moskou gericht houdt, spree/ct vanzelf. En dat vooral Duitsland een factor in de activiteit, zowel van Ameri ka als van Rusland, vormt, is geheel na tuurlijk. Daarmede raakt men echter te vens midden in de Europese verwikkelin- lingen rond het Duitse probleem, waar bij Frankrijk een rol vdti importantie speelt; ten minste poogt te spelen, want in Washington en Londe schijnt men '.er zake van Duitsland eventueel zijn eigen weg- te willen gaan, zelfs als Parijs niet zou meedoen. In Amerika is men het Europese ge treuzel met Duitsland grondig moe. De Marshall-stemming van gerede hulpvaar digheid lijdt er ten sterkste onder. Wash ington heeft een definitief ^luittenen achter de hopeloze besprekingen met de grote tegenstander Rusland gezet. Bijna drie maanden heeft toen het Westen te Londen geconfereerd; er werd na conces sies door alle partijen een overeenkomst bereikt welke door Washington en Lon den en ook de Beneluxlanden werd gera tificeerd, maar waaromtrent het -Franse parlement niet tot overeenstemming kan komen. Geen enkele Fransman, ook Bidauit zeit niet, is geestdriftig over het accoord over Duitsland. Maar er zijn twee machtige tegenstanders: de communisten en de Gaullisten, die voor déze gelegenheid in hetzelfde schuitje varen, echter om ge heel verschillende motieven. De communisten vrezen, dat een West- Duitse staat unitarisch of federatief een scherp anti-Russisch temperament zal hebben, en door Amerika als bolwerk tegen Rusland zal worden gebruikt. De Gaullisten daarentegen duchten, dat zo'n West-Duitsland, op de duur met Oost- Duitsland verenigd, opnieuw de Franse veiligheid in gevaar zal brengen, en ai- dus geheel Westers Europa zal bedrei gen. Het is de oude angstpsychose, welke in Frankrijk blijft doorwerken, en nu helaas ook als instrument van binnenland se politiek wordt gebruikt, zó, dat het be staan van het kabinet-Schuman in gevaar wordt gebracht. Maar ook mternatiouaal kan deze Gaul listische actie gevolgen hebben. De tegen stellingen met Amerika, en ook met En geland zoudén verscherpt worden, als Parijs de overeenkomst van Londen ver wierp. Echter, waar zal Frankrijk dan „Beveiliging" vinden? Er zijn er .velen in Frankrijk, die het FransRussisch boni- genootschap gaarne nieuw leven zouden inblazen. Maar zullen de andere leden van de Westerse Unie daarvoor iets kun nen voelen? En hoe zou Washington een dergelijke wanhoopsdaad opnemen? Als de Gaulle, die zich nooit een ervaren po liticus heeft getoond, het bewind 'in han den zou nemen, zou men voor vreemde verrassingen kunnen komen te staan. Maar Amerika en Engeland, en ook de Benelux, houden aan het Londense accoord; Frankrijk zal zij het schoorvoe tend wei moeten volgen. Maandagmiddag is er een hevige brand uitgebroken in de grote kapschuur te Ens. In deze kapschuur is hout opgesla gen bestemd voor de bouw van z.g. Oos tenrijkse woningen voor de huisvesting in de Noord-Oostpolder. Het verloren gaan van dit hout zal een ernstige handi cap van de Noord-Oostpolder directie betekenen. Het gebouw met het droge hout was spoedig een iaaiende vuurzee. Deze kapschuur is de helft van de enorme kapschuur, die indertijd in de Wieringermeer stond en die de grootste van Europa was. De andere helft staat thans ook m de Noord-Oostpolder, n.l. bij Ramspol. Nader vernemen wij, dat in de schuur het materiaal voor twaalf z.g. Oosten rijkse woningen lag opgeslagen. Zes hier van zijn ej^i prooi der vlammen gewor den. De kap van het gebouw is geheel verwoest. Een jongetje, dat met lucifers speelde, was de oorzaak van deze brand. Amsterdam's burgemeester, mr. Arn J. d' A illy, betreedt het New-Yorkse stqdhuis tijdens zijn bezoek aan de Ver. Staten in verband met het 50-jarig bestaan van Groot-N eiv-York. Rechts de commissaris van politie te New-York; links de Nederlandse vice-consul C. Haver Droezen. Noodbrug over de Elbe in reparatie Op bevel van de sovct-autoriteiten in de Russische zóne van Duitsland, is met ingang van vandaag de noodbrug over de Elbe naby Maagdenburg wegens reparatie voor het verkeer gesloten. De herstelwerkzaamheden zullen lange tijd in beslag nemen en alle geallieerde voer tuigen moeten met een veerboot worden overgezet. In kringen der Westelijke geallieerden vreest men, dat deze maatregel tot een grote opstopping van het verkeer zal leiden. Men denkt, dat de veerdienst in het leven is geroepen om het geallieerde verkeer geen toestemming behoeven te geven, van een andere weg gebruik te maken, die door delen van de Russische zóne loopt, welke steeds voor het ge allieerde verkeer gesloten zijn geweest. Een sovet-Russische technische com missie heeft gisteren van een 600-tal goederenwagons, welke op weg van Helmstedt naar Berlijn te_ Mai iënborn aan de grens van de sovjet-zóne aan kwamen, er 100 teruggezonden „wegens defecten".Volgens Duitse spoorwegauto riteiten waren de defecten van zo ge ring belang, dat zij ter plaatse verhol pen hadden kunnen \yorden. Vele Duitse reizigers met bestemming voor het Oosten werden gisteren uit de internationale trein gehaald en terugge zonden naar Helmstedt. Passagiers uit het Oosten afko/.iAtig, konden ongehin derd passeren. Het politiek weekblad „Possev". een orgaan der Russische emigranten, dat in Duitsland verschijnt, heeft een oproep gericht tot alle ontheemden, die onder het Stalinbewind hebben geleefd, om de waarachtigheid van het getuigenis van Victor Kravchenko over het Sovjet regime in zijn boek „Ik koos de Vrij heid" te staven Alle documenten en bewijzen, op die manier verzameld, zullen aan de* Ver dediging worden medegedeeld met het oog op het proces, dat Kravchenko het communistische weekblad „Paroles fran gaises" te Parijs aandeed wegens laster en dat op 29 Juni begint. „Heeft .het Kremlin er wel over na gedacht, wat er zou gebeuren, indien het Parijse tribunaal duizenden gelijk luidende bewijzen ontvangt, voorname lijk van de kant dei- emigranten uit Rus land, die op het ogenblik gedoemd zijn, eep ellendig leven van ontbering te lij den in de kampen van Duitsland, Oosten rijk en Italië, door de schuld van het Sovjetregime?" aldus Kravchenko in een verklaring over het komende proces. „Wat kunnen tegen die stroom van levende waarheid de Joliot-Curie's. de redacteuren van de Humanité, de gene raals van het Kremlin en de Sovjetfunc tionarissen inbrengen voor het tribunaal? En wat zou er gebeuren .indien ditzelfde tribunaal toestond aan ontheemden van verschillende maatschappelijke stand en leeftijd voor het tribunaal te verschijnen als getuige, om de waarheid over het Sovjetregime uit te schreeuwen?" Victor Kravchenko hecht grote poli tieke waarde aan dit proces: „Het zal voor het eerst zijn sedert zijn bestaan, dat het Sovjetbewind verplicht zal zijn, voor een tribunaal rekenschap t)9 geven van alle misdaden, die het in Rusland en buiten de grenzen bedreven heeft" Wanneer men zich tot taak stelt or de te schep pen in een In die rich ting dreef de druk van Engeland en dreven de toestand van verwarring, dient men zich brutale sabotagc-daden van de Australi- behalve van de beginselen, die aan de sche havenarbeiders, de betogingen van orde ten grondslag moeten liggen, ook een de Amerikaanse vakbonden voor onze duidelijk beeld te vormen van de aard der consulaten en zo meer. verwarring, die men wil opruimen, van Haar hielp ook geen argumenteren tegen, de toestand op het terrein, dat men gaat Men kon zeggen en herzeggen, dat de betreden. Republiek niet bij machte zou blijken om Hoe was nu in Indonesië de toestand een geordende, democratische, de raen- bij de aanvang van de Regeringsperiode, senrechten eerbiedigende staatsgemeen- die met de komende verkiezingen ten schap te vormen; men kon zeggen en einde loopt? Hoe waren in begin Juli 194S hérzeggen, dat de Republiek niet alle de- de feiten. jen Van Indonesië vertegenwoordigde, het Nog geen jaar was verstreken sinds de zou alles niet hebben geholpen. „Wat capihhatlc valj JaPan- De geallieerden, helpen kaars en bril als de uil niet die het oorlogstoneel ln het verre Oosten zien en wil?" juist opnieuw hadden gegroepeerd, met het gevolg, dat Indonesië binnen het ge- Voorzichtig deze dwangpositie aanvaar- bied kwam te liggen, dat door de Engelsen dend, ving Nederland de onderhandelin zou worden bevrijd en bezet, werden door gen aan. Het zou te ver voeren iedere fase de schielijke ondergang van de Rijzende in die onderhandelingen in de herinnering Zon evenzeer verrast als Nederland, terug te roepen. Het is voldoende te con- Engelse troepen bezetten Indonesië. Om stateren, dat de Republiek, zich sterk zich in de eerste maanden van deze over- voelend zolang de Engelsen als bescher haaste bezetting geen, naar hun mening, mers optraden, de ene concessie na de nodeloze moeilijkheden op de bals te andere probeerde af te dwingen en dat halen begonnen zij met vooreerst de toestand, die ZJJ in Indonesië aantrot fen, te erkennen en vervolgens de Ne derlanders uit In donesië te weren Nederland zich door de hele con stellatie zowel in het Koninkrijk ais in de wereld ge dwongen zag stap 'oor stap toe te ?even. Erkenning van de bestaande toestand Het heeft weinig zin hiei-vopr - - t v_„ betekende een zekere erkenning van de zondebok te zoeken, binnen of buiten ',e. „Repoeblik Indonesia", die vier dagen eerste kabinet na de bevrijding. Het voor de capitulatie door de Japanners heeft minder zin om zich af te was uitgeroepen en die zich aandien-te als vertegenwoordigster van nalisnfe in héél Indonesië. We- Nederlanders betekende: bij de leiders stelden Indonesië los te scheuren van en de drijvers van cte Republiek de ge- Nederland dan wel tijd te winnen tot de dachte wekken, dat Zij tegen de Neder- Engelsen ons niet meer dwars konden landers in bescherming werden genomen zitten. door de Engelsen en door de rest van de Vast staat dat zjj moeüijk anders ^Nederland zélf "was nog maar enkele bonden handelen dan zij hebben gedaan, maanden bevrijd en had zijn krachten wilden zij met de hele wereld tegen Ne- nog niet voldoende hersteld om grote derland innemen en zowel hier als ginds troepentransporten naar het Oosten te de grootste brokken maken, zenden. De troepen, die gingen, werden door de Engelsen tegengehouden. Hoe het ook zij, op het ogenblik van zijn optreden trof het kabinet Beel een Onder die omstandigheden moest Ne- ujterst verwarde toestand aan: derland onder Engelse pressie en Engels toezicht in onderhandeling treden met een over het paard getilde tegenstander. De wereld-opinie lag tegen. Alle volken hadden recht op zelfbestuur en daarmee» uit. Wie dit zelfbestuur met onmiddelijk en in volle omvang wilde verlenen werd een over het paard getilde Republiek: een tegenzittende bondgenoot; een vaderland in pril herstel; een argwanende wereld. Gistermiddag te 12 uur heeft 't Cen traal Stembureau zitting gehouden voor de nummering van de ingediende can- didatenlijsten voor de Tweede Kamer. Er waren zeven verklaringen ingele verd. waarbij een groep van lijsten voor een voorkeurnummer weid aanbevolen. Dienovereenkomstig zijn, zoals we reeds aankondigden .voor de betrokken par tijen de volgende nummers aangewezen: 1. Katholieke Volkspartij; 2. Partij van de Arbeid; 3. Anti-Revolutionaire Partij; 4 Communistische Partij Nederland; 5. Chr.-Hist. Unie; 6. Volkspartij voor Vrij heid en Democratie: 7. Staatk. Geref. Partij. N Bij loting werden vervolgens vastge steld de nummers van de overige can- didatenlijsten. Daarbij verkregen; 8. Oude S.D.A.P., Vooruitstrevende Partij voor Wereldreging; 9. Onafhankelijk- Nationale Groep; 10 Lijst-Welter; 11. Middenstandspartij en 12. Revol. Com munistische Partij. Het. eerste verkiezingsaffiche, dat op de publiciteitszuilen werd aangeplakt, was dat van de Katholieke Volkspartij met de korte maar sprekende leuze „Gezond gezin, gezond volk" Menigeen zal misschien zeggen, heeft de K.V.P. ons niets meer aan te bieden. Zeker de K V..P heeft u nog meer te zeggen en te Sleden. Maar deze verkie zingsleuze van -.Gezond gezin, gezond volk" is voor °hze dagen* een slagzin van hoge betekenis Want wie een gezond volk wil zien, moet als grondslag daarvoor het gezonde gezin willen. Heeft men zich da0 zo ernstige zorgen te maken over de 'feestelijke gezondheid van ons volk? Ja, ongetwijfeld, en zelfs, meer dan ooit De „Groene Amsterdammer" van deze week, 12 Juni, toch zeker geen weekblad met positief christelijke inslag, schrijft een artikel met deze aanhef; *De angstwekkende stijging van op voedingsmoeilijkheden, criminaliteit, a-sociaal gedrag en prostitutie leverden een onderzoek op naar de oorzaken van deze algemene rotheid, die de gemeen schap; de maatschappij bedreigt En men kwam bij nader onderzoek tot de ontdekking, dat 't merendeel van die genen, die tot een sociaal of psychisch conflict kwamenafkomstig bleek te zfjn uit onvolledige en ontwrichte gezinnen". De „Groene Amsterdammer" spreekt van een ontdekking, maar dan is dit een ontdekking, die niet van vandaag of gis teren is. Reeds vele jaren terug wees de „Haagsche Post" op de toenemende crimi naliteit in een stad als Amsterdam, de mannelijke jeugd, die zich schuldig maakt aan misdrijven van economische aard, en het zedelijk wangedrag bij de vrouwe lijke jeugd En het blad schreef woor delijk; „Een goed gezinsleven ,is op zichzelf al een uitstekend middel om de jeugd in huis cn op het rechte pad te-houden, en in ditt verband is het zeker de ver melding waard, dat de a-sociale en cri minele jeugd in de grote steden vooral afkomstig is uit gezinnen, waar de ge- zin&eenheid ontbreekt en vader cn moeder gescheiden leven In de eerste oorlogsjaren klaagde op haar beurt mej. Eijkman, de inspectrice der Rotterdamse kinderpolitie over de zedelijke verwording der vrouwelijke grote-stadsjeugd. En mr. J. Overwater, de kinderrechter te Rotterdam, bevestigt en onderstreept deze klacht: „de criminaliteit onder de minderjarigen neemt met de dag toe." „Oorzaak: de ellendige leegheid van het levett onzer jongeren, meisjes en jongens, de ongewisheid van hun be staan, het niet kunnen beleven van, hogere levenswaarden, waaruit zij steun zouden kunnen putten Hun leven cul mineert precies als bij de ouderen, wier voorbeeld zij zien, in platte genolzueht. De jongens stelen wat er te gappen valt, de meisjes maken hun bekoorlijkheden productief. Zedelijke Weerstand ontbreekt. Onder de jeugd is het besef van wat mag en wat niet mag, zodanig verslapt, dat men eenvoudig zijn gang gaat." De „Groene Amsterdammer" wijst dan in zijn jongste artikel op middelen, Jlie het bovengesignaleerde kwaad zouden kunnen opvangen Het denkbeeld van de oud-Kinderrechter mr. G T. T de Jongh, de z.g. Huwelijksraad. Het blad wijst ook op het nieuwe wets ontwerp van onze minister van Justitie om het'aantal lichtvaardige echtscheidin gen te beperken door het instellen van een speciale rechter, een gezinsrechtgr, die dan zal kunnen beschikken over ge noemde gezinsraad. De „Groene Amster dammer" besluit dan zijn artikel met deze ernstige woorden: „Men weet. de wereld dreigender dan ooit en in elke verbrokkeling ziét men een gevaar, dat onze labiele gemeen schap in de afgrond kan slepen. Wij hebben mensen nodig, nodiger dan ooit, sterke persoonlijkheden, die slechts groeien kunnen op de harmo nische bodem van het gezonde gezin De „Groene Amsterdammer" kan hier geen overtuigender Advies geven voor de juistheid en noodzakelijkheid van de ver kiezingsleuze van de Katholieke Volks partij: „Gezond gezin, gezond volk". Een roep, een alarm voor onze dagen. Een leus, die waarlijk voortkomt uit het program en het beleid der Partij, die terecht de „Gezinspartij" mag genoemd worden. Gezond gezin, gezond volk! Moest het niet eigenlijk de leuze zijn van heel h*t Nederlandse volk? Een volk kan slechts bloeien, wanneer zijn gezin nen gezond zijn. P H H. Om in die chaos orde te scheppen voor kolonialist, versleten. Waar de vroe moest de regering bovenal voorzichtigheid gere koloniale volken een eigen -faat en kracht ontwikkelen? kracht, die haai hadden gesticht moest die staat maai gegeven doordat de katho rusth?'d bestaat en wekte op tot <teun worden erkend eri moest de oude „kolo- aan de repub. delegatie Hij zeide o.a niale mogendheid" maar zien, dat zij met heken achter haar stonden. j..Als en wanneer er noodzakelijk bui die nieuwe staat op goede voet raakte. TROUW AANEEN tengewone stappen moeten worden on dernomen, zal de regering daartoe op dracht geven". Tenslotte schrijft een correspondent van „Merdeka", dat in repub. kringen te Djokja reeds wordt voorspeld, dat de inhoud van het repub. antwoord op de Ned aide-memoire van 3 Juni, de Nederlanders niet zal bevredigen. Ongeveer 1800 Londense havenarbei ders zijn gisteren in staking gegaan om een geschil over loontoeslag voor lastig werk De staking, die niet door de vakver eniging wordt gestepnd, begon toen aan 11 arbeiders, bezig met het lossen van zinkwit, een toeslag van 20 pence per ton geweigerd werd. Het werk op 12 schepen van het Europese vasteland, kwam stil te liggen. De repub. ministe# van voorlichting, Moh. Natsir, verklaarde tegenover An- tara; „De huidige situatie is te vergelij ken met een periode van windstilte, die mogelijk in storm kan overgaan, doch mogelijk ook blijft aanhouden, waardoor het zou kunnen gebeuren, dat de be langrijke vraagstukken van het ogenblik niet kunnen worden opgelost". Met betrekking tot eventuele kabinets wijzigingen verklaarde hij, dat alle par tijen een kabinetscrisis in deze tijd on gewenst achten en hij wees er op, dat het regeringsprogram van Moh. Hatta zeker gevolgd zal olijven totdat een nationaal program zal zijn opgesteld. Inmiddels maakt Antara melding van een „urgentie-programma" van de volks partij (Partai Rakjat). Dit is de eerste maal, dat er sprake is van een volks partij. Volgens Antara staat er in dit urgentieprogramma, dat de Partai Rakjat zowel Linggadjati als de Renville-over- eenkomst afwijst, daar de partij geen vertrouwen stelt in een eerlijke uitvoe ring door de Nederlanders van welke overeenkomst ook. Ten aanzien van de buitenlandse betrekkingen der repu bliek is de partij van mening, dat de republiek als „onafhankelijke en sou- vereine staat deze betrekkingen dient te handhaven en uit te breiden". Het partijprogramma zégt ook, dat een vol maakte legermacht een eerste vereiste is. Op econ. gebied bevat het een prin cipiële afwijzing van investering van buitenlands kapitaal, terwijl ook bui tenlandse leningen door de wet moeten worden beperkt. Ook Moh. Roem heeft gesproken en wel voor Radio-Djokja. Hij zeide. da' er op het og'nblik geen reden tot onge De bierexport heeft de laatste maan den een moeilijke tijd doorgemaakt. Be droeg in October 1947 de export nog 33.000 Hl., deze liep in de daarna vol gende maanden aanzienlijk terug, om in Februari 1948 een laagtepunt te berei ken van 9.000 Hl. Het teleurstellende is, dat de vraag haar Nederlands bier groot genoeg is, om de hoge export van 1947 te handhaven of zelfs nog uit te breiden. Allerwege worden deze export echter door buitenlandse overheidsinstanties moeilijkheden in de weg gelegd, waarbij zelfs discriminerend tegenover andere landen gewerkt wordt. Dit wekt verba zing, omdat veelvuldig conferenties tus sen vertegenwoordigers van vele landen gehouden \nterden ter bevordering van de onderlinge goederenruil en opheffing van handelsbelemmeringen. Waar Nederland reeds voor de oorlog een belangrijk bier-exporteur was, is het te betreuren, dat in plaats van verbete ring door genoemde - conferenties, vaak een situatie gecreëerd wordt, die nog slechter is dan voor de oorlog. De groot ste moeilijkheden doen zifh voor in de sterling-area. Daar echter niet alleen, zelfs in Amerika, dat steeds zegt, de Europese export te willen stimuleren en dat een groot voorstander is van ophef fing der handelsbarrières, is een wets ontwerp tot verhoging van het invoer recht op bier in een vergevorderd sta dium. In 1947 was Nederland met een export van meer dan 20.000.000, de grootste bierexporteur van Europa. Nederland wil zijn positie, zowel in het belang van de brouwerijen, als van de Nederlandse deviezenvoorziening handhaven. Het is te hopen, dat van Nederlandse regerings zijde aan dit punt grote aandacht ^'ordt besteed. Binnenlandse omzet De-kwaliteit van het Nederlandse bier is sedert korte tijd weer volkomen voor oorlogs. De overheid vindt het. thans goed, gezien de ruimere graanvoorzie- ning, dat hieraan publiciteit gegeven wordt. Er vindt, evenals in de mqeste andere landen, een belangrijke verschuiving plaats naar de omzet in flessen (huis- verbruik). Van groot belang voor de brouwerijen zijn de besprekingen met de Belgen over de nivellering van de bier- en gedistilleerd accijns. Een glas bier is thans nog veel duurder dan een borrel, wélke prijzen voor de oorlog steeds gelijk waren. Verwacht wordt, dat hierin verandering zal ko men, wanneer in Benelux-verband de accijnzen in Nederland en België gelijk gemaakt zullen worden (waarschijnlijk per 1 Januari 1949.) Deviezen spreken hier een woordje mee Het is weer vacantietijd en dus is de vraag naar rolfilms weer groot. Echter in vele gevallen moet de fotohandelaar zijn klanten teleurstellen. Het ft dus begrijpe lijk, dat in kringen van amateurfotogra fen en de handel de vraag wordt gesteld, of de voorziening met rolfilms niet ver ruimd kan wófden. De moeilijkheid zit hier echter als zo dikwijls m in de deviqzenschaarste. Voor de oorlog voerde ons land gemid deld per jaar voor 2.000.000 aan film materiaal in, waaronder een bedrag van 700.000 was begrepen voor rol-, platen- en vlakke films. De behoefte in 1948 voor de industrie, de volksgezondheid en de vakfotografie enz. bedraagt f 12.000.000 Door de grote verhoging der deviezen uitga ven voor foto grafisch materiaal in vergelijking met voor de oorlog moeten wij ons andere noodzakelijke importen ontzeggen. Wan neer het echter gaat om de volksgezond heid (bv. T.B.C.-bestrijding), industriële behoeften en de vakfotografie, dan zijn deze verhoogde uitgaven ten volle ver antwoord. Van dit bedrag van 12 millioen is 5 pet., dus ca. 600.000 beschikbaar voor rolfilms. Aannemende, dat gemiddeld de prijzen van filmmateriaal verdubbeld zijn, staat dus de voorziening met rolfilms glo baal op 45 pet. van het voor-oorlogse niveau. Voorlopig zal men moeten voortgaan zuinig te zijn bij het gebruik van rolfilms en het meer in qualiteit dan in de quan- titeit der foto's moeten zoeken. Naar de „Nieuwe Gids" bericht doet in financiële kringen het gerucht de ronde, dat Nederland bij de regering der Ver. Staten een dollarlening van 250 mil lioen zou aanvragen. België zou hierbij zijn diensten als bemiddelaar aanbieden. O Te Haarlem werd gisteren een fees telijke vergadering gehouden van de afd. Noord-Holland van de R. K. Blin denbond St. Odilia in verband met het twintigjarig bestaan. Voorzitter F. Lou- man werd als zodanig herkozen en mej. M. v. d. Vorsen werd tot be stuurslid benoemd. Een enkele maal is op deze plaats terloops aangeroerd, dat er in brede kringen twijfel bestaat aan het feit, dat onze huidige jongeren-organisaties haar leden ook geven, waarnaar zij verlan gen. Defe twijfel is ook hier en daar het onderwerp van besprekingen ge weest en inderdaad schijnt men steeds meer tot de mening over te hellen, dat organisatie en ideaal van de jongeren nog niet zijn samengesmolten. Zeer merkwaardig is hierbij, dat deze „brede kringen" ineenschrompelen tot niets, wanneer het erom gaat. de jon geren in een eigen organisatie inderdaad hun idealen te doen uitleven. Over het algemeen komt men slechts tot het aan wijzen van feilen (zowel bij andaren als bij zichzelf, dat is waar), doch ver zuimt men de middelen tot verbetering aan te geven. Een negativisme dus. dat zeer zeker niet bevruchtend werkt voor de toekomst van onze vele goedwillende jongere*. Ge wilt een voorbeeld? Wel, de aan leiding tot deze overpeinzing werd ge vonden in het jongerenblad „Karakter", dat op deze naam volkomen aanspraak mag maken, omdat het karakter van onze gehele jongerenwereld op iedere bladzijde duidelijk spreekt. Een enkele regel als sprekend voorbeeld: „Om de velen, die weten, dat zij in de bestaande organisaties niet zullen vinden, wat zij zoeken, is immers ook „Karakter" ont staan". Een negatieve bundeling van krachten dus, voos als de hooggeroemde eenheid in het verzet tegen de Duitsers- Het blad is als iedere jongerenorgani satie: niet gespeend van krachtige zelf- critiek, met enkele belangrijke onder werpen (vermeld dient te worden het probleem geestelij kheid-jongeren), van christelijke waarden doordrongen, maar desondanks niet bevredigend. Men zal n.l. tevergeefs de wegen zoeken, waar lang de jongerenlegioenen moeten op marcheren, om verbetering op al die punten te bereiken. Een -algemene vaag heid als: „Het ware christendom moeten we weer beleven", kan immers niet vol doende zijn,* zolang niet met nadruk wordt aangegeven, hoe het christendom practisch in een onchristelijke wereld kan worden doorgevoerd. Welke pun ten van het christendom zijn altijd en welke juist nu primair? Welke bieden voor de slome massa voldoende aantrek kelijkheid om kans op een vruchtbare krachtsontplooiing te bieden? Jongeren willen gaarne medehelpen, wanneer /zij slechts de kans krijgen hun alty'd bescheiden enthousiasme te spuien met zo weinig mogelijk persoonlijke zelfoverwinning. Toegegeven, dit stand punt is fout, doch wat wil men dan? De grootste fout van een ieder is im mers zijn eigen zwakheid en vooraleer deze is afgelegd moet de mens lang zaamaan worden gevormd. Begin dus allereerst met een jonge kerel of een jonge vrouw warm te maken voor iets, dat hem persoonlijk raakt en belang inboezemt. Begin gewoon als mens en niet als een slechte predikant, die welis waar bekende, maar theoretische stof behandelt voor een kerk, gevuld met 95 pet. suffende ja-knikkers en 5 pet. toch al overtuigde gelovigen. Brgng in iedere organisatie, in ieder jongerenorgaan iets dynamisch aan actie, dat weet te begeesteren. Ga bou wen bij de funderingen en begin niet aan het dak. Dat het einddoel het zege vierende rijk van Christus is, weet iedereen, maar het ligt volkomen in de lijn van onze eigen vrije ml, om ook menselijke middelen en gevoelens te gebruiken. Predikers zijn er ook no dig, heel veel zelfs, maar de taak van een leek ligt elders. Daarom: minder praten, maar veel meer doen! ROERGANGER. Kindereu mogen niet naar dé kerk Een artikel .verschenen in het Bul gaars kerkelijk weekblad „Tzarkoven Vestnik" .toont aan, dat ook in Bulgarije de godsdiensthaat levendig is. Het artikel wijst er op, dat de zoge naamde „vrijheid van godsdienst" er in bestaat, de gelovigen toe te staan te ge loven en de ongelovigen niet te" geloven, maar dat de namen van degenen, die de kerk bezoeken, worden opgeschreven; dat de onderwijzers hun leerlingen ver bieden naar de kerk te gaan met bedrei ging van slechte punten voor gedrag; dat nagegaan wordt of de kinderen geen kruisjes of heiligenprentjes bij zich hebben, en dat zij dikwijls bij de kerk worden opgewacht en verhinderd er binnen te gaan. Hieruit blijkt duidelijk, dat men zich ten doel stelt de godsdienst uit de ziel der kinderen weg te nemen door hun materieel te beletten hem thans te belijden. O In de vacatureKoejemans is thans benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer de heer J. P. Schalker te Am sterdam nu ook de heer M. D. Pro per te Haarlem voor zijn benoeming had bedankt. Hei B.V.V.-elftal dat het voetbalkampioenschap tan Nederland behaalde: doei: Sons: achter: v. d. Sluis en Huybreglsmidden: V us, Kreygh en Remmers; vooi Van BeekDonhuizen, v. d. Dungen. Overbeek en Langenberg

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1