DE K. AJ. EN DE MILITAIREN Weerbericht LONDENSE BESLUITEN DOOR BENELUX GOEDGEKEURD D\E wereld ADIO Sportvaria PAGINA 2 DINSDAG 15 JUNI 1948 DE VOETBAL-SP-ELREGELS EINDSTRIJD OM DE KNVB- BEKER CRICKET IN ENGELAND WHERRY-WEDSTRIJD VAN DE HOOP Veel bewolking Zondag 20 Juni 4 uur GRADUS MAAKT EEN fytNK ZONDER DIVIDEND was benoemd. Vier jaar later aanvaardde hij een gelijke functie bij de „Limbur ger Koerier" te Maastricht, welk orgaan onder zijn leiding tot het belangrijkste blad van geheel Limburg uitgroeide. Bijna dertig jaren aan een 'stuk lichtte hij in zijn artikelen, die met gevatte scherpzinnigheid in een heldere en sty- listisch verzorgde vorm waren gegoten, het Limburgse volk voor over politieke, maatschappelijke, culturele en specifiek katholieke vraagstukken. Door het publiceren van een drietal boeken over de vrijmetselarij is zijn naam in binren- en buitenland algemeen bekend geworden. H.M. de Koningin heeft zijn verdien sten geëerd door hem te benoemen tot ridder in de orde van Orsnje-Nassau, waarin hij later tot officier bevorderd werd. Z.H. de Paus verleende hem de onderscheiding „Bene Merenti". Gedurendee het afgelopen weekeinde kwam te Montreux de International Football Board, het wegevende lichaam pp het gebied van de voetbal-spelregels, in een vergadering bijeen. Het voorstel van de Schotse voetbalbond om het strafschopgebied te wijzigen in een halfcirkel-vormig gebied, werd niet aan genomen. Ook het voorstel van de Fifa om betreffende de vervanging van ge wonde spelers te bepalen dat de doelver- dedigers gedurenle de gehele wedstrijd en de andere spelers gedurende de eer ste speelhelft mogen worden vervangen, werd afgestemd. Alleen de bestaande be palingen betreffende ruw spel werden voor een deel verscherpt. eer ave dot laa sch wa ave op; ver ..Hi He eindstrijd om de K.N.V.B.-beker tussen D.W.V. en Wageningen zal Za terdag 19 Juni des avonds om 7 uur in het Olympisch Stadion te Amsterdam gespeeld worden. Scheidsrechter is de heer D. Nijs uit Rotterdam. De heer Lotsy, voorzitter der K.N.V.B., zal de beker na afloop uitreiken. Essex 405 wint van Gloucester 251 en 117; Suvrey 300 en 123 wint met 1 run van Lancashire 176 en 246. Glamorgan 319 en 113 voor 6 wint van Hampshire 212 en 150; Worcester 172 en 94 voor 4 draw met Warwickshire -?0; Sussex 123 en 418 voor 9 draw met North an ts 342 en 43 voor 3; Yorkshire 74 draw met Somerset 110 eig 22 voör 6. Oxford 404 voor 5 wint van Middlesex 115 en 170. Maandagavond is de jaarlijkse wherry wedstrijd van dè roeivereniging „De Hoop" om de „Silver Salver" op de Am- stel verroeid. Twee wherry's startten om zeven uur bij cfe Amval, voeren naar Ouderkerk en vervolgens terug naar Am sterdam, een afstand van pl.m. 12 K.JM. Winnaar werd de combinatie Zeegers (strv.) met Dons en mej. Zeegers die met. grote voorsprong op de 2e wherry als eerste de finish bereikte. De verliezende ploeg bestond uit Bongers, Scholte met strmn, Buzeman. Weerverwachting, medegedeeld door S het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woensdagavond; Veel bewolking met vooral aanvan- kelijk plaatselijk enige regen. Meest matige wind uit Westelijke richtingen, f Voornamelijk in het Noord-Oosten J van het land iets lagere temperatu- t ren. j 16 Juni: Zon op 4.1» uur; onder 21.02 uur; maan op 15.24 uur, onder V46 uur. op de nieuw aangelegde motorbaan voor het eerst jn Rotterdam de Zweden ter dege kende, wist veel moeilijkheden te overwinnen. Critiek werd hem in die periode niet bespaard, gelijk ook vele van zijn latere daden critiek uitlokten, vooral wijl hij meer malen zijn, overigens volkomen grond wettelijke macht tegenover zijn minis ters doorzette; maar bij alle critiek nam zijn populariteit steeds toe, zeker bij het Zweedse volk, zelfs in perioden, als de politici heel wat bezwaren tegen een soms ietwat autoritaire gedragslijn in brachten. Het gewone volk waardeerde in de vorst diens eenvoud, diens strikte rechtvaardigheid, diens opkomen voor allen, die vervolging te lijden hadden. Het waardeerde in hem ook, dat hij vrij willig en zonder rancune de privileges prijs gaf, welke vroeger aan koningen werden toegekend, doch volgens de mo derne opvattingen tot de praerogatieven van regering of volksvertegenwoordi ging worden gerekend. Koning Gustaaf was er allerminst de man naar om zich in leuter representa tie-functies terug te trekken; hoezeer hij ook de democratische gedachte in het staatsbestel eerbiedigde en zelfs aan moedigde, voelde hij toch een sterke persoonlijke verantwoordelijkheid voor het staatsbeleid en voor de daden van ziin regering. Soms ook schuwde hij eigen initiatieven niet, als hij deze in het werkelijk belang van Zweden acht te: zo in Februari 1914. toen hij door een rede het liberale kabinet ten val bracht: in 1920, toen zonder dat er van revolutie sprake was geweest, een louter Het Zweedse volk zowel als de inter nationale wereld kent koning Gustaaf V nog onder een andere naam: „mr. G." Als zodanig heeft hij menige triomf op de internationale tennisvelden behaald; was hij de grote jager op edel wild; de beoefenaar van andere sporten en lief hebberijen. En het moet mr. G. heel wat gekost hebben, toen hij het vorig jaar zijn beroemd racket met al de verkregen prijzen aan het Zweedse sportmuseum schonk. De negentig jarige geniet nog een redelijke gezondheid; maar de onder de huidige omstandigheden bijzónder moei lijke regeertaak is de grijze vorst te zwaar geworden. De laatste maanden was de kroonprins reeds regent, nu zal hij de koningstroon overnemen. Jlaar nu koning Gustaaf heengaat, zal zi)n volk eens te meer de grote diensten overwegen, welke hij tijdens een lange mensenleeftijd aan zijn land heeft bewezen. En als mr. G. gelijk zijn gewoonte is gebleven, zich in de straten van Stockholm of andere Zweedse steden zal bewegen,, zal het bi) een eerbiedige groet steeds in dachtig zijn. dat koning Gustaaf V in derdaad met het volk voor het vader land heeft geleefd en gewerkt. socialistisch ministerie aan het bewind kwam met Hjalmar Branting, die eens 's konings schoolkameraad op de open bare lagere school was geweest, als premier. En de samenwerking van de oude vorst met zijn socialistische minis ters is steeds voortreffelijk geweest. Zweden heeft het geluk gehad in twee wereldoorlogen buiten de vernietigende strijd te blijven. Uit de eerste kwam het zonder kleerscheuren; na de tweede is het. zij het in veel minder mate dan de gewezen oorlogvoerende landen, in de economische crisis, welke bijna een catastrofe is geworden, meegesleurd. Dat het land zijn onzijdigheid kon be waren, hing natuurlijk voor een aan merkelijk deel af van factoren buiten de macht van het volk zelf; maar in 1914 kwam Gustaaf V tegen de zin van zijn ministerie op voor een grotere mi litaire paraatheid, en het Zweedse volk keurde zijn leiding onvoorwaardelijk goed; van 1939 tot 1945 was hij wederom De Japanner Furuhashi heeft de 800 meter horstcrawl gezwommen in 9 min. 46.5. een tijd die beter is dan het of ficiële wereldrecord dat met 9 min. 50.9 op naam staat van de Amerikaan Willy Smith. De Noorse voetbalbond besloot niet deel te nemen aan het Olympisch voetbaltournooi. Enkele prominente spelers en trainers zullen evenwel ais waarnemers naar Londen vertrekken. O Van de Davis-Cup-wedstrijden won Zweden in Boedapest met 32 van Hongarije. Italië won te Turijn met 50 van Denemarken. Koning Gustaaf kwam in 1907 onder moeilijke omstandigheden voor zijn land aan het bewind. De breuk, welke zich twee jaren te voren met Noor wegen had voltrokken, deed haar na werkingen nog stei% voelen. Er waren contrasten, ook in het economische leven,ontstaan, welke het bewandelen van nieuwe wegen noodzakelijk maak ten; misschien echter waren het bo venal de politieke geschillen, welke by de verstoorde eenheid tot soms pijnlijke incidenten leidden. Maar de tact van koning Gustaaf. die uit eigen ervaring de Noren zowel als

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2