Franse angst voor Europa moet risico nemen Duitsland Washingtons onaanvaardbare voorwaarden Trouw aanéén Supreme poging van Bidault te Londen en Washington Goi Lindbergh is al lang historie >ng RADIO-BERLIJN DOOR SOVJET- SOLDATEN BEZET? FIANDEL met SOVJET-RUSLAND I Wereldextase werd wetenschappelijk routine-werk DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Inschakeling voor herstel Verenigd front der 16 Marshall-landen I S. De Republiek het isolement Het accoord over West-Duitsland BLAGEN Leveranties voor 90 millioen Mgr. Huibers 12 V2 j aar bisschop Half ons optimisme aan een stukje 70ste JAARGANG WOENSDAF 16 JUNI 1948 No. 20645 STAKING IN BELGIë'S STAALINDUSTRIE DE LONDENSE HAVEN STAKING Prof. dr. K. BELLON GEHEIM KAMERHEER -J AMERIKA'S SENAAT EN E.R.P. ZMiff PAK OOK DE ROZENKRANS GRATIE VERLEEND MERKWAARDIG BRITS DEMENTI NED. VLIEGTUIG BESCHADIGD IN BARCELONA AUTORIJDEN OP ZONDAG Zaak-Polak nog niet uitgezocht MOMPELINGEN OVER 'T VLEESRANTSOEN DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel 68804 De abonnementsprijs bedraagt f 3.45 per kwartaal, 1 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. VVITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. op Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. De bittere ontgoocheling, welke na de Londense conferentie in de breedste Franse kringen over de overeenkomst, of juister de aanbevelingen aan de zes Wes terse mogendheden over de toekomst van Duitsland heerst, is op de allereerste plaats toe te schrijven aan de in Frank rijk zeer levendige angst voor een nieuwe aanval van Duitse kant. Daar komt na tuurlijk bij de desillusie, dat Frankrijk na twee wereldoorlogen internationaal- politiek tot 'n tweede- of derde rangs natie is afgezakt; maar hoofdzaak is en blijft toch de veiligheidspsychose welke in de tussenoorlogse periode zijn acti viteit verlamde, en het land dreef naar een louter defensieve strategie, die een ramp voor het land is geworden. Onder dergelijke omstandigheden is zeker de vraag gewettigd, of Duitsland inderdaad nog steeds een gevaar voor Frankrijk, en derhalve in precies de zelfde mate voor Nederland, België en Luxemburg is. Het antwoord kan o.i. kort en bondig luiden: momenteel heeft geen der Westerse landen ook maar het allergeringste van Duitsland te duch ten; er bestaat op het ogenblik maar één werkelijk gevaar in Europa: Sovjet- Rusland. Wat de toekomst betreft, ligt de zaak uiteraard ingewikkelder, maar het is zeker niet vermetel, te zeggen, dat de ontwikkeling van de Duitse men taliteit voor een zeer aanmerkelijk deel zal afhangen van de houding der Wes terse mogendheden zelf. De diepste grond van de Franse angst ligt in de wanverhouding van het oorlogspotentieel in Frankrijk en in Duitsland. En toch is de Franse bodem rijk aan alle grondstoffen, en kan het land zich wat de voedselvoorziening be treft redelijk wel bedruipen: Frankrijk is het meest evenwichtige land van Europa met een bijna natuurlijke autar kie. En toch had in de eerste helft der negentiende eeuw Frankrijk meer in woners dan het Duitsland van toen, naar de territoriale omvang van 1920 berekend. Als Duitsland in 1939 zo veel sterker was dan Frankrijk ligt de schuld daarvan bij het Franse volk zelf, dat tengevolge van de misdadige kinder beperking niet voldoende soldaten be zat om het land te verdedigen, noch voldoende arbeidskrachten om de rijk dommen van het land te exploiteren. Het kinderrijke, arbeidzame Duitse volk had een geweldige voorsprong op Frankrijk,'op geheel West-Europa ge kregen. "Duitsland is verslagen, met de hulp van de gehele wereld, zowel in de eer- als in de tweede wereldoorlog. Na 1918 echter kon het zich ongedacht snel herstelien. InngF Frankrijk had de ware oorzaak van zjjn zwakheid niet begre- PerH zaS overal naar hulp uit, doch tastte .het eigen kwaad niet in "de wor tel aan. Kon het in 1914 nog vier jaar stand houden, m 1940 werd het, even als de kleine landen, in een goede zes weken onder de voet gelopen. Het is volkomen begrijpelijk, dat qn- der dergelijke omstandigheden Frank rijk de toekomst met bezorgdheid tege moet ziet, en dat het niets vuriger hoopt dan dat het een stevige militaire garantie van het machtigste land ter wereld: de Verenigde Staten zal krij gen. Anderzijds echter staat vast, dat het huidige Duitsland, hetwelk niet veel meer dan een in de economische af grond levende puinhoop is, de eerstvol gende decennia volkomen machteJous zal zijn om zelfstandig een aanval op zijn naburen te doen. Het is mogelijk dat het, als er nog eens een wereldoor log zou uitbreken, in die vernietigende strijd zou worden betrokken; maar uit eigen kracht een oorlog ontketenen, ligt buiten zijn macht, zelfs als het met Amerikaanse steunlangzaam aan tot een economisch leven zou terugkeren. Maar met die hergeboorte moet nog 'n allereerste begin worden gemaakt. Men kan het betreuren, dat dat be gin pas drie jaar na het einde der vijandelijkheden valt; dat drie jaar in uitzichtloze besprekingen zowel met Rusland als van het Westen onderling verloren zijn gegaan; in die tijd zijn kostbare kansen verspeeld, welke nooit zullen terugkeren; maar in de politiek kan van een te laat niet worden ge sproken, en daarom moet men het toe juichen, dat eindelijk het Duitse pro bleem grondiger wordt aangepakt, d.w.z. Hat de Duitsers voor zoverre dit mogelijk is, met de volle steun van het Westen zelf voor hun verantwoordelijk heid voor de toekomst van hun land worden gesteld. Economisch, ons land ondervindt bet in volle mate, is geen herstel van West- Europa mogelijk zonder een herstel van Duitsland. Politiek kan Europa niet lot werkelijke vrede komen, als Duitsland niet wederom in het herstel van het Westen wordt ingeschakeld. Vaak wil men Duitsland alleen als factor in een oorlog tussen de twee kolossen, waarin Europa zou worden meegesleurd, zien. Dit is een gevaarlijke visie op de Europese ontwikkeling, welke men helaas ook bij vele Duitsers aantreft. Wie in oorlog denkt, trekt de oorlog aan. Wil men vrede in Europa, in de wereld, dan moet men in vrede leren denken. Dan moet men derhalve Duits land ook als een vredeselement «in de nieuwe samenleving inschakelen. Het kan voor de Fransen, evenals trouwens voor ons zelf, moeilijk zijn aan vredelievende Duitsers te geloven. Maar het moet. En dan kan de enige conclusie zijn: het zal. Men neemt, ten minste psychologisch gezien, een risico. Maar het risico van een Duitsland, dat men in de armen van Rusland drijft i« eindeloos veel groter. In volle wer kelijkheid zou dat zelfs geen risico meer zijn, alleen de zekerheid van de ondergang der Westerse, christelijk- beschaving. Ongeveer 250.000 arbeiders in de Bel gische metaalindustrie hebben vandaag het werk neergelegd, daar de onderhan delingen tussen de regering en vertegen woordigers der arbeiders werden afgebro ken. De arbeiders eisen een loonsverho ging van 5 pet. en een bepaalde premie van 5 pet. De Maandag te Londen begonnen sta king van havenarbeiders heeft zich uitge breid tot 3000 arbeiders. Prof. dr. K. L. Bellon, hoogleraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de R. K. Universiteit te Nijmegen, is door Z. H. de Paus benoemd tot geheim ka merheer. Naar te Washington vernomen wordt, hebben de 16 Marshall-landen een „Ver enigd front" gevormd tegenover som mige punten in het oorspronkelijke Amerikaanse ontwerp van de bilate rale overeenkomsten, die moeten wor den gesloten tussen de V. S. en de ont vangende landen. Een nieuw Frans ontwerp van deze overeenkomsten» werd door de 16 lan den goedgekeurd en vormt thans de basis van onderhandelingen 'met de regering der V. S. De Europese landen hebben unaniem op de volgende punten aangedrongen: 1. De bepaling betreffende overleg over eventuele devaluatie van valuta's moet zijn op basis van volkomen gelijkheid en de suggestie, dat om een dergelijk overleg alleen door de V. S. zou kunnen worden verzocht, is niet aanvaardbaar. 2. Elke verplichting inzake tariefver- Wie onbe vangen de toestand in Indonesië twee jaren geleden en nu met elkaar vergelijkt, tan moeilijk aan de conclusie ontko men, dat er in dit betrekkelijk korte tijdperk veel is veranderd. Toert het kabinet-Beel nog maar en kele weken aan het bewind was, droe gen de Engelse leger-autoriteiten het gezag over de Buitengewesten met uit zondering van Sumatra aan Nederland over. Prompt één dag later werd de Malino-conferentie geopend, waar de Nederlandsch-Indische Regering met de vrij-gekomen vertegenwoordigers dezer zelfde gebieden in overleg trad over de grote lijnen der staatkundige hervor ming overeenkomstig de beginselen der Koninklijke Rede van 7 December 1942, de beginselen dus, die de Nederlandse Regering in ieder geval bonden. Op deze Malmo-conferentie is voor het eerst duidelijk vorm gegeven aan de federale structuur van de toekomstige Indonesi sche staatsgemeenschap terwijl tevens duidelijk werd uitgesproken, dat deze gebieden de band en de goede samen werking met Nederland niet wensten te verbreken. Dit was meer dan een hoop gevend teken alleen. Dit was voor het eerst een stap vooruit inplaats van ach teruit, in de strijd tegen de houding der ongure elementen in de Republiek en tegen het wanbe grip van de bui- Malino vast te -staan, dat nationa- i lisme en republi- V kanisme geen iden tieke begrippen waren. Dat er volbloed nationalisten in Indonesië waren, die niets van de Republiek moésten hebben en die met Nederland in goede verstand houding wilden leven en samenwerken. Dat de Republiek dus niet mocht wor den beschouwd als de vertegenwoor digster van héél Indonesië. Voor het eerst was de Republiek het initiatief uit de vleugels geslagen. Twee jaren lang is de Regering ge stadig verder geschreden op de weg, -enmaal te Malino ingeslagen. Nog vóór het einde van het jaar 1946 was de eerste der deelstaten, tot de op richting waarvan Malino in beginsel be sloot. tot stand gekomen. In de confe rentie van Den Pasar werd de staat Oost-Indonesië in de vorm gegoten. Korte tijd later kwamen ook in andere delen van Indonesië zelfbesturende or ganen tot stand, die voorlopig de taak der ontworpen deelstaten vervulden. Spoedig bleek, dat deze nieuwe staat kundige lichamen zich niet slechts van de Republiek onderscheidden maar ook met Nederland samen in verzet kwa men tegen de wijze, waarop de Repu bliek optrad. De politiële actie tegen de Republiek werd met volle instem ming van de andere delen van Indonesië ondernomen. Tengevolge van deze po litiële actie werden en kele delen van Java en Sumatra aan de invloed van de Republiek ont trokken. Ook in deze gebieden werd aanstonds de voorbereiding van het nieuwe Indonesië ter hand genomen Twee dezer nieuw-vrijgekomen gebie den, Oost-Sumatra en West-Java, wer den tot deelstaat verheven; in het ge bied der Madoerezen en in Zuid-Suma- tra is het proces der vorming van nieu we staatkundige organen in volle gang. Met het gevolg, dat dit proces zich thans uitstrekt over een gebied, dat de meer derheid der bevolking van Indonesië omvat. Uit deze opbouw van nieuwe organen voor de verschillende, met Nederland samenwerkende delen van Indonesië moest tenslotte de opbouw van Indone sië in zijn geheel voortkomen. Bij het ter hand nemen van die op bouw heeft men niet gewacht tot de Republiek het ogenblik aangebroken zou achten aan de stichting van de fe deratieve staat mee te werken. Nadat tegen het einde van verleden jaar de reeds gevormde en in oprichting zijnde deelstaten en dacrahl uit eigen beweging in onderling overleg waren getreden, ■werd in het begin van dit jaar uit hun midden een voorlo pige, een pre-fede- rale Regering ge vormd. Onder de nog steeds aanwe zige opperverant- woordelijkheid van T. L.-Gouv.-Generaal werd leiding van een aantal departementen toevertrouwd. Zij nemen deel aapdeonderhandelingen, die op verschillende internationale conferenties op economisch gebied wor den gevoerd. Hun mening en advies wordt ingewonnen over de belangrijkste beslissingen die de belangen van het hele Koninkrijk raken. Kortom ook de top van de nieuwe staatsstructuur voor Indonesië in zijn geheel, is in volle op bouw. De vlag staat op de kap. Daarmee is de positie van de Repu bliek in Indonesië geleidelijk fundamen teel veranderd. Twee jaar geleden kon zij zich met enige schijn van waarheid uitgeven als de vertegenwoordigster van het hele Indonesische nationalisme. Zelfs van die schijn is niets meer over. De Republiek staat alleen in Indonesië. Alleen tegen over al de andere delen, en dat is langzamerhand een respectabel aantal. De Republiek staat niet meer als de blaaskaak, die de leiding neemt, maar als een spelbrekend stuurs jongetje, dat zijn zin niet krijgt, buiten de ontwikke ling der dingen in Indonesië. De staat kundige hervorming voltrekt zich rus tig voort zonder haar. Zij is in het defensief gedrukt. Dit is het eerste resultaat van twee jaren Indonesisch beleid, een resultaat, dat bereikt kon worden omdat de ka tholieken achter de Regering stonden, die dit bedeid voerde, TROUW AANEEN. lagingen moet niet verder gaan dan de belofte, die de landen reeds hebben ge daan door hun instemming te betuigen met het Internationale handelscharter te Havanna. 3. Een straffere formulering van de inhoud van het Amerikaanse ontwerp is noodzakelijk ter vermijding van even tuele misverstanden omtrent de interpre tatie ervan. Op het laatste punt wordt door de Europese diplomaten de nadruk gelegd, niet omdat zij de bedoelingen van de huidige Amerikaanse onderhandelaren wantrouwen, doch omdat zij inzien, dat met het oog op de komende verkiezin gen in de V. S. en een mogelijke wijzi ging in de regering', hét zeer wel moge lijk is, dat twee soorten onderhandelaren dit jaar een overeenkomst zouden kun nen sluiten en deze het volgende jaar ten uitvoer leggen. Valuta-kwesiie, het neteligste vraagstuk Franse en Britse functionarissen de voornaamste deelnemers aan de lopende besprekingen zijn het erover eens, dat de valutakwestie het grootste en netelig ste vraagstuk is. Ofschoon zij weigeren de juiste tekst van het nieuwe Franse ont werp te onthullen, betogen zij met klem, dat het overleg over een mogelijke deva luatie van valuta s met wederzijds goed vinden tot stand moet komen en niet op verzoek van slechts één van de onder tekenaars in dit geval natuurlijk de V. S. Verder wordt met nadruk verklaard, dat geen devaluatie van meer dan 10 pet. kan worden toegestaan zonder overleg met en toestemming van 't Internationale Monetaire Fonds. De Amerikaanse senaat heeft van ochtend vroeg met 64 tegen 15 stem men besloten, het bedrag van de hulp aan het buitenland, dat door het huis van afgevaardigden drastisch was ver laagd, te brengen op 6.125.710.228 dol lar voor 'n tijd van twaalf maanden. Het bedrag .waartoe het huis besloot, was 5.980.710.228 dollar voor 15 maan den. Het wetsontwerp gaat nu ter goedkeu ring terug naar het huis van afgevaar digden. Men zal trachten het huis te bewegen het ontwejjp, zoals dit door de senaat is gewijzigd, te aanvaarden. ft-' De Hertogin van Gloucester reikt een gouden beker uit aan de winnares van een concours-hippique te Richmond Engeland In betrouwbare Franse kringen werd gisteravond gezegd, dat Frankrijk een beroep gedaan heeft op de Verenigde Staten en Groot-Britannië. om ter elfder ure nog wijziging te brengen in de Lon dense overeenkomst der zes mogendheden betreffende West-Duitsland. De Franse minister van buitenlandse zaken, Georges Bidault en de secretaris generaal van het ministerie van buiten landse zaken voerden met dit doel besprekingen respectievelijk met de Amerikaanse ambassadeur in Parijs, Jefferson Caffery, en met Britse autori teiten. welke in Londen bezocht werden door Jean Chauvel en de Franse ambassa deur in Londen René Massigli. Jean Chauvel werd vannacht te Parijs terug verwacht Volgens zegslieden van de Quai d'Orsay zou Jean Chauvel proberen van de Britten gedaan te krijgen, dat ver klaard zal worden, dat de Londense besluiten genomen worden door deskun digen van de zes regeringen, en niet door gevolmachtigden, zodat zij niet bindend zijn voor de betrokken regerin gen. Londen en Washington moeten ech ter botweg verklaard hebben dat zij niet van zins zijn, opnieuw besprekingen te openen. Men verwacht, dat vandaag in de Franse assemblée Schuman en Bidault het woord zullen voeren, alvorens tot stemming wordt overgegaan. Ondanks alle critiek op de Londense besluiten dacht men dat de regering een meerderheid van ongeveer 25 stemmen zal behalen, daar M. R. P., de socialisten en de radicalen, alsmede een klein aan tal onafhankelijken zich vermoedelijk achter .de regering zullen scharen. In antwoord op een vraag ii> de assemblée, of het waar is, dat Frankrijk zjjn aanspraken op de tegenover Straats burg gelegen Duitse stad Kehl had opge geven, antwoordde Bidault: „Het is niet waar, dat wjj van standpunt veranderd zjjn. Wjj hebben in Londen zowel de territoriale aanspraken van onze Bel gische, Nederlandse en Luxemburgse vrienden gehandhaafd als de onze, die minder omvangrijk zjjn. Er is besloten een commissie in te stellen, om deze problemen in hun geheel te onderzoeken. s, Iedere dag verblijven er meer dan 500 mensen hoog boven de Atlantische Oceaan, gedoken, wetenschappelijk op hun gemak, in geraffineerd comfortabele stoelen. Zij gebruiken er maaltijden, die in vele gezinnen1 et:a feest-diner zouden genoemd worden. Hun slaapje wordt hun niet onthouden en voor een partijtje brid ge behoeft de stewardess slechts enkele stoelen in een andere stand te brengen en alles is klaar voor fikse robbertjes. Niemand behoeft zich zorg te maken over het weer, want een netwerk van weerstations- en schepen in Newfound land, Labrador, IJsland en op de Oceaan houden de wacht over de luchtwegen, ter wijl de bemanning, i gezagvoerder, twee piloten, twee radio-telegrafisten en 2 werktuigkundigen hen veilig over de Oceaan helpen dragen. De 2 stewards en de stewardess zorgen, dat hun inwendige mens intussen niet protesteert. De K.L.M.-vluchten over de Atlantische Oceaan zijn in 1948 dichter bij een ver gelijking met de stadstram, dan bij een wereld-sensatie. En toch kroop nog maar 20 jaar geleden over de stuurse Atk tic het eerste vlieg tuigje, worstelend door de nooit bevlogen luchten van New York naar Parijs in 33 uur. Het een-motorig hebbedingske met zijn 220 paardekrachten werd bestuurd door een enkele man. En als we er niet zo zeker van waren, dat dit feit vaststond, zouden we het niet geloven, als we horen dat heden ten dage 10.000 paardekrachten de aluminium monsters-vogels beladen met tientallen mensen over die zelfde grote plas dragen. Het vliegtuigje had geen lichten, geen verwarming, geen radio, geen automati sche piloot. De vleugels waren van hout en texfiel en het hele geval woog minder dan de electrische installatie van een moderne Vliegende Hollander. Toch vloog het vliegtuigje als een glanzende nacht vlinder in de zoeklichten van de geschie denis en bracht zijn bestuurder nooit- g'edachte roem en faam. Francis en Katharine Drake hebben de geschiedenis van de ruiter van de Atlan tische Pegasus opgerakeld in een artikel in Redbook, The Reader's Digest nam hei in verkorte vorm op. Wij laten hier, ter herinnering van de oudere generatie en tot lering van de jeugd het authentieke verhaal volgen van de triomfantelijke vlucht van Charles Lindbergh. In 1919 had een New Yorkse hotel-eige naar, Raymond Orteig, een prijs uitge loofd van 25.000.- voor degene, die het eerst een on-onderbroken vlucht zou ma ken van New York naar Parijs, een af stand van bijna 6000 K.M. Het duurde 8 jaar voor de ontwikkeling van vliegtuig en motorconstructie een dergelijk waag stuk binnen de grenzen van het mogelijke bracht. Aan beide kanten van de Oceaan be gonnen dan ook in de aanvang van 1927 beroemde vliegers zich klaar te maken. Bijna op het laatste ogenblik, te achter baks om opgemerkt te worden, kwam de laatste inschrijver New York binnen vliegen. Maar het was geen ingeving van de laatste minuut, die Charles A. Lindbergh aan de start bracht. Hij. de doorgefour neerde luchtpostvlieger en kapitein van de Luchtmaehtreserve, had in 1926 zorg vuldig het vliegtuig ontworpen en de plannen voor de motor, de navigatie en de financiële ruggesteun uitgewerkt. Maar hij had van zichzelf niet meer dan 2.000 Bijna was het nieuwe jaar ingegaan, toeu zakenlui uit St. Louis 13.000.- bijeen brachten, hetgeen samen 15.000 was. Later bleek, dat het gehele experiment van de eerste potloodstreep af op de tekentafel tot de landing in Parijs 13.500 had gekust. Met het bouwer», van het vliegtuig werd op 28 Februari begonnen. Het was een Ryan met extra tanks en een Wright Whirlwind-motor. Aangezien andere mededingers zich klaar maakten, om nog in de Lente te starten, stelde Lindbergh een limiet van zestig dagen. Er waren bovenmenselijke inspanningen voor nodig van alle betrok kenen om het team „Wij" in staat te stel len de kist op 12 Mei 1927 in te vliegen op het Curtiss-vlieg'veld, Long Island. Het was irj dezelfde week, dat Nungesser en Coli in zee omkwamen, terwijl Byrd en zijn bemanning van drie, evenals Cham- berlin en Levine klaar stonden om var Néw York uit op te stijgen. Alle overige mededingers waren reeds door dood of rampspoed uitgeschakeld. Het weer was de hele week al slecht, Maar op de druilige avond van de 19de Mei, toen Lindbergh en zijn helpers op weg waren naar een feestje, voorspelde het weerbericht een grondige verandering De storm- en mistgordels losten op boven de route over de grote cirkel naar Frankrijk. Daarop volgden dertien uren van krankzinnig werken. Zij waren no dig voor het inpakken van vijf besmeerde sneedjes brood, een liter of zes water, een paspoort en - uit beleefdheid - ver scheidene introducties, maar ook voor hel verslepen van de „Spirit of St. Louis" (zo was het vliegtuig gedoopt) naar het Roosevelt-vliegveld, dat een langere startbaan had. Toen Lindbergh de vol gende morgen om kwart voor 8 in zijn cockpit stapte, had hij in 24 uur niet ge slapen en dit gebrek aan rust zou hem in groeiende mate opbreken tijdens de grote oversteek. Het was aan Lindbergh hele maal niet te zien, dat hij het gevaar lijkste deel van de vlucht, onmiddellijk voor zich had. Terwijl hij naar de (motor luisterde, toonde hij zich niet het minst nerveus over de start. De start had de concurrenten Fonck en Davis en Wooster uitgeschakeld. Er was nog nooit een motor van zo geringe capaciteit geweest, die bei klaar had ge speeld om een dergelijke zware lading de lucht in te hijsen. Bovendien moest Lind bergh starten van een trage en modderige startbaan met een briesje op zijn staart. Aan de overkant van het vliegveld grijns den de telegraafdraden, bomen en andere nekbrekers.Hij gooit de motor op voile kracht, terwijl de motor-specialisten luisteren. Ze komt nog steeds 40 om wentelingen te kort, maar ze loopt zo goed als van haar verwacht kon worden op een heiige dag. Lindbergh dankt vooi de controle en knikt naar de mecaniciens: „Blokken weg". Met brandblus-apparaten rent de brandweer naar het eind van de start baan. Gespannen kijkt de menigte toe. Zij herinnert zich de vlammen, die VDavis en Wooster een maand tevoren hebben ver teerd. Zij voelen een heftige aandrang om deze jeugdige knaap tegen te houden Maar het is al te laat. De wielen zijn hun onherroepelijke wentelingen begonnen. Vijf seconden, tien, vijftien.nog steeds ploegt de staart-steun door de modder. Toekijkende piloten beginnen het vlieg tuig op te zwepen met hun bargoens: „Gooi die staart op! Smijt die throttle dan toch tegen de paal". Vijf en twintig seconden, dertig het is nu voorbij de veiligheidsstreep. Te laat om nog een teken te geven en het opnieuw te proberen. NU!! Een harder stuk startbaan, een plotselinge versnelling, een wipje, nog een wipje, een langere sprong, een ge juich van de menigte. „Hij is los". Centimeter voor centimeter, hoger en hoger, langs de brandspuit, drie meter spelmg bij een tractor, zes meter bij de telegraaf-draden, dan genoeg om de bo men te nemen en rond de heuvel te brom men, zo klimt de „geest van St. Louis" naar de Oceaanlucht toe. Lindbergh schreef het volgende in rijn logboek: „Ongeveer 7.40 werd de motor op gang gebracht en om 7.52 startte ik voor een vlucht naar Parijs". 't Zit nu te komen. Terwijl we ai veertien dagen de affiches de» K.V.P. hadden gezien, verschijnen nu langzaam ook de andere partijen met haar plaat werk en leuzen, 't Is warmer geworden in alle betekenissen. Een succesnummer van het Christelijk Nationaal Vakver bond is wel, dat 't gedaan heeft weteij te krijgen, dat onder Jan Schouten de eis van bedrijfsorganisatie nü wordt aangeheven! Lang gewacht en moed houden maar In krant, blad en redevoeringen wor den kiezers en kiezeressen nu aange maand en gesmeekt om de stem te ge ven aan de beste partij, die er is. Daar is niets op tegen, want dan zal de K.V.P. een goede beurt maken. Voor het welslagen van de verkiezin gen is overigens meer nodig dan een manifestendrukkerij. De geest, het ver stand en de gevoelens moeten terdege worden gericht. En al mag het propa gandawerk hebt u al bijgedragen voor het Verkiezingsfonds? geen ogenblik verslappen. naast het zaad uitstrooien moet er ook wasdom zijn. En de wasdom we weten het komt van boven, aangezien wij zonder hem te vergeefs zouden arbeiden. Met grote voldoening maken we dan ook melding van een verzoek van een der kiezeressen om de gedachte te pro pageren aan de verkiezingsactie een gebedsactie vast te hechten in de vorm van rozenkransgebed tot O. L. Vrouw van Fatima. Treffende gedachte, die we van harte aanbevelen. In de eerste plaats is zulk een gebed een erkenning van onze menselijke ge ringheid en ten tweede heeft juist O. L. Vrouw van Fatima, toen Zij 'het bid den van de rozenkrans bepleitte, de kwalen van de tijd' scherp gekarakteri seerd. Op velerlei terrein staan de zaken er nog chaotisch voor. Ook via de politiek moet naar verbeteringen worden, ge streefd. Wat is op het ogenblik wense lijker. om kracht voor eigen actie en inzicht bij hen, die mede de richtlijnen van het bestuur bepalen, te produceren via een extra gebed? Bij het ..ora et labora". het bid en werk mag het bidden niet worden ver geten. Hier en elders gaat het om mensen geluk. De weg daarheen is zo moeilijk, zo ver soms, eigenlijk onbegaanbaar. Er zijn of men maakt puinhopen. Gebed is een Drachtmiddel tot effenen van de weg. Rijk en arm. gezonden en zieken, ouden van dagen en jeugd kunnen dii middel hanteren. Moge de uitslag op 7 Juli zo dave rend zijn. dat hij herinneringen wekt aan het zonnewonder van 1917. HENK VAN DER MAZE. Bij K. B. is gratie verleend aan Branca Simons en W. J. H. Houthuys, uit Am sterdam. beiden tot. de doodstraf veroor deeld bij sententie van het Amsterdams B. G. In beide gevallen is de doodstraf veranderd in levenslange gevangenisstraf. In Berlijn deden gisteren hardnekkige geruchten de ronde, volgens welke ge wapende Sovjet-Russische soldaten het door de Russen beheerde Berlijnse radiostation zouden hebben bezet. Zoals bekend, ligt dit station in de Britse sec tor van de stad en hebben de Sovjet autoriteiten het Britse verzoek om de zender te verplaatsen, enige dagen ge leden van de hand gewezen. Het Duitse nieuwsbureau Dena heeft het bericht omtrent de bezetting van Radio-Berlijn aanvankelijk gepubliceerd, doch verzocht later zijn abonné's, het ié laten „vervallen". Een Britse woordvoerder zeide gister avond, dat de sovjets, zolang zij het radio- Donderdag 10 Juni werd te Moskou een handels- en betalingsovereenko'.nst tussen de Nederlandse en Sovjet-regering gepa rafeerd. De overeenkomst geldt vanaf 10 Juni voor onbepaalde tijd, tenzij een of beide partijen tot opzegging zouden over gaan. Voor iedere periode van 12 maanden zullen beide partijen contingenten voor de wederzijdse leveringen overeenkomen Voor de eerste periode van 12 maan den is zulks bij deze overeenkomst zelve reeds voorzien. De belangrijkste invoar- goederen voor Nederland zjjn: granen, ge- Vandaag is het 1214 jaar geleden, dat Z. H. Paus Pius XI in een geheim con sistorie op plechtige wijze de benoeming afkondigde van Z H.Exc. mgr. J. P. Huibers, toenmaals pastoor te Hoorn en deken van dat dekenaat, tot bisschop van Haarlem, Maandag 13 Januari 1936 aan- yaarjjde mgr. in de Haarlemse kathedraal net bestuur over zijn bisdom en op de ii8|' u" V£?n O L. Vrouw van Lourdes, II Februari d.a.v. werd hij door de Pau selijke Internuntius mgr. P. Giobbe plech tig geconsacreerd. Wel had deken Huibers behoord tot de genen, die als mogelijke opvolger van bisschop Aengenent werden genoemd, maar zijn uitverkiezing bleek voor verre weg de meesten een verrassing te zijn. In de afgelopen 1214 jaar heeft zich de wijs heid van Gods ondoorgrondelijke raads besluiten wei zeer gelukkig afgetekend toen Monseigneur zich in uiterst moeilijke jaren een onverstoorbaar stuurman toon de en doordat de bij zijn benoeming reeds zestigjarige herder steeds een ongerepte gezondheid genoot, welke hero in staa' stelde ook zijn representatieve plichten op waarlijk pontificale wijze te vervullen Kenmerkend voor de persoonlijkheid van Haarlems' Bisscnop is zijn eenvoudig, rotsvast Godsvertrouwen. Het is deze oe radenheid, welke klaarblijkelijk de H. Augustinus van een goede bisschop ver wacht, als hij diens taak als volgt om- schrijft: „de al te voortvarenden berispen de vreesachtigen steunen, de valse leiders weerleggen, de onbedrevenen leren, de tragen opwekken, hen, die zich willen verheffen, terugdringen, die onenigheid stichten tot vrede brengen, de hulpbehoe venden helpen, de verdrukten verlossen, de goeden aanmoedigen en de kwader, verdragen". Meer dan dikwijls in ""en eeuw het geval is, hebben de oorlogs jaren en de na-oorlogse woelingen Mon seigneur daar aanleiding toe gegeven en aan de lezers durven wij het antwoord overlaten of Monseigneur Huibers zien naar deze schets van zijn verheven ambt heeft gedragen. Wie over de bisschop van Haarlem spreekt of schrijft kan over zijn Maria verering niet zwijgen. Hij heeft ze van zijn moeder, die hem reeds vroeg leerde bidden tot en vertrouwen hebben in Maria, de Moeder van Altijddurende Bij stand. Knielend voor een Maria-altaai leerde hij zijn priesterroeping kennen, als bouwpastoor in Amsterdam wijdde hii zijn nieuwe kerk aan de Chasséstraat toe aan Maria van Altijddurenden Bijstartd In de zeven jaren van zijn pastoraat in Hoorn wist hij zijn parochianen zozeer voor deze devotie te bezielen, dat bij zijn vertrek naar Haarlem daar schier geen huisgezin zonder een beeltenis van Maria van Altijddurende Bijstand was en als bisschop was zijn eerste daad de beel tenis van de Madonna in het hart van zijn bisschoppelijk wapen te doen aan brengen en het gehele bisdom aan haar toe te wijden. Overal in het bisdom bloeit nu deze verering en in tal van parochiekerken troont de beeltenis van Maria van Altijddurende Bijstand. Had moeder Huibers kunnen denken, dat haai goed voorgaan na zestig, zeventig jaar nog honderdduizenden katholieken van het bisdom Haarlem zou begeesteren en sterken? Welke slovende huismoede: twijfelde ook weer aan de kracht n de waarde van haar in de verborgenheid van het dagelijks gezinsleven gestelde daad of gegeven voorbeeld? En dan het frisse as pect, dat deze Maria-vereerder aan zijn bewondering voor de Moedermaagd geeft! Niet als iets zoets of iets wekelijks is zijn godsvrucht. Het liefst iet. j .aar als de Sterke Vrouw, de Ivoren Toren. Het Leger in Slagorde, de Vrouw, die de helse slang de kop zal verpletten, de Vrouwe bekleed met de Zon en aan naar voeten de Maan, dragende een kroon van twaalf sterren. Als O. L. Heer het toestaat zal Mgr Huibers volgend jaar Augustus hjn gou den priesterfeest vieren, daarom zal hei koperen bisschopsjubileum zonder feest vertoon voorbijgaan, doch reden is er voor de katholieken van het Haarlemse Diocees reeds thans de Hemelse Vader als Gever van alle goede gaven voor deze keus en benoeming te bedanken. zaagd hout, mijnhout, papierhout, kali, ferromangaan, natifumsulfaat, bruinsteen' paraffine en enige andere belangrijke grondstoffen. De totale waarde dezer le veringen kan geschat worden op pl m 90.000.000. Door Nederland zullen geleverd worden seheepsbouwobjecten, electrotechnisch ma teriaal, industrie-diamant, rubber en rub berproducten, chemische producten, phar- maceutische producten, verven, schoenen, haring, fokvee en enige andere producten van de Nederlandse industrie. De totale waarde dezer leveringen bedraagt voor het le jaar eveneens 90.000.000. De betalingsregeling voorziet in een centrale verrekening der wederzijdse ver plichtingen via een guldenrekening bij de Nederlandsche Bank. Deze regeling komt in de praktijk overeen met de monetaire regelingen, zoals deze sedert de oorlog .n het bilaterale verkeer gebruikelijk zijn. Heden is een „Beechcraft" van de Aeca Holland N.V bij het taxiën na de landing op het vliegveld van Barcelona, doordat het met een oneffenheid van h%t terrein in aanraking kwam,, beschadigd. Het lan dingsgestel liep enige schade op. Het toestel werd bestuurd door de heer J. B. Scholte, oud-gezagvoerder der K.L.M. De passagiers waren op weg n-aar Afri ka Zij zetten de reis daarheen voort met een ander toestel der Aero Holland. station beheren, volkomen het recht heb ben er soldaten naar toe te zenden. Op de verklaring, dat het Britse militaire be stuur er „niets" van afwist, dat zulks in derdaad zou zijngeschied, volgde de merkwaardige mededeling, dat de Britse autoriteiten ,.^een actie overwegen". De Hoge Raad heeft gisteren arrest gewezen in de zaak van de officier van justitie te Groningen contra mr, N. Po lak aldaar, die door de rechtbank te Groningen met vernietiging van een von nis van de kantonrechter aldaar is vrijge sproken van de hem ten laste gelegde overtreding van de algemene voorwaar den (verbod om op Zondag te rijden). De Hoge Raad heeft op grond, dat de rechtbank van een ander feit heeft vrij gesproken dan was ten laste gelegd, het beroep ontvankelijk verklaard en aange zien de rechtbank niet op de grondsla* der telastelegging heeft beslist, het von° nis vernietigd en de zaak verwezen naar het gerechtshof te Leeuwarden Ir. L. A. H. Peters, wiens benoeming tot gouverneur van Curacao eerlang is te wachten. In een redevoering, te Leeuwarden gehouden, deelde minister Mansholt mee, dat men niet een te groot kwantum op timisme moest koesteren t.a.v. de af schaffing van de vleesrantsoenering. Af schaffing zou wel eens grote onrust ten gevolge kunnen hebben Van Juli 1948 tot Juli 1949 verwachten wij een vlees- productie van 200.000 ton geslacht ge wicht inclusief huisslachting, waar te genover een behoefte staat van 192.000114 dagen. ton volgens de tegenwoordige rantsoe nen van 200 gram met de zelfvoorzie ning. Deze woorden sprak minister Mans- noit in de jaarvergadering van de Friese slagershond. In deze vergadering werd voor de redevoering van de minister mede gedeeld, .dat er uit de lopende import geen schapenvlees meer komt; verder, dat er dit jaar geen kans bestaat, dat het vlees van de bon gaat, maar dat er wel kans ifc, dat het rantsoen in de toe komst wordt verhoogd tot 600 gram per

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1