Vergetend en vergevend Oostenrijk BLOEMKOOLWEEK R eerbericht! Geen Russische waarnemers naar Palestina De impasse in Indonesië E Amnestie voor jeugd en lichte gevallen 3et compromis-voorstel van Dubois en Critchley Zweedse deelneming aan Scandinavisch defensiepact? NOODVOORZIENING-GEMEENTE FIN ANCIEN Acceptabele, indrukwekkende filmherschepping Uit de sportwereld HIEP LACHT: ADIO programma ?rs Twee o aangehouden Er heerst volkomen rust Bernadotte„J PAGINJt 2 VOENSDAF 16 JUNI 1948 Chocolade zagen de winkeliers nooit Vrij veel ivind Overzicht '1 weede Kamer TIENDUIZEND GULDEN BOETE VOOR BONNENTEKORT AANDRANG UIT LONDEN EN WASHINGTON DRIE VLIEGENDE FORTEN VERMIST NIEUWE INSCHRIJVING JAVA- TABAK IN ROTTERDAM ZAL DE KORTINGSREGELING WORDEN AANVAARD? GARE GRADUS TOCH .GEKNIPT GEDRANG BIJ DE SCHOLENBOUW Wie het eerst komt- DE ARMEN VIEREN MEE Men kan niet beweren, dat Laurence Olivier ais filmregisseur gemakkelijke successen na streeft. Reeds met „Henry V" had hij zich een moeilijke taak gesteld, maar dit koningsdrama bood tenminste nog uiterlijke kleurigheid en beweging, die het onmisbare visuele element in de film ten goede kwamen. In vergelijking hiermede stelde een verfilming van de Hamlet veel zwaardere eisen. Minister Lieftinck ging buiten zijn boekje K.Y.P. EN RADIOSTEMBUS- PROPAGANDA DE WIMBLEDON-KAMPIOEN- SCHAPPEN Geplaatste spelers AUSTRALIË WINT EERSTE TESTWEDSTRIJD OOST—ZUID 2—3 NEDERLANDERS IN DE TOUR DE FRANCE (Van onze Weense correspondent) Na het beëindigen van de oorlog zag ook het bevrijde Oostenrijk, -zoals alle landen, die verscheiden jaren onder het Duitse juk hadden geleefd, zich voor het probleem geplaatst, hoe de eigen verraders, partijbonnen, profiteurs, laarzendragers en meelopers te behandelen, die het van nature vriendelijke en gastvrije Oostenrijk enige jaren onveilig hadden gemaakt. De vier geallieerde bezetters bemoeiden zich in het begin alleen met de zwaardere gevallen. De Amerikanen en Engelsen richtten verschillende interneringskampen op, terwijl de Russen degenen, die de eerste maanden in hun handen vielen, zonder veel omhaal achter het ijzeren gordijn lieten verdwijnen. De Oostenrijkse republiek zelf had dus voorlopig alleen met de lichtere gevallen te doen. Reeds in 1945 kwam de eerste naziwet tot stand, waardoor alle vroegere partij leden de plicht opgelegd werd, zich door de Oostenrijkse instanties te laten regis treren, in afwachting van wat later v.ou volgen. Al meteen moet worden vastge steld, dat bij deze eerste registratie velen door het net glipten. Partijkaarten en andere compromitterende stukken ver dwenen spoorloos uit de akten in ruil voor levensmiddelen enz. In de loop van 1946 zijn dan ook verschillende gevallen voor de rechtbank gekomen van heden, die bij zulke knoeierijen min of meer op heterdaad betrapt waren. He registratie maakte intussen toch vorderingen, maar van de andere kant hadden ook de Engelsen èn de Amerika nen de door hen gezochte oorlogsmisdadi gers uit de nazikampen gekamd en werd de rest in de loop van eind 1946, begin 1947 aan de Oostenrijkse regering over gedragen ,die ook weer een splitsing toe- uaste en een groot gedeelte vrijliet. De rest bestond nog aitsluitend uit diegenen, die voor hun bijzondere prestaties, tijdens het Duizendjarige Rijk voor een volks gerechtshof zouden moeten verschijnen. Bij het afsluiten van het registratie- program bleken er in het totaal 522.920 personen onder de naziwet te vallen, onder wie ongeveer 42.000 zwaardere gevallen en 481.600 lichtere gevallen. De grens tussen de zwaardere en lich tere gevallen hing af van de functie in de partij. Óm precies te zijn, de zgn. celleider was de laatste positie bij de zwaardere gevallen. De wet legde al deze personen een straf op, die voornamelijk daarin bestond, dat zij belangrijk meer belasting moesten be talen dan de andere burgers; dat zij geen zelfstandige beroepen konden uitoefenen, geen personeel mochten hebben, niet toe- gelaten konden worden in de enigszins hogere rangen van het ambtenarencorps en zelfs verschillende functies m de han del en industrie niet konden bekleden. Verder werd een gedeelte van hun ver mogen vervallen verklaard en werden hun woningen in beslag genomen. Gelijk moet weer gezegd worden, dat ook hier, volgens de oude stelregel van de schoolmeester „aan een boom zo vol geladen een paar pruimen niet gemist werden" d.w.z. voor een partijgenoot, die over het nodige geld of de betere brains beschikte, was het vanzelfsprekend mo gelijk, ondanks alle belemmerende bepa lingen, toch een beter betaalde functie in te nemen en de algemene indruk was, dat men de gehele nazi-wetgeving met een korrel zout kon nemen. Eind 1947 was dan ook de tijd rijp. om wijzigingen aan te brengen. De eerste hoeksteen, waaraan gemorreld kón wor den, waren de jongere leden van de par tij, die min of meer gedwongen als lid waren opgenomen. Er werd een jeugd- amnestiewet ontworpen, die op 18 Febr. van dit jaar met glans de nationale raad passeerde en met enige wijzigingen op 24 Maart door de vier geallieerden werd goedgekeurd, zodat op 22 pril alle perso nen die na 31 Dec. 1918 geboren waren en tot de lichtere gevallen behoorden, hun straf kwijt gescholden kregen. De dag, voordat de jeugd-amnestiewet zij vindt het leven nog zo gek niet). Zij heeft reden om te lachen: de zorg voor het eten is deze week veel gemakkelijker te dragen. Zij vindt het een uitkomst zon Mevr. Lotgering—HUlebtand geeft voor deze week nog twee geschikte recepten Bloemkool met Kerriesaus 1 grote bloemkool. 1- kookrtat. 40 g. bloem, 50 g. margarine, lepel kerrie, 2 zomer uitjes i/ d. J melk. Kook bloemkool op gewone wijze, lioud ze warm in dekschaal. Laat in tussen kerrie en fijngemaakte ui zachtjes bakken in margarine. Voeg bloem toe, daarda vloeistof. Laat 5 min. zachtjes doorkoken. Maak op smaak af en giet de saus °ver de kool. Smaakt goed met garnalen en aaid purée. Bloemkoolschotel met gebakken worst. 1 Grote bloemkool, 1 ke. gekookte aard., bloemkoolnat, melk, noot muskaat, paneermeel. 50 g. boter' Kook bloemkool, maak ze fijn, vermeng ze met nootmuskaat. Maak purée van aardapp. vloeistof, boter, aroma. Vul hete schotel af wisselend met bloemkool en purae istrooi op bovenste laag purée wat bakken paneermeel. Geef hierbij dikke plak ken bonvrije bloedworst, vlug gebakken. Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinbouwveilingen. Reel. DONDERDAG 14 JUNI. HILVERSUM I (301 M) A.V.R.O. 7-00 Nieuws, gram.; 11.45 Voordracht;12.00 Lyra-trio; 12.38 Piano; 13.00 Nieuws, 13.15 Metropole-örk.; 14-00 Lezing, 14-20 Solistenconc.15.00 Ziekenprogr.16.00 Gevar. progr.; 17-00 Causerie, 17.30 Film; 18.00 Nieuws, sport. 18.30 Ned. strijdkr.; 19.00 Causerie, gram., ïa.ia Volksmuziekschool; 19.45 R-V-D.,- 20.1a Scandinav. progr.; 22.15 Causerie, 22.30 The Romancers; 23.00 Nieuws; 23.15 The Skymasters. HILVERSUM II (415 M.) K.R.O. 7.00 Nieuws, gram. (7.45 Morgengebed)9.« Schoolradio (10.00—11.00 N-C-RV.) 11.00 Ziekenbezoek, gram.; 12.03 Vaude Ville-ork.13.00 Nieuws, piano: 13.45 Hors d'oeuvre. N.C.R.V.. 14.00 Gram. 15.00 Kamerork.; 16 00 Bijbellezing 1645 Zangwedstr.: 17.50 R.V.D.; 18.00 Sans souci; 18.15 Lezing; 18.30 Kwartet; 19.00 Nieuws, gram., actual.: 21.00 Zang 21.30 Openluchtconc.; 22.00 Pianoduo 22.15 Lezing; 22-45 Avondoverdenking 23.00 Nieuws, gramofoon. RADIO-DISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Brussel; nws; 7.15 gram-; 7.30 kron. 7 40 gym 7.50 walsen; 8-00 nws; 8.15 gram.; 9.Ó0 nws; 9.05 gram.; 10.05 Eng H S.: v. d. scholen10.30 Sext. Griffiths 11.00 Kalundborg: omr.ens.; 12.00 VI Brussel: gram.; 12.15 pianoduo, 12.30 weer en landbouw; 13.00 nws- 13.15 gram.; 14.00 Bach; 15.00 Eng. H.S.. BBC gchotuch ork.; 16.00 Sext. Young; 16.30 hoorsp.; 17.00 Kootwijk: Batavia; 18.00 Fr. Brussel: v. d. sold.; 18.30 VI Brus sel: -v. d. sold.; 19.00 nws; 19.30 kamer muziek: 19.50 feuilleton; 20.00 verz.pt. 21.00 div.: 21.30 VI. Brussel: Muziek festival; 22.00 nws; 22.15 kwartet; 22.a0 nws; 22.55 gram.; 23.00 div. RADIODISTRTÉUTIE IV: 7.00 Eng, H.S.: nws; 7.15 BBC Midland Light ork 8.00 nws en prog.overz.; 8.15 ork. Reyn ders; 9-00 Eng. L.P.: nws; 9.10 verz.pr- 10.00 v d. sold.; 10.15 parlement; 10.30 ork. Salisbury: 11.00 voordr.: 11.15 omr.ork. v. Milaan; 11-45 orgel: 12.15 BBC Northern ork.; 13.15 Acc.-ork.13.30 Fr. Brussel: gram.; 14:00 Kamermuz 1A30 Kalundborg: ork. Hansen; 15.10 Eng- L.P.: Zigeunerork.; 15.30 report.; 15 45 Sandy Macpherson; 16.00 voordr-; 16 15 Int. Muziekconc.; 16.30 Reg. King; 17 00 mil. ork.; 17.45 ork. Pleydell; 18.15 ork Anton: 18-45 hoorsp.; 19.00 Fr.-Brus sel- omr.ork-; 19.30 Eng. H.S.: Bleeh kwartet: 20.30 Eng. L.P.: Muz. in Minia tuur: 21.00 Bing Crosby; 21.15 „Show- time": 22.00 nws; 22.15 ..Taxi" hoorsp.: 22 35 Fr. Brussel: gram.; 22.55 nws; 23.05 •rk Java: 23.30 Hawaiian ork-: 23.50 nws door de publicatie in het Staatsblad van kracht werd, passeerde de amnestiewet voor de lichtere gevallen reeds de natio nale raad (21 April '48). De 28ste Mei kwam deze wet voor de geallieerde raad, die zonder meer zijn goedkeuring ver leende. Door publicatie in het Staatsblad is deze wet van kracht geworden. Terwijl de jeugd-amnestiewet 41.216 personen betrof, kunnen door de laatste amnestiewet 481.704 personen weer vrij als volwaardige burgers ademen. De enige, die dus momenteel nog als zondebokken gelden, zijn de partijfunc tionarissen, nogmaals afgezien van de oorlogsmisdadigers, die, voor zover ze niet aan andere mogendheden uitgeleverd moesten worden, de een na de andere (langzaam, langzaam) door het Oosten rijkse volksgerechtshof, meestal op cle mente wijze veroordeeld worden. Dit alles is echter nog niet genoeg ge weest voor de alles vergetende en verge vende Oostenrijker. Er ligt nu reeds weer een nieuw ontwerp gereed, dat verlangt, dat de grens van de zwaardere en lichte re gevallen niet, zoals tot dusverre, over het hoofd van de celleider zou lopen, maar over de schedel van zijn onmiddel lijke baas, de blokleider. Dit zou beteke nen dat het aantal lichtere gevallen weer met enige duizenden wordt uitgebreid. De geallieerden schijnen echter voor lopig hun laatste vergevensgezinde woord gesproken te hebben en een nota, die ter begeleiding van de toestemming voor de laatste amnestiewet bij het Oostenrijkse kabinet binnenkwam, ver langde zonder pardon een strenge be straffing van de resterende gevallen. In hoeverre men aan deze geallieerde wens tegemoet zal komen, kan alleen de tijd leren. De voortekenen zijn echter niet zeer gunstig. Een wegens malversaties ontslagen 25- jarige directeur van de chocoladefabriek Bera te Scheveningen en een 27-jarige handlanger hebben in verscheidene gro te steden in ons land winkeliers in cho colade-artikelen voor vrij belangrijke partijen rantsoenen opgelicht. Op 18 April deed een Amsterdams winkelier bij de politie aangifte, dat een reiziger van een gefingeerde chocoladefabriek uit Ber gen op Zoom hem een partij dure choco ladeartikelen van 500 kg. had aangebo den. De levering zou over enige dagen geschieden, maar de rantsoenen moesten direct worden overhandigd. De winkelier ging er niet op in. Ook bij de fa. Polak in de 3de Weteringsdwarsstraat te Am sterdam kwam dezelfde reiziger. Hmr gaf hij zich uit als vertegenwoordiger van de bestaande, chocoladefabriek Bera te Scheveningen. De man liet een qraer- briefje achter en de gewaarschuwde re cherche ging met dit briefje naar Bera, waar men ontdekte, dat het handschrift wonderwel overeenkwam met dat van de oneervol ontslagen directeur. De man is w i Weerverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Don- derdagavond. Aanvankelijk tijdelijke opklaringen, j maar morgen weer toenemende be- wolking met later op de dag plaatse- lijk enige regen. Matige, nu en dan j vrü krachtige wind tussen West en j Zuid. Weinig verandering van tempe- j i ratuur. 5 17 Juni: Zon op 4.19 uur, onder 21.02 uur; Maan op 16.46 uur, onder 2.uur. j in Den Haag gearresteerd, terwijl zijn handlanger in Rotterdam de handboeien omkseeg. Beiden hebben bekend dat zij in Dordrecht, Sliedrecht, Goes, Zwolle, Leeu warden en Amsterdam minstens bij 20 winkeliers grote partijen rantsoenen had den opgenomen, die ten eigen bate werden verkocht. Van levering zagen de betrok ken winkeliers natuurlijk nooit iets. United Press meldt uit Batavia, dat het heeft kennis kunnen nemen van de tekst van hetf compromisplan, dat de Commissie van Goede Diensten aan beide partijen heeft voorgelegd teneinde de huidige im passe in de NederlandsIndonesische on derhandelingen op te heffen. De Ameri kaanse gedelegeerde Coert Dubois heeft het document op 10 Juni aan dr. Van Mook overhandigd, terwijl de Australi sche gedelegeerde Thomas Critchley ter- zelfdertijd een popie daarvan te Djokja karta aan de republikeinse minister-pre sident Mohammed Hatta voorlegde. De Belgische gedelegeerde R. Herre- mans, was het met deze stap niet eens en heeft zich daarom er buiten gehouden. Het document omvat, volgens U.P., elf pagina's en verklaart: „Wij zijn van me ning, dat de principes, die hieronder uit eengezet worden, de werkelijk essentiële belangen van beide partijen zullen garan deren en tot elkaar brengen". Het plan dringt er bij de Nederjanders en de republiek op aan de „geest en de letter" van de Renville-overeenkomst te aanvaarden. Hier volgen de voornaamste punten: 1. Het houden van verkiezingen in ge heel Indonesië binnen drie maanden en het maken van een begin met de vorming van een constituerende vergadering. De verkiezingen dienen gebaseerd te zijn op geheime stemming. 2. De wetgevende vergadering moet het .karakter dragen van een voorlopig parlement. .3. De uiteindelijke politieke overeen komst moet een unie omvatten, die aan Nederland' en de Ver. Staten van Indo nesië het gelijke partnerschap als souve- reine onafhankelijke staten toekent. „Ko ningin Wilhelmina en haar wettige opvol gers zullen aan het hoofd der unie staan" 4. Het voorlopig parlement kiest een voorlopige federale regering, welke een president aanwijst, die op zijn beurt een premier en een volledig kabinet benoemt, welke verantwoording verschuldigd zijn aan het voorlopige parlement. 5. Een luitenant-gouverneur generaal krijgt het vetorecht over daden van de voorlopige regering, die indruisen tegen het Unohandvest en het statuut der Unie en voorts de bevoegdheid het gebruik van de strijdkrachten in Indonesië te leiden na overleg met de voorlopige regering. 6. Dé samenstelling van zes gemengde commissies, belast met de aanwijzing der staten die de Ver. Staten van Indonesië zullen uitmaken, de teruggave van buiten- landse bezittingen, die zich in republi keinse handen bevinden en de vorming van gemengde Ned.-Indonesische militaire staven, die de vermindering der strijd krachten van beide partijen ten uitvoer zullen leggen. 7. De Nederlanders dragen alle bevoegd heden van binnenlands zelfbestuur onmid dellijk over aan de voorlopige regering en de republikeinen doen hetzelfde met alle vormen van souvereiniteit waaronder de buitenlandse betrekkingen, de muntcon- tröle en de strijdkrachten. Aan de Nederlanders wordt een econo misch „meest begunstigings verdrag" ge garandeerd. Verklaard wordt: „Het prin cipe van non-discriminatie is van toepas sing op alle economische betrekkingen tussen de Ver. Staten van Indonesië en het Koninkrijk der Nederlanden". De Nederlanders zouden ten aanzien van de binnenlandse belastingen, in- en uitvoerrechten e.d. dezelfde verplichtin gen hebben als de burgers van de Ver. Staten van Indonesië. De Tilburse bakker C. S. had in met geringe mate brood zonder bon verkocht. Ruim 130.000 rantsoenbonnen bleek hij :e kort te hebben en hij werd Dinsdag door de bijzondere politierechter te Breda ver oordeeld tot 10.000 boete. Bij zijn aankomst te Cairo, waar hij op het Egyptische ministerie van bui tenlandse zaken met de Arabische pre miers inleidende besprekingen zqu voeren over de op het eiland Rhodes te houden vredesconferentie inzake Palestina, heeft graaf Bernadotte gis teren aan de pers verklaard, dat naar zijn mening geen enkei incident tot op heden het bestand in gevaar heets gebraoht. Volgens Bernadotte ':wamen de mees te schendingen van het bestand voor op de eerste dag,,maar sinds de derde dag waren er, voor zover hem bekend was, geen nieuwe incidenten meer voorgeval len- „Er heerst thans volkomen rust in Palestina", aldus Bernadotte. In betrouwbare Egyptische kringen te Cairo wordt te kennen gegeven, dat de Arabieren bij de komende vrgdesbespre-, kingen zullen voorstellen, Palestina naar het voorbeeld van le Zwitserse kantons in grotendeels zelfbesturende gebieden te verdelen, die vertegenwoordigd zou den moeten zijn in één centraal lichaam met een Arabische meerderheid, dat het buitenlands beleid zou voeren. De Joden hebben echter reeds te ken nen gegeven, dat zij een dergelijk voor stel, dat afbreuk zou doen aan hun na tionale souvereiniteit, niet zullen aan vaarden. Het Intern. Rode Kruis heeft een gut van 135.000 dollar beschikbaar gesteld voor de slachtoffers van de strijd in Palestina. De verdeling van dit bedrag zal volkomen onpartijdig geschieden. Een verantwoordelijke Zweedse woord voerder te Londen heeft medegedeeld, dat de V. S. en Groot-Brittannië er bij Zweden op aangedrongen hebben, deel te nemen aan een Scandinavisch defen siepact, zonder op een neutraliteitsclau- sule te staan. Het Amerikaanse en Britse standpunt uiteengezet tijdens informele bespre- kingsn, die te Londön, Stockholm ©r* Washington zijn -gehouden, aldus de woordvoerder. De Britse onderminister van buiten- Drie Amerikaanse vliegende forten, op weg van Santa Maria (Azoren) naar Cor sica, worden vermist. De vliegtuigen zijn Dinsdagmorgen vroeg vertrokken en sindsdien heeft men van het commando vliegtuig bericht ontvangen, dat het naar de Azoren terugkeerde met een branden de motor. Van de twee andere machines is geen boodschap ontvangen. Hpt aantal inzittenden is niet bekend gemaakt. Meestal telt de bemanning van een vliegend fort tien koppen. landse zaken heeft reeds verleden week tijdens een langdurig gesprek met de Zweedse ambassadeur te Londen te ken- gegeven, dat Engeland gaarne zou zien, dat spoedig een Scandinavisch bond genootschap gesloten zou worden. Amerikaanse diplomatieke functionaris sen in Washington en Stockholm moti veerden hun dringend advies aan Zweden met te doen verstaan, dat ..de V.S. willen weten, wie hun vrienden zijn Tijdens de gisteren gehouden zjtting van de Veiligheidsraad is een voorstel van Gromyko (Sovjet-Unie), om een waarnemerscorps van 30 tot 50 perso nen op te richten ter assistentie van graaf Bernadotte, door alle leden, be halve dc Sovjet-Unie en de Oekraine, verworpen. Aan het door Gromyko voorgestelde waarnemerscorps zou moeten worden bijgedragen door alle leden van de raad, behalve Syrië. Het was er Gro myko hoofdzakelijk om te doen, toe stemming te krijgen, dat 5 Russische waarnemers naar Palestina zouden worden gestuurd. „Waarom", aldus vroeg hij; „zouden de V. S. het recht hebben 21 waarne mers benevens schepen en vliegtuigen te zenden, terwijl de Sovjet-Unie niet eens in staat wordt gesteld vijf waarne mers te zenden?" Na verwerping zijner resolutie vroeg Gromyko: „Is het toe-'allig, dat de ver werping van het Sovjet-voorstel ge schiedt op een tijdstip, waarop sommige personen suggereren ,dat de wapenstil stand van vier weken in werkelijkheid niet bestemd is om de Palestijnse kwes tie te regelen, dqch om bepaalde staten in staat te stellen een nieuw handeltje te kunnen maken achter de rug van de V. N. om en ten koste van de Joodse en Arabische volkeren? De omstandig heden, waaronder het Sovjet-voorstel werd verworpen .dwingen ons er toe, de positie van sommige staten, in het bij- zonde/ van de V. S., nauwlettend in het oog te houden". Zonder discussie heeft de Veiligheids raad besloten ,dat zijn voorzitter aan de regeringen van alle landen z<|wel leden als niet-leden van de N. zal verzoeken, mede te helpen ter voorko ming van immigratie in Palestina ot de Arabische staten van personen, die in breuk zouden kunnen maken op het bestand. Naar wij vernemen zal op 9 Juli a.s. te Rotterdam wederom een inschrijving ge houden worden van Java-tabak, groten deels geïmporteerd door de fa. Van Ho boken. Het betreft een partij van 6000 a 700(1 nakken. Onder presidium van de heer Smeenk, de derde voorzitter, (praeses van SchaiU was wegens lichte longontsteking aan het ziekbed gebonden en de tweede voorzitter Joekes vertoeft in Indonesië) zijn gisteren de veelal zuiver-technisch:' debatten over de noodvoorziening in zake de gemcente-financiën, die Vrij dag der vorige week waren begonnen, geheel de middag voortgezet. Zoais be kend, ligt dc arbeid der commissie-Oud aan dit ontwerp ten grondslag. Het bedoelt op korte termijn een einde te maken aan de onhoudbare toestand .op financieel gebied, waarin verreweg het grootste deel der gemeenten verkeert. De regeling, die een naodkarakter draagt, geldt (hopen we), zeker weet ook de regering het niet, slechts voor drie jaren; zij is niet meer dan 'n nood- verband. Bezwaren waren er niettemin. Het voor- naa'mste o.i. gold de zgn. „kortingsrege ling" en werd voorgedragen door de he ren Sweens IJsselmuiden en v. d. Wei.i- den (K.V.P.) en Algera (a.r.) Zij bedoelt de uitkering aan de gemeenten naar even redigheid te verminderen voor zover deze het haar aangewezen belastingge bied niet uitputten. Men vond dat te veel bemoeizucht en aantasting van de ge meentelijke autonomie. Nu wees minister Witteman zijn bedillers er op, dat het bevorderen door dit ontwerp van een stukje meer zelfstandigheid vooral voor dc noodlijdende gemeenten gepaard dien: te gaan met het nodige verantwoordelijk heidsgevoel en de vereiste zorgzaamheid Voor de regering blijft, evenals voor de vader van een student die hij zakgeld °eeft, de grootste zorg dat het zakgeld komt. De kortingsregeling is daarom on vermijdelijk ook al niet het oog op e verdelende rechtvaardigheid. Daarom zijn zoveel mogelijk belastingen inbegrepen, opdat de gemeenten te meer vrijheid heb ben er mee te manoeuvreren. In het bij zonder dTong Z.Exc. er nogmaals op aan dat men in eigen belang zoveel mogelijk zou halen uit de vermakelijkheidsbelas ting, 's ministers volgens de heer Hoog- carspel (C.P.N.) „beruchte" circulaire ;en spijt. Een geheel vrij belastinggebied voor de ge-meenten zal wel nimmer bereikbaar en zou ook niet wenselijk zijn; het ontwerp biedt in elk geval een wat ruimere arm slag. Voor het overige vond de bewindsman, die „pronkend met andermans veren" veel lof bracht aan de commissie-Oud het ont werp een „zorgvuldig uitgebalanceerd systeem van uitkeringen" waaraan men niet te veel moest gaan veranderen. Met de „kortingsregeling" kwam men niet tot een beslissing, omdat er vandaag nog over gestemd moet worden. Aanne ming van het betrokken artikel 6 staat o.i. niet a priori vast. Een amendement van de C. v. Rapp. om het maximum van de z.g. Jaarwedde- uitkering te verhogen van 3000 tot 5000 gulden (het betreft hier de uitkering '.er tegemoetkoming in de salarissen van bur gemeesters en secretarissen) werd „ge amendeerd-" door de minister, die 5000 in 4500 wilde veranderen in ver-band met rekenkundige bezwaren, van de re geringstafel overgenomen. Eenzelfde figuur juidhten we toe bij het amendement der C. v. R., waardoor het aantal klassen voor de garantie-uitke ring inzake een bepaalde belastingop brengst van 8 op 5 werd gebracht en een HAMLËX OP HET WITTE DOEK De minister van Onderwijs heeft aan de lijst van scholen, welker bouw, ver bouwing of uitbreiding urgent wordt ge acht, een aantal nijverheidsscholen voor jongens en meisjes toegevoegd. Ofschoon hierdoor meer scholen op de urgentie- lijst zijn gekomen dan het voor 1948 be schikbare bouwvolume toelaat, ging de minister tot die maatregel over teneinde op die manier des te meer te verzeke ren, dat het beschikbare volume inder daad ook wordt gebouwd. Gevolg daar van is echter, dat de scholen, die het eerst aanbesteden in ieder geval de ver eiste toestemming zullen verkrijgen, ter wijl de scholen, die het laatst komen van het urgentieplan zullen moeten worden afgevoerd. - Belanghebbenden zullen er dus goed aan doen zo spoedig mogelijk de beschik king te verkrijgen over de nodige grond. Daarna dienen zij aan de minister van O., K. en W. goedkeuring te vragen voor indeling, enz. der scholen. Als de ze is verkregen kan een architect wor den aangewezen, die opdracht krijgt voor het ontwerpen van een voorlopig schets- plpn. Gaat deze minister hiermede ac coord, dan kan hem goedkeuring ge vraagd worden op de bestektekeningen met uitgewerkte begroting. Tevens zal dan rijksgoedkeuring moe ten worden aangevraagd aan het minis terie van wederopbouw en volkshuisves ting, waarna tot aanbesteding kan wor den overgegaan. Dp burgemeester van Eindhoven mocht dezer dagen ter gelegenheid van het gouden huweijksfeest van de heer en mevr. A, F. Philipsde Jongh van de heer Philips een bedrag van 5000. ontvangen voor dc Eindhovense armen. Ook vele liefdadigheidsinstellingen ont vingen een gift. BELANGWEKKENDE EXPERIMENTEN Het verwerken van de oorspronkelijke tekst zonder de film voortdurend te stagneren tot een reproductie van het toneel, was al een probleem, dat Olivier in beide gevallen veel hoofdbrekens zal hebben gekost. Maar daarbij kwam, in het geval Hamlet nog, dat dit drama de uiterlijke bewogenheid van Henry V volledig mist en zich nagenoeg geheel via het gesproken woord en in de innerlijke ontwikkeling der karakters voltrekt. Om al deze problemen tot een bevredigende oplossing te brengen, heeft Olivier ruimschoots de tijd toegemeten gekregen en vond hij zich royaal gesteund door dg mil- lioenen van Arthur Rank. Bijna een jaar heeft zijn pro ductie van Halnlet geduurd en ze wordt algemeen tot de duurste ondernemingen op filmgebied gerekend. Derge lijke superlatieven zeggen in de filmwereld meestal niet veel omtrent het uiteindelijke resultaat, maar in dit geval, waarbij een consciëntieus kunstenaar als Olivier betrokken is, garanderen ze een vrijheid van zoeken, experimenteren en scheppen, die de film „Hamlet" bij voorbaat tot een, op z'n minst, belangwekkend experi ment maken. En deze veronderstelling wordt bevestigd bij het zien van de film. 1 Wat daarbij allereerst opvalt, is Olivier s voortdurende inspanning om de film niet op te houden door de talrijke gesprekken en monologen. En hoewel hij tie handeling, die aan de tekst gebonden is, niet naar eigen wil kan voortstuwen, heeft hij een oplossing gevonden In een bijna voortdurend actieve camera, die om de acterende spelers draait, hen volgt als zij zich bewegen, hen weer loslaat als zij uitgesproken zijn, om zich naar een nieuwe scène te wenden in een van de zalen, gangen of porta- lop van een suggestief Elsinore, dat in de Denham-studio's werd gebouwd. Pe film krijgt door deze opnametech niek een continuë beweging, die welis waar weinig of niets uitstaande heeft met de innerlijke, dramatische bewogenheid, maar die haar voortdurend redt van ver starring tot verfilmd toneel. Wat natuur lijk niet kon worden voorkomen, was de op de voorgrond dringende betekenis van het spel in de film, een betekenis, die in deze omstandigheden moeilijk te verantwoorden was. Olivier heeft dit ge vaar trachten te verkleinen door aan het spel iedere theatraliteit te ontnemen en het dus aan te passen aan de speciale eisen, welke de camera nu eenmaal stelt en dit is hem dan ook meestal wel gelukt. De afstand tot het toneel vergrootte hij bovendien door de acterende speler niet in de starre aandacht van de camera te houden. Hij zelf speelde Hamlet, een zeer originele Hamlet, robus(er van uiter lijk en heftiger in woord en gebaar dan de traditie voorschrijft en daardoor nog onverklaarbaarder in zijn besluite loosheid, die hem zijn vermoorde vader eerst op het einde van het spel doet wreken. Maar een zeer bewogen ge speelde rol, dis geen hinderlijke bin dingen met toneel vertoonde. Daarnaast moeten allereerst genoemd worden de Koningin van Eileen Herlie een ontroerende Opheüa van Jean Simmons, wier waanzin echter weinig voorbereid is sis - gevolg van voorafgaande coupu res in de tekst. Met deze tekst is Olivier, in tussen vrijmoediger omgespron gen dan de Shakespeare-kenners voor oorbaar zullen houden, maar hij had geen andere keus, wilde hij pjn film-adaptatie niet lood zwaar en onverteerbaar maken. De rollen van Fortinbras, Rosen- crantz en Guidenstern vielen on gewijzigd tarief ingevoerd. De minister rekende voor dat van de 12 ton er 8 i.en goede zou komen aan 13 grote gemeenten die zich zelf kunnen redden en slechts 4 ton aan de kleine die men wil helpe-i. Zich accoord verklarend met het terug brengen van 8 tot 5 klassen deed Z.Exc. een.nieuw tarief waardoor aan de kleine gemeenten wordt tegemoet gekomen en de grote niet worden bevoordeeld, aan -de hand. Tenslotte werd nog overgenomen een amendement der C. v. R., dat het initiatief voor de vaststelling der bijzondere uitke ring1 (voor noodlijdende gemeenten die haar begroting niet sluitend kunnen krij gen) niet aan de ministers van Binn. Za ken en Financiën te laten doch aan Ged. Staten in handen te geven. Ook over het ontwerp in zijn geheel zal vandaag worden gestemd. Nadat enkele kleinere ontwerpen onder de hamer waren doorgegaan, was de „fi nanciële regeling voor de nabestaanden van dr. J. Ridder" de 14 Nov. 1946 zo noodlottig bij 't vliegongeval op Schiphol omgekomen thesaurier-generaal, aan bod. Omdat er indertijd geen verzekerings-re- geling bestond, bestemde de minister van financiën, zich ten onrechte beroepend op het Kon. besl. van 19 Juni 1924 voor de nabestaanden een bedi'ag van 100.000. zonder dat daarvoor op de begroting gei den waren uitgetrokken; maar Z.Exc. werd door de Rekenkamer en de Com missie voor de Rijksuitgaven op de vin gers getikt. De heren Beernink (c.h.) en Bierema (V.VD.) vonden het nodig over deze delicate kwestie nog wat na te pra ten. De minister, die schuld bekende zag het wetsontwerp z.h.s. goedgekeurd, na dat hij*nog had medegedeeld dat hij het Kon. besluit, hetwelk deze aangelegen heid voor de toekomst regelt (in de vorm van een kapitaalverzekering), juist deze middag had ondertekend. Vandaag zijn een paar fiscale ontwer pen aan de beurt. L. H. Naar het secretariaat der K.V.P- ons mededeelt, zal de K.V.P. geen gebruik maken van de drie keer 15 minuten zendtijd, welke de radioraad in verband met de verkiezingen voor iedere poli tieke partij ter beschikking heeft ge steld. Dit besluit is genomen omdat de radio- raad aan die concessie de voorwaarde verbond, dat de betrokken politieke par tij verder niet zou meewerken aan de verkiezingspropaganda via de micro foon van een omroeporganisatie en dat zij zulke propaganda ook niet zou aan moedigen. Mevr. Margaret Du PontOsborne en Frank Parker, beiden uit Amerika, zijn resp. voor het dames- en het heren en kelspel nummer 1 geplaatst voor de Wimbledon kampioenschappen die Maan dag beginnen De lijsten zien er als volgt uit: Heren enkelspel: 1. Parker (V. S.), 2. Bromwich (Austr.), 3. Gardner Mulloj (V. S.), 4. Tom Brown (V. S.), 5. Drob- ny (Ts. SU, 6. Budge Patty (V. S.), 7. Falkenburg (V. S.), 8. Sturgess (Z. A,). Dames enkelspel: 1. mevr. Margaret Du Pont—Osborne (V. S.), 2. mej. Louise Brough (V. S.), 3. mevr. Todd (V. S.), 4. mej. Doris Hart (V. S.), 5. mevr. Bos- tock (V. S.), 6. mevr. Summers (Z. A.), 7. mevr. Landry (Fr.), 8. mej. Fry (V. S.). Heren dubbelspel: 1. FalkenburgPar ker (V. S.), 2. Brown-Mulloy (V. S.), 3. BromwichSedgman (Austr.), 4. Mot tram (Eng.)Sturgess (Z. A-). Dames dubbelspel: 1. mej. Brough en mevr. Du PontOsborne (V. S.), 2. mej. Hart en mevr. Todd (V. S.), 3. mevr. Blair en mevr. Bostock (Eng.), 4. mevr. Hilton en mevr. Menzies (Eng.). Gemengd dubbelspel: L. Bromwich en mej. Brough, 2. Brown en mevr. Du PontOsborne, 3. Drobny en mevr. Todd 4. Sedgman en mej. Hart. Hamlet„O villainy Ho let the doors be locked I" Na het beroemde duel tusseii Hamlet (Laurence Olivier) en Laertes (Terence Morgan) voor het Deense Hof. Scène uit de door Laurence Olivier geregis seerde film „Hamlet". der het coupure-potlood. Scènes veranderden van plaats en ver schillende monologen, die in een film moeilijk te plaatsen zijn, verden tot z.g. gedachten-stem men omgewerkt, die de betrok ken personen begeleiden als een „monologue intérieure". Deze, zo men wil, oneerbiedigheden tegen over Shakespeare werden echter voorgeschreven door Olivier's verplichtingen aan het medium film, waarvan hij zich ditmaal be diende en dat even goed zijn ei sen stelt als toneeltraditie of pië teit. Dat hij tussen beide moge lijkheden soms bleef aarzelen, was te verwachten bij iemand, die in de dubbelrol van toneelleider en filmregisseur 'n uiterst kwets bare stof als Shakespeare's Ham let voor *t witte doek moest be werken. Dat Olivier, ondanks ai die moeilijkheden, er in slaagde pgd zeer acceptabele en soms zelfs indrukwekkende filmherschep ping van de stof te geven, pleit 'zowel voor zijn talent als voor de onvergankelijke waarde van Sha kespeare's genie. C. B. De laatste dag begon met «en fikse re gen en een pauze voor «l^t licht, en de resterende tijd voor lunch moest de bowlery van Australië met de natte bal optornen tegen de perfecte battens Comp- ton en Ivans. Van 345 steeg de score, wt over 400. alvorens Compton zijn wickets omsloeg in een hopeloze poging een sneile van Millar er uit te houden. Hij scoorde 184. Na de lunch was het al heel spoedig gedaan. Ivans bereikte de 50, doch de staart kwispelde ditmaal niet en voor 441 was de innings over. Johnston en Miller namen ieder 4 wickets, respectievelijk van 147 en 125 runs. Met nog ruim 4 uur spe len begon Australië aan de tweede ir- nings met opdracht de benodigde 98 runs te maken om de eerste testwedstrijd te winnen. Bamer opende met Morris de innings, doch reeds op 39 verloor hij zijn partner voor een magere 9. Bradman kwam in om voor een 0 uit te gaan, ris de eerste innings door Hutton op Batser gevangen. Met Hassett in komt de win ning hit en Australië wint de eerste lest '.net 8 wickets. Score: Engeland 165 en 441; Australië 509 en 98 voor 2. Onder grote belangstelling vond te Arnhem gisteren een voetbalwedstrijd plaats tussen het Oostelijk en het Zuide lijk elftal. De Zuiderlingen wonnen met 32. Opvallend was het snelle tempo, dat aan de dag werd gelegd. Reynen en De Vos waren in het Oostelijk elftal ver vangen door Duim en Klok, hetgeen geen versterking betekende. Ook keeper Iking van de Oostelijken bleek niet volkomen safe. Van deze zwakke plaatsen wist de Zuidelijke voorhoede te profiteren. De volgende Nederlandse renners zijn voor deelneming in de Tour de France aangewezen: C. Bakker, B. Franken XI. de Hoog, J. Janssen, F. Pauwels en W, de Ruiter. De bedoeling der organisa toren is, dat zij met vier Luxemburgse renners een ploeg zullen vormen. Het staat evenwel nog niet vast, dat de Lu xemburgse Wielerbond tot deelneming zal besluiten. Komt het daartoe niet, dan zal de Nederlandse equipe uitgebreid wor den tot tien man ofwel zal het aangewe zen getal aangevuld worden met Fran se renners of in Frankrijk wonende bui tenlanders.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2