Nieuws uit STAD OMTREK LANGS DE Streekbelangen in streekverband Voetbaltournooj van D.P.S.V. Onderhandelingen met republiek opgeschort Staven goud te koop voor 30.000.- Noodlanding IJN KWIEK t Geheugen Hulp Wegens publicatie compromis-voorstel Eerste-Kamer- verkiezing Rotterdams complot verkocht lood voor goud in de ivoestijn Zweden viert zijn koning Ziekentriduum te Bloemendaal (2 \TOENSDAF 16 JUNI 1948 PAGINA 3 DRIE EERSTE PRIJZEN VOOR DE HARMONIE WILTON- FIJENOORD HET MOBILISATIEKRUIS GESLAAGD DUIVENSPORT Zondag 20 Juni is er een trainings- vlucht voor jonge duiven, broed '48. Iedere duivenhouder kan bij Doejaar- den Zondag a.s, tussen 8 uur en 8.30 uur ïii'h duiven brengen. Om 9 uur worden de duiven in Barendrecht gelost. Kos ten 10 cent per duif. HOLLANDS SCHOUWSPEL 25 JAAR BIJ P. VAN GENT SCHIED. ELFTAL-NEPTUNUS 0-3 BURGERLIJKE STAND VLAARDINGEN NED. VRACHTENMARKT ERE-PALM VOOR SCHIEDAM DOCHTER VAN SPAAK WORDT ENGELSE HET LOZE VISSERTJE Goud uit riet van de Kralingse Plas KOPER EN LOOD wordt President j NOG MEER GOUDZOEKERS Een feestelijke dag 4e Stockholm ARGELOZE SCHIPPER OPGELICHT Tjalk voor ivaardeloos schip geruild CYRIEL VERSCHAEVE t PROVINCIAAL MINDER BROEDERS ■9 Op het Zaterdag j.l. gehouden federa tief concours te Rozendaal bij Arnhem, behaalde de Harmonie Wilton-Fijenoord in de eeaste afdeling tamboerwedstrijd met 35 punten een eerste prijs. Even eens. een eerste prijs werd behaald in de eerste afdeling marswedstrijd (35 punten). In do afdeling uitmuntendheid bij de concertwedstrijd verwierf W. F. tenslotte met 112 punten de eerste prijs met lof van de jury. Het bestuur van de Nationale IJpnd van oud-gedemobiliseerden en oudstrij ders afd. Schiedam, organiseert op Za terdag 24 Juli een autotocht naar Breda. De afd. Breda van deze bond houdt op die datum zijn eerste pröpaganda-avond na de bezetting, waaraan o.a. de Schie- damse accordeon-vereniging Kunst door Oefening haar medewerking verleent. De tocht wordt gemaakt per touringcar. Vertrek .van Schiedam om half vier. Bij het te Rotterdam gehouden examen voor onderwijzeres slaagden de dames J. Dusseldorp, W Hengst, M. Kamp en M. Sondermeijer alhier, allen leerlingen v*en de R.K. Kweekschool „St. Lucia". L Ergens tussen de boterblommen in een Utrechts weideveld, ligt de redacteur van dit blad languit op zijn rug, met zijn lan ge armen onder zijn hoofd en kijkt ge- dachtenloos naar de donzig witte schapen wolkjes. Zijn schrijfmachine, zijn vulpen, zijn zakagenda en een hele stapel voor mij veel te zware boeken, heeft hij hier gelaten. Niets anders nam hij mee dan een paar schone sokken en zün tanden borstel.... „Pen een beetje voor me" zei hij, over het achterbalcon van de trein buigend En ik denk aan de krant, die grots krant, de krant met die verschrikkelijke lappen van pagina'sdie pagina's die vol moeten komen.... en ik wring mijn lege hoofd voor een lettertje copy..'.. Gebeurde er maar wat, een aardbeving of zotrad de Sohie maar buiten haar oevers.... de Maas liever niet, dat zou al te bar worden.... kwam er maar een of.andere koning naar Schiedam.... er zijn zo weinig koningen tegenwoordig.... en wie komt er nou naar Schiedam?. Ik loop peinzend door ons stadje.... langs de grachtjes met de grote deftig- ouderwetse herenhuizen.nu zijn het kantoren.Door de binnenstad wandel ik, de hofjes en pijpjes doorleuk allemaal, is me eigenlijk nooit eerder op gevallen.... het zakkendragershuisje.... ik laat me door een mannetje het ver haal van die zakkendragers vertellen, ik zie de molens, de fiere St. Jan, het aar- i 8t»dhuis die grappige oud-Hoi- landse geveltjes op de Markt.... ik hooi nel carillonen vraag me opeens af „Waarom komt er eigenlijk nooit een vreemdeling naar Sehledam?" Ik sta aan het Hoofd en zie de kranen en schepen, er is gesjouw met kisten, ge- rol met tonnen, het ruikt er naar pek en diesel-olie.... Ik zit even aan de Maaskant.... het is avond en aan de overkant vormen dui zend lichtjes een nevel.... het water klotst rustig tegen de basalten -wand de kruinen van de botnen zingen zacht jes voor het slapen gaan en er pijlt een scholekster laag langs het watervlak. Schiedamineens ontdek je dat Schiedam IS zo lelijk niet.... Wij zijn er alleen maar zo aan gewend aan die stadsgezichten, die stukken water en die gevels, we zjen ket niet meer.... Want hebt U, lieve lezer, werkelijk wel eens stil gestaan op de Vlaardingerdijk, 's avonds uitgekeken over de polder.... als de zon zijn laatste stralen van puur goud door zo'n violette wolk giet.... als je daar heel ver de silhouetten ziet van een kerkje en wat huisjes, als je daar diep beneden een schilderachtig partijtje koeien ziet liggen en een paard dat zo vrij rechtop staat? Ja maar, dat is mooi, echt MOOI.... SEBASTIAAN. 'k Stond bij de Maas, die van ebbe stroomde Toen een tjalk uit de haven voer. De schippèrsvrouw hield goed het roer, Wijl de schipper in de- boorden boomde. Stil ontvluchtte ze de binnen engten Verlokkend wijd lag de rivier. Hun dochter draaide met de lier 'tZeil in top aan stag en gaffel-lengten. Vredig gleed ze met gevierde schoten Een hondje kefte op de roef. Aan de lije-kant en te loef Groene oevers om haar heen gesloten. Nauw'lijks merkbaar droegen haar de kolken Van het stromend watervlak. Onder het trieste hemel-dak Van laaggehangen grijze wolken. 'n Stage bries deed haar snel verder drijven Met bolle zeilen aan de mast. 'k Genoot dit schouwspel stil, verrast: Dit beeld zal altijd Hollands blijven! COR DON. Maandag was het 25 jaar geleden ,dat de heer C. W. Plein in dienst trad bij' de slijterij .,De Klok", van de firma P. van Gent. Op het kantoor werd de ju- bilail.s, die thans het Haagse filiaal be heert, ontvangen. Voordat het feest in huiselijke kring werd voortgezet, ont ving de jubilaris 'een cadeau onder cou vert van de directie. Op het sportterrein Boshoek werd gis terenavond een voetbalwedstrijd ge speeld tussen een elftal, samengesteld uit spelers, die in de Schiedamsp zomer- avoncjcompetitie spelen en een sterke ■Neptunus-combinatie, waarin o.a. de oud-internationals Van Spaan-donk en Ven-te waren opgesteld. De eerste aan vallen waren voor de Schiedammers, maar spoedig kwam Neptunus los. Na een kwartier kreeg Vente de bal in vrije positie en met een strak hoog schot bracht hij de stand op 1—0. Tien minu ten later was het weer Vente, die even zijn kans schoon "zag en met e?n tactisch rollertje de voorsprong vergrootte. Na de rust vielen de Schiedammers onstuimig aan, maar zij brachten het niet verder dan een hard schot tegen de lat.. Tegen het einde kwam Ne/tunus nog even opzetten en een derde doelpunt stelde hun overwinning veilig. Woensdag, 16 Juni: Bioscopen: Honoptle: Mr. Emmanuel, in handen der-Nazi's (14 jaar), 2, 7 eii 9 uur; Passage: Van de duivel beze ten (strikt volw.), 2, 1 en 9.30 uur. Donderdag, 17- Juni. Bioscopen: Zie boven. GEBOREN: Willem, z. van W. v. d. Berg en W. M. de Klerk. Tuinlaan 70; Christiaan J., z. van D. M. Vredenbregt en G. Th. J. v. Kruiningeri, N.we Maas straat 14; Gerardus J., z. van B. J. F. Blok en M, M. v. Dorp, Groenelaan 103; Jan, z. van M. Capello en P. Timofe- jewa, Mariastraat 102;' Helena W. J., d. van A. J. Frenks en W. A Koevermans, Dr Noletstraat 1; Elisabeth, d. van E. van Waart en P. Top, J. A. Alb. Thym- straat 75; Joseph H. M., z. van R. J. A. v. Huut en M. M. Vis. Hoogstraat 118; Nelius, z. van P. J, Kooper en N. C. Kreuk, Laan ons Genoegen 13; Frederik H. M., z, van A. W. Witlkampf en C. E. Kruitwagen, Rembrandtlaan 9. OVERLEDEN: P. v. d. Lee, 82 j„ Geer- .vlietsestraat 11; H. Ki'ela, 64 j., Huys- mansstraat i; G. Soeters. 94 j., wede. van J. Ph. Roetman, Van Leeuwen- hoeckstraat 30. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De Burgemeester zal deze week in plaats van Vrijdag spreekuur houden op Zaterdag 19 Juni a.s. van 11 tot 12 'uur v.m. AANBESTEDING. Bij de door de architect J. Snijders ge houden aanbesteding, namens het bestuur van de Hpliërhoekse en Zouteveense Pol der, voor het maken van 177 meter beton- schoeiing langs de Vlaardingse Vaart on der de gemeente Schipluiden waren inge komen 17 biljetten. Hoogsté inschrijver H, E. van Deest, Gouda, voor 39.900; laagstp inschrijver fa. Bontenbal, Maassluis, 18.930.' Gegund aan de laagste inschrij ver. BOUW KADEMUUR. B. en W. stellen de Raad voor over te gaan tot het maken van een nieuwe kade muur, daar de havenbeschoeiing aan de Westhavenkade ter hoogte van de Galg- kade, van de Spoorhavenbrug tot aan de Pelmolen in een zodanige toestand vér- keert, dat vernieuwing noodzakelijk is. De kösten voor het maken van een nieu we kade worden begroot op 176.000. Onder verdenking bij de Haagse bom- men-affaire te zijn betrokken geweest, in zoverre, dat hij de bommenfabrikant sergeant De Boer zou hebben aangemoe digd, stond onlangs voor de Haagse recht bank F. B. uit Den Haag terecht. Hoewel de man elke schijn van schuld ontkende, eiste het O.M. 10 jaar gevangenisstraf. De rechtbank was het echter met B. eens en sprak hem gisteren vrij. ROTTERDAM, 15 Juni 1948. Vaarwerk; 80 ton ijzerschroot IJmuiden 200 ton oud ijzer IJmuiden; 415 ton ijzer Gorinchem87 ton blik Leeuwarden 185 ton fosfaat Oirschot; 100 ton id. Drachten; 100 ton id. Slootdorp; 440 ton id. Zwolle; 100 ton gerst Delft; 300 ton mais Delft; div. part- suiker Breda; 450 ton machineriën Amsterdam; 150 ton stukgoed Amsterdam; 375 ton rogge Am sterdam; 130 ton kolen Breda; 405 ton kali Veghel; 250 ton rogge Leiden; 118 ton hout Roermond; 102 ton id. Zaan dam; 125 ton klei Geldermalsen. Streekplannen zijn er al vele opgesteld in ons land, streekcomité's hebben hier en daar heel verdienstelijk werk gedaan en doen dit nog. In de Alblasserwaard en Vijfheerenlanden wil men thans echter verder gaan en een streekschap instel len. Het initiatief hiertoe aam Gorcum's burgemeester Ridder v. Rappard en men wil' dit lichaam taken opdragen welke beter dan in de prdvinciale sfeer of door de gemeenten afzonderlijk door een streekcombinatie kunnen worden aange vat. Zo denkt men voorlopig in de eer ste plaats aan onderwerpen als bevorde ring vreemdelingenverkeer, natuurbe scherming, tegengaan van onverantwoor de industrialisatie en behoud van land bouwgronden. Aan h<^ hoofd van het streekschap zou komen een streekschapsraad, waarvoor iedere gemeenteraad een vertegenwoor diger aanwijst. Het dag. bestuur zou worden bijgestaan door een technisch bureau, waaraan deskundigen op cultuur historisch, sociaal en economisch ter rein zijn verbonden. Men stelt zich voor, de kosten te be strijden door behoudens goedkeuring dooi de gemeenteraden), 10 cent per inwoner te heffen, event, aangevuld door rijks- en prov. subsidie en ook door verenigin gen, bedrijven en particulieren in de ge legenheid te stellen het streekschap te steunen. Het plan .berust kennelijk op een wij- Gisterenmorgen en -middag zijn de Delfl/c! poUtiesportliedejj mct hun gas- ten uit Katwijk. Voorburg en Schie dam op het DHL-terrein in actie ge weest voor het verwerken van het jubileum-voetbal tourndoi. Waarnemend commissaris van Mul- bregt opende dit evenement met ecu speciaal welkomstwoord tot de bezoe kers, daarbij opmerkend dat uit tour- nooi niet alleen als onderdeel van de jubileum-viering georganiseerd weru, doch levens als poging om een oude DPSV-traditie in ere Ie herstellen. Begonnen werd met de wedstrijd Delft-Katwijk, waarbij de waarnemend commissaris dc aftrap verrichtte. Na een aanvankelijk gelijk opgaande strijd komt Katwijk in de aanval en door een te weifelend ingrijpen van de Delftse ver dediging kunnen de mannen van de, zee kant zich een 3—0 voorsprong verschaf fen. Wel weten de Delftse politieman nen geleidelijk aan het initiatief over to nemen, maar verder dan tot één doel punt weten zij het in de eerste helft niet te brengen; ruststand 13. Na de wisseling zien we een duidelijke Delft se veldmeerderheid, welke tengevolge, van zwak aanvalsspel slechts één goal- tje oplevert. Eindstand 2—3. Een technisch beter spelend Schiedam had alle moeite om yia q0 bij dc rust tenslotte met 2o over een goed verdedigend Voorburg te zegevieren In de finale der verliezers kwam Delft dus tegen Voorburg in' actie. Di rect na het beginsignaal zijn de Delfte naren sterk in de aanval, doch hun voorwaartsen weten de kansen niet te benutten. Profiterend van een misver stand in de Delftse achterhoede, neemt Voorburg bij een doorbraak de leiding 0—1. Vrijwel vanaf de aftrap maakt Delft gelijk (1—1) en bij rust hebben de Delftse politiemannen een 31 voor sprong. Na de pauze blijkt Voorburg uitgespeeld en slechts door het open stellen van de buitenspeival kunnen de heren verhinderen, dat Delft's voorhoe de meer dan éénmaal het doel vindt: eindstand 4—1. In de finale der winnaars ontwikkelde Schiedam tegen Katwijk direct een gro te veldmeerderheid. doch voorlopig wisten de Katwijkers met hun doelman san het hoofd de talrijke aanvallen te Weerstaan. yijf minuten vóór rust na men de Schiedammers dé leiding en stelden zich aldus in het bezit van dc eerste prijs, aangezien in de tweede helft geen der partijen tot scoren kwam. Bij de prijsuitreiking sprak waarne mend commissaris v. Mulbregt van een organisatorisch succes en merkte daar bij op, dat als er een prijs voor hard zwoegen te vergeven was, deze aan Katwijk zou moeten worden toegekend. De wedstrijden werden bijgewoond door de commissaris en de lioofdinspec- Yatl politie van Schiedam, dc adjudant der rijkspolitie van district Den "aa® en diverse Delftse superieuren. Het. Pdlitiemuziekcorps „Excelsior" onder leiding van de heer Jac. van Oosten Jr. luisterde het geheel op. ziging anno 1931 van de Gemeentewet, welke nooit veel resultaat heeft opge leverd, doch de mogelijkheid schiep om langs de weg van een gemeenschappe lijke regeling te komen tot een rechts persoonlijkheid bezittend lichaam. De grondgedachte hiervan was, dat kleine gemeenten vaak niet erop zijn ingesteld om bepaalde taken welke in de sfeer der overheid liggen, te behartigen. Dit wordt veel gemakkelijker gemaakt in onderlinge samenwerking. De wet heeft evenwei alleen het oog op publiekrechtelijke li chamen als ie Kamers van Koophandel en andere instellingen, welker arbeids veld in de publiekrechtelijke sfeer ligt en betrekt daar niet de particulieren bij zoals bovenvermelde plannen doen. Het ministerie van binnenlandse zaken werkt echter ijverig aan een geheel nieuwe wet, welke op het gebied der gemeentelijke samenwerking veel meer mogelijkheden beoogt te cheppen dan tot nu toe be staan. De indiening ven een zodanig wetsontwerp zou reeds over enige maan den verwacht kunnen worden. Gisteren is te Bloemendaal het Zie kentriduum 1948 ingezet. Reeds vroeg werden de 192 zieken, van wie 72 bed- patiënten, met auto's naar het gerestau reerde kerkje vervoerd. Hieraan werkte ditmaal ook de Amsterdamse ambulance dienst mede. De dag was bijzonder ge wijd aan de door zieken uit heel Ne derland ingezonden intenties. Enige duizenden intenties uit 'n paar honderd Nederlandse parochies en zelfs uit Vlaanderen waren binnengekomen, ter wijl omgekeerd alle overige zieken van het Wereld-Zieken-Apostolaat in deze dagen zullen bidden voor het welslagen van het triduum. De Hoogmis, welke om ruim 9 uur werd opgedragen door pastoor L. A. J. M. Beune, met assistentie van de kape laans der Prima-primariakerk, werd uit gezonden door de K.R.O.; de predikatie hield kapelaan J. B. Karskens. De ge zangen werden uitgevoerd door 't heren en jongenskoor van de Liduina-parochie te Haarlem-Noord. Om 12 uur had <je handoplegging plaats, waarbij kap. w. A. Juffermans celebrant was; en om 2 uur celebreerde rector L. Wolf, nationaal moderator van het Zieken-Apostolaat, het plechtig Lof. waaronder kap. Karskens de predikatie hield. Tijdens de processie werd ten slotte aan elke zieke afzonderlijk de zegen met het Allerheiligste gegeven. Tussen de diverse plechtigheden wer den de zieken onthaald op versnaperin gen, die door particulieren en firma's spontaan waren ter beschikking gesteld. Marie Spaak, 21-jarige dochter van de Belgische minister-president, is gisteren in 't huwelijk getreden met Michael Pal- liser van bet Britse departement van bui tenlandse zaken. Politiemannen vormden een erewacht voor het stadhuis van St. Gilles (Brussel), waar de plechtigheid plaats had in tegenwoordigheid Van de vader van de bruid en vice-admiraal Sir Arthur Palliser, de vader van de 26-jari- ge bruidegom. Na de huwelijksplechtigheid op het stadhuis begaf het jonge paar zich ter stond naar de nuntiatuur, waar in de huiskapel het huwelijk werd ingezegend door mgr. Cento, de pauselijke nuntius. De Ned- delegatie voor de besprekingen met de republiek Indonesië heeft heden aan de C. v. G. D. medegedeeld, dat zij het raadzaam acht „voorlopig" de besprekingen met de republiek af te breken „in verband met de publicatie van een strikt vertrouwelijk docu ment, op 10 Juni door de beer Dubois aan ue lujt-gouverneur- generaal overhatdigd". Aldus wort gezegd in een communi qué, dat de C. v. G. D. hedenmiddag in Batavia heeft uitgegeven. De mededeling, die betrekking heeft op het murikaans-Australisch compro mis-voorstel, waarvoor we nog verwijzen naar een U.P.-bericht elders in dit blad, is ondertekend door jhr. v. Vredenburch, die er verder in zegt, dat de Ned. dele gatie aan de Ned. regering om instruc ties heeft gevraagd. In afwachting dezer instructies acht de Ned. delegatie het raadzaam, de besprekingen tussen de delegaties voorlopig af te breken met uitzondering van die betreffende de uit voering van het bestand. Het communiqué vermeldt verder, dat deze brief. werd bezorgd vlak voor de op heden uitgeschreven vergadering der agenda-commissie, op welke vergadering derhalve alleen de C. v. G. D. en de repub. delegatie aanwezig waren. De voorzitter, de heer Herremans, las in deze vergadering de brief van de heer Van Vredenburch voor Na de voorlezing vaij deze brief legde het Amerikaanse lid van de C v. G. D. de heer Coert Dubois, de volgende ver klaring af: „Ik wens officieel ter notulering te verklaren, dat ik van de Amerikaanse ambassade in Den Haag heb vernomen, dat aldaar bekend is, dat een artikel van Daniël Schorr in het „Time Maga zine", van ongeveer 4000 woorden, is ge baseerd op een interview met mij Niet alleen is dit niet waar, doch nimmer heb ik of enig id der C. v. G. D. deze kwestie besproken met enig correspon dent of iemand buiten de C. v. G. D., sedert of voor mijn onderhoud met de heer Van Mook op Donderdag jl. Ik heb de Amerikaanse correspondenten heden morgen gesproken en zij verzekerden mij, bereid te zijn, mede te verklaren, dat ik geen informatie met betrekking tot het betrokken document heb ge geven aan enig correspondent". Het communiqué van de C. v. G. D. vervolgt, dat Moh. Roem het betreurde, dat de Ned. delegatie het nodig heeft geoordeeld, deze stap te nemen om redenen, welke de repub. delegatie niet kende. Hij zeide, dat de Ned. delegatie zoalsde procedure dit bepaalt, tijdig kennis had behoren te geven van haar voornemen, om de vergadering van heden niet bij te Wonen en voegde hier aan toe. dat noch hij, noch zijn delegatie ets afwisten van de publicatie van enig document of enige brief. De heer Herremans verklaarde, dat, indien het desbetreffende document aan de 'pers was overhandigd, dit een uit zonderlijk ernstige zaak was, die geheel onverwacht kwam en een urgentie-pro cedure nodig maakte, zodat de Ned. delegatie er niet voor kon worden ge laakte, dat zij niet 24 uur tevoren van de verhindering heeft kennis gegeven. De heer Herremans voegde hieraan toe, dat in verband met het onderhoud tus sen de heren Van Yook en Hatta, nie mand in ongemak kwam door het uit stellen der onderhandelingen. Moh. Roem deelde mede, dat hij ter stond Moh. Hatta op de hoogte zou stel len en dat hij zich zijn rechten voor behield Na lang speuren is de Rotterdamse recherche erin geslaagd enkele personen te arresteren, die de laatste tijd verscheidene slachtoffers hebben gemaakt. Zij verhandelden n.l. baren goud voor 30.000. per stuk, waarbij de kopers later de zeer onaangename ontdekking hebben gedaan, dat hun „gouddorst" was bevredigd met koper en lood. De recherche is erin geslaagd drie verhandelde staven goud te achterhalen en de vier voornaamste daders aan te houden. Het zijn: de goudfabrikant, de 45-jarige smid A. K., een goede bekende van dq politie, de 43-jarige N. A. H. en twee kooplieden, de 57-jarige J. A. N. en de 30-jarige V. den H. De politie houdt ér rekening mee, dat nog meer „goudstaven" in omloop zijn, zodat liet onderzoek wordt voortgezet. k' In Sepember van het vorige jaar had de smid A. K. aan de bij de politie wel bekende N. A. H. verteld, dat hij een baar goud te koop had. H. zag er wel iets in en ging op pad om een koper te vinden. De eerste pogingen liepen op niets uit, omdat de adspirant-koper net zo handig was als de heren oplichters en lont rook. Maar H, was hierdoor niet ontmoedigd en ging verder met in aan merking komende personen te polsen In de omg9ving van Ede had hij resultaat, toen hij in contact kwam met een boer. Deze wist een fabrikant, die wel wat geld in „goed" materiaal wilde beleg gen en wat is er beter dan goud? Na enkele afspraken werd een samenkomst overeengekomen in een café in de Rotterdaimse binnenstad. Daar vandaan reden H. en de koper naar de Kralingse Plas, alwaar een schijnbaar onschuldig uitziende visserman werd ge/loten. Het vissertje ontpopte zich echter als de verkoper en nadat men tot een overeen komst was gekomen wat betreft de prijs 60.000 voor 2 staven roeide de visser in het riet, alwaar hij een Zak met 2 staven te voorschijn haalde. De fabrikant, die geen zin had zich te laten bedriegen, had speciaal in de stad een weegschaal gekocht en woog zijn nieuw bezit. Het gewicht klopte, al thans dat dacht hij. Ook meende hij aan enkele kerfjes het ware goud te her kennen, zodat hij contant betaalde en beide partijen tevreden uit elkaar gin gen. Hij had liet goud echter enkele weken in huis veilig opgeborgen natuurlijk toen hij zich eens in 95. Thuis gekomen wachtte hun een nieuwe verrassing. Gabriel had de luitenant een paar halters gegeven om ge wicht te heffen. In zijn blijdschap over dit mooie speelgoed had de luitenant de onvoorzichtigheid begaan met ge wichtsschijven van honderd kilo te gaap kaatsballen. Eén van de gewichten was daarbij op zijn hoofd terecht geko men. Het gevolg was, dat zijn mooie zwarte bolhoed was ingedeukt. Toen de luitenant dat zag, kon hij zijn ontroering niet de baas blijven. Als k.o. geslagen was hij ter aarde neder gestort en was oorverdovend beginnen te huilen. Dat was allemaal niets geweest, als niet op dat. moment een auto met vier reporters van het plaatselijk nieuwsblad gearri veerd was. Giraldo Kiekeboe, de fotograaf, die een ver woede aanhanger was van de gebroeders Morto, had zijn kans schoon gezien. Hij had een foto genomen van mijnheer de luitenant in diens deplorable toestand. In een extra editie, waarvan een exemplaar bij onze vrienden thuisbe zorgd was, prijkte de opname reeds met het veelzeggende onderschrift „Sigrrör Luitenando Weent Bittere Tranen. Een onzer verslaggevers trof de aanstaande verliezer van de presidentswedstrijd aan als afgebeeld op^ bovenstaande foto. Geen leugen, geen bedrog. Zou deze huilende baby een boks match kunnen winnen tegen onze kampioen Mario Morto?" zijn goudschat wilde verlustigen. Tot zijn verwondering bemerkte hfj ech ter enkele merkwaardige vlekken, die doorgaans niet op goud plegen tc zitten. Vol schrik sloeg hij een spij ker in het goud en hij deed de ont stellende ontdekking, dat zijn goud staaf een koperen huls was, gevuld met lood en ondergedompeld in een goudbad. Nadat hij van de eerste schrik was bekomen, stapte hij naar de politie en langzaam begon het justitiële aparaat te draaien. De contactman in Ede werd gehoord, doch deze bleek in de heilige overtuiging te hebben verkeerd, dat het eoud echt was. Hij wist echter aanwij zingen te verstrekken, welke tot de ar restatie van H. leidden. Deze bleek van de opbrengst 30.000 te hebben ont vangen. Bij arrestatie had hij nog 13.000, de rest zou hij hebben wegge geven of verloren hebben. De contact man uit Ede, de onschuldige boer, had inderdaad 5000 ontvangen en tevens voor zijn tip 10.000 van de fabrikant gekregen. Hij stelde echter zijn geld di rect beschikbaar van de benadeelde, toen bleek, dat hij erin was* gelopen. Nadat men H. in veilige bewaring had gesteld, kocht men naar het vis sertje, doch deze was van de aardbodem verdwenen. Achteraf is gebleken, dat hij in Moordrecht is gaan vissen, om zijn geschokte zenuwen wat tot rust te brengen. Toen de grond hem te warm onder de voeten werd trachtte hij naar Frankrijk uit te wijken, doch 24 De cember werd hij door de Belgische douane .gearresteerd. Hij bleek nl. geen paspoort te hebben. Het vissertje, de goudfabrikant ontkende hardnekkig, doch H. had reeds bekend, zodat het hem niet baatte. De politie had echter het idee, dat deze transactie niet de enige is geweest en daarom werd naarstig doorgezocht. Inderdaad bleek, dat in April van dit jaar een rijkgeworden wafelbakker van de Veluwe werd opgelicht. Hij had een kleine 40.000 over voor belegging en een contactman uit Lunteren had hem in een café in Crooswijk in contact met de verkoper van het goud gebracht. Hij kocht ook een staaf voor 35.000, we derom franco de Kralingse Plas. Met een auto begaf men zich naar Plas, waar de 30-jarige W. den H. stond te wachten. Deze gaf de sttif aan de verkoper, de 57-jarige J. A. N. Juist toen het geld ter hoogte van de Kra lingse Piaslaan zou worden overhandigd greep de politie in. Toevalligerwijs ge schiedde dit op dezelfde plaats, waar de vorige transactie had plaats gehad. Met J. A. N. een broer van de reeds in het vorig jaar gearresteerde N. werd de Gelderse contactman aangehouden, die in een café zat te wachten. Den H. was daar ook geweest, maar had blijkbaai lont geroken en was gevlucht. Hij is later te Amsterdam gearresteerd. Het onderzoek is nog niet afgelopen. Weliswaar heeft men de smederij ge' vonden, waar K. de staven heeft ge blaakt, doch deze blijft nog steeds ont kennen. Bovendien blijkt, dat hij nog 3 staven heeft gefabriceerd, welke nog niet zijn opgespoord. Het is niet onmo gelijk, dat deze staven nog zullen wor den verhandeld, terwijl het evenmin uitgesloten is, dat ze reeds door ver schillende kopers veilig in brandkasten zijn opgeborgen. DOOR HANS HIRTHAMMER. 41) Floyd vertrok zijn gezicht tot een on gelovige grimas, maar hij verzweeg de spottende opmerking, die hem op de lip pen lag. Er was trouwens geen tijd meer, om nog langer van gedachten te Wisselen. Toen t beide Engelsen de berg be klommen, hadden de holbewoners de ach tervolging gestaakt. Er ontstond een op gewonden debat, waarbij men het echter over de vraag, wat er nu moest gebeuren, niet eens scheen te kunnen worden. Nu evenwel bleek .men toch eindelijk tot eep besluit te zijn gekomen. Het grootste deel verspreidde zich n verschillende richtingen en de overge blevehen zetten de achtervolging voort door van verschillende kanten de berg te beklimmen. Wij moeten hoger op. Hoe hoger ,ve komen hoe moeilijker het wordt vol doende steunpunten te vinden, zodat we dan vooi een overmacht niet meer be vreesd behoeven te zijn. Heel goed. Dat pas' voortreffelijk tn mijn plannetje! Daar zij nu belden enigszins .uitgerust waren en als bergbeklimmers bereids hun sporen hadden verdiend, kwamen zij vrij snel vooruit, niettegenstaande het klim men steeds moeilijker werd en een be hoorlijk dosis moed en kracht vereiste. Niet zonder grote inspanning en na een gevaarlijke, steile rotswand overwonnen te hebben, bereikten zij eindelijk het punt, dat Floye van het dal uit in het oog had gekregen. Hun belagers hadden zij ver achter zich gelaten; slechts hier en daar verried een enkele donkere schaduw hun aanwezig heid. •Ii2eY'el men beneden in het dal door fvi? Van in a|(e haast bijeen gebrachte iakKels een groot vuur had ontstoken, was net hierboven vrijwel geheel donker. Het verwondert me, dat zij het niet opgeven, zei Floyd: ze kunnen zich toch wel indenken, dat wij de een na de ander die hier boven durft te komen, een kopje kleiner "-ken. Niet allemaal!, grijnsde Cookerel: len houden wij er hier om als bediende en gids op te .treden! Wat?! Aha, dat was dus je planne tje? Geraden! Wij dwingen de knaap een voudig. ons de weg te wijzen naar Zij ie Doorl. Hoogheid. .Hola! Ach wat een eer, vooruit ma.., mijn jongen, go on! Nou stil .naar, stil maar, vooral kalm zo! Een jongeman, die dotseling van .en smal zijpad was opgedoken, werd oog juist dooi Cookerel ontdekt. Loopi het ons daar even mee!, lachte Cookerel. Hoezo?, vroeg Floyd. Wel, die jongeling komt immers als geroepen. Wij kunnen hem meteen' als gids engageren! Met een forse ruk had hij dé jongen de arm op de rug gebogen en toen hij dit lichaamsdeel nog wat optrok, begon de knaap, die niet, ouder dan twintig jaar kon zijn, om erbarmen te smeken. Zijn lenige gestalte kromde zich in Cookerel's greep. Floyd had het voorval met intense ver bazing, gevolgd. Maar....?, stamelde hij: Je gelooft toch niet, dat Natuurlijk is hij bereid om als mijn gids op t treden! Nietwaar mijn jongen? vervolgde hij in het -Hindostans: Wij zul len je niets doen wanneer je je verstandig gedraagt en ons langs de kortste weg bij de premier van dit onderaardse rijk brengt, bij mister Lama Chood of hoe die meneer heten mag. De knaap hp.d met belangstelling ge luisterd, maar bij het horen van deze naam slaakte hij een kreet v-ti afschuw. Ni-i naar ITa Ma Chood! Nooit! Hij is onze vijand! Cookerel floot, zachtjes tussen zijn tan den. Jullie vijand Wil je daarmee zeggen, dat je te de groep van opposanten be hoort, die SJ,idhab wil verlaten? Dan sen je zeker ook onze beste vriendin Vischwa? De inneeu koek verrast op. Vischw leeft ze dan nog? Ach, ik zoek al dagenlang naar haar. Ze hebben mij verteld, da' ze dood was. maar dat kon ik niet geloven. Nou breekt m'n klomp!, lachtt Coo kerel, terwijl hy de arm van zijn gevan gene los liet: Wat zeg. je nje daarvan, Francis? -Ik geloof, dat we het beste doen. hem maar direct tot onze hofmaarschalk te benoemen! XXIX. Het bleek al poedig, dat zij in deze jongeman een belangrijke aanwinst had den gekregen. Hij heette Bhagat, was van verschillen de dingen op de hoogte en blaakte van ijver om de Sahibs van dienst te kunnen zijn. Het erste wat hij deed, was de beide Engelsen opmerkzaam te maken op een dreigend gevaar. Er bestond, zo vertelde hij, nog :en tweede mogelijkheid om de berg, waarop zij zich bevonden, te beklim men. Als de Sahibs zich aan zijn leiding wilden toevertrouwen, behoefden zij hun achtervolgen nu eerst af te wachten. Hij wist nog een- zij het dan ook vrij gevaarlijke weg, die naar de vertrek ken van Ma Chood leidde. Op die manier zouden zij elfs in staat zijn. een verras sende overrompeling te bewerkstelligen. Prachtig.' prachtig!, knikte Cookerel waarderend; Ga en dan maar direct voor. Maar wee je gebeente, als je het in. 5e hoofd zou lalen ons in een hinderlaag te lokken! Neen, een dei gelijke btdoeling zat bij Bhagat niet voor, noewel er inderdaad voldoend" gelegenheid was, om zich van de beide vreemdelingen te ontdoen. Daar was in de eerste plaats een meer dan waaghalzige wandeling over zen berg kam. welke gevolgd werd door een klim- party over -cherpe rotsen, die handen en benen tot bloedens toe verwondden en tenslotte doemde er dan nog een steile helling voor hen op, welke slechts voor levensmoeden-enige aantrekkelijkheid kon hebben. Bhagat sprak weinig, maar dank zij zyn voorzichtige en weloverwogen leiding kon den alle moeiiykheden worden overwon nen. Ongeveer drie uur konden daarmee ver lopen zijn -oen Bhagdt hun plotseling ver zocht, m vooral zeer voorzichtig te zyn, daai zelfs een los ^p.-ngende steen hun aanwezigheid zou kumen verraden. Zij gingen een hoek omen met een onderdrukte kreet staarden de beide man nen in do diepte. Een helder licht straalde hun tegemoet. De jonge Inlander trad aan de rand van de afgrond en wees naar omlaag. Daar beneden woont Hla Ma Chood. Als het ons gelukt, ongemerkt omlaag te komen, dan zal 't ons niet zo heel veel moeite kosten, de man in onze moachtte krijgen. Maar Vischwa heeft ons toch ver- teld, dat een sterke wacht het paleis bewaakt? Dat is ook zo, maar die Iqfwacht ie verdeeld over de verschillende toegan gen uit het dal .Niemand zal vermoeden, dat van deze berg af waar dreigt. Als wij hier heelhuids afkomen zullen wij alleen nog maar Hla Ma Chood te genover ons hebben en hy is een man van zeer hoge leeftyd. (Wordt vervolgd.) De candidafenlijst der Kath. Volkspartij voor de Eerste-Kamerverkiezing, is in Limburg als volgt samengesteld: 1. Jhr. mr. G. A. M. J. Ruijs de Beerenbrouck, Holtum; 2. mr. B. M. Berger, Venlo; 3. mr. dr. L. F. H. Regout, Meerssen; 4. H. Jon gen, Heerlen; 5. M. J. Dings, Roermond; 6. J. A. Koops, Venlo; 7. mr. F. M. A. Hafi- mans, Helden; 8. mr. K. J. F. Janssen de Limpens, Wylre. "Limburg heeft thans vier katholieke afgevaardigden in de Eerste Kamer. In Noord-Brabant is de volgende lijst ingediend: Mr. F. G. J. M. Teulings, Vught; 2. Dr. H. J. J. van Velthoven, 's-Hertogenbosch; 3. P. A. Kerstens, 's-Gravenhage; 4.mr. A. M. C. J. Steinküh- ler. Eindhoven; 5. H. M. van Lieshout, Eindhoven; 6. Mr. Th. R. J. Wyers, Vught; 7. dr. ir. J. H. F. Deckers, St. Oedenrode; 8. mevr. H. D. J. E. G. Verbunt, geb. van Lier, Tilburg; 9. J. M. Th. C. Raymakers, Helmond; 10. drs. M. A. M. van Heivoort, Boxtel. De eerste vijf zijn verkiesbare plaatsen. Heel Zweden geeft op zeer uitbundige wijze uiting aan zqn aanhankelijkheid en liefde voor koning Gustaaf, die van daag zijn 90ste verjaardag viert, 's Lands hoofdstad. Stockholm ,waar heel de dag druk vertier was van feestende inwo ners, provincialen en buitenlanders, is rijk met bloeir/m én vlaggen versierd en overal prijkt het portret van de vorst. Koning Frederik van Denemarken ar riveerde gisteren, in gezelschap van ko ningin Ingrid en de koningin-moeder Alexandrine, met het jacht „Danebrog". Noorwegen is vertegenwoordigd door kroonprins Olaf en prinses Martha. Schoolkinderen brachten de jarige in de voormiddaguren een aubade. Later ontving de vorst de gelukwensen van de regering. In de namiddag maakte de feesteling een rijtoer door de stad. Vdnavond zal in het koninklijk paleis een -groot feestbanket gehouden wor den. Dan wordeli ook de laatste hard lopers van de „koninkiyke estafette" te Stockholm ver- -acht. Ze zullen de vorst de gelukwensen overbrengen van heel het Zweedse volk. Aan <Jeze estafette over een afstand van bijna 10.000 K.M., namen meer dan 1400 hardlopers deel De estafette begon op 9 Mei in Kare- suando, een plaats benoorden de Pool cirkel. ,P°Uti» ^eeft de 54-jarige scheeps makelaar A M. P. aangehouden, die op wei zeer minderwaardige w«ze van een volkomen onbruikbaar binnenvaartschip is afgekomen P. had nl. het schip, de „Joma van ca. 100 ton, gekocht, terwijl öit nog op de werf stond. Hij liet verschillende wijzigingen volgens eigen smaak aan 't vaartuig aanbrengen, doch toen 't klaar was, bleek 't schip volko men onbruikbEBr te zijn. Het schip was in die staat practisch geen cent waard en hoewel P. dit moet hebben geweten, heeft hij getracht de strop ter grootte van ƒ24000 op een ander af te wentelen. Het schip was echter niet heel ge makkelijk te verkopen, zodat P pogin gen in het werk stelde het met hypo theken te belasten. Dit lukte wonder baarlijk goed, want 'hy slaagde erin, niet minder dan 28.000 op het schip op te nemen. Toen bood zich echter een slachtoffer bü hem aan, nl. de 35-jarige schipper J. A. de L. uit Zaandam. Deze schipper, die uiteraard verlangend was een binnenvaartschip onder zijn voeten te krijgen, is er door P.'s minder nette manieren volkomen ingelopen. P. ruilde tenslotte het schip tegen een tjalk, welke onbezwaajd bleek te zyn. Toen begon voor de ontgoochelde schipper een lange lijdensweg. Op de eerste reis al bleek direct, dat het schip ondeugdelijk was. De motor was al spoe dig defect en zelfs na reparatie bleek het schip volkomen onbruikbaar te zün. Wanneer het bijv voor de helft was ge laden, maakte liet reeds water. De schipper verdiende niets en moest steeds nieuwe reparaties betalen. Hij klopte telkens bij P. aan, doch deze stuurde hem van ket kastje naar de muur en hield hem zoet met schone beloften, welke nooit in 'vervulling gingen. De schipper hakte term de knoop door en deed aangifte bij de politie, die P. terstond arresteerde. De arrestant praat, te als wylen Brugman, maar de politie was niet te vermurwen. Hij verhuisde naar de Noordsingel, waar zijn hard nekkige ontkenningen langzaam aan ver flauwden. De Vlaamse priester-dichter Cyriel Verschaeve, is in Z.-Afrika, waar hij sinds 1945 verblijf hield, overleden. Verschaeve werd in 1874 %e Ardooie geboren. Na zijn priesterwyding in 1897 was hij 15 jaar lang docent te Tielt, tot dat hij in 1911 tot pastoor in het dorpje Alveringem werd benoemd. Zijn litterair werk omvat gedichten .drama's en es says; in ieder dezer drie genres open baart zich Verschaeve'» episch en lyrisch temperament, krachtig en oorspronkelijk doch met een te sterke neiging naar het rhetorische. Vooral blijkt deze neiging in Verschaeve's drama's zoals „Jan van Artevelde", „Philips van Artevelde" en „Ferdinand Verbiest". Het meest be kend werden zijn „Uren bewondering", een reeks essays over denkers en kun stenaars, met grote liefde en bezieling, doch eenzijdig en zonder veel critische zin geschreven. Zoals men weet was Verschaeve tij dens de bezetting voorzitter van de Vlaams-Duitse culfuurgemeenschap. In 1944 volgde hij de Duitsers en vestigde zich in Duitsland. Door persooniyke be middeling van maarschalk Smuts werd hij na de capitulatie met een speciaal vliegtuig naar Z.-Afrika overgebracht, waar hem asyl werd verleend. De Hoogeerw. Pater dr. Apollinaris van Leeuwen, Minister Provinciaal van de Ned. Minderbroedersprovincie, die gedurende ruim 5 maanden een visita- tiereis maakte naar Pakistan, Java en China ,is Maandag in Weert gearriveerd en heeft zün werkzaamheden hervat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3