De geld hervorming in Duitsland Sokolovsky wordt ingelicht De Russen leggen interzonaal verkeer geheel stil Trouw aanéén Go Realiteit van een liberaal blad Schijnheiligheid jegens Spanje De reorganisatie der katholieke nakeuring „Lustrijkra" opent haar poorten op Ypenburg Het Westen moet paraat zijn ZESTIG MARK PER PERSOON NG GAAN DE OGEN NU OPEN? r m Conflict te Praag DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Naar algemene staking in België? Robertson: Uitstel is onverantwoord'' Maatregelen Lv.m. geldhervorming 11. De Nederlands- Indonesische Unie j LAGEN handelsverdragen Twee duizend woningen per maand 70ste JAARGANG ZATERDAG 19 JUNI 1948 No. 20649 Omwisselingsverhouding nog niet bekend TWEE KLAPPEN VAN DAALDER EEN SCHELDPARTIJEN EN VOORLOPIG NOG NEGATIEF Filmcritici in de Commissie tot keuring op aanbevelens waardigheid DE POSITIE DER SOVJET- LEGERS Alleen reeds nodig voor de aanwas GEEN VERLIEZEN DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de ..Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraai 1, Tel 25270; te Schiedam, Broersvest 8. Tel 68804 De abonnementsprijs bedraagt f 3.45 per kwartaal, 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur; J KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr Dr. J.' WITLOX. Algemeen Redacteur; H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. De valuta-hervorming voor oe 3 Wes lelijke zones van Duitsland zal op Zon dag 20 Juni in werking treden. Dc Wes telijke sectoren van Berlijn worden Op het ogenblik niet bij de nieuwe valuta omwisseling betrokken. In het besluit wordt gezegd, dat elke inwoner van de Westelijke zönes 30 nieuwe marken zal uitbetaald krijgen voor een gelijk bedrag aan oud geld. De betaling aan iedere Duitser, die in het bezit is van een iden titeits- en rantsoeneringskaart zal in 2 termijnen geschieden, n.l. 40 mark op Zondag a.s. en 20 een maand later. De gisteren bekend gemaakt* proclamatie is de eerste van drie valutawetten voor de drie zones, die gepubliceerd zullen wor den. Er wordt geen verhouding voor de omwisseling van bankrekeningen in mar ken genoemd. Deze zal bewaard blijven tot de derde en laatste wet betreffende de valutahervorming „op een latere da tum" gepubliceerd is. Volgens de proclamatie wordt het oude geld van Duitsland de Reichsmark, de rentenmarken. Geallieerde bezettingsmar ken Maandag 21 Juni ongeldig. De enige uitzondering, die gemaakt zal wor den, is die voor oude markbiljetten 'en munten tot aan de waarde van 1 mark. Teneinde een tijdelijk tekort aan kleit; wisselgeld te voorkomen, zullen deze kleine bankbiljetten en munten in gebruik blijven tot nader order tegen een tiende tlan hun oude nominale waarde. Nie mand zal meer dan 50 stuks van het kleine wisselgeld bij •betalingen behoever aan te nemen. Postzegels zullen geher waardeerd worden tot 1/10 van hun vroe gere waarde Drastische beperking der circülatie Het zich bij het Duitse publiek bevin dende geld, alsrfiede de rekeningen bij banken, spaarbanken en postspaarbank instellingen, zullen op een latere datum in nieuwe „Deutsche Marken" worden «omgewisseld. De omwisselingsverhouding, welke op drastische wijze dc- totale hoe veelheid in omloop zijnd geld zal beper ken. alsmede andere bijzonderheden be treffende de omwisseling van deze be dragen, zullen binnenkort in andere wet ten gepubliceerd worden. Tijdens deze latere omwisselingstransacties zullen de quota, die per hoofd reeds werden ont vangen, afgetrokken worden van de be dragen in Deutsche Marken, waarna uit betaling aan de rechthebbende of credi tering van deze volgt. Lonen en salarissen moeten van Zon dag af in de nieuwe munt uitbetaald worden en voor arbeiders, die hun loon een halve tot een hele maand vooruit ontvangen, is een regeling getroffen. Voor alle geldelijke verplichtingen in Reichsmarken of het oude geld is een moratorium van een week afgekondigd In de week eindigende op 26 Juni zullen dus geen schulden betaald worden. Dc staking in de Belgische metaalnijver heid duurt onverminderd voort en'wat de onderhandelingen betreft schijnt men zich in een impasse te bevinden. De staking heeft zich hier en daar nog iets uitge breid en heeft een ordelijk verloop. De politie heeft geen enkele keer behoevén op te treden. Een regionaal vakverenigingscongres in het mijnbouwcentrum Charleroi heeft Vrijdagavond een resolutie aanvaard, waarin wordt aangedrongen op een al gemene staking in België op a.s. Maan dag. De resolutie zal Zondag op een nationaal congres te Brussel behandeld worden. Generaal Sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur in Duitsland, liceft zijn Russische collega maarschalk Sokolovsky gister avond in een Grief medegedeeld, dat de valuta-herziening a.s. Zondag in de Westelijke zones van Duitsland zal worden ingevoerd. De Britse sector van Berlijn zal echter niet bij deze herziening worden betrokken. „Ik erken de speciale omstandigheid van een vier-mogendhedenbestuur in Ber lijn en wens hieraan niets te veranderen, tenzij het onvermijdelijk mocht worden", aldus Robertson; „Ik ben er nog steeds van overtuigd, dat de enige bevredigende gang van zaken is: een financiële hervor ming in te voeren voor geheel Duitsland. De economische toestand var; de Brb.se zóne lijdt echter hevig onder inflatie en economische stagnatie, die volgens onze op vierzijdige basis berustende voorspel len voor financiële hervorming al lang hadden moeten zijn verholpen. Ik ben van mening, dat het onverant woord is langer te wachten 'met het ne men van doeltreffende maatregelen. Ik zal er echter in de eerste plaats voor zorgen, dat onmiddellijk alle nodige maai- De Sovjet-autorileiten hebben gisteravond medegedeeld, dat het inter zonaal passagiersverkeer per trein te middernacht plaatselijke tijd geheel stopgezet zou worden, evenals het wegverkeer HelmstedtBerlijn. Ook zou niemand té voet de Sovjet-Rnssisclie zóne mogen binnen komen De mededeling werd uitgezonden door yadio-Berlijn en radio-Leipzig en alle andere radiostations van de Sovjetzöne. De Russische order luidt als volgt: In verband met de afzonderlijke geld hervorming in de Westelijke zónes zul len de volgende maatregelen genomen worden: 1. Het passagiersvervoer per trein naar en van de sovjet-bezettingszone zal stil gelegd worden. 2. Het binnenkomen in de sovjet-Russi sche zóne van alle voertuigen zal stop gezet worden. Verkeer uit Berlijn op de autoweg zal toegestaanzijn* onder de zelfde voorwaarden als tot nu toe. 3. Alle verkeer te water zal onderwor pen worden aan zeer scherpe controle en slechts door mogen gaan na nauw keurig onderzoek van de lading en de persoonlijke bezittingen van de beman ning. 4. Voetgangers in het bezit van Inter zonale passen, uitgegeven in de Westelij ke zónes, zullen de zönegrens niet mogen overschrijden. 5. Het goederenverkeer per trein zaï ongehinderd voortgang vinden, doch on der voorwaarde van zorgvuldige contröU. van de goederen en de bezittingen var, het treinpei'soneel en het escorte. De referentie aan de autoweg Helm stedtBerlijn, welke alleen door het autoverkeer der Westelijke geallieer den wordt gebruikt, wordt opgevat als een aanwijzing, dat ook geallieerde voertuigen voor Berlijn aangehouden zullen worden. Britse, Amerikaanse en Franse passagiers voor Berlijn zullen dan alleen per vliegtuig verder kunnen reizen. 4 t Men verwacht, dat de Westelijke commandanten te Berlijn zo scherp mo gelijk zullen protesteren wanneer ge allieerde voertuigen voor Berlijn, voor zien van dc vereiste papieren, zullen worden tegengehouden. Maarschalk Sokolovsky, de sovjei- Russische commandant in Duitsland, heeft de invoer van de nieuwe Duitse mark in de sovjet-Russische zóne, met inbegrip van geheel Berlijn, verboden. In een proclamatie tot het Duitse vo.'k verklaarde hij: „De afzonderlijke ge':d- sanering in West-Duitsland wordt uitge voerd tegen de wensen en belangen van het Duitse volk in, doch in het belang van de Amerikaanse, Britse en Frame monopolisten. Zij voltooit de splitsing van Duitsland en vernietigt de voorwaarden voor vrij passagiers- en goederenverkeer tussen de bezettingszones". Dit laatste, aldus Beuter, wordt be schouwd als een aanwijzing, dat de sovjet-Russische sluiting van de zone- grens permanent zal z|jn en niet een tijdelijke maatregel uitsluitend voor de periode van de geldsanering. Het vraag stuk der staatkundig ge hervor ming van ons Koninkrijk heeft twee aspecten: de inwendige opbouw der Verenigde Sta ten van Indonesië en de regeling van de verhouding tussen deze nieuwe federa tieve, souvereine staat en het oude Nederland verbonden met de gebieds delen in de West. Dit laatste is het pro bleem van de Nederlands-Indonesische Unie, Van de opbouw dezer Unie valt tot nu toe nog niet veel te bespeuren. In de parlementaire debatten over het Indone sische vraagstuk hebben eerst enkele schermutselingen plaatsgevonden, over de wijze, waarop men zich de Regering van deze overkoepelende Staat dacht. Later zijn daar principiële discus sies op gevolgd over de algemene opzet van de Unie. Ook op de Confe rentie van Ban doeng schijnt dit onderwerp, hoewel geenszins als hoofd schotel bedoeld, ter tafel te zijn ge bracht. De .Regering heefj echter nog geen daden gesteld, die rechtstreeks op de inrichting der Unie voouitlopen. De vraag hoe die Unie zal uitvallen is dus nog onbeslist. Op dit punt zijn verschillende op vattingen mogelijk. De opvatting van de statenbond en de opvatting van de bondsstaat. Volgens de eerste opvatting zou de CJnie een twee-heid moeten worden; de twee zelfstandige souvereine delen, Ne derland aan de ene en Indonesië aan de andere zijde, zouden als gelijkwaardige partners tezamen verschillende colleges moeten vormen, waarin zij verplicht zijn met eikaar in overleg te treden en te mmen een gemeenschappelijk beleid uit te stippelen ten aanzien van problemen, "lie hun gezamenlijk belang raken of in de behartiging waarvan zij elkander kunnen aanvullen. Zouden er menings verschillen rijzen tussen beiden, dan sou een soort Unie-gerechtshof als be- middelbaar moeten op treden. Het zou dus een bond zijn van zelfstandige staten. Volgens de tweede opvatting moet de Unie een eenheid zijn. Dit houdt in, dat ooven.de twee samenstellende staten een soort superstaat wordt gevormd, die over eigen gezagsorganen, over een Unie-kabinet en mogelijk over een Unie-Parlement beschikt, over een Unie-leger, een eigen politiemacht, een eigen staatshoofd niet in de zin van een ornament maar in de volle grondwette lijke betekenis. Tussen deze Staat en de twee samenstellende staten moeten de terreinen van souvereiniteit worden af gebakend. Duidelijk moeten bepaalde aangelegenheden van gemeenschappelijk of van complemen tair belang aan de Unie en de overige aan Nederland en Indonesië worden toegewezen. Dit is dus een Staat over twee verbonden staten gestulpt. Uit de parlementaire discussies over deze aangelegenheid is reeds gebleken, dat op dit punt voorzover het geen kwestie van staatsrechtelijke techniek ioch een van beginsel is de opvattin gen van de katholieke fractie tegenover die van de Partij van de Arbeid staan. De Partij van de Arbeid Iaat in deze aangelegenheid graag de volle nadruk vallen op het beginsel der gelijkwaar digheid; de Katholieke Volkspartij legt hier het zwaartepunt in het beginsel der verbondenheid. De een wil de band zo ioshouden als het idee van „verbonden heid" nog net gedoogt; de ander wil hem zo Ioshouden als het idee der „ge lijkwaardigheid en vrijwilligheid" maar verdragen kan. De komende Regeringsperiode zal de beslissing over deze kwestie brengen. Daarom is het voor de toekomst van ons Koninkrijk, voor de toekomst van de eenheid des Rijks van de grootste be tekenis, dat de katholieken op dit punt eensgezindheid met hun fractie tonen en achter haar blijven staan: TROUW AANEEN. regelen genomen worden voor de hand having van de handel en goederenruil tus sen de Britse zóne en Berlijn en de Britse en Sovjet-zönes. Ik kan slechts hopen, dat de bezettende mogendheden in staat zullen zijn spoe dig één munteenheid voor geheel Duits land in te voeren en de andere maat regelen voor het bereiken van de econo mische eenheid te nemen, waaraan wij altijd zoveel waarde gehecht hebben." Ook generaal Clay, de Amerikaanse op perbevelhebber, en generaal Koenig, zijn Franse collega, hebben maarschalk Soko lovsky schriftelijk medegedeeld, dat de munthervorming met ingang van Zondag 20 Juni in hun zones zal worden toege past. Russen niet naar bestuursbureau Generaal Jean Ganevai, de Franse be velhebber van Berlijn, die deze maand ais voorzitter van het geallieerde militaire bestuursbureau fungeert, heeft tegen lie den, Zaterdag, de leden van het bureau ter buitengewone vergadering bijeenge roepen om de valuta-hervorming te be spreken. Kolonel l'elisarov. de plaatsvervanger van gen. Kotikov, de Russische comman dant, die op het ogenblik ziek is, heelt generaal Ganevai schriftelijk doen weten, dat hij „tot zyn spijt" verhinderd is de vergadering bij te wonen. Hij wees er op, dat de Sovjet-autoriteiten de valuta-her vorming categorisch veroordelen als een unilaterale maatregel er. een schending van de besluiten van Potsdam en de over eenkomst inzake het bestuur van Duits land. S. E. D. spoort aan tot verzei De socialistische eenheidspartij heeft het gehele Duitse volk aangespoord, de strijd aan te binden tegen de „verdelers van Duitsland", die verantwoordelijk zijn voor de valuta-hervorming in de Westelijke zones. In een officiële procla matie wordt de hervorming „de ver schrikkelijkste slag fegen het Duitse volk" genoemd. Staande tussen Prinses Juliana en Prins Bernhard luist ert veldmaarschalk Smuts naar het voorlezen van de bul tijdens de plechtige uitreiking van het ere-docto raat gisteren in de St. Pieterskerk te Leiden. s Maandag'j.l. verklaarde de Speaker (voorzitter) van het Britse lagerhuis, nadat cie uiterst linkse afgevaardigde Flatts-Mills zich even uiterst onheus over Franco en diens regiem had uitgelaten, dat harde woorden (rude remarks) over Spanje's leiders waren toegelaten, aan gezien „de minister van buitenlandse zaken (Bevin) het onbetwijfelbaar duide lijk heeft gemaakt, dat we niet geheei en al accoord gaan met de regering van dat land". Hij concludeerde derhalve, dat. zo lang Bevin zelf allerlei beledigingen naar Franco's hoofd slingert, de mindere goten zulks eveneens moet 'worden toegestaan We zouden van dit staaltje van modern democratisch fatsoen geen melding heb ben gemaakt door de z.g. volks democratie zijn we helaas aan nog heel wat ergers gewoon geraukv zodat scheld partijen, die niet kortwëg vulgair zijn. ons nauwelijks meer treffen ware het niet. dat do „Manchester Guardian" Don derdag j.l. aan dit incident een uitvoerig en grondig hoofdartikel had gewijd. D:t blad is radicaal-liberaal, en als zodanig fel tegenstander van het autoritairs Franco-regiem. Daarom treft het te meer als we in dit orgaan wel geen verdedi ging van Franco vinden, maar toch een krachtig beroep op het gezond verstand om eindelijk de Spaanse kwestie ee: door de bril van de Westerse politiek te zien: en dan gevolgtrekkingen te maken, welke niet door een verdwaasde ideologie vertroebeld worden. De titel van het artikel luidt: „hypo crisy?", schijnheiligheid? Het blad be klaagt er zich over. dat de wilde labour- politiek tegenover Spanje even oneervo' als effectloos is: „geen daden vergeze.'ei) de grove woorden"; en dan begint de Op de gisteren in het Jaarbeursrestau rant te Utrecht door het dagelijks be stuur van de Katholieke Film-Actic belegde vergadering, waaraan werd deelgenomen door vertegenwoordigers varr de Vereniging van Nederlandse gemeenten voor gemeenschappelijke filmkeuring op katholieke grondslag, van de Katholieke Film Centrale en van de Commissie tot het keuren van films op aanbevelenswaardigheid heeft de voorzitter, deken I. L. M. Bioek man, allereerst stelling genomen te gen het standpunt van de staatscom missie tot herziening van de Bioscoop wet, welke zich met 4 tegen 3 stem men heeft verklaard voor opheffing van de gemeentelijke nakeuring. Een centrale keuring kan de katholie ke bevolkingsgroep niet bevredigen, het geen o.a. daaruit blijkt, dat de katho lieke nakeuring ten aanzien van 30 pel. der in ons land vertoonde films er een afwijzende opvatting op na bleek te ..Tante Bertha", die gisteren vreemde manipulaties voor de rechtbank moest verantwoorden houden, welke nakeuring door niet min der dan 86 aangesloten gemeenten, die in overgrote meerderheid katholiek zijn, wordt erkend en welke volkomen beant woord aan de in de pauselijke encycliek Vigilante Cura gegeven richtlijnen. De ken Broekman kon zich dan ook niet voorstellèn, dat een katholieke minister aan de opheffing van de nakeuring zijn medewerking zou willen verlenen. Inte gendeel, de X. F. C.-keuring heeft recht op dezelfde faciliteiten als de centrale keuring. Mr. R. ter Veer, de nieuwe voorzitter van de keuringscommissie der K. F. C., constateerde met voldoening, dat de re organisatie van de K. F. C. heeft geleid tot de vrede tussen de K. F. C.-commis- sie en de filmcritici, welke hij had ge steld als eerste voorwaarde, waarop hij zijn benoeming had aanvaard. Voorts had de centralisatie van de keuring commissies .n Amsterdam, Den Haag en Rotterdam er toe geleid, dat de ach terstand welke bij de katholieke na keuring bestond, is ingehaald. Niet uit gesloten is het, dat dit er toe zal leiden, dat de verhuurkantoren hun films "ter stond na de rijkskeuring aan de K. F. C. zullen aanbieden. De voor- en nadelen van de grotere centralisatie, welke daar door mogelijk wordt, zullen eventueel nader onder de ogen worden gezien. Met betrekking tot de normen, die bij de K. F. C.-keuringen dienen te worden aangelegd, wees de geestelijke adviseur van de K. F. C., prof. mag. dr. J. B. Kors O.P. er op, dat bij de keuring re kening moet worden gehouden, niet al leen met de strekking, maar ook met de inhoud van de film. Er moet wor den gekeurd met betrekking tot het ge vaar, van de film voor het godsdienstige, zedelijke en maatschappelijke leven van de toeschouwer. Voorlopig zal de keu ring nog negatief werken, terwijl de po sitieve keuring op bijzondere kwaliteiten aan de pers zal worden overgelaten. Daarbij ïoet rekening worden gehouden met de mentaliteit van de grote massa. Er wordt immers niet gekeurd voor de ontwikkelden alleen. Daarom ligt het in de bedoeling om, in de toekomst die films, welke tot nu C III (voor gees telijk volwassenen) werden gekeurd, on toelaatbaar te verklaren. Naar aanleiding van bij de rondvraag gemaakte opmerkingen werd door het bestuur toegezegd, dat alles zal worden gedaan om een groter aantal personen uit het Zuiden, met name uit Zuid-Lim burg in de keuringscommissies op te ne men. Boyendien zullen in de Commissie tot het keuren van films op aanbevelens waardigheid, over welker geringe acti viteit tot nog toe irnstig werd geklaagd, ook filmcritici worden opgenomen, om een positieve keuring ook in filmaesthe- tisch opzicht te bevorderen. schijnheiligheid: „als we er voordeel b'j hebben, doen we vriendelijk genoeg" Onze economischebanden met Spanje, schrijft het blad, zijn nauw genoeg, en de Britse handelskolonie in Spanje ziet er geen onheil in met de falangisten, zelfs als deze op de zwarte lijst staan, zaken te doen. De Spanjaarden zien hierin be wuste schijnheiligheid. Zij kunnen niet begrijpen dat het Bevin ernst is met zijii weps naar een regiemverandering, als zij lezgn, dat op dezelfde Maandag, dat de Speaker zijn verklaring aflegde. Engeland besloten heeft zijn sherry-import te ver hogen. „Zowel voor Franco zelf als vcor de oppositie tegen diens regiem moet het de schijn hebben, dat belangen voor Engeland noger staan dan beginselen, en dat de dorst van de beter gesitueerden de boventoon voert over het socialistische geweten". De „Manchester Guardian" wijst er met nadruk op, dat de AmerikaansBrits- Franse verklaring van Maart 1946, waar bij het aan'bet Spaanse vólk zelf ;ve." gelaten werd zich een nieuw regiem te verzekeren, geen enkel effect heeft ge had. De positie van Franco is sindsdien ten zeerste versterkt, en de oppositie heeft alle kracht verloren; alleen de com munisten wroeten nog wat in de bergen, maar niemand behoeft zich daarom te bekommeren. Zelfs echter als het tot een nieuwe rampzalige burgeroorlog zou ko men (waarvoor overigens momenteel geen enkel gevaar is), dan is Franco slechns opnieuw de verdediger van de orde. „Niet alleen het leger en de Kerk. maar ook de monarchisten zouden in dat gevnl aan zijn zijde staan, en Engeland zou elke kans op vriendschap van welke partij ook totaal verliezen". Het blad komt voorts op tegen de krankzinnige tactiek om Spanje van het Europese herstelprogram uit te sluiten. ..Dit besluit leidt er slechts toe, dat de armoede der armere Spanjaardennog vergroot wordt, en het drijft Spanje ifi de armen van Argentinië. Het versterkt Peron, zonder Franco te verzwakken. Maar zelfs indien dat wel het geval zoo zijn, zou het middel daartoe van twijfel achtige moraal zijn, op hetzelfde peil ais de motieven, welke vaak aan Rusland bij zijn verzet tegen het Europese herstel- program worden toegeschreven". Een fraai compliment aan het adres der Westerse socialisten. Overigens hebben de drie Westerse mogendheden van de reeds vermelde Maart-verklaring de laatste maanden verschillende maatregelen getroffen, welke Spanje's economische moeilijkhe den verlichten: de Franse grens is her opend, Spanje kan leningen bij de Ame rikaanse banken opnemen; de Spaanse tegoeden in de Verenigde Staten zijn ontdooid. Spanje's handel met West- Duitsland is hervat. En het lijdt geen twijfel, dat Washington met het oog op Spanje's economische positie en zijn onwrikbaar anti-communistische rege ring tot nog meer economische hulp zal overgaan, al heeft het nog enigs zins rekening te houden met de oppo sitie, van de Europese socialistische par tij. Bij wie „de haat tegen de Spaanse dictatuur" heel vaak sterk lijkt op haal tegen Franco als mens en Spanje als land. Wij willen hieraan toevoegen „als ka tholiek, als door en door katholiek land" En daarom is het zo verwonderlijk, dat zelfs katholieken zich laten vangen door de socialistische en communistische pro paganda, welke haat doet schuil gaan onder het mom van liefde voor de z.g. democratie. Het artikel van de „Manchester Guar dian" bevat geen spoor van sympathie voor Franco of zijn regiem, het was van het liberale blad "hiet te verwachten. Maar het plaatst zich op de stevige bo dem der internationale realiteit Men zou zich echter bovendien kunnen afvragen, waarom West-Europa als het zo vijan dig wil staan tegenover het Franco regiem, de terreurregiems van Rusland en de satellietstaten blijft erkennen, en veel soepeler behandelt dan Spanje. Voelt het socialisme zich soms te zeer verwant met het communisme? Met vreugde gaven wij gisteravond kennis van de wedergeboorte van pre mier Spaak van België, wiens dochter in de afgelopen dag-'n in Engeland voor de kerk is getrouwd. Spaak wist, dat hij de gevoelens van sommige zijner socialistische vrienden zou kwetsen, doch hij verklaarde tóch maar, dat de opvattingen van de socia listen gedurende de laatste 50 jaar over Kerk en godsdienst op het .ogenblik n.et meer kunnen worden gehandhaafd. De houding tegenover het christendom moei worden herzien en de laatste resten van het doctrinair socialisme - dient men te laten varen. Een erkenning, die inhoudt, dat de op vattingen tegen het christendom in druisten en dat de Kerk met Haar waar schuwing, dat de socialisten-partij noch politiek, noch sociaal-economisch voor ons als groepering aannemelijk was, v o l- komen gel ij k heeft gehad. Spaak's verklaring ais een opinie van een der voornaamste leiders is een klap, die een daalder waard is. „De Waarheid" beroemt zich ook op een klap van een-gulden-vijftig. Maar dat is vals geld. Genoemd orgaan, dat drie dagen gele den nog een afstraffing kreeg van „Het Vrije Volk" omdat een verkiezingsstustje in Bellingwolde van a tot z gelogen was, heeft het nu weer bestaan, een katholiek- communistisch „gijntje" te produceren. Het voorval moet in de Zaanse dorpen zijn gebeurd. Wij lezen: De jeugdbrigade werkte huis aan huis met de riksenlijsten. Bij voor keur.... waar viertjes hingen. Maar zo'n jeugdige brigadier probeerde het ook bij de buren, waar een biljet van de.KVP hing. Hij ontving daar tol zijn eigen verbazing 1,50. De vrouw lachte om zijn verbaasde gezicht en vroeg: „Is het niet goed?" „Natuurlijk, wij vinden het heerlijk, dat u ons steunen wil, maar...." „Uit ons gezin komen vier stemmen voor jullie" luidde haar antwoord. „Maar dat biljet dan?" vroeg onze jeugdige werker. „Och. dat heeU niets te betekenen. Dat heeft de pastoor net gebracht...." De redactie geeft toch inderdaad haar lezers alles te slikken. En het schijnt te lukken ook. Wij voor ons geloven geen woord van het hele bericht. Ten eerste sjouwt geen geestelijke met politieke pla ten. Ten tweede, een gezin, dat een KVP-plaat voor het venster hangt, draagt niet bij voor een communistisch verkie zingsfonds. Nu kunnen we nogveronderstellen, dal een KVP-affiche voor het raam hangt, doch dat de bewoners communistisch stemmen. Dat ophangen van die KVP-plaat ge schiedt dan „om den brode". Maar dat gezin vormt dan een plat stelletje hui chelaars. Als de Moskovieten het ook van dergelijk^ schijnheiligen moeten hebben. Of het verhaal waar of niet waar is, doet er niet toe, maar „De Waarheid" had in ieder geval over deze uitwendig gepleisterde graven van wege de inhoud beter het zwijgen kunnen bewaren. Maar tja, de kameraden weten niet wat ze moeten zeggen of zwijgen. Dat heeft de Indië-zaak der „negen" Donderdag voor de Amsterdamse rechtbank wel be wezen. HENK VAN DER MAZE. 35 jaar militaire luchtvaart Het is de grote verdienste van de onder de naam „Lustrijkra" op het vliegveld Vpenburg verrezen jubileum tentoonstelling van de Nederlandse Luchtstrijdkrachten, waarvan de op brengst aan de nagelaten betrekkingen van gesneuvelde militairen ten goede komt, dat zij een, wij mogen wel zeg- zen, geslaagde pog:ng heeft aangewend 't publiek 'n juist begrip bij te brengen van al hetgeen er nodig is om een vliegtuig, in dit geval een militair toe stel in de lucht te brengen ente houden. In de grote hangar, waarin de tentoon stelling gehouden wordt, waarden nog koortsachtig werkende lieden rond, die De heer Nothomb, lid van de Belgi sche senaatscommissie van landsverde diging .wijst in een rapport op de waar schuwingen van vooraanstaande politie ke leiders en militairen in Engeland en Amerika voor de mogelijkheid van agressie tegen het Westen. Volgens Nothomb moeten de vólgende feiten voor ogen worden gehouden: 1. De Sovjet-legers bevinden zich in vogelvlucht op minder dan 100 kilome ter van de Belgische grens; 2. De gebeurtenissen te Praag heb ben de Boheemse vierhoek, deze mach tige basis voor een uitval in alle rich tingen, geheel ter beschikking gesteld yan deze legers. 3. De Westelijke staten van Europa werden er door deze gebeurtenissen toe genoopt, hun eventuele verdedigings strategie en hun bezettingspoli tiek te herzien en onverwijld de grondslagen te leggen voor een algemeen accoord, ten aanzien van de woningbouw ver klaard, dat in de eerste maanden van 1948 gemiddeld meer dan 2000 woningen per maand afgebouwd werden. Hierop grond de hij de verwachting, dat dit jaar 30.000 woningen klaar zuilen komen. Voor 1949 verwacht de minister een zelfde aantal, vermeerderd met 8000 montagewoningen. Tegen het einde van dat jaar zal naar zijn verwachting het evenwicht tussen de toe name van beschikbare woningen en de bevolkingsaanwas zijn hersteld, al is daarmede natuurlijk niet de grote ach terstand ingehaald. welks bepalingen verruimd moeten wor den. 4. Ondanks het diepe verlangen naar vrede kan een nietig, zelfs een geogra fisch verwijdert incident, ieder ogenblik een plaatselijk conflict doen ontstaan, dat misschien niet gelocaliseerd kan worden. Het Westen zij paraat. Wat België betreft, dit land kan op de meest on voorziene wijze in een totale oorlog worden meegesleept en het bevindt zich in een kwetsbare positie. Niets mag worden verwaarloosd om België daar tegen te beschermen, besloot Nothomb, De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week geen verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd. met een lik verf hier en het opplakken van een foto of het aanbrengen van een vliegtuig-onderdeel elders, completeer den hetgeen we nu zien samengebracht. Over-alls en olievlekken hebben plaats gemaakt voor het biauw-grijs, dat hier thans levendig uitleg staat te geven. Bij elke stand, er zijn er veel, wordt een deel van het raderwerk, dat mili taire luchtvaart heet, terdege geëxpli ceerd. We maken kennis met een ge neeskundige afdeling, het commando luchtvaarttroepen, waaronder de mili taire vorming en de vliegveldbewaking ressorteren, een radio- en radar-werk plaats, een meteorologische afdeling; staan met onze neus boven op 't won derding: de parachute, die door vaar dige handen wordt opgevouwen, zodat zij zich bij een val veilig boven de rug van de drager ontplooien kan; bekijken onderdelen van motoren en wapens en komen allengs tot de conclusie, dat al deze werkzaamheden, die hier getoond worden, een hechte basis vormen voor het instandhouden en de bloei onzer mi litaire vliegerij. De „Lustrijkra" toont aan, dat de werkzaamheden bij de Nederlandse luchtstrijdkrachten van velerlei aard zijn, die voor het luchtvaart-personeel, ook dat van de „grond", honderd en een aspecten bieden. Het wordt ons duide lijk, dat het vliegen niet alleen op het besturen /an vliegtuigen aankomt. De tentoonstellingsruimte wordt benut om naast de meer „exacte" gedeelten, aan het publiek ock iets te laten zien betreffende de recreatie en geestelijke verzorging van de soldaat Zo zien we de kleine, slanke toestellen weer staan, „wachtend" op de vlieg- feesten, die een luisterrijk besluit van de tentoonstelling zullen zijn en een passende viering van het feit, dat op 1 Juli de Nederlandse militaire luchtvaart 35 jaar bestaat. Hedenmiddag te 12 uur werd de ten toonstelling door Z. K. H. Prins Bern hard geopend. De arbeiders van de „Pravo Lidu", een sociaal-democratisch blad te Praag, kwamen gisteren in openlijk verzet te gen de regering-Gottwald en riepen op tot staking om te protesteren tegen het verbieden vai: hun partij-orgaan. Ruim 500 arbeiders waren door de ar beidersraad van de socialistische uitge verij „Cil" bijt ngeroepen, nadat be kend gemaakt was, dat het 50 jaar oude blad ..Pravo Lidu" en andere partijbla den zouden ophouden te bestaan, na éen fusie met de communistische bla den. De vice-premier, Fierlinger, die per soonlijk trachtte de opgewonden arbei ders te kalmeren, werd toegeroepen: „Nu zien we, wat de zogenaamde socia listische politiek van Gottwald bete kent 1" In een verklaring aan de buitenlandse pers zeiden de arbeiders: De opheffing van het oudste Tsjechi sche dagblad, dat een grote traditie heeft bij het Tsjechische volk, opent thans zelfs de ogen van hen, die wegens hun linkse ideeën zich eens verklaard hebben met de fusie van de socialistische partij met de communistische. Zelfs zij erkennen thans, dat deze nieuwe maat regel een van de sluwe communisti sche bedreigingen 's sinds de Februari- gebeurtenissen", Fierlinger, die de partij van de so ciaal-democraten in de armen van de communisten dreef, deelde de arbeiders mede, dat „de bladen werden opgeheven om krantenpapier beschikbaar te -lellen voor export".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1