Nieuws uit STAD en OMTREK Bioscopen deze week G SINCLAIR LEWIS over het kleurlingenvraagstuk 1 Het Rotterdamsch Philharmon. Orkest jubileert SCHAKEL-PUZZLE Om het presidentschap van de V.S. eheugen Hulp MAANDAG A.S. REPUBLIKEINSE CONVENTIE Zijn jongste roman „Kingsblood Royal Landelijk tariefloon voor de bouwvakken.'' ZATERDAG 19 JUNI 1948 PAGINA 2 K.V.P.-ACTIE De heer Matser spreekt VERGADERING VAN ST. CHRISTOFFEL R. K. SCHAAKVERENIGING S. B. O. PROPAGANDA-A V OND NEDERLANDS FABRIKAAT DUIVENSPORT COLORADOKEVER MEDISCHE ZONDAGSDIENST RECTIFICATIE GEMEENTELIJKE PUBLICATIE Mijn eigen rechter (Passage) Twee films in Monopole GEVAARLIJK GOEDJE! GEVALLEN BURGERLIJKE STAND ROTTERDAM BRANDKASTENMAKER WERD BRANDKASTEN. KRAKER Bijna 29*000 distributiebonnen gestolen HET GEVAARLIJKE SPELEN OP STRAAT VAN WIE IS DEZE FIETS? Officiële erkenning van de grote verdiensten van Flipse en orkest POLITIEK CARNAVAL MET ERNSTIGE ACHTERGROND Wie wordt presidentieel candidaal GROENTEFILES AAN DUITSE GRENS BLOEMBOLLENPER I KELEN Vrijdag a.s. spreekt in de grote zaal van de R.K. Volksbond de heer C. Matser, burgemeester van Arnhem en tweede voorzitter van de Kath. Volkspartij. Wilt U een juiste kijk hebben op de huidige politieke partijen? Houdt dan de Vrijdag avond nu reeds vrij. Van Uw inzicht hangt alles af bij de komende verkiezingen. Na de redevoering van de heer Matser zal er gelegenheid bestaan tot het stellen van vragen. "Donderdagavond vergaderden de R.K. Handelsreizigers van St. Christoffel. O.a. werd de circulaire besproken, waarin de afd. Eindhoven voorstelde de alg. voorzit- ter, de heer Joh. v d Meer een huldigings geschenk aan te bieden in de vorm van een heeld van de Patroonheilige, de H. Christoffel, ter gelegenheid van zijn 10- jarig voorzitterschap. Aan deze suggestie werd spontaan adhaesie betuigd. De geest, adviseur, Pater Ditters, ver raste de vergadering met een gedegen uiteenzetting van de coöperatieve gedach te i. v. m. verschillende uitspraken van Z, H. de Paus. R. K. S. V. EXCELSIOR Eerste thuiswedstrijd Dit weekend zal Excelsior voor het eerst weer op eigen terrein spelen. Het speelveld is geëgd en gezaaid en biedt nu weer een mooie aanblik. Ook de op stallen zijn niet vergeten. Voor de Zaterdagmiddagcompetitie van de Rotterd. Cricketbond wordt vandaag de wedstrijd Excelsior 3Excelsior 4 ge speeld. Het eerste elftal ontvangt morgen Rood en Wit uit Haarlem. R. en W. is een van de sterkere clubs en men kan dus een goede wedstrijd verwachten. De uitslagen van de Donderdag voor de 5e ronde van de zomercompetitie ge speelde wedstrijden zijn als volgt: J. v. d. BergL. v. d. Toorn Vz-Vz Kap. J. SuykerJ. de Jong 01 W. SteenhouwerJ. van Oranje 1—0 H. PaapA. Noordergraaf 1—0 J. Brökling—J. Collignon 1—0 H. SonnemansW. de Gooyer 1—0 W. van RietF. Kleinekoort 01 J. LeendertsA. Osterholt0—1 Na deze 5e ronde hebben J. v. d. Berg en L. v. d. Toorn samen de leiding, e'k met. 414 punt. Donderdag wordt de 6e ronde gespeeld in het clublokaal in het Corner House. In geb. Musis Sacrum hield de afde ling Schiedam van de Ver. Nederlands Fabrikaat een propaganda-avond. Dit was de eerste bijeenkomst, die deze vereniging na de oorlog in Schiedam hield. Er werd een aantal films ver toond, waarin men verschillende Neder landse bedrijven aan het werk kon zien. Vooral de film over het industriegebied rond Eindhoven was zeer interessant en gaf een goed beeld van datgene, waar toe de Nederlandse industrie in staat is. In de pauze werd een reclamewedstrijd tussen de aanwezigen gehouden, waar voor een vijftiental prijzen beschikbaar waren. De bierbrouwerij Bavaria schonk aan de heer Doejaarden een prachtige beker als blijk van waardering voor de vele diensten, die de postduif in de oorlog bewezen heeft. De heer Doejaarden stelt deze beker beschikbaar als eerste prijs voor de komende jonge duivenrondvluch- ten. In verband met het feit, dat in leze gemeente ook coloradokevers zijn gevon den (meer in het bijzonder op de tuintjes in het Sterrebos) wordt aan ieder ver zocht extra jacht op deze vijand ie maken en alle middelen te baat te nemen om deze insecten te vernietigen. De volgende doktoren hebben deze week de Zondagsdienst: Dr. van Buuren, dr. van de Berg en dr. Ris. Nacht- en Zondagsdienst apotheken: apotheek het Centrum. De sportdag, die door de Schiedamse K. A. J. op 18 Juli wordt georganiseerd is geen districtssportdag, zoals wij gis teren abussievelijk meldden, maar een streeksportdag van de N. K. J. B. Stemming leden Tweede Kamer der Staten-Generaal B. en W. van Schiedam brengen tei openbare kennis, dat als stembureau, waar de kiezers, die in het Centrale Be volkingsregister zijn opgenomen en die in het bezit zijn van een machtiging om in een gemeente naar hun keuze aan de stemming deel te nemen, zich voor hur, stemplicht kunnen aanmelden, is aange Wezen: Stembureau I, Raadhuis, Grote Markt 1. Schiedam, 15 Juni 1948. B. en W. voornoemd. De Burg. P. B. M. ALBERTS w. b. De secr. N. J. POST. In de filmproductie van na de oorlog weerspiegelt zich de groeiende verbrei ding van de toegepaste psychologie. Ver schillende psycho-analytische films wer den in de laatste tijd uitgebracht, o.a. Mijl) eigen Rechter. Het hoofdmotief van deze film is de moeilijke strijd, die de bekende psychiater Mr .Milne in zijn eigen huwelijksleven heeft. Dit gegeven ziet men echter niet door de hele film als het voornaamste: het wordt teveel naar de achtergrond verdrongen door de geschiedenis van Lucian, die 'van zijn krijgsgevangenschap een zenuwstoring heeft overgehouden. Vooral het einde van de film, warbij Milne de juiste le venshouding voor zichzelf terugvindt, is zwak weergegeven. Men is te zeer ge vangen door het tragisch einde van Lu cian, dan dat men het laatste deel van- de film voldoende in zidh op kan nemen. Lucian is de patient, waarover Milne de meeste zorgen heeft. Tijdens de oor log was Lucian piloot pn raakte in krijgsgevangenschap. Na zijn ontvluch ting is hij zenuwziek en hij probeert zijn vrouw te wurgen. Milne kan maar niet te weten komen, welke gebeurtenis die innerlijke verstoring veroorzaakt heeft. Tenslotte krijgt hij Lucian na een inspuiting aan het praten. De oorlogs vlieger maakt dan alles weer opnieuw mee Boven de oerwouden van Burrrta wordt zijn vliegtuig neergeschoten. Hij tracht door de lichte bossen te ontsnap pen maar de Jappen grijpen hem. Lu cian wordt naar een concentratiekamp getransporteerd. Op onmenselijke wijze wordt hu door de kampbewakers be handeld. Men breekt zelfs zijn been en dagenlang ligt Lucian onverzorgd en hulpeloos in een barak. Als hij weer enigszins kan lopen, besluit hij te vluch ten. Op een donkere avond strompelt hij voorzichtig in de richting van de uit gang. Het vage beeld van tje schild wacht, die hij in zijn overspannen ze nuwtoestand met een krampachtige stok slag neer slaat, blijft hem steeds bij, ook wanneer hij weer veilig thuis is. Het is de oorzaak van zijn zenuwstoring. Als Lucian weer bijgekomen is, is hij een heel ander mens; vroljjk, opgewekt en schijnbaar weer normaal. Milne twij felt nog, of Lucian werkelijk genezen is en wil hem voorlopig nog onder be handeling houden. Intussen ontpnoet Milne enkele keren een vriendin, die hem uit zijn evenwicht brengt. Op een avond is hij met haar wezen dansen en gaat mee naar haar huis. Plotseling krijgt hij dan het bericht, dat Lucian zijn vrouw heeft doodgeschoten, toen zij, in het half-donker staande, haar man herinnerde aan de Japanse kampwacht. Er is nu niets meer met de ongelukkige Lucian te beginnen. De politie zit hem achterna en tan einde raad vlucht hij op een wolkenkrabber. De psychiater stelt nog een laatste poging in 't werk om hem te redden, maar Lucian pleegt zelfmoord. Milne trekt zich het falen van zijn geneeswijze erg aan, zo zelfs, dat hij zijn practijk op wil geven. Dank zij de liefdevolle steun van zijn vrouw in deze moeilijke periode, vindt hij voor .«zichzelf de juiste levenshouding terug. Toegang 18 jaar. In de Monopole draaien deze week twee films. De gemaskerde Troubadour is de cowboy-detective, die helemaal op zijn eentje een veedievenbende ontmas kert en met behulp van nog een paar gentlemen met grote revolvers de hele kliek gevangenneemt. Paardengetrappel en revolverschoten klinken ruimschoots Saterdag 19 Juni. Bioscopen: Monopole; Judy in het Luna park en De gemaskerde Troubadour (14 jaar); aanvang 3, 5, 7 en 9 uur; Passage: Mijn eigen Rechter (18 jaar) 1.45. 7 en 9.30 uur. Zondag 20 Juni. Bioscopen: zie boven. voldoende door de zaal om de liefheb bers te bevredigen. Daarbij komt nog, dat de gemaskerde troubadour erg mu zikaal is en dit uit met enkele cowboy liedjes. In „Judy in het Lunapark'' kan men zie, waartoe een vrouwelijke burge meester in een Amgrikaans stadje in staat is. Alle café's worden gesloten en een oom van de burgemeester organi seert in plaats daarvan een groot Luna park. Het vrouwelijk gemeentebestuur weet wel van optreden. Zij kan dit doen tegen de twee compagnons van oom Lud, die hun slag proberen te slaan, ten koste van de gemeente. Dat kan na tuurlijk niet ongestraft blijven. Toegang 14 jaar. Bij de Kerklaan in Kethel viel giste renmiddag 'n fles acetyleen. De fles barstte en vjpog in brand. Toen de eer ste schrik voorbij was, gooide men de fles in een sloot, waar de vlammen snel geblust waren. De 10-jarige W. viel gisterenmiddag bij de Overschiese overweg van een wa gen. Hij liep een beenkneuzing op en werd per auto van de G.G.D. eerst naar 't ziekenhuis en later naar zijn wo ning vervoerd. GEBOREN: Johanna A., d. van D. de Jong en J. A. Meivogel, Snelliussingal 28; Thomas M. A., z. van Th. de Vette er. M. A. Buckers, Dr. Noletstraat 1. OVERLEDEN: P. Brökling, 80 j., wed. van J, H. Kreuger, Warande 182. Destijds hebben wij melding gemaakt van het stelen van een grote hoeveel heid distributiebescheiden uit de brand kast van het distributiekantoor te Capelle a. dT. IJssel. Dit geschiedde in de nacht van 17 op 18 Februari j.l. en er verdween een hoeveelheid van bijna 29.000 bonnen, volgens de schatting naar de waarde op de „zwarte markt" tot een bedrag van zeker 100.000. Het onderzoek in deze zaak ls zeer moeilijk geweest, doordat practisch geen sporen waren achtergelaten. Slechts een gebroken ruit, het vernielde slot en de af druk van een handpalm op de kast waren voor de Rijkspolitie uitgangspunten. Men kwam echter op het idee de 36-jarige M. v. S. eens aan de tand te voelen. Deze had n.L 8 maanden voor de inbraak de brandkast gerepareerd en enkele aanwij zingen lieten veronderstellen, dat de In houd toen zijn warme belangstelling had. Men vergeleek de afdruk van zijn hand palm met die, welke op "de brandkast was aangetroffen en er bleek een volledige overeenstemming te bestaan. Ondanks de ontkenningen van de brandkastenmaker werd hij gearresteerd, daar zijn strafblad reeds drie veroordelingen aangaf, waarbij een, omdat hij een hele brandkast met inhoud had gestolen. Een naarstig onder zoek naar de bonnen leverde echter geen resultaat op en er werd er niet één terug gevonden. Hedenmorgen had v. S. zich voor de Rotterdamse Rechtbank te verantwoor den en ondanks het feit, dat hij nu ook ontkende, achtte de officier van jusl/tie het ten laste gelegde bewezen. Tegen, de man werd 2 jaar gevangenisstraf geèist, zonder aftrek van voorarrest. In de Rosestraat speelde gisteren de 3%-jarige C. de H. uit die straat op het rijwielpad. Plotseling stak de jongen over, ongeveer 6 meter voor een naderende auto De bestuurder remde krachtig, doch kon een aanrijding niet meer voorkomen. De» gevolgen waren zo ernstig, dat het ventje bij aankomst in het Zuiderziekenhuis reeds bleek te zijn overleden. De bestuur der treft* ge en schuld. De politie heeft een man aangehouden, die in het bezit was van een fiets, welke vermoedelijk is gestolen. Er is echter nog geen aangifte van de diefstal gedaan. De fiets is een zwartgelakte, ongemerkte he renfiets, met een zwart-gelakt stuur, imi tatie Terry-zadel, electrisch licht en een zgn. revolver-kettingkast. Inlichtingen kunnen worden verstrekt aan de recher che van het bureau Sandélingplein. (Van onze Londense correspondent). Sinclair Lewis' „Kingsblood Royal" is een van die Ameri kaanse werken, die letterkun-, dig genot kunnen schenken aan iedere lezer, maar waarvan de diepere betekenis ontgaat aan wie niet in Amerika zelf de atmosfeer heeft leren kennen waarin zich de grote maat schappelijke problemen van dat land ontwikkelen. Daarvan is wellicht het rassenprobleem het moeilijkst te doorgronden voor de Europeaan die de Nieuwe Wereld niet kent; want Europa heeft zulk een probleem noch in dezelfde omvang, noch in dezelf de verhoudingen, als de Ver. Staten. En van dat probleem vormt het kleurlingen-vraagstuk de kern. r. m T. Nrt afloop van de huldiging van het Rotterdamsch Philhafmanisch Orkest in de Burgerzaal te R'dam ontvatigt dirigent Flipse de Bruckner-medaille Er was feest gisteren in Rotterdam en met recht. Want het instituut dat nu der tig jaar geleden zijn begin nam in een kleine groep van musici uit het amuse mentsbedrijf en zich vanaf die datum gingen toeleggen op de beoefening van de symphonische muziek, is nu uitge groeid tot een orkest van historische be tekenis. En het ls zeker voor de volle honderd procent te danken aan de be wustheid, waarmede de dirigent Eduard Flipse, de leider van het orkest sinds 1930, zijn doel heeft nagestreefd, nl. door het herscheppende muziekleven een con structief aandeel te leveren voor de mu zikaal creatieve krachten van onze tijd en speciaal van Nederland, dat het Rott. Philh. Orkest een unieke plaats bekleedt onder de bestaande orkestinstel lingen. Niet alleen Rotterdam, maar ge heel Nederland is hem hier dankbaar voor en bij de vele gelukwensen, die dirigent en orkest gisteren in ontvangst hebben moeten nemen, voegen wü gaar ne de onze toe. Moge hu zijn doelbewuste activiteit en bezielende leiding nog lang ten dienste kunnen stellen van het orkest en van de Nederlandse muziekcultuur. Het moet voor dirigent en orkest een ware voldoening geweest zijn, dat de re gering het borstbeeld van A. Diepen- brock, een ontwerp van Joh. Radeker, een regeringsopdracht, niet geplaatst wil zien, in de geboortestad van de componist of elders, doch daar, waar een grote lief de en daadwerkelijke belangstelling voor het oeuvre van de grootste Nederlandse componist na J. P. Sweelinck, de klank van zijn muziek deed herleven. De loco-burgemeester J. v. Tilburg heeft na de officiële overdracht en ont hulling gistermiddag ln de aula van Boy mans door het waarnemend hoofd van het Departement van Kunsten en We tenschappen de heer C. van Keekum, het borstbeeld voorlopig toevertrouwd aan de directeur van Boymans totdat hei in de nieuwe concertzaal zijn plaats ge vonden zal hebben. Als het symbool van Diepenbrock, die, zoals de bekende Die- penbrock-biograaf, prof dr. H. E. Reser, opgemerkt heeft in zijn inleiding, de kracht bezat de eerste conceptie in zijn muzikale composities nooit te verlooche nen en in zijn consciëntieus schaviags- proces steeds de eerste gedachte hand haafde. De beeldhouwer Radeker, die dit visuele symbool van doelbewustheid zo treffend in zijn werk heeft gekarakte riseerd, heeft hiermede, aldus spreker, deze buste ver boven het conventionele borstbeeld uitgedragen. Des avonds was het herdenkingsconcert dat in tegenwoordigheid van vele offi ciële persoonlijkheden geopend werd met het muzikaal orgasme uit de Nederlandse literatuur: Wagenaars Cyrano de Berge rac. Twee noviteiten, nl. de fel gekleur de Saisons van Aubert en een Introduc tion en Alegro uit de Symphonia Sacra van Marius Monnikendam mochten de ze avond niet ontbreken. Het werk van Monnikendam geeft een overtuigend beelo van het vakmanschap van de auteur, die uit simpele thematische ge gevens een monumentaal geheel bouwt tot barstens toe gezwollen van dramati sche spanning en veelal profiteert van de vlakspanning der meerkorigheid. Een ruim gebruik van kerktoonaarden ver oorzaakt archaïserende werkingen zon der directe herinneringen op te roepen aan de uitgesproken Gregoriaanse of Joods synagogale sferen. Het zelden uitgevoerde Lvdisch* Nsch van Diepenbrock beleefde een meester lijke en geladen vertolking, waaraan de bas Laurens Rof tma'1 G°n succesrijk aandeel had. Tot slot Franck's Variations ovmohcniques met de piansie mine Dacosta, die op brillante wijze de hoofd rol vertolkte. Helaas is een verdere bespreking van het concert niet mogelijk. Van de spre kers die in de pauze bet woord voerden en al de verdiensten van orkest en diri gent releveerden, noemen wij jhr. mr. de Rainitz, .als. vertegenwoordiger van de minister van K. en W., de locobur gemeester, wethouder J- van Tilburg namens het gemeentebestuur, de heer Ph. v. Ommeren, dr. Drost, afgevaardigden van studenten en studentenraad. De voor zitter van het bestuur mr. H. Vlug, dank te de spreker». Op een geanimeerde re ceptie, die na afloop ten stadhuize werd gehouden, heeft de voorziiter van de Brucknervereniging aan Fauard hpse de bronzen Brucknermedaule overhan digd als erkenning van zijn verdiensten voor dit instituut. B. G. Het strekt zich uit over- de beide Amerikaanse Continenten, en laat zelfs de weinige landen met een geringe ge kleurde bevolking Canada in het Noorden; Argentiniëei} Uruguay in hst Zuiden niet onaangetast. Het speelt een grote rol in die onmetelijke gebieden, waar de blanken, de „Caucasiërs", slechts een zeer kleine minderheid vormen, en de kleurlingen, of althans de „niggers", in de loop van enige eeuwen de „in heemse" bevolking geworden zijn; dus in heel West-Indië en in vele z.g. Latijns Amerikaanse Republieken, en op een andere wijze een niet minder belangrijke in de Verenigde Staten, waar zij ten ge tale van 20 miUioen in de minderheid, eu toch alom-tegenwoordig zijn. In al die landen heeft het begrip „emancipatie" een betekenis gekregen, waarmede de Europeaan volkomen onbe kend is, en gelijk een academisch ge- I vormde neger mij eens zeide: de negers der Nieuwe Wereld zullen nooit ge ëmancipeerd worden, wanneer zij er niet I in slagen zichzelf te emanciperen van I hun eigen martelend en voortdurend be sef „gekleurd" te zijn, en met verachting blijven neerzien op „niggers" met een hoger percentage „zwart bloed" dan zij. Maar volgens de ongeschreven sociale wet van Amerika is de man met <-ok maar één druppel „zwart bloed" len „nig ger", ook al is hij zo blank en blond ais een Noorman verondersteld wordt te zijn, en al heeft hij zelfs niet het blauw achtige halve-maantje op zijn vinger nagels waaraan, volgens de theoretici, zelfs iemand wiens neger-voorouder eeuwen geleden leefde, niet ontkomt. „Kingsblood Royal" is het drama van de volkomen blanke „nigger", die tot op zeker ogenblik van zijn leven tooit ver moed heeft dat één van zijn voorouders een volbloed neger geweest is. Neil Kingsblood is een gelukkige ge huwde jongeman te Grand Republic, Alinnesota; employé met een goede toe komst aan een der plaatselijke banken; zwaar gewond uit Duitsland terugge komen, maar, ofschoon hinkend, de knappe, breedgeschouderde, blonde jonge Caucasiër, die door zijn blonde jonge vrouw grenzeloos bewonderd wordt, en die op zijn beurt zijn zeer „levendige vier-jarige dochter, Biddy, „helemaal roze en goud", grenzeloos bewondert. De Kingsbloods verwennen nun neger meid, omdat het zo moeilijk» is dienst personeel te krijgen, en de negermeid tyranniseert de Kingsbloods, en loopt ten slotte weg, ofschoon Neil, om haar te behagen, zijn spaniel omgedoopt heeft van „Nigger" in „Prince". Neil Kingsblood is een verdraagzaam en humaan-denkend man, en trotser op zijn Angelsaksisch bloed dan hij zelf be seft. Hij heeft zeer veel Amerikaanse en Angelsaksische vrienden; allen steunpila ren van de „Country Club" en een ieder die de Amerika's kent weet, dat een „Country Club" steeds strikt Cauca- slsch is. en dat geen „nigger' of „polack" ooit enige kans heeft haar door zijn lid maatschap te onteren. En Neil, ofschoon een gemoedelijke jongeman, die van alle mensen houdt, kan, als de zwarte dienst meid er vandoor is (nadat hij een per soonlijke ontmoeting gehad heeft mat haar „galant", die houder van een nacht club is) toch niet, langer ontkennen dat een „nigger" ten slotte een onverbeter lijke nigger is. Op zekere dag deelt zijn vader hem een „geheim" mede. Er zijn redenen om aan te nemen, dat de Kingsbloods af. stammen van Hendrik VIII en Catherina van Arrago.n, dat; zij dus werkelijk van koninklijke, en dat nog wel van Engelse koninklijke bloede zijn. Hij draagt Neil op hiernaar een onderzoek in te stellen. De nuchtere Neil haalt zijn schouders op, maar geeft toch gevolg aan het verlan gen van zijn vader. Van zijn zeer oude grootmoeder, die klein en levendig en aan de „donkere-kant" is, daar zij van FransCanadese afkomst is, verneemt hij, dat zij afstamt van een beroemde Canadese „voyageur", die een eeuw ge leden 'stierf, en die waarschijnlijk, be halve Frans bloed,'ook Chippewa-bloert had. De voyageur was een voorvader om trotser op te zijn dan op een obscure zoon van Hendrik VIII, maar het zou wel heel mooi zijn indien in de aderen der Kingsbloods pioniersbloed en vorsten bloed vermengd waren. Bij nader documentair onderzoek bleek, dat de FransCanadese voyageur wel een beroemd en verdienstelijk pionier, maar tevens een volbloed-neger geweest was, zodat Neil Kingsblood's bloed voor 1/32. en dat van Biddy voor 1/64 „nig ger" is. Het grote innerlijke conflict, dat van deze ontdekking het gevolg is, behandelt Sinclair Lewis met zijn eigen, zeer uit zonderlijk talent; maar de psychologische aspecten zijn veel minder belangrijke dan de maatschappelijke. Want deze roman dringt door tot in de diepste diep ten van bet blanke „nigger"-probleem, dat schrikwekkend is door zijn ontzenuwende geheimzinnigheid. Een groter „geheim" dan dat van af stamming van een Tudor-koning of van een Picardische Hertog van koninklijke bloede, is het geheim van afstamming van een volbloed nigger. Het is een zoveel groter geheim, omdat de Amerikaan, die erachter gekomen is dat hij voor 1/64 of 1/128 negerblóed heeft, onmiddellijk gaat vrezen dat het geheim reeds lang daar voor doorgrond was door ontelbare negers, die hem steeds met zoveel eerbied bejegenden, maar die hem in werkelijk heid reeds lang „door hadden".» Neil Kingsblood begrijpt onmiddellijk dat die weggelopen dienstmeid hem van de eerste dag af „doorgehad" heeft; en ook de zwarte portier van de nachttrein naar Minnesota, waarin slechts de „beste" Caucasiërs reisdln; en de zwarte schoen poetser; en de zo-goed-als-zwarte maitre- d'hotel van het eerste restaurant der stad. In hun eerbied ontwaart hij de ironie, de kruipende familiariteit, de gecamou fleerde brutaliteit van de man die weet dat hij in werkelijkheid „een der onzen is; dat hij thuishoort in het neger-ghetto, en dat hij, om er buiten te blijven, een maal het slachtoffer van voordelige chantage worden zal. Want de neger vergist zich. n..ar men beweert, nooit. In het blondste Caucasi- sche haart herkent hij onmiddellijk oe voor ieder ander onzichtbare kroeg van negerwol; hij ziet de blauwe halve maantjes op de rozigste nagels op een mijl afstands; in de meest gecultiveerde stem, met het accent der grote universi teiten, ontdekt hij na enkele woorden reeds die lichte deun, die van geslacht op geslacht heet over te gaan. En van het ogenblik af waarop de Amerikaan ontdekt heeft dat hij voor 1/128 of 1/256 negerblóed heeft, weet nij ook dat alle negers die hij tegenkomt het weten, en dat hij een getekend man is. r,» J— 4a nlomwiAn r71 c\ i»-» d c\ Irnini Horizontaal; 1. Ziekte: 3. Klei nigheid; 5. Regering; 7. Rijkaard; 9. Geneesmiddel; io. Stad in Italië; 12. Overhandigen; 13. Zeilwedstrijd; 14. Vogel: 16. Paardrijdster; 18. Heilig boek; 19. Werkruimte; 21. Verhaal; 22 Handel; 23. Zeker kaartspel spelen; 24. Knolradijs. Verticaal: 1. Krachtwerktuig; 2. Deel van Afrika; 3. Heilig boek; 4. Aaneen hechten; 5. Militair; 6. Kor ting; 7. Te weten; 8. Opdragen; 10. Steen: 11 Afrikaan; 14. Graansoort; 15. Godin; 16. Lust; 17. Drents dorp; 19. Bloem; 20. Heester. De gevraagde woorden bestaan bit de volgende lettergrepen: a a a as ba be be bel bes bi bi bob bri by der die e em ga gai ger go i in ka ka ko ko ko - ie len len !i lier lij lijk ma ma man me me me me me men men mo mo na na nas ne ne ne ne net nl nu om oor ra ra ran ran re - re re ren ren ren ri ro Maandag a.s. begint te Philadelphia de nationale conventie van de republikeinse partij der Verenigde Staten, waarin de candidaten voor het presidentschap en vice-presidentschap worden benoemd; een vierjaarlijkse gebeurtenis, welke een der beroemdste Amerikaanse politieke shows is, en ditmaal reeds bij voorbaat de naam van politiek carnaval heeft gekregen. Wie deze conventie zal hebben bijgewoond, merkt de Engelse reporter Denys Smith op, gal tot de overtuiging zijn gekomen, dat Barnum en Barley zich vergist heb ben, toen zij hun circus de „Greatest Show" ter wereld noemden. Philadelphia zal hen met de beroemdste band-leider van Amerika, mr. Meyer Davis, met tal loze sterren van opera, radio en film en uit andere branches van amusement verre overtreffen. Er is werkelijk niets verzuimd om de 1.094 gedelegeerden op do republi keinse conventie tussen en na de zware politieke strijduren meerdere uren van ontspanning te bieden. Op dit politieke carnaval moet intussen een daad gesteld worden, welke van on overzienbare betekenis niet alleen voor de Verenigde Staten, maar evenzeer voor de gehele wereld is. Want aangezien de candidaat, die nu wordt gesteld, een zeer grote kans maakt op 20 Januari 1949 het Witte Huis als president te betreden, is de persoon, die op de conventie wordt aange-^ wezen, waarschijnlijk degene, die viel jaar lang i.e. gedurende de Marshall- jaren de feitelijke leider der Ameri kaanse. d.w.z. van de gehele Westerse po litiek is. En dan maakt 't een niet te be rekenen verschil uit, of bijv. de interna tionalist senator Vandenberg dan wel de isolationist Joseph Martin de macht in handen krijgt. In de republikeinse partij zijn vooral gedurende de laatste weken sterk uiteen lopende stromingen waar te nemen ge weest, vooral bij de behandeling van het Europese herstelplan en bij de debatten over de handelspolitiek der Verenigde Staten. Waarschijnlijk zijn alle desbetref fende besprekingen sterk beïnvloed ge weest door de gedachte de gunst der kie zers te winnen, zodat men uit de thans gesproken woorden niet al te definitieve conclusies kan trekken. Maar de alge mene beginselen, welke een eventuele candidaat naar voren brengt, binden hem toch in zekere mate voor zijn latere ge dragslijn. Nu zijn er nog vele mannen, die. het candidaatschap begeren: zij be strijden elkaar en tasten naar de gedach ten en gevoelens van de zo vaak onbere kenbare massa, een vijftig millioen kie zers (in 1944 kreeg Roosevelt 25.600.000, Dewey 22.000.000 stemmen). Straks, ais de conventie de definitieve candidaat heeft aangewezen, staat deze slechts tegenover zijn democratische tegencandidaat, hoogstwaarschijnlijk president Truman zelf. en de eventuele candidaten van toen kansloze splinterpartijen, bijv. die van Wallace. Dan kan hij veel onomwondener zijn politieke gedragslijn afbakenen, welke natuurlijk veel scherper de grote trekken van zijn toekomstig beleid zal uitbéélden Op Amerikaanse partij-conventies nu vgn de republikeinen; straks, over vier weken, van de democraten gaat het naar Europese begrippen soms heel vreemdsoortig toe. Een aantal namen van mogelijke candidaten is reeds op de z.g. primaries verzameld; een primary is wat men zou kunnen noemen een kringverga dering, waar over de incest geweéste fi guren wordt gestemd; de gedelegeerden van zo'n kring krijgen echter naar de conventie geen bindend mandaat mee om op de persoon te stemmen, die in de kring de overwinning behaalde. Gemeenlijk zullen zij het de eerste, en soms nog de tweede dag van de conventie wel doen, in de hoop, dat hun favoriet steeds meer naar voren zal komen. Nadien echter gaan zij zo nodig op andere namen over. Gewoonlijk zijn er als de conventie begint, reeds enkele „leading contenders", leidende concurrenten; ditmaal zijn het voor de republikeinen senator Taft, gou verneur Dewey en mr. Harold Stassen. Het merkwaardige van het geval is ech ter, dat dergelijke prominenten heel vaak de minste kans maken voor de definitieve benoeming in aanmerking te komen, wijl zij zelden de vereiste meerderheid kun nen halen; zij blijven meestal rond een eenmaal verkregen stemmental hangen. Dan treden om qit deze impasse te gera ken andere personen naar voren: de ge delegeerden laten,al dan niet na onde- handelingen in de z.g. „smoke-filled room", hun favorieten los om hun aan „ernstiger candidaten" te geven. Soms zijn dit z.g. neutrale figuren, soms echter ook personen, die hun sporen in de poli tiek dubbel en dwars hebben verdiend. Zo werd tot voor twee weken de sterke, doelbewuste internationalist Vandenberg als de waarschijnlijkste definitieve repu blikeinse candidaat voor het president schap genoemd. Men meent echter, dat na de strijd tussen huis van afgevaardig den en senaat over het bedrag van de Marshall-hulp zijn kansen zijn gedaald Maar een betere persoonlijkheid heeft zich tot dusverre niet scherp afgetekend. Als de candidaat eenmaal benoemd is, be gint de verkiezingscampagne. Want op de eerste Dinsdag ng de eerste Maandag van November dit jaar dus op 2 November -r moet door de popular vote, de algeme ne verkiezing, het presidentiële kiescollege worden samengesteld. Is dit eenmaal ge schied, dan weet men ook wie president wordt, want elke kiesman krijgt een bin dend mandaat mede. Op de eerste Maan dag na de tweede Woensdag van Decem ber heeft de formele verkiezing plaats, waarna op 20 Januari 1949 te twaalf uur de nieuwe president plechtig geïnstalleerd wordt. Op een propagandavergadering van de p v. d. A„ Donderdagavond in Verdo ge houden, heeft minister In 't Veld, die er het woord voerde, naar onze correspon dent meldt, o.a. verklaard: dat hij tegen September van dit jaar voor het gehele land een nieuwe tariefloonregeling voor bouwvakarbeiders hoopt te kunnen door voeren. Het loonplafond van 25 pet. boven het uurloon zou dan worden afgeschaft. Begrijpen we deze mededeling goed, dan werkt de proef met tariefionen, welke in Groningen, Amsterdam en Eindhoven wordt genomen en later is uitgebreid met Arnhem en Nijmegen bevredigend De bedoeling van deze proef is immers luist het vaststellen van algemene normen voor het tariefloon. Of men met September daarmee gereed zal zijn, valt echter, zo vernamen wij, nog niets met zekerheid te zeggen. Wel staat Vast dat overheid, werkgevers en werk nemers nauw contact houden om zo spoe dig mogelijk tot een bevredigende oplos sing te komen. Daarbij hebben ook de rijksbemiddelaars nog een woordje mee te spreken, omdat zij er voor moeten wa ken, dat er geen conflict zou ontstaan met de lonen in andere bedrijfstakken. Deze week zijn ongeveer 1500 groenten- trucks de grens bij Venle gepasseerd op weg naar de steden van Roergebied en Rijnland. Vergeleken bij de vorige week Zaterdag J.l. werd de 2000e wagen gere gistreerd is dit tot dusver de drukste week geweest voor het Venlose grenskan- toor, waar soms kilometerslange files voor de slagbomen staan te wachten en speciale verkeersmaatregelen eisen. Van de start- ta tar te te tel ter tie tor ve ve ze zo. Oplossingen tot Donderdagmiddag. De oplossing van de kruiswoord- puzzle van vorige week is: Horizontaal: 1. os, 3. tt, 5. emo tie, xO. fa, 12. lap, 14. e.o., 16. alom, 17. eer, 18. por, 20. re, 22. in, 23. cel, 25. Tarente, 28. pok, 30. eb, 32. tol, 33. bal, 34. of, 35. nor, 37. kam, 38. slap, 40. toko, 44. ei, 46. om, 47. be rusting, 48. ze, 49. de, 50. amor, 52. kolf, 54. jas, 56. Ier, 57. pa, 58. iet, 59. are, 61. N. 1., 62. Oss, 63. element, 66. bok, 67. el, 68. ge, 69. gat, 71. rag, 72. Iran, 74. nu, 76. Fin, 78. as, 79. hofnar, 80. R. I-, 81, .la. Verticaal: 1. o. 1., 2. sap, 4. te, 6. ma. 7. olie, 8. ton, 9. i.m., 10. fel, 11. ar, 13. pot, 15. Orel, 17. eek, 19. rat, 21. en, 23. collega, 24. mentor, 26. ros. 27. Transvaal, 28. pas, 29. af, 31. boom, 34. op, 36, R.K., 39. ai. 41. obelisk, 42. dra 43. tin, 45. merrie, 48. zoen, 9. do, 51. mi, 52. ka, 53. Kes, 55. ore. 57. Po, 59. Amen, 60. eng, 62. oog, 83. elan, 64. eg, 65. taf, 66. bas, 67. erf, 70. til, 71. ra, 72. io, 73. na, 75. Ur, 77. na. P.S. Wij willen er nadrukkelijk op wijzen, dat het vanzelfsprekend is, dat de inzenders van oplossingen hun naam en adres verme/den. Dat wordt nogal eens vergeten. Op vragen over dp be tekenis van woorden kunnen wij niet ingaan, dat zou ons te ver voeren. Zo bijv. uit de puzzle van vorige week no 72 verticaal: veranderde in een koe Dat is Io, uit de Griekse mythologie, de geliefde van Zeus, die door Hera in een koa werd veranderd en onder bewaking gesteld van Argus (vgl. met Argus ogen kijken) Na lang omzwerven kreeg zij haar vroegere gedaante terus- De prijs was voor: mej. D Schoen makers, Vlaardingerstr. 39 b, Schiedam. baan van 't voormalige Duitse vliegveld tot aan het eind van de Kaldenkerkerwcg, een traject van ankele kilometers lengte, staan de groentenwagens in een onafgebro ken rij. J.l. Maandag toen 400 wagens de grens passeerden was tot dusver de druk ste dag van dit jaar. De Commissie Bloembollen van de Stichting voor de Landbouw heeft in naat bijeenkomst beschouwingen gewijd aan het rapport, dat is uitgebracht door de commissie ter bestudering van de moei lijkheden op het bloembollengebied Te vens heeft zij zich beraden over het al of niet verplicht inkrimpen van het tuipen- areaal en van het narcissen-areaal, als mede over het al of niet handhaven van de prijsklassen voor tulpen, handhaving van de buitenlandse minirnumnrii/en, verplichte inlevering van plantgoed, tul pen en enkele andere punten. De Stich ting heeft slecht» een zeer voorlopig standpunt ingenomen. Gisteren is in een vergadering mot de Commissie van Bijstand Bloembollen y het Bedri'fschap voor Sierteeltpnwloeie overleg gepleegd ten aanzien v maatregelen voor het komende piamj*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2