Duitsers kregen nieuwe marken Russische tanks opgesteld als grensversperring r n Gijzelaarsdood en het drama van Putten Trouw aanéén "M Toestand in Batavia geheel ono verzichtelij k Compromis bereikt over hulp aan Europa O Neerlands verbruik van TAR WE DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ruim 5000 geldsmokkelaar gearresteerd Ford doet liet beter VJ Wat Christiansen ivordt ten laste gelegd Onze productie Vandaag is het weer gelieel anders Truman gemachtigd bedrag in 12 maanden te verlenen M NDER DE LOUPE DE SCHOOLSTRIJD IN HONGARIJE Iets loos in Loosdrecht 70ste JAARGANG MAANDAG 21 JUNT 1948 No- 20650 OVERIGENS EEN RUSTIG VERLOOP INVOERBEHOEF J E VOOR NEDERLAND NIET TE HOOG GESCHAT 12. De Grondwets- herziening STAKING TE LONDEN DUURT VOORT GROEJ\ OF UITGESLAPEN? Nieuw bisschoppelijk protest BERECHTING DER CWXABORX TEERS ZWARTE HANDEL 'l VACANTIE-OORD SYMBOLISCHE STAKING IN FRANKRIJK Geen communistisch succes HOGE PRIJS IN STAATSLOTERIJ DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Scbiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam. Kortenaerstraat 1, Tel 25270; te Schiedam, Broersvest 8. Tel 68804 De abonnementsprijs bedraagt f 3.45 per kwartaal f 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.leder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Zondag zijn de bewoners van de drie Westelijke zones van Duitsland begonnen met het verwisselen van de oude marken tegen nieuwe Iedere Duitser leverde 60 oude marken in en ontving daarvoor 40 nieuwe terug. Binnen enkele dagen krijgt hij waarschijnlijk de resterende 20. De uitgifte van de eerste 60 nieuwe marken heeft slechts ten doel, de Duitsers van enige contanten voor noodzakelijke levensbehoeften te voorzien, tot de geldzuivering geregeld is. Door deze geleidelijke in wisseling is nog niet duidelijk, wat de waarde van dc Duitse mark zal zijn in verhouding tot de oude, doch men verwacht, dat deze week nog een wisselkoers bekend zal worden gemaakt. De verwisseling, welke vandaag werd voortgezet, had een rustig verloop. Slechts in Beieren ontstond gisteren grote ver warring, daar duizenden vacantiegangers de treinen bestormden teneinde zich naar hun woonplaats te kunnen begeven voor de verwisseling van hun geld. De mensen zaten op de bumpers en de daken, omdat de wagons afgestampt waren. Bij elk bureau was voor voldoende be waking gezorgd; incidenten zijn er niet gemeld. De reacties bij de Duitsers, die in grote rijen in Hamburg van zelfs 5.000 mensen per bureau op bun beurt stonden te wachten, waren zeer vel schillend, doch over het algemeen toon de men zich verheugd in de verwachting, dat de geldsanering een grote slag zal toebrengen aan de zwarte handel, die het gehele economische leven en de levens middelenpositie zeer ernstig ontwricht heeft. Ill dc onder Russisch toezicht staan de Duitse pers en radio werd echter sterk tegen de geldhervorming geageerd en opnieuw werd in felle bewoordin gen de cis gesteld, dat de Westelijke geallieerden Duitsland en op de eer ste plaats Berlijn zouden verlaten. In vele steden in de sovjet-zone orga- Als op de school een hoge gast op bezoek komt, beloont hij de jeugd veelal met een dag vrij. Waarover de moeders dikwijls helemaal niet blij zijn! Henry Ford wist het beter. Hij be zocht, zoals men weet, onlangs de Euro pese nederzettingen van zijn wereld- bedrijf en ter herinnering daaraan ver rast hij nu alle employé's met een levensmiddelenpakket. Twee kilo suiker, een kilo boter, een kilo reuzel, een kilo koffie, een kilo cgcSö eh een kilo rijst, zitten erin. Waarmee de huismoeders dus opge togen zullen zijn. Maar ook Nederland vaart er wel bij. De 25.000 pakketten worden n,L alle in Nederland samen gesteld en verzonden, hetgeen voor onze deviezenpot een extraatje van 125.000 dollar betekent De voor het binnenland beschikbare hoeveelheden van de genoemde pro ducten worden door de uitvoering van deze opdracht niet beïnvloed, daar de benodigde hoeveelheden volgens een net de Nederlandse autoriteiten getrof fen regeling, betrokken worden uit onze exportquota. Het personeel der Ned. Fordfabriek heeft de surprise al ontvangen. I niseerden de Duitsers onder aanvoe ring van de communisten demonstraties tegen de geidherziening in het Westen. Onder de zwarte handelaren is een paniek ontstaan. Zij zijn in het bezit van duizenden marken, die. zij niet kynnen verantwoorden. Velen van hen proberen tügen fabelachtige prijzen in hel oezit te komen van pasmunt, welke niet onder de saneringsbepalinger, valt. Anderen trachten hun bezit veilig te stellen met het naar de sovjet-zone of Berlijn te smokkelen, waar de oude marken geldig blijven. Daar de meeste zwarte-handela- ren niet ingeschreven slaan m de offi ciële registers en derhalve geen leVens- middelenbonnen ontvangen, wordt hun positie wel zeer moeilijk. Zij ruilden gisteren in allerijl chocolade en siga retten (die 50 mark per stuk decient voor distributiebonnen, om althans de eerste dagen voort te kunnen. De Russen hebben zeer streng de hand gehouden aan de Vrijdagavond afgekondigde maatregel, dat alle per sonenvervoer te land en over water in Oostelijke richting verboden was. Het geallieerde en Duitse verkeer in die richting, kwam volkomen tot stilstand. Naar het Westen werd het in het al gemeen toegestaan, maar personen die Berlijn en Oost-Duitslfnd verlie ten, liepen kans voor onbepaalde lijl niet te kunnen terugkeren. Door de lucht vond het verkeer nor maal plaats. Er werden extra diensten ingesteld tussen Berlijn en de Britse zone. De Russen hebben evenwel ge dreigd, ook hiertegen maatregelen te zul len nemen. Goederenvervoer valt buiten de Russi sche verbodsbepalingen, doch ondervond door de zeer verscherpte controlemaat regelen ernstige vertraging. De reser ves aan kolen en levensmiddelen in Ber lijn strekken voor ongeveer één maand, zodat er nog geen direct gevaar bestaa* voor moeilijkheden in de voorziening van de 2 millioen inwoners van deze stad. Om de geidsmokkeiaars uit het Westen af te schrikken, hebben de Russen aan het grenscontrolëstation Eisenach tanks en gevechtswagens geconcentreerd. Russische soldaten en Duitse politie ambtenaren waren in loopgraven langs de demarcatielijn in stelling gegaan, uit gerust .net radiozenders en -ontvangers. De Engelsen dirigeerden Zaterdag middag 10 gevechtswagens naar het Russische grensstation Helmstedt, waar de Russische autoriteiten honderden reizigers voor Berlijn terugstuurden. De Engelse actie was een gevolg van onbevestigde berichten, dat de Russen aan hun zijde van dc grens tanks in stelling gebracht hadden. Zaterdagavond werden de Engelse tanks echter teruggetrokken en terug gebracht jaar hun basis in de Britse zone. Dit geschiedde, om ..de nieuwe valutagrens tussen de sovjet-zone tn West-Duitsland een minder grimmig aspe't te geven". De bewaking aan. beide zijden van Je grens tussen de Britse én Russische zone is versterkt. \an Russische zijde was het aantal wachten ve'rdubbe.ld; de Britse grensbewaking was met Noorse troepen en Duitse provinciale politie versterkt. Grensautoriteiten zeiden, dat het langs de gehele grens volkomen rustig was en dat er geen incidenten waren voorgeval len, afgezien dan van de arrestatie vat. meer dan 5000 Duitsers die met formida bele bedragen aan waardeloze marken bij zich clandestien van de Westelijke- naar de sovjet-zone trachtten te komen De Franse autoriteiten hebben bevo len, de Duits-Zwitserse grens (Franse zone) alsmede de Duits-Oostenrijkse grens -i.idelijk te sluiten, ter voorkoming van geldsmokkel. Volgens het Duitse Nieuwsbureau Dena zou langs de gehele Oostelijke demarcatielijn in Duitsland een strook niemandsland van 19 tot 40 km. breed te zijn gevormd door Russische troe pen en Duitse politic, teneinde op een onverwacht tijdstip de grens geheel te sluiten. In Engelse kringen blijkt men echter optimistisch te zijn wat betreft de grenssluiting. Voorlopig willen Britse functionarissen de sovjet-maatregelen erkennen als begrijpelijke voorzorg tegen geldsmokkel en ze als tijdelijk; beschou wen. De Amerikaanse bevelhebber, gene raal Clay, noemde net stop zetten van het verkeer een schending van interna tionale overeenkomsten. Wij zullen moe ten trachten opheldering te krijgen t.a.v. de vraag, of de Russen een permanente stopzetting op het oog hebben dan wel een tijdelijke maatregel om de moeilijk heden van de overgangstijd der geldsa nering op te vangen", zei Clay. „Daarna zullen wij beslissen wat te doen". Naar verluidt zou maarschalk Soko- lovski, de sovjet-russische bevelhebber in Duitsland, het advies van de Duitse economische raad in zijn zone, met een geldsanering in Oost-Duitsland te wach ten tot de positie van Berlijn duidelijker zal zijn geworden, aanvaard hebben. Sokolovsky heeft intussen in een brief aan zijn Britse, Franse en Ameri kaanse collega's <|e valutahervorming in West-Duitsland „onwettig" genoemd. „Door uw eenzijdig optreden, zonder voorkennis en goedkeuring van de be stuursraad, hebt u de eenheid van va luta afgeschaft en de deling van Duits land voltooid", aldus de brief. Na zijn voldoening erover te hebben uitgesproken, dat de munthervorming niet voor Berlijn geldt eindigt Sokolovs ky met het uitspreken van de wens, dat het handelsverkeer tussen de Westelijke en sovjet-zones ongehinderd voortgang zal vinden. Zaterdagavond hebben sovjet-Russi sche soldaten met gevelde bajonetten een cordon gevormd rond de bureaux van de „Taegliche Rundschau", het officiële sovjet-nieuwsblad in de Duit se taal. Niemand mocht het gebouw naderen. Een verklaring werd niet gegeven. Dat hij in Nederland tussen 10 Mei 1940 en 15 Mei 1945 als Wehrmachtsbet'ehlha- ber in den Niederlanden misbruik ge maakt heeft van zijn macht door opzette lijk in strijd met de wetten en gebruiken van de oorlog, Nederlandse gijzelaars te doen doodschieten, nadat te Rotterdam in Augustus 1942 door een of meer toen on bekende personen een poging tot aanslag is gedaan op een spoortrein waarmede Duitse militairen werden vervoerd. Vijf, aan de aanslag onschuldige Neder landers werden toen neergeschoten, t. w mr R Baelde. C Bennekers. mr C Graaf van Limburg Stirum. W Ruys en A ba- In de nota naar aanleiding van net verslag der Tweede Kamer over het ontwerp van wet tot goedkeuring van de Int. tarwe-overeenkomst van 6 Maart 1948 geeft de minister van Landbouw Visserij en Voedselvoorziening èen na dere uiteenzetting mei betrekking tot de raming der tarwe-import behoefte. Hieruit blijkt, dat de gemiddelde ta>- weproductie in Nederland in de jaren 1934 tot 1938 440.000 ton bedroeg. De ge- De oorzaak van het feit, dat de Ne derlandse kiezers thans, twee jaren vóórdat de wettelijke zit- tingstijd van de Tweede Kamer is ver streken, ter stembus worden geroepen, ligt in de omstandigheid, dat de Rege ring een wijziging van de Grondwet aanhangig heeft gemaakt. De Grondwet zelf schrijft voor, dat na de aanvaarding van een herzieningsvoorstel in eerste termijn, de beide kamers der Staten- Generaal moeten worden ontbonden ten einde de kiezers in de gelegenheid te stellen zich door de aanwijzing van een nieuw Parlement uit te spreken over de voorgestelde wijziging in onze hoogste Wat de Grondwet dus verwacht is, dat de kiezers thans bepaaldelijk hun oordeel uitspreken over de voorgestelde wijziging. Deze wijziging nu houdt in een r zogenaamd „open breken" van de Grondwet op het stuk der staatkun dige hervorming. Wanneer zij in tweede lezing na de verkiezingen is aangenomen, zal de reorganisatie van het Koninkrijk bij gewone wet, die echter met tweederde meerderheid door de beide Kamers van de Staten-Gene- raal moet worden aanvaard, kunnen worden ingevoerd. De wettelijke be krachtiging der staatkundige hervdV- ming behoeft dus dan niet meer op de grote, definitieve Grondwetsherziening te wachten. „Opengehakt" is de Grondwet dus slechts ten aanzien van de staatkundige hervorming; de Regering is echter niet geheel vrij om die hervorming de vorm te geven, die zij wil. De voorgestelde wijziging legt in de Grondwet bepaalde algemene beginselen vast. volgens welke zich deze wijziging moet vol trekken: beginselen, die in wezen de zelfde zijn als in Malino en Linggad- jati werden overeengekomen met de vertegenwoordigers van Indonesië. e Van de zijde van bepaalde oppositie partijen doet men het nu voorkomen alsof de Regering met dit voorstel tot Grondwetswijziging terugkeert op ze kere dwalingen harersweegs. Alsof de Regering, die zich tot dusverre nooit iets aan de Grondwet gelegen liet lig gen, nu tot bezinnin'g is gekomen en teruggekeerd is in het vaderhuis der wets-getrouwen. die altijd wel geweten hebben, dat zij op het verkeerde pad was. maar haar nu. vergevingsgezind als zij zijn, aan de brede borst druk ken. Zo is het niet. Geen van de maatregelen, die de Re gering tot dusverre trof in verband met de staatkundige hervorming is in strijd met de Grondwet. Er is nog geen souvereiniteit overgedragen. Alles, wat tot nu toe aan de opbouw van een fede ratief Indonesië geschiedde, kan be schouwd worden als vorming van groepsgemeenschappen, waarvoor krach tens de bestaande wetgeving niet eens een wet nodig was doch die bij ordon nantie kon geschieden. Dat bepaalde wettelijke voorschriften niet werden uitgevoerd vond en vindt nog zijn oorzaak in de omstandigheid, dat in Indonesië een abnormale toe stand bestaat, waarvoor de wet niet werd geschreven. Ook is het beslist onjuist, dat de Re gering zich van haar grondwettelijke verantwoordings plicht niet zou heb ben gekweten. Zij heeft zich vele ma len in de Tw. Ka mer verantwoord over haar Indone sisch beleid. Behal- ve de normale begrotingsdebatten,waar bij in de afgelopen jaren niet minder dan acht malen de Indonesische kwestie werd aangesneden, lokte de Regering bij verschillende gelegenheden bij de aanvaarding van Linggadjati, bij de uit zending der Commissie-Generaal, bij de aanvang van de politiële actie, bij de stopzetting daarvan, bij de laatste reis der ministers naar Batavia zeker nog zes of zeven maal een gedachtenwisse- ling uit. Dat zijn veertien of vijftien debatten in twee jaren. En dan zegt men. dat deze Regering haar constitu tionele verantwoordingsplicht niet na-v j kwam! Van een wettelijk vastleggen der staatkundige hervormingen kon ook nauwelijks sprake zijn zolang in Indo nesië niet een sluitend staatkundig systeem bestond. Een afgerond geheel van een federale Regering, tijdelijk on der verantwoordelijkheid van de Neder lands-Indische Regering en anderzijds werkend op basis van een Indonesisch parlement, een nieuwe volksraad, als men het zo noemen wil. Dat punt js nu nu de Bandoeng- conferentie met dit geheel bezig is bijna bereikt. Juist op dat ogenblik komt de Grondwetsherziening, die een wettelijke fundering der hele staatkun dige reorganisatie mogelijk maakt. Nu omkeren zou verraad zijn. Daar- >m blijven de katholieken achter de -widwetshervipning slaan: TROUW AANEEN. middelde larwe-import in cleze jaren bedroeg 690.000 ton en de export 25.000 ton, zodat het gemiddelde tarweverbruik in de jaren 1934 tot 1938 1.105.000 ton bedroeg. In 1936 ongeveer het miader. van de hier besproken 4-jarige 'periode -v had Nederland een bevolking var, 8.600.000 zielen en cleze bevolking zal eind 1950 het midden van de 4-jarige periode, waarop de tarwe-overeenkomst betrekking heeft ruim 9.900.000 zie len bedragen. Ten opzichte van 1936 kan de bevolkingstoeneming op 15 pet., wor den getaxeerd, zodat bij een zelfde tar weverbruik per hoofd der bevolking het binnenlands tarweverbruik rond 1.270.000 ton zal bedragen. Deze hoeveelheid moet nog verhoogd worden met circa 30.00v ton voor export, zodat de totale binnen landse behoefte met 1.300.000 ton zeker niet te hoog is geraamd, vooral niet, in dien men aanneemt, dat dezelfde hoe veelheid rogge en binnenlandse tarwe ais vóór de oorlog voor consumptie wordl gebruikt. Men moet voor de eerste jaren bovendien rekening houden met schaarste van andere voedingsmiddelen, terwijl te vens tarwe nodig is ter vervanging van andere producten, die thans niet of vrij wel niet te verkrijgen zijn. In dit ver band worde gewezen op het ontbreken van rijst, waarvan vóór de oorlog gemid deld 189.000 ton in Nederland werd verbruikt en waardoor thans een product als kindermeel geheel van tarwebloem moet worden vervaardigd, terwijl ook de consumptie van produc ten als vermicelli en maccaroni hoger is dan normaal. In werkelijkheid mag men dus rekenen, dat het cijfer van 1.300.000 ton voor de komende vier 5 vijf jaren wel ongeveer de minimale tarwebehoefte weergeeft. Uitgaande van een na-oor- logs tarwe-areaal- van 110.000 h.a. dat is 12.000 h.a. boven het huidige areaal is de binnenlandse tarwcproductie te ra men op gemiddeld 340.000 ton, zodat een importbehoefte van 960.000 ton blijft be staan, terwijl door.de minister de im portbehoefte op ongeveer 1.000.000 ton werd geraamd. In de Londense havenstaking is nog geen verbetering gekomen. Momenteel bedraagt het aantal stakers 15.200 en men verwacht, dat nog meerdere het werk zullen neerleggen. Het ministerie '.ten arbeid heeft de Britse persberichten tegengesproken, ais zouden maatregelen worden getroffen dat het lossen en vervoer van voedsel door soldaten ter hand zou worden genomen. ron Schimmelpenninek van der Oye" Zo luidt de eerste beschuldiging, welke wordt ingebracht tegen generaal Chris:;- ansen en waarvoor hij zich op 21 Juli a s voor het B. G. te Arnhem zal moeten verantwoorden. En de tenlastelegging, die hem Zater dag werd uitgereikt, luidt verder, dat hij, nadat te Haarlem omstreeks 30 Januari 1943 een Duitse militair door een of meer onbekende personen was doodgeschoten erop heeft aangedrongen, dat als vergel dingsmaatregel een aantal Nederlandse burgers zou worden doodgeschoten. Als gevolg hiervan werden tien personen ge fusilleerd t. w. B Chapon, H C-Drilsm3. P Frank: J Leb.be, K Reuman, W de la Rie, R Strengholt. S Warmenhoven, F Wey en J Zwanenbeek, van wie geens zins was vaat te stellen of gebleken is. dat zij bij het plegen van die aanslag betrokken waren geweest. Voorts zou Christiansen nadat te oi dij Putten in de nacht van 30 September 1944 op 1 October 1944 een aanslag was ge pleegd op enige in een auto gezeten Duit se militairen. als vergeldingsmaatregel deswege op zijn bevel, althans in zijn op dracht, een groot deel der weerbare man nelijke bevolking van Putten gevangen hebben laten nemen en ter wegvoering naar Duitsland hebben doen overgeven aan de SS tengevolge waarvan deze man nen op enkele uitzonderingen na naar Duitsland zijn gedeporteerd en het me rendeel hunner aldaar onder afschuwe lijke omstandigheden om het leven is gekomen. Tenslotte zou hij vrouwen en kir» leren en ouden van 'dagen althans een groot aantal hunner uit hun woning in Futten hebben laten verdwijnen en een groot aantal huizen in Putten in brand hebben doen steken en laten verwoesten. Als getuigen zijn opgeroepen Rauter, Schreieder, Lages en Fullriede. Presi dent van 't hof is dr. J. Baron de Vos van Steenwijk. procureur-fiscaal mr G Fik- kert.' Mr. J H Arnold zal optreden als toegevoegd verdediger en de heer Roorda, HBS-directeur in Arnhem, als tolk. Voorbereiding voor de Olympische Spelen De vlaggen, voor de 59 deel nemende landen worden te Londen gereed gemaakt. f Van onze correspondent BATAVIA, 20 Juni 1948 •Critcbley's verklaring op Je persconferentie der Commissie van Goede Diensten, dal namelijk AustralischAmerikaanse voorstellen wel niet meer ter sprake zouden komen, indien de Ned. regering haar standpunt handhaaft, dat zij ze niet in overweging wilde nemen, vond in Zaterdags Batavia brede weerslag. Men vroeg zich af. waarom die voorstellen.- waarop kennelijk door één der partijen geen prijs werd gesteld, dan waren ingediend, wanneer dit het enige, overigens verwachtbarc resultaat kon zijn. ,.De voorstellen alweer van de haan", zetten de kranten in Batavia die dag met grote koppen hoven dit bericht. De kranten van Maandag zullen echter tegengestelde koppen moeten afdrukken, want Critchley is haastiglijk teruggeko men op .bovenbedoelde uitlalina. In een op verzoek der Australische delegatie uit gegeven communiqué der C.v.G.D. wordt namelijk gezegd, dat de heer Critchley zich niet herinnert zulk een verklaring te hebben afgelegd en, indien dat wel zo zou zijn, dat zij dan zijn zienswijze niet weergeeft. De memorie van de heer Critchley kan echter gemakkelijk wor den opgefrist, want in verschillende van elkaar onafhankelijke persverslagen komt de verklaring voor. het was de belang rijkste. welke hij bij die gelegenheid af legde. Hetgeen hij thans als zijn zienswijze stelt, is echter evenzeer interessant. Hij stelt nu immers/ dat de plicht om een nieuwe basis te vinden dan uiteraard De gemengde commissie, samen gesteld uit leden van Huis van Afge vaardigden en Senaat der V. S., is Zaterdagavond overeengekomen, dat de eerste periode van de hulp aan Europa volgens het plan Marshall 15 maanden zal bedragen. President Truman werd gemachtigd zo nodig het bedrag, dat hij nodig acht, in 12 maanden te verlenen. De som waarover men het eens werd bedraagt 6.030.710.228, dat is bijna he'. volle bedrag dat hef administratieve \u de brug over de Elbe door de Russen wegens herstelwerkzaamheden werd gesloten, moet het verkeer tussen Britse en Russische zone een Innee omweg maken. Rij Niegrtpp worden de Britse autobussen op een met dé hand voortbewogen veerpont overgezet. lichaam der Marshallhulp heeft trach ten te verkrijgen. Men gelooft te Was hington. dat de bezuiniging in hel programma van het Europees herstel hiermede practisch van de baan is. Deze som betekent een compromis tus sen het bedrag, dat het Huis van Afge vaardigden had voorgesteld (S 5.980.710.288). en dat, waar de senaat zijn goedkeuring aan hechtte 6.125.710.228). De' periode van 15' maanden komt over een met het voorstel van het Huis (de Senaat had 12 maanden voorgesteld). De aan de president gegeven volmacht deze som in 12 maanden te besteden, in dien hij dit noodzakelijk acht. betekent in de praktijk, aldus Reuter, dat de ad ministratie van het plan de vrije hand heeft het grootste gedeelte van de be snoeiing ongedaan te maken. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden en de Senaat hebben Zon dag beiden het compromis-wetsvoor stel omtrent de Marshallhulp goedge keurd. Het wetsontwerp behoeft nu nog slechts de handtekening van president Truman. A ieuwe toewijzingen De administratie voor de economische samenwerking heeft binnen het kader van het plan-Marshall tot dusver de grootste toewijzing- gedaan 215.071.075 aan zes landen, te weten Frankrijk, De nemarken, Italië. Nederland. Grieken land en Groot-Brittannië. Voor tiet eerst was industriële uitrusting in de toewij zing opgenomen, (o.a. landbouwmachine.1 turbines en tractoren). rust op die partij, welke weigert de voor stellen iil overweging te nemen. Indien men echter bedenkt, dat de Ne derlandse weigering deels berust op het feit. dat de voorstellen strijdig zijn met ere Renville-overeenkomst, die niet al leen overwogen maar ook ondertekend werd en ook door de republiek; al schijnt zulks inmiddels weer enigszins vergeten dan kan men niet anders dan dit een vreemde zienswijze vinden. Want men zou kunnen zeggen; Er was immers al een basis, namelijk de Ren ville-overeenkomst en die basis was er nog op de dag, dat de ongevraagde voor stellen werden ingediend, zij het dan dat bijvoorbeeld de Soeripno-affaire een eigenaardig licht wierp op de republi keinse interpretatie van het woord „ba sis". Intussen wordt door het verloop der dingen in de afgelopen week, die o.m. de publicatie bracht van de voorstellen, verder het onderhoud van Van Mook met Hatta. de tijdelijke stopzetting der onderhandelingen, de verklaringen van Dubois en Critchley dat hun voorstellen zeer getrouw de Renville-beginselen in het oog houden en tenslotte een gelijk soortige verklaring van Hatta. er niet overzichtel ijker op. Voor wat het laatste betreft: Het moet zelfs voor een ongeïnteresseevd buiten staander duidelijk zijn. dat om nu maar een klein doch sprekend voorbeeld te geven „verkiezingen in Indonesië binnen drie maanden" niet precies het zelfde is als ..een plebisciet op Java, Ma- docra en Sumatra na zes maanden en binnen een jaar na het bereiken van een politieke overeenkomst" gelijk de Ren ville-beginselen aangeven.... Iemand, die de vorige week voor het eerst in Batavia aankwam en. verbijs terd door de barsnelle ontwikkelingen, aan een welingelicht Bataviaan de vraag stelde: „En hoe is nu hier precies de si tuatie?" kreeg het bondige maar eigen lijk wel enig juiste antwoord: „Er is hier geen situatie meer!" Vol interesse staande voor een aan plakbord met verkiezingsreclame der politieke partijen van diverse pluimage kwam een hand onzacht op onze schou der neer. Of wij even schrokken: dach ten, dat het Mansholt was, doch neen. het was een andere vriend. Er ontspo.i zich het volgende gesprek: Zeg Analyst, telkens welt er.... Nie: Weiter; Groen. Precies. Ben. ik volkomen met je eens. Wat Weiter je dan? Ik Weiter niet; telkens welt er alleen bij mij de vraag op. hoe het toch mo gelijk is, dat een man als Wel ter zo groen kan zijn om met een snipperpartij deel te nemen aan de Kamerverkiezing. Op die manier toch verzwakt hij niet alleen de Katholieke Volksparuj maar speelt hij ook de door hem ver maledijde Partij van de Arbeid slechts in de kaart, aangezien aldus de kans vergroot wordt voor deze partij om in de Kamerzetel-wedloop de kop te ne men. Ik vind het maar dom. Nu gebruikte onze vriend een ander woord, dat wel eindigde op „om", doen begon met een „s". Dat was niet netjes: hebben wij hem ook onomwonden ver teld. Nu ja. antwoordde hij, netjes of niet. je neemt dat geval maar èens onder de Loupe; dan lees ik je analyse wel. Die vriend is onze chef niet en dus hadden wij die opdracht zonder meer naast ons neer kunnen leggen, doch het geval is zeker interessant genoeg om te beloupen. Maar hoe wij onze Loupe ook wendden, een analyse wilde er aanvankelijk nie: opwellen. Totdat een lid van ons kroost informeerde naar de betekenis van de zin: „Wie de goden willen verderven, die slaan zij met blindheid". Precies, dat was het. Zonder antwoord te geven aan de jeugdige interpellate peinsden wij verder, totdat onze aan dacht afgeleid werd door een herhaling van de vraag. „Houd toch je mond" re pliceerden wij verstoord. Eerlijk gezegd, gebruikten wij ook een woord, begin nende met een „s". Inderdaad niet pae- dagogisch, maar U excuseert, bij het le zen van al die krachttermen in zekere verkiezingslectuur gaat iemands vocabu larium er niet op vooruit. Met dat al zaten wij nog met de Wei ter-analyse. Dat verblinden en verderven was wel duidelijk, doch welke boze god- jes strooiden er zand in de ogen van hun slachtoffers? Het spijt ons verschrik kelijk, maar onze Loupe houdt zich nu en dan liever op de vlakte en daarom gaf zij in dit geval geen analyse. Onge twijfeld was het echter niet Klaas Vaak; daarvoor zijn bedoelde heren te uitge slapen. En aangezien wij wat huiverig zijn voor uitgeslapen politici, stemmen wij liever Groen, die in zijn politieke loop baan getoond heeft, verre van een groen tje te zijn. ANALYST Zaterdag gingen de Hongaarse kinde. rendie enkele maanden gastvrijheid genoten in Nederland terug naar huis. Volendamse pleegouders nemen afscheid van kaar gasten. Na afkondiging van de wet tot natio nalisering der scholen door de root Hongaarse regering, is gisteren m alle katholieke kerken van Hongarije een door kardinaal Mindszenty en vijftien bisschoppen ondertekend herderlijk schrijven voorgelezen. „Plechtig protesteren wij tegen deze stap uit naam van de menselijke rechten der ouders, uit naam van het kerkelijk recht en uit naam van recht en vrijhei - van opvoeding", aldus het Hongaarse episcopaat. „Wij verklaren, dat de regering ha;,.' belofte gebroken heeft, om de kwes e vriendschappelijk te regelen en const;; teren, dat het volk geen gelegenhelu heeft gekregen, om zijn mening te doei. horen". Op 1 Juli zullen de afdelingen colla boratie van de politieke recherche wor den opgeheven. De dossiers zijn groten deels afgewerkt en voorzover dat niet het geval is zullen zij door ambtenaren van de afdeling collaboratie, die met dat doel de betrokken procureurs-fiscaal as sisteren. worden afgerond. In het geheel is er nog een honderdtal gedeeltelijk af gewerkte- doss'vs van zv doe colla- Nedcrlanri 'er gt voor S 3.699.000 kol 'etw De dien z.ul- cn voor 650.00Ü kunstmest. icn fiscaal behandeld wenden. Verleden jaar hadden C.C.D. en prij- zencontrole nogal succes bij enkele razzia's, die ze toen in Loosdrecht hiel den. Dit indachtig hebben ze er dezer dagen opnieuw een scherpe controle ge houden. Het resultaat was o.a. dat een zwarte boekhouder werd ontdekt bij een melkhandelaar. die grote hoeveelheden boter en eieren zwart had verkocht aan een hotelhouder en vele vacantiegangers De melkhandelaar en zijn leverancier een zuivelgrossier in Hilversum zijn ge arresteerd. terwijl vele kopers werder- verblijd met een procesverbaal. Ongeveer 300.000 Franse arbeiders hebben Zaterdag van 1112 uur een symbolische staking gehouden ais pro test teg*n de gebeurtenissen te Cler montFerrand, waar 36.000 arbeiders in de rubberindustrie hun werk nog steeds niet hebben hervat. Tengevolge van de afwijzende houding van de Force ouvrière. de confederatie der Chr. arbeiders en andere organisaties, is deze door de C. G. T. (waarin com munisten overheersen) afgekondigde sta king van één uur evenwel lang met zo algemeen geworden als de organisatoren zich hadden voorgesteld. Te Parijs kwam de staking tot uiting in .een vertraging van het metro- en busverkeer. Het grootste deel van bet metro-personeel had zich tegen staking uitgesproken, doch daar de arbeiders van de electrische centrales de electrisciie stroom afgesloten hadden, konden de Parijse ondergrondse treinen tussen elf en twaalf uur niet lopen. In de trekking van heden van de St^ats- i jtei'ij viel op nummer 18551 een hoofd prijs van f 25.0C0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1